Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 15:10



Hozzászólás a témához  [ 102 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Klíma!De milyet? 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Klíma!De milyet?
Tranzisztoros írta:
... Valaki tud gyorsabb megoldást, mint a Kínaiak?

Távirányító Zolibolt.hu

http://zolibolt.hu/?page=eler


hétf. aug. 28, 2017 9:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. dec. 07, 2015 5:55
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Az ország másik vége
Hozzászólás Re: Klíma!De milyet?
Sziasztok!

Segítség kéne: klímámnak kipurcant a távja. :(
Ebay-en láttam hasonlót nagyon, ha beírom: "gree remote controller"
Ilyen: GE PRO AIR 112 IN G
Kép

Valaki tud gyorsabb megoldást, mint a Kínaiak?


szomb. júl. 08, 2017 11:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Én brutál beteg vagyok, nem tom a klímától-e de vigyázzatok magatokra, megint van valami a levegőben :?


kedd aug. 07, 2007 22:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Royal, a kondenzvíz mennyiségecsak és kizárólag a levegő páratartalmától függ. Jól működő klíma csonkja "izzad", azaz páralecsapódás, víz keletkezik rajta. Ha fagy, deres, akkor általában két dolog lehetséges: vagy annyira koszos szennyezett az elpárologtató, ill. szűrő, hogy a beltéri ventije nem tudja "lefújni" a hideget, vagy kevés a hűtőközeg. ha nagyon kevés, természetesen már nem is fagy, semmit nem csinál:)

A 0,5bar szívóoldali nyomás R407-nél nagyon kevés:)


kedd aug. 07, 2007 21:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 467
Hozzászólás 
Hali!
Okés a téma látom! :)
Van klíma(gagyi LG)már 2 éve aszem,de idén beteg lettem tőlle,(szerintem)39 fok láz! :(
Milyen anyagot kell használni baktériumok ellen klímába?Ne hívjak már szerelőt ezért :) !


kedd aug. 07, 2007 21:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Hali!

Hát az első részét nem igazán értem annak amit írtál. Az addig rendben, hogy nyáron páratartalomtól függően több kondenzvíz keletkezhet. De ez nem azért van, mert algás az elpárologtató vagy mert a költéri egység szennyezett főleg nem attól mert rossz a csövek szigetelése. az inkább teljesítmény veszteséget okozna meg kondenzációt a csövek mentén, és nem a beltéri egységben. A nyitott ablak jó megállapítás, mert folyamatosan le kell hűteni a szabadból érkező esetleg páradúsabb levegőt. Az hogy a szerviz szelepek fagynak vagy vizesek üzem közben, az teljesen normális. Na jó a fagyás talán nem, de egyes esetekben lehetséges. HA kevés a hűtőközeg akkor romlik a hűtőteljesítmény, szóval még kevesebb kondenzvíz keletkezik igazság szerint. A 0,5 bar-t kicsit kevésnek tartom szívó oldalon üzem közben, de lehet hogy én tévedek, mert gyakorlati tapasztalatom nincs ilyen téren. Hűtőközeg nyomásokat adott hőmérsékleten nem tudok írni. Egy nálam okosabb kollégának kellene választ adni ezekre a "kérdésekre", mert én nem vagyok klíma szerelő, csak leírtam a gondolataim és a tapasztalataim.


kedd aug. 07, 2007 20:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: kedd aug. 07, 2007 19:30
Hozzászólások: 1
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás Split kíma üzemi nyomása.
Sziasztok.

Gyakori probléma nyári időszakban, hogy túl sok kondenzvíz keletkezik a
beltéri egységben. Esetleg jegesedés.

Ennek oka lehet: A cseppvíz elvezetés algásodása.
A kültéri egység szennyezettsége.
A csövezés szigetelésének elégtelensége.
Alulméretezés.
Helytelen használat. ( Nyitott ablak )

Ha esetleg , mindezek kizárása után a hűtőközeg hiányára gyanakszik a szerelő, mi az eljárás ?

Első próbálkozás, nyomást mérünk a kültéri egység szervízcsonkján.
Mér az ember 0,5 bár nyomást :roll: üzemmeleg gépen, odakint a tetőn 40 fok van, rezeg a levegő. Ha kora reggel próbálkozik esetleg még alacsonyabbat mérhet.

Megfelelő megoldás, lefejteni a hűtőközeget és mérlegen megmérni az adatlapon jelzett mennyiség megvan-e ?


Gyakorlott szerelő a csatlakozó szelepek kondenzációjából láthatja, a bent lévő nyomásviszonyokat. Nagyon vizes , jeges szelep a kültérin, mire is utalhat, egy órák óta üzemelő berendezésen ?

Nagyon gyakori hibáról van szó.

Valaki okosabb írhatna egy pár számot . Mondjuk R407C nél. Nyári melegben , mit kéne hogy mérjen a jóember, a kültéri szervízcsonkján ?


kedd aug. 07, 2007 20:20
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Ahol "mindig" süt a nap, ott nagyon hasznos. Jó a hatásfoka, és szinte nincs is fogyasztása. De mivel eszméletlen drága, ezért nem hinném, hogy a közeljövőben gyakran fogunk ilyen berendezésekkel találkozni Magyarországon.


kedd júl. 24, 2007 18:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Egy helyen láttam ilyen lítiumbromidos rendszert, nagyon királyul működik...de még nem igazán elterjedt.


kedd júl. 24, 2007 17:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Nem tudom hol lehet kapni, és azt sem tudom, hogy mennyiért. Csak olvastam, hogy ezt használják ezekben a hűtőrendszerekben. Amúgy mérgező ez is, reggel olvastam a wikipédián. Valamilyen por, amit vízzel lehet oldani, és páramegkötő hatása van. Ennyit tudok róla.


kedd júl. 24, 2007 14:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:
Szolár abszorpciós hűtőkbe, és szolár légkondikba lítium bromidot szoktak tenni. Nem annyira mérgező mint az ammónia.


Hol lehet beszerezni valamint mennyibe kerül?


kedd júl. 24, 2007 8:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Szolár abszorpciós hűtőkbe, és szolár légkondikba lítium bromidot szoktak tenni. Nem annyira mérgező mint az ammónia.


kedd júl. 24, 2007 7:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
-30C és 80C között 0,3atm-10atm
http://www.s-ohe.com/Butane_cal.html

ez elég jónak tünik. 10légkört még bírnak a radiátorok, mármint a jobbak. Úgy tünik innentől kezdve minden adott a kísérlethez. Két gradiátor, csővezés, és egy kiberhelt hűtőgépkompresszor, ami r600-asra van tervezve.


hétf. júl. 23, 2007 23:43
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Balu!
Milyen min-max hőmérséklettartományt szeretnél?
Ha tiszta butánt használsz, (kempingpalack, öngyujtóutántöltő)
-50 és +100 fok (0,1 és 15 bar) között kényelmesen tudsz operálni. Egy öngyujtót sem nagy kunszt utántölteni, ez is csak egy kicsit nagyobb :D .
Ha folyadékkal akarsz dolgozni, csak az első fagyos napokat kell kivárnod. A propán megkeseríti az életedet ilyen szempontból.


hétf. júl. 23, 2007 23:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
T68m írta:
(mellesleg pont az lenne a jó, ha kicsi nyomásjátékra lenne szükség, és olyan anyagot találnánk ami 1,1légkörön 100fokon, 0,9légkörön pedig -100fokon forr. Vegyileg inaktív, olcsó, környezetbarát, kis viszkozitású, stb.)


na, ezt közelítette meg a CCl3F http://en.wikipedia.org/wiki/Trichlorofluoromethane csak a környezetbarátságával volt egy kis probléma.

Olvadáspont 24C, 0,9légkörön 20C, 1,3légkörön 30C


hétf. júl. 23, 2007 22:34
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Attee írta:

T68! " Félhivatalosan" az R600 hûtõközeggel mûködõ komprik... Ugyanis az R600 izobután. De ezt hûtõgépekben használják, klímákban nem. Nem hivatalosan szeretik töltögetni bármilyen hûtõkompresszorba, mert jóval olcsóbb a hûtõközegeknél...


köszi!


hétf. júl. 23, 2007 22:07
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Megtaláltam az egyik képet a gány munkáról. Na az ilyen szerelő az nem szerelő. Ilyenekt nem szabad beengedni a házba. Amikor először láttam ezt a képet, azt hittem be****ok a röhögéstől. :P :P :P :P :P


Kép


hétf. júl. 23, 2007 22:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Atee: Ha túl magas a nyomás akkor gondolom a nyomás vezérlő nem engedi az indítást. Ezek szerint ezt úgty orvosoljátok, hogy vizet permeteztek a kondenzátorra? Gondolom a márkás klímákban nincsen ilyen hiba. Gondolok itt a Daikin-ra meg ilyen nevesebb gyártókra.


hétf. júl. 23, 2007 21:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
sse, napi probléma nálunk is ebben az időben a túlságosan magas kondenzációs nyomás. Ezer helyre futkozunk, hogy leállt a klíma, kiállt magasnyomás hibára a roof-top, stb. És nem igazán értik, hogy nincs mit tenni vele. Ha fejtünk le hűtőközeget, az meg hűvösebb időben okoz problémát... Egyetlen egyet lehet tenni, hűteni akár vízzel a kondenzátort...

T68! " Félhivatalosan" az R600 hűtőközeggel működő komprik... Ugyanis az R600 izobután. De ezt hűtőgépekben használják, klímákban nem. Nem hivatalosan szeretik töltögetni bármilyen hűtőkompresszorba, mert jóval olcsóbb a hűtőközegeknél...


hétf. júl. 23, 2007 21:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Én már használtam PB-t háztartási kompresszorban. befogadja nincs vele gond. Jól is hűt,de azért jó ha figyel az ember. Mert ugyebár gyúlékony. Bár a klixon lekapcsolja a kompit ha túlterhelés van. Szóval a motor tekercse nem hinném, hogy legéghet. Én majd a kaszkád hűtést akarom kipróbálni 4 fokozatban, levegő cseppfolyósításához, csak kell 4 darab légkondi kompi és az már nagyon drága lenne, nem is beszélve a számolgatásokról, meg a pontos méretezésről. :)


hétf. júl. 23, 2007 21:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
nah, megint gondolkodtam egy kicsit a témán, és tekintve, hogy a múltkor rájöttem miért alkalmaznak gázt (az alacsonyabb hőmérséklet elérése érdekében), bennem is a PB, mint könnyen beszerezhető forrás merült fel.

A belső és külső felület pedig két radiátor lenne... Ja, csakhogy a PB-t is 20barra kell tervezni, tehát megint csak nem jó a gáz. Bele kell törődni, hogy a barkácsoláshoz csak folyadék jöhet szóba, mint hűtőközeg. Nézzük a lehetségeseket: aceton (57C), bróm (59C), etil-éter (35C), szén-diszulfid (46C), bután (0C), pentán (36C). Zárójelben a forráspont.
Az első négy maró vagy oldóhatású és mérgező. Maradnak a szén-hidrogének, a paraffinok. Ezek pont onnan kapták a nevüket, hogy kicsi a reakcióképességük. Egyébként természetes, nagy mennyiségben előfordulő anyagok, a kőolaj részei.

Már csak a kompresszor kérdéses. Itt szükség lenne a hozzáértő topictársak véleményére, hogy (mivel ezek az anyagok a PB rokonai) milyen kompresszorral lehet PB (jellegű) anyagot nyomatni? A szokásos hűtőgépkompresszorokat alkalmasak erre?


hétf. júl. 23, 2007 21:24
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Felhívtam a hóbagolyosokat, és azt mondták, hogy a 200-ban benne van a zöldkártya vizsga is. Azt nem tudom, hogy lehet-e részletekben fizetni, de szinte biztos, hogy lehet. Én mondjuk a sima háztartási klímás vizsgát akartam letenni. Gondolom a többi hűtős tanfolyam még ennél is drágább Az a fránya zöld kártya!!! :D No comment..


hétf. júl. 23, 2007 21:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:
Akartam jelentkezni klíma szerelő tanfolyamra a hóbagolyhoz, de sajna az a 200EFt nincs meg rá. Meg nyáron akartam menni, csak nyáron nincsen oktatás, és őszre már majdnem be vannak telve. Hát majd egyszer csak összejön. :)



Hát igen, nem olcso. De pl nekünk lehetett több részletben fizetni, hobagolynál nem lehet?
Meg még számold bele, hogy utána zöldkártya tanfolyam ami szintén nem olcso (tekintve, hogy 3 nap vizsgával együtt), mert ugye zöldkártya nélkül nem nyulhatsz semmihez, az senkit nem érdekel, hogy milyen szakmád van :)


hétf. júl. 23, 2007 21:00
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Akartam jelentkezni klíma szerelő tanfolyamra a hóbagolyhoz, de sajna az a 200EFt nincs meg rá. Meg nyáron akartam menni, csak nyáron nincsen oktatás, és őszre már majdnem be vannak telve. Hát majd egyszer csak összejön. :)


hétf. júl. 23, 2007 20:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:
Jah bocs, akkor jobban értesz ezekhez.



Azért ez nem általános. Ha tudnád milyen emberek (is) jártak erre a képzésre... A nagy részüknél neked nagyságrendekkel nagyobb a tudásod hütéstechnikában.


hétf. júl. 23, 2007 20:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Jah bocs, akkor jobban értesz ezekhez. Azt nem tudtam, hogy más a mérete a csatlakozóknak az R410-nél. Mondjuk ennyire nem is merültem bele a témába. :D


hétf. júl. 23, 2007 20:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:

Álljunk csak meg egy percre. SSe, te klíma szerelő vagy?



Ipari és kereskedelmi hütögép szerelö :), szoval minden ami hüt


hétf. júl. 23, 2007 20:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:
Gondolom a kondenzációs nyomásokat írtad le 50 fokon. A hűtőközegekkel sok baj van. Főleg, hogy nem mindegy, hogy a kompresszorban milyen olaj van, mert ez alapján kell megválasztani a hűtőközeget. Meg még sok mindentől függ, hogy milyen hűtőközeg kell, de nem sorolgatom, 1. mert nem tudom, 2. mert sok van. A műszereknek is van nyomásállóságuk, de az igazat megvallva, töltésnél nem okozhat nagy gondot ha R410-nél azzal a műszerrel mérjük a nyomást, mint a többinél. Ellenben, ha üzem közben mérjük a nyomást, akkor már nem mindegy, hogy a műszer milyen nyomásra lett tervezve.



A hütöközeg nyomását irtam le 50fokon :) . De nagy gondot okozhat ha egy meleg napon nem a direkt R410hez valo müszerrel csatlakozok rá a klimára, mutato körbefordul, elhajlik, kuka . Bár elvileg nem is lehet rácsatlakozni mert az R410es klimáknál a szervizcsatlakozo más méretü (1/2" ha jol emlékszem, többi közeggel müködö klimáknál meg 7/16).


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sse hétf. júl. 23, 2007 20:37-kor.



hétf. júl. 23, 2007 20:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Gondolom a kondenzációs nyomásokat írtad le 50 fokon. A hűtőközegekkel sok baj van. Főleg, hogy nem mindegy, hogy a kompresszorban milyen olaj van, mert ez alapján kell megválasztani a hűtőközeget. Meg még sok mindentől függ, hogy milyen hűtőközeg kell, de nem sorolgatom, 1. mert nem tudom, 2. mert sok van. A műszereknek is van nyomásállóságuk, de az igazat megvallva, töltésnél nem okozhat nagy gondot ha R410-nél azzal a műszerrel mérjük a nyomást, mint a többinél. Ellenben, ha üzem közben mérjük a nyomást, akkor már nem mindegy, hogy a műszer milyen nyomásra lett tervezve.

Álljunk csak meg egy percre. SSe, te klíma szerelő vagy?


hétf. júl. 23, 2007 20:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Attee írta:
Kár, hogy a szívóoldali (alacsony nyoású) is menet közben 4-5 bar hűtőközegtől függően, álló helyzetben kiegyenlítődik a nyomás szép lassan, tehát az alacsonyon megnő, igaz, hogy a magason lecsökken, de így is vagy 7-8bar mindkét oldalon...ami még függ a külső hőmérséklettől is...



EZ most hogy jön ide? :) .

Nyomásrol:

50 fokon
R407C 19,6 bar, R134a 13,2 bar, R410A 30,8 bar !!

R410-el töltött klimához pl külön venni kell nyomásmérö orát, mert ami az összes többi közeghez jo az R410hez már kevés.

Most volt pl egy daewoo klima amihez hivtak mert nem indult, 10. emelet, egész nap sütötte a nap és akkorára nött a nyomás, hogy nem birt elindulni (R407C), olcsó klimáknál elöfordul.


hétf. júl. 23, 2007 20:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Lassan nem kell majd annyira féli a CO2-től, mert a hűszivattyúknak már az a hűtőközegük, sőt épülnek a CO2-t használó kompresszorok, így lassan bekerülnek majd a háztartási klímákba, és az autókba is. Láttam már példákat ezekre. Végre egy nagyon hasznos dolog.


hétf. júl. 23, 2007 20:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Az új hűtőközegekkel az a baj, hogy ugyan már nem ózonroncsoló hatásúak, mégis egy-két kivételtől eltekintve (pl az izobután) üvegházhatást okozó gázok.
tehát a globális felmelegedéshez hozzájárulnak, bár igaz, ami igaz, itt a legnagyobb veszély a széndioxid és a metán...


hétf. júl. 23, 2007 20:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Én csak egy átlag háztartásbeli klíma beépítéséhez szükséges eszközöket írkáltam le. Nem a leszereléshez szükséges, mérleget meg lefejtőt meg palackot meg ilyeneket. A lágy rézcsövet lehet kézzel hajlítani, nem szükséges hozzá hajlító. Csak ahogy írtad a nagyobb teljesítményű klímáknál kell, mert ott nagyobb a csövek átmérője. de 7kW-nál, 6mm/15mm-es átmérőjű csövek vannak. De ez csak tipp. Acsőduzzasztó alap esetben a peremezőn van mint külön fej, azért nem említettem. de az is kell a csövek jó csatlakoztatásának megoldásához. :D
A zöldkártya a legfontosabb. Ha nincs amikor esetleg kéri a megbízó, akkor be se engedd, mert tutti, hogy valami mekkmester lesz.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dr. Megavolt hétf. júl. 23, 2007 20:04-kor.



hétf. júl. 23, 2007 20:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Ja és nem árt a zöldkártya sem...:)


hétf. júl. 23, 2007 20:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:
Az R410, amit most használnak, nem szennyez. Nem, a francokat nem.



Természetesen nem igaz, hogy nem szennyez. Csak éppen sokkalinkább környezetbarát mint a régebben használt hütöközegek.


hétf. júl. 23, 2007 19:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Nem árt néhány egyéb cucc sem, pl. hűtősmérleg, csőduzzasztó, csőhajlító, (12-15 vagy nagyobb rézcsöveket (7kw illetve nagyonbb klímák) elég nehéz kézzel hajlítani...) hűtőközeglefejtő, üres palack...ezek ugyan normál esetben nem kellenek klímaszereléshez, de egy klímaszerelőnek szüksége lehet rájuk.


hétf. júl. 23, 2007 19:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Attee: Igen ez így van. Erről megfelejtkeztem, a nagy írkálás közben. :)


hétf. júl. 23, 2007 19:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Kár, hogy a szívóoldali (alacsony nyoású) is menet közben 4-5 bar hűtőközegtől függően, álló helyzetben kiegyenlítődik a nyomás szép lassan, tehát az alacsonyon megnő, igaz, hogy a magason lecsökken, de így is vagy 7-8bar mindkét oldalon...ami még függ a külső hőmérséklettől is...


hétf. júl. 23, 2007 19:44
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Lássuk csak milyen szerszámok kellenének: Egy keményforrasztó amivel rezet lehet keményforrasztani, egy vákumszivattyú, a hozzá tartozó szerviz tömlők és a szerviz csaptelep, nitrogén, ha forrsztásra kerül a sor, akkor ne oxidálódjanak a csövek belölről és nyomáspróbához is szükséges. Esetleg hűtőközeg kell, ha nem töltöttek volna a kültéri egységbe. Kell egy cső peremező, egy fúró kalapács, fal fúrásfoz. Esetleg szivárgás kereső, a csatlakozások ellenőrzéséhez. Kellenek az alap szerszámok mint villáskulcsok és csavarhúzók. Végül a csövek, hőszigetelők és kábelek.

Ha márkás klímáról van szó, mint pl.: LG, Samsung, Daikin, Hitachi, Carrier, akkor nálam is csak a szerelők jöhetnek szóba. De akkor is jól megválasztanám kire bíznám rá, mert valahol a neten láttam már horribilis képeket, hogy a kültéri és a beltéri egységet a szobába szerelték be. Vagy oldalra döntötték a dimarson kültérit, mert úgy jobban olvasható a felirat. Ha megtalálom a képeket, belinkelem őket, mert nagyon gány munkák!


hétf. júl. 23, 2007 19:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:
Sziasztok!



De ahol én voltam ott hírből sem ismerték a vákumozást, így az volt a megoldás, hogy a nagynyomású oldali csöveket erősen csatlakoztatták a hollanderekkel, az alacsony nyomásút viszont lazán hagyták. Majd nagynyomású oldali szelep nyit, és a gáz a kompresszorból elindult végig a beltéri egységen keresztül az alacsony nyomású oldali csövekbe.



Én ettől akadok ki. Ezt általában okos gáz szerelök szokták csinálni akik ugygondolják, hogy klimához is értenek. Ahhoz, hogy szakszerüen legyen egy split klíma telepítve és hosszú évekig jól működjön a tudáson kivül néhányszor 100ezer forint értékü felszerelés is kell, akinek az össz szerszáma 2db villáskulcs azt be se engedném a lakásba klimát szerelni.


hétf. júl. 23, 2007 19:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Ebben igazad lehet. Mert én pl. ****nék rá magasról. Jó azt azért hozzáteszem, hogy fontos a környezetvédelem, de már kicsit unalmas, a minden károsítja a környezetet. Az R410, amit most használnak, nem szennyez. Nem, a francokat nem. Ammóniát nem használnék, mert annak a szagától égnek áll a hajam. Főleg miután sikeresen, kilyukasztottunk egy abszorpciós hűtőt az egyik haverommal. Rozsdás volt a cucc, azt hittük, már nincs benne semmi, hát tévedtünk. Azt a szagot nem kívánom senkinek, amit ott éreztem :)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dr. Megavolt hétf. júl. 23, 2007 19:48-kor.



hétf. júl. 23, 2007 19:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:
Mármint mi? a zöldkártyás dolog, vagy hogy ebay-ről lehet szerezni?:D


A zöldkártyás :)


hétf. júl. 23, 2007 19:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Mármint mi? a zöldkártyás dolog, vagy hogy ebay-ről lehet szerezni?:D


hétf. júl. 23, 2007 19:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Dr. Megavolt írta:
Sziasztok!



Más: Hűtöközeget csak hűtőközegekre kiadott zöldkártyával lehet beszerezni. Hát ehhez nem szólok hozzá, mert kiakaszt. Amcsiból ebay-en meg simán lehet venni R134a-t.




Hát ez csak elméletben van igy :) .


hétf. júl. 23, 2007 19:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Sziasztok!

Hűtéstechnika terén már gyűjtöttem pár tapasztalatot, annak ellenére, hogy nem vagyok sem hűtőgép szerelő, sem klíma szerelő. Háztartási hűtőkompresszorokkal már építgettem egy-két eszközt. Először alkoholt használtam mint hűtőközeget, persze vákumozás és egyéb ilyen dolog nélkül. Működött is a dolog csak az alkohol oldódott a kompresszor olajában, és egyre gyengébb lett. Később utána néztem a neten, hogy az amcsik miket használnak hűtőközegnek. Ekkor találtam rá a propán-bután keverékre. Azt eredetileg is tudtam, hogy tűzveszélyes. de jól körbenéztem a neten, és építettem egy kompresszoros cuccot ami, propán bután keveréket használt hűtőközegként. teszem hozzá, vákumozás itt sem volt. A cucc tökéletesen ment, és fagyasztott mindent. Aztán szétkaptam, mert még nagyobb teljesítményű cuccot akartam összehozni, szóval most ott tartok, hogy két háztartási kompresszor párhuzamosan bekötve egy aggregáton. Ez is volt már tesztelve, de itt nem rézcsövet használtam a párologtató és a szívó csonk összekötéséhez, hanem szövetezett nyomásálló pvc csövet. Lehetett vele fagyasztani rendesen.

A klímára térve: Egyszer részt vettem egy split klíma beszerelésénél. Nos, a legtöbb mai légkondinál, a hűtőgáz a kültéri egységébe van beletöltve már gyárilag ez tapasztalat. Általában R410, mert ez jobb hatásfokot ad mint a régebbi gázok, és állítólag nem környezet szennyező. Ebben erősen kételkedek. Visszatérve a split beszerelésére. Réz csövet kell peremezni, mert hollanderekkel kapcsoláják össze a nagynyomású csöveket, és a szívó oldali alacsony nyomású csöveket. De ahol én voltam ott hírből sem ismerték a vákumozást, így az volt a megoldás, hogy a nagynyomású oldali csöveket erősen csatlakoztatták a hollanderekkel, az alacsony nyomásút viszont lazán hagyták. Majd nagynyomású oldali szelep nyit, és a gáz a kompresszorból elindult végig a beltéri egységen keresztül az alacsony nyomású oldali csövekbe. Amikor már sziszegett a cucc és lehetett érezni a gáz "mentolos" jellegű szagát, akkor rászorították a hollandereket a szívó oldalon. Aztán utána már csak a teszt üzem következett. Nem mondom, hogy tökéletes lett, mert nem volt vákumozás, viszont a hűtőközeg némi levegőt biztosan kitolt a rendszerből.

Más: Hűtöközeget csak hűtőközegekre kiadott zöldkártyával lehet beszerezni. Hát ehhez nem szólok hozzá, mert kiakaszt. Amcsiból ebay-en meg simán lehet venni R134a-t.

szerintem a split klímák a legjobbak. Egy normál on/off kompresszoros cucc 750-800W árán ad 2,6kW hűtőteljesítményt. Egy inverteres DC kompresszoros cucc ad 600W árán ad 2,6kW hűtőteljesítményt ráadásul nem kapcsolgatnak, ki hanem annyira lecsökkentik a kompresszor sebességét, hogy állandóan tartsa a beállított hőmérsékletet, így állandóan megy a kompresszor de sokkal kevesebbet fogyaszt, mint az on/off típusú. De ezek sokkal drágábbak. Mobil klímáról annyit, hogy ha nem két csöves, akkor aszoba lehűtött levegőjét fogja arra haszálni, hogy kihűtse a kondenzátorát, szóval aszobából kiszívott levegőt kinyomja a szabadba, hogy működjön. A két csöves verzió, kívülről szívja be a kondenzátor hűtéséhez a levegőt. de ugye nem kell mondanom, hogy ez a típus megint csak drágább az előző verziónál. Egy biztos, ha tesco-s vagy valami olcsó klímát vennék akkor saját magam szerelném be, mert nem vagyok hajlandó 40-80EFt-t kiadni arra hogy összerakják azt amit most már én is meg tudok csinálni. Jah, azt elfelejtettem írni, hogy a nagynyomású oldalon kb. 25-40bar az üzemi nyomás, a kisnyomású oldalon pedig 1-2 bar.


hétf. júl. 23, 2007 19:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Látod ezen még nem gondolkodtam meddig bírja a nyomást a menetes kötés.
Felteszem 10bar-ig okés.
Gázra már szabálytalan használni,de kismillió helyen van még így,menetes idomokkal megszerelve a gáz.
Nadrágcső vagy inkább T idom ami összehoz vagy leágaztat.
Viszont úgy szerelni,ahogy régen a fűtést meg a gázt csinálták,hegesztéssel és melegen hajlítással már tényleg meghaladja a hobbi lehetőségeket.


vas. júl. 22, 2007 22:52
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Illik még a "titkos rövidítéseket" ismerni :col,félcol,negyedcol,háromnegyedcol,hollandi(hollander?),
kóc,teflonszallag,raffia,könyök,nadrág,stb csövek,menet külső belső,tehát b-b toldó az a "cafni",k-b csap,ami egyik oldalt belül másik oldalt kivül menetes (sarokszelep tipőikusan ilyen) ..stb.



Ezek közül csak a nadrág ismeretlen, ezt a szakszavat ebben a környezetben még nem hallottam. :D

A gyári hűtőben nem emlékszem menetes kötésre, ott minden hajlítva és hegesztve van. Nem tudom ez gyártói műfogás a költségcsökkentésre, vagy alapvető követelmény az anyagok hosszútávú benntartásához szélsőséges hőmérsékleteken is. (A kóc a vizet megtartja, bár némi páradiffűzió biztos fennáll, az ammóniagőzre nem tudom mit lépne.)
A műanyagokkal nem kísérleteznék, a melegoldali >100 fokos és a hidegoldali <0 fokos hőmérséklet légköri nyomáson sem tesz neki jót, valamint a hőátadása sem túl fényes.


vas. júl. 22, 2007 18:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Vassal sem nehezebb szerelni,akinek van műhelye.
Mindeki "kidobálja" a csősatut,menetvágót,mióta réz,sőt műanyag (!) szerelés van.
Ez a két "komoly" eszköz kell akármilyen vascsőhöz plusz idomok.Meg izmok,tekerni a csőre a menetvágót :D

Akinek nincs műhelye az gazdagítja a multit,és kompomisszumokat köt-----szabványos méretben előre levágott menetes végű vascső van,létezik,kapható.Aranyáron,dehát valamit valamiért.

Rövidítés nincs (mert ugye a menet hogyan lesz,ha levágod?) toldani akármeddig lehet ("cafni"=egy belül végig,vagy legalábbis a két oldalán menetes "toldócső")

Illik még a "titkos rövidítéseket" ismerni :col,félcol,negyedcol,háromnegyedcol,hollandi(hollander?),
kóc,teflonszallag,raffia,könyök,nadrág,stb csövek,menet külső belső,tehát b-b toldó az a "cafni",k-b csap,ami egyik oldalt belül másik oldalt kivül menetes (sarokszelep tipőikusan ilyen) ..stb.

Juteszembe,műanyagot támadja az ammónia? Úgyrémlik nem..8bar-ig van,igaz elég drágán műanyag rendszer..csak elég bumburnyák mert ott az idom mindig "tokok"-ban végződik,a csövet (ami mint egy vastag kebel kb úgy néz ki) meg csak levágod és bedugod az idomba.
A vizet,de nyugaton a gázt is(!) műanyaggal szerelik már újépítésnél.


vas. júl. 22, 2007 17:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Valószínű amit tecsoban adnak,azt be kellene desztillálni,mert valami pár százalékos vagy az alatti alatti higitás lehet.

Gondolom ezt abból,hogy ilyen "cirkuszilapja" van a sima szalmiákszesznek is:

http://www.fjokk.hu/magyaricsc/PDF02/icsc0215_HUN.PDF


vas. júl. 22, 2007 17:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
a rezet nem hogy eszi, de még robbanó vegyületet is képez vele! :wink:


vas. júl. 22, 2007 9:07
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 102 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség