Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. máj. 11, 2024 2:30



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Szerintem LHHH (alias 3-as hatar h1) optimalis lenne egy ilyen teszteleshez, de nem zarkozom el mas alternativ helyszinektol sem, ami 50 Km en belul van.. kijelolunk egy helyet, es idopontot, meg egy turavezetot, aki ismeri a terepet...a talihely, es a turavezeto szerintem nem fog gondot okozni, az idopont meg legyen kello tavolsagban, hogy mindenki tudjon tervezi , aki jonni akar.. Nem kell extra korulmenyekre szamitani, de megfelelo mennyisegu ivovizet, egy potbelsot, es a fazosabbak egy vekony pulovert hozhatnak magukkal, mert napnyugta utan eleg huvos tud lenni erdos teruleten..
Na meg hatásos szunyogriasztót!
Tegnap feltekertem a HHH oldalán és bevettem magam az erdőbe egy meredek túrista úton.
Persze ott csak tolni lehetett a bringát. Toltam egy lépést és behúzott fékkel tartva kapaszkodtam bele amíg feljebb léptem.
Közben jött egy szunyog ami megcsípett és ezért gyorsan bekapcsoltam a napelemes gombakkus zümögő szunyogriasztómat amivel csak azt értem el, hogy az összes szunyogot felriasztottam, hogy itt az étel lehet jönni kajálni.
Szerintem ezt valami szunyogbarát találhatta ki. :( Még jó, hogy volt nálam golyós kenhető rovar riasztó.
Miután azzal bekentem magam, már tényleg eltűntek a szunyogok, néhány próbálkozó szaglászásától eltekintve, de azok már nem csíptek.

Szóval ha lesz valamikor éjszakai lámpatúra akkor rengeteg szunyogra lehet számítani.

KAMA3 írta:
Balu1: ha gondolod, én rendelkezem némi gyártokapacitással, és meg is tudom tervezni a NYÁK-ot.. Ha elküldöd a kapcsirajzot, egyet neked, egyet nekem elven meg tudom csinalni, a marástol a forrasztasig... talán ezalatt a két hét alatt nem jöttem ki a gyakorlatból...
Köszönöm, de már lassan összehozom.
Persze ez még csak a kisérleti darab lenne amiben mindent lehet cserélgetni. Aztán ha kiforrja magát akkor annak alapján készülhet majd tovább is, akár következő példányban. Addig nem is igazán tudjuk, hogy mekkora alkatrészek lesznek és pontosan mi hova jön. A végleges változatot akár teljesen smd kivitelben is meg lehetne csinálni.

Régebben Ros-Co. mondta is, hogy azzal lenne célszerü de lassan rájövök, hogy igaza volt. Persze addig semmit nem érdemes véglegesen megcsinálni amíg nem kipróbált és végleges a kapcsolás. De azért köszi a felajánlást. Tényled, Ros-Co. hogy eltűnt.


vas. aug. 07, 2005 19:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
jobb klikk a kepen, es Tulajdonsagok (ALT+Enter) majd pedig EXIF fullencs


vas. aug. 07, 2005 19:23
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
rekk írta:
Köszi, ezt letöltöttem.
A képeket látom is vele viszont az exif adatokat nem találom hol lehet elérni.
Gondolom valahol be lehet kapcsolni a lehetőséget.
Az elején kiírt valamit, hogy be kell kapcsolgatni ami nem jelenik meg alapértelmezettként.
Azért eddig ezzel együtt jónak tűnik.
Majd a többi része is kederül hol is van benne.


vas. aug. 07, 2005 16:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Wolfheart írta:
Balu! Érdekelne a huzallábas ledek hűtésének a mikéntje. Egy fajtát kigondoltam...

Szóval a led katódját (a kristály oldali lábat) felülről ráforrasztom egy rézlemezre..
A többi lednél is ugyanígy forrasztom, igy lesz egy közös pontom... A rézlemez hátuljára jönne az alu hűtőborda.
Igen ez nagyon jó irány, gyakorlati kivitelezés közben majd úgyis megmutattja a lehetőséget mit hogyan lehet..
Egyébként több részleteiben eltérő erre az elvre épülő megoldás lehetséges.

Az viszont lényeges, hogy előre futtasd be ónnal a rézlemezt ahova a ledek jönnek.
A ledeket lehetőség szerint rövid minél rövidebb lábbal kösd be közelebb a tövéhez vagyis a kristályhoz.

Gyorsan kell forrasztani.
Megfelelő hőmérsékletü pákával a legrövidebb idő alatt be kell fejezni a forrasztást.
Ha lehet és van akkora szabadon maradt kivezetés a kristály oldalán akkor egy hegyes csipesszel (ami odafér) érdemes forrasztás alatt is hűteni a ledhez menő "lábat".
Forrasztó pasztát sem árt használni de azt utólag érdemes vízzel alaposan lemosni mert elektromosan vezető tulajdonságu anyag.

Az is lényeges, hogy a réz és az alumínium között legyen egy hővezető paszta réteg.
A tényleges feladata a hő jobb átadása miatt is fontos de a réz és alumínium egymástól elválasztása is fontos
mert az alu és a réz nedvesség hatására kémiai kölcsönhatásba lép egymással.
Nekem ilyen hővezető pasztám van, a József krt. sarkán vettem a vegyszer boltban, ott ahol a forrasztó pasztát is.
--Kép
A kép nagyban:
http://img.tar.hu/tmscsaba/img/12949163.jpg

Közben itt korábban felmerült a vízállóság.
Igazán nem hiszem, hogy ennél a feszültségnél komoly gondot okozna az víz mennyiség ami ezt érheti de
végülis le lehet lakkozni azokat a részeket, forrasztási pontokat amit a víz összeköhetne. Így már tényleg megelőzzük az esetleges elektrokémiai korróziót.
Az alu és réz között viszont a hővezető paszta szigetel.


vas. aug. 07, 2005 16:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Közben találtam adatlapokat a ledhez. Egész korrekt oldala van a gyártónak. A fehér ledekről infó itt: http://www.luckylight.cn/new/ebusiness/en/product_list.asp?catalogid=5&type_id=28


vas. aug. 07, 2005 13:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Balu1 írta:
Most darabja a fehér korábban említett lednek 250,-Ftba kerül.


Igen, ennyi! http://www.elektrokontha.hu/ Ott az írógépre klikkelve lehet letölteni a listát zipelve, amit kicsomagolsz, és egy .xls kiterjesztésű Excel-el megnyitható filet találsz benne. Konkrétan a ledhez tartozó sor a 7259-es:
22-02-13 LED DIÓDA 5 mm fehér nagy fényerejű víztiszta 16000mCd /20mA 20° LL-583WC2C-001 LUCKY 199,20 967,00 250/10db
A 199,20 Ft a nettó darabár, a 967 a raktári készlet (azt hiszem), és a 250/10db a kiszerelési csomag. Tehát ~250 Ft egy darab áfával. Holnap valószinűleg veszek egy 10-es csomagot. Lehet, hogy darabra is adnak, de nekem pont jó az a tizes.
Balu! Érdekelne a huzallábas ledek hűtésének a mikéntje. Ha már leirtad, akkor bocsi, csak még nem olvastam végig az egész forumot. Egy fajtát kigondoltam, lehet, hogy te is pont ezt alkalmazod :) Szóval a led katódját (a kristály oldali lábat) felülről ráforrasztom egy rézlemezre, mintha smd lenne. A többi lednél is ugyanígy forrasztom, igy lesz egy közös pontom. A másik lábának pedig a rézlemezen fúrok egy lyukat, amit valahogy elszigetelek a lábtól (pl zsugorcsővel) A rézlemez hátuljára jönne az alu hűtőborda. Javits ki ha hülyeségeket beszélek.
:lol:


vas. aug. 07, 2005 11:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. máj. 11, 2005 13:36
Hozzászólások: 392
Tartózkodási hely: bp
Hozzászólás 
Idézet:
Köszi, megtaláltam a lapját de nem lelek rá hol jön le mert sokminden van ott. Ha valamelyikre bejön másik lap, akkor az is egy másik letöltős lap hol...? még nem volt türelmem végig csinálni de biztosan megtalálom majd, köszi.


Itt egy magyar valtozat linkje.
http://www.origo.hu/szoftverbazis/multi ... w-win.html


vas. aug. 07, 2005 9:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Balu1 írta:
Most darabja a fehér korábban említett lednek 250,-Ftba kerül.


Ez a 16 cd 20fokos huzallabas a konthanal??? ennyire lement az ara, vagy csak felre gepeltel?? en ket honapja vettem darabjat 450 ert.. ha tenyleg ennyit esett az ara, akkor lehet osszeepitek egy 20-30 ledes tompitott fenyt, mert ami most van az brutalis... elmentem a vaci utcaban, ahol ilyen kiulos teraszos ettermek vannak, es az emberek kapkodtak jobbra balra a fejuket, mert vakitotta oket a feny...sajnos masom nem volt, meg a donthetoseg sem keszult meg el.. pedig csak harom luxeon vilagitott most...

Tura: senkit nem hajt a tatar.. en is utalok felfele tekerni mint az orult, bar van amikor kifejezetten jot tesz(stressz oldas) en ugy kepzeltem el, hogy talalkozunk vilagosban, hogy lassuk, ki kicsoda, aztan szepen lazan elindulunk fel a hegyre... Nem tudom, ki mennyire ismeri a terepet, tobb utvonal is van, amin en szoktam menni, azon van egy kb 1- 1.5 km es elegge meredek szakasz.. Ha mondjuk a Batthyány téren talalkozunk, akkor szoba johetne ez az utvonal: Batthyány tér - Csalogány utca - Retek utca - Szilágyi Erzsébet fasor - Pasaréti ut - Páfrány ut - Szalonka ut - Görgényi ut, innen kicsit az erdoben halad az ut, foldes uton, majd kierunk a repuloterre... ezen az utvonalon a Szalonka ut egy kisse meredek, de szerintem legyurheto... de a Huvosvolgyi ut felol is van egy meredek emelkedo, meg a 11 busz utvonala felol megkozelitve is... majd ha meguntuk magunkat, vegig a repter menten, megkerulve a hegyet, erdei utvonalon vissza juthatunk a pafrany utra, onnan mar ugyanaz az utvonal..

Ha nincs mas otlet, akkor szerintem csak idopontot kell egyeztetni.. szerintem ez van a varoshoz a legkozelebb, es relative eleg sotet szokott ott ilyenkor lenni... Geomapp szerint a Batyi - LHHH - Batyi hurok, az emlitett utvonalon kb 12 kilometer... szerintem kenyelmesen teljesitheto a tav, a kevesbe edzett kollegak szamara is... persze ehhez meg hozzajon, hogy el kell jonni a talalkozo pontig, ez mindenkinek egyeni tavolsagot szul, tehat erdemes elolre kalkulalni a menetidot...

na megyek, maert mar nem latok ki a fejembol..


vas. aug. 07, 2005 8:53
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
rekk írta:
Ha jol emlekszem a candela az adott szogben kisugarzott fenyro.
...a 20 fokos 16 candela egyenerteku lehet a 12.5 fokos 24 candelaval tehat nem erosebb csak messzebbre fokuszal ha jol ertelmeztem.
Igen nagyjából akkora lehet a chip fényereje csak az optika más. Egyébként sokszor tapasztaltam egy hosszu úton a távoli dolgok már sötétbe burkoloznak mert nagyon hamar terül a fény és nincs a ledek között kisebb sugárzási szögü nagyfényü led.
Ezért kellene abből a keskeny szögüből is beépíteni valamennyit, főleg a fejlámpába mert annak a fényét tényleg ott tartom ahol akarom, még ha kanyarodik is az út.


szomb. aug. 06, 2005 23:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Wolfheart írta:
A túra okés, bár túl nagyra nem tudok vállalkozni (soha nem tekertem túl sokat egy huzamban, és jelen esetben a bicajom sem 100%-osan stabil).

...inkább a több, és kisebb ledes megoldást részesítem előnyben.
Szerintem ha majd lesz ilyen túra akkor nem kellene senkinek rohanni felfele a hegyre.
Aki jobban megy az jó lenne ha megvárná időnként a többieket.
Nem vagyok én sem versenyző tipus, inkább megyek ahogy tudok de nem mindenkit lehagyva.
Szóval szerintem kényelmesen nem rohanva kellene felmenni bárhovam, (ha tényleg össze jön).


A több kisebb ledes világítás valamivel kevesebb energiát fogyaszt, persze bizonyos (itt többször tárgyalt) paraméterü, esetleg annál még jobb ledek használata esetén.

A jól hűthető ledeket általában csúcson járatjuk és ott már a jelleg görbe (ami a hatásfokot ábrázolja) eléggé laposodik, vagyis ott inkább a hőtermelés növekszik jobban mint a fényerő.

A sok kis ledet darabonként nem tudjuk annyira túlhajtani (legfeljebb a gyári adat duplájával v. kicsivel többel) mert a vékony huzalláb nem tudná elvonni megfelelően a keletkező hőt (de azért ezt is hűteni kell mert az élettartam így jóval nagyobb!). Viszont a powerledekhez viszonyított kisebb meghajtás miatt még a hatásfoka nem éri el a csökkenő szakaszát. ezért adhat nagyobb fényerőt a sok kicsi led
sok kicsi összeadódó árammal ami összességében azért így sem kevés.

A power, Luxeon led előnye viszont, hogy egszerűen szerelhető. A laminaceramics is.

A laminaceramics ledek (ahogy látom) már ilyen meggondolás szerint készültek, vagyis a kb. 25 Wattot legalább 40 db egy hővezető lapra gyárilag szerelt led állítja elő (pontosabban a teljesítményt felveszi és a fényerőt előállítja). 1 db led az egységből kb 0,7 Watt teljesítményt fogyaszt. Az árát "Luxeon" fórumos társunk tudná megmondani mert a laminaceramics honlapjára is ő hívta fel a figyelmet.

A leadott össz fényerő lumenben van megadva de nem kevés.
Erről a ledcsoportról van szó:
Kép

Itt egy táblázat amiből mindenkiderül:
Kép

Persze ez nem azt jelenti, hogy mindig 25 W-on kellene járatni.
A ledeknek meg van az az óriási előnye az izzókkal szemben, hogy akár 1 W teljesítményen is lehet járatni a 25 W-os egységet. Akkor (szerintem) még jobb is a hatásfoka. Amikor viszont kell a reflektor és rákapcsolod a teljesítményt akkor 50 méterről perzseli még a lócitromot is (ha van még olyan). :)


szomb. aug. 06, 2005 12:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
rekk írta:
...az xnview (http://www.xnview.com/) nevű ingyenes programot használtam most
rekk írta:
Köszi, megtaláltam a lapját de nem lelek rá hol jön le mert sokminden van ott. Ha valamelyikre bejön másik lap, akkor az is egy másik letöltős lap hol...? még nem volt türelmem végig csinálni de biztosan megtalálom majd, köszi.


rekk írta:
:)
Ettél is hamburgert ?
Nanááá :)
Vettem kettőt és megkértem, hogy csomagolja be mert elviszem.
Persze csak egy hamival értem haza mert a másik út közben elkopott. :D
Az viszont érdekes volt, hogy nem ketchupot tett bele hanem mustárt :(
De azért jó volt. :wink:


szomb. aug. 06, 2005 10:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. máj. 11, 2005 13:36
Hozzászólások: 392
Tartózkodási hely: bp
Hozzászólás 
balu1 írta:
A kép adatait milyen programmal nézted meg?
Úgy értem mi a neve?


Én a xnview (http://www.xnview.com/) nevű ingyenes programot használtam most, hogy megtudtam hogy az infók benne vannak a képben. Jobb gomb a képen és ott a tulajdonságok aztán az EXIF fül.

Sajnálom hogy potyára kijöttél a világ végére én is a héten mentem a bolthoz és akkor is zárva volt a szabadságos táblával.

Idézet:
Szóval rekk ha arra jársz akkor mondd meg, hogy te vagy az akinek ez a bolt a kedvenc hamburgeres helye és te rajzoltál térképet a fellelhetőségéről. Várnak ott lelkesen. Különben nagyon kedves lelkes volt a tulajnéni. Megigértem szólsz neki erről, hogy te vagy az a lelkes vásárlója.

:)
Ettél is hamburgert ?

Még egy ötlet ha van valakinek sok ideje van érdemes lenne készíteni egy oldalt ahol össze lehetne gyűjteni a kapcsolásokat használt alkatrészek (ledek) teszteredményeit. Tesztképeket és képeket a lámpákról.


szomb. aug. 06, 2005 8:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Linuxom van igy nem hiszem, hogy sokat mondana a GQview képnézegető. ACDSee-ben próbálkozz Windows alól. Jobbegér gomb, tulajdonságok, vagy hasonló. Nem nagyon van előttem a program, sorry.
Üdv Kama3! :)
Örülök, hogy Te is ott voltál ;) Szeptemberre én is össze szeretnék hozni egy jobb világítást.
A túra okés, bár túl nagyra nem tudok vállalkozni (soha nem tekertem túl sokat egy huzamban, és jelen esetben a bicajom sem 100%-osan stabil).
Ahogy fent irtam, 2 fehér luxeont szereztem. A fényük nem rossz, de igazán 4-5 db-ot tudnék elképzelni normális világításnak. Namármost az 10-12,5 kHUF, és azt sokallom. Ezért inkább a több, és kisebb ledes megoldást részesítem előnyben.


pén. aug. 05, 2005 18:12
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Atmeneti szabadsagolas utan ismet uzembe allitom magam::)) Szep jonapot mindenkinek, s udvozlom az uj embereket, akik a temahoz kapcsolodtak! Garantalom, hogy nem fogjak megbanni, hogy idejottek::))

Az otletet mar felvetettem en is, hogy jo lenne egy villanyfenyes talalkozo, hogy meglessuk, ki milyen szinten all a fejlesztessel, es milyen iranyvonalon indult el.. Akkor meg mindenki csak nezelodott, hogy mi tetszik neki es penztarcajanak a legjobban, bar Balu1 mar akkor joval elottunk jart... Szerintem lassan tenyleg itt lenne az ideje egy ilyen osszeroffenesnek.. Szerintem LHHH (alias 3-as hatar h1) optimalis lenne egy ilyen teszteleshez, de nem zarkozom el mas alternativ helyszinektol sem, ami 50 Km en belul van.. kijelolunk egy helyet, es idopontot, meg egy turavezetot, aki ismeri a terepet...a talihely, es a turavezeto szerintem nem fog gondot okozni, az idopont meg legyen kello tavolsagban, hogy mindenki tudjon tervezi , aki jonni akar.. Nem kell extra korulmenyekre szamitani, de megfelelo mennyisegu ivovizet, egy potbelsot, es a fazosabbak egy vekony pulovert hozhatnak magukkal, mert napnyugta utan eleg huvos tud lenni erdos teruleten..

Vilagitas: en a luxeon termekeket valasztottam, mert az volt keznel.. sikerult egy hutestechnikalilag eleg jol mukodo konstrukciot letrehoznom, ami viszonylag turheto hatasfokkal mukodik, sajnos a vizallosag meg egyaltalan nem megoldott.. Mostanaban se idom, se kedvem nem volt vele foglalkozni, de talan most ujbol elo fogom venni a temat...

Balu1: ha gondolod, en rendelkezem nemi gyartokapacitassal, es meg is tudom tervezni a NYAK-ot.. Ha elkuldod a kapcsirajzot, egyet neked, egyet nekem elven meg tudom csinalni, a marastol a forrasztasig... talan ezalatt a ket het alatt nem jottem ki a gyakorlatbol...

Bringas felvonulas: Voltam ::)) Nagy Elmeny Volt... a menet eleje este 6 kor indult a Hosok tererol, az utolso emberek meg olyan 7 korul startolhattak el.. Mi valahol az elso negyedben indultunk, es amikor mi mar a Margit hidon voltunk, akkor a menet vege eppen elerte az Erzsebet hidat... A beszamolok kb 10 000 emberrol szoltak, szerintem lehettunk annyian... a felvonulas vege fele kezdett besotetedni, es mindenki felkapcsolta a vilagitasat.. ha elolre neztem rengeteg piros fenypont amerre a szem ellat, ha hatra neztem, rengeteg vakito feher ledes pilacs vilagitott, villogot, mozgott jobbra-balra... Csak azt sajnalom, hogy akkor meg nem volt keszen a bringamon a feny.. Sebaj, majd szeptemberben..


pén. aug. 05, 2005 17:34
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Aha a biciklis felvonulást már értem, köszi.
A kép adatait milyen programmal nézted meg?
Úgy értem mi a neve?


pén. aug. 05, 2005 15:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Critical Mass
Idén április 22-én, a Föld napján volt a második ilyen biciklis felvonulás Budapesten. Több ezren voltunk, nagyon jó élmény volt. A honlapon azt hiszem minden infót megtalálsz, kivéve talán azt, hogy a legközelebbi ilyen megmozdulás szeptember 20on valahanyadikán lesz, az automentes napon. Ha tudtok, gyertek el, megéri!
Na a képről az adatok:
Kép


pén. aug. 05, 2005 14:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
rekk írta:
A tobbiek is ledes lámpával jöttek de amikor felkapcsoltam az enyémet hátranéztek mert azt hitték, hogy valami csendes autó közeleg.
Ez dícséretes eredmény! :wink:

rekk írta:
Balu1 írnál fényképezéshez értékeket (záridő meg ilyesmi) hogy milyennel erdemes fenyképezni, hogy összehasonlításképp feltehessek 1 képet?


Kép
A digikamera ezt írta ki amikor vissza töltöttem rá a szerkesztetlen képet.

- a 0EV azt jelenti, hogy nem állítottam sem világosabbra sem sötétebbre a képet
- ISO320 ekkora érzékenység állt be automatikusan.
- Vaku ki volt kapcsolva
- AWB = automatikus fehéregyensúly volt bekapcsova
- 8.00 = 1/8 sec expozíciós idő
- F3.5 = 3.5-ös blende
A fotó kb. 3,2-3,3 méter távolságból készült

Egyébként most feltöltöttem egy ilyen szerkesztés nélküli fotót amiből talán ki lehet szedni az adatokat:
http://img.tar.hu/tmscsaba/img/14408226.jpg

Nem tudtam összeszedni ami tegnap elveszett (pedig akkor jó sok félét kitárgyaltam) de azért néhány dologra most ismét válaszoltam.

Közben felmerült a fény candela értékével kapcsolatban is valamilyen kérdés. Erre idézek egy szakcikkből:

A fényerősség az SI mértékrendszer alapmennyisége. A mértékrendszeri definíció szerint a platina dermedési hőmérsékletén (1770 °C) az 1cm2 felületű abszolút fekete test felületére merőleges irányban sugárzott fénye 60 candela fényerősségű.
Forrás: http://www.physics.kee.hu/32.html


pén. aug. 05, 2005 1:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tegnap elmentem a Kép-ba mert
szerettem volna megnézni a 12,5 fokos 24 candelás ledeket.

Rátaláltam a boltra de akkor lepődtem meg a ledjobban amikor
elolvastam a feliratot a bejárat drótüvege mögött:
-----Kép.



Aztán végül átmentem a szemközti oldalra és megmutattam ebben a Kép -esben azt a térkép vázlatot amit "rekk" küldött és kérdeztem, hogy ez az a bolt ami a képen be van jelölve? Az asszony a boltban annyira meghatódott, hogy azonnal lelkesen átfutott a szomszéd boltba és nagy lelkesen újságolta mennyire ismert és kedvelt a boltja. A térképet amit korábban kinyomtattam azt ott is hagytam neki és mondtam, hogy küldöm a kollegát akinek "ez" a kedvenc helye és még be is jelölte egy térképen.

A néni tényleg nagyon meg volt hatódva, talán azt az egyet jegyezte meg, hogy esetleg ki lehetne egészíteni a bolt nevét mert úgy hívják, hogy "Ildi Grill". De ha láttad volna mennyire boldog volt :) :) :D

Szóval rekk ha arra jársz akkor mondd meg, hogy te vagy az akinek ez a bolt a kedvenc hamburgeres helye és te rajzoltál térképet a fellelhetőségéről. Várnak ott lelkesen. Különben nagyon kedves lelkes volt a tulajnéni. Megigértem szólsz neki erről, hogy te vagy az a lelkes vásárlója.


csüt. aug. 04, 2005 21:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Wolfheart írta:
Critical Mass .. ?
Az micsoda is??

Na mindjárt átgondolom hol is vesztettem el a fonalat...


csüt. aug. 04, 2005 21:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Kicsit off: voltatok az áprilisi Critical Mass-en? Szerintem nagyon jó volt. A következő szeptemberben lesz, ha még nem voltatok mindenképpen gyertek, nagy buli!
Most csak ennyit akartam.


csüt. aug. 04, 2005 20:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tegnap valamiért elszállt a megfogalmazott hozzászólásom egy része ami nem volt elmentve.
Persze mondtam a magamét le nem írható szavakat mondtamKépde az nem segít ezen. Majd ma ismét össze szedem és küldöm. Addig is egy kis türelmet kérek. Kép

Egy kis Kép következik.
Tudja-e valaki milyen hosszú egy perc ? Ez attól függ, hogy a wc ajtó melyik oldaláról nézed... Kép


szer. aug. 03, 2005 13:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. máj. 11, 2005 13:36
Hozzászólások: 392
Tartózkodási hely: bp
Hozzászólás 
Az en lampam a cateye HL-EL300 http://www.cateye.com/en/products/viewP ... subCatId=2
jol szerelheto mert modularisan kiemelheto a ledeket es ellenallasokat es a lencseket tartalmazo resz.
ha valakinekvan turelme szerintem kb 40 ledet betehet tulhajtas nelkul egy ujabb nyakkal + tavtaroval vagy valami alappal.

Itt van par kep a szetszedett lamparoll.
http://www.kep.tar.hu/samanaj/50072426#2


kedd aug. 02, 2005 21:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. máj. 11, 2005 13:36
Hozzászólások: 392
Tartózkodási hely: bp
Hozzászólás 
Idézet:
12,5 fokosnál jobb a 20 fokos (nem a fényerősség szempontjából nézve).


Ha jol emlekszem a candela az adott szogben kisugarzott fenyro.
Na mindegy de a 20 fokos 16 candela egyenerteku lehet a 12.5 fokos 24 candelaval tehat nem erosebb csak messzebbre fokuszal ha jol ertelmeztem.
Ezert is erne tobbet egy "elo" teszt.
Nekem igy a kerekpar elott 1-3 meteren van egy holtter ahol nem tuleros a vilagitas de ugyis elobbre figyelek ha tekerek.
Remelem egyszer osszejon a talalka mert igazan megtekintenem Balu1 mamar legendas sokledes starwarsos :shock: fenyet


kedd aug. 02, 2005 20:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. máj. 11, 2005 13:36
Hozzászólások: 392
Tartózkodási hely: bp
Hozzászólás 
A terkephely a boltra vonatkozott.
Egy talalkozo megszervezese nehezebb lesz.
Nekem jo a varosliget, nepliget, ors vezer ter, ujpesti vasuti atkelohely,
Pecel, godollo, isaszeg :)
illetve ezek kb kb 10 kilometeres korzeteben barmi.
Mehetunk a Janoshegyre is de akkor ha lehet talalkozzunk a maszas elott valahol.
Jo sotet lehet meg az Arpad kilatonal is :)

A lenyeg hogy elore megbeszeljuktobbszor hogy mineltobb teszelonek jo legyen :)

Na most ne lesz ekezet reszemrol.

udv


kedd aug. 02, 2005 20:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Már én is kezdek egy kicsit belezavarodni ebbe a topicba :)
Köszi a bolt infót. A fény szögének ügyében inkább balura hagyatkoznék, de ha jól sejtem, akkor a 12,5 fokosnál jobb a 20 fokos (nem a fényerősség szempontjából nézve).
A képinfóról még annyit, hogy megnéztem az összehasonlitós képeket (normál ledes cateye, 20 ledes, 60 ledes), amik balu oldalán vannak fent, és ott nincs ilyen képinfó, valószinűleg, mert paintben (vagy valami más képszerkesztőben) hozzátette a feliratot. De egy digit gépről a gépre mentett jpg biztos, hogy tartalmaz infókat, a gép tipusát is eltárolja.
A találka engem is éredekelne, de amit mutattál helyet az nagyon kiesik. Ha jól látom Rákoskeresztúr. Mi Óbudán és környékén lakunk, úgyhogy odáig át kéne menni a városon. Persze ezügyben Balut is kérdezd ki.


kedd aug. 02, 2005 20:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. máj. 11, 2005 13:36
Hozzászólások: 392
Tartózkodási hely: bp
Hozzászólás 
Oke most osszezavarodtam.

Idézet:
Azt viszont nem is tudtam, hogy azóta 20° fokosban is érkezett nekik 22 candelás fehér led, múltkor még csak 12,5°-osban volt ahogy írtad.
Idézem:
rekk írta:
Remelem nem vertek at vettem naluk egy boltban ledeket 5 darab elvileg 24000 mcd-s 450 ft volt darabja.


Balu1 hozzászólása a helyénvaló!!!
Mentségemre szóljon hogy közben lefagyott a gépem a melegnek köszönhetően...

Tehát 24000 mcd-s 12,5° 450 ft a helyes info.
:oops:
Idézet:
Rekk: a 22 cd-s lednek hány forint darabja, és hol lehet beszerezni?


Rákoskeresztúron a végállomástol az Örs vezér tér felé haladva nem messze jobb oldalban az emeletesházak aljában van egy Legitron nevű bolt.
A készlet eléggé valtozó ez egy tipikus ki bolt.

Idézet:
Ha letöltesz egy képet, és megnézed a tulajdonságait, akkor benne van a záridő is. A jpeg formátum ezeket az információkat eltárolja. ACDSee-ben biztos megtalálod ezeket. (jobbegér -> tulajdonságok vagy valami hasonló)

Ezt nem tudtam.
Ettől függetlenül érdemes lenne azonos beállításokat használni a tesztképeknél, csak ezért kérdeztem.A távolság megadása kimondottan jó ötlet.

Vélemény egy összefutásról élő teszt miatt?

http://maps.google.com/maps?ll=47.48042 ... &t=k&hl=en


ha ketszer lesz bocs megint fagyi volt...


kedd aug. 02, 2005 18:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Balu: ha jól olvastam, akkor a 20 ledes lámpádban 3,5 cd-s ledek vannak? Mert ha igen, akkor nekem egy ilyesmi 16 cd-s ledekkel pompás lenne!
Rekk: a 22 cd-s lednek hány forint darabja, és hol lehet beszerezni?


kedd aug. 02, 2005 18:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szia, szóval sikerült, annak igazán örülök.
Azt viszont nem is tudtam, hogy azóta 20° fokosban is érkezett nekik 22 candelás fehér led, múltkor még csak 12,5°-osban volt ahogy írtad.
Idézem:
rekk írta:
Remelem nem vertek at vettem naluk egy boltban ledeket 5 darab elvileg 24000 mcd-s 450 ft volt darabja.

rekk írta:
...kicseréltem a Cateye HL-EL300 as lámpámban az 5 ledet.
Elvileg az eladó szerint 20 fokos 22 candelás ledeket kaptam.

rekk írta:
..megtudtam milyen led volt amit vettem..
...most a tulajdonos volt ott es nem a felesege igy megtudtam, hogy a led amit vettem 22 candelas es 12.5 fokos azert erosebb...

Ezek már újabb ledek? Még én nem jártam arra mert nekem egy kicsit kiesik az a környék de egyszer majd el kellene mennem oda is körülnézni mit árulnak.

Végülis melyik ledet építetted be véglegesen?
Úgy értem, hogy tényleg jött már nekik 20°-osban 22 candelás?


Majd folytatom mindenki kérdésre a válaszadást de még meg kell néznem pontosan milyen értékeket használt a kamera a teszt felvételeknél és a távolságot is lemérem mert ha ezek azonosak más kisérlet esetében is akkor használható összehasonlítási alapnak a fotó.


kedd aug. 02, 2005 17:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
rekk: ha jól tudom, akkor amekkora teljesitményt akarsz kivenni a tápból, akkora teljesitményű ellenállást/potit kell alkalmazni, különben melegedni fog. Illetve ha csak simán egy táp ic-t használsz, akkor abból 1-2 ampert lehet kivenni maximum, persze hűtéssel. Áteresztő tranzisztorral nagyobb teljesitményt lehet felhasználni.
Ha letöltesz egy képet, és megnézed a tulajdonságait, akkor benne van a záridő is. A jpeg formátum ezeket az információkat eltárolja. ACDSee-ben biztos megtalálod ezeket. (jobbegér -> tulajdonságok vagy valami hasonló)


kedd aug. 02, 2005 17:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. máj. 11, 2005 13:36
Hozzászólások: 392
Tartózkodási hely: bp
Hozzászólás 
Üdv Mindenkinek!

Régebben Balu1 -el váltottunk pár szót a ledcseréről és azután kicseréltem a Cateye HL-EL300 as lámpámban az 5 ledet.
Elvileg az eladó szerint 20 fokos 22 candelás ledeket kaptam.
Nemrég tekertem le 2x100 km-t a Börzsönybe, a táv felét (kb 50 km) sötétben és utcai világítás nélküli részeken haladva tettem meg.
Nekem bevált ez a megoldás mert nem szerettem volna átalakítani a lámpát teljesen.
Egy fejlámpa jó lett volna néha de az túl kényelmetlen nekem.

A tobbiek is ledes lámpával jöttek de amikor felkapcsoltam az enyémet hátranéztek mert azt hitték, hogy valami csendes autó közeleg.
Nekik egy Cateye HL-EL200 és egy Author X-Ray 5 ös volt.

A fehér led meghajtásához ezt találtam de a beszerezhetőségéről semmit Magyarországon.
http://hirek.prim.hu/cikk_print/34219

Itt van egy link Uv led meghajto áramkörröl bár azt nem tudom, hogy átalakítható-e a fehér ledekhez ée a kapcsolás is eléggé nehezen olvasható.
http://www.elektro-net.hu/cikkek/c_muszer/uvledek.htm
(Na ez szép 5 perce meg jó volt a link... remélem csak átmeneti bug.)

Az eleggé veszteséges megoldás az állandó pl 3.3 volt-hoz hogy a 7803 as középső lábára kötött potméterrel hozzuk ki a 3.3 voltot ?

Esetleg össze lehetne hozni valamikor egy esti talalkozót, hogy élőben is összehasonlitasra kerülhessenek a különbözö megoldások.

Persze lennének "súlycsoportbeli" különbségek.

Balu1 írnál fényképezéshez értékeket (záridő meg ilyesmi) hogy milyennel erdemes fenyképezni, hogy összehasonlításképp feltehessek 1 képet?


kedd aug. 02, 2005 13:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Na, közben ma tudtam szerezni két luxeon Star/O-t. Első nekiindulásra nem hajtottam túl, két ceruza elem ~ 3,2 V üresen, terhelve nem tudom mennyi. A felvett áramot nem igazán tudtam mérni, mert 200 mA-es állásban nem mért semmit, 10 A-ben meg 0 és 0.1 között ingadozott. kiváncsi lennék, hogy a gyári 350 mA-es értéken hogy világít, valószínűleg számit az a pár tized volt. Viszont a kulcstartóhoz viszonyítva jobban világit, de olyan túl nagy lemaradás nincs. Tehát jelen esetben 10 ilyen 5 mm-es led jobban világitana, mint egy luxeon. Még kisérletezek, de eddig úgy látom, hogy ilyen luxeon ledből egy 4-5 db már egész jó lenne egy kicsit túlhajtva. De az ára is annyi lenne :(
A ledes kulcstartó nem szabályozható, állandó fénye van.
A fejlámpa a leirtak alapján megfontolandó. Nagy sötétben biztos, hogy jó szolgálatot tesz, csak amig még világos van hülyén érezném magam benne. :)
A halogénhez nem fogok hozzányúlni, az még jól működő lámpa, és szeretem is.
A te általad készitett ledsor mennyir vízálló? Vagy ilyen esős helyzet még nem adódott? Mondjukaz ellenállás, a led birja a vizet, csak az akksinál kell aggódni a zárlat miatt.
Úgy látom elég keményen nyomod a tekerést. Én amikor nagy ritkán megyek, akkor is csak ilyen Szentendre-Leányfalu a táv. Régebben voltak nagyobbak is, Pilisszentkereszt, Szendendrei sziget északi csúcsa, meg Heves-Tisza útvonalak. Szóval nagyon erdős tekerések még nem voltak. Ilyenkor nyáron szombat délelőtt a fogaskerekű szokott jól kinézni. ki van irva, hogy max 6 kerékpár szállitható, és köbö 30 szokott ott lenni, egymás mellett, felakasztva, ahogy éppen elfér :) Pár éve legalábbis igy volt, de van egy hangulata az biztos.


hétf. aug. 01, 2005 20:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bocsi, ezt a bringás topikba szántam...


hétf. aug. 01, 2005 17:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Húúú, hol vetted ezt az áramvonalas spoylert a bringára?
http://pix.bikemag.hu/143602-2/2005_0716_101732.JPG

:) :D :P :arrow: :wink:


hétf. aug. 01, 2005 17:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Wolfheart írta:
Remek! Kezdek hozzá kedved kapni! :)
A fejlámpát azt hiszem kihagyom, zavarna az úgy.

Pedig teljes sötétben amikor neked kell látni a fényénél akkor nagyon jól jön.

Egy alkalommal amikor Pilismarót felöl indultam el a hegyre és már sötétedett, akkor még a régi 20 ledes lámpám volt felszerelve.
Akkor nem volt nálam fejlámpa. A hegy teteje környékén kijött az erdőből egy nagy macska kinézetü vörös bundás állat amiről aztán megállapítottam, hogy rókakölyök. Ahogy kijött az erdőből elindult ferdén az úton lefelé, vagyis felém vette az irányt. Persze mivel vadállat és veszett is lehet ezért jókorát ráhuhogtam és akkor még mindig annyira előttem volt, hogy láttam az első lámpa fényénél ahogy megtorpan és felnéz rám a huhogás irányába. Aztán elmentem mellette és szerintem a kisróka meg nem tudhatta, hogy mi volt ez a hatalmas bagoly vékony gömbölyü lábakon aki így ráhuhogott. Talán ilyen "állatot" még nem látott, hogy elől fényes hátul piros. Jééé ez a simabőrü lehetett!! :D

Ekkor lett volna igazán jó egy fejlámpa mert akkor még többet láthattam volna belőle. Csak első lámpával nem lehet oldalra nézni csak ha megállsz és forgolódsz vagy teszel egy kört.

Az nem baj ha nem egyben építed meg a nagy ledsort. Azt össze lehet rakni így is. Először 30, azután mégegyszer 30 a másik kormányra és még harminc a fejre. Szerintem érdemes lenne barátkozni a gondolattal, hogy teljes sötétben fejlámpát használj mert az sokat jelent.


Wolfheart írta:
Közben azon gondolkoztam, hogy nem lehetne-e mondjuk két vagy több sorban a ledeket elhelyezni. Mert ami neked van 60 ledes, az hosszában jó sok helyet foglal el, de egymás alatt a fele lenne köbö. Vagy a hűtés igy nem lenne olyan jó, és ezért rosszul gondolom?

De a hútés az így is jól működhetne ha elég nagy méretü a hűtőborda. Régebben össze is raktam egy ilyent, mindenféle logikai összefüggést figyelembe véve. Akkor túl kicsi volt a hűtőfelület és túlmelegedtek a ledek. Viszont a mostani hútéssel már nincs ilyen gond.

Ez volt az:
Kép

Itt látható nagyban: http://img.tar.hu/tmscsaba/size2/13808604.jpg
Akkor még csak kék ledek voltak ilyen erősben és sárgák ezért én is ezt a két színt használtam. Középen a sárga és a szélén a kék.
A kéket én már akkor befestettem a palástján kék fény hatására lumineszkáló festékkel. Később ez alkalmazták, alkalmazzák most is sok kommersz fehér led előállításánál. A jobbaknál már keverik az alapszineket.

Wolfheart írta:
Tegnap megmértem az emlitett fehér ledes kulcstartó áramát két 3 voltos gombelem hajtja, igy 5 egész valamennyi a feszültség, és 28-27 mA áram folyik át rajta. Ez az áram folyamatosan csökken, a nem stabil táp miatt.

Ez így tényleg nem sok.
Viszont láttam ott egy szabályozható fényerejüt is. Az valószinüleg nagyobb áramot is kaphat.


hétf. aug. 01, 2005 16:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Még elküldöm ezt amit már megírtam aztán válaszolok a következőre is.

Wolfheart írta:
Nem tudom milyenek ezek a többwattos luxeon ledek, de valahogy nekem a több kisebb ledes világítás jobban tetszik.

Ez itt a reklám helye: :D

A Luxeon könnyen szerelhető, jól hűthető, cserélhető optikával variálható, nagy fényerejü univerzálisan használható fényforrás ahol (a huzalláb kivezetésü ledekhez képest) egy kis többletfogyasztás még elmegy. (Persze a "reklám" szó itt csak vicc mert az előnyét hátrányát is leírtam.) :)

Viszont az izzószálas fényforrásokhoz képest (halogénhez is) a luxeon mindenképp nyereségesnek tekinthető, vagyis kisebb felvett energiával nagyobb fényerőt ad le.

Ennél csak a huzalláb kivezetésü led a nyereségesebb 16candela/20°/20mA-től felfelé mindenképp.
Azért írom a 20°ot is mert ugyanez pl 10°-osban 64 candela fényerőt adna negyedekkora területen.


Egy ilyen komolyabb ledes világítást összehozni nem a legolcsóbb dolog, de én mindig azt mondom:
Szoarból nem lehet várat építeni.
Pontosabban lehet de az szoar-vár lesz.



Szóval amint meg is beszéltük, a halogént ne szúrd el, viszont az meggondolandó, hogy a halogén köré be lehetne építeni néhány nagyfényü ledet és egy átkapcsolót valahova. Ha sokáig akarsz világítani akkor a ledek működnek, ha a halogén fénye tetszik akkor meg az mehet (igaz, rövidebb ideig).

Azt viszont nem árt átgondolni, hogy ezzel mennyire bontod meg a foncsort ami a halogén fényét fókuszba tükrözi. Szóval lehet, hogy ez miatt mégsem lenne jó.

Lehet, hogy a halogént tényleg meg kellene hagyni úgy gyári formájában?

Ha mész hosszabb túrára akkor folyamatos világításnak a külön egységként felszerelt ledek világítanának és ha az nem tetszik vagy kell még fény akkor ott a gyári halogén a maga 3 órás üzemével.

Persze még az is megoldás ha a gyári halogént nem a benne lévő akkukról táplálnád hanem felszerelnél mellé valahova egy 4 elemes tartót (Lomexben lehet kapni zártat kapcsolóval együtt) és abba bele tudnál tenni 2300-2500mA/h-s akkukat. Ezt csak csatlakoztatni kell a lámpához. Erre a célre esetleg valami csatlakozót is be lehetne szerelni (aljzatot dugóval). Az több mint 3-szorosa a 700ma/h-hoz képest. 10 óra folyamatos üzem már nem kevés.


Egyébként a laminaceramics lapon találtam néhány érdekes dolgot.
Pl itt látható egy belőle:

Kép

Szerintem ennek igen jó lehet a fénye, igaz "eszik" is eleget.
Ezt hűtőfelületre kell szerelni. Azt viszont nem tudom mennyire lehet fókuszálni. Így azt hiszem 60°-os a fény széttartása.

A ledekben általában az a különösen nyerő dolog, ha pl van egy 10 vagy 20 watt teljesítmény felvételü ledes fényforrás és neked mégsem kell annyi fény akkor azt működtetheted akár fél watt teljesítménnyel is és a fogyasztása úgy arányaiban még kevesebb.

Nekem az rgb tetszik mert annak egyedileg szabályozható lenne a színhőmérséklete, habár annak kicsivel nagyobb a fogyasztása a katalógus szerint aminek nem értem az okát. Az eredetileg fehér ezek közül viszont jóval probléma mentesebb.


Annak a ledes kulcstartónak amit hozattál, szabályozható a fényereje?
Láttam, hogy van amelyik erre alkalmas.
Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy azzal a nagy fényerővel használva hamar túlmelegszik a led és lassan tönkre megy. Ezért írták, hogy 15-20 sec-ig használható egyfolytában. Persze ez csak a szabályozható fényüre igaz. Ha valaki ezt úgy értelmezi, hogy jól feltekerem aztán megszakítom 15 sec után egy másodpercre és megint mehet tovább az hamarosan lemondhat a nagy fényü ledről.
Ami nem szabályozható azt általában nem hajtják nagyon túl.


Majd egyszer meg lehet nézni milyen fénye van ennek a 60+30 ledesnek (fejlámpával együtt) teljes sötétben.

Egyébként nem szeretek igazán az éjszakában tekerni, legfeljebb csak tesztelés szempontjából szoktam éjszaka menni.

Ettől függetlenül nagyon sokszor jártam már úgy, hogy elindulok nap közben és éjszakába nyúlik a túra. Ilyenkor viszont nagyon jól jön a jó világítás, főleg ha a hegyek között sötétedik rám. Volt amikor letekertem Balatonra, akkor viszont éjszaka mentem végig a 70-es úton vagy oda vagy visszafelé.
Szóval mindenképp jó és szükséges a megfelelő erősségü fény.

Merre szoktam pedálozni? Itt a budai hegyekben. Pl a HHH, habár ott mostanában elég ritkán. Valamiért jobban szeretem a Széchenyi és Jánoshegyet. Ezen kívül Dobogókő, vagy ha nem akarok anyit mászni akkor Pilis.szt.kereszt és onnan le a hosszuhegyin Csobánka felé (erdőn keresztül).
Ezen kívül Dunakanyarban is járok időnként. Fel a volt MNB üdülő felöli úton a kilátó felé. Oda van amikor teljesen feltekerek de nem mindig van kedvem.
Aztán le Visegrád irányába és tovább a Lepencei strand felé.
Ott fel a Pilis.szt. lászlóhoz vezető úton és Szentendrétől haza.

Aztán Pilismarót felé is szoktam járni.
Van amikor P.szt. kereszttől tovább fel és ott van egy elágazás ahol lehet jobbra menni Dobikő felé és egyenesen tovább lefelé. Ott elindulok és nem megyek sokáig az autó úton hanem jobbra van egy aszfalt csík ami bemegy az erdőbe. Azon végig lehet menni és ott lejutsz Pilismarótig.

Egyébként sokszor megyek inkább aszfalton. Aztán ha olyan kedvem van akkor bemegyek egy-egy szakaszon az erdőben terepre. De azt nem szeretem anyira. Főleg a nehezen kontrollálható meredek lefelékbe terepen nem megyek bele, azt túl kockázatosnak tartom.
Ezért is szeretem az aszfaltot mert ott bátran lehet zúzni lefelé és bármikor megfogom a bringát ha kell és nem szalad ki alólam.

Egyébként nem vagyok egy versenyző tipus. Szeretek kiránduló tempóban menni. Időnként megpihenek nézelődök aztán megyek tovább.

Szóval nem vagyok az a tekerőmanó aki egyfolytában megállás nélkül csak pedáloz akármilyen meredek is az út. Persze szépen lassan kényelmesen mindenhova feljutok. Ha nem lehet tekerni tovább akkor feltolom. Azt nem tudom te mennyire szoktál hegyet mászni és milyen hatásfokkal teszed? Na talán majd egyszer.

Azért most ez a 60 led darabonként 20-23 mA-el hajtva (most ennyit kapnak a ledek a 60-as sorban) nem valami sok, szóval a hegyek közé lehetne erősebb is. Viszont már az is megfordult a fejemben, hogy mégegy sort fel lehetne szerelni erre a meglévő bordára a mostani ledsor alá. 120 darab már 20 mA meghajtással is bőven elég lenne. Persze inkább a meglévő sor nagyobb meghajtását választom mert vettem a kapcsoló üzemü táphoz már cuccokat.

Ez az ic viszont smd méretü és, hogy ennek neki lássak ahhoz külön lelkierő kell. Olyan kicsi vékony egymáshoz irdatlan közeli kivezetései vannak, hogy azt bekötni... Be lehet de ahhoz 'kell venni egy hatalmas levegőt'. ..legalább lehetett volna kapni hagyományos méretüben.
Azért így is nekiállok majd.

Végülis egy időben amikor bejöttek a mai digitális karórák elődei akkor egy-két alkalommal besegítettem órásnak a javításba és ott igencsak smd szintü dolgok voltak. Sőt amikor a Ráday u sarkán a gelkában dolgoztam akkor az egyik srác szólt, hogy a kvarcórájában levált egy smd chip és annyira pici, hogy ő nem meri vissza forrasztani. ott akkor helyben felkaptam az asztalon található pillanat pákát és a csipesz hegyével megkapart felületre rászorítottam az smd-t és pötty az egyik oldalon és pötty a másikon. Máris kész volt. Mondtam, hogy itt van már össze rakhatja. Mindenki a csodájára járt, hogy pillanat pákával szabad szemmel csak ennyi volt nekem a dolog. Persze már rá állt a kezem mert nem az elsőt forrasztottam hasonlóan.

Azóta már régen forrasztottam smd-t. Régen foglalkoztam panel tervezéssel maratással. Ha mégis kell valamihez ilyesmit csinálni akkor veszek egy előfurkált panelt és azon összerakom ami éppen kell. Viszont ez az smd ic egy kicsit apró ahhoz, hogy oda beültethessem. Lehet, hogy akkora panelt készítek ami átalakítja a kifúrkált raszteréhez a lábakat és megépítem azon a kapcsolóüzemüt. Most kell egy kis lelki erő, hogy ismét bele kezdjek ilyesmibe.


Wolfheart írta:
milyen éjszaka cangával közlekedni? Túl sokat még nem voltam sötétben, azért kérdem, de biztos jó lehet egy nagyobb túrázás ;)


Az éjszakai túrázáshoz nagyon fontos a fejlámpa.
Mentem már tesztelni anélkül is de az nagyon fura amikor oldalra nézek akkor nem látom, hogy ott éppen róka vaddisznó vagy éppen ugrásra készülő kutya van-e, de amikor fejlámpával felszerelve nézek oda akkor látom, hogy az csak egy fatönk. :D Olyan azzal közlekedni mint amikor napal megyek mert minden világos abban az irányban amerre fordulok.

Viszont mentem már fejlámpa nélkül is 60-as ledsort tesztelni.
Hááát szerintem akkor a 120 led sem lett volna elég mert csak előre világít, azon kívül minden sötét körülötted. Szerintem éjszakai tekeréshez fontosabb egy jó erős fényü fejlámpa mint az első rögzített világítás.

Egyébként tegnap jöttem hazafelé és itt a ház közelében van egy benzinkút. Láttam, hogy egy kék csíkos autó éppen a kúthoz befordulóban megállt és nagyon néztek felém. Aztán gyorsan kapcsoltam, hogy talán egy kicsit magas lehet a lámpa és éppen azt mérlegelhetik, hogy ez sok vagy még elfogadható. Aztán gyorsan lenyomtam a lámpafejet a billentő karral mire elindultak a dolgukra és beálltak a kúthoz tankolni.

Ja igen, még azt nem is mondtam, hogy tegnap olyant mondtak amit nem sokszor hallottam még a ledsorra.
Azt, hogy "hú micsoda neonod van!" Persze mindig van valami szöveg.

Mindjárt olvasom a következőt aztán arra lehet, hogy később válaszolok.


hétf. aug. 01, 2005 16:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Remek! Kezdek hozzá kedved kapni! :)
Igen, pont ilyen lámpám van.
A fejlámpát azt hiszem kihagyom, zavarna az úgy. Egyenlőre egy közepesebb ledes világitáson gondolkodom, max 20-30 leddel, kisérletnek az is bőven elegendő. Aztán ha továbbgondolom, akkor lehet még bütykölni. ;) Közben azon gondolkoztam, hogy nem lehetne-e mondjuk két vagy több sorban a ledeket elhelyezni. Mert ami neked van 60 ledes, az hosszában jó sok helyet foglal el, de egymás alatt a fele lenne köbö. Vagy a hűtés igy nem lenne olyan jó, és ezért rosszul gondolom?
Tegnap megmértem az emlitett fehér ledes kulcstartó áramát két 3 voltos gombelem hajtja, igy 5 egész valamennyi a feszültség, és 28-27 mA áram folyik át rajta. Ez az áram folyamatosan csökken, a nem stabil táp miatt.


hétf. aug. 01, 2005 14:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez az a lámpa?
Kép

Szerintem ne ezt építsd át. Kár lenne megbontani és a benne lévő elemek kapacitása sem valami ígéretes, legfeljebb a 4 darabban látnék fantáziát mert a feszültséget jobban biztosítaná a három elemessel szemben.

Szerintem inkább építs egy másikat ledekből hűtéssel, még ha nem is akarod nagyon túlhajtani. Viszont, hogy sokáig menjen valami komolyabb áramforrással kellene táplálni.

Mi kell hozzá : -
- hűtőprofil
- alumínium terelő lap (felülre)
- fényes tükröző fólia (a terelő lap alsó felére)
- alumínium lap a ledsort megemelni, hogy a kötési pontok ne érjenek a hűtőfelülethez
- réz hővezető lemez amire a ledek negatív kivezetése jön
- gyárilag kifúrkált panel
- hővezető paszta
- csavarok
- ledek

Nagyjából ez az anyag igénye a lámpa fejnek az általam kiötlött és elkészített hűtött módszer szerint.
Ezt akkorára szabhatod ahány ledet tervezel bele.

Pl egy 15-16 cm-es hűtőbordára elférne 30 db az 5 mm-es ledből.
Szerintem annyi a legkevesebb ha valamit tényleg akarsz látni.
A ledek alsó kiálló peremét mindkét oldalon le kell reszelni mert az előre fúrt panelon csak így fér el.

A másik 30 viszont mehetne a fejlámpába ugyanezzel a kivitellel.
Talán csak anyi a különbség, hogy oda nem kell felső fényvisszaverő terelő lap mert csak forgalom nélküli részeken használod.
Ha mégis jön valami forgalom akkor le tudod irányítani a föld felé. a fejed oda fordítod ahová akarod.

Egyébként a fejlámpa a teljesen sötétben biciklizéshez fontos mert amerre fordítod a fejed arra van világos, így olyan érzésed van mintha mindenhol nappal lenne amerre nézel. (persze ha elég erős a fejlámpád.)
Anélkül csak forgolódsz a sötétben de csak a sötét erdőt látod.
Az úgy nem a legvígasztalóbb !-)

Persze kell még bilincs a felerősítéshez és kapcsoló meg vezeték, de a lényeg az a néhány dolog amit korábban leírtam és világít ha megkapja a tápot, de az átfolyó áram értékével vigyázni kell...


Éppen most voltam a lehülés örömére este a Janihegyen.
A 28 ledes fejlámpa nagyon kevéske lett volna, pedig valamennyire meg volt hajtva.
A 60 ledes első bringalámpa viszont oldalra nem világít eleget ahhoz, hogy ott is mindent lássak.

A kettő együtt már éppen elég volt, viszont a bringa első ledsor (60) alig volt darabonként 20-25 mA körül meghajtva, de most számolom, még annyival is éppen csak... A hűtőborda is éppen csak langyosodott.

A fejlámpa ledjei viszont jobban meg voltak hajtva.
Ott ledenként kb 35 mA folyott keresztül.
Ezzel együtt elég gyengén világított a 60 -al szemben.

Viszont az össz 90 led már elég tejes sötétben is arra, hogy mindent láss.
Persze nem vakít a fénye (a szembe jövőket biztosan) de arra jó, hogy eleget láss mellette.

Most darabja a fehér korábban említett lednek 250,-Ftba kerül.

Majd folytatom...


hétf. aug. 01, 2005 1:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Értem. :)
Nem tudom milyenek ezek a többwattos luxeon ledek, de valahogy nekem a több kisebb ledes világítás jobban tetszik.
Hány forintot is mondtál egy 16 cd-s 20 fokos ledre? Ha 25 db-ot vennék belőle, akkor gyanítom, hogy nem két forintba kerülne. A Cateye lámpát nem szivesen alakitom át, mondjuk ahogy elnézem 3x3, tehát maximum 9 ledet tudnék betenni a mostani halogén és a foncsor helyére. Bár egy kis barkácsolással biztos lehetne valamit alkotni, de nem hiszem, hogy az a 9 led ugyanolyan jó lenne, mint az az egy halogén.
Az, hogy mennyire pontszerű a fénye, az relatív, de szerintem elég jól világit egyenesen, oldalra meg nem sokat. A típusa: Cateye HL-500 II. A méretét tekintve nem túl nagy, de ez nem is baj szerintem.
Van nekem egy ledes kulcstartóm. Amerikából lett hozattam, fehér fényű, nagyon jó fényereje van. A Photon Lights gyártja, több infó itt: http://www.cfrlights.com/photonlight.html. Sajnos nem találtam meg, hogy milyen paraméterű led van benne, pedig kíváncsi lennék rá. Kicsit kékes-lilás fénye van, nem teljesen fehér, ennek ellenére jó. Ilyen színű ledekből a nagy luxusautók xenonjához hasonló világitást lehetne csinálni. :D Kicsit nézegettem a képeket az oldaladon, a 60 ledes lámpa kis ködben hagyon menő lehet, ebből a képből kiindulva: http://img.tar.hu/tmscsaba/img/14011569.jpg#3 :D
Egyszer elmehetnénk tekerni egyet, megnézném én azt a csodalámpát, persze sötétben :) Merre szoktál pedálozni? Nekem most sajnos nincs túl jó állapotban a bringám, már ki kéne cserélni a felniket (mindkettő gyári no name), vele együtt az agyakat is, a váltót meg be kéne állítani. Azért még lehet vele egy kicsit tekerni. Mondjuk ilyen melegben leszédülök a bicajról, bár éjszaka már nem 34, hanem csak 30 fok van :) Erről jut eszembe, milyen éjszaka cangával közlekedni? Túl sokat még nem voltam sötétben, azért kérdem, de biztos jó lehet egy nagyobb túrázás ;)


szomb. júl. 30, 2005 10:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hali
A halogénnek jó fénye van mert legalább 12% az energiahasznosítása de...
-a led hatásfoka azonos teljesítmény felvétel mellett ennél jobb (pontos százalékot nem tudok mondani)
-a halogén egy bizonyos feszültség alatt már alig világít viszont akkor is folyamatosan terheli az áramforrást a lassan kihülő izzószál egyre csökkenő ellenállása.
-a led fogyasztása erősen feszültségfüggő. Ez azt jelenti, ha a tápfeszültség csökken akkor a led áramfelvétele is rohamosan csökken. Tehát nem terheli annyira az áramforrást, vagyis tovább csökkenő fogyasztással egyre halványulóan még sokáig világít.
-a halogén fénye egy jól behatárolható éles területen oszlik meg.
-A led kicsit szórtabb fényt ad, nem olyan éles a megvilágított terület körvonala.
-a halogén szín vissza adása a megszokott izzószálas fényforrásokhoz hasonló, legfeljebb fehérebb a színe
-a lednél (tipustól függően) hiányozhatnak egyes szín spertrumok, vagyis nem mindegyik fénye mellett látható tisztán a zöld és piros szín, ezért ezt ilyen esetben külön érdemes szines ledekkel hozzá keverni.


A lámpádban az már elsőként jónak tűnik, hogy 4 db akku van benne.
Így mindig elegendő feszültséget kaphatnak a ledek.
Azzal viszont számolni kell, hogy a fél Amper az fél amper, tehát legfeljebb valamivel tovább fog világítani a led mert ahogy halványul a fénye azzal együtt csökken a fogyasztása mint írtam itt az elején.

A lednek azonos teljesítményfelvétel mellett nagyobb fényerőt kell leadnia a jobb hatásfok miatt.
Valószinüleg nagyobb területet világít meg majd.

Annak a "microhalogén" lámpának mennyire pontszerü a fénye?

A ledeket folyamatosan fejlesztik, javul az energia átalakítás hatásfoka és ezért lehet az, hogy egyre nagyobb fényerőt lehet elérni a mindig újabban megjelenő ledekkel azonos teljesítményfelvétel mellett.

Persze ez nem mehet a végtelenségig. A betáplált elektromos energiánál csak kisebb fényenergiát kaphatunk mert veszteség mindig van, márpedig most is elég jó hatásfokkal működnek a félvezetős fényforrások.

Egyébként legjobb hatásfoku fényforrás a xenon ív kisüléssel működő bringalámpa. Bele kerül közel annyiba mint egy közép kategóriás bicikli viszont azzal 35Watt teljesítmény felvétel mellett 120Wattos halogén izzónak megfelelő fényerőt lehet létre hozni. Kb 40%-os hatásfokkal működik ha jól tudom.


A ledek fajtájával kapcsolatban... elég sok féle változat létezik.
Azokkal kezdem amit ismerek és legjobb hatásfokunak ismertem meg.

-A huzalláb kivezetésü 20° -os 16 candelás fehér led tűnik a legjobb hatásfoku átalakító eszköznek az tesztelt ledek közül.
-Az 1 Wattos luxeon a következő
-Aztán jön a 3 Wattos, de az gyengébb hatásfoku mint az 1 W-os, vagyis 3 db 1 Wattos jóval több fényt ad mint 1 db 3 Wattos.
Az 1 W-os luxeon 40%-al nagyobb fényt ad teljesítmény arányosan.
A http://www.luxeon.hu lapon találsz erről infót.
-Aztán jön a Lomex power ledje ami a boltban fent a srokban látható.

Amiket viszont még nem ismerek gyakorlatban...
http://www.laminaceramics.com
A fenti lapon vannak pl 5-6Wattos fehér vagy akár RGB keverésü szabadon beállítható színhőmérsékletü 120 lumenes led csodák.
Azt viszont gyakorlatban nem ismerem, az árát sem, de igéretesnek tűnik.

Kép A "Ganz műhely", igen régebben amikor arra jártam sokszor megcsodáltam a kirakatot mennyi mindent építgettek ott a gyerekek, aztán amikor hallottam a tv-ben, hogy mi történt azután is elmentem arrafelé megnézni. Eléggé elszomorító látvány volt.
Már régen nem láttam, mostanában nem tudom hogyan áll vagy dolgozgatnak-e ott.


pén. júl. 29, 2005 22:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 27, 2005 20:37
Hozzászólások: 341
Tartózkodási hely: Budapest. III. ker.
Hozzászólás 
Üdv!

Balu, akkor ide irok ha nem baj.
Van nekem egy jó Cateye lámpám. Microhalogénes, 2,4 W, 0,5 A. A pontos tipusát most lusta vagyok kikeresni. :) 4 ceruza akksi kell bele, mindegyik sorosan ha jól láttam. Feltöltve jól világit, egész jó a fénye. De! Az akksik hamar elkezdenek merülni a fél amperes terhelés következtében, ami a fényerő halványodását eredményezi. Tehát egy hosszabb éjszakai túrát nem birna ki. Jó, mondjuk ezek 700 mAh-s akksik, tudom, ez elég karcsú, de szerintem többször ennyivel sem menne túl sokáig. Ezen gondoltam változtatni. Ha a 0,5 A-t veszem alapul, és 20 mA-es áramot, akkor ugye 25 led jönne ki. Ez vajon megközeliti a halogén fényerejét? Vagy több annál? Igazából fogalmam sincs. De ha jobban világit, akkor már jobb a helyzet. Egy valamit nem értek viszont. Ez a 20 mA hogy van. Mert egy régebbi fajta, vagyis egy normál fényerejű lednek is ennyi a gyári árama. Ugyanolyan áramon többszörösen nagyobb a fényerő?
60 ledes lámpát azért nem akarok, a méret és az ár miatt, de fontolgatom egy ledes lámpa épitését. Itt akkor válaszolnék is a kérdésedre, miszerint ez lenne-e az első ilyen összeépittett áramköröm. A válaszom: nem, kisebb ledes villogókat (nem cangalámpa), erősítőt, meg apróbb dolgokat csináltam, úgyhogy nem idegen ez a dolog számomra. Nyugodtan mondhatod ahogy jól esik :D
Egy kicsit OFF:
A Ganz műhelyt ismered Békáson? Ha igen tudsz róla most valamit? Tudom, legéett, de ha jól olvastam, már nagyjából kezd helyreállni az élet...
ON:
Természetesen akksi a nyerő az energiaforrás szempontjából. Mondjuk ilyen téren nem vagyok igazán naprakész, de ha komolyabbra fordul a dolog körülnézek majd.
A Luxeon leddel mi a helyzet? Ha jól láttam az 3 wattos, de ahhoz, hogy érdekeljen, fényesebben kell világitania a 2,4 W-os Cateyeomnál :) Majd lehet, hogy elnézek egyszer a Józsihoz a Lomexbe ha még ki vannak állitva ott ilyenek. A ledvásárlást mindenképpen jól megfogom gondolni, és ha már odajutok valószinű, hogy a véleményedet is kikérdezem, látom te már elég sokat kisérleteztél ezekkel.
Ja, mégvalami. Nem nagyon szándékozom túlhajszolni a ledeket, tehát 20-25 mA-nél nem akarom jobban meghajtani. Nem akarok bibelődni a hűtéssel, mert ha nem hűt jól, akkor kinnyen az örök ledmezőkre küldhetem szegényt.
NA ennyi, és köszi a gyors választ.

Bence


pén. júl. 29, 2005 14:15
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Valóban... A töltöttséget illik (ismert) terhelés mellett mérni. Csak az a baj, hogy ez meg fogyaszt. A LED szerintem nem jó terhelés ehhez a méréshez, miovel árama nagyon feszültségfüggő...


hétf. júl. 25, 2005 16:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A töltésjelzőnél érdemes lenne a kivett áramot is mérni, és ezzel korrigálni az aksi belső ellenállása miatt fellépő hibát.


hétf. júl. 25, 2005 13:57
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A töltésjelző ötlete már felmerült a halogénesnél is, amikor még nem voltak ilyen LED-ek. LM3914-re gondoltam, nyújtott skálával, ami azt jelenti, hogy 10..14V-ig mérne, és ezt egy 10 LED-es skálán jeleníti meg.

Az IC egy 10 LED-es meghajtó, aminél be tudod állítani, hogy milyen fesz.-től, és milyen "gyorsan" gyulladjanak ki sorban a LED-ek.

Arra gondoltam még, mivel ennyi LED-del a kütyü 100mA-t is megehet, hogy a LED-eknek csak mintegy másodpercenként kellene felvillannia, akkoör is csak egy pillanatra. Ez már elég hogy az ember lássa, de az átlag fogyasztás lemehet mA alá...

Viszont ennyui extra funkció mellett el kellene gondolkozni mikrokontroller használatán is.
-fényerő szab.
-töltöttség jelzés
-esetleg töltés vezérlés (Li-ionnál nem árt)
-több fényforrás vezérlése
-index

Lehet hogy jobb lenne ezeket a funkciókat 1 IC-re bízni, mint egy halom analóg IC-re, már csak az egyszerűség kedvéért is. Persze nem akarok semmit túlbonyolítani, én is az egyszerű megoldások híve vagyok, csak felvázoltam...


hétf. júl. 25, 2005 12:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Elektromágneses zavar nemigen tudja bántani ha a táp jól van hidegítve, hiszen a nyákon menő vcs. vezeték max 1 centi lesz...
Na igen, abban az esetben tényleg nem de én egy kicsit valóban megbonyolítottam mert biciklire lesz felszerelve és ott mechanikai igénybevételnek lehet kitéve, ezért gondolkodtam hosszabb vezetékben, hogy a panelt ne terheljük. Persze ez a legtávolibb része a dolognak.

Ros-Co. írta:
Ha készen van, az egészet be kéne önteni sziloplaszttal, ezáltal a nedvesség okozta bajokat is kiküszöbölted.
Igen, erre én is gondoltam, de meg kellene hagyni az utólagos beavatkozás lehetőségét. Ezért írtam a lakkozást valamilyen színtelen lakkal.
Nekem jobban tetszik ha utólag lehet látni mi van benne.

A fényerő szabályozáson én is gondolkodtam, hogy elég lenne kettő fényerő szint is, esetleg három.
Kettő mindenképp kell mert állandóan nagy fénnyel menni pl. kivilágított utcán az energia pazarlás.
Viszont teljesen sötét területen kell a nagyobb fényerő.

Ros-Co. írta:
Aztán jöhet majd a következő verzió, töltésjelzővel, szabályozható fényerővel stb...
Legalább kettő szint az mindenképp fontos az elsőnél is.

Ros-Co. írta:
Amúgy szerintem jól gondoltad végig. Ha vársz egy kicsit, akkor konkrét kapcsolást fogok tudni adni. Annyi abibi hogy a héten nyaralni megyek...
Köszi szépen, addig is jó nyaralást neked! 8) :)


hétf. júl. 25, 2005 11:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
balu1: lécci ne bonyolítsd túl a dolgot . Igényes kivitelezés, lehetőleg SMD (bár a TLC2264-ből nem lesz, sebaj) nem lesz vele semmi probléma. Elektromágneses zavar nemigen tudja bántani ha a táp jól van hidegítve, hiszen a nyákon menő vcs. vezeték max 1 centi lesz...

Ha készen van, az egészet be kéne önteni sziloplaszttal, ezáltal a nedvesség okozta bajokat is kiküszöbölted.

Aztán jöhet majd a következő verzió, töltésjelzővel, szabályozható fényerővel stb...

A szabályzást meg lehet úgy csinálni, ha szakad a poti, akkor minimál áramra szabályozzon...

Amúgy szerintem jól gondoltad végig. Ha vársz egy kicsit, akkor konkrét kapcsolást fogok tudni adni. Annyi abibi hogy a héten nyaralni megyek...


hétf. júl. 25, 2005 10:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
A Kontha-nál 2264 van. Ez annyiban különbözik, hogy 4 műv. erősítőt tartalmaz.

Ha gondban vagy, tudok adni 2262-t SMD-ben. Vagy rendelek a Ret-től párat...

Köszönöm a segítséget de azt hiszem az lesz a legegyszerűbb megoldás, hogy veszek a konthánál 2264-et.
Először az volt a tervem -én kis naív-, hogy nem rajzolok nyákot hanem beültetem az ic-ket és egyéb alkatrészeket egy előre kifúrkált panelba és azután bekötöm huzalokkal. Végülis lustaság fél egészség :) Viszont amikor megláttam mekkora az ic akkor rájöttem, hogy több energiát kell belefektetnem mint gondoltam.

Az erősítés beállításához talán 20-100 kOhm körüli érték kell a negatív visszacsatolás körébe, vagy mégjobban vissza kell fogni de... ..most még semmit nem tudok konkrétan, majd kiderül. Most csak ötletelek, hogy mit szólsz hozzá mint gyakorlattal rendelkező szaki. :wink:

Legfeljebb bekötök a beállítás idejére egy 50-100kOhmos potit a Ki-INVERZ-GND közé és majd beáll az érték a megfelelő aránynál, aztán hasonló fix értékekre cserélem. Ezzel be tudom állítani a legkisebb elérendő áramot (0,3-0,4 A) egy a ledhez hasonló műterhelésen. Városi közvilágításban nem kell több.

Utána az így kimért visszacsatolást ki tudom cserélni egy olyan komplexumra ahol az invertálóról a GND-re megy ami adódott a mérésnél.

A negatív visszacsatoló körbe egy párhuzamos komplexum kerülne ahol egy fix értékü ellenállás párhuzamosan van kötve egy potival aminek az eredő értéke adja a korábban kimérthez hasonló értéket.

A potinak lenne egy soros fix ellenállásu (kisellenállásu végállást) korlátozó tagja is (2,5 A-es üzem) amit természetesen bele számolok a körbe.

Ezzel annyira tudom csökkenteni az erősítést, hogy a 0,1 Ohm ellenálláson az átfolyó 2,5A áram mellett jöjjön létre az a feszültség ami a műveleti erősítő (fent leít módon) beállított legkisebb szükséges erősítése esetén biztosítja a kapcsolóüzemünek a stabil 2,5A-es működést.


Azzal is számolok ha a szabályozó potméter vezetéke megszakad vagy zárlatba kerül akkor sem történhet led katasztrófa. Akkor a műveleti erősítő erősítése megnövekszik (vagy épp lecsökken a panelon lévő soros ellenállás szerinti értékre) mivel a komplexumnak csak a fix ellenállásu tagja marad ami a poti sérülés módjától függően olyan mértékben le vagy felszabályozza a kimeneti áramot, hogy az valamelyik üzemszerü végállásnak megfelelően működik tovább. Persze ez a szituáció csak meghibásodás estén jön létre.

Ezen kívül a poti vezetékét és a fémházát árnyékoltan tervezem vezetni mert az invertáló bemenetre és a műveleti erősítő kimenetére csatlakozik és ki lehet téve zavarsugárzásnak és elektrosztatikus behatásnak ami befolyásolná a helyes működést és károsíthatná az áramkört.
Persze elméletben ha végig gondolom, pl a mobiltelefon sugárzás keltette zavar is inkább leszabályozás irányában hatna mert leszabályozó feszültséget generálna.


(Még egy kicsi türelmet kérek attól aki nem szeretne ebbe ilyen mélységbe belemerülni de már annyira kidolgoztam a mondanivalóm, így még egy néhány röpke gondolat hadd férjen bele.
Akit érdekel annak viszont elgondolkodtató lehet.)


Gondoljuk röviden végig, hogyan is működne ebben az esetben elvileg átfogóan a műveleti erősítő.

Ha nagyobb áram folyik a ledeken akkor az 0,1 Ohm felső végén nagyobb feszültség jelentkezik, vagyis a műv.erősítő kimenetén is ennek megfelelően növekszik ami beavatkozik a kapcsolóüzemü körbe.

Ha azt szeretném, hogy csökkenjen a ledsoron átfolyó áram akkor a műv.erősítő negatív visszacsatolását csökkentenem kell amitől az erősítés növekszik, hogy a 0,1 Ohmon eső kisebb feszültségből is elő tudja állítani a leszabályozó, illetve egyensúlyi állapotot tartó fesz értéket. Vagyis a ledeken átfolyó kisebb áram mellett a 0,1 Ohmon létrejövő kisebb feszültségesés is elegendő leszabályozást biztosítson.

Persze most csak elméletben futtattam végig a gondolatot itt ebben a dióban a nyakamon, vagyis az elsődleges központi kompjúteremben. :P

Ros-Co.: Szerinted jól gondolom?

Lehet, hogy kicsivel lassabban jön össze de nem szoktam semmit elkapkodni mert nyáktervezés rajzolás maratás szerelés élesztés lakkozás, ne mondjam tovább...
De előbb utóbb elkészül :) Viszont ha egyszer összejön jól a nyák akkor már a többi nem lesz annyira macerás. Van pozitív-20 lakkom de az már nagyon régi, viszont a NaOH gyöngyöket nem zártam le eléggé légmentesen ezért tönkrement a hívó alapanyaga.

Inkább megrajzolom valamivel ami fed. Talán lakkfilcet veszek mert az alkoholosnak könnyen alámar. Persze az meg elég vastagon fog.
Már régen marattam.


hétf. júl. 25, 2005 0:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A Kontha-nál 2264 van. Ez annyiban különbözik, hogy 4 műv. erősítőt tartalmaz. Jó lett volna neked.

Nem tom, az öreg miért volt ennire töketlen, hogy nem mondta a másik típust?? Ha gondban vagy, tudok adni 2262-t SMD-ben. Vagy rendelek a Ret-től párat...


vas. júl. 24, 2005 17:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
A cég gyárt kapcsolóüzemű végfokot ugyanebben a tokban 20 illetve 80(!!!!!) watt teljesítménnyel. A 20 igaz, a 80-at azért én sem hiszem el...

Azok a vékony kivezetések és a pici félvezető egyáltalán mint fémes vezető anyag, elbírnák melegedés nékül a 80 Wattal járó áramot? Az tényleg nehezen hihető. Igaz, ez feszültségfüggő.

Azt azért remélem, hogy amit vettem a 25%-os túlhajtást bírni fogja, vagyis a 2,5A-t elviseli ez a 2 A-re tervezett darab.

Ros-Co. írta:
... TLC2264 van a Kontha-ban, SMD TLC2262, 2264 pedig a RET-nél. kétszázvalahány Ft.

A konthában jártam az Üllői úton mert vettem fehér ledet de ott nem ismerték a TLC2262 áramkört. Igaz, volt ott egy idősebb ember akit eddig nem láttam és ő nézte meg a számítógépes listát. Talán nem jól kereste?

Azt a rajzot nyomtattam ki amit küldtél és azon ráböktem a feliratra, hogy ezt az IC-t kérem. Megnézte és mondta, hogy nincs. Kérdeztem, hogy szokott-e lenni de arra is nemleges választ kaptam.

Hoppá, most nézem, hogy 2262-t kerestem és lehet, hogy a 2264 is jó lett volna és az talán van is nekik? Mindjárt megkeresem mi a különbség. Mostanában nem építgetek annyit, hogy naprakész legyek az IC-k terén.


szomb. júl. 23, 2005 10:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi!

Az az IC valóban nagyon meglepő darab! Az új meglepetés csak a beüzemelés után fog érni, mikor kiderül, hogy tényleg bírja a 2A-t, és a jelelekja is nagyon szép 300KHz-en. Ez a gyors, és kis ellenállású kapcsolóeszközöknek köszönhető.

A cég gyárt kapcsolóüzemű végfokot ugyanebben a tokban 20 illetve 80(!!!!!) watt teljesítménnyel. a 20 igaz, a 80-at azért én sem hiszem el...

TLC2264 van a Kontha-ban, SMD TLC2262, 2264 pedig a RET-nél.

kétszázvalahány Ft. Sajna csak ez a típus jó, mert ez a műv. erősítő szimpla tápról is járatható. És nekünk az kell.


szomb. júl. 23, 2005 1:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Minden kapható a Lomexben az áramkörhöz. A dijóda helyére bármilyen gyorsabb 2A-es schottky dióda jó. MBRS1100 nem biztos hogy van, de a helyettesítője igen.

Jól mondtad, sikerült diódának SR306-os tipust kapni ami 3 Amperes. Gongolom az jó lesz.

Majdnem mindent megkaptam egy kivételével, a TLC2262 IC-t nem ismerték sehol. Azt hol szoktad venni és kb mennyiért?


Az MP1591 IC-ről azt gondoltam, hogy valami hagyobb fémfelülettel rendelkező darab ha elbír ekkora áramot. Persze az is logikusnak tűnt, hogy mivel sohasem viselkedik ellenállásként ezért túl nagy hűtés nem kell neki. Ebből 4 darabot vettem mert kell majd belőle ha jól működik már pedig miért ne működne ha írtad.

Viszont amikor megkaptam a neylonzacsit és megláttam benne azt a kis egérszaort akkor megkérdeztem, hogy ez a kapcsolóüzemü teljesítmény IC... na de én négyet kértem.
Akkor derült ki, hogy az a semmi ott a tasakban az 4 darab.
Nem a klasszikus teljesítmény félvezetők formáját kell keresnem mert ez nem akkora. Háát, ezt gondoltam gondoltam, nade ennyire...

OFF
Erről egy vicc jutott eszembe. A férj feleség elmennek a válóperi tárgyalásra. Kérdezi a bíró az asszonyt, hogy ő miért akar válni?
Mira az mutatja a feleség az alkarját és mondja, én gondoltam.
Azután mutatja a kézfejét majd végül az ujját és hozzáteszi én gondoltam, én gondoltam, na de kérem??!

Mire a férjtől is megkérdezik, hogy ő miért akar válni?
A mutató-hüvelyjkujjával egy szűk kört formáz, majd egy bővebbet és hozzá mondja, én gondoltam, én gondoltam, majd leveszi a kalapját és felmutatja, na de kérem...
OFF_VÉGE

Szóval én is így jártam a kapcsolóüzemü teljesítmény Ic méreteivel :D
Esetleg tudnál arról valamit mondani hol lehet kapni a TLC2262 IC-t?
Kb mennyiért szoktad venni?

Üdv.: Balu1


pén. júl. 22, 2005 19:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 40 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség