Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 19:13



Hozzászólás a témához  [ 8 hozzászólás ] 
IR fotózás 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Noya írta:
Sziasztok.
Teljesen amatőr vagyok .. és szeretném megtudni, hogy mely gépekkel lehetséges IR fotót készíteni. Nekem egy Olympus E-500 -as gépem van. Gondolom, amilyen szerencsétlen vagyok, ez nem alkalmas rá.
, Vagy , ha mégis mázlim lenne, akkor a következő kérdésem, hogy mit kell még beszereznem hozzá
Előre is thx a segítséget.


Ha csak kettővel visszaolvasol le van írva hogy olyan gép kell lehetőleg amelynek az érzékelője érzékeny minél jobban az infrasugarakra és az objektív elé infraszűrő kell. A Sony F828 nagyon jó volt hogy most melyik a legalkalmasabb nem lehet tudni mert ez a műszaki leírásokban nem szerepel. Persze az élességállítás nagyon nehézkes lesz.


pén. márc. 30, 2007 14:25
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 30, 2007 10:35
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Sziasztok.
Teljesen amatőr vagyok .. és szeretném megtudni, hogy mely gépekkel lehetséges IR fotót készíteni. Nekem egy Olympus E-500 -as gépem van. Gondolom, amilyen szerencsétlen vagyok, ez nem alkalmas rá.
, Vagy , ha mégis mázlim lenne, akkor a következő kérdésem, hogy mit kell még beszereznem hozzá
Előre is thx a segítséget.


pén. márc. 30, 2007 10:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Itt az oldal közepe táján van egy lista, hogy a különféle Canon objektívek közül melyik jó IR fotóra.

http://heim.ifi.uio.no/~gisle/photo/ir.html


szomb. máj. 14, 2005 6:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Na, ebben a boltban lehet kapni Hoya R72 szűrőt. Ez 300D-re - ugyebár objektív szűrómenettől függően - 8-66 ezerig van. Ez az olcsóbbik fajta :)
Ez 720 nm feleti fényhullámhosszt enged át. Az emberi szem nagyjából 750 nm alatti tartományban érzékeli a fényt, efölötti tartományt hívjuk infravörösnek. Az R72 dolgozik a még látható tartományban is (720-750nm) és afölött. Ezt NIR-nek, azaz Near Infrared (Közel Infravörös) tartománynak hívják. A drágább Hoya R90-es szűrő csak a 900nm fölötti tartományt engedi át, ez már bőven infra. Viszont az ára embertelen drága 50-100ezer között. Az R72 bőven jó. Én is ilyet használok és nagyon megteszi amatőr célra.

Általában nem szokott Optiformnál raktáron lenni, rendelni kell.

A 300D amúgy elég korlátozottan alkalmas IR fotózásra, mivel nagyon erős az érzékelő előtti infraszűrő réteg (hot mirror).
Nem lehetetlen vele ilyesmi, de messze elmarad a Sony F gépek IR képminőségétől. A képminőség mindenképpen romlik majd valamilyen mértékben, az erősebb hot mirorral rendelkező gépeknél szerintem nagyon.
Ezen kívül DSLR-el elég körülményes az IR fotózás. Egyrészt a kereső miatt. Mivel ez TTL, így a felhelyezett IR szűrőn át gyakorlatilag semmit nem látni a keresőben. Élességállítás és a kompozíció belövése tehát csak szűrő nélkül lehetséges, aztán filter felcsavar és katt. Ez eleve állványt feltételez, ha meg akarod tartani a beállított képkivágást és élességet. Mondjuk a 300D amúgy is nagyon hosszú záridőket fog produkálni, tehát amúgy is kell az állvány.
A másik dolog, hogy nem minden objektív ad jó képet IR filterrel. Némelyeknél megjelenik a kép közebén egy "hot spotnak" nevezett kontraszt gyengülés, ami nagyon zavaró tud lenni és nehezen javítható utólag. Olyan mint egy becsillanás folt.


szomb. máj. 14, 2005 6:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1407
Hozzászólás 
Kicsit korán kérdeztem, mert azóta kikupálódtam, igen, Optiform...
Canon 300D.


pén. máj. 13, 2005 13:50
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 32
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
szurok: Optiform


egy kis leiras: http://infrareddreams.com/how_to_shoot_ir.htm

sajat tapasztalataim sajnos nincsenek a temaval kapcsolatban :(


pén. máj. 13, 2005 11:58
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Canon mihez ?


pén. máj. 13, 2005 11:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1407
Hozzászólás IR fotózás
Van valakinek digitgépes tapasztalata IR fotózással?
IR szűrőt hol és milyen áron lehet kapni (pl. Canonhoz)?


pén. máj. 13, 2005 0:42
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 8 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség