Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd márc. 19, 2024 4:29



Hozzászólás a témához  [ 87 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
KábelTV búgás 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
szi1 írta:
Szerintem a kondis megoldas biztos jo,de attol meg a hurkokat is meg kell szuntetni(konnyu mondani..)mert mint egy antennaban a levegoben levo 50 Hz is fesz.t indukalhat bennuk.Egy arnyekolast csak az egyik vegen szabad a testre kotni.Az hogy standby ban is bug a TV az erdekes..vhogy a hangszorora kerul a test,vhol fel van cserelve a test es a jel??


Ezt a problémát úgy hívják, hogy földhurok.
Ez azt jelenti, hogy az elektromos hálózat és a kábeltv hálózat között földpotenciál különbség van (nem azonos a föld).
Ha kihúzod az antenna kábelt a PC-ből és TV-ből és egyéb eszközből ami össze van kötve ezekkel az eszközökkel akkor a bugás és egyéb zavar meg fog szűnni.
A védekezés egyszerű. Le kell választani a kábeltv hálózatot. Ehhez nem kell más mint egy ISOLATOR mely beszerezhető kábeltv szerelvényeket forgalmazó üzletekbe (ára kb. 4000-5000Ft).
A leválasztás elkészíthető házilag is 2db 10nF 250V kondi felhasználásával.

In ------------ kondi ---------- out
In ------------ kondi ---------- out

Egyébként a közeli jövőben az ilyen földhurok meg fog szűnni mivel az EU tagállamokban szabvány van erre. Sajnos Magyarországon ezt még nem alkalmazzák.


csüt. ápr. 15, 2004 8:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 98
Hozzászólás 
A videos keszleteket hagyjuk.Nekem mindket scart rosszul volt bekotve,az egyiknel csak az egyik hangcsatorna volt bekotve,a masik vhova mashova...RGB?..


szer. ápr. 14, 2004 9:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 98
Hozzászólás 
Szerintem a kondis megoldas biztos jo,de attol meg a hurkokat is meg kell szuntetni(konnyu mondani..)mert mint egy antennaban a levegoben levo 50 Hz is fesz.t indukalhat bennuk.Egy arnyekolast csak az egyik vegen szabad a testre kotni.Az hogy standby ban is bug a TV az erdekes..vhogy a hangszorora kerul a test,vhol fel van cserelve a test es a jel??


szer. ápr. 14, 2004 9:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 98
Hozzászólás 
Nekem "csak" raz a kabelTV dugo ha a szgepbe dugom,es nem tudom,hogy jo e neki nekem nem...


szer. ápr. 14, 2004 9:35
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Sziasztok!
Hasonló "búgási problémával" küzdök mint a topic elindítója.
A különbség annyi, hogy a számítógépről szeretném megjeleníteni a dolgokat a TV-n.
A képpel nincs is gond, de mihelyst csatlakoztatom a gépet meg a TV-t, a tévé hangszórója elkezd hangosan búgni (mégha a TV standby-on is van).
A összekötést a videokártyához kapott ill. videós készletből származó átalakítókkal valósítottam meg. A videokártyából svideo jön ki a TV-be scart megy be.
Mi lehet a probléma?
Segítségeket előre is köszönöm!


szer. feb. 25, 2004 9:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Jóestét!

Nekem lenne egy kérdésem.
Nevezetesen az, hogy az alábbi problémára megoldást jelenthet-e az antennába épitett kondis leválasztó:
a tv-röl hoznám a hangot a szgépre, de közben búg. Idegesitö, mert ugyanolyan hangerön bug minden csatornán, eltüntetni meg csak ugy tudom ha elnyomom: tv max hangerö, a gépen lehalkitom - de igy viszont torz a hang, de nagyon.

...Vagy máshol keressem a búgás okát? (hangkáble árnyékolás, stb.)
a Hardver forumban a Földelt konnektor-ban is leirtam ugyanezt, nadehát más forum, más tagok, ki tudja, ki tud rajtam többet segiteni. :)

További szépjóéjtszakát,
Bye


szomb. jan. 17, 2004 1:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kicsit továbbfejlesztettem a dolgot, mindkét kondi bekerült a dobozba, kezd kicsit korrktebb lenni. Ha valakit érdekel, a Hardver csoportban a Földelt konnektor topicban a 102-es hozzászólásomban részletesen leírtam.


szer. márc. 12, 2003 23:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Leslie_m köszönöm!

Utánépítettem a szűrődet, és megszűnt minden eddigi bajom. Árnyékolatlanul rengeteg zavart szedett össze. Kicsit ugyan módosítottam a konstrukción, mert nem az általad említett ónozott fémdobozba építettem, hanem egy antennaelosztóba. Az öntvényből készült házhoz nem tudtam forrasztani, ezért felhasítottam a szigetelést, elvágtam az árnyékolást, és közé forrasztottam az egyik kondit, ami elég jól belesímul a külső köpenybe. Mechanikailag ugyan kissé meggyengült, de majd a szigetelőszalag megerősíti. Még egyszer kösz sagyurinak is!


kedd márc. 11, 2003 3:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
leslie - OFF:

Fura, nekem teljesen korrektül jelent meg IE6-ban a Geripapa-féle HSZ. Már ha egyről beszélünk: én a 2003-03-04 20:47:11-re gondolok.


Geripapa:

Egyetértek, fentebb már voltak emlegetve a professzionális HF trafók. Mindenképpen az a legjobb, ha nincs galvanikus csatolás a berendezések között. Mindazonáltal ha a cuccok csillagba vannak kötve (nincs zárt hurok), akkor túl nagy baj már nem lehet. Ha mindenképpen van hurok, akkor pedig olyan helyen kell megfogni a probémát, ahol a zavar és a hasznos jel frekvenciája sok nagyságrendnyire van egymástól. Ezért ideális a TV antennakábel. Úgy tűnik, ott beválik a filléres megoldás - a két kondenzátor.


csüt. márc. 06, 2003 23:06
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
T. Geripapa!

Nagy élvezettel olvastam volna hozzászólásodat, de mivel az ékezetek helyén vezérlőkarakterek ülnek, ez nem annyira sikerült. Elmondanád mégegyszer, olvashatóbban?
Üdv, Leslie


szer. márc. 05, 2003 11:34
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Sziasztok!

Igaz =E9n most jelentkeztem fel, =E9s nem olvastam az =F6sszes megold=E1st.=
=20
Azokb=F3l amiket eddig olvastam =FAgy t=FCnt, hogy mindenki az 50-Hz -es=20
k=F6rnyezetet, =E9s a falban fut=F3 k=E1beleket okolja. =C9n hangos=EDt=E1s=
okkal is=20
foglalkozom, =E9s megtanultam a f=F6ldhurok ki=FCt=E9s=E9nek legjobb, =E9s=
=20
egyszer=FBbb m=F3dj=E1t: Di-Box - nak nevezik.

L=E9nyege, hogy egy olyan (erre a c=E9lra tervezett) illeszt=F5tranzform=E1=
tor,=20
melynek egyik tekercs=E9re a hangforr=E1s (TV), a m=E1sikra pedig a=20
csatlakoztatni k=EDv=E1nt eszk=F6z (PC, er=F5s=EDt=F5) csatlakozik. =C9s mi=
vel sem a jel=20
vezet=E9kek, sem a !jelf=F6ld!!vezet=E9kek galvanikusan nem =E9rintkeznek=
=20
egym=E1ssal, jem j=F6n l=E9tre a f=F6ldhurok. Gy=E1rtj=E1k akt=EDv v=E1ltoz=
atban is,=20
m=FCk=F6d=E9se hasonl=F3.

Lehet, hogy nem a legolcs=F3bb, de a professzion=E1lis technik=E1ban s=FCr=
=FCn=20
haszn=E1lt eszk=F6z.

=FCdv=F6zlettel.: Geripapa


kedd márc. 04, 2003 20:47
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Na igen, próbáld ezt meg lakótelepi lakásban, ahol térhálóban mennek a 220-as kábelek, minden falban, akkora brummot termelve, hogy alapjáraton is hangosan búgnak a hangfalak.
Korábban én is próbálkoztam összeföldelni a TV KOAX árnyékolását a védőfölddel. Valamit javult a búgás, de nem lett tökéletes, mivel nem igazán van közös földpotenciál a negyediken... és hát a TV-m sem örült volna egy alkalmi rövidzárlat esetén a védőföldön végigfutó impulzusnak, így kiiktattam, és inkább leválasztottam kapacítívan, nekem bevált...
Üdv: Leslie_M


hétf. márc. 03, 2003 10:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Nem rossz a módszer! Csodálom, hogy valami ötletlopó még nem csapott le rá és még nem árulják...
Bevallom, én voltam trehány, mert elfelejtettem megemlíteni, hogy nekem sem csak úgy a levegőben volt. Én ugyan nem tettem bele ilyen szépen egy fémdobozba, de az egész a be- és kimeneti kábeleknél fogva egy 5 x 20 cm-es fémlapra volt szig.szalagozva. Úgy tűnik, már ez is sokat segített, mert én nem tapasztaltam képminőség-romlást, a búgás viszont teljesen megszűnt. (A bejövő kábel árnyékolóharisnyája a fémlaphoz volt kötve.) Csak azért csináltam meg ilyen "igénytelenül", mert ideiglenes megoldás volt, néhány hétre.

A mostani rendszeremben sajnos védővezető nélküli konnekrorban van a gép. A fűtéscsőtől hoztam 1,5 nmm-es rézdróton "jó" földet, és az antennakábel csak úgy, minden kondi nélkül van a TV-kártyába dugva. Mégis, az erősítőt koppra tekerve sincs semmiféle 50 Hz-es brumm, csak egy kis zaj. Ki érti ezt? Olyan ez, mint a nők vagy a kétütemű motorok: külön lelkivilága van, ami kiismerhetetlen...
Persze ez vicc; az igazság az, hogy tudom, miért nem búg: nálam bár van földhurok, de az nem megy át hangfrekvenciát vezető kábel köpenyén. Épület földelés - csövek - rézdrót - gép - antennakábel köpenye - épület földelés. Az antennakábelen menő pár tíz MHz-es jelet meg úgy látszik, hidegen hagyja az 50 Hz-es brumm. Más lenne a szitu, ha az antennakábel egy TV-ben végződne és annak az audio-ja össze lenne kötve a PC-vel vagy az erősítővel.


vas. márc. 02, 2003 18:29
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Kösz, Sagyuri, hogy felhoztad a topicot!

Mivel több más szekcióban keresik a búgás megoldását, és nekem megszűnt, tehát közreadom!

A korábban leírt dupla kondis megoldás OK., csak ha simán sorosan kötöm a KOAX-ra, akkor nagyon zavarérzékeny, és tönkrevágja a TV képet!
Megoldás: Antennaszaküzletekben lehet kapni 3x3cm-es ónozott fémdobozt, két oldalán F-csatlakozós lyukkal.
Veszel hozzá két F csatlakozó anyát, meg egy forrfület, ill. 2 db 2,2 nF kerámiakondit.
A lényeg, hogy az egyik lyukat ki kell tágítani, úgy hogy a csatlakozó átessen rajta, ezután valamilyen műanyag lapra felszereled az F-csatlakozót, amire rászorul, ezt kivezeted a nagyobb lyukon, így az F-csati galvanikusan nem érintkezik a dobozzal, ezért kell a forrfül, amire a testkondit tudod forrasztani. A másik lába megy a doboz fém oldalára. A másik F csatit felszereled a másik lyukra, fémesen csatlakoztatva. A két szemben levő F-csati meleg pontját simán átkötöd a másik kondival. Így jól árnyékolt kapacitív illesztőt kapsz. Nekem 0% képminőségromlás mellett abszolút megszűnt a búgás, és a csíkozás a képen.
Üdv: Leslie


pén. feb. 28, 2003 10:58
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Topic up!


hétf. feb. 17, 2003 23:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Igen, igen; ilyen meghökkenésem nekem is volt már...

Ha közvetlenül összekötöd az antennaaljzat és a 230 V-os
aljzat földjét, akkor csak a földhurok "szobán kívüli"
részétől szabadulsz meg (rajzold le, meglátod!),
pontosabban két hurkod lesz, de a másik a szobádon és az
PC/audio/video cuccaidon kívül.
Ha szerencséd volt és a zavar nagy része onnan származott,
maga a szoba pedig nagyjából "csendes" (kicsi az 50 Hz-es
elektromágneses mező), akkor nagyjából tünetmentessé válhat
a rendszer.

A javaslatom: vastag, jól vezető, ferromágneses fal-anyagú
szoba, belül kizárólag akkumulátoros készülékekkel!!! :-)))


csüt. dec. 20, 2001 19:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Együttérzünk, de nem nézted el a topicot? :-))))


csüt. dec. 20, 2001 19:42
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Már a hardverfelimserésnél kifagy kékhalállal, a driver telepitese utan
meg a win sem akar elindulni


csüt. dec. 20, 2001 18:04
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Sziasztok!

Nálam a probléma úgy kezdődött, hogy az UPC rákötötte a lakást az új csillagpotos hálózatára. Na ettől aztán elkezdett néha nem működni az erősítőm távszabályozója (Arcam 8R védőföldes Hifi erősítő). Először még nem gondoltam földhurokra, csak amikor egyszer véletlenül bekapcsoltam az erősítőn a hangszínszabályozókat (máig sem értem miért, biztos törölgetés közben :) szóval ezek után jól hallható búgás jelentkezett.

Nosza előkaptam az multimétert és megmértem a folyó áramot ill. a feszültségkülönbséget a földvezetékben. Nem emlékszem pontosan az értékre de elég meghökkentő volt.

Mivel nem volt otthon kondenzátorom, és az antenna vezeték pont a hálózati aljzat mellett volt, ezért a hálózati védőföldelt rákötöttem egy rövid de vastag vezetékkel a falon lévő antenna csatlakozóra. Most a rövid vezetéken folyik az áram és ezzel megsünt minden búgás.

Ettől függetlenül lehet hogy én is megpróbálom a kondis megoldást.


csüt. dec. 20, 2001 14:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Hát, ez elég rejtélyes... Így látatlanban nehéz megmondani, mi lehet a gáz. Én túlontúl vizuális vagyok; próbálj meg küldeni egy Móricka-rajzot az összes cucc pontos konfigurációjával, hátha okosabbak leszünk.


szer. dec. 19, 2001 21:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás 
Nálunk külön rádióadón is lehet fogni az HBO-t sztereóban, így akinek nincsen sztereó TV készüléke az is élvezheti sztereóban, vagy dolby surroundban a filmeket. A zenecsatornák is így vannak megoldva nálunk!

Vettem több kondit is, de egyikre sem volt rendesen ráírva az érték! Az egyiken ilyen van, hogy "10nS" a másikon, amit meg 33nF-os ként adtak ez áll "ü33j63".
Már mind a kettõvel, sõt még egy 47nF-os ként eladottal is kipróbáltam és ugyan úgy búg egy kicsit mindegyikkel. Ha kihúzom az antenna kábelt, akkor egyáltalán nem búg, még teljes hangerõn sem. Ha bedugom az antenna kábelt, akkor még teljesen lehalkított állapotban is búg. A kondikkal csökken a búgás, de nem szûnik meg teljesen.
Mi a franc lehet nálam???


szer. dec. 19, 2001 8:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Mac:

Ha az antennakábelbe raktad a 2001-11-20 20:06:57-es hozzászólásomban leírt kondikat (mindkét ágba), akkor elvileg nem szabad búgnia (nálam is működött).

Az erősítőbe miért megy antennakábel? Rádiós erősítő?
Ha a video nem része a hangrendszernek és a TV hangja sincs az erősítőre vezetve, akkor elegendő az erősítőhöz menő antennakábelbe elhelyezni a kondikat. (Gondolom az erősítő kettős szigetelésű, így nem kell hozzá védővezető.) Így a rendszer csak egy pontban lesz földelve (a PC tápja) és ha jól értelmezem a leírásodat, akkor az árnyékolások sem alkotnak zárt hurkot.

Épp itt van előttem az UPC szórólapja a TV-adók listájával: a legnagyobb freki 559,25 MHz, a legkisebb 49,75 MHz (azaz még ez is kb. egymilliószorosa a hálózati 50 Hz-nek). Ezek alapján elvileg nagyon könnyű a zavaró 50 Hz-et az antennajeltől távoltartani. Ha 10 nanofarados kondikat vettél, nem szabad, hogy búgjon. Nem véletlenül 10 mikrofaradosat adtak helyette? (4,7 ... 47 nanofarados kerámia kondenzátorok a legjobbak, a pontos érték nem kritikus.)


kedd dec. 18, 2001 19:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás 
elmentem a boltba megvettem az alkatrészeket és összeraktam a fentebb leirt adaptert. A búgás viszont csak 60-70%-kal lett csöndesebb! Most akkor kisebb vagy nagyobb kondival próbálkozzak, hogy teljesen búgásmentes legyen?
Légyszi írjatok!!!


kedd dec. 18, 2001 9:51
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás 
Én nem nagyon értek az elektronikához ezért leírom, hogy nálam, hogy vannak összekötve a dolgok. Arra vagyok kíváncsi, hogy a kondis megoldás segítene-e rajtam is?
Az utcáról bejön egy koax kábel, amit egy "T" dugóval elosztok kétfelé. Az egyik a videóba a másik pedig az erõsítõbe megy. A számítógépem viszont össze van kötve az erõsítõvel egy sima két eres végein jack dugós kábellel.
Na ilyenkór élvezhetetlenül búgnak a hangfalak.
Ha kihúzom a számítógépet a konnektorból (a kikapcsolás nem elég), vagy az erõsítõbõl kihúzom a koax kábelt, akkor teljesen megszûnik a búgás.
Szal a kondis megoldás segítene rajtam?
Egybõl a bejövõ koax kebelre szerelném rá!


hétf. dec. 17, 2001 14:11
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Így van, én is idegenkedtem ettől a húzkodós megoldástól, akkor amikor mp3-at számítógépemről játszottam le és nem aktív hangfalon, hanem a hifibe kötve, ilyenkor mindig a hifiből húztam ki az antennát és akkor nem volt rádióm. Most gyakorlatilag hang szempontjából a számítógépre csak akkor van szükségem ha a hifiből digizek, az meg nagyon ritka eset, sőt szinte nincs ilyen eset, ha van ilyen eset akkor pedig elviselhető "macera" egy antenna kábelt kihúzni.
(pl. régi magnószalag digizése)
Lényeg, hogy most nem búg.
Üdv
Zozi


pén. dec. 14, 2001 11:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Zozi:

Akkor ha jól reprodukálom a dolgot, a földhurok a

földelőhálózat - antennakábel(TV) - TV - DVD - erősítő - antennakábel(rádió) - földelőhálózat

úton alakul ki; mellékesen ha a PC védővezetős aljzatban volt/van, akkor még két hurkod van:

földelőhálózat - antennakábel(rádió) - erősítő - PC - földelőhálózat

és

földelőhálózat - antennakábel(TV) - TV - DVD - erősítő - PC - földelőhálózat

Ez így együtt már nagyon szép!

Még egyet nem értek:
"Megszüntettem a hifiből a hangkártya bemenetére menő rca-t, a hangkártya kimenetére meg rákötöttem egy aktív hangfalat, zenét úgysem hallgatok vele, és ha digitalizálni akarok netalántán , akkor kihúzom a kábeltv zsinórját azidőre."
Ennek gondolom csak akkor van értelme, ha az erősítő felől jövő jelet akarsz digitalizálni, hiszen egyébként az összeköttetést megszüntetted, így búgnia sem szabad.
Amit leírtál megoldásnak, az tényleg tőből kiirtja a problémát, de a legtöbben azért idegenkedünk ettől a módszertől, mert így folyton "dugdosni" kell a kábeleket, ami kényelmetlen és macerás.


csüt. dec. 13, 2001 21:13
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Sziasztok!
Közreadnám az én megoldásomat is. Miután megvettem életem első dvd lejátszóját és összekötöttem a hifi line in bemenetével, az addig is tapasztalató búgás 2szeresére nőtt. A hifibe kábeltv antenna is van dugva, rádió adások miatt, a tv-be is van kábeltv kábel dugva a tv adások miatt:) a DVD össze van kötve a tv-vel, és a hifivel, valamint a számítógép össze volt(!) kötve a hifivel...
Megszüntettem a hifiből a hangkártya bemenetére menő rca-t, a hangkártya kimenetére meg rákötöttem egy aktív hangfalat, zenét úgysem hallgatok vele, és ha digitalizálni akarok netalántán , akkor kihúzom a kábeltv zsinórját azidőre. Tehát a számítógépet kiiktattam a rendszerből, és megszünt a búgás...
Üdv
Zozi


csüt. dec. 13, 2001 11:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Attila:

Teljesen igazad van a trafóval (mea maxima culpa), a profi
hangtechnikában is sok helyen használnak PROFI
hangfrekvenciás trafót. Én konkrétan csak arra akartam
utalni, hogy az ebarcú földi halandó nem jut könnyen és
olcsón megfelelő színvonalú trafóhoz.

Én anno szereztem két olyat, ami két szembefordított ferrit
fazékmagba van tekerve (a tekercsekből csak a kibújtatott
kivezetések látszanak) és nagyon kis ellenállású
(tekercstől függően - mert többtekercses - 0,5...6 ohm).
Jelenleg két házi építésű telefonjel-"leszedőben"
funkcionálnak, persze soros bekötésben. (Nemigen szólalna
meg a telefon a vonalon, ha vele párhuzamosan 6 ohmot
kötnék!)

Ha nem tudod megoldani a dig. opto leválasztást, akkor
megfelelő trafó után kell nézned. Esetleg utána kell járni,
hogy megépítette-e valaha valaki az említett, a Hobby
Elektronikában megjelent "analóg jel lineáris átvitele
optocsatolóval" című fantasztikumot. Ha igen, számoljon be
a tapasztalatokról. (Valami olyasmi volt a trükkje -
legalábbis így rémlik -, hogy két egyforma optocsatoló
kellett hozzá, és a másodikat az elsőt meghajtó műveleti
erősítő visszacsatoló körébe iktatták. A linearitás így
azon múlott, mennyire "azonos" a két optocsatoló
karakterisztikája. Nem nagyon vagyok tisztában az árakkal,
de még az is lehet, hogy a [sztereo hangnál] 4 optocsatoló
+ a kettős OPA + egyéb cuccok is olcsóbbak, mint két profi
trafó.)


szer. nov. 21, 2001 21:25
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Attila:

Én a hanghoz 10 mikrofarados csepptantál kondikat használtam, ez 50 Hz-en cca. 318 ohm; ez annyira megnöveli a hurok ellenállását, hogy a külső tér által indukált áram nem tud túl nagy lenni, a több tíz kiloohmos bemenő ellenállású Hi-Fi cuccokat ennyi viszont nem zavarja. Sok tapasztalatom azonban nincs (rövid ideig használtam), én igazán arra esküszöm, hogy "tőből" kell kiirtani a problémát (optikai csatolás). Ennek azonban nagy ára van: vagy optikai digitális ki- és bemenetű készülékek, vagy a már fentebb említett, "analóg jel átvitele optocsatolóval" nevű remekmű.


szer. nov. 21, 2001 15:32
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Neee, fiúk, még elpirulok... :-)))

Attila:

A hangnál kissé problémásabb a dolog, hiszen a korlátozni kívánt frekvencia (azaz az 50 Hz) beleesik az átvinni kívánt sáv aljába (16 Hz ... 20 kHz). Ezért itt nem a gyógyításra, hanem a megelőzésre kell fektetni a súlyt. A készülékek megfelelő logikájú bekötésével, vagy ha másként nem megy, optikai kábelekkel el kell érni azt, hogy ne alkossanak az árnyékolások zárt hurkot. Ha ez nem megoldható, úgy kell a készülékeket egymásra ill. egymás fölé rakni, hogy a kábelek szorosan egymás mellett mehessenek (így csökkentjük a hurok által közrefogott felületet). Szóba jöhet még a transzformátoros leválasztás, ami elvileg egyenértékű az optikai kábellel, de a gond az, hogy nagyon nehéz olyan trafóra találni, ami megfelelő minőségben vinné át a teljes hangfrekvenciás sávot. Ez általában csak alacsonyabb minőség esetén jöhet szóba (régi TV hangja vagy ezer éves, kristályhangszedős Tesla lemezjátszó stb.). Létezik optocsatolós analóg módszer is, ehhez azonban már táplálás és elektronika kell és biztosítani kell a kellő linearitást. (Ilyen kapcsolás volt a Rádiótechnika vagy a Hobby Elektronika egy régi számában.)


szer. nov. 21, 2001 15:20
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
egyetertek a Lengyel Tomival ,tenyleg orom volt olvasni "ezt a
tudomanyos dolgozatot".


szer. nov. 21, 2001 10:19
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
szevasz sagyuri!

jo kis tudomanyos cikket kerekitettel itt, mindennel egyetertek, gratulalok! szep munka!
de.
de azt elfelejtetted irni, h szerinted ha pl nem video jelrol van szo, hanem ezt a levalasztast a hangkartya es az erosito kozott akarod megejteni, akkor milyen kondit teszel, h ne akadajozd az audio jelet??? 10nF az kicsi. en 0.1uF-ra gondoltam. velemeny? egyaltalan, keramikus v elektret???

tisztelettel, ilyesattila


szer. nov. 21, 2001 10:17
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Hello,

igazán köszi a kimerítő választ. Öröm, ha ilyen segítőkész
emberrel találkozom.

Akkor leválasztom az antennakábelt a javasolt 10nF-es
kondikkal.

Mégegyszer köszi az infot.


kedd nov. 20, 2001 22:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Szal a két kondi azért kell, mert a "külső" (az épület) kábelét így alacsonyfrekvenciás és egyenáramú szempontból teljesen függetleníted a szobáétól (TV + video + PC + stb. komplexum). Mind a két ágba teszel egyet, vagyis a koax belső erébe is és az árnyékolás/földelés/nullavezető-be is. A végén viszont azért emlegettem csak egy kondit, mert a földhurokban folyó áram a szokványos esetekben csak az árnyékolásokban (külső vezetőkben) folyik, így erre csak a koax árnyékolását megszakító kondenzátor van hatással. (Mármint olyan hatással, hogy gyakorlatilag áthághatatlan akadályt jelent neki.)


Ilyen búgó hurok kétféleképpen alakulhat ki:

Az egyik esetben teljesen zárt fémes vezetőgyűrű van, pl. a TV-ből ki van vezetve a hang ÁRNYÉKOLT kábelen az erősítőbe, abba viszont be van dugva a hangkártya is, a PC videokártyáján viszont van TV-kimenet, ami felvétel céljából a videóra van kötve, ami persze egy antennakábelle össze van kötve a TV-vel. Máris van egy (az árnyékolt és koax kábelek külső fémharisnyájából álló) zárt vezetőhurkunk, ami akár több vagy több tíz négyzetméteres felületet is körülzárhat. A modern lakásokban mindenhol egy rakás elektromos gép van, így jelentős elektromágneses tér (főleg 50 Hz-es) van mindenütt. Egy kis indukció stb. és a zárt vezetőkörben akár több tíz - több száz mA-es, 50 Hz-es váltóáram is folyhat. Ez milliméterekkel halad a kábelek belső ere mellett, sok-sok méternyi hosszon. Persze mágneses tere is van, ami 50 Hz-zel váltakozik. Persze ez a közel lévő belső érben is indukál valamicskét. Persze ott menne a hasznos jel is szegénykém... erre aztán rászuperponálódik a mi kis indukált áramunk, azán meg is van a brumm. Ez ellen úgy szoktak védekezni, hogy pl. a jelkimeneteken mind a testet, mind a jelet kondenzátorral leválasztják. Ez nem lehet nagyon kis kapacitású, mert a jelet is nagyon csillapítani fogja, de túl nagy sem, mert akkor már az 50 Hz is átslisszol rajta. (Tkp ezt javasoltam házilagos megoldással az antennaaljzathoz).

A brumm másik forrása a tulajdonképpeni igazi földhurok. Itt pl. bejön az antennavezeték, amelynek a jelföldje TÉNYLEGESEN, galvanikusan le van földelve az "igazi", a 230/400 V-os hálózat földjéhez, az épület fémszerkezetéhez, a vízvezeték- és fűtéscsövekhez stb. Innen megy a jel a TV-be, onnan a hangkábel az erőlködőbe, onnan a PC hangkártyáján át a PC tápba, amit ugyebár VÉDŐVEZETŐS, népiesen földelt konnektorba kell dugni. A kör így a konnektortól a földelőhálózaton, fémcsöveken, épületfémvázon stb. keresztül záródik az antennaaljzat felé és az eredmény ugyanaz, mint az előző esetben. (Két ponton van földelés, mint látjuk!)

A megelőzés: se a jelvezetékek, se azok árnyékolóere ne alkosson ZÁRT hurkot (ha kell, alkalmas helyre épített, alkalmas értékű kondenzátorokkal gondoskodjunk erről), és ha a rendszer földelve van (ez általában elkerülhetetlen, ha kábelantennás TV vagy PC van a rendszerben, a PC ráadásul érintésvédelmi okokból ezt igényli is), akkor CSAK EGYETLEN PONTBAN legyen földelve!


Igényes, nagyobb erősítőkön (pl. a Dynacord 2x440 W-os erősítője) a táp- és védővezető-féle testet/földet teljesen elszigetelik a jelföldtől, de egy db kapcsoló van a gépen valahol, amivel a két rendszer összeköthető. Ha a hangrendszerben csak ő egyedül a földelt, a kapcsolót zárjuk, ha van más földelt gép (pl. egy másik erősítő), akkor nyitjuk.

Az is jó megoldás (nálam így van kialakítva), ha pl. a PC-s hangkártyán van optikai digitális ki- és bemenet és pl. egy DAT-magnón vagy MD-rekorderen keresztül kötjük az audio rendszerre a PC-t. Az opto kábelek elég hatékonyak a brumm ellen, lévén hogy egy szikra fémet sem tartalmaznak, a másfél méternyi útra pedig nem szívesen vállalkozik az 50 Hz, ha csupa műanyagon és üvegszálon át kell mennie...

Régebben a leválasztást én is kondikkal oldottam meg, négyszeres RCA-aljzatokkal, ahol a belső ereket és az árnyékolásokat is megfelelő méretű kondenzátorok kötötték össze. Csak be kellett rakni egy ilyet a TV-ből jövő RCA végű hangkábel végére és innen egy rövid RCA kábellel az erősítőbe. Így nekem nem is kellett a TV antennakábelébe leválasztást szerkesztenem.


kedd nov. 20, 2001 20:06
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Nos a földhurok, mint fogalom nem ismeretlen számomra, de
nem vagyok a villanytanban járatos, tehát nem gondoltam rá
egyből. Most már persze világos, hogy ez a baj.

Pontosítst kérek viszont. Tehát a két kondiból a z egyiket
az árnyékolásra a másikat a belsejére forrasztom?
Csak azért kérdem, mert a levél végén az árnyékolásról írsz.

Amúgy + köszi a választ.


hétf. nov. 19, 2001 0:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 59
Hozzászólás 
Tipikus földhurok.

Ha tudod, miről van szó, akkor OK; ha nem, szívesen megírom egy hosszabb lélegzetű levélben.
A megoldás: ahol a TV-aljzat bejön a szobába, nem szabad rögtön rádugni az antennakábelt, hanem közé kell tenni egy kis adaptert.
Ez az adapter roppant 1szerű felépítésű: egy antenna apa és anya csatlakozót két kondenzátorral kötünk össze. A két kondi pl. 10 nF / 150 V-os legyen. Ez a néhány tíz MHz-es TV-jelnek gyakorlatikag nem akadály (50 MHz-nél összesen kb. 0,64 ohm), az 50 Hz számára viszont a külső (földelt!) árnyékolásokat összekötő kondi kb. 318310 ohm ellenállást jelent.


szomb. nov. 17, 2001 22:15
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Sziasztok,

Nyilván már számtalanszor elhangzott, kerestem is eleget, de nem találtam, hogy mi a teendő akkor, ha a videoból, erősítőből (általában a kábeltv és rádió antennákra tett készülékekből) származó audio kimenetet a hangkártya bemenetére kötjük, halk, de igen kellemetlen és nagyjából kiszűrhetetlen búgás hallható. Ha a videoból kihúzom az antennakábelt a zaj rögtön megszűnik.

Ezt szeretném orvosolni. Tudom, hogy a video pl. ellentétben a számítógéppel kettős szigetelésű cucc. Megpróbálkoztam az antenna kábel külsejének leföldelésével, de se rosszabb se jobb nem lett.

Mi mást lehetne tenni? Ahhoz, amit most csinálok hosszú távon nincs kedvem, nevezetesen, hogy a videora előbb rögzítem az anyagot, majd kihúzva az antennakábelt (második fázisként) a számítógép következik.

Üdv


szomb. nov. 17, 2001 1:06
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 87 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség