Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. máj. 04, 2024 14:33



Hozzászólás a témához  [ 2325 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Következő
"Digitális" végfok(helyesen: D-osztályú) 
Szerző Üzenet
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Sajnos spreche nur német, így egy kicsit magas a BCA leírása, de jól értelmezem, hogy ezzel a kapcs.methodikával gyakorlatilag megduplázódik a kapcsolófreki a kimeneten?


kedd jún. 15, 2004 20:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
A kitöltési tényezővel (nő) együtt változik a frekvencia (csökken). És elég instabil. Viszont fdsamano javaslatainak köszönhetően most elég jó, mind stabilitás, mind szimmetria szempontjából a kapcsi. Annak ellenére, hogy az egyik integrátor és a két komparátor légszereléses...


kedd jún. 15, 2004 17:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Kaninjo,bocsesz az elírásért.Arra gondoltam hogy mi történne ha a 4013 5 ös lábára becsatolnád egy kondival a kimeneti komp. jelét és megnéznéd mi jön ki a 4013 Q lábán.Ja és akkor az 5-ös-ről minden mást le kellene választani(QI).


kedd jún. 15, 2004 17:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kaninjo, esetleg az integrátorok féltápfesz áramkörét egyesíthetnéd. Kevesebb alkatrész, és azonos egyenpotenciál lenne a végeredménye.


kedd jún. 15, 2004 16:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ach írta:
Elnézést,tényleg nem akarom hátráltatni a munkát,de mi történne akkor,ha a komparátor kimenetét kötnénk a data(5) lábra és kimenetként a 7013 neminverz kimenetet tennénk meg.Ha csak az egyik fázisú jelet vizsgáljuk. :?:


Ezt most így hirtelen nem értem... Milyen jelet kötünk a 7013 (nem 4013?) data lábára?


kedd jún. 15, 2004 16:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Elnézést,tényleg nem akarom hátráltatni a munkát,de mi történne akkor,ha a komparátor kimenetét kötnénk a data(5) lábra és kimenetként a 7013 neminverz kimenetet tennénk meg.Ha csak az egyik fázisú jelet vizsgáljuk. :?:


kedd jún. 15, 2004 15:57
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ahha! Értem! Köszi! Megpróbálom "belőni"...

Sikerült!


kedd jún. 15, 2004 15:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kaninjo írta:
Szerintem mindegyik megoldásnak megvan a maga hátulütője. Amit te mondasz, ott pl. a hangfrekis erősítést kell egyformára állítani, ennél pedig valóban a hármszögjel amplitúdójának kell megegyeznie. (Nem volt itthon több 220kOhmos ellenállás, így 2 db 100k-st forrasztottam össze, és máris elég jelentős az eltérés a két háromszög amplitúdója között, aminek köszönhetően nem egyformán változik a kit.tényező...) Szal' a helyzet nem eccerű :D !
A trimmert hova lenne célszerű elhelyezni? A visszacsatoló ágba, vagy a kimenetre, mint egy normál hangerőszabályozót?

Nem a 220k határozza meg az integrálás meredekségét, az csak egyenáramú munkapontbeállítás. A soros ellenállás (4,7k) és a visszacsatolásban lévő 220 pF határozza meg az integráló tag fő jellemzőit. Mindkét elemnek van szórása, de egy, a 4,7k-val sorba kötött 220-470 ohmos trimmerrel beállítható a háromszögjelek egyforma amplitúdója. A másik ellenállással esetleg köss sorba egy, a trimmer értékének felével megegyező ellenállást.


kedd jún. 15, 2004 15:20
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Szerintem mindegyik megoldásnak megvan a maga hátulütője. Amit te mondasz, ott pl. a hangfrekis erősítést kell egyformára állítani, ennél pedig valóban a hármszögjel amplitúdójának kell megegyeznie. (Nem volt itthon több 220kOhmos ellenállás, így 2 db 100k-st forrasztottam össze, és máris elég jelentős az eltérés a két háromszög amplitúdója között, aminek köszönhetően nem egyformán változik a kit.tényező...) Szal' a helyzet nem eccerű :D !
A trimmert hova lenne célszerű elhelyezni? A visszacsatoló ágba, vagy a kimenetre, mint egy normál hangerőszabályozót?


kedd jún. 15, 2004 14:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Megnéztem a BCA-t, ők egy azonos háromszögjelet használnak, és a hangfrekvenciás jelet invertálják a híd másik oldalához. Lehet, hogy a Te megoldásod jobb, de talán be kellene tenni egy trimmert az egyik integrátorba, hogy garantáltan egyformára lehessen állítani a háromszögjelek amplitúdóját.


kedd jún. 15, 2004 14:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Összerakván az áramkört tökéletesen azokat a jelalakokat kaptam, amik az előbb belinkelt ábrán láthatóak. Csak most a két külön integrátornak köszönhetően tökéletesen fedték egymást.

fdsamano írta:
Ha a két kimenet közé egy terhelést teszel, akkor egész rövid idejű tüskéket fogsz kapni, amit a két háromszögjel különbözősége okoz.

És ha pl. O1 kimeneten 70%-os a kit.tényező, míg O2 kimeneten csak 30%-os, akkor mekkora is lesz a tüske ideje?

fdsamano írta:
Hat hozzászólással feljebb belinkeltem valamit, nézd meg azt is, légy szíves!

Láttam már a kapcsit, megvan nekem is az adatlapja az LM311-nek. Nem tudom milyen, még nem építettem meg. A "kvarcos" kapcsolást viszont azért mertem ajánlani, mert én már egy-két éve használom, igaz eddíg nem PWM jelet állított elő, hanem egyszerű szinuszt, de mindenesetre könnyű volt átalakítani...

Ach írta:
Elnézést,hogy a dolog nem lényegi részéhez szólok hozzá.
Az 1k-os koll.ellenállás helyett nem lenne jobb egy 2 tranyos kis végfok?

Természetesen én csak azért rajzolgatok LM311-el, mert ebből sok van itthon :) . Sajna ennek csak egy kimeneti tranzisztora van (ezért is kell az 1k-s ellenállat).


kedd jún. 15, 2004 13:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Elnézést,hogy a dolog nem lényegi részéhez szólok hozzá.
Az 1k-os koll.ellenállás helyett nem lenne jobb egy 2 tranyos kis végfok?
:shock:


kedd jún. 15, 2004 11:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kaninjo írta:
Ez a lényeg, hogy a kimeneten azonos fázisú és azonos kitöltési tényezőjű legyen a jel, ha a poti középállásban van. Ha a poti állását változtatom, akkor a két kimeneti jel egymáshoz képest ellentétes irányba fog változni (az egyiknek nő, amásiknak csökken a kitöltési tényezője).
Valahogy így:
www.kaninjo.fw.hu/doc/zerosignal.jpg
www.kaninjo.fw.hu/doc/longpos.gif
www.kaninjo.fw.hu/doc/longneg.gif

Nézd meg szkóppal, hogy most mi van a kimeneteiden! Egyszer invertálsz a 4013 kimeneteivel, majd még egyszer invertálsz azzal, hogy a két komparátor bemeneteit fordítva használod. Ha a két kimenet közé egy terhelést teszel, akkor egész rövid idejű tüskéket fogsz kapni, amit a két háromszögjel különbözősége okoz. Hat hozzászólással feljebb belinkeltem valamit, nézd meg azt is, légy szíves!


kedd jún. 15, 2004 11:18
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ez a lényeg, hogy a kimeneten azonos fázisú és azonos kitöltési tényezőjű legyen a jel, ha a poti középállásban van. Ha a poti állását változtatom, akkor a két kimeneti jel egymáshoz képest ellentétes irányba fog változni (az egyiknek nő, amásiknak csökken a kitöltési tényezője).
Valahogy így:
www.kaninjo.fw.hu/doc/zerosignal.jpg
www.kaninjo.fw.hu/doc/longpos.gif
www.kaninjo.fw.hu/doc/longneg.gif


kedd jún. 15, 2004 11:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kaninjo írta:
Egy frissült rajz (ami elvileg BCA :roll: ): www.kaninjo.fw.hu/doc/PWM_BCA.gif
A tanácsotokat megfogadva a 4013 másik kimenetéről érkező négyszögjelet az NE5532 másik fele integrálja. Remélem jó a rajz...

Szerintem így a két kimeneten garantáltan azonos fázisú jelet kapsz, legfeljebb kis eltéréssel, amit a két integrátor meredekség-különbsége okoz. Használj egyetlen integrátort, és azt kösd a két komparátor + ill - bemenetére.


kedd jún. 15, 2004 10:56
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Egy frissült rajz (ami elvileg BCA :roll: ): www.kaninjo.fw.hu/doc/PWM_BCA.gif
A tanácsotokat megfogadva a 4013 másik kimenetéről érkező négyszögjelet az NE5532 másik fele integrálja. Remélem jó a rajz...


kedd jún. 15, 2004 10:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Mármint a BCA-ra gondoltam. Valami ilyesmi, nem? Ebben az esetben valóban az lenne a megoldás, amit Ach javasolt. A 4013 másik kimenetére is kapcsolunk egy integrátort, és már meg is van az ellentettes fázisú háromszögjel.
Ha csak normál PWM jelet akarunk, akkor az eredeti kapcoslásban az LM311 után teszünk két inverter kaput és annyi...
De gondolom, ha már hídkapcsolású erősítőt kíván építeni az ember, akkor már inkább BCA jellegű vezérlést használjon, mint normál PWM-et. Igaz?

ui.:Megjöttek a cuccok! Köszi!


kedd jún. 15, 2004 9:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem egészen.

Eddig a digit jel invertálásáról írtál, és sima PWM-nél nem is kell más, ezt pedig DIGIT inverterrel célszerű megoldani. Ha a háromszög jelet akarod invertálni, ott nagyon oda kell figyelni a visszacsatolás impedanciáira, különben ez lesz a vége, de jobb lenne eleve egy ellentétes fázisú négyszöget integrálni, ahogy Ach javasolta.


kedd jún. 15, 2004 8:29
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Asszem megvan! Csak lassú az NE5532-es... Látszik, hogy a két háromszögjel között nem 180 fok a különbség. Megpróbálom lefotózni...
Hááát...
www.kaninjo.fw.hu/doc/BCA1.jpg
www.kaninjo.fw.hu/doc/BCA2.jpg
Szal eléggé látszik, hogy az NE5532 :) nem áll a helyzet magaslatán... Ugye valami ilyesmire gondoltál, SPafi?


hétf. jún. 14, 2004 23:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Nézzétek meg ennek a katalógusnak a 16. és 17. oldalát: http://cache.national.com/ds/LM/LM111.pdf
Én úgy nézem, ezek a témához illő alkalmazások.


hétf. jún. 14, 2004 22:21
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Köszi fdsamano!
A két kondi értékét levettem 12 pF-ra, a soros ellenállást pedig 4,7k-ra. Most indul elsőre!

SPafi!
A Thunderball kapcsolásban BCA vezérlés van, ugye? (Ha igen, akkor asszem kezdem kapisgálni... :idea: )


hétf. jún. 14, 2004 21:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kaninjo írta:
...ha a kvarcot nem HCT-s, hanem ACT-s IC-vel akarom elindítani, nem hajlandó egészen addig, amíg a szkópal rá nem mérek az IC 1-es kivezetésére. Onnantól megy minden frankón. Ez mi a péktől lehet?

1. Túl nagy kapacitás terheli a kvarcot, csökkentsd a kondik értékét 15-15pF-re, vagy akár 10-10pF-re!
2. Túl nagy a soros ellenállás (5,6k) értéke, csökkentsd!

Az inverter kimenetén szinuszos jelnek kell lennie, akkor jó, ha 4,25V és 5V közé esik a csúcstól csúcsig mért értéke. Ha torzít a kimeneten a jel, akkor a soros ellenállással kell csökkenteni, mert átugrik felharmonikus rezgésbe. Szénréteg ellenállást jobb használni, annak nagyobb a zaja, biztosabban berezeg az oszcillátor.
Amikor rálépsz az oszcillátor egy pontjára a szkóppal, akkor "meglököd", és onnan kezdve rezeg, de valószínűleg túl kicsi amplitúdóval.


hétf. jún. 14, 2004 21:24
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Egyáltalán nem baj, hogy beleszólsz... Sőt!
A TL3116 ki is ment a fejemből :oops: . Ami meg a postát illeti... Talán holnap.
Ezt a BCA-t átnézem még 1szer. Én spec egy hídkapcsolású véget képzeltem el.


hétf. jún. 14, 2004 21:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bocsánat, hogy beleszólok, de ugye azt már eldöntöttétek, hogy milyen kapcsoláshoz is építitek az oszcillátort? Csak mert a legutóbb szóba hozott BCA-hoz ez így nem lesz jó! Ha hagyományos PWM-et akartok, akkor persze OK, de akkor meg nem kellene ennyit vacakolni az invertálással. Invertáláshoz invertert kell használni. (Ki gondolta volna? :-) ) Vagy kettős kimenetű komparátort.

Kaninjó! Nem azt írtad, hogy pont most kaptál TL3116-ot? Ez nem kettős kimenetű? A cuccokat még mindig nem kaptad meg? Ez a Posta katasztrofális!


hétf. jún. 14, 2004 21:02
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ha nem is a legjobb, de mindenesetre egyszerű... Ollan 8-16 nsec körüli a késés a két jel között.
Ha továbbra is így haladnak a dologok (ma nem volt semmi meló, sajna...), akkor holnap összedobom a végfokozatot is. Van most itthon 2 db HIP4080-as, és ha minden igaz, holnap lesz még két IR2113-am is. Nomeg FET-ek... Kiváncsi vagyok mit fog produkálni. :) Viszont egy érdekesség: ha a kvarcot nem HCT-s, hanem ACT-s IC-vel akarom elindítani, nem hajlandó egészen addig, amíg a szkópal rá nem mérek az IC 1-es kivezetésére. Onnantól megy minden frankón. Ez mi a péktől lehet?


hétf. jún. 14, 2004 19:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Bocsesz! 8)
Tényleg!Ez a legjobb megoldás az inverz jelre,bár valamennyi késés biztosan van!
Mellesleg szépségtapasz is rá,ha az azonos fázist is átvezetjük rajta.
Köszi! :P


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Ach hétf. jún. 14, 2004 19:40-kor.



hétf. jún. 14, 2004 19:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Beleviszel az erdőbe!
Viszont nem jó az én elgondolásom se. "Belassul" a komparátor, ha az emitterbe teszed az ellenállatot. Úgyhogy ezt félre...
A próba kedvéért rádrótoztam az eredeti kimeneti jelet egy 74ACT04-re. Én spec. nem vettem észre eltolódást a normál és az inverz jelalak között...


hétf. jún. 14, 2004 18:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Tényleg nem lazsálsz!
Hidasra gondoltam igen.
A 7013 kibír 15V-ot,sőt,attól begyorsul.
Így csak egy,2*7V-os táp kellene,mondjuk tranyós tápelválasztással,hogy azért adjunk a színekre is.
Szóval azt kéne kitalálni,hogy a 7013 melyik beállítása tartja az impulzust.Mert ez tárolóként is műkszik.
Ha a tárolás időtartamát hozzá tudjuk rendelni az amplitudóhoz,akkor nyertünk.


hétf. jún. 14, 2004 17:36
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Lásd, hogy nem lazsálok :) : www.kaninjo.fw.hu/doc/pwminv.gif
Ilyesmire gondoltam. Ennél szinte "ríl-tájm" keletkezik az inverz jel. De ezt még ki kell előbb próbálni. Ami a +- tápot illeti, így már értem! Az egyetlen baja talán az, hogy így kapásból 4 tápot kell csinálnod. +-2,5 V és +-12V. De mindenképpen megfontolandó (225 kHz-nél már azért észre lehet venni a csatikondi okozta hibákat a háromsz.jelen...).

Kipróbáltam. A háromszögjelnek meg kell maradnia... Egyébként te milyen erőlködőt dobnál össze? Hídkapcsolásút?


hétf. jún. 14, 2004 16:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Nézegettem a 4013 adatlapját és az az ötletem támadt,hogy ha a set bemenetet modulalnánk a hangfrekis jellel,az ic megcsinálná nekünk a pwm jelet!
Nem ártana ha nem kéne háromszögjellel bohóckodnunk.


hétf. jún. 14, 2004 16:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
pecce,pecce,éétem,éétem! :roll:
A csatikondit akkor lehetne kiváltani ha a négyszögjel középértéke kerülne a testpont potenciáljára +- os táp mellett.
Vagyis a digitális tápfesz nem 5V hanem +-2,5V a műv.e. tápja meg mondjuk +-12V.
Ha jól éétem??
A kollektoros kimenőjelet nem szerencsés összevegyíteni az emiterressel szerintem.De ha itt tartunk akkor már ott a 4013 másik fele tök üresen,az órajel lehetne közös,a müv.e és a komp. meg duál és akkor nem is használtunk több aktív elemet fel,mármint fizikailag. :?:


hétf. jún. 14, 2004 15:24
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ach írta:
Az ellentétes fázishoz a 4013 inverz kimenetét lehetne használni.

Igen, ez megfordult a fejemben, de akkor viszont kell még egy integrátor és még egy komparátor. Van olyan komparátor, aminek van inverz kimenete is. A szimmetrikus táppal én úgy látom nem tudjuk kiváltani a 4013 és az integrátor közti csatolókondit. Pedig nem ártana... Egy kósza ötlet: bekötünk még egy LM311-est ugyanúgy, mint a mostanit, kivéve a kimeneti tranyáját. A jelenlegi rajz szerint a kollektorban levő ellenállat "alsó" pontjáról vesszük le a jelet, a másiknál viszont ha az emitterbe tesszük az ellenállást, és az 1-es lábról vesszük le a jelet, az az inverze lesz a másik kimeneti jelnek! Teccikérteni? :lol:


hétf. jún. 14, 2004 12:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Az ellentétes fázishoz a 4013 inverz kimenetét lehetne használni és +- os tápot a műv.erősítőknek szerintem.


hétf. jún. 14, 2004 6:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!
Örülök, hogy testzik! A ellentettes fázist talán meg lehet oldani az LM311-el, mivel a kimeneti tranyájának ki van vezetve a kollektora és az emittere is. Ezt még megnézem. A csatolókondit megprobálom kiiktatni valahogy. A rajz teljesnek is tekinthető, az utolsó HCT04-es nincs felmázolva rajta, de talán nem is lesz rá szükség... Viszont még egyszer átnézem, nehogy valami hiba legyen benne!

Üdv.:Kaninjo
www.kaninjo.fw.hu/doc/pwm2.gif
Javítottam a rajzon. Berajzoltam az LM311 kimeneti tranzisztorát, valamint felírtam a lábkiosztást is. A kollektorellenállást levittem 1 kOhm-ra. Kíváncsi vagyok, hogy fog műxeni. Az előzővel (NE 566+CD4011) az volt a fő gond, hogy csak kb +-25...30 %-os modulálást bírt el. E fölött elkezdett "recsegni". De ez márt talán jó lesz! :roll:


vas. jún. 13, 2004 19:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Kaninjo!
Köszi,most látszanak a linkek és meg tudtam nézni!
Annyira tetszik,hogy nem is vagyok hajlandó kínlódni mással!
Kérlek gondold ki,az ellentétes fázisú jelet is.
Hálás köszönet érte!!!
Ez a teljes rajz?
Egy +- os táppal elhagyhatnánk a csatikondit és még pár alkatrészt nem?
Szerintem érzéketlenebb is lenne a zavarokra.
:P


vas. jún. 13, 2004 7:54
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ezt el is felejtettem: az LM311 után én tettem még egy HCT04-est, mert a felfutó él a 311-es kimenetén elég randa volt. A szintillesztést egyszerűen egy Z-diódával oldottam meg.
Ach! Sikerült megnyitnod a linkeket?


szomb. jún. 12, 2004 19:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
SPafi írta:
Erősítőhöz a háromszög az optimális. Biztos van valami oka, hogy valaki fűrészt használ, de szerintem fölösleges belemenni.

Fűrészjelet többcsatornás, időmultiplex PWM rendszernél célszerű használni. Ott persze a demodulátorba be kell tenni egy mintavevő-tartó áramkört, utána meg egy legalább ötödfokú aluláteresztő szűrőt. Erősítőhöz tényleg a háromszög tűnik optimálisnak.


szomb. jún. 12, 2004 11:48
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ach!
Nem nyitja meg a linket, vagy nem "kékíti" be az ITT, EZ szavakat?
A kapcsirajz: www.kaninjo.fw.hu/doc/pwmkapcs.gif
A jelalakok: www.kaninjo.fw.hu/doc/haromsz.jpg
Ill.: www.kaninjo.fw.hu/doc/negysz.jpg
Esetleg nincs tűzfalad? A BBCode-ok be vannak kapcsolva a profilodban?


szomb. jún. 12, 2004 11:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Spafi!

Azzal a generátorral én sem vagyok elégedett,mert már tudom,hogyan lehetne rajta javítani.
Még rajzolom,ha kész lesz,igérem belinkelem!


szomb. jún. 12, 2004 9:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Kaninjo!
Nekem nem jelennek meg a beszúrt linkjeid,ez mitől lehet?
Csak mert nem szeretnék lemaradni róla(d).


szomb. jún. 12, 2004 8:29
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ha más nem kezdésnek jó lesz! :D Az integrátor műv.erősítője egy "fél" NE5532-es, a komparátor pedig LM311.
A kapcsolási rajz itt látható. Egy kis magyarázat hozzá: a 74HCT04 és a CD4013 is +5V-os tápfeszültségről üzemel. Az NE5532 és az LM311 pedig 12V-ról. Az LM311-es nem invertáló bemenetére kapcsolt potméterrel lehet állítani a kitöltési tényezőt (a kapcsolást csak próbaképp raktam össze). Az LM311 bekötése a rajzon nem teljes, mert az én EWB-m nem ismeri. A 8-as (Vcc+) és a 7-es láb (collector) közé egy 4,7 kOhm-os ellenállást kapcsoltam, így a 7. láb a kimenet, az 1-es (emitter) és a 4-es (Vcc-) láb pedig a testre megy. A neminvertáló bemenet a 2. az invertáló pedig a 3. kivezetés az IC-n.


pén. jún. 11, 2004 22:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ach!

Az egy dolog, hogy a működési elv jó, de a thunderball-féle megvalósítás borzalmas! Egy áramkör tervezése nem áll meg ott, hogy kinézünk egy kapcsolást a könyvből!

Én is ugyanezt az elvet használom, de kicsit másként megvalósítva.

Erősítőhöz a háromszög az optimális. Biztos van valami oka, hogy valaki fűrészt használ, de szerintem fölösleges belemenni. Lehet, hogy ez volt olcsó.

Viszont azon belül, hogy háromszög, más-más kapcsolások más hibákra érzékenyebbek. A fázistolásnál nem tudom, hogy mire gondolsz, de a hiszterézisnek nem sok köze van hozzá.

Linkeld be a kapcsolásodat!

Kaninjo!

Szép! Milyen kapcsolást, és műveleti erősítőt használsz?


pén. jún. 11, 2004 21:32
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Tettem-vettem egy keveset, ez lett belőle. Sajnos a szkópomból elfogyott a fényerő... :( De talán így is látható. A freki 150 kHz .
És ez a végeredmény. A fel és lefutó élek "élőben" is alig látszanak. Viszont vann benne egy pici túllövés, ami megszűnik, ha hozzáérek a testponthoz valahol. Ez mi miatt lehet? Komparátornak próbaképp LM311-et tettem be, ez megy egy 74HCT04-esre.
A 150 kHz-et módosítottam 228 kHz-re, egy 456 kHz-es kvarcot osztottam le 2-vel.


pén. jún. 11, 2004 13:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Kaninjo!
Lerajzolom akkor!
Jó fűrészjel az talán még nagyobb kihívás,mert annak meredekebb a lefutó éle.
Háromszögnél meg a szimmetria nagyon fontos,pláne ha két ellentétes fázisút akarok azonos periódusban.
Spafi említett valami fazistolást a két meghajtó között.Lehet hogy azt a generátorban elő lehetne állítani a hiszterézis finomhangolásával.
8)


pén. jún. 11, 2004 6:34
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ach írta:
Ha kiváncsiak vagytok a javított változatra,akkor lerajzolhatom és elmondhatja róla mindenki a véleményét.Mindenesetre hatékonyabb és egyszerűbb felépítésű áramkört nem találtam.

Én máris kíváncsi vagyok! :wink:
Egyébként érdekes dolog: a Maxim egyik IC-s PWM erősítőjében nem háromszög, hanem fűrészjel megy a belső komparátorra.


csüt. jún. 10, 2004 22:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!

Itt található SPafi által közzétett néhány egyszerűbb PWM erősítő és az említett leírás. (Remélem SPafi nem lesz mérges... :wink: ) Az első kapcsolás az egyik Hobby Elektronikában jelent meg, meg is építettem, de nem igazán akart úgy működni, ahogy kellett volna. :(

Üdv.:Kaninjo


csüt. jún. 10, 2004 11:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
baab!
A Működési elvet természetesen értem.
A komparátoron a küszöbszintet változtatjuk a bemenő jellel,amit a háromszög-jel előbb,ill. később keresztez,így változik a kimenő jel szélesége,impulzusszélesség-moduláció jön létre.
Azt is látom,a háromszögjel minősége hogyan függ össze a moduláció jóságával.Tudom,mi a szerepe az integrátornak a generátorban.
A gondom azzal van,hogy néhol a háromszögjelet fűrészjelként aposztrofálják!
Azzal még nem vagyok tisztában,milyen szerepe van a hiszterézisnek,amelyel a komparátor rendelkezik?Valószínüleg negatív szerpet játszik,ugyanakkor bizonyos helyeken láttam,hogy mesterségesen állítják be a mértékét a komparátor visszacsatolásában.
Kell-e határolni a kimenő jelet,így függetleníteni a tápfeszültségtől?
A másik dilemmám hogy a javított változatban kapcsolóként vagy áramgenerátorként használjam a tranzisztort,ugyanis kétféle megoldás kínálkozik.Ha áramgenerátorként használom,akkor az integrátorom hiszterézis nélkülivé válik.
Majd felvázolom mindkét lehetőséget amit lehet értékelni.
Mára ennyi idegen szó elég is lesz!


csüt. jún. 10, 2004 7:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Ach!
Neked is orcad-ed van?
Most veletlenul egyetertek spafival,meg kene tanulni az alapokat!
Udv. :D


csüt. jún. 10, 2004 6:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Spafi!
Épp az alapelvekkel szeretnék tisztába kerülni.Remélem segítesz majd ebben!
Azért merészeltem jónak minősíteni,mert a szakkönyvben jó minősítést találtam róla.Szó szerint,hogy kiváló szabályozhatási tulajdonságokkal rendelkezik.Lehetőség van a kimeneti szint és a jelalak szimmetriájának pontos beállítására.Hogy hogyan azt nem írom ide,mert hosszú lenne.Ha kiváncsiak vagytok a javított változatra,akkor lerajzolhatom és elmondhatja róla mindenki a véleményét.Mindenesetre hatékonyabb és egyszerűbb felépítésű áramkört nem találtam,ha tudsz ilyet,akkor légyszíves! :cry:
Kaninjo!
Szívesen a rajzot.
Ha beszúrnád a linket Spafi utólagos engedélyével akkor megnézném!
Köszi.


csüt. jún. 10, 2004 6:28
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Szép jó estét!
Izgalmas kis éjszaka... Csendes eső jó nagy széllel... :)
Ach! Köszönjük a rajzot!
Természetesen szép szimmetrikus háromszögjelre van szükségünk, amit a komparátor egyik bemenetére csatizunk. Ha szeretnéd jobban megismerni a PWM üzemű erőlködők működési elvét, akkor ajánlom SPafi weboldalán található leírást (ugye nem baj, h. reklámozom?), amit volt kedves velünk megosztani. Ott szinte minden apró kis dolog le vagyon írva. Érdemes átnézegetni!

További minden jót kíván: Kaninjo.


szer. jún. 09, 2004 22:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2325 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 59 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség