Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. ápr. 19, 2024 3:55



Hozzászólás a témához  [ 40 hozzászólás ] 
ADC mintavétel 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: ADC mintavétel
Sikerült valamit találni? Lehet, hogy engem is érdekelne.


kedd aug. 03, 2010 13:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás Re: ADC mintavétel
Tudna valaki ajánlani olyan ADC-t ami:
1. legalább 16 bites
2. soros kiolvasású pl. i2c
3. DIP tokozású
4. egyszerű a használata (pl. nem kell neki kristály, mindenféle kiegészítő áramkör, referencia feszültség) vagy legalábbis nem sok mindent igényel...
5. Beszerezhető itthon!


pén. júl. 30, 2010 0:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Újabb gond.
A TLC1549 egyszer csak úgy gondolta, hogy az ADC szerep már nem tetszik neki, pályafutását inkább fűtőtestként folytatja tovább.
Enyhén melegszik a 60mA-től amit felvesz.
A tápot, reft 7805-ről kapja, az analóg bemenet diódával +5V-ra kötve, a többi láb magasabb feszre kerülését sem tartom valószínűnek.
Mi a franc történhetett vele?


hétf. máj. 08, 2006 20:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
MotoHacker> A telefondrótos kísérlet elég meggyőzőnek tűnik. Beszerzek egy régi printerkábelt, remélem nekem is beválik.

bit_vector> Lassan változó jelekről van szó (hőmérséklet, nyomás). Az átlagolás nem rossz ötlet, beépítem.

Mindenkinek köszönöm az aktivitást.


pén. ápr. 14, 2006 19:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
Maga a printerport alkalmas lenne akár 1mbyte/sec átvitelére is, de ezt szoftver szintjén nem lehet megoldani. Az újabb gépeknél még csak-csak valahogy de a régi gépeken biztosan CPU limitált lesz a sebesség. És akkor még ott van a feldolgozáshoz szükséges CPU idő. Alapból az a baj a printer porttal, hogy DMA-t nem igazán támogatják. Azzal talán menne ez is. Hosszú vezetékkel pedig az a gond, hogy a végére meglehetősen levágja a négyszögjel sarkait, ami viszont kellőképpen torzítja a jelet. Ez inkább nagy sebességen jelentős, amikor a storbe jel "késése" (vagy éppen sietése) már összevethető az átviteli sebesség periódusidejével. Árnyékolt kábel esetén is igaz ez. Az igazi gond ott kezd lenni, ha valami asszimetria kerül bele (pl. nagyon megtörik a kábel, levezet, stb), mert ilyenkor az egyes jelek szórása már nem lesz azonos.

Ami az ADC mintavételezését illeti: ha nem nagy az a határfrekvencia amit mintavételezni kell, akkor túlmintavételezéssel (és átlagolással) meg lehet kerülni a szűrőket, vagy legalábbis digitális oldalon minimális korrekciót kell alkalmazni (persze ez a felharmonikusok szintjének is függvénye).

üdv.


csüt. ápr. 13, 2006 22:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A printerportnál a jelek kiosztása _önkényes_.Hardver szempontból a státusz port bitjei ugyanúgy bemenetek,a kőkori kártyákon ugyanolyan áramkörökön és meghajtókon át huzalozva.
Vagyis ezt a "túl sokszor fogy ki a papír" dolgot felejtsd el,mert tévedés:)

Nemrég raktam össze egy párhuzamos portos eprom-eeprom stb égetőt (willepro) ez néhány mp alatt (!) égeti be a többszáz K-s tokokat is,és sorosan(!) lépteti ki a címet,majd az adatot párhuzamosan teszi ki.
A 12db(vagy ahány bites a cím) órajellel történő kilépetést minden byte-ra eljátsza(hacsak a tokban nincs olyan algoritmus ahol a cím magátol nő).
Mégis tökéletesen működik,bár eleinte azthittem,mikor tévedett néha ,hogy a kábel a baj.A kábel maga közönséges 24eres árnyékolt printerdrót,minden ér bekötve,tehát jó sok völd is van közte.(nameg az árnyékolás kapacitása is "bejátszik").Hidegítő kondi ezért nincs is már plusszba,csak x*10K lezárás a végén.
Az árnyékolt szalagkábellel(minden második föld) vigyázz,mert sok lehet a kapacitás a földhöz,és akkor meg az okozhat bajokat.Legjobb a sima printerábel szerintem.
Telefongyári 30eres sodort kötegből csináltam már egy épületben hálózat helyett printer toldást,egy P3-ra,win95 alá.Szép gányolás,de közhivatalban megteszi,az ősHP nyomda egyetlen tévedés nélkül köpte a lapokat a majd 40m(!) árnyékolt drót végén.
A printerportot az alaplapon lévő saját smc (ha jól emléxem) tok hajtotta.Mikor a takarítónő jött este,direkt bedugtuk a porszívót és rátettük a kábelre.Aztán a szakadt 500éves ndk porszívó 230as kábelét _rátekertük_ a hosszú drótra,majd vadul kapcsolgattuk ki be,miközben örülten nyomtattunk.Sehol egy bit hiba.


csüt. ápr. 13, 2006 22:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Nem kell nagy távolságot áthidalni, max 1m. Amit csinálni akarok, lényegében egy mérésadatgyűjtő, ami a mért adatok függvényében reléket kapcsolgat.Az mért értékek 20mA áramhurkon 'jönnek'. Ezek multiplexeren keresztül kerülnek az ADC-re. A mux bemeneti csatornáját az adatbitekkel választom ki. Az ADC-t 2 'control' bittel vezérlem, eredménye egy 'status' biten jön. A relék kapcsolását szintén az adatbitek végzik T flip-flopokon keresztül. A programot én írom.

Amit el akarok kerülni, hogy itthon sikerül vmi. éppen működő kapcsolatot létrehozni, de ha élesben kell mennie máshol, ahol egy picivel több zavaró körülmény lehet, problémák legyenek.

A legnagyobb sebesség az órajel és adat vezetékeken van. Lehet hogy ezeket(control+statos port) nem 100kHz-re tervezték? Vszínű, hogy nem kalkuláltak úgy, hogy másodpercenként 100 000 X fogy ki a papír (pin 12). Az adatbitek gondolom nagyobb sebességet bírhatnak, de bonyolítja a dolgot, ha olvasni kell róla. (bidirectional mód)

Ha szükséges, csökkentem a sebességet, de szeretnék a printerport mellett maradni.

Mindezek ismeretében milyen kábelt javasoltok? Szalag, minden második ér földeléssel, esetleg árnyékolt kábelköteg?


csüt. ápr. 13, 2006 20:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
szerintem is használ RS485 meghajtó IC-t az adatvonalak meghajtásához.

elvileg ez 3 jelet jelent a TLC549-nél: CS, DATA, CK

(ezt 3 pár éren tudja átvinni szimmetrikusan)

így pont el lehet vinni egy UTP kábelen, ha plusz két eret még a tápnak fenntartunk...

nézd meg az SN75176 adatlapját, abban benne van az RS485 illesztés. Nem bonyolult.


csüt. ápr. 13, 2006 13:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Gelez
Írod, hogy sok kábellel akarod a PC-t összekötni valamivel, és nagy távolságra lenne szükséged(legalább is nekem ez jött le).
Nem lehet megoldás egy soros->párhuzamos átalakító? A PC sorosan kinyomná az adatokat, és egy mikrovezérlő átalakítaná a "13" érre.

Megjegyzem, ez csak akkor megy, ha a forrás PC adatokat Te generálod és nem egy gyári program, amihez nem tudsz hozzáférni.

Az is megoldás lehet, hogy ha gyári a PC-s progi, de ismered a páruzamos protokollját, hogy azt beviszed egy mikorovezérlőbe és abban konvertálod sorosra, majd a végén vissza. Így akár 100méterekre is el tudod vinni a vezérlő jeleket(RS485 emghajtó IC-kkel).

Az UTP kábel csak ellenütemű meghajtás és kivonó áramkörök használatával használható ki. Minden más esetben csak ront a dolgon.


csüt. ápr. 13, 2006 5:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A sodort érpár asszimetrikus átvitel!! Vagyis földfüggetlen,és nem állandó potenciálon van az egyik ér,hanem hol az egyik negatívabb hol a másik.Így a zavartávolság is nagy,és a sodrás miatt a zavarfeszültség is kiejtődik.Ezért megy olyan gyorsan a hálózat árnyékolás és minden más nélkül.(meg okos hibajavítás van benne egy tonna)
Erre spéci tokok-átalakítók vannak,házilag nem egyszerű ilyet "semmiből" úgy építeni,hogy működjön is.Az átlagos sebességű felhasználáshoz egy jobb sokeres kábel megfelelően lezárva és hidegítve megteszi.
Felette inkább USB tokokkal és gyári darabokkal kellene kisérlettezni..amit már feltaláltak és megvalósítottak,miért küzdjünk meg vele újra a kőbaltától,mikor megkapható a kész megoldás?

Az USB-nek már a szoftvertámogatása és win illesztése is megoldott..életemben nem láttam még kompatibilitási hibát a legkülönbözőbb kábelek és eszközök akárhány hubon és bárhogy bedrótozva szinte akármibe kőkoritól a csúcsgépig,mindig hibátlanul működtek.


szer. ápr. 12, 2006 21:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Motohacker!

"Néha segít,ha az IC bemenete helyett egy ellenálláshállóval "lezárjuk" a buszt!"
Olvastam erről, állítólag le kell zárni a vezetéket elleállással, ha
vezeték hossza[mm] > orajel emelkedési ideje[ps] / 36
De mennyi lehet ez az emelkedési idő, és mekkora ellenállással kell lezárni?

"Régi printerkártyákat kell nézegetni. "
Előástam egyet (8bites, igazi régiség :) ) a 8 adatpin 2,2n-el van hidegitve.

Hogyan tudnám az előbb említett PC-eszköz kapcsolatot megbízhatóan létrehozni?
Sodrott UTP-szerű kábelköteggel?
Vagy szkóppal kellene a jelalakot figyelni és addig kísérletezni kondikkal, ellenállásokkal amig elfogadható nem lesz?

Mindenkinek köszönöm az ADC problémával kapcsolatos válaszait.


szer. ápr. 12, 2006 19:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Nyomtatókábelen nincs ekkora adatátviteli sebesség.Minden kábelre megvan az adott kapacitás-induktivitás arány.
Ne keverjük a szimmetrikus-asszimmetrikus nagy és kis impedanciás átvitelt!!
Néha segít,ha az IC bemenete helyett egy ellenálláshállóval "lezárjuk" a buszt! Néha a kimeneti oldalon is kellhet reflexiók miatt.
Néha az induktív csatolás a nagyobb vétkes,nem is a kapacitív.Vagyis egy kondival "kikompenzálják" és egyben "zajszűrik" a vonalat.Régi printerkártyákat kell nézegetni.
Az újabb IDE esetében ezt mind a tokon belül(!) oldják meg,azok nem közönséges nagyimpedanciás portok,hanem külön ide tervezett,okos illesztett ki és bemenetek.(még azt is el tudom képzelni,hogy a tokban néhány pf is be van integrálva minden drótra)

Végigküszködtem "az egészet" mikor először akartam "hálózatot" az AT286 és a C64közé..csak épp volt a két szoba közt 12m..és 1991-t írtunk,hálózatok még "sehol".
Végül működött,de baromi lassan.Tervben volt,hogy +/- 12-re (esetleg 24re?) átépítem az egészet,nagy kanyi meghajtókkal,hogyha indul a mosógép centrifuga,együtt a cirkó pumpájával akkor se kapjon néha (megabájtonként egy!) fals órajelet.Aztán elmaradt.


hétf. ápr. 10, 2006 20:59
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
:) én is azt hittem a freki számít, de egy gyors eszköznél inkább az élmeredekség...


hétf. ápr. 10, 2006 20:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Ros-Co>Az erek közötti kapacitív csatolásra korábban is gondoltam, de mivel tudtommal ez a probléma a frekivel nő, lassítottam az órafrekit 1/100-adára, de a gond ugyanúgy megmaradt, ezért nem cseréltem azonnal a szalagot.

A 4eres kábel valóban árnyékolt, ezt a panelon leföldeltem.

Iránytű>Ha ATA66-nál nincs árnyékolás az erek között, hogyan tud mégis működni az én órajelemnél (116kHz) jóval magasabb frekin?
UTP kábelt nem próbáltam még. Ha az erek csavarva vannak kevesebb a kapacitív csatolás, mintha párhuzamosan futnak? Egy 3m-es nyomtatókábel nem működne, ha szalagkábelből lenne?

Meg kellene oldanom egy eszköz - PC összeköttetést legalább 13 érrel, az előzőleg tapasztalt hibák nélkül. Ez az érnyékolásokkal 26ér lenne.Kezelhető még éppen, de jobb lenne vmi kör keresztmetszetű kábel. Nincs vmi doksitok, hogy adott freki, kábel, távolság, impedanciák, stb. ha van, hogyan függ össze egymással, hogyan kell ezeket megválasztani, hogy a kapcsolat megbízható legyen?


hétf. ápr. 10, 2006 19:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Gelez->Minden ér közé egy árnyékolás.
igaz 8 eres kábel kell.
az ATA66 és a ATA100 között ennyi a különbség (nomeg vékonyabb kábelek...)
próbáltad már UTP kábellel? Gyárilag 8 ér, ráadásul senderítve.


hétf. ápr. 10, 2006 9:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A szalagkábelen ahogy párhuzamosan mennek a drótok, a kapacitív csatolás miatt átzavarhat az egyik jel a másikra. Ez kis impedanciájú áramköröknél nem gond, de lehet hogy amikor megkapta a CS lábon az engedélyezést, a feléledéskor benyalt egy fals impulzust, és ez okozta a zavart. A másik kábel (talán árnyékolt is) ebből a szempont ból jobb...


hétf. ápr. 10, 2006 8:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
:D :D Működik!! :D :D
Véletlenül meghajlítottam a PC-hez vezető drótot és megváltozott az eredmény. A változás a vezeték bármely pontjának meghajlításakor megtörtént.
A baloldali szalagot használtam, a többi vezetéket az esetleges későbbi felhasználásra tartogattam.

http://www.kepfeltoltes.hu/060407/43600 ... es.hu_.jpg

A jobboldali 4-eres kábel használatakor a várt eredmények jelentek meg.
Megmondaná vki mi lehetett a baj a szalaggal?
Nem volt 1m hosszú, zárlatot szakadást nem találtam benne.


pén. ápr. 07, 2006 18:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Van egy kis változás, jobb nem lett csak más. A DMM az opamp kimenete és az ADC előtti RC között mérte a feszt folyamatosan. Miután levettem így változtak az értékek:

http://www.kepfeltoltes.hu/060405/Image ... es.hu_.jpg

50X átnéztem, ellenőriztem, sőt egyszer szétbontottam és ujjáépítettem a kapcsolást, rendben van a CS és CLOCK jel vezérlése, a DATA olvasása, lassítottam a kiolvasás sebességén. Semmi eredmény.
Mit ronthattam még el? 2,5V-nál az ennek megfelelő 512-es eredményt adja. Ennek ellenére lehet az ADC hibája a többi rossz eredmény?


szer. ápr. 05, 2006 19:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
A doksi által említett várakozási idők megvannak.
(kiolvasás kezdetekor CS L után 1,5us az első CLK H-ig illetve az utolsó CLK L után 21 us a következő CS L-ig)
CLK H után olvas, az engedélyezett 2,1MHz alatt van jóval az órafreki.
Vagy épp ez lehet a baj? Egy National doksiból ollóztam:

Most high speed ADCs have a sample rate below which they do not perform well. The reason for this
is that the on-chip capacitors that must hold a charge during the conversion process are very small (to
allow for the fast acquisition time required for a high speed ADC). Because they are very small, the
charge on them can dissipate if the sample rate is too low. Be aware of the minimum sample rate for a
converter you are using below its specified sample rate

Ha rossz lenne az olvasás, akkor előfordulhat jó eredmény?
2,52V-nál 512 van, ami jó.
PC-vel kezelem az ADC-t kb. 1 m-es vezetékkel van összekötve. Ez okozhat problémát ilyen sebességen? (116kHz órajel)
De amikor betettem 1ms várakozást minden bit olvasásába akkor se lett jobb.


pén. márc. 31, 2006 19:46
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
az akkor jó.

a 1549 10 bites. biztos hogy jól olvasod ki a jelet? Nálam csinált már furcsákat, amikor pl. túl gyakran olvastam ki... Bár én nem teljesen szabályosan használtam...


pén. márc. 31, 2006 17:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
A táp és a ref+ ugyanaz: 5V 100n+1u -val szűrve.
A ref- a föld.


pén. márc. 31, 2006 17:11
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Vigyi, mert a minimum és a maximum ref. között minimum 2,5V-nak kell lennie!!


pén. márc. 31, 2006 15:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Gelez írta:
Sziasztok!

TLC 1549 ADC -vel a következő eredményeket kaptam:
http://www.kepfeltoltes.hu/060330/28606 ... es.hu_.jpg
Az ADC előtt egy feszkövető van 68 ohm / 220n RC-vel elválasztva az ADC-től.
A mintavétel 11,6 kHz-el megy.
A feszültségeket ellenállásokkal alakítottam ki, a feszkövető kimenetén mértem DMM-el.
A 2 feszültséghez is tartozó 896-os érték nem tévedés, többször is mértem.
Tud erre vki magyarázatot?


Mekkora a referencia feszültség?


pén. márc. 31, 2006 11:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Sziasztok!

TLC 1549 ADC -vel a következő eredményeket kaptam:
http://www.kepfeltoltes.hu/060330/28606 ... es.hu_.jpg
Az ADC előtt egy feszkövető van 68 ohm / 220n RC-vel elválasztva az ADC-től.
A mintavétel 11,6 kHz-el megy.
A feszültségeket ellenállásokkal alakítottam ki, a feszkövető kimenetén mértem DMM-el.
A 2 feszültséghez is tartozó 896-os érték nem tévedés, többször is mértem.
Tud erre vki magyarázatot?


csüt. márc. 30, 2006 22:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
kipróbáltam. 100p...100nF.
amúgy meg úgyis újra kell terveznem, mert kell egy másik példány is. Majd a jobbikat megtartom.

Pár nap múlva fogok ezzel érdemben foglalkozni csak. (nyelvvizsga előtt már nem kéne szombatig ezzel töltenem az időt)


hétf. márc. 20, 2006 18:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Mielőtt ráterveznél egy OPA-t, próbáld ki azt, hogy egy kondival megszűröd a bemeneti jelet az IC-hez közel!


hétf. márc. 20, 2006 18:24
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
na itt vagyok.

Sajnos amikor terveztem nem gondoltam még kis impedanciás meghajtásra. (opamp, aktív szűrő) Így nagy impedanciás passzív szűrőkről hajtom meg.
Amúgy az 1/2LSB -s időállandót így is jóval túlteljesítem. Most hirtelen nem tudom, de párszor 10ns kell így is. Rs=10kOhm.
Jel: f<5kHz, Fs=10kHz.
A soros ellenállás a töltési időt korlátozza. 10k-val sem lesz túl lassó.

Úgyis újra kell terveznem az áramkört, úgyhogy teszek majd bele aktív szűrőket, vagy a LinearTechnologies-től, vagy sima OPAMP-okkal valami Sallen-key...

Csak attól félek, máshol kell keresni a hibát.

A hidegítések rendben vannak, xr7, közel. A Vref kondik viszont elkók, és meg fogom mérni, lehet a beforrasztásuk rossz. Ha lesz rá időm. Szét kell kapni az egészet hogy hozzáférjek. Ma biztos nem.


hétf. márc. 20, 2006 15:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bocsnat, igazad van atta, elkerülte a figyelmemet, hogy egy köztes hozzászólásban zárójelben eldugva mintegy mellékes körülményként megadta a típust.

Igaz, a 10 pF nem az ADC bemenetén, hanem az S/H bemenetén van. Na mindegy.

Viszont pl. azt még nem tudjuk, hogy miről kapja a jelet az IC bemenete. Fontos, hogy kis impedanciájú legyen még 5-10 MHz-en is! (És jó közel legyen, nagyon jól összeföldelve az IC analóg földjével, ami viszont elkülönül a digitális földtől, illetve csak 1 ponton kapcsolódik hozzá.) A tápokat a lábakhoz minél közelebb illik hidegíteni X7R anyagú kerámia kondikkal az összefüggő föld fóliához.


szomb. márc. 18, 2006 0:52
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
SPafi írta:
Miért kell minden marhaságot belekeverni? Hogy jön ide az ICLXXXX meg az 50 Hz? Totál más célú és működési elvű ADC-ről van itt szó!

buenos!

De ha te meg annyira sem vagy képes, hogy leírd az IC típusát, ne csodálkozz a válaszokon!


Leírta: "Mivel az ADC bemenetén 10pF (TMS320F2811 ADC-je) "


pén. márc. 17, 2006 23:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
SPafi mondta meg a tutit ismét!
Talán,azért ma már a legtöbb tokban,van belül mintavevő és tartó áramkör(bár valaha ezt külön meg kellett másik tokban venni,vagy építeni hozzá)..ha ebben mégsincs benne,nincs min csodálkozni,hogy óriási bajok vannak.
Én pedig Qsolok,mert megláttam,hogy "ICL" és elkezdtem irogatni,mikor egyéáltalán nem is biztos,hogy ICL..vagy egyáltalán hasonlít.. :oops:


pén. márc. 17, 2006 23:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Miért kell minden marhaságot belekeverni? Hogy jön ide az ICLXXXX meg az 50 Hz? Totál más célú és működési elvű ADC-ről van itt szó!

buenos!

De ha te meg annyira sem vagy képes, hogy leírd az IC típusát, ne csodálkozz a válaszokon! Ez egy kabarétréfának elmenne! "Rosszul működik az IC-m. Szerintetek mi okozza?"

Ha tényleg azt szeretnéd, hogy valaki elgondolkozzon, hogy mi is lehet a hiba oka, akkor írd le az IC típusát, a tápellátás módját, a hozzá kapcsolódó áramköröket, vizsgáló jelet és az ADC rá adott válaszát!

Egyébként meg nekem úgy tűnik, hogy ez egy szukcesszív approximációs elvű ADC, aminek a bemenetére nem simán a bemenő jelet, hanem mintavételezett, és TARTOTT jelet kell adni! (S/H; sample and hold, mintavevő-tartó áramkör!) A beállási idő alatt 0,5 LSB-nél nagyobb változás az ADC bemenetén nem lehet!


pén. márc. 17, 2006 23:10
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás Re: ADC mintavétel
buenos írta:
Hi!

Szerintetek jó az ha egy ADC-vel (sokkal) kevesebb ideig veszek mintát, mint a mintavételek közti idő?
konkrétan 10kHz a mintavételi frekvencia. Azaz Ts=100us, de én csak 680ns ideig engedem ra az ADC-re a bemeneti analóg jelet (Aquisition time). ~100us-ig kellene? Ezek programozható értékek.


Szerintem jó. (másképp nem is nagyon tudom elképzelni). Az a kérdés, hogy mekkora a jel frekvenciája, amit mintavételezni kívánsz. Ennek ugye legalább a kétszerese kell legyen a mintavételi frekvencia (Nyquist). Ha nagyobb a jel frekvenciája mint a mintavételi frekvencia, akkor a mérés eredményeképp megjelenhet egy alacsonyabb frekvenciájú jel (aliasing), ami nem más mint egy mérési hiba. Ennek a kiszűrésére kitaláltak már egy csomó módszert (pl. antialiasing filter, random sample time).

A mintavételi idő csak a bemenet + ADC kapacitás idő állandójától függ, mégpedig a mintavételi időnek nagyobbnak kell lennie mint ezen időállandónak (meg kell várni míg az ADC kondiján beáll a feszültség).


pén. márc. 17, 2006 22:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
ICLxxxxx megvan a véleményem,küszködtem velük eleget.Nem írom nagyon,mert van aki isteníti,de nekem 1 rémálom(volt).
Pl "tönkre" tud úgy menni,hogy "semmi baja",csak szétdurran a bemenete meg az AD részben,és "hülyeségeket" mér,aztán néha jó..
A töltést is gyűjti,mintha aranyat érne,pedig nem is túl nagy a bemenőimpedanicia,ha ohmikusan nézem..nemtudom sima multiméternél hogyan oldják ezt meg,de megoldják.
Egyik sem mutat a "levegőben" 3perc mulva 2,4 voltot,csak ez a csodacsalád..(némelyik példánya,sorozata..stb?)
Ami fontos:a jelforrásnak is van egy impedanciája,ha túl nagy,az a pár pikó amibe a mintát veszi komoly időállandójú RC tag kezd lenni!!


pén. márc. 17, 2006 20:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
OFF
Iranytu írta:
http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... L7107.html
nézd meg a doksit. 50, és 60 Hz zajnál 5-5 frekiket ajánl. 50Hz->(200kHz 100kHz 66 2/3kHz 50kHz 40kHz)
ezekből a frekikből adódik a mintavételi időd, amit te határozhatsz meg (ennél ajánlott a 2000 ciklus, de 1000-3000-ig garázdálkodhatsz).

Ezt szvsz a kijelző vibrálásának elkerülése végett ajánlott....
ON

Mit mérsz egyáltalán? Nem lehet, hogy a mérendő jel zavar be?


pén. márc. 17, 2006 19:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
ok. kösz. a setting time-ot próbáltam 1x...10x betartani.

Az a bajom, hogy rossz ertekeket mer az ADC-m, ami ráadásul függ az időzítési beállításoktól. pl.: FS/2 körüli offszetet ad a jelhez (ADC-CLK=25MHz esetén offszet=45%, 12,5MHz esetén 60%...), az alsó 3 bit mindig nulla, néha pár mintában az több bit nulla, ekkor tüske van, egy másik bemeneten a normál tartománynak csak kb. 40-50%-a között hajlandó csak mintát venni...

Szerintetek ezeket mi okozhatja? jövő héten megpróbálom kimérni a Vref kondikat, bár az egy kicsit bajos, mert elkók, aztán felülről nem lehet a lábaikhoz férni.

gyártassak új panelt, vagy ne? (a forrasztás elég ronda lett, de már tudom hogy kell jobat. azóta csináltam jobb forrasztásokat.)


pén. márc. 17, 2006 13:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás Re: ADC mintavétel
buenos írta:
Hi!

Szerintetek jó az ha egy ADC-vel (sokkal) kevesebb ideig veszek mintát, mint a mintavételek közti idő?
konkrétan 10kHz a mintavételi frekvencia. Azaz Ts=100us, de én csak 680ns ideig engedem ra az ADC-re a bemeneti analóg jelet (Aquisition time). ~100us-ig kellene? Ezek programozható értékek.

Igen, minél rövidebb a mintavételi idő, annál jobban megközelíted az ideális mintavételezést. Persze figyelembe kell venni az ADC beállási idejét (settling time) is, a mintavételi időnek ennél hosszabbnak, de legalábbis ennyinek kell lennie.


pén. márc. 17, 2006 13:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
mit kellene számolnom?? tanultam számolni az általános iskolában.

Mivel az ADC bemenetén 10pF (TMS320F2811 ADC-je) van, ezért ha tovább tartom nyitva, az a zajokat nemnagyon integrálja ki. Az ADC beállási időállandója n*10ns. nincs 10000uF benne.

Az 5kHz-es jelemnek meg 50Hz-es zajt nem átlagol ki semmi sem. 50Hz-et akkor átlagolná ki, ha 50Hz-nél lassabban mintavételeznék. Én 10kHz-t alkalmazok. (ez nagyobb mint 50)

Megnéztem az adatlapot, az tipikusan nem olyan alkalmazás, mint amit én használok. érdekes lenne ha a kijelzőn n*10kHz-cel változnának a számok. Én mintasorokat gyűjtök, nem egy számot.


csüt. márc. 16, 2006 22:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Olyan rémképeim vannak, hogy a mintavételi idő, az nem tetszőleges...
gondolj arra, hogy az 50Hz valamelyik felharmónikusa mindig ott kószál a közeledben. :evil: meg van egy vagon szabály...

Az A/D átalakítók (is) érdekelnek. Még régebben utánnabogarásztam a számomra legkecsegtetőbb ICL7107-nek:

http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... L7107.html

nézd meg a doksit. 50, és 60 Hz zajnál 5-5 frekiket ajánl. 50Hz->(200kHz 100kHz 66 2/3kHz 50kHz 40kHz)
ezekből a frekikből adódik a mintavételi időd, amit te határozhatsz meg (ennél ajánlott a 2000 ciklus, de 1000-3000-ig garázdálkodhatsz).
Átalakítás után automata nullázást csinál.
szerencsétlen esetben kergetőzni fogsz a moduláló zajjal.

Mai napi mottónk:
"Lepróbáltam Murphy összes törvényét. Nem jöttek össze. Murphy mázlista volt...."


csüt. márc. 16, 2006 20:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Sajnos sajnos szamolnod kell(ene)...


csüt. márc. 16, 2006 20:42
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás ADC mintavétel
Hi!

Szerintetek jó az ha egy ADC-vel (sokkal) kevesebb ideig veszek mintát, mint a mintavételek közti idő?
konkrétan 10kHz a mintavételi frekvencia. Azaz Ts=100us, de én csak 680ns ideig engedem ra az ADC-re a bemeneti analóg jelet (Aquisition time). ~100us-ig kellene? Ezek programozható értékek.


csüt. márc. 16, 2006 19:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 40 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 92 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség