Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 23:02



Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ] 
Műtermi fotózáshoz milyen világítást? 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
tökéletes, ha csak félalakos képeket akar csinálni és csak fehér háttér elött.

Viszont ha van egy külön nagy szoba amit ki lehet fix müteremnek alakitani, akkor fehér alapháttérnek nagyon jo egy fehér fal, alá fehérre festett kis dobogó, meg egy holker pl fehérre festett gipszkartonból. Ha koszolódik, akkor csak lekeni az ember pár ft-ból egy réteggel.


hétf. márc. 09, 2009 14:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1975
Tartózkodási hely: "NEC ARTE NEC MARTE"
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
Háttérnek legjobb a papir csak drága, a lepedő meg gyürödik/ráncosodik/hullámosodik. Nincs ultimate megoldás:)


Fehér fal? :lol:


hétf. márc. 09, 2009 10:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Szerintem ne vacakolj gépre való kisvakus barkácsolással, ha nem akarsz csak nagyon keveset rászánni, akkor vegyél egy villanjkörte szettet
http://vaku.hu/villanj-korte-mire-is-j-ez-nekem.html

árulják kismillióan a neten tizenezres áron és nem kell aksikkal meg kioldással szenvedni, van szinkronbemenetük meg beépitett infrás slave kioldójuk is.
Mütermi vakunál a kulcsszám semmitmondó adat, mert a fényformálók (ernyő/szoftbox/...) ugyanazt a vakut sokféle kulcsszámuvá alakitják. Hobbiportrézáshoz egy ilyen körte elég teljesitményü.

Kioldáshoz érdemes venni egy rádiós kioldót, ebayröl egy hét alatt megjön és párezer ft-os tétel egy alap adó/vevő (nekem 4csatornás van, asszem 3e Ft volt) és ezerszer kényelmesebb használni mit egy drótos vagy vakus kioldást.

Háttérnek legjobb a papir csak drága, a lepedő meg gyürödik/ráncosodik/hullámosodik. Nincs ultimate megoldás:)


vas. márc. 08, 2009 1:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Köszi mindenkinek az eddigi hozzászólást. Nélkületek nem boldogultam volna :P

Most a következő a problémám. Hobbiból szeretnék pár modellt fotózni, és a segítségeteket kérném. Eddig ezt egy Nikon SB22-es vakuval, és egy 100-as tran. ernyővel tettem. A baj csak az volt, hogy ez ugye elég nagy árnyékot vet, mivel csak egy pontból jön a fény, de most vennék további eszközöket (az SB22-es vaku 22-es kulcsszámú, nem kommunikál a fényképezővel TTL-ben)

Vajon milyen vaku lehet erre megfelelő? (hányas kulcsszámú legyen?) Az SB22-esem eléggé gyenge erre, de arra gondoltam, hogy vennék mellé még 1-2 20-as vakut (8000 ft-ért már lehet venni).

-Nagy hátrány, ha a vaku teljesen kézi állítású? Nagyon hátráltatja ez a fotóst? (gondoltam majd rekeszelek, vagy változtatgatom a vaku távolságát).

-Milyen vakut ajánlatok, ami olcsó? Hány darabot vgyek? Milyen vakuelosztót ajánlatok? (szinkronkábellel vezérelném, vakusaru-szinkron átalakítóval).

-Vagy érdemesebb venni egy fotocellás vakut?

-Háttérnek ti mit használtok, lepedő, vagy papír? Milyen eszközzel lehet ezt rögzíteni pl. egy falra?

Válaszotokat előre is köszi.


csüt. feb. 05, 2009 9:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
http://www.optiform.hu/termekek/lumiquest.htm

itt megnézheted melyik megoldás mennyit lágyit a fényen. Neked szerintem a Pocket Bouncer LQ-871D teljesen jo eszköz lenne, ennek van olcsó magyar klónja is:
http://www.awp.hu/termek.php?i=1479

szerk. most olvasom, hogy ezt már láttad is boltban.

Kipróbálhatod a hatását ha egy fehér lapbol kivágod ezt a formát és felgumizod a vakudra. Végülis a lágyitást te magad tudod ezzel a modszerrel szabályozni, ha nagyobb méretben csinálod meg lágyabb lesz, minél kisebb felülettel, annál élesebb.

Nekem van egy Soft Box LQ-925D, és messze nem nyujt annyival többet mint amennyivel többe kerül, csak amire néha használjuk, ott számit a külsö :)


kedd aug. 21, 2007 13:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Ismét szeretném a segítségeteket kérni. Szeretnék a Soligor 340-esemhez egy kis fény tompító (vagy derítő) vásznat - vagy hogy nevezik - amivel enyhén biciklilámpás beütéső soligor vakum szép szort fényt ad. De csak max 15-20 centiset!

Milyet ajánlatok? Találkoztam már sokfélével boltokban, de elég érdekesek. Találkoztam felfújhatóval 15-ért, de az túl nagy volt (még mindig az éles árnyékos fotókat készítem - ám néhány centit szeretnék ezen tompítani - találkoztam 4 ezerér olyannal ami a vakut arra késztette hogy felfelé nézzen villanáskor, majd a kis derítő visszaveri a fényt... de nem tudom hogy ezek működnének e.

Mit ajánlatok? Olyasmi kéne ami könnyen rögzíthető a vakuhoz. A vaku pedig állványon van, saruba. Még mindig fotocellásan oldom ki a vakut.


kedd aug. 21, 2007 13:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Na megjött a rádiós kioldó, 10e volt, és szépen villogtatja a vakut az udvarról is. A solihoz annyi barkácsolás kell, hogy amit adtak pici szinkronkábelt a vakuhoz, azt ketté kell vágni, és ráforrasztani egy 6,3-as jack aljzatot mert ilyen vége van a vevönek.


kedd júl. 31, 2007 16:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
2 egyforma vakut biztos lehet egy közösiteni, de felesleges, a rádióra indulo soli fénye már beinditja a másik optikai kioldóját, 1 kábelt megspórólsz.


pén. júl. 27, 2007 23:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Akkor lehet jobban járok, ha saru/szinkron csati módján rákötök 2 soligort, elosztóval :) Nem?


pén. júl. 27, 2007 22:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
jah így már értem mester:) tehát adó és vevő kell rádiózáshoz. És ha infrás kioldást veszek, az nem villantja el vevő nélkül ezeket a soligorokat?

Itt egy picit softosabb kép,

a textil anyaga is elég sokat meghatároz. Gondolom az abercrombie oldalán profi fotósok vannak:) én pedig csak igyekszem :D

Viszont derített tompafénnyel eszméletlen bóvlinak tűnnek ezek a pólók. Az élet is tele van árnyékkal, talán ezért tetszik a munkahelyemnek ez az árnyékos megoldás. Ami a vicc ebben, hogy egy soligor vaku, és egy nikon beépített vaku adja ezt a fényt, és nem kellett sokat költeni erre.


Nem tudok polofotosként gondolkodni, szoval ha deritetlen fény kell akkor nem eröltetem tovább az ernyözést:)
Az infrás kioldó vezérli az optikai slavet, csak az ára nem kevés (amit én láttam magyar netboltban legolcsobban az 16e-röl indult), és 10e-ért ilyet

Kép
küldenek postán.


pén. júl. 27, 2007 19:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
jah így már értem mester:) tehát adó és vevő kell rádiózáshoz. És ha infrás kioldást veszek, az nem villantja el vevő nélkül ezeket a soligorokat?

Itt egy picit softosabb kép,
http://rian.uw.hu/06w06314co_e.png
a textil anyaga is elég sokat meghatároz. Gondolom az abercrombie oldalán profi fotósok vannak:) én pedig csak igyekszem :D

Viszont derített tompafénnyel eszméletlen bóvlinak tűnnek ezek a pólók. Az élet is tele van árnyékkal, talán ezért tetszik a munkahelyemnek ez az árnyékos megoldás. Ami a vicc ebben, hogy egy soligor vaku, és egy nikon beépített vaku adja ezt a fényt, és nem kellett sokat költeni erre.


pén. júl. 27, 2007 18:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Szerintem azért itt http://www.abercrombie.com sokkal szoftabbak az árnyékok mint a te uj képeden, de az a lényeg, hogy a megrendelöd elégedett legyen, nem nekem kell megfelelned:)
Az övnél kimondottan jo a homályos hátsó rész, eddig azt hittem, hogy egy katalogusba a megrendelö minden porcikáján éles képet várna el.

A soli (és ugy általában egyik vaku se) nem tud rádióra elvillani, de a rádiós cucchoz jár egy vevö amit rá kell dugni a vaku szinkroncsatijára és már villantja is el.


pén. júl. 27, 2007 18:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
Rian írta:
Nem használok derítést. A ruháknak éles kontúrt kell adnom. Deríteni majd akkor lell, amikor táskát fotózok, vagy embert, és az emberen a ruhát. Lehet 2 soligor vaku jó lenne erre, és egy infrás kioldó. Szerintetek? És így a beépített vakut el is felejthetném erre a műveletre.

De a D40x-szel nagyon meg vagyok elégedve! Most a hétvégén egy 210mm-es teleobival fogok fotózgatni :)


Nem tudom milyen képek kellenek (esetleg adnál linket az oldalhoz amihez a képeket készited?) de a direktbe vakuzás nagyun durva árnyékokat csinál, csunyán amatör filinget ad a képnek. Ernyöre villantva sokkal plasztikusabb lesz a kép, azt nehezen tudom elképzelni, hogy egy ruhafotónál direkt kökemény árnyék legyen a cél.

Én inkább rádiós kioldót vennék, alig drágább mint az infrás és nem érzékeny a külsö fényre meg az irányra.


Rádiósan ki lehet oldani a soligor 340-est? Nem csak fénnyel? Ahol dolgozom ott épp az a cél, hogy kemény éles kontúros árnyékok legyenek. Tudom nehéz elképzelni, de most ez a divat. http://www.abercrombie.com/webapp/wcs/stores/servlet/category1_10051_10901_13051_-1_12202 (Az abercrombie nem az én oldalam, de ők is így nyomják)
Amit én csináltam, ez volt s vizsgamunkám a céghez (ezt még egy 3 megás sony-val)
Kép
Ezt pedig az új cuccokkal
Kép
Persze van amit nem ilyen fénnyel kell csinálni, pl táskákat, vagy az öveket
http://rian.uw.hu/24w06763bl_2.jpg

Az öv háttere homályos, először picit messzebről szerettem volna fotózni, hogy ne legyen olyan, de mindenkinek ez tetszett :D
http://rian.uw.hu/24w06761ar.jpg
(Bocs a nagy méretésrt, nem akartam visszavenni - 10 mpxbe készült a kép)
De javaslatokat szívesen várok továbbra is, nyitott vagyok rá:) És köszi mindenkinek az edigi segítséget.


pén. júl. 27, 2007 17:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
Nem használok derítést. A ruháknak éles kontúrt kell adnom. Deríteni majd akkor lell, amikor táskát fotózok, vagy embert, és az emberen a ruhát. Lehet 2 soligor vaku jó lenne erre, és egy infrás kioldó. Szerintetek? És így a beépített vakut el is felejthetném erre a műveletre.

De a D40x-szel nagyon meg vagyok elégedve! Most a hétvégén egy 210mm-es teleobival fogok fotózgatni :)


Nem tudom milyen képek kellenek (esetleg adnál linket az oldalhoz amihez a képeket készited?) de a direktbe vakuzás nagyun durva árnyékokat csinál, csunyán amatör filinget ad a képnek. Ernyöre villantva sokkal plasztikusabb lesz a kép, azt nehezen tudom elképzelni, hogy egy ruhafotónál direkt kökemény árnyék legyen a cél.

Én inkább rádiós kioldót vennék, alig drágább mint az infrás és nem érzékeny a külsö fényre meg az irányra.


pén. júl. 27, 2007 13:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Nem használok derítést. A ruháknak éles kontúrt kell adnom. Deríteni majd akkor lell, amikor táskát fotózok, vagy embert, és az emberen a ruhát. Lehet 2 soligor vaku jó lenne erre, és egy infrás kioldó. Szerintetek? És így a beépített vakut el is felejthetném erre a műveletre.

De a D40x-szel nagyon meg vagyok elégedve! Most a hétvégén egy 210mm-es teleobival fogok fotózgatni :)


csüt. júl. 26, 2007 19:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
arnyekxxx írta:
Babajaga írta:

A fényerőség mértékegysége a candela (cd ) A Watt nem fényteljesítmény semmi köze a fényerősséghez. Egy ezer Watt teljsítményű izzó lumen száma elképesztően eltérő lehet. A Ws is a cső felvett teljesítménye a fényerő a cső töltésétől függ. A fényhasznosítás egysége a lumen és hogy egységnyi területen milyen erős ez, vagyis a megvilágítás erőssége a lux.

A vakuk fényerejének jellemzője a bevilágított távolság aminek fő adata a kulcsszám, amely a blendenyílás és a megvilágított távolság szorzata.


Viszont a kulcsszám önmagában megint nem mond semmit egy vaku teljesitményéröl, mert igencsak függ attol, hogy milyen reflektor van a vakuban (zoomos vakuk 24mm-es állásban 20-30közti kulcsszám, 85mm-nél meg 54, miközben a csö ugyanakkorát villan)Szerintem bátran kimondhatjuk, hogy amit ezer vettos lámpával meg tud oldani, azt szinte bármelyik vakuval is, annyival jobb a vakuk fénye. Egy kompakt beépitett vakuja nagyobat villan, mint az ezer wattos lámpa.


Ez így önmagában nem igaz sajnos. Az 1000W-os reflektoromat annak idején filmfelvevőhöz használta édesapám. Elég nagy hatótávolsága van, és erősebb mint a 34-es soligor. De majd még ennek utána nézek, megnézem hogy milyen zársebesség mellett lehetett vele jó képet csinálni ISO100-on.


A filmezés/videozás meg a fotózás nem ekvivalens dolgok. Amennyi fénynél már értékelhetö mozgoképet lehet csinálni, annyinál álloképet csak durván magas isoval. Egy videós simán elszaladgál egy sötét szobában egy kamerára erösitett kis lámpával, aminek elviselhetö fénye van, és tus dolgozni. Ha folyamatosan akkora fény jönne ki egy ilyen lámpábol mint amekkorát pl a solid villan, mindenkinek pillanatok alatt kifolyna a szeme a közelben.

Mindenesetre az biztos (saját tapasztalat) hogy 2x500 watt direktbe használva épphogy használhato alacsony isoval, nyitott blendével, mig a soli (az egyik vakum pont ilyen) meg egy 1/4-re leosztott sb50 ernyöre villantva is kellemesen használható.

Tényleg, használsz valamit deritésre vagy direktbe vakuzol?


csüt. júl. 26, 2007 16:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Ezt fejtsd ki bővebben légyszíves.


csüt. júl. 26, 2007 5:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Rian írta:
arnyekxxx írta:
Babajaga írta:

A fényerőség mértékegysége a candela (cd ) A Watt nem fényteljesítmény semmi köze a fényerősséghez. Egy ezer Watt teljsítményű izzó lumen száma elképesztően eltérő lehet. A Ws is a cső felvett teljesítménye a fényerő a cső töltésétől függ. A fényhasznosítás egysége a lumen és hogy egységnyi területen milyen erős ez, vagyis a megvilágítás erőssége a lux.

A vakuk fényerejének jellemzője a bevilágított távolság aminek fő adata a kulcsszám, amely a blendenyílás és a megvilágított távolság szorzata.


Viszont a kulcsszám önmagában megint nem mond semmit egy vaku teljesitményéröl, mert igencsak függ attol, hogy milyen reflektor van a vakuban (zoomos vakuk 24mm-es állásban 20-30közti kulcsszám, 85mm-nél meg 54, miközben a csö ugyanakkorát villan)Szerintem bátran kimondhatjuk, hogy amit ezer vettos lámpával meg tud oldani, azt szinte bármelyik vakuval is, annyival jobb a vakuk fénye. Egy kompakt beépitett vakuja nagyobat villan, mint az ezer wattos lámpa.


Ez így önmagában nem igaz sajnos. Az 1000W-os reflektoromat annak idején filmfelvevőhöz használta édesapám. Elég nagy hatótávolsága van, és erősebb mint a 34-es soligor. De majd még ennek utána nézek, megnézem hogy milyen zársebesség mellett lehetett vele jó képet csinálni ISO100-on.


Így nem lehet egy izzót meg egy reflektort összehasonlítani. Mert a cső rövid ideig ad le fényt míg az izzó folyamatosan.


szer. júl. 25, 2007 22:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
Babajaga írta:

A fényerőség mértékegysége a candela (cd ) A Watt nem fényteljesítmény semmi köze a fényerősséghez. Egy ezer Watt teljsítményű izzó lumen száma elképesztően eltérő lehet. A Ws is a cső felvett teljesítménye a fényerő a cső töltésétől függ. A fényhasznosítás egysége a lumen és hogy egységnyi területen milyen erős ez, vagyis a megvilágítás erőssége a lux.

A vakuk fényerejének jellemzője a bevilágított távolság aminek fő adata a kulcsszám, amely a blendenyílás és a megvilágított távolság szorzata.


Viszont a kulcsszám önmagában megint nem mond semmit egy vaku teljesitményéröl, mert igencsak függ attol, hogy milyen reflektor van a vakuban (zoomos vakuk 24mm-es állásban 20-30közti kulcsszám, 85mm-nél meg 54, miközben a csö ugyanakkorát villan)Szerintem bátran kimondhatjuk, hogy amit ezer vettos lámpával meg tud oldani, azt szinte bármelyik vakuval is, annyival jobb a vakuk fénye. Egy kompakt beépitett vakuja nagyobat villan, mint az ezer wattos lámpa.


Ez így önmagában nem igaz sajnos. Az 1000W-os reflektoromat annak idején filmfelvevőhöz használta édesapám. Elég nagy hatótávolsága van, és erősebb mint a 34-es soligor. De majd még ennek utána nézek, megnézem hogy milyen zársebesség mellett lehetett vele jó képet csinálni ISO100-on.


szer. júl. 25, 2007 21:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Babajaga írta:
Rian írta:
Nikon D40x -ben állapodtam meg, és egy soligor 340 -es asszem 38 kulcsszámú vaku-val. Optikai kioldással használom, azt hiszem erre a feladatra hibátlan.


Hát az inkább 34-es kulcsszámú lesz mert a típusszám erre utal.


Ja igen:) bocs


szer. júl. 25, 2007 20:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Rian írta:
Nikon D40x -ben állapodtam meg, és egy soligor 340 -es asszem 38 kulcsszámú vaku-val. Optikai kioldással használom, azt hiszem erre a feladatra hibátlan.


Hát az inkább 34-es kulcsszámú lesz mert a típusszám erre utal.


szer. júl. 25, 2007 19:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Nikon D40x -ben állapodtam meg, és egy soligor 340 -es asszem 38 kulcsszámú vaku-val. Optikai kioldással használom, azt hiszem erre a feladatra hibátlan.


szer. júl. 25, 2007 18:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Babajaga írta:

A fényerőség mértékegysége a candela (cd ) A Watt nem fényteljesítmény semmi köze a fényerősséghez. Egy ezer Watt teljsítményű izzó lumen száma elképesztően eltérő lehet. A Ws is a cső felvett teljesítménye a fényerő a cső töltésétől függ. A fényhasznosítás egysége a lumen és hogy egységnyi területen milyen erős ez, vagyis a megvilágítás erőssége a lux.

A vakuk fényerejének jellemzője a bevilágított távolság aminek fő adata a kulcsszám, amely a blendenyílás és a megvilágított távolság szorzata.


Viszont a kulcsszám önmagában megint nem mond semmit egy vaku teljesitményéröl, mert igencsak függ attol, hogy milyen reflektor van a vakuban (zoomos vakuk 24mm-es állásban 20-30közti kulcsszám, 85mm-nél meg 54, miközben a csö ugyanakkorát villan)Szerintem bátran kimondhatjuk, hogy amit ezer vettos lámpával meg tud oldani, azt szinte bármelyik vakuval is, annyival jobb a vakuk fénye. Egy kompakt beépitett vakuja nagyobat villan, mint az ezer wattos lámpa.


szer. jún. 27, 2007 11:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Rian írta:
Nah elindult a meló. Belevágtam.
SZerintetek a fényerősséget milyen mértékegységben mérik? Milyen vakut vegyek, ha 1000W-ot szeretnék tőle kicsikarni (ami 1000W-os izzónak felel meg)


A fényerőség mértékegysége a candela (cd ) A Watt nem fényteljesítmény semmi köze a fényerősséghez. Egy ezer Watt teljsítményű izzó lumen száma elképesztően eltérő lehet. A Ws is a cső felvett teljesítménye a fényerő a cső töltésétől függ. A fényhasznosítás egysége a lumen és hogy egységnyi területen milyen erős ez, vagyis a megvilágítás erőssége a lux.

A vakuk fényerejének jellemzője a bevilágított távolság aminek fő adata a kulcsszám, amely a blendenyílás és a megvilágított távolság szorzata.


szer. jún. 27, 2007 11:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
Nah elindult a meló. Belevágtam.
SZerintetek a fényerősséget milyen mértékegységben mérik? Milyen vakut vegyek, ha 1000W-ot szeretnék tőle kicsikarni (ami 1000W-os izzónak felel meg)


ilyen átszámitást szerintem nem tudsz csinálni, egy vakunál a teljesitmény mérhetö, Ws-ben adják meg, de a kulcsszám az ami egy vakunál a tényleges fényt megadja, ez meg függ több tényezötöl.
Mindenesetre nekem az a saját tapasztalatom, hogy 2db 500w-os refivel alig tudtam értékelhetö képet csinálni iso100 f2,8 körül (portéról van szó, tehát a záridöt nem lehetett hosszura venni) mig két 30as kulcsszám körüli ocska vakuval primán tudtam képet késziteni nem direktbe, hanem ernyöre villantva is. Szoval szvsz nem tudsz olyan kis teljesitményü vakut venni ami ne adna nagyobb fényt mint ezer wattnyi lámpa.

Végül miyen rendszert választottál?


szer. jún. 27, 2007 1:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Nah elindult a meló. Belevágtam.
SZerintetek a fényerősséget milyen mértékegységben mérik? Milyen vakut vegyek, ha 1000W-ot szeretnék tőle kicsikarni (ami 1000W-os izzónak felel meg)


kedd jún. 26, 2007 16:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
Ha veszek egy infrás vakukioldót, akkor az az összes vakut kioldja ami infrás szenzoros?

De igazábol valamit nem értek. Ha veszek sarus vakut, akkor azt kábellel össze tudom kötni a fényképezővel, nem? És még állványra is tudom tenni. Ezek a sarus vakuk pedig annyit villannak, amennyit a fényképező akar, nem? hiszen ezért vakuk. Főleg ha típuskompatibilis.


Igen, az infrás kioldó az minden optikai slave vakut elindit.

Ha sarus vakut veszel, akkor ott vagy ahol én elkezdtem, barkácsstudió. Veszel pár olcsó állványt. rá ernyötartót, pár ernyöt (kinaiban 400ért vagy fotoboltban 10e-ért) pár vakut /vehetsz rendszervakukat is, akkor az a gép inditja, vezérli, nem kell egyéb szinkronkütyüt használni viszont
- nézd meg mennyibe kerülnek a megfelelö teljesitményü sarus vakuk (100e-es nagyságrend)
- a fényformálo rendszer ugyanugy barkács kell legyen, mert ilyen vakukhoz nincs szabványos studiorendszer.
Olyan márkát kell választanod, ami kezeli a wireless vakurendszert (ebben legjobb a nikon, állits össze nikon dslr-böl és vakukbol egy jo képet ado rendszert, aztán nézd meg a bankszámládat)

Egyébként 1db külsö vakuval még eléggé macerásan tudsz homogén világitást létrehozni (vaku egyikoldalt ernyöre villantva, másik oldalrol meg valami deritölappal probálhatod az árnyékokat csökkenteni)

Egyenletes megvilágitáshoz minimum a 2 külsö vaku szoftboxal (minél nagyobbal) vagy ernyöre villantva.

Ja igen, ha kábeles összekötést használsz akkor az csak elvillantja a vakut, vezérelni már a rendszervakukat se tudja (illetve tizenezrekért lehet kapni pl canonhoz Ettl-t is átvivö kábelt)

Igazábol nekem az a véleményem, ha az ember studióban fotózik, akkor ne a gépre bizza a fényeket, az automata soha nem tudhatja pontosan azt produkálni, amit az ember szeretne. Gépre feltett 1db rendszervaku esetén is sokszor kell korrigálni az automatát, most akkor ugyanezt képzeld el több vakus rendszernél. Sokkal egyszerübb beállitani a vakukat manuálisan, mint a géppel megküzdeni, hogy nagyjábol ugy villanjon, ahogy én szeretném. Nem véletlen, hogy studiókban nem ilyenolyan automata rendszerek vannak, hanem manuálisan precizen beállitható studióvakuk.


szomb. jún. 02, 2007 15:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Ha veszek egy infrás vakukioldót, akkor az az összes vakut kioldja ami infrás szenzoros?

De igazábol valamit nem értek. Ha veszek sarus vakut, akkor azt kábellel össze tudom kötni a fényképezővel, nem? És még állványra is tudom tenni. Ezek a sarus vakuk pedig annyit villannak, amennyit a fényképező akar, nem? hiszen ezért vakuk. Főleg ha típuskompatibilis.


szomb. jún. 02, 2007 15:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
Ha csak 1 vakut szeretnék csatlakoztatni a fényképezőhöz, akkor milyen saru hosszabbító megoldások vannak?


Ha kábellel akarod csatlakoztatni, akkor vehetsz vakusaru/X-sync adaptert meg ehhez való kábelt.
Ha optikailag akarod elvillantatni a külsö vakut akkor van infrás vakukioldó , 10e a cFoto-nál, ezt be kell dugni a vakusaruba és elvillantja az oprika slave érzékelös külsö vakut (ugyanezt persze meg tudja tenni a beépitett vaku is, ha lehet manuálisan, elövillanás mentesre beállitani), vagy veszel egy olcso külsö automata vakut, amit vakuként is használhatsz ha nem mütermezel és szintén elvillantja az optikai slave-et (elönye, hogy nem csak elvillantásra jó, hátránya, hogy etetni kell aksival és esetleg a fénye belezavarhat a studiomegvilágitásba)
Van még rádiós szinkronkütyü is, magyar weboldalakon 16-e körül indul, e-bayen szállitási költséggel együtt 30$ körüli áron van 1 adó+1 vevö összeállitásban


szomb. jún. 02, 2007 14:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Ha csak 1 vakut szeretnék csatlakoztatni a fényképezőhöz, akkor milyen saru hosszabbító megoldások vannak?


szomb. jún. 02, 2007 9:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Igen, az A1-nél (és az összes 5mp-es sony ccd-s gépné) elöjöhet a szériahiba, ezt ingyen javitja a fotolan garanciátol függetlenül. Mivell sok gép megjárta ezt a kört, igen jo áron lehet venni ccd cserélt gépet, mert sokan közben váltottak tükrösre. A ccd gondon kivül viszont az A1 egy nagyon jo gép, kezelhetöségben, beállithatóságban, tudásban simán egy szinten van a minota D7D-vel (ami meg eléggé best of a 6-8Mp-es tükrös gépek között) csak hát kisebb benne a ccd.

Ha vennék pl egy Nikon D40-eset, vakupapucsra rátennék 2 másik vakut

vakupapucsra nem tudsz csak 1 vakut tenni. Én studiovakukrol beszéltem, azok ugy müködnek, hogy szinkronkábel jelére és/vagy indito vaku/slave vezérlö fényére villannak el. Vagyis ha van pl 3 studiovakud, és nincs slave vezérlöd a gépen de szinkronkábellel össze tudod kötni az egyik vakut, akkor annak az egynek a fénye, mintha az lenne a slave vezérlö elinditja a többi vakut a villanásával. Tehát nem kell 2-3 kábellel összekötve szaladgálni, elég, ha 1 vakut összekötsz a gépeddel. Ennél csak az az egyszerübb, ha a fényképezöd beépitett vakuja tud 1-et villanni (ez akkor lehet, ha van manuális vakuvezérlés benne - pl az A1 A2-ben van - mert a legtöbb digitgép 2x villan, elöször fényt mér és a második a fövillanás, viszont a studovaku meg a fénymérö elövillanásra elsül és emiatt az expo tök sötét lesz) mert akkor nem kell semmi egyéb, a beépitett vaku pl 1/16 teljesitményen elvillanva szépen elsüti a kellö idöben a studióvakukat.
Persze a studiovakuk tudnak gyorsan villanni, de azért az a pár századmp ami az elövillanás és a fövillanás között eltelik, az kevés ehhez. Ahhoz viszont pont elég, hogy az exponálás alatt ne legyen fény. Ráadásul senki se szereti, ha duplán villantja arcba a studiocucc:)


vas. máj. 27, 2007 22:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
persze, nikon rendszervakubol egy csomot tud egyszerre vezérelni. párszázezret elköltesz ilyen vakukra és kényelmesen gépröl tudod a komlpett rendszert vezérelni.

Viszont ha igazi studiovakurendszerben gondolokozol, akkor nem olyan egyszerü. Az adatlapja alapján nincs szinkronkábel csatija és nincs fullmanuál, elövillanás mentes vakumodja. Az 1. miatt nem tudod kábellel összekötni a studiovakukkal (egyel se, csak ha veszel vakupapucsba dugható átalakitót) a 2. miatt pedig nem tudod simán slave-be használni kábel nélkül (mert az elövillanásra elsüti a rendszert) tehát venned kell valami slavvezérlö kütyüt szintén a vakupapucsba.


Amit pár hsz-szel feljebb írtál Minolta A1, az egy másit topik szerint szériahibásnak tűnik. Ha vennék pl egy Nikon D40-eset, vakupapucsra rátennék 2 másik vakut, akkor az a másik 2 külső vaku miért sül el az első elővillanásra? Külső vakuk nem tudnak egymás után többet villanni? Egyikse?


vas. máj. 27, 2007 14:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
belépö dslr szinten nem jellemzö se a szinkroncsati, se a fullmanuál vaku. Ha ilyen gépben gondolkozol, akkor számold bele az árba a studiokompatibilissá tételt. Annyira nem világvége összeg, az asszony még anno a 300D-hez a soosnál 500ért vett vakusaru/szinkroncsati átalakitót (nem tudom mennyi vadiujan) és ebay-röl vett nemrég valaki az index fotos forumán 10e alatti áron rádiós vakuvezérlöt.

Ha nem csak tükrösben gondolkozol, akkor a fuji9600-nak van (ha jol tudom) szinkronkimenete. Több vaku vezérlésével meg nem kell foglalkoznod, ha kábellel elvillan az egyik studiovaku, akkor a többit már az elinditja slave-ben (már ha slavesek a vakuk, de ez eléggé alap szolgáltatás)


szomb. máj. 26, 2007 23:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
persze, nikon rendszervakubol egy csomot tud egyszerre vezérelni. párszázezret elköltesz ilyen vakukra és kényelmesen gépröl tudod a komlpett rendszert vezérelni.

Viszont ha igazi studiovakurendszerben gondolokozol, akkor nem olyan egyszerü. Az adatlapja alapján nincs szinkronkábel csatija és nincs fullmanuál, elövillanás mentes vakumodja. Az 1. miatt nem tudod kábellel összekötni a studiovakukkal (egyel se, csak ha veszel vakupapucsba dugható átalakitót) a 2. miatt pedig nem tudod simán slave-be használni kábel nélkül (mert az elövillanásra elsüti a rendszert) tehát venned kell valami slavvezérlö kütyüt szintén a vakupapucsba.


Az extrémdigitál honlapján melyik lehet az a gép, ami tudja a rendszervakut, csatiról? Pl van ilyen hasonló árkategoriájú?


szomb. máj. 26, 2007 18:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
persze, nikon rendszervakubol egy csomot tud egyszerre vezérelni. párszázezret elköltesz ilyen vakukra és kényelmesen gépröl tudod a komlpett rendszert vezérelni.

Viszont ha igazi studiovakurendszerben gondolokozol, akkor nem olyan egyszerü. Az adatlapja alapján nincs szinkronkábel csatija és nincs fullmanuál, elövillanás mentes vakumodja. Az 1. miatt nem tudod kábellel összekötni a studiovakukkal (egyel se, csak ha veszel vakupapucsba dugható átalakitót) a 2. miatt pedig nem tudod simán slave-be használni kábel nélkül (mert az elövillanásra elsüti a rendszert) tehát venned kell valami slavvezérlö kütyüt szintén a vakupapucsba.


szomb. máj. 26, 2007 18:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Szerintetek erre a gépre lehet 2 darab külső vakukat csatlakoztatni? Kell ehhez vakuelosztó is?

http://www.extremedigital.hu/product.ph ... 65&page=1#

Mi a véleményetek a gépről?


szomb. máj. 26, 2007 17:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Igen. Van egy lámpa (persze normális fényü, nem ezerwattos) a vakuban aminek a teljesitménye együtt állitható a vakuval igy pontosan be lehet elöre löni az expo fény/árnyék viszonyait aztán az expokor a vaku villan.


csüt. máj. 24, 2007 23:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat:) Továbbra is várok mindenki hsz-ét.
A beállító fény annyit jelent, hogy vakuzik is, meg villan is? Tehát ha beálító módban van akkor ég mint egy lámpa, de amúgy meg vakuként is üzemel?


csüt. máj. 24, 2007 22:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
Köszi, olvasom a linke(ke)t amit adtál. Igazábol olyan árkategóriában gondolkodom, ami elkerüli, hogy barkácsoljak. Mindent egyben, és kompatibilissé kell megvenni, ami kimondott erre a célra készült. Fotózásra használnak lámpát? vagy vaku kell?


Akkor nem lesz olcso. Lámpával jobban be lehet állitani a fényeket de épp ezért van beállitofény a rendes studiovakukban. A képhez viszont vaku a jo. Már ha nem szereted elolvasztani a témát és felforralni a szoba levegöjét (de a topiknyitó alapján ezt már ismered:) )

Studiócuccot legolcsobb gagyiban itt találsz:
http://walimex.hu

aztán van a normálisabb szint pl.:

http://mikrosat.hu


csüt. máj. 24, 2007 21:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Rian írta:
Köszi, olvasom a linke(ke)t amit adtál. Igazábol olyan árkategóriában gondolkodom, ami elkerüli, hogy barkácsoljak. Mindent egyben, és kompatibilissé kell megvenni, ami kimondott erre a célra készült. Fotózásra használnak lámpát? vagy vaku kell?


Lámpa használatakor jobban be lehet a fényeket állítani, igazítani, mobil megvilágításhoz nem jó.


csüt. máj. 24, 2007 19:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Köszi, olvasom a linke(ke)t amit adtál. Igazábol olyan árkategóriában gondolkodom, ami elkerüli, hogy barkácsoljak. Mindent egyben, és kompatibilissé kell megvenni, ami kimondott erre a célra készült. Fotózásra használnak lámpát? vagy vaku kell?


csüt. máj. 24, 2007 19:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Valami tól-ig árat beirhatnál, hogy elkerüld a tulzó javaslatokat.

Mivel a webshop nem valami nagyfelbontásu cél, igy ha olcsóból kell kihozni és gépnek egy használt Minolta A1-et javasolnék.
- jo obi
- 28-200mm átfogás
- szinkronkábel csati studiovakukhoz (ha kábellel kell vezérelni)
- 1/16ig leosztható manuális vakuvezérlés (ha slave studiovakut kell inditani)
- RAW (ha nem elég a tömöritett jpg)
- nagyon ergonomikus felépités/kezelés, tökéletes beállithatóság

Ha esetleg kevés az 5Mp, akkor A2, ugyanez csak 8Mp-el.

Mivel az olcsóságot emlitetted, nézd meg ezt az oldalt, házilag egy délután alatt összerakható házistudió vakukkal:
http://fotobarkacs.extra.hu


csüt. máj. 24, 2007 18:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás Műtermi fotózáshoz milyen világítást?
Sziasztok.

Szeretném lecserélni az eddig használt cuccokat. Műtermet szeretnék csinálni.

Ruházati termékeket fotózok (webshopba), a felszerelésem a következő:

- 16mm-es filmfelvevőhöz használt 1000W-os halogén lámpa
- 250W-os halogén (plafont, falat világítom vele)
- 1db Sony P35-ös digit gép (3,2Mp)

A cég most adna több pénzt, hogy kialakítsak egy műtermet (olcsón). Nem tudom milyen világítást használjak a meglévő helyett. Már eleve zavar, hogy az az 1000W-os ki égeti a szemem :D gondolom vakut használnak erre...

Profi fotós tippeket szeretnék tőletek! Fényképező gépet is ajánljatok (amire pl több vaku csatlakoztatható /vagy elég a lámpa?/ ..ami nem tömöríti a képeket, és könnyen kezelhető)


csüt. máj. 24, 2007 18:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 43 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség