Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. ápr. 19, 2024 9:42



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi!

Minden kapható a Lomexben az áramkörhöz. A dijóda helyére bármilyen gyorsabb 2A-es schottky dióda jó. MBRS1100 nem biztos hogy van, de a helyettesítője igen.

Az induktivitást is lehet kapni, ha csak 22 vagy 47uH van, az is jó oda. Én SMD-t tennék oda a méret miatt.


pén. júl. 22, 2005 10:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
A freki kompenzációs (külső) tag egy 1nF a kimenet és az invertáló bemenet közé...
A kompenzálás miatt inkább alacsony frekin gerjedhet az áramkör, de a LED-eket ellőni nem fogja.

Aha, értem. itt viszont semmilyen magasabb frekvenciáju összetevőre nincs szükség a referencia jelből ezért lehet viszonylag nagyobb kapacitás is a freki kompenzálás céljára.

Az MBRS1100 kapható, esetleg helyettesíthető valamivel?
A 15mikroH induktivitást veszed vagy készíted?
Valami hasonlót láttam a Lomexnél de nem emlékszem az értékére.

Ezt a kapcs.üzemü áramgenerátor ic-t nem ismertem. Mindenképp köszi. :)



Kiváncsi vagyok, Luxeon Csaba milyen kiszerelt ledeket mutat nekünk.
Most nekem 1Wattos zöld kellene.

Ami még szintén érdekel, a laminaceramics ledkomplexumok mibe kerülhetnek. Végülis mindegyik kategóriáról jó lenne tudni legalább valami közelítőt.


pén. júl. 22, 2005 3:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi!

A freki kompenzációs (külső) tag egy 1nF a kimenet és az invertáló bemenet közé, de ez áramkörfüggő is, tehát be kell állítani.

Az IC-t használtam, szintén ilyen áramgenerátorban, csak LM2576-os IC-vel.


A referencia nem fog elmászni, lévén ez egy belső áramköre az IC-nek. Gondot elsősorban a visszacsatoló kör szakadása okozhat. De ennek valószínűsége elég csekély, ha nem fusi nyákot használ az ember. most raktunk ösze 300 nyáot, amin volt kapcs. táp, és egyiknél sem volt ilyen hiba
(más igen, de azt nem érintette)

A kompenzálás miatt inkább alacsony frekin gerjedhet az áramkör, de a LED-eket ellőni nem fogja.


csüt. júl. 21, 2005 12:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co.: A TLC2262 ntegrált erősítő ahogy látom teljesen FET-es felépítésü áramkör.
Találtam egy adatlapot hozzá pdf-ben a következő címen:
http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 2262.shtml
Itt egy vázlatot találtam a bekötéséről de a frekikompenzációs tagok helyét nem láttam rajta. Azok hova kerülnek?
Ilyen fetes erősítővel még nem foglalkoztam, Ennél talán belül van megoldva?
Esetleg külső tagok kellenek ahogy azt korábban megszoktuk?

Használtad már valahol ezt az IC-t? Azért kérdezem, hogy van-e valamilyen gyakorlati tapasztalatod erről.
Attól félek, ha a referenciaszint valami kompenzálási probléma miatt instabillá válik akkor a feszültség is elszaladhat ami bizony elég nagy bajt okozhatna.


csüt. júl. 21, 2005 11:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Luxeon: ez a hasznalt feher ledes felajanlas erdekelne engem is... szolj, ha kesz a lista!!! olyan 3 -5 darab erdekelne belole, ha van annyi...


vas. júl. 17, 2005 19:48
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
luxeon írta:
ja megvalami

ha valakit erdekel van 1 zacskonyi hasznalt Luxeon LED, listaar feleert elvihetok. Mukodokepesek, par percet voltak hasznalva, csak csunya forrasztas, kopott NYÁK, stb. a problema. Keszitek listat, ha erdekel valakit.
Megnézegetnénk a listát, mik vannak. Kössz


vas. júl. 17, 2005 11:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
luxeon írta:
Megerkezett az 1 tokos rgb LED, ha valaki helyhiannyal kuszkodne,. Fenye kb. , mint RGB Luxeonnak, sot a zold chip erosebb is 10 lumennel.
A fehérközelit szinenként nagyjából azonos árammal lehet elérni? Úgy lett megtervezve? Azért kérdezem mert valamit láttam a gyártó lapján az adatokban amiből gyanítom de nem értem pontosan. Az árakról meg lehet tudni valamit?

luxeon írta:
Van 120 lumenes feher is. www.laminaceramics.com , BL4000 sorozat. Van a BL2000-esbol is, meg a 3000-esbol is.
Ezekre is tudnál árat mondani? Az optika gondolom hasonló árban van mint a luxeonnál?


vas. júl. 17, 2005 2:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Értem, köszi.


vas. júl. 17, 2005 2:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi! Az IC elvileg 2A-es, de a cimbiék kivettek belőle 2,5-öt is gond nélkül.
A fogyasztó típusa mindegy, ő a kimeneti feszültség tartományáig (ami közel tápfesz) megpróbálja az adott áramot áthajtani rajta.


vas. júl. 17, 2005 1:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...azért itt zajlik az élet. :)

Ros-Co. írta:
Közkívánatra:

http://www.hvlabs.hu/tmp/aramgenya.gif

Amúgy nem teljesen én találtam ki a dolgot, az oldalamon van egy akksitöltő LM2576-tal, abból lett lopva az ötlet. Ez így már működhet, de a kompenzáló tagok hiányoznak. Az erősítést a két nem jelölt ellenállással úgy kell belőni, hogy 1,23V legyen a referencia bemeneten az adott áramnál. Pl. ha 1A-t akarsz, ez ugye a 0,1 ohmos söntellenálláson 0,1 Voltot ejt, 1,23/0,1=12,3-szoros erősítést kell beállítani. Ha az erősítést növeled, az áram csökken.
90% körüli hatásfok jó eséllyel megoldható.
Köszi a rajzot, majd jövő héten próbálok valamit csinálni.
Jól is jön mert a ledsor kb 60%-környékén üzemel ha egy kicsit lecsökken az akkufeszültség.
Egyébként akkor még jól töltöttnek számít a Li-ion. Azért így félüzemben is jó fénye van.


Ros-Co. írta:
Egyébként a cég gyárt kifejezetten fehér LED meghajtó áramkört, ami pedig felfelé dolgozik, és egy csomó fehér LED-et hajt SORBA kötve. De ez nem tud akkora áramot mint a luxeonnak kell. Viszont ha balu1 a régit szeretné használni, erre lehet hogy jobb a soros meghajtás. (minden LED ua. áramot kap)
Azzal egy a baj de nagyon, hogy azok a ledek a negatív lábukon keresztül vannak hűtve. Igy mindegyik azonos pontra van kötve, a hűtőfelülethez szorított rézlemezre. Ezért csak párhuzamos táplálás jöhet szóba.

Az általad küldött kapcsolás IC-je mennyire bírná a 2,5 A-t?
Mégegy kérdés. Az hogyan szabályoz?
Bármilyen fogyasztót rákapcsolhatsz ami a tápfesz alatt müködik és a belső ellenállásától függetlenül át akarja küldeni a korábban beállított áramot? Vagyis mindegy neki, hogy öt led vagy hatvan led van rajta, akkor is csak az átfolyó áramot figyeli?
Legalábbis ezt gondolom én. Jól gondolom?


vas. júl. 17, 2005 1:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
ja megvalami

ha valakit erdekel van 1 zacskonyi hasznalt Luxeon LED, listaar feleert elvihetok. Mukodokepesek, par percet voltak hasznalva, csak csunya forrasztas, kopott NYÁK, stb. a problema. Keszitek listat, ha erdekel valakit.


szomb. júl. 16, 2005 19:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
Ja meg valami

Egy gyarto partnerunkkel kivilagitottunk 1 60 m2-es fodrasszalont, 60 db. 1W-os hidegfeher Luxeon LED-el. En meg nem lattam, de jovo heten megnezem, es lesznek kepek is.


szomb. júl. 16, 2005 9:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
Hali,

na visszatertem, elegge el voltam havazodva.

Egy keres: ha valaki rendelni szeretne, ne ide irjon, hanem emailt a luxeon kukac ledium.hu cimre, vagy a Brigieknel adja le, es majd szolnak.

Megerkezett az 1 tokos rgb LED, ha valaki helyhiannyal kuszkodne,. Fenye kb. , mint RGB Luxeonnak, sot a zold chip erosebb is 10 lumennel. Van 120 lumenes feher is. www.laminaceramics. com, BL4000 sorozat. Van a BL2000-esbol is, meg a 3000-esbol is.

Utanajartam az Osram Ostar LEDeknek, meg min. 1 ev, mire piacon lesz, de lehet, hogy masfel is lesz az.

Atfutom a 2 het termeset es jelentkezek meg.


szomb. júl. 16, 2005 9:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi all!
Közkívánatra:

http://www.hvlabs.hu/tmp/aramgenya.gif

Amúgy nem teljesen én találtam ki a dolgot, az oldalamon van egy akksitöltő LM2576-tal, abból lett lopva az ötlet. Ez így már működhet, de a kompenzáló tagok hiányoznak. Az erősítést a két nem jelölt ellenállással úgy kell belőni, hogy 1,23V legyen a referencia bemeneten az adott áramnál. Pl. ha 1A-t akarsz, ez ugye a 0,1 ohmos söntellenálláson 0,1 Voltot ejt, 1,23/0,1=12,3-szoros erősítést kell beállítani. Ha az erősítést növeled, az áram csökken.

90% körüli hatásfok jó eséllyel megoldható. Egyébként a cég gyárt kifejezetten fehér LED meghajtó áramkört, ami pedig felfelé dolgozik, és egy csomó fehér LED-et hajt SORBA kötve. De ez nem tud akkora áramot mint a luxeonnak kell. Viszont ha balu1 a régit szeretné használni, erre lehet hogy jobb a soros meghajtás. (minden LED ua. áramot kap)

Az IC-t a Chipcad-nél lehet kapni, a rail-2-rail műv. erősítőt pedig a Kontha-nál, Lomexnél. A sönt ellenállásnál a huzal kivitel kerülendő. Legyen inkább 10 db SMD 1 ohm párhuzamosan.

Bocsi a minőségért, siettem....


pén. júl. 15, 2005 17:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Sajnos egy kis idobe beletelik, mig ujra neki tudok allni kiserletezni... osszejott egy rakas munka, meg tekerni sincs idom.. ha Ros-Co. jut valamire ezzel a kapcsolouzemu aramgeneratorral, akkor megepitem en is... most en is ugy vagyok vele, hogy nincs idom tokolni, mig osszehozok egy jol mukodo rendszert... masik dolog, hogy meg eletembe nem dolgoztam ilyen IC -kkel..

en is kapok mindenfele megjegyzest a fenyeimre, ittas tarsasagoktol, meg bringasoktol is, de a legjobb, amikor utolerek egy masik bringast, ejszaka, es ijedten hatranez... olyankor latom kiul az arcara a kerdojel, "mi a fenebol johet ez a feny?" aztan valami rohogessel tudatja, hogy meg nem sikerult teljesen ertelmezni a latvanyt, de fogadta a jelet..

Nem utolso sorban lehet mindenfele tomegrendezvenyen vaditani vele a nepet...


pén. júl. 15, 2005 17:05
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Megint sokáig maradtam fent a hegyen és lefelé jövet be kellett kapcsolnom a ledsort. Persze voltak vélemények szokás szerint. Mondták "hú király" volt aki mondta "jézusmária" aztán egy presszó elé kitelepült iszákos társaság elkezdett röhögni (szintjükhöz méltóan) szerintem nem tudták hova tenni a nagy fényt bringán ezért kínjukban csak röhögtek. Aztán már Óbudán jött szembe megannyi villogó csillag. Sok gyári ledes lámpával szerelt biciklis villogó üzemben. Ők is először elkezdtek nevetni de ekkor egy pillanatra felbillentettem a fényt és vissza mintegy köszönésképpen és akkor mondták, hogy jó fényed van, persze nem nevettek tovább. A Fiatorigátnál van valami szórakozóhely ahol motorosok gyűlnek össze. Azok is megjegyezték "micsoda fénye van".

Persze nem álltam meg magyarázni, hogy ez alig több mint a fele annak amit jobb esetben tudna a lámpa. Azzal a kapcsoló üzemü táppal amit Ros-Co. tervez, ha közre adja akkor meg tudom hajtani kettő sorba kapcsolt akkucsomagról digitális táplálással rendesen. Ő nagyon otthon van az ilyen ármkörökben. Nekem viszont nagyon sok munkámba kerülne, hogy megismerjem azokat az IC-ket.


pén. júl. 15, 2005 2:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Majd úgy is felteszem ha műxik...

Köszi, az igazán jó lenne.

Az a ledsor ami a bringámon van elől felszerelve elméletben maximum 2,5A-t vehet fel. Azon bírnia kell jóideig hűtés mellett. De mivel nem akarom nagyon meghajtani, hogy hosszú életü legyen, ezért szerintem elegendő a 2 Amper. Már csak azért is mert a Li-ion akkunál gyorsan beáll az a feszültség ahol az aksi jól érzi magát, viszont ilyenkor a ledek kevesebb áramot kapnak mint amit még hűtéssel elbírna. A 60 led így összesen nem tud felvenni többet mint 1,3-1,4 Ampert ami a ledek katalógus szerinti áramát jelenti összességében.

Azért így is elég jó fénye van de ahhoz képest amire képes lenne, ez nagyon kevés. Ezért gondolkodtam már régóta elviekben a kapcsoló üzemü tápon.

Itt viszont gyakorlatilag használható kapcsolást mutattál. Már csak arra vagyok kiváncsi, hogy milyen tapasztalatot szerzel ha megépíted. Most ezzel nem akarok nagyon sokat kisérletezni ezért inkébb megvárom az eredményt, ha közlöd majd a tapasztalataidat.

Jobban utána számoltam és a 60 ledesnél a 2,5 A is csak alig valamivel 40mA fölötti ledenkénti áramot jelentene, szóval azt is bírná gond nélkül.


szer. júl. 13, 2005 10:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Aha, 2A-t simán lead. Cimborám kipróbálta. Ők egy 5W-os Luxeont hajtanak vele. Majd úgy is felteszem ha műxik...


kedd júl. 12, 2005 23:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Ezzel az IC-vel lehet megépíteni:
http://www.monolithicpower.com/files/MP1591_r1.5.pdf
...fel kell erősíteni a sönt-feszültséget, és akkor már nincs gond. Ez még1 műveleti erősítőt kíván (TLC2262) Nemsokára kipróbálom én is.

Kiváncsi vagyok az eredményedre és az elkészült áramkör tesztjére.
Ez maximum 2 A-tud leadni a kimenetén? valami olyant láttam.


kedd júl. 12, 2005 22:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ezzel az IC-vel lehet megépíteni:
http://www.monolithicpower.com/files/MP1591_r1.5.pdf
Annyi a gond, hogy a referenciafeszültsége 1,23V ami azt jelenti, hogy adott áramhoz ennyit kellene ejteni a sönt-ellenálláson.

E helyett fel kell erősíteni a sönt-feszültséget, és akkor már nincs gond. Ez még1 műveleti erősítőt kíván (TLC2262) Nemsokára kipróbálom én is.


hétf. júl. 11, 2005 18:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Ros-Co. írta:
KAMA3: mi a véleményed, a fehérrel összehasonlítva (már amennyire lehet) egy különálló RGB fényforrás erősebb?
Szerintem az RGB modul mindenkeppen fenyesebb... ..mar csak azert is erosebb, mert a feher az egy ugyanakkora teljesitmenyu kek ledre felvitt atalakito reteg miatt feher... szerintem... ..az igazsag az, hogy feher luxeonledjeim szama meg mindig 1, tehat ilyen iranyu osszehasonlitast nem tudtam meg csinalni.. de remelem a jovo heten valtozik a tenyallas..
Az RGB ledeket két féle képpen lehet összehasonlítani a fehérrel.

Egyik módszer, hogy mindkettőt azonos össz.áramon üzemelteted,
a három v. négy szines ledet is és az egy fehéret is és úgy hasonlítod a fényerőt.

A másik módszer, ha ugyanannyi azonos watt teljesítményü azonos üzemi áramu és azonos darabszámu fehér led fényét hasonlítasz azonos darabszámu RGGB szineshez. Nem véletlenül írtam a zöldet kétszer, abból valószínüleg dupla kell.

A kettő módszer között lehet különbség, mégpedig az RGGB 350mA össz áramon üzemetetve nagyobb nyereséget adhat az egy darab szintén 350mA-el meghajtott fehérhez képest mint amikor a fehér darabszáma azonos a szinesekkel és mindegyiket darabonként hajtod 350mA-rel.


KAMA3 írta:
Balu1 írta:
Azt hogyan oldod meg, ha az optika tartót valami mechanikus hatás éri akkor ne ugorjon ki egyből a optika belőle? ...mivel ez pattintott.
Esetleg... meg ezen nem gondolkoztam, de valoszinu, hogy valami plexi lapot fogok ele rakni... vagy valami muanyag burat... meg nem tudom... nem is gondoltam, hogy kene.... lassan egy honapja fent van az az egy luxeon, amolyan kokany modra, es meg a lencse nem esett ki belole egyszer sem... pedig lepcsozok a geppel rendesen.... a tartokeret a Star/O tipusra gyarilag fel van ragasztva, es gyarilag raknak bele optikat... ezert dragabb is valamennyivel a sima Star -nal... abban igazad van, hogy relative konnyen ki lehet pattintani, es egy esetleges bukasnal kaphat akkora pofont, hogy kiesik a lencse... de akkora erohatasnal mar a lampa szakad le mindenestul, es az ember is megserul, akkor meg mar nem oszt nem szoroz egy 500 forintos lencse... meg ha harom van belole akkor se... Mar latom, hogy a lencsevel csak akkor fogok foglalkozni, ha eses nelkul is kipottyan.....
KAMA3 írta:
sikerult elhagynom az egyik LED-bol a lencset.. nedves fuvon okorkodtunk haverommal, termeszetesen ejjel.. parszor fel is borultam, tehat eleg hiteles sokkterapian esett at a lampa.. vegulis egesz jo arany, 3 -4 oranyi zuzast- gyotrest kovetoen csak egy lencse esett ki a 4 bol... termeszetesen nem lett meg... ..egyertelmuen tetszett a nepnek a szines fenykavalkad..::)) ..."né'má' úfóó" felkialtassal fejeztek ki magukat..
Szerintem most már érdemes lenne valami masszív rugalmas ragasztó pöttyöt az optika széleire tenni, nehogy kiessen máskor is. Érdemes ilyesmire figyelni mert ez Murphy törvénye: "Ami le eshet az le is fog esni".


Ros-Co.: az a digitáp igen érdekesnek tűnik .
Van annak kész kapcsirajza? Azért kérdezem mert akkor megépíteném a fejlámpához is egyet és a bringán lévő világításhoz is egyet.
Mekkora áramot tud kapcsoló módban leadni. Gondolom jóval többet mint analógban szokás mert vagy vezet vagy nem ezért nem nagyon melegedhet a tranyó.


hétf. júl. 11, 2005 16:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
kék. Az erzsébeti kon-pat mellett van egy kis elektronikai bolt, ott vettem, asszem 390 körül.


hétf. júl. 11, 2005 16:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Nem piros villogo LED-el talalkozott mar valaki?


hétf. júl. 11, 2005 15:16
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Fdsamano írta:
Nem jól következtetsz. Ugyanakkora feszültségről egy adott LED a hőmérséklet és a paraméterek szórása miatt akár 10-szer nagyobb áramot is felvehet. Hallgass azokra, akik kapcsolóüzemű áramgenerátort javasolnak.

Kossz az infot, megprobalok megepiteni egy ilyen kapcsolouzemu cuccot, mert latom, hogy ez az optimalis megoldas..

Ros-Co. írta:
KAMA3: mi a véleményed, a fehérrel összehasonlítva (már amennyire lehet) egy különálló RGB fényforrás erősebb?

Szerintem az RGB modul mindenkeppen fenyesebb... csak soha nem lesz eleg homogen... legalabbis ezzel a kialakitassal, amivel en csinalom, pontosan az altalad is emlitett fenyfolt csekely homogenitasa miatt.. mar csak azert is erosebb, mert a feher az egy ugyanakkora teljesitmenyu kek ledre felvitt atalakito reteg miatt feher... szerintem... persze az is lehet, hogy a feher ledeket kivalogatott fenyesebb kek ledekbol csinaljak, nem tudom... az igazsag az, hogy feher luxeonledjeim szama meg mindig 1, tehat ilyen iranyu osszehasonlitast nem tudtam meg csinalni.. de remelem a jovo heten valtozik a tenyallas..

Azoknak, akik vartak a pontos tavolsag ertekeket, sajnos varniuk kell meg... sikerult elhagynom az egyik LED-bol a lencset.. nedves fuvon okorkodtunk haverommal, termeszetesen ejjel.. parszor fel is borultam, tehat eleg hiteles sokkterapian esett at a lampa.. vegulis egesz jo arany, 3 -4 oranyi zuzast- gyotrest kovetoen csak egy lencse esett ki a 4 bol... termeszetesen nem lett meg... A teszt teruleten egyebkent falunap is volt, es a jelek szerint egyertelmuen tetszett a nepnek a szines fenykavalkad..::)) a kisebbek kerdezgettek ezt-azt, a nagyobbak csak "né'má' úfóó" felkialtassal fejeztek ki magukat..

Jomunkasemberek! Egyebet nem tudok elmondani..


vas. júl. 10, 2005 21:48
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
balu1:

Az UV fénycső 24W-os, és mérete megfelel egy "normál kompakt fénycsőének. Asszem 2400Ft, ami nem is olyan sok.

A különböző fényforrásokkal természetesen én is a kíváncsiság, a játék miatt kísérletezek, (és még sok mással is). Kicsit hiányolom az utánpótlást a hasonló gondolkodású emerekből. De azért hátha...

A kapcs. üzemű áramgenerátor 2 db SO8 tokozású IC-vel, és némi külső alkatrésszel megoldható, 2 cm2 felületen is el lehet helyezni gondos tervezéssel. A víz ellen sziloplaszt ragasztóval védeném. A potit úgy kell megkonstruálni, hogy az az osztó alsó tagja legyen, így esetleges szakadásakor a visszacsatoló kör a minimális áram állásba ugrik vissza.


vas. júl. 10, 2005 21:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Ha tehetek 1 felajánlást, csinálnék egy kapcsolóüzemű áramgenerátort. Egy cimbi már megcsinálta, ez egy speciális digitálisan állítható fényerejű háttérvilágítás (az előző munkahelyemen) Neki a Chipcad-nél kapható MCPxx DC-DC konverterrel sikerült, és 90% körüli a hatásfok.
balu1: ha attól félsz, hogy kiakad, és megdöglenek a LED-ek, megnyugtatlak, hogy ma már a legtöbb nagytelj. processzornak 1,8 vagy 2,5 vagy 3,3V-os tápja van, és ezt mindig ilyen is DC-DC konverterrel állítják elő. Elég üzembiztosak. Pláne ha gyári IC-t használ az ember (hővédelem, túlfesz, alulfesz, stb...) rsze a Li-ion akksi jó megoldás lenne, de még mindig nem lehet kapni, csak ha megveszed a bedobozolt pakkot....
Ez érdekes dolog lehet, ha tényleg ezt így tudja mint ahogy elméletben végig gondoltuk már itt jónéhányszor korábban is.
Attól azért kicsit félek, hogy elkap egy zuhi és mivel a víz a lekisebb résen is bejut...
Talán a poti a legkényesebb része beázás szempontjából mert a többit le lehet lakkozni.
Persze ha fix ellenállással bahatárolom a szabályozhatóság mértékét akkor
egy esetleges beázás sem tud annál többet elhúzni.
Mekkora ez a holmi? Mekora dobozban fér el?
Gondolom, biztosan kicsi lehet a mérete. Van ennek valahol publikus rajza?
Mi egy ilyennek az ellenértéke?

Most kicsit elpilledtem, majd leszek.
Jóéjt mindenkinek.


szomb. júl. 09, 2005 23:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Engem a trabimnál már a 2 kék LED miatt is szóltak. (pedig qrva jól nézett ki) http://www.hvlabs.hu/tmp/trabi.jpg

Na igen, mert nem volt mellette a két kiegészítő szín. Akkor észre sem vette volna.

Ros-Co. írta:
-A kiegészítő színt hogy érted a kék LED mellé? akkor nem lenne kék :)
Igen, amint írtad is itt később... :)
Egyébként hagyhatod a kéket de amikor megállítanak akkor hozzá kapcsolsz valamenyi zöldet és pirosat egy rejtett kapcsolóval de csak annyit, hogy kicsit még kékesfehérnek látsszon. Mondja, hogy nem szabad kéket használni akkor erre válaszolod, hogy az fehér, talán kicsit kékes árnyalatunak látszik szemből.
Aztán előre megy megnézni, hogy ne mondd neki... és láthja, hogy tényleg kicsit kékesfehérnek látszik közelről (napersze mert felkapcsoltad a többi színt is). Persze ez csak akkor jó ha egy tokban lévő RGB ledet (ledeket) használsz mert akkor közelről sem annyira feltünő, hogy ott különböző szinek működnek. Ez esetben viszont egyértelmü, hogy az nem világíthatott más színnel mint amit lát. (legalábbis ha nem barkácsol ő is ilyesmivel és nem ismeri) :D

Ros-Co. írta:
-Érdekes hogy távolról összeolvadnak az RGB LED-ek színei... Ezt ki fogom próbálni...
Mint a tv képen. Sokszor az ember nem is gondol a legalapvetőbb trükkökre, olyanra ami magától értetődik pedig az elvével esetleg már rengeteget tervezgetett.

Az a jó amikor az ember felnőtt korára sem felejt el 'játszani'.
Játszani a gondolattal, játszani a logikával, játszani a fizikával.
Szerintem (aki itt van) mi mindannyian így vagyunk ezzel mert akiből kiveszett ez a játékosség azt nem érdeklik ilyen dolgok, az megvesz valamit a boltban ha már egyszer muszáj, persze itt az alkotás a hajtóerő jórésze. Az, hogy megpróbálom kihozni valamiből azt amit lehet mert ha gyáriban akarom megvenni akkor vagy nagyon sokba kerül vagy nem is kapható olyan amit elképzelünk. Persze ez csak az indoklás. A lényeg az, hogy szeretünk gondolkodni itt ahányan vagyunk és ez olyan csodálatos.



Ros-Co. írta:
A fénycsöves lámpa hatásfoka az izzók és a LED-ek között lesz. Azt hogy pontosan mekkora, nehezen tudnám megjósolni. Viszont amire kíváncsi vagyok, az a speciális szórt fényéből adódó előnyök. A barlangász ismerős azt mondta hogy sötét helyen jobb mint az izzó, mert fehérebb a fénye, jobban hasonlít a karbid lámpára. Majd +látjuk....
Mondhatnám, akkor van-e értelme?
Persze ha azt nézzük, hogy ez is a jóértelembe vett játék akkor van!
Ha másért nem akkor a saját szemeddel látod valóban mit lehet kihozni abból.



Ros-Co. írta:
még1 érdekesség: vettem UV kompakt fénycsövet (szintén a goldenvill) érdekes hogy a 24W-jával lenyomja a 125W-os higanygőz lámpát. Baromi erősen fluoreszkál minden tőle. Mindig talál valami érdekeset az ember :)
Menyiért árulják?
Az melyik méret is? Hány centis cső?


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 vas. júl. 10, 2005 9:02-kor.



szomb. júl. 09, 2005 23:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
+Vettem a Luxeont, és összehasolítottam a TOP power LED-del. A Luxeon kb. 30%-kal fényesebbnek tűnik, (ami ennél persze nagyobb, akár 2x fényteljesítményt is jelent) és a Luxeon fehérje sokkal szebb. De azért a másik LED sem rossz. Az optikával (10 fokos) felszerelve 1 db LED is jó lenne zseblámpának, ahogy az ajánlás is mondja. Világításra szerintem nem elég homogén a megvilágított felület, oda sokkal szebb fényteret ad a 40 LED-es megoldás. Egyelőre csoda nincsen, a 16CD-s LED -ek jobbnak tűnnek, márcsak a hűtés szempontjából is. Még akkor is ha a hatásfok kicsit rosszabb.
KAMA3: mi a véleményed, a fehérrel összehasonlítva (már amennyire lehet) egy különálló RGB fényforrás erősebb?


pén. júl. 08, 2005 14:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
Tulajdonkeppen a tranzisztor is a rajta atfolyo aramerosseg miatt melegedik, nem pedig a feszultsegtol..

A tranzisztor a rajta eső feszültség és a rajta átfolyó áram szorzatától melegszik, tehát mindkettőtől függ a veszteségi teljesítményed nagysága.

Idézet:
Ha jol kovetkeztetek, akkor ha az adatlapban megadott feszultseg szintek kozott tartom a tapfeszt, akkor a LED nem fog, csak annyi aramot felvenni, amennyivel o jol erzi magat...

Nem jól következtetsz. Ugyanakkora feszültségről egy adott LED a hőmérséklet és a paraméterek szórása miatt akár 10-szer nagyobb áramot is felvehet. Hallgass azokra, akik kapcsolóüzemű áramgenerátort javasolnak.


pén. júl. 08, 2005 12:11
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hmmm. Királyul nézhet ki :)

Ha tehetek 1 felajánlást, csinálnék egy kapcsolóüzemű áramgenerátort. Egy cimbi már megcsinálta, ez egy speciális digitálisan állítható fényerejű háttérvilágítás (az előző munkahelyemen) Neki a Chipcad-nél kapható MCPxx DC-DC konverterrel sikerült, és 90% körüli a hatásfok.
balu1: ha attól félsz, hogy kiakad, és megdöglenek a LED-ek, megnyugtatlak, hogy ma már a legtöbb nagytelj. processzornak 1,8 vagy 2,5 vagy 3,3V-os tápja van, és ezt mindig ilyen is DC-DC konverterrel állítják elő. Elég üzembiztosak. Pláne ha gyári IC-t használ az ember (hővédelem, túlfesz, alulfesz, stb...)

Egy fontos dolog szól mellette:

-beállítható az áram, és nem függ az akksi töltöttségétől
-nem fűt
-Ha nagyobb feszültségű akksit használsz, kisebb a kivett áram, és ez jót tesz neki. Tehát ezalatt azt értem, hogy egy azonos kapacitású 2V-os és egy 12V-os cellából a 12V-os javára több hasznos teljesítményt lehet kivenni. (Legalábbis tapasztalataim szerint) Persze a Li-ion akksi jó megoldás lenne, de még mindig nem lehet kapni, csak ha megveszed a bedobozolt pakkot....


pén. júl. 08, 2005 8:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
-Érdekes hogy távolról összeolvadnak az RGB LED-ek színei... Ezt ki fogom próbálni...


Szembol es tavolrol, total ugy nez ki, mint egy xenon lampas auto fenyszoroja... kicsit lilasabb annal, a piros led brutal ereje miatt.. rendor meg nem talalkozott vele, de hamarosan azt is letesztelem, ok mit szolnak hozza...::))

valahogy igy nezhet ki:http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6661.JPG
Balu1 írta:
KAMA3 írta:

..mivel van a bringan meg par led, ((3*19)+5)... ..Ha mindent egybe veszunk, akkor az ossz aramfelvetel 3260 mA, vagyis 3,26 A ha minden fel van kapcsolva...
...haverommal osszeszamoltuk, valojaban hany led is van a bringamon, amikor rajta ulok, es majd leestem rola amikor kijott a vegeredmeny: 76... es ez meg csak novekedni fog..

Azok milyen ledek hány candelásak hány fokban világítanak és mennyire hajtod valamint hogyan hűtöd őket?

Na ez a mondatom kicsit felreertheto lett... szoval a halogennel egyutt futok el 3.26 A-t, tehat a ledek azok csak 1,6 A -t kapnak... ebbol a harom 19 ledes dekorfeny, az ugy van, hogy 19 darab SMD 0805-os LED parhuzamosan van felforrasztva egy vekony nyaklemezre, ami egy gumicsobe van berakva, hogy ne seruljon.. es ebbol van harom cso(piros, sarga, zold) sorosan kotve... ez az egesz, meg 5 darab feher led mukodik 170 mA rol... A fenti kepen egyebkent a piros dekorfeny paszmai latszanak is, mas kepet most nem talaltam, pedig mar csinaltam rola... majd hetvegen lencsevegre kapom...
Balu1 írta:
Az nem tetszik nekem igazán, hogy nem győzöm hűteni ezeket.
Te viszont hatékonyan megoldod! ...ahogy a képen láttam.

Amint az latszik, a tranyok is ezt a bordat futik, amitol eleinte feltem egy picit, de vegulis nem volt ezzel gond... Problema azert akad vele meg, mert az ellenallasok is futik a bordat, amit nem tudok igazan jol elszigetelni... meg fogom emelni az ellenallasokat, es berakok alajuk egy vekony parafat, hogy ne futsek a bordat... ha tekerek, azok ugyis kezmelegre lehulnek, de allas kozben nem kene, hogy meg azok is a borda homersekletet emeljek... kicsit meg en sem latom at, mi hova fog kerulni a vegen... eredetileg a harom szin lett volna egy bordan, aztan a negyediket nem tudtam hova rakni azert kotoztem a tobbi tetejere.. igy viszont ocsmanyul nez ki... valoszinu a negyedik led racsavarozodik majd a halogen helyere, es az fixen lesz rogzitve... A harom tavolsagi feny, meg a meghajto elektronika leveheto lesz a magneses modszerrel, es egy harom polusu gyorscsatlakozoval...

Ros-Co. írta:
Az új autóra lumineszcens műanyag szálaz szeretnék rakni. (csak rohadt drága)

Tan csak nem idogepet akarsz epiteni belole??::)) bizonyara marhajol fog kinezni... mar el is kepzeltem magam elott!!

Balu1 írta:
Szerintem ha az aksi cellákat át tudnád kötni vagy alacsonyabb feszültségü akkut tudnál venni olcsón akkor sokkal takarékosabban működne, kisebb lenne az áramforrás viszont akkor le kellene mondani a 12Voltos halogénról.

Lehet kapni 6 voltosat is... ugyanekkora kapacitasban, viszont fele ekkora, es kb a sulya is fele, talan picivel tobb... Ha bucsuzom a halogentol, akkor az akksi is kisebbre cserelodik...

Balu1 írta:
Jókora teljesítményed megy el világításra.
Úgy élőben milyen messzire látsz előre a teljesen sötét területeken? Oldalra mennyire jut a fényből?

Oldalra a 36 fokos halogennel eleg szepen latok... kb 4-5 meter szelessegben... tavolsagban a ledekkel,, kb 25 - 30 meterre saccolom a felismerhetosegi hatart, de ezt a hetvegen le fogom merni pontosan... Kozuti fenyvisszavero feluletu tabla, meg kb 300 meterrol is latszik, persze leolvasni nem tudom, de latszani hatarozottam latszik... ergo, ha egy kivilagitatlan kerekparos jon velem szembe, akinek legalabb egy fenyvisszavero prizmaja van elol, akkor azt mar 200- 250 meterrol ki lehet szurni, teljesen sik, es egyenes utszakaszon persze, es nem kanyarban.

Balu1 írta:
Szóval az az 58 mA amit veszteségnek nevezünk csak a jéghegy csúcsa. a ledek összfogyasztásának 2/3 része szintén veszteség a magas feszültség miatt.

Ezt most nem teljesen ertem... Luxeon forumtarsunk azt ajanlotta, hogy lehetoleg aramgeneratoros meghajtassal mukodtessuk a ledeket... Tudom, hogy a ledek egy bizonyos feszultseg szint alatt nem nyitnak ki, tehat nem folyik at rajta az aram, hiaba lenne ott mogotte a szukseges mennyiseg.. Kek LED eseten 3,4 volt alatt nem pilacsol... ha en 12 voltot kotok ra, akkor az mar joval tullepte a kritikus szintet, szet is egne a PN atmenet, ha nem korlatoznank az aramot... tehat elvileg akar mehetne 24 voltrol is a LED, ha garantalnam, hogy mindig 350mA fog atfolyni rajta... Tulajdonkeppen a tranzisztor is a rajta atfolyo aramerosseg miatt melegedik, nem pedig a feszultsegtol.. Ha jol kovetkeztetek, akkor ha az adatlapban megadott feszultseg szintek kozott tartom a tapfeszt, akkor a LED nem fog, csak annyi aramot felvenni, amennyivel o jol erzi magat... ...Szerintem... kiabaljatok, ha tevedek, mert 4 LuxeonLED elete mulik rajtam!!!!

Ja kerdezte valaki: http://www.teccikerteni.hu/ itt van a teljes tortenet, meg a video is valahol itt van... TeCCiKérTeNi???


csüt. júl. 07, 2005 19:21
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi!
balu1:

-A LED-eket illetően a 3W-os Luxeont, éa a 3W-os powerled-nek csúfolt Lomex-es cuccot akarom összehasonlítani.

-A kiegészítő színt hogy érted a kék LED mellé? akkor nem lenne kék :)

-Érdekes hogy távolról összeolvadnak az RGB LED-ek színei... Ezt ki fogom próbálni...


A fénycsöves lámpa hatásfoka az izzók és a LED-ek között lesz. Azt hogy pontosan mekkora, nehezen tudnám megjósolni. Viszont amire kíváncsi vagyok, az a speciális szórt fényéből adódó előnyök. A barlangász ismerős azt mondta hogy sötét helyen jobb mint az izzó, mert fehérebb a fénye, jobban hasonlít a karbid lámpára. Majd +látjuk....

még1 érdekesség: vettem UV kompakt fénycsövet (szintén a goldenvill) érdekes hogy a 24W-jával lenyomja a 125W-os higanygőz lámpát. Baromi erősen fluoreszkál minden tőle. Mindig talál valami érdekeset az ember :)


csüt. júl. 07, 2005 8:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
balu1 írta:
-=RelakS=- írta:
...Meg is építettem a kis 14 ledes "gyergyafényemet", csak még 3 dolog hibádzik: Kicsit alakítani kéne a "külcsínyen", le kéne fújni, fel kéne rakni :D

Küldesz róla majd fotót? mennyi árammal hajtod és hogyan hűtöd?


Ha kész lesz, küldök jó kis mobilos képeket :)

Egyébként 30ma-re számoltam minden ledet, a hűtést a lábak szolgáltatják. Ezzel az az egyetlen gond, hogy valami rejtélyes okból kifolyólag a 18cd-ás zöld led kristálya az anódon van, nem a katódon :shock:
Azon még gondolkodom, hogy elmegyek az elektrokontárba kicsi bordákért, vagy lenyúlok egy használaton kívüli procihűtőt, és kettévágom.

A dobozt a dologhoz egy HP DLT szalag doboza szolgáltatja, a rögzítést meg egy olcsó bicajlámpa, és egy rahedli száraz epokit adja, amibe néhány csavart belehajtottam. Nagyon gyanus, hogy az első huppanónál az egész cafatokra fog esni, ezért lehet, hogy később a végleges megoldás nem lesz eltávolítható a bringáról.

A legnagyobb problémám viszont az, hogy a ledek valamiért nem igazán előre világítanak, amit kb 3-5 centire a ledektől észrevenni, ezért szerintem sokkal szivárványosabb a fény, mint a próbapadon volt :(

Nembaj, jobb mint a semmi, aztán ha majd a fejemre esik a nemzeti bank, csinálok jobbat :D


csüt. júl. 07, 2005 7:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...az a kék villogós rendőrautó szerintem kicsit a trabira hasonlít :D

Ros-Co. írta:
Átmentem a "mellette" lévő boltba, (Goldern vill) tényleg aranyos az eladócsaj :)

A Brigi? ..mondtam én :wink: :)


Ros-Co. írta:
rendeltem pár optikát a cimborámnak, és kértem egy 3W-os Luxeon hidegfehér LED-et. Na majd meglátjuk, össze fogom hasonlítani az óccsóbb típussal.

Azt tudod, hogy a luxeon-I az majdnem fél luxeon-III -nak felel meg mert jobb a hatásfoka.

Ros-Co. írta:
Tetszik KAMA3 megoldása. Szerintem jól néz ki a 3 színű bringavilágítás. Annyi lehet a bibi, hogy szemből csak fehér v. sárga fénynek szabad látszania, mert megb*sz a rendőr.

Kama3-nak most éppen narancssárga szín látszik szemből. Csak ha bele dugja az orrát a rendőr (a lámpába) akkor tünik fel neki, hogy azok különböző szinek, távolról nem. Nézd meg a tv képpontokat azon is csak közelről látod. persze neked nem részletezem de a bringán is az a hatás érvényesül távolabbról.


Ros-Co. írta:
Engem a trabimnál már a 2 kék LED miatt is szóltak. (pedig qrva jól nézett ki) http://www.hvlabs.hu/tmp/trabi.jpg

Na igen, mert nem volt mellette a két kiegészítő szín. Akkor észre sem vette volna.

Ros-Co. írta:
A fénycsöves lámpa is készülget, vszínűleg egy elemes nagyméretű kézilámpába lesz építve az első...

Annak a hatásfoka valyon megközelíti a ledekét?


csüt. júl. 07, 2005 0:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
-=RelakS=- írta:
...Meg is építettem a kis 14 ledes "gyergyafényemet", csak még 3 dolog hibádzik: Kicsit alakítani kéne a "külcsínyen", le kéne fújni, fel kéne rakni :D

Küldesz róla majd fotót? mennyi árammal hajtod és hogyan hűtöd?


csüt. júl. 07, 2005 0:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Jókora teljesítményed megy el világításra.
Úgy élőben milyen messzire látsz előre a teljesen sötét területeken? Oldalra mennyire jut a fényből?

Az a veszteség nem is olyan nagy amit írtál.
Szerintem van ott jóval nagyobb veszteség amit elfűtesz, a 3,5 és 12 Volt közötti különbség mert az kétszer több mint amennyit hasznosítasz. Ha három ilyen ledcsoportot használnál vagyis 3-3 luxeont sorba tudnál kötni minden színből az sorosan kb 10-10,5 V körüli feszről menne és alig veszne el valamennyi belőle.
Persze tudom, hogy akkor a lámpa ára kitenné egy jobb új bicaj értékét.
Viszont a fogyasztása semmivel sem lenne nagyobb csak a fénye.. az lenne háromszor ekkora. Viszont a hőtermelés (ami most az ellenállást fűti az) lecsökkenne mert fény formájában sugározná le annak is jelentős részét. Szóval az az 58 mA amit veszteségnek nevezünk csak a jéghegy csúcsa. a ledek összfogyasztásának 2/3 része szintén veszteség a magas feszültség miatt.

Szerintem ha az aksi cellákat át tudnád kötni vagy alacsonyabb feszültségü akkut tudnál venni olcsón akkor sokkal takarékosabban működne, kisebb lenne az áramforrás viszont akkor le kellene mondani a 12Voltos halogénról.

Ha esetleg ki tudsz menni a Sibrik Miklós úton a piacra (biztosan ismered), ott árultak régebben mindenféle akkucsomagokat. Persze kell vinni magaddal műszert (Voltmérőt) és valami jó kis terhelést mint pl valami izzó ami 12 Voltról felvesz 1-2 Ampert. Azzal le tudod tesztelni mérés közben az akkut, hogy mit bír, mennyire esik a feszültség, vagyis milyen állapotban van. Ott viszonylag olcsón árultak néhány éve ilyesmit de csak egy-két helyen. Igaz akkor NiCd akkukat láttam de azóta már Nimh is kellene, hogy legyen mert már ezek mennek jóideje. Azt persze nem tudom hol is van ez a piacon belül. Azt sem tudom van-e még. Vagyis nagyon szét kell nézni, hogy rátalálj ha most is árulja valaki.


KAMA3 írta:
..mivel van a bringan meg par led, ((3*19)+5)... ..Ha mindent egybe veszunk, akkor az ossz aramfelvetel 3260 mA, vagyis 3,26 A ha minden fel van kapcsolva...
...haverommal osszeszamoltuk, valojaban hany led is van a bringamon, amikor rajta ulok, es majd leestem rola amikor kijott a vegeredmeny: 76... es ez meg csak novekedni fog..

Azok milyen ledek hány candelásak hány fokban világítanak és mennyire hajtod valamint hogyan hűtöd őket?


KAMA3 írta:
kovetkezo "5 eves terv" celkituzesei: atgondolni az egyes fenyforrasok szuksegesseget, es lehetoleg egymashoz kepest esszeru kapcsolasat.. Mit ertek ezalat?? peldaul a "hatso helyzetjelzo" es az "elulso helyzetjelzo" egyszerre kapcsolodjon, a "tompitott" kulon, a "tavolsagi" kulon, es a dizájnfénynek sem illik allandoan uzemelni...

Össze kell hozni valami jó logikát amit ergonómia szem előtt tartásával könnyen lehet ki-be kapcsolni és billenteni szükség szerint, akár menet közben is. Vagyis pl. menet közben a kormányt fogva is lehessen billenteni a fényt stb. Egyébként a helyzetjelző nekem elöl kettő uv led. Azért nem szólhatnak mert a kerékpár álló helyzetében használom vagy ha tolom és akkor nem számít járműnek csak ha közlekedek vele.


KAMA3 írta:
Az akkumlator mindig fajo pont az eletemben... ha belegondolok, hogy annyi penzert, amennyiert veszek 3 darab ultrabrutal 2600mAh -s ceruzaakkut, ugyanennyiert vehetek egy 12 voltos 7.2 Ah zseleset, akkor sejtheted, hogy melyiket fogom valasztani...

Szóval ha van kedved próbáld meg azon a piacon..


KAMA3 írta:
Mostanra mar a gyors, es egyszeru leszedhetoseget is sikerult megoldanom, egy rossz Quantum vinyobol kiszedett fejmozgato magnes segitsegevel... ultra eros... szerintem fogja birni az igenybevetelt.. a lampa teljes sulya egyebkent 345 gramm...

Azt biztosan tudod, ha egy mágnes nem emelhető fel egyenesen akkor meg kell billenteni és egyből lejön. Ott a lámpánál nem léphetnek fel olyan erők ami csavaró irányba hatva letépné a mágnest a felületről?
Egyébként ha egy mágnes nem emelhető fel azért könnyen elcsúszik a felületen.


KAMA3 írta:
A TEccikérteni?? az Árpád jümunkásember bejegyzett védjegye.
Nem akarok nagyon buta arcot mutatni de ki is ez az "Árpád jümunkásember "? Valami szereplő akárhol valamiben?[/quote]


KAMA3 írta:
Ez a Waveson, meg inkabb ugy is irhatta volna a hozzaszolasat, hogy "tudomasom szerint...", a "koztudottan" helyett... bar nem vagyunk egyformak... ettol olyan valtozatos az elet..

Nem is az a baj hogyan árnyalta hanem az amit mondott. Az, hogy a mondanivalója mennyire fedi a valóságot. Ezt itt talán nem kell részleteznem.


csüt. júl. 07, 2005 0:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi!
Minap ellátogattam a Lomexbe, ránézni a körmükre milyen LED-et is adnak, és az tényleg nem Luxeon! Bár amikor vettem és én annak hívtam, akkor nem ellenkezett a csaj :twisted:

Szóval annak a neve TOP Power LED. Átmentem a "mellette" lévő boltba, (Goldern vill) tényleg aranyos az eladócsaj :) rendeltem pár optikát a cimborámnak, és kértem egy 3W-os Luxeon hidegfehér LED-et. Na majd meglátjuk, össze fogom hasonlítani az óccsóbb típussal.
Tetszik KAMA3 megoldása. Szerintem jól néz ki a 3 színű bringavilágítás. Annyi lehet a bibi, hogy szemből csak fehér v. sárga fénynek szabad látszania, mert megb*sz a rendőr. Engem a trabimnál már a 2 kék LED miatt is szóltak. (pedig qrva jól nézett ki) Igaz büntetés nem lett csak ejnye-bejnye. Az új autóra lumineszcens műanyag szálaz szeretnék rakni. (csak rohadt drága)
http://www.hvlabs.hu/tmp/trabi.jpg

A fénycsöves lámpa is készülget, vszínűleg egy elemes nagyméretű kézilámpába lesz építve az első...


szer. júl. 06, 2005 22:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
balu1 írta:
...igen megtaláltam, ott voltál akkor is a led kontra halogén témában.
Csak nem a ledes téma hozott át :?: :)


De az :) Meg is építettem a kis 14 ledes "gyergyafényemet", csak még 3 dolog hibádzik: Kicsit alakítani kéne a "külcsínyen", le kéne fújni, fel kéne rakni :D


szer. júl. 06, 2005 20:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Ki kene probalni... tavaly volt.. ...ledes videofal... ..egy elemi keppont egy kek, egy piros, es ket darab zold led volt benne ugy, hogy a zold ledek atlosan voltak elhelyezve.. tehat mindenkeppen ki kene probalni az otletedet...
Ez úgy látszik ebben az arányban keveri ki a fehéret gazdaságosan ha abból kettőt használsz. Akkor viszont nekem is kell majd mégegy zöldet venni.

Az nem tetszik nekem igazán, hogy nem győzöm hűteni ezeket.
Te viszont hatékonyan megoldod! ...ahogy a képen láttam.


szer. júl. 06, 2005 20:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
-=RelakS=- írta:

Ez a HWSW-s post hozott engem is ide a Terminálra :)

Kép
...igen megtaláltam, ott voltál akkor is a led kontra halogén témában.
Csak nem a ledes téma hozott át :?: :)


szer. júl. 06, 2005 19:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
balu1 írta:
~~
Naggyon vakííít a fénnyje... Egyebet ne tok elmondani, kerem kapcsojja ki.... TEccikérteni?? :D
~~

Egyébként ez a "TEccikérteni??" szöveg honnan is jött, mindjárt azt is elmondom.
Keresgéltem a neten és rátaláltam egy másik fórumra ahol rólam és a "Száraz-féle generátor"-ban írt ledes tapasztalataimról írtak.

Mindjárt ide teszem a webcímet:
http://forum.hwsw.hu/index.php?showtopic=80157&hl=balu1&st=30 azt hiszem a 2. lap nyílik meg és kb. a 23. hozzászólás környékén...

Idézek a szövegből:

A HWSW-ről egy negatív ledes hozzászólás:
"Waveson Létrehozva: 2005. jan. 21., péntek - 15:27
Törzsvendég Csoport: Fórumtag Hozzászólások: 922

PLÍZ NE IDEGESÍTSETEK. Egyébként is eléggé morcos vagyok mostanában...
Energiatakarékos lámpát keresek 12Vosat, amit mondott fentebb vki, az autós neont, az már kb ok.
A LED köztudottan (vagy nem köztudottan) fostalicska, a halogén hatásfoka évmilliárdokkal jobb, innentől kezdve elfelejtve
."
o o o o
"...Én azt mondom, Neked ez a topic való: Terminál - Száraz-féle generátor

Az eleje nem túl izgalmas a LED-ek szempontjából, de félúton bekapcsolódik 'balu1', akit talán joggal nevezhetnénk LED-imádónak ezüst tag helyett .
Néhol egy kis Kép beütés... ...de nagyon érdekeseket ír, a képeitől pedig leesett az állam! "


Végülis az egészet, amit az elejétől írnak azt is érdemes átfutni, főleg a mostani ledes ismereteink birtokában mindenki egészen más szemszögből tudja olvasni ott az egyik-másik ledet kicsinylő hozzászólásokat.


Ez a HWSW-s post hozott engem is ide a Terminálra :)


szer. júl. 06, 2005 18:11
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Ki kene probalni... tavaly volt a Duna ket partjan rengeteg ledes videofal, a Nemzetkozi Ari Race miatt, augusztus 20.-an ott hasonlokeppen volt felepitve egy elemi keppont, egy kek, egy piros, es ket darab zold led volt benne, ugy, hogy a zold ledek atlosan voltak elhelyezve.. tehat mindenkeppen ki kene probalni az otletedet, momentan az akadalyoz meg benne, hogy nincs plusz egy zold luxeonom.... es tenyleg nagyon lilas meg az osszkep, momentan a piros aramat tudom csak csokkenteni...

jovo heten visszaterek ra, vagy a het vegen, amikoris kiprobalom a felfuggesztest...


szer. júl. 06, 2005 18:00
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A többire is majd válaszolok de most csak annyit kérdeznék, hogy mit szólsz a plusz egy zöld luxeonhoz amit hiányoltam a fényednél? Szerintem anélkül nagyon lilás az összhatás és a plusz egy zöld kiegészítené kellemes közömbös színüre. Ezen kívül növeli a fényerőt is.

A művészi fotón mintha villám cikázna keresztül, közben pedig te kerekeztél el kivilágítva a kamera előtt. :)


szer. júl. 06, 2005 17:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Szoval amiket meg kifelejtettem: A 4 led osszesen 1430 mA aramot nyelt el, de valojaban ledenkent 343mA folyt, ez ugye 1372mA, tehat van hozzavetolegesen 58 mA veszteseg, ami elmegy a tranzisztorok es ellenallasok futesere, illetve a ventillator mozgasban tartasara..
DE mivel van a bringan meg par led, ((3*19)+5), ami ugyanezen az aramkoron volt, ezert a tesztuzemben mert 1600mA az iranyado...
Kontroll keppen lemertem a 20 W halogen aramfelvetelet is, ami 1660 mA volt.. Ha mindent egybe veszunk, akkor az ossz aramfelvetel 3260 mA, vagyis 3,26 A ha minden fel van kapcsolva... es kisul a szembe jovo szeme.. csak a vicc kedveert haverommal osszeszamoltuk, valojaban hany led is van a bringamon, amikor rajta ulok, es majd leestem rola amikor kijott a vegeredmeny: 76... es ez meg csak novekedni fog, mert tervbe van veve egy ket dizajn elem tovabb fejlesztese, ami azert hasznos celt is szolgal a maga modjan...

kovetkezo "5 eves terv" celkituzesei: atgondolni az egyes fenyforrasok szuksegesseget, es lehetoleg egymashoz kepest esszeru kapcsolasat.. Mit ertek ezalat?? peldaul a "hatso helyzetjelzo" es az "elulso helyzetjelzo" egyszerre kapcsolodjon, a "tompitott" kulon, a "tavolsagi" kulon, es a dizájnfénynek sem illik allandoan uzemelni...

Balu1 írta:
A bringa is jól fel van szerelve, legfeljebb az akku tűnik kicsit túlméretesnek. Majd egyszer talán sikerül valami nagyobb energiasűrüségü példányt beszerezned, ami kisebb méretet, könnyebb súlyt jelent.

Az akkumlator mindig fajo pont az eletemben... ha belegondolok, hogy annyi penzert, amennyiert veszek 3 darab ultrabrutal 2600mAh -s ceruzaakkut, ugyanennyiert vehetek egy 12 voltos 7.2 Ah zseleset, akkor sejtheted, hogy melyiket fogom valasztani... meg ha a sulya nem eppen 100 gramm.. A masik, hogy nem olyan kenyesek az uzemeltetesi korulmenyei, mint a NiMH vagy Lion akkuknak... ezt rajta merem hagyni a bringan esoben is, meg a nyóckerben is, ellentetben az elozoekkel..

Balu1 írta:
Viszont ha háromszögben helyeznéd el akkor talán kisebb lenne a két szélső tárgy mögé világítása. Persze így egymás mellett is érdekes, viszont így a másik szélére kellene a második zöld.

Sajnos a hutoborda fizikai kialakitasa okozta ezt az elrendezest, ami alapvetoen nekem is teccik... A borda kozepen , ahol a kek led van, ott van egy 1 mm magassagu "fennsik", ami miatt nem lehetett "A" alakban elrendezni a ledeket, pedig eredetileg igy szerettem volna... A masik ok, hogy volt keszen rajta ket furat, amit csak fel kellett boviteni, es hatul a holeado reszen pont egy melyedesben vegzodott a masik veguk, tehat ez eleve meghatarozta ket led helyet a bordan, a harmadik meg ugye hogy ki is nezzen valahogy, kerult kozepre... A kozepso led furatainak keszitesekor, amikor a furo kilepett hatul az aluminiumbol, megszorult...Egy fel oras anyaknapi musor utan vegre sikerult belole kiimadkoznom a furot... es meg a furat sem serult oly mertekben, hogy ne lehetett volna bele menetet hajtani...

Mostanra mar a gyors, es egyszeru leszedhetoseget is sikerult megoldanom, egy rossz Quantum vinyobol kiszedett fejmozgato magnes segitsegevel... ultra eros... szerintem fogja birni az igenybevetelt.. a lampa teljes sulya egyebkent 345 gramm... Ezzel a magneses megoldassal azt hiszem a billenthetoseget is meg fogom tudni valositani, csak meg ossze kell guberalnom hozza az alkatreszeket..

A TEccikérteni?? az Árpád jümunkásember bejegyzett védjegye.
Ez a Waveson, meg inkabb ugy is irhatta volna a hozzaszolasat, hogy "tudomasom szerint...", a "koztudottan" helyett... bar nem vagyunk egyformak... ettol olyan valtozatos az elet..

Vegezetul egy muveszi kep:
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6660.JPG


szer. júl. 06, 2005 17:12
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
-Húúú hát ez rettentő jó. Főleg amikor világít. :)
A képek is nagyon jók. persze a fotó nem tudja vissza adni a valódi látványt mert a szemünk általában jóval érzékenyebb mint egy közforgalomban használatos digikamera. A bringa is jól fel van szerelve, legfeljebb az akku tűnik kicsit túlméretesnek. Majd egyszer talán sikerül valami nagyobb energiasűrüségü példányt beszerezned, ami kisebb méretet, könnyebb súlyt jelent.

A három led egymás mellett nagyon király. Talán mégegy ilyen zöld led jót tenne az összhatásnak. Viszont ha háromszögben helyeznéd el akkor talán kisebb lenne a két szélső tárgy mögé világítása. Persze így egymás mellett is érdekes, viszont így a másik szélére kellene a második zöld.

Esetleg majd ha fel-le billenthetően fel tudnád szerelni a végső változatot akkor még sokkal jobban lehetne használni. Erre a célra én egy váltókart használtam ami működteti a zsanéron függő lámpa szerkezetet, vagyis billenti a hűtőbordát.

Kellene mégegy zöld luxeon negyedikként. Az tenné tökéletessé a fényed színvisszaadását. Látom az nagyon hiányzik és a fényerőt is jelentősen növelné mert a szem a zöldre a legérzékenyebb.

Amit a tetejére szereltél az célszerüség szempontjából jó is lenne mert felülről világít és nincsenek sötét gödrök, viszont nagyon feltünően kiemelkedik. Persze ha csak éjszaka teszed fel akkor jól jön.

A hideg fehér luxeon elég jól vissza adja a szineket.
A kiegészítő szinek használát én is inkább a huzalláb kivezetésü fehér ledeknél javasoltam.

A három színt nekem rövid időre sikerült egy pontba, pontosabban csíkba vetítenem miközben kézzel nyomtam az optikákat optika tartókat a megfelelő irányba. Szerintem ez összejön majd.

Egy fejlámpa is rengeteget számít ha szoktál hegyet mászni éjszaka. Azzal ahova nézel ott van világos, mondhatnám úgy is, "ott van nappal"-i fény, enyhe túlzással.

Az "elemlámpa hatást" úgy tudod kiküszöbölni ha nagyobb látószögü optikát használsz. Persze az is csak csökkenti.


Arra látom te is rájöttél mennyire fontos a hűtés.
Jó hűtéssel sokáig tudod használni a ledeket mert azokat főleg a nagy hő tenné tönkre.

Az aktív hűtésed jó megoldás, viszont valami hőérzékelőt fel lehetne szerelni a ledek környékére és egy bizonyos hőfok fölött bekapcsolná a ventillátort valami billenő körrel.

A ledek körébe egy-egy pici bontó nyomógombot lehetne beiktatni és amikor nem forgalomban mész, hegyen terepen vagy társaságban lehetne vele fényjátékot villantani ahogy a kölönböző szinü fényeket egyenként ki-be kapcsolod. Szerintem erre a leg egyszerűbb három pici könnyen kezelhető bontó nyomógomb lenne.

Persze úton forgalomban nem szabad ilyen színvillantást használni mert a végén még leáll valamelyik autó a piros-kék villogásra és a vezetője a kezedbe nyomja a forgalmiját azzal a szövegel, hogy tessék biztos úr, nem követtem el semmilyen szabálysértést" :P
Persze az már kellemetlenebb ha egy rendőrautó áll meg, hogy azt hittük egy kollega... jöjjön csak velünk!! :roll:



~~
Naggyon vakííít a fénnyje... Egyebet ne tok elmondani, kerem kapcsojja ki.... TEccikérteni?? :D
~~

Egyébként ez a "TEccikérteni??" szöveg honnan is jött, mindjárt azt is elmondom.
Keresgéltem a neten és rátaláltam egy másik fórumra ahol rólam és a "Száraz-féle generátor"-ban írt ledes tapasztalataimról írtak.

Mindjárt ide teszem a webcímet:
http://forum.hwsw.hu/index.php?showtopic=80157&hl=balu1&st=30 azt hiszem a 2. lap nyílik meg és kb. a 23. hozzászólás környékén...

Idézek a szövegből:

A HWSW-ről egy negatív ledes hozzászólás:
"Waveson Létrehozva: 2005. jan. 21., péntek - 15:27
Törzsvendég Csoport: Fórumtag Hozzászólások: 922

PLÍZ NE IDEGESÍTSETEK. Egyébként is eléggé morcos vagyok mostanában...
Energiatakarékos lámpát keresek 12Vosat, amit mondott fentebb vki, az autós neont, az már kb ok.
A LED köztudottan (vagy nem köztudottan) fostalicska, a halogén hatásfoka évmilliárdokkal jobb, innentől kezdve elfelejtve
."
o o o o
"...Én azt mondom, Neked ez a topic való: Terminál - Száraz-féle generátor

Az eleje nem túl izgalmas a LED-ek szempontjából, de félúton bekapcsolódik 'balu1', akit talán joggal nevezhetnénk LED-imádónak ezüst tag helyett .
Néhol egy kis Kép beütés... ...de nagyon érdekeseket ír, a képeitől pedig leesett az állam! "


Végülis az egészet, amit az elejétől írnak azt is érdemes átfutni, főleg a mostani ledes ismereteink birtokában mindenki egészen más szemszögből tudja olvasni ott az egyik-másik ledet kicsinylő hozzászólásokat.


szer. júl. 06, 2005 15:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Friss elmenyeim vannak az "Agyvelő Égető" probauzemerol::))

Képeket inkabb linkelem most, mert nincs kozepes meretu kep..
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6636.JPG
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6637.JPG
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6638.JPG
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6639.JPG
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6641.JPG
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6642.JPG

A felso kepeken a Szerkezet lathato, a felrogzites modjat ne nezzetek, mert csak probauzem, tehat az majd valtozni fog... konnyen levehetore tervezem, mert ha valahol megallok, vagy csak nappal kozlekedek, minek legyen rajta... masik ok, pillanatnyilag a bringa ketszer annyit er, amikor rajta van a pilacs...::))

Szoval a 6641 es kepen lathato, hogy pontosan mit nevezek aktiv hutesnek... menet kozben van annyi legmozgas, hogy meg a plusz hutofelulettel nem rendelkezo teljesitmeny ellenallasok is baratsagosan kezmelegek. Azonban, ha megallok valahol, akkor bizony futenek rendesen... tehat nem art ha valami jaratja a levegot a ledek, es a tranyok korul.. egyenlore meg allandoan mukodik a ventillator, amig kitorpolok valami frappans kapcsolotechnikat...

Szinvisszaadasrol annyit szeretnek elmondani, hogy tokeletes feheret nem sikerult eloallitanom, mert a ledek hiaba pozicionalom be a fenyfoltjukat pontosan egymasra, hiaba trukkozok az aramokkal, bizonyos teruleteken mas es mas fenyerovel sugaroznak(Hasonloan egy izzoszalas elemlampahoz, de azert attol joval homogenebb fenyteruletet ad). Leegyszerusitve a dolgot, a "Feher" teruleten lesznek helyek ahol a kek led fenye vilagit erosebben, lesz olyan, ahol a pirose, es lesz ahol a zolde, vagy ezek kombinacioja lesz "tulsulyban".. tehat nem eleg csak az aramokkal vacakolni, valahogy az "elemlampa" hatast is ki kene kuszobolni, a tokeletes feherhez... Meg aztan velemenyem szerint nem is fontos egy bringavilagitasnal a tokeletesseg... Kulonben meg nekem teccik, hogy neha keken, neha pirosan verodik vissza a kozuti tablak feher reszerol a fenyem::)) Erdekes volt amikor a kertben ravilagitottam a muskatlikra, es a piros szinu viragszirmok szinte izzottak ahogy mozgattam a ledeket jobbra-balra...

Velemenyem szerint a hidegfeher luxeon is eleg huen adja vissza a szineket.. a jelenlegi kiserletben 4 led szerepelt, 1 kek, 1 piros, 1 zold, es 1 feher. mindegyik led 1 wattos, Star/O tipusu volt, 10 fokos nyilasszogu optikaval... Minden led 343 mA el volt meghajtva, de a piros ugyan tobbet is elviselt volna, igy is joval erosebb volt a tobbinel.. tehat kiserlet alatt vegig halvany rozsaszinben vilagitott a megvilagitott terulet bal szele... hangsulyozom, hogy nem a szinvisszaadasra volt kihegyezve ez a kiserlet, hanem pusztan a lathatosagra.. lathatosagbol egeszen jol vizsgazott... sajnos a fenykepek nem adjak vissza olyan jol, mintha azt az ember sajat szemevel latna... de valami hasonlo teszt teruletet ossze lehetne allitani feher jelzokarokbol, mondjuk 10 meterenkent... mert a villanyoszlopok tul tavol vannak egymastol...

Csak halogen: elso villanyoszlop latszodik, kb 4 meterre lehetett...
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6651.JPG
Csak LED-ek ket villanyoszlop latszodik, kb 25 meter lehetett
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6652.JPG
Halogen+LED-ek
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/DSCF6653.JPG

A tesztek ideje alatt kis mertekben lehetett tapasztalni a ledek eltolt helyzetebol adodo szivarvany szinu arnyekot, de ezt csak 1 meteren beluli bozot, vagy magas fu tudta kivaltani.... tehat olyan tavolsagban, ahol a LED-ek tenyleg elonyosebbek, mar egyaltalan nem zavaro a jelenseg...mondhatni nem is latszik... legalabbis en nem lattam...

Egyebet ne tok elmondani, kerem kapcsojja ki.... TEccikérteni??


szer. júl. 06, 2005 9:43
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Már egy ideje igértem, hogy elvégzek néhány kisérletet ami még várat magára. De ahogy szokták mondani, ami késik... az a nagyapám órája. :D

Egyelőre adódot némi probléma azzal, hogy az RGB ledek fölötti optika tartó eléggé lazán ül a helyén és elmozdul a három szín egymáshoz képest vagyis nem mindig világít minden szín azonos helyre. Persze ezt majd rögzítem, ha másképp nem akkor hőálló ragsztóval.

A másik gond ami adódott, hogy az a processzor tetejéről leszerelt 5x5-ös hűtőborda eléggé melegedett. Kb 2 percen belül már gondot okozott, hogy megfogjam, vagyis kevés a hűtés hozzá. Lehet. hogy a mérés idejére oda erősítek egy digihőmérő érzékelőt, hogy tudjam hol járok.

Aztán a másik megoldandó, hogy az egyes ledek áramát finoman be tudjam állítani egymáshoz képest a megfelelő fehér eléréséhez. Igaz nagyjából már azonnal beállt de az kicsit rózsaszínes volt. Aztán megmértem az áramot és volt amelyik led bizony elég sokat kapott mert az ellenállásokat saccból raktam fel. Persze még így sem kapott egyik sem többet mint a katalógusban megadott maximális áram. De ezeket is érdemes lesz nagyjából beállítanom. Először ezeket kell valahol 350 mA környékén beállítanom valami fix, esetleg általam tekert ellenállással, hogy fehér környékén álljon be a színe. Azután jöhet a finomszabályzó potik sora ami alatt ledenként 1-1 darabot értek. Arra a célra néhány ohmos potit érdemes használni amit valami hőálló testen kell elkészíteni 3-szor, hogy lehessen minden irányban 'játszani' vele és finoman be tudjak avatkozni a színárnyalatba.

A fehérközelit fix ellenállással érdemes belőni és a finom színárnyalatokat csak néhány ohmos potin kell bejátszani. a kisérlethez akár valami botkormányszerüséget is lehetne szerkeszteni ahol a három poti csillagszerüen helyezkedne el. Amerre billentem a kart az a szín dominál jobban. Már úgyis régóta foglalkoztatja a fantáziám egy ilyen fényforrás. Ez még csak elmélet de ha több kedvem lesz talán kipróbálom. A potikat persze át kell építeni, hogy egy-egy egyenes ellenálláshuzal darab fusson benne az eredeti feltekert többtíz ohmos helyett egy hőálló testre fektetve valami masszív megoldással rögzíteni is kellene.

Szóval van (lesz) vele munka. Persze azt is meg kell mondanom, hogy most nem ezzel töltöm minden percem de azért egy kicsit időnként foglalkozom ezzel is.

Valakinek vannak újabb tapasztalatai?


kedd júl. 05, 2005 13:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Alapvetoen minden allat fel a tuztol... persze egy tortaszellentes is erheti varatlanul a kutyat, mert nem szamit arra, hogy egy biciklibol tuz okadjon fele...
Igen ez így valószinü mert minden ami meglepő az félelmetes lehet mivel nem tudja mit várhat tőle, mire számítson, mi az istennyila van ott ezért inkább odébb áll.

Erről jutott eszembe egy kép. felszereled ilyen vetőcsövekkel a bringa hátulját két sorban kutyák ellen. Elöl viszont egy a repülős filmekből ismert felhajtható védőjü elsütőbillentyű a FIRE feliratu lemezzel takarva, alatta az indító gomb mint egy apacs helikopteren vagy melyiken is.. :)
Jó poén lenne. Már csak a bringát kellene átdekorálni APACS matricákkal és terep színnel. :)

KAMA3 írta:
Aktiv hutes= ventillator... esetemben... de barmilyen eljarast aktiv hutesnek lehet nevezni, ami kulso energiabefektetessel szallitja a hot egyik feluletrol a masikra...
A ventillátor gondolom csak álló helyzetben működik.
Ezek szerint ha tekerem a bringát és ezáltal halad a hűtő felület az álló levegőben és ez fokoza a hőátadást akkor ezt is aktív hűtésnek neveznénk mert külső energiával mozgatom?
Így csak azt nevezhetjük passzív hűtésnek amikor az álló bringán szélcsendes időben a felmelegedett hűtőborda hőjétől könnyebbé váló levegő önkonvekciós módon válik le a felhevült felületről, hogy átadja a helyét hidegebb levegőnek? ...mert amikor akár csak fúj a szél vagy haladsz az már külső energiabefektetéssel szállítja a hőt.. ..de ha lejtőn gurulsz az a gravitáció energiáját hasznosítja amit te győztél le korábban tehát külső energia befektetés. Ez persze csak egy kis eszmefuttatás volt és nem kötekedésnek szántam.

KAMA3 írta:
..egyebkent I -es luxeonokat akarok bele venni...
Annak nagyobb a fényhasznosítása ahogy olvasom, méghozzá 45%-al jobbak a luxeon-I ledek a II-hoz képest, főleg a hidegfehérek.

KAMA3 írta:
..a III as ha joltudom 750mA szereti...
a 700-ra emlékszem és úgy tudom bírná tovább is felfelé valamennyire. Viszont a csúcson 1 A környékén hamarabb tönkre megy mert a hőleadás és hőtermelés nem kerül egyensúlyba az optimális hőfok környékén.
Pontosabban mindenképp egyensúlyba kerül de ez magasabb hőfokon következik be mint amit lassu károsodás nélkül elvisel a félvezető.

KAMA3 írta:
Balu1 írta:
Azt hogyan oldod meg, ha az optika tartót valami mechanikus hatás éri akkor ne ugorjon ki egyből a optika belőle? ...mivel ez pattintott. A tartót hogy rögzíted? Esetleg kap valamilyen külső burkolatot?
Esetleg... meg ezen nem gondolkoztam, de valoszinu, hogy valami plexi lapot fogok ele rakni... vagy valami muanyag burat...
Mielőtt ebbe bele kezdenél előtte tedd próbaként a ledek elé az oda szánt anyagot, hogy mennyire csökkenti a fényerőt. Engem már értek meglepeetések még nagyon régen a halogén esetében. Amit vissza fogott némely átlátszó anyag az már önmagában is elegendő lett volna egy gyengébb lámpa helyett.

KAMA3 írta:
meg nem tudom... nem is gondoltam, hogy kene.... lassan egy honapja fent van az az egy luxeon, amolyan kokany modra, es meg a lencse nem esett ki belole egyszer sem... pedig lepcsozok a geppel rendesen....
Közben az az ötletem jött, esetleg két oldalon egy-egy kicsi csepp rugalmas gumiszerü ragasztót lehetne oldalról a lencse és a foglalat szélére nyomni, az megadná a kellő biztonságot.
Persze jókora esésnél semmi nem véd mert a biciklinek mi magunk vagyunk legnagyobb részben a karosszériája.

Egyébként ilyen ragasztót a IX ker. Liliom és Mester u sarokhoz közel a Liliom utacai oldalon egy kis boltban lehet kapni. Ott mindenféle ragasztó és műgyanta kapható. Sőt ott még üvegszerüen átlátszó két komponenses gyanta is kapható "aranyért" és minden hasonló dolog van ott.

Annak a gumiszerü ragasztónak a neve amit előbb ajánlottam az optika szélének rögzítésére: "UHU Power". Ez rugalmas és nagyon erős valamint 125 celziuszig hőálló. Van kevésbé hőálló változata is tehát ha valakinek hőálló kell valamire akkor oda kell figyelni mit adnak. Egyébként én mindenhova a hőállót használom mert olyant vettem mert az univerzálisan jóbárhova. Jókora tubus (120g) 700,-Ft körül volt múlt évben.


KAMA3 írta:
OFF
A pirorol annyit...
Látványosak ezek a pirotechnikai dolgok. Érdekes lenne egy ilyesmivel foglalkozó fórum is de egy a baj, ha valaki olyan lát neki egy ilyesmi elkészítéséhez aki felelőtlenül készíti vagy nemtőrődöm módon esetleg rossz szándékkal használja fel akkor komoly gubancok lehetnek. Az a baj, hogy abban nem lehet bízni, hogy mindenki jószándéku.


szer. jún. 29, 2005 15:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Balu1 írta:
Bele gondoltam, hogy attól vajon mennyire tud megrémülni egy kutya.
Alapvetoen minden allat fel a tuztol... persze egy tortaszellentes is erheti varatlanul a kutyat, mert nem szamit arra, hogy egy biciklibol tuz okadjon fele... Szerintem az ember ott kulonbozik az allatoktol, hogy szembe mer szallni a tuzzel, es epeszu hatarok kozott nem fel tole...

Aktiv hutes= ventillator... esetemben... de barmilyen eljarast aktiv hutesnek lehet nevezni, ami kulso energiabefektetessel szallitja a hot egyik feluletrol a masikra... ha kesz lesz, lefenykepezem, es akkor mar jobban atlatod te is... egyebkent I -es luxeonokat akarok bele venni... meg kettot a mar meglevo egy melle, mert az aramgeneratoros resz mar keszen van, es nem akarok modositani rajta.... a III as ha joltudom 750mA szereti...

Balu1 írta:
Azt hogyan oldod meg, ha az optika tartót valami mechanikus hatás éri akkor ne ugorjon ki egyből a optika belőle? ...mivel ez pattintott. A tartót hogy rögzíted? Esetleg kap valamilyen külső burkolatot?

Esetleg... meg ezen nem gondolkoztam, de valoszinu, hogy valami plexi lapot fogok ele rakni... vagy valami muanyag burat... meg nem tudom... nem is gondoltam, hogy kene.... lassan egy honapja fent van az az egy luxeon, amolyan kokany modra, es meg a lencse nem esett ki belole egyszer sem... pedig lepcsozok a geppel rendesen.... a tartokeret a Star/O tipusra gyarilag fel van ragasztva, es gyarilag raknak bele optikat... ezert dragabb is valamennyivel a sima Star -nal... abban igazad van, hogy relative konnyen ki lehet pattintani, es egy esetleges bukasnal kaphat akkora pofont, hogy kiesik a lencse... de akkora erohatasnal mar a lampa szakad le mindenestul, es az ember is megserul, akkor meg mar nem oszt nem szoroz egy 500 forintos lencse... meg ha harom van belole akkor se... Mar latom, hogy a lencsevel csak akkor fogok foglalkozni, ha eses nelkul is kipottyan, teszemazt "fopolgarmesterunk" nemtorodomsege miatt...

OFF

A pirorol annyit, hogy nitratos mutragyat te is tudsz venni, es nalad, vagy nalam tudatlanabb, iskolazatlanabb embereknek is adnak... mert dolgoznak vele... a kaliumnitrat peldaul kozonseges neven pa'cso... husuzemekben rengeteget hasznaljak pacolashoz... az erzekenysegrol annyit, hogy ha erzekeny lenne, akkor nem csinalnam... nem esz nelkul kell csinalni, es akkor megmarad a kezed, meg a szemed vilaga.. foleg sajat magam, es barataim szorakoztatasara keszitettem kis mennyisegben.. de lathattad is a kepeken... akkor veszelyes, ha eges kozben ramegy a borodre.. meg garantaltan lenyuzza a bundadat, ott ahol hozzaer... Kb 3000 es 5000 celziusz fok korul eg ez a keverek...

Jelenleg Magyarorszagon nagy fejetlenseg van a pirotechnika korul... en kb 5 eves onkepzes, es tanulas utan dontottem ugy, hogy megszerzem az engedelyt... ez kb egy hetes tanfolyam, es harom napos vizsga volt akkoriban... hamarosan ez valtozni fog, mert olyan emberek kapnak igy engedelyt, akiknek en tortagyertyat sem adnek a kezebe...

Szerintem ennyi kitero legyen eleg, elnezest kerek a tobbiektol, akiket nem erdekel, a tobbit folytassuk maganban ha lehet.. Regota tervezem, hogy eletre keltek egy pirotechnikai portalt, ahol ilyesmit ki lehet dumalni, de egyedul nehez... pedig szinte minden megvan mar hozza...


kedd jún. 28, 2005 17:46
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Balu1 írta:
A tortatüzijátéktól.. ...annyira röhög, hogy nem tud tovább futni.
Ezt csak poénból írtam mert elképzeltem, hogy a halvány gyári tortaszellentés mennyire lágy jelenség amit még szobában is el lehet indítani. Bele gondoltam, hogy attól vajon mennyire tud megrémülni egy kutya.

Persze ha látványos szikraeső száll a bringa után akkor a kutya biztosan ellenkező irányba fog futni mint te mész. Ez érdekes dolog ahogy összeállítod. Persze a szükséges anyagokat főleg a nitrát jellegü dolgokat nem tudom csak úgy adják-e bárkinek mert az nem mindegy kinek kerül a kezébe. Már úgy értem ha pl nem ilyen szakértő veszi mint pl te. Amikor kevergeted az anyagokat akkor nem indul el a dörzsöléstől?
A kertes házban a kutyás sztori jó kis cirkusz lehetett.

Persze ha van kedved akkor magánban válaszolj mert nem akarom szét-off-ozni a topikot. Habár lehet, hogy van aki meg azért morcos mert ő is szeretné megtudni a választ.

KAMA3 írta:
A heten remelhetoleg be tudom fejezni a 3 luxeonledes aktiv hutesu aramgeneratoros tavolsagi bringa-fenyszoromat... de jol hangzik ez igy kimondva... na majd kepeket is rakok fel, az is jol fog kinezni::))
Aktív hűtés alatt mit értesz? Ez az áramgenerátor jó megoldás lenne mert sokáig stabil üzemben tartja a ledeket, viszont nekem cellánként ~3-4Volt között van a feszültség ami először kicsit fölötte van azután alá csökken vagyis majdnem megfelel a fehér led igényének. Már arra is gondoltam, hogy kettő aku csoportot sorba kötök de akkor meg felét elfűtöm az energiának és az üzemidő is csak fele. Legjobb lenne a kapcsolóüzemü impulzus táp de ha kiakad tápfeszre? Attól meg azért félek.

Abban melyik luxeon lesz beépítve, a III-as vagy az I-es? Azt hogyan oldod meg, ha az optika tartót valami mechanikus hatás éri akkor ne ugorjon ki egyből a optika belőle? ...mivel ez pattintott. A tartót hogy rögzíted? Esetleg kap valamilyen külső burkolatot?

Majd lassan én is befejezem a mai munkanapot (szabi előtt az utolsót) és utána egy jó hónapig lesz időm ilyenekkel is foglalkozni.


kedd jún. 28, 2005 10:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 80 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség