Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 22:40



Hozzászólás a témához  [ 606 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Következő
Windows 10 tapasztalatok 

Hányasra osztályoznád a Win 10-et?
1 0%  0%  [ 0 ]
2 30%  30%  [ 3 ]
3 60%  60%  [ 6 ]
4 10%  10%  [ 1 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
Szavazatok száma : 10

Windows 10 tapasztalatok 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
A mai napon előjött egy furcsa hiba:

A gép indításkor, vagy ki/bejelentkezés után azonnal elindul az alapértelmezett böngésző (Firefox) ablakban egy MS link:

https://www.msn.com/hu-hu/?ocid=wispr&pc=u477

Amikor ez először jelentkezett, volt egy felugró MS ablak is, amiben valami adatvédelmi figyelmeztetés volt. Hogy micsoda, elfelejtettem, mert nem érdekelt, és bezártam. Akkor még nem tudtam, hogy ez az erőszakos böngésző indulás megmarad.

Megnéztem az összes lehetséges indító helyet, amiről tudok:
Indítópult, Feladatkezelő > Indítás, Feladatütemező, és a Regsitry nevezetes helyei:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StartupApproved\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StartupApproved\Run32
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StartupApproved\StartupFolder
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run

Sehol semmi. Pedig valahol valami indítja az msn.com linket. Van ötletetek?
Addig nem akarom az előző partíciómentést visszaállítani, hátha van valami megoldás. Tanulságos lenne.

Vagy nektek is előjött talán?


kedd jan. 12, 2021 19:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3531
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Más a kommunukációs protokollja és nem tudja betűjelzésű meghajtóként becsatolni.
(Biztosan van szakszerűbb magyarázat, de én csak ennyit jegyeztem meg.)


vas. jan. 03, 2021 10:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
nbela írta:
...

Köszi. De hogy tud ilyen lenni? Mert más a fájlrendszere, vagy miért?


szomb. jan. 02, 2021 21:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3531
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Total Commanderben is át tudsz lépni az "Ez a gép" felületre:
A lemezegység legördülő listában kiválasztod: "Számítógé (áttekintés)"
Vagy csinálsz rá az eszközsoron egy gombot: cm_OpenDrives.
Vagy bekapcsolod a szülő mappát, és akkor a gyökérből is eggyel feljebb tudsz lépni.
Kép


szomb. jan. 02, 2021 20:10
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Van egy érdekes tapasztalatom.
Megint találkoztam olyan USB csatolású külső eszközzel, amit fogad a Win, de a Total Commander-ben nem látszik.

Már évekkel ezelőtt (még Win7/32 időkben) a lányom mp3 (Panasonic) lejátszója nem látszott a TC-ben. Csak a Win intézővel lehetett rá másolni fájlokat.

Most újra előjött ugyanez a jelenség (Win10/64). Az iPhone-t csatlakoztatva csak a Fájlkezelő-vel lehet kimásolni képeket.

Kép


szomb. jan. 02, 2021 18:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Hát, megnyugodtam. !-F

Addig, míg csak ronda, minimál dizájnos, hagyján. De amikor fájlok tűnnek el ok nélkül, ez már disznóság. Okozhat komoly anyagi kárt is egy ilyen hiba. És még fizet is érte az ügyfél, amikor megveszi a Win-t.
Miután nekem is többször megszállította, biztos hogy ez másnál is gond. Hogyhogy nincs erre megoldás?

Az biztos, hogy nagyon óvatosnak kell lenni, és menteni kell több felé az anyagokat.


vas. dec. 20, 2020 21:31
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
A szokásos. B+ Microsoft!
https://www.origo.hu/techbazis/20201219 ... halal.html

Nekem a D:-ről egy komplett mappa tartalma eltűnt. Fényképek, kb. 120 GB.
Meg amit eddig még nem vettem észre...

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


vas. dec. 20, 2020 14:22
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Elvileg nem lehetne semmi probléma a D: partícióval. Gyakorlatilag pedig valami fájlrendszer hibára tippelek, ami valahogy keletkezett, és a hibajavítással kinyírta a fájlokat.
Nemrég nekem is lett pár 0 bájtos Excel fájlom egy pendrive-on. Egy csomót dolgoztam rajta, ezért volt bosszantó visszatérni a korábbi állapothoz.
Nem igazán tudom hogyan keletkezett ez. Arra tippeltem, talán készenlétbe raktam a gépet, és ki tudja, hogy végül hogyan kapcsoltam ki.


vas. dec. 20, 2020 14:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Van egy nagyon furcsa jelenség. Már régebben is tapasztaltam, de azt hittem valami véletlen dolog, és átlendültem rajta. De most nagyon durván jött elő. Még jó, hogy van mentésem erről is.

Nálam a gép felállása úgy néz ki, hogy az egyik SSD-n van a Win10/64 (C:). A másik SSD fiókos (D:), ezen van minden program telepítő mentése, és a C: néhány változó része, ami a programokhoz tartozik, és egy visszaállításnál szükséges (Firefox, Thunbderbird, Macrium mentések, stb). Így ha szükség van máshol az anyagokra, csak kihúzom, és viszem. Egy USB csatolóval bárhol használható (pl. laptop telepítés). Ez így tökéletesen működik.
Van a gépben fixen beépítve egy harmadik SSD is, ami egy kapcsolóval váltható az elsővel (a tápokat veszi/adja, persze csak kikapcsolt gépnél)). Így a gép szétkapása nélkül is tudok telepítési próbákat csinálni. Erről az SSD-ről ugyanúgy tud bootolni a gép, mint az elsőről. Ilyenkor az első nem él.

Most is erről a harmadikról futott egy "kopasz" (Macrium mentésből visszaállítva) Win10/64, ami úgy van, ahogy települt, semmi beállítás nincs rajta. A fiókos D: is be volt kapcsolva. Probléma nélkül felállt, futott a rendszer, a D: -ről minden elérhető volt.
Amikor visszatértem az első (alap) rendszeremre, a bootolásnál hibajavításokat csinált, majd rendben elindult. Egyszer csak észrevettem, hogy a D: -ről eltűnt néhány szövegfájl, ami előzőleg még ott volt. Törölve nem lettek. Futtattam a Data Recovery Wizard-ot, az adott helyen nem talált törölt fájlt. A formatált fájlkeresője ellenben megtalálta negyed óra molyolás után. Ezek után összehasonlítottam a D: mentéssel, és kiderült, hogy egy csomó fájl hiányzik. A mappák nem tűntek el, de a tartalom igen. Vagy ott voltak, de nulla mérettel.

Vissza tudtam mindent állítani, de mi a fene volt ez? A próba SSD-n levő Win10 belekefélt a D: -be. Érdekes módon csak kb. az utolsó hónap adatait tüntette el, vagy írta át nullára. Lehet, hogy nem mindegy, hogy a bootnál együtt indul a rendszer és a másik SSD, vagy csak akkor kapcsolom be a fiókost, ha felállt a rendszer?

Azért ez félelmetes, hogy ilyen történhet. :hm:


vas. dec. 20, 2020 8:59
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Hmm. Megnéztem közelebbről az EFI partíció tartalmát. Augusztusban lett telepítve a Windows, de vannak ott jóval frissebb, októberi, novemberi és decemberi fájlok is. Konkrétan a rendszerbetöltő fájl 2020.12.05-i dátummal szerepel. A fájlok tehát változnak. Ha valaki/valami belepiszkál, akkor érvénytelenné válik a fájl digitális aláírása, ezt viszont lehet ellenőrizni. Ha nincs probléma, akkor a NOD bolondult meg, de emiatt én nem borítanám fel a rendszert.


csüt. dec. 17, 2020 23:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
vackor írta:
... Kérdés, hogy ez miért szükséges. Ha elindul a rendszer, akkor nem sok értelme van megváltoztatni egy régebbi, korlátozottabb, körülményesebb módszerre...

A havernál egy szép napon kiírta a NOD32, hogy az UEFI megváltozott. Beszélt a NOD Support-tal, azt mondták nem tudják mitől van. Az MS elhajtotta. A laptop gyári szervize azt monda, nem géphiba.

Egy free Malwarebyte AdwCleaner-t futtatott, de az nem talált semmit. Erre jött az ötlete, hogy átáll. Én nem javasolnám, mert tuti, hogy hazavágja a gépet, és kezdhet előröl mindent.


csüt. dec. 17, 2020 21:51
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Elméletileg lehet, némi trükközéssel.
https://appuals.com/convert-uefi-to-leg ... -8-and-10/

Az indító fájlok (bootmgr, stb) és a konfiguráció (bcd) ott vannak az EFI partíción, de szükség van egy olyan MBR kódra, ami legacy módban képes bootolni.

Kérdés, hogy ez miért szükséges. Ha elindul a rendszer, akkor nem sok értelme van megváltoztatni egy régebbi, korlátozottabb, körülményesebb módszerre.
Ha meg több operációs rendszer is van a gépen, akkor egyértelműen az UEFI a jobb (nem írják felül egymást).


csüt. dec. 17, 2020 9:06
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
nacorvus írta:
..yó dolog ez az UEFI-Boot,de ha egy mód van rá,akkor maradok a Legacy-nél! ...

Van arra mód, hogy az UEFI vel telepített, és úgy is induló Win inkább Legacy-val induljon?

Pont most hívott egy haver, ez a gondja. Én nem tudtam a választ.


szer. dec. 16, 2020 20:59
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Eeegen! ..yó dolog ez az UEFI-Boot,de ha egy mód van rá,akkor maradok a Legacy-nél!
Mostanság tényleg vannak kimonottan a richmondi cének 'alágyártók" és egy közönséges halandó csak ámul-bámul..nálam meg a bicska halkan sercen a zsebemben
:hm: -lehet hogy nem a nemesebb szervem melett kellene tartarni a bugylit...


kedd dec. 15, 2020 23:29
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
A Windows újabb bal(sípszó)kodása:
Lányom szólt ma este, hogy nézzem meg a gépét, mert reggel óta nem megy rajta az Office, több újraindítás után sem. Valóban, bármelyik Office alkalmazás indításakor csak kiírta hogy ő most frissít*, majd 2 perc után lefagyott. Néztem a frissítéseknél hogy mivel próbálkozik, de csak drivereket akart, semmi Office. Hagytam. Újraindításkor meg nekiállt BIOS-t frissíteni!** Utána viszont jó lett az Office is. Nem értem mi köze van a kettőnek egymáshoz.

*Nekiáll frissíteni, miközben be van állítva, hogy 7 és 17 óra között NE! De, azért is! Mert a Microsoft le(sípszó)ja, hogy használni akarod a gépet, mert online oktatás van, kötött időben.

**A BIOS frissítéssel nekem csak az a bajom, hogy valamiért kötelezőnek érzik, hogy vissza kell állítani az egészet a gyári alapbeállításokra. Nem az a para, hogy elvesznek a saját finomhangolások, hanem amikor olyan dolgokat is elállít, amitől működésképtelen lesz. Az én laptopom beszopatott azzal, hogy frissítés után aktiválta az Optane módot, úgy meg persze nem bírt elindulni. Állati okos megoldás! Nem dőltem a kardomba, mert egyből tudtam mi a baj, de aki nem ért hozzá? Aki csak használni akarja a gépet? Aki jó eséllyel még telefonos távirányítással sem tudja átállítani? Miért kell ilyen idiótaságokkal bevinni egy virtuális gyomrost a hétköznapi júzereknek?

Összegezve a fenti gondolatokat, egyre kiábrándítóbb a Windows 10. Amikor megjelent, nem volt hibátlan, de ilyen kis genyó aljasságokat nem csinált. Úgy érzem, hogy abszolút nem jó irányba megy a fejlesztés.


kedd dec. 15, 2020 22:21
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: EFI boot jelenség
vackor írta:
Egyelőre az sem tisztázott, hogy ez most a Windows vagy a BIOS hibája. :hm:

Most már igen. Maga a Windows törli a bejegyzést. Amíg a Windowst nem indítom el, addig a boot opció is megmarad.

Linux alól viszont az látszik, hogy a bejegyzés létezik, aktív, mégsem jelenik meg. Nem tudom mit állítgat a Windows, de elszúrja.

Kép


kedd dec. 15, 2020 10:50
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás EFI boot jelenség
Nem az kacifántos ahogyan használni akarod, hanem a megoldása.

----------

Van egy laptopom, amin Linux Mint és Windows 10 oprendszerek vannak. Mindkettő UEFI módban lett telepítve, a rendszer indítását pedig a GRUB2 intézi, így a menüből ki tudom választani, hogy melyik induljon el. Működik is mind a kettő, ezzel semmi gond.

A probléma:
A BIOS beállításainál van egy "Boot" menü, ahol ki lehet választani az indítandó rendszert. Eddig volt egy "Ubuntu" és egy "Windows Boot Manager". Most ez utóbbi eltűnt. Nincs. Nem én töröltem ki. Ha felveszem új bejegyzésként és elmentem, akkor a következő indításnál ki lehet választani, és közvetlenül (a GRUB2 nélkül) indítja a Windowst. Utána megint eltűnik, csak a Linux marad, alapértelmezettként. Újra felveszem, újra eltűnik. :hm: Eddig ilyet nem csinált, nem is kellene neki. Addig nincs gond, amíg a Linux működik és a GRUB2 el tudja indítani, csak hát ennek önállóan is mennie kéne. A normális az lenne, ha a Windows telepítő vagy a hibajavító beírja, akkor ott is marad.

Egyelőre az sem tisztázott, hogy ez most a Windows vagy a BIOS hibája. :hm:


kedd dec. 15, 2020 8:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3531
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Kacifántos? Szerintem nem egy földtől elrugaszkodott igény, hogy a felhasználó biztonsági okból úgy dönt, hogy ezen túl korlátozott jogokkal szeretné használni a gépet. És nekem úgy tűnik, hogy a Win10 nincs arra felkészülve, hogy az eredeti telepítéseket végző usert egy szép napon lefokozzuk. Nem találtam jobb megoldást, ezért profil törléssel csinálom. És így már tényleg kacifántos, de nem tudok jobbat.


kedd dec. 15, 2020 8:24
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Ez így elég kacifántos. Azt lehet sejteni, hogy mi a jelenség oka? Valami registry-függő dolog? Az tűnik valószínűnek, ha a profil (azzal együtt a kapcsolódó registry ág) törlésével megjavul.


hétf. dec. 14, 2020 9:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3531
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Minden esetben úgy kezdődött, hogy csak egyetlen rendszergazda jogú profil volt a gépen.
A kezelések menüben aktiváltam az RG fiókot, de a profilját nem hoztam létre.
Ez kellett ahhoz, hogy engedélyezze saját magam lefokozását.
Lefokozás és újraindítás után jött az Antimalware Service Executable proci és memória terhelése.
Ekkor léptem be az RG fiókba, és ekkor jött létre az RG profil.
Kilépés és újraindítás, user mód, és megint a terhelés.
RG profilból kellett a sajátomat teljesen törölni és újra létrehozni.

Most már a telepítéseket is így csinálom. Egy akármilyen névvel feltelepítem a rendszert és a szükséges alkalmazásokat.
Mindegy milyen névvel, mert utána úgyis RG profilból törlöm és létrehozom a végleges user profilt.
Amúgy a végeredmény tetszik. Ha telepítek vagy konfigurálok valamit akkor kéri az RG jelszó és simán megtesz mindent amit kell.
A Win7-nél nem ajánlotta fel annyit az RG jelszót, ott nagyon sok mindent trükközni kellett, hogy user módból RG szolgáltatásokat érjek el.

Ja igen! Kipróbálam azt is amit kérdeztél. Igaz félve, de kipróbáltam.
Előléptettem magam rendszergazdának. Újraindítás.
Töröktem az RG profilt. (Csak a profilt, a fiók az aktív maradt.)
Lefokoztam magam. Újraindítás.
És most nyugi van! Nem terhel a defender és RG profil sincs a gépen, csak a korlátozott user. :)


pén. dec. 11, 2020 16:25
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Be kell jelenteni? Hát mire van a mindent begyűjtő telemetria?? :twisted:

Úgy is próbáltad, hogy nem a beépített rendszergazdát aktiválod, hanem egy újat hozol létre?
A beépített fiók valami spéci, simán megkerüli az UAC-t is, legalábbis régebben így volt.

Vagy ettől függetlenül a meglévő fiók lefokozása ami keresztbe tesz?


pén. dec. 11, 2020 10:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3531
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
ITT is írtam, hogy több laptopnál is megtapasztaltam a következőt: Aktiválom a Rendszergazdai fiókot és a gép egyetlen felhasználóját lefokozom korlátozottnak. Ettől a defender kiakad és újraindítások után is terheli a procit és plafonig fűrészeli a memóriát. Minden esetben az volt a megoldás, hogy töröltem a felhasználói profilt és újra létrehoztam.

A napokban úgy döntöttem, hogy megtérek. Az asztali gépet is user módban fogom használni. De a felhasználói típusváltás után az asztali gépen is megjött a halálos belassulás. Itt is törölnöm kellett a profilomat és újra létrehozni. Tehát még nem javították ezt a hibát sem. Igaz be sem jelentettem :lol:


csüt. dec. 10, 2020 17:24
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
A desktop.ini fájlok akkor látszanak, ha az intézőben be van kapcsolva a rejtett fájlok megjelenítése, és ki van kapcsolva az operációs rendszer védett fájljainak elrejtése. Ez utóbbi többnyire nem kell, persze szokás kérdése. (Én az intézőben nem szoktam megjeleníteni ezeket, csak TC-ben).

Ha törlöd, max annyi történik, hogy az intéző (amit már nem is így hívnak...) "Asztal" helyett "Desktop"-ként mutatja a mappát. :D


pén. nov. 13, 2020 8:36
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
A Windows 7 vagy Vista óta velünk élő dolog. Tölés nélkül szerintem sehogy, illetve ha nem kapcsolod be a rejtett fájlok megjenítését. Attól persze még ott lesz. :wink:
Nyugodtan törölhető, de némely frissítés után újra megjelenik.


pén. nov. 13, 2020 5:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Van az Asztalon két desktop.ini fájl. A tulajdonsága rejtett, mégis ott van. Lehet, hogy kell, de hogy lehetne törlés nélkül eltüntetni?


csüt. nov. 12, 2020 19:14
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Laci_L írta:
Könyörgök írd le légy szíves hogy mit csináljak lépésről-lépésre. Onnan, hogy leformáztam NTFS-re a meghajtót. Sehogy sem sikerül olyanra beállítani, ahogy írtad.
Bocs, nem voltam gépközelben, azóta nyilván sikerült már. Én csak arra céloztam, hogy NTFS-nél rögtön formázás után meg szoktam változtatni a hozzáférési jogokat (a Biztonság fül/Speciális alatt). A listából törölni szoktam az összes előre beállított jogot, aztán hozzáadom a "Mindenki"-t (angol verziónál "Everyone") teljes hozzáférési joggal. Ennyi. Innentől mindenki hozzáférhet, másik gépeken is. A cserélhető meghajtókat újabban alapból így formázza a Windows.

Nem kötelező ezt a beállítást használni, de nekem bevált a több gépen is használt meghajtóknál.

Laci_L írta:
Ma derült ki, hogy a FAT rendszerű fájlokat nem listázza, csak az NTFS, és ReFS rendszerű meghajtót.
Nem tudtam hogy ez szükséges, de igazad van, a FAT fájlrendszernél nincs tartalom indexelés... :?


vas. nov. 08, 2020 21:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Laci_L írta:
Lehet, hogy hülye kérdés, de a GPT-t egy régebbi (pl. XP) gép simán felismeri?

A kérdés nem hülye. Már amennyiben az önmagában nem az, hogy valaki még XP-t akar használni. :wink: Csak megjegyzem, pár hónapja várakoztam egy állami hivatalban, és majdnem dobtam egy hátast, amikor egy szép nagy lapos képernyőn az XP bootolt be.
Oké, maradjunk annyiban, elvétve előfordulhat valami speciális nem kompatibilis program miatt az XP használata. De normál földi halandónak semmi szüksége rá, sőt ellenjavallott, pláne ha netre is kötné.
A kérdés persze nem ez volt. A 64 bites Windows XP az kezeli rendesen a GPT partíciókat. Viszont igen kevés földi halandónak volt 64 bites XP-je. Már csak a driver problémák miatt sem, ha jól rémlenek a problémák. No meg 4 GB RAM se igen volt a gépekben még akkor.
A 32 bites XP viszont nem kezeli a GPT-t.

Laci_L írta:
Többször elpróbáltam, egyértelmű, hogy a Media Creation Tool-al letöltött (kisebb) ISO a ludas. Az, hogy a Microsoft ISO Downloader honnan szedi, nem tudom, de szinte biztos, hogy valamilyen MS szerverről. Az biztos, hogy ez egyből és azonnal lejön (nyilván készen van a szrveren), a Media Creation Tool pedig a saját gépen fuserálja össze, és alakítja ISO fájlra.

Nem is fogom használni, csak a nagyobbik ISO telepítőt. Vagy ha újabb verzó kell majd, a Microsoft ISO Downloader-el szedem le.

Nekem soha semmi gondom nem volt még az MCT-vel leszedett .iso telepítőkkel. Gondolom általában szinte senkinek. Ez nem jelenti azt, hogy ritka esetben ne jöhetne össze valami anomália.
Az a tippem, hogy az ISO Downloader nem csak a 64 bites verziót szedi le, hanem a telepítőben benne van a 32 bites is. Ezért nagyobb. Mert amúgy semmi nem indokolná.
Ez a 64 bites magyar 20H2 .iso MCT-vel 4,44 GB.

Említettem, hogy nem pendrive-ról akarom frissíteni, hanem a WU-ról a 20H2-re, mióta lehetőség lett rá. Ez tényleg szuper!!! :rulez:
Letöltött egy kb. 85 MB-os .cab patch-et, némi egyéb sallanggal, de a lényegi rész ez. Pár pillanat alatt feltelepült egy újraindítással. Még annyi sem volt, mint egy szokásos kumulatív frissítés.
Szóval az MCT .iso, illetve a pendrive-ra másolt tartalma már csak a tiszta telepítéshez kell, ha a tavaszi 2004 verzióról frissítünk.
Egyébként a 20H2 patch .msu-ként is letölthető. Windows10.0-KB4562830-x64.msu


szomb. nov. 07, 2020 14:10
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
nbela írta:
... Nyílván a GPT, már csak azért is mert újabb ...

Lehet, hogy hülye kérdés, de a GPT-t egy régebbi (pl. XP) gép simán felismeri?


pén. nov. 06, 2020 20:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3531
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
"Kérdésem: az MBR vagy a GPT az ajánlott"
Nyílván a GPT, már csak azért is mert újabb. Nem csak a megnövelt limitek, hanem adatbiztonság, sérült adatok felismerése és javítása miatt is.
De ha már ősküvület MBR, akkor maradhat az is, mert amúgy nem jellemző a mai tárolókra az adatsérülés.
Szerintem az SSD még kakukktojás, hogy amikor majd (unokáink életében?:) eléri az írási ciklusa végét, akkor miről fogjuk észrevenni?
Akinek van SMART figyelése BIOS vagy szoftver szinten annak gondolom majd jelez.

"Ezt a "Mindenki" nevet a Win ismeri, vagy lehetne Gipsz Jakab is?"
A "Mindenki" egy beépített rendszerbiztonsági tag.


pén. nov. 06, 2020 20:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
TargeT írta:
Megformázod NTFS-re a partíciót, de konvertálhatod is, hogy ne kelljen megint másolgatnod. ...

Az exFat-ot nem lehet konvertálni. Se parancssorból, se az AOMEI Partition Assistant-al (itt mutatja, de szürke a lehetőség). Csak a FAT megy mindenhonnan. Mindegy, a formázással ment, csak vissza kellett másolni mindent. Remélem utoljára. :)
Kérdésem: az MBR vagy a GPT az ajánlott, vagy mindegy? Bár szerintem mindegy, mert csak ez az egy partíció van a meghajtón. Most MBR-re állítottam, de azt legalább lazán át lehet állítani

A Biztonság fülön csak a "Mindenki" van, de a tulajdonos továbbra is a "System", ezt nem piszkáltam. Ezt a "Mindenki" nevet a Win ismeri, vagy lehetne Gipsz Jakab is? :)

Mindenesetre köszönöm a segítséget. Sajnos ebben a témában nem vagyok profi, ezért inkább kérdezek. :shock:


pén. nov. 06, 2020 18:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Megformázod NTFS-re a partíciót, de konvertálhatod is, hogy ne kelljen megint másolgatnod.
Kijelölöd a partciót, Tulajdonságok, Biztonság fül. Megnézed mik vannak, ha nincs ott a Mindenki csoport, beírod a fehér mezőbe, ellenőrizteted, hozzáadod, teljes jogosultságot adsz neki.
A többi felhasználót, csoportot meg törölheted.

+1 A Program Files alatti mappáknál, ha azt akarom, hogy teljes joggal beírhasson bármely program, ezeknél a mappáknál külön hozzáadom a rendszergazda jogú userem teljes joggal. Hiába van már ott látszólag teljes joggal a rendszergazda csoport tagjaként, az nem ugyanaz.
Néha .ini fájlok módosításához nem árt ez, illetve ezután parancsikont is tudsz létrehozni itt. Nem írja, hogy nem tud és az Asztalon hozza létre helyette.


csüt. nov. 05, 2020 22:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
vackor

Az Everything-et sokat használom. Gyorsan, könnyen megtalál mindent. Ma derült ki, hogy a FAT rendszerű fájlokat nem listázza, csak az NTFS, és ReFS rendszerű meghajtót. Ez nagy gond nekem. Bármilyen jó ez a hozzáférési korlátozás nélküliség az exFat-tal, inkább visszatérnék az NTFS-re.

Visszautalok a Elküldve: 2020 okt. 30, 12:18 írt tanácsodra. Könyörgök írd le légy szíves hogy mit csináljak lépésről-lépésre. Onnan, hogy leformáztam NTFS-re a meghajtót. Sehogy sem sikerül olyanra beállítani, ahogy írtad.


csüt. nov. 05, 2020 21:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3531
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Laci_L írta:
Az újabb ISO-val telepített Win nem ismeri fel az aktivált állapotot, kéri az aktiválást. Pedig ugyanaz a hardver.
Én pontosan ezért szeretem az MCT-vel leszedett telepítőt, mert nem ismer fel semmit, hanem én döntöm el, hogyan aktiválom. Egyetlen kivétel van:
Laci_L írta:
Valahol olvastam, hogy a Bios-ba ír bele valahogy, és onnan olvassa ki a kulcsot az új telepítésnél.
ITT is volt róla szó. Például az OEM Laptopok gyártója az alaplap ACPI táblájában (tehát nem a BIOS területen) tárolja a termékkulcsot. A Nirsoft ProduKey alkalmazással megtekinthető a tárolt kulcs. Ezt a kulcsot a telepítő felismeri és a kulcsnak megfelelő windows verziót telepíti - akár mit is szeretnék. Amikor kiírom USB-re a telepítőt, a sources mappába mindig teszek egy ei.cfg fájlt
[Channel]
Retail
tartalommal. Ekkor a telepítés figyelmen kívül hagyja az ACPI tábla adatait.


csüt. nov. 05, 2020 17:03
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Laci_L írta:
- Bejelentkezési kép homályos/nem homályos

Ezt az amúgy is "kötelező elem", a Winaero Tweaker is tudja. :D
Egyébként ahogy alapból a Home-on nincs a gpedit.msc, de az általa állítható dolgok jó része biztosan ugyanúgy állítható a registryből is. Pl. a WU automatikus letöltés tiltása. Sőt a Pro-kon is a registrys megoldást használom, egyszerűbb a .reg fájlt összefésülni, mint a házirendben bóklászni.
Avagy a Home-ra is felvarázsolható a gpedit.msc. Ezzel együtt szerintem is igazad van, ahol csak lehet, én is a Pro verziót használom. (Noha a Bitlockert nem.)


csüt. nov. 05, 2020 15:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
vackor írta:
... a Pro semmi olyat nem nyújt, ami otthonai használatra szükséges lenne. Esetleg a BitLocker, de meghajtó titkosításra vannak más megoldások is.

Én azért használok néhány beállítást, amit csak a Pro tud a gpedit.msc-vel:
- Új fájl megnyitásnál biztonsági figyelmeztetés tiltása
- Bejelentkezési kép homályos/nem homályos
- Értesítések és a Műveletközpont eltávolítása
- Jelszó kérés kikapcsolása alvó állapotból ébresztés után
- Leállítási hang bekapcsolása

és ami még nem jut eszembe. :wink:


szer. nov. 04, 2020 20:37
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Laci_L írta:
Eddig csak Pro verziót telepítettem mindenhova, mindenkinek. A Home nagyon kopasz
Ezen én is sokat gondolkoztam, de a Pro semmi olyat nem nyújt, ami otthonai használatra szükséges lenne. Esetleg a BitLocker, de meghajtó titkosításra vannak más megoldások is.


szer. nov. 04, 2020 14:32
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
TargeT írta:
A telepítés elején adsz meg kulcsot? (Mintha erre utalna, amit írtál.) ...
Most hogy a kulcsot hol eszi, hol nem eszi, azért remélem nem olyan banális ok miatt volt, hogy hol Home-ot, hol Prot-t telepítettél?

Soha sem adtam meg kulcsot az elején. Több okból: kézzel kell beírni, mert nincs honnan kimásolni, és beilleszteni, másrészt ha okos megoldás adja a kulcsot (pl: Microsoft Activation Scripts - nagyon jó!), már baj lenne. És csak MS fiók nélküli telepítést választok, semmilyen ilyen adatot nem adok meg.
Eddig csak Pro verziót telepítettem mindenhova, mindenkinek. A Home nagyon kopasz, az Pro felettieket meg minek, úgysem használja ki senki (az én kapcsolataimban).

Valahol olvastam, hogy a Bios-ba ír bele valahogy, és onnan olvassa ki a kulcsot az új telepítésnél. Van is erre egy parancs, amivel törölni lehet ezen a helyen, ha új kulcs lesz megadva. Vagy telefonálni kell az MS-nek, hogy törölje a f9ókból.

Csak azért írtam le ezt a furcsa telepítési anomáliát, mert az egész csak a telepítőn múlhat, mivel minden más 100%-ig azonos. Többször elpróbáltam, egyértelmű, hogy a Media Creation Tool-al letöltött (kisebb) ISO a ludas. Az, hogy a Microsoft ISO Downloader honnan szedi, nem tudom, de szinte biztos, hogy valamilyen MS szerverről. Az biztos, hogy ez egyből és azonnal lejön (nyilván készen van a szrveren), a Media Creation Tool pedig a saját gépen fuserálja össze, és alakítja ISO fájlra.

Nem is fogom használni, csak a nagyobbik ISO telepítőt. Vagy ha újabb verzó kell majd, a Microsoft ISO Downloader-el szedem le.


szer. nov. 04, 2020 8:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
A telepítés elején adsz meg kulcsot? (Mintha erre utalna, amit írtál.)
Én nem szoktam, kulcs nélkül telepítek. Csak telepítés után aktiválom a rendszert, ha magától nem teszi.
Ha van ei.cfg, az szerintem csak az, hogy akkor is tudsz választani a különböző verziók közül, ha amúgy az UEFI miatt csak mondjuk a Home verziót tenné fel kizárólag és automatikusan.
Most hogy a kulcsot hol eszi, hol nem eszi, azért remélem nem olyan banális ok miatt volt, hogy hol Home-ot, hol Prot-t telepítettél?


kedd nov. 03, 2020 19:51
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
vackor írta:
...
1. Eltűnt, mert egyik FAT típusú fájlrendszeren sincsenek hozzáférési korlátozások.
2. Az átnevezést én sem értem, de mindegyiknél (FAT16,FAT32,ExFAT) így működik, még Linux alatt és Androidon is. Szerintem direkt csinálhatták, bár tök logikátlan.
3. Ilyet még nem láttam. Nem lehetséges, hogy valami mást csatolt fel D-nek, nem az ExFAT-os partíciót? :hm:


1., 2. Így már értem, nem tudtam róla. Holtig tanul az ember. :D
3. Tényleg az újonnan formázott, és felmásoltat látta olyannak, mint amikor még rossz volt. A hibásnak látszó fájlokat, mappákat pirosan jelezte.

Nem egy nagy durranás, de egy új érdekességet találtam:
Már írtam a másik SSD-re kísérletként telepített Win10 20H2-ről, ami szépen felment, és aktiválódott is ugyanavval a kulccsal, mint ami a "valódi" Win10 2004-hez tartozik egy másik SSD-n (csak az alaplapból szedheti ki a telepítő, mert semmi más nincs bekapcsolva).
Most letöltöttem a Media Creation Tool-al egy új Win telepítő ISO fájlt, ami 4,5 GB. A régebbi telepítőt egy hónapja a Microsoft ISO Downloader szedte le, ez 6,5 GB méretű.
Az újabb ISO-val telepített Win nem ismeri fel az aktivált állapotot, kéri az aktiválást. Pedig ugyanaz a hardver.
A telepítőből kivettem az ei.cfg fájlt (Ultra ISO). Így már felismeri a kulcsot, de pirossal azt írja ki, hogy nem tud csatlakozni, forduljak a rendszergazdához. :?:
Újra kipróbáltam a régi (nagyobb méretű) telepítőt (abban sincs ei.cfg), simán látja a kulcsot, és aktiváltnak jelzi a Win-t.

Na ez mi lehet?


kedd nov. 03, 2020 18:49
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Laci_L írta:
1. Eltűnt a Biztonság fül a meghajtó és a mappa tulajdonságokból. :?:
2. A kisbetűs mappanevet nem hagyja átírni nagybetűsre, de átnevezni lehet. Csak úgy sikerült, hogy ideiglenesen átneveztem melléírva a nagybetűs nevet, Enter, majd újra átnevezve töröltem a kisbetűs részt. Ez hogy lehet?
3. Gondoltam kipróbálom a másik SSD-n levő új Win10 20H2-vel bootolva, az újramásolt D:\-vel. Érdekes jelenség látható: egy olyan mappastruktúra a régi időkből, amikor még hibásnak volt jelezve. Olyan mappák látszanak, amik nincsenek már a D:\-n. Ez meg mi? A szuper Win10 emlékszik a napokkal ezelőtti állapotra? Bootoláskor nem olvassa be az aktuális drive információkat?

1. Eltűnt, mert egyik FAT típusú fájlrendszeren sincsenek hozzáférési korlátozások.
2. Az átnevezést én sem értem, de mindegyiknél (FAT16,FAT32,ExFAT) így működik, még Linux alatt és Androidon is. Szerintem direkt csinálhatták, bár tök logikátlan.
3. Ilyet még nem láttam. Nem lehetséges, hogy valami mást csatolt fel D-nek, nem az ExFAT-os partíciót? :hm:


kedd nov. 03, 2020 10:31
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
vackor írta:
... Másik javaslatom az lett volna, hogy NTFS helyett formázd ExFAT-ra, és nem lesznek ilyen gondok.

Próbáltam, de a Win10 csak NTFS-t ajánl fel. Az lehet, hogy egy külső partíciós manager megcsinálja. Lehet, hogy nekifutok mégegyszer.

Kép

Szerk:

A külső (USB-ről indított) EaseUs Partition Master nem tudja az exFat-ot. :cry:

De, megoldottam a Win-el:
1. Konvertáltam GPT-re
2. Töröltem a partíciót
3. Újat hoztam létre
4. Formáztam exFat-ra (itt már hagyta)
5. Újra rámásoltam mindent (szegény SSD az utóbbi napokban kapott most rendesen)

Érdekességek:
1. Eltűnt a Biztonság fül a meghajtó és a mappa tulajdonságokból. :?:
2. A kisbetűs mappanevet nem hagyja átírni nagybetűsre, de átnevezni lehet. Csak úgy sikerült, hogy ideiglenesen átneveztem melléírva a nagybetűs nevet, Enter, majd újra átnevezve töröltem a kisbetűs részt. Ez hogy lehet?
3. Gondoltam kipróbálom a másik SSD-n levő új Win10 20H2-vel bootolva, az újramásolt D:\-vel. Érdekes jelenség látható: egy olyan mappastruktúra a régi időkből, amikor még hibásnak volt jelezve. Olyan mappák látszanak, amik nincsenek már a D:\-n. Ez meg mi? A szuper Win10 emlékszik a napokkal ezelőtti állapotra? Bootoláskor nem olvassa be az aktuális drive információkat? Újra bootoltam (a D:\ kikapcsolva). A D: helyét elfoglaltam egy másik partícióval, majd bekapcsoltam az újramásolt SSD-t, ami most K:\ lett. Visszaneveztem pár lépésben újra D:\-nek. Most már jól olvas a Win mindent. Furcsa dolgokat művel ez a Win. Pedig a legújabb verzió. :hm:

Most már kíváncsian figyelem, mi lesz a jövőben. :shock:


vas. nov. 01, 2020 9:43
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Laci_L írta:
Töröltem a partíciót > új partíció > formázás > visszamásolás
Végül is, ez is egy megoldás... A formázás után lett volna érdemes beállítani a hozzáférést Mindenkire.

Másik javaslatom az lett volna, hogy NTFS helyett formázd ExFAT-ra, és nem lesznek ilyen gondok.


szomb. okt. 31, 2020 23:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
vackor írta:
... Ha másképp nem megy, ...

Nem ment sehogy sem. Nem tudtam előállítani ugyanolyan beállításokat, mint ami Te képeiden van. A törlések sikerültek, a Mindenki is. De a System maradt a tulajdonos, nálad meg egy szürke ablak van.

Na, mindegy. Fogtam, Töröltem a partíciót > új partíció > formázás > visszamásolás negyed óra alatt > kész. :D
Minden működik, olvasható. Ahogy most vannak a tulajdonjogok, úgy jó, nem piszkálom.
Ha új Win-t telepítettem, a programok átvitelére mindig ezt a fiókos izét használtam egy USB átalakítóval. Sosem volt gond a tulajdonosokkal a másik új gépen. Nem is néztem. :)

Köszi a segítséget. :wink:


pén. okt. 30, 2020 17:23
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Bocs, máris kifejtem. A Windows felhasználó-kezelése nem a felhasználónéven alapul, hanem az ID-n (a szép hosszú kód a HKEY_USERS alatt). Ezért ha több gépről másolsz fájlokat egy meghajtóra, akkor a jogok keveredhetnek, ebből adódóan előfordulhat, hogy másik gépen nem lesz jogod megnyitni ugyanazt a fájlt. A jogok mappánként vagy akár fájlonként is eltérőek lehetnek. Újratelepítésnél változnak az ID-k, ez is bonyolíthatja a hozzáférést.

Én ezért úgy szoktam beállítani a hordozható meghajtókat, hogy a Windows által beállított jogokat törlöm (a Biztonság fülön, ahol Te is nézted), és a Speciális beállításoknál hozzáadom a "Mindenki"-t, teljes hozzáféréssel. Így nem lesz korlátozva. A mappáknak lehet más beállítása, azt is törölni kell, és elég engedélyezni az öröklést, ha tiltva van.

Kép Kép

Ezen kívül ami még számít, a tulajdonos. Felül a módosítással saját tulajdonba veheted, ezek után ha te vagy a tulajdonos és nem korlátozott a hozzáférés, akkor nem lehet ebből adódó probléma.

Ha másképp nem megy, akkor kijelölöd a mappát, saját tulajdonba veszed, engedélyezed az öröklést, és bejelölöd, hogy az összes gyerek-objektumra legyen érvényes...


pén. okt. 30, 2020 12:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
vackor írta:
... a "hordozós" példányokat úgy szoktam beállítani, hogy Mindenki, Teljes hozzáférés...

Ha lehetne, részletesebben légy szíves. Mit, hol, stb állítsak. Nem akarom eltolni teljesen.
Talán itt? És hogyan tovább?

Kép Kép



Gondoltam arra, hogy újra particionálom, leformázom az egészet, és visszamásolom. De mi a garancia, hogy nem hülyül meg megint? Több száz GB adatról van szó. Nem szívesen "koptatom" az SSD-t, ha nem kell.


pén. okt. 30, 2020 10:20
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Ilyesmi akkor szokott előfordulni, ha nem stimmel valami a meghajtó vagy a mappa hozzáférési jogaival. Pl. egy másik gépben lett formázva, stb. Így azok a fájlok/mappák amik öröklik ezt a jogot (ez a default), azokkal ugyanígy gond lesz. Amelyiknél nem öröklődik, az meg marad úgy ahogyan előtte volt. A beállított jogokat nézd át szerintem. Én a "hordozós" példányokat úgy szoktam beállítani, hogy Mindenki, Teljes hozzáférés.

Bár abból a szempontból mindenképp érdekes, hogy a tulajdonos (alapból aki létrehozta) az hozzáfér a saját dolgaihoz... :hm:


csüt. okt. 29, 2020 22:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Ma beleszaladtam egy egy nagyon furcsa problémába.

Meg akartam nyitni egy elmentett html fájlt (eddig simán megnyílt), most kiírta a böngésző, hogy hibás a fájl, vagy nincs jogosultság. A Total Commander F3-al sem tudtam belenézni. A fájl a D:\ egyik almappájában van. A D:\ egy önálló SSD, nem része a másiknak, amin a C:\ E:\ F:\ van,
Átmásoltam a C:\-be, egyből megnyílt. Ugyanígy az E:\ vagy F:\ -ről is. És megnyílik akkor is, ha a D:\ gyökérben van.
Megnéztem a fájl tulajdonságokat, és a Biztonság fül ilyen (1. kép). Csak nézek. Több fájl ilyen a D:\n, de nem mind.

Kép Kép

De át tudtam állítani a szerkesztéssel, a saját nevem megadtam, és a jogosultságot is, de akkor sem jó (2. kép)

Közben rájöttem, hogy a Win10 telepítési kísérletnél (erről írtam) ez a D:\ meghajtó bekapcsolva maradt (fiókos), miközben egy üres SSD-re telepítettem a Win10 20H2-t. Már akkor látszott, hogy egyes mappákat nem lehetett megnyitni az új Win-el. Visszatérve a "rendes" Win-re, ott is ez volt. A 30.000 fájlból kb. 20 db hibás lett. Mivel van teljes mentés a D:\-ről, így inkább visszamásoltam az egészet. És azóta van ez a jogosultsági baj. :shock:

Mi lehet ez? Hogy lehet ezt helyreállítani? Ja igen: a külső meghajtóról is megnyitható ez a fájl. A D:q-re bemásolva már nem.


csüt. okt. 29, 2020 19:41
Profil Privát üzenet küldése
Online
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4773
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Valamit gyomlálhattak, mert a régi Windows mappa 22 GB volt, most meg csak 17. Csak a Windows mappa, a sallangok nélkül (lapozófájl, rendszer visszaállítás, Program Files, stb.)

Kipróbáltam világos témával is, nem lett jobb. Az a sárga akkor is rikítóan zavaró. Nem baj, ami sűrűn kell, azt úgyis kirakom a tálcára. :)


szer. okt. 28, 2020 22:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Ezzel az upgrade-del (kivételesen) nem sok baj volt eddig. Inkább a kínai vagy japán bevitel, Conexant driver lehet gond, illetve a sza@rul megírt, hitelesített driverekkel lehet gond. De utóbbira mintha már a 20H2 előtti egyik patch is bevezette volna a szigorúbb driver ellenőrzést.
Ha a WU feldobja az upgrade-et, akkor azon a rendszeren valószínűleg nincs ismert gond, mert a problémás rendszerekre elvileg visszafogják a frisítést. Persze ISO-ból mindre rá lehet tenni.
Egyébként igaz, nem kell kapkodni, legyenek tapasztalatok. Főként a megelőző időszak alapján. Habár különösebb gondom nekem se a fő frissítésekkel, se a patch-ekkel nem volt. Na jó, az automatikus TRIM-et azért egy ideig letiltottam.
Nem feltétlen kell partciómentés a visszaállításhoz, bár tudom ezt preferálod. Tiszta dolog, meg gyors is.
Vissza lehetne állítani a megelőző rendszerre is, pont ezért menti el a régit egy időszakra.
Ha a Lemezkarbantartóval töröltél, nagyjából láthatod, miket pucoltál kategória szerint. Nem tudom most mennyi egy tiszta telepítés, de még olyanoktól is függ, hogy van-e hibernálás, vagy írtak korábban egy 7 GB-os területről, amit a frissítésekhez használ. Az nem tudom van-e és hova számít.


kedd okt. 27, 2020 21:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Windows 10 tapasztalatok
Valami bűzlik a 20H2 Upgrade-el. Letölteni lehet az iso-t, de a Win Update irányból lassítanak. a Winaero-n olvasható.
Én még nem erőltetném. Volt már néhány elfuserált Upgrade. Hacsak nincs partíciómentés. De az SSD akkor is szenvedni fog.

Amikor telepítettem a 20H2-t, 34 GB lett a mérte. A karbantartóval lement 28-ra. Mi a büdös fene az a 6 GB? Hihetetlen számomra, hogy ilyen lazán bánnak a tárterülettel. Az, hogy van, nem azt jelenti, hogy ez legyen. Annyira nem lehet fontos, ha ilyen lazán törli később. Ha meg még futtatok nem MS karcsúsítót, még plusz 5-7 GB lejön.


kedd okt. 27, 2020 20:05
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 606 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség