Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 23, 2024 10:35



Hozzászólás a témához  [ 271 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
OFF-Konyhasó elektrolizálása fémnátrium előállítása házilag! 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
az yo lesz, csak az áramkorlát ne oldjon le


hétf. dec. 25, 2006 14:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. okt. 28, 2006 16:47
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Nem, még nem csínáltam.
Van ithon nátriumom, meg még jópár dolgom. :D

De működnie kell, én is lehet hogy kipróbálom, van 10db jól működő pc tápom :D mindegyik ugyanolyan, és 5V-on 22A-t tudnak ami: 220A 5V :D
ez 1 perc alatt kb 3g Na-t eredményez :D


hétf. dec. 25, 2006 12:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Majd még a héten lehet kipróbálom. Te csináltál már ebből? (mot=microwave oven transformator)


hétf. dec. 25, 2006 12:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. okt. 28, 2006 16:47
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Szintén egyszerű a válasz: A NaCl és a CaCl2 olcsóbb, vmint az iparban ezt még klór előálítására is használják.
2 légy egy csapással :D

De házilag a trisóbol éri meg legjobban, a forráspont kb 200 celsius
vagyis bőven jó. És fél kiló tiszta trisó zacsiban 500Ft :D

500g = 3 mol Na3PO4 vagyis ebből max 9 mol Na-t lehet előálítani
ami 206g durván :D


hétf. dec. 25, 2006 10:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Mi az a mot?

Mikrosuto trafo.


hétf. dec. 25, 2006 10:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Mi az a mot?


hétf. dec. 25, 2006 1:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
NaCl - CaCl- együtt 400 fok az olvadáspontjuk, én hiszek neked, de akkor nagyüzemben miért sóból állítják elő? 400A 4perc alatt csak 22grammnyi nátriumot választ ki... elég kevés, de nem gond :P Nemrég lemértem áttekert mot áramleadását : 4V melett 619A volt, mielőtt a csavar fel nem melegedett. Berezonált a fél lakás tőle. Egy 100-as szöget pár másodperc alatt eléget :twisted:


hétf. dec. 25, 2006 0:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. okt. 28, 2006 16:47
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Hozzászólnék énis egy kicsit. Mivel félig vegyész vagyok remélem tudok majd segíteni :D

Előszőris: Mér pont NaOH? van egy csomó más anyag:

Na2CO3 - kb 800 celsius olvadáspont
NaCl - kb 800 celsius szintén
NaOH - 310 celsius
NaNO3 - 300 celsius kb
Na3PO4 - 75 celsius !!!!!!!!! (ez a legalkalmasabb) (trisó - vízlágyító)
ráadásul ha aluminiumot használtok anódnak akkor lemegy az aljára az AlPO4, katódnak meg jó egy szénrúd, és tadamm kész-is :D

Vmint 1 mol Na az 22.98g ami 6 * 10^23 e- nak felel meg amihez
96000 Columb töltés kell.
(6*10^23)/(6.25*10^18 )8)
Ez átszámolva 400A 4 perc alatt kiválaszt 22.9g nátriumot :D

A védőgáznak pedig én nitrogént javaslok, az a legalkalmasabb.
De ha robbani akarsz akkor ott a pb-gáz :D

ui: a 400A - 2V megvan egy motból, meg jópár tökös egyenírányítóból :D
Ja, és van rá esély hogy vhol elszámoltam magam :D


vas. dec. 24, 2006 22:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Nemtudom, ki kéne ezt kísérletezni. De szerintem felesleges +védőgáz neki. Ami videót csináltam, az meg még nagyon gyerekcipőben jár, csak arra voltam kíváncsi, mégis hogy lesz ez jelen, arra, hogy robban, nem is számítottam, azóta még nem foglalkoztam vele.


vas. dec. 24, 2006 19:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Unnamed írta:
A probléma itt nem azért van, mert folyamatosan légkör alatt van, hanem hogyha egyszer ott van, érintkezik oxigénnel és vízpárával, és olvadt állapotban van (90 fok) akkor nem lehet megfékezni az égését. Nekem ez a tapasztalatom, ha egyszer az begyullad, főleg ha ilyen kis méretben, akkor azt nemigen lehet eloltani. Talán a petróleum jó lehet rá, azt nem tudom, ki kéne próbálni. Pb gázt én nem vinnék a közelébe sem, de petróleumot sem.



Ép azért viszek pb gázt be felé, hogy ne érintkezzen a levegővel és így nem tud égni, nem tud oxidálódni. A pb szénhidrogén, mint a pertóleum is az, tehát nem bántja a nátriumot.
De itt van kép, hogy szabadon egy hordóban ott van a folyékony nátrium, és nem oxidálódik olyan gyorsan hogy nem maradjon nátrium.

http://rgb.tvn.hu/nao.jpg
Kép


vas. dec. 24, 2006 15:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
A probléma itt nem azért van, mert folyamatosan légkör alatt van, hanem hogyha egyszer ott van, érintkezik oxigénnel és vízpárával, és olvadt állapotban van (90 fok) akkor nem lehet megfékezni az égését. Nekem ez a tapasztalatom, ha egyszer az begyullad, főleg ha ilyen kis méretben, akkor azt nemigen lehet eloltani. Talán a petróleum jó lehet rá, azt nem tudom, ki kéne próbálni. Pb gázt én nem vinnék a közelébe sem, de petróleumot sem.


vas. dec. 24, 2006 14:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Unnamed írta:
infrared: a probléma azzal van, hogy nem szabad légkörben tartani az izzó nátriumot, mert elég, szóval az öntögetős módszer nem lesz jó. Az egészet egy külön atmoszféra alatt kell tartani, ahol nincs se oxigén, se vízpára, legjobb, ha ki vannak égetve, és túlnyomás van a nátriumos térben.





De a videón amit fentebb láttam, ott simán levegőn volt a folyékony nátrium! Amúgy se izzana, mert ahhoz kell vagy 7-800C, nálam kb 340C lesz csak, hisz elég ha a NaOH (op:322C) megolvad. A másik pedig pb gőz atmoszfére alatt lenne, csak öntéskor kerülne pillanatokra csupán a levegőre. De akár egy pb gőzzel átöblített vedérbe mártanám a konzervet, ott szedném le a tetejét és ott önteném át a nátriumot a pertóleumba.

Amúgy a nátriumot nem elsősorba dorratásra ill H2 fejlesztésre használnám, vannak sokkal olcsóbb és hatékonyabb módjai is a robbantásnak, amibe még közveszélyokozásáért sem köthet a rendőr bele. Hogy mire kell a nátrium? Egyszerűen érdekes, különleges fém, nem találkoztam még vele max a suliba kémiaórán, és szeretnék magamnak előállítani.


vas. dec. 24, 2006 11:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
infrared: a probléma azzal van, hogy nem szabad légkörben tartani az izzó nátriumot, mert elég, szóval az öntögetős módszer nem lesz jó. Az egészet egy külön atmoszféra alatt kell tartani, ahol nincs se oxigén, se vízpára, legjobb, ha ki vannak égetve, és túlnyomás van a nátriumos térben.


vas. dec. 24, 2006 11:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Értem már! Beledobod vízbe és robban egyet.


vas. dec. 24, 2006 10:55
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
Idézet:
olcsó tüzi-vizijáték, a rendőr se köthet bele, mert a nátrium nem engedélyköteles

A nátrium tartásába nem is fog belekötni, de ha az utcán "robbantgatsz" vele akkor bizony simán bevisznek közveszély okozása miatt :)


szomb. dec. 23, 2006 20:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
bandiras2 írta:
PumaElBusta írta:
azt elarulna valaki hogy miert jo nektek ha van natriumotok? atragtam magam a topicon de nem derult ki szamomra, viszont nagyon kivancsi vagyok. ;]

Talán ezért? :roll: :lol:
>>cím ITT<<
>>cím ITT<<
>>cím ITT<<
>>cím ITT<<
>>cím ITT<<
>>cím ITT<<
>>cím ITT<<
>>cím ITT<<
>>cím ITT<<
olcsó tüzi-vizijáték, a rendőr se köthet bele, mert a nátrium nem engedélyköteles :twisted:

A hidrogén is jó móka :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=MMB2VR00 ... ed&search=


szomb. dec. 23, 2006 17:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Áruljátok már el légyszives mit kezdtek ezek után a nátriummal, miután kinyertétek a külömböző vegyszerekből, vagy mikből!


szomb. dec. 23, 2006 16:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
jól látom a videókon hogy az olvadt nátrium elég jól bírja levegőn, nem oxidál gyorsan be?

Kitaláltam egy egyszerű jól kivitelezhető módot!

Így néz ki!

Kép

Látszik hogy az anód szénrúd és a katód vas (maga a doboz!). A nátrium 98C olvadáspontjával a NaOH 322C olvadásponttal rendelkezik, tehát a Na folyékonyan válik ki és felúszik a NaOH tetejére, mert könnyebb és a folyadék(NaOH) nem viszkózus mint a só(NaCl), könnyen elválik tőle.
Az oxigén a kémcsövön át távozik. A doboz le van fedve és folyamatos lassú áramban pb gáz vezetek felé, hogy ne oxidálódjon az nátrium. A Na pertóleum latt tartják és a pb gáz is szénhidrogén, tehát nem bántja, hanem megvédi. A konvervdoboz vékony falú tehát jó a hőátadás, gázlángon lehet melegíteni. Maga a doboz a katód, tehát nagy felületen gyorsan sok Na válik le. Amúgy a nagyipar is szénadóddal és vaskatóddal dolgozik. 12V-al egy pc tápról látom el árammal egy multiméteren keresztül mérve az áramerősséget.
A nátriumot nagyon könnyen el lehet tenni magunknak ha végeztünk, hisz levesszük a lángot, a NaOH már 322 alatt megdermed, tehát amikor pl 200Cre már lehült akkor a NaOH már szilárd, de a tetején lévő Nátrium még folyadék és le lehet önteni egy pertóleummal teli pohárba.


szomb. dec. 23, 2006 13:42
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hát még ha atomos állapotban van a keletkező H és O.... 10x akkorát robban.


szomb. dec. 23, 2006 10:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Attól függ, hogy a keletkező vízgőz elzárja-e az oxigént a hidrogéntől. Elvileg mindig felül marad a hidrogén közvetlenül alatta a vízgőz, és csak azalatt a levegő, de azért nemszivesen próbálnám ki, mert ha nem így áll a helyzet, vagy valami miatt megkeverednek a gázok, akkor durvát tud robbanni néhány cm3 is.


pén. dec. 22, 2006 23:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Nem,én arra a leírásra gondolok,hogy összegyűjtjük a durranógázt a lefelé fordított szájú üvegben,aztán pukk meggyújtjuk.
Eddig oké,de az már furcsa,hogy odabent a gáz sokáig ég(?),ha visszadugom a gyufát eloltva,visszagyullad?


pén. dec. 22, 2006 23:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Asszem papírba kell csomagolni a nátrijumot, akkor nem tud elillanni a gáz, meg nem tud mozogni a vízen. Még nagyobb pukk


pén. dec. 22, 2006 18:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Ez a "lángoló" durranógáz nekem kicsit homályos.Itt ha meggyullad,a reakció pillanatszerűen játszódik le,és a végtremék minimális mennyiségü víz(gőz)....nem?
Ha itt a vizen úszkáló és lángoló nátriumra gondolsz, akkor nem, mert folyamatosan fejlődik a hidrogén a nátrium vízzel érintkező felületén, emiatt nem pillanatszerűen játszódik le a reakció, hanem folyamatosan. De annyira azért nem folyamatos, mint ahogy pl. a szén ég, kisebb-nagyobb durranás előfordul.


pén. dec. 22, 2006 17:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Lol, erről jut eszembe, egyik osztálytársam tápegységről akarta megnézni, hogy működik-e a toroid trafója :lol: (végülis csak 2 éve tanulja az elektrotechnikát)


pén. dec. 22, 2006 17:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd máj. 11, 2004 11:04
Hozzászólások: 358
Tartózkodási hely: Slovakia ;)
Hozzászólás 
potyo írta:


Mi Atyánk ki vagy a mennyekben mondd csak, ez melyik ajtón menjen be!
Kimondottan súlyos! Ha ez a tag böllér lenne, a faránál akarná leszúrni a disznót!


pén. dec. 22, 2006 14:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Te jó úr isten... :(
Meglepődnétek egyébként mennyien nem értik ezt egészen,akik különben építenek is mindeféle elektronikát,szerelik a villanyt...addig persze értik:a fázis az ráz,csak azt nem,hogy pontosan miért is..
Végig azon gondolkodtam milyen rémtetteket szeretne az illető,mire kell neki ez....általában abból van a tragédia,nem magából a tudatlanságból.
Én nem lepősök meg, jártam középiskolai gyakorlaton áramszolgáltatónál.

Egyik csávó megkérdi, miért van a nagyfeszültségű távvezetékeken a szigetelők mellé egy-egy kis táblácskára felírva 0-4-8 számjelzés. Már ekkor pislogtam, hogy kérdezhet ilyet valaki, aki naponta ilyeneket szerel. A szakértő válasz: azért 0-4-8, mert azok távolról is könnyen megkülönböztethetők. De azért minket néztek hülyének.


pén. dec. 22, 2006 12:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Te jó úr isten... :(
Meglepődnétek egyébként mennyien nem értik ezt egészen,akik különben építenek is mindeféle elektronikát,szerelik a villanyt...addig persze értik:a fázis az ráz,csak azt nem,hogy pontosan miért is..
Végig azon gondolkodtam milyen rémtetteket szeretne az illető,mire kell neki ez....általában abból van a tragédia,nem magából a tudatlanságból.


pén. dec. 22, 2006 12:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Szép kis villanyszerelő lehet :lol:


pén. dec. 22, 2006 11:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
OFF, de szintén egy gyöngyszem: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2338.html


pén. dec. 22, 2006 0:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ez a "lángoló" durranógáz nekem kicsit homályos.Itt ha meggyullad,a reakció pillanatszerűen játszódik le,és a végtremék minimális mennyiségü víz(gőz)....nem?


csüt. dec. 21, 2006 13:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Igen, tudom, hogy miért volt a pukkanás :D


csüt. dec. 21, 2006 12:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Unnamed írta:
http://kalazif.googlepages.com/P1040677.MOV
http://kalazif.googlepages.com/P1040691.MOV
http://kalazif.googlepages.com/P1040693.MOV
Na sikerült megcsinálni a letöltést. A videók .mov formátummal vannak, hang nélkül. Elég hevesen tud reagálni, ez látszik is, a legutolsó videónál volt a kisebb pukkanás, ami nem is szólt kicsit, és az egész nátriumdarabka marha kicsi volt.

A pukkanás azért volt, mert a vízbe dobott nátrium miközben a víz felszínén úszik, és heves reakcióval nátrium-hidroxiddá alakul, sok hidrogén fejlődik. A reakció exoterm, a keletkező hőtől a hidrogén meggyullad, és színtelen lánggal elég (vízzé). Az égés nem látszik, de a begyulladáskor hallatszik egy pukkanó hang. (Ezért is nevezik a hidrogén és oxigén keverékét durranógáznak, látványos kísérlet, ha durranógázzal megtöltött, fejen álló edényhez közelítünk egy égő pálcával, és beletartjuk, hallatszik egy pukkanás, utána nem látszik a láng. Ez után a kioltott pálcát újra az edénybe tartjuk, ahol látszólag nem ég semmi, akkor meggyullad)


csüt. dec. 21, 2006 9:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://kalazif.googlepages.com/P1040677.MOV
http://kalazif.googlepages.com/P1040691.MOV
http://kalazif.googlepages.com/P1040693.MOV
Na sikerült megcsinálni a letöltést. A videók .mov formátummal vannak, hang nélkül. Elég hevesen tud reagálni, ez látszik is, a legutolsó videónál volt a kisebb pukkanás, ami nem is szólt kicsit, és az egész nátriumdarabka marha kicsi volt.


szer. dec. 20, 2006 23:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Tényleg,minap jutott eszembe volt egy halom NA,erre nem elpocsékoltam?
Persze nem is olyan egyszerű egészben kiszedni onnan,mint ahogy tűnik...


szer. dec. 20, 2006 18:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Nem kéne oxidálódnia csak úgy levegőn. A pezsgés elég kevés, kb egy gombostűfejnyi darabkát raktam a vízbe, és egyik esetben pukkant egy kisebb petárda erejével! A többinél pedig szikrázott, és izzó darabkák száguldoztak a víz tetején. Most valamiért nem megy rendesen a googlepages, nem tudok videót mutatni :(



aha, ok!
Szokták mondani hogy a nátriumos kipufogószelepet elvágod és vízbe dobod ugorj félre. Akkor elég gyorsan reagálhat a vízzel.


szer. dec. 20, 2006 17:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
A vízben látványosan kéne reagálnia,egy kis pezsgés messze nem elég...
El meg nem oxidálhat a levegőn csakúgy pikpakk.....ott a topic elején a video mikor elvágják a levegőn,de az iskolai kisérletnél is kivettük a petró alól számtalanszor.



persze értelek, de nekem kb 400Cos volt és pár ml az egész, az igen hamar átoxidál ilyen hőfokon


szer. dec. 20, 2006 17:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Nem kéne oxidálódnia csak úgy levegőn. A pezsgés elég kevés, kb egy gombostűfejnyi darabkát raktam a vízbe, és egyik esetben pukkant egy kisebb petárda erejével! A többinél pedig szikrázott, és izzó darabkák száguldoztak a víz tetején. Most valamiért nem megy rendesen a googlepages, nem tudok videót mutatni :(


szer. dec. 20, 2006 15:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A vízben látványosan kéne reagálnia,egy kis pezsgés messze nem elég...
El meg nem oxidálhat a levegőn csakúgy pikpakk.....ott a topic elején a video mikor elvágják a levegőn,de az iskolai kisérletnél is kivettük a petró alól számtalanszor.


kedd dec. 19, 2006 23:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
hasznos na?
elvileg kb a fele mennyiség!
azaz 350gból kb 175g
tehát 175g Na anyagköltsége 320Ft durván.
1kg kb. van biztos vagy 1000Ft.


kedd dec. 19, 2006 23:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Aha, akkor a legjobb lenne valami nagyon jó elszívást használni, akkor kevesebb lesz a visszaalakuló nátrium. Mutass videót, hogy belevágod vízbe :twisted: Amúgy tömegaránya hogy van kb? Pl fél kiló NaOH-ból mennyi hasznos nátrium lehet kb?


Mivcel oxigén folymatosan távozik el, ezért nem keletkezik annyi vízgőz hogy teljesen visszaalakítsa a na-t naoh-vá, tehát ettől nem kell tartani.
De persze az elszívás jó ötlet, hogy minnál kevesebb alakuljon át.
Nagyxon kis mennyiség csináltam csak, az szét is oxidált a levegőn. A vízbe dobott na csak simán elpezseg, miért olyan érdekes?


kedd dec. 19, 2006 23:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Aha, akkor a legjobb lenne valami nagyon jó elszívást használni, akkor kevesebb lesz a visszaalakuló nátrium. Mutass videót, hogy belevágod vízbe :twisted: Amúgy tömegaránya hogy van kb? Pl fél kiló NaOH-ból mennyi hasznos nátrium lehet kb?


kedd dec. 19, 2006 22:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Hogy is van akkor a folyamat? O2 + H2O + Na = NaOH ? Vízgőz, nátrium és oxigén külön? Nem értem én ezt



NA tehát két elektród van!

Az anódon oxigén fejlődik!
A katódon pedig Na válik le.
A vizgőz a katódtérben keletkezik és elillan.


kedd dec. 19, 2006 22:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A víz is elektrolízist szenved,viszont feltehetően a kiváló anyag ezért erősen oxidált és szennyezett.
Próba,cseresznye,ki kell próbálni mennyire mutatja a kész lehült "rög" a fémnátrium tulajdonságait.
Nembaj,ha erősen szennyezett is,ha vízzel látványosan reagál,végülis tüzijátéknak kell csak..:)


kedd dec. 19, 2006 22:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Itt lesz egy kis videórészlet!
3MB

http://tellurit.tvn.hu/na/naoh.avi


kedd dec. 19, 2006 22:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hogy is van akkor a folyamat? O2 + H2O + Na = NaOH ? Vízgőz, nátrium és oxigén külön? Nem értem én ezt


kedd dec. 19, 2006 21:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Ilyen egyszerű lenne?? És hol a NA? Letöröd róla a kémcsövet,és igazi fémnátrium van benne.... vagy hogyan?
Egyáltalán a PC táp 12V-ja elég,hogy ekkora távolságon keresztül elégséges áram menjen keresztül az olvadékon?
NAOH azaz nátrium,hidrogén és oxigén...mi lesz a másik két anyaggal, hogyan válnak ki? Víz-vízgőz..esetleg durranógáz? Hol válnak ki? Nem látok sem komolyabb gőzt sem buborékokat a másik elektróda felett..??
Ha ez jól működik tényleg,annyira egyszerű,akár iskolai kisérlet is lehetne....



bizony a kémcsővet letöröm pertóleum alatt és ott a Na!
5V is elég, de 12Val gyorsabb a folyamat. Ettől nagyobb fesz felesleges, az iparban se használnak csak pár voltot! Nálam kb 1-2A ment át 12V hatására.

Az egyik elektódon (+) simán oxigén válik le
A másikon (-) Na és vízgőz. A vizgőz a Na egy részét sajnos visszalakítja NaOH-á, de nagyrész elfő a víz.

Mindjárt töltök fel egy videó részletet róla!


kedd dec. 19, 2006 21:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Szerintem tisztán lehet venni NaOH-t a vegyszerboltban, akkor az tuti lesz. A képeken nem látom mi micsoda, de sebaj, a lényeg, hogy megy ez is. Hmm egy próbát megér. De valami oka van neki, még ha működik is, hogy iparban nem ebből gyártják a nátriumot. Szerintem ez rendkívül szennyezett, ami nátriumot nyerni belőle, azért is kéne tiszta NaOH.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Unnamed kedd dec. 19, 2006 21:40-kor.



kedd dec. 19, 2006 21:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ilyen egyszerű lenne?? És hol a NA? Letöröd róla a kémcsövet,és igazi fémnátrium van benne.... vagy hogyan?
Egyáltalán a PC táp 12V-ja elég,hogy ekkora távolságon keresztül elégséges áram menjen keresztül az olvadékon?
NAOH azaz nátrium,hidrogén és oxigén...mi lesz a másik két anyaggal, hogyan válnak ki? Víz-vízgőz..esetleg durranógáz? Hol válnak ki? Nem látok sem komolyabb gőzt sem buborékokat a másik elektróda felett..??
Ha ez jól működik tényleg,annyira egyszerű,akár iskolai kisérlet is lehetne....


kedd dec. 19, 2006 21:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Én lefolyótisztítóport olvasztottam meg, aminek a 70% NAOH, a többi összetevő cink vagy alu és a KNO3 nem olvadt meg, csak a NAOH, tehát csak le kellett öntenem és el is választottam magamnak a NaOH-ot!
A NaOH olvadáspontja 322C, tehát rezsón egy légpuskagolyódobozban simán elolvadt. Elemből szedtem szénrudakat és géptápról egy multiméteren keresztül áramot folyattam az olvadékon át. Az egyik szénrúdon simá felbuborékolt az oxigén, a másik egy kémcső alatt volt, aminek a tetejét gipsszel lezártam és felöntöttem Naoh-val és amikor megdermedt belemártottam az olvadékba a rezsón.

Az elején bamba voltam, nem figyeltem a polaritásra és a Nátrium a szabad elektródon vált ki és felúszott az olvadék tetejére. Mivel a Na olvadáspontja 90-100 körül van folyékonyan válik ki. De rögtön be is oxidált, nem csoda. Látszik is a képeken! Aztán cseréltem polaritást és a Na szépen gyülhetek a kémcvső alá, ahonan kibuggyan mert a kémcső elég ferde volt és olyan volt mint az izzó láva egy pillanatra ahogy szétreagált a levegővel.

http://tellurit.tvn.hu/na/1.jpg
http://tellurit.tvn.hu/na/2.jpg
http://tellurit.tvn.hu/na/3.jpg
http://tellurit.tvn.hu/na/4.jpg
http://tellurit.tvn.hu/na/5.jpg
http://tellurit.tvn.hu/na/6.jpg

A legfontosabbat kihagytam! A NaOH tehát nem drága, mert fél kiló port csak 322FT és 70%-a , azaz 0.35kg NaOH. Elég sok Na lehet olcsón előállítani.


kedd dec. 19, 2006 20:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
Idézet:
Na-hoz:
Mi lenne, ha egy edénybe széndioxidot töltenétek, mivel az úgyis nehezebb a levegőnél, így a még izzó Na-t bele lehetne rakni és ott hagyni szépen kihűlni Smile Majd ha eléggé lehűlt, akkor bele lehetne rakni petróleumba.
Vélemény ? Very Happy


Kéne egy kisebb bádogcsésze, amit a már olvadt sóba megmerítve, "felbuborékoltatni" bele a nátriumot. Majd hagyni kihűlni, és csak le kell verni róla a sót meg a konzervdobozt
http://img166.imagevenue.com/img.php?image=54671_NaCl_122_353lo.jpg


kedd dec. 19, 2006 19:57
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 271 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség