Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 9:57



Hozzászólás a témához  [ 35 hozzászólás ] 
UBUNTU+XP Grub beállítás 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Üdv Urak!

Kicsit sok lett itt a tennivaló, ezért hagyom a gépet egyelőre a jelenlegi állapotában. Köszönöm az okítást, később természetesen visszajövök.


pén. máj. 16, 2008 21:29
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Idézet:
És még rendszerindításkor.
Ebből volt a probléma a kollégának...

ÖÖÖ :roll: :oops:
Igen,ilyenkor nem árt ha a Gurb legalább valami "ráutaló magatartást" mutat..különben olyan mint a win esetében a hiányzó ntlr..,pedig látszólag minden jó :D


kedd máj. 13, 2008 16:59
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Ja, és még:
nacorvus írta:
az hogy az éppen hányadik meghajtó csak akkor lényeges,ha particionálni akarod,vagy ntfs v egyéb filerendszer és rá akarod szép linuxos kifejezéssel muontolni a rendszeredre lásd

És még rendszerindításkor. :-)
Ebből volt a probléma a kollégának...


kedd máj. 13, 2008 8:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
nacorvus írta:
:shock: el vagyok szörnyedve... :D
Idézet:
hogy a meghajtó betűjelek vándorolnak. Az NT4-től elvileg a betűjelek az adott fájlrendszerhez vannak rendelve, új meghejtó behelyezése esetén is meg kell hogy maradjanak. (Még a WinME volt, ami a meghajtók sorrendje alapján betűzgetett).
-ez még egy wines topicban sem állná meg a helyét ,mert ott is lehet variálni a meghajrtók betüjelével,de itt...?Itt legfeljebb a meghajtó neve marad meg pl nálam ha a képet megnézitek:Gul,Indi,Malcsik,stb,az hogy az éppen hányadik meghajtó csak akkor lényeges,ha particionálni akarod,vagy ntfs v egyéb filerendszer és rá akarod szép linuxos kifejezéssel muontolni a rendszeredre lásd. a második (gpartos kép)

Szerintem félreértettél. Persze hogy lehet variálni a betűjeleket, de a windows saját maga nem szokta. Új meghajtó beszerelése után nem változtatja a már kiosztott betűjeleket. És ezt a Windowsról írtam, nem értem miért kevered ide a Linuxot.


kedd máj. 13, 2008 8:25
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: vas. máj. 11, 2008 23:36
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
barmusz írta:
Úgy hallottam egy ismerőstől, hogy ha külön rakom a HOME mappát, akkor egy esetleges reinstallnál a beállítások meg egyéb dolgok megmaradnak.
Bár a Linux ugye nem szokott csak úgy meghalni. Se kéken, se zölden... Ha mégis úgy döntök, hogy külön rakom, akkor a rendszernek hagynék 6GB-ot, HOME-nak 10GB, SWAP 2GB. Ja és a HOME helyét telepítéskor meg lehet határozni, vagy miután felállt a rendszer, egyszerűen áthelyezhető egy másik partícióra?

A mostani helyét természetesen leformáznám és átpartícionálnám, így az letúrná a régi rendszert. Gparted mindezt megoldja. GRUB-ot előtte kilőném az Fdisk-kel, ahogy írtad, aztán megpróbálom "felszakérteni" az Ubuntut.

A W98 indítólemezen lévő Fdisknek nem okoz gondot az NTFS fájlrendszer? Vagy az MBR nem NTFS területen van?


Telepítéskor minden csatolando particiót megadhatsz és
oda ahová akarod, nincs megkötés.
Kivéve a /home könytárnak szánt particiót és a swap particiót.
"Fdisknek nem okoz gondot az NTFS fájlrendszer?"
Ezt nem értem.
Az mbr az mbr területen van, nem tartozik a boot flag-gel
megjelölt fájlrendszerhez!

"Ha mégis úgy döntök, hogy külön rakom, akkor a rendszernek hagynék 6GB-ot,"

Ehhez nem kell reinstallni a rendszert(Linux), tar-ral lemented és particionálás után az új / particióra kicsomagolod.


hétf. máj. 12, 2008 0:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Igen az is igaz a home-al kapcsolatban,de leginkább a felhasználói partizánkodás miatt érdemes külön partícióra pakolni.Inkább ez legyen nagyobb,mert az összes felhasználói cucc ide kerül.

Az MRR-nek mi köze a file-rendszerhez?Jő mondjuk nagyon is sok,de mint a neve is Master Boot Record ez a lemez egy meghatározott helyére rakott 512 byte-s signics,ami semmi mást nem csinál csak beolvassa a lemez particiós tábláját,és megnézi,hogy van e aktív partíció,valamint az oprendszer(ek) első signicsét és és elindítja az első bootosat amin maga a boot-loader van.


vas. máj. 11, 2008 10:54
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Úgy hallottam egy ismerőstől, hogy ha külön rakom a HOME mappát, akkor egy esetleges reinstallnál a beállítások meg egyéb dolgok megmaradnak.
Bár a Linux ugye nem szokott csak úgy meghalni. Se kéken, se zölden... Ha mégis úgy döntök, hogy külön rakom, akkor a rendszernek hagynék 6GB-ot, HOME-nak 10GB, SWAP 2GB. Ja és a HOME helyét telepítéskor meg lehet határozni, vagy miután felállt a rendszer, egyszerűen áthelyezhető egy másik partícióra?

A mostani helyét természetesen leformáznám és átpartícionálnám, így az letúrná a régi rendszert. Gparted mindezt megoldja. GRUB-ot előtte kilőném az Fdisk-kel, ahogy írtad, aztán megpróbálom "felszakérteni" az Ubuntut.

A W98 indítólemezen lévő Fdisknek nem okoz gondot az NTFS fájlrendszer? Vagy az MBR nem NTFS területen van?


vas. máj. 11, 2008 0:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Igen elég neki az Fdisk /mbr,de csinálhatod a vackor által említett variációt,az eredmény ua.csak a windowsod fog indulni.Temészetesen a linuxos partíciók megmaradnak,de minek?(ha eddig rosszul működött,két rendszer duplán agyonvágva csak foglalja a helyet)
A 15GB bőven elég ebből maga a rendszer kb 4 gigát foglal.ill kevesebbet (ez 64bitesen a gyökér) a többi a home,vagyis a felhasználók garázdálkodására fenntartott terület.Mint írtam nem kötelező a home-t kölön partra rakni.Ilyenkor a home mögé beteszi a home-t-ez az automatikus telepítése a rendszernek.


szomb. máj. 10, 2008 11:14
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
@Vackor!

Idézet:
A menu.lst átírása csak arra lenne jó, hogy egyikkel biztosan indítható legyen a rendszer. Nem automatikusan, mert ha nem a megfelelőt választod, akkor valószínűleg jön az error 22.

Most már kezdem kapisgálni, hogy mi a dolog lényege. Minden utólag beírt lehetőséggel kibővül az indítómenü választható sorainak száma, de ha egy nem jó sort választok, akkor azzal nem fog elindulni. Jogos, mert automatikusan most is csak az elsőt tölti be ha lejár az idő, a többit most is úgy kell manuálisan kiválasztani.

A meghajtók betűjeleit pedig átírta, de nem mindegyiket, úgy látom, hogy csak a "G"-től felfele. A G nekem a pen drive volt, annak is csináltam külön parancsikont. Néhány parancsikonnál még nem írtam át a célt, így ezeknél ezt a hibaüzenetet írja ki, mikor rákattintok: A meghajtó vagy hálózati kapcsolat, amelyre a(z) "Parancsikon- (név).ink" parancsikon mutat, nem érhető el. Ellenőrizze, hogy a lemez megfelelően van-e behelyezve, vagy a hálózati erőforrás elérhető-e, és próbálkozzon újra.
Na mindegy, ez most kicsi gond, némi aprómunkával megoldom.

@Nacorvus!

Idézet:
Tehát magyarra lefordítva vm. furcsaság szerint 2 rendszer is van telepítve az egyik az 1.merevlemez 4.partíciójára,a másik a 2.merevlemez 4.partíciójára,de hogy tulajónképpen melyik is indul azt nem látom át!

Ez nem a valódi menu.lst fájl részlete, csak egy általam készített variáció, tulajdonképpen csak Vackornak szerettem volna megmutatni, hogy ilyenre gondolta-e az átírását.

Idézet:
Egyszerűbb lenne először a win-es partot gatyábarázni egy MBR-irtással,fixálással,majd az ubuntut "szakértői"módban újrahúzni ott lehet látni grafikusan is a következményeket,ha nem jó vissza lehet vonni,pontos méreteket beállítani(nem kell 50GB,felesleges,mert 5 év alatt egy szerver sem haszál el ennyit-most még,aztán kitudja,ha megőrülnek a fejlesztők..) Razz

Nemsokára ez lesz a sorsa. De ezzel a kis közjátékkal rengeteget tanultam, bár a szakértői módtól még kissé kiráz a hideg. Az Fdisk /mbr parancs elvégzi a fixálást is, vagy az egy külön művelet? Ha újrarakom 15GB elég neki? Ha a HOME mappát külön partícióra teszem, annak mekkora legyen a mérete?


szomb. máj. 10, 2008 0:52
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:shock: el vagyok szörnyedve... :D
Idézet:
hogy a meghajtó betűjelek vándorolnak. Az NT4-től elvileg a betűjelek az adott fájlrendszerhez vannak rendelve, új meghejtó behelyezése esetén is meg kell hogy maradjanak. (Még a WinME volt, ami a meghajtók sorrendje alapján betűzgetett).
-ez még egy wines topicban sem állná meg a helyét ,mert ott is lehet variálni a meghajrtók betüjelével,de itt...?Itt legfeljebb a meghajtó neve marad meg pl nálam ha a képet megnézitek:Gul,Indi,Malcsik,stb,az hogy az éppen hányadik meghajtó csak akkor lényeges,ha particionálni akarod,vagy ntfs v egyéb filerendszer és rá akarod szép linuxos kifejezéssel muontolni a rendszeredre lásd. a második (gpartos kép)

@barmusz: a kerneledben az alapvető hiba-amire vackor is utal a 22:
Idézet:
title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
root (hd1,4)
ezzel szemben:
Idézet:
title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
root (hd2,4)

Tehát magyarra lefordítva vm. furcsaság szerint 2 rendszer is van telepítve az egyik az 1.merevlemez 4.partíciójára,a másik a 2.merevlemez 4.partíciójára,de hogy tulajónképpen melyik is indul azt nem látom át!
Egyszerűbb lenne először a win-es partot gatyábarázni egy MBR-irtással,fixálással,majd az ubuntut "szakértői"módban újrahúzni ott lehet látni grafikusan is a következményeket,ha nem jó vissza lehet vonni,pontos méreteket beállítani(nem kell 50GB,felesleges,mert 5 év alatt egy szerver sem haszál el ennyit-most még,aztán kitudja,ha megőrülnek a fejlesztők..) :P


pén. máj. 09, 2008 15:35
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
A menu.lst átírása csak arra lenne jó, hogy egyikkel biztosan indítható legyen a rendszer. Nem automatikusan, mert ha nem a megfelelőt választod, akkor valószínűleg jön az error 22.

Az viszont nekem meglepetés, hogy a meghajtó betűjelek vándorolnak. Az NT4-től elvileg a betűjelek az adott fájlrendszerhez vannak rendelve, új meghejtó behelyezése esetén is meg kell hogy maradjanak. (Még a WinME volt, ami a meghajtók sorrendje alapján betűzgetett).


pén. máj. 09, 2008 8:37
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
@Vackor!

Eltaláltad, tényleg betette az IDE vinyót a sor elejére, és szépen átírta a többi betűjelét. Kivétel a "C", gondolom. Néhány mappának volt saját parancsikonja az asztalon, egyiket sem találta meg, mindnek új parancsikont kellett csinálni.

Úgy néz ki, hogy a BIOS-ban nem lehet beállítani, hogy mindig a SATA-s meghajtókat vegye előre, úgyhogy ki is tettem egy USB-s házba a vincsesztert. A mobil racket egyelőre elfelejtem.

Ami a menu.lst fájl átírást illeti erre gondoltál?

## ## End Default Options ##

title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
root (hd1,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=f5b2a7ed-b442-4cfa-8f20-dcabbc5b4b51 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
quiet

title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
root (hd2,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=f5b2a7ed-b442-4cfa-8f20-dcabbc5b4b51 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
quiet

Ha minden menüpontnak (beleértve a windowst is), csinálok egy klónt, amiben eggyel nagyobb számúra átírom a partíció számát, akkor elvileg addig keres, amíg egy indíthatót nem talál, és arról szépen bebootol?

Tulajdonképpen ezt mindenképpen érdemes lenne megjátszanom ha véglegesen felteszem az Ubuntut, mert ha fél év múlva hirtelen felindulásból beledugok a mobil rackbe egy vinyót, akkor megint ugyanígy járok, mint most.

Bár jobban belegondolva ez a "bedugás" a windowsban is megint át fogja írogatni a meghajtók betűjeleit, így aztán ismét szerkeszthetek át néhány parancsikont. Amihez kevéssé fűlik a fogam.

@Nacorvus!

Ami a windowst illeti, azzal telepítésügyileg már elég jól összehaverkodtam. Hogy itt mit rontottam el, utólag már nem tudom, de hiába görcsöltem vele, mindig újra kérte, hogy adjam meg a gyökérfájlrendszer helyét. De akármit írtam, nem volt jó neki.

Még egy perc erejéig visszatérve a BIOS-omra.
Ha valamelyikőtök rákukkantana az alaplapom manualjára, hátha ott van az az IDE/SATA sorrend beállítási lehetőség, csak az én angol tudásommal nem vettem észre. Innen lehet letölteni, kb. 2,8MB rar file:
http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=M2N32-SLI%20Deluxe&type=map&mapindex=10

Mégegyszer köszi a segítséget!


pén. máj. 09, 2008 1:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Idézet:
Mivel nem tudtam megmagyarázni az Ubuntunak, hogy hová települjön

Miért windowsnak hogyan magyarázod meg hogy nem a legelső partícióba kell telepednie?Uu.particionálsz linux alatt is(akár grafikus felületen is)mint mint win alatt,csak itt nem C,D..betűkkel lesz jelölve a partició,hanem hd1.0,ha idés a vincsid,sd1,0,ha satás a vincsi az elsó part.etc.


csüt. máj. 08, 2008 17:54
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Ha leszeded az Ububtut, akkor biztos nem fog nyaggatni a grub. :-P
Na viccen kívül, a 22-es hiba azt jelenti, hogy a grub nem találja a megadott partíciót. Én arra tudok gondolni, hogy a rack-ben lévő meghajtó megváltoztatja a sorrendet, így pl. a hd0 már nem ugyanaz a hd0 lesz.

Próbáld meg átszerkeszteni a grub menu.lst-jét. Tudom, nem egyszerű, de csak annyit kéne csinálni, hogy az Ububtu-ra vonatkozó bejegyzést odamásolod mégegyszer (hogy duplán legyen), és az egyiknél a hivatkozott partíciót átírod. Pl. root (hd0,0) helyett root (hd1,0) legyen. Esetleg ugyanezt hd2-re is. Így valamelyik menüponttal mindenképpen el kell hogy induljon a gép, és innen már ki lehet nyomozni, hogy melyik meghajtó a hd0 ha ott a rack-ben lévő (valószínűleg az), vagy ha nincs. (Lehet hogy nem a hd0, hanem a hd1 amiről indul, ezt majd meglátod).

Egyes alaplapoknál állítható, hogy a SATA meghajtókat IDE kompatibilis módon kezeljék. Olyankor szokták ezt használni, ha a windows nem tudja kezelni az adott SATA csatolót. Többnyire azt is lehet állítani, hogy ilyenkor a SATA vagy az ATA legyen az elsődleges. Nézd meg, hogy a te gépeden van-e ilyen lehetőség (BIOS setup-ban), és ha igen, akkor melyik az elsődleges. Legyen a SATA.

Most hirtelen ez jut eszembe, persze nem kizárt, hogy más oka van.

Idézet:
Mivel nem tudtam megmagyarázni az Ubuntunak, hogy hová települjön

Ezt meg nem igazán értem. Vagy látja a meghajtót, vagy nem.


csüt. máj. 08, 2008 8:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Nos az az "érdekes probléma" az én hülyeségem miatt jött létre. Kicsit hosszú történet, mert előzmények nélkül nem sok értelme van elmesélni.

Akkor előlröl: a Wubit raktam fel először az XP alá, egy mobil rackben lévő frissen NTFS-re partícionált ATA-s vinyóra. A gépben 2db SATA merevlemez van fixen, a C-n a rendszer és a játékok (74GB Raptor), F, G, H pedig egy 320GB WD háromfele osztva NTFS partíciókkal.

Mivel tetszett a Wubi, úgy döntöttem felrakom az Ubuntut rendesen. Itt csináltam a hülyeséget. A kivehető vinyót előkészítettem az ubuntunak (EXT3, SWAP, többi NTFS-re partícionálva), úgy, hogy előtte nem installáltam le a Wubit. Természetesen a szétpartícionálásnál a Wubi állományok elvesztek.

Mivel nem tudtam megmagyarázni az Ubuntunak, hogy hová települjön, felraktam aut. módban. A H partícióra települt, mert ott volt a legtöbb szabad hely. Telepítés után újraindult a gép és a GRUB a második sornál leállt "Error 22" hibával. Se linux, se win. Ezt többször eljátszotta, aztán egyszer kikapcsoltam a mobil rackben lévő merevlemezt és akkor elindult minden rendesen. De amint visszakapcsolom az ominózus vinyót, újból nem indul el.

Amit próbáltam, hogy helyrejöjjenek a dolgok: Msconfigban beállítottam, hogy az eredeti Boot.ini fájlt használja, így onnan kiszedte a Wubi cuccait. Nincs változás. A C meghajtóról letöröltem az ottmaradt Wubildr és Wubildr.mbr fájlokat, detto ugyanaz. A C gyökerében maradt 3 fájl ( .rnd; PDOXUSRS.NET; PSLOG), ezekről nem tudtam mire valók, így otthagytam őket. Megpróbáltam újratelepíteni a Wubit, hogy utána csináljak egy korrekt uninstallt, de nem települt fel, a telepítő hibaüzenettel leállt, amikor a CD-ről felmásolt minden fájlt. Most itt tartok, azt a vinyót nem tudom használni. Azóta visszapartícionáltam az egészet NTFS-re, de ez sem változtatott semmit.

Gyanítom, hogy ha leszedem teljesen az Ubuntut akkor megoldódik ez a gond. De azért kíváncsi lennék rá hogy szerintetek mi a megoldás. Mármint az uninstallon kívül. Hát ez lenne az érdekes probléma.


csüt. máj. 08, 2008 0:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Utólag látom, hogy nem jó képet néztem. Én azt nyitottam meg, aminek ott volt a hivatkozása (valami ivpicture). A fő, hogy ezt végül sikerült megoldani.

De mi az "érdekes probléma", amit írtál?


szer. máj. 07, 2008 8:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
A kép egyébként baromi nagy,mondhatni egész estét ill. képernyőt betöltő :)-sőt!
@vackor:
Idézet:
Ja, és van az ablaklistának ikonja???

Az a "bödönszerű"izé amint írtam is ami leginkább egy üres szemetesre hasonlít a mukaterületváltó ablakok előtt a panelen.Nálam legalábbis ezt rakná ki a panelre.
By barmusz:
Idézet:
A rendszerfigyelőt viszont igen hasznosnak gondolom, ezért vigyorog ott 3 ablakkal a panelon.
Nekem ne figyeljen 3 vakablak,(win. alatt is idegesít,ha a tálca tele van pakolva tejesen feleslegesen futkározó programokkal)majd figyelek én,sőt az egész panelt többnyire csukva tartom,hogy a hasznos felület nagyobb legyen. :lol:

De pontosan az a jó a rendszerben,hogy mindenki egyedivé szabhatja [/quote]


kedd máj. 06, 2008 10:29
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Üdv Urak!

Nos valóban az Ablaklista hiányzott, csak nem tudtam, mi a neve. Most már visszaraktam, kösz a segítséget!
Érdekes, az Alt+Tab valóban a win. alatt is ugyanúgy viselkedik mint itt, de tizenév alatt sohasem használtam ilyen módon. Mindig tanul az ember. :oops:

A csicsa önmagában kevéssé izgat, a munkaterület váltót is csak azért tettem fel 4 ablakkal, mert az UHU-n alapból ott volt, így megszoktam. A rendszerfigyelőt viszont igen hasznosnak gondolom, ezért vigyorog ott 3 ablakkal a panelon.

(Ami a kép méretét illeti, a kis kép kattintás után 1280x1024 pixel méretűre nyílik meg egy új lapon a böngészőben. Nálatok nem működik? Ez az első képbeillesztésem, lehet, hogy valamit elcsesztem.) :?


kedd máj. 06, 2008 0:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
nacorvus írta:
Nem az kell neki mert nézdd meg a képet amit felrakott, ott van a bödön szerű ikonja a panelon.Szerintem leginkább az a gomb hiányzik a panelról ami nekem balodalt a pirossal bekeretezett rész mellett van,ha fölé mész a kurzorral valami hasonló szöveg jelenik meg a gomb elrejti..Munkaasztal megjelenítése,valamint még jó lehet az Ablakválasztó is.

Lehet hogy nem jó képet nézek, vagy nem értem mire gondolsz, de én nem látom. Sajnos a kép is elég kicsi. Ja, és van az ablaklistának ikonja??? :hm:

A szövegből nekem az jön le, hogy az ablaklista hiányzik, mert minimalizáláskor nem kerülnek az ablakok másik munkaterületre, a munkaterület váltó akkor sem kavarhat be ha nincs felrakva.


hétf. máj. 05, 2008 21:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
By vackor :
Idézet:
Úgy sem, hogy sudo bash?

De úgy már,bele lehet nézni,de csak nagyjából,mert valóban csak nézni enged.
Idézet:
Neked az "Ablaklista" kell, azt tedd rá az alsó panelre!

Nem az kell neki mert nézdd meg a képet amit felrakott, ott van a bödön szerű ikonja a panelon.Szerintem leginkább az a gomb hiányzik a panelról ami nekem balodalt a pirossal bekeretezett rész mellett van,ha fölé mész a kurzorral valami hasonló szöveg jelenik meg a gomb elrejti..Munkaasztal megjelenítése,valamint még jó lehet az Ablakválasztó is.

@barmusz:A panelon jobb gombbal hozzáadás a panelhez (+).Egy csomó hasznos és haszontalan dolgot felpakolhatsz a panelre,a tulajdonságoknál panel beállításainál meg tudod adni hogy egyáltalán látsszon-e vagy eltűnjön ill. jobbra csukható legyen.
Aztán,ha már látvány és effektek CompizConfigban mint phoenix_art egy másik topicban boncolgat


hétf. máj. 05, 2008 19:54
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
barmusz! Most végre van alkalmam megnézni. Neked az "Ablaklista" kell, azt tedd rá az alsó panelre!


hétf. máj. 05, 2008 18:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
barmusz írta:
Az Alt lenyomva tartása mellett a Tab-ot nyomkodva, mindig másik alkalmazás kerül a középső kijelölt négyzetbe. Ha felengedem az Alt-ot, akkor az éppen középen lévő ablakot nagyítja teljes méretűre. Ötletes megoldás, de a Windowshoz szokott agyamnak kicsit furcsa.

Már elnézést, de szerintem ez Windows alatt pontosan ugyanígy működik.
Egyébként CompizFusion-t használva látványosabb változatok is vannak (Win+Tab billentyűre).

nacorvus írta:
a root mappába még sudo-ként,sem tudsz belekuukantani sem

Úgy sem, hogy sudo bash? Nem próbáltam ki, de ilyenkor felhasználónak is azt írja hogy root, tehát elvileg ennek működni kéne.


hétf. máj. 05, 2008 7:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
@Nacorvus!

Nos nálam valami másképp működik.

http://kep.ivpicture.hu/4020.jpg

Remélem a képen is látszik, 5 minimalizált program van az asztalon, ebből egyet sem rakott a panelra, csak a fentebb leírt módon tudom előhozni őket.

Ha van ötleted, hogy ez mi lehet, szívesen hallgatom. (Ill olvasom...):hm:'

Kép

No ezt így sikerült beilleszteni. Ezt még gyakorolni kell... De legalább már nagyobb méret.


vas. máj. 04, 2008 21:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Idézet:
Windowshoz szokott agyamnak kicsit furcsa.
:lol:

Idézet:
Ha minimalizálok néhány ablakot, akkor azokat nem teszi le az alsó panelra mint a win, hanem eldugja
. :shock:
Miért dugná el?http://kepfeltoltes.hu/080504/k_perny__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Ott van az csak,ha másik munkaasztalon dolgozol nem látszik.
Partozás:szerintem az 50GB igencsak pazarlás egy linuxnak.
Nálam valahogy így néz ki:http://kepfeltoltes.hu/071022/part_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Nem tudom mennyire látszik a home paríticón a sárga(foglalt rész),pedig van benne két film is meg egy csomó kép...


vas. máj. 04, 2008 8:21
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Nos megoldódott a minimalizált ablakok rejtélye. Ha minimalizálok néhány ablakot, akkor azokat nem teszi le az alsó panelra mint a win, hanem eldugja. Amikor megnyomom az Alt+Tab-ot, akkor a képernyő közepén előhoz egy filmszalagszerű csíkot, rajta az összes előzőleg minimalizált ablakkal. Az Alt lenyomva tartása mellett a Tab-ot nyomkodva, mindig másik alkalmazás kerül a középső kijelölt négyzetbe. Ha felengedem az Alt-ot, akkor az éppen középen lévő ablakot nagyítja teljes méretűre. Ötletes megoldás, de a Windowshoz szokott agyamnak kicsit furcsa.


szomb. máj. 03, 2008 23:44
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Vackor: köszi, a dolog műkszik, megváltozott a bootsorrend! Alt+Tab-bal előjönnek a minimalizált programok. Valamit én csesztem el, mert felraktam az alsó tálcára azt a kis alkalmazást, amellyel lehet változtatni az egér viselkedését. (egy v. két kattintás, stb.) De véletlenül két példányban ment fel, és az egyiket le akartam törölni. Erre eltüntette az egész alsó panelt. Létrehoztam ugyan egy új panelt, leraktam alulra, rácuccoltam amit jónak láttam, ez műkszik is de a minimalizált programokat nem teszi rá, hanem eldugja valahova a jobb alsó sarokba.

Nacorvus neked is köszönöm, hogy benéztél! A telepítést úgy csináltam, hogy Gparteddel megformáztam és 3 fele partícionáltam egy szűz merevlemezt. Lett 2GB swap, 50GB ext3 a rendszernek, a maradékot NTFS-re formáztam, hogy az XP is lássa. Elindult a telepítő, csak nem tudtam megmagyarázni neki, hogy hova települjön. Bármit állítgattam és írogattam neki, nem fogadta el, állandóan a gyökér fájlrendszer helyét kérdezte. Ez nem olyan mint az UHU, azzal jobban boldogultam. Így felraktam aut. módban. A vincsesztert egyelőre visszaformáztam NTFS-re.

Úgy döntöttem, hogy egyelőre nem szedem le az Ubuntut, mert olyan mint az állatorvosi ló, minden baja van, így lehet rajta a javításokat gyakorolni. Most nem nyaggatlak benneteket vele, de van még egy érdekes probléma, később előhozakodok azzal is. Egyelőre ismerkedem a rendszerrel, állítgatom jobbra-balra, aztán majd letakarítom és igyekszem visszarakni korrektül.


szomb. máj. 03, 2008 23:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Idézet:
Az eltűnő programokra Alt-Tab billentyűkkel sem lehet átváltani? Nem lehet, hogy csak az alsó panelról lett törölve az a sáv ami az ablakokat mutatja? (Nem tudom mi a neve és most nem linux alól írok).

Magyarul: munkaterület váltó,az Alt-Tab csak alapértelmezés,bármilyen bill.kombináció beállítható(nálam Alt-backspace)
A root jelszó nagyon lényeges,mondjuk az ubuntunál majdnem mindent eged a prioritást élvező felhasználónak,de a root mappába még sudo-ként,sem tudsz belekuukantani sem,igy ésszerűbb újahúzni a rendszert,a későbbi nagyobb gondok áthidalására.

@barmusz: alapvetően kettő kell neki általában egy gyökér ahol a filerendszer lesz és egy swap-ez utóbbi megfelelő memóriaméret mellet elhagyható.
Nálam mukahelyi és egyéb szubjektív dolgok miatt három van egy gyökér,egy home es egy swap part.


szomb. máj. 03, 2008 11:57
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Köszi Vackor, délután majd kipróbálom a dolgokat, és jövök vissza!


pén. máj. 02, 2008 23:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Ha tényleg le akarod szedni, akkor Nacorvus javaslata teljesen jó a grub kilövésére. De az xp cd-ről indítva a gépet, választhatod a javítókonzolt, és a fixmbr paranccsal megteheted ugyanezt.

Az eltűnő programokra Alt-Tab billentyűkkel sem lehet átváltani? Nem lehet, hogy csak az alsó panelról lett törölve az a sáv ami az ablakokat mutatja? (Nem tudom mi a neve és most nem linux alól írok).

Admin joghoz általában csak átmenetileg juthatsz, de nem a root-hoz tartozó jelszóval, hanem a saját jelszavaddal. Pl. egy terminál ablakban a sudo paranccsal. Vagyis a sudo gedit /boot/grub/menu.lst parancs után megadod a jelszavadat és onnantól már root-ként szerkesztheted a fájlt.


pén. máj. 02, 2008 23:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Köszi a gyors választ Vackor!

Gáz van. Nem tudom módosítani a menu.lst fájlt, mert nincs jogosultságom hozzá. Root jelszót pedig valamiért nem kellett beállítani telepítéskor, ezért most nincs adminisztrátori joga egy felhasználónak sem. Legalábbis így néz ki. Ki vagyok zárva a gépből.

Most úgy néz ki, hogy eltávolítanám a Linuxot a gépről, aztán újratelepíteném egy másik partícióra, mert más gondok is vannak vele. Pl. amikor minimalizálok egy ablakot, az egyszerűen eltűnik, újra kell indítani az adott alkalmazást.

Mikor telepítettem, csak automatikus módban tudtam feltenni, mert nem tudtam, hogy mit és hova kell beírni a gyökér fájlrendszer helyének kijelöléséhez, hogy a már ext-re leformázott meghajtóra kerüljön. Így a legnagyobb méretű szabad partícióra települt. Ez tulajdonképpen nem is lenne gond, ha nem volna ennyi baj vele.

Egy másik felhasználónak Nacorvus írta itt a fórumon, hogyha egy Win98 indítólemezzel bebootolva kiadja az Fdisk/ mbr parancsot, akkor az letakarítja a Grub-ot a gépről. Nem mintha túlzottan kételkednék Nacorvus hozzáértésében, de szeretnék erre még valakitől megerősítést kapni, mert most nem túlzottan hiányozna, hogy megzakkanjon az XP.

Nos hirtelen ennyi gondom lenne köszi az eddigieket is.


pén. máj. 02, 2008 13:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
barmusz írta:
Most telepítettem fel második rendszerként az Ubuntu 8.04-et, de még gondjaim vannak vele. Először is szeretném én is azt elérni, hogy indulásnál a win legyen az alapértelmezetten induló rendszer.

Üdv!
Az utolsó 7 sort (ami az XP-re hivatkozik) tedd át a ### BEGIN AUTOMAGIC KERNELS LIST sor elé. Ezáltal ez kerül a lista elejére, és a meglévő beállításokkal ez lesz a default.


pén. máj. 02, 2008 0:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. jan. 01, 2007 3:33
Hozzászólások: 121
Tartózkodási hely: a drót másik végén
Hozzászólás 
Sziasztok!

Most telepítettem fel második rendszerként az Ubuntu 8.04-et, de még gondjaim vannak vele. Először is szeretném én is azt elérni, hogy indulásnál a win legyen az alapértelmezetten induló rendszer.
A /boot/grub/menu.lst így néz ki:

# menu.lst - See: grub(8), info grub, update-grub(8)
# grub-install(8), grub-floppy(8),
# grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub
# and /usr/share/doc/grub-doc/.

## default num
# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and
# the entry number 0 is the default if the command is not used.
#
# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry
# is the entry saved with the command 'savedefault'.
# WARNING: If you are using dmraid do not use 'savedefault' or your
# array will desync and will not let you boot your system.
default 0

## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout 10

## hiddenmenu
# Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
#hiddenmenu

# Pretty colours
#color cyan/blue white/blue

## password ['--md5'] passwd
# If used in the first section of a menu file, disable all interactive editing
# control (menu entry editor and command-line) and entries protected by the
# command 'lock'
# e.g. password topsecret
# password --md5 $1$gLhU0/$aW78kHK1QfV3P2b2znUoe/
# password topsecret

#
# examples
#
# title Windows 95/98/NT/2000
# root (hd0,0)
# makeactive
# chainloader +1
#
# title Linux
# root (hd0,1)
# kernel /vmlinuz root=/dev/hda2 ro
#

#
# Put static boot stanzas before and/or after AUTOMAGIC KERNEL LIST

### BEGIN AUTOMAGIC KERNELS LIST
## lines between the AUTOMAGIC KERNELS LIST markers will be modified
## by the debian update-grub script except for the default options below

## DO NOT UNCOMMENT THEM, Just edit them to your needs

## ## Start Default Options ##
## default kernel options
## default kernel options for automagic boot options
## If you want special options for specific kernels use kopt_x_y_z
## where x.y.z is kernel version. Minor versions can be omitted.
## e.g. kopt=root=/dev/hda1 ro
## kopt_2_6_8=root=/dev/hdc1 ro
## kopt_2_6_8_2_686=root=/dev/hdc2 ro
# kopt=root=UUID=f5b2a7ed-b442-4cfa-8f20-dcabbc5b4b51 ro

## Setup crashdump menu entries
## e.g. crashdump=1
# crashdump=0

## default grub root device
## e.g. groot=(hd0,0)
# groot=(hd1,4)

## should update-grub create alternative automagic boot options
## e.g. alternative=true
## alternative=false
# alternative=true

## should update-grub lock alternative automagic boot options
## e.g. lockalternative=true
## lockalternative=false
# lockalternative=false

## additional options to use with the default boot option, but not with the
## alternatives
## e.g. defoptions=vga=791 resume=/dev/hda5
# defoptions=quiet splash

## should update-grub lock old automagic boot options
## e.g. lockold=false
## lockold=true
# lockold=false

## Xen hypervisor options to use with the default Xen boot option
# xenhopt=

## Xen Linux kernel options to use with the default Xen boot option
# xenkopt=console=tty0

## altoption boot targets option
## multiple altoptions lines are allowed
## e.g. altoptions=(extra menu suffix) extra boot options
## altoptions=(recovery) single
# altoptions=(recovery mode) single

## controls how many kernels should be put into the menu.lst
## only counts the first occurence of a kernel, not the
## alternative kernel options
## e.g. howmany=all
## howmany=7
# howmany=all

## should update-grub create memtest86 boot option
## e.g. memtest86=true
## memtest86=false
# memtest86=true

## should update-grub adjust the value of the default booted system
## can be true or false
# updatedefaultentry=false

## should update-grub add savedefault to the default options
## can be true or false
# savedefault=false

## ## End Default Options ##

title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
root (hd1,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=f5b2a7ed-b442-4cfa-8f20-dcabbc5b4b51 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
quiet

title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic (recovery mode)
root (hd1,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=f5b2a7ed-b442-4cfa-8f20-dcabbc5b4b51 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic

title Ubuntu 8.04, memtest86+
root (hd1,4)
kernel /boot/memtest86+.bin
quiet

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda1
title Microsoft Windows XP Professional - magyar
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

Ez nekem így bonyolult, nem tudom mit írjak át benne. Ehhez kérnék segítséget.

Előre is köszi! (Aztán még nem szabadultok meg tőlem, van még más gond is...)


csüt. máj. 01, 2008 16:51
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: Hogyhogy hol?ITT!!
Hozzászólás 
Köszi... 8)


vas. júl. 01, 2007 15:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Tulajdonképpen nem bonyolult, attól függ hogy most hogy néz ki a grub menüje.

1. Ha nincs még benne a Windows:
Megkeresed a /boot/grub/menu.lst fájlt, ebbe kell beírni egy új menüpontot.
Kód:
title Microsoft Windows
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
makeactive

2/a. Ha már van ilyen menüpont a grub menüjében, akkor csak át kell tenni az elejére (én így csináltam).

2/b. Egyszerűen átírod a "default" értéket a megfelelő menüpontra. A menüpontok sorrendje így nem változik (általában a végére teszi a Windows-t).


pén. jún. 29, 2007 10:23
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 526
Tartózkodási hely: Hogyhogy hol?ITT!!
Hozzászólás UBUNTU+XP Grub beállítás
Hali!

SUSE-ról Ubuntu-ra váltottam, de én a kényelmes fajta vagyok, aki nem szeret átírosgatni semmit, csak kattintgatni.
És nem tudom mi a fenét kéne átírni, hogy az xp-ről induljon alapból.
(Barátnő rulez.... :? )
Ha valaki leírná LÉPÉSRŐL LÉPÉSRE, hogy mit kell csinálni, azt megköszönném :!: :roll:


csüt. jún. 28, 2007 21:11
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 35 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség