Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 9:02



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Hájpó

Nah volt ma egy kis idom, es kiserleteztem a kek luxeonnal, ugyhogy megosztanam veletek a tapasztalataimat... a kepekeket linkelni fogom, tekintettel a modemes kollegakra... a kepek egyebkent 640*480 ra lettek redukalva, de akit erdekel a teljes meret, az megnezheti oket a http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/index.cgi cimen..

elso kep:
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/DSCF6389.JPG
ket muszer mutatja a ket mert LED aramat... kulonosebb kommentart nem igenyel

masodik kep:
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/DSCF6404.JPG
baloldali fenyfolt az 1 W-os Luxeon LXHL-NB98 kek szinu LED produkcioja 310 mA-el meghajtva, a jobb oldali pedig egy nagy fenyereju huzalkivezeteses kek LED hutobordan 40 mA-el hajtva (Bercsenyibol sza'rmazik, par honapja vettem, azota 10 mA -el mukodott egyfolytaban, dekorasios fenykent..)

harmadik kep:
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/DSCF6403.JPG
baloldalon a fent emlitett luxeon, szinten 310 mA -en, jobb oldalon pedig a kontha fele 16 cd-s LED szinten bordan, szinten 40 mA el hajtva

negyedik kep:
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/DSCF6409.JPG
itt egy 50 Wattos 36 fokos halogen spot lampa fenye lathato jobb oldalon, bal oldalon pedig a szokasos luxeon led, 310 mA en ketyegve... a ket fenyforras ugy lett beallitva, hogy nagyjabol ugyanakkora teruletet vilagitson be... a halogen izzo 12 V rol mukodott, 4,6 A vett fel...

noha a luxeon sugarzasi szoge, az adatlap szerint 25 fok korul van, a huzalkivezeteses meresnel nem vettem figyelembe a masik ket ledtol valo 5 fokos eltereset... a halogen lampanal muszaj volt, mert szemmel lathatoan nagyobb teruletet vilagitott be(~ 10 fok elteres)... erdekes, hogy a luxeon, bar csak 1 wattos, es meg 40 mA plusszt elviselt volna a gyari adatlap szerint, igy is tudott lathato fenyfoltot produkalni a halogen melle... a huzalkivezeteses fenye nem is latszik, pedig az is be volt kapcsolva, es a meresi teruletre vilagitott

A kovetkezo tervbe vett meres a 3 luxeon led (RGB) osszesitett fenyenek osszehasonlitasa 1 db halogen izzo fenyevel.. erre bizony meg varni kell...


vas. jún. 05, 2005 15:27
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Jó, igen, lehet hogy tényleg hülyeség volt, hogy hirtelen sötét lehet... De valahogy járműveknél én mindig nagyon szélsőséges körülményeket tapasztaltam. Egyszer autóban kiakadt a 80 fokot mutató hőmérő...

A képek linkelése először nem akart menni, de aztán nem is próbálkoztam. Betehetem ha jobb így, de szerintem nagyon széthúzza a topicot.
Esetleg lehet hogy az első fotót kiemelem megmutatásra, figyelemfelkeltőnek, a többi meg akit érdekel, nyissa meg...


Meglátjuk mi lesz a LED-ekkel. Most megpróbálok a másik okossággal, az EL fóliákkal játszani. No meg úgy néz ki a sos electronictól tudnak hozni PLED grafikus kijelzőt...


szomb. jún. 04, 2005 23:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Gafly írta:
> igaz nappal meg süti a nap,

Viszont nappal nem szokas vilagitani...

Tenyleg, az karositja a ledet ha azert
megy fol a kristaly homerseklet mert
a kornyezetihomerseklet magas viszont
nem mukodik kozben (augusztusi tuzo
napon hagyott bicikli esete, fekete
hutobordaval)?

Ez azért nem valószinü, hogy problémát okozna mert más a tárolási és az üzemi hőmérséklet. Ezt itt alul egy 16000mcd-s led adatlapjáról másoltam.

Operating Temperature Range : -25°C ~ +85°C
Preservative Temperature Range : -30°C ~ +100°C


szomb. jún. 04, 2005 20:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
...ha forró a borda (és mondjuk közben elkezd esteledni, és még rá is kapcsolod, akkor kész a baj...)
Olyan gyorsan nem sötétedik, hogy az alatt ne hülne ki valamennyire a hűtőborda.
Még ha a napfogyatkozást nézzük az sem olyan gyors, hát még a napi rendes alkonyat.
Azért lassú folyamat az amíg lemegy a nap a maga járásán.
Persze ha a tűző napról bemész egy sötét alagútba, talán.

Az is igaz, hogy amikor bekapcsolod a ledeket akkor már megszűnik a nap sugárzó hő általi fűtése vagyis elkezd (a nagy felületének köszönhetően) gyorsan hülni.
Persze a ledek elkezdték már fűteni vagyis felülről csökkenve kezd beállni a termikus egyensúly.


szomb. jún. 04, 2005 19:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
OFF
Csak ötletnek mondom, ez sokkal látványosabban jelenne meg ha a megfelelő méretüre alakított képek címei elé és után tennéd a következő tagokat :
Ebben az esetben megjelennének a fotók sorban egymás után és nem kellene minden egyes kép megnyitásához ráklikkelni aztán bezárni.
Végül azt is meg lehet tenni de sokkal látványosabb ha jön minden magától.
Gondolj bele, ha a képes magazin oldalain a sok szöveg között csak annyit olvasnál, hogy lásd a képes melléklet 28. ábráját.
Akkor neked oda kellene lapozni, hogy megnézhesd mit akarnak neked mutatni, azután vissza a cikkhez.
Mennyivel egyszerűbb ha mindez együtt van.
Akit ez érdekel úgyis kiváncsi rá és szertené látni. Viszont ha valakit nem érdekel ez a téma akkor ide sem jön, ha csak nem kötözködni, mint most én. :twisted:
Persze ne értsd félre, nem annak szánom. Ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül így kellene, de szerintem jobban nézne ki.
Persze ez csak egy gondolat volt részemről. Majd te eldöntöd, hogy szerinted melyik jobb a te írásaidban :wink:

Ros-Co. írta:
..Ne felejtsük el azt sem? hogy a Luxeon 120 fokban sugároz, az 5mm-es LED-ek (nem tudom pontosan) 20..40 fok körül? (pontosítson vki) ezért tettem közel a papírlapot. A falra világítva a is LED-ek látszanak szinte csak, papíron nagyjából egyformák.

Ha a ...konthánál vásárolt 16 candelás ledeket használod akkor 20 fokosak.

Amikor mindkét led (ledcsoport) azonos területet világít be megfelelően közelebb távolabb helyezve, akkor lehet összehasonlítani a fényerőt.
Azt hiszem, hogy ezt is tetted. Viszont megjegyezted a fény kilépési szögének különbségét.
A távolság megválasztásával azt küszöbölöd ki viszont akkor már nem kell számításba venni az összehasonlító tesztben.

Ros-Co. írta:
... a 40 LED-es brutális állat látható, ez lenyom egy 40-es villanykörtét, ha szembe nézem, alig kibírható. Szóval ez már az izmos kategória.

Bizony kegyetlen fénye van :) Most a napokban próbáltam megint erdőben éjszaka és jobban megfigyeltem.
A korábban általam írt 50-100 méterrel szemben kb 40-50 méter távolságot világít be jól láthatóan, fejlámpa nélkül.

Ros-Co. írta:
A LED-ek simán párhuzamosan vannak rakva, a mínusz (kristályt tartó) láb pedig egy kb. 3mm vastag rézcsíkra van forrasztva (villanyszerelő földelősín :) Az egész hóbelebanc pdig egy hűtőbordán figyel. Az a borda kevés, nagyobb kell neki!!!

Amikor feltettem ide az egy sorban 60 ledet hűtőbordával mindennel együtt akkor volt néhány megjegyzés, "jókora" ...a hűtés méretére utalva.
ilyenkor lassan, rengeteg kisérlet után jön rá az ember, hogy mégis csak kell akkora.
Nálam is megsült már néhány led a korábbi gyengébb fényüekből, mire rájöttem.
Ezért is hangoztatom mindig, hogy HŰTENI!!

Az elsők között még én is ebben a lenti csoportosításban gondolkodtam.
Pontosabban ez valahol a kisérletek második negyedénél volt.
Kép

Aztán rájöttem, hogy ezt így elég nehéz rövid lábakkal hűteni, habár te megoldottad.
Arra azért nem árt figyelni, hogy annál nagyobb a hő lépcső a kristály és a hűtőfelület között minél hosszabb vékony keresztmetszetü huzallal kötöd be. Viszont minél közelebb van a kristály a nagyobb tömegü hűtőbordához annál hatékonyab a hőelvonás.

Ha az még meg is oldható akkor a ledek felfelé kilépő fénysugarát nehéz kordában tartani ami által nem világíthatunk messzire mert akkor nagyon vakítja a szembe jövőket. Később jött egy újabb ötlet amikor rövid csíkokat építettem egymás fölé így mindegyiknek volt felül terelője, viszont a lefelé kilépő fényt leárnyékolta az alatta elhelyezkedő ledsor fölötti lap. Azt viszont azzal próbáltam ellensúlyozni, hogy lépcsősen eltolva rögzítettem egymás tetején a ledsor tagjait felső terelő lapokkal együtt. Az még jó is lett volna de nekem leginkább ez a széles csík tetszett.
Ez olyan 'ÚJ design' ..áh miket mondok dizájn.
Mondhatnám úgy is, a bicikli kormány előtt tartom a fénykardot és azzal világítok. :P ...úgyis mondtak már minden Skywokert meg hasonlókat.
Sőt éjszaka velem szemben jött egy kivilágítatlan idősebb biciklis bácsi. Amikor mellém ért elkezdett imádkozni. JézusMária... :lol:

OFF volt egy idős ember ismerősünk (már 80 körül járna..) aki a saját kora technikai dolgaiban nagyon otthon volt. Ő mesélte a következő történetet: Amikor ő huszonéves katona volt akkor még nem voltak ilyen tájékozottak az emberek, viszont a légvédelmi ismeretek keretében el kellett mindenkinek sajátítani az eszközök mibenlétét. A parancsnok éppen azt akarta elmagyarázni a fiúknak, hogy mi az a reflektor de sokan még nem is hallottak róla és nem értették.
"Na akkor idefigyeljetek! Sötét van Lófcszt se látok. Aztán hű az anyja picáját. Aztán megint sötét van, lófcszt se látok. Na ez a reflektor!!"
Lehet, hogy ennek a kivilágítatlanul bicikliző bácsinak magyarázták így annak idején, ha még most se tudja? Még jó, hogy nem azt mondta nekem amit erről tanulhatott az idézett példa alapján. :twisted:


Ros-Co. írta:
Szerintem bringánál eléggé hűt a menetszél, talán jó kisebb is, igaz nappal meg süti a nap, felmelegedhet, mi van ha megállsz stb, stb.
Menet közben valóban fokott a hűtés hatásfoka de azt nem szabad belekalkulálni.
Mi van akkor ha éjszaka megáll a társaság mert valakinek defektje van?
Akkor nyilván téged kérnek meg, hogy viágíts a nagy fényeddel. Akkor viszont nincs menetszél. Ilyenkor két dolgot lehet tenni. egyik az, hogy átkapcsolsz egy kisebb áramu üzemmódra ha a tervezésnél erre is gondoltál, vagy kis idő múlva felkiáltasz, hogy lehet jönni vacsorát sütni... :)

Persze az sem utolsó megoldásnak ha megfelelő méretü hűtőbordát használsz.

Ros-Co. írta:
Úgy néz ki a LED-eké a jövő, de van még mit fejlődni.
...valamivel kevesebb hőt és annyival több fényt állíthatna elő. ...na de ne legyünk telhetetlenek.

Egyébként mindenféle hűtőbordát Hoeller Electronic Kft, Budakeszi, József A. u. 10. 06 - 23 - 450 188, Fischer Antal -nál lehet nem túl drágán venni 1 méteres darabban. Ez egy családi ház. Ha arra a bringásra (rám) hivatkozol, hogy tőlem kaptad a címet aki itt veszi a bringavilágítás ledjeihez a hűtést akkor gondolom régi ismerősként fog kezelni. Már elég sokat beszélgettünk vele is erről a led témáról.


szomb. jún. 04, 2005 18:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nem akartam körmondadtot írni, én is erre gondoltam. Tehát ha forró a borda (és mondjuk közben elkezd esteledni, és még rá is kapcsolod, akkor kész a baj...)


A 40 LED-es cuccal már lehet stroboszkópot csinálni, van akkora fénye... Ez a köv. project. :)


szomb. jún. 04, 2005 9:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> igaz nappal meg süti a nap,

Viszont nappal nem szokas vilagitani...

Tenyleg, az karositja a ledet ha azert
megy fol a kristaly homerseklet mert
a kornyezetihomerseklet magas viszont
nem mukodik kozben (augusztusi tuzo
napon hagyott bicikli esete, fekete
hutobordaval)?


szomb. jún. 04, 2005 9:30
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
No lefényképeztem a kísérletet:

http://www.hvlabs.hu/tmp/led/led1.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/led/led2.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/led/led3.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/led/led4.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/led/led5.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/led/led6.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/led/led7.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/led/led8.jpg

Itt látható 10 db 16Cd-s LED és egy Luxeon III hidegfehér LED.
A 10-es csoport mintegy 370mA-t, a Luxeon kb. 740mA-t vett fel az adott ellenállásokkal. A Luxeonnak kissé melegebb fehér a fényne (sárgában gazdagabb) ami miatt kissé halványabbnak látszhat. Ne felejtsük el8 azt sem? hogy a Luxeon 120 fokban sugároz, az 5mm-es LED-ek (nem tudom pontosan) 20..40 fok körül? (pontosítson vki) ezért tettem közel a papírlapot. A falra világítva a is LED-ek látszanak szinte csak, papíron nagyjából egyformák.

A végén (elég xar fotó) a 40 LED-es brutális állat látható, ez lenyom egy 40-es villanykörtét, ha szembe nézem, alig kibírható. Szóval ez már az izmos kategória.
A LED-ek simán párhuzamosan vannak rakva, a mínusz (kristályt tartó) láb pedig egy kb. 3mm vastag rézcsíkra van forrasztva (villanyszerelő földelősín :) Az egész hóbelebanc pdig egy htőbordn figyel. Az a borda kevés, nagyobb kell neki!!!

Szerintem brinngánál eléggé hűt a menetszél, talán jó kisebb is, igaz nappal meg süti a nap, felmelegedhet, mi van ha megállsz stb, stb.

Úgy néz ki a LED-eké a jövő, de van még mit fejlődni.


pén. jún. 03, 2005 17:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Kísérletképpen megcsiná6ltam 40 LED-del a te kialakításodhoz hasonló lámpást. A Kontha-nál megfelelően tudtam alkudni ilyen mennyiségű LED-nél (ugyebár a 16cd-s ról beszélünk... ..BRUTÁLIS a cucc. Majd teszek fel néhány fotót.

Erre kiváncsi lennék. A hűtést te is úgy oldottad meg, hogy rézlemez csíkra forrasztottad a negatív lábakat közel a tokhoz és a rézlemezt hővezető pasztán keresztül rögzítetted szorosan a hűtőfelületre? Szerintem ez a leg kézenfekvőbb a huzal láb kivezetésüeknél.
Mennyit engedtek az árból?

Ros-Co. írta:
Piros és zöld LED-eketnem tettem be, mennyit számít ez a kompenzáció?? Sokkal jobb lesz a színe?

A hagyományos fehér led spektrumában éppen csak fel lehet fedezni a piros és zöld szineket ezért a megjelenítésük sem tökéletes.
A piros szineket barnásnak ill. fakónak látjuk. A zöld szintén koszos zöld.
Persze a sárgát sem szabad kihagynom a felsorolásból mert a piros és zöld keveréke a sárga ami a kettő színből létre jön.
Viszont régen próbálkoztam sárga led fényét bekeverni mert arra gondoltam, hogy a kéket a sárga egészíti ki (mint a régi fekete-fehér tv képernyőkön a sárga cadmium és a kéket adó cink vegyület fénye). Szinesben szörnyű volt az eredmény.

A külön piros és zöld ledek kiegészítő használata nagyon sokat jelent a kellemesebb szín visszaadás szempontjából. Szóval egész más a hatás.
Itt egy régebbi kép ami a három fehér led mellett egy piros és egy zöld és még négy fehér színnel kiegészített (átépített cateye) fényét mutatja az eredeti mellett.
Kép


Ros-Co. írta:
Érdekes, hogy 40 LED-től már egy kb. ököl méretű borda is meg tud melegedni. lehet hogy kap egy 5V-os kis ventillátort segítségnek.

A ventillátor tudom, hogy nem fogyaszt sokat, sőt nekem is megfordult a fejemben a használata.
Azután arra gondoltam, hogy inkább nagyobbra tervezem a hűtőfelületet és meg van oldva a hűtés minden normálisan elképzelhető körülmények között.
Persze nem lehet használni vörösen izzó láva környékén mert ott már nem lenne elég ez a hűtés :D
Na de tűzhányóban ne biciklizzünk :) Ahova egy átlagos bringás eltévedhet ott mindenképp elég legyen, úgy kell tervezni.

Azt már az első próbálkozásaim közben megtanultam, a hűtés sohasem lehet sok, inkább bizonyos körülmények között nagyon is kevés!..
...amint ezt már én is jónéhányszor megjegyeztem és Luxeon fórumos társunk is kihangsúlyozta. (köszönet a jelenlétéért!)


Ros-Co. írta:
A 3W-os hidegehér Luxeont és 10 db ilyen LED-et összehasonlítva a kis LED-ek nyernek fele akkora áramfelvétel mellett, de a Luxeonnak diffúzabb, szebb színű a fénye. Viszont nagyon melegszik.
Érdekes, ugyanezt tapasztaltam a luxeon utánzatnál is.

Lehet, hogy az 1 Wattos Luxeon ledek nagyobb fényhasznosításuak.
A luxeon reklám szerint "45% teljesítménynövekedés a Luxeon I LED sorozatnál" Ezek szerint az jobb mint a III. a teljesítmény és fogyasztás arányát tekintve.

Még nem jutottam el a boltba. Telefonon sem lehet elérni őket mert melléket kellene tudni... egyébként csak hosszan süket a vonal de nem veszi fel senki.
Meg akartam kérdezni hányig vannak nyitva.

Tényleg, Luxeon esetleg tudnál melléket amit közvetlen bebillentyűzhetnék a Golden Vill-nél ?

Még a melegedésről...
Szerintem a nagyobb chip is okozza, másrészt a hővezetés sokkal hatékonyabb mint a huzal lábasoknál ezért jobban átadja azt ami a huzal kivezetésünél is keletkezne de ott éppen ezért nem is hajtjuk annyira.
Tehát a luxeon jobban meghajtható a hatékony hőelvezetés lehetősége miatt. Persze (megint közhelyet írok, de fontos) a luxeon is csak akkor hajtható büntetlenül ha ki használjuk a felépítéséből eredő jobb hőátadást és alaposan hűtjük az alkatrészt.


Az zseblámpa izzó miért nem melegszik annyira? Ez valóban érdekes kérdés. Valami olyan elven adhatja le ahogy írtad. ...meg a fénycső is.


A korábban belinkelt EL műanyagok..
Nekem van egy olyannal működő konnektorba dugható zöld irányfényem. Tényleg nem melegszik.
Na meg van egy olyan karórám is aminek az világít a számlapjaként.
Mostanában már nagyon sok ilyen karóra kapható. Egy kicsi ferrit magon van egy tekercs ami a feszt előállítja.


szer. jún. 01, 2005 16:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hi!

én szerintem a luxeonhoz a 30°-os optikát fogom feltenni, mert a 12° önmagában használva nagyon szűk és most egyelőre elég 1 darab led.
bár majd meglátjuk hogy a tapasztalatok mit mutatnak.

ros-co: azt ugye nem mondod komolyan, hogy egy eredeti luxeon star 3wattos cuccot lealáz 10 darab nyamvadt huzalled? ha nem baj, akkor ezt én igy nem hiszem el.
a kontha-ban mennyit tudtál alkudni a 40es tétel esetén? mert ha 400 forinttal számoljuk a ledek darabját, akkor 16ezer "kicsit" qrva sok.

érdekelnének mindenképpen összehasonlító képek, mert tényleg hitetlenül állok a dolog elött.


szer. jún. 01, 2005 15:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezzel a módszerrel oldottam meg a ledsor billentését ami meghatározza milyen magasra világítson.
Kép

Ez nagyon tetszik, hogy képeket is fel lehet tenni mert így olyan igényes megjelenést kölcsönöz mint egy szinvonalas képes magazin.
Azért mégis más mint amikor csak egy silány szöveges újságot lapozgatunk. (majdnem újság nevet írtam de mégsem).
Végülis bármelyik lehetne.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 csüt. jún. 02, 2005 2:04-kor.



szer. jún. 01, 2005 13:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Netwizard: itt http://chfilpo.villamvadasz.hu/aram.gif az amit en hasznalok... ezt hasznalom ledek tesztelesere, ebben az osszeallitasban, ha 0 ba tekered a potmetert, akkor 300 mA ad ki magabol... igy meg veletlenul sem tudom hazavagni a luxeonokat...

jah nem art, ha az R3 legalabb 2 wattos... most keszul egy masik verzio, ebben mar PWM el hajtom meg a 3 kulonbozo szinu ledet, ledenkent egy-egy aramgeneratoron keresztul...

Jah es ne feledkezz meg a tranyo huteserol sem!!! az is fut nalam rendesen.... egyebkent most az optimalis hutofeluletet kiserletezem.... pillanatnyilag egy regi BX csipszettes alaplap chipszett hutobordajat hasznalom hutesre, es tapintasra olyan 40 fokos lehet.... mukodik mar vagy 5 perce igy... azt hiszem egy regi 486 os hutoborba/LED lesz az idealis arany... Luxeon, mi errol a velemenyed?? Elegseges lesz-e, esetleg elegtelen, s eleg eme szerkezet??


kedd máj. 31, 2005 21:27
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi!

Kísérletképpen megcsiná6ltam 40 LED-del a te kialakításodhoz hasonló lámpást. A Kontha-nál megfelelően tudtam alkudni ilyen mennyiségű LED-nél (ugyebár a 16cd-s ról beszélünk)

kb. 40..45mA folyhat egy LED-en zsírra töltött Li-ion akksival. Egy régi Laptopból buheráltam ki, kidobtam a gyanús cellákat, a többi párhuzamosan.
össz. 13 cella van benne, nemtom meddig fogja bírni erről.

BRUTÁLIS a cucc. Majd teszek fel néhány fotót. Piros és zöld LED-eketnem tettem be, mennyit számít ez a kompenzáció?? Sokkal jobb lesz a színe?

Érdekes, hogy 40 LED-től már egy kb. ököl méretű borda is meg tud melegedni. lehet hogy kap egy 5V-os kis ventillátort segítségnek.

A 3W-os hidegehér Luxeont és 10 db ilyen LED-et összehasonlítva a kis LED-ek nyernek fele akkora áramfelvétel mellett, de a Luxeonnak diffúzabb, szebb színű a fénye. Viszont nagyon melegszik.

Kollégámmal gondolkoztunk kicsit, és szerintem a zseblámpaizzó azért nem melegszik be annyira á pl. egy kis lámpában, mert a keletkezett hőt infra formájában szétsugározza. A félvezetős fényforrásnak, viszont csak a hővezetés által van lehetősége leadni a betáplált energia feleslegét.
A gázkisüléses fényforrásoknak pedig ált. nagy a felültük, és hőálló anyagból készülnek. Szóval nehéz a döntés melyik fog nyerni.

A korábban belinkelt EL műanyagokkal játszott már valaki???


kedd máj. 31, 2005 20:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Netwizard írta:
...bringavilágitási céllal épitkezünk itt sokan, kinek mi a véleménye, mekkora lenne az optimális sugárzási szög? meg kéne találni az optimumot a kellően koncentrált és terített fény között, mert nem csak messze szeretnék látni egy pontba, hanem azért az út szélét is jó lenne látni... én a 30° és 50° között filózom, ilyeneket lehet a luxeon ledekhez rendelni...

Igaz, ezekből már egy darabnak is kellemes fénye lehet viszont ha többet szeretnél használni akkor érdemes kettő (esetleg három) különbőző nyílásszögüt felszerelni és akkor minden terület be lesz terítve.
Ez nem azt jelenti, hogy mindig mindennek maximális teljesítménnyel kell üzemelni. Városi fények között bőven elég ha a leginkább szórt fényt 20-30%-on bekapcsolva tartod. 60-100mA nem is sok fogyasztásnak. Viszont a sötét erdőben minden fény kevés, legalábbis mindig lehetne egy kicsivel több.

Egyébként én 20 fokos ledeket használok a ledsorban ami szerintem egyenes úton nagyon kellemes viszont kb.100 méter távolság után vagy távolabb az út hosszan előre nyúló része sötét lyuknak mutatkozik. Vagyis legalább egy 12 fokos hosszan előre világító fényforrás sem ártana. Persze csak akkor ha gyakran szoktál töksötétben tekerni.

Egyébként a 60 ledes csoda is éppen csak elég a teljes sötétben.
Szóval jól világít és mindent lehet látni de lehetne erősebb a fény.
Igaz, még a fejlámpát eddig nem vittem. Azzal együtt szerintem elég lesz. Habár egy nagyon keskeny szögü hosszú fény az biztosan kellene még.
Legalábbis a gyakorlat ezt mutatja. Talán egy 12 fokos luxeont még felszerelek hozzá, ami nem baj ha külön kapcsolható.


Mégegy ami fontos, hogy a fény magassága állítható legyen.
Sokszor amikor kiélvezzük a magasan világító lámpa mindent beterítő fényét és hirtelen felbukkan szemben egy bringás esetleg kocogó vagy valami nagyobb jármű, akkor érdemes gyorsan lekapni a fényt magunk elé. Legalábbis illendő. Ezen kívül gépjárművel szemben még balesetveszélyes is ha elvakítjuk. Erre a célra nálam egy régi fajta váltókar van felszerelve és bowdennel működik a kormány markolat mellől, hogy gyorsan elérjem.


kedd máj. 31, 2005 19:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
hali,

Holder-hex a te baratod, a holder-c akkor kell, ha nyakot csinalsz a lednek.
Emailt irsz a luxeon@ledium.hu cimre es kesz. Postakoltseg 950 Ft, utanvettel megy. Szamlazasi cimet is irj.


Luxeon III hajthato 1 A-el is, de hutsetek rendesen, ezt ugyse lehet elegszer elmondani:)


hétf. máj. 30, 2005 10:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
luxeon:
köszi szépen a választ, most már tudom, hogy mit takarnak a különböző sugárzási formák. amúgy az adatlapot jobban megnézve tényleg érthető. ezek után rendesen elolvasom az adatlapokat.
Kiszemeltem magamnak a LXHL-LW3C típusú 3 wattos 5500K fehér star III ledet, a kérdés az lenne, hogy ST-OP-30 optika, és a HOLDER-C tartókeret ráberhelhető a fent emlitett ledre?
a rendelésnél csak név, cim, cikkszám és majd jön a csomag, vagy adjak valami telefonszámot is amin visszaigazolom a rendelést?

többiek:
bringavilágitási céllal épitkezünk itt sokan, kinek mi a véleménye, mekkora lenne az optimális sugárzási szög? meg kéne találni az optimumot a kellően koncentrált és terített fény között, mert nem csak messze szeretnék látni egy pontba, hanem azért az út szélét is jó lenne látni... én a 30° és 50° között filózom, ilyeneket lehet a luxeon ledekhez rendelni...
végzek egykét számítást ezügyben, de a ti véleményetekre is kiváncsi vagyok.

KAMA3:
én is mindenképpen áramgenerátoros meghajtást szeretnék csinálni neki, de nekem 700-1000mA áramra lesz szükségem. be tudnád rajzolgatni azt az áramgenyát, amit te használsz? (hehe, lustaság fél egészség... :D )

előre is köszi!


hétf. máj. 30, 2005 9:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
Sziasztok,

Na dejo 1 oldal utan elszallt a windozom, ugyhogy most megint megirom a szombati hsz-t.

De latom, a tobbiek sem tetlenkedtek.
Az optikasak luxeonok, igen, 350 mA-el lehet hajtani, Netwizardnal a pont.

Lambert sugarzo: A besugarzott ter minden iranyaban egyenletesen sugaroz
Deneverszarny:
http://luxeon.hu/docs/luxeon_star_documentation.pdf
Itt vannak a sugarzasi mintak, 15. oldal. Ranezel a grafikonra es le fog esni :). Ha ravetited a falra 20 centirol, akkor egy erosebb fenyu kort fogsz latni, mig a lambertnal teljesen homogen a feny.

Goldenvill a Lomextol felfele van a Hungaria krt iranyaba ugyanazon az oldalon.
Global Akku a Tatra u. 12-ben van, a Margit hid pesti oldalan. Korutrol nyilik, Az oldalamon van info az elemlampakrol is:
http://luxeon.hu/led_elemlampa.html . Naluk van az LXHL-NWE8 tipusbol keszleten.

Star/V van feherben, Portable neven, de a Star csak 1000 orat bir, nem tudom miert. Egyebkent a Star/V 4 db. 1 W-os chip 1 tokban.


hétf. máj. 30, 2005 8:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Jók a képek!
KAMA3 írta:
meg levagtam a sallangokat..

Köszi!
Mondjuk, a többiek sem találták meg a "csak link" funkciót, mint Luxeon, de te legalább levágtad.

Üdv, Funkee


vas. máj. 29, 2005 20:48
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
nah kesz az aramgenerator, brutalis a kek led fenye 300mA en ::))... megcsinalom lassan a tobbit is, es akkor publikalok egy normalis merest...


vas. máj. 29, 2005 19:33
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Netwizard:

Koszi az infokat, ha lesz idom, rajuk szallok, es meghajtom oket...::)) igyekszem korrektul beszamolni...

A piros is minden bizonnyal lambert lesz, mert harom egyformat adtak...


szomb. máj. 28, 2005 20:08
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Közben már én is rájöttem, hogy az csak valami hasonló powerled lehet amit vettem.
Amit küldtél neten címeket annak egy kicsit bele feledkeztem a tanulmányozásába.

Ennek a korábban vásárolt lednek a hátulját most nem fotóztam le mert nem akartam letörölni a hővezető pasztát de azon nem volt felirat hanem egyöntetüen sötét réteg fedte mint a panel tetején az egyes részeket.

A Golden Vill Kft. (amiről írtál) 1134 Budapest, Lehel út 17/D ,
Ez ott van a "Lomex" környékén? Szerintem itt legtöbben azt ismerjük és ahhoz képest ha lehetne támpontot adni merre esik tőle?
Azonos épületben van talán... Tulajdonképpen a címe azonos a Lomexnek is, 1134 Budapest, Lehel u. 17.


Írod, hogy vannak kész biciklis lámpák is a Global Akkunal. Annak a boltnak viszont nem találom a címét.
Egy olyan jó fényü bringasláma mibe kerülhet? Milyen akkuról v. elemről működik és mennyi az üzemideje, nyilván elem kapacitás függő.
Mekkora a fénye? Arról lehet tudni valami közelebbit.


"Luxeon Star V" ledet fehérben nem lehet kapni?
Annak mindenképpen 6.84V feszültség kell, esetleg másképp is be lehet kötni?
Nekem jobb lenne ha párhuzamosan lehetne működtetni a csipeket mert 3,6V-os ltium akkut használok 3 - 4,1 V és nem szeretném sorba kötni mert már néhány dolog ahhoz illeszkedik.
Amiket én haszálok, általában ott a vezeték ellenállása elegendő a feszültség ejtéshez. Amikor merül és csökken az áramfelvétel akkor a feszültségesés is kisebb lesz.


Köszönöm előre is az infókat.
Üdv.: Balu1


szomb. máj. 28, 2005 13:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3: a Te ledjeid mind a Luxeon Star/O tipusok, a zöld talpán látszik is a típus

zöld: LXHL-NM98 ( http://www.luxeon.hu/luxeon-LXHL-NM98-led.html )
kék: LXHL-NB98 ( http://www.luxeon.hu/luxeon-LXHL-NB98-led.html )
a piros kétféle is lehet, vagy denevérszárny: LXHL-ND98 ( http://www.luxeon.hu/luxeon-LXHL-ND98-led.html )
illetve lambert: LXHL-ND94 ( http://www.luxeon.hu/luxeon-LXHL-ND94-led.html )
szal ezek 1 wattos Luxeon Star/O cuccok, mehet nekik a 350mA simán, persze hütéssel.


szomb. máj. 28, 2005 12:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
Gondolkoztam. Ha a sárga denevérszárny ledet bekapcsoljuk, lecsap ránk a betmanus :)


szomb. máj. 28, 2005 10:51
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Sziasztok!

Netwizard: irtam is, hogy miert nem hajtottam meg, mint singer a vargat... nem tudtam akkor meg, hogy mit takar a bura... most viszont lebontottam, ime a kep:
Kép
nem lett valami jo... Fuji Finepix S5000 -el csinaltam... meg levagtam a sallangokat.. (es vegre megtalaltam rajta a macro funkciot::))

Kép

itt a kornyezete lathato, a burkolat, meg a gyujtolencse es a piros szint ado led van szetszedve... az az erdekes, hogy nagyon picike benne a kristaly

Kép

itt a kek led, mukodes kozben...

Luxeon: ezekbol a kepekbol meg tudod allapitani, hogy ez milyen tipus?? nekem nagyon ugy tunik, hogy Luxeon Emitter lambert LXHL-PB01(kek), tehat megfelelo hutessel mehet neki 350 mA

Balu1: sajnos nem tudom megmondani, hogy hol, es mennyiert jutott hozza az illeto akitol kaptam... ugy remlik, mintha valami 3000 Ft ot mondott volna... termeszetesen per darab

kovetkezokben csinalok neki egy normalis tapot, es csinalok egy korrektebb merest is, ha kiderul, hogy telleg az aminek latszik...

bye


szomb. máj. 28, 2005 9:13
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
hi!

luxeon: a kérdés jó, ezen én is agyaltam, hogy a különböző sugárzási formák milyenek is lehetnek... a körsugárzót még értem is, de a denevérszárny, meg a lambert az milyen? tudnál esetleg valamilyen rajzot küldeni, hogy hogyan is néz ez ki? a luxeon.hu-n kerestem mindenfele, de nem találtam, ezek szerint ennek magától értetődőnek kellene lennie, de bevallom töredelmesen fogalmam sincs hogy milyenek ezek... :)


szomb. máj. 28, 2005 8:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
Balu1: Ahhoz képest, hogy mekkora, a makrójától majdnem lebabáztam férfi létemre ...

luxeon: Mit jelent a fényeknél a denevérszárny megnevezés? Gondolom a körsugárzó az oldalra vetítő megoldás. Vagy ott is félreértek valamit?


pén. máj. 27, 2005 21:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
hi,

Maradjunk annyiban, hogy hasonlit a kiviteluk, de a tied nem luxeon.
Ja es a ezek a LEDek 110 v. 140 fokban sugaroznak optika nelkul, ami miatt joval jobban teritenek, mint a 30 fokos hagyomanyos LEDek.

http://gammatron.novarese.net/images/flashlights/grey_kit/macro_rev2_2_t.jpg

http://www.michaelcarden.net/luxeon/luxeon.jpg

Itt latod a Luxeon fotojat. Nekem is vannak kepeim, de most nincs keznel.

Minden Luxeon Star hatulja igy nez ki:
http://secure3.dnsaction.com/~anlighte/ ... n_Q4HW.jpg
jobb also sor utolso 8 char. a tipus.

A Golden Vill-nel aruljak a Luxeont , rajukcsorgok hetfon, van-e meg nekik keszleten, ha nincs bekuldok nehanyat, 1 es 3W-osat is. Melegfeher csak 1W-os van. Vannak kesz biciklislampak is, azt a Global Akkunal nezheted meg. Na az oriasit vilagit, 1W-os speci optikaval.

http://www.erg.bme.hu/Emania/1999/Bara0 ... almak.html

Itt van lumen/candela kisokos, nagyjabol igazad van.

http://luxeon.hu/docs/luxeon_star_documentation.pdf itt vannak candela ertekek. A Star/O (10 fokos optikaval szerelve) tipushoz tettek candela ertekeket, igazabol a hihetetlen brutalis kategoriaba tartozik.

Es megegyszer a legfontosabbak:
aramgeneratoros taplalassal szabad csak hajtani!!! Ha raadaod a doksiban levo 3.4 V-ot pl, siman ki tud venni 5-600 mA-t az aramforrasbol, ha tud. Ez persze nem jo neki, elkezd melegedni, minel melegebb, annal tobb aramot vesz fel, es legyilkolja sajat magat. Ha meghajtod a gyari ertek alatt 10%-al, akkor a melegedes se lesz tul nagy. Ha a hutolapja 65 fok korul marad, akkor semmi baj nem tortenhet.


pén. máj. 27, 2005 20:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
OFF
Ezzel fényképeztem. Sokan szidják aki nem ismeri de én nem tudnék már nélküle meglenni. Hihetetlenül jó. Sok mindent helyettesít.
mindig ott lapul az igazolványok mögött és sok mindenre alkalmas.
Hangfelvétel 160X120-as videóval amíg az akku bírja (80perc), videofelvétel tv minőség, a jókora felbontása miatt akár fénymásoló beolvasójaként lehet használni.
Sorozat felvétel. Hatalmas 4X5 centis nagyfelbontásu kijelzője van. Ing zsebben elfér, feszes farmer zsebben elfér.
Szinte bárhol van helye ahol egy zsepit al tudok tenni. Egyszerüen szerelmes vagyok ebbe a kamerába.
Ez már nem is fényképezőgép hanem artu-ditu vagy ..szrípió :D

Bocsánat, hogy ennyire áradozok róla de nagyon jó társam a mindennapokban.
Az a led fotó ezzel, egy centi távolságról készült.

Kép


Kép


pén. máj. 27, 2005 20:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
balu1 írta:
]Kép



Nemsemmi a fotoapparátod :shock:


pén. máj. 27, 2005 17:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szia, köszönöm, hogy jelentkeztél. Azért írtam neked mert már én is régóta keresem a megoldást a minél jobb hatásfoku fény előállítására.
Itt rajtam kívül is jónéhány embert érdekel ez a dolog.

Közben tudomásomra jutott (óvatosan fogalmazok), hogy luxeonhoz hasonló kivitelü ledeket lehet kapni az egyik fentebb említett üzletben.
(Igaz, az üzletben nem hangzott el, hogy luxeon. Talán a kivitele miatt keverhettem össze?)
Vettem belőle kettő különbőző színhőmérsékletü példányt és egymás mellett üzemeltetve, össze hasonlítottam a fényét egy
korábban megépített huzal láb kivezetésü és a lehetőségekhez mérten jól hűtött 60 darabból álló led sor fényével.
Arra is figyeltem, hogy a megvilágított terület is hasonló legyen.
Az eredmény itt lejjebb látható.

A kép felső részén a 2 db speciális led fénye látható (derengő fényfolt), a luxeonszerü led hűtése balról belóg a képbe a fényfolt szélén.
Alul 60 db huzal kivezetésü led fénye árad(vakító fény).

Kép

A "biciklis" 60 ledes sor 1600 mA áramot vett fel (lehetett volna még hajtani a rászerelt jókora hűtés mellett).
A 2 db luxeonszerü 1350 mA-t a kisérlet idején. A fényerőben jelentkező különbség viszont nem ekkora volt hanem jóval nagyobb, amint látszik is.


Ez volt az a kettő led amit használtam.
Kép

Kép

Kép

Olyan jelzéseket látok felírva, "ANT 4K" "ANT 5N".

Engem a 45% al megnövelt fény teljesítményü ledek elérhetősége érdekelne és a hozzá használható optikák.
Az lenne még a kérdésem, hogy Budapesten hol lehet személyesen megnézni és megvásárolni jó hatásfokkal működő valódi luxeon termékeket?

Láttam, hogy itt a neten keresztül is lehet rendelni de én jobban szeretem ha meg tudom nézni és
össze tudom hasonlítani a saját ismert fényforrásommal amit megveszek, főleg ezek után.

Mégegy elméleti kérdés lenne.
A Luxeon ledek fényteljesítményét mindenhol lumenben találom.
Viszont a lumen (tudomásom szerint) egy minden irányban sugárzó fényforrást jellemez.
A lumen/térszög viszont a bizonyos meghatározott kisebb szöben világító fényforrásokra jellemző adat ami azonos a candela értékkel.

Ezt helyesen tudom-e? Ennek alapján hogyan értelmezzem a lumenben megadott és bizonyos szögben fényt kibocsájtó eszközök fényteljesítményét?

üdv. és köszönet: Balu1


pén. máj. 27, 2005 14:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
Sziasztok,

Egy topiktars irt, hogy bajban vagytok a Luxeon LED-ekkel. Mi aruljuk itthon oket ( http://www.luxeon.hu ) . Eloszor is jo par ceg arul power ledet hatszog alaku panelen, nemcsak a Luxeon, szoval nem biztos, hogy azt vettetek.

A legegyszerubb modja, hogy megbizonyosodjatok, hogy megirjatok, hogy mi van az aljara festve, es elkulditek. Akkor meg tudom mondani. Es kuldjetek a LEDrol jo minosegu kozeli fotokat is.

A hutesrol: 3W-os LED-eket (Luxeon III) csak hutessel lehet uzemeltetni, a 6szog panelt hasznalva siman csak tesztelni szabad par sec.-ig. Kiprobaltuk, 15 sec. utan mar gozolog a lakk rajta. Az 1W-os LEDeket elvileg szobahomersekleten lehet hajtani hutes nelkul, de nem art a biztonsag. Mindenkeppen fel fog forrosodni 60 fok kornyekere az 1W-os is, ha tud szellozni. A hutofeluletet nem szabad letakarni..

A fenyerorol: En 3 db. 3W-ost kiprbaltam a konyhaban 1 alulapra szereve (700mA-en hajtva gyari tappal) , es siman jo volt a 18Wos fenycso helyett a mosogato felett.

Netwizard fotoit nezve a Luxeon Star/O tipust hasznalta. Ezeket siman lehet toni 350mA aramgeneratorral DC uzemmodban.

A lepkefinget nem mondanam a Luxeonra, a reklamos ugyfeleink szeretik oket, valami mas gond lehetett.

Na kerdezzetek :)


pén. máj. 27, 2005 7:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
W-T írta:
Az nem lehet, hogy egyszerűen ilyen a luxeon? nem az igazi?
mert hogy régebbi gyártmány, stb. ez nekem nem tűnik jó oknak.

A teszt lehetősége neked is adott.
Itt vettem a ledeket, egy db melegfehér és egy hidegebb fényü fehér:
Kép
Kép

ITT LENET TALÁLHATÓ A TESZT ALANYA.
A Lomexben SMD POWER LED - 3W néven hirdetik.
Eredetiben megtalálható a http://www.lomex.hu/ oldalon.

Kép
Ez lehet, hogy nem azonos a LUXEON-al?

------------------------------------------------------

Az alábbi kép a luxeon.hu oldalon található és szintén 3W-os
Lehet, hogy a fentinek csak a kivitele hasonló és az csak utánzata ennek:
Kép
Igaz, a kép sem teljesen egyforma.
Örülnék ha valaki érdemben hozzá tudna szólni.

Nekem az a véleményem alakult ki, hogy amint a huzal láb kivezetésü ledeknél is néhányszáz mcd-sal kezdődött, vagyis gyengébb fényerejü volt az első. Azután lassan lett 1 candela fölötti. Később 3-5-10 és 16 candelás. Sőt volt akinek 24-es huzalláb kivezetésüről beszéltek egy alkatrész üzletben amit kicsit kétkedve fogdok (nem az illető szavahihetőségét).

Talán a kisebb fényüből is készült nagyobb teljesítmény felvételü lapka mert ezzel az akkori színvonalhoz képest el tudták érni a nagyobb fényerőt. Lehet, hogy ezt lehet megvenni amíg senki nem ismeri mert ez is jó "paraszt vakításnak" a nagyker elfekvő készletéből? Mert akkor nekem bejött :) :?


pén. máj. 27, 2005 3:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd aug. 03, 2004 23:53
Hozzászólások: 178
Hozzászólás 
Az nem lehet, hogy egyszerűen ilyen a luxeon? nem az igazi?
mert hogy régebbi gyártmány, stb. ez nekem nem tűnik jó oknak.


pén. máj. 27, 2005 1:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sőt, mégegy érdekes kisérlet...
Van egy 12 ledes elemlámpám ami három darab AAA elemmel működik. Ennek a méréskor kicsit merült elemekkel 350mA volt a fogyasztása. Ennek a fényét össze hasonlítottam egy darab hidegfehér fényü luxeonnal. A luxeonnak 700mA fölött volt az áramfelvétele mert a nem túl vastag vezetéket és az akkut nem terhelte a másik led.

A luxeon kb. ahhoz hasonló fényerővel világított be ~700mA felvétel mellett közelről azonos területet mint a 12 darab 16candelás leddel átszerelt elemlámpa 350mA-ről.

Tehát amit a 60 darabos ledsor világít 2A áramfelvétel mellett,
azt kb. 5 darab luxeon tudná létre hozni ebből a tipusból 4A vagy nagyobb áramfelvétel esetén. Legalábbis az elemlámpás teszt alapján úgy tűnik. A fényerő különbséget látva talán több luxeon is kellene még növekvő fogyasztás mellett. Mindenképpen elgondolkodtató.

Persze azonos korszerü új technológiás kristállyal szerelt újabb luxeon leddel teljesen bizonyos, hogy létre lehet hozni azonos fogyasztás mellett azonos fényerőt, talán még nagyobbat is mint a 60 ledes sornál ez sikerült. Ez a kisérlet egy adott darabról szólt.
Remélem hamarosan hozzá lehet majd jutni korszerűbb tipusokhoz is ami rendesen világít.


csüt. máj. 26, 2005 12:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Netwizard írta:
balu1:
elég meggyőző a teszted, amit végeztél, számomra elég meglepő az eredmény. megmondom őszintén nem ezt vártam volna a luxeon-tól.
...bár a te ledsorod 20°ban sugároz előre, a luxeon meg 120°ban, lehet hogy majd a hozzá való optikával lehet ezen a szögön javitani...

A ledsor és a luxeon nyílászögéből adódó megvilágított területet a távolság beállításával hoztam mindegyiknél külön olyan szintre, hogy azonos területen az összes fényüket hasznosítva a legnagyobb elérhető fényerőt hozzák létre. Így az összehasonlítás maximálisan korrektnek mondható. Sőt a ledsor fénye kicsivel nagyobb területen oszlik meg és ennek ellenére mégis jóval erősebb.


Netwizard írta:
Nem lehet hogy csak valami régi s z a r ledet fogtál ki?

Az bizony lehet, hogy valami régebbi gyártmányt sikerült megvennem, de válogatni nem lehetett, csak ez volt.
Sőt, örülni kell, hogy egyáltalán valami luxeont el lehet már érni itthon is a boltokban.


csüt. máj. 26, 2005 12:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Amit szerettem volna megtudni, hogy a luxeonhoz hol sikerült optikát venni? Mennyibe került az a luxeon? Amikor én kérdeztem, optika van-e hozzá akkor azt válaszolták, majd lassan beindulnak ezek a dolgok de most egyelőre ez a kettő fajta fehér és néhány szines hűthető led kapható. Tartozékot még nem tudtak hozzá adni.
KAMA3 írta:
Balu1: javaslom, hogy probalj meg valami gyujtolencset szerezni hozza, es ugy probald ki oket, hatha megis kozelit a teljesitmenyuk a nevlegeshez

Próbálkoztam egy vastagabb gyüjtő lencsét elé tenni. Azzal ki tudtam vetíteni a fényét persze nem valami jó hatásfokkal. Igaz, a luxeonból sem jött ki elég fényerő. Ha jól bele gondolunk akkor mindenféle átlátszó optikai elem észre vehető veszteséget okoz, legyen az az üveglaptól a folpack neylon fóliáig bármi. Ezt már nagyon régóta tapasztalom.

Az optika hiánya miatt keletkező sugárzási szög problémát és a fény csökkentő tényeztőt megpróbáltam ki iktatni olyan módon, hogy a luxeont olyan közel helyeztem el a megvilágított felülethez, hogy a saját jókora nyílásszögével együtt is egy kisebb jól behatárolható területre jusson az össz fénye. Vagyis a kilépő fényt jobban hasznosítottam a kisérlet idejére mint azt optikával lehetett volna.

Az én kisérletemben:
40 darab huzal lábas fehér 16 candelás,
14 darab huzal lábas piros 10 candelás,
7 darab huzal lábas zöld 18 candelás fénye állt szemben kettő darab 3 Wattos luxeonnal. Ebből jött létre a korábbi fotón látható eredmény.
A felvett áramok is csak kis mértékben tértek el, de ezt korábban pontosan leírtam. A fényerő különbség viszont önmagáért beszélt.

Az viszont elképzelhető, hogy neked jobb hatásfoku korszerűbb luxeont sikerült beszerezni. Amit én meg tudtam venni az volt nekem az első példány ebből amit nem képen láttam.

Még annyit hozzá tennék, hogy a szines ledek fénye mindig erősebb mert nem kell fényport használni ami még veszteséget okozna. Talán ezért is ilyen nagy a különbség.


csüt. máj. 26, 2005 11:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hali!

balu1:
elég meggyőző a teszted, amit végeztél, számomra elég meglepő az eredmény. megmondom őszintén nem ezt vártam volna a luxeon-tól. tényleg elég l e p k e f i n g a fénye. bár a te ledsorod 20°ban sugároz előre, a luxeon meg 120°ban, lehet hogy majd a hozzá való optikával lehet ezen a szögön javitani és akkor majd közeliteni fogja a fényereje azt az értéket, amit kellene hogy tudjon.
Nem lehet hogy csak valami régi s z a r ledet fogtál ki? mert nem hinném, hogy a kültéri ledes reflektorokat gyártó cégek azért alapoztak luxeon-ra mert halovány s z a r.

Kama3 összehasonlítását azért nem tartom teljesen korrektnek, mert a luxeonnak nem az lenne az előnye, hogy 30mA mellett ad sok10szeres fényerőt, hanem abban lenne, hogy 1 ledbe beletolhatsz üzembiztosan 700, csúcsjáraton 1000mA-t, és nem kell emiatt egy óráig nyákolni beleforrasztgatni 620ezer huzalkivezetésü ledet, hanem 1 darab tudja (elméletben).de ha megnézed, akkor a monokromatikus ledek egy nagyon lehelletnyi többletárammal azért elég jelentős pluszfényt adnak.

Most hirtelen ennyi :)


csüt. máj. 26, 2005 9:36
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Hájpó

Nah vegre volt egy kis idom, meg kedvem, meregettem, meg fenykepezgettem..

adott volt egy darab 16candelas feher led, meg harom darab luxeon led, nem tudom hirtelen, hogy milyen tipusu... ezeket felszereltem egy tartora a feher faltol mintegy 50 cm -re

Kép
Feher: 25,1 mA
Kek: 28,8 mA
Kép
Zold: 29,3 mA
Kép
Piros: 30,9 mA
Kép

Mindharom kep egyforma bealitassal keszult, egyforma tavolsagrol... lathatoan egyik led sincs tulhajtva, nem is akarom, amig nem deritem ki ezeknek a pontos tipusat...

Lenyegeben egy fem alapu nyaklemezre vannak forrasztva, es fel ora jaratas utan sem melegednek... gondolom, ha tulhajtanam oket, futenenek... az a fekete keretu gyujto lencse hozzavetolegesen ugyanakkora szogben sugarozza a fenyt, mint a 16 candelas feher led...

szereny velemenyem a kovetkezo: ezekkel az aramokkal alig tudok tobbet kihozni, mint egy normal huzalkivezetesesbol...

Balu1: javaslom, hogy probalj meg valami gyujtolencset szerezni hozza, es ugy probald ki oket, hatha megis kozelit a teljesitmenyuk a nevlegeshez

legkozelebb, ha tobb idom lesz, precizebb merest fogok csinalni, de elso felindulasnak talan ez is megteszi...

karpotlasul itt van meg par korabban keszult kepem, termeszetesen ledekrol:

http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/led_kek.jpg
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/led_kek_deinterlaced7.jpg
http://chfilpo.villamvadasz.hu/led/kepek/led_piros_deinterlaced.jpg


szer. máj. 25, 2005 21:43
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi!

tettem szilikont a LED alá, de azért szállt el, mert tényleg brutálisan hajtottam. Sajnos ez az én "hülyeségem" hogy szeretem kipróbálni, hogy medig hajtható a cucc, hogy utána ez alatt üzemeltethessem. Általában az a (rossz) tapasztalatom, hogy a katalógusadatokat szeretik speciális körülményekre megadni (adott kristályhőmérséklet, stb.) emiatt valós körülmények között a cucc a felét sem tudja. Ez mind igaz LED-ekre, mind nagyteljesítményű félvezetőkre.


szer. máj. 25, 2005 21:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ami még egy időben gondot okozott a ledes világításnál, hogy miként kerüljem el a szembe jövők elvakítását.
Amint a képen is látszik ez elég jól sikerült. Van egy tükröző réteggel bevont terelő lap a ledek fölött ami a felfelé kilépő fényt az útra levetíti.
Szemből nézve viszont egy éles határvonal alatt van világítás és fölötte már egyáltalán nem lép ki zavaró fény.
Lásd a fotón:
Kép

Ezért is nem építettem egy kör alaku formába a ledeket. (amit sokan kifogásolnak)
Akkor sokkal nagyobb problémát jelentett volna ezt a feladatot megoldani.


szer. máj. 25, 2005 20:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
HWSW

Kitárgyaltuk szerintem elég rendesen ezt a világító lapot/csíkot/drótot :) Kicsit még derága


szer. máj. 25, 2005 20:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
No comment. 1 kép többet mond ezer szónál...

A luxeont én is pont ugyanúgy drótoztam oda a hűtőbordához :wink: Kár hogy nem fotóztam le :)

Ezek szerint még érdemes várni a fejlesztésekkel.

Tettél alá hővezető pasztát? Ha nem akkor lehet, hogy megvan miért szállt el? Tudod, anélkül alig van valamennyi felületen jó hőkontaktus.
Szerintem a luxeonnál nem is a fejlesztéssel van a gond inkább azzal, hogy van egy csomó még raktáron a régiből sőt még azokat is gyártják és azt is ki kell árulni a nagykerből. Az úgy lenne az igazi ha a katalógus adatok ill. tipus jelzés szerint lehetne kérni az adott luxeonból.

Ros-Co. írta:
Kíváncsi vagyok, hogy lesz-e egyszer OLED világító tábla, ill nagy fényerejű, nagy felületű fényforrás. Érdekes lenne a lakás világító falakkal.

Ilyenre gondoltál?
Kép
A következő címen több infót is találsz róla.
http://www.tilonasec.hu/index.html?nid=113
Cégünk forgalmazza mind az "EL-sheet", mind az "EL-wire" termékek széles skáláját. Az alábbiakban igyekszünk rövid összefoglalót nyújtani ezen termékekről. "EL-sheet" Speciális lap, melynek egyik oldala teljes felületén homogén fényt bocsát ki. Különböző színekben és méretkben létezik,szabadon hajlítható, és vágható*.
(*szabadon csak a "CutFree" típusú "EL-sheet" vágható)
Az általunk forgalmazott "EL" lámpa:
-flexibilis, papírvékony és pehelykönnyű
-tartós és ellenálló
-szabályozható fényerejű
-alacsony energiafogyasztású
-a leghatékonyabb fénykibocsátó eszköz, alacsony üzemeltetési költséggel
-elérhető színek széles skálája
-hosszú élettartam (5,000~15,000 óra)
-szórt fényt biztosít hőtermelés nélkül!
-idális olyan helyekre, ahol nem megengedett a világítótestek hőtermelése
-teljesen alakítató, formázható a megvalósítandó projecttől függetlenül
-működtetéséhez elektronika (inverter) szükséges, melyet az adott feladathoz tudunk kínálni

Technikai adatok:
Legkisebb méret: 10 x 2 mm
Legnagyobb méret: 600 x 1000 mm
(a lapok összecsatolhatók)

Vastagság: 0.26 ~ 0.4 mm
Alapszínek: Kék, zöld, sárga, fehér, piros

Meghajtó feszültség: 180VDC ~ 2000Hz



Ros-Co. írta:
Még1: érdekes kísérlet volt még 1 éve a ciánkék színű 1W-os luxeon LED-del. Ha impulzusban hajtottad (2A csúcsáram, korlátozva!!!) kis kitöltéssel, akkor más színű volt a fénye. Enyhén ez jelentkezik a zöldnél is. (bekékül) Ha sikerülne azonos fényerőt tartani és a színét változtatni, az nagyon érdekes fényhatást hozna létre. (ezt változtatható amplitúdójú négyszögjellel meg is lehetne tenni)

Ilyent én is tapasztaltam amikor jókora impulzusokkal lökdöstem a kék ledet. Akkora fényimpulzusokkal villogott, hogy alig hittem a szememnek. Aztán ahogy növeltem a frekit úgy csökkent a látszólagos fényerő viszont a szine nagyon kék lett vagyis megváltozott, mint te is mondod.


szer. máj. 25, 2005 20:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
No comment. 1 kép többet mond ezer szónál...

A luxeont én is pont ugyanúgy drótoztam oda a hűtőbordához :wink: Kár hogy nem fotóztam le :)

Ezek szerint még érdemes várni a fejlesztésekkel.


Kíváncsi vagyok, hogy lesz-e egyszer OLED világító tábla, ill nagy fényerejű, nagy felületű fényforrás. Érdekes lenne a lakás világító falakkal.

Még1: érdekes kísérlet volt még 1 éve a ciánkék színű 1W-os luxeon LED-del. Ha impulzusban hajtottad (2A csúcsáram, korlátozva!!!) kis kitöltéssel, akkor más színű volt a fénye. Enyhén ez jelentkezik a zöldnél is. (bekékül) Ha sikerülne azonos fényerőt tartani és a színét változtatni, az nagyon érdekes fényhatást hozna létre. (ezt változtatható amplitúdójú négyszögjellel meg is lehetne tenni)


szer. máj. 25, 2005 18:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Közben elvégeztem egy újabb kisérletet. A kettő darab 3 Wattos luxeont abban az összeállításban ahogy a korábbi fotón látható beüzemeltem.
Annyira közel helyeztem el egy ajtó fehér felületéhez, hogy a 60 ledes sornak megfelelő méretü, fény foltot vetítsen, talán kicsivel még közelebb.
A luxeon fénye... hogy is fogalmazzak..? Nem számítástechnikai fogalom, de halovány lepke szellentés volt a hagyományos huzal láb kivezetésü ledekhez képest. A biciklis ledsor 1600 mA áramot vett fel és a luxeon 1350 mA-t azonos feszütségről a kisérlet idején. A fényerőben jelentkező különbség viszont nem ekkora volt hanem jóval nagyobb.

Az első felvételen a digikamera normál beállításait használtam vagyis teljesen automata módban készült a kép.
A 60 ledes fénye a kép alsó részén, amíg a 2 db luxeon által megvilágított rész felül helyezkedik el.
Kép
Itt annyira elvakította a kamerát a 60 ledes sor fénye, hogy készítettem egy másik fotót is ahol módosítottam a kamera beállításain.


A következő fotón a kamera kisebbre állított érzékenysége miatt már a bicikli 60 ledes sorának fénye sem vakította el felvétel közben a kamerát (talán egy kicsit). Viszont ezen a fotón látszik mennyire kevés fénye van a kettő darab 3 wattos luxeon lednek, pedig a teljesítmény felvétel különbsége nem volt jelentős.
Kép
A képen legalul a törött vázról lebontott bringa romjai láthatók.
Viszont a fényerőt illetően azt hiszem nem volt túlzás a korábbi lepkés hasonlat.

Arra gondolok, hogy a luxeon ledek még a régebbi kisebb fényü készletből származhatnak viszont a huzalláb kivezetésüekből a legerősebbeket vettem amit itthon (de akár külföldi weboldalon) egyáltalán megláttam. Azért a luxeont is el tudom használni valamilyen helyi megvilágításra a lakásban. Legalább nem kell akkora fényt mindig felkapcsolni a szobában. Viszont energia takarékosság szempontjából ezek a most kapható tipusok még hagynak kívánni valót maguk után, amint a fotókon látható.


szer. máj. 25, 2005 18:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az óriás hűtőbordát azért használtam fel mert ez volt kéznél :) Ez a darab maradt meg a méteresből amit a bringás ledsorhoz vettem de nem akartam levágni belőle "a kisérlethez jó lesz" felkiáltással. Na meg -gondoltam- legalább biztosan elég lesz. :D

A kettő leden 1300 mA folyott át amikor negyed óra után 40 fok fölöttinek éreztem a felületét és még tovább melegedett. Ekkor kikapcsoltam. Persze már látom, hogy a gyári leírás szerint jóval többet elvisel. Ez volt az első ijedtség. :)


Funk írta:
A luxeonnak hány db fehér(~50 mA) leded felel meg?
Erre azért nem tudok pontos választ adni mert más a fény kilépésének szöge. Az előző hozzászólásban egy régebbi kérdésre akadtam és ott is hasonló dolgokról esett szó. Viszont abban az esetben egy minden irányban sugárzó fényforrásnak megfelelően lumenben határozták meg a fényteljesítményt amíg ezeknél a ledeknél amit én felhasználtam egy sorban, itt lumen/térszögben (candelában) van ez megadva.


Funk írta:
Egyébként a villogással srobi hatást szerettem volna elérni, kicsiben, de erre alkalmatlan.
Valószínüleg nagyon rövid a felvillanás ideje. Hosszabb idővel viszont esetleg a ledet veszélyeztetjük. Persze ha egy kisérletet neked megér...
Mondjuk 1/10sec-re be és 9/10-re ki kapcsolni. Ezt nem a gyártó ajánlja így de a villogás jól látszik. Pontosabban az arányt ajánlják de az időtartamokat nem. Azt, hogy mekkora áramig lehet elmenni, legfeljebb próbálgatással alacsonyabbról indulva lehet megállapítani.


szer. máj. 25, 2005 15:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Netwizard írta:
Szervusztok!

balu1:
Szorgalmasan végigolvasva a témát, kezdek én is rákattanni a ledes bringavilágitásra. ..az a ~60 ledes lámpa elég korrekt, de én nem akarok ennyi leddel vacakolni... nézegettem a luxeon weboldalát, és nagyon jó dolgokat találtam.

A 3 wattos Luxeon Star III ledekkel szemezek... méretileg illetve szereléstechnikailag is korrektebb, mint 60-80 ledet beforrasztgatni. 65-80 lumenes fényáramot ír rá, most igy nem nagyon tudok viszonyítani, a te sokledes lámpáid közl melyikhez állna közel teljesitményben?


A 60 led fénye túlhajtás nélkül ~800 és túlhajtva ~1500-1700 lumen/tészög (candela), 20 fokos nyílásszöggel az akku töltöttségétől függően.

A lumen az ember által érzékelhető kisugárzott fénymennyiséget, azaz fényteljesítményt jellemzi.
A candela azt jelöli, hogy egységnyi térszögbe mennyi fénysugárzás esik, azaz (lumen/térszög).


szer. máj. 25, 2005 14:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Erre az óriás-bordára kb. mekkora teljesítményt egedtél, hogy bemelegedett az első 20 cm forróra? Mi az a forró? Égetett(>45-50 fok)? Langyos volt(~35 fok)?
Asszem te nem spórólsz a hűtéssel. Ilyenre mások 2*100 W-os végfokot építenek.

A luxeonnak hány db fehér(~50 mA) leded felel meg?

Egyébként a villogással srobi hatást szerettem volna elérni, kicsiben, de erre alkalmatlan.

Üdv, Funkee


szer. máj. 25, 2005 14:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Funk írta:
... a led fűtőteljesítménye nem változik... de a borda tovább melegszik, hiszen még nem érte el az egyensúlyi állapotot.


Igen, ez így van. Talán azért is érdemes ezt kihangsúlyozni mert valaki az első perc után levonja a következtetést, hogy elegendő az a hűtés amit rászerelt. Később viszont megtelik hővel az a puffer tömeg amit a kisebb felületü hűtőborda képvisel és tovább melegedve esetleg káros értéken, túl magas hőfokon áll be az egyensúlyi helyzet.

Egyébként nagyon jó a gondolat!


szer. máj. 25, 2005 14:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Érdekes, én is úgy tapasztaltam, hogy a melegfehér LED fénye túl sárga. Egy kicsit túllőttek a célon :) Meg szerintem gyengébb is. Úgy láttam a kristály nem is látszik, mert letakarja vmilyen festék (vagy fluoreszcens?) réteg.


Az a réteg ami a kék led chipet letakarja, az a fluoreszcens festék. Egyébként anélkül kék lenne mindegyik fehér led kristályának eredeti fénye.


Ros-Co. írta:
Az 1W-os és a 3W-os LED-ek kinézetre eltérnek? Mert egy kis kavarodást érzek az elnevezések között. Van, Luxeon, Luxeon Star (ez csak a hűtőfelületet jelenti?) és Luxeon III (ez a 3W-os?) és Luxeon IV ...

Luxeon ügyben még én is oviba járok, ezeket nem ismerem igazán melyiknek mi a neve és mit tud. Amit vettem arra mondták, hogy 3 Wattos. Viszont melegszik tőle a hatalmas hűtőfelület mint a villanyrezsó. Igaz, azt írják a luxeon.hu lapon, hogy 70 celziuszos a normál üzemi hőmérséklete.

Amit Funk kollega írt :
Funk írta:
Balu!
A melegedésnél hozzávetted, hogy az alu bordádnak nagy a tehetetlensége? ... a borda tovább melegszik, hiszen még nem érte el az egyensúlyi állapotot. ..

Próbálom ráhúzni az eddig megismert fizikai elveket a vadiúj ledre is.
Végülis a fizika "tudja" hogyan kell működnie csak nekük kell rájönni, miként is.

Ezek a ledek sok mindenben eltérnek egymástól pl más a hőkontaktus a huzal lábas kivezetésünél és más amikor egy alu lemezre van az egész felépítve, mint a luxeon esetében. Valószínüleg a huzallábas kristálya is eléri azt a hőfokot de mivel egy vékony huzal tetején van a chip ezért nem tudom megtapasztalni annak feszített üzem közben a hőmérsékletét.
Persze könnyen meglehet, hogy az ugyanúgy forrósodik és eléri a 70 celziuszt de ebből csak valamennyit tud elvezetni a vékony kivezetés.
Amit ilyenkor érzek belőle az a huzal lábon eső lecsökkent hőmérséklet. Valószínüleg azért volt számomra meglepő amikor a jókora és 70 centis hűtőborda első 20 cm-es szakasza negyed óra alatt nagyon forróvá vált mert a luxeonnak jóval nagyobb a hőátadása és a teljesítménye is.

A hűtőbordára csak ideiglenesen erősítettem fel a ledeket. Nem akartam kifúrni mert nem ott lesz a végleges helye. Még magam sem tudom hol. Ezért hővezető pasztával a hűtőbordára tapasztottam a felületét és huzallal odaszorítottam. A hőkontaktus jól sikerült mert a ledet üzem közben megfogva, nem tapasztalok jelentősebb melegedést mint a hozzá erősített hűtőfelületnél.

Persze, a hő egyensúlynak be kell állni de annyira forrósodott a hatalmas hűtőfelület, hogy megijedtem a mértékétől. Huzal lábas ledek esetében ez a hőmérséklet már veszélyes szokott lenni. Viszont ott csak a viszonylag távoli kivezetésen tudom megtapasztalni a hőt. Itt a luxeonnál viszont majdnem közvetlenül a kristály hőjét érzékelem. Talán ezért lehet látszólag magasabb ez az érték. Azt hiszem bele kell nnyugodnom, hogy ez ilyen értékeken üzemel megfelelően, ha az adatlapján is ezt írják.

Egyébként itt látható a kisérleti összeállítás:
Kép


szer. máj. 25, 2005 13:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Balu!

A melegedésnél hozzávetted, hogy az alu bordádnak nagy a tehetetlensége? Már régebben is írtál ilyen melegedős tapasztalatot és akkor is az jutott eszembe, hogy a led fűtőteljesítménye nem változik(vagy nem jelentősen), de a borda tovább melegszik, hiszen még nem érte el az egyensúlyi állapotot.

Üdv, Funkee


szer. máj. 25, 2005 8:48
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 53 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség