Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 11:17



Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ] 
AVR vezérelt stabilizált kapcsolóüzemű labortáp fejlesztés 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás Re: AVR vezérelt stabilizált kapcsolóüzemű labortáp fejleszt
Cimopata én is ilyesmire gondoltam hogy másképp állítom a PWM értékét. De amit mondtál még annál is jobb sztem :gigalol:


szomb. máj. 29, 2010 23:19
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. máj. 05, 2007 19:27
Hozzászólások: 244
Tartózkodási hely: Dunaszentgyörgy
Hozzászólás Re: AVR vezérelt stabilizált kapcsolóüzemű labortáp fejleszt
Gyorsabb szabályozást kapsz, ha az összehasonlítandó értéket nem 1-el növeled, hanem a max értéké és az éppen aktuális érték különbségének a felével növeled, majd újból összehasonlítasz és ha még mindig kevés akkor megint a (max érték-aktuális érték)/2 vel növelsz.

Lefelé értelemszerűen az aktuális érték-minimum)/2 vel csökkentesz.

A TL431 áramgenerátorként működik.
Megvan hogy mennyi az az áram ami majd lehúzza a tranyó bázisát.
Kell egy további ellenállás a TL431 katódja fölé beépíteni.
Értéke akkora legyen hogy átvegye az Uki-35V maradék feszültséget.


szomb. máj. 29, 2010 17:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás Re: AVR vezérelt stabilizált kapcsolóüzemű labortáp fejleszt
Ebbe a topicba már nem illik bele tovább a fejlesztés témája mert nem AVR-es lesz. Folyatassuk a Stabilizált DC/DC konverter topicba. Oda megy a kép! Persze ezt is folytatni fogom hamarosan mert van rá ötletem hogyan lehetne megoldani a gyorsabb szabályzást szoftveresen. :wink: Szóval akit érdekel a téma az ne csüggedjen :lol:


szomb. máj. 29, 2010 12:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás Re: Re:
Suncorgo írta:
Van egy változóm aminelk az értékét 1-1023-ig állítom.
Van kettő feltétel benne ami összehasonlítja a beállított változót az ADC értékével.

Ha a változó nagyobb mint az ADC mérés eredménye akk a kitöltés +1
Ha a változó kisebb mint az ADC mérés eredménye akk a kitöltés -1

Szerintem előbb egy kicsit olvasgass a szabályozástechnika témakörben, mielőtt ilyenekbe beleugrasz...


pén. máj. 28, 2010 17:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás Re:
SPafi írta:
A gate-meghajtót már kiválasztottad, a PWM kimenet adott. A kettő közé mindössze egy npn tranyó kell, a kollektorról (ami a gate-meghajtó bemenete) egy ellenállás megy fel az 50 V-ra, a bázis 5 V-on, az emitter meg ellenálláson keresztül az AVR PWM kimenetére kötve. Feszültségosztót bizonyára tudsz rajzolni, step-down alapkapcsolás is van kismillió a neten.

Arról nem írtál semmit, hogy áramkorlátot milyet akarsz. Szerintem a kimeneti negatív ágba kellene tenned.

48, vagy 24 mV bizonytalanság szerintem sok, de te tudod. Ha jó vagy szabályozástechnikából, meg tudsz vele birkózni. Viszont a PWM kimenet felbontása még ennél is rosszabb lehet (órajel-, és kapcsolófreki-függő).

A rajzod kapcsán az a válasz, hogy semennyire. Hogy gondoltad ezt az egészet? Graetz-cel eleve nem egyenirányíthatsz, mert ha annak a negatívját földeled, az kapásból szikraeső. Egyutas egyenirányítóval elvileg lehetséges, ha az áramszolgáltató nem rúg érte fenékbe, de a nullára nem kötheted a negatívot, mert ha megfordítod a dugót, akkor a fázis kerül oda helyette (garantált életveszély), a védőföldbe pedig tilos üzemszerűen áramot folyatni, sőt a Fi-relét kapásból le is veri.


Igazad van Spafi én pont erre az egy utas egyenirányításra és a helyesen bedugott 230V dugóra gondoltam.

Most összeraktam egy másik ANALOG szabályzót a próbapanelen. Ez attól megy jobban hogy analog... viszont az a problémám vele hogy pl beállítom a kimenetet 2.5V-ra teszek rá egy ledet terhelésnek kb 20mA és egyszerűen annyira kicsi a kapcsolófreki hogy hatalmas zavarok vannak a kimeneten. Kb 100hz körül lehet. Ha növelem a terhelést akkor igaz hogy feljebb megy a kapcsoló freki de sípol... Ezért gondoltam FIX frekvenciájú PWM szabályzásra. A próbapanelen összerakott áramkört visszarajzolom és felteszem.


pén. máj. 28, 2010 16:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás Re:
Nem is a fetek szigetelése a lényeg, hanem a rajzodon a GND-n ott lesz a fázis.

SPafi szerintem a kis felbontással a PWM kimenetnek a nem eléggé nagy felbontóképességére gondolt.
Egy analóg áramköré majdnem nullától közel 100%-ig az analóg jel miatt nem beszélhetünk felbontásról.
De egy AVR-nek a kimenetén biztosan van valami minimális százalék amilyen ütemben növelni vagy csökkenteni tudja a kitöltést.

A 40106 trigger IC maghajtást felejtsd el és gondold át az IR IC-k használatát. Nem feltétlen kell ezeket használni, megoldható diszkréten is, optósan is..., csak az IR eléggé megbízható.
Javaslom az IR2127-t, valamint N-csatornás feteket, azoknak már alapban jobbak a tulajdonságaik.

Más...: a kimenő feszültségnek mi köze van a TL431-hez?

Ha a kapcsolófrekvencia fix lenne, akkor üresjáratban lehetetlen lenne beállítani egy bizonyos értékű kimenőfeszültséget.
Ugyanis ha a kitöltés lecsökken nullára az azt jelenti, hogy a kapcsolófreki esik.
Ha nem tud lecsökkenni 0-ra mert korlátozod pl 1%-ra, terheletlenül így is 50V-hoz fog tartani a kimenőfeszültség.

Tehát az hogy a freki fix maradjon csak azon múlik mennyire tudsz lemenni a kitöltéssel és hogy mennyire állítod be az állandó terhelést.
AVR vagy analóg, teljesen mindegy....[/quote]

Igen jól írod. pl ATmega8 ADC felbontása 1024(10bit) a PWM felbontása 16bit-es de 10biten használva elégnek találtam.

Értem. Csak errefelé nem nagyon vagyis, idő míg megrendelik/leszállítják az alkatrészt, mármint az IR-eket.

A 2127-et nem ismerem de megnézem. Tudom hogy N csatis feteket jobbat tudnak gyártani mint P csatisba.

Mert gondoltam az adja a visszacsatolást és a TL431-nek a max feszültsége 40V. Ahogy nézegettem Skori tápját minden kapcsi rajzba x-40V szabályozhatóságot láttam. Vagy esetlek ezt is le lehetne osztani, és nőne a kimenő fesz is?

Megcsináltam az AVR-es tápot... Úgy ahogy írtam. üresjáratban is 0,025-Ube-ig tudtam szabályozni FIX 64Khz-en. Nagyon szépen működött is. Egy probléma volt vele: Lassú a CPU!! :D

Teszt PL: Beállítottam 8V a kimenő feszt és tettem a kimenetre 12V/20W halogén izzót, közbe szkópoztam a fet Source lábán. A kapcsoló freki meg se moccant csak a kitöltés egyértelműen viszont amikor levettem a terhelést meg mikor rá is tettem változott a kimenő feszültség és utánna kb fél és 1/4 másodperc múlva ugyanarra az értékre állt be (8V). Ha levettem a terhelés üresjáratban járattam akkor meg felugrott a feszültség pár V-ot. Szóval ez az áramkör nem bírta a gyors terhelésváltozást, a szoftverét is próbáltam minél rövidebbre írni hogy gyorsabban fusson.

A program működése:

Van egy változóm aminelk az értékét 1-1023-ig állítom.
Van kettő feltétel benne ami összehasonlítja a beállított változót az ADC értékével.

Ha a változó nagyobb mint az ADC mérés eredménye akk a kitöltés +1
Ha a változó kisebb mint az ADC mérés eredménye akk a kitöltés -1

Ebből az jön le hogy az egész ketyere felbontása 1024 csak lassú.

Próbáltam átírni a szoftvert hogy ne 1-el változgatgassa a kitöltés értékét mert ugye akkor annak a sornak kevesebbszer kell lefutnia és hamarabb éri el a kívánt feszültséget a kimenet de, ez meg a felbontás rovására ment. Értehető hogy miért. 1024/5 alapon.

Köszönöm a válaszokat cimopata!

Üdv: Sunci


pén. máj. 28, 2010 16:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. máj. 05, 2007 19:27
Hozzászólások: 244
Tartózkodási hely: Dunaszentgyörgy
Hozzászólás 
Idézet:
Más.... Egy fet lezárt állapotban mennyire tud leválasztani a hálózatról? Vagyis a fázisról?


Nem is a fetek szigetelése a lényeg, hanem a rajzodon a GND-n ott lesz a fázis.

SPafi szerintem a kis felbontással a PWM kimenetnek a nem eléggé nagy felbontóképességére gondolt.
Egy analóg áramköré majdnem nullától közel 100%-ig az analóg jel miatt nem beszélhetünk felbontásról.
De egy AVR-nek a kimenetén biztosan van valami minimális százalék amilyen ütemben növelni vagy csökkenteni tudja a kitöltést.

A 40106 trigger IC maghajtást felejtsd el és gondold át az IR IC-k használatát. Nem feltétlen kell ezeket használni, megoldható diszkréten is, optósan is..., csak az IR eléggé megbízható.
Javaslom az IR2127-t, valamint N-csatornás feteket, azoknak már alapban jobbak a tulajdonságaik.

Más...: a kimenő feszültségnek mi köze van a TL431-hez?

Ha a kapcsolófrekvencia fix lenne, akkor üresjáratban lehetetlen lenne beállítani egy bizonyos értékű kimenőfeszültséget.
Ugyanis ha a kitöltés lecsökken nullára az azt jelenti, hogy a kapcsolófreki esik.
Ha nem tud lecsökkenni 0-ra mert korlátozod pl 1%-ra, terheletlenül így is 50V-hoz fog tartani a kimenőfeszültség.

Tehát az hogy a freki fix maradjon csak azon múlik mennyire tudsz lemenni a kitöltéssel és hogy mennyire állítod be az állandó terhelést.
AVR vagy analóg, teljesen mindegy....


hétf. máj. 24, 2010 21:07
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A gate-meghajtót már kiválasztottad, a PWM kimenet adott. A kettő közé mindössze egy npn tranyó kell, a kollektorról (ami a gate-meghajtó bemenete) egy ellenállás megy fel az 50 V-ra, a bázis 5 V-on, az emitter meg ellenálláson keresztül az AVR PWM kimenetére kötve. Feszültségosztót bizonyára tudsz rajzolni, step-down alapkapcsolás is van kismillió a neten.

Arról nem írtál semmit, hogy áramkorlátot milyet akarsz. Szerintem a kimeneti negatív ágba kellene tenned.

Idézet:
A kis felbontás min érted?
PL Az ATmega8 ADCje 10bites ami 1024-et rejt!
PL ha a referencia az AVR belső 2.56V-ja és az 50V Ukimax-ot is leosztod 2.56ra akkor 50V/1024-et kapsz azaz 0,048V-ot kapsz. Ez nem elég? Sztem bőven.


48, vagy 24 mV bizonytalanság szerintem sok, de te tudod. Ha jó vagy szabályozástechnikából, meg tudsz vele birkózni. Viszont a PWM kimenet felbontása még ennél is rosszabb lehet (órajel-, és kapcsolófreki-függő).

Idézet:
Egy fet lezárt állapotban mennyire tud leválasztani a hálózatról? Vagyis a fázisról?


A rajzod kapcsán az a válasz, hogy semennyire. Hogy gondoltad ezt az egészet? Graetz-cel eleve nem egyenirányíthatsz, mert ha annak a negatívját földeled, az kapásból szikraeső. Egyutas egyenirányítóval elvileg lehetséges, ha az áramszolgáltató nem rúg érte fenékbe, de a nullára nem kötheted a negatívot, mert ha megfordítod a dugót, akkor a fázis kerül oda helyette (garantált életveszély), a védőföldbe pedig tilos üzemszerűen áramot folyatni, sőt a Fi-relét kapásból le is veri.


hétf. máj. 24, 2010 20:46
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás 
Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu


hétf. máj. 24, 2010 19:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás 
Más.... Egy fet lezárt állapotban mennyire tud leválasztani a hálózatról? Vagyis a fázisról? Gondolok itt olyan tápra ami kapcsi üzembe megy és 2db fetet tartalmaz. Az egyik tölti a kondit a másik meg kiengedi a kimenetre. erről mi a véleményed? Pill egy "elvi" rajzot passzolok


hétf. máj. 24, 2010 19:00
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás 
Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Ez egy működőképes táp 0-50VDC és tranyónként 1.5A most a max áramkorlátja 5A re van beállítva. Egy ilyen tulajdonságú tápot kellene összehozni 0-50V 10A kapcsi üzemben. Ezért gondoltam az AVR-re mert annak a PWM perifériáját szépen ki lehetne használni. Próbáltam uC nélkül is megoldani a kapcsi tápot de nem sikerült úgy megcsinálni hogy a kapcsoló frekvencia állandó maradjon. Skori mester tápja is hibátlan..... de ott se állandó a freki és nem éri el az 50V-ot csak amit a TL431-es tud. Ez pedig nekem kevés. Ezért gondoltam egy ilyen tápra mert nekem erősítők építéséhez is kellene +/-ban megépítve.


hétf. máj. 24, 2010 18:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás 
Spafi bocsesz a fetet tényleg fordítva kötöttem be! A kis felbontás min érted?

PL Az ATmega8 ADCje 10bites ami 1024-et rejt!

PL ha a referencia az AVR belső 2.56V-ja és az 50V Ukimax-ot is leosztod 2.56ra akkor 50V/1024-et kapsz azaz 0,048V-ot kapsz. Ez nem elég? Sztem bőven.

Igen a segédtáp tényleg -12V de az csak egy "tömbvázlat" ennyi.....

Szal mielőtt kritizálnál valami ötletet is írhatnál, sztem e lényeget mindenki érti, kössz a javítást ;)


hétf. máj. 24, 2010 18:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Mitől jó az, ha AVR szabályoz? Nem zavar a kis felbontás?

A rajzon a FET-et fordítva kötötted be.

A gate-meghajtónak nem 12 V, hanem -12 V segédtáp kell, de nem a földhöz, hanem az 50 V-hoz képest.


hétf. máj. 24, 2010 17:00
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás 
Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu


hétf. máj. 24, 2010 14:37
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás AVR vezérelt stabilizált kapcsolóüzemű labortáp fejlesztés
Sziasztok!

Keresgéltem a neten és semmi értelmes leírást nem találtam... vagyis egy két PDF amiben eléggé homályos a kapcsi rajz ezen felül pedig amiket találtam azok nem elégítik ki az én elképzeléseimet.

A feladat a következő:

Adott egy DC táp ami torroid trafóval üzemel 230VAC-ról, diódahíd/puffer és erre kell egy MosFet-es kapcsoló üzemű részt tenni amit kihasználva az AVR PWM lábát meghajtani. A kimeneten az induktivitás és a kondis pufferelés/szűrés után leosztani a feszültséget az Ukimax=AVRadcref szerint.

Szóval a visszacsatolás az AVR ADC lábára megy.

A Fet elől az IR ic-ket hanyagolnám. Ami fontos szempont még: A fet a Pozitív tápfesz ágba legyen! Én IR9540-re gondoltam 555/40106 trigger ic-s meghajtással. Tudom ehhez majd valami segédtápra is szükségem lesz. Csinálok pár ötletébresztő ábrát és várom az ötleteket :) Már egy működik nálam... kisebb/nagyobb hibákkal ezért nyitottam ezt a topic-ot hogy hátha jobbra fejleszthetjük együtt és jobb ötlete van valakinek mint nekem, "Több szem többet lát" alapon :D

Az AVR szoftot AVRStudióban írom GCC nyelven. A hardvert Altium Designer Summer 09-ben tervezem.

Üdv: Sunci


hétf. máj. 24, 2010 13:42
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 15 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség