Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd márc. 19, 2024 8:01



Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 
Audio CD vs. Adat CD 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: szer. feb. 17, 2010 17:23
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
TargeT írta:
Az audio CD-t régebben lassan kellett írni, hogy asztali lejátszóban is használható legyen.
Számítógépen lejátszva nem volt gond, lehet hogy ma már az újabb lejátszókkal sem.
De a probléma forrása nem ez, inkább inkább a jitter. Ha Audiograbberrel szedted le a tracket, az nem lesz totál azonos.
Talán még az Exact Audio Copy, vagy az sem.
:hm: Vagy lehet, hogy tévedtem?


Kétféleképpen teszteltem az eredeti CD-t:
1, Nero-val bemásoltam a képfájlt.
2, Audiograbber-el beolvastam a számokat .wav-ba.
Ezután az "Daemonnal mountoltam" a képfált egy virtuális meghatóként, és az Audiograbber-nek beállítottam, hogy erről a virtuális meghajtóról is olvassa be a számokat (120-130x sebességgel olvasott ekkor... :D)
Majd egyesével összevetettem (bitről bitre) a közvetlenül a CD-ről, illetve a képfájlról grab-elt wavokat, és bitre azonos lett. Vagyis nem hibázott az Audiograbber sem (mindezt többször egymás után ugyanez az eredmény született.)

Egyértelműen a CD-R írásnál/olvasásnál van a hiba: ezt vagy a nagy írási sebesség: 24x okozta, vagy a CD anyaga/minősége nem megfelelő a feladatra (de adat CD-nél meg hibátlan, ezt nem értem.)
És ha már a számítógép nem képes hibátlanul megoldani, akkor egy asztali lejátszóban még rosszabb a helyzet...


pén. feb. 19, 2010 8:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
bazsii19 írta:
... Addig is megpróbálok utánajárni az Audio CD szabványnak, az adat rögzítés elvének stb, hátha rájövök valamire.

Például: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_%28audio_Compact_Disc_standard%29


csüt. feb. 18, 2010 19:42
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás 
Az audio CD-t régebben lassan kellett írni, hogy asztali lejátszóban is használható legyen.
Számítógépen lejátszva nem volt gond, lehet hogy ma már az újabb lejátszókkal sem.
De a probléma forrása nem ez, inkább inkább a jitter. Ha Audiograbberrel szedted le a tracket, az nem lesz totál azonos.
Talán még az Exact Audio Copy, vagy az sem.
:hm: Vagy lehet, hogy tévedtem?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára TargeT csüt. feb. 18, 2010 19:42-kor.



csüt. feb. 18, 2010 19:39
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. feb. 17, 2010 17:23
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Idézet:
A lényeg: a hiba a CD-R megírásakor vagy pedig az arról történő visszaolvasáskor keletkezik.
A CD-t 24X sebességgel írtam (a Nero-ban van olyan opció, hogy a felírt adat ellenőrzése: már ez szektorhibákat jelez).
Most elkészítek még egy tesztet, ugyanúgy 24X sebességgel ráírom magát a képfájlt (Data-CD lesz), ha ezt hibátlanul sikerül megoldani, akkor egyértelműen az Audio CD formátum a ludas.


Igazam van! :D

Az adatként felírt képfájl hibátlanul visszaolvasható. De valahol ez nem is meglepő, hiszen egy Adat CD-től elvárhatjuk, hogy bitről bitre azonos legyen, különben nem is működne.

Sajnos az Audio CD-vel (CD-DA) más a helyzet. A merevlemezre másolható, viszont a mutatvány meghal, mihelyt átírjuk CD-R lemezre. Ez számomra továbbra is érthetetlen, ha Valakinek van ötlete az ne fogja vissza... :D
Addig is megpróbálok utánajárni az Audio CD szabványnak, az adat rögzítés elvének stb, hátha rájövök valamire.


csüt. feb. 18, 2010 19:04
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. feb. 17, 2010 17:23
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Most már többet tudok, egy kicsit pontosítanék:
Azt, hogy ugyanannak a CD-nek másodszorra való beolvasásakor eltérő CRC lett, a CD meghajtó hibája okozta (azóta szinte teljesen meg is döglött 8) )
Szerencsére a másik meghajtó jól működik. A beolvasott képfájl és a grab-elt track között nincs különbség, így ez a vizsgálat felesleges volt. Elegendő a képfájlok vizsgálata.

A lényeg: a hiba a CD-R megírásakor vagy pedig az arról történő visszaolvasáskor keletkezik.
A CD-t 24X sebességgel írtam (a Nero-ban van olyan opció, hogy a felírt adat ellenőrzése: már ez szektorhibákat jelez).
Most elkészítek még egy tesztet, ugyanúgy 24X sebességgel ráírom magát a képfájlt (Data-CD lesz), ha ezt hibátlanul sikerül megoldani, akkor egyértelműen az Audio CD formátum a ludas.

Így előre annyit mondanék, hogy senki ne higgye, hogyha átvesz egy Audio CD-t írható CD-re, hogy az tökéletesen sikerülni fog. (Különbség ugyan nem hallható, de ha már 1 bit eltérő, akkor mégsem az igazi 8) )[/u]


csüt. feb. 18, 2010 15:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
bazsii19 írta:
... de még van itthon üres CD :D

Van újraírható is... :D


szer. feb. 17, 2010 21:27
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. feb. 17, 2010 17:23
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Úgy tűnik az író okozta azt, hogy 2x egymás után nem volt képes egyforma képfájlt létrehozni. A másik CD-írómmal nincs ilyen jellegű probléma.
További kísérletezésre szorul a dolog, de még van itthon üres CD :D


szer. feb. 17, 2010 20:43
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. feb. 17, 2010 17:23
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Ha kísérletnek szántad, akkor érdekes. :shock:
Eszembe nem jutott volna ilyen módon másolni. Elvileg azonosnak kellene lenni, hogy mi történt elemezni kellene.
De hát erre van a CD másolás opció a Nero-ban, vagy vannak egyéb CD másoló programok (pl. Clone CD).


Végső soron a CD másolás opciót választottam, vagyis a forrás meghajtóba betettem az eredeti lemezt, viszont a cél meghajtónak Image Recordert adtam meg, majd ez a merevlemezre bemásolt képfájlról megírta az írható CD-t. Szerinted egyből CD-re kellene másolnom?

A 2 lemez egyébként méretét tekintve bitre azonos. De a grab-elt wav fájl már eltérő CRC-vel rendelkezik. Valamint az eredeti és másolt CD-ről is készítettem képfájlt, úgy is eltérő.
De amin a legjobban kiakadtam, hogy egymás után 2x beolvastam az eredeti lemez képét, és CRC eltérés van! (vagy haldoklik az íróm?)


szer. feb. 17, 2010 19:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11864
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Ha kísérletnek szántad, akkor érdekes. :shock:
Eszembe nem jutott volna ilyen módon másolni. Elvileg azonosnak kellene lenni, hogy mi történt elemezni kellene.
De hát erre van a CD másolás opció a Nero-ban, vagy vannak egyéb CD másoló programok (pl. Clone CD).


szer. feb. 17, 2010 18:31
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. feb. 17, 2010 17:23
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Audio CD vs. Adat CD
Sziasztok!

Szerettem volna biztonsági másolatot készíteni egy eredeti Audio CD-ről, illetve ezután leellenőrizni az eredményt, és a következő történt:

Az eredeti CD-ről készítettem képfájlt (.nrg) Nero-val, majd az így kapott képfájlt visszaírtam egy közönséges írható CD-re. Tehát elméletileg leklónoztam az eredeti CD-t. Ezután találomra kiválasztottam egy track-et, majd Audiograbber-el bemásoltam a gép merevlemezére (.wav) az eredeti és másolt CD-ről is. Ezután egy File Compare nevezetű progival összehasonlítottam, és (a létrehozás, módosítás dátumát leszámítva) is volt különbség, a CRC teljesen más a 2 file-nál. Megnéztem egy hangszerkesztő progival is magát a "hanghullámot" és bizony szemmel láthatóan apróbb különbségek mutatkoznak (hallani persze nem hallom). Tehát nem sikerült 100%-ban lemásolni, hiába bitre egyforma méretű, a bitekben különbségek vannak.

Na most én ezzel a dologgal nem tudok mit kezdeni (ez hogy lehetséges ?). Ugyanis én eddig úgy tudtam, ha lemásolok egy adat CD-t, amin mondjuk program van, ott szerintem bit-re egyeznie kellene, különben nem fog működni. Vagyis az audio CD kivétel, és az nem másolható tökéletesen ?
Ha ezután az egyik már a merevlemezen lévő állományról készítek egy másolatot szintén a merevlemezre, akkor az már tökéletes CRC-vel rendelkezik.

Olvastam róla, néhány helyen egyesek azt fejtegették, hogy az sem mindegy milyen típusú (márkájú, anyagú) CD-R-t használnak és, hogy milyen sebességgel másolják valamint milyen eszközzel, de csak mosolyogtam rajt, gondoltam a bit az bit.

Tehát mi a magyarázata, hogy az Audio CD nem másolható tökéletesen? A másik kérdésem, ha úgy nézne ki a zenei CD, hogy "gyárilag" wav-fájlok lennének egy data CD-n, akkor azt hibátlanul lehetne másolni is, nem ? Vagyis én úgy veszem észre, hogy a az Audio CD formátummal van "gond".[/b]


szer. feb. 17, 2010 18:07
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség