Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 23:06



Hozzászólás a témához  [ 271 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6
OFF-Konyhasó elektrolizálása fémnátrium előállítása házilag! 
Szerző Üzenet
Hozzászólás 
bandiras2 írta:
A fa szenet mi a fa szér nem fogadja a fórummotor egy be?

Talan mert azt hiszi, hogy epp onkritikat gyakorolsz, nem pedig szervesanyagot nevezel meg.. :)))))
(bocs, nem lehetett kihagyni! :)


vas. dec. 04, 2005 3:11
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
Hááát nem egyszerű.
Légmentesen záró dobozt kalapálni ablakkal, autógumibelsőből "kesztyűt" belenyomni, vagy mivel elég forró lesz odabent valami flexibilis nyílást külsőgumiból kialakítani, amin át be lehet nyúlni szerszámmal hogy dolgozni lehessen benne, széndioxid utánpótlást megoldani, mert a klórelszívással csak elmegy némi széndioxid is, ... Habár ha ügyesen oldja meg sz ember, akkor az olvadékba kissé belógó csővel megoldható lenne. Én ceruzabélről próbálnám fűteni: graffitból van, tehát bírnia kell ha nem kap zokkszigént. Kapna viszont trafóról 12V sokampert, oszt jóvan.
Vigyázni kell, mert alacsony a forráspontja:

NACL Melting point 801 °C
Boiling point 1465 °C
http://en.wikipedia.org/wiki/Nacl

illetve a nátrium:
Melting point 97.72 °C,
Boiling point 883 °C,
http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium

Szóval van egy szűk 80°C os tűrés, ahol a só is folyik, és a fémnátrium se forr.

Habár elméletileg lehetséges, hogy egy vízhűtésű kupakot csinál a cumónak, amire kicsapódhat a nártiumgőz, és így fogja meg a nátriumot, de ez csak még bonyolultabbá tenné a rendszert. Ipari körülmények között talán megérné, de otthon felesleges

HiMen!
Nálad a nátrium feljött a tetejére?
Elméletileg a nátriumnak úsznia kell a só tetején márcsak a sűrűségéből kifolyólag. Ez megkönnyíti a végén a szétszedést(kihűlés után az ember egyszerűen leveri róla a maradék sót)

Utánanéztem http://en.wikipedia.org/wiki/Al2O3 holmáshol? sűrűsége miatt a timföld kerülne legalulra, szóval hülyeséget írtam az első hsz-emben, azzal nem lehet betömni a tetjét, de védőgázban nem is kell. Óccsó széndioxidfeltöltés, ha az ember szifonpatron szipolyozás helyett mondjuk begyújt fa szénnel egy kis cseréptálon a lezárt cuccban mielőtt bekapcsolja az áramot, így minden oxigén elfogy. A jóminőségű fa szén nem kormol, és megadja az alaphangulatot.

Ha nem panelben laknék, még neki is állnék, mert bennem is megvan ez a kissé selejtes beállítás !-][/url]


Vizibombát?


oshifis!
írtad:
"Ha jól emlékszem, a nátriumot kémiaórán viz alatt tartották, amikor kiszedték, akkor meggyulladt és elégett. Legegyszerűbb, ha kérsz a kémiatanárnőtől otthoni kisérletre, lehet, hogy ad rá egy 5-öst "

A fehér foszfort kell vízalatt tartani, mert az is naggyon durva anyag.

egyébként pedig: http://www.sulinet.hu/tlabor/kemia/szoveg/index.htm
A fa szenet mi a fa szér nem fogadja a fórummotor egy be?


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára bandiras2 vas. dec. 04, 2005 5:40-kor.



szomb. dec. 03, 2005 23:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Durva... Mivel tartottad olvadt állapotban a konyhasót? Vagy megteszi az áram is, ha már sikerült egy kis vezetést létrehozni?


szomb. dec. 03, 2005 18:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás .
Én szeretem az ilyen fazonokat mint RGB. Én is ilyen hülye vagyok... :lol:

Gyerekkoromban már próbáltam, dupla cserépben , közte fűtőszál, a sóban pedig grafit elektródák. A nátrium előállítás korai fomája volt ez iparilag is. (Mármint nem cserépben, de olvadék konyhasó elektrolízissel és grafit elektródokkal. Tizenéves korom kedvenc szervetlenkémia könyvében olvastam ami édesapám egyetemi tankönyve volt). (Egyébként próbáltam salétromsavat, kénsavat és sok egyebet is csinálni)

Szóval megcsinálható. Az egyik elektródon fog kivállni a Cl, szippansd el. Az egészet tedd széndioxiddal töltött zárt helyre. Valamivel emeld ki (jó messziről) a fém nátriumot és hülés után tedd olajba. Levegőre nem gyullad egyébként be de eloxidál és tönkremegy, pláne ha forró a fém.

Jó vízibombát lehet csinálni belőle :twisted:


szomb. dec. 03, 2005 16:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
RGB magát adja ismét (meg kell hagyni, ügyes :) provokátor) szerintem pont az emberek ilyen reakcióit élvezi.

Feltűnt már valakinek, hogy hányszor szólt hozzá a topiknyitó? :)
Feldobta a kérdést, aztán... "itt egy gumicsont, rágódjatok rajta".


szomb. dec. 03, 2005 14:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Természetesen az olvadt sóról írtam én is, hogy jól vezet. Merthogy ez a kérdés szerepelt a topicnyitóban.

Esetleg meg tudnád adni a kötési energiát eV-ban?


szomb. dec. 03, 2005 10:04
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
a só egyátalán nem vezeti az elektromos áramot, csak olvadék vagy elektrolit formában.

A nátriumot pedig valóban petróleoum alatt tartják, mivel a vizet elbontja. A levegő nedvességtartalmát is.

Lehetséges házi körülmények közt nátriumot (káliumot, kálciumot és magnéziumot is) előállítani, úgyhogy én egyátalán nem akarom rgb kedvét elvenni a kísérletezéstől! 8)

(Hogy legyen elektro vonzata, a folyamat elektromos áramot igényel, alacsony feszültség és nagy áramerősség mellett)


szomb. dec. 03, 2005 2:37
Profil Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
SPafi írta:
djsms!

Köszi, nem gondoltam hogy ilyen fontos ember :wink: vagyok!

ha rgb visszatér, vagy a topiknak nem lesz elektrós hozzászólója akkor szigorúan visszazárom! :)


pén. dec. 02, 2005 23:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
djsms!

Köszi, nem gondoltam hogy ilyen fontos ember :wink: vagyok!


pén. dec. 02, 2005 23:03
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
ahogy forráspontig hevülő fém fröcsög lángolva szerteszét mindent felgyújtva, olthatatlanul


Miközben finom Na2O por száll szerteszét, mely a nyálkahártyákon a vízzel tovább reagálva ha jól sejtem NaOH-vá alakul, és szanaszéjjel marja a jelenlévők légutait és szemét.

Viszont egy kapcsoló üzemű áramforrás építésébe szívesen besegítek. Ez is jól jönne az elektrolízishez.

Szerintem a só baromi jól vezethet, hiszen másból sem áll, csak ionokból. Hogy az áram elég-e a melegen tartásához, az a hőszigeteléstől is függ, de általában az égéshők nagyságrendekkel nagyobbak az olvadáshőknél, tehát a bontáshoz szükséges energia tört része is elég az olvasztáshoz, nagyságrendileg rendben van a dolog, ha elég gyors a folyamat. Ezért kell jó nagy áram, kapcsoló üzemű táp.

Valaki bepalizott egy spéci vízbontó inverter tervezésére, aztán nem jelentkezett, úgyhogy kész a terv szinkronegyenirányítóval, 4V 800A körüli áramhoz. Ez kb. jó lehet ide.


pén. dec. 02, 2005 23:01
Profil Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
ez kémia, nem elektro!
Bezár a bazár
szerk.:
SPafi kérésére mégis nyitva marad


pén. dec. 02, 2005 22:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
Ha indítás előtt lezárja az olvadt keveréket pl timfölddel(az jó kérdés hogy azt honnan szerez), akkor lehet rá esélye, de 10 perc után megnyiffan a klórgáztól. Nameg utána összegyűjteni az anyagot??? Ha összedermed a kivált alumíniummal, azt a büdös életben nem szedi szét, habár az AlNa ötvözetnek haasonló tulajdonságai lehetnek, szóval ez a kisebb baj. A nagyobb probléma a kihűlés teljes ideje alatt légmentesen elzárva tartani a nyersfémet. Ha megpróbálja lecsapolni olvadtan, akkor szerintem gyönyörű tüzijátékban lesz része (elképzelem, ahogy forráspontig hevülő fém fröcsög lángolva szerteszét mindent felgyújtva, olthatatlanul(najó 3 mázsa szárazjéggel talán) ).

1 Liter cseppfolyós klórgázzal a fél kerületet kórházbajuttathatja, ha nem tudja valamiben semlegesíteni(az iparban hatalmas gázmosótornyokat használnak vízfüggönyökkel, hogy elnyeljék a káros gázokat, amit majd később kiszednek belőle ... vagy a tiszába zúdítják...)

Bocs RGB, de ahogy elolvastam a topiccímet 80%ra tettem a valószínűségét, hogy te nyitottad, erre arrébb viszem a tekintetemet, és lőn... Nincs harag?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bandiras2 vas. dec. 04, 2005 3:52-kor.



pén. dec. 02, 2005 21:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
RGB magát adja ismét (meg kell hagyni, ügyes :) provokátor) szerintem pont az emberek ilyen reakcióit élvezi.
Történetesen egy jóbarátom kishijján kinyiffant egy adag klórgáztól amit egy strandon sikerült belélegeznie (az idióta uszómesterféleség meg még poénosnak is tartotta ahogy fuldoklik, szerencsére volt más aki mentöt hívott) Szóval szerintem ez nem igazán vicces téma.
Kedves RGB, kimondottan hülye ötlet klórgázzal játszani és esetleg bárki másnak ilyen ötletet adni...


pén. dec. 02, 2005 20:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
szvsz gondold át mégegyszer a klór qrvára veszélyes, a nátrium sem egyszerű eset.
Egy klórtol szétmálló tüdő nagyon xar életre ad lehetőséget...


pén. dec. 02, 2005 18:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem akarom elvenni a kedved a "játékodtól" de ez nagyon veszélyes dolog.

A helyedben nem kisérleteznék otthon ilyen dolgok házi előállításával.
Viszont egy kis darabot ha valahonnan szerzel akkor kézzel ne fogd meg.
Egyébként vigyázz mert meggyullad a levegőn és vízen futkosva is.

Az előállítással kapcsolatban.. NAGYON VESZÉLYES!!!
Az, hogy saját magad veszélyezteted csak az egyik része.
Mindenki rendelkezzen a saját egészsége fölött.
Viszont a klór a környezetedben is életveszélyt okoz ha kiszabadul.
Nem is beszélve az olvadt forró és lobbanékony fémről, ami neked okozhat gondot.

Fröccsent már rád forró olaj v. zsír amikor valami kaját készítettél?
Ez nem olaj. Ha rád fröccsen akkor beléd is ég.

Igazán nem szeretem az olyan hozzászólásokat ami nem visz előre.
Ezzel szemben erről a tervedről én is csak lebeszélni tudlak mivel nem rendelkezel olyan biztonságos ipari berendezéssel
amivel megbízhatóan ilyent lehetne csinálni.

Na meg otthon klór gázt tárolni...
Ez igen nagy felelőtlenség :!:
Javaslom ne csináld!
.


pén. dec. 02, 2005 18:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 518
Tartózkodási hely: BP.XI
Hozzászólás 
De mégis így van!!!

A vizes elektrolízis tehát kizárva.

Egyéb ötlet??????


pén. dec. 02, 2005 18:14
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 518
Tartózkodási hely: BP.XI
Hozzászólás 
oshifis írta:
Ha jól emlékszem, a nátriumot kémiaórán viz alatt tartották, amikor kiszedték, akkor meggyulladt és elégett. Legegyszerűbb, ha kérsz a kémiatanárnőtől otthoni kisérletre, lehet, hogy ad rá egy 5-öst :-)


Én szerintem meg a Nátriumot petroleumban szokták tartani :wink:

Ha pedig a Nátriumot vízbe teszed, akkor a felszínen szaladgálva elpárolog, a végén meg egy bazi nagyot durran :wink:

Na ennyit a kémiáról :D

Ui.: De lehet hogy nem így van!!! :wink:


pén. dec. 02, 2005 18:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Szívás lenne így nátriumot előállítani. A gyárban folyékony higany katóddal elektrolizálnak KCl oldatot. (nem olvadékot) a higanyba beoldódik a keletkező nátrium, ami onnan viszonylag könnyen kiszedhető...

Sztem ezzel most ne sz*pj, veszéyles és felesleges. Ja és csak vákuumban lehetne megcsinálni, lévén meg is gyullad rögtön...


pén. dec. 02, 2005 17:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Ha jól emlékszem, a nátriumot kémiaórán viz alatt tartották, amikor kiszedték, akkor meggyulladt és elégett. Legegyszerűbb, ha kérsz a kémiatanárnőtől otthoni kisérletre, lehet, hogy ad rá egy 5-öst :-)


pén. dec. 02, 2005 17:45
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. szept. 25, 2004 7:04
Hozzászólások: 385
Tartózkodási hely: Saint S,Budap Est :D
Hozzászólás 
Lehetseges.
En a mai napon torpe atomeromuvet epitettem a feszerben fellelheto felesleges alkatreszekbol.


pén. dec. 02, 2005 17:33
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
Hozzászólás OFF-Konyhasó elektrolizálása fémnátrium előállítása házilag!
A fórumban leírt információkért továbbra sem vállal felelősséget a Hírek Kft. A veszélyes anyagokkal való kísérletezéstől mindenkit óva intünk; a következő oldalakon olvasható hozzászólásokon ismertetett módszerek kipróbálását személy szerint SENKINEK SEM ajánlom! - Sy

Sziasztok!

Nátriumot szeretnék előállítani konyhasóból elektrolizissel. A konyhasó vagy kősó megolvasztása után grafit elektródok segítségével gondoltam.
800C-on olvad, esetleg érdemesebb lenne NaOH helyett, ami kb 3-400C on olvad és nem is olyan viszkózus. szerintetek?

mennyire vezeti az olvadt kősó a áramot? mekkora feszültséget ill áramot ajánlottok. milyen módszerrel olvasszam meg ill tartsam folyékony állapotban? Az elektroliziskor átfolyó áram elég lehet a folyadék hőmérsékletének megtartárához?

Én széntüzelésre gondoltam vagy elektromos fűtésre. vasedényben olvasztanám meg és két lyukacsos vashengerben szénelektródákkal választanám le a Na-ot ill klórt. A Na folykonyan válna le és felúszna a sóolvadék tetejére, ahol összegyüjthetem. A clórt nem célom felhasználni, de ha már ott van, akkor palackba komrimálnám egy hűtőkompresszorral. milyen anyagot nem támadna meg a folykony clór?

Az elektromos fűtés is jó lenne. agyagedényben fűtőszállal... mit ajánlottok, hogyan érdemes kivitelezni és mi a véleményetek?

mire kell a Na és a clór? Mindkettő csak érdekességképpen, a folyékony zöld klórt öntögetném, hűtenék -35Cig vele, a Na.t eltenném gázolaj alá egy üvegbe és örülnémk a tulajdonjogomnak... magyarul csak úgy kell!


pén. dec. 02, 2005 16:30
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 271 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség