Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd márc. 19, 2024 10:35



Hozzászólás a témához  [ 22 hozzászólás ] 
Mikrofonok 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 04, 2011 19:05
Hozzászólások: 37
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Köszönöm a válaszod, a hozzáértés valamennyire megvan, hangtechnikus végzettségem is van, és több 10 éve hangosítok is, igaz soha nem főállásban, és nem is folyamatosan. Most is csak mellékes feladatom az iskolai rendezvényeken. Szóval némi fogalmam van azért róla, bár kétségkívül messze nem vagyok profi, igazán még szakmabelinek se nevezném magam.

Nem is annyira a mozgással van a gond, inkább a sok emberrel, pl. egy kórus esetén. Vagy a gyakori szereplőváltásoknál problémás lenne a mikrofon gyors átszerelése. Amellett mindenkit bemikrofonozni nagyon sokkal többe lenne. Az állványos mikrofonokkal meg az a baj, hogy csak nagyon közelről ér valamit, gyakran még beszédnél is gond, hogy nem hajol elég közel hozzá.

Tudom, hogy nem véletlenül drága a puskamikrofon, sőt, ha azt nézem egy jobb dinamikus se nagyon áll meg az említett 40-60k alatt, akkor nem is olyan vészes, inkább csak konkrét típusajánlatokra lennék kíváncsi személyes tapasztalatok alapján. Persze tartok tőle, hogy ennyit nem fognak rászánni, ezért érdeklődök, hogy van-e olcsóbb alternatíva? Ha nem lesz más ajánlat bedobok mondjuk egy RODE NTG1-et ajánlatként a vezetőség felé, aztán ha visszadobják, akkor marad tovább a mostani állapot.


pén. ápr. 15, 2016 18:29
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Mikrofonok
VodkaTam írta:
... vagy mit lenne érdemes venni ami megfelelne erre a célra?

Nem nagyon fogsz itt tanácsot kapni.
Amennyire ismerem a témát, puskamikrofont csak végső esetben használnak. Nyilván sokkal olcsóbb, mint minden szereplőre mikrofont rakni, mert ezek is drágák, az üzemeltetés és a karbantartás úgyszintén.
De ha megnézel egy nyilvános előadást, beszélgetést, mindenhol ezt használják (színház, tv, stb.), és nem puskamikrofont. Ehhez kell hozzáértő mikrofonos is, aki követi a hangforrást. Ha meg nem mozog, akkor a közelebbi állványos is jó. Esetleg abbl több darab. 30-40 éve még így mentek a színházi közvetítések, bár a hangminőségen lehetett érezni a távolságot.

Ami meg a puskamikrofont illeti, az nem véletlenül drága. Az iránykarakterisztikát nagyon nehéz jól megcsinálni. Vannak olcsó elektret mikrofonok is ilyen célra, de hogy konkrétan mire alkalmasok, azt nem tudom.

Pl: http://www.ebay.com/bhp/directional-microphone


pén. ápr. 15, 2016 15:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 04, 2011 19:05
Hozzászólások: 37
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Sziasztok!

Sajnos minden hangtechnikai fórum halott, azért teszek egy próbát:

Iskolai célra, színpadi hangosításhoz (beszéd, ének) szeretnénk 2db puskamikrofont venni. Keverőbe csatlakozna (XLR), fantomtápot tudok nekik adni. Mindenképpen hazai beszerzés jöhet csak szóba, és természetesen számlásan. Nem kell profi cuccnak lennie, de azért normális minőség legyen, használhatatlan kacatot venni nincs értelme. A keret szűkös, bár konkrét értékhatár nincs, vagy rábólintanak, vagy nem, viszont nagyon kellene valami. Én ahogy nézegetem, olyan 40 és 60e. között kezdődnek a márkásabbak (Audio-Technica, Rode), de félő, hogy ennyit nem fognak rá költeni. Van esetleg valami olcsóbb alternatíva, vagy mit lenne érdemes venni ami megfelelne erre a célra?


pén. ápr. 15, 2016 8:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Egyetértek: Ekkora néptömeghez már hangosítás KELL.
Nemmondom, hogy nem ismertem olyat, akinek nem okozott gondot egy 300 fős terem mikrofon nélkül, de már 10-20 ember sem tud úgy kényelmesen elhelyezkedni, hogy a normál beszéd 2-3 méteres tartományán belül legyen.
Ha meg mégsem akarsz semmiképpen, akkor kell 1-2-3 segéderő puskamikrofonokkal.


hétf. okt. 05, 2015 14:29
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Mint írtam, nem vagyok szakos a témában, csak annakidején az egyetemen tanultam erről is.

Egy 50-100 fős konferenciához már nagyobb méretű terem kell. A teremakusztika miatt a résztvevők egy része semmit sem fog hallani. Hangosítás kell, akkor meg adott a hangfelvétel lehetősége is.

Sajnos többet nem tudok segíteni. Ha evvel akarsz foglalkozni, kénytelen leszel ilyen irányú tanulmányokat folytatni, vagy bevonni egy hozzáértőt.

Egy fórum, az esetleg ott kapható tanácsokkal nem alkalmas erre. :shock:


hétf. okt. 05, 2015 9:33
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. okt. 01, 2015 23:19
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Re: Mikrofonok
O.K. igazatok van... túl általánosan tettem fel a kérdést.

Válasszuk szét a dolgokat. Legyen mondjuk egy mini konferencia amin van 50-100 résztvevő, egy nem túl nagy teremben ahol mondjuk nincs is helyi hangosítás. A pódiumon van mondjuk 3-4 előadó/beszélgető ember akiknek nem adhatunk a kezébe mikrofont mert bénán is nézne ki, hogy nincs hangosítás de mégis mikrofonba beszélnek... na meg úgyis elfelejtenének belebeszélni szintén a hangosítás hiánya miatt...
Szeretném ezt a "konferenciát" videóra venni valami érthető tiszta hang kíséretében. A kamera beépített mikrofonjánál valami tisztább/minőségibb hangforrásra vágyok. Tehát szeretnék kitenni a pódiumra vagy elé egy mikrofont ami az elvárásaimnak megfelelő hangot biztosít és mondjuk nem csillagászati áron.
Na erre a célra milyen konkrét mikrofont tudnátok ajánlani...

kelep


vas. okt. 04, 2015 21:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Tron írta:
Hát az impedancia illesztésről kicsit más a véleményem ...

Én ilyenről nem írtam. :)


vas. okt. 04, 2015 15:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Hát az impedancia illesztésről kicsit más a véleményem, de azzal egyetértek:
Ha kelepf társunk nem kezdő hangtechnikus/elsőéves híradós, nem kicsi dolognak ugrott neki.


vas. okt. 04, 2015 13:10
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Nem vagyok hangmérnök, de akusztikát tanultam annakidején.

1. Egy konferencia és egy koncert egészen más, így más a mikrofonozás is.
2. Jó minőségű felvételt csak több, jól meghatározott helyeken elhelyezett mikrofonnal lehet csinálni. Ezt sokáig tanulják a hangmérnökök, és a gyakorlati tapasztalat is fontos.
3. A helyi hangosításból soha sem lesz jó felvétel. Ez csak legfeljebb a tv híradóba jó. Minél távolabb van, annál rosszabb, zajosabb lesz a felvétel.
4. A mikrofon kiválasztása megint csak szakmai dolog. Kondenzátor mikrofon nagy hangnyomásnál tönkremehet, de mindenképpen torz jelet fog adni. A dinamikus sokkal többet bír (a kiviteltől függően). De még vannak pl. szalagmikrofonok, stb.

Nekem úgy tűnik, hogy túl nagy fába vágod a fejszét. :shock:


szomb. okt. 03, 2015 14:14
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. okt. 01, 2015 23:19
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Sziasztok!
Térmikrofonnak mit ajánlanátok? Pl. egy konferencia vagy esetleg egy koncert hangjának jó minőségű felvételéhez. Egyáltalán, hogy szokás ezt csinálni? A helyi hangosítás egyik hangszórója közelébe kell tenni a mikrofont vagy inkább távol? (tegyük fel a keverőre nem lehet rácsatlakozni)
Kondenz vagy dinamikus mikrofon alakalmasabb erre a feladatra?

kelep.


szomb. okt. 03, 2015 10:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 18, 2008 21:47
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Padlásszoba kicsi számítógépasztala
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Köszi a gyors választ!
A recsegést megszüntettem. (A földön több "milló" kábel van, és szerintem zavarta a mikrofon kábeljét valami más kábel elektromos jele. Amúgy a mikrofon kábel "hajszálvékony", árnyékolásról még csak nem is hallott a König.) Kikerültem pár zsinor gócót, és már jobb is mikrofon.
Azt hiszem ezzel az új hangkártyával kipróbálok egy dinamikus mikrofont. Ennek a hangkártyának sok jó tulajdonsága van, és talán már egy dinamikus mikrofon is szépen szól rajta.
Egy kicsit belemélyedtem a kezelőfelületébe, és sok jó dolgot láttam.


vas. okt. 16, 2011 18:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Mikrofonok
VadGyermek írta:
... Mi az a impedancia illesztő trafó, és mi a electrelt mikrofon? ...
...hangkártyát hogyan lehet behangolni, hogy a mikrofon ne recsegjen?...

Nagy menetszám áttételű (1:200 - 1:2000) transzformátor, ami a teljes hangfrekvenciás sávot (20-20.000 Hz) egyenletesen átviszi. Ezért drága. Manapság inkább előerősítőt raknak helyette (sokkal olcsóbb), de ennek tápfeszültség kell, a zaja és a harmonikus torzítása nagyobb.

Ha a mikrofon torzít, akkor túl van vezérelve azaz közelről hangosan beszélnek bele. Nem minden mikrofon tűri egyformán a nagy hangerőt. Az electrelt, vagy kondi-nak nevezett mikrofon kevésbé (a valódi kondenzátor mikrofont csak stúdióban használják, mert legalább 2-300.000 Ft az ára).
Recsegés lehet még túlvezérelt hangkártya miatt is.

Mint már írtam, egy egyszerű kis electrelt mikrofon neked biztos hogy megteszi. Néhány ezer Ft az ára


vas. okt. 16, 2011 14:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 18, 2008 21:47
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Padlásszoba kicsi számítógépasztala
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Sajna elektronikából gyenge vagyok, ezért a kérdésem a következő: Mi az a impedancia illesztő trafó, és mi a electrelt mikrofon? Mindegyik hangkártyához kell ez a trafó és egyáltalán hozzá lehet kapcsolni a hangkártyához ezt a trafót? Nézegettem az ebben a mikrofonos témában a kondis mikrofont. Csak jót írnak a kondis mikrofonokról. Ehhez is kell a trafó?
Egy másik kérdés: A Creative SB X-Fi 7.1 Titanium hangkártyát hogyan lehet behangolni, hogy a mikrofon ne recsegjen? Mivel ilyen lehetőséget én nem találtam, vagy elkapkodtan nézegettem a kezelőfelületet.


vas. okt. 16, 2011 11:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Mikrofonok
VadGyermek írta:
... már "dinamikusak" is voltak. Nem váltak be. Túl gyenge volt a kimenő jelük ...

Naná, hogy kicsi. A dinamikus mikrofonhoz kell még egy impedancia illesztő trafó is (drágább mint a mikrofon). Akkor lesz a jel nagysága hasonló az electrelt mikrofonokéval. De ez igaz minden kis impedanciás mikrofonra (pl szalagmikrofon).

Szerintem nem kell neked (a lányodnak sem) ilyen. Ezek nagyrészt stúdió és egyéb profi célokra vannak. Ha nem tetszik a kivitel, lehet sok mást kapni, vagy bele kell dugni egy nagyobb tokba.
De azt ne feledd, az electrelt mikrofonnak tápfesz is kell. Ezt a PC biztosítja, de egy karaoke bemenet nem biztos.


pén. okt. 14, 2011 20:29
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 18, 2008 21:47
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Padlásszoba kicsi számítógépasztala
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Persze hogy próbáltam. Igaz akkor még alaplapi hangkártyám volt, Realtek ALC 880-as. Annál is volt egy speciális gomb, ami még pluszban erősítette a hangerőt. De még így sem vette fel a versenyt a felsorolásomban szereplő gyártók mikrofonjai egyike sem az 500 Ft-os König mikrofonnal. Lehet, hogy a König nem dinamikus, de akkor is szebben és hangosabban szól mint amiket vettem, vagy kipróbáltam. Csak az a gond a Königgel, hogy nem mikrofon formája van, hanem egy hosszú, vékony műanyag nyakra van rásütve a mikrofon rész. Asztali mikrofonnak készült, nem karaoke-nak. Asztalinak pedig nagyon jó.


pén. okt. 14, 2011 17:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3531
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Mikrofonok
VadGyermek írta:
Túl gyenge volt a kimenő jelük, és alig lehett valamit hallani a beszédből, énekből. (A bejövő hangerő maximumra volt állítva.)
Hangerő, Beállítások, Speciális szabályozók bekapcs, Mikrofon alatt Speciális gomb, Mic Boost, vagy erősítés bepipál. Rendszerint ettől a pipától felerősödik a mikrofon jele. Próbáltad ezt is?


pén. okt. 14, 2011 4:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 18, 2008 21:47
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Padlásszoba kicsi számítógépasztala
Hozzászólás Re: Mikrofonok
Szeretnék tanácsot kérni a "Nagyoktól".
A lányom nagyon szeret énekelni és karaoke-ni. Valami olcsó, de jó minőségű mikrofont szeretnék neki venni, amit hozzákapcsolhatok a Creative SB X-Fi 7.1 Titanium hangártyához. Próbálkoztam már olcsó Filipsz, Pájonyír, Tomzon stb mikrofonokkal amik kb 5eFT kerülnek és már "dinamikusak" is voltak. Nem váltak be. Túl gyenge volt a kimenő jelük, és alig lehett valamit hallani a beszédből, énekből. (A bejövő hangerő maximumra volt állítva.) Szégyen ezt mondani, de egy König, "sima" 500 Ft-os mikrofon is szebben szól mint azok (mivel most ez König van hozzádugva a hangkártyához).
Max 10eFt-ért milyen megbízható mikrofont tudtok ajánlani ami egyben jó karaoke-zni, Skype-n beszélni, és tényleg mikrofon formája van, nem pedig egy vékony műanyag.
Köszi a megértést és a segítségnyújtást!


csüt. okt. 13, 2011 21:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: kedd szept. 01, 2009 14:36
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Viszonylag sok mikrofont találhatsz 20-25 000Ft körül, ami dinamikus kapszulával is egész jó átvitelt biztosít. Itt egy kis szűrt lista:
http://www.mikrofondot.hu/mikrofondot-mikrofonok.html?filter=%26fd1%3D1

Ha kicsit hosszabb távon gondolkodsz, mindenképp egy belépő szintű kondi mikrofont ajánlanék, melyre readásul 10 év garancia van:
http://www.rodemikrofon.hu/rode-m3-univerzalis-kondenztor-mikrofon.html


kedd szept. 01, 2009 14:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. márc. 09, 2008 19:58
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Szentes
Hozzászólás 
Nagyon fontos!
Ne a mi hozzászólásunk alapján dönts.Hallgasd meg mindegyiket élőben ugyanazzal a jó minőségű fülhallgatóval,milyen pozícióban elhelyezve a legszebb a hangjuk.
Csak azután dönts.
Inkább tegyél hozzá még 10e-t,mint legyen 20e-ért egy újabb levélnehezéked,polcdíszed. :)


vas. júl. 27, 2008 21:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. márc. 09, 2008 19:58
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Szentes
Hozzászólás 
Nekem AKG D65S-em van.
Kevés a magas,közelről sok a mély.Színpadra jó,nem gerjed.
De netre,demóra mást akarok.
Teckógazdaságos brummos kondimikrofonok,hallás alapján kiválasztani a legjobbat.Alufólia csomagolás,egész tűrhető.A másik topicba tettem fel hangmintát,hallgasd meg.
Kondenzátormikrofonok közül az Audiotechnika AT2020-at ajánlották 33e-ért.
Nem hallotam sem felvételről,sem élőben a hangját.


vas. júl. 27, 2008 20:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 62
Hozzászólás 
Énis mikrofont szeretnék venni, de csak amatőr rádiózásra ilyen pár ezer ft-ért. Jelenleg egy Logitech Dialog 320-asom van és elég rettenetes, minden légmozgás hallatszik vele, hameg nagyon túlszivacsozom, akkor halk. Nincs vmi jókis standard minőségű olcsó mikrofon a piacon? Sajnos nem értek hozzájuk...


csüt. júl. 17, 2008 18:52
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 21:31
Hozzászólások: 756
Hozzászólás Mikrofonok
Szoval mikrofon, altalanos celra.
Arhatar legyen mondjuk brutto 20k.

Eddigi jeloltek:
Shure PG58 (~13k)
AKG D 60S (~10k)
Sennheiser e 825 (~15k)
Sennheiser e 835 (~20k)
Sennheiser e 845 (~26k, mondjuk ez kilog a 20k-s hataron tulra:)

Shure SM58 tetszene, csak kicsit kilog a keretbol, PG58 meg olyan, amilyen.
AKG mikrofonok (ebben a kategoriaban) valahogy nem tetszenek (kinezetre, amugy lehet, hogy jok), a D 3700 mar jo, csak kisse sokallom.
Marad a Sennheiser 835 vagy 845, a 825 nem annyival olcsobb, mint amennyivel ****:)

Tovabbi javaslatokat varok. Csak uj, (lehetoleg) Budapesten beszerezheto cucc erdekel. Kondenzatormikrofon fantomtapja megoldott, szoval johet az is, ha netan 20k-bol meguszhato;>


kedd nov. 23, 2004 20:49
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 22 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség