Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 23:59



Hozzászólás a témához  [ 792 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Méricske 
Szerző Üzenet
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
oshifis írta:
watt írta:
Ez csak akkor jó, ha a két fejhallgató egyforma. Mindkét irányban mértél görbét? Egyformák? A kapszulák felfogatásából is eredhetnek eltérések, ezért azt jobban meg kéne oldani.

Jön a hétvége :-) ... Valaki más is mérjen már....

Üdv!

Jövõ héten megcsinálom a dolgot. Most nem vagyok olyan gép közelében.
Idézet:
1. Visszadrótozva felvenni a hangkártya frekvenciamenetét, lementeni egy overlay fájlba (a mikrofonbemenetre nem árt egy külsõ osztó)
2. A két egyforma fülhallgatót használva felvenni az eredõ átviteli görbéjüket. Ennél a mérésnél be kell kapcsolni a mikrofonkompenzációt, az elõzõleg felvett overlay fájlt kiválasztva. Az eredményt le kell menteni egy másik overlay fájlba
.
Melyik bemenetet használtad a méréseknél?
(A mikrofonbemenet fantom tápja nem keverhet be??)


pén. jan. 21, 2005 12:01
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
oshifis írta:
...Valaki más is mérjen már...


Lehet jelentkezni? :wink: Ha időm és energiám engedi, megpróbálom!

Gilszkilabor


pén. jan. 21, 2005 11:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
watt írta:
Ez csak akkor jó, ha a két fejhallgató egyforma. Mindkét irányban mértél görbét? Egyformák? A kapszulák felfogatásából is eredhetnek eltérések, ezért azt jobban meg kéne oldani.

Jön a hétvége :-) ... Valaki más is mérjen már....


pén. jan. 21, 2005 11:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Jó Fórumot!

> ...kimenetről közvetlenül visszadrótozva a bemenetre...

Én ugyan nem vagyok híve az egy csatornás mérésnek, de ha ezt csináljátok, hozzáfűznék valamit: Amikor kalibrációs céllal, ideiglenesen "visszadrótoztok", legyen leterhelve a kimenet a mikrofon betéttel, mint hangszóróval. Pláne akkor, ha az akármilyen hangkártya hangszóró kimenetéről mértek. Csúnyám meghamisíthatja a mérést, ha a terhelése változik a kimeneti jel. :!:

Gilszkilabor


pén. jan. 21, 2005 11:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ez csak akkor jó, ha a két fejhallgató egyforma. Mindkét irányban mértél görbét? Egyformák? A kapszulák felfogatásából is eredhetnek eltérések, ezért azt jobban meg kéne oldani.


pén. jan. 21, 2005 11:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
fdsamano írta:
oshifis, nem annyira rossz az!
Kellene egy kalibrálási görbe a kimenetről közvetlenül visszadrótozva a bemenetre. Abból láthatnánk, hogy milyen a mérőláncod átvitele. A mélyvágás egy része onnan eredhet.
Az 1 kHz feletti vágás lehet, hogy a nyomókamra mérete miatt jön be.
Inkább keskenysávú analízist állíts be, és fehérzajjal mérj.

Megcsináltam a visszadrótozást, felvettem a kalibrációs görbét. Ezzel korrigálva a mérést, visszadrótozva egy egyenes vonalat kaptam 0 dB-en. A mikrofonokkal pedig ezt:
http://www.freeweb.hu/tube/Sennheiser.gif
Viszont most már kitapasztaltam, hogy mit kell csinálni (SpectraLab/SpectraPlus):
1. Visszadrótozva felvenni a hangkártya frekvenciamenetét, lementeni egy overlay fájlba (a mikrofonbemenetre nem árt egy külső osztó)
2. A két egyforma fülhallgatót használva felvenni az eredő átviteli görbéjüket. Ennél a mérésnél be kell kapcsolni a mikrofonkompenzációt, az előzőleg felvett overlay fájlt kiválasztva. Az eredményt le kell menteni egy másik overlay fájlba.
3. Az új overlay fájlt Excel-ben megnyitva a B oszlopot elosztjuk 2-vel, elmentjük.
4. Végül az ismeretlen mikrofont betesszük az egyik fülhallgató helyére, és a módositott overlay fájllal kompenzálva mérünk.


pén. jan. 21, 2005 10:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
A betétek köré ragasztott, vagy rájuk szorított cső szintén megszünteti az akusztikai rövidzárat, ha kicsit merevebb, mint a cellux. Próbáld kicsit közelebb tenni a betéteket egymáshoz.
Ha mikrofonbemeneten mérsz, akkor általában legalább 3 dB mélyvágás van 20 Hz-en.


csüt. jan. 20, 2005 16:28
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
fdsamano írta:
oshifis, nem annyira rossz az!
Kellene egy kalibrálási görbe a kimenetről közvetlenül visszadrótozva a bemenetre. Abból láthatnánk, hogy milyen a mérőláncod átvitele. A mélyvágás egy része onnan eredhet.
Az 1 kHz feletti vágás lehet, hogy a nyomókamra mérete miatt jön be.
Inkább keskenysávú analízist állíts be, és fehérzajjal mérj.

OK, a mélyvágás abból jön, hogy a füles hátulja nyitott -> akusztikai rövidzár. Gondolom, kellene a kettő közé egy végtelen hangfal, amiben van egy lyuk, amiben van egy cső, aminek a két végében vannak a fülhallgatók (mikrofonok).
A "nyomókamra" nálam úgy néz ki, hogy a két füles egy cellux-csikkal ossze van ragasztva a peremüknél, kb 5 mm távolságra. A külső átmérőjük kb 17 mm. Próbáltam légmentesen ragasztani.
A fehérzajos mérés ugyanazt adta. A kalibrálási görbét holnap felveszem, most nincs kéznél hozzávaló kábelem.


csüt. jan. 20, 2005 14:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
oshifis, nem annyira rossz az!
Kellene egy kalibrálási görbe a kimenetről közvetlenül visszadrótozva a bemenetre. Abból láthatnánk, hogy milyen a mérőláncod átvitele. A mélyvágás egy része onnan eredhet.
Az 1 kHz feletti vágás lehet, hogy a nyomókamra mérete miatt jön be.
Inkább keskenysávú analízist állíts be, és fehérzajjal mérj.


csüt. jan. 20, 2005 13:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Hát az első kisérletem egy Sennheiser MX300 fülessel és a laptopomban levő SoundMAX Digital Audio hangkártyával (Analog Devices gyártmány) elég siralmasra sikerült. Úgy látszik, hiába a márkanév, ezek a füldugók nemigen alkalmasak komoly mérésre.
http://www.freeweb.hu/tube/Sennheiser.gif


csüt. jan. 20, 2005 10:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
A lik kell!
Nemcsak azért, mert feltétlen híve, és csodálója vagyok a női nemnek (bár amelyik nő tud 1kHz-en rezegni... ...fülvédő kellene hozzá... ...elég nekem a "munkaruha" is) :lol:

Pár dolgot felejtettünk el...

1. pontszerű hangforrás (ez garantálja az iránymentes mérést)
2. ebbe/erre a likra lehetne felrakni a mikrofon mérőcsövét
3. ez a lik egy nyomás/sebesség transzformátor (jó lenne egy Laval fúvóka, vagy egy exp tölcsér, de túl nagyok-> káros térfogatot megdomják (le kell gömbölyíteni oszt' jó van.)). ezzel tudod garantálni, hogy a hangszórónak picike legyen a lökete.

"A gond ott kezdődik, amikor ezt zárt térben szeretnénk elérni. Mivel ha beteszed a mérendő mikrofont a zárt térbe, akkor az már nem lesz zárt (mivel a membránja el tud mozdulni)."

zárt doboz az... ...legalábbis annak vesszük.
egy ~200mm-es hangszóróhoz képest molyfütty a mikrofon membránjának elpöccenése. Akkor már kellene a műkő doboz is.
Ha a hangszóró elmozdulását nézed akkor az is elenyésző. A levegő sűrűsége ~1.1kg/m3. 1Pa változás mennyit dob rajta... Ha van lik akkor pedig nem nagyobb mint 0,5mm.


szer. jan. 19, 2005 19:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Van nékem egy Conrados, SPL meterem. Még a deprez müszeres verzió.
Mi lenne ha csinálnék egy kellöen kis üreget amibe beépíteném a mérömüszer mikijét, a kalibrálandó mikit, és lezárásképpen egy piezólapot ami kapná az 1Khz es jelet :?: Elvileg az spl méterrel be lehetne állítani az üregben 94dB hangnyomást..
Persze kérdés, hogy a müszerem mennyire ok.. :oops:


szer. jan. 19, 2005 17:30
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Iranytu írta:
ha kicsi a lik, akkor közel befogott állapot van, így ha a külső légköri nyomás 100000Pa (0,1MPa), akkor a nyílásnál el lehetérni a 99999Pa-100001Pa lengést.

Az ötlet nem rossz. Tulajdonképpen nem is kell előtőtdoboz, anélkül is ki lehet számolni a membrán felületéből és a kitérésből (igazából a sebességéből) az általa keltett hangnyomást. A gond ott kezdődik, amikor ezt zárt térben szeretnénk elérni. Mivel ha beteszed a mérendő mikrofont a zárt térbe, akkor az már nem lesz zárt (mivel a membránja el tud mozdulni).


szer. jan. 19, 2005 17:22
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Vagy másképpen a 94 dB annyit jelent, hogy 1 Pa nyomásingadozás van a 100000 Pa sztatikus légköri nyomáson.
Végül is nem lehetetlen, amit elgondolsz. Ha adott egy zárt tér, lezárva egy dugattyúszerű membránnal (gerjesztő hangszóró), akkor a felület és a kitérés meg a zárt üreg térfogata kiadja a nyomásnövekedést. De mire mész vele? Ha beteszel még egy membránt (mérendő mikrofon), akkor az ellenkező ütemben fog mozogni, és a nyomásnövekedést máris nem ismerjük.


szer. jan. 19, 2005 17:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az úrban!

"Én arra gondoltam, hogy hogyan lehetne 1Pa/1khz/94dB generálni."

Megint okoskodnék. Úgy látszik a 2 mikrofonos megoldással már beletenyereltem valamibe. Vak tyúk is talál szemet.
Újabb használhatatlan ötlet:Az 1 kHz előállítása ne okoz gondot.
Végy egy fadobozt (tudom rezonál, de szórakozni jó lesz)
Tégy az elejére egy nagy löketű közepes átmérőjű maradék nem sajnált hangszórót.
a hangdoboz hátuljába lehetne vágni egy lefolytható rést/szelepet. ezzel a hangszóró mögötti levegőt "folytást" lehetne állítani (nem tudom minek, de tán' rezonanciapontot be lehetne állítani)
Az előlapon ugye ott a hangszóró membránja. ehhez nagyon közel még lehetne tenni egy nagyon kis térfogatú előtétdobozt a közepén egy lyukkal. Itt jönne ki a 1kHz 1Pa-os fütty.
Most jön a harci kunkor:
a hangszóró membránjának 2 szélső helyzete közötti térfogatot nyomja ki a likon (feltételezem, hogy a levegő nem összenyomható :shock:, és tömeg nélküli :? ) A membrán alakjával ugyebár nem kell görcsölni, egy szerű hengerrel kell számolni :-)))
a nyomásnövekedést befogott nyílásnál ki lehet számolni.
ha kicsi a lik, akkor közel befogott állapot van, így ha a külső légköri nyomás 100000Pa (0,1MPa), akkor a nyílásnál el lehetérni a 99999Pa-100001Pa lengést.
a löketet hogyan lehet mérni? Azért ajánlottam a nem sajnált hangszótót, mert egy gyufaszál/hajszál/drótdarab, ha rá van ragasztva a dómra, akkor az kikandikálhat a likon. stroboszkóppal szélső helyzet kivillantható.
Na ennyit a mai elvetélt ötleteimről. :-)
Inkább igyak. Az legalább meglátszik..... :lol:


szer. jan. 19, 2005 17:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Matos írta:
Én arra gondoltam, hogy hogyan lehetne 1Pa/1khz/94dB generálni. :?:

Pisztonfon nevű eszközzel. A 94 dB 20uPa-ra vonatkozik.
Vagy esetleg arra gondolsz, hogy valami könnyebben mérhető fizikai mennyiséget mérve lenne jó előállitani az ismert hangnyomást? Attól tartok, nem tudod megkerülni a mérőmikrofonnal történő kalibrálást...


szer. jan. 19, 2005 16:59
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
oshifis írta:
Matos írta:
A kamrához nem lehetne valamit csatlakoztatni ami a benne lévö nyomást mérné?? Persze 1Pa az nem túl "sok".. :?

Minek? Ha nagyon preciz akarsz lenni, ott a szobai barométer.

Nem erre gondoltam :)

Én arra gondoltam, hogy hogyan lehetne 1Pa/1khz/94dB generálni. :?:


szer. jan. 19, 2005 16:22
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
A reciprocitási eljárással - az akusztikai mennyiségek kvantitatív mérésének megkerülésével - összese négy elektromos mennyiség két viszonyának mérése útján lehet meghatározni a mikrofonok átviteli tényezőjét.

I. Veit: Műszaki akusztika, Műszaki Könyvkiadó, 1977


szer. jan. 19, 2005 13:00
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Matos írta:
A kamrához nem lehetne valamit csatlakoztatni ami a benne lévö nyomást mérné?? Persze 1Pa az nem túl "sok".. :?

Minek? Ha nagyon preciz akarsz lenni, ott a szobai barométer.


szer. jan. 19, 2005 12:01
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

oshifis írta:
. Olyan kis füldugóra gondolok, amit walkmanekhez használunk. Ha felvesszük egy ilyennek a kalibrációs görbéjét, azzal korrigálni lehet az ugyanezzel mért elektret-mikrofont.
A dolog gyakorlati menete az, hogy a két átalakitót szembeforditva egymáshoz közel szorosan egy csõbe illesztjük. Lehet a csõ belül pl. filccel bélelve. A csõ hátulja, azaz a mirofonok hátsó fele nyitott. Fel lehet venni az átviteli görbét szinusszal, rózsazajjal, fehér zajjal, szinusz-generátorral és millivoltmérõvel, SpectraLab-bal, stb. Lényeg, hogy az eredõ hullámosságba mindkét mikrofon/hangszóró egyformán belejátszik (ha egyformák), ezért azt felezni kell. Pl. minden 2 dB-bõl 1 dB lesz. Ugyanilyen módszerrel végül felvehetjük a mérendõ elektret-mikrofonunk átviteli görbéjét, majd korrigáljuk a mérõmikrofonunk elõbbiekben felvett átviteli görbéjével. Szerintem ez otthoni körülmények között is megvalósitható.


A kérdés csak az, hogy mennyire nagy a szórás a két "füles" között.

Idézet:
A két betét közti zárt tér, a nyomókamra, addig tekinthetõ konstans nyomású helynek, amíg a méretei jóval kisebbek, mint a mérési frekvencia hullámhossza.


Tehát maximum 1 cm hely a megengedhetö..
Akkor egy olyan "kamrát" kéne csinálni aminek az egyik végében van a "hangszoró" és a másik vége cserélhetö. Vagy a másik füles van benne, vagy a kalibrálandó mikrofon. Egy kvázi lináris, vagy akár a kalibrálásra váró mikrofonnal külön-külön fel kell venni mindkét "hangszoró" frekimenetét. A "görbéket" egymásból kivonni. Igy megvan a két hangforrás közötti szórás.( Ha relatíve nagy hiba van a kettö között akkor illene keresni egymáshoz jobban passzoló párokat.) Ezután a két fülest egymáshoz képest a reciprok eljárással kimérni, és osztani kettövel majd a hibát is kivonni.. A mérést ismételten megismételni a kalibrálásra váró mikrofonnal. Ekkor már a "referenciagörbéböl" számítható a mikrofon átvitele...
A kamrához nem lehetne valamit csatlakoztatni ami a benne lévö nyomást mérné?? Persze 1Pa az nem túl "sok".. :?


szer. jan. 19, 2005 11:46
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Igy van. Irtam, hogy pontosabb mérésekhez kell egy harmadik mikrofon is (amit szintén "hangszóróként" használunk). Az üreg méretére alacsonyabb frekvencián 25-30, magasabb frekvencián 2-3 cm3-t találtam, és az USA szabványügynél magasabb frekvenciás méréskor hidrogénnel töltik... Gondolom, mi maradjunk a levegőnél és a minél kisebb üregnél :-) Ki fogja először kipróbálni?


szer. jan. 19, 2005 11:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
oshifis, valóban ez a megoldás.
Egy lépést kihagytál ugyan, hogy egymás mellett, vagy pontosan ugyanazon a helyen fel kell venni a két betéttel egy tetszőleges hangszóró frekvenciamenetét. Ebből megállapítható, hogy a két betét mennyire egyforma érzékenységre és frekvenciamenetre. Egyforma betéteket kell válogatni.
A két betét közti zárt tér, a nyomókamra, addig tekinthető konstans nyomású helynek, amíg a méretei jóval kisebbek, mint a mérési frekvencia hullámhossza. A betét átmérője adott, a két betét közé helyezett közgyűrű vastagságával lehet játszani.
A mérésedből az látszik, hogy túl nagy volt az üreg, amit a két betét közrezárt.


szer. jan. 19, 2005 10:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Ilyen kalibrációs görbe felvételével már próbálkoztam egy Technics ortodinamikus fejhallgatón. Ez lett az eredmény:
http://www.freeweb.hu/tube/technics.gif
Kisméretű dinamikussal szerintem jobbat is el lehet érni.


szer. jan. 19, 2005 10:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Annyit tennek meg hozza, hogy hasonlo problema
jelentkezett mikrohullamu antennak nyeresegenek
meresekor is.
Itt anno az egyik cikk Csernoch tanarur tollabol
harom antenna hasznalatat javasolja, igy a harom
eredmenybol ki lehet mindent szamolni...


szer. jan. 19, 2005 10:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ez igen szép nyomozó és szerintem igen hasznos munka volt! Garatulálok és Köszönöm!


szer. jan. 19, 2005 10:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:
Kell, hogy legyen egy elektroakusztikai átalakító ami effektive teljesen lineáris...

De ha nem is teljesen lineáris, de legalább ismert a görbéje. Nem lehet, hogy valami fizikai jelenség teljesen tiszta zajt okoz? Esetleg fizkém jelenség? De ekkor is még ott van a teljesen zavartalan és reflexiómentes mérési környezet kialakítása. Nem elég egy csőben egymással szembe fordítani két eszközt, mert a rezonanciák és a reflexiók ott is élnek. Tényleg kíváncsi lennék egy gyári mérési görbe felvételének mikéntjére? Egyáltalán egyformán végzik ezt a gyártók?

Utánanéztem az amerikai szabványügyi hivatal irományaiban. A sejtésem beigazolódott, valóban a reciprocitás elvén kalibrálják a mikrofonokat. Ez azt jelenti, hogy az egyik mikrofonra elektromos jelet adnak, mire az akusztikus hangnyomást kelt, amit a másik mikrofon felfog. Pontosabb mérésekhez egy harmadik mikrofont is használnak, amellyel a két előbbi érzékenységének arányát tudják megállapitani. Itt van az ismertetés:

http://ts.nist.gov/ts/htdocs/230/233/ca ... IP-ch8.pdf

A mi korlátozottabb körülményeink között az a probléma jelentkezik, hogy az elektret mikrofon nem reciprok átalakitó, legalábbis gyári állapotában. De nekem is van ötletem. Használjunk a kalibráláshoz dinamikus mikrofont, méginkább hangszórót, méginkább fülhallgatót. Olyan kis füldugóra gondolok, amit walkmanekhez használunk. Ha felvesszük egy ilyennek a kalibrációs görbéjét, azzal korrigálni lehet az ugyanezzel mért elektret-mikrofont.
A dolog gyakorlati menete az, hogy a két átalakitót szembeforditva egymáshoz közel szorosan egy csőbe illesztjük. Lehet a cső belül pl. filccel bélelve. A cső hátulja, azaz a mirofonok hátsó fele nyitott. Fel lehet venni az átviteli görbét szinusszal, rózsazajjal, fehér zajjal, szinusz-generátorral és millivoltmérővel, SpectraLab-bal, stb. Lényeg, hogy az eredő hullámosságba mindkét mikrofon/hangszóró egyformán belejátszik (ha egyformák), ezért azt felezni kell. Pl. minden 2 dB-ből 1 dB lesz. Ugyanilyen módszerrel végül felvehetjük a mérendő elektret-mikrofonunk átviteli görbéjét, majd korrigáljuk a mérőmikrofonunk előbbiekben felvett átviteli görbéjével. Szerintem ez otthoni körülmények között is megvalósitható.


szer. jan. 19, 2005 9:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Kell, hogy legyen egy elektroakusztikai átalakító ami effektive teljesen lineáris...

De ha nem is teljesen lineáris, de legalább ismert a görbéje. Nem lehet, hogy valami fizikai jelenség teljesen tiszta zajt okoz? Esetleg fizkém jelenség? De ekkor is még ott van a teljesen zavartalan és reflexiómentes mérési környezet kialakítása. Nem elég egy csőben egymással szembe fordítani két eszközt, mert a rezonanciák és a reflexiók ott is élnek. Tényleg kíváncsi lennék egy gyári mérési görbe felvételének mikéntjére? Egyáltalán egyformán végzik ezt a gyártók?


szer. jan. 19, 2005 7:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Gilszki, Gratula! :D


fdsamano írta:
Akkor mégiscsak dolgozni kell egy pisztonfonon :(
De van ötletem


Valami ilyesmi jó lenne. De nem tudom hogy lehetne hitelesíteni...
1khz 94dB 1pa.. Nem eccerü.
Amugy megvan a törés a Hobby-hoz :)

Idézet:
- a mikrofon érzékenységének ingadozását a frekvencia függvényében

Hogy ezt, hogy oldják meg sejtelmem sincsen. Egyátalán ha referenciamikihez hasonlítanak mindent akkor a referenciamikrofont mihez hasonlítják.. :shock:
Kell, hogy legyen egy elektroakusztikai átalakító ami effektive teljesen lineáris...
Németül.:
http://www.schallmessung.com/kalibrator ... system%20für%20Schallpegelmesser%20und%20Mikrofone


kedd jan. 18, 2005 18:47
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Akkor mégiscsak dolgozni kell egy pisztonfonon :(
De van ötletem

A pisztonfon megvalósitásának ötlete már bennem is felmerült. Két dolgot kell kalibrálni:
- a mikrofon referencia-érzékenységét 1 kHz-en
- a mikrofon érzékenységének ingadozását a frekvencia függvényében

Ehhez ismert hangnyomást kell rájuttatni, másrészt egyenletes frekvenciamenetű jelet akusztikusan. Gondolkoztam az inverz mérésen, ami azt jelenti, hogy egy megfelelően átalakitott elektret mikrofont elektromosan meghajtva és a mérendő mikrofonnal szembeforditva a kettő átviteli hullámossága összeadódik (elvileg). Sajnos nem sikerült elfogadható eredményt elérnem.
Szerintem a referencia-érzékenység méréséhez mindenképpen kölcsön kell venni egy gyári hangszintmérőt. A mérésre az a javaslatom, hogy a két mikrofont egymás mellé azonos távolságra tesszük egy hangszóró mélysugárzójától, pár centiméterre. A hangszórót 50 - 100 Hz-cel meghajtjuk. Ezzel be lehet kalibrálni a mikrofon érzékenységét.
Az átviteli hullámosság mérése problémásabb. Itt nem marad más lehetőség, mint olyan mikrofont választani, amelynél eleve tudjuk, hogy a hullámossága elfogadható. Szerencsére a hullámosság általában 5 kHz felett kezdődik, másrészt a kis átmérőjű elektret mikrofonok átvitele viszonylag egyenes. Az is egy lehetőség, hogy nem mérünk 5 kHz felett, vagy figyelembe vesszük a gyári korrekciós görbét (ha van).
Korábban műszerek kalibrálásával is foglalkoztam. A legegyszerűbb pisztonfonban egy membránra eső sörétek voltak. A legbonyolultabb elektromosan kis hangszóróval keltett hangot, mindössze három frekvencián. Érdemes lenne utánanézni, hogy a drága stúdió-kondenzátormikrofonokat hogyan kalibrálják frekvenciamenetre. A Brüel & Kjaer-nek biztosan van róla valami irodalma, ebben ők a legnagyobbak.


kedd jan. 18, 2005 17:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Akkor mégiscsak dolgozni kell egy pisztonfonon :(
De van ötletem


kedd jan. 18, 2005 16:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Nem adtak semmiféle hitelesítési infót, sem papíron, sem fájlban. :( Sőt, mint már korábban is utaltam rá, "szerencsére" eltérő átviteli görbe van a dobozán és a gyártó honlapjáról letölthető pdf adatlapon! :twisted: :twisted: :twisted:

Esetleg elhiszi a paraszt, hogy spéci mikrofonja van, oszt' azzal mér. Vagy van annyira naív, hogy merészel hozzá kalibrálni egy másikat is... :oops: Ööö, nincs is más választása. :cry:

Kész, slussz, passz!

Gilszkilabor


kedd jan. 18, 2005 16:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Még az érdekelne, hogy a mikrofonhoz adtak-e egyedi hitelesítési görbét, vagy csak egy sokszorosított nyomtatványt. Nem teljesen mindegy az abszolút hitelességhez.


kedd jan. 18, 2005 16:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Ha időm engedi és nem felejtem el, megteszem!

Gilszkilabor


kedd jan. 18, 2005 15:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Érdekelne azért egy ténylegesen mért összehasonlítás egy- ill. kétcsatornás hangnyomásméréssel. Ha lesz ilyened, tedd fel légy szíves!


kedd jan. 18, 2005 11:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Én is elgondolkodtam a "fésűszűrő" effektuson, de a Spectra Settings (F4) ablakán ez beállítható: Delay Channel "Right" vagy "Left" [ms]. Tehát 1 méter távolságnál kb. 3 ms a különbség.

De le is ellenőrizhető, hogy mennyit árt a korrekció hiánya. Impedancia menet méréskor kapcsoljunk a készülékre egy ellenállást, akár a jól bevált 10 Ohm-ot. Szép, tiszta egyenes vonalat látunk. Ezután állítsuk el a jelzett késleltetés értékét valahány ms értékkel. 10 ms alatt alig látunk eltérést, parányi egyenetlenségek jelennek meg az addig egyenes vonalon. Ha "bedurvulunk" és 100 ms körüli műhibát vétünk, akkor már szembetűnőbb a változás. A 3 ms eltérés, ami 1 méter esetén értendő, alig okoz hibát, de ha korrektek akarunk lenni, akkor 33 cm távolságonként állítsunk be 1 ms-ot.

Gilszkilabor


hétf. jan. 17, 2005 23:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Volt már szó róla, de most megismétlem: a b) mérési összeállítás elvileg hibás.
A hangkártya jobb csatornáján az erősítő által kiadott jelet méred, a bal csatornán pedig az 1 m-nyi késleltetéssel a mikrofonba beérkező hangot. Minden olyan frekvencián, ahol a hullámhossz fele, vagy annak páratlan számú többszöröse egyenlő a mérési távolsággal, kioltás lép fel. A hangváltó további, kézben nem tartható fázistolásokat hoz be a mérőrendszerbe. Ha a zajgenerátor spektruma egyenletes, akkor ennél a mérésnél kifejezetten káros a kétcsatornás mérés alkalmazása.


hétf. jan. 17, 2005 23:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia Iranytu!

> ...szerettem volna (és még szeretnék is... :( ) egy JÓ mikrofont...

Én vettem egy Behringer ECM8000 mikrofont. Igény esetén a SpectraLAB segítségével olcsó betétekhez készíthetnék kalibrációs fájlt... Egyébként ha olvastad a hangfal hangolását, írtam, hogy a kommersz betétek 4 kHz-ig használhatóak.

> ...Cleopatra rádió + HS280 as hangdoboz. A rádiót állomásmentes részre tekertem, hagy sisteregjen. Mikrofont a magashangsugárzó elé tettem, és számítógépen a Cool Edit nevezetű progival felvettem pár sec. zajt. A progiban van spektrumanalizátor. Amit láttam az katasztrófa volt. max ~3kHz-ig mentek csak el...

Főleg, hogy az FM technika jóvoltából 3183 Hz-től fölfelé 6 dB/oktáv vágást tartalmaz a rendszer (50 us deemphasis!) :wink:

> 1. kérdés: mitől megy tönkre a mikrofon???...

:roll:

> 2. kérdés: Brutális, előre elnézést...
ha nagyon kis teljesítménymeghajtásnál a mikrofont hangszóróként kötöm be, és elé egy etalon mikrofont teszek, akkor a leadott zajspektrum összefügg a mikrofon jóságával? (persze szivaccsal kitömött PVC "mérő"csőben)

Jóság? Hmm... Hitelesítésre gondolsz? Arról is értekeztünk már a "hangolósban".

> 3. kérdés: az elektret mikrofon elvileg egy zselés kondenzátormikrofon, melynek nagyon egyenes a frekvenciamenete. Van az ellen kifogás, hogy a műszŐrhöz elektretmikrofon legyen az etalonmikrofon?

Szedtem már szét eleketret-mikrofont, de nem találtam benne zselét. A Méricske mikrofon-lehetőségei:

- Kalibrálatlan, de válogatott betéttel 4 kHz-ig mérünk
- Kalibrált betéttel teljes hangfrekvenciás sávban mérünk
- Spéci mikrofonnal teljes hangfrekvenciás sávban mérünk 8)

> 4. kérdés: Nagyon hülyeség lenne, ha egy gagyi mikrofon után tennék egy erősítőt (érzékenységet emeli), és egy többcsatornás hangszínszabályzót (frekvenciamenetet vasalja ki)...

Igen. :) Lásd az előző pont válaszait! :wink:

Gilszkilabor


hétf. jan. 17, 2005 22:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Gilszkilabor->korrekt!
Veszkődtem frekvenciamenettel én is. Ennek egy "tanyasi" kivitelét használtam, de ez több/jobb/pontosabb. Tudom, hogy nem mikrofon tesztelésére találtad ki, de az elektrodinamikus elv azonos, ez

a sztori:Én szerettem volna (és még szeretnék is... :( ) egy JÓ mikrofont.
Vagyon sok szép márka, csak nincsen itthon talicska, mellyel a petákokat kellene beszállítanom a boltba... :-)
A jó öreg KGST-piacon ("Lengyel piac") begyűjtöttem n-elemű mikrofonhalmazt, "hátha" felkiáltással. Persze megtanultam, hogy ürülékből nem lehet repülőt építeni, de a szemétkupac-arany összefüggés lelkesített. Amelyik élt arra vájtfülű emberkék mind csak azt mondták, hogy buszra, lábdobhoz, 1,5V-os elem teszteléséhez, és tömeoszlatásra alkalmasak :lol:
A mérésem primitív volt:
Cleopatra rádió + HS280 as hangdoboz. A rádiót állomásmentes részre tekertem, hagy sisteregjen. Mikrofont a magashangsugárzó elé tettem, és számítógépen a Cool Edit nevezetű progival felvettem pár sec. zajt. A progiban van spektrumanalizátor. Amit láttam az katasztrófa volt. max ~3kHz-ig mentek csak el...

1. kérdés: mitől megy tönkre a mikrofon??? Nem súrol, nincsen teleköpködve, ép a műanyagja.
Még igénytelenebb mint egy hangszóró. A hangszóróparaméterek szinte nem is igazak erre -> Elhanyagolható löket, membrántömeg molyfütty...

2. kérdés: Brutális, előre elnézést...
ha nagyon kis teljesítménymeghajtásnál a mikrofont hangszóróként kötöm be, és elé egy etalon mikrofont teszek, akkor a leadott zajspektrum összefügg a mikrofon jóságával? (persze szivaccsal kitömött PVC "mérő"csőben)

3. kérdés: az elektret mikrofon elvileg egy zselés kondenzátormikrofon, melynek nagyon egyenes a frekvenciamenete. Van az ellen kifogás, hogy a műszŐrhöz elektretmikrofon legyen az etalonmikrofon?

4. kérdés: Nagyon hülyeség lenne, ha egy gagyi mikrofon után tennék egy erősítőt (érzékenységet emeli), és egy többcsatornás hangszínszabályzót (frekvenciamenetet vasalja ki).


hétf. jan. 17, 2005 21:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Köszönöm Fórumtársak!

Nyomtatásban is meg fog jelenni, ha rászánom magam arra, hogy elküldjem Rádióvilág KFT-nek.

Gilszkilabor


hétf. jan. 17, 2005 13:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én is csatlakozom az előttem szólóhoz!


hétf. jan. 17, 2005 12:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Gratulalok!
Ismet a Toled megszokott
szinvonalas munka...
Nyomtatasban hol lesz olvashato?


hétf. jan. 17, 2005 11:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás Méricske
Jó Fórumot!

Nem akartam tovább OFF-olni a "Hangfal hangolása" témát, ezért ide várom az esetleges érdeklődőket. Íme, a korábban már beharangozott mérő adapter:

http://gilszkilabor.freeweb.hu/elektron ... icske.html

Gilszkilabor


hétf. jan. 17, 2005 10:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 792 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség