Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. máj. 11, 2024 22:04



Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 
Rendszergazdának megéri programozást tanulni? 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 05, 2004 7:02
Hozzászólások: 29
Hozzászólás 
Creativity írta:
Ha már itt tartunk, akkor egy Windows-Linux rendszergazdának milyen prognyelveket érdemes tanulni, ami segíti őt a munkájában?


C-t mindenképp, már csak azért is, mert elég sok olyan nyelv van, amit c előképzettséggel _könnyebb_ megtanulni (PHP, Javascript, Perl... etc..)
Mellesleg minél többel érdemes megismerkedni, legalább alap szinten, mivel minden amit megtanulsz, szélesíti a látóköröd :)

Linux esetében a könnyebb adminisztrációhoz Bash script, perl,
Win esetén, wbscript, jscript (MSDN-en teljes specifikáció van.)


kedd jan. 17, 2006 12:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 17, 2005 21:21
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
Ha már itt tartunk, akkor egy Windows-Linux rendszergazdának milyen prognyelveket érdemes tanulni, ami segíti őt a munkájában?


csüt. jan. 12, 2006 19:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 17, 2005 21:21
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
Egyébként azért kérdeztem, mert én egy olyan tanfolyamra fogok járni, amivel rendszergazdának is el lehet menni. Még pontosan nem tudom, hogy milyen irányba induljak el így szükség volt egy kis info-ra. Köszi a választ. :)


csüt. jan. 05, 2006 0:11
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 02, 2004 17:38
Hozzászólások: 5120
Tartózkodási hely: Budapest/Szeged
Hozzászólás 
Nem ismerem a windowsos scriptelős megoldásokat, én csak a linuxost tanultam és abból is vizsgáztam. A windowsosról nem is hallottam még. De mivel egy linux rendszerben amúgy is jobban kell tudni buherálni a conf fájlokat, szerintem a shell scriptekre is nagyobb szükség van ott.


szer. jan. 04, 2006 21:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1407
Hozzászólás 
Ácsi... Azért az említettek nem trágyák. Arról van szó, hogy szerintem kicsit elavultak, nem követik a mai programozási modelleket. Pl. Windowsban el lehet érni a programok nyivánossá tett funkcióit az OOP által (kéretik nem belekötni, szándékosan fogalmaztam pongyolán, hogy az is megértse, aki csak picit konyít hozzá, meg annak se legyen túl vad, aki ért hozzá...), míg a UNIX/Linuxban max szöveges parancssori STDIN/STDOUT és csöves megoldásokkal lehet folyamatvezérléseket csinálni. Kb. olyan ez, mint amikor a unixos meg a windowsos távolról akar belépni egy terminálon egy távoli szerverre. A unixos eleve szöveges terminálban gondolkodik, a wines eleve egerészős-grafikus felületet kap...


szer. jan. 04, 2006 14:17
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
sztem nem éri meg egy rendszergazdának programozni tanulni, mert még a végén dolgoznia kellene...

Mellesleg én sem értem, hogy az unixosok miért vannak elszállva a trágyájuktól, már win3.1 alatt is volt jó script nyelv az NDW részeként.


szer. jan. 04, 2006 12:34
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1407
Hozzászólás 
Úgy szeretem, amikor a linuxosok odavannak a shell scriptekkel... No nem mintha én nem jártam volna ki az iskolát AWK-ból, GREP-ből, SED-ből, sőt, VI editből, de azért azt hozzá kell tenni, hogy amíg ezek a "nyelvek" pár tíz évesek, közben a Windowsnak is kifejlődött a scripting motorja, és egy műveltebb rendszergazda is érdekes dolgokat el tud intézni pár okos wsh-val. (Kötekedés lenne, ha megkérdezném, hogy a UNIX/Linux scriptnyelvek mikor érik el az OOP-s szintet, az ECMA-script-kompatibilitást?)
Csak arra akarok kilyukadni, hogy egy Win rendszergazdának ugyanúgy kötelezővé tenném, ahogy egy linuxosnak, de jelenleg egyiküknek sem kötelező. Szintén kötelezővé tenném az angolt, bár lehet, hogy nem csak rendszergazdáknak, mert az nagyon gáz, amikor Gipsz Jakabnak van vmi primitív kérdése, és minimális angoltudással el lehetne intézni...


szer. jan. 04, 2006 10:38
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 02, 2004 17:38
Hozzászólások: 5120
Tartózkodási hely: Budapest/Szeged
Hozzászólás 
Unix/Linux rendszergazdának pl. kötelező. Ezeknek az oprendszereknek a shelljével (plusz AWK) állati könnyen és gyorsan lehet megvalósítani olyan összetett dolgokat, amikre más oprendszerek alatt nincs lehetőség (a DOS alatti BAT fájl struktúra pl. egy vicc a Linux shell script megoldásához képest). Egy AWK script megírása pedig már tulajdonképpen programozás. Tapasztaltam.


szer. jan. 04, 2006 10:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4786
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Szerintem igen. Sőt, a megfelelő végzettségnek általában feltétele, hogy az ember ismerjen néhány programnyelvet és tudjon algoritmust tervezni. Nem feltétlenül programozó matematikusi szinten, de az alapokkal legyen tisztában.


szer. jan. 04, 2006 8:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 17, 2005 21:21
Hozzászólások: 22
Hozzászólás Rendszergazdának megéri programozást tanulni?
Sziasztok! Érdekelne a tanácsotok, hogy a programozásból származik-e egy rendszergazdának valamilyen előnye.


szer. jan. 04, 2006 0:05
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség