Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. jún. 05, 2024 9:06



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
cico írta:
1:finnorszagban elek
2:A Gradientnek gyartjuk a dobozait amit aztan Lähtiben szerelnek össze
ezek között amikor keszek van 3700€-s hangfal is
Ezert eleg egyszeru,hogy nem ismerem a hangvaltot de csakis a hangvaltot!

Most mar erted?Vagy csak savanyu a szölö?

Roppant műveletlen vagyok, és eddig nem találkoztam Gradient dobozokkal. Beírtam a Google-ba, de ez sem segített.
Ha legalább típusszámot írnál, az talán segítene. Leginkább a hangszórók típusa kellene ahhoz, hogy bárki valamilyen tanácsot tudjon adni neked.


szer. nov. 28, 2007 20:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Ki lehet szamitani a doboz es a hangszoro parametereiböl?


cico!

Megkaptad a választ: ki lehet számítani egy hangváltót, de az nem egyértelmű, lehet másfajtát is használni, és nem lehet tudni, hogy a gyári milyen!

A hangfalépítés egésze nem egzakt tudomány, csak egyes kis részei egyértelműek.

Shalafi!

Hogy miért vitáztam ennyit, annak az okát a nekem címzett, úgynevezett "válaszokban" találhatod meg! (Persze hogy megértsd, ahhoz téged is eléggé kellene érdekeljen a dolog, de akkor meg te sem lennél normális.)

Próbaként egy 2,2*40 cm keresztmetszetű, kb. 30 cm hosszú lapos "csövet" építettem be, és nem rossz az eredmény. Ez számítás alapján nem ideális, majd le fogom rövidíteni (tágítani jobb lenne, de nehezen megoldható), de megfelelő. Mivel egy olyan közép-magas láda alá tervezem betenni, ami 70-ig gyönyörűen lemegy, de a gatyaszár-lobogtatással problémái vannak, ezért elég fontos a kis határfreki. (Pl. zárt doboz, 56...60 Hz? Fél oktávért nem fogok hangfalat építeni!)


szer. nov. 28, 2007 18:10
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
cico írta:
Hat ez a kedvemet letörni eleg volt de elfogadhato valasznak...köszi
Hm, mégis mi volna a kielégítő válasz? És mi volt a kérdés? :D Csak azt írtam, amit én tudok. Általános kérdésre általános válsz adható.


szer. nov. 28, 2007 16:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
cico írta:
volna pl mas kerdesem is de felek feltenni mert szinte sosem kapok ra ertelmes valaszt (pl:igen vagy nem,nem kell a rizsa mert neha a kevesebb (beszed) az több
Az lehet, de csak akkor, ha jól kérdezel.
cico írta:
Pl ha nem 19mm-es mdf-böl van a doboz hanem 23 vagy 28(persze a belsö urtartalom megtartasa mellett) akkor szebb a hangja?a rezonancia miatt...
Nem biztos. Ami biztos, hogy az oldallapok rezonanciái megváltoznak, és magasabb értékű lesz a QL, :arrow: kevesebb veszteség a doboz miatt mélytartományban.
cico írta:
Ja es a hangszoro az 2 utas seas hangszoro magnesesen arnyekolva
Melyik szeasz?


szer. nov. 28, 2007 16:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. nov. 23, 2007 23:41
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Hat ez a kedvemet letörni eleg volt de elfogadhato valasznak...köszi


szer. nov. 28, 2007 15:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
:lol: Vicces vagy. Nem lesz egyszerű attól, mert azt hiszed (és az itt fórumozók nem az ellenségeid feltétlen). Nekem is vannak pl. B&W dobozaim, hangszóróim is, csak a váltó hiányzik, ugye jó öreg veszprémi videoton rulez. ;) Mégis ha akarnék valami hallgathatót csinálni belőlük, "csak" egy féléves munkámba kerülne kb. a váltó végleges állapotba hozása. Tudni kell hozzá mérned, értékelni a kapott eredményeket, a programok mankónak jók, de nem gondolkodnak helyetted, nem kötik meg a szükséges és köztelező kompromisszumokat, és főleg: nem hallják az adott hangsugárzó hangját. Ezeket nem tudod megkerülni, és végleges helyzetben, dobozban készült mérések (impedancia és hangnyomás) nélkül nem fog tudni neked a váltóépítésben érdemben segíteni egyik fórumozó sem. Persze ötleteket adhatunk. :D De többet igazából nem válrhatsz.


szer. nov. 28, 2007 15:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. nov. 23, 2007 23:41
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
volna pl mas kerdesem is de felek feltenni mert szinte sosem kapok ra ertelmes valaszt (pl:igen vagy nem,nem kell a rizsa mert neha a kevesebb (beszed) az több

Pl ha nem 19mm-es mdf-böl van a doboz hanem 23 vagy 28(persze a belsö urtartalom megtartasa mellett) akkor szebb a hangja?a rezonancia miatt...

Ja es a hangszoro az 2 utas seas hangszoro magnesesen arnyekolva


szer. nov. 28, 2007 15:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. nov. 23, 2007 23:41
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Bocsi nem piszkalodasnak szantam,de ezert nem szeretem a forumokat mert senki sem valaszol erthetöen...aki tudja az irja be a progi nevet Pl. es mar kesz is a dolog.Nem kell a felrebeszeles meg a denagykiralyvagyokmegjoadumam csak eppen semmi köze a valasznak a kerdeshez


szer. nov. 28, 2007 15:43
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. nov. 23, 2007 23:41
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
1:finnorszagban elek
2:A Gradientnek gyartjuk a dobozait amit aztan Lähtiben szerelnek össze
ezek között amikor keszek van 3700€-s hangfal is
Ezert eleg egyszeru,hogy nem ismerem a hangvaltot de csakis a hangvaltot!

Most mar erted?Vagy csak savanyu a szölö?


szer. nov. 28, 2007 15:41
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
...
Akkor egyszerű a dolgod: a hangszórók és a doboz adatait belekalapálod valamelyik hangdoboztervező programba, és a program kiszámolja neked a hangváltót. Még le is rajzolja...

Ja, most már értem.


szer. nov. 28, 2007 12:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
cico írta:
...Elvileg a hangvalton kivul minden adat birtokaban vagyok.

Hát ezzel elég gyakran találkozom. Már "kész" a hangfal, csak még egy apróság, a hangváltó hiányzik... :) Nem tudom, mi az oka ennek...


szer. nov. 28, 2007 12:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SPafi (nemtom aktuális-e még a dolog, sokáig nem olvastam terminált), de sztem te beteg vagy, ha képes vagy oldalakon át vitatkozni erről.. Egyébként ha a megadott adatok pontosak, a hangszóród így egészen jó, nem túl érzékeny, de még elmegy. Egyértelműen b-reflex doboz a jó neki, megúszod 80 literből bőven, de a 35Hz-es f3 pont nem jön vele össze, csak 42 körüli. A legjobb mélyátvitelt 35Hz-re hangolva kapod, de csak akkor érdemes ennyire mélyre hangolni, ha tényleg kihasználod ezt a tartományt is, mert ha úgyis csak 40Hz fölötti frekvenciuájú jeleket kap, akkor a hangolási frekit is nyugodtan emelheted kb. 40Hz-re. Sztem.

Szerk: nna közben megtaláltam már hogy 90 liter lett, csak azt nem tudom hova hangoltad. :D De most már mindegy is, csak kíváncsi voltam.


szer. nov. 28, 2007 11:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
NSX írta:
inkább "szakemberre" bízom. [..] Azt mondta lehet csak membránt cserélni és központosítani is a dolgot...
Ez a szakember dolog egész biztos? De akkor miért akar membránt cserélni... Furcsa.


szer. nov. 28, 2007 10:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
cico írta:
Okes köszi,de...!

A doboz adott (Gradient) es van egy Seas hangszoro is (magnesestöl,magnesesen arnyekolt )ami azret van mert bele kell probalni a meret miatt.tehat a hangszoro adott es a spanyol viaszt nem kell meg egyszer kitalalni ha mar meg van a doboz...(felesleges ujra meretezni ha mar kesz van es az biztos olyan mint a gyari mert mi gyartjuk).Es akkor most meg egyszer...a hangvaltot valahogy ki lehet ezutan következtetni vagy az a gyar 7 pecsetes titka marad?Elvileg a hangvalton kivul minden adat birtokaban vagyok.

Akkor egyszerű a dolgod: a hangszórók és a doboz adatait belekalapálod valamelyik hangdoboztervező programba, és a program kiszámolja neked a hangváltót. Még le is rajzolja.
Ha a hangváltón kívül minden adat birtokában vagy, akkor esetleg oszd meg ezeket az adatokat azokkal is, akiktől segítséget vársz.
"van egy Seas hangszóró" - sok Seas hangszóró van, melyikre gondolsz?
Ha hangváltó kell bele, akkor legalább két hangszóró van benne, milyen a másik (esetleg harmadik)?


kedd nov. 27, 2007 13:04
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. nov. 23, 2007 23:41
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Okes köszi,de...!

A doboz adott (Gradient) es van egy Seas hangszoro is (magnesestöl,magnesesen arnyekolt )ami azret van mert bele kell probalni a meret miatt.tehat a hangszoro adott es a spanyol viaszt nem kell meg egyszer kitalalni ha mar meg van a doboz...(felesleges ujra meretezni ha mar kesz van es az biztos olyan mint a gyari mert mi gyartjuk).Es akkor most meg egyszer...a hangvaltot valahogy ki lehet ezutan következtetni vagy az a gyar 7 pecsetes titka marad?Elvileg a hangvalton kivul minden adat birtokaban vagyok.


kedd nov. 27, 2007 12:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Azért annyira légmentesre nem kellene csinálni, nem tengeralattjáró az.
A dobozba zárt levegő és a külső tér nyomásának ki kell egyenlítődnie, mert különben az időjárás függvényében a lengőcséve alaphelyzete elmozdul a légrésben, az egyik irányban hamarabb kilép a lineáris tartományból, a hangszóró már kisebb teljesítmény hatására torzítani/kopogni kezd.


kedd nov. 27, 2007 10:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves NSX és Többiek!

Ha "kopog" a hangszóró, főleg nagyobb teljesítménynél, akkor szelel a doboz valahol és nincs meg a kellő csillapítása, fékező-ereje. A membrán túllendül és ez okozza a kopogást, mert valahol beleér a vasmagba a tekercs. Hacsak eleve nem hibás a hangszóró és azért kopog.
Kézzel finoman be kell nyomni a membránt, nem a közepén(!) és azonnal elvéve a kezünket, annak vissza kell rugóznia. Ha nem ez történek, hanem lassan mászik vissza, akkor lyukas a doboz, vagy valamelyik hangszórónál "ereszt".
Én javaslom a feljavítást, jobb lesz, mint volt, de a szigetelést gondosan meg kell csinálni a teljes dobozban.

cico!
Erről már írtam, ha megvannak a hangszórók adatai, akkor lehet azokhoz dobozt, hangváltót méretezni, de az nem biztos, hogy olyan lesz, mint a gyári, amit készítetek.
Tessék minél több adatot begyűjteni, kérdezni olyanoktól, akik ismerik azt a hangsugárzót, vagy legalább a felhasznált hangszórókat.

Üdv! SMA


kedd nov. 27, 2007 9:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Biztos hogy megéri a ráköltött pént ,és időt ?


kedd nov. 27, 2007 8:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Gilszkilabor írta:
Ha csak tényleg annyi a baja a mélyoknak, hogy nem központosak, azt könnyű orvosolni.


Az az igazság h én nem merek hozzányulni már ilyen szinten... Volt pár dolog a közelmúltban amihez hozzányultam mert azt hittem h értek hozzá és utána ment a kukába, szerintem inkább "szakemberre" bízom.

Igazából a központosítás problémában sem vagyok biztos, annyi problémája van a baloldali hangfalnak, h a mélynyomó túlságosan előrre jön nagyobb hangerőnél, és ez ilyen kopogós hangot ad.. (ha kézzel pár mm-t visszatartom akkro megszünik)
SMA-val váltottam már ezügyben pár privát üzenetet és ajánlott is egy illetőt akivel már telefonon megbeszéltem, h a közeljövőben elviszem hozzá. Azt mondta lehet csak membránt cserélni és központosítani is a dolgot... úgy voltam vele, hogy annyira nem kért egetverő összeget a munkáért, így inkább megcsináltatom mindkét hangfal mindkét hangszóróját. (központosítás és vászonszél) aztán így lesz a legjobb.. csak most ha szét szedem akkor lehet h picit kéne foglalkozni a hangváltóval is :) azért kérdezösködtem azt itt :)

valószínü akkor azt fogom csinálni, hogy a kondikat kicserélem a hangváltóban (már amennyiben tudom... - az si krédés h találok e ugyanoylna kapacításút) a tekercseknek csak nem lehet baja. És valószínü a hátsó csatlakozot is le fogom cserélni mert eléggé érdekesen van gyárilag. Valamiért akkoriban még nem érezték fontosnak a jó szigetelést(?) vagy nemtudom.. de így szigetelés nulla volt a hangfalban míg hozzám nem került. elsőként azért szedtem szét h szigeteljem.. Összerakás után egy 10 Hzes hullámmal teszteltem és hallgattam hogy még melyik helyeken fúj ki... aztán amikor mrá mindenhol rendben volt akkor megküldtem 1 kicsit hangosabban is és utána jött a kopogás (OMG) úgyhogy most majd megint szedhetem szét.. na de nem fárasztok senkit ezzel, majd beszámolok az eredményről, hogy hoyg szól 1 lehetőségeimhez mérten felújított és telejsne leszigetelt HS-500 :)

Üdv Mindenkinek: NSX


hétf. nov. 26, 2007 20:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. nov. 23, 2007 23:41
Hozzászólások: 10
Hozzászólás Uj kerdes
Hy!

Ha egy hangfalat le akarok masolni...ill. megepiteni,es a doboz parametereit tudom (kesz van...mi csinaljuk),a hangszoro is adott akkor a hangvalto elvileg adott?A hangvalto hijja van,hogy minden adat a rendelkezesemre alljon,az-az ehhez nem sikerult hozzajutnom.Ki lehet szamitani a doboz es a hangszoro parametereiböl?


hétf. nov. 26, 2007 16:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia NSX!

Ha csak tényleg annyi a baja a mélyoknak, hogy nem központosak, azt könnyű orvosolni. A mágnesek csavarokkal vannak fölfogatva a kosárra. Föllazítva azokat, óvatosan ki lehet centírozni. Én anno csináltam egy-két esetben ilyet, nem reménytelen a dolog. Sőt, ha már le van véve a mágnes, érdemes a tekercset lelakkozni. Valami olcsó csónak- vagy parkettlakkal és kisecsettel 1..2 soron érdemes lekenni (rögzíteni) a meneteket. Nem az a probléma, hogy leég a tekercs, hanem az, hogy kilágyul a silány ragasztó és felszabadul a huzal. Annak idején ezzel a kis pepecseléssel jelentősen meg tudtam hosszabbítani a mélyhangszórók életét. :!:

Nem emlékszem má' a váltóra, de abban csak a tényleg polarizált kondenzátorokat cseréld ki, azokat viszont mindenképpen. Végszügség esetén az adott példányt két db kétszer akkora kapacitású, "antisorosan kapcsolt" elkóra (pl. 22 uF helyett két db 47 uF). Nem érdemes ezreket költeni a kondicsrére, annyival nem lesz jobb a HS500. :wink:

Hajrá!

Gilszkilabor


vas. nov. 25, 2007 13:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves NSX és Többiek!

Igen, Ő jól megcsinálja, de pontosan írd le, hogy mit kérsz.
A tekercsek jók, ha nem akarod teljesen átalakítani a hangváltót, de kérdezd meg ezt tőle.
Kondiknak azért javaslom a motorkondit, mert abban a hangsugárzóban van néhány nagyobb érték ( 22-47uF ), ami nehezen beszerezhető, illetve csak bipoláris ELKO-ban létezik és azt hosszútávra nem javaslom, mégiscsak ELKO. :(
A motor üzemi kondenzátorok igen jó minőségűek, gyakorlatilag örök életű egy hangsugárzóban és kellően pontos is.

Üdv! SMA


vas. nov. 25, 2007 10:25
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
SMA írta:
De, ha olyan valaki végzi a javítást-átalakítást, hogy tud mérni paramétereket, akkor már nagyobb az esély, hogy jobb is lehet, mint amilyen volt. A dobozt mindenképpen utánhangolni kell, majd a hangszóróhoz, esetleg áttérni reflex-megoldásra, ha a hangszóró megfelel majd hozzá.
Sok sikert!
Üdv! SMA


Szió.
Aubeck Ferenchez fogom vinni akit még te ajánlottál :)
Igazából én átalakítani nem akarom, csak olyan állapotba hozni h hibátlan legyen mert most még zörög szegény balfele. ha már csináltatom akkor párban csináltatom, a jobb felét is aminek nincs baja.
Szerinted elegendő csak a kondikat kicserélni? a tekercsek gondolom jók ahogy vannak?!.

Üdv: NSX

Átalakítnai nem akarok, scak azt h ne legyen hibás illetve elöregedett :)


szomb. nov. 24, 2007 16:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves NSX és Többiek!

A hangváltót mindenképpen érdemes "feljavítani", tehát kicserélni az ELKO-kat MKP, vagy bármilyen nem polarizált kondikra. ( Motorkondenzátor is nagyon jó ! )
A hangszórók átalakítása nem biztos, hogy jó ötlet, az abban a dobozban annyit tud.
De, ha olyan valaki végzi a javítást-átalakítást, hogy tud mérni paramétereket, akkor már nagyobb az esély, hogy jobb is lehet, mint amilyen volt. A dobozt mindenképpen utánhangolni kell, majd a hangszóróhoz, esetleg áttérni reflex-megoldásra, ha a hangszóró megfelel majd hozzá.
Sok sikert!

Üdv! SMA


szomb. nov. 24, 2007 11:28
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Sziasztok!

Két Orion HS-500 Hangfalat szereténk felújítani, oylan szinten, hogy arra godnoltam hogy a hangváltót is felújítom... Szerintetek elegendő ha csak kicserélem benne a mostani Kondikat (MKP?) jobb minőségűre? (mint anno a segítségetekkel a tesla hangfalpár esetében - az nagyon jó lett) vagy célszerű lenne hozzá valami újat tervezni?.
Ezt azrét is krédezném mert másik kérdésem, hogy öreg motorosok akik ismerik ezt a szériát, mi a tapasztalatuk?... Menynire mélyre képes mélyre menni ez a hangfal (ezzel a hangváltóval)? mert őszintén szólva én ezekből a hangfalakból 20 hzes hangot se hallottam még kijönni... és ahhozképest hogy két ekkora felület, úgy gondoltam képes kicsit többre is a mélyebb tartományokban.. a Két mély hangsugárzót a napokban viszem el felújíttatni, meg központosítani is kell szerintem. Öregek de nem voltak használva, gyakorlatilag úgy kerültek hozzám hogy kb 20 évet álltak egy szekrény tetején.. Gondoltma ha már szétnyitom akkor más részével is érdemes lenne foglalkozni, hogy úgy rakhassam össe, hogy a lehető legjobb állapoban van.
Mi a véleményetek? Mit tanácsoltok?
Előre is köszönöm a kérdéseimre küldött válaszokat.
Szép napot mindenkinek!


szomb. nov. 24, 2007 11:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves cico és Többiek!

Előbb el kellene olvasni ezt az oldalt az elejétől, és/vagy a H2000- és más fórumok vonatkozó oldalait.
Ezekből némi alap és szakismeretet tudsz meríteni, ami a megvalósításhoz szükséges.
Amíg nem vagy tisztában egyes paraméterekkel, nem szabad találomra belevágni.

Elsőként azt kell eldönteni, hogy mit szeretnél? - kis szobában zenét hallgatni, vagy nagy teremben ordibálni.
Igények felmérése a leendő hangsugárzóval kapcsolatban és annak kivitelezhetősége, anyagi és technikai szempontból. A hangszórók szinte minden beszerezhető, mérhető adata szükséges a méretezéshez és a hangsugárzó behangolásához.

Bizonyos tekintetben előnyösebb helyzetben vagy, mint sokan mások, tehát a doboz készítésének minden fortélyát el kell lesni. Ha további a kész konstrukciót illetően is információt tudsz gyűjteni, az már jelentős előrelépés. Nem csak a méretek, hanem a belső kialakítása, a beépített hangszórók, és hangváltó alkatrészei, kapcsolásuk és a csillapítóanyag minősége is lényeges.
Nem muszáj mindjárt az elején SEAS-hangszórókkal építkezni, de ha megteheted, akkor legalább jót és ebben ha tudunk, segítünk.

Üdv! SMA


szomb. nov. 24, 2007 10:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. okt. 29, 2006 19:00
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: hangfalepites
cico írta:
Elvileg minden eszköz a hangfal epitesere rendelkezesemre all,ugyanis a Gradient -nek mi gyartjuk a dobozait.Lehetösegem van jo hangfalat epiteni,de nem tudom hogy kell.


Tudsz magadnak gyári körülmények közt, a szériától eltérő, tetszőleges méretű és oldalarányú dobozt gyártani?


szomb. nov. 24, 2007 7:18
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. nov. 23, 2007 23:41
Hozzászólások: 10
Hozzászólás hangfalepites
Sziasztok!
Több kerdesem is lenne.Szeretnek belemerulni a hangfalepitesbe,de nem igazan tudom mi mit jelent.Nagyjabol kepben vagyok (tervezö progik,hosszusag,szelesseg,magassag,urtartalom,hangszoro meret,hangeloszto) amik befolyasoljak a hangfal hangjat.De pl ha jot akarok epiteni otthonra akkor hogy biztosra menjek lehet-e nagyobb dobozt epiteni?Azt tudom,hogy ha nincs meg a kellö urtartalom akkor biztos nem szol jol.
Elvileg minden eszköz a hangfal epitesere rendelkezesemre all,ugyanis a Gradient -nek mi gyartjuk a dobozait.Lehetösegem van jo hangfalat epiteni,de nem tudom hogy kell.
Nem akarok egy talalomra összedobott dobozba Seas hangszorokat dobalni...
Ezert erdekel minden ötlet,tudas ami a hangfalam megepitesehez segit.

Elöre is köszi


szomb. nov. 24, 2007 0:09
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: vas. nov. 18, 2007 16:55
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Hello
Valakinek véleménye, tapasztalata a következőkről???
1) Heco Victa set 500 2) Jamo S-606HCS3 3) JBL Balboa set 4) Magnat Monitor 990 set 5) Jamo S-408HCS


vas. nov. 18, 2007 16:59
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 18:11
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Sziasztok. latom itt mindenfelerol lehet irni ami hangdobozzal kapcsolatos. Ezert en arra lennek kivancsi, hogy a gyari ladaknal milyen festeket hasznalnak. Esetleg hol lehet iet kapni es hogyan kell hasznalni.


vas. nov. 18, 2007 14:53
Profil Privát üzenet küldése YIM
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
OFF
Mit értettem szándékosan félre?
Idézet:
Bár nem írtam, de a szabadtéri mérésre gondoltam mint megoldásra.

Gondolni lehet, én is gondoltam, de végrehajtani már sokkal nehezebb, és elvárni nem lehet, mint ahogy SMA tette.
Idézet:
Lehet mérés nélkül hangdobozt építeni. Olyan közepesen elmegy-félét.

Nem mérés nélkül, hanem egyszerűen és pontosan mérhető paraméterekből kiindulva akartam hangdobozt építeni, és nem ideálisat, hanem "olyan közepesen elmegy félét". Ezt érthetően le is írtam a legelején. Szerintem ez teljesen reális cél volt (a fentiek alapján te is egyetértesz ebben), és volt is aki tudott benne segíteni. Más meg csak kötözködni.
Idézet:
Thiele és Small azt írták valahol, hogy nem érdemes méréssel foglalkozni mert az a hibák alfája és omegája?
:shock: :shock: :shock:
Hogy jön ez ide? Egészen biztos vagyok benne, hogy nem írtak ilyet, de abban is biztos vagyok, hogy ennek semmi köze egyetlen kérdéshez sem, ami itt fölmerült! Sem ebből, sem az ellentettjéből nem következik sem bizonyítása, sem cáfolata egyetlen leírt állításunknak.


csüt. nov. 15, 2007 11:49
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 23, 2004 1:37
Hozzászólások: 481
Tartózkodási hely: Eger
Hozzászólás 
Jártam olyan helyen és ismerem az akusztikáját. Bár nem írtam, de a szabadtéri mérésre gondoltam mint megoldásra.
Felesleges szándékosan félreérteni amit írok. Lehet mérés nélkül hangdobozt építeni. Olyan közepesen elmegy-félét. Thiele és Small azt írták valahol, hogy nem érdemes méréssel foglalkozni mert az a hibák alfája és omegája? ;-)


csüt. nov. 15, 2007 0:00
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Minek süketszoba a méréshez?

Tán csak nem azért, hogy ne a pince akusztikáját mérjem ki a hangfal helyett?

Mértem már hangfalat süketszobában. Te jártál már olyanban? Óriási élmény, olyan akusztikai környezet, amilyet semmihez sem lehet hasonlítani! Ha beszél hozzád valaki, és elfordul, olyan a hangja, mintha 5 méterrel hátrébb került volna. Nos egy ilyen környezetben mérve is 2 dB hullámosságot lehetett tapasztalni a frekimenetben, amit megvizsgálva kiderült, hogy az a ritka szövésű kifeszített acél háló, amin járunk (hiszen a padló is visszaverődést gátló üveggyapot prizmákkal van borítva), akkora visszaverődést okoz, hogy 3 métert megtéve jelentősen interferál az 1,2 m-es direkt úton direkt úton bejutó jellel. Na most képzelj el egy mérést a csupasz falú pincében, ahol a hangfal most van, vagy akár egy lakószobában! Az nem mérés! Legfeljebb összehasonlító módszerrel, de nekem nincs etalon hangfalam sem.

A pincében már a hangfaltól 30 centire is a terem akusztikája 3 dB-nél nagyobb hibát okoz. Majd ha jó idő lesz és ráérek, kiviszem szabad térbe és lemérem ott, de addig mindenkinek toll a fülébe!
Idézet:
arra csak egy pancser hangfalkészítő adhatott volna (számodra) megfelelő választ.

Thiele és Small szerinted pancserek voltak? Érdekes vélemény...


szer. nov. 14, 2007 22:10
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 23, 2004 1:37
Hozzászólások: 481
Tartózkodási hely: Eger
Hozzászólás 
Kedves SPafi! Minek süketszoba a méréshez? Ezt nem értem. Stúdió monitor lesz ez a doboz? ;-) Amit kérdeztél, nos arra csak egy pancser hangfalkészítő adhatott volna (számodra) megfelelő választ. Mind fdsa, mind SMA a pokolba vezető utat építette: jószándékkal kértek, kérdeztek. Az az út viszont a mennybe vezet amit választottál. Egy idő után talán meg is fogod szeretni a hangját a doboznak.


szer. nov. 14, 2007 21:05
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd nov. 13, 2007 21:59
Hozzászólások: 1
Tartózkodási hely: Eger
Hozzászólás 
Hello!

A sororasan kapcsolt hangszóró tekercsek mennyire rontják a hatásfokot?
Sorosan kapcsolt hangszórók okoznak hallható fázishibákat?


kedd nov. 13, 2007 22:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 12, 2007 12:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
[quote="Laci"]Bocs az az url nem kell a végére.

Ez az! Ez volt a legnagyobb,ebből még van a Kondorosi úti uszodában müködő darab!
Az enyém a te közepednek megfelelő nagyságu Davis-el van felszerelve.

szóval az biztos hogy ez igy nem egészen az amire a hszórók képesek!
A 300-as mélynek biztosan kevés ez a doboz,de hogy mekkora kellene azt csak méréssel lehet megmondani! Hát az ajánlatom most is él, ha elhozod vagy a hszórót külön vagy az egészet egyben, akkor kiderül mindez!
Én kedvenceim egyébként is a körsugárzók!
Üdv Klang


kedd nov. 13, 2007 11:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 168
Hozzászólás 
Bocs az az url nem kell a végére.
http://kepfeltoltes.hu/071112/hangdoboz ... es.hu_.jpg


hétf. nov. 12, 2007 20:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 168
Hozzászólás 
Na remélem sikeről igy képet is adnom a dologról.
http://kepfeltoltes.hu/071112/hangdoboz ... es.hu_.jpg[/url]


hétf. nov. 12, 2007 20:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Rendben, a kedvedért beviszem a majd' 40 kilós hangfalat egy süketszobába, kifizetem a bérleti díjat, és lemérem a frekimenetet!

Idézet:
Ingerült hangulatú írásod betudom annak, hogy "kezdő" vagy a hangszórók mérése terén és ezért nem közöltél semmilyen mért eredményt.


Ez is ugyanolyan oktalan találgatás, mint az eddigi írásaid. Azért kértem segítséget, hogy gyorsabban célt érjek, nem pedig azért, hogy mindenféle szükségtelen feladatokat osszál ki nekem!


hétf. nov. 12, 2007 15:28
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves SPafi és Többiek!

Örülök, hogy jobb lett a hangszóród, az átalakítás után, mint amilyen előtte volt. :)
Szívesen látnánk erről mért eredményeket, frekimenetet, impedanciamenetet és olvasnánk dícsérő sorokat a hangszóró hangjáról.

Ingerült hangulatú írásod betudom annak, hogy "kezdő" vagy a hangszórók mérése terén és ezért nem közöltél semmilyen mért eredményt.

Nem rabolom senki idejét, aki akarja, az olvassa és okul belőle.

Üdv! SMA


hétf. nov. 12, 2007 15:02
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 12, 2007 12:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás Re: ?
[quote="Laci"]Sziasztok!
Kaptam egy hangsugárzót melyben egy igen régi ritka dómot találtam a neve BEAG HXO34-8 tud erről valaki valamit . A mélysugárzó 30cm Francia Davis a közép szintén csak az a baj hogy régi semmi infó róluk még típusszámot sem találtam rajta.
A szóbanforgó hsz a HT által is gyártott Körsugárzó szériára utal,amelyet
abban az időben a De Gaulle repülőtér hangosításánál használtak (davis)
és arra jó volt. HiFi-hez nem elég az biztos-de ez nem a felhasznált hszorók hibája.A lényeg, nekem is van a középső sorozatból, kisérleteztem is vele de át kellene építeni a méyközép dobozát.
Ha bpesti vagy akkor hozd el egyszer hozzám és megmérjük a hszk paramétereit és megbeszéljik mit lehet tenni!
Üdv Klang


hétf. nov. 12, 2007 13:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
SMA!

Az fdsamano által küldött excell táblának pont az általam megadott (faramuci?) adatok kellenek, és az jött ki, hogy majdnem ideálisak a hangszóróm paraméterei egy ekkora reflex ládába. Ha valaki nem ismeri a hangszórók fizikáját, és ezért nem tud velük számolni, akkor az ne válaszoljon, és főleg ne rabolja az időmet! Ha tényleg tudnál bármit mondani a hangszórómról, akkor megírhattad volna, hogy pl. szerinted merevebb membránnal jobb lenne, ahogy azt eleve kérdeztem, de te csak hadováltál nagyfrekis rezonanciákról, meg arról, hogy ez is lehet, meg az is lehet. Nem lehet! Valami vagy van, vagy nincs! Minden szükséges adatot megadtam! A "lehet", az azt jelenti, hogy nem értesz hozzá! Hiába magyarázkodsz és károgsz utólag! Hess, madár!

Hogy te mit hogyan rontottál el, az nem érdekel. Én egy szép, nagy és (számomra) rossz hangszórót alakítottam át, és egyértelműen jobb lett! Most sokkal nagyobbat tud mozdulni, sweep jellel ellenőriztem, lemegy 36-38 Hz-ig, és nagyobb az érzékenysége! (Még így sem elég, mert még mindig túl nehéz a membrán, de eredetileg ennyi sem volt, ráadásul most a felső határfrekije is sokkal magasabb.) Az eredeti pereme annyira merev volt, hogy megtörte a membrán szélét, és még az iszonyú nehéz (220g) dupla membrán mellett is jóval 30 Hz fölött volt a rezonanciafreki. Ehhez 200 literes láda kellene, ami egyszerűen kezelhetetlenül nagy, így szóba sem jöhetett.


hétf. nov. 12, 2007 12:44
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves topeti és Többiek!

Nem baj. :)

Saját kárán tanul az ember, Én legalábbis így kezdtem, hasonló esetben.
Szép, nagy és jó(!) hangszórót áttekercseltettem, "puhítottunk" rajta és ezután olyan rossz lett, hogy dobozt már nem is készítettem hozzá.
SPafi barátunk faramuci módon adta meg az adatokat, mérni nem volt hajlandó, pedig az sokat segített volna.
Nem baj.

Üdv! SMA


hétf. nov. 12, 2007 8:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
SMA írta:
és mit jelent?

semmi jót :) vagyis hogy nem fogadja meg a tanácsodat...

Nembaj :D


vas. nov. 11, 2007 20:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 168
Hozzászólás ?
Sziasztok!
Kaptam egy hangsugárzót melyben egy igen régi ritka dómot találtam a neve BEAG HXO34-8 tud erről valaki valamit . A mélysugárzó 30cm Francia Davis a közép szintén csak az a baj hogy régi semmi infó róluk még típusszámot sem találtam rajta. Az aki csinálta elcseszte a hangváltót meg a mély méretezése sem jó. Szóval ez így pocsékul szól most barátkozom a gondolattal, hogy egy jó hangváltóval és egy kicsit átdolgozott mély regiszterrel jobb hangra is lehetne bírni. Ja az egész úgy néz ki, hogy van egy henger alul teljesen nyitott és a padló felé nyilások vannak amelyiken kifele lélegzik csillapítás semm /olyan is/ a méreteit majd lemérem de elvileg 30 átmérő és olyan 60-70cm magas ez a mély majd felette a közép egy félgömbben és felette a magas szintén egy félgömben mint egy piramis csak a hangszórók felfelé néznek a menyezetre, a magas elött van egy golyó hogy terítse egy kicsit. Van érteme ennek a konstrukciónak? Ötlet? Raknék fel képet róla de nem tudom hogy lehet.


vas. nov. 11, 2007 15:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves topeti és Többiek!

Hmmm... és mit jelent?

Üdv! SMA


kedd nov. 06, 2007 8:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
SMA írta:
Az eredeti feltett kérdésedre azt válaszolom, hogy nem lesz jó.
További sok sikert !

OFF
Hümmm. :roll: Asszem aki ismeri SMA-t tudja ez mit jelent :)


kedd nov. 06, 2007 2:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves SPafi és Többiek!

Az eredeti feltett kérdésedre azt válaszolom, hogy nem lesz jó.
Elméleti fejtegetésekbe nem bocsátkozom.
Minden magyarázatot leírtam.

További sok sikert !

Üdv! SMA


vas. nov. 04, 2007 14:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Elnézést kérek, hogy nem méreteztem helyetted dobozt a hangszóróhoz, ezt elnéztem.

Semmi gond, majd legközelebb jobban figyelsz a kérdésre!
Idézet:
mért adatok birtokában tettem.

Biztos igazad van, csak épp nem erre a hangszóróra vonatkoztak a mérések. Engem meg nem igazán érdekelnek más hangszórók hibái. Ami érdekelt, azt megkérdeztem, de senki sem válaszolt.
Idézet:
Mint olvasom nem minden stimmel, - méréssel ez kideríthető lenne, hogy miért?

Biztos kideríthető lenne, de fogalmam sincs hogy milyen eltérésre gondolsz.
Idézet:
Az a 10V és 100V-os membránkitérés nem egészen lineárisan változik,

Valóban, 100 V-on kisebb az érzékenység, így még 7 mm sem lesz. Most jobb?
Idézet:
de mindegy, ha 100V-ot vesszük a 4 Ohm ellenálláshoz, ha jól számoltam, akkor az 2500W-nak felel meg, ennyit biztosan nem bír a hangszóró, sem elektromosan, sem pedig, mechanikusan.

Nagyon nem jól számoltál! Először is 100V amplitúdó az effektív értékben 70,1V, vagyis csak 1250 W lenne, de még ennyi sem lesz, mivel az impedancia ezen a frekvencián kb. 10-20 ohm lesz, aminek ráadásul csak egy része ohmos, a többi reaktív, úgyhogy nagy csoda lenne, ha akár csak 400 W effektív teljesítmény kialakulna. Ezen kívül 4 ohm a hidegen mért egyenáramú ellenállás, melegen sokkal több.

A kialakuló erő csúcsa kb. 80-150 N lesz, amit nagy valószínűséggel ki fog bírni egy ilyen kifejezetten masszív cséve+membrán. Egy vacak papírcsévés 20 centis VT hangszórót (6 ohmra áttekerve) is meg szoktam hajtani 50 V zenei csúccsal, és nincs semmi baja. 70 V amplitúdó kellett a leégetéséhez.
Idézet:
Talán az az egy előnye lehet az átalakított hangszórónak, hogy kisebb dobozban elérhető az alsó határfrekvencia, de számolni kell az egyéb, megváltozott paraméterek mellékhatásaival is.

Eredetileg a hangszóró igen nehéz és kemény volt, kis érzékenységgel, így le is égették, mivel óriási teljesítményt kellett rákapcsolni tisztességes membránmozgáshoz. Most viszont nem fogja vissza fölöslegesen a membránperem, így jobb hűtése lesz, kisebb esélyjel ég le. Ilyen mellékhatások biztosan vannak. De nem kérdeztem, hogy kell-e mellékhatásokkal számolni!


vas. nov. 04, 2007 13:02
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Én meg Granát János Műszaki akusztika című könyvéből néztem ki a sugárzási tömegeket. Hangfalban ms=0,85*A*r*ró0, szabadon a fele.

Na akkor most vezessük le, vagy mérjük le?


vas. nov. 04, 2007 11:19
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség