Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 0:57



Hozzászólás a témához  [ 401 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Következő
Na ez mi? 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Az elektronok az anódba áramlanak.

Kiveve amelyik elveti az odavezeto utat :)

Back bombardment a jelenseg neve
(lasd masodik linktol):

http://www.cpii.com/docs/related/2/Mag%20tech%20art.pdf
http://www.burle.com/cgi-bin/byteserver ... 94600e.pdf
http://www.ieee.org/portal/cms_docs_ipo ... yhl095.pdf
http://www.vias.org/basicradio/basic_radio_39_04.html


hétf. júl. 23, 2007 13:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az elektronok az anódba áramlanak. Ez olyan biztos, mint az energiamegmaradás törvénye. A körmozgást végző elektron EM sugárzást bocsát ki (mivel a mozgó töltés az változó elektromos teret, és áramot is jelent), emiatt veszít az elektromos potenciális energiájából, vagyis távolodik a katódtól, végül az anódba csapódik.

Idézet:
a szétszedésről csak annyit hogy ami áram ki tud jönni a falból az mind átmehet rajtad ha belepiszkálsz!

Hát persze. 400A emberi testen keresztül. Biztosan. (Mondta a bádogember...)


hétf. júl. 23, 2007 10:50
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A lényeg sztem érthető, és jól összeollózta a megfelelő rajzokat, mert ez ábra nélkül nehezen lenne elmagyarázható.

A spirális mozgás valójában nem igaz, egy ilyen cikloid mozgás történik, pont az üregrezonátorok miatt. Egy adástechnikával foglalkozó szakkönyv vagy tíz oldalon keresztül tárgyalja. Ha nagyon kell, akkor megkeresem.

A magnetron karakterisztikája az én méréseim szerint inkább egy 4KV-os Z-diódára emlékeztet. Ez alatt nem is igen folyik áram. A kétszerező azért kell, hogy előállítsa a szükséges feszejt. Azt csak gyanítom, hogy azért megy ilyen félhullámú pulzált üzemben, mert a megnetron csak egy viszonylag szűk áram és fesz. tartományban működik jól, ezért lültető DC-vel táplálják, így az a teljes karakterisztikán végigmegy. Más esetben valószínűleg stabilizálni kellene a DC-t, sőt lehet hogy a melegedéssel változik a karakterisztika.

A magnetron éppezért nemigen modulálható, csak impulzusban, a frekit az üregrezonátor méretei határozzák meg, így FM csak nagyon kis mértékben keletkezik.

Egy magnetront én is felboncolok, kíváncsi vagyok...

tubybb: kell az neked az a ruszki dög?

Már majdnem meglenne a 4 db az egyenirányítóhoz... :)


hétf. júl. 23, 2007 9:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Idézet:
> Azért van ott pár hüleség .....
Ja..
Tanarnak kellene mennie


Először inkább tanulónak egy nyelvtan tanárhoz. :D

>>
szabájzó, külömbséget
<<

:shock:


hétf. júl. 23, 2007 9:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Azért van ott pár hüleség .....

Ja..
Tanarnak kellene mennie :)

> és egy szabájzó elektronika

:)

> Ez a váltóáram egy kondenzátoron halad keresztül,
> ami azért szükséges hogy kordában tartsa a trafón
> átfolyó áramerősséget azáltal, hogy a megfelelő
> kapacitású kondenzátor induktívan nem képes egy
> bizonyos teljesítményél nagyobbat átengedni magán.

:)

> Itt az a célja hogy az áramkörben olyan irányba
> terelje az elektronokat, hogy azok hiánya egy
> fázisban a kondenzátor miatt nagyobb potenciál
> külömbséget eredményezzen.

:)

> és olyan pályára kényszerülhetnek, hogy azok
> visszakerülnek a katódra!

Ez viszont tudtommal igaz...


hétf. júl. 23, 2007 8:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Azért van ott pár hüleség .....

Megfelelő kialakítással elérhető, hogy az elektronok ne érjék el az anódot! Vagyis úgy forognak a magnetronban, mint a generátor mágnesesei a tekercsek között, csak sok 1000X gyorsabban. A z elektronok nem gyűlnek a végtelenségig a légüres térben, hanem elveszítve mozgási energiájukat visszazuhannak a katódba. (igen, a katódba és NEM az anódba!)

:lol: :lol:

Ez egy érdekesség, hogy az elektronok annyira felgyorsulhatnak és olyan pályára kényszerülhetnek, hogy azok visszakerülnek a katódra! Vagyis egy magnetronban az anód szinte alig melegszik, ellenben a katódba csapódó elektronok tekintélyes hőt fejlesztenek.

:lol: :lol:

Ha ez igaz lenne akkor a mikróban vajon miért az anódot hűtik?
És merre folyna az áram a csövön ha nem az anódba csapódnának az elektronok?

Pont az anódba csapódó elektronok miatt folyik anódáram.
Valamikor ezt úgy tanították, hogy spirális páklyán haladnak az elektronok az anód felé.
Mindenki levonhatja a következtetést.....


hétf. júl. 23, 2007 7:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
tubybb írta:
Ezeket találtam az orosz mikrómban:

És itt.
www.pyromaster.extra.hu/oldal1/hogym/ms.htm
szépen le is vannak írva a válaszok.

üdv! proli007


vas. júl. 22, 2007 21:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Laci_L írta:
És tényleg? :D :D
Nemtudom, ezt egy konkrét aljzatra mondta, és nem volt szerencsém hozzá, hogy megvizsgáljam a bekötését. :pislog: ]:-< :twisted: Pedig félig már sikerült a dolog :arrow: én akartam volna :lol:


vas. júl. 22, 2007 21:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
És tényleg? :D :D


vas. júl. 22, 2007 21:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Csak most olvastam:

tubybb írta:
...ezerszer meggondolom, "vajon biztos bedugjam?". Majd kis idő után a válasz általában meg is fogalmazódik: "Nem, nem merem."...


Hmmm. :D :D
Egy haverom mondta egy másiknak annakidején, hogy vigyázz, mert cápafogak vannak ott, és leharapják...


vas. júl. 22, 2007 20:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Csak most olvastam:

tubybb írta:
...ezerszer meggondolom, "vajon biztos bedugjam?". Majd kis idő után a válasz általában meg is fogalmazódik: "Nem, nem merem."...


Hmmm. :D :D


vas. júl. 22, 2007 19:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
A működés elég bonyolult, és ábra nélkül szinte reménytelen elmagyarázni, rajzolgatni meg nincs kedvem. Tehát irány a google.

Lényege az üregrezonátorok, és a mágneses tér.
Ugye a hagyományos elektroncsöveknél az elektronok a katódból kilépve az anódba csapódnak be. Ez tiszta.

A magnetronnál az anódban spéci üregek vannak kialakítva, az elektronok ezek felé az üregek felé tartanak, Igen ám, de az elektronok röppályáját mágneses térrel befolyásoljuk, így az üreg kialakításánál fogva, mivel az anód felé tartanak, de a mágneses tér taszítja őket, az üregben körkörös mozgást végeznek, majd elveszítve mozgási energiájukat, becsapódnak vissza a katódba...Ugyanakkor a mozgási energiájuk az üregben mágneses mezőt indukál, amit az antennára vezetnek egy fémgyűrű segítségével, és az antennáról kilépő mikrohullámú sugárzás a mágneses mező meghosszabbítása.


vas. júl. 22, 2007 17:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Sok kérdés ez így egyszerre:)

Igen
Igen
Nem jellemző
Valszeg föld.

Nem.
Hűtőbordák. Mert ott van az anód. A jobb hőátadás és levegőáramlás miatt.
A magnetronon levő dobozban két fojtótekercs van a katódfűtés elé kötve, illetve két átvezető kondin kivezetve.
A két érintkezőn egyrészt a fűtés, egymáshoz képest 3,2V, az anódhoz (illetve testhez) képest kb. -4000V katódfeszültség. (pozitív testelés). A freki 2450Mhz, azaz 12,25cm-es a hullámhossz.

Nem tudom. Lehet, hogy tényleg kötőtű volt? Van rajta két erős mágnes, úgyhogy előfordulhat:) De lehet, hogy tényleg hőbizti, bár ez a ruszkikra nem jellemző...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attee vas. júl. 22, 2007 21:42-kor.



vas. júl. 22, 2007 17:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Elfelejtetted megkérdezni, hogy aki gyártotta az hány éves volt, van-e családja :)
A kondi 5kV 1uF, a vezeték az a teste minden bizonnyal. Minden öregszik, de az olaj nem tud kijönni belőle, szóval a kondi minden bizonnyal működőképes. A magnetron antennájából természetesen nem nyílegyenesen jönnek a hullámok, de szerintem erre már te is rájöttél :) A lemezek azt hiszem a hűtés miatt vannak, a működéséről meg nem tudok sokat, de kell hozzá a mágnes.


vas. júl. 22, 2007 16:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Ezeket találtam az orosz mikrómban:

Kép

Kép

Kérdések:
A Kondin ez van: 5кВ 1мкф pluszminusz 5%
Ez mikrofarad?
Ez unipoláris kondi?
Ez el szokott öregedni?
Mi az a plusz vezeték ami kilóg belőle?

A magnetron csövéből egyenes irányban áramlik ki a mikrohullámú sugárzás?
Mi re szolgálnak azok a lemezek, és miért vannak két állandómágnes közt? És miért hullámos a lemezek széle?
Mi van a dobozban?
A két érintkezőn mi ment be? Úgyértem hány volt és milyen jelalak mekkora frekvenciával?

Csak megjegyzem, hogy a lemezek közé egy kötőtű szerű valami volt becsúsztatva. Nagyon emlékeztet a bojler hőkapcsolójára, úgyhogy szerintem az valami biztonsági cucc lesz.


vas. júl. 22, 2007 16:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Igazad van, ez a mágneses indukció, de ez nem a teljes igazság.
Általános 7.-ben még nem tanítják, hogy miért van pl. a mágnesnek mágneses hatása. Ehhez le kell menni egészen az atomok szintjére.

A mágnes mágneses hatását a köráramok hozzák létre. Ez nagyon bonyolulult dolog, de a lényeg, hogy az elektron kering az atommag körül. Mivel ez egy töltés, ezért a mozgásával mágneses teret indukál. (És ekkor ehhez egy tapottat sem kell mozdítani semmit)

Képzeljük el a Föld bolygót mint atommagot, és a Holdat mint elektront. Vegyük úgy, hogy a Föld nem kering, csak a Hold. A Hold mindenféle irányban kerülgeti a földet. DE ha sokkal többet mozogna az egyenlítő mentén, akkor az északi és déli sarkon mágneses pólusok alakulnak ki.

Ha egy anyagban sikerül ezt az irányt minden atomnál ugyanabba az irányba beállítani, akkor lesz egy állandó mágnesünk.
(Látod nem kell mozgatni mert mozog az magától)

Ha ezt a mágnest szupravezető anyagra teszem szobahőmérsékleten, és lehűtöm a vezetőt, akkor abban ezek a köráramok szintén megindulnak, és a permanens mágnesem tükörképe keletkezik benne. (ezért lebeg)


szomb. júl. 21, 2007 16:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Morgolódás
Előre is bocsika, de a zöldségeket rosszul bírom (nem enni):
Idézet:
Ha vízparton vagyunk, és találunk a közelben nádat, annak a száraz termése (buzogány)

A buzogány a széles levelű gyékény nevű növény virágja.
Idézet:
A mágneses teret is lényegében úgy "jegyzi meg", hogy egy folyamatos áram cirkulál benne

Mitől??? Hess vissza általános 7.-be. Nekem legalábbis akkor tanították az indukciót, ami szerint valamilyen jellegű MOZGÁS kell az indukcióhoz. Itt meg a kiinduló állapot a teljes nyugalom. Maradjunk inkább a kiszorításnál: http://hu.wikipedia.org/wiki/Szupravezet%C3%A9s
Annyi igaz a dologból, hogy valóban léteznek szupravezetőből készített mágnesek, de ott a szupravezetésig tartó hűtés közben folyamatosan töltik/gerjesztik a rendszert.


szomb. júl. 21, 2007 16:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Nem erről van szó. Egyszerűen az a pszihikai berögződés tart távol, hogy a konnektroból kijövő 220V-hoz nem nyúlunk.
Egyszer már megszívtam, mikor negyedikes általános iskolás voltam. Azóta emlékeztet rá a kacska kisujjam, hogy bizony a hálózati áram veszélyes vadállat, és ha nem mutatod meg neki hogy te vagy az idomár, és nem vagy biztos és határozott, akkor megharap!

Csak úgy érzem magam nyeregben, ha tudom, hogy pórázon van.


csüt. júl. 12, 2007 22:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Én anno egy Color Star csöves színes TV szintén orosz gyártmányú brutál hipersziles hálózati trafóját alakítgattam át . Elég bika,de kb. csak a vasmagot használtam, a primert is áttekertem...


csüt. júl. 12, 2007 22:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
tubybb írta:
Azon gondolkodtam, hogy csináltatok belőle egy 230/230-as leválasztó trafót. Így tudnék kicsit játszani a hálózati árammal úgy hogy én biztonságban vagyok.

Csak föld-fázis balesettől.... Amúgy leválasztót én újfajta mikrosütő trafóból akartam csinálni, mert ott a primert könnyen le lehet szedni egybe, és átraki egy másikra. A baj csak az, hogy szét kell hozzá vágni a magot egy kis helyen, és összerakni már igencsak nehéz, hegeszteni lehet csak, és ha nincs sönt a trafóba, akkor az lead 2kW-ot is a szekunder oldalon.


csüt. júl. 12, 2007 21:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Attól félsz, hogy megráz, vagy hogy zárlatot csinálsz :?: Mert zárlat ellen jó egy kisautomata is...


csüt. júl. 12, 2007 21:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Azon gondolkodtam, hogy csináltatok belőle egy 230/230-as leválasztó trafót. Így tudnék kicsit játszani a hálózati árammal úgy hogy én biztonságban vagyok.

Olyan gáz, hogy anyám belém nevelte ezt a ne nyúlj a konektorhoz dologot.
Annyira jól sikerült ez, hogy ezerszer meggondolom, "vajon biztos bedugjam?".
Majd kis idő után a válasz általában meg is fogalmazódik: "Nem, nem merem."


csüt. júl. 12, 2007 20:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hát orosz mikrosütőtrafókról csak rossz emlékeim vannak, de pl. kettőt egy rúd két végére hegeszve egész szép súlyzót lehet gyártani! A vasmag viszont tényleg jó lehet még :)


csüt. júl. 12, 2007 20:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Megnézem majd, csak elő kell bányászni a műhelyem mélyéről, a lomok aljáról:)

Ha jól rémlik, (de lehet, hogy hülyeség) vmi 3-4000V-ot használtak nagyfesznek, az általában használt kb. 2000v helyett. Mindenesetre szép nagydarab hiperszil magos trafója van:)


csüt. júl. 12, 2007 20:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Ateeeeeeeeeeeeeeee!

Ennyire ismered az Електроника-01 tipusú mikrót?
Egész véletlen nem tudod a kibányászott transzformátor kilógó vezetékei közti menetszámkülönbséget, és vezetékvastagságot? Mert az enyém még jó, és hátha lehetne így is használni okos dologra.


csüt. júl. 12, 2007 20:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://cgi.ebay.com/DIODE-100kV-5mA-1pc-diodes_W0QQitemZ250142106412QQihZ015QQcategoryZ11737QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Ehhez mit szólsz? :) Mondjuk áramra nagyon kicsi


csüt. júl. 12, 2007 19:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Rat001 fórumtárs mutatott röntgen egyenirányítót, az is hasonlóan nézett ki, csak hengeres. (no meg 60KV-os)

Szétboncoltam egy BY16 szerű (mikrosütő) diódát, a nyitófeszültsége alapján 15-17 db szilíciumdióda (ebből gyaníthatóan 1KV-os) van benne. Gondolom marhára egyformák, mert kiegyenlítő ellenállat belül nincs. Bár elvileg még lehetne is, ha a tokot kicsit vezetővé teszik belül a kristályok mellett...

http://www.diotec.de/pdf/by4.pdf

262Ft RET


csüt. júl. 12, 2007 19:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Pedig már épp meg akartam enni :(


csüt. júl. 12, 2007 18:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Nem, nem javítás.

Az Elektronyika SZP1-es mikrosütőben valóban ilyen a gyári nagyfesz. egyenirányító. Nekem is van egy ilyen (sajna trafóhibás) mikróm:)

És ahogy a ruszkikat ismerem, az a "snickers" is szétboncolva kb. ugyanígy nézhet ki, csak epoxi tokban van...:)


csüt. júl. 12, 2007 18:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Vagy már valaki javította, és kisebb feszültségű diódákat kötött sorba.


csüt. júl. 12, 2007 10:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Nekem is ilyen kezem van, csak másutt vannak rajta a vonalak.

Majd holnap csinálok még képeket, azokról, amit találtam, de nem ismertem meg. Vajon miért jobb sorbakötni őket? Nem tán olcsóbb?!


csüt. júl. 12, 2007 1:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Van még egy asztal is egy lámpa is a közelben +billentyűzet :)
Amúgy nekem az orosz sütőbe nem ilyen volt a dióda, hanem egy nagy nagy snickersnek tűnő barna egy darab dióda. Ezek nem aprózzák el, valszeg 20kV-ra vannak tervezve (az újabb mikrókban 12kVosak) talán 1-2A-re.
http://kalazif.googlepages.com/snickers.jpg/snickers-full.jpg


szer. júl. 11, 2007 22:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Lent diódasor, felül egy rotring és egy utánzat töltőceruza. :lol:
..csak így röviden.. Erről hosszabban tud valaki szólni?


szer. júl. 11, 2007 21:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Valamelyik nap szétszedtem a 20 kilós ruszki mikorómat. Kész aranybánya az a cucc.

Találtam benne valamit, de nem tudom, hogy micsoda:
http://kepfeltoltes.hu/070711/IMGP0074_ ... es.hu_.jpg

Esetleg valaki elmondaná? (ha lehet ne csak tőmondatban, inkább legyen egy hosszú körmondat)
Egyébként кд210А van ráírva.


szer. júl. 11, 2007 20:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Nemértem miért kell minden mondatomat egyenként beidézve hosszasan "cáfolni",egyáltalán nem letorkolva vagy durván beszólva pontosítottam amit írtál.
Arra nem gondoltam, hogy ezt bántónak találod, csak igyekeztem tételesen válaszolni.
..akkor bocs érte.



Skori írta:
Amikor a szupravezető közelében a mágnes el akar mozdulni, akkor hatalmas áramok indulnak meg szupravezetőben, amik a mágnes elmozdulása ellen hatnak. A mágneses teret is lényegében úgy "jegyzi meg", hogy egy folyamatos áram cirkulál benne - mivel szupravezető ezért az áram sosem csökken le, hanem tetszöleges ideig folyik, és ennek megfelelő mágneses teret hoz létre. Persze biztos másféle magyarázatok is léteznek amik a valósághoz talán közelebb állnak, de ez amolyan "józan paraszti ésszel" is hihetőnek ill. érthetőnek tünik.
Igen! "A mágneses teret is lényegében úgy "jegyzi meg", hogy egy folyamatos áram cirkulál benne."
Legjobb tudomásom szerint így működik! Ettől jegyzi meg a mágneses teret.
Az elektromosság és a mágnesesség szorosan összefügg, ezt nem is kell mondanom.
Ezt jelenti a "befagyasztás".

Itt a "mágnesesség befagyása" csak egy hasonlat, amit a fizikai halmazállapot változásból vettünk,
mert jobb közérthető kifejezést nem könnyű találni.
Ha v'mi megfagy az annyit tesz mint abban az állapotban marad, megszilárdul.
Úgy marad ami benne van ahogy megszilárdult.

Szóval ezt a szupravezetőnél inkább csak hasonlatként használjuk.
Annál is inkább elterjedt ez a kifejezés mert valódi lehűtés, fagyasztás
is van a folyamatban a hétköznap szokásos hőmérséklethez képest,
ezért még közelebb érzi az ember némi fogalom zavarral ezt a kifejezést.
Persze itt csak szimbolikus jelentősége van a "mágneses tér befagyásának" .

Ez olyan mint amikor nagyon ki vagy melegedve és
azt mondják, ne igyál hideg vizet mert leforrázod a tüdőd.
Itt semmi nem azt jelenti szó szerint amit mondanak,
(hideg vízzel nem forrázol) de mégis megértjük a lényegét, ez is ilyen.



Bele "fagy" a mágnesesség. De hiszen tudjuk, hogy a szupravezetőben végtelenségig,
na jó, hosszabb ideig kering az áram amíg az hideg és ettől van mágneses hatása.


Már vagy harminc évvel ezelőtt kisérleteztek az oroszok a
szupravezető mágnes plazma összetartó hatására alapuló fúzióval a tokamak nevü berendezésben.

Abban hatalmas mágneses tér tartja egyben a plazmát, hogy ne érjen a készülék burkolatához.
Itt is használják a szupravezető mágneseket.

Azt viszont nehezen tudom elképzelni, hogy a hűtött szupravezető és
a roppant magas hőmérsékletü plazma hogyan férnek meg egymás közelében.
Ahhoz milyen hőszigetelő v. mekkora hűtő energia kell..? :roll:



Találtam erről irodalmat, ma hol tartanak:
http://hvg.hu/Tudomany/20060123tokamak.aspx
http://www.kfki.hu/(html3,hu)/fszemle/archivum/fsz0507/zolet0507.html
http://www.mancs.hu/index.php?gcPage=/p ... hp&id=9382

Tudom, kicsit elkalandoztam de éppen ezek az
egymásba átfolyó határ területek a leg érdekesebbek és
az utolsó néhány mondatért nem akartam azt tenni, hogy aki olvasni akarja az GO TO fúziós topik... :)


vas. jún. 24, 2007 23:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Skori írta:
Amikor a szupravezető közelében a mágnes el akar mozdulni, akkor hatalmas áramok indulnak meg szupravezetőben, amik a mágnes elmozdulása ellen hatnak.
Mi is így tanultuk, egyszerűen Lenz törvénye érvényesül. Ez a befagyasztás egy kicsit marketinges dumának tűnik...


vas. jún. 24, 2007 23:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Amikor a szupravezető közelében a mágnes el akar mozdulni, akkor hatalmas áramok indulnak meg szupravezetőben, amik a mágnes elmozdulása ellen hatnak. A mágneses teret is lényegében úgy "jegyzi meg", hogy egy folyamatos áram cirkulál benne - mivel szupravezető ezért az áram sosem csökken le, hanem tetszöleges ideig folyik, és ennek megfelelő mágneses teret hoz létre. Persze biztos másféle magyarázatok is léteznek amik a valósághoz talán közelebb állnak, de ez amolyan "józan paraszti ésszel" is hihetőnek ill. érthetőnek tünik.


vas. jún. 24, 2007 23:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A mágneses tér kiszorulása a szupravezetőből évtizedek óta ismert jelenség,mi is tanultuk.
Ezt a mágneses tér "megjegyzősdit" először hallom,olvasom.

http://www.mindentudas.hu/mihaly/200305 ... tml?pIdx=5

Nemértem miért kell minden mondatomat egyenként beidézve hosszasan "cáfolni",egyáltalán nem letorkolva vagy durván beszólva pontosítottam amit írtál.


vas. jún. 24, 2007 21:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
?? Az alsó anyag szupravezető kerámia,de nem szobahőmérsékleten,szobahőmérsékletű szupravezetés még nincs!!
Tehát amíg a hideget rá nem öntik,az bizony közönséges kerámiának tűnik, mégcsak nem is mégnesezhető!
Eddig ezt írtam én is.


MotoHacker írta:
Nem "fagy bele" (?) semmiféle "mágnes formája",ez valami tévedés.
A saját szememmel láttam pl egy lebegő sakkfigurát hogyan "élesztettek fel" ismét lebegővé.
Bizony, ott kellett a szupravezető fölött lennie a mágnesnek amikor lefagyasztották.

Egy korlátszerü kapaszkodókkal ellátott szupravezető fölött lebegő
mágnes korongon még egyensúlyozhattam is.


MotoHacker írta:
A szupravezető kiszorítja a mégneses teret magából,primitíven fogalmazva "a mágnes mindig a saját tükörképét látja" maga alatt amíg egy szupravezető felület felett van,ezért nyugalomban lebeg.
A mágnes saját tükörképét, vagyis egy mágneses teret amit megjegyzett a lefagyasztás hatására.
Miért, én nem ezt mondtam?


MotoHacker írta:
Vagyis nem csak úgy lebeg,hanem a mégneses mezőn támaszkodik.
..de hiszen én is ezt írtam, a felső mágnes által létrehozott mezőn.
Ezért nem csúszik oldalra mert amikor megfagyott akkor fölötte volt a mágnes, erre "emlékezik".


MotoHacker írta:
Ha nem teszek oda semmiféle mágnest előbb,csak lehűtöm,akkor is működik a dolog,persze csak adott nagyságú mágneses térig,adott súlyú mágnesig,stb.
A műegyetemen volt egy kiállítás néhány évvel ezelőtt és ott minden alkalommal fölötte volt a lebegtetendő mágnes amikor befagyasztották a szupravezetőt.


MotoHacker írta:
Ja és nem abszolut minusz fokra,mégcsak nem is abszolut 0,az ugyanis durva lenne!!
Abszolut nulla közelében minden anyag szupravezet ugyanis!!
Ezek a kerámiák épp azért forradalmiak,mert már minusz 80-100 fok körül (lehet,hogy már -40is van?) már szupravezető tulajdonságúak!!
Ezt pontosan nem tudom, ezért pontoztam ki.


Közben találtam valamit a témáról:
" A mágikus taszítás
A kiállítás felét a látványos, szupravezető mágneses lebegtetésen alapuló, hasznos és kevésbé hasznos eszközök alkották. Ezek működésének elvi alapja az, hogy a szupravezető képes megjegyezni a lehűlésekkor érzett mágneses teret, és ennek megváltozásával szemben erőt fejt ki. Tehát, ha például egy adott hőmérséklet alatt szupravezető anyagot úgy hűtünk le, hogy egy mágnesre helyezett egy centiméter vastagságú lapon fekszik, akkor szupravezetővé válása, és a lap eltávolítása után ugyanúgy egy centi magasságban fog lebegni a másik mágnes fölött. Ilyen stabil lebegés két nem-szupravezető mágnessel sosem érhető el.

Az egyik látványos, bár haszontalan kiállítási tárgy egy lebegő sakk volt, ahol a bábuk – nitrogén folyamatos hozzáöntése mellett – úgy egy centivel a tábla fölött lebegtek és pörögtek. (Egyébként kis túlzással az egész kiállító terem a folyékony nitrogén párolgásából eredő gőzben ködlött, ami talán érzékeltette az itt bemutatott eszközök legfőbb hátrányát.) A másik haszontalan, bár mókás dolog a lebegtető korong volt, amire minden kétszáz kiló alatti ember felállhatott, és érezhette a súrlódásmentes pörgés adta élményt.
"
Forrás: http://nyuz.elte.hu/archiv29/2913/ttt


vas. jún. 24, 2007 20:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
?? Az alsó anyag szupravezető kerámia,de nem szobahőmérsékleten,szobahőmérsékletű szupravezetés még nincs!!
Tehát amíg a hideget rá nem öntik,az bizony közönséges kerámiának tűnik,mégcsak nem is mégnesezhető!

Nem "fagy bele" (?) semmiféle "mágnes formája",ez valami tévedés.

A szupravezető kiszorítja a mégneses teret magából,primitíven fogalmazva "a mágnes mindig a saját tükörképét látja" maga alatt amíg egy szupravezető felület felett van,ezért nyugalomban lebeg.

Vagyis nem csak úgy lebeg,hanem a mégneses mezőn támaszkodik.

Ha nem teszek oda semmiféle mágnest előbb,csak lehűtöm,akkor is működik a dolog,persze csak adott nagyságú mágneses térig,adott súlyú mágnesig,stb.

Ja és nem abszolut minusz fokra,mégcsak nem is abszolut 0,az ugyanis durva lenne!!
Abszolut nulla közelében minden anyag szupravezet ugyanis!!
Ezek a kerámiák épp azért forradalmiak,mert már minusz 80-100 fok körül (lehet,hogy már -40is van?) már szupravezető tulajdonságúak!!


vas. jún. 24, 2007 20:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az alsó anyag egy szupravezető amibe bele fagy a felső mágnes által keltett taszító mágneses tér formája.
Azt viszont én sem értem, hogy miért a folyékony nitrogén ráöntése után teszi fölé a mágnest,
ugyanis átfagyás után már nem módosulhat ettől a szupravezatő tere.

Ilyent már láttam élőben is.
Először a mágnest a szupravezertő fölé helyezték és
valamivel ideiglenesen alátámasztották, hogy megtartsa a távolságot.
Ezután termoszból folyékony nitrogént öntöttek a szupravezető köré, amitől az lehűlt
a szükséges abszolút (-)... hőfokra. Miután lehült, kivették a távtartót.

A fölötte elhelyezett állandó mágnes által keltett erőtér formáját megőrizte amíg
a szupravezető fel nem melegedett.

Azt viszont tényleg nem értem, hogy itt miért befagyasztás után teszik fölé a mágnest.
..talán az áthűléshez szükséges időt használták ki, így működhetett a kísérlet.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 vas. jún. 24, 2007 20:30-kor.



vas. jún. 24, 2007 20:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Ezt el tudná valaki magyarázni hogyan működik?
www.youtube.com/watch?v=o8nCg0n0zXM&mod ... ed&search=


kedd jún. 19, 2007 7:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Amit én találtam róla, az nem sok, de talán el tudsz indulni:
http://parts.o2xygen.com/parts/z/8.html
http://www.ic36.com/search/search_sell. ... word=ZC503


csüt. jún. 14, 2007 4:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 518
Tartózkodási hely: BP.XI
Hozzászólás 
Itt lenne a proci képe.
Valaki találkozott ilyennel?

Kép


köszi


szer. jún. 13, 2007 15:29
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 518
Tartózkodási hely: BP.XI
Hozzászólás 
Üdv!

Van egy beültetett nyáklapom és rajta egy
ilyen nevü ic: ZC503205 CPU. Ja meg egy
Motorola logo rajta (karika benne az M bötü) :)

Sajna a neten nem találtam semmit, vagy
csak nem jól kerestem.
Valaki találkozott ilyen nevü ic-vel?

fotót is felteszek ha segít de csak este.
köszi


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gerry szer. jún. 13, 2007 15:29-kor.



szer. jún. 13, 2007 6:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Talán a frekivel kellene kisérletezni a tó szélén.
Persze ha be vannak zárva egy befőttes üvegbe akkor nem tudnak természetesen viselkedni
mert nem v'laszthatnak a szabad menekülés és az általuk eldönthető vadászat lehetősége között.
Lehet, hogy nagyon zavarja, de szegény szunyog még elkeseredett képet se tud vágni. :(

proli007 írta:
Egyszer riasztó gyártásra adtuk a fejünket.
Fogtunk egy szúnyogot, és egy főzőpohár segítségével összezártuk, egy magassugárzóval. Generátor rá, aztán gyerünk. Freki, impulzus stb..
Az meg csak ott röhögött a membránon, miközben az üveg majdnem szétment.

Hát az eredményen kívül, más riasztó nem vol. Gyorsan fel is adtuk a gyártást. :oops:
Ez olyan mint amikor valaki görény illatot tesztel bebörtönzött rabokon és
azt várja, hogy a bűztől megtébolyodva szét tépjék a rácsot és elmeneküljenek.


kedd jún. 12, 2007 9:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: "Acélváros"
Hozzászólás 
Részben off, mivel nem elektromosan működik, de működik.
Ha vízparton vagyunk, és találunk a közelben nádat, annak a száraz termése (buzogány) az egyik, ha nem a legjobb riasztó.
Meg kell gyújtani a tetejét, elfújni, ezután "csak" füstöl, mérettől függően 1-2 órán át. Irtóznak tőle a kis fenevadak.

Ellenben van nekem egy elektromos is (vagy csak volt?), alig nagyobb egy 9V-os elemnél, abban a "hangszóró" egy autókban is használt ultrahangos riasztó piezo sugárzója volt sztem.
Sátorozásnál használtuk, ha be volt kapcsolva nem jöttek be a szúnyogok, tehát csak volt valami hatása.


kedd jún. 12, 2007 8:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Na még ezt is kibírta..? ..aztán jól megcsípett mert felbosszantottad.
Meg kellett volna kínálni alkohollal.
Ha bírja a szeszt akkor daloljon,
ha nem akkor dögöljön meg.

Off
Egy orosz professzor előkészített egy kisérletet.
Oda készített az előadói pulpitusra kettő üvegpoharat, egy kancsó vizet,
egy üveg vodkát és egy kis petricsészében egy gilisztát.
Amikor a hallgatóság helyet foglalt, a prof bele kezdett a kisérletbe.
Az egyik poharat megtöltötte vízzel, a másikat vodkával
és fennhangon elkezdett magyarázni..
Kedves összegyűlt hallgatóság! Daragije druzja!
Látják, az egyik pohárban víz van.
Most bele teszem ezt a gilisztát, nézzük mi fog történni.
A giliszta vígan tekegett és mozgott a vizes pohárban.
Na és most nézzék mi lesz
-ezzel át raktra a gilisztát a vodkás pohárba-
Persze a giliszta kettőt rándult és mozdulatlanul kinyúlt.
Ezután feltette a kérdést a közönségnek,
ki tudja mi ebből a tanulság??
- azt várta az öreg, hogy mindenki levonja a következtetést,
hogy az alkohol milyen veszélyes méreg ezért
nem szabad mértéktelenül inni -
Bekiabált egy rekedtes hangu férfi a harmadik sorból.
Hát mi lenne? Igyunk vodkát, akkor nem leszünk gilisztásak!


Lehet, hogy ez szunyoggal is működne?

Egyébként tényleg, ezt komolyan mondom, volt egy ismerősünk akihez
szoktunk átmenni beszélgetni a kertben.
Viszont ő nagyon szerette a bort, 2-3 litert is meg tudott inni néhány óra alatt.
Közben esteledett és jöttek a szunyogok, kezdtek csípkedni minket.
Az ismerősünk fennhangon megjegyezte, hogy őt bizony nem csípi a szunyog
mert már nem maradt elég vér az alkohol keringésében.

Még az is igaz lehet, hogy akkor azért nem csípték meg.
Persze még az is előfordulhat, hogy csak ő nem érezte a kábulattól.

Bocs az Off-ért.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 kedd jún. 12, 2007 15:18-kor.



hétf. jún. 11, 2007 22:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
balu1 írta:
Legfeljebb valami nagyon zavaró nagyobb teljesítményü huszon.. KHz-es ultrahang lenne az ami minden állatot rovart és bogarat elriasztana.
..szerintem


Egyszer riasztó gyártásra adtuk a fejünket.
Fogtunk egy szúnyogot, és egy főzőpohár segítségével összezártuk, egy magassugárzóval. Generátor rá, aztán gyerünk. Freki, impulzus stb..
Az meg csak ott röhögött a membránon, miközben az üveg majdnem szétment.

Hát az eredményen kívül, más riasztó nem vol. Gyorsan fel is adtuk a gyártást. :oops:
Kivettük a pácienst, (hátha vaktöltény, vagy bizi volt) mely ezután vidáman dagadtra csípte a kezemet. :D


hétf. jún. 11, 2007 21:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Viszont egy gond van, nem az akar megcsípni hanem a csaj szunyog, vagyis azt kell megcsípni, mielőtt fordítva történne.
Ha én egy kicsit is megcsípem akkor az már nem tud csípni. !-B

Na jólvan, mielőtt ezt túl bonyolítanánk, az a riasztó nem el hanem felriasztotta ezeket.
Mások is kipróbáltak hasonló kis teljesítményü zümmögő szunyog riasztásra készült dolgokat de mindenki csak panaszkodott.

Legfeljebb valami nagyon zavaró nagyobb teljesítményü huszon.. KHz-es ultrahang lenne az ami minden állatot rovart és bogarat elriasztana.
..szerintem


hétf. jún. 11, 2007 21:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 401 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség