Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 13:17



Hozzászólás a témához  [ 282 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6
TV műsor-> DVD-re, avagy a digitalizálás rejtelmei 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
az nem monoszkóp, hanem logo...
amúgy van, én a mencodert szoktam ilyesmire használni, bár nem ment közben, hanem utána, de semmi akadálya, hogy realtime használd
www.mplayerhq.hu


hétf. máj. 17, 2004 10:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:04
Hozzászólások: 176
Hozzászólás TV adás DVD-re monoszkóp nélkül
Érdeklődnék, hogy van e olyan PC-s progi ami a TV-ből készített felvételből menet közben kiveszi a monoszkópot,(a csatorna jelét)?

Üdv
tellhun


szomb. máj. 15, 2004 15:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
MrZed írta:
Pepi

Köszi a tippeket, ki is próbálom majd!
Az 'egypercesem' tömörítésénél a legtöbb beállítás rögtönzött volt, csak tippelgettem. A napokban raktam újra a rendszert és az új cce-t raktam fel, aminek teljesen átszervezték a beállításait a régihez képest.

A kérdéseidre válaszolva:
Iuvcr-el digizek, két kodeket szoktam használni, attól függően, hogy épp mekkora szabad helyem van, és milyen hosszú a digizésre szánt anyag. Ha nem kell a hellyel spórolnom, akkor huffyuv-ot, ez hasonlóan a tiédhez 5-600 mega/perc helyet követel. Ezt a kodeket már egy egybefüggő 3 órás anyagnál nehéz lenne használni, főleg ha vágni is kell, bődületes a helyigénye ilyen terjedelemben. Ilyenkor szoktam váltani a picvideo mjpeg kodekjére, ennél 100-130 megát lehet számolni percenként, de a minőség nem romlik arányosan az igényelt tárhellyel.

Hogy mennyi ideig is tart a feldolgozás???
Ha nem kell vágni csak cce-vel tömöríteni, akkor beállítástól függően 0,9-1,3 x sebességgel dolgozik a cce, az időt döntően a menetek száma határozza meg.

mrzed


Ha a cél MPEG2 javaslom, hogy ne takarékoskodj a hellyel. Mivel a tömörítés veszteséges eljáráson alapszik ahhoz, hogy a lehető legjobb minősége legyen az MPEG2-nek a forrásnak is a lehető legjobbnak kell lennie (lehető legjobb alatt azt értem, hogy az MPEG2 teljesen megegyezik a forrással).
Az 5-600MB/perc nem olyan rettentően sok a mai viszonyok között mivel a HDD-k ára már igen kedvező. Nálam erre külön 200GB van fenntartva.
Szerkesztésben sem okoz különösebb nehézséget. Persze ez attól függ, hogy mit használsz. Én Adobe Premiere-t használok. Hát, ha jobban belegondolok nálam azért nem nehéz ekkora mérettel vágni mert a DC30+ mint NLE kártya csak a szerkesztési pontokat (effektek, feliratok, animáció, stb.) rendereli le (hardware-esen) ezért a szerkesztés már minimális többlethelyet igényel. :D


pén. máj. 07, 2004 7:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 168
Hozzászólás 
Egyébként én a magam részéről minden bizonnyal egy WinTV-PVR-350 vagy 250 (Hauppage) kártyát vennék, vagy valami hasonló tudásút. Bruttó 50alatt van az ára (a 350-nek) és már mpeg2-be enkódol....


csüt. máj. 06, 2004 15:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 168
Hozzászólás 
Zaji írta:
A hang digitalizálására elég egy 5.1 integrált AC '97-es holmi, ami hw-t illeti?


Aztán meg is nézheted hogy mekkora alapzaja lesz


csüt. máj. 06, 2004 15:35
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Pepi

Köszi a tippeket, ki is próbálom majd!
Az 'egypercesem' tömörítésénél a legtöbb beállítás rögtönzött volt, csak tippelgettem. A napokban raktam újra a rendszert és az új cce-t raktam fel, aminek teljesen átszervezték a beállításait a régihez képest.

A kérdéseidre válaszolva:
Iuvcr-el digizek, két kodeket szoktam használni, attól függően, hogy épp mekkora szabad helyem van, és milyen hosszú a digizésre szánt anyag. Ha nem kell a hellyel spórolnom, akkor huffyuv-ot, ez hasonlóan a tiédhez 5-600 mega/perc helyet követel. Ezt a kodeket már egy egybefüggő 3 órás anyagnál nehéz lenne használni, főleg ha vágni is kell, bődületes a helyigénye ilyen terjedelemben. Ilyenkor szoktam váltani a picvideo mjpeg kodekjére, ennél 100-130 megát lehet számolni percenként, de a minőség nem romlik arányosan az igényelt tárhellyel.

Hogy mennyi ideig is tart a feldolgozás???
Ha nem kell vágni csak cce-vel tömöríteni, akkor beállítástól függően 0,9-1,3 x sebességgel dolgozik a cce, az időt döntően a menetek száma határozza meg.

mrzed


csüt. máj. 06, 2004 14:37
vas-tag

Csatlakozott: csüt. máj. 06, 2004 12:32
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Hali,

Nekem szinte tökéletesen sikerűlt kiváltanom egy asztali DVD recordert a PC-men, pedig alapvetően nem volt az esődleges célom.
Vásároltam ugyanis egy MSI MEGA PC-t az MM-ben, nem is kiváló hardware kvalitásai, hanem mérete és kinézete miatt ( néha ez is számít, ha van a családban olyan, akit más nem nagyon izgat a számítástechnikából, csak hogy mit keres itt az a nagy ronda doboz ). Egy TV@nywhere Master tunerkártyával már eleve fel volt szerelve, de az alaplapi video kártyát kiváltottam egy TV (S-video) kimenetes FX-5200-asra, és a CD írót egy
NEC-2500-as DVD íróra. Sok próbálkozás után kipróbáltam az InterVideo WinDVD Recorder Platinum 5 programját, és ez végre bevált (eltekintve attól az apróságtól, hogy Spanyol vagy Svédországot kell megadni a TV tuner hangolásához, mert a software azt 'gondolja' , hogy Magyarországon SECAM rendszer van). Előre be tudom állítani, hogy melyik adóról mit vegyen fel, és ezt a HDD-re vagy közvetlenűl a (újra)írható DVD-re tegye-e. Beállítható a felvétel minősége( képre,hangra egyaránt) akár a külön-külön az egyes ütemezett felvételekhez. Ha DVD-re veszek fel közvetlenűl, akkor egy primitív ( első képkocka, felvétel ideje, csatorna) menüt is gyárt automatikusan. Hát egyelőre enny, lehet hogy még lesz jobb is. Az asztali DVD játékosom( egy igazán régi SONY) gond nélkül lejátsza az így felvett műsorokat és a menü is működik.

U.i.:Azt azért ajánlom, ha valaki tuner kártyát akar venni, ne az MSI TV@nywhere kártyáját válassza, de nálam ez sajnos alap adottság volt.


csüt. máj. 06, 2004 13:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
Zaji írta:
Mindenképpen maradok a PC-nél, mert csak egy TV tuner kártyára van szükségem és tudom rögzíteni az adást. A hang digitalizálására elég egy 5.1 integrált AC '97-es holmi, ami hw-t illeti?


A TV kártya rögzíti a hangot is (együtt a videóval). Nem kell külön digitalizálni. FONTOS !!! Figyelj oda a TV kártya kiválasztásánál mivel ha nem sztereo változatot veszel akkor csak monoban jönnek a TV adások. Ma szinte minden adás sztereo/dolby sorround (még a magyarok is).


szer. máj. 05, 2004 22:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 20:31
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Mindenképpen maradok a PC-nél, mert csak egy TV tuner kártyára van szükségem és tudom rögzíteni az adást. A hang digitalizálására elég egy 5.1 integrált AC '97-es holmi, ami hw-t illeti?


szer. máj. 05, 2004 17:41
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 03, 2004 22:49
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az attól függ, hogy mik az igényeid. Ha megelégszel a VHS-nél valamivel jobb minőséggel, akkor elég a tunerkártya. Ha DVD minőséget akarsz, akkor már elkell egy capture kártya.
Ha arra akarod használni, hogy beprogramozol műsorokat, később megnézed, majd törlöd, akkor elég a turnerkártya. Ha archiválni is akarsz, akkor jobb a capture card.

Ha viszont a videomagnót akarod lecserélni, akkor a legjobb választás az asztali DVD rögzítő. Mindent tud, amit egy videomagnó tud, és még minőségre is jó. És jóval kevesebb áramot fogyaszt, mint egy számítógép.


szer. máj. 05, 2004 17:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 20:31
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Köszi mindenkinek aki hozzászólt eddig is. Arról van szó, hogy a videómagnómat szeretném kiváltani a PC-vel. Ilyen formában akkor elég a TV tuner kártya vagy ajánlott a capture-kártya? A másik kérdésem a hangot illeti, mert gondolom azt még külön kell digitalizálni. :roll:


szer. máj. 05, 2004 15:55
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Sziasztok!

egy eleg amator kerdessel fordulnek hozzatok.....
Mi a velemenyetek a kulso, usb20es hardware-s mpg2 tomoritokrol? Ezek elvileg mar a szabvanyos, vagy modositott parameterekkel elkeszitett mpg2-t kuldok at a gepre, amit utana tovabb lehet modositani, feldolgozni.

elore is koszi!
I


kedd máj. 04, 2004 15:34
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 03, 2004 22:49
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: TV műsor-> DVD-re
Én Pepivel értek egyet.
Én is halálosan meg voltam elégedve a tunerkártya által rögzített anyagokkal, egészen addig, amíg be nem ruháztam egy capture kártyára (FAST DVD Master). Igaz, hogy ez csak egy mgeg2 kártya, de hidd el, ég és föld a különbség a TV tuner kártyához képest!!!


hétf. máj. 03, 2004 22:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
MrZed:

Megnéztem. Nem rossz. Egy kicsit ugyan mosott és szürke háttérnél észrevehető egy kis blokkzaj (a film természetes zajának elmosása miatt apró és alig látható de észrevehető). Én is CCE-t használok de nálam élesebb, kontrasztosabb. Ez nem rosszmájúság csak kritikus szemmel néztem.

Tesztkonfiguráció:

DVD-VIDEO formában DVD-RW lemezre kiírva, Sony NS430 lejátszó, Sony KV-29FX66 29" 100Hz WEGA TV. Összekötés: RGB kábellel (aranyozott SCART)

Viszont lenne egy kérdésem.
A GOP struktúrát miért pont 15-re tetted? A PAL norma előírása 12. Természetesen a 15 is elfogadott, csak hát célszerűbb maradni a szabványnál (szerintem).

Ha megengeded tennék pár javaslatot.
Ha a Luminance level beállítást “0 to 255” -re állítod akkor kontrasztosabb lesz a kép.
A Restrict auto I frame insertion javasolt bekapcsolni mivel vannak olyan lejátszók melyek akadozással honorálják ha nem egységes a GOP. Vannak ugyan leírások melyek azt fejtegetik, hogy ha a következő képkocka merőben más jelenetet tartalmaz akkor új GOP-ot célszerű nyitni. Ez a CCE-re nem teljesen igaz. Tökéletesen lekezeli egységes GOP struktúra mellet is (a képen semmilyen hiba nem keletkezik).
A blokkzajt meg lehet szüntetni ha az Image quality priority értéke legalább 92. Ennek az lesz a hatása, hogy nem mossa szét a film természetes zaját (ettől lesz igazán olyan mint az eredeti) és nem jelenik meg a blokkzaj (apró elmosott négyzetek).

Még annyit megkérdeznék, hogy mennyi időbe telik elkészíteni az MPEG2 file-t (a felvétel végétől a kész MPEG2-ig a teljes feldolgozási időre gondolok) és milyen codec-et használsz felvételre.


hétf. máj. 03, 2004 20:56
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 03, 2004 17:37
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 

PEPI! Szeretnék kérdezni ill. tanácsot kérni néhány kérdésben a tv-ről DVD-re témával kapcsolatban, ha lehetne privátban.
E-mail: hargitta@freestart.hu
Válaszodat előre is köszönöm.


hétf. máj. 03, 2004 17:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1387
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye
Hozzászólás 
Tegyük hozzá, hogy a BT csipek elég lefutottak. Pl. a Philips SAA17xx csipjei jobb képet csinálnak, az egyébb funkciójukról nem is beszélve...


vas. máj. 02, 2004 17:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
MrZed írta:
Pepi

Pusztán csak azért választottam az avg 6000-es bitrátát, mert a legtöbb dvd lemezen a filmekhez is ezt használják. A menetek száma pedig azért lett 4, mert 1 és a 4 menet között még észrevehető, hogy jobb a minőség, de már felette nem érzékelhető változás. Persze ezek a különbségek is csak egy-egy azonos kockát vizsgálva érzékelhetőek. Ha a szükség úgy hozza, és 3 órát kell raknom egy lemezre, mert ez a kérés, és egy videokazin is ennyi szokott lenni, akkor 3000 körüli átlag birtrátáig is lemegyek, és még így is jónak mondható a minőség, de ehhez már tényleg elengedhetetlen a 4 menet.

rzed


Köszi a választ. Hétfőn a céges neten majd leszedem és megnézem.


szomb. máj. 01, 2004 20:48
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Pepi

Pusztán csak azért választottam az avg 6000-es bitrátát, mert a legtöbb dvd lemezen a filmekhez is ezt használják. A menetek száma pedig azért lett 4, mert 1 és a 4 menet között még észrevehető, hogy jobb a minőség, de már felette nem érzékelhető változás. Persze ezek a különbségek is csak egy-egy azonos kockát vizsgálva érzékelhetőek. Ha a szükség úgy hozza, és 3 órát kell raknom egy lemezre, mert ez a kérés, és egy videokazin is ennyi szokott lenni, akkor 3000 körüli átlag birtrátáig is lemegyek, és még így is jónak mondható a minőség, de ehhez már tényleg elengedhetetlen a 4 menet.

mrzed


szomb. máj. 01, 2004 20:10
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
TheElf
"Engedelmeddel egy picit javítanék az állításaiddal kapcsolatban: Az x év alatt szerzett tapasztalataid nem éppen mai eszközökre vonatkoznak, és erősen az entry level katregóriára akkorról is. Egy 4 éves kártya ami akkor is az olcsók között van valóban jelenthet problémát... Nyilván nem a 8000 forintos elavult kártya elavult gépben lesz a mérvadó...

Megjegyzem: A TV tuner kártyának 25tel számoltál amiről beszélsz kártya az drága helyen is
"

Hát, azért nagyon csodálkoznék ha egy DC30+ entry lenne (pld. szerkesztéshez közvetlen kimenet /comp., svideo/ mivel vágni ugye nem PC monitoron szokás ill. visszajátszani is ezen a kimeneten lehet pld. SVHS magnóra, ja és majdnem elfelejtettem, hogy ez egy NLE szerkesztő kártya). Egy ilyen minőségű kártya ma is egy komoly PC ára. Az, hogy HOME kategória az ma egy Canopus Let's Edit RT+ kártyának felel meg annyi különbséggel, hogy nem real time az effekt kezelés és nem DV hanem MJPEG a formátum. Azért mondtam, hogy home mert ha megnézed a gyártókat akkor láthatod, hogy az ilyen kategória neve home és advanced home (a nagy nyugaton „ja már mi is EU tagok vagyunk” otthoni használatra szánták). A profi (broadcast) eszköz meg úgy kb, 400.000 Ft környékén startol.
Javaslom, hogy mielőtt véleményt alkotsz próbáld ki azt a amiről írsz (vagy legalább olvass utána a neten esetleg nézd meg az adatlapját). Én pont azért írtam mert van viszonyításom mivel rendelkezem mind a PCTV Pro és a DC30+ kártyával, ja meg a gép se gagyi (2,4GHz HT P4, 512MB RAM, 200GB HDD, ATA133 RAID vezérlő).

Egyébként a ma kapható TV kártyák és a 4 évvel ezelőtti között capture szinten semmi különbség mivel ugyanazt a BT chipet szerelik ma is a kártyákra.

Az ár meg sacc/kb. de a PCTV Pro típusra vonatkozott az pedig úgy 20.000 és 25.000 között van (bruttó).

MrZed:
Hétfőn letöltöm és megnézem. Nagyon kiváncsi vagyok rá.
Látatlanba annyit viszont megkérdeznék (természetesen csak kíváncsiságból), hogy miért 4 menetes és átlag 6000 az MPEG-ed.
Tényleg nem kötözködés képpen de én a következő paraméterekkel használom : 1 menet , 4500 átlag, 2000 min., 9000 max. Ezt csak azért írtam mert ezekkel a bitráta értékekkel biztosítható, hogy 120perc garantáltan ráfér egy DVD-re és még a minőség se romolhat.
A többit ha megnéztem az egy percesedet.


szomb. máj. 01, 2004 19:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 278
Hozzászólás 
Pepi: Engedelmeddel egy picit javítanék az állításaiddal kapcsolatban: Az x év alatt szerzett tapasztalataid nem éppen mai eszközökre vonatkoznak, és erõsen az entry level katregóriára akkorról is. Egy 4 éves kártya ami akkor is az olcsók között van valóban jelenthet problémát... Nyilván nem a 8000 forintos elavult kártya elavult gépben lesz a mérvadó...

Megjegyzem: A TV tuner kártyának 25tel számoltál amirõl beszélsz kártya az drága helyen is 15000 alatt van...


szomb. máj. 01, 2004 18:12
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Hát ez az, pont ezt magyarázom, én szoftveresen 4/2/2 mintavételezéssel digizek, egy fillért nem adtam digitalizáló egységért!

Mindenki döntse el maga, hogy érdemes-e megvenni egy digikártyát, vagy megfelel neki a szoftveres megoldás is. Hogy könyebb legyen megitélni, ide linkelek egy részletet, amit egy vivo-s kártyával, videó bemenetről készítettem, a kábel másik felén egy jvc svhs vidó lógott tv tuner gyanánt, a kapcsolatot egy svhs kábel biztosította. Természetesen az anyag már mpg2 tömörítésű, cce-vel csináltam 4 menetes 6000-es átlag vbr-el, természetesen az anyag interlaced. Az anyag vágatlan, pont 1 percet rögzítettem, jól látszik, hogy nincs eldobott kocka, még az első pillanatokban sem.

http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.rar
http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.r00
http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.r01
http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.r02
http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.r03
http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.r04
http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.r05
http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.r06
http://web.axelero.hu/mayerzoltan/proba.r07

Ja, és még mielőtt valaki megátkozna a file összesen 43.1 MB!!!
Akinek nem akarná lejátszani, az nevezze át a kicsomagolt proba.mpv -t *.m2v -re!

mrzed


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Vendég hétf. máj. 03, 2004 15:16-kor.



szomb. máj. 01, 2004 17:40
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
Még csak annyit tennék hozzá, maradván az MJPEG formátumnál (ez a legjobb ha MPEG2 a cél) mint már írtam nálam 2 perc rögzítéséhez 1GB hely szükséges. Ez 3.0:1 arányú tömörítés, 4:2:2 mintavételezés (true color azaz 24bit RGB).
Ha abból indulunk ki, hogy egy egyszerű TV kártya ugyanolyan minőséget tud produkálni mint egy erre a célra gyártott eszköz akkor ugyanezekkel a paraméterekkel (3.0:1 tömörítési arány, true color és mivel MJPEG tömörítésről beszélünk MJPEG codec használatával 2 perc rögzítése nálatok is 1GB helyet kell, hogy elfoglaljon természetesen képeldobás nélkül.

Hát, tessék ki lehet próbálni.
És még mielőtt szó érné a ház elejét közlöm, hogy a Pinnacle DC30Plus MJPEG capture kártya HOME USER szintű és nem profi használatra szánt kártya. Tehát pont olyan felhasználóknak gyártották mint amilyenek Ti vagytok.

A fenti sorokat csak azért írtam, hogy megértsétek miről is van szó és ne írjatok butaságot mert ezzel másokat akik egyáltalán nem jártasak ebben nagyon félre lehet vezetni.
Az első hozzászólásomban is leírtam, hogy a legelső dolog az, hogy el kell dönteni milyen minőséget szeretne a topic indítója.

Természetesen ha még mindig akad valaki aki kételkedik és nem tudja megérteni a két capture közötti különbséget akkor neki szívesen megmutatom. Talán ha a saját szemével látja akkor elhiszi.

Üdv. mindenkinek
Pepi


szomb. máj. 01, 2004 15:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
MrZed írta:
Pepi

Ügyesen érveltél, de ha Te az általad leírt módon digitalizálsz, akkor meg is döntötted a saját okfejtésedet. Ha egy tvkártyáról digizel, célhardverral, akkor a tuner tömörítetlen, nyers anyaga pci buszon fog átkerűlni a digitalizáló kártyába. Tehát a pci busz adatmozgása ugyan akkora lesz, mint a szoftveres tömörítésnél, csak az adatok útvonala változik, az egyik esetben tvkártya->digikártya->vinyó, a másik esetben pedig tvkártya->proci->vinyó. Max a procit tehermentesítetted, de ennek nem sok értelmét látom mert digizés közben úgysem csinál mást a gép.

Ha pedig érted az ilyen jellegű célhardverek működési elvét, akkor láthatnád, hogy nem sok értelme van. A mi esetünkben a digikártya tartalmaz egy procit, és egy szoftvert, ami az olcsóbb típusoknál nem módosítható, tehát az eszközöd tudása, sebessége, hibái nem változtatható sw firssítéssel. A kártyán lévő proci, futtatja a szoftverét, és elvégzi a feladatát, a rendszer processzora helyett. Ennek igazán nagy értelme akkor van, ha a számítógépnek nincs akkora teljesítménye, hogy elgyőzze ezt a feladatot.

Persze vannak több százezres digitalizálók is, ezeknél természetesen a kép sokszor felűlmulhatatlan a beépített szűrő és egyéb áramkörök miatt, de ezeket meg sem közelítik tudásban az olcsóbb, házi célra szánt eszközök. Ezért nevetségesnek tartom a 100e alatti kategória megvásárlását, a drágábbakét pedig őrűltségnek házi célra. Arról pedig nem is beszélve, hogy a professzionális digitalizálókat nem tv adások rögzítésére tervezték!

mrzed


Sajnos ebben nincs igazad.

Először is az esetemben a TV tuner (első generációs PCTV Pro) közvetlenül van összekötve a DC30 capture kártyával (coax kábel). A TV kártya tartalmaz egy belső kimenetet melyen a tuner jele (mely analóg és nem digitális) van kivezetve. Ez van összekötve a másik kártya belső videó bemenetével. Azt, hogy a capture külső egységről (pld. videóról) vagy belső egységről (pld.TV kártya) történjen a driver tartalmaz átkapcsolási lehetőséget.
Tehát ha nem lett volna elég világos. Az én esetemben a TV kártya csak és kizárólag a tuner szerepét tölti be (semmi digitalizálást nem végez). A kártyán a belső videó kimenet (ezt pont arra fejlesztette a Pinnacle, hogy össze lehessen kötni a DC 10/20/30/50 típusú szintén Pinnacle gyártmányú capture kártyákkal /továbbá az esetleges külső vezérlés miatt még az I2C csatlakozó is ki van vezetve/) van összekötve a capture kártya belső bemenetével. Ez egy sima analóg kapcsolat.
Hidd el értek a témához. Egyrészt mivel ez a szakmám másrészt meg azért mert már vagy 10 éve foglalkozom videotechnikával melyből az utóbbi 4 évben digitális rögzítéssel.

Nem azt mondom, hogy egy sima TV vagy egy VGA kártya nem képes digitalizálásra hanem azt, hogy az ilyen kártyákban alkalmazott digitalizáló chipek csak tömörítetlen anyagot tudnak a PCI busz felé továbbítani. Ez azt jelenti, hogy ha a teljes sávszélességben szeretnénk rögzíteni akkor hozzávetőleg 35MB adatot kéne feldolgozni másodpercenként. Ugye azt mindenki belátja, hogy ez lehetetlen képledobás nélkül. Tehát nem marad más mint csökkenteni a sávszélességet. Ennek viszont az a hatása, hogy nem minden adat lesz digitalizálva. Az igaz, hogy ezek szemmel nem láthatóak de a további feldolgozás esetén már jelentkezik a hiányuk. Hogy miért?
Azért mert mint tudjuk a tömörítés veszteséges eljáráson alapszik (ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy milyen a codec ). Mivel a fő téma a DVD-n való tárolás maradjunk az MPEG2 formátumnál.
Az MPEG2 (DVD-VIDEO) 4:2:0 mintavételezést használ. Ha azt szeretnénk, hogy jó minőségű legyen az MPEG2 anyagunk akkor célszerű 4:2:2 mintavételezéssel digitalizálni (még jobb ha 4:4:4 a mintavételezés de mivel ezt csak a stúdió eszközök használják ezért erre nem térek ki).

Ha esetleg valaki nem jártas eme témában dióhéjban kitérnék erre pár szó erejéig: mit is jelent a mintavételezés?
Az YUV 4:4:4 a legnagyobb felbontású változat, melyben mind a három komponens teljes felbontással, alulmintavételezés nélkül kerül tárolásra.
Az YUV 4:2:2 a világosság komponenst teljes felbontásban, viszont a színkomponenseket fele akkora frekvencián mintavételezve tárolja.
Míg az YUV 4:2:2 a vízszintesen egymás mellet lévő pixelek színinformációját mossa össze, az YUV 4:2:0 már függőlegesen is alulmintavételezi a jelet.

Szóval a TV tuner kártyák (ide sorolom a videó bemenettel rendelkező VGA-kat is) 4:2:0 mintavételezést használnak mivel nem rendelkeznek saját tömörítő processzorral. Ha ebből a már úgy is nagyon alulmintavételezett anyagból készítünk MPEG2-t akkor eleve rosszabb lesz a minőség. Pont a veszteséges eljárás miatt.

Éppen ezért írtam, hogy ha a végcél DVD azaz MPEG2 akkor kevés a TV kártya mivel a végeredmény eleve rosszabb lesz mint a forrás. Mivel a digitális feldolgozásnak éppen az a lényege, hogy jobb minőségben legyen az anyag mint más analóg technikával való rögzítés esetén.

Tudom a minőség megítélése relatív. Aki még nem látott ilyen capture kártyával rögzített videót annak a TV kártya minősége a csúcsot jelenti. Én aztán tudom mert mint már írtam anno én is így kezdtem. Viszont amikor szembesültem azzal a ténnyel, hogy a Grundig digitálisan felturbózott VHS videóm jobb minőségben rögzít be kellet látnom, hogy ha én MPEG2 be szeretném tárolni a TV-ből felvett anyagaimat az komoly anyagi kiadást jelent. Ennek már 4 éve. Ma már csak DVD-n tárolom azokat a filmeket melyek megragadnak.

Remélem a fenti (igaz egy kicsit bő lére engedett) irományom egy kicsit világosabbá tette a digitális káoszt.

Visszatérve az asztali felvevőkhöz. Ezekbe az eszközökbe (nevezzük nevén a gyereket tehát a Panasonic DMR család vagy a Pioneer 3100 ill. 5100 és még sorolhatnám mert ma már elég nagy a választék) pont olyan digitalizáló egységet és tömörítő processzort építenek mint amilyenek azokon a capture kártyákon vannak amikkel kiváló minőségű digitalizálást lehet készíteni. Az asztali DVD felvevő készülékek hivatottak felváltani a videomagnót. Ha esetleg még nem tűnt volna fel az elmúlt 1 évben drasztikusan eset a videók ára. Ma már egy 6 fejes HIFI magnó 40.000Ft.
Ez az árcsökkenés azért következett be mert megjelentek az utódok azaz a digitális felvevő eszközök. Csak a teljesség kedvéért, a kamerák terén is kezdődik a változás mivel megjelent a 8cm-s DVD-re MPEG2 be rögzítő (real time mely utólag szerkeszthető) kamera. Ez váltja fel a miniDV technikát. Ma már ez is kapható (egy jobb miniDV kamera tavalyi árán).

Összegezve. Ha a topic indítója TV műsort szeretne rögzíteni és DVD-n tárolni akkor feltételezem azért mert a jelenleg kapható videók nem elégítik ki a minőségi elvárásait.
Tehát két lehetősége van. Az egyik, hogy beruház egy PC-s digitalizáló rendszerbe. Ha ezt választja akkor ahhoz, hogy lejátszható DVD-t tudjon elkészíteni el kell mélyednie a digitalizálás ill. a DVD-VIDEO készítés rejtelmeiben.
A másik lehetőség, hogy vásárol egy asztali felvevőt, behelyezi a lemezt és megnyomja a RECORD gombot. Aztán ha vágni akar (pld. reklámokat akar kivenni) azt is megteheti méghozzá kockapontosan. Fotelből a távirányítóval kényelmesen.

TheElf
" Ott a pont, hiszen a TV adás minősége is elég gyenge eleve "

Ez így nem igaz.
Lehet, hogy nálad gyenge de akkor fel kellene keresned a kábelszolgáltató hibabejelentő irodáját.
Nálam kristálytiszta. Annak is kell lennie mivel egy vagyont fizetek az 54 TV programért.


szomb. máj. 01, 2004 14:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 278
Hozzászólás 
MrZed írta:
Arról pedig nem is beszélve, hogy a professzionális digitalizálókat nem tv adások rögzítésére tervezték!


Ott a pont, hiszen a TV adás minõsége is elég gyenge eleve, de a másik fele: A tuner kártya és a capture kártya között sem hiszem, hogy közvetlen lenne a kapcsolat a capture kártya és a vinyó között meg pláne nem... A tuner ezen felül már digitalizálva küldi el a k épet, így amennyiben a digitalizálás és a feldolgozás a tuner kártyán a gyenge akkor azon a capture kártya sem változtat.


szomb. máj. 01, 2004 11:17
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Pepi

Ügyesen érveltél, de ha Te az általad leírt módon digitalizálsz, akkor meg is döntötted a saját okfejtésedet. Ha egy tvkártyáról digizel, célhardverral, akkor a tuner tömörítetlen, nyers anyaga pci buszon fog átkerűlni a digitalizáló kártyába. Tehát a pci busz adatmozgása ugyan akkora lesz, mint a szoftveres tömörítésnél, csak az adatok útvonala változik, az egyik esetben tvkártya->digikártya->vinyó, a másik esetben pedig tvkártya->proci->vinyó. Max a procit tehermentesítetted, de ennek nem sok értelmét látom mert digizés közben úgysem csinál mást a gép.

Ha pedig érted az ilyen jellegű célhardverek működési elvét, akkor láthatnád, hogy nem sok értelme van. A mi esetünkben a digikártya tartalmaz egy procit, és egy szoftvert, ami az olcsóbb típusoknál nem módosítható, tehát az eszközöd tudása, sebessége, hibái nem változtatható sw firssítéssel. A kártyán lévő proci, futtatja a szoftverét, és elvégzi a feladatát, a rendszer processzora helyett. Ennek igazán nagy értelme akkor van, ha a számítógépnek nincs akkora teljesítménye, hogy elgyőzze ezt a feladatot.

Persze vannak több százezres digitalizálók is, ezeknél természetesen a kép sokszor felűlmulhatatlan a beépített szűrő és egyéb áramkörök miatt, de ezeket meg sem közelítik tudásban az olcsóbb, házi célra szánt eszközök. Ezért nevetségesnek tartom a 100e alatti kategória megvásárlását, a drágábbakét pedig őrűltségnek házi célra. Arról pedig nem is beszélve, hogy a professzionális digitalizálókat nem tv adások rögzítésére tervezték!

mrzed


szomb. máj. 01, 2004 10:41
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 278
Hozzászólás 
Pepi: Engedelmeddel azt mondod hogy a capture kártya kell mert a tuner kártyán gyenge minõséget kapsz, nem fogok most belemenni, és abba sem, hogy a tömörítést sok esetben hardware-sen gyorsítják a mai tuner kártyák, de a VGAk egy része is tartalmaz ilyen szolgálltatást, stb. abba megyek csak bele, hogy a dobozos rögzítõben is meg kell legyen ugyanez a digitalizáló áramkör, ott is kell legyen szerkesztõ software, stb. aminek a licencét megveszed a készülékkel együtt. Fizetsz az egység formatervezéséért, stb. attól, hogy egy dobozban van nem lesz jobb minõségû...


szomb. máj. 01, 2004 7:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
Egy kicsi számoljatok utána. Ha digitalizálás, akkor számit a minőség (egyébként nincs értelme). Ahhoz, hogy igazán jó minőséget lehessen elérni nem elég egy TV tuner kártya. Tudom most azt mondjátok, hogy elég. Hogy miért nem? Azért mert a TV tuner kártyákkal ugyan 720x576 felbontásban lehet rögzíteni viszont a sávszélesség kicsi. Ezt arra értem, hogy a digitalizálás eleve nem true color-ba más néven 24 bit RGB-ben történik mivel ha ebben lenne akkor iszonyatosan sok adatot kéne a PCI buszon átpréselni másodpercenként (kb. 35MB/sec). Ekkora adatmennyiséget képtelenség feldolgozni mivel a tömörítés software-es. Ebből az következik, hogy a PCI buszon megjelent adat nem tartalmazza a digitalizált kép minden szükséges információit (ez még szemmel nem látható). Viszont a további tömörítés már látható nyomot hagy a képen.
Ahhoz, hogy tényleg jó minőségű DVD-t lehessen készíteni szükséges egy digitalizáló kártya mely teljes sávszélességben digitalizál és a tömörítést hardware végzi (a kártyán elhelyezett tömörítő processzor). Az ilyen kártya a PCI buszon a teljes sávszélességben digitalizált anyagot küldi át.

Vegyünk egy példát. Nálam a gépben van egy PCTV Pro melynek csak a tunerét használom mivel digitalizálásra van egy Miro DC30 Plus hardware MJPEG capture kártyám. Ezzel a DC30 kártyával 768x576 24 bit RGB-ben rögzítek. A digitalizált anyag helyigénye 2perc/GB !!! (3.0:1 a tömörítési arány). Ebből már kiváló MPEG2 készíthető. Azt hozzá kell tennem, hogy ez a kártya házi használatra szánt és nem stúdiókba. Ezt csak azért mert egyből azt mondjátok hogy minek ilyen profi eszköz (ez a minimum).

Szóval ha egy kicsit utána számoltok akkor meg fogjátok érteni, a TV kártya és egy capture kártya közti különbséget.
Kezdetben én is azt hittem, hogy megúszom egy egyszerű TV kártyával.

Tehát ha valaki PC-n szeretne videót digitalizálni azt valószínű, hogy azért szeretné mert jobb minőséget szeretne mint a ma kapható digitálisan felturbózott VHS videók minősége. Ez viszont sok sok pénzbe kerül.
Hogy mennyibe?

Először is kell egy jó PC (min. PIII de jobb a P4, 512MB RAM és sok sok HDD). Ez már lehet úgy 150.000 Ft (rendben a PC lehet, hogy megvan tehát ezzel ne számoljunk)
Másodszor kell egy TV tuner kártya kb. 20.000 Ft
Harmadszor kell egy capture kártya ez kb. 70.000 és 160.000 Ft között van mivel az ár függ attól, hogy hardware MPEG2, MJPEG vagy DV.
Negyedszer bele kell tanulni a digitális videotechnikába. Ezalatt a szabványokban való elmélyedést értem mivel célszerű olyan DVD-t készíteni amit majd bárhol le lehet játszani. Ha valaki nem teszi magáévá eme tudományt könnyen kerül olyan helyzetbe, hogy az elkészített DVD-t csak PC-n tudja lejátszani.
Ötödször kell egy DVD író mely kb 25.000Ft

Tehát ha összeadjuk a fenti összegeket akkor könnyen be lehet látni, hogy ma már amikor az MM-ben és egyéb üzletekben kapható az asztali DVD felvevő mely a videomagnót hivatott leváltani, akkor az aki nem akar profi szerkesztéssel foglalkozni ill. nem akar elmélyedni a digitalizálás rejtelmeiben annak megéri egy ilyen készülék. Hiszen a cél a TV műsorok rögzítése DVD-n.
Annyit még hozzá tennék, hogy ezek az asztali recorderek szerkesztési funkcióval is el vannak látva ami azt jelenti, hogy kockapontosan lehet velük vágni. Aki nem hiszi az nézze meg a saját szemével.


szomb. máj. 01, 2004 1:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 278
Hozzászólás 
Ott a pont, ezen felül egy PCn egy új szabványhoz alkalmazkodni olcsóbb. És nem hiszem hogy a hagyományos TV adás minõsége egy minõségi tunerkátyával elérhetetlen lenne. Ha pedig saját videot szeretnél akkor DV kamera és firewire kapcsolat.


pén. ápr. 30, 2004 14:44
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Ezzel azért nem értek egyet!!!

Mo-n, sőt Európában sem létezik olyan jelforrás, tv adó, melynek az adását ne lehetne tökéletes minőségben digitalizáni szoftveresen pc-vel. Egy egyszerű vivo-s kártyára kötött svhs videóval digizek mindenféle célhardver nélkül, és egy az egyben visszakapom, amit a képernyőn láthatok. Asztali lejátszón, nagy képernyős tv-n visszanézve az elkészűlt művet, igen csak 'vájtszeműnek' kell lenni, hogy észre vedd a különbséget.

Szerintem inkább csak hátrányai vannak a célhardvereknek, max csak kényelmi szempontból jelentenek valamit. A szoftveresen rögzített jpeg alapú anyag feldolgozása sokkal rugalmasabb, jobban vágható, filterezhető, mód van akár a logók eltüntetésére, vagy bármire ami csak eszedbe jut. Egy digitalizáló egység végterméke pedig már kész mpeg, ezt pedig szinte lehetetlen pontosan vágni, az egyéb módosítások is minőségromlással járnak.

mrzed


pén. ápr. 30, 2004 14:00
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás Re: TV műsor-> DVD-re
Zaji írta:
Mik szükségesek hozzá hw és sw is érdekel. köszi!


Először is el kell döntened, hogy milyen minőségben szeretnéd DVD-n viszontlátni.
Ha elég egy gagyi VHS minőség akkor bármilyen TV tuner kártya alkalmas. Viszont ha minőséget akarsz akkor a TV kártya mellé kell még valamilyen capture kártya is.
A költségek: Ha csak TVkártya akkor kb. 20.000Ft ha viszont minőséget akarsz akkor 100.000Ft-töl kezdődnek az árak.

Viszont ma már nem érdemes PC-s rögzítésben gondolkodni mivel már kaphatóak az asztali DVD Video recorder-ek. Ezek a felvevők beépített TV tunert tartalmaznak (mint a videón) és a végtermék profi minőségű DVD.
Az asztali felvevőknek 2 csoportja van. Az egyik a sima felvevő mely DVD-RAM vagy DVD-RW médiára rögzít letörölhető/szerkeszthető változatban DVD-R lemezre pedig végleges (nem törölhető/szerkeszthető) változatban. Egy ilyen felvevő már 90.000Ft-töl kapható. A másik kategória az amiben van + 1 HDD is melyből van 40, 80GB is. Ennek az ára 150.000Ft - 350.000Ft.


pén. ápr. 30, 2004 10:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 278
Hozzászólás 
Tetszõleges TV tuner kártya amivel tudod digitalizálni az adást, tetszõleges DVD authoring software csomag és egy DVD író :)


pén. ápr. 30, 2004 10:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 20:31
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás TV műsor-> DVD-re, avagy a digitalizálás rejtelmei
Mik szükségesek hozzá hw és sw is érdekel. köszi!


pén. ápr. 30, 2004 9:28
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 282 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség