Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 13:13



Hozzászólás a témához  [ 223 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Ubuntu/Kubuntu problémák és megoldások 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Na tegnap betelt a pohár egy hibernálás után elhasalt a Raid! :evil:
Meditáltam rajta hogy ez a verzió vagy valami más..UE 2.4 lett belőle.
El voltam képedve,az adataim megvannak minden egyből flottul a helyén,de van egy szépséghibája amitől majdnem hanyatt dobtam magam:ez egy Gnome kinézetű KDE :roll: Alapból telepakolja mindenféle feljelzőeszközökkel,multimédiás alkalmazásokkal és egyéb hasznos és haszontalan kösöntyűkkel a rendszert,de minden jól működik!


hétf. nov. 16, 2009 22:34
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
:oops: http://www.omgubuntu.co.uk/2009/11/karm ... vista.html


csüt. nov. 05, 2009 23:57
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Ja,én fentebb nem említettem hogy Raid5 tömb miatt az alternate változattal kellett küzdenem,-baromi lassan jött le a közel 1000 file,a wifi senkinél sem jó elsőre,azt is varrogatni kell.A hang barkácsolásával,meg az összes alkalmazás gatyábarázásával kb 2óra :? ,de még most sem olyan mint az elődje volt...Menet közben többször a kezembe került a System Resue CD és közel volt a pillanat,hogy a gépbe is kerüljön-elképzelhető,hogy meg is teszem mert a narancssárga riasztás időnként fel-fel bukkan,hogy instabil a kernel :roll:


kedd nov. 03, 2009 18:47
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Este én is úgy gondoltam, hogy kezdjünk tiszta lappal. A telepítés azért nem tartott órákig, kb. 15 perc alatt fent volt, de közben böngészgettem is. Hú, teljesen más. Amiket ki tudtam próbálni, azokkal semmi gond nem volt, csak a hálózattal akart megszivatni. A WLAN beállítása után letiltotta az egész hálózatot és sehogy nem lehetett életre kelteni. Egy gyors újraindítás után viszont működik. A másik szívás még vissza van: ilyen-olyan wrapperek a hiányzó 64-bites komponensekhez...


kedd nov. 03, 2009 7:56
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Hogyis kezdjem azon kívül,hogy botrányosan sz*ar!?
Senkinek nem ajánlanám,különösen kezdő linuxosoknak,mert általánosításba torkollna a dolog("a linux az egy sz*r)

Az Ubuntu-One egy jó dolog lenne (2Gb tárhely a neten-cloud),de még az sem az igazi..a szoftverközpont kimondottan jó,de ezzel ki is merült a dicséret.
Újításként kivették az alsát a pakkból ás átrakták valami egészen elképesztően hülyén letölthető 'paccsba'.
Így számomra is-aki már nem az első köröket futja különféle linux disztribekkel-azt kell mondanom,hogy ez még a Vistát is alulmúlja.
A telepítése-itt nem a frissítő upgrade-re gondolok-(az is van 40-45 perc),hanem a tiszta telepítés órákat vesz igénybe egy "normálisabb"mai gépen,akkor mit szóljon egy mini-book tulaj?!Az indulás semmivel nem lett gyorsabb mint az elődnél,sőt..nekem mintha lassabbnak tűnne.

Sok (köztük nemzetközi) fórumokon azt írják hogy:de ingyen van,meg lesz majd jobb is..SzVSz:Ha ez egy működő piacorientált vállalkozás lenne mint pl.:az MS,akkor ezzel projekttel le is húzhatnák a rolót.


hétf. nov. 02, 2009 11:11
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Ó, ez nagyszerű! Így jelent meg a Vista is, nem? Ezért kellett a nagy hype???
:?


hétf. nov. 02, 2009 7:57
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Ha csak ennyi baja lenne,azzal még ki is egyeznék,de a kernel csak úgy hemzseg a hibáktól.Az Alsa és az nvidiadriverek is hibásak,állandóan vm.BIOS beállításokra hivatkozik,hogy engedélyezzem a ramok hibajavítási funkcóját,holott mindegyik non ecc.Az előző verzióban tökéletesen működő VLC állandóan más hibával akad ki.Egy szó mint száz anyóka csúnyább lett mint valaha :evil:


pén. okt. 30, 2009 15:43
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Koala???
Tegnap este közölte a gép, hogy frissítene a Koalára. Hagytam. Nem volt időm részletesen kipróbálni, de a rendszerbetöltést szerintem kár volt megváltoztatni. Gyorsnak eddig is gyors volt, ez nem változott, helyette viszont ronda lett. Mitől szebb egy miniatűr fekete/fehér logo, mint a korábbi? Akkor inkább hagyták volna ki egészen. Ráadásul az állapotjelző is eltűnt. Épp az tetszett, hogy pontosan jelezte hol tart a betöltés, nem úgy mint a Windowsnál, ahol megjósolhatatlan hányszor fut végig betöltés alatt.


pén. okt. 30, 2009 8:23
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Kereskedelem & Marketing avagy "Adjuk el az Ubuntut!"

Pár napja olvastam egy kis fórumot(ubuntu nagyfóruma) és egy blogpost megírására ösztönzött.

Felvázolom a helyzetet:
Laptopot(gépet) akarsz venni és 3 gép ki is van egymás mellé állítva. Be vannak kapcsolva és ki is lehet őket próbálni. Mindegyik szép igényes csupán az asztal tér el egymástól.
1es gép
2es gép
3as gép

Tegyük fel hogy árban is egyeznek(ami kissé viccesen hangzik ha feltételezünk egy kis IT-s tapasztalatot).
Ha teljesítményben és árban azonosak lennének vajon melyiket vennénk meg?
A három közül (ha mindhárom egy áron van) azért választanám az elsőt, mert futurisztikus modern. A másodikat azért, mert zöld mezős, közelebb hoz a természethez. A harmadikat? Hát arról jobb nem beszélni.
Mivel ezen nincs fotó, nincs képi többlet, nem választja senki. A vásárló a napi hangulata alapján is szelektál. Egy technikus inkább az elsőt, egy titkárnő inkább a másodikat és egy minimalista inkább a harmadikat választja.
Inkább úgy lenne jobb összehasonlítani, hogy kitesz a boltos hármat, amelyek egyikén sincs háttérkép és ikonok, csak egy minimalista tálca bal oldalán egy ikonnal, jobb oldalán egy órával.
Akkor melyiket választanád?
Biztos amelyikben több program van.
De így nem lehet kínálni a terméket. :( Így senki rá sem néz.

Így kellene gondolkodni. Nem pedig azt szajkózni, hogy te is meg tudod változtatni az alaptémát ha nem tetszik. Hiába nonprofit a cucc de akkor is el kell tudni adni csupán a külsőségek alapján. Nem nevesítek de ismerek olyat hogy a wobbling windows és a compiz cube miatt szeretett bele ebbe az OSbe(Ubuntuba)

Ismerősöm aki autóvezetést oktat annyira sík a gépekhez hogy windows-ra sem tud feltelepíteni egy programot.(linuxra egyszerűbb de mind1). Sőt legnagyobb élménye az volt amikor önállóan be tudott lépni a freemail fiókjába a weben keresztül. Képzeljétek magatokat a helyébe, és utána próbáljatok az ő fejével gondolkodva válasszatok egy komputert. Ugye hogy nem a 3. lesz :)
Könyvet megítélik a borítójáról... csak erről van szó. Aki nem ért hozzá és nem ismeri a FOSS-t annak megmagyarázhatod hogy miért jó a 3.at választania. Berögződések, és a fogyasztói társadalom hatása kihat mindenre.

Attól még hogy nonprofit attól még lehetne normálisabb alapskin.(de csak emiatt engem az alap sem zavar használom és annyi de megváltoztatom hogy lehessen mutogatni .

Hát akkor lássunk egy 4.dik asztali képet!

Mind ezek után elárulom, hogy mind a négy kép az Ubuntu 9.04-es, 4 de akár 7-ig lapozható, és váltogatható asztaláról készült. Az Ubuntu rendszerben egyszerre több oldalon is dolgozhatok, anélkül hogy az alkalmazásokat vagy ablakokat bezárnám. A több asztal között gyorsan és tetszés szerint gyorsbillentyűkkel vagy az asztalon is váltogathatok.

De van sokaknak már biztos ismerős monitor képem is. Az Ubuntu 9.04 Yaunty- ra házilag megalkotott,új magyar rendszerről azADROMEDA Linuxról, egy rövid bemutatófilm.

ADROMEDA Linux.

http://brtkr.extra.hu


vas. okt. 04, 2009 14:12
Hozzászólás 
Köszönöm a véleményedet de nem nekem köszönhető, hanem egy nemzetközi önzetlen és összetartó igen jó csapatnak.

Hát manapság, mikor a 300-500Gb-os merevlemezek korát éljük ez már szerintem nem gond. Egy op rendszer csak 1-4Gb-ot foglal (megjegyzem pl az adobe acrobat,vírusirtókkal, is majdnem ilyen helyet kíván).
Inkább a megszokotthoz való ragaszkodás a gond. Win + víruskereső a megszokott, de hogy vírusirtó helyett inkább plusz egy oprendszert? Ki hallott már olyat. :evil:
Van akinek az Ubuntu nem tetszett, a Mint sokkal elegánsabb. Ez is debian alapú, egy ubuntu fork, de szerintem precízebb.
Ami még csúcsszuper, az a Sabayon. Már 2 évvel ezelőtt "Vista Gyilkos"nak hívták, mert több és szebb grafikai effekteket tudott a 3.5-ös KDE alatt mint a Vista. És persze kevesebb rendszerigénnyel.Keress rá a Googlen vagy a Yu Tube -on. De kinek a pap, kinek a papné.

A Napokban tesztelik az Ubuntu ingyenes operációs rendszer jövő hónapban megjelenő 9.10-es változatát.
Megérkezett az Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) Béta változata



Angol hivatalos bejelentés: http://www.ubuntu.com/testing/karmic/beta

Újdonságok
Friss csomagok.

Mint minden fejlesztési ciklus elején, ezúttal is rengeteg friss és új csomag jelent meg az Ubuntu fejlesztői ágának tárolóiban. Ez nem csak a már meglévő csomagok új verzióit jelenti, hanem sok új alkalmazás megjelenését is

Gnome 2.28.

Ebben a kiadásban már a Gnome 2.28 kapott helyet ami a végleges változatban is benne lesz
Kubuntu.

Elkészült az első notebookokra szánt Kubuntu változat, az új kiadás magas szinten támogatja a közösségi szolgáltatásokat (Social from the Start), és a legfrissebb KDE csomagokat szállítja. További információk a kapcsolódó Wiki oldalon
2.6.31-as kernel.

Az aktuális kiadásban a legfrissebb, 2.6.31-as verziószámot viselő kernel kapott helyet
Ubuntu UEC.
A legfrissebb Karmic server alpha kiadás azonnal kipróbálható az EC2-n az előre konfigurált AMI segítségével, vagy letölthető képfájlként az Ubuntu Enterprise Cloudhoz. További információk (angol nyelven) az EC2 Starter's Guide-ban

Ubuntu One
Az új kiadásban már megtalálható az Ubuntu új cloud computing szolgáltatása, az Ubuntu One. További információk a témáról a korábbi hírünkben.

XSplash
Az új kiadásban a korábbi USplash indítóképernyőt az XSplash technológia váltja. Az XSplash, ellentétben a korábbi technológiával, már nem a framebuffer felületet használja a folyamatjelző megjelenítésére, hanem magát az X kiszolgálót. Ezzel gördülékenyebbé válik a rendszerindulás folyamata: elkerülhető a felesleges villódzás bejelentkezés előtt, hiszen a megfelelő felbontást már a splash megjelenésekor be lehet állítani, valamint értékes másodperceket lehet vele nyerni.

Ubuntu Software Store.
Az alkalmazások telepítésére és eltávolítására egy új eszköz jelent meg a Karmic Koalában, az Ubuntu Software Store. Jelen pillanatban ez még csak a "Hozzáadás/Eltávolítás" eszközhöz hasonló szolgáltatásokat kínál, hosszabb távon azonban a tervek szerint kiváltja majd a Synapticot, a Frissítéskezelőt és a Gdebit is

Visszavonult a HAL technológia
A Karmic Koala energiakezelése, illetve a laptopok Fn billentyűinek kezelése a korábbi "HAL"-ról "DeviceKit-power" és "udev" technológiára váltott. Ez most még bizonyos helyeken problémás lehet, így a fejlesztők arra kérik a tesztelőket, hogy ha belefutnának valamilyen nehézségbe, arról küldjenek hibajelentést.

Új intel videómeghajtó
Az új Intel videómeghajtó a korábban használt "EXA" gyorsítási módról "UXA"-ra váltott. Ezzel várhatóan megszűnnek az Ubuntu 9.04-nél jelentkező teljesítménygondok, de még lehetnek vele problémák.

A fejlesztők arra is kérik a tesztelőket, hogy az új "kernel mode setting" szolgáltatással kapcsolatban is küldjék el az esetleges tapasztalataikat. Az új technológia csökkenti a bootolásnál látható villódzások számát, és jelentősen felgyorsítja a suspend/resume folyamatot. A tesztelés menetével kapcsolatos információk itt érhetők el (angolul).

Új alapértelmezett fordító
A Karmic a GCC-4.4-es kiadását használja alapértelmezett fordítóként, amely bizonyos tekintetben szigorúbb, mint a GCC-4.3. Erre a fejlesztőknek fel kell készülniük, és ennek megfelelően tesztelni a csomagokat feltöltés előtt.

Az alapértelmezett fájlrendszer az ext4.
Az új kiadásban már az ext4 az alapértelmezett fájlrendszer. Természetesen, ahogy az eddig is volt, a telepítő más fájlrendszerek választására is lehetőséget ad. Az új fájlrendszer segítségével jelentős gyorsulás érhető el bizonyos fájlműveleteknél, és a tesztek szerint rendszerindulás sebességére is jótékonyan hat

GRUB2 rendszerindító
Az új kiadás alapértelmezett rendszerbetöltője a GRUB2. A már telepített rendszereken egyelőre nem frissül GRUB2-re, mert ez egy meglehetősen kockázatos művelet lenne.

Megjelent az Ubuntu következő kiadásának, a várhatóan 2009 október végén megjelenő Ubuntu 9.10-nek (Karmic Koala) Béta kiadása. Ez a változat kifejezetten a fejlesztőknek és tesztelőknek szánt előzetes, éles rendszeren ezért a használata nem ajánlott.
De szabadon letölthető, tesztelhető és megismerhető.

Jó képernyő témák.

http://kepfeltoltes.hu/view/090920/K_perny_k_p_www.kepfeltoltes.hu_.png

Az Ubuntu telepítők testreszabása:
http://www.sipci1989.freeweb.hu/


pén. okt. 02, 2009 21:33
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:shock: Fél év után,egy igen színes egyéniség! :mrgreen:
:rulez: Hajrá Topi-51!-de erre itt mint látod igen szűk a kereslet :oops:


csüt. okt. 01, 2009 22:55
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
Hozzászólás 
Akinek van szabad hely a gépén érdemes telepiheni. Az Ubuntu legújabb verziója kb. két hét mulva már letölthető lesz,sok magyar fejlesztésű alkalmazással. Ez a nagy tudású és teljesen ingyenes operációs rendszer, egy nemzetközi csapat filozófiájának ,és önzetlen munkájának az eredménye. A rendszer tudása, a szabadon választható összeállítható több mint 30 ezer rendelkezésre álló szoftvercsomag rendkívüli, az xp-ben teljesen ismeretlen lehetőséggel ajándékozza meg még a sima otthoni felhasználókat is. Ugyanakkor az embereket tanulásra és kutatásra is ösztönzi, de a gépedet azonnal olyan tulajdonságokkal ruházza fel, teljesen ingyen amikkel eddig még nem biztos hogy találkoztál az eddigi géphasználatod során. A rendszer rendkívül rugalmas,és nagymértékben felhasználó barát, mert a különböző alkalmazásait, és szoftvereit maguk a felhasználok alkották, és folyamatosan bővítik, tovább fejlesztik. Az Ubuntu egy teljesen nyílt forrású, a Linux kernelre épülő operációs rendszer. Az Ubuntu közösség Ubuntu filozófiában megfogalmazott eszmékre épül: a szoftvereknek ingyenesen elérhetőnek kell lenniük, a szoftvereszközöket az emberek saját anyanyelvükön, fogyatékosságaiktól függetlenül használhassák és rendelkezzenek a szabadsággal szoftvereik testreszabásához és módosításához, tetszőleges, általuk megfelelőnek ítélt módon. Ezen okok miatt:
Ubuntu mindig ingyenes lesz, és nincs külön díj a";vállalati kiadásért", munkánk eredményét ugyanazon szabad feltételek szerint mindenki számára elérhetővé tesszük.
Az Ubuntu a szabad-szoftveres közösség által ajánlható legjobb fordítási és akadálymentesítési infrastruktúrát használja, hogy az Ubuntu a lehető legtöbb ember számára használható legyen.

Az Ubuntu rendszeresen és előrejelezhetően kerül kiadásra;
minden hat hónapban új kiadás készül, a napokban már letölthető és telepíthető a legújabb 9.10-es változata. Használhatja az aktuális stabil kiadást vagy segíthet az aktuális fejlesztői kiadás tökéletesítésében. Minden egyes kiadás legalább 18 hónapig támogatott. Az Ubuntu teljesen hű a szabadszoftver-fejlesztés alapelveihez; bátorítjuk a nyílt forrású szoftverek használatát, tökéletesítését és továbbadását.

Az Ubuntu egy dél-afrikai erkölcsi ideológia, amely az emberek összetartozását és egymás közötti kapcsolatát állítja középpontba. A szó a zulu és xhosa nyelvekből származik. A hagyományos afrikai fogalomként megjelenő Ubuntut az új Dél-Afrikai Köztársaság alapító alapelvei egyikeként tisztelik és egy afrikai újjászületés eszméjéhez kapcsolódik.

Az Ubuntu alapelv közelítő fordítása,"emberség mások felé" Egy másik fordítás lehet: "hit az összetartozás emberiséget átfogó univerzális kötelékében"

";Az Ubuntu szellemében cselekvő ember nyitott és segítőkész, másokkal szemben pozitív, a többiek képességeit és lehetőségeit nem érzi fenyegetésnek, megfelelően magabiztos mivel tudja, hogy egy nagyobb egész része. Megalázónak érzi, ha másokat megszégyenítve, megalázva, megkínozva vagy elnyomva lát.


Desmond Tutu érsek

Szabad szoftver alapú platformként az Ubuntu operációs rendszer az Ubuntu szellemiségét viszi a szoftvervilágba.

Tudjon meg többet az Ubuntu weboldalakon.
Pár kapcsolódó link: https://wiki.ubuntu.com/HungarianTeam/IRCHU
http://tothlaszlo.hu/aggregator/categories/1
http://ubuntu.hu/node/11585 http://ubuntu.hu/node/11655
http://ubuntu.hu/honositas http://hup.hu/node/75967

Figyelem!!
Az Ubuntu telepítésénél ha xp vagy más operációs rendszer mellé telepítjük fel, akkor a telepítő program az alsó partíciós skálán jelzi a feltelepítendő és a régi op rendszer helyzetét,ezen a skálán egy mozgatható csuszkával feltétlenül bekel állítani hogy az Ubuntu rendszernek mekkora területet szánunk. Mert ha nem állítjuk be akkor csak az Ubuntu méretének megfelelő 2,5 Gb területet particionálja és használja,de ez a terület még a frissítéseknek sem elegendő. A csuszkával nyugodtan felezzük meg a meghajtót ,mert a meglévő rendszer működését nem befolyásolja, a telepítő ilyenkor a már meglévő rendszer particionáló adatait feldolgozva új partíciót készít, az indulásnál nem az eddig meglévő op rendszerrel indul, hanem egy választást felkínáló indító menü jelenik meg, itt választhatjuk ki hogy melyik rendszer töltődjön, induljon. A Linuxnak egyébként nincs szüksége kártékony vírusokra. A felhasználók mindent el tudnak pusztítani maguk is... (Peter Dalgaard) telepítéssel, használattal kapcsolatos hasznos anyagok leírások.
LinuxMint-7-es asztali kép
Ubuntu asztali kép
Mint az asztaltémák,eszközök háttér képek,alkalmazások a két rendszerben szabadon felcserélhetőek,és mind két rendszeren egyformán használhatók.
A napokban kibocsátották a Linux Mint 7-es, új XFCE tovább fejlesztett verzióját,és az új Mint 8-as Béta verzióját, ami szintén az Ubuntu alap rendszerre,és alkalmazásaira épülő operációs rendszer.
Az új változatot még nem töltöttem le, és nem próbáltam,de a tetszetős mint 7-es az audió és videó kodecek telepítését nem automatikusan végzi mint az általam szintén használt és kipróbált Ubuntu 9.04-es. De a menüinek és az alkalmazásainak összessége alapján az általam kipróbált,és használt előző kiadás is nagyon jó, és kiválóan felhasználó barát,ami nyelvileg is az Ubuntutól támogatott ingyenes operációs rendszer. http://linboo.com/linux/mint.html?gclid=CNrjg-20iJ0CFdA93god7hNgag Az Ubuntuhoz rengeteg oldalon lehet magyar nyelvű anyagokat olvasni, és magyar fórumokon támogatást kapni,de a Linux Mint esetében ez egyáltalán nem jelező!!


csüt. okt. 01, 2009 18:04
Hozzászólás 
Meglepetések - avagy: első találkozásom az Ubuntuval

Kép

Egyre szimpatikusabb számomra az Ubuntu. Nemrég telepítettem fel – félig kényszerből, félig kíváncsiságból – a gépemre, és egyre több kellemes csalódást okoz.

Eddig egyedül openSUSE felhasználó voltam, és már régóta szemeztem más disztribúciók LiveCD-ivel, de ahogy kipurcant egy RAM a gépemben, és mellesleg besokalltam az itthoni M$-től, rászántam magam az Ubuntura.

Kép


Első kellemes élményem a telepítés. Szeretem az egyszerű dolgokat és faramuci módon tetszett a „kényszer”, hogy meg sem kérdezett a programokról, hanem feltelepítette az általa legjobbnak ítélt összeállítást.

Második örömteli meglepetés: a mobilom rádugom USB-n keresztül. Első kérdés: „Most ugye te mobil nettet akarsz?” Na – gondoltam magamban –, ennyit a mobil szolgáltatók által kínált kiegészítő USB-s kártyaolvasós kütyükről. Minek az? Csak elő kell fizetni – vagy az se – és ha NAGYON kell a nett, mert kihagy a kábeles, csak összedugom a mobilommal és perkálom a forintokat.

No jó, én csak ki akartam próbálni, elérem-e a mobilomon a fájljaim. Véletlen egy videóra kattintva jött az újabb elégedettségi index növelő: „Bocsi, nincs ilyen codec, de adj nekem pár percet, és megszerzem neked." Letöltötte, mint a sicc, és minden újra megnyitás és újraindítás nélkül nézhettem a filmemet. A zene fájloknál dettó.

Na, nézzük tovább. Hogy is mondhatják „ubuntu nyelven”, hogy YaST? Áhááá! Van itt valami „Hozzáadás/eltávolítás” a menü végén. Próbáljuk csak! Igen! Ez az. Program hegyek, leírással. No jó, telepítsünk valamit. És láss csodát: letölti a függőségi listában előírt kiegészítő programokat is. Igeeen, eltáávolíítáás, és hopp! Le is szedi a felesleges függő programokat, amit az előbb fölrakott. Na jó, ezt a SUSE is tudja, csak teszteltem. Azért tetszik. :-)

Gnome. Nem baj, a KDE úgyis powerPC-s izé. Itt még az ablak is hullámzik 256 MB RAM-mal, de azért kikapcsoljuk, ne lassítsa a páromnak az így is betegeskedő gépet. (Mondjuk kíváncsi lennék, a SUSE+Gnome páros ugyanilyen kevéssel is beéri?)

CD/DVD készítő: sirály. Mindent tud, ami kell, maradhat.

Kino: látja a Sony kamerámat FireWire mellett egy kis piszkálással. Ez is megvan.

F-Spot: a Picasa helyett pont jó. Fényképezőt felismeri? Igen. Importál úgy, mint a Me$e? Igen. Tud átméretezni, meg szépíteni a fotótudásomon? Igen. Akkor jó. (Már csak a feleségemmel kéne megszerettetni ezt valahogy. De majd beállítok neki valami extra, címkéken alapuló, „magától pendriver-re másolós” scriptet a fotók előhívásához, és majd megbékél.)

Pidgin: hurrá, amúgy is sok barátom nyaggat, hogy mit akarok én még a Skype-pal, ma már az „MSNatutinekediskell”, és még a Skype-ról sem kell lemondanom. Összegugliztam és kész. De itt az első csalódás (ne félj Ubi, nem neked rovom fel). Nem tudok csatlakozni a szinte még meleg MSN azonosítómmal. Google, please help me! NOW! De az M$N megint keresztbe tett a csúnya kis linuxos, meg a nem tejelős júzereknek. De legalább a felhasználóváltás menünél látszik, elérhető vagyok-e, vagy sem. :-)

Evolution: bár a párom hosszú hónapok alatt végre megszokta a Thunderbirdet – és amúgy sem engedte eltávolítani az Evolution magát –, hát akkor próbálkozzunk! Gmail fiókot szépen kezeli IMAP alatt. Még a Google naptáram is! Bravó! És most jön ami nagyon tetszett:
Az órácskám a jobb felső sarokban megkérdezi, hozzáférhet-e a jelszókezelőmhöz?
- „Minek neked az?” – kérdem én.
- „Hát mert beállítottad a Google naptáradat, és ahhoz akarok én fürgén csatlakozni.”
- „Na jó, de aztán vigyázz ám rá!”
Kattintok. Megjelenik egy "Találkozók" opció, és lám, ott díszeleg a mai bejegyzésem.
- „Szerkesztést parancsolsz?”
- „Ilyet is tudsz? Hát hoogyneee!” :-D – És már nyílik is az Evolution.
- „És még a Pidginnel is összejátszol, te kis ravasz!?” – mondom.
Mire ő csak huncutul mosolyog.

Ma már nagyon kiművelt ember vagyok. Tudom a panelről, hány fok van a közeli nagyvárosban … hogy déli szél fúj és most nekem hány hektopascal … vannak szép speciális karaktereim pár kattintással, amire mindig vágytam … van még keresés címjegyzékben … és bibííí, telepítettem egy instant blogbejegyzés feladót is.

Már csak egy fájdalma van a családnak, hogy a PowerPoint megjelenítő 2007 (egy kis vörösborral meglocsolva) nem mindig játssza le a kedvenc napi levélmellékleteit. Ha egy kicsit nagyobbacska, mint ameddig a takaróm ér, valami fájlmegnyitást akar kínjában a kicsike. Az OpenOffice pedig nem a lejátszást, hanem a megnyitást részesíti előnyben. ([suttogva] És persze a gonosz trollok képesek olyan bemutatókat is csinálni, amit csak az egy igaz MINDENHATÓ tud megjeleníteni.) Ezzel lesz még pár átvirrasztott éjszakám, már látom. „Mert új RAM-okra, vagy micsodákra nincs most keret.” – ezt szó szerint idéztem a házi pénztárosunktól!

Összefoglalva:
(Huh! Azt hittem, sosem érek a végére.)
Az Ubuntu különös figyelmet fordít a felhasználóbarát működésre, még annak az árán is, hogy nem hagy választani telepítés közben a lehetőségek közül, de hát az ugye megzavarja a nagypapákat és a feleségeket. És ez pozitívum. (Komolyan mondom.) Kevés hardver igénye van, és DVD olvasóval nem rendelkező régebbi PC-ken is leváltható vele a Windows. Kellemes megjelenésű (mért, a barna nem is olyan rossz szín), jól áttekinthető, egyértelmű kezelőfelülettel rendelkezik. (Szoftver ergonómiából 5-ős!) Az automatikusan felmountolt meghajtók és a helyek menü ismerős elnevezései is segítik az ismerkedőket. A sutyiban másolt, feltört programok helyett ott a bőséges választék, ami egy kattintásra a tied, és még szégyenkezned sem kell a BSA előtt. Mindent lejátszik, mindent megnyit, mindent felismer. Ha valamit nem tud, nem tud, nem nyavalyog, nem hagy magadra a „keresd meg magad és telepítsd, amit akarsz, végül is te választottál szabad szoftvert” nagyképűsködésével. Teszi a dolgát és kész.

[nyavalyogva:] Mindez szép és jó. Csak egy baj van. Ehhez internyet kell. Mi lesz így az apósommal, akinek még az sincs???

(Ne légy féltékeny SUSE, hiszen téged is szeretlek azzal a „kis” KDE-del együtt! ;-)


Használj Ubuntu Linuxot !

egy kis segítség a váltáshoz


http://www.hogyan.org/kategoria/linux/ubuntu

Gondoltad volna, hogy létezik egy olyan operációs rendszer, ami mindenre használható, maximálisan támogatja (többek között) a magyar nyelvet és még ingyenes is?
Ez szinte hihetetlen a mai világban, pedig az az igazság, hogy létezik.

Nagyszerűen ki lehet vele váltani a fizetős szoftvereket, rengeteg pénzt lehet vele megspórólni. Szabadon másolható, terjeszthető, bármennyi gépre telepíthető és rendkívül csekély hardverigénye van.

Legendásan stabil, akár naponta frissül, a biztonsága etalon. Nem kell többé költeni drága, memória zabáló biztonsági csomagokra.

Több ezer ingyenes programot lehet hozzá letölteni, ami közül biztos megtalálja mindenki a magának való hasznos alkalmazást.

Alapértelmezett böngészője a Firefox és irodai alkalmazásra pedig ott az OpenOffice csomag. Ezeket ugye nem kell bemutatni már senkinek sem. Lehet nettes levelezést bonyolítani, képeket, videókat, zenéket felsőfokon szerkeszteni, lejátszani.

Alkalmas multimédiás csomagok kezelésére, a kódék problémáid végleg megoldódnak.

A hiedelemmel ellentétben pedig rengeteg játék van már Linux alá is írva.

A külsejéről pedig csak annyit, hogy egy kis állítgatással, a jelenlegi agyonsztárolt, csicsás Mac és Vista megjelenését simán hajazza és sokkal jobban testre szabható is. Olyan megoldásai vannak amitől leesik az állad és a többi OS még álmodni sem mer. (ugye Compiz....)

Lehetne még hosszasan sorolni az erényeit és fogjuk is. Ez az oldal azért jött létre, hogy betekintést nyerhessen az, akinek elege van a fizetős szoftverekből, az elavult megoldásokból, a kalóz, warezolt, illegális programokból, és az örökös vírus veszélyből. Aki váltani szeretne a szabadság felé.

Az ajánlott oldalakon minden segítséget megkapsz a kérdéseidre. A Linux közösség egy rendkívüli csapat, önzetlenül és nagy lelkesedéssel igyekszik mindenkinek gyorsan és hatékonyan segíteni, aki szeretné megismerni pl. az Ubuntu Linuxot és a hozzájuk tartozó programokat.

Megtalálod a letöltéshez vagy a beszerzéshez való infókat, a telepítéssel kapcsolatos instrukciókat is.

Nem elhanyagolható, hogy használhatod más operációs rendszerekkel együtt is, nem kell feltétlenül lemondanod a csak Windows-on futó progikról sem.

Neked csak az a dolgod, hogy letöltöd, vagy beszerzed, telepíted és használod.

Hát akkor lássuk!

Azt azért hozzáteszem, hogy innentől kezdve az én véleményemet, tapasztalataimat olvashatod, némi hozzáadott információval, tőlem okosabb emberek "tollából".

BESZERZÉS VAGY LETÖLTÉS

A telepítő lemezt többféle képen is beszerezheted.

Egyrészt letöltheted az internetről az Ubuntu hivatalos oldalairól, mondjuk INNEN. Ez az oldal nem magyar, de nem kell félni, a telepítés során választhatod majd a magyar nyelvet is. Vagy INNEN. is. Itt már magyar nyelven kapsz segítséget. Maga az adat mennyisége kb 700 mega, sávszélességtől függően fog majd letöltődni, 1 megabites kapcsolat esetében ez kb másfél óra. (függ a kiszolgáló szerver terheltségétől is). Ha éppen új kiadás van porondon, akkor van, hogy sokat kell rá várni. Ez fél évente aktuális, ugyanis az Ubuntuhoz ilyen gyakran adnak ki új verziót. (Ugye az MS-XP esetében a nyolc év alatt adtak ki három javító csomagot ez azért elég gyengusz). Ennek a lapnak a tetején mindig fogod látni az aktuális stabil kiadás verzió számát. Letöltheted valamelyik régebbi tipust is, később frissülni fog az újjabra (ha engedélyezed). Léteznek LTS (Long Term Support-hosszú támogatottságú) változatok is pl: 8.04-es is ilyen. Én is ilyet használok, ezek asszem alapból három évig kapnak támogatást, de két LTS kiadása között két év telik el. Persze a nem LTS verziókkal sincs semmi baj, stabilak, ha valaki szereti, hogy a gépe mindig napra kész legyen, akkor ajánlom neki a legfrissebbet. A lényeg az, hogy lehetőleg mindig a felhasználóknak szánt kiadást használjuk, kerüljük az alfa, béta verziókat, azokkal lehetnek problémák a mindennapok során. Persze, ha szeretsz kísérletezgetni, vagy fejlesztgetni..... . Maga a számozás onnan ered, hogy melyik hónapban adták ki. Szóval egy 8.04-es azt jelenti, 2008 áprilisi kiadás. 2009.áprilisi 9.04-es -októberben várható az újabb frissítés megjelenése. Egyszerű.

Persze még számtalan helyen hozzáférhetsz a netten, elég a Google kereső mezőjébe beütöd: "ubuntu letöltés" , vagy "ubuntu download" és végtelen listát kapsz azokról az oldalakról, ahonnan leszedheted valamelyik (általában a legfrissebb) verziót. Csak egy példa : Szoftverbázis

Az ajánlott oldalakon is majd' mindegyikén találsz rá mutató hivatkozást.

A másik megoldás, hogy szerzel egy telepítő lemezt. A különböző számítástechnikai újságokban (CHIP MAGAZIN, PC WORLD) található CD vagy DVD mellékleteken is szokott lenni időnként egy-egy Linux típus, vagy ezen magazinok nettes letöltő központjában is megtalálod az Ubuntu valamelyik kiadását. Én is így tettem szert magamnak egy Ubuntu 7.10-re, pár éve.:-) A mellékleten kapott anyagot (általában ISO) csak másoljuk fel gépünk merevlemezére.

Van még olyan lehetőség is, hogy rendelsz magadnak ITT egy gyári kiadást, de ez általában hosszú időt vesz igénybe (4-6-10 hét) viszont ingyenes. Még a postai költségeket is állják. Ide azért kell tudni minimál angolt, ha nem megy, akkor segítséget kaphatsz a regisztráláshoz ezen a linken

A legegyszerűbb megoldás persze az, ha van valamelyik ismerősödnek egy ubuntu telepítője, akkor kölcsönkéred, vagy néha elfordul még pár számítástechnikai üzletben is (erre azért ne alapozz).

TELEPÍTÉS


Na-szóval. Gépünk merevlemezén ott van egy mappában az ubuntu ISO file, akár letöltöttük a nettről, akár lemezről felmásoltuk. A következő lépés, hogy ki kell írni egy cd-re. Ha készen kaptunk egy bootolható lemezt, akkor erre a pontra nincs szükségünk, egyből tolhatjuk a gépbe és telepíthetünk. Viszont, ha nem:

-Ha Windowsod van és Nerod: beteszel egy üres cd-t, megnyitod nerót, a recorder menüben kiválasztod a burn image pontot, kiválasztod a kiírni való ISO mappát, megnyitod és nyomsz neki egy "írás"(burn) gombot. Nem túl komplikált.

-Ha Windowsod van, de nincs Nerod, akkor használhatsz más alkalmazást is. Pl: Infra Recordert is. Szedd le a telepítő progit
INNEN. Persze telepítsed is. Ingyenes. Majd tegyél egy lemezt a gépedbe. Felugró ablak bezár, Infra Recorder megnyit, Actions menüben "burn image" pont klikk. Megkeresed a kiírni vágyott ISO kiterjesztésű anyagot és megnyitod. Felugró ablakban már csak egy OKét nyomsz.

-Ha KDE-s Linuxod van: megkeresed az ISO filét. Jobb klikk, műveletek, cd/dvd képfájl kiírása K3B-vel. A program számolni fog egy md5sum értéket. Ha kész (secperc), beteszel egy üres cd-t és indítás gomb. Ennyi.

Most már kész a bootolható ubuntu telepítő lemezed. Kezdjük el a telepítést.

Lemez betesz és gép restart (újraindítjuk a számítógépünket). Ha a biosban jól vannak beállítva a dolgok, akkor a géped a lemezről fog indulni, nem a vinyódon levő oprendszer bootol be. A telepítés elején megjelenik a nyelv választó menü, itt jelöljük be a magyart.

Majd megjelenik egy másik menü. KÉP Az Ubuntu-nál lehetőség van úgy kipróbálni a rendszert, hogy nem kell még semmit installálni, nem fog semmilyen régebbi beállításod elveszni. Lehet ismerkedni a rendszerrel, persze ez így sokkal lassabb lesz, mintha már a telepítettet használnánk. Ehhez az "Ubuntu kipróbálása" pontot kell választani. Betölt a rendszer a lemezről és használhatjuk is. Megjelenik egy ikon az asztalon. KÉP Ha eltökéltük magunkat, hogy telepítjük a rendszert, akkor csak rá kell kattintani. Persze a menüből egyből installálhatunk is, ismerkedés nélkül.

Maga a telepítés előkészülete emlékeim szerint hét egyszerű lépésből áll. Persze ez a verziók szerint majd változhat később. Minden lépés után az "Következő" gombot nyomod.

1- megadjuk a nyelvet KÉP

2- megadjuk a tartózkodási helyet az időzónák miatt (Budapest) KÉP

3- kiválasztjuk a billentyűzet kiosztását (az alapértelmezett jó, de kipróbálható más is) KÉP

4- particionálás. Itt azért érdemes odafigyelni, az adatvesztés miatt. KÉP

a/ Ha a teljes vinyót az Ubuntunak szeretnéd szentelni, nincs más dolgod, mint az "irányított- egész lemez felhasználása" opciót választani. Ebben nincs semmi trükk, az ubi mindent töröl és lefoglalja a merevlemezedet.

b/ Ha van már egy operációs rendszer a gépen (pl xp,vista) és szeretnéd megtartani, használni is, akkor az "irányított- partíció átméretezése és a felszabadított hely használata" funkciót válasszuk. A megjelenő csúszkával tudjuk átméretezni a rendelkezésre bocsátott területet. Pofon egyszerűen. Az ubinak érdemes húsz gigányit adni, ez mindenre elég a későbbiekben. Ez nem csak az operációs rendszernek kell, hanem a saját mappánknak, dokumentumainknak is. Így szerintem már érthető. Telepítés után a Windows particióról tudunk átmásolni profilokat, böngésző könyvjelzőket, háttérképeket, stb...

c/ Ha viszont van olyan hely a merevlemezen, ami még nincs particionálva és oda szeretnénk egy ubuntut, akkor a "irányított- legnagyobb szabad helyre" opciót válasszuk.

5- megadod a felhasználói adataidat. Jelszó, gépnév. Így leszel a későbbiekben (telepítés után) akár rendszergazda jogosultságú a saját gépeden. Fontos. KÉP

6- utolsó lépés a telepítés előtt: összegezve láthatod az általad megadott beállításokat. még egyszer megnézheted és módosíthatod is akár őket. KÉP

7- GO, mehet a klikk a telepítés gombra.

Persze ez így leírva sokkal bonyolultabbnak tűnik, mint a gyakorlatban. Akkor csak kb egy percet vesz igénybe a telepítés előkészítése.

Maga a telepítés nálam kb húsz percet vett igénybe, pedig nincs erős vasam, csak egy 1.5-ös egymagos, 512 ram, 40 giga vinyó. Erre pl a Vista fel sem mászna, vagy annyira lelassulna, hogy a bootolási időt nem stopperrel mérném, hanem naptárral.

Telepítés után a lemezt kiveszed és ismét újra indítod a számítógépedet. Ilyenkor már a merevlemezről indul az Ubuntu. Ennyi. Most már birtokba veheted a friss linuxodat. Kezdheted az ismerkedést, de már komolyan.
Kép

PROGRAMOK, ALKALMAZÁSOK

Kezdjük is mindjárt a rendszer alapértelmezett alkalmazásaival. Van pár programod egyből. Tulajdonképpen minden fent van ahhoz, hogy el tudj kezdeni nettezni, levelezni, képeket nézni, komplett Office csomag áll a rendelkezésedre, van lejátszó program a zenéidnek, videóidnak, tudsz lemezre írni, torrentezni, játszani. Van jegyzettömb, számológép képernyőfelvevő stb...... Ez a felszereltség általában megfelel a legtöbb embernek. Jól átgondolt szisztéma alapján lettek összeválogatva, jól illenek egymáshoz a programok. Ezen az oldalon találsz egy listát, egy kis segítség, hogy melyik MS programnak, mi a linuxos megfelelője.
Ám, ha az alapértelmezett alkalmazások nem nyernék meg a tetszésedet :
Mint már írtam, több ezer ingyenes kiegészítő program létezik az Ubuntuhoz. Lehetetlen lenne mindet felsorolni itt. Minden alkalmazásra van sok alternatív lehetőség. Mindenki megtalálja a magának való progit, egy kis kísérletezés után. Az "alkalmazások-hozzáadás/eltávolítás" menüt bekapcsolod és beírod a keresőbe a nevet, vagy ennek hiányába pedig az alkalmazás területét. pl: valami játék kellene. beírjuk,hogy "game". Mindjárt kiad vagy pár száz játékot. Nekünk csak annyi a dolgunk, hogy pipát teszünk elé és alkalmazzuk. Ugyanígy bármi más programot megtalálunk és telepítünk. Érdemes a keresést a "minden elérhető alkalmazás" funkció alatt indítani.

Ha pedig törölnénk valamilyen programot a gépünkről, akkor ugyanezt állítsuk át a "telepített alkalmazások" - ra. Akkor csak azok közül keres a gép, amik installálva vannak a számítógépünkre. Így könnyebben tallózhatunk a saját gépünkön. Megkönnyíti a helyzetünket, hogy kategóriákba vannak szedve a programok.

Alkalmazások :

- Az egyik legfontosabb társ az ubuntus életed során a Synaptik. Ez egy csomagkezelő. Ilyennel nem találkoztál az MS oprendszereknél. Ezen keresztül tudsz majd komolyabban keresgélni a különböző szoftver csomagok közül. Megadhatsz neki internetes tárolókat (vannak alapból is) ahonnan letölthetsz különböző dolgokat. Én leginkább csak arra használom, ha nem tudok egy programot egyszerűen törölni, mert egyéb függőségei vannak, akkor ezek megjelennek a synaptikban és innen szedem le őket. Itt is van kereső, beírom a program nevét és kidobja a kapcsolt állományokat. Egyszerűbb már nem is lehetne.

Ha valamilyen médiát szeretnél lejátszani (film, zene), akkor nincs más dolgod, mint betenni a meghajtóba az adathordozót (lemez, pendriver-re) és elindítani a médialejátszót. Ha nincs fent megfelelő kodek a számára, akkor feldob egy ablakot, hogy ő keres hozzá (persze internet kell hozzá). Általában talál is és mehet a móka. Érdemes még a "hozzáadás/eltávolítás"-ban keresni pár kiegészítő dolgot, mondjuk "codec" néven. A megtalált GStreamer csomagok elé pipa és "változtatások alkalmazása". Hasonló módon találhatsz rengeteg lejátszó progit is (tényleg borzasztó sok van). Ezek aztán szépen beépülnek a rendszerbe és megtalálhatóak lesznek az "alkalmazások/ hang és videó" menüben. Javaslom a VLC playert is feltenni, de amúgy mindenki arra esküszik, ami neki tetszik, vagy kézre áll. Nekem az alap médialejátszó és a VLCplayer, a kiegészítő GStreamer csomagokkal együtt mindent visz. De tényleg mindent.

A rendszer alap része az OpenOffice irodai csomag. Abszolút megfelelője a MSoffice csomagnak. Minden olyat tud, amit a fizetős progi, sőt még PDF-ben is lehet menteni. Kompatibilitási problémáid sem lesznek, a két csomag jól együtt tud működni. Na itt sok pénzt tud fogni pl egy kisvállalkozás, aki üzemeltet mondjuk öt-hat számítógépet. Része a táblázatkezelő, szövegszerkesztő, adatbázis kezelő, bemutatókészítő, rajzoló program, képlet szerkesztő, alap webszerkesztő. Egyszerűen imádom. Windowsra is létezik, érdemes kibróbálni. Léteznek még egyéb irodai alkalmazások a netten (KOffice, gnome office), vagy pl csak táblázat kezelő (gnumeric), és minden egyéb speciális feladatra is találunk valamit.

Tudom, hogy sokakat a játék érdekel leginkább és a Linuxokat ezért nem szeretik, de már ez sem igaz annyira. Az alap játékok sokkal szebbek és szórakoztatóbbak, mint másutt. Végtelen számban találhatsz a netten, rengeteg közülük már 3d-és. Viszont, ha komolyabb gémer vagy, erős vassal, akkor is találhatsz neked való játékot ubuntura írva. Ezen a linken minden kérdésedre választ kapsz. A playubuntu.com -on vagy az ubuntugames.org -on pedig rengeteg játékot találsz.

- A frissítések a Frissítés kezelő-n keresztül érkeznek. Ha megjelenik egy kis ikon a tálcádon, akkor klikk rá. Többféleképpen is beállíthadod, érdemes egy kis időt rászánnod, többek között magát az oprendszert is ezen keresztül frissítheted majd. (mehet automatikusan is.)

Az Ubuntun ne keress lemeztöredezettség mentesítőt, mert nincs. Egyszerűen nincs rá szükség, mert intelligens fájlrendszert használ. Ezáltal nem rokkan meg a merevlemezed. Nagyszerű dolog. Ha már a vinyónál tartunk, akkor nézzük meg, hogy néz ki linux alatt a lemezhasználat elemző, mert szerintem sokkat mondó. Azért ilyet sem láttam még másutt.

Ha pedig a rendszerünk külsejét szeretnénk csinosabbá varázsolni, akkor a megjelenés menüben tehetjük meg. Ha letöltünk egy internetes oldalról (pl gnome-look.org) egy kiegészítő skint, vagy témát és azt szeretnénk üzembe helyezni, akkor csak megnyitjuk a "rendszer/beállítások/megjelenés" menüpontot és ráhúzzuk a letöltött mappát. Persze, ha tömörített a file, akkor előtte a mappára dupla klikk, ekkor kicsomagoljuk, majd ezt húzzuk rá. A különböző ikon témák, ablakkeretek stb.. is ezzel az eljárással éleszthetők fel. Az ajánlott oldalakon keress rá a gnome -os hivatkozásokra. Ott találsz majd magadnak való szépséges témákat. Ha te is szeretnél mac-es felugró menüt (pl cairodock), akkor itt találsz használható információt. Az igazi nagy durranása a Linuxoknak azonban a compis fusion nevű találmány. Ez egy igazi parasztvakító megoldás, sehol másutt nem találkozol vele. Ehhez azért már kell egy erősebb gép. Kockába zárhatod az asztalaidat, forgathatod ls még tud pár csilivili trükköt.Külön kell telepíteni, segítséget itt. is kaphatsz. A galériában találsz pár képet róla.

Léteznek még kétpaneles fájlkezelők is. Ez szerintem fontos, mert sokan szeretik használni őket. Én pl a gnome commandert használom, nekem miden igényemet kielégíti (pl FTP). Persze ebből is van több féle (pl krusader). Érdemes kísérletezni.

Kép
Ha pedig Windowsos progikat szeretnél futtatni ubuntu alatt, akkor neked az ingyenes wine jól fog jönni. Szintén külön kell leszedni, de megéri. Tulajdonképpen ez egy Windows emulátor, még maga a Windows sem kell hozzá. Ha felrakod, onnantól kezdve ugyanúgy tudsz telepíteni és használni Windowsos alkalmazásokat, mint magán a MS-XP-n. Rengetegen használják pl játékokhoz, amiknek nincs linuxos alternatívája. Persze azért izmosabb játékok, vagy programok azért döcöghetnek rajta. Ha semmiképpen sem tudod nélkülözni a Windowst, akkor érdemes kipróbálni a virtuálboxot, ami egy virtuális gépet hoz létre neked. Vagy a dualbootos megoldást, amikor két, vagy több féle oprendszer is van fent a gépeden. Alapból az Ubuntu látja a Windowsos mappáidat és tudod őket használni, csak éppen a programjait nem tudja futtatni. Erre jó a wine. A frankscorner.org oldalán megtalálod wine alatt működő windowsos programok teljes listáját. Érdemes ellátogatni rá.

A Linuxokban nagyobb hangsúlyt kap a terminál, mint mondjuk az XP-ben. Lehet nélküle élni, egyébként pedig nagyban megkönnyíti az oprendszer használatát, csak kíván némi ismeretet. Ezen az oldalon nem térnénk ki bővebben erre a témára, mert alapvetően a kezdésről, az alapokról szól és az átlag felhasználót inkább elriasztja a Linuxtól, mintsem kedvet csinálna neki. Sok ember frászt kap, ha nem grafikus felületen parancsolhat. Ha valakit mégis érdekelne a téma, akkor rengeteg nettes oldalon olvashat pl ezen a linken. Én is csak akkor használom, ha ebben a formában kapok segítséget.

Internet böngészőnk alapértelmezettként a Firefox, talán a legjobb a kategóriában, de telepíthető az Opera is. Persze böngészőből is van több féle Linuxra írva, nyugodtan lehet próbálkozni. Ami nincs, az a MS féle IE, de ezt szerintem senki sem bánja, attól csak jobbat találsz az Ubuntura.

Kép

Képszerkesztőnek alapból fent lesz a Gimp nevű progi. Azt hiszem ettől jobb nem is kell, nagyon profi, képes rétegek kezelésére is. MS megfelelője a Photoshop. Több kép átméretezésére, felülírására pedig a Gthumb a megfelelő alkalmazás.
http://phoenix_art.wps4.info/node/151

AZ ÉN VÉLEMÉNYEM

Előre bocsátom, hogy nagyon nem vagyok profi programozó, csak egy lelkes amatőr. (mint a legtöbb ember) Kérem ennek fényében olvasgatni a soraimat. Továbbá nagyon nagy köszönet az Ubuntu.hu legénységének, mert rengeteget merítettem az ő oldalukat olvasgatva. Úgy is mondhatnám, hogy a legfőbb forrás : ubuntu.hu

A cél az, hogy olyan embereknek is felkeltsem az érdeklődését, akik nem akarnak mélyen beleásni a program kódokba, hanem csak használni szeretnék a számítógépüket. Mert az Ubuntu erre nagyon jó alap. Rendkívül felhasználóbarát, teljesen testhez áll, minden igényt kielégít. Ha valaki veszi a fáradságot és rászán némi időt a tanulmányozására, idővel érezni fogja, hogy nem akar visszatérni más oprendszerekhez, mert ettől jobbat úgy sem talál. Hangsúlyozom, hogy általános felhasználókról beszélünk, aki csak nettezik, táblázatokat, szövegeket szerkeszt, filmezik, zenét hallgat, konvertál, képeket néz-szerkeszt, egyszerű játékokat játszik, levelezik, adatokat tárol és másol.

Persze az Ubuntu LInux nem csak erre jó. A pofon egyszerűen telepíthető programok arzenálja garantálja, hogy mindenki megtalálja a neki való, magas szintű alkalmazást is, legyen az 3D grafikai, vagy profi videó vágó, weblap szerkesztő (flash is), vagy akármi más.

Nekem személyesen kellet vagy egy fél év, mire teljesen átszoktam erre a Linuxra, mire megtaláltam és megtanultam kezelni minden szolgáltatását. Nagyon tetszik, hogy legális, nem kell érte fizetnem. Továbbá megnyugtat a tudat, hogy a netten való barangolás teljesen biztonságos. Volt pár kellemetlen élményem XP alatt, amikor a vírus teljesen legyalulta az adataimat, kinyírta a gépemet. Szerintem ilyen élménye szinte mindenkinek van, aki nettezik. Hiába tettem fel a vírusírtót, azon kívül, hogy foglalta a ramot, semmi eredménye nem volt. De ez már a múlt.

Tetszik, hogy teljesen személyre szabhatom, nem korlátoz be a rendszer, nem fáraszt örökös hibaüzenetekkel, figyelmeztető ablakokkal. Pedig én sem vagyok profi, csak használom a gépemet, klikkelgetek jobbra-balra.A mobilokat és a mobilnettes E220 -as modemet minden telepítés nélkül csak rá kell dugni egy megjelenő listából a szolgáltatót és azt, hogy
feltöltőkaris vagy előfizetős kell kiválasztani,és a sim pin kódot mikor kéri megadni. A Windows-hoz képest indításnál nem kell perceket várni 15 s alatt indul,és a biztonsági kód megadásakor már a nettre csatlakozik, a beépített Firefox már tölti a kezdő oldalt. A zene lejátszónak a Wintől eltérő érdekes és hasznos tulajdonságai is vannak, csak az egérnyilat a hangjeggyel jelzett mp3 filére kell helyezni, és abban a pillanatban rögtön kezdi a lejátszást,nem kell várni még egy csiga lassú Windows lejátszó előmászik. Ha az egér nyilat elveszem akkor azonnal leáll,megszűnik a lejátszás, egy megnyitott mappában belehallgathatok bármelyik zenébe és olyan sorrendben ahogy én akarom.

Örültem, hogy a telepítése nem tartott tovább húsz percnél és mindent felrakott eszközt egyből, mindent felismert, nem voltak kompatibilitási problémái. Nem kellet pilóta vizsgát tennem a használatához. Azóta használom nagy megelégedettséggel. Remélem kedves olvasó, hogy Neked is hasonló élményeid lesznek és hogy sikerült felkeltenem az érdeklődésedet az Ubuntu iránt. Hidd el érdemes foglalkozni vele, mert szerintem ez a jövő.
Akkor mindent bele.

forrás:http://ubuntu.hu Saját tapasztalatokkal kiegészítve!


csüt. okt. 01, 2009 16:14
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Tessék így jár aki pongyolán fogalmaz,begerjednek rá aztán csúnyán válaszolnak! (gyönyörű kódolás) :D
az Xubuntu

Az indítás része ua mint a slax


hétf. júl. 20, 2009 12:50
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 11, 2007 19:23
Hozzászólások: 27
Hozzászólás zixubuntu honnan?
űdv Nacorvus!A zixubuntut honnan tudnám letölteni,mert,ha beírom a googliba zixubuntu,a keresett kifejezés nem található,ezt a választ kapom,más:a super grub disk progi flopys változatán rajta van a syslinux,vmlinus meg a mount?-ísmerös által van 1 flopym aminrajta az ldlinux,hozzá lehet adni a mount meg a vmlinust?,ha igen akkor hogyan,bocs a kérdés özönért,de a környezetemben nincs linuxot értő.Letöltöttem a xubuntu alternate változatát,64 mega ram kell min. Azt írják róla,nem tudod ebbe is benne van a szélessávú mobilinternet?mert nekem csak az van.


hétf. júl. 20, 2009 7:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 11, 2007 19:23
Hozzászólások: 27
Hozzászólás 
Kösz Nacorvus,egyébként ezt a zixubuntut dos-al is ellehet indítani?


vas. júl. 19, 2009 18:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Gondolom a szokásos módon:mount dev hd(0,1v2)amelyik partícióra tetted a cuccot.Én inkább abban látom az alapvető gondot,hogy slax alól nem fogsz telepíteni...
Akkor már inkább a zixubuntu lemezzel kellene próbálkozni hasonló módon,mint a slax lemezzel,arról egyből telepítheted is.


vas. júl. 19, 2009 16:01
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 11, 2007 19:23
Hozzászólások: 27
Hozzászólás 
üdv,elfelejtettem ,160 megára van van a ramja kibővítve;és kíváncsiságból sikerült elindítanom 1 slax zseblinux live cdét ,van1 asztali aluházas usbés cdromom,slax cd be,eszt lehet dosból indítani,elinditottam,és szépen felállt a slax rendszer,gondolom a slax alatt már telepíthetö a xubuntu,azt írja az oldala telepítve 128 mbájt ram elég,nekem meg van 160.Csak abba kérnék segítséget,a c meghajtót amin fel van másolva a xubu. 1 mappába hogyan kell felmountolni a paransorral,mit kell beírni,előre is kösz.


vas. júl. 19, 2009 14:58
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
A'zoo!
Ha,az alapkiépítés,arra ne akar ilyent telepíteni..a Bill'y" Gates megmodta,64 Mb memo mindenkinek elég,de abban még csak a fele van!...Arra valami 7.2 v előbbi Su-su,azt sem grafikusan,és megerőszakolva,annak mi értelme manapság,vagy valmi hasonszőrü Debian...-kinlódás,ne is próbálkozz,"azon jó" a fürge 98-s win is természetes lassulttal! :cry: Lehet futtatni linuxot egy floppy-ról is az egy kozolos tűzfalként múködő router-szerver egy 486-586 procival,de azon max. konzolon kommunikálsz....
Kb 512 memo kell egy laptopon v több,hogy használható legyen akár egy "pen-linuxon"-oda viszont nem kell wincsi :wink:


hétf. júl. 13, 2009 19:21
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 11, 2007 19:23
Hozzászólások: 27
Hozzászólás Xubu
Kösz Nacorvus,csak lanról még nem telepitettem,dosban tudok pendrivrol másolni vinyóra,arra gondoltam syslinuxal indithatóvá tenném a c meghajtót,utána dossal másolnám pendrivrol a razjta levő cd képfilokat,olyan dosom van,meg flopym ami látja az usbét,restart és elvileg indulni kell a xubinak,NEM?,persze csak,ha sikerűl a vinyot syslinuxal indithatonak tenni a linuxhoz,pendrivot sikerűlt syslinuxal,csak probaképp csináltam,mi a véleményed?? Egyébként van kűlső flopym,1 toshiba portége 7010ct a vas amire szertetném feltenni.Az xp jol ment rajta,csak a virusfalót,ha feraktam sértően belassult a vas,300as procival nem csoda.


vas. júl. 12, 2009 18:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:hm: Nem könnyű eset.
Ha,nincs CD-a fájokat hogyan másolod?Hálózattal? :shock:,remélem floppy,azért van,mert az USB-s ilyenen kizárt,mint first-boot.Ha viszont van hálód egy szerűbb a dolog,-ha,apartícionálást a laptopon megoldod-futtadot a működő nagy gépedről a telepítést hálózatosan.Bár mint írod azon nem xubuntu van..
Ezesetben két lehetőség adódik:
1.hálómódban felrakod a telepítőt egy partra és indítod w98 alól wubi-t,majd ez alól telepíted,erős a gyanúm,hogy a gép ezt nem bírja a memó és a proci hiányosségai miatt. :cry:
2.ui.hálóval átmásolod a tepítőt (a wubit nem kell másolni mert csak a helyet foglalja!)gyártasz egy linuxos boot floppyt a működő nagygépen.Ennek semmi kűlönöset nem kell tartalmaznia az vmlinuz-on,syslinuxon,no meg a mounton kívül.
Erről bootolva felmountolni a meghajtót ahol a telepítő van,mad itt az install mappában a szöveges telepítést választani,itt mindenre kérdezni fog,de az erőforrásigény minimális.
A legeszerűbb kétségtelen egy működő CD meghajtó lenne a laptopban.


vas. júl. 12, 2009 10:19
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 11, 2007 19:23
Hozzászólások: 27
Hozzászólás Telepítés dos-ból
Üdv!A nagygépemen ubuntu 9.04 van,megvagyok nagyon elégedve vele,amióta kiadták azóta nyüstölöm.Abba kérnék segítséget van 1 p2es laptopom,xubuntut szeretnék rá felrakni,csak nincs hozzá cdrom,csináltam rá 1 dos part.ót,a windowst azzal szoktam telepíteni-dosból. Eltudnám indítani?,ha a xubuntu cd-t felmásolom másik partra,és ugy szeretném,hogy csak xubuntu legyen rajta,a windowszos partot törölném.helyette menne a xubuntu,és még van 1 sima particom,amin cuccokat tárolok,ha tudnátok 1 leírást ha lehet,akkor hogyan,csak 1szerü mezei felhasználó vagyok,a vinyón a DOS part win98 indító,ami látja az usb-t is,usb boot nincs rajta csak legaci usb,mármint a biosban,nem mai darab,anyáméknál ezt hsználom,de jól müködik,Elöre is kösz a segítséget.


szomb. júl. 11, 2009 13:48
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. máj. 20, 2009 19:13
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Köszönöm!
Kössz a segítséget!

Én is rácsodálkoztam, amikor újraindítás után magától települt és nem kért semmilyen CD-t. Filóztam is egy ideig, hogy mégis hogyan bírja futtatni, amikor a daemon windows alatt futott és telepítés alatt nem bootoltam be a win-t.

Neki is állok kiírni, mert nagyon kíváncsi vagyok a Linuxra. Sok jót hallottam róla, pl, hogy üti a win stabilitását nameg nekem már nagyon kezd elegem lenni a windowsból...


csüt. máj. 21, 2009 10:07
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:shock: :hm:
Idézet:
Az ubuntu.hu-ról töltöttem le és deamon tools-ból telepítettem.

Az mégis hogy a bánatban sikeredett?-Sehogy nem lesz nyerő,írd ki egy lemezre,akkor a live-CD nem kéri a jelszót,igaz nem is lesz 100-as a rendszer
Tudod windows alól is futtatni a wubi-val ilyenkor megmarad a partícós tábla,gyárt egy külön könyvtárat amit,ha a későbbiekben nem tetszik simán törölni lehet.Aztán lehet virtuális gépre is telepíteni,de jelszó mindenképpen kell- rendszergazda(itt root)-,mert azt minden programtelepítésnél és egyéb fileműveleteknél kérni fogja,mégha csak egyfelhasználós is a rendszer.


szer. máj. 20, 2009 20:59
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. máj. 20, 2009 19:13
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Segítség!
Helló Mindenki!

Kezdő ubuntu használó vagyok, annyira, hogy ma telepítettem fel a gépemre. Már a bejelentkezésnél gondjaim akadtak. Kér valamilyen felhasználónevet és jelszót, közben én a telepítés során semmit nem írtam be. Ehhez van valami alap jelszó, amit nem találtam meg vagy csak bénázok, és ha az utóbbi, akkor hol lehet beírni saját felhasználót és jelszót?
Az ubuntu.hu-ról töltöttem le és deamon tools-ból telepítettem.

Előre is köszönöm a segítségeteket!!!!

Üdv:Mikee


szer. máj. 20, 2009 19:22
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Tök mindegy, hogy minek nevezem,manapság inkább Usb-on hordom a "véres kardot"-hardverkulcs,annékül még chroot sincs,kivéve a hálózatos betámadást (kívülről egy másik szervert meghívva,de az is egyéni)...az élesztheti a a helyi szervert nálam amin csak a billentyűzet él(hátulról még a "****" sem látják) :lol:
Van nálam mindig más segédeszköz is pl tartalék floppydriver,laptop egyebek-mert az ember nem egy puszta seggel autózik 250-300 km-t(amikor személyes megmérettetés van)-egyébként a távirányítás akár külsős "helyi kollegákkal"-aki még életében nem is látott szerverszobát..utána majd elmeséli,hogy majdnem lelőtték,mert izraeli deszantosnak nézték és kérték tőle a jelszót,meg a személyes tárgyait is..amit később visszakapott uu.motozás után :D


szer. máj. 06, 2009 22:10
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Nem pont ide illik, csak egy icipici infó az én álláspontomról:
Már a 90-es évek végén elvesztettem a bizalmat a floppy lemezekkel kapcsolatban. Olyan gyakran találkoztam hibás példányokkal, hogy egy idő után bármi más jobb volt a floppynál. Itt a fórumban is utaltam már rá, hogy a floppy évtizedek óta nem fejlődött. Mármint maga a technológia. Nem lett kisebb méretű, nem lett nagyobb kapacitású, nem lett gyorsabb sem. Kezdtem azt hinni, hogy az IT szakma halálra ítélte, pedig nem. Egy biztos, ilyen (számomra) megbízhatatlan eszközre nem bíznám a gép indítását...


szer. máj. 06, 2009 20:57
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:lol: -ez egy kicsit olyan,mint amikor vacorunk megkérdezte,hogy minek nekem a flopy.. :oops: -Avagy mindenki másképp..(rossz az ki rosszra gondol)l :D


szer. máj. 06, 2009 18:50
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
... ja, azt hittem, egyértelmű ;-)) Amikor a telepítő ott áll a partícionálásnál, akkor lehet mountolni meg chrootolni.
Rescue módot még nem próbáltam... Egyszer megnézem, mi az ;-))

Üdv: Vasti


kedd máj. 05, 2009 22:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
vasti írta:
...
Amúgy meg mondhattam volna, hogy pl. Debian telepítő elő, indulás után átváltani 2-es konzolra, mountolni a rendszer gyökerét valahová, chroot az a valami, és passwd: ez sem bonyolultabb ;-)
...

Már az sem ilyen egyszerű, mert alapból nincsenek benne a filerendszerek moduljai.
Vagy el kell jutni a diszk felismeréséig a telepítő menüben, vagy kézzel betölteni a modulokat. Legalábbis a netinst CD-n.
Mintha az Etch-ben ez még nem így lett volna, nem?

Egyébként, ha jól emlékszem, van rescue menüpont is a telepítő CD-n, ami ugyanez, mint amit írsz, csak a chroot helyett kiválaszthatod egy menüből, hogy hová chroot-oljon.


hétf. máj. 04, 2009 14:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Az alapvető probléma,hogy nem rólunk van szó-mert mi használjuk néhány éve-,hanem olyan emberkékről,akiknek az is problémát jelent hogy a liveCD-ről hová telepítse a rendszert,mert egy particionáló kezelése is gondolkodóba ejti.Nincs c lemez ill van,de már eleve gyanús,hogy az első merevlemez hda,sda...Halvány lila fogalmuk sincs egy linux fastruktúráról ezért egyet beollózok:
Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Ettől fogva gőzük sincs,hogy mit hol keressenek egy már telepített rendszeren
Ezért is ajánlottam feljebb,hogy jobban jár,ha újratelepít,mert ha belebonyolódik,akkor jön a szokásos szöveg a linux az...


vas. máj. 03, 2009 13:32
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
nacorvus írta:
Hát ja! Ezzel aztán egy kezdő ki van segítve! :)

Szerintem ki. Legalábbis a te leírásos még szűkszavúbb, mint az enyém ;-)))

Kód:
..itt jönne hogy tulajdoképpen hol van a root könyvtáta pl:hda1

A root "könyvtár"? Az mindig a / ;-))
Amúgy meg nem kell tudni, hogy melyik partíció a root partíció: az már fel van mountolva, ezért elég a remount-nál a /

Amúgy meg mondhattam volna, hogy pl. Debian telepítő elő, indulás után átváltani 2-es konzolra, mountolni a rendszer gyökerét valahová, chroot az a valami, és passwd: ez sem bonyolultabb ;-)

Üdv: Vasti


vas. máj. 03, 2009 12:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Hát ja! Ezzel aztán egy kezdő ki van segítve! :)
Egyébként ha szöveges módban indulna akkor valami hasonló eljárással
......
Kód:
root@(none):/# mount -o remount,rw /
..itt jönne hogy tulajdoképpen hol van a root könyvtáta pl:hda1
root@(none):/# mount -o remount,rw /proc
root@(none):/# passwd
Enter new UNIX password:
Retype new Unix password:
passwd: password updated successfully

Majd reboot,is innentől elvileg menne a új jelszóval,is


szomb. máj. 02, 2009 21:11
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Elektromann írta:
de hogy lépjek be, ha nem fogadja el a jelszavamat?

Ugyan már régen próbáltam, kubuntu alatt meg egyáltalán nem ;-) , de elvileg ha megadod az init=/bin/sh boot opciót (lilo-ban is és grub-ban is meg lehet adni) , akkor a rendszered egy root shellel fog indulni. Újramountolod a gyökér fájlrendszert rw módban, és simán passwd-vel lehet a root jelszót megváltoztatni, passwd usernév formában meg azét, akiét akarod. Utána sync, esetleg újramountolhatod a gyökeret ro-ba, aztán shutdown -r now, és már megy is az új jelszavas rendszered ;-)))

Üdv: Vasti


szomb. máj. 02, 2009 20:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
:D


kedd ápr. 28, 2009 22:15
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Azért, hogy a leszármazottak és egyéb "lakásbankószálók"-még véletlenül se tudják indítani a felügyeletem nélkül azt a rendszert,amihez semmi közük sincs :D -egyébként mint rendszergazda a szervereknél egyszerűen így szoktam meg,ha van indítólemez és bedugom akkor a linux fut,ha nincs indulnak a win-ek.Azokban vájkálhat az illetéktelen ,de minek..a rendszerindítón egyébként van BSD is.
Egyébként a családban egyedül a fiam tud a dologról,de Ő le van kötelezve:anyádnak és a húgodnak egy szót se hogy itt gyorsabb a torrent,mint náluk! -nagyon úgy néz ki hogy a srác nyílt forráskódú lesz, -8)-telepített magának is linuxot:Puppit usb-re és hordozza magával mint a "véreskardot"és dugdossa minden ismeretlen gépbe,mondván biztosan vírusos,azért nem indul és vírusírt...,majd szerel-mert a Zapa is így csinálja :roll:-érdekes módon egyik gép sem lett rosszabb mint előtte volt,igaz nem is mindegyik javult meg a "műtét" után.
De,még a megalomán korban van,neki kell a legjobb videokártya és processzor...de természetesen a Zapa gépe az igazi,mert az szinte sosem fagy le! :twisted:-pedig,dehogynem Murphy szerint..
Hiba mondom neki hogy rossz irányba halad:legyen inkább politikus,vagy APEH-elnök.-kevesebb nyűggel-...nem hallgat az idősebbre :cry: A kisebbik még csak a madarak szétszerelésénél tart:papagájt ill kakadút dauerol :oops:


kedd ápr. 28, 2009 15:07
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Semmi káromlás, csak a tényeket írtam. 8)
Miért jobb az indítólemezes módszer?


kedd ápr. 28, 2009 7:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
By vackor:
Idézet:
A Vista viszont indulás után 8 percig (lemértem) kurkászik valamit, lelassítva az egész gépet.

A más vallásúak káromlása a FSZ szerint tiltott! :D
Gatyábaráztam,,de nehéz volt,(pedig nem ma kezdtem:? ):két csomag még mindig bittyós a 64 biten a braseiro ill,a gstreamer-és ez nem is kicsit,a Bt-kisakialmazás a configurevel jobb mint volt,a firefox mindenkinél bittyós volt az első napon,egyszóval kifutotak az időből és ez a kiadás,hasonló az MS-mentalikjához:időre ki kell adni,de minek,amikor még mindig csak RC?-itt legfeljebb egymást szídhadtjuk,de minek,hiszen ez "ingyér'"van ill. mi szabtuk el,hogy a kiadási dátumra nincs kész,ill félkész a cucc....
Lemértem én is ...(mármint az indítást)-gondolom nem először hangsúlyozom nálam ortodox-módon maradt a lemezkulcsos indítás: floppy v usb...az idő meghaladja az 1 percet hálózatindításostul,bejelentkezésestül..ennél csak a puppy gyorsabb,de az kb olyan mint egy nagy tudású dos-os indítólemez,de lényegesen több mit egy Live-CD,DVD!-ez megint istenkáromlás -legalábbis ebben a topícban :oops:


hétf. ápr. 27, 2009 20:54
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Én teljes telepítést csináltam, mert variáltam a partíciókkal is. El kell ismerni, hogy jó munkát végeztek. Nálam 20 másodperc alatt elindul (bejelentkező képernyőig, és ezen a ponton már nem túrja a vinyót mint a windows). Bejelentkezés után újabb 10 másodperc kell neki, de csak ennyi. A Vista viszont indulás után 8 percig (lemértem) kurkászik valamit, lelassítva az egész gépet.


hétf. ápr. 27, 2009 7:15
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
De ne azt,mert itt a 9.04! :?
Nagyon igaz a mondás járt utat a járatlanért...
Feltettem és uu.rábaxtam mint vackor az előző kiadással....frissítettem és ez hiba volt ...semmi nem úgy működik még faragások után sem mint az elvárható (volt előtte) pl: a firefoxban egy hozzászólást tudtam produkálni,de a küldés gombra lefagyott :evil: a compiz-t hiába lövöm be az első bill-egér kombinációra kimerevedik stb,upgade közben meg sem kérdezte,hogy szeretném-e az ext3 filerendszert-átrakta,aztán indexelt kb 20 percet,nehogy elvesszenek az adatok.(+a reindexing,de az minden partíción,amit automatába felpakolt-a raid0-t kétszer is egyszer mint egy lemez,aztán,külön-külön is-majd lemezhibára hivatkozva ugyanezt szét akarta bontani) :cry:
Előny: kb 20 perc olt az upgrade, lényegesebben gyorsabban bootol mint az elődje a videokártyák és egyéb újdonságok támogatása sokkal stabilabb,egyszóval jobb lenne,ha atista telepítést választanám.
A felület és kezelésben szinte semmi újdonság.


pén. ápr. 24, 2009 18:20
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Oké.


csüt. ápr. 23, 2009 6:53
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Lehet vele próbálkozni,de egyszerűbb ha újrahuzod a rendszert.
Erre nem tudod ráerszteni az Ophcrackot ill.gyorsabb lesz a dolog anélkül


szer. ápr. 22, 2009 20:43
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Oké, akkor ezt majd meg csinálom, de hogy lépjek be, ha nem fogadja el a jelszavamat?


szer. ápr. 22, 2009 15:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Elektromann írta:
Hogy érted azt, hogy engedélyezzem a zárt meghajtókat? Nyissam meg a vincseszter partícióit?

Nem. Attól "zárt", hogy nem nyilvános a forráskódja.
http://sugo.ubuntu.hu/8.10/html/hardwar ... nager.html


szer. ápr. 22, 2009 6:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Az ubuntun én úgy csináltam, hogy a képernyő beállításánál azeffektet a legnagyobbra raktam, és automatikusan leszedte. Meg próbáltam ugyanezt a kubuntun is, de nem sikerült, ezért kértem a segítségeteket. Hogy érted azt, hogy engedélyezzem a zárt meghajtókat? Nyissam meg a vincseszter partícióit? Egyébként van egy újabb problémám. Mareggel, mikor el akartam indítani, nem fogadta el a jelszót, pedig jól írtm be (többször is próbáltam). Valahogy be tudnék lépni?


szer. ápr. 22, 2009 6:07
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
A megoldás ua.rendszergazdaként engedélyezed a zárt meghajtókat,aztán letölti magától,most a 180-s a legújabb Nvidiából.


kedd ápr. 21, 2009 17:06
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Fel telepítettem a Kubuntut, mert jobban tetszik, mint az ubuntu, de már is problémába ütköztem. 3D gyorsító kéne, és emlékszem, hogy az ubuntura lehetett telepíteni, NVIDIA kártyám van, ne tudom ettől függ-e a gyorsító. Lehet ide a Kubuntura is telepíteni? Ha lehet, hogy tölthetem le, és hogy tudom telepíteni?


hétf. ápr. 20, 2009 18:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Egy igényes Ubuntu klón


csüt. márc. 19, 2009 20:29
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
pl:renoise-music-tracker.djplay stb


hétf. márc. 02, 2009 19:47
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
Hozzászólás 
nacorvus írta:
Érdekes módon,van egy térüre való DJ tracker linux alá ...

Mi a pontos neve?

Időközben a legújabb verziójú VLC-ben egész tűrhetőt találtam, de mihelyt felveszem a mélyet elkezd nagyon torzítani.

Már csak ezzel az egy programmal van gondom. Szerintem az lesz a vége, hogy Wine-ban feltelepítem a Winamp-ot, meglátom azzal milyen lesz a hangja.

Szerk.:
Feltelepítettem, nem ment.
A zenéket ugyan lejátssza, de akadozik, Playlist olyan, amilyen, nem lehet a zenében pörgetni. Egyenlőre marad a VLC, az Audacious is jó lenne, ha lenne benne egy korrekt EQ és Auto Gain Control (mint a Winampban).


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vendég szomb. márc. 07, 2009 9:27-kor.



hétf. márc. 02, 2009 19:36
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 223 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség