Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 07, 2024 8:43



Hozzászólás a témához  [ 726 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Következő
Linux - Kezdő vagyok! 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Ne tudom, hogy pontosan hogy volt, csak erre akartam rákérdezni, hogy tényleg stimmelt-e a fizikai csatlakozás és a device.
    hda : primary master
    hdb : primary slave
    hdc : secondary master
    hdd : secondary slave
Plusz van még a partíciószámozás.


szer. aug. 16, 2006 7:25
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 773
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ott van hdb az előző hozzászólásomban is, és arra próbáltam, de nem pakolta, lásd az előző hozzászólást.


kedd aug. 15, 2006 15:28
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Én nem vagyok egy Linux szakértő, ebben a részben már alig tudok segíteni.
Csak legfeljebb egy kérdés: a grub-install esetén a primary slave-en volt-e a vinyó, és ennek megfelelően hdb-re pakoltattad?


kedd aug. 15, 2006 7:49
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 773
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Most úgy van megcsinálva, hogy elvileg a boot iniből indulhatna, ha a grub lenne a linuxos vinyón(meg így akkor biosból is lehetne állítani melyikről bootoljon), de az xp helyreállította a grub-ot is :) így ott van a másik vinyón a linux amit nem tudok bebootolni. Próbálkoztam live dvd-vel, mountolva a linux vinyót grubot installolni, de nem jött össze :\

ezt a segítséget kaptam:

2. live dvd, cd, konzol
3.sudo passwd root
4.jelszó, üttyümpüty,stb
5. su -
6.jelszó
7. mkdir /mnt/temp

8.
mount -t ext3 /dev/hd** /mnt/temp **=mostmárénsemtudom,de te hátha, szal a linuxos vinyód, a,b,c,d? .. ha ellenőrizni akarod magad akkor belenézel a temp mappában, ott látnod kell a telepített rendszert, mintha a / alatt állnál
2.* a linux partíciója, pl :hda1

9. chroot /mnt/temp
10. grub-install /dev/hd*
reboot, xp-boot menü--linux vagy ahogy elnevezted
linux boot, örülés, feltéve ha a boot.ini l van szerkesztve és van esélye az új grubnak megszólalni

de a 10. lépésnél csak ezek jönnek össze :(
root@ubuntu:/# grub-install /dev/hdb
/dev/hdb: Not found or not a block device.
root@ubuntu:/# grub-install /dev/hdb1
/dev/hdb1: Not found or not a block device.

/dev/ nélkül is.


kedd aug. 15, 2006 1:06
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Egyelőre az lenne, hogy állítsd helyre az XP bootját.
Helyreállító konzol, majd FIXMBR és FIXBOOT parancsok.
De előtte csináltass az Ubuntuval egy bootfloppyt, ha ehhez van ilyen opció.
Nem tudom, mert az Ubuntut nem próbáltam, de hogy ennyire "unintelligensek" lennének egyes linuxok, hogy ne lehessen a partícionálásba vagy a grub elhelyezésbe beavatkozni, az furcsa.
Csak felteszi, oszt jónapot. :twisted: :?: :!: :?:

Ha azonos HDD-n de más partíción lenne, a windowsos boot.ini-ből is elindítható a Linux. Természetesen ilyenkor a Grub a saját boot partícióján van és nem az MBR-ben.
A Linuxszal csináltani kell a boot szektorról mentést a dd paranccsal:

dd if=/dev/hdax of=/linux.bin bs=512 count=1

Ahol x a Linux boot partíció száma.

A windowsos boot partíció gyökerébe kell bemásolni ezt a linux.bin-t, és a boot.ini-be beírni a hivatkozást az
[operating systems] alá:
C:\linux.bin="Linux ezmegaz"

Viszont ha másik disken van a Linux, hogy akkor hogyan van, nem tudom, illetve nem próbáltam.
Windowsnál a multi(0)disk(0)rdisk(z)partition(y)-ban a z-t kell átírni 0-ról 1-re a másik diskhez, de hogy mit szól az NT loader egy másik disk valamelyik partíciójának boot szektorához ezen a módon, szintén nem tudom.

Én úgy csináltam volna, hogy vagy a windowsos HDD egy primary partíciójára tettem volna a Linuxot, és akkor megy a dolog. Szóba jön az aktív partíció váltás, floppyról Linux indítás, vagy amit az előbb írtam a boot.ini dolog, csak nehogy már az MBR-be a Grubot :!: :!:
Vagy ha külön HDD-re, akkor ha olyan az alaplap, hogy megfelelően lehet állítani a boot sorrendet, akkor Linux indítás előtt BIOS boot sorrend változtatás.
(Ilyenkor persze a telepítéshez nem kell a windowsos HDD. Gondolom te is csak az automatikus boot menü miatt hagytad benne. Ez lett belőle.)
Vagy slave-nek a Windows HDD, a Linux meg racken masterként ha be van dugva, akkor az hamarabb elindul.


hétf. aug. 14, 2006 12:31
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 773
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hi! Ma feltettem egy ubuntu 6.06-ot(slave vinyó), xp mellé(másik vinyón van ami master, innen ment a boot eddig, és az xp). Namost az ubuntu telepítéskor annyit kérdezett, hogy melyik vinyóra tegye(azt vártam hogy valahogy megkérdezi hogy hogylegyenmár a bootolás, de nem), hát feltettem a másodikra, fel is imerte a vindózt és van indítómenü. Nade én úgy akartam volna, hogy ha kiveszem a slave vinyót (amikor xp-t használok, mer amúgyis hangos), attól még az xp-t lehessen bootolni. De a linux ugye beleírt a boot-ba, és grub-ot használ, amit viszont a saját vinyójára tett. Így ha nincs benn a linuxos vinyó, bootnál error 21 can't load grub. Ezzel mit lehetne tenni? Azt szeretném, hogy az xp menjen mint eddig, de ha bent van a linuxos vinyó akkor lehessen választani.


vas. aug. 13, 2006 17:17
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Szerintem Opera (letöltés vezérlõ is van benne), Qtorrent, Krusader (ftp-re is), Mplayer.
Én ezeket használom.

Üdv!


vas. aug. 06, 2006 23:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 180
Hozzászólás 
joeapi írta:
Kubuntu-rol szeretnek kerdezni, hogyan lehet javat telepiteni erre a linuxra?
Baromi zold vagyok ugy irjatok le.A firefox-ot konnyu volt telepiteni,mert a gep megcsinalta,de javat kezzel kell.Melyik verziot kell fel nyomni ra?AMD64 a vas.
Filekezelo,divx nezegeto,torrent kliens ,ftp progikbol melyik,es melyik a legjobb?
Kell-e hasznalnom downloadmanager-t?Szoval azt se tudom hogy kell megnezni mi van a wincsin.Sokat kerdeztem, de talan csak valaszol valaki. :D
Roviden meg1x.Java-t szeretnek telepiteni a firefox miatt.Rtorrentet, es mplayert.

Istall package megtortenik,de hogy tudom elinditani?Ez az rtorrent.


vas. aug. 06, 2006 18:44
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 180
Hozzászólás 
Kubuntu-rol szeretnek kerdezni, hogyan lehet javat telepiteni erre a linuxra?
Baromi zold vagyok ugy irjatok le.A firefox-ot konnyu volt telepiteni,mert a gep megcsinalta,de javat kezzel kell.Melyik verziot kell fel nyomni ra?AMD64 a vas.
Filekezelo,divx nezegeto,torrent kliens ,ftp progikbol melyik,es melyik a legjobb?
Kell-e hasznalnom downloadmanager-t?Szoval azt se tudom hogy kell megnezni mi van a wincsin.Sokat kerdeztem, de talan csak valaszol valaki. :D
Roviden meg1x.Java-t szeretnek telepiteni a firefox miatt.Rtorrentet, es mplayert.


vas. aug. 06, 2006 14:45
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 238
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Linux Live!-ban hálózati paraméterek?
Sziasztok!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy Linux Live! 1.2-est szeretnék használni, de sehol sem találom benne azt, ahol beállíthatnám a hálózati paramétereket. (IP-cím, DNS, Átjáró...).

UHU-ban simán megvolt, de a Live! nekem most új és nem találom benne...

Szóval, ha valaki tudna segíteni, azt megköszönném.


Üdv!


pén. aug. 04, 2006 22:34
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
Sziasztok!

Debiant szeretnék telepíteni egy olyan gépre, amin nincs CD.
A CD tartalmát felmásoltam egy fat16-os particióra, és a benne lévő install könyvtárban lévő boot.bat-ot elindítottam. (Ebben DOS alól elindítja a loadlin-t, megad neki egy floppy imaget, és inird-zik egy file-t), ekkor szépen el is indul, de mikor elér az ATA diszk vizsgálatához, akkor kiírja a rajta lévő partíciókat (hda1: fat16, hda2: fat32, hda3: ntfs, aztán egy extendben hd5 fat16), majd kiír egy üznetet, kb ezt: can not mount root on 00:01 (vagy 01:00)
Mitől lehet ez?
Egyáltalán mit akar csinálni, nem a ramdisk a root?

Akkor válaszolok magamnak, hátha valakinek hasznos lesz még: a DOS-t config.sys és autoexec.bat nélkül kellett elindítani (annak ellenére, hogy másik gépen ugyanilyen config.sys-szel és autoexec.bat-tal elindult simán). Pontosan nem jöttem rá, mi zavarta, szedtem ki DOS=HIGH-et, display.sys-t, smartdrv-t, még pár dolgot, de megmaradt a hiba, aztán nem volt több időm hozzá. Ha F5-tel átugrottam mindent indításkor, akkor működött.


pén. aug. 04, 2006 19:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Sziasztok!

Debiant szeretnék telepíteni egy olyan gépre, amin nincs CD.
A CD tartalmát felmásoltam egy fat16-os particióra, és a benne lévő install könyvtárban lévő boot.bat-ot elindítottam. (Ebben DOS alól elindítja a loadlin-t, megad neki egy floppy imaget, és inird-zik egy file-t), ekkor szépen el is indul, de mikor elér az ATA diszk vizsgálatához, akkor kiírja a rajta lévő partíciókat (hda1: fat16, hda2: fat32, hda3: ntfs, aztán egy extendben hd5 fat16), majd kiír egy üznetet, kb ezt: can not mount root on 00:01 (vagy 01:00)
Mitől lehet ez?
Egyáltalán mit akar csinálni, nem a ramdisk a root?


pén. aug. 04, 2006 7:15
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8673
Tartózkodási hely: Ahol fikázni könnyű alkotni nehéz!
Hozzászólás 
ftp.fsn.hu


szomb. júl. 08, 2006 19:34
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. júl. 08, 2006 16:41
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
sziasztok azzal problémával fordulok hozzátok
hogy a letöltöt linux isot írnám át és mindig hibás írást eredményez
kérem valaki ajánjon már olyan oldalt ahol nincsenek hibás isok
előre is köszönöm.


szomb. júl. 08, 2006 16:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
OFF:
A topic címét valami ilyesmire kéne változtatni:Kezdő vagyok,de ha végiolvasom én leszek a Főgyökér(bocsánat,a rendszergazda)!Kép
Onn.


vas. jún. 25, 2006 13:31
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Nem tudom, mennyire érthetjük egymást. :wink:
De még utoljára annyit, hogy egy önkicsomagolós fájl, ha már "kicsomagolódott" vagy éppen az alatt van, akkor annak részei, memórialapjai ugye már megváltoztak, nemde :?: No, így egyértelmű, hogy a swapra kerülhetne. :)
Másrészt önkicsomagolók szoktak ideiglenes mappába kicsomagolni fájlokat, ami viszont nem swap, hanem "normál" HDD terület, majd a "felhasználás" után törölni.


szomb. jún. 24, 2006 16:54
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
TargeT:

Nem tudom, hogy pontosan értelek-e, de itt nem erről van szó! Gondolj csak bele, hogy mi van akkor, ha egy önkicsomagolós bináris fájlt futtatsz! A rendszernek akkor is működnie kell!!!

Van az MMU egység, aminek az a dolga, hogy a logikai címekből fizikait faragjon, meg hogy visítson, ha a logikai címet tartalmazó blokk kint van a swap-en... A kernel meg cserélget, stb....


szomb. jún. 24, 2006 14:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
:wink: OK, tényleg "zárom" már ezt a Win-es témát ebben a topicban. :D
De azért szokás szerint csak kötözködöm még kicsit. Eredetileg a swap volt a téma, most meg már belekerült a felhasználói home könyvtárak esete is.
Nos szereintem a swap az swap, az ami. Az ideiglenes-, meg felhasználói fájlok meg egy másik tészta.
Lehet, hogy tévedek, de én nem gondolom, hogy egy új rendszerindításnál is használná a régi swap terület adatait az op. rendszer. Egyik sem. (?)
Szerintem ez újra meg újra felülíródik az aktuális adatokkal, de semmi köze nem lehet az egy két boottal korábbiakahoz.
Amire valószínűleg gondolsz, hogy lassít, ha kitörölteted kikapcsoláskor, akkor az új boot során újra létre kell hoznia az XP-nek a pagefile.syst. És ez lassíthat, plusz lehet, hogy töredezett lesz, ha nem a "stabil", korábban esetleg már töredezettségmentesített helyén jön létre egy ekkora fájl.
A (másik) betöltés gyorsítás pedig a \WINDOWS\Prefetch alatti fájlok alapján történik.
De Windows off. :zzz:


szomb. jún. 24, 2006 9:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Igen, jó végén fogtad meg a dolgot:
Idézet:
Ezt az exponenciális dolgot nem nagyon értem, egyébként javasolt lehet fixen beállítani, hogy ne a Windows kezelje.
A swap törléssel nem arra gondolsz, hogy extrém biztonsági okból törlik a tartalmát, hogy nehogy valami adat kinyerhető legyen belőle.
De ez nem változtat semmit a swapfájl méretén.

Ez,az M$ rendszer alatt akor is növekedik ha korlátozott ill. hogy, pontosabb legyek,a lemezen marad,ha "kő",ha nem.-magyarázzák ezt azzal,hogy ha már ott van,gyorsabb a rendszerindítás,mert emlészik a beállításokra :? :shock: -ez a kernel dolga ,és köze nincs a lapozáshoz-ez a home könyvtárában tárolja szeméyesen fehasználóként-
Egyébként ott is van rá hasonló megoldás-mármint M$- a registryben kiadni a lapozóflile teljes törlését kikapcsoláskor:arrow: amitől a redszer bootolása lassabb lesz(ez tény)
Mindemellettt a win(röhely egy linuxos topicban,de valahol pubálni kell :wink: ) minél nagyobb a memód öknényesen lefoglal magának és ha ezt nem tartod kordában akár egy primítív filemásolás miatt is nekiáll lapozni, GB fizikális memória mellett is.
Visszatérve az alapesetre,linux rendszernek azt mondod,pledálul van 1 GB memód és kapsz hozzá swap-nak a dupláját "oszt. kuduli"Kép,soha nem fog hőzöngeni hogy kifuttott a tárból,vagy nem áll fel a rendszer vagy kékhalál:a rendszer súlyos hiba után álllt helyre..Rossz a kernel felépítése,pontosan a parícnálás miatt holott, a felhasználószintű kezelhetőség(telepítés, játékok,tömöritett fájlok kezelése-beleérteve a vírusokat is) ill.pontosabban,kezelhetelenség szempontjából az M$ mellett ill. ellene szól.
:wink:


pén. jún. 23, 2006 21:20
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
nacorvus írta:
De,semmiképpen nem fog növekedni-szemben az MS renszerrel,ahol exponencális növekményt mutat,még akkor is,ha úgy van belőve hogy törölje.

A Windows kb. a RAM másfélszeresét foglalja le magától swap területnek, holott azt mondják 512 MB, de főleg 1 GB fölött már megfelelne az egyszeres szorzó is. Igaz, extrém memóriahasználatú programok együttes futtatásánál több is célszerű lehet.
Ezt az exponenciális dolgot nem nagyon értem, egyébként javasolt lehet fixen beállítani, hogy ne a Windows kezelje.
A swap törléssel nem arra gondolsz, hogy extrém biztonsági okból törlik a tartalmát, hogy nehogy valami adat kinyerhető legyen belőle.
De ez nem változtat semmit a swapfájl méretén.


pén. jún. 23, 2006 16:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Deka írta:
Szóval símán előfordulhat, hogy bizonyos részeit nem fogod használni a programnak, és azok egy idő után bizony kikerülnek a swap területre!

OK. Ugyanezt mondtam én is, azzal az apró különbséggel, hogy a swapre csak a megváltozott memórialapok kerülnek.

Logikailag nekem így érthető a dolog, mert ha nem változott a memóriatartalom a betöltés óta, akkor az úgyis újra betölthető a HDD-ről egy fájlból. Fölösleges mégegyszer kiírni a swapre. Anélkül is betölthető lemezművelettel.
Ha jóval lassabb is, mint memóriából, cacheből elővenni - sajnos nem fér -, de annál mégiscsak gyorsabb a swap területről betölteni valamit, mintha még a lemezről betöltve a műveletet is újra el kellene rajta végezni.
Én így tudom, de nyugodtan cáfolj meg, ha biztos tudomásod van arról, hogy a nem változott memóriatartalmat is a swapre írja.


pén. jún. 23, 2006 16:28
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. jún. 23, 2006 12:09
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Sziasztok!
Én most ismerkedek a Suse használatával, de adódtak problémáim. Az egyik fő problémám, hogy én két monitort használok. Egy ATI kártyám van, ami mindkettőt vezérli, de ezt nem tudom, hogyan tudnám megértetni a suséval. Ötlet? A videókártyát rendesen felismerte, de csak egy képernyőt hajlandó beállítani.

Köszi!
Wopi


pén. jún. 23, 2006 12:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Na,akkor közfelkiáltással szavazzuk meg: KELL A LINUXNAK SWAP! :D
Végülis, a foglalt lemezterület a mai lemezek méretét figyelembevéve,nüasznyi max:4GB,mert ennél elvetemülebb RAM-méretet(2GB) még "házi fehasználasban"nemigen láttam-és ez fix méret marad a lapozásra és üritményeződik(igencsúnyásan fogalmazva :oops:')
minden újraindításkor.-legalábbis majdnem-:roll:
De,semmiképpen nem fog növekedni-szemben az MS renszerrel,ahol exponencális növekményt mutat,még akkor is,ha úgy van belőve hogy törölje.


csüt. jún. 22, 2006 19:05
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
TargeT:

A működést illetőleg: Persze.... Ez nem is volt kérdéses!
Azt viszont bizonyos esetekben jelentheti, hogy a memória területedet virtuálisan megnagyobbítottad!! Gondolj csak bele: Van egy böhöm nagy program. A blokkok mérete relatíve elég pici.
Szóval símán előfordulhat, hogy bizonyos részeit nem fogod használni a programnak, és azok egy idő után bizony kikerülnek a swap területre! Tudom, hogy elsőre hülyeségnek hangzik a dolog....

Ezen kívül a Linux is dobál ki cuccokat a swap területre mielőtt a memória elfogyna...


csüt. jún. 22, 2006 18:29
Profil Privát üzenet küldése
írásjog megvonva
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 8:06
Hozzászólások: 2248
Tartózkodási hely: Medve, Mákoska és Sy mentes övezet
Hozzászólás 
tibuu írta:
ftp://ftp.uhulinux.hu/ISO/

Köszi! :)


csüt. jún. 22, 2006 9:31
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Deka írta:
Szerintem hasznos dolog a swap!

Persze :!: De ezt nem úgy kell érteni, hogy a swap terület/fájl a fizikai memória sima meghosszabbítása.
A memórialapozással van igazán kapcsolatban. Ha a memóriában nem férnek már el a lapok, és valamit be kellene tölteni az op. rendszernek egy további művelethez, akkor valamit ki kell vágni egy algritmus szerint. Ha az eldobott lap időközben megváltozott, műveletet végeztek vele, akkor nem célszerű totál eldobni, hogy esetleg később újra ki kelljen számolni. Ez időveszteség lehet. Jobb inkább kiírni a winchesterre, hogy onnan kapásból visszatölthető legyen.
Ahová a megváltozott memórialapok mentődnek, az a swap partíció, Windowsnál a swapfájl.
A nem változott lapokat simán el lehet dobni, mert azok már úgyis ott vannak a vinyón. Kb. ez a lényege a dolognak.
Az egy más kérdés, hogyha ugyan elférne az egész cucc a fizikai memóriában, akkor egyes op. rendszerek, mondjuk XP miért szereti mégis használni a swapet valamilyen mértékben.
De hagyjuk ezeket a csúnya windowsos dolgokat egy Linux fórumban. :wink:


szer. jún. 21, 2006 10:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Kép el kell ismernem az igazadat felraktam az Ubi-ra(ubuntu) is meg a Su-Se-is és megdöbbentő az eredmény:
A Su-senek kell a kevesebb-bár a az Ubi időnként a kde-s alkamazásokban is gyorsabb-bár,ez övön aluli mert a másik a gome-t igen szerényen kezeli,de memórkezelésban neki szinte nem is kell a swap.-gondoltam én naivan-kihagsúlyozván munkallomás-nem is kell.
Aztán kiderült hogy az inkább hálós(novell-suse)megalázta a debian rendszereket.
És a lényeg kell mind a kettőnek a swap,mert,ha egy Live-evalt betolsz és engedélyezel neki swap-t (otot)a winyóból egy teljes(szószerint)hasonlóan gyors rendszerhez juthatsz mint a lemezretelepített rendszernél :hm:


kedd jún. 20, 2006 19:44
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Akkor nézd meg az xosview nevű proggit. Ott is a mem sort. A piros sáv lesz a cache-elés által elfoglalt terület. Meglepő lehet, hogy mondjuk pár órai használat után mekkora területet foglal el a file cache!

Könnyedén tesztelheted a dolgot. Pld. másolj át egy bazi nagy fájlt (pld. egy filmet) egy másik könyvtárba és közben figyeld, hogy mi történik!

Üdv: Deka


kedd jún. 20, 2006 15:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Idézet:
Szóval, ha van még szabad ram és valamelyik program a vinyón turkál, akkor a folyamat egy idő után lényegesen gyorsabb lesz!

Na,ez az amit egy munkaállomáson még soha az életben nem láttam.
A szerver,való igaz így is működik,sőt!- ha nincs swap,sz*-ul vagyis sehogy-mert akkor nem szerver..hanem egy win2000 elosztó-aminek uu.kell lapzó-file mert,ott ugy hívják. :lol:


hétf. jún. 19, 2006 20:19
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Szerintem hasznos dolog a swap! Tök mindegy, hogy mennyi memóriád van! Ugyanis a memóriába nem csak az éppen futó alkalmazásaid kerülnek, hanem az éppen használatos könyvtárakat is cache-eli a gép. Szóval, ha van még szabad ram és valamelyik program a vinyón turkál, akkor a folyamat egy idő után lényegesen gyorsabb lesz! Ha van swap, akkor pedig egy csomó blokkot ki tud dobálni és nagyobb memória területen tud cache-elni! És a mai vinyó méreteknél nem olyan nagy áldozat még pár száz megát feláldozni ilyen célokra!

Szerintem.... aztán mindenki úgy csinálja, ahogy csak akarja! :)

Üdv: Deka


hétf. jún. 19, 2006 18:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
By Deka:
Idézet:
A nagykönyv szerint a swap terület nagyjából akkora legyen, amekkora a gépben lévő memória! Nem tudom miért jó ez!

Ez valamilyen furcsaság folytán a szerveralkalmazásokból átörökített marhaság,hogyha kifogyna szerver a memóriából.
Egyébként,azt hiszem pontosan az UHU példatár említi:ha a rendszer rendelkezik kellő fizikai memóriával nemszükséges swap-területet kijelölni.
Viszont ha nincs swap érdekes módon-főként a Debiáanokra jellemző-ide beleértve az UHU-t is bizonyos alkalmazásoknál még 1GB memóval is igen elcsodálkozik azon,hogy vajont miértKép


vas. jún. 18, 2006 17:37
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1512
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
mz írta:
Köszi! 8)
Úgy tűnik, kellene egy Live-eval UHU-Linux telepítőt szerválnom, ez lenne a legegyszerűbb. A kérdés csak az, hogy honnan szedek... :roll: De majd kitalálom jövő héten.

ftp://ftp.uhulinux.hu/ISO/


szomb. jún. 17, 2006 17:39
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Van lehetőség a telepítés során partícionálásra is!
Nem kell semmi, csak elindítod, és amikor oda érsz, akkor szépen XP töröl, a keletkezett területen pedig csinálsz egy Linux-ost, meg egy Linux Swap típusú partíciót. (Az egyik kódja 82, a másiké 83). A nagykönyv szerint a swap terület nagyjából akkora legyen, amekkora a gépben lévő memória! Nem tudom miért jó ez!


szomb. jún. 17, 2006 17:10
Profil Privát üzenet küldése
írásjog megvonva
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 8:06
Hozzászólások: 2248
Tartózkodási hely: Medve, Mákoska és Sy mentes övezet
Hozzászólás 
Köszi! 8)
A 2. verzió problémás, mivel a gépben nincs floppy, csak CD-ROM és HDD a választék.
Az 1. verzióhoz lenne egy kérdésem.
Beteszem a Linux telepítőt, indítómenü, UHU vagy Windows, eddig OK.

nacorvus írta:
Telepítés előtt mindenképpen,mint már írtam feljebb irtam célszerű egy min 2,max 4GB partíciót leheasitani a win-es partícóból,ha ezt nem teszed megcsinálja önnönmaga is -mármint a Linux,de azzal inkább mint kezdő ne kísérlrtezz!

Miért? Mi a legrosszabb eset, ami megtörténhet?

Amint írtam, nekem az XP nem kell, tehát ezt egy az egyben el kell tüntetni a gépről, csak a Linuxnak kell rajta lennie.
Úgy tűnik, kellene egy Live-eval UHU-Linux telepítőt szerválnom, ez lenne a legegyszerűbb. A kérdés csak az, hogy honnan szedek... :roll: De majd kitalálom jövő héten.


szomb. jún. 17, 2006 7:06
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Hát,akkor két variáns van számodra-most éppen egy 2.4 live (Adrienn-re) keresztelt-alól írok-
1.Lemez bedug felrakja magát és egy un.GRUB-al indul ami nem más,mint egy indítómenü itt választani lehet: UHU v.Windows.
Telepítés előtt mindenképpen,mint már írtam feljebb irtam célszerű egy min 2,max 4GB partíciót leheasitani a win-es partícóból,ha ezt nem teszed megcsinálja önnönmaga is -mármint a Linux,de azzal inkább mint kezdő ne kísérlrtezz!Ezt vagy formázatlanul hagyod,vagy kijelolöd akármilyen Linux partíciónak.Ebből le fog hasítani egy un.Swap területet ez a memóriád mennyiségétól függ ez kb akkora mint maga a fizikális memória-windowsnál ezt u.hivják lapozófile és kb 15 percen belül egy müködő rendszerhez juthatsz.
A Grub leírtásához szükségeltetik egy Win telepítő CD és ott csak parancssorosmódban kiadni az fdisk MBR parancsot.

2. a "professzionális-telepítést" választva (feltételezvén hogy 1 db wincsid van),a hda1 re kell telepíteni a rendszert amin látszi is az amekkorának választottad pl:3GB(a másik:hda2 jóval nagyobb szemmel is ez a wines patícód-ezt utánnna simán olvassa is :D ),ebbe foja bebakolni a swappot,a gyökeret és a home-t.
Ezekután azt kell neki mondani,hogy ne telepítse az indítófilékat,hanem egy floppy-ra tegye ezt valószínű meg kell adni neki a köv.képpen ide:(lesz egy sor ahova ezt be lehet gépelni)dev/fd0 és bedugni egy lemezt,amit megformáz és felrakja az indítófilokat.
Innetől kezdve,ha a BIOS-ban a foppyt állítod be 1.indítóként,ha bent van a floppy indul az Uhu,ha nics bent idul a Widows. :D


hétf. jún. 12, 2006 17:09
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
írásjog megvonva
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 8:06
Hozzászólások: 2248
Tartózkodási hely: Medve, Mákoska és Sy mentes övezet
Hozzászólás 
Sajnos live evalnak nyoma sincs.
UHU-Linux 1.2 Office változat, továbbá UHU1.2CD 1MLA
Úgy kellene felpakolni, hogy az XP is tűnjön el, nem akarom, hogy megmaradjon.


pén. jún. 09, 2006 22:01
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
By mz
Mi van a telepitőlemezre írva?
Ha szerepel egy ilyen felirat:Live-eval :arrow: nyert ügyed van!Mert semmi mást nem kell tenned,csak annyit,hogy a gép BIOS-ában átlövöd a az elsőkét boot-olót a CD-re és máris élveztheted a linuxos rendszer örömeit. :D
Ellenkező estben:Először egy partícionálóval kell gyártanod egy kb 2GB partícót-magyarul a win húzza magaát kisebbre.Ha ezt nem teszed meg,a Linux fogja megcsinálni és oda teszi magát ahová nem is gondolnád :lol:
Meg fogja kérdezni telepítéskor,hogy a un.GRUB-ot hová telepítse ha magára hagyod simán berakja a wincsidre és egy indítőmenüvel fog bejelentkezni a gép:Uhu vagy XP.
A Grub leirtása nem egyszerű egy kezdőnek :!:
Ha azt mondod neki,hogy egy floppira telepítse ezt a linux fd0-nak hívja akkor csak akkor fog elindulni, ha a floppy van elsődlegesre bállítva a Bios-ban és benne vana floppy.
A törlése kevésbé körülményes-ha netán nem ragadta meg a fantáziádat.


pén. jún. 09, 2006 20:07
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Tessék,linuxot használok és a saját ajtómon sohasem próbálkozok meg a kilinccsel :oops:
@dzsozefo
Gőzőm sincs a Sarge-ról(ről) :roll:
De,gondolom uu. működik mint a többi Debian-Red Hat stb.
Valami hasonló:
SYNOPSIS:
adduser [options] [--home DIR] [--shell|-s SHELL] --no-create-home] [--uid ID] [--firstuid ID] [--lastuid ID] [--ingroup GROUP | --gid ID] [--disabled-password] [--disabled-login] [--gecos GECOS] user
adduser --system [options] [--home DIR] [--shell SHELL] [--no-create-home] [--uid ID] [--group | --ingroup GROUP | --gid ID] [--disabled-password] [--disabled-login] [--gecos GECOS] user
adduser --group [options] [--gid ID] group
addgroup [options] [--gid ID] group
adduser --group --system [options] [--gid ID] group
addgroup --system [options] [--gid ID] group
adduser [options] user group
COMMON OPTIONS
[--quiet] [--debug] [--force-badname] [--help|-h] [--version] [--conf FILE]
DESCRIPTION:
adduser and addgroup
add users and groups to the system according to command line options and configuration information in /etc/adduser.conf.
They are friendlier front ends to the low level tools like useradd,groupadd and usermod programs, choosing Debian policy conformant UID and GID values, creating a home directory with skeletal configuration, running a custom script, and other features.
adduser and addgroup can be run in one of five modes:
Add a normal user
-de ez számunkera mellőzhető-
By default, each user in Debian GNU/Linux is given a corresponding
group with the same name and id. Usergroups allow group writable
directories to be easily maintained by placing the appropriate users
in the new group, setting the set-group-ID bit in the directory, and ensuring that all users use a umask of 002. If this option is turned off by setting
USERGROUPS:to no,
all users' GIDs are set to
USERS_GID.
Users' groups can also be overridden from the command line with the--gid or --ingroup
options to set the group by id or name, respectively.
adduser
will create a home directory subject to DHOME, GROUPHOMES, and LETTERHOMES.
The home directory can be overridden from the command line with the--home
option, and the shell with the--shell option. The home directory's set-group-ID bit is set if
USERGROUPS:is:yes so that any files created in the user's home directory will have the correct group.
adduser-will copy files from
SKEL
into the home directory and prompt for finger (gecos) information and a password. The gecos may also be set with the--gecos option. With the--disabled-login
option, the account will be created but will be disabled until a password is set. The --disabled-password option will not set a password, but login are still possible for example
through SSH RSA keys
Na,most ezt egyszer postázom nehogy megroggyanjon a fórum :D


pén. jún. 09, 2006 19:41
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
írásjog megvonva
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 8:06
Hozzászólások: 2248
Tartózkodási hely: Medve, Mákoska és Sy mentes övezet
Hozzászólás 
XP van a gépemen, de fel szeretném rá tenni a Linuxot, egész pontosan az UHU-Linux 1.2 verzióját. Telepítő cd van, a kérdés: milyen sorrendben kezdjek neki? 8) Mert eddig Linuxot soha nem telepítettem, csak annyit tudok, hogy a régebbi verziókat kissé macerás volt feltenni. Megformázzam előtte vagy elég az, ha beteszem a cd-t és elindítom? (Mint pl. a Windowsnál?)


pén. jún. 09, 2006 17:50
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. dec. 20, 2004 19:49
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Itt vagyok, ott vagyok, mindenhol vagyok!
Hozzászólás 
igen konzol, de mik is a parancsok? :cry:

adduser -help hát nem valami egetrengető infot ad :x


vas. jún. 04, 2006 7:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:hm: leginkább ügy hogy root-ként lépsz be és ott gyártasz egy új usert
olyan jogokkal aki minden programot telepíthet és mindent ácsolhat a rendszdreren egyetelenegyhez nincs jogosulsága,a root mappához,GUI-n csak a pipákat kell berakni a négyzetekbe :D -kozolon külön külön be kell gépelgetni soronként a drw jogokat soronként.Ha van egy ilyen superusered akkor,magára a root-ra ritkán van szükséged.
Itt temészetesen jogokat kell adni arra is hogy a tűzfalat és a vírusirtót is idomihasd,időnként ezen bukik meg a hálózat.


szomb. jún. 03, 2006 18:10
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. dec. 20, 2004 19:49
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Itt vagyok, ott vagyok, mindenhol vagyok!
Hozzászólás 
értem! most megnéztem! root ként belépve mind2 gépen root root látja egymást hogy ki mit csinál, screen parancsnál!

köv. kérdésem! hozzáadok egy felh. a rendszerhez, " adduser " utána hogy adhatok neki jogokat? :?:


szomb. jún. 03, 2006 15:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Engedélyezned kell jogokat a juzernek is min. admin kibővitve.


pén. jún. 02, 2006 22:44
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. dec. 20, 2004 19:49
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Itt vagyok, ott vagyok, mindenhol vagyok!
Hozzászólás 
debian sarge-t használok a szerveremen! azt szeretném megcsinálni hogy amikor felpakolok egy shoutcast csomagot és mikor szerkesztem azt lássa más is mármint a munka folyamatot mintha távoli asztal lenne! utána jártam létezik ilyen méghozzá a " screen parancsal " ! root ként belépek, beirom és nyomok egy space, másik gépnél egy screen -x parancs és kiir két cimet illetve két parancsot, screen -d -r ! ha pedig csak sima felhasználóval jelentkezek be az ssh ba akkor nem engedi ezt a parancsot " screen " :cry: ! köszönöm!


pén. jún. 02, 2006 15:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:cry: Ezen,csak telepítéskor megalkotott kucs-floppival lehetne segiteni,amikor rootként legalább a saját kulcsodat kiírod a pillanatnyi helyzettel.Vagy johetnek a keyloggerek ami mint tudjuk unix alatt szinte reménytelen,de volt már akinek sikerült-legalábbis olvastam róla :lol:

@dbali Ha "brezyt"-tetted fel akkor várj holnapig,(akkorra már a hivatalos is megjelenik a Dapper.Ebben,már van hozzá valmiféle támogatás is,bár a debian alpok miatt nem fogod "simán megúszni".Konzolos módban a make install,modprobe valószínű kelleni fog majd :roll:


kedd máj. 30, 2006 21:20
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. nov. 05, 2005 20:00
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
connorke írta:
_nszabolcs_ írta:
Sziasztok,

Most ismerkedem a linuxxal, es egy kicsit meggondolatlanul nyomtam egy rekurzij jogbeallitast, az lenne a kerdesem hogy ilyenkor mit lehet tenni (mondjuk a defaultokat viusszahozni).

Elore is koszi


helo. visszanezni szerintem nemnagyon lehet, de modositani tudod, csak egyszeruen chmod opcio jog. tehat unixba van 3 fajta jog, olvasas(R) iras(W)
futtatas(X). alapvetoen egy fajlnak "3 felekeppen lehet jogot adni", fajl tulajdonosa, csoport tobbi tagja, egyeb userek. unixba minden felhasznalo tartozik valami csoportba, errol reszletesebben nem akarok most irni.
szoval, hogyha megnezzuk egy file jogait haromfajta felosztas lesz elottunk: tulajdonosnak milyen jogai vannak a filehoz, csoport tobbi tagjanak milyen jogai vannak a file hoz ill az egyeb usereknek milyen jogaik vannak. nezzunk meg egy ilyet az ls -l paranccsal:
connor@elysium:/var/www$ ls -l
-rwxr-xr-x 1 connor connor 31 Sep 6 2004 index.css

ezt fel lehet osztani 3 reszre : -rwx r-x r-x
az elso harmanasnal: -rwx - helye helyett szokott lenni egy d betu, ami aztjelenti, hogy directory, a tobbi egyertelmu. ezek a jogok a tulajdonosra vonatkoznak. tehat a tulaj tudja olvasni, irni, futtatni a filet.

masodik harmas: r-x a csoport tobbi tagjanak (amibe a tulajdonos is tartozik) olvasasi es futtatasi engedelye van csupan. (irasi nincs mert a w helyett csak egy - van )

harmadik harmas: r-x itt ugyanaz a helyzet, mindenki masnak olvasasi es futtatasi joga van, irasi nincs.

a betuket jelolhetjuk szamokkal is (erre se terek most ki:) : x=1 w=2 r=4

latjuk, hogy a fileunkak, az alabbi jogai vannak: rwxr-xr-x
ha ezt felosztjuk harom reszre es szamokkal helyettesitjuk a betuket, azokat osszeadva ez jon ki: 755 :) kicsit bonyi. szal nezzuk:
rwx 1 2 4 ha osszeadjuk oket akkor 1+2+4=7
r-x 1 4 ha osszeadjuk oket akkor 1+4=5
r-x 1 4 ha osszeadjuk oket, akkor 1+4=5

ha osszeolvassuk, akkor 755 :)

na akkor allitsuk be a filenak, hogy csak a tulajdonosa tudja irni olvasni futtatni, senki mas a foldon:

elysium:/var/www# chmod 700 index.css
elysium:/var/www# ls -l | grep index.css
-rwx------ 1 connor connor 31 Sep 6 2004 index.css

mint lathatjuk a tobbi helyen - tele van ilyennel, tehat sikerrel jartunk :)
tobbet errol man chmod vagy google vagy akarmi:)
ha esetleg rekurziv modon akarod allitani, akkor biggyessz oda egy -R betut (chmod -R 700 akarmi)
ennyi, remelem tudtam segiteni:)


Koszi szepen a segitseget, de ezekkel tisztaban voltam (egyebkent a szamok ha jol tom ugy jonnek ki hogy veszunk egy 3 bites szamot aztan az egyes bitek jelolik az rwx megletet / hianyat.) Az en gondom az lett volna hogy az alapbol beallitott jogokat hogy lehet helyrerakni. Azert kosz megegyszer, hasznos kis leiras.


kedd máj. 30, 2006 10:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 01, 2004 10:34
Hozzászólások: 297
Tartózkodási hely: Munkában...
Hozzászólás 
Hi!

Én most ismerkedem komolyabban a linux-al (Ubuntu), de akadt egy "kis" problémás. nem ismeri fel rendesen a tv tunerem (asus p7131 dual (philips saa 7134 chip)) (7133-nak ismeri fel) találtam leírást, de fingom sincs, hogy hogyan kell azokat a beállításokat megcsinálni. Leírás meg minden szr itt van: http://linux.bytesex.org/

Valaki írja le légyszi részletesen, mit hogyan csináljak.

Köszi!


hétf. máj. 22, 2006 20:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 22, 2006 15:07
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
_nszabolcs_ írta:
Sziasztok,

Most ismerkedem a linuxxal, es egy kicsit meggondolatlanul nyomtam egy rekurzij jogbeallitast, az lenne a kerdesem hogy ilyenkor mit lehet tenni (mondjuk a defaultokat viusszahozni).

Elore is koszi


helo. visszanezni szerintem nemnagyon lehet, de modositani tudod, csak egyszeruen chmod opcio jog. tehat unixba van 3 fajta jog, olvasas(R) iras(W)
futtatas(X). alapvetoen egy fajlnak "3 felekeppen lehet jogot adni", fajl tulajdonosa, csoport tobbi tagja, egyeb userek. unixba minden felhasznalo tartozik valami csoportba, errol reszletesebben nem akarok most irni.
szoval, hogyha megnezzuk egy file jogait haromfajta felosztas lesz elottunk: tulajdonosnak milyen jogai vannak a filehoz, csoport tobbi tagjanak milyen jogai vannak a file hoz ill az egyeb usereknek milyen jogaik vannak. nezzunk meg egy ilyet az ls -l paranccsal:
connor@elysium:/var/www$ ls -l
-rwxr-xr-x 1 connor connor 31 Sep 6 2004 index.css

ezt fel lehet osztani 3 reszre : -rwx r-x r-x
az elso harmanasnal: -rwx - helye helyett szokott lenni egy d betu, ami aztjelenti, hogy directory, a tobbi egyertelmu. ezek a jogok a tulajdonosra vonatkoznak. tehat a tulaj tudja olvasni, irni, futtatni a filet.

masodik harmas: r-x a csoport tobbi tagjanak (amibe a tulajdonos is tartozik) olvasasi es futtatasi engedelye van csupan. (irasi nincs mert a w helyett csak egy - van )

harmadik harmas: r-x itt ugyanaz a helyzet, mindenki masnak olvasasi es futtatasi joga van, irasi nincs.

a betuket jelolhetjuk szamokkal is (erre se terek most ki:) : x=1 w=2 r=4

latjuk, hogy a fileunkak, az alabbi jogai vannak: rwxr-xr-x
ha ezt felosztjuk harom reszre es szamokkal helyettesitjuk a betuket, azokat osszeadva ez jon ki: 755 :) kicsit bonyi. szal nezzuk:
rwx 1 2 4 ha osszeadjuk oket akkor 1+2+4=7
r-x 1 4 ha osszeadjuk oket akkor 1+4=5
r-x 1 4 ha osszeadjuk oket, akkor 1+4=5

ha osszeolvassuk, akkor 755 :)

na akkor allitsuk be a filenak, hogy csak a tulajdonosa tudja irni olvasni futtatni, senki mas a foldon:

elysium:/var/www# chmod 700 index.css
elysium:/var/www# ls -l | grep index.css
-rwx------ 1 connor connor 31 Sep 6 2004 index.css

mint lathatjuk a tobbi helyen - tele van ilyennel, tehat sikerrel jartunk :)
tobbet errol man chmod vagy google vagy akarmi:)
ha esetleg rekurziv modon akarod allitani, akkor biggyessz oda egy -R betut (chmod -R 700 akarmi)
ennyi, remelem tudtam segiteni:)


hétf. máj. 22, 2006 15:32
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. nov. 05, 2005 20:00
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Sziasztok,

Most ismerkedem a linuxxal, es egy kicsit meggondolatlanul nyomtam egy rekurzij jogbeallitast, az lenne a kerdesem hogy ilyenkor mit lehet tenni (mondjuk a defaultokat viusszahozni).

Elore is koszi


szomb. ápr. 29, 2006 11:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 531
Tartózkodási hely: itt
Hozzászólás 
Cd-ről felraktam (Computer Panorámás) a 9.1-et. Megvannak szintén CP-s kiadásban korábbi verziók (8.0, 8.2, 9.0) Az azokban lévúő cuccokat hogy tudom utólag telepíteni???


csüt. márc. 09, 2006 15:31
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 726 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség