Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 16:03



Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Megfelelo objektív választása+kezelése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Némi spórolás és szerencse segítségével sikerült vennem egy új Pentax smc DA 17-70mm/F4 SDM objektívet, így már digitálishoz készült objektívvel is tudok remek képeket készíteni.
Szép ez az obi és jó is.
:)

Üdv! SMA


pén. szept. 16, 2011 12:55
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Hát igen... az index-en nagyobb az élet mostanság....

Csináltam egy teszt sorozatot a Chinonnal, mielőtt eladtam volna (az eladó kérte). Igy aztán a Heliossal, meg a Tessar-ral is megcsináltam. Mivel beltéri fotók este (családos embernek mikor van ideje hobby tevékenységre... mikor a család már alszik :)), igy a CA nem látszik rajtuk annyira, de az élesség igen!
Szerintem tanulságos, úgy hogy majd feltöltöm valami megosztós oldalra.

Amúgy a Chinon élesnek éles volt... a CA jelentkezése nagyítva volt jól látható. Inkább csak kontrasztos képe esetén valami általános homály érzet volt jelen. Na mindegy. Ez a Helios egész másnak tűnik ua. az adaptert használva.

Üdv: Deka


hétf. máj. 16, 2011 5:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

Ha nagy volt a CA a Chinon obival, annak több oka lehetett:
Ha menetes-adapterrel volt illesztve akkor az nem volt optikai tengelyben és ezért nagy lett a CA-torzítás, esetleg némi életlenséggel együtt.
Ha bajonettes volt, akkor vagy az objektív, vagy az illeszkedése nem volt jó, vagyis, lásd mint az előző esetben.
Esetleg javítva volt az az obi és nem tökéletesen lett összeszerelve.
Nekem 1,7/50-es K-bajonettes Chinon obim van és nem tapasztaltam CA-torzítást sem egyéb képhibát.
A K200D gépemet elég jól kiszolgálja, legalábbis egy új 50-es obi árához képest.
Amire mostanában vadászok, az egy Pentax 16-45, vagy Sigma 17-70, esetleg a Pentax 17-70-es objektíve, ami nekem a beltéri fotózáshoz jobb eenne, mint amit eddig használtam. A Sigma 28-105-ös obit sikeresen eladtam, beltérre nem vált be, kültéren viszont nagyon jó volt.
Sajnos, pénz kérdése, hogy miből válogat az ember, már ha tud/lehet miből válogatni, mert egyre szűkebb a választék ebben digitális világban.

Úgy tűnik ez a fórum meg fog szűnni, találkozhatunk esetleg az Index-fórum oldalain a későbbiekben.

Üdv! SMA


vas. máj. 15, 2011 12:23
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Üdv!

Nem valami nagy a mozgás erre felé, de azért hátha elolvassa valaki....

Chinon 50/1.7-et elvateráztam, gondoltam nem kell az már nekem! Csak makró fotózásra használtam, mert a nagy CA miatt lehetetlen volt vele nagy kontrasztos témát fotózni.

Aztán elkezdtem nézelődni az orosz obik körül. Vateráztam egy Helios 44M 2/58-at. Döbbenet jó obi! Ég és föld a különbség a Chinon 1.9/50-hez képest. Eleve sokkal könyebb fókuszálni vele, mert hosszabb a fókusz tekerő pályája. 2-es blendénél is már egész jó képeket csinál de 2.8-tól szinte alig észreveheető a különbség a blende változtatásakor (pixelvadászva!!). CA-t egyáltalán nem láttam a képeken. És mindezt ráadásul olcsóbban, mint a Chinon!

Ha valaki olcsón akar kísérletezni valami M42-es obival, akkor ajánlom!

Üdv: Deka


szomb. máj. 14, 2011 21:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Sziasztok!

Végül egy Pentax 55-200-as lett a dologból.

Azt az egy dolgot sajnálom, hogy már nem sokkal hamarabb vettem egy ilyen obit. Ha szabadban fotózok, szinte midig ezt használom! Szinte új dimenziót fedeztem fel általa. Soha nem tudtam ilyen arc fotókat csinálni a fiacskámról, mint amióta ez meg van! :)

Üdv: Deka


csüt. ápr. 21, 2011 12:17
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
OK, köszi a segitséget!

Az 5.6-os blende tényleg kevés lehet, mondjuk a Pentax 55-300-as obija 4-5.8-ig megy.
Meglátjuk... még alszok rá egyet!

Üdv: Deka


vas. márc. 20, 2011 14:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Létezik, igen.

Persze, el kell olvasni, hogy a gép AF-működéséről mit írnak, mekkora fényerejű obival és hogyan működik.
Erősen fény-függő az AF működése, pláne ilyen kis fényerejű objektív esetén, mert az F5,6-os fényerő bizony már kevés lehet az AF megfelelő működéséhez, sötétebb, árnyékos helyeken.
Célszerű ilyenkor az MF-módban használni az objektívet, vagyis kézzel állítani az élességet és ha éles a kép, azt a gép kijelzi a keresőben, elvileg.

Csalóka, hogy a Pentax az összes gépét az FA1,4/50-es, tehát nagy fényerejű objektívvel teszteli az AF működésével kapcsolatban, így némileg mentik magukat, ha mégsem úgy működik az AF, ahogy a felhasználó szeretné, más objektívvel, persze.
Más gyártóknál sincs ez másképp, legfeljebb más jellegűek a hibák.

Üdv! SMA


vas. márc. 20, 2011 11:16
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Az ebay-en szemezek egy obival. Ezt irják róla:
Idézet:
Up for sale is a used Sigma AF-MF Zoom Lens 70-300MM F-5.6DL Macro Plus Extras shown. In instructions booklet it states it works with NikonAF/MF, Pentax AF/MF, Minolta MF, Canon AF and Sigma SA. However refer to camera instructions booklet. Some functions such as AF/MF will not work on all cameras! Do your own research and make sure this will work on your camera.

Létezik ilyen? Nikon-on, Pentax-on, Canon-on is AF?


szomb. márc. 19, 2011 15:03
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Ühüm... én is kb. ennyit szántam volna rá, de túllicitáltak tegnap! :(


pén. márc. 18, 2011 9:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Én kb. 25-ezerért vettem használtan, napellenző nélkül, sapkákkal és bőr tatyóval együtt.
Ennyiért megéri, megérte.
Ami érdekességet észerevettem ezzel a Sigma obival kapcsolatban, hogy jóval világosabb a keresőben látható kép, mint a Pentax 18-55-ös KIT obival, vagy a filmes 35-80-as és 28-90-es obi esetében. Igaz, az induló-fényereje jobb a többinél, de szerintem nem csak ezt láttam különbségnek.

Üdv! SMA


pén. márc. 18, 2011 8:25
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Még egy kérdés:

Szemezek ezzel a Sigma 28-105/2.8-4 obival is...
Szerintetek mennyi a reális ár mostanság érte?


pén. márc. 18, 2011 6:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Nekem van egy Sigma 28-105/2,8-4-es, Asp. IF-es és AF-es obim. Ez filmes géphez való, de digitálison is igen jó.
( Aszférikus lencse-tagok, IF = belső fókuszálás, AF = autofókusz. )
Beltérben már kicsit kevés a kb. 43-as induló-fókusza, de szabdban már nagyon jó ez az átfogás, pláne digitális gépen, mert kb.43-160mm-ig használható.
Csendes, jól működő objektív és manuálisan is használható, az "A" állása mellett.
Príma képeket tudok vele készíteni az Mz5-ös filmes és a K200D digitális géppel is, 10x15cm-es méretekben.

A hosszabb átfogású zoom-objektíveknek gyengébb a fényereje, a széleken rosszabb az élességük, lágyabb képet adnak, főleg a hosszú végükön, tehát kb. 300mm-en, ahol esetleg egy kis madarat, vagy egyebet fotóznánk le, ott már enyhe életlenséggel kell számolnunk. Ez főleg kisméretű tárgyak esetén zavaró lehet.
A gyengébb fényerő az AF-működését is csökkenti, gyengébb fényeknél már nem dolgozik pontosan az AF, ez megint lehet probléma egyes esetekben.

Ha van egy KIT-obid, akkor melléje vegyél egy 55-300-as Pentaxot, vagy régebbi filmes nagyobb fényerejű objektívet, aminek az átfogása is megfelel. Szabadban az 55-300-as jól használható, meg kell szokni, persze.
Esetleg régebbi filmes jobb zoom obit érdemes venni, 60-300-as 70-210, 80-210mm-es obik egész jók is vannak, elfogadható árakon.

Üdv! SMA


szomb. márc. 12, 2011 11:36
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Szia SMA!

Köszi a választ! Ez a kevésbé jó minőség miben nyilvánul meg?

Sajnos, ha az embernek véges az az összeg, amit fotós cuccra költhet, akkor kompromisszumokat kell kötnie.
Hallottam már több felől is, hogy a nagyobb átfogásnak megvannak a maga hátulütői, de azt gondolom, hogy az obi cserélgetés sem feltétlen a legjobb út. Egy kevésbé jó minőségű obi még mindig csinál valamilyen képet, mig ha cserélni kell, akkor viszont lehet, hogy lemaradsz a pillanatról. :wink:

Ezen kivül, mostanában a sok cserélgetés miatt elég sok képemen látszik a CMOS-on levő kosz. Azért az se mindegy, hogy a szabadban kell-e csereberélni, vagy még otthon kevésbé szeles/poros helyen.

Idézet:
Képminőségük még a KIT-obiknál is gyengébb


Hát nem tudom... Nekem a Kit obival sincs semmi bajom. Papir képekre elő hivatva teljesen jól néz ki. Esetleg pixelvadászva nem tökéletes az élesség, de ezzel bőven együtt lehet élni. Engem az sokkal jobban zavarna, ha mondjuk fokuszálási probléma lenne, vagy valami hasonló! Leginkább erre vonatkozott volna a kérdésem, hogy van-e valakinek tapasztalata ezekkel az obikkal. Mennyire működnek jól a modern DSLR gépekkel...

Aztán némi utánajárás után a Sigma obik mellett döntöttem... Úgy tudom nektek is pozitiv tapasztalataitok vannak a Sigma 28-105-ökkel. A flickr-en nézegettem mindenféle képeket... valahogy a Sigma-k krémszerű elmosása simpatikusabb.

Üdv: Deka


pén. márc. 11, 2011 8:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

Inkább kerülendő mindkét objektív.
Képminőségük még a KIT-obiknál is gyengébb, a nagy átfogásnak sajnos negatív következményei vannak.
A jelzett tartomány két objektívvel sokkal jobb minőségben átfogható, igaz, cserélni kell az objektíveket.

Nekem beltérre lenne jó a 16-45-ös, vagy 17-70-es obi, ez utóbbi már szabadtéren is jó, utazó-obinak, a nagyobb átfogása miatt.
Pentaxhoz nagyon jó választás az 55-300-as tele, jobb a minősége, mint az 50-200-nak.

Üdv! SMA


csüt. márc. 10, 2011 16:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Üdv!

Tamron 28-200-assal volt már valakinek közeli találkája?
Vagy akkor már, inkább Sigma 28-300?

Deka


kedd márc. 08, 2011 22:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Nincs itt valami nagy forgalom, de hátha:

Keresek, vennék használt, de jó állapotú K-bajonettes, Sigma 17-70/2,8-4,5 objektívet, vagy Pentax 4/16-45 obit, 50EFt-körüli áron.
Esetleg csere-beszámítás is érdekel.

Üdv! SMA


pén. feb. 25, 2011 16:48
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Babajaga: Ez érdekes infó... :shock:

SMA: Köszi az infókat.

Üdv: Deka


szer. dec. 08, 2010 9:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
"Sok helyen elő lehet még hívatni? "


2009-ben 40%-al nőtt a színes negatív felhasználás.


hétf. dec. 06, 2010 21:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

Elő lehet hívatni a filmet, pár nap alatt kész, bár több helyen már csak a digitálissal foglalkoznak.
( Megkérdőjelezendő, hogy milyen felbontással készül el a kép 10x15cm méretben, ha például 12Mpixeles JPEG-ben adom be. )
Kodak Color 200-as filmre fotózok, néha Fuji 200-ra is. A papírképek Kodak-papíron készülnek.
Nyilván vidéken és Budapesten is sok helyen lehet scanneltetni.

Nem rossz a KIT-obi, Én nem írtam ilyent, a Pentax 18-55-ös KIT obija egészen jó, csak kicsit lágyabb a képe, mint akár a régi filmes fix-fókuszúaké, vagy mint a 28-80-as obik képe és ez néha látszik, 10x15cm-es képen is. A torzítása is nagyobb, mint egy olcsó 28mm-es filmes fix-obinak.

Na, azt akarom az eddig leírtakból kihozni, hogy nem kell elvetni, kidobni a régi filmes (fix) objektíveket, mert bizonyos helyzetben azok még ma is, a digitális gépeken is, jobban teljesítenek.

ISO-állíthatóság jó dolog a digitális gépeken, csak ennek beállítását, a többi állítható paraméterrel együtt, meg kell tanulni és ez elég hosszú folyamat. Nekem például gondom volt eleinte, hogy hová is állítsam? - nem tudtam igazán kihasználni a nagy állítási lehetőséget, mert nem volt rá szükségem. Pár próbakép után, maradt a 200-as beállítás és csak a többi paramétert állítgattam a gép fénymérőjének jelzése alapján. 100-ból 98 kép jó lett, ez számomra elég jó eredmény.

Üdv! SMA


vas. dec. 05, 2010 11:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
SMA:

Nekem ez (amit írtál) amolyan 'Sok hűhó semmiért'-nek tűnik, mert a KIT obi teljesen jól teszi a dolgát. A digitális egyik nagy előnye, hogy az ISO érték dinamikusan változhat.

A 28-70-es obihoz kaptam egy Pentax MZ-50-est is. Tervezem, hogy próbálkozok vele. Lehet, hogy futok még egy kört a manuális obikkal is.

Amúgy mi a tapasztalatod a filmes fotózással ma a 21. században? Sok helyen elő lehet még hívatni? Milyen filmre szoktál fotózni? Be lehet esetleg scanelteni valahol kicsi pénzért jó minőségben?

Köszi a kimerítő válaszokat!

Üdv: Deka


szomb. dec. 04, 2010 22:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

Nem, nem, nagyítóval nem kukkolok semmit a képeken.
A kivetítésre azt értem, hogy a kész negatívot diavetítőbe téve kivetítem a képet kb. 1m-átlójúra
és azon már látszik, ha életlen, színhibás, vagy más baj van.

Filmre fotózom, mivel most éppen nincs digitális gépem.
Az objektíveim éppen ezért filmes, manuálisak, bár van egy Sigma AF-os zoom is.
Meg kell tanulni a blende és a záridő beállítást és szerintem ez filmesen könnyebb.
Digitális gép esetén az ISO-állítás is befolyásol, azaz, az érzékenységet is állítani kell.
Ez plusz, tehát nehezebb jobb képet készíteni. A fehéregyensúly pláne, az külön még egy újabb tanulnivaló.

Nekem sosem volt gondom szabadban az obikkal, nagyrészt tapasztalatból már tudja az ember, hogy mekkora blende és záridő kell, meg a gép kijelzi a fényméréssel, hogy sok, vagy kevés. Addig nem exponálok, míg a gép nem jelez egy jó értéket, vagy legalább minimális a korrekció szükségessége.

A kromatikus abberráció a régi filmes obikkal sajnos jelentkezhet a digitális gépeken, mert azok szűrőjével és az érzékelő képpontok méretével úgymond interferálhat a belépő fény és változatos képi hibákat okozhat.
Nem beszélve arról is, hogy a stabilizátor, ami a gépben van, az is rázhatja össze-vissza az érzékelőt, ami okozhat további képhibákat, életlenséget, színtorzulást, moarét, egyebet.
Ha az objektív és az érzékelő optikai tengelye nem esik egybe, az még tovább cifrázza, rontja a képminőséget, féloldali, vagy alul, felül látható életlenséget is okozhat.
Szóval van mumus elég ebben az új digitális technikában és rajtunk is múlik, mennyit tudunk elijeszteni.

Nem tudom milyen blende/záridő párokat alkalmaztál, hogy a jelzett hibák léptek fel?
Nálam bevált a napsütésben, embereket fotózva, 8-11 blendenyílás, 1/125-1/250 idővel, az 1,7/50-es obival.
Vízparton a Balatonon 8-11/500-as beállítás is jó, vagy 5,6-8/1000. Árnyékban 5,6/125-5,6/60, témától függően.
Szobában 4/30, 5,6/30 világosban elég, villanyfénynél 5,6/30-8/60, vakuval 8/125, vagy amit a táv és a blendenyíilás megad, adott látószögnél. A zoom becsapós, ha változik az obi fényereje!
Meg kell találni egy használható blende-záridő párt és azt használni, akkor kevesebb korrekcióval már jó kép készülhet. Az élességnél Autofókusz esetében, a közép-súlyozott, vagy mátrix beállítás lehet jó.
A fehéregyensúly Auto, ( Auto-WB ) ezt később lehet korrigálni, illetve a gépen beprogrammozni.
Persze, az ISO, az 200-on áll. Ha ezt is állítod fotózás közben, már nem lehet megjegyezni a többivel együtt a sok paramétert, tehát valamit fixre kell venni és azt begyakorolni, megtanulni. Utána már fogod tudni, hogy ha változtatsz, akkor a többit hová kell az új értékhez állítani.

Üdv! SMA


szomb. dec. 04, 2010 12:12
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
SMA:

Húúú, most aztán már végképp megkavarodtam.... Filmre fotózol, vagy digitális gépet használsz? Vagy csak teszteléshez használsz filmet?

Negatívot kivetíteni és azt nézegetni nagyítóval, vagy ugyanezt elkövetni a monitoron... mi a különbség? :wink:

Amúgy, ezekkel a manuális obikkal (Chinon 1.9/50, Zeiss 2.8/50) a következő problémáim voltak:
- Erőteljes kromatikus aberráció.
- Fénymérés problémák... gyakran kiégtek a képek.
- Gyenge kontraszt.
- Mivel manuális, ezért relatíve sok rontott kép.
- Sokkal körülményesebb/lassabb fotózás. Gyerkőcöt fotózni nem igazán lehet.

Előnyeik:
- A széleken is éles a kép (főleg a Chinon-nál)
- Kicsivel szebb színek.
- Nagyobb blende.

Ezek a dolgok nem egyforma mértékben látszanak a képeken, csak pixel kukkolva. A fényviszonyok is befolyásolják a kapott eredményt. Pld. a szobában esti fénynél kimondottan jól teljesítettek a fix obik. Csak hát, kint a szabadban, napsütésben csúnyán elvéreztek.

Mindent egybevetve, nekem a KIT obi képe utcahosszal jobban bejön, mint a többié. A kényelemről és megbízhatóságról meg nem is beszélve! A kit obi hibái sokkal kevésbé zavarnak, mint a fix obikéi. A színbeli eltérés meg még korrigálható is, ha nagyon akarnék vele szenvedni. Szóval, Kit obi!!

Persze kinek mi tetszik...

Asszem én itt be is fejeztem a tesztelgetést, mert sem időm, sem hangulatom a folytatáshoz. A családi költségvetés objektívre költhető keretét is kimerítettem egy jó időre. :(
Arról meg nem is beszélve, hogy nem erről szól a fotózás!!

Üdv: Deka


pén. dec. 03, 2010 23:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

Nem is pixelkukkolással, a filmes negatívot kinagyítva, "kivetítve" látni, hogy milyen az obi rajza.
Igaz ez negatív kép, de ebből a szempontból már értékelhető.
A papírképet, albumokban bármikor lekapom a polcról és élvezettel nézegetjük.
A gépen-monitoron való nézegetésben nem találok örömet, ott csak válogatok, esetleg minimális korrekciót használok, ha attól jobb, élvezhetőbb lesz a digitális kép.

Nincs olyan monitor tudomásom szerint, amelyik képes lenne 12-16Mpixeles kép megjelenítésére.
Mint tudjuk, a FullHD is "csak" 1980x1080, tehát kb. 2Mpixelenek felel meg a teljes képméretük, egy képkockára értelmezve. Még a 24"-es méretben is jobb képet ad néhány régi filmes objektív, a monitoron nézve, mint a KIT obi, bármely gyártóé is, ezek már a szélek felé lágyulnak, mint sokan írják.
A 6-10Mpixeles gépeket azért jól kiszolgálják a KIT-obik, de a fejlődés nem nagyon látszik az újabb és egyre drágább objektíveken, bárki is gyártja. ( Ahány mérést, MTF görbét láttam, szinte mind más körülmények között készült, más-más léptékkel, stb. így nem mérvadóak, ha nem tudjuk mi, merre és mennyi. )

Némi ellentmondás is van ebben a körben, nem biztos, hogy maga a KIT obi a gyenge láncszem a sorban.
Elképzelhető a gyenge, lassú, alacsony színmélységben dolgozó képfeldolgozó szoftver, az is beleadja a tudását a keletkező képbe.
Lehet, hogy ha színenként 16, vagy pláne 24-bites felbontásban tudnának a gépek felvenni, kiderülhetne, hogy melyik obival ténylegesen milyen képet tudnak. A jelenlegi 8, illetve 12 bites felbontás, lehet hogy nem elég az objektíveink tényleg korrekt értékeléséhez.

Üdv! SMA


pén. dec. 03, 2010 15:51
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
SMA:

Állításod szerint bármelyik KIT obit magasan veri élességben jónéhány régi filmes optika.
Gondolom ezt is az előhívott 10x15cm és 13x18cm-es papírképeken sikerült észrevenned...


csüt. dec. 02, 2010 20:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

Lehet, hogy így van, de nekem még sosem volt gondom ezzel.
10x15cm, vagy 13x18cm-es képméretekben szép éles, kontrasztos a kép.
Pixel-kukkolással nem foglalkozom, ezt meghagyom másoknak, akik sokat adnak magukra és erre a céltalan nézelődésre.
Papíron nézem a képeimet és ha azok tetszenek és technikailag is jók, akkor mindegy, hogy mivel készült.

A nov. 21.-én kelt írásomhoz:
Együtt a két objektív 10.000.-Ft-ért vihető, egyenként 6.000.-Ft-ért eladom azokat, vagy csere is érdekel.

Üdv! SMA


szomb. nov. 27, 2010 11:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Dé írta:
Hello!
Láttam az új nikon videót, és azt mondják h most 3 év garancia van a gépekre! Szerintetek mindegyik tükörreflexesre? Mert most akarok venni!
Amúgy itt a videó..végre valami nézhető!
http://www.youtube.com/watch?v=eTtb7_ICOOE


Már miért adna mindegyik disztributor egységesen 3 év garanciát?


kedd nov. 23, 2010 0:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
SMA:

Nekem az a tapasztalatom, hogy élességben kicsivel jobb eredményt ad, mint a kit obi (széleken). Talán szinben is élethűbb, de kontrasztos témánál az eredmény szinte nézhetetlen a nagy kromatikus aberráció miatt!


hétf. nov. 22, 2010 22:27
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2010 17:25
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Hello!
Láttam az új nikon videót, és azt mondják h most 3 év garancia van a gépekre! Szerintetek mindegyik tükörreflexesre? Mert most akarok venni!
Amúgy itt a videó..végre valami nézhető!
http://www.youtube.com/watch?v=eTtb7_ICOOE


hétf. nov. 22, 2010 17:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

Azért a KIT-obinál jobb.
Bár az 1,7/50-es Chinon más lencsékkel épül fel, mint az 1,9/50-es,
nekem az 1,7/50-es nagyon jó képet alkot.

Üdv! SMA


hétf. nov. 22, 2010 17:25
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Nekem egy Chinon 50/1.9-es obival van tapasztalatom, de nem estem tőle hanyatt!


hétf. nov. 22, 2010 16:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:
Nem, csak ezeket már nem használom, ezért jó lenne pénzzé tenni, pláne az Ünnepek előtt.
Azért is adom olcsón, meg a gépet is eladtam, amihez használtam ezeket.
Fix-sorom van-lesz, egy Sigma 28-105/2,8-4-es alap-zoommal megtoldva.
Sigma is jó, nem vagyok elvakult Pentaxos, vagy Chinon-hívő.
Ahogy nézem a kínálatot, itthon kicsit túlárazottak a Pentax objektívek, főleg a használtak.

Üdv!


hétf. nov. 22, 2010 16:28
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
SMA:

Csak nem továbbadsz a Chinon gyűjteményeden?


hétf. nov. 22, 2010 9:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Eladnám az alábbi használt, K-bajonettes ( Pentax gépekhez való ) manuális objektíveimet:

1. Chinon F5,6/75-300 tekerős zoom, beépített napellenzős, szép, jól működő állapotban, hátsó sapkával és bőr tatyóval. Belül egy kis por van benne.
2. Chinon F3,5-4,5/35-105 toló-zoom, macro, sapkákkal együtt. Jó állapotban, de a blende-állítója kicsit szorul, 11-16-22 között.
Irányár: 7.000.-Ft egyenként, vagy együtt a kettő: 12.000.-Ft.

Üdv! SMA


vas. nov. 21, 2010 14:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka írta:
Szóval, kicsit jobban szemügyre vettem a dolgokat és kiderült, hogy a fényképező nem szereti, ha a blendét manuálisan állítgatom. Bármit állítok be, mindig f4-el fotózik. Ha elektronikusan állítom, úgy már működik rendesen.

A mosott képek a tág blende miatt születtek. Kicsit lentebb rekeszelve már tényleg éles képeket készít...
Pont olyat, mint a kit obi! A szinei viszont egy kicsivel jobbak. Alapból világosabb képeket csinál.

Üdv: Deka


Hát az én 50-es makró Sigmámnál a 2,8 ugyanolyan élességű mint a 11-es, nagyon beletrafáltam a 64-es kedvezményes ár nagyon szerencsés volt.Van 28-105-öm az is Sigma de az élessége részletrajza, igaz az a legolcsóbb kis zoom a makró mégis a százezres kategóriába tartozik.


csüt. nov. 18, 2010 1:18
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Szóval, kicsit jobban szemügyre vettem a dolgokat és kiderült, hogy a fényképező nem szereti, ha a blendét manuálisan állítgatom. Bármit állítok be, mindig f4-el fotózik. Ha elektronikusan állítom, úgy már működik rendesen.

A mosott képek a tág blende miatt születtek. Kicsit lentebb rekeszelve már tényleg éles képeket készít...
Pont olyat, mint a kit obi! A szinei viszont egy kicsivel jobbak. Alapból világosabb képeket csinál.

Üdv: Deka


szer. nov. 17, 2010 22:12
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Sziasztok!

Végül megvettem az FA 28-70/4-est. Nem vagyok tőle hanyatt esve... :( :( :(

Azért vettem meg, mert mindenhol azt irták róla, hogy tűéles képe van.
A kitobi sokkal élesebb... és sajnos nem is fókuszálási hibának tűnik. Nincs a képen olyan pont, ami tűéles lenne.

Azon gondolkozok, hogy szervizbe vigyem. Erről mit gondoltok?
Hova érdemes vinni, ha igen?

Üdv: Deka


kedd nov. 16, 2010 9:21
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Hát igen, csak hurcolni nem annyira kellemes...


kedd nov. 09, 2010 9:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka írta:
Szia SMA!

Köszi a tippet!
Úgy nézem, hogy ezek használtan is olyan 100.000 Ft körül mozognak...
Ebben az árfekvésben meg lehet csipni egy Pentax FA 28-70/2.8-as obit is, ami egy professzionális darab a 90'-es évekből.
Bár azt irják, hogy ebből még nem spórolták ki az anyagot (súlyos darab), akkor már inkább ezt választanám, ha ennyit szánnék a dologra.

Én most egy Pentax FA 28-70/4-el szemezek... Egy MZ-50-el együtt árulják 20.000 Ft körül. Erről is csupa jót irnak. A Fix f4-es induló érték is szimpatikus benne. Nem tudom, hogy meg vegyem-e... ér-e annyit. Még alszok rá párat!

Üdv: Deka



Régi optikáknál nemcsak anyagkispórolás nincs hanem az optikatubus nem műanyagból van ami vetemedhet és megmunkálásra nem olyan pontos. Az üveg lencsékhez még midíg a legjobb egy ED tagot még ma sem lehet műanyagból csinálni. Az már vadszamárság hogy nézem optikák bajonettjét műanyagból csinálják, oda nem való a műanyag.


hétf. nov. 08, 2010 21:55
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Szia SMA!

Köszi a tippet!
Úgy nézem, hogy ezek használtan is olyan 100.000 Ft körül mozognak...
Ebben az árfekvésben meg lehet csipni egy Pentax FA 28-70/2.8-as obit is, ami egy professzionális darab a 90'-es évekből.
Bár azt irják, hogy ebből még nem spórolták ki az anyagot (súlyos darab), akkor már inkább ezt választanám, ha ennyit szánnék a dologra.

Én most egy Pentax FA 28-70/4-el szemezek... Egy MZ-50-el együtt árulják 20.000 Ft körül. Erről is csupa jót irnak. A Fix f4-es induló érték is szimpatikus benne. Nem tudom, hogy meg vegyem-e... ér-e annyit. Még alszok rá párat!

Üdv: Deka


hétf. nov. 08, 2010 9:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:
Digitális gépen igen jó a Sigma 17-70/2,8-4 DC jó áron, vagy a 24-70/2,8 DG, EX.
Nézz utána a teszteknél, Én bármelyiket elfogadnám.
Üdv! SMA


vas. nov. 07, 2010 13:48
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Ez jól hangzik...
Ha egy 2.8-ról induló zoomos autófókuszos obim lenne, nagyon boldog lennék!
Mondjuk, a 28mm kicsit sok (digitálison), de lakáson kívül teljesen jó lenne.


hétf. nov. 01, 2010 22:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka írta:
Ezek a Sigma obik f2.8 környékén hogy teljesítenek?


Nem vettem észre semmi élességromlást az én 50-esemnél. Pedig sokszor próbáltam ugyanazt 2,8-al és 8-11 körül és észrevehetetlen a különbség.


szer. okt. 27, 2010 23:10
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Ezek a Sigma obik f2.8 környékén hogy teljesítenek?


vas. okt. 24, 2010 7:17
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
OK, köszönöm a tanácsokat...

Majd nyitva tartom a szemem. :shock:


szomb. okt. 23, 2010 6:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
" Sigma objektívet is, nem rosszak"

A Sigma EX makró sorozata nagyon jó és olcsóbb mint más márkák, a 150-es világbajnok.


kedd okt. 19, 2010 20:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Kedves Deka és Többiek!

A Soligor elég jó objektíveket gyártott, de sok Pentax, Sigma, vagy Chinon, Exakta, Tokina obi is beszerezhető, bár ez utóbbi három főleg manuálisak.
A 28-200-as tartomány túl hosszú és ez valószínűleg a gyenge fényerővel is párosul, ami nem szerencsés választás.
Inkább kisebb átfogású, de nagyobb fényerejű objektíveket célszerű vásárolni. Mindenre jó objektív egy darabban, ugyanis nincs, sajnos.

( Mint már említettem, Én Chinon sort gyűjtögetek, majdnem komplett már, még a (21-es) 85-ös vagy 100-as fókuszú hiányzik, persze 2,8-as fényerejű obikról van szó, amik elég jók, még fényszegény viszonyok között is, a felbontásuk pedig elegendő a Pentax K-x-hez is.
Pentax sorra nem futja, azokat túl drágán árulják a különböző fórumokon. )

Próbálj ki, ha tudsz néhány Sigma objektívet is, nem rosszak, az árukhoz képest a többi sem tudna jobbat. Sokan szidják a Sigma obikat, de főleg azok, akiknek nincs, bár láttak már olyat, esetleg próbáltak is, de nem szimpatizáltak vele, elvből.
Nos, nekem van egy Sigma 28-105/2,8-4 DG és igen jó, azért az árért és AF is van benne és pontos.

Üdv!


kedd okt. 19, 2010 16:03
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Szia!

Már vettem gépet: Egy Pentax k-x-et... Ezzel is rendben van minden. Nagyon is! A kitobival is csak annyi bajom van, hogy a színhűsége nem a legjobb. Főleg kevés fény esetén érzékelhető. Meg főleg akkor, ha másik obival is csinálok fotókat és összenézem.

Most régebbi, autófókuszos filmes lencssék körül nézelődök, amit egy 450D-vel nem nagyon lehetne megtenni a fókuszmotor hiánya miatt. De nem flémelni akarok. Biztos jó gép a 450D is! :wink:

A Soligor objektívekről mi az általános vélemény? Láttam egy 28-200-ast eladó sorban...


kedd okt. 19, 2010 6:00
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 18, 2010 12:21
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Szia

végtelenül tudom ajánlani a eos450(d?)-t:D Nekem lassan 1,5 éve megvna és ár/érték arányban tökéletesen hozza azt, amire szükségem van. Panorámafotózás, partyfotózás, tökéletesen fekszik.

Amatőr fotós vagyok jómagam is, és majd jönnek a nagyok és megmondják, hogy mi hogy merre miért, de a 450 jó választás. Nyílván függ az objektívtől, aminek a kiválasztása pénz kérdése.

Ha tudsz, vegyél L kategóriát (borzasztó drága), és mivel te is amatőr vagy, ezért inkább használd a kezdő objektíveket. talán még lehet kapni egy 75-300 USM IS F4es obi, nekem kiválóan szolgál, bár megvannak a határai.

Alapobi is jó, de érdemes lecserélni egy L-es 17-40es F4esre.

hirtelen, röviden ennyi.


hétf. okt. 18, 2010 14:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka írta:
Gondolom az SF7-es gép obija a Pentax SMC F 28-80-as lehetett... Legalábbis azokat láttam egy helyen párban.

Találtam egy oldalt: http://stans-photography.info/
Itt megtalálhatóak a régebbi filmes lencsék és vélemények róla. A kiszemelt obit (Pentax SMC FA 28-80) elégé lehúzták, úgyhogy nem veszem meg. Jókat irtak viszont a 28-105-ről, 28-70-ről, meg a 28-80 F-es verziójáról (Bár ott csak egy vélemény volt... gondolom nem lehet túl elterjedt).

Neked bevált a 28-105?


Meglepő mert a 28-80-as digiten nekem színre élességre rajzra nagyon jó volt, nem emlékszem milyen jelű volt de a profi géphez is passzolt riporter csaj használta elöttem.
A 28-105-ös hozza az árát hisz a legolcsóbb optika ebben a tartományban. Sigma és nyilván a szintén Sigma 50-es EX makró láthatóan érezhetően jobb hiszen az a 100 ezer közeli kategória én szerencsére 64-ért kaptam.

Teljesen megfeledkeztem hogy van egy Pentax-A 28-80-asom is szegénykém a sarokba került most vettem észre.Az az érdekes hogy van kékes bevonata de nincs ráírva. Tiszta fémházas optika és a mechanikája valami eszméletlen precíz!


vas. okt. 17, 2010 22:56
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Gondolom az SF7-es gép obija a Pentax SMC F 28-80-as lehetett... Legalábbis azokat láttam egy helyen párban.

Találtam egy oldalt: http://stans-photography.info/
Itt megtalálhatóak a régebbi filmes lencsék és vélemények róla. A kiszemelt obit (Pentax SMC FA 28-80) elégé lehúzták, úgyhogy nem veszem meg. Jókat irtak viszont a 28-105-ről, 28-70-ről, meg a 28-80 F-es verziójáról (Bár ott csak egy vélemény volt... gondolom nem lehet túl elterjedt).

Neked bevált a 28-105?


vas. okt. 17, 2010 20:25
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 85 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség