Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 15:09



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 331, 332, 333, 334, 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez nyilvánvalóan adja magát, minél több nézőpontból szeretnál vissza adni egy képet annál nagyobb az információ menyiség.

A másik jelenség az "egy pontra fókuszálás" ezt csak az tudhatja aki foglalkozott már a témával :) Szóval jól mondod, ez egy kicsit furcsa lehet annak aki most néz először szemüveggel 3D tv-t. Viszont egy hosszabb idő után lassan megtanulja az agy, hogy szemüveggel nem kell átfókuszolni a szemet arra a pontra ahol a látszólagos térérzet azt kívánná.

OFF Ez olyan, mint ahogy én jártam jó régen.
Volt egy manuális váltóval szerelt autóm amit le kellett selejtezni.
Azután kintről hoztam be egy automata váltósat és az első néhány km-en mindig moccant a jobb kezem és a bal lábam, amikor a korábbinál váltani szoktam. Persze az automatika megtette a maga dolgát, aztán hamarosan el is felejtettem, hogy valaha váltani kellett. :D


Szerintem ez is hasonló, ki kell alakulnia egy feltételes reflexnek annak tudatában, hogy speciális szemüveggel nézed az egy síkban elhelyezkedő képet ahol azért mégis megjelenik a térhatás.

Gyerekkorom óta nézegetek ilyen képeket segédeszköz nélkül, így mostanra megszoktam :) Akkor még sok ilyen nem volt, de jobb híján rajzoltam négyzetrácsra. Arra az is jó volt, hogy megtanuljam mi mitől, miért és hogyan... Szerintem csak így érdemes élni az életet, hogy az ember mindennek a miértjét keresi, mert sok érdekes dologra lehet rálelni.

A "te" fajta 3D tv-nél jól láttam, hogy a színek nem valósak?
Miről vetítették ki a képet? LCD-ről? ..de hiszen ahhoz esetleg koherens fény kellett volna... és...vagy fény hullámhosszával összemérhető pixelméretü LCD...? Hogy van ez? Ennél akadtam el. ...mert amit ott látunk az egy valódi hologram, ugye?


Ez az agyba vetített kép, hát hát.. voltak kísérletek vele USA-ban, befolyásolástechnika meg egyebek, aztán ki tudja. Egyébként itt a neten találkoztam vele, ott ahol az akusztikus heterodyn-ról is szó esett. Az is érdekes. Tudod, két 200kHz ultrahang forrás ráirányul egy távoli téglafalra. Az egyiket megmodulálták egy hallható akusztikus jel ütemében, talán Fm-ben és az egész egységtől távol megszólalt a téglafal. Pontosabban azon jött létre az interferencia ami reprodukálta a moduláció által betáplált hallható hangot.

A generátor amiben nincs vasmag?
A vasmag arra szolgál, ha a légrés nagyon nagy akkor a vas segít összegyüjteni az erővonalakat a hatékony működés érdekében.

Ki lehet hagyni a vasat, de ha bele gondolsz, hogy a gyakorlatban hol lehet mellőzni a vasmagot, csakis ott ahol nagyon kicsi a légrés fizikai mérete, ezzel szemben hatalmas felülettel rendelkezik. Ilyen pl a hangszóró vagy a dinamikus mikrofon és többek között a deprez műszer is a maga könnyü tekercsével a hatalmas erős mágnesek szűk rése között.

Még Gelkás koromban találkoztam életemben először, de eddig még utoljára is egyetlen olyan motorral amiben egy ÉDÉDÉD váltakozó pólusu erős gyűrü alaku állandó mágnes keskeny légrésében forgott egy olyan könnyü tekercs aminek a szeletei műgyantával v. lakkal átitatott rézhuzal menetekből álltak. Már pár mA-ről elindult (persze terhelés nélkül). Fantasztikus volt.
Idézet:
Azt kellene kideríteni, hogy ha nincs vasmag, mitől jó a hatásfok?

Attól lehet ha a légrés nagyon kicsi :!:

Azt egyébként hol olvastad, hogy nincs vasmag? Melykben is nincs?

Ha nincs vasmag és a légrés viszont kicsi, akkor mégiscsak van vasmag mert valaminek a légréséről beszélünk.

Mindenképp van vasmag, méghozzá a hatalmas mágnes az. Egyébként nagy légrés esetén a vasmagnak csak annyi a szerepe, (mint már írtam) összegyüjti és önmagán keresztül zárja az erővonalakat ami az erőtér felépülésekor és összeomlásakor a rajta lévő tekercsben feszültséget áramot indukál. Az erőtérnek szigoruan záródnia kell ! Enélkül nem menne.


szer. márc. 23, 2005 4:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A 3D témára kicsit visszatérve: Jól vágod, tényleg "csal" a készülék, mert csak vízszintesen nyújt térhatású képet. A függőlegeshez sokszoros információmennyiség kéne. Még ehhez sem elég a mait technika (a csúcs P4 nyűglődőtt a lejátszáson. Hiába: 1GB/s...

Az elv a megvilágító optika és az ernyő összehangolása. Asszem fenn is van a weblapon. Felbontásban, ezáltal elérhető "mélységben" nem múlja felül a szemüveget, de annak van 1 óriási hibája: Az agy mindig igyekszik oda fókuszálni, ahova nézünk. Ezt a szemüvegesnél "átverjük", hiszen uyganazt a síkot nézed. 10 perc múlva garantált szédülés. A 3D TV egy "ablak" fénysugarait imitálja, így a szem más helyre fókuszál, ha a hátsó tárgyat nézed. Szóval nem rossz, de ez akkor lesz majd erős, ha a technika követi...

Az erős LED a rossz hatásfokú megvilágító optika miatt kell. Már csinálják az újat, de annak a meghajtása korántsem egyszerű.
A legjobb LED még mindig nem versenyez a HID lámpával... Sajnos. sok a szopás vele. Talán nem is a hatásfokkal van a baj, hanem a hatásosan becsatolható fénymennyiséggel. A luxeon LED kialakítása ebből a szempontból nem a legszerencsésebb. (ezt nem fogom tudni indokolni, de az okos optikus kollégák kimérték)

Ha már sci-fi: hamarosan úgy is az agyba vetített képekkel fogunk játszadozni. Nem adok neki 20 évet. MATRIX rulez :)

ui: ez a generátor elég érdekes. Azt kellene kideríteni, hogy ha nincs vasmag, mitől jó a hatásfok?


kedd márc. 22, 2005 3:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Igen de tudod, van amikor az ember csak úgy lazán szertetne válaszolni... Igazad van abban, hogy lehet ezt wordben is írni.
Na meg ha jegyzet tömbben teszem és időnként mentek, az se rossz.
Persze ha tudom, hogy el fogok esni, előtte leülök :D

...de azért kössz :)


vas. márc. 20, 2005 17:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. márc. 20, 2005 16:48
Hozzászólások: 20
Hozzászólás 
balu1 írta:
Már kétszer írtam az utolsó hozzászólásokkal kapcsolatban de akkor, ezzel együtt mindig meg akartam nyitni a ledekhez kapcsolódó egyik pdf fájlt a neten amit nem szeret a gépem mert mindkét alkalommal lefagyott tőle és elszállt minden. Most már jegyzet tömbben írok és mentek, persze most nem nyitom meg a pdf-et sem :?

Én is főleg Jegyzettömböt szoktam használni, de utóbbi időben néhány dolgom akadt az MS Word-del, lassan rászokom:
Pl. az "Automatikus mentés" határozottan kellemes. Percekben állítható intervallum, fagyás után is ott a cucc...
Helyesírás ellenőrzés esetleg kikapcsolható, ha zavarna, viszont nem árt ha van, mert hiába tud valaki, véletlen elütésektől senki nem mentes...


vas. márc. 20, 2005 16:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ami még eszembe jutott a bringavilágítás projectről...
Nemrég egy bringás lány eredeti 3-ledes Cateye lámpáját építettem át 9-esre.
Így most átkapcsolható 3 és 9 led között. Ez fogyasztás és fény szempontjából sem lényegtelen.

Azok a ledek ami benne volt, kb. 5-10 candela közötti fényerővel világítottak. Azt a hármat kivettem, a helyébe és mellé kétoldalt beépítettem 7 darab 16 candelás fehéret és egyet ami zölden világít 18candelával és egy másikat ami pirosan 10-el.

...hogy ez mire jó? érdemes megnézni a következő címen látható képet, így nem olyan kékes a fénye: http://img.tar.hu/tmscsaba/img/11330359.jpg

Ott a piros, zöld mellett még sárga led látszik, viszont azt később kicseréltem fehérre. A következő címen meg lehet nézni a lámpát az átalakítás különböző fázisaiban. http://kep.tar.hu/tmscsaba/50032081#2

Még annyit, hogy az első kép ami a lámpát eredeti állapotában ábrázolja az csak jelképes jelzés értékü fotó, mert átalakítás előtt nem fotóztam le ami a későbbi fotókon szerepel.


vas. márc. 20, 2005 15:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A régi vetkőzős és 3D-s képeslapok korában már kínálkozott a szemüveg nélkül nézhető 3D tv elve. Akkor csak azt nem tudtam eldondolni, hogyan lehet annyira pontosan hozzárendelni egy képpontot a fűggőleges lencse csíkrendszer mindig azonos pontjához, hogy a kép valóban mindig ott jelenjen meg ahol annak a helye van, ne kicsit jobbra vagy balra attól.

Persze a régi analóg FF képcsöves Tv-k idején még erre nem nyílott volna lehetőség. Ma viszont az LCD már használhatóvá teszi ezt a technikát.
Viszont mint írod is, a vízszintes felbontást nagyon lerontja, hogy abban hordozzuk és jelenítjük meg a térhatás eltérő információját.

Amiről viszont te beszélsz az a jövő.
Illetve talán már a jelen, de eddig csak kósza elhullajtott cikkek jelentek meg róla évekkel ezelőtt. Legalábbis rövid híreket olvastam róla, aztán hatalmas csendbe burkólózott mindenki.

Erről most hallok megint. A mellékelt videó alapján ez kicsit a szivárványhologramra vagy inkább a transzmissziós hologrammra emlékeztet. Hologrammot koherens fény interferenciájával lehet előállítani. A hologrammot tartalmazó filmnél viszont a holografikus képet alkotó, a fotografikus emulzió mélységében és síkban létrejött, a fény hullámhosszával összemérhető vonalakon elhajló fény hozza létre a látványt.

Közben találtam valami érdekerset erről. http://www.westel.hu/talalkozasok/4_06/32.html

A a holotv-nél hogyan jön létre a kép és ebben milyen szerepet játszott volna az erős led fénye? Esetleg a fény hullámhosszával összemérhető LCD-pixeleken áthaladó fény hozza létre a képet? Mást ezzel kapcsolatban nem tudok elképzelni. Ehhez aztán kell technolódia :)



Amit itt korábban a víz alatt működő motorról olvastam, az ismerős.
Egyszer a tv-ben láttam egy bemutatót ahol valami lelakkozott tekercs volt az egyik alkatrész és egy vasszög volt még része a motornak.
Szóval olyan (általam kedvelt) Öveges prof. féle kísérletnek látszott.
Részletekre már nem emlékszem de lehet, hogy annak idején felvettem videóra. Ahhoz viszont, hogy ez kiderüljön nagyon sok kazettát kellene átnéznem mert nem írtam fel hol is van.


vas. márc. 20, 2005 13:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali!

A 3D TV-ről a
http://www.holografika.com
-on találhatsz infót.

Itt dolgoztam 3,5 évig. Nem semmi cucc, nagyon haladó :)

A 3D-s ként árult monitorok egy nagy felbontású TFT-ből, és egy elé helyezett ún. lentikuláris lencserendszerből állnak. Az a bibi vele, hogy nagyon kicsi lesz a felbontás.

A holografikás cucc alapból 10x felbontást tud, igaz más problémák is vannak. Pl. a bemenő adatfolyam 1GB/s. Ezt csak trükkösen, tömörítve lehet beadni neki.
Szóval nagyon kreatív, haladó a cucc, csak a céget ugyanúgy érinti a "magyaros" betegség: nincs pénz. Ez meglátszik rengeteg mindenen, főleg abban, hogy pl. a távolkeleti **** nem lehet versenyezni.
:(
De ha érdekel szívesen mesélek még pár dolgot


szomb. márc. 19, 2005 23:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 173
Hozzászólás 
Hi!
A cikk így szól:
Egy víz alatt működő elektromotort csodálhattunk meg a Felkínálom következő perceiben.A motor működését azonban nem a tökéletes szigetelés, a hibátlan szimeringek tették lehetővé, hanem az, hogy a szerkezet belsejébe bejutó víz a legcsekélyebb problémát sem okozza.A feltaláló -Száraz Ernő- kitűnő hatásfokú generátorával jó néhány évvel ezelőtt már találkozhattak az Ezermester olvasói.A találmányok azóta tovább fejlődtek.A villamos motor állórészében egyáltalán nincs vasmag, csak tekercs, a forgórészében pedig sem tekercs, sem kommutátor, sem szénkefe.Működési elve a villanyóráéhoz hasonló, de azzal ellentétben jelentős teljesítményt és nyomatékot képes leadni.Víz alatti üzemben különösen jól terhelhető, mivel a hatásfokot rontó egységek egy része elmarad(szimering), és igen jó a hűtése.Elsősorban hajók, csónakmotorok hajtásában számíthat nagy sikerre.
A Száraz-féle generátor (ennek ősét mutattuk be 1992-ben) hasonló elveken nyugszik.Ennél is csak az állórész van tekercselve, a forgórész pedig egyetlen darabból áll.Ennek segítségével ugyanazt a teljesítményt egy hagyományos generátor tömegének a negyed részéből ki lehet hozni.A kerékpár dinamója helyére szerelt Száraz-féle generátor már alacsony fordulatszámon is könnyen működtetett két 20W-os égőt.
Már egy találmányt, egy szénkefés villanymotort mutatott be a műsorban Száraz Ernő és menedzsere Szombathelyi Imre.A kis fordulatszámon is nagy nyomatékot leadni képes motort eredetileg rokkantkocsik hajtására fejleszetette ki a feltalálló, de valószínüleg a közéekedés és az ipar más területein is felhasználható lesz.
További felvilágosítás:274-4710

Hát ennyi.Ebből kellene kitalálni, hogy mi is található abban a dinamóban(generátorban).
Most mennem kell, de még jövök! :)


szomb. márc. 19, 2005 14:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Hi! Mi a Luxeon emitterrel játszotunk, és még egy fajtával

Mihez is kellett volna az erős fény?... Mintha 3D tv-ről tettél volna említést korábban. Ilyesmi lett volna az is? Esetleg kivetítős? hogyan kellett azt nézni? Végülis lett belőle valami?

Esetleg ilyesmi?
Ez nem az amit most a Budafoki úton árulnak? Itt a címe amire gondolok:
KFKI DIREKT KFT. 1111 Bp. Budafoki 10/a
http://195.228.103.151/arlista/3D.htm
http://195.228.103.151/arlista/image10.jpg

Jók ezek az erős fényü ledek.
Te is észre vetted, hogy a színe megváltozik valamelyest amikor jól meghajtod.. Nagyobb energiát kap és úgy néz ki, ettől módosul a magasabb frekijü (rövidebb hullámhosszúságu) spektális fénysugárzás intenzitása. A rövidebb hullámhosszhoz nagyobb energia párosul, (ezért hatol át a röntgen az anyagokon).
Ros-Co. írta:
Hát mit nem mondjak, nagyon brutális, egy idő után fáj az embe szeme, ha belenéz. Meghajtottuk 700mA-rel

Akár csak most az én, lassan felszerelésre kerülő bringalámpám.
Persze nem kockáztatom meg, hogy bele nézzek :D
Az felvesz 3,8V feszültség mellett majdnem 2 A-t. (teljesen feltöltött akkunál valamivel többet rövid ideig). Elbírna maximum 2,5A-t de ez bőven elég amennyit így világít. Azért építettem be 60 ledet, hogy ne kelljen a ledeket nagyon kínozni mert a csúcson üzemelve már nem elegendő a hűtés a huzal lábak adott keresztmetszete miatt. Ezt nem arra tervezték de azért 50mA-ig még nem fut meg. Persze ahogy merül az akku azzal együtt csökken az árama.

Ez azt jelenti, hogy átlagosan 6-8W teljesítményt vesz fel ez a ledsor.
A hagyományos bringa világítás (elvileg) 6V mellett vett fel 0,5A-t ha jól emlékszem, ami 3 W felvett teljesítményt jelentett.

Na most, ha belegondolok, hogy két-három dinamónyi világítást fogyaszt ez a reflektor és ilyen erős fénye van akkor már nyugodtan kiírhatom "a technika nem ismer határokat". Talán még jobb hatásfokot is elérhetnek egyszer.


Még ahhoz is szólnék pár szót amit "laza" mondott.
Igen ez valóban így van, impulzusüzem kiváló az adatátvitel hatékonyságának növelésére.

A másik a fogyasztás csökkenés, arról is írtam az egyik kissé hosszúra sikerült hozzászólásomban. Ott esett erről szó amikor említettem, hogy addig jó amíg ki nem akad (valami esős napon) tápfeszre a bringatáskában a kapcsolgató áramkör. Azután viszont lesznek sült ledjeink. Ezzel kapcsolatban ajánlottam inkább a szoarvasgombát sültek mellé. Az sokkal finomabb de legalább olyan drága mint a nagyfényü fehér ledek :)


pén. márc. 18, 2005 22:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. feb. 27, 2005 23:42
Hozzászólások: 96
Hozzászólás 
Szerintem az impulzus üzemnek nem is az a lényege hogy nagyobb lesz a szemmel érzékelhető fényerő, hanem adatátviteli ezköznél, fénysorompónál, közelítésérzékelőnél nagyobb legyen az áthidalható távolság. A másik megközelítés esetleg, ha a szem becsaphatóságát vesszük figyelembe, akkor a fogyasztáscsökkentési lehetőség.


pén. márc. 18, 2005 21:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi! Mi a Luxeon emitterrel játszotunk, és még egy fajtával, amit most nem találok. (úgy emléxem luxeon Star volt, cián színben, csak ez vót még akkor mintának)

Hát mit nem mondjak, nagyon brutális, egy idő után fáj az embe szeme, ha belenéz. Meghajtottuk 700mA-rel (az adatlapban ezt engedi meg max) hűteni kell, de bírja. (még bírná tovább is, de a fényerő nem nő jelentősen)

Érdemes lenne játszani velük, én is szeretnék rendelni párat. A fehéret még nem is láttam.

Az impuzusos meghajtásnál én sem tapasztaltam, hogy a fényerő nagyobb lenne, mint ugyanakkora effektív értékű DC esetén, viszont pl. a zöld LED-nek pl. kicsit kékes árnyalatú lett a színe.


pén. márc. 18, 2005 11:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Igen, ez teljesen logikus amit írtál.
A látható fényü ledeknél is valami hasonló be-ki arányt találtam de ott kisebb áramot javasolnak maximumként impulzus meghajtásnál.
Látszik, hogy foglalkozol vele :!:


pén. márc. 18, 2005 11:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Az infra-ledekre megadnak egy folyamatos (átlag) áramot és egy impulzus-áram értéket. Az impulzus érték kb. 1 A, a folyamatos 100 mA volt egy általam használt diódánál, meg kell nézni katalógusban feltétlenül. Az átlagárammal lehet tölteni egy elkót, amit aztán a csúcsárammal rá lehet sütni a ledre. A diódakapacitás miatt a be- és kikapcsolási idők 1 A-nél elég nagyok, kb. 1 usec széles a legrövidebb impulzus, amit el tudtam érni.
Az impulzus- és átlagáram aránya meghatározza az ismétlődési frekvenciát, a fenti adatokkal az 1 usec-os impulzust átlag 9 usec szünetnek kell követnie.


pén. márc. 18, 2005 9:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Már kétszer írtam az utolsó hozzászólásokkal kapcsolatban de akkor, ezzel együtt mindig meg akartam nyitni a ledekhez kapcsolódó egyik pdf fájlt a neten amit nem szeret a gépem mert mindkét alkalommal lefagyott tőle és elszállt minden. Most már jegyzet tömbben írok és mentek, persze most nem nyitom meg a pdf-et sem :?


Ros-Co, köszönöm a címeket. A luxeon amiről írtál az mekkora fényt ad le, meg tudnád írni nekem az adatait? Megpróbáltam megnyitni az erről szóló pdf fájlt és mindig lefagyott tőle a gépem. A pdf-ek egyébként is rettentő lassan nyílnak nálam, amikor valamelyiket esetleg sikerül is megnyitni.
Másnál is így van ez?

Az infráról nem sokat tudok írni.
Mihez kellene mekkora távra?
Nekem videó megvilágításhoz kellett volna infraled.
Persze csak kisérlethez kellett volna de annyira nem fontos.
Végülis vettem néhány darabot egy ledből az elektrokonthánál abból ami a legerősebbnek mondott volt. Darabját br.30,-Ft körül adták. :arrow:
--INFRA LED, 5 mm RFT (VQ125B) 950nm 220mW 25fok távirányító led = LD271--
Ki akartam próbálni mennyire tudok vele infrában megvilágítani valamit.
Vagyis milyen távolságra világít úgy, hogy a kamera még láthasson valamit mellette. A ledet "látta" közvetlen pislákolni de nem láttam vele semmit. Igaz, nem infra csak sima szines digikamerával próbálkoztam, az lehetett a baj. Ezek más fényre érzékenyebbek.

Egyébként most ahogy írom jut eszembe, hogy azt hiszem lehet kapni komplett infraled csokrokat talán a Lomexnél .
...esetleg a Király utca 70-ben?

1134 Budapest, Lehel u. 17.
Azt persze nem tudom mennyit tudhat.

Egyszer egy tolmácsgéphez valót láttam, köralaku volt és rengeteg led volt benne. Az adatait viszont nem ismerem.

Kaninjo, örülök, hogy tudtam segíteni.


pén. márc. 18, 2005 3:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Balu1!

Én is köszönöm az infót! Azt hiszem, 20.000 mcd több, mint elég :) .

Üdv.:Kaninjo


kedd márc. 15, 2005 0:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
http://www.luxeon.hu
Asszem 1 db-ot nem hoznak, de már jobb az áruk, mint 1-2 évvel ezelőtt. Mi 3D TV megvilágítójába akartuk betenni. (nem volt elég a fénye!)

Ha egy kicsit óccsóbban akarsz fehér LED-et venni, akor, az MSC-nél van. Nem ez a legjobb amit láttam, de ár/minőség tekintetében ez a legjobb.

http://www.mscbp.hu
a CNPRE... típusú fehér LED a jobb. Kipróbáltam. Nekem a legjobbak egy régebbi típusú 3mm-es (!!!) fehér LED bizonyult, ami a túlhajtást is nagyon jól viseli, és baromi erős a fénye. Akkor még a Skála mögött a Bercsényi u.-ban lehetett kapni. Ma már egy hasonló árú LED van náluk, de minősége meg se közelíti azt. Ja és én a hűtéssel nem is játszottam. Vszleg akkor még nagyobb fényerőt el tudtam volna érni vele.


balu1: köszi a hasznos infókat. Még 1 kérdés lenne: mekkora frekvenciával lehet villogtatni egy LED-et? Van ennek valamilyen fizikai akadálya? Az adatátvitelhez ugyebár minél több a jobb... Érdekelne még nagyon nagy teljesítményű infra LED is. Sajna én meg ennek nem láttam beszerzési lehetőségét.


hétf. márc. 14, 2005 21:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Léteznek kimondottan hűthetőre tevezett és gyártott kivitelü ledek is de azt eddig még csak a neten láttam. Viszont itt már volt aki találkozott vele.
Ros-Co. írta:
Már lehet Mo-on kapni a Luxeon LED-eket, ennél nagyobbat még nem nagyon láttam. Igaz qrva drága.

Erre már nagyon kiváncsi lennék, hogy hol kapható nálunk. Itt Bp.-n vagy vidéki boltban? Nagyon várom a választ. Szeretnám kipróbálni mit tud.


hétf. márc. 14, 2005 11:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szia

Azt a ledet nem ismerem.
Annak alapján amit írtál róla, annál van jobb is.

Leírom ahol én szoktam venni:
Üzlet címe: 1082. Budapest, Üllői út 68.
telefon: (06-1)313-9063
e-mail: elektrokontha@elektrokontha.hu
nyitva tartása: hétfő-csütörtök: 9-18, péntek: 9-17
Itt lehet kapni erős fényü ledeket.

A legjobbakat felsorolom amiből magamnak is vettem:
Fehér 20 fokos (a fénysugár nyílásszöge), 16.000 mcd-s kb. 400,-ért.
Zöld 20 fokos 20.000 mcd-s kb. 400,-Ft
Piros 30 fokos 10.000 mcd kb. 110,-Ft

A fehérek egy kicsit lilás fényt adnak, persze nem annyira mint a korábban gyártott darabok. Viszont ha 5 fehér ledenként beépítesz 2 zöldet és egy pirosat akkor sokal kellemesebb lesz a fénye, persze lehet próbálgatni az arányt.

A megtáplálással legyél óvatos mert a piros jóval kevesebb feszültség mellett már leadja az üzemi teljesítményt!
A fehér és a zölt csak kevéssé tér el ebben, ott viszont a zölt bír tized-Voltokkal többet.

Színenként külön-külön sorosan kapcsolt ellenállással érdemes az üzemi áramot beállítani.

Szerintem érdemes elolvasnod a korábban leírtakban a hűtéssel kapcsolatos részt, úgy még többet lehet kihozni belőle.
...csak óvatosan mert a led érzékeny a túlhevülésre!


hétf. márc. 14, 2005 11:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!

Szeretnék egy kis segítséget kérni a LED-szakiktól :wink: . Épp' egy (számomra) nagyobb mennyiségű LED vásárlása előtt állok. Zöld és kék (esetleg fehér, ez még nem eldöntött) 5mm-es extra-fényerejűre volna szükségem. A HQVideo-nál nézelődtem, vannak Kingbright LED-ek, de találtam valami Jinhao gyártmányúakat is. Ami gyanús: a 4500 mcd-es zöld Kbr LED 275 Ft netto, a 11cd-es Jinhao pediglen 187 Ft netto. Ismeri valaki ezt a gyártót? Neten nem találtam róla semmit... Vagy maradjak inkább a Kingbright-oknál?
Teljesen tanácstalan vagyok :? .

Üdv.:Kaninjo


hétf. márc. 14, 2005 1:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Már lehet Mo-on kapni a Luxeon LED-eket, ennél nagyobbat még nem nagyon láttam. Igaz qrva drága.

És pl. érdekelnének még nagy teljesítményű infra LED-ek adatátvitelhez. Nem tudom itt is milyen típusok léteznek? Egyáltalán van-e értelme foglalkozni vele?



A Luxeon engem is érdekelne a gyakorlatban de eddig még csak itt a neten láttam a kivitelét és az adatait. Itthon hiába kerdezősködtem bármelyik boltban, még nem is ismerték sehol.

Netán láttál ilyent amit hazai üzletben meg lehetett venni?
Ha igen, akkor hol és mennyiért? Van valami erről a boltról a neten?
Mekkora volt a fénye és az adatai?


Az infraledekről már tettem említést azóta de túl sokat arról nem tudok mondani. Inkább a látható fényüvel és lézerrel kisérleteztem valamennyit.

Végülis az infra led meghajtásra, digitális jelek átviteléhez az impulzusüzem a célszerü. Erről sokat egyebet nem tudok mondani.
Nagyobb távolságu egyenes vonalu kapcsolatra pl kiváló a lézertoll chipje, legyen az bármilyen színü.

Inkább a látható fényüekkel foglalkoztam.
Pl a luxeon beszerezhetősége érdekelne.


vas. márc. 13, 2005 0:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
pakaforgato írta:
Hali!
Az egyáltalán nem baj, hogy elkanyarodtunk a topic eredeti témájától, hiszen a lényeg a bringa világítás hatásfok növelése.Habár érdekelne, hogy amit az újságban írtak az valóban igaz, vagy csak népkábítás.(igaz, ha valós lenne, akkor nem értem miért nem terjedt még el) Na mindegy!
...
Engem legjobban az foglalkoztat, hogy hogyan sikerült megoldani a LED-ek elhelyezését? Maga lámpa szerkezetéhez tudnál adni ötletet? Te ezt hogy oldottad meg? Még agyalok, hogy az én bringámra hogyan tudnám ezt kivitelezni.



Szeretném megkérdezni mit olvastál az újságban, amiről a kérdés szól?
Valahol lemaradtam a kérdés lényegéről de már igazán kiváncsivá tettél mit is találtak fel, vagy miről írtak..


Azt hittem, hogy már megírtam miből hogyan áll össze a lámpám és miért jó úgy ahogy végül kialakult, de már rájöttem, csak otthon piszkozatban írtam le magamnak, hogy még átdolgozom. Most viszont nem hoztam a munkahelyre. Újból nem akarok az elejéről nekiállni mert elég részletesen és mindenre kiterjedően öszefoglaltam elég sok szempontból megvilágítottam jónéhány összefüggést már egy bizonyos szintig.
Azt a részét majd később, otthonról folytatom.

Annyit azért leírok előre, hogy a Bricostore-ban vettem néhány alumínium profilt és egy Budakeszin lévő családi házban működő cégnél megfelelő hűtőprofilt sikerült szereznem hozzá ami már kicsivel több is mint elég, viszont ami egy mérettel kevesebb volt az nem volt elég, korábbi tapasztalatok alapján az túlmelegszik.

Ezeket majd mind leírom és lefotózom, képeket linkelek be róla.
Azért írok ennyi sok részletet mert minden dolog egynéhány másikkal függ össze. Itt mindennek megvan a saját oka célja és feladata.
Minden kialakult az évek folyamán.

Az ilyen kivitelü célszerü formát talán még szabadalmaztatni is lehetne mert ilyen, a kormánycső elé vagy fölé szerelhető billenthetően megépített vízszintesen elhelyezett és fényterelővel ellátott erős fénnyel világító ledcsíkot még eddig nem láttam sehol.
Viszont nagyon praktikus mert a felfelé kilépő fényt legalább olyan pontosan lehet szabályozni, ha nem pontosabban mint a gépkocsiknál azt a szabvány előírja. Talán annyi a különbség, hogy azt szakműhelyben egyszer beállítják és később nem nyulnak hozzá hacsak el nem állítódik.

Itt a bringánál viszont bármelyik pillanatban felvilágíthatsz tompítottból az úton előre százmétereket is megfelelő számu leddel és nem túl nagy akkuval vagy akár magasra a fák tetejére. Ez attól függ, hogy a billenthetőséget milyenre tervezzük.

Viszont ha látod, hogy jön valaki szemben akkor a fényt szinte reflexidő alatt le lehet venni akár közvetlen magunk elé a kormányra szerelt erre a célre bekötött sebességváló karral.
A nagy fényerő használata felelősséggel jár, vagyis figyelni kell, hogy ne világítsunk szándékosan senkinek a szemébe.

Sajnos már én is jártam úgy a 20 ledes lámpámmal, hogy egy sötét gödrös úton mentem és jó hosszan előre próbáltam nézni a ledek fényénél, hogy lássam mi cvan előttem. Azután a másik oldalon valami nagyobb kutya vagy kisebb sötét ló vagy valamilyen állatféle közeledett de nem láttam pontosan mi az és megpróbáltam felmérni a helyzetet.
Megpróbáltam felismerni a 20 led fényénél, hogy mi lehet az, nehogy nekem ugorjon ha állat. Mire rájöttem, hogy egy kivilágítatlan kerékpáros addigra már hallottam a szitkozódását és a gödrös úton a hepehupába érő kerék pattogását. Akkor azonnal levettem magam elé a földre a fényt de szegényt addigra elvakította az erős ledsorom. Legszívesebben utána mentem volna elmagyarázni, hogy milyen fontos legalább egy sárga villogó ilyekor a bringára. De ha más nincs akkor legalább valami fényvisszaverőt felszerelt volna, de az égvilágon semmi nem volt rajta amiből kiderül, hogy egy közlekedésben résztvevő jármű jön szemben.


Majd folytatom az építéshez szükséges infókat de kicsit később, ma már írtam eleget :)

Lehet, hogy jókora marhaság ezt így közreadni mielőtt szabadalmaztatnám de már néhány találmányommal úgy találkoztam szembe, hogy bejelentették mint felfedezést ami Japánból indult.
Közben évtizedekkel azelőtt már végig gondoltam a működését, sőt...

OFF
Ilyen volt pl a kapcsolgatós 3D látványt adó LCD szemüveg ötlete ami félképenként felváltva takargatja a bal és jobb szem elől az éppen másiknak való oldali látnivalót. Persze kettő kamera képét kell félképenként felváltva összehozni hozzá (az akkori ötletem szerint).

Még tizenéves koromban mentem a HiKi-be (hirtech. kutatóba Véghely Tamáshoz aki az LCD-t kutatta /most a Dunasolárnál dolgozik/ azóta más lett a cég neve. Nagyon korrekt úriember volt de az akkori technikai színvonal nem tette lehetővé a megfelelő sebességü átkapcsolást átlátszóból feketére) az akkori LCD technológia még nem volt elég gyors ennek a megvalósításához. Ha annak az elvét akkor levédetem akkor most minden eladott darab után... nem is mondom tovább. Hol tartanék már... :(
OFF VÉGE


Most ezt a bringavilágítást közreadom, de ha valaki nem csak önmagának építi meg hanem kisipari vagy nagyüzemi módszerekkel sorozatgyártás keretében készít belőle eladásra nagyobb számban példányokat akkor gondoljon rám is mint akitől indult ez az ötlet ez a dizájn.

Habár elég sokba kerül az anyag és ha még hasznot is remélnénk belőle ahhoz a ledek árának jelentősen csökkennie kellene.


Persze egy-egy megszállott mint mi is megépítjük magunknak.
Ebből a célból szívesen közreadom az ötletet bárkinek saját felhasználásra és örülök ha sikerül :)


szomb. márc. 12, 2005 23:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
majo írta:
Nekem van egy 5 ledes lámpám a ferde szeműektől, 3 db AAA ceruzáról megy, 700 Ft volt. Tök sötétben még nem mentem vele, de a fénye arra elég, hogy ne menjek vele neki a falnak.


Ebben amiről itt írtál nincs semmi különös cucc mert a három AAA-s elem 4,5V-ot ad le és az bőven elég egy ellenálláson vagy megfelelő átfolyó áram stabilizáló chipen keresztül arra, hogy megtápláljon egy v. több fehér ledet. Az a kicsi elektronika még ha a beépített funkciójában nem is stabilizál de annak a belső ellenállása elegendő lehet a szükséges áramerősség beállításában. Ezen kívül figyelheti a gombnyomások számát és annak megfelelően lépteti a beprogramozott villogási funkciókat.

A beépített ledek 1,5-3 candelásak lehetnek darabonként és nincsenek nagyon meghajtava. Szerintem azokat ne is hajtsd túl mert nem bírja, talán a túl rövid nem jól hűthető lába miatt.
Tudom mert próbáltam.

Annyit tényleg világít, hogy töksötétben ne menj neki valaminek és a közlekedésbiztonsági fénynek is eleget tesz elöl, persze hátulra is kellene valami.

Viszont mivel ezek hajlamosak a legkisebb ütés rázkódás hatására széthullani darabokra a pattintott tok miatt ezért érdemes áttekerni valami celluxfélével a két szélén egy-egy sorban, kicsi átfedéssel.
Azért javasolom mert nekem is volt mindkettő és mindegyik szét is hullott ahány darabra csak tudott! Aztán sötétben megtalálni amikor épp a lámpa esett szét...

Igaz a hátsó lámpa éleit celluxal én is körbefogattam de akkor is szétesett a bukkanónál. Sőt amíg egyben volt addig is sok gond voltz vele. Mentem az úton és a hátsó kínai piros fény be volt kapcsolva.
Egyszer valamiért megálltam és akkor látom, hogy nem világít hátul a piros. Nézem mi van vele, de akkor még egyben volt csak nem világított. Bekapcsolom, elindulok, kis idő után hátra nézek és megint nem világít.
Végül rájöttem mi okozta a bajt.

Ezek úgy vannak kialakítva, hogy a folyamatosan zárt áramkörön keresztül tárolja a legutóbb kiválasztott funkciót a memória.

Amikor éri egy kis zökkenés akkor az elem egy pillanatra megmozdul benne és ennyi elég ahhoz, hogy kikapcsolt azaz alapállapotba kerüljön.
Jött az ötlet, forrasszuk be az elemek végeit rövid vezetékkel.

Jó is volt egy darabig de aztán egy nagyobb bukkanónál halottam, hogy hátul valami leesett. Akkor látom, hogy a hátsó piros kínai lámpa burkolata nincs sehol, az egyik elem szintén eltűnt és a másik elem lóg az egyik oldali forrasztásnál fogva. Végül az egyik elem nem lett meg az erős fejlámpa fényénél sem, de a búrát megtaláltam.

Aztán amikor mégegyszer szétesett akkor lehajítottam az egészet az átalakítandó, bármire használható anyagok közé és felszereltem saját piros ledeket. Arra viszont nem vagyok büszke mert nem valami szép, igaz a fénye az elég. Persze mint itt már szó esett róla, a hátsónak nem feltétlen kell mindig vakítania. Legfeljebb beépítek majd valami fényérzékelőt és beavatkozó áramkört egy áteresztő tranyó és egy vezérlő tranzisztor formájában. Ha erős külső fényt észlel akkor ráadja maga is a kakaót, viszont ha sötétben megyek és nem éri külső fény akkor elhalványodik egy biztonságos szintig.

Ez még csak terv és az egyik előző hozzászólás kezdte érlelgetni a gondolatot bennem ezzel kapcsolatban.


szomb. márc. 12, 2005 20:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
majo írta:
A neten találtam egy olyan megoldást, hogy a fazon szétdúrta egy izzó fém házát, ebbe tette a LED-et és a néhány alkatrészt. A táp 1,5 V, kis tekercses oszcival feltuningolva a táp a LED-hez.


Ilyen lámpákat lehet kapni készen a piacokon.
A következő címen találsz mindent ami hozzá szükséges.
http://elm-chan.org/works/led1/report_e.html
http://elm-chan.org/works/led2/report.html

Megépítettem az első áramkört és kb. olyan félfénnyel működtek is a ledek mint a kínai lámpákban. Ami viszont az előnyére írható, hogy fél Volt környékéről már megindult.

Ami nálam a hátrányára vált, amikor próbálkoztam különböző tekercsekkel, menetszám arányokkal (abból kindulva, hogy az elkó úgysem enged át csúcsokat és a feszültség-áram beáll egy ilyen nagy belsőellenállásu rendszeren) akkor csak nem akart jobban világítani a 16 candelás led akármit csináltam.

Aztán levettem az áramkörről és a végén próbaképpen megtápláltam a piacokon kapható viseltesebb 700mA/h-s 300,-Ftos Lítium-ion mobiltelefon akkuról és már arról sem világított jobban. Egy másik viszont ugyanerről annál jobban működött.

OFF
(na meg annyit kérek ha valakit érdekel, hogy azokért az akkukért a piacokon a kipakolósoknak ne adjatok 300-nál többet. Annyiért kezdték árulni de láttam ahol 400 lett volna az ára. Máshol megvettem háromért. Azért nem szabad többet adni akkor felvernék mindenhol az árát. Persze műszerrel kell menni és mérni, legyen 3 V fölött! Még arra vigyázni kell, hogy ne kimerült Lítium elemet adjanak el akkunak.)
Keleti p.u.-Stadion melletti piac.
OFF-VÉGE

Vissza térve az oszcillátoros önindukciós fesznövelő körre és a pórul járt ledre, pontosan nem tudom, hogy mi nem tetszett neki de vannak ötleteim. Esetleg az oszciban a szűrő elkó (ami néhány mikrofarád) talán levált menet közben és a feszültség csúcs betett a lednek.
Esetleg ugyanez de véletlenül záró irányban (úgy még érzékenyebb a led dióda).

Persze kisérletezés közben bármi előfordulhat addig nincs is nagy baj amíg csak egy-egy darab száll el, habár azért is hullajtunk könnyet.
De amikor netán valakinek egy egész ledsor megy tönkre azután már jobban kopik a haja az embernek marokszámra, ha nem kopik akkor biza elősegíti féktelen dühében, amíg van mit...
Talán vígasznak az még ilyenkor elmondható, hogy akkor legalább a fodrászon megspóroljuk ami elszállt ledben :D

Azért a nagyobb led-katasztrófákat én még megúsztam eddig.
Ez talán köszönhető a Lítium-ion akkunak is aminekl a feszültsége alig megy fölé a fehér lednél megengedhető legnagyobb áramnak.
Nekem 60 led esetén már a rézhuzal ellenállásán is esik annyi, hogy beálljon a szükséges áram a zöld és fehér ledek esetén.

Persze aki tíz körüli vagy keveseb ledet használ ott már valamennyi ohmot be kell iktatni. Ezt úgy szoktam kimérni ha kevesebb leddel kisérletezek, hogy egy megadott használandó feszültség mellett
(min. 4, max 6 Volt) 20 ohmos huzalpotin beállítom, a kívánt áramot és a poti értékének megfelelő ellenállást építem be. mindig a legmagasabb feszültség mellett kell áramot mérni ami ott előfordul üzem közben.

Nem akarok senkit ijesztgetni de sokminden előfordulhat és drága holmik ezek a ledek. Amiket leírok azt a legnagyobb megfontoltsággal teszem és többször átolvasom mielőtt végleg elküldeném, sőt néha visszahívom szerkesztésre ha valami lényeges dolog még eszembe jut.

...szóval nagyon oda kell figyelni, amíg nem vagyunk biztosak addig egy-két darabbal érdemes csak kisérletezni, pl. mennyire melegszik ekkora hűtőfelületen vagy akkorán. Azért kell hozzá hűtés tisztességesen (a kristályt tartó láb röviden ráforrasztva 0,2-0,3 lágy rézlemezre legfeljebb 2sec előmelegített pákával a rézlemez előre befuttatva ónnal).
Szóval ha jól meghajtod a ledet akkor kell bőségesen hűtés.
Arra is kell gondolni, hogy valami fülledt szélmentes helyen kell működnie és ott esetleg nagyon kevés az a felület ami egy langy szellőben már bőven sok is. Tehát úgy kell tervezni, hogy bármilyen körülmények között eleget hűtsön a felület.

Most jól bele mentem a hűtésbe de csak azért mert megfelelőnek gondolt hűtéssel nekem korábban már sültek meg kék ledjeim.
Ilyenkor maradandóan lecsökken a fényerő de az áramfelvétel marad.
...és dominusz vobiszkum, és szilíciumból lettünk, azzá leszünk :cry:
/persze a ledek nem mindig, de a ledbúcsúztatón biztos ezt mondanák :?/

Szó volt ilyenről, az impulzusüzemü meghajtás használata a bringavilágításnál.
Impulzus meghajtást többféleképpen lehet értelmezni.
Pl. mágnes a küllők között a felnire feküdve (centrifugális erő tovább nem tolja le tovább), tekercs a lágyvas patkón valahol. A légrés mindkét oldalon mininmumon, hogy még ne súrlódjon.

Ekkor is impulzusok keletkeznek ami megfelelő menetszám esetén képes felvillantani a ledet. Túl nagy menetszámnál viszont galibát okozhat.
Képzeld el ha egy indukált szikrát küldesz a lednek... jajneee.

Viszont egy megfelelő menetszámu tekercs az jó lehet.
Az le ad váltakozó polaritással valamilyen feszültséget.
Ezzel nyitóirányban nincs is gond mert a led magasabb feszültségnél nyitó irányban egyre jobban növeli az áramfelvételét vagyis ezzel arányosan terheli a tekercset és nem engedi felszökni a feszültséget.
Viszont amikor a mágnes távolodik akkor ellenkező irányu feszültséget indukál. Ezt viszont a led nem viseli el.

Itt kettő féle módszert tudnék javasolni.
Az egyik esetben egy gretz dióda hidat kötnénk rá a tekercsre valamekkora elkóval de még jobb egy aksival mint pl a piaci mobiltelefon akku. Azzal arra kell vigyázni, hogy töltéskor az elérendő max. feszültség 4,1-4,2V típustól függően. Ez az akku elég kemény ahhoz, hogy egy kis töltéssel még működjön egy ideig. Viszont ha nagyon lemerül az nem jó neki ezért arra is ki kellene találni valami trükköt. Pl a szilícium dióda megemeli a feszültségküszöböt... ....csak gondolatébresztőnek írtam.



A másik induktív táplálásu led ahol viszont nincs akku, a kettő párhuzamosan kapcsolt led volna de az egyik nyitó és a másik záró irányban. Ezzel elérhetjük, hogy a mágnes közeledésekor az egyik led világít és ezzel korlátozza a másik, éppen záró irányban lévő leden lévő feszültséget. Amikor a mágnes távolodik akkor viszont a két led szerepet cserél.


Egyébként a klasszikusan elektronikával létrehozott impulzusüzem, pontosabban az impulzus szélesség moduláció a látást segítő fényforrásoknál nem igazán jelent javulást a fényerő és fogyasztás optimalizálásában. Tulajdonképp igen is és nem is.

Kisérleteztem akkoriban kék ledekkel mert azok voltak a legnagyobb fényüek. Építettem 555 IC-vel egy (változtatható arányu és frekijü) impulzus szélesség modulátor áramkört amit valahonnan kiollóztam.
A kisérlet arról szólt, hogy mennyivel lesz erősebb a led fénye ha csúcsban nagyon meghajtom de hagyok közte nagyobb 2X 10X nagyobb szüneteket a hűlésre. Próbálgattam.

Még előtte azt is kitapasztaltam, hogy a kék lednek egészen más, tiszta mélykékebb a színe ha nagyon meg van hajtva (egy pillanatra próbáltam csak úgy natúrban rátenni egy pillanatra 4,5V-os elemre csak pillanatokig).

Amikor kisebb árammal dolgozik akkor viszont enyhén kékeszöldesnek tűnik a színe.


Tehát kipróbáltam impulzus szélesség modulációval.
Addig jó erősebben pulzálónak tűnt a led fénye amíg meg nem közelíti alulról a szem által külön villanásként érzékelhető határt. Addig rettentő erősen villog! és bírta, alig langyosodott!

Viszont ahogy egyre jobban emeljük a működési frekvenciát (még mindig a tizen.. Hz környékén járunk!) viszont ahogy a villogás kezd folyamatos fényérzetté válni (16 Hz körül) azzal párhuzamosan csökken az érzékelt fény látszólagos ereje a folyamatos megtáplálással azonos szintre.
Ami a legérdekesebb volt, a fényerőn nem látszott, hogy nagyon ki van hajtva de a led színe mélykék volt. Vagyis arról biztosan tudtam, hogy most egy impulzusokkal jól meghajtott ledet látok magam előtt.
Persze a fényerő csak akkorának tűnt mint amikor folyamatosan táplálom.

Még korábban a jelzés átvitelére használt infraleddel kapcsolatos kérdéshez is tartozna a kísérlet tanulsága. Itt csak a szem nem érzékelte a hatalmas fényerőt amikor átléptük a bűvös villogást még érzékelő határt.

Viszont ha jelzésátvitelre szeretnél használni hasonló eszközöket akkor bizony nagyon hatásosan ki lehet használni a led impulzus üzemben elérhető nagyobb tűrőképességét. Konkrétan az infraledekhez nem tudok többet hozzáfűzni mert azzal nem foglalkoztam mélyebben.
Viszont ha egyirányban rálátással néhány km-en akarsz jelet átsugározni arra ott a lézerpointerben lévő chip. A mellette lévő vevődiódával nem kell foglalkozni. Annak csak speciális esetben van szerepe. A lézerledet is úgy kell kezelni mint egy normál ledet.
Arra talán még jobban kell vigyázni, hogy ne hajtsuk túl, illetve biztosítva legyen az alapján, a tartó rázlemezen keresztül a hőleadása egy nagyobb felületre mint a pointerekben az optikatartón keresztül a toll külső burkolatára történik mert hosszabb működés után lassan felhevül a kicsi réztömb aminek a hőfelvevő képessége véges. Persze erről talán nem kellene ennyit beszélni mert általában tudjuk, hogy minden félvezetőből úgy lehet nagyobb teljesítményt kivenni ha hűtjük. Ezzel az idő előtti elhasználódás is megakadályozható.

"...mert a diffúzió nem ér véget a félvezető gyártásakor hanem lassan folytatódik annak tönkremeneteléig".

Az elégtelen hűtéssel még elő is segítjük azt.

Mégegy impulzusüzemü működés létezhet aminek akár lehet is haszna és létjogosultsága a látást biztosító félvezetős fényforrás energiaellátásának optimalizálásában.

Ez az az eset amikor ellenállás helyett a gyors ki-be kapcsolások arányával állítjuk be a led részére megengedhető teljesítményt.
Így a felesleges energiát nem fűtjük el ellenálláson hanem rá sem adjuk a fogyasztóra. Persze ennek az áramkörnek nagyon perecízen és üzembiztosan kell működni ahhoz, hogy nehogy egyszer kiakadjon tápfeszre és sült ledeket készítsen nekük a végén. Ezt csak ötletadónak szántam és mindenki a saját felelősségére kisérletezzen vele ha akar. Akkora haszna nincs mint esetleges veszélye, a sült ledek formájában.

Ajánlom helyette a libamájat szaorvasgombával. Van olyan drága de sokkal ízletesebb :D


...de most nehogy elszaladjatok vacsorázni mert akkor ki olvassa tovább? :(


Még pár perc türelmet kérek, most jön a lényeg.
Azután egy igen jó poén amire itt akadtam, de nem vicc!
utána annál nagyobb étvággyal lehet nekilátni a kajának :)


Folytatom komolyan és talán a legegyszerűbb és leghasználhatóbb megoldással.
Szerintem sokkal megbízhatóbb ha bevállalunk valamennyi energia veszteséget és ellenálláson keresztül állítjuk be ledeknél használt hűtés hatásfokához mérten megengedhető legnagyobb áramot, 40 esetleg max. 45-50mA -t.


Mindjárt nézem mi merült fel még az előzőek során és folytatom azzal.
Persze ha valakinek van valami jobb javaslata akkor azt is megpróbáljuk alátámasztani vagy megcáfolni.

Magyarázattal alátámasztott cáfolatokat én is várok minannyiunk okulására, ha van valami építő ellenvetés a leírtakkal kapcsolatban.
Most elküldöm azután még átnézem később is mit vétettem de talán már semmit :wink:

Off: a sült led helyett szoarvasgombát ajánló lazító vicc poénjában nem tudtam leírni a szót mert csillagok jelentek meg helyette. mint itt is leírom: "****"
Ez tetszik, elektronikus cenzor :D
Hát igen, ne szoarvasozzon itt valaki csak úgy :D :P
És ha külön írom? "**** gomba"
És most másképp "szorvas gomba"
Ezt már leírta! Nagyon tetszik.
Ezek szerint itt nem lehet csak úgy leszarni egymást :D
Ja azt lehet ahogy látom, csak szoarvasgombázni nem lehet :roll:
... már majdnem azt írtam, hogy "gratula hozzá" azután derült ki, hogy mit lehet írni és mit nem :wink:

Hoppá, bocsánat, úgy látom azt nem érzékeli törlendőnek a rendszer, pedig ezt senkinek nem szántam, csak teszt volt :D :P :twisted:
Úgy látszik, hogy az agancsokkal felvértezett állat nevét és ahhoz hasonlót nem viseli el a virtuális nyomdafesték, de leszerni bárkit lehet :P :D :) :twisted:
A szót kiírta volna de már én nem akartam annyiszor, hátha gyerekek is olvassák.
Bocs az offért és a "****" :)

Érdemes lenne javaslatot tenni az ilyen szavak pontosabb nyilvántartására, hogy ne az ártalmatlan szavakat szedje ki és illetlent hagyja benne. :oops:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 hétf. márc. 14, 2005 0:56-kor.



szomb. márc. 12, 2005 16:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szervusztok itt vagyok mint igértem.
Először talán az utolsóhoz szólnék hozzá.

Ezelőtt jó régen, talán már 8-10 éve is volt, hogy láttam egy angliai műszakis diákok által tervezett bringába épített elektromotort amit oda-vissza lehetett használni. Tehát sík úton de még felfelé is hajtotta a bringát elég jó tempóval és lefelé az aksiba táplálta bele az energiát.

Ez úgy nézett ki, hogy a küllők között körcikkelyként voltak erős mágnesből szeletek É,D,É,D,É stb. felépítéssel.
Ez teljes kört alkotott.

Volt egy nagyon vastag rézhuzalból készült viszonylag sokmenetes tekercs ami a kerékpár agyat vette körül de legalább 25-30 cm átmérőre készült. Ez egy könnyüre tervezett lágyvas testen helyezkedett el a kerékagyon belül aminek az egyes szegmensei (nem találok jobb szót) bal-jobb oldalon helyezkedtek el a mágnes felület mellett.
Volt egy polaritásváltó ami szinkronban működött a mágnesekkel és abban az irányban indult a motor amerre meglökted.
Elég nagy átmérőjü volt és jókora súlya lehetett.
Szerintem ettől a mérettől és a nagyfelületü párhuzamos változó márneses polaritásu felületektől volt ereje és ettől volt jó a hatásfoka.

Arra már nem emlékszem, hogy az állandó mágnesek álltak és a lágyvas pólusok forogtak, vagy fordítva. Az viszont ismerősnek tűnik, hogy a kerékagy közepén az álló tengely valahogy ki volt használva mint hogy ahhoz rögzítették az egyik felét ennek a spéci egyedi motornak.

Valami harminc km/óra sebességre emlékszem, amivel tudott menni.
Akkor még nem tudtam videóra venni, pedig az jó lett volna.

Nagyon régen láttam és nem akarok valótlant állítani ezért most csak a töredékét írtam le, amire nagyjából visszaemlékszem.
Viszont akkoriban filmes fényképezőgéppel készítettem fotókat is erről a tv-ből és valahol negatívon meg is kellene lennie.
Már kerestem de ha ráakadok akkor igérem, hogy közzé teszem a kep.tar.hu-n. Abból szerintem rekonstruálható lenne az egész oda-vissza tápláló motor. Igaz az nem a "száraz féle" holmi de valami nagyon jó fejü angliai diákok találmánya volt.

Szóval ebben a küllőre szerelt mágnesekben világítás céljára, van fantázia. Persze ez már mint találmány be is van jegyezve.
Sőt, magyar ember találta fel. Erre büszkék is lehetünk, a találékonyság jellemző ránk magyarokra is.

Nem akarok valótlan dolgokat mondani de ha jól emlékszem akkor a küllőn rögzített és tekercs mellett elhaladó mágnes egy villanást produkált a hátsó világításnál. Szóval itt nem kell valami nagy energiára gondolni.

Egyébként a hatásos, komolyabb teljesítményt is leadó indukcióhoz minél kisebb légrésre és nagy felületekre van szükség, szóval szerintem ebben próbálj tovább tervezni.

Nagyobb felület, több erővonal, elegendő vaskeresztmetszet, megfelelő erővonalmetszésszám(vagyis fordulat) vagy elegendően sűrün elhelyezett mágneses pólusok = :arrow:
=nagyobb leadott teljesítmény vagyis nagyobb fizikai teljesítményelvonás tőled azaz nagyobb fékezés (az energia megmaradás szerint) :?


A légrés minél kisebb legyen, az is lényeges. Több mm-es távolságok vagy még nagyobbak nem igazán hatásosak. Ott már előbb záródnak az erővonalak a levegőn keresztül mint ki tudnák fejteni a hatást, az indukciót.

Igaz, ennél a megoldásnál megspórolod a külön csapágyat és a súrlódását, viszont a felhasznált energiát neked kellene itt is megtermelni amit wattban ki tudsz számolni mennyire fog vissza.

Egy kerékpár versenyző 2-300W energiát ad le folyamatosan (saccra).
/Javítson ha valaki pontosabb mért adatot ismer/

Egy poroszkáló bringás ha még jól be is pityókázott akkor 50 w-tól a borulásig lefelé csökkenve bármennyit.
Na most ebből az utóbbiból leveszel tíz hasznos Wattot az veszteséggel együtt 20-at jelent vagy harmincat és akkor máris jön a borulás, mert annyira lassulva már nehéz egyensúlyban tartani a bringát.

Ha viszont nyomod harminccal és fékez a világításhoz megcsapolt energia akkor lelassulsz talán húsz környékére és közben úgy gúvad az ember szeme mintha harminccal nyomná szembeszélben.

Persze ha nem azt tűzzük ki célnak, hogy reflektorozni tudjunk mint én azzal a 6-8 Watt nagyfényü ledekbe táplált teljesítménnyel akkor használható a leírt álló tekercs mellett elfutó mágnes. Talán annyi kiegészítéssel, hogy mivel egy légmagos tekercs mellett elhaladó mágnes nem termel közelakkora energiát sem mintha vas lenne belül, ezért az álló tekercsbe célszerü vasmagot tervezni ami viszont még sokkal hatásosabb ha a gumit megkerülve "patkó alaku" lágyvason keresztül periódikusan zárja a küllőkre szerelt mágnes két ellentétes oldalát. Vagyis a mágneses tér periódikusan vagy még váltott polaritással (egyik mágnes így a másik fordítva) rajta keresztül záródik. Vagyis a tekercselt lágyvason keresztül zárja a pulzáló tovább forduló mágneses erőteret.

Indukciónál érdemes figyelembe venni, hogy az észak-déli pólus váltakozása adja a legnagyobb energiát és a minél kisebb légrés és minél nagyobb felület jelentősen növeli a hatásfokot.

Persze az állórészhez közel bizonyos távolságon belül nem lehetne elhelyezni tagokat de a 0,5 ös légrésnél jóval nagyobb hatásfoku lenne a csak elméletben elgondolható 0,1-es. A távolság csökkentésének korlátozott lehetőségét csak az egymással párhuzamosan elhelyezett nagyobb felületek javíthatnák a véleményem, szerint.

Mindjárt nézem a többit is és írok arra is valami igazfélét, legalábbis aminek szerintem működnie kell :)


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 hétf. márc. 14, 2005 0:30-kor.



szomb. márc. 12, 2005 13:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ha sikerülne szerezni jó bika (NdFeB) mágnest, azt a külőkre ragasztva pár db-o, meg 1 indukciós tekercset, egész jó eredményt el lehetne érni szerintem. A tekercs mondjuk patkó alakban körbevehetné a kereket, és erre menne 1 sokmenetű tekercs. Persze kell akksi is, hogy álló helyzetben is világítson.

mágnes beszerzés:
http://www.magnes.hu


pén. márc. 11, 2005 17:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 229
Hozzászólás 
A neten találtam egy olyan megoldást, hogy a fazon szétdúrta egy izzó fém házát, ebbe tette a LED-et és a néhány alkatrészt. A táp 1,5 V, kis tekercses oszcival feltuningolva a táp a LED-hez. Engem az érdekelne a fehér LED-ekről, hogy mekkora frekivel és feszültséggel lehet meghajtani a nagyobb fényerő érdekében, károsodás nélkül.
Hogy a topik címéről se feledkezzek meg, olyan indukciós tekercsen gondolkodon, amit a bringára szerelve és egy kis akksival megtámasztva ledes világítást tudjon meghajtani. Nekem van egy 5 ledes lámpám a ferde szeműektől, 3 db AAA ceruzáról megy, 700 Ft volt. Tök sötétben még nem mentem vele, de a fénye arra elég, hogy ne menjek vele neki a falnak.


csüt. márc. 10, 2005 11:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 173
Hozzászólás 
Hali!
Az egyáltalán nem baj, hogy elkanyarodtunk a topic eredeti témájától, hiszen a lényeg a bringa világítás hatásfok növelése.Habár érdekelne, hogy amit az újságban írtak az valóban igaz, vagy csak népkábítás.(igaz, ha valós lenne, akkor nem értem miért nem terjedt még el) Na mindegy!
Gratula a LED-es projectekhez!
Engem is foglalkoztatott régebben a LED-es megoldás, de az akkori ára, és nehéz beszerezhet?sége miatt elvetettem ezt az ötletet.De azt hiszem tapasztalataid alapján újra rászánom magam.(bár egy 60 LED-es lámpa összerakása, még mindig nem oldható zsebpénzb?l. :( ) De a min?ségnek ára van.Engem legjobban az foglalkoztat, hogy hogyan sikerült megoldani a LED-ek elhelyezését? Maga lámpa szerkezetéhez tudnál adni ötletet? Te ezt hogy oldottad meg? Még agyalok, hogy az én bringámra hogyan tudnám ezt kivitelezni.
Üdv!


csüt. márc. 10, 2005 11:00
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
balu1: eccer leírnád a LED-es tapasztalataidat? Egy korábbi topicban mondtad, hogy pl. részletesen kivesézted a PWM meghajtás előnyeit-hátrányait. Meg úgy általában is érdekelnének a speciális LED-ek.

Már lehet Mo-on kapni a Luxeon LED-eket, ennél nagyobbat még nem nagyon láttam. Igaz qrva drága.

És pl. érdekelnének még nagy teljesítményű infra LED-ek adatátvitelhez. Nem tudom itt is milyen típusok léteznek? Egyáltalán van-e értelme foglalkozni vele?


szer. márc. 09, 2005 17:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Itt küldöm az igért linkeket.

A következőn a 3 ledes cateye fényével megvilágított teszt terület látható.
Ezek a ledek darabonként legfeljebb 5-6 candelásak lehetnek.
http://img.tar.hu/tmscsaba/img/11177676.jpg

Ezután a 20 ledes régi első bringavilágítás fényével megvilágított teszt terület látszik. A ledek egyenként 3,5 candelásak.
http://img.tar.hu/tmscsaba/img/11177677.jpg


A következő címen a 60 ledes sorral megvilágított teszt terület látszik
piros és két zöld leddel kiegészítve 5 fehér ledenként a színegyensúly
javítása céljából.
Fehér=16cd 20 fok nyílásszög.
Piros =10cd 30 fok nyílásszög.
Zöld =20cd 20 fok nyílásszög.
Persze ezek az értékek 20mA katalógus áram mellett teljesülnek.
Viszont a megnövelt áramhoz magasabb fényerő társul.
http://img.tar.hu/tmscsaba/img/11177678.jpg

A fent látható megvilágítások szabad szemmel valamivel erősebbnek látszanak mert a digikamera érzékenysége kisebb mint ahogy a szemünk lát.

Arra érdemes figyelni, hogy addig amíg nem beszéljük meg a részleteket és kisérletezel ledekkel, csak nagyon óvatosan emeld 30 mA fölé 1 db led áramát. Hűtés nélkül ne emeld 30-35 mA fölé tartósan mert először lassan kezd hevülni de a végén azon kapod magad, hogy már veszélyesen forró lesz.
Nagyobb áramu üzemnél 45-50 mA max. viszont a hűtés nagyon lényeges! Persze ha lehet akkor ne menj el 50 mA-ig, habár jó hűtssel bírja de inkább ne kockáztassunk. Ott már nagyon a csúcson dolgozik és sok hőt termel ahhoz képest mint amit a vékony huzal láb el tud vezetni.

50mA fölött viszont néhány másodperc alatt megfut, vagyis a melegedése még nagyobb áram felvételée készteti így termikusan begerjeszti önmagát és a végén elég.

60-70mA (veszélyes zóna) környékén még egy-két másodperc is sok lehet neki akárhogy hűtöd. Persze itt nem a folyékony nitrogénre gondolok (mert ott még kibírná) hanem a házi körülmények között hűtőfelülettel elvonható hőt értem alatta.

Ha valami foglalkoztat ezzel kapcsolatban akkor írd meg és majd arra is válaszolok.

Majd folytatom... de lehet, hogy csak szombaton lesz időm ismét jobban belemélyedni, persze ha lesz egy kis időm akkor előbb is írok.


szer. márc. 09, 2005 1:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez bizony igaz, semmiből nem lehet világítani.

Ezért is jött annak idején nekem is ez az ötletem és most a kedves fórumos barátunk is eljutott ide, hogy a mozgási energiából szeretett volna nagyobb részt elvenni a világításhoz.

Ami viszont igen tiszteletre méltó minden kisérletező amatőrben, hogy gondolkodik és kombinál, azután ha valami nem jön be akkor folytatja más vonalon. Minden nagy találmány így indult, ezzel kezdődött.

Ami a legviccesebb az egészben, hogy nekem is voltak annakidején hasonló törekvéseim de egy energetikai szakember, a VERTESZ egyik idős technikusa, egyik ismerősünk megvilágította előttem az egyes eszközök energiaigényét és a rendelkezésre álló keretet és ezek összefüggéseit, veszteségeit.

Valahogy sokan bele esünk ebbe a hibába, persze senki nem úgy születik, hogy mindent tudna. Viszont ha látom, hogy valaki fogékony a tudományos dolgokra akkor az a legtermészetesebb, hogy igyekszem megosztani vele azt a keveset amire rájöttem a világ egyes részleteinek a fizikai működéséből.


És most a válaszok a kérdésekre..

Miért jó ezer led? Azt nem tudom.
Már csak azért sem mert annak a megtáplálásához legalább 15-25A közötti áramot kellene biztosítanom 3,7 - 3,8 Volt feszültség mellett.
Ezen kívül ennyi lednek már akkora fénye lenne, hogy elővehetném a sötét napszemüveget is, hogy ne vakítson engem, mert az már igazán közel napfény erősséggel világítaná a környezetet.

Azt viszont tudom miért jó 100 led vagy 50.

Jómúltkor a régi 20 ledes lámpával igyekeztem fel a János hegyre mert az egyik bringás lány Csillebércen tekert egy éjszakai dilitekerésen.

Akkor kicsit tújhajtottam a ledeket a régi gyengébb ledekkel működő fejlámpámban és az első 20 ledes csíkban is, hogy nagyobb fényt nyerjek az éjszakai sötétben. Bíztam benne, hogy eleget hűt majd a menetszél.
Az eredmény sem maradt el. Amikor tekertem fel a hegyre a teljes sötétben akkor igen fantasztikus érzés volt, hogy láttam mindent magam körül mint egy autóreflektorral.

Viszont volt egy probléma. Ennek a kellemes erős fénynek az volt az ára, hogy a túl kevés led miatt annyira meg kellett emelnem az áthajtott áramot, hogy jónéhány led azután csak remegő fénnyel és csökkent fényerővel világított tovább. Vagyis ahhoz, hogy lássak amennyire szeretnék meg kellett sülnie néhánynak, de szerintem az összes károsdhatott (a régiek közül).

Viszont megéreztem annak a varázsát, hogy látok az éjszakai erdőben.
Szinte úgy látok mintha nappal lenne.

Ez volt az ára annak, hogy rájöjjek, nagyon kevés az a led ami akkor fel volt szerelve.

Akkor jöttem rá, hogy annyi ledet kell felszerelnem, hogy ne kelljen veszélyesen nagy áramokat áthajtanom az egyes tagokon ahhoz, hogy normálisan lássak.

Ez a magyarázat, hogy miért kell öszesen 90 led, vagyis elöl 60 + a fejlámpában 30 darab.
Persze a kérdésedre most sem tudok válaszolni, hogy miért kell 1000 .
Ezt neked kell tudni...

Ha komolyan veszem a javaslatod akkor az IFA akku szóba sem jöhet a bringa teherbírása miatt.
Ha viszont személyautó akkumulátort tennénk fel (jópár éve kipróbáltam).
Az még hozzá tartozott a verteszes ismerősömmel végzett kisérletekhez. arról akár 50W-os reflektorral világíthattam és még CB rádió (President Grant) is fel volt szerelve egy házi készítésü antannával.
Azzal a hegytetőről végig kiabáltam a várost.
Na de ez csak egy napos kisérlet volt.

Viszont tényleg volt régebben tartósan egy 12 Voltos góliátelem méretü akkukból álló pakk hátul és arról ment a normál bringaizzó. Ezen kívül fel volt szerelve 50 és 20 Wattos reflektorizzó mini foncsoros tükörrel.
Sőt akkor 3 sebességes agyváltós kemping bringával jártam mindenhova.
Balatonról jöttem hazafelé hajnaltájban, talán Törökbálinton keresztül.
Néha eltekeregtem megnézni milyenek az éjszakai falvak. Egyszer látom ám, hogy egy fiatal lány megy az utcán és megáll az egyik fa kapunál és matat valamit, mint aki be akar menni.

Éppen mellé értem és arra forgítottam az 50 W-os reflektort és rávillantottam rövid ideig.
Mintha a nap sütött volna ki a kapun úgy meg volt világítva az éjszaka sötétjében.
Erre hátra nézett de mivel egy kemping bringát látott ezért keresgélte tovább az erős fény forrását.
Szerintem el sem hitte volna, hogy a kemping bringa világította meg mellette a kerítést olyan fehér fénnyel.

Az ilyen persze nem volt rendszeres csak az akkor úgy alakult.

Persze azok az izzók nem bírták sokáig azzal az akkuval. Folyamatosan nem is használtam csak pillanatnyi előrenézésre.

Egyidőben gyakran jártam bringával a Balatonra Debrecenbe Körösszakállra ide-oda ahol éjszakába nyúlt a túra ezért sokszor úgy éreztem a sötét országúton, hogy a semmibe megyek a sötétben mert alig láttam valamit a bicikli izzóval.
Többször volt amikor elvakítottak az autók, de csak addig amíg nem volt nekem is erős fényem. Azután már bármikor le tudtam kérni a reflektorozó autók fényét egy-két erős villantással.

Sokszor fogalmam sem volt mi van előttem húsz méterre.
Nagyon szoar érzés volt.

Amikor már nagyon jó lett volna ha legalább egy pillanatra előre látnék valamit akkor egy pillanatra megnyomtam a fénykürtszerüen használt 50Wattos izzó gombját és valami felszabadult érzés volt, hogy látok!
Látom mi van előttem. Akkor álmodoztam olyan lámpákról ami nem meríti le fél óra vagy tíz perc folyamatos működés után az akkut.
Ehhez nem kell nagy sebességgel menni, bringával elég ha poroszkál az ember a vaksötétben.

Persze volt másik eset is amikor még hagyományos bringalámpával tekertem (talán még dinamóval) és Budakalászon mentem egy teljesen sötét utcán. Akkor nem poroszkáltam hanem nyomtam közepesen. Egyszer csak valami feketeség bontakozik ki a lámpám fényénél talán egy méterrel előttem és éppen, hogy megúsztam az ütközést. Egy vidéki kivilágítatlan biciklis volt fekete mindenfélében, hogy még véletlenül se lehessen látni, mint az vidéken szokásos.

Sok ilyen apró dolog indított arra, hogy egyszer ha lehetőségem nyílik rá akkor valami rendes nappali láthatósághoz közeli fényt állítsak elő.
Tehát nem nappali fényt értek alatta hanem olyant ami mellett már annyira tudok tájékozódni a saját környezetemben, hogy kényelmesen és időben megláthassak bármit akár messziről is.
Egyébként az a párszáz méteres hatótávu reflektor nem is volt rossz ötlet!

Aki már ment éjszakában az tudja mennyire jó dolog az erős fény amikor látni kellene valamit.


Most erre itt a lehetőség.
Van kettő darab 5,4 A/h 8 Voltos lítiumion aksim amiből összerakok egy darab 4Volt 20 A/h fölötti akku csomagot.
Ennek a súlya nem jelentős. A legkönnyebb a Lítium-ion, ennél csak a Li-polimer ami még kisebb súlyt képvisel.
Ehhez elég jó áron jutottam hozzá (2000,-Ft/egység) egyszer amikor olcsón, szinte fillérekért kiszórták az elfekvő készletet a Mmarktban a nyugatinál.

Na most ha folyamatosan működik nagy teljesítménnyel a ledsor akkor elvileg 10 órán keresztül tudok világítani folyamatosan.
Persze ez nem teljesen igaz mert amikor csökken az akku feszültsége akkor a fogyasztás is jelentősen lejjebb esik és ettől a tíz órás üzemidő kitolódik minimum a duplájára. Vagyis legalább kettő éjszakát folyamatosan végig tudok világítani, a másodikat már gyengébb fénnyel.
Ha nem használom ki a maximum fényerőt akkor ennek többszörösére is elég az energia.

Viszont a fénye így, takarékos üzemben is jóval több mint bármilyen egyéb biciklilámpának a fénye.
...és nem kell IFA akkumulátor, az legfeljebb poénak jó.

A hátsó lámpa fényét (ebben teljesen igazad van) azt is szabályozhatóra kellene építeni. Meg is fogom csinálni. Ha olyan forgalomban megyek ahol sok fény van körülöttem akkor feljebb kapcsolom.
Amikor viszont bringás társaságban haladok akkor vissza veszem a fényét.

Milyen jó, hogy beszéltünk ilyesmiről.
Ezt az ötletet köszönöm neked, hasznos volt.
Abban is igazad van, hogy a villogó fény inkább felketi a figyelmet.

Igaz, kissé elkanyarodtunk a főcsapástól de a topik nyitó fő témája a bicikli világítás hatékonyabb megoldása volt amire lett is volna ötlete de közben arra is rájött, hogy az nem lenne használható mert bármivel is termeli meg az energiát, ha teljesen ki is tudja zárni a súrlódást és nagyon sűrüre építi a szelvényeket és ahhoz illő mágnest is tud készíttetni tehát lassu fordulattal is sokszor metszik az erővonalak az indukció létrejöttéhez szükséges részeket, az energiát akkor is tőle veszi el a szerkezet amivel világít.

Tehát az alternatív megoldást érdemes kitárgyalni ha az vezet a topik nyitását elindító célig, a jobb kerékpárvilágítás megvalósításáig.

A leírt generátor is csak a célt volt hivatott megvalósítani ami végülis értelmét vesztette a felhasznált energia és a hozzáadódó veszteség fékező erejét figyelembe véve.


kedd márc. 08, 2005 22:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
........ A hátsó villogóhoz kiegészítésképpen hozzáteszem az egyik kerékpáros lámpaépítős kolléga autós tapasztalatát:
-=RelakS=- írta:
Valamelyik este majdnem elcsaptam egy bringást. Megyek a kocsival, éppen befordulok egy utcába. Nézek jobbra-balra, mire a bal szemem sarkából kiszúrtam, hogy valami villan. Gondoltam, hogy csak valami csillogás lehet, de visszanéztem. Hát nem egy bicajos villogó lámpájánál láttam, amint éppen elalszik a fény?! A frász jött rám. Ha folyamatosan világított volna, sokkal hamarabb kiszúrom...


A lámpa kivitelezésénél is több szempontot kell figyelembe vennünk.
Ez annyira összetett és sok különböző eltérő de egymással sok mindenben össze is függő dolog figyelembe vételét igényli, hogy csak lassan részletenként tudom kifejteni az összes lényeges összefüggést amit eddig megtapasztaltam. Ez most olyan lesz mint egy több űléses kurzus :)

Nem akarok szerénytelennek látszani de már nem is tudom hány éve fektetek bele temérdek munkaórát, hogy kidolgozzam a tökéletes megoldást. Ez persze koránt sem jelenti azt, hogy netán csak ez az egy megoldás lenne célravezető, de én ezt találtam ki.
Másra hagyom, hogy kijöjjön egy mégjobbal :D

Láttam a neten számtalan kör formában kivitelezett ledes fényforrást aminél annyira nem okoz vakítást a beépített néhány led száma miatt, ezért ott ebből a szempontból nem feltétlen lényeges, hogy a felfelé kilépő fényt letükrözzük magunk elé.

Azokban az esetekben annyira kevés fényt bocsájt ki a bicikli lámpa egyáltalán, hogy még jó is ha egy kicsit szembevilágít a forgalomban mert a láthatóságot ezzel biztosítja.

Egyébként is ennél jóval több jut a vezető szemébe egy jól beállított nagyobb teljesítményü gépkocsi lámpa esetén még szóródásból is.


A bringalámpából így felfelé kilépő fény legfeljebb nem az előttünk levő területet világítja, ennyi lehet a hátrányunk a gyári köralakban elhelyezett ledek esetén.


Na szóval akkor folytassuk a saját ötletemmel.

Ha kimondottan erős fényforrást építünk akkor nagyon fontos, hogy a lámpánk ne vakítson a forgalomban de világíthasson felfelé is amikor terepen használjuk.

Tehát (az én saját ötletem és az általam meghatározott kritériumok szerint) ilyen forgalombiztonsági feltételnek is meg kell feleni ha az átlagosnál erősebb fénnyel szeretnénk világítani mert ellenkező esetben vagyis ha erősen vakítjuk a forgalmat akkor közlekedés veszélyeztetéséért vonhatnak felelősségre minket.

Mi a megoldás...
A felfelé igyekvő fényt rá kell venni arra, hogy lefelé vegye az irányt, Így nem vész kárba az a fény sem ami egyébként a szembejövőket szokta vakítani a gyári bringalámpákban. Ezért a ledeket én vízszintesen egy sorban helyezem el és közvetlen a ledek fölé egy jól tükröző fényvisszaverő lapot építek. Ez még csillogóbbá tehető ha valami tükrös fóliát, de akár alufóliát a fényesebb felével kifelé ragasztunk rá egyenletes rétegben spray-ból kifújható ragasztóval. Így oldottam meg én is de alufólia helyett tükrös műanyag fóliával aminek a másik oldala fényes tükröző naptár volt valaha.

Ezen kívül állítható magasságunak kell lenni az egész lámpafejnek mert ezzel teljesen kedvünk szerint határozzuk meg a fény felső határvonalának a helyét az úton. Vagyis városban mindig egy kissé a lámpa saját szintje alá kell világítanunk mert akkor biztosan nem vakítunk senkit, erdőben viszont kedvünk szerint akár a fák tetejét is megnézhetjük ha baglyot hallunk rikoltani a fejünk felett :shock:

Persze ez akkor a legjobb legkényelmesebb ha a kormányon elhelyezünk egy plusz darab váltókart kicsit beljebb és annak a bowdenjét hozzuk össze a billenthetően megépített lámpafejjel. Így bármikor menet közben oda világítunk ahová tetszik 8)

Most ennyit írtam de már tényleg felteszem az igért képeket.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 hétf. máj. 29, 2006 11:30-kor.



kedd márc. 08, 2005 17:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. szept. 25, 2004 7:04
Hozzászólások: 385
Tartózkodási hely: Saint S,Budap Est :D
Hozzászólás 
Gondolom a semmiből nem lehet energiát előállítani.
Miért jó 1000 darab ledet használni?
a)Ifa akkumulátor szükséges a bringára a ledek áramfelvételének biztosításához :)
b)Távolsági fényszóró bringára,hatótávolság 200 méter :)
c)Fő a biztonság nagy sebességnél :)
Én 1000ért vettem hátsó villogót.Nagyon keveset fogyaszt és aki ezt nem veszi észre az látogassa meg a látszerészt.
A mögöttem kerózó haverok szidnak mert szemfájdító a fénye.
Ami másodpercenként villan eleve sokkal gazdaságosabb és nagyobb fényerejű.
Elég jól sikerül elkanyarodnunk a topic eredeti témájától :)


kedd márc. 08, 2005 16:48
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez a led dolog nem annyira egyszerű mint itt a hozzászólásokból kiderül.

Először talán nézzünk bele felületesen a fizikába, hogy legyen mit mihez hasonlítani.

A ledeknek általában Candelában szokták megadni a fényerősségét a katalógusokban. Megadták egy-egy helyen lumenben is viszont ez a kettő mértékegység másként érzékelendő. Ebbe most nem folynék bele mert nem szeretnék pontatlanul fogalmazni.


/A candelát most használjuk az egyszerüség kedvéért mint viszonyszámot. Emellett feltételezzük, hogy 20 fokos nyílásszögü ledekkel dolgozunk.
Ha ettől eltér valamelyik azt külön megemlítem./


Eleinte voltak a bőven egy Candela alatti ledek, azután találkoztam 2-3 és 3,5 candelással is ami akkor erősnek számított. (ilyenből építettem meg az első 20 ledes brigalámpát ami még most is fenn van elöl, magassága a kormányról billenthető), amire mindenkinek volt valami megjegyzése mint "nézd a halogén", "hú nézd xenonlámpa van a bringán" meg "húde nagy fénye van" és volt aki azt mondta, "még azt hittük autó jön a bicikliúton..de egy lámpával?..."(ez az a félgyengés kékes 20 ledes lápasor volt) "hú de jól néz ki" és még sok hasonlót hallottam róla út közben.

Arra viszont kiváncsi leszek mi lesz az általános a reagálás az új ledes napocskasorra, amint a képen majd látszik a különbség (több mint tízszeres) ha rövidesen felteszem és belinkelem a képek címeit.


Tehát a 3 Candela körüli ledeknél tartottunk eddig.

Azután már igen nagy csodálkozásomra jöttek a hihetetlennek számító 5-10 candelásak amiket a CatEye lámpákban is használnak (újabbakban tizeset) de abban kisebb nyilászögüek lehetnek ahogy tapasztaltam, vagyis valamivel kisebb területet világít meg az adott fénnyel.

És most itt van és elérhető darabonként a 16 candelás fehér is ami az átlátszó műgyantaburkolatu huzalkivezetésü ledek között jelenleg már a nagyon erősnek számító korszerü ledek közé tartozik.


Az előző fórumos megjegyzéshez hozzá szólva.
Nem mindegy, hogy 800 forintos három ledes kínai bringalámpát veszel amiből három nem világítja még felét sem az egy 400.-Ft-os extrafényü lednek.
Azzal már én is jól megjártam régebben. Vettem belőle többet is, hogy majd kitermelek belőle olcsó ledeket. Aztán alig világítottak, sőt kicsit meghajtva hamar meghaltak azok a ledek. Szóval bármit csak azt a kínait ne!

Sőt, vettem még akkor kínai hátsó piros villogót.
Na persze az első utamon az első zökkenő alkalmával széthullott az egész, elemek külön fedele külön, szóval ahány darab annyi felé gurult.
Legközelebb már rafináltabb voltam és celluxal megragasztottam a fedelét.
Akkor már néhány bukkanót kibírt és utána hullott ripityomra, csak a fedele maradt félig rajta. Az elemeket meg sem találtam.
Persze azért annyit világít ez is (amíg szét nem esik), hogy ne írjon fel a rendőr.
Ennyit a kínairól.


A többezerért kapható kicsit régebbi CatEye lámpában lévő ledek darabonként már kb. 1/3-át világítják a most 400,-Ftért kapható csúcstechnikás pédányoknak.

Viszont a legújabb technológíával szerelt jóáron kapható (5-6000.-? 5 ledes) CatEye lámpákban Már majdnem olyan erős ledeket használnak mint amit az Elektro Kontha üllői úti boltjában vásárolhatsz. A korszerű CatEye (netes infó szerint) már nem 6 hanem 10 candelás ledekkel van szerelve az itt kapható 16 candelással szemben vagyis annak a 2/3-ad fényerejét is tudja ledenként.

Éppen múlt hónapban cseréltem az egyik kedves bringás hölgyismerősömnek a 3 ledes CatEye ledjeit ilyen extrafényüekre ami már önmagában is hatalmas javulást jelentett.
Azután még alatta és fölötte is helyet kapott három-három led amiben más piros és zöld is volt. Így a színfelismerés is javult és a fénye átkapcsolhatóan lett kialakítva. Beépítettem alulra egy kis billenő kapcsolót. Ezzel akkor kapcsolja be a nagyfényt amikor csak szüksége van rá.
Ebben minden led lábát (ami azonos potenciálra köthető) elláttam hűtéssel ami egy rézlemezen kijött egy "szőrös" alumínium hűtőbordácskához.


Így már talán sokkal áttekinthetőbb mit érdemes venni és mi a drága, a sok olcsó semmi vagy az egy-két drágább valami.

Majd írom tovább, sőt a néhány sötétben, azonos kamera beállításokkal a különböző brigavilágításokról készített tesztfotót rövidesen felteszem.


Addigis leírom mit lehet majd látni:

A kínai 800.-Ftosról nem készült kép mert ott úgysem látszana semmi, csak a sötét talán valami felismerhetetlen derengéssel.

Az első a hagyományos CatEye lámpa fényét mutatja.

A második egy 20darab régebbi 3,5 cd-ás ledekkel működő ledcsík által megvilágított területet ábrázol.

A harmadik viszont a 60 darab leddel szerelt fényforrás ahol 40 fehér led üzemel és a színlátás javítása érdekében 10 cd-ás piros és 20 cd-ás zöld is be van keverve közéjük, persze a pirosat külön áramkörre kell kötni mert jóval kevesebb feszültségről már felveszi az üzemi áramot.
A zöld viszont többet bír vagyis akár közvetlenül beköthető lenne a fehérrel együtt. Talán azért lenne célszerü mégis külön körre kötni mert amikor a fehérek áramfelvételét beállítjuk akkor csak úgy lehet mérni ha elektromosan is külön van választva bármi más színtől.

Összességében a 16 cd-ás fehér ledek száma 40 db, de az kicsit kékes-lilás fehér.
A piros 10 cd-ás 30 fokos nyílásszögü ledek száma 10 db.
A zöld 20 cd-ás ledek száma viszont 20 db.

Vagyis 5 fehér mellett van egy zöld, piros, zöld led, aztán kezdődik előlröl a fehérekkel.

Ezzel a trükkel közel fehérnek látjuk a fényt és a szinek közel álnak a természeteshez legalább a felismerhetőség szintjéig.

Készítettem felvételeket egy teszt területről azonos kamerabeállításokkal.
Mindegyiknél 320 ISO érzékenység állt be, a blende 5.6 volt és az expozíciós idő 1/8 sec.

A felvételeket a különböző fényforrásokkal a leírt módon azonos távolságból megvilágítva és azonos kamera beállításokkal fotóztam.

Most egy kicsi türelmet kérek ismét mert a képeket össze kell állítanom, feliratozom melyik mivel készült és azután felteszem a netre.
Ez majd önmagáért beszél, hogy mit miért érdemes tenni a világítás terén.

Azt, hogy miért nem jó a kínai azt inkább most leírom. Mert annak a fénye annyira kevés lett volna, hogy nem is lett volna érdemes a teszt területet azzal megvilágítva lefotózni.

Ezeket azért írom ilyen részletesen mert egyébként sok minden nem lenne érthető és néhány ilyen semmit érő kínai holmi említése zavart okozhatna.

Viszont a következőben belinkelt fotók majd önmagukért beszélnek.

A technikai részleteket majd folytatom de itt már kicsit zsúfolt lenne ezért ezt elküldöm és azután jönnek a fényforrásokkal megvilágítt tesztfotók.

mértékegység pontosítás miatt jav.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 hétf. máj. 29, 2006 11:17-kor.



kedd márc. 08, 2005 14:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. szept. 25, 2004 7:04
Hozzászólások: 385
Tartózkodási hely: Saint S,Budap Est :D
Hozzászólás 
1 dióda 400ft,egy biciklivillogó 800.
' dióda ingyen van :)
A lámpákkal megdupláztad a keró értékét :)


hétf. márc. 07, 2005 19:50
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 173
Hozzászólás 
Hali!
Igen, időközben én is elgondolkodtam a dolgon, és rájöttem, hogy nem lenne egyszerű helyzet egy 10-20W-os dinamót(generátort) tekerni, főleg emelkedőnek felfelé, pedig ott is látni kell :)
Nekem is a LED-es megoldás tetszik a legjobban, egyetlen nagy problémám az árukkal van.Tesztelni még nem teszteltem egyet sem(időközben más projectek is becsúsztak), de hagyatkozom a Te ismereteidre.Szóval akkor már akár 3 LED-del is ki lehet váltani egy átlagos izzót?Akkor akár 10 LED megfelelne 3 izzónak.Ez így már elég biztatóan hangzik az élettartamot is figyelembe véve.Meg aztán egy halogén izzónak az ára is eléggé borsos.És az nem elégszik meg pár 10 mA-rel.Már csak a lámpa kivitelezés érdeklne.Ez
ügyben milyen tapasztalataid vannak?


hétf. márc. 07, 2005 11:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...még annyit hozzá tennék, hogy a 62 ledes lámpa legkevesebb felvett teljesítménye ami még jó láthatóságot biztosít az 1,5 watt. Ez jóval erősebb mint egy normál bicikli világítás.

A maximum amit tud az kb 8 watt felvett teljesítmény, de az már nagyon vakító reflektornak felel meg ha ledekkel van kivitelezve.

Ha csak úgy saccoljuk, hogy három ledet veszünk egyenő fényünek a hagyományos bringalámpával akkor a 60 led az kb 20 hagyományos lámpának felelne meg, pedig a három led teljesítmény felvétele majdnem fél Watt ha kicsit túlhajtjuk és hűtőfelületre kötjük a kristályt tartó lábat.

Elég borsos a ledek ára de ha valaki elég megszállott ahhoz akkor sokmindent el lehet érni.

Azt is leírom hol vettem a kimondottam erős fényü ledeket:
Üllői út 67. Elektrokontha. Darabja 400 Ft, szóval csak megszállottaknak...

A fényerő szabályozást ellenállással oldottam meg.
Persze még csak félig van összerakva, vagyis világít de még meg kell építeni azt a mechanikát ami a ledsort billenti a kormányon lévő váltókar segítségével.

Arra viszont nagyon oda kell figyelni ha valaki ilyesmivel kísérletezni kezd, a fehér led 3,4 V-ról gyengén világít és kevés áramot fogyaszt. Viszont 3,8-4 V-ról akár el is szállhat gyorsan viszont világít és forrósodik mint a nap.

Sütöttem már én is ledeket kisérlet közben téves számítás miatt, szerencsére nem túl sokat..

Tehát meg kell találni az optimális feszültségértéket mert ellenkező esetben hamar búcsút mondhatunk a méregdrágán vásárolt ledeknek.

Nem is a feszültség az amire nagyon figyelek mert a tizedvoltokat sokkal nehezebb ellenőrizni mint az áramot. Néhány tized volt feszültség emelkedés esetén meg is duplázódhat az áramfelvétel de meg is többszöröződhet ami a led végét jelenti :!:

Arra szoktam figyelni, hogy 30-35 mA az az áram amit a fehér led hűtés nélkül még úgy ahogy elvisel.

Viszont ha egy led melegszik akkor hamarabb csökken maradandóan a fényereje tehát érdemes hűteni.

Jó hűtéssel legalább 50 mA-t elbír de akkor legalább 10 cm2 hűtőfelület szükséges ledenként és közel a kristályt tartó láb tövéhez.
Ezt úgy szoktam megoldani, hogy jó hővezető képességü rézlemezre forrasztom és azt szilikon hővezető krémen keresztül fogatom rá a hűtőbordára. Ha valakit érdekel akkor írj és elmondom amit már mechanikus szerelésnél kitaláltam mert akkor nem kell ismét feltalálnod a spanyolviaszt.


Tudom, hogy itt egy jobb biciklidinamót szeretett volna létrehozni a topik nyitója de mivel a nagyobb teljesítményhez lassan már nem is a bringát hajtanád hanem a dinamót ezért fogtam meg innen a dolgot ahogy leírtam.

Igaz, hogy más módon de ez is a megoldást célozza.


vas. márc. 06, 2005 17:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok
Most jutottam ide és én is éppen a bringavilágítás reflektorizálásán dolgozom (hobbiból) már pár éve. Így szép magyarsággal mondva.

Szerintem a jobb hatásfoku fényforrás lehet a másik megoldás :!:

Akkut viszont már egészen jó áron lehet kapni, akkor viszont nem megy el az energia nagy százaléka a dinamó (akár üresben történő) megforgatására és akkor nem is számoltuk a korábban valamelyik hozzászólásban oly pontosan megvilágított általunk leadott és generátor v dinamó által felvett mechanikus teljesítményt ami bizony sok lehet.
Azt, hogy mennyire érezzük meg az erőnlét kérdése.

Szóval ledekkel próbálkozom és már igen sok mindenre rájötttem.
Most készült el nemrég a 28 ledes fejlámpa és a 62 ledes reflektorcsík a kormány elé. Ezzel viszont már le lehet szállni a ferihegyi kifutón :D


vas. márc. 06, 2005 9:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Szerintem egy biciklidinamó 1-2 wattnál többet nem ad le, mert az izzók sem nagyobbak. És már ez is érezhető a "tekerésen". Ha valahogy sikerülne feltuningolni 10-20 wattosra, akkor nehéz lenne tekerni, bármilyen fordulaton. És mivel nem túl jó a hatásfoka, a kis felület miatt nagyon melegedne.


szer. aug. 04, 2004 15:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 475
Hozzászólás 
Hy.

Megvan a cím:
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php? ... =3+f%E1zis
3 fázisú léptetőmotorhoz kontroller a címe.

http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... did=127606
Itt van, hogy lehet a cd-motorból 3fázisút csinálni.
Én persze nem ezt a vezeérlést csináltam, 555+4017+kapcstranyák.
A 4017 4.kimenetét resetre, az első 3-at a tranyákra.
Tudom, ez nem u.a. a hatás, de elég jól bepörgött a freki növelésével.

Talán kapok most egy rossz cd-romot, megnézem, hogy annak a motora is bír-e annyit.

Gergő


vas. aug. 01, 2004 10:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Azért csodák nincsenek.

Ha 2x20=40W -ot akarsz kivenni a generátorból, 50%-os hatásfonkál (ekkora méretű generátornál jó, ha ennyi) 80W-ot kell "beletekerni" azaz 80W-ot. Ez baromi sok.
Gondolj csak bele, 1LE=735W. Mit gondolsz, mikor tekered a bringát, hány lóerőt nyomsz bele? Jó ha 150-200W-ot, de akkor erős gyerek vagy.
De ha 100% a hatásfok, az is 40W.


szomb. júl. 31, 2004 17:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 173
Hozzászólás 
Hi!
gergo04:
nem tudod véletlenül, hogy melyik topic volt ez?
Érdekel a téma.
Spafi:
alap szinten én is tanultam elektrot.Ezzel a ténnyel tisztában vagyok.Azért köszi a felvilágosítást.Ha jól tudom akkor talán Lenz törvényének van köze a dologhoz. :?
De még talán így is könnyebb lesz tekerni, mint most kettőt.
Azt hiszem amilyen egyszerűnek tűnik ez a project, annyira nem lesz az.
A fordulatszámnak pedig nem azért van köze hozzá, mert így simább feszt lehet előállítani(nagyobb fordulat esetén)?
Üdv!
Pákaforgató
Ui.: ha esetleg sikerül összehozni, akkor mi is feltalátunk valami újat? :P


szomb. júl. 31, 2004 16:10
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Pákaforgató!

De ugye azt nem gondolod, hogy egy nagyobb teljesítményű generátort ugyanolyan könnyű lesz forgatni?

A fordulatszám nem tudom, hogy miért kritérium. Kisebb dörzskerék kell rá, és egyből nagyobb lesz a fordulatszám! (Igaz, ez jobban koptatja a gumit.)


szomb. júl. 31, 2004 14:17
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 475
Hozzászólás 
Hali.

Nem pontosan dinamóként használható, de a cd-rom motor is elég nagy nyomatákkal bír, ha kiszeded, átalakítod 3pólusúvá. Valmelyik topicban volt téma, megcsináltam egy motorral, hatalmas fordulatszámot és erőt tapasztaltam.
Szal ez a motor alapból elég sok pólusú, már csak azt kellene kipróbálni, hogy lassú fordulaton a valamilyen módon összekötött tekercsek mekkora teljesítményt adnak le.

Gergő


szomb. júl. 31, 2004 11:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 173
Hozzászólás 
Hello!
Az erősebb mágnes ok.(bár nem tom miből lehetne bontani egyet)
A tekercslési módszer alatt mit gondoltok?
Több pólust alakítsak ki rajta?
Meg akkor mi az a nagy "korszakalkotó" találmány amiről az újság ír?Vagy csak kamu az egész?
Nem lenne rossz dolog autó fényszóróval vakítani este az utcán. :)
(Még esetleg fénykürt is lenne). :lol:
Üdv!
Pákaforgató


szomb. júl. 31, 2004 8:47
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!
Pontosan én sem tudom, hogyan lehetne igazán nagyot dobni a teljesítményén. Egyedül a régi Simson Star-omon újítottam meg egy kicsit a dimangót :) . Kapott jobb minőségű rézhuzalt, "frissebb" vasat a tekercsbe és egy fesszabályzót, hogy ne égjen ki az izzó... Egész jó lett. Aztán sikerült ripityára törnöm a motort és vele együtt magamat is. Pedig lett volna még egy-két ötletem...
A bicikli dinamót szerintem is esetleg erősebb mágnessel, jobb tekercselési módszerrel lehetne erősebbé varázsolni.

Üdv.:Kaninjo


pén. júl. 30, 2004 20:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sok pólusú, erős mágnesű generátorok kis méretben is leadnak igen nagy teljesíményt, nézzétek csak meg egy modell-repülőgép motorját! (Motor=generátor, csak megfordítva.) 20-30g, és kb. ugyanennyi W-os. Nincs ebben semmi csoda. Csak éppen ugyanennyi ezresbe is kerül, és még vezérlő elektronika is kell hozzá.


pén. júl. 30, 2004 16:46
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 173
Hozzászólás 
Hello!
Kaninjo:
Szerinted hogyan lehetne megoldani ezt a dolgot?Mi lenne az a némi átalakítás, amivel fel lehetne 'tuningolni' egy dinamót?
Erősebb mágnes?
Jobb minőségű vasmag?
Több huzal nem fér el benne.


pén. júl. 30, 2004 16:27
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
_optikus_ írta:
pakaforgato írta:
nem hiszem, hogy kamu lenne, mert feltalált valami spéci elektro motort is

Biztos az olajmaffia eltette szegenyt lab alol (ahogy tobb szaz tarsat is) :wink: :D :D :D

optikus! Ennyire elképzelhetetlennek tartod, hogy növelni lehessen egy **** dinamó hatásfokát házilag??
Ha jól értem pákaforgató írását, szó sem esett arról, hogy álló keréknél is kijönne belőle a 20W :) . Az viszont egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy alacsony fordulatszámon is képes legyen leadni pl. 20 W-ot némi átalakítással.


csüt. júl. 29, 2004 21:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
pakaforgato írta:
nem hiszem, hogy kamu lenne, mert feltalált valami spéci elektro motort is

Biztos az olajmaffia eltette szegenyt lab alol (ahogy tobb szaz tarsat is) :wink: :D :D :D


csüt. júl. 29, 2004 13:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 173
Hozzászólás 
Hi!
_optikus_:
nem hiszem, hogy kamu lenne, mert feltalált valami spéci elektro motort is.(legalábbis az újság ezt írja, aztán ki tudja :? )
edl:
ahogy a képen látom nincs a küllőkön semmi.Egy régi magyar dinamó(generátor) van átalakítva.Méretei kb. ugyanakkorák, csak látszik rajta, hogy gányoltak rajta valamit házilag.
Beszkenneltetném a képet, de így is elég gyenge.
Azt írják, hogy az állórész tekercselt, a forgórész, pedig egyetlen darabból áll.(akárcsak a többinél) Nem lehet, hogy valami örvényáramon alapuló szerkezet?
Üdv!
Pákaforgató


csüt. júl. 29, 2004 13:07
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 331, 332, 333, 334, 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség