Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 10:53



Hozzászólás a témához  [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79  Következő
Tesla tekercs építés 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hali!
Ezekszerint a FETes meghajtót is terhelted 21W-os izzóval? Mennyire melegedtek a fetek? Ilyen megoldást próbáltam én is, de 4049 + BD139/140 volt a fetek elött - 100kHz-en már szinte használhatatlan volt, több volt a veszteség mint a hasznos teljesítmény. Persze valószinüleg jobb meghajtó IC-vel jobban is megy. Szóval ez a meghajtó kb mekkora frekiig tud elfogadható módon meghajtani egy izzót?

Meghajtó trafónak lomexben vettem E vasat (kicsik közöl a nagyobbikat). De valószinüleg gyürüvassal jobb.

IGBT-vel szivesen kisérleteznék - mondjuk adok helyette pár fetet ha elfogadod.

10kV-ra ennyi kondi...hát igen baromira életveszélyes, egyébként szerintem a soros diódára csak a fojtó és a kondi közös rezonanciafrekije kerülhet (max párszáz Hz). Nyitott szikraköznél ugye eleve nincs nagyfreki, az L/C idöállandó szerint tölti a kondit, amikor a szikraköz átüt akkor rövidrezár így a fojtó árama a fesznek meg az induktivitásának megfelelö tempóban növexik, a szikraköz nyitása után a fojtóban tárolt energia a diódán át "bemegy" a kondiba, utána a dióda lezár, majd kis idö mulva újra átüt a szikraköz. Ez elég "lassú" folyamat, csak a szikraköz átütése alatt van nagyfreki, de akkor a dióda folyamatosan nyitva van. Bár az alkatrészek általában jobban tudják a fizikát mint én :-), ugyhogy ki kéne próbálni egyszer.

1db fojtó 10kV-ra :-) lemezelt vas RF-re :-).... (bocsi a mosolyért) ha jobban belegondolsz simán átüt - menetzárlat, utána meg leég. Annyit kéne sorbakötni, hogy 1kV alatti jusson egy fojtóra, és persze a szigetelve felszerelni (mindet külön), mert a huzal és a vas között sem lehet nagyfesz. Amúgy szerintem nagyfekire sima légmagos fojtó a legjobb a teslához. 40-es PVC csö 10...20cm hosszon megtekerve 0,5....1mm-es huzallal.
Az a gond a feszváltóval, hogy 100V/10kV-os, ez egyenirányítva már 14kV, fojtóval közel 28-ra töltené a kondit. Ez túl sok, mindenhol azt írják, hogy 10kV az ideális és 20 fölé semmiképp sem érdemes menni. Tehát 4...5kV-os trafó lenne a legjobb hozzá. Ehhez a primeren 50V körüli kellene - puff neki még egy nagy böszme és súlyos trafó (ami ráadásul nincs is)

Egyebként a BUP202 IGBT mekkora frekire jó? Diódának mit használtál a hídban? Vagy van benne az is?

Az 1N5416-ot érdemes lenne megmérni egy kapacitásmérövel - majd rámérek az SF18-ra is kiváncsiságból. A gyürün átmenö huzal 1 teljes menetnek számít. Lényegében ahányszor átmegy rajta annyi menet, fél menetet gyürüvasra nemigen lehet csinálni, mert nem tudod kikerülni a fél oszlopot mint E vasnál vagy fazékvasnál.


csüt. dec. 02, 2004 18:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
He-He sajnos mégiscsak a tapasztalat volt az erősebb...
Kipróbáltam du. a TC4422-t. 12V/21W autó izzóval terhelve "behorpad" a négyszögjel teteje, nem bírja a kis ellenállású terhelést. A FET-es meghajtóval ez nem fordult elő. Tehát csak kisebb gate kapacitású FET-ek meghajtására használjátok.

A mehajtó trafót úgy próbáltam szoros csatolásúra venni, hogyegy kis gyűrűmagra 3db UTP kábelből kihúzott szálat tekertem trifilárisan. Ilyen trafóból 2 volt a híd 1-1 ágára. természetesen 1 trafó is elég, ha ráfér.

Én is olyan félvezetőkből építkezem, amilyen van. Egy kicsit gyengébb IGBT-ből (BUP202) van legalább 100db. A conradnál volt egységcsomagban 250Ft/12db
Megvettem majdnem mindet:))) Játszani tudok adni párat.


Védelem próbára asszem 1N5416-os schottkyval próbálkozom. ilyen van egy pár otthon. Hülye kérdés: A ferritgyűrűn átmenő vezeték hány menetnek minősül?? (0,5 vagy 1?)

Értem a DC Tesla rajzot. Szerintem a fojtó utáni dióda kicsit problémás. Legalább 40KV-ot el kell vidselnie, és mindezt többszáz KHz-en. A TV szelén, de még sok db UF4007 sem bírja ezt.
Tényleg fénycsőfojtót használtam, de hülye módon az AC verzióban a nagyfreki szűrésére (gondoltam hátha...) 1db-ot. Le is égett rögtön.
A te kapcsolásodban nincs nagyfreki a fojtón, szerintem műxik.

A pufferkondi tekintetében van 10db 18uF/1100V-os kondim. Ezeket sorbakötve 1,8uF/11KV. Számold ki a tárolt töltést! Durva. Ez hány pacit öl meg egy szempillatás alat??
A fóliakondi ehhez túl kicsi. Szerintem.:)))

íme a FET meghajtó:
http://www.hvlabs.hu/tmp/driver1.gif
http://www.hvlabs.hu/tmp/driver2.gif


csüt. dec. 02, 2004 1:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Végülis Tesla tekercset is lehetne vele hajtani, csak elég kicsi lenne a teljesítmény :-) Nekem nem tünt fel, hogy melegedne a 4049 -lehet, hogy már félig halott? Amúgy a "tranzisztortemetö" kipróbált dolog, a cél IC-t még nem próbáltam, de biztos jó lenne az is.

A trafó kimenetén és a bemenetén is négyszöghöz hasonló jelnek kéne lennie. Persze a trafó induktivitása és a fetek kapacitása miatt átkapcsoláskor keletkezik némi lengés, amit a zenerek kicsit megvágnak, ill a fel/le-futási idö esetleg már hozzámérhetö a 300kHz periódusidejéhez. Tehát talán helyesebb trapézjelröl beszélni.
A gate meghajtó trafó(k)nak szoros csatolásúnak kell lennie, különben lassú lesz a fetek meghajtása. Ezt tesztelheted úgy is, hogy a gate meghatjó trafó kimenetének fel kell tudni izzítania egy 12V/21W-os (autó index) izzót.

Feltettem a védelem, és a szaggató rajzát (az elöbb rajzoltam be a gépbe, remélem nem rontottam el sehol - ha nagy hülyeséget lát valaki akkor szóljon)


szer. dec. 01, 2004 23:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Egy kicsit félreértettem, hogy mire akarod használni a félhíd ic-t. Azt hittem a tesla tekercset akarod vele hajtani. Viszont a meghajtótrafó hajtására jó ötlet, kár, hogy egy kicsit későn, most raktam össze a "tranzisztortemetős" meghajtást. Csak úgy néz ki, hogy a híd egyik fele nem megy. A 4049 eléggé melegszik, ez megengedett?

Ez a gond meg is oldódott a nyákon volt zárlat. Viszont az egész cucc 15V-ról hajtva nem vesz fel fél ampert. A trafó kimenetén elégy csúnya négyszögjel van, majdnem szinusz. A híd kimenetét most csak egy izzóval terhelem (félhíd, a másik fele 2db 100n +,- között) A kimenet aránylag szép négyszögjel, bár van kis felfutási ideje. 300kHz környékén (ahol a ekercsem működik) egyre csúnyább lesz.
Mindjárt megpróbálom a tekercsel is.


szer. dec. 01, 2004 19:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hali!
Az a helyzet, hogy FETem még van egy marékkal :-) , szoval a BUP mindenképp kiesö, a HGTG lenne a jó mert nem kell külön diódát venni.
Egyébként szerintem nagyobb teljesítmény esetén nem érdemes félhiddal vacakolni, a teljes híd kevesebb zavart nyom a táp felé - de egyébként is valahogy stabilabb dolog. Saccra az IGBT kb a dupláját tudná mint a jelenlegi meghajtóm, nem tudomm érdemes-e ezért sokezer Ft-ot rákölteni (majd ha sok pénzem lesz egyszer :-)).

A söntöt simán az áttétellel számítva határoztam meg, és a gyakorlat is ezt igazolta. Az SF18 asszem 600V 1A 35ns -os dióda (lomexben asszem 17Ft), ilyenem volt éppen itthon, szerintem valamilyen 1A körüli schottkyval is jól menne. A söntröl egy tranyó nyit ami egy másik tranyóval összekötve úgy müxik mintha egy nagyon gyors tirisztor lenne. Ez a szaggatás miatt ki tud oltani egy szaggatásnyi periódus után. A bázisban van egy soros 330ohm és BE közöztt egy 300pF, ez kb 100ns-os idöállandó tehát nem lassít túlágosan - de a zavarjelek nem indítják a tirisztort. Tényleg fel kéne már tennem rajzot....

Komolyan fénycsöfojtót használtál? Hány darab volt sorbakötve?
Egyébként ilyen kapcsolásban elvileg nincs nagyfreki a fojtón nem? :
Kép
Amúgy a DC-re viszont tuti, hogy jó lenne a házilagosan tekercselt kondi.
Az 1N4007 elvileg 1KV-ot bír és asszem 4Ft körül lehet kapni, az se gond ha 30...40db van sorbakötve, vagyis ha bépítek összesen mondjuk 200db diódát akkor se került egy ezresbe....bár nem kis meló...

Szinkronmotor: néhány régi cuccból lehet bányászni RELUKTANCIA motort (óra, 1000 éves lemezmeghajtó) Ez olyan hogy aszinkron motorként pörög fel és utána átmegy szinkronmotorba (igaz rossz hatásfokú dolog). Nekem ilyen hajt egy pici köszörüt :-)

Ha gondolod letesztelhetjük majd a feszváltót is, régóta a pincében áll - még ki sem próbáltam, hogy jó-e.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Skori csüt. dec. 02, 2004 0:22-kor.



szer. dec. 01, 2004 19:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori:

Bocsi, megkövetlek, most mértem le a TC4422 CAT -t, Meghajtottam 3MHz(!!!) -es jellel és ment! Igaz hogy melegszik, de nem hal be. Vszleg a korábbi mérésnél a funkciógenerátor adta meg magát.

Úgyhogy lehet próbálkozni mégis. De mindenképp a TO220-ast használjátok!
Kbalazs018 figyelmébe is!!!!!!!

Az MC-t én az Incomp-tól rendeltem, de asszem van a Kontha-nál is. 160Ft körül mérik.
Az IGBT-k sajnos nem olcsók. Szerintem egy félhidat próbálj ki.
Ha óccsóbbat szeretnél, a Kontha-nál van BUP314, (1100Ft körül) ez még izmosabb, de már elég lassú. Valamint kell raknod inverz diódát is.

Kipróbálom ezt az áramváltót. A hibát vszleg a lassú vasmaggal követtem el, és a diódákat is egy hosszabb vezeték végére tettem. A sönt ellenállásnak kb. mekkorának kell lennie? Az áttételből számolható??
SF18-at hol lehet kapni??

A fesz. váltók azért jók, mert a nagy linearitás miatt kb. 10X túlméretezik.
Állítólag kinyírhatatlan a trafó. Én is szeretnék szerezni egyet...
Nekem a nagyfesz. trafó 4db speciálisan tekercselt hipersil vas, olajszigeteléssel. A hipersilek Color Star TV-ből valók:)))
Folyamatosan 2KVA lehet, de rövid időre a soxorosát is elviszi.

http://www.hvlabs.hu/tmp/hvtrafo.jpg

A DC Tesla jó ötlet, de én kipróbáltam, nem adott semmivel sem jobb eredményt, mint az AC. Viszont rengeteg drága alkatrész kell bele.
A fénycső fojtó olyan szépen füstölt nagyfrekin:))) Diódáknak a mikrosütő egyenirányítóját használtam. (6KV/0,5A) (A HQ-nál volt leárazva) De például a néhány uF nagyságrendű puffer kondenzátor már nem eccerű...
Az mondjuk előnye, hogy a BPM szabályozható.
Egyébként az enyémben nem szinkron motor hajtja a szikraközt, de a nagyfesz mégis AC-vel megy. Ha valaki tud szerezni, vagy csinálni 50W körüli szinkron motort szívesen venném...


szer. dec. 01, 2004 12:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ros-Co: Az a DIP tokos TC4421 lényegében túlmelegedett?
Az MC meghajtó IC-ket hol lehet kapni ill. mennyiért?
Megnéztem az IGBT-t, tényleg szuper, csak egy nagy baja van 1712Ft+ÁFA / db , ebböl egy híd szép összeg....
Az áramváltót egy nagy AL számú, pici gyürüvasra tekertem meg. A primer egyszerüen csak átmegy a gyürün, a szekunder 40 menet (pont körbeér egyszer a gyürün), rögtön a trafó mellett egy graetz ultragyors 1A-es diódákból (sf18) utána jön egy sönt ell.- de majd csinálok rendes rajzot...
Egyébként "beültetted a bogarat a fülembe" akad itthon 10kV-os feszváltóm, régi elég robosztus darab, névlegesen csak 50W-os - addig a türéshatáron belüli az áttétel, de vaskeresztmetszet alapján akár 500W (vagy több) is lehet. Rainballal dumáltunk róla, hogy egy DC táplált teslát kéne csinálni (DC rezonáns módú), fojtótekinek jó lenne 15...20db fénycsöfojtó sorbakötve, a szikraközt egy változtatható fordulatszámú motorral kéne hajtani. Szerintem irtó brutális lenne :-) De hogy mikor lenne idöm ilyesmire.....

Balázs: a meghajtóm 1..2A-nél nem eszik többet, tehát a TC4421 folyamatos 2A-e is elég lenne, az áramcsúcs mindig átkapcsoláskor van amikor a fetek gate kapacitását kell áttölteni. Bár az lehet, hogy csak méretileg jobb mint a jelenlegi "tranzisztortemetö :-)" Esetleg lehetne a 2 félhidat külön TC párossal hajtani. Egyébként 4.5-töl 18V-ig használható, tehát mindenképp 2db-ot érdemes hidban használni.


kedd nov. 30, 2004 23:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori:

Igen, ez a szaggatós megoldás bevált nálam is. Az oszci egy 4093 IC egyik kapujából van kialakítva, ezt követi egy 4013-ból kialakított T tároló, és ez adja a meghajtónak az ellenütemű jelet. Az alacsonyfrekis PWM a 4093 másik kapujából lett kialakítva (poti+2 dióda).

Meghajtónak kipróbáltam a TC4421-et (DIP8 tokos), az vele a baj, hogy 200KHz körül megadja magát. A TO220-as változatot lehet kapni a Chipcad-nél, vszleg játszom vele, de szerényebb frekin (fénycső inverter stb...)

Próbáld ki az MC33151 vagy MC33152 meghajtót, ha jól emléxem 800KHz-en még ment! Nálam ez hajtja az IRF párost.
A meghajtó tényleg melegszik az összenyitás miatt, de ez 300KHz-en teljesen érthető. Ha a "Dead time"-ot túl nagyra veszi az ember, az sem jó.

Az IGBT-ket folyamatos üzemben kb. 800W-on használtam, impulzusban nem tudom mekkora lehet a csúcstelj, de ez a típus 300A (!!!) impulzusáramot elvisem 1ms-ig. Finom nem??
Mindenképpen ajánlom kipróbálásra. Kiccsit drága. De ez van.

A védelem engem is érdekelne, mert már elég sok Fetet kinyírtam. Az áramváltó trafó nem akar összejönni. Van valami trükkje??

Ja még valami: A Tesla meghajtót használom az indukciós kemence meghajtásához is. Egy az egyben rákötöm, csak az 25KHz-en jár. Szerintem itt már vettem ki 2KW-ot is a kütyüből. Erről is vannak képek.

kbalazs018:
Lesz rajz hamarosan (ha jó kedvem van ma este:)
TC4421-et tudnék esetleg adni (a TO220-as) engem is érdekelne a próba, mert nincs időm vele jáccani... (de mint említettem 200KHz körül vége van mint a Dallasznak:)


kedd nov. 30, 2004 22:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Megpróbálom ezzel a trafóval, sajnos ma már nem biztos, hogy lesz rá időm.
Az az IC (TC4421) amit írtál nem hangzik rosszul. megnézetm az datlapját. Az nem derül ki, hogy mekkora a legnagyobb megengedett feszültség, és a 9A csak csúcsáram, a folyamatos áram csak 2A, ami elég kevés


kedd nov. 30, 2004 19:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Roc-Co: én is olyan megoldást alkalmaztam mint amilye te: a nagyfrekit szaggatom, van egy 1Hz körüli, egy 30...40Hz és egy 1kHz körüli freki amivel szaggatni lehet, a kitöltési tényezö 0...100% között szabályozható.
(szaggató része TL072-böl van, ez a meghatót tiltja le - mint nálad is :-))

Arra gondoltam, hogy ki kellene próbálni TC4421-es gatemeghatóval a cuccot, ez egy TO220-as tokban levö félhíd ami 9A-t tud! Két ilyennel tök jó és kicsi méretü meghajtót lehetne gyártani. Vagy lehetne TC4427-et (ez két 1,5A-es félhíd) és 4db tranyót használni.... (egyik sem vészesen drága) De kiváncsi lennék a FETes meghajtódra is, én is próbálkoztam ilyesmivel de nem sikerült túl jól (nagyon melegedett - valószinüleg egymásra nyitottak egy kicsit a fetek).

Egyébként kb mekkora csúcsáramot veszel ki az IGBT-s meghajtódból? Én eddig olyan 9A csúcsáramig mertem elmenni, ill. folyamatos módban 1.5kW-ig (viszont még egyszer sem pukkant el az elektronika) Szóval gondolkoztam az IGBT-n csak nem tudom mennyivel bírja jobban a fetnél?

Balázs: lehet, hogy kicsi a trafód AL száma (nem légréses ugye?) elöfordulhat, hogy telítésbe megy a vas, ha túl kicsi az induktivitása. A 0.5mH-t a netröl néztem ezt tartják optimálisnak. Nekem így kb 80kHz-töl már használható. Ha mondjuk neked csak 100kHz felett kell akkor semmi gond, jó lesz a trafó (nekem 250kHz körül megy a tekercs - ha van rajta több konzervdoboz akkor 210kHz). Szóval éna helyedben kipróbálnám így ahogy most van.

Más: a védelemnek és a szaggatónak még nem tettem fel a rajzát, de nekiállok és felteszem azt is (az eddigiekhez képest nem vészes - mindenképpen érdemes megcsinálni azt is) Persze ezek nélkül is ki lehet próbálni mondjuk kisebb tápról. Föleg a védelm a fontos mert könnyen megszaladhat az áram..... nálam viszonylag gyakran elöfordul, hogy megszólal a védelem.


kedd nov. 30, 2004 14:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Ros-co: Érdekelnének a kapcsolási rajzok, bár én most csináltam meg a Skori által tervezett gatemeghajtót és hidat. Még nem volt időm kipróbálni talán ma délután.

Skori: Azt írtad a gatemeghajtó trafó, 19menet és 0,5mH. Nekem 25 menettel 0,36mH. Ennél a trafónál mi a lényeg a 19 menet vagy a 0,5 mH? Több drótot nem tudok feltekerni mert nem fér el a csévetesten.


kedd nov. 30, 2004 10:52
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori:
Ja igen!!! Úgy is van egy csomó felesleges folyékony nitrogénem a túlhúzott Proccom hűtéséhez:)))

Komolyra fordítva: sajna a nagy szikrához nagy tekercs kell, mert vszleg átüt a menetek között. Lehetne esetleg olajszigeteléssel próbálkozni, de ez elég undorító, és bonyolult.

Én azt mondom, hogy kísérletezzünk tovább, és ki fog derülni.

Másnak is:

Félvezetőnek én HGTG20N60C3D IGBT-ket használok teljes hídban. (Jó még a BUP314 is) Igaz, hogy lassúbbak, de a FET-eknél jóval robusztusabbnak bizonyultak. És van beépített inverz dióda is. (A típust Spafi mondta) A meghajtó trafós,(1:1) és ezt is egy teljes híd IRF530/9530 páros hajtja. Lesz rajz is. A meghajtó érdekessége, hogy az 50%-os nagyfrekvenciás vezérlőjelet sazggatom egy alacsony frekvenciájú (kb. 40Hz-es) PWM jellel. Így ún. "burst" üzemmódban működik. Ezt mások úgy csinálják, hogy fél (vagy teljes)hullámú szinusszal táplálják a hidat, és így kapnak impulzusszerű működést. A vezérlőjel meredek szaggatása sokkal szebb szikrákat eredményez, amellett, hogy a cucc nem is melegszik nagyon. Persze a félvezetőket rendesen igénybe veszi, ezért vannak benne IGBT-k.

Kép[/img]


kedd nov. 30, 2004 2:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Szóval akkor jó vékony szupravezetö huzalból kéne tekerni egy tekercset! :wink:


hétf. nov. 29, 2004 13:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori:

Hmmm... Jó kérdések. Nekem az a tapasztalatom, hogy nagyobb frekin (már MHz körül) megnő a sugárzási veszteség. A Tesla tek. átmegy antennába, és inkább sugároz (persze ha erre kell:)))

Szóval szerintem pont lejjebb kéne menni. Pont ez az én gondom a FET-essel. A 100KHz-hez vagy nagyon nagy tekercs kell, vagy sok és vékony huzal a szekunderre, ez viszont a jóság rovására megy.

Szerintem létezik optimális L/C arány, de most nem fogom tudni megmondani. A netem meg kéne nézni a gyakorlati útmutatókat.

Szóval a csöves előnye a megbízhatóság lenne, meg esetleg a nagy teljesítmény, de hát ma már olyan IGBT-k vannak...
A földelt katódú meghajtás egész jó ötlet!!!! Erre nem is gondoltam.

Asszem a nagy tekercs 260KHz körül jár, de a póttárggyal jól el lehet hangolni. A nélkül kb 1/3 szikrát ad még jó hangolás esetén is. A szikrahossz növelését itt kezdeném el. A megfelelő tekercsméret/kapacitás beállításával...

Bp.-en lakom, kispesten. Sajna költözés van, úgyhogy csak megmutatni tudom, de szívesen kölcsön is adom mérni, ha vigyázol rá. (3 nap vót a tekercselés)
Ha gondolod írok mailt, és akkor megbeszéljük privben, hogy hogy s mint.

Többféle meghajtót is csináltam, a legutóbbi volt a félvezetős. A szikraközös a legbrutálisabb. Semmilyen félvez/cső nem tud olyan meredek felfutású jeleket előállítani. (Ezt már a jó öreg Tesla is leírta)
Iszonyú sokat sz*rakodott az áramszaggatással. Érdemes egy álló és egy mozgó szikraközt használni. A hatás frenetikus! A szikra rekord kb. 1,2m Én is megijedtem tőle.

A régi cimbi winchesterből csinált szaggatót:
http://www.extra.hu/science

Hirtelen ennyi jutott eszembe. Ja! Megtaláltam a régi képeket is. Fent lesznek hamarosan.

üdv:
Ros-Co.


pén. nov. 26, 2004 20:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Köszönöm a válaszokat, akkor beletervezem az egy mikrót a hídba. Még a meghajtónak kell nyákot terveznem, ez egy kicsit bonyolultabb. Remélem lesz rá időm. Ha lesz valami eredmény majd írok.


csüt. nov. 25, 2004 9:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hi!
A fö ok az, hogy kétoldalas nyákom volt itthon :-), aztán úgy gondoltam akkor már nem maratom le az alkatrész oldalt, hanem csak a lyukak körül kiszedek egy-egy kört (csináltam célszerszámot egy fúróból). Egyébként valószinüleg jobb is így, mintha egyoldalas lenne.

A hídba kell az a kondi, mert az induktív terhelés miatt idönként visszafelé jön az energia a kimenetröl a táp felé. Ha nincs ott közvetlenül a kondi akkor megugrik a fesz és eldurranhat valami. Igy viszont egy félperiódus idejére a kondi tárolja azt az energiát..
A soros kondi a kimenetnél meg azért kell, mert ha nem tök szimmetrikus a négyszögjel vagy a fetek sebessége nem teljesen egyforma akkor keletkezhet DC összetevö, a kondi meggátolja hogy egyenáram folyjon a tekercs felé.

Nálam a meghajtó fokozat kb. 1A-t eszik, de ha feljebb tekerem a tápját (és a frekit is 15V/360kHz) akkor 2A fölé megy...

Kisebb BD is böven elég (hüteni kell), de lehet, hogy gyorsabb tranyó nem ártana, én mostanában akarom kipróbálni TC4426 (....27...28 ) FET meghajtó IC-vel + MJE15032/33 tranyó párralal (ez elvileg 250V/8A/30MHz-es ) (csak azt nem tudom idöm mikor lesz rá :o)


szer. nov. 24, 2004 20:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Rég jártam erre, Végre eljutottam a nyáktervezésig.

Skori: A képeken láttam, hogy a hídáramköröd kétoldalú nyákon. Ennek van jelentősége, árnyékolás céljából csináltad így? Az az 1mikós kondi kell a hídba? Ha igen miért?
A gatetrafók meghajtásához mekkora áram kell? Szükséges akkora tranyókat rakni a gate meghajó ák-ba? csak azért mert van otthol egy zsák BD244-245 az is elég lenne?
Egyenlőre talán ennyi, most tervezek tovább, aztán ha lesz valami majd írok.


szer. nov. 24, 2004 9:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hi!
Eszembe jutott pár kérdés:
A szikrahossz szempontjából nézve van valamennyi elönye a csövesnek?
Illetve azonos teljesítményt feltételezve nagyobb frekin lehet nagyobb szikrákat elöállítani?
Egyáltalán van valamilyen optimális frekvencia ami tesla tekercshez a legjobb?
Félvezetövel szerintem 50....500kHz között lehet jó hatásfok mellett meghajtojelet elöállítani, ha a jelenlegi (250kHz körüli) tekercsem helyett csinálnék egy kb. 100kHz-en rezonáló tekercset ugyanazzal a meghajtóval jobb v. rosszabb lenne?
Létezik a tesla szekunderére optimális L/C arány ahol a legjobban "illeszkedik" a kimenete a szikrázó levegöhöz?

A csövet én földelt rácsú kapcsolásban a katódján hajtanám meg egy fettel, néhány MHz-ig biztos jó lenne.

Egyébként merre lax. (Bp?) tényleg megnézném azt a tekercset! Szikraközös meghatással is foglalkozol, vagy ez kifejezetten csövel megy? Esetleg elvinném hozzád a fetes meghajtómat egy próba erejéig. Kb. milyen frekin jár az a tekercs?


csüt. nov. 18, 2004 15:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hello!

Volt fenn a neten, de a weblap átszerkesztése miatt leszedtem. Ha tudom megcsinálom a Teslás részt a napokban.

A csövest azért választottam, mert nekem nagyon sok félvezető elszállt már
ebben a projectben (na az is igaz, hogy lustaságból az áramvédelem nem lett beépítve)
A GU81 elpusztíthatatlan. Nincs annyi áramod a falban hogy tönkretedd:)))
Meg akb. 30MHz-es határfreki miatt kevésbé problémás a nagyobb frekvenciájú megjajtás.
Érdekes lenne egy nem öngerjesztős csöves Teslát építeni. (csak mivel hajtom a csövet??)
Persze a hátrányok: A fűtés többmint 100W-ot zabál, valamint a 2KV nagyságrendű tápot is elő kell állítani (ezt most egy ruszki mikrosütő trafó végzi) A cucc így kb. 20 kiló... Nem egy demonstrációs darab:)))

A nagy tekercset meg tudom mutatni, de költözés miatt nincs összerakva. Mondjuk a pincében lehet csinálni egy kisebb teljesítményű röffentést...

üdv.


kedd nov. 16, 2004 21:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hello!

Volt fenn a neten, de a weblap átszerkesztése miatt leszedtem. Ha tudom megcsinálom a Teslás részt a napokban.

A csövest azért választottam, mert nekem nagyon sok félvezető elszállt már
ebben a projectben (na az is igaz, hogy lustaságból az áramvédelem nem lett beépítve)
A GU81 elpusztíthatatlan. Nincs annyi áramod a falban hogy tönkretedd:)))
Meg akb. 30MHz-es határfreki miatt kevésbé problémás a nagyobb frekvenciájú megjajtás.
Érdekes lenne egy nem öngerjesztős csöves Teslát építeni. (csak mivel hajtom a csövet??)
Persze a hátrányok: A fűtés többmint 100W-ot zabál, valamint a 2KV nagyságrendű tápot is elő kell állítani (ezt most egy ruszki mikrosütő trafó végzi) A cucc így kb. 20 kiló... Nem egy demonstrációs darab:)))

A nagy tekercset meg tudom mutatni, de költözés miatt nincs összerakva. Mondjuk a pincében lehet csinálni egy kisebb teljesítményű röffentést...

üdv.


kedd nov. 16, 2004 20:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hi Ros-Co.!
A teslás cuccokól tettél/teszel fel a netre valamit? Más: érdemes csöves tesla meghajtóval vacakolni, vagy semmi elönye a többi megoldással szemben? Csak lehetséges a nagyobb freki miatt érdekel, mert esetleg "akadna" olyan csö amiböl 1kW körülit ki lehetne hozni, akár 50MHz-en is, bár trafóim nincsenek hozzá. Úgyhogy ez a dolog jelenleg parkolópályán van.
Azt a nagy tekecset is szivesen megnézném egyszer.


szomb. nov. 13, 2004 20:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek!

A fórumba csak most jelentkeztem. Nem akarok hirtelen belerondítani, talán hozzá tudok röffenteni valamit, ami valakinek a segítségére lesz :)

A nagyfesszel való barátkozás már általánosban megvolt, azóta a szikrák csak nőttek.. nőnek...

Már építgettem gyújtótrafós meg sorkimenős nagyfesz generátort, és még egy csomó mindent, van GU81-es Tesla meghajtó is!! (csak baromi nehéz a trafó, emelgesse a halál:)

Elkészült az 1,2m-es NAGY tekercs is, Spafi-nak már asszem mutattam, bár
sajna nem működés közben.

Ha kondenzátor gondotok van: A Lomexnél vettem 50nF/2,5KV kondikat. A piros túrkálóban szokott lenni kirakva, de a raktáron is van még. Asszem Siemens kondik. 130Ft/db-ért árulják. Én 100-ért kaptam, mert sokat vettem.
A neten több leírás van, ők MMC-nek, Multi Mini Capacitor -nak csúfolják, elég jó eredményt lehet vele elérni. Jók még a mezőgazdasági fóliából (1mm) tekert kondik is, de ezek 300KHz-es folyamatos üzemben el fognak folyni:(
Cimborám kísérletezett még a régi csöves TV-k ből kitermelt "56nF-os" asszem buszter-kondenzátorral. (otromba nagy stiroflex) Kisebb Teslához príma, de ebből is legalább 4db kell.
Beszerzési forrás: kuka, lomtalanítás, "csókolom kell még ez a TV"
A sorkimenők is innen vannak:)

Bocsi, hogy hosszú lett. Üdv. mindenkinek:
Ros-Co.


[/img]


kedd nov. 09, 2004 0:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek

Eddig egy kicsit szünetelt a project, de már megjöttek az alkatrészek, úgyhogy elkezdem tervezni a hid árakört. Ha nem jön közbe semmi akkor pár nap múlva kész leszek vele és újrakezdem a kísérletezést.

Rainball, tetszettek a fotók.


kedd nov. 02, 2004 11:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
www.kaninjo.fw.hu/images/bom-bom.jpg :)


vas. okt. 31, 2004 23:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Megjósolom rainball egyik közeljövőbéli fotóját :D :

Kép


vas. okt. 31, 2004 18:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Itt vannak a legelfogadhatóbb képek (amiket csináltam tegnap) Van egy túlexponált, ezt azért hagytam benne, mert érzékelteti a szikra nagyságát.
Ja, és van egy-két életlen is...

Azért jól látszik a gerjesztett kálcium-ionok téglavörös fénykibocsájtása :-).

A képek itt vannak:

http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_1.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_2.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_3.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_4.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_5.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_6.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_7.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_8.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_9.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_10.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/cacl2_11.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/izzo12.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/izzo13.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/izzo14.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/izzo15.jpg
http://www.rainball.fw.hu/skori_sstc/izzo16.jpg

a gyengébbeket ne kritizáljátok, nem lehetett megismételni minden felvétent, néha a véletlenen múlott a siker vagy sikertelenség...
Fényviszonyokról nem is beszélve...


vas. okt. 31, 2004 16:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Gyűjtögetek, gyűjtögetek... :) Kellenének másik FET-ek. Ezek 'csak' 200V-osak. Nomeg kellene 1-2 kiló rézhuzal is. Ennek a tekercsnek túl magasan van a rezonancia-frekije.
Végülis így, 400W-os teljesítmény mellett is igen szép kis szikrákat produkál. De még nem az igazi :wink: ...

Üdv.:Kaninjo

U.i.: Ha lesz időm méregetek én is egy picit a szkóppal. Valamint ha elkészül az LCF mérőm, megmérem az induktivitását (elvileg a saját kapacitását is meg lehet vele mérni) is a tekercsnek.


szomb. okt. 30, 2004 20:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Kissé lesüllyedt a téma. Balázs mi ujság leállt a projekt :-) ?

Rainballal méregettünk ma egy kicsit - vagy legalábbis megpróbáltunk.
Összehasonlítottuk kétcsatornás szkópon a tekercsre kapcsolt feszültséget és a felvett áramot. Az áram leginkább szinuszhoz hasonlított, de volt benne az alapfrekinél nagyobb (talán a következő soros rezonancia frekije) szinusz is meg egy rakat zavarjel.
A feszültség a négyszögjelhez hasonlított leginkább. Trafós meghajtás esetén meghatározott frekin ohmosként viselkedett a tekercs (az alapfrekit nézve),de a rezonancia erősen asszimetrikus volt. Enyhén kapacivra hangolva (kicsit csökkentve a frekit) hirtelen megszünt a nagyfesz, a frekit növelve viszont fokozatopsan csökkent, mindezt némi hiszterézissel. Mindenesetre most úgy tünik kéne egy új PLL oszcit gyártani ami 0fokos fázisszög környékén is jól müködik ill. szabályozható.

Kipróbáltunk egy kalcium kloridos elektródát (remélem jól írtam, de legfeljebb ki leszek javítva) amiből szép piros, elég látványos, szikrák keletkeztek, néha hatalmas fényerővel. Remélem a fotók jól sikerültek :-) ha igen akkor elérhetővé lesz téve.

Kaninjo, nálad is téli/őszi szünet van :-) ?


szomb. okt. 30, 2004 20:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
A fúróállványban? :)


hétf. okt. 11, 2004 23:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Ráadásul finom vajas süti volt benne. :-)


hétf. okt. 11, 2004 23:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ezeket a képeket Balázs küldte (félreértést elkerülendő :roll: ). De valóban jó képek!
Az enyémről is van egy, talán enyhén 'morbid' kép: www.kaninjo.fw.hu/images/tesla/furo.jpg :) Itt egy fúróállványt biggyesztettem a tekercs tetejére, mint tetőkapacitást. Elég jól lehúzta a rezonancia-frekit...
Ez pedig a, már korábban is említett, sütisdoboz-kapacitás: www.kaninjo.fw.hu/images/tesla/doboz2.jpg

Üdv.:Kaninjo


hétf. okt. 11, 2004 23:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Jók a fotók amiket felraktál, remélem a szikrákról is lesznek :-)


hétf. okt. 11, 2004 22:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Kaninjo írta:
Ezek csak fotók

Ne szerénykedj.... :D


hétf. okt. 11, 2004 16:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Elnézést, de csak mostanra sikerült feltölteni a képeket...
Ezek csak fotók:
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep9.jpg
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep8.jpg
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep7.jpg
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep6.jpg
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep5.jpg
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep4.jpg
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep3.jpg
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep2.jpg
www.kaninjo.fw.hu/balazs/kep1.jpg

Üdv.:Kaninjo


hétf. okt. 11, 2004 16:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Balázs, nem akarok a lelkedbe tiporni, de én már megírtam, hogy nem jó megoldás az egy fet. (nem kivitelezhetetlen, de nem véletlenül csinálja mindenki félhíddal, vagy híddal). Sajnos még mindig nem küldtél rajzot, de remélem hamarosan megcsinálod. Jó volna, mert akkor látnám, hogy mik lehetnek a hibák, tudnék esetleg javasolni dolgokat, de rajz nélkül nem megy. Jó akár scannelt is. Ha nem tudod honnan belinkelni küldd el e-mail-ben.

Szóval az egy fetet felejtsd el. Majd későb (ha lesz időm) leírom, hogy miért nem jó.

Folyt köv (rajz után :) )


hétf. okt. 11, 2004 15:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Udv

A hétvégén megint kísérleteztem amit ujabb két Fet-em bánta. Először egy szebályzott táppal próbálkoztam, aminek csak az volt a baja hogy csak 25V-ot tud. Átkötöttem a tekercsema 60V-os trafóra, ahol ment is, de próbáltam még egy kicsit hangolni. Aztán sikerült egy kicsit félrehangolnom, és a fet 5 másodperc múlva bezárlatosodott. Nem értem mért van ez, mert a tápon hajtva ha félrehangoltam az áramfelvétel lement és a fetnek se lett semmi baja.
Az induktív terhelés miatt mehetett tönkre a fet?
Egyenlőre pihentetem a dolgot, addig amég meg nem jönnek a hídhoz az alkatrészek.


hétf. okt. 11, 2004 7:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Elvileg tudod szerkeszteni/törölni a hozzászólásod, de mindjárt kipróbálom....
A dióda szerintem jó lesz.


pén. okt. 08, 2004 18:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Bocsi hogy ennyiszer elküldtem, hibát írt ki és azt hittem nem küldi el ezért többször próbálkoztam utána + meglepődtem.


pén. okt. 08, 2004 9:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Udv mindenkinek

Kipróbáltam a tekercsemet 80V körüli feszről. Először szépen múködött, kb 3-4 centis szikrákat produkálva. Aztán egyszer csak megállt. Kiderült hogy tönrement a 4049, aztán még próbálkoztam enélkül is de a fet-em is megadta magát.

A hídhoz már gyűlnek az alkatrészek. A fet-ek irfp560-ok lesznek. Gyorsdiódát a ret-nél találtam. Tipusa: BYT12P1000, ez 1000V-os 12A-es 70ns-os. Ez jó lesz?


pén. okt. 08, 2004 9:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hi!
Lehet hogy elég a 400V-os fet is, de amikor oszcilloszkóppal ránéztem úgy láttam, hogy ha nagy áram folyik a feteken akkor ronda tüskék (nagyfrekis lengések) keletkeznek a négyszögjel éleinél. Szóval ha üzembiztos szerkezetet akarsz akkor nem árt túlméretezni.
A gyors diódák sajnos kellenek, mert a terhelés szinte sosem ohmos, és olyankor jelentös áram folyik rajtuk a periódusidö egy részében. Ha ez az áram a feteken folyna a kb. 20x lasubb DS diódáján az jelentös melegedést okozna - amit vagy kibír a fet vagy nem. Innetöl az a kérdés, hogy mi az olcsóbb (jobb): a nagyobb fetek + nagy hütöborda + venti vagy további gyors diódák az áramkörben.
A fetmeghajtó trafónak légrés néküli vas kell, kb. 0,5....1mH-s tekercsekkel, nálam kb. AL1400-as. 4 fethez olyan vaskeresztmetszet kell ami kb 20W átvitelére lenne elég.
A saját fetjeim ellenállása kb. 0.8ohm (ohmmérövel mérve) kettesével ez 0.4ohmot jelent. Ez eddig nem okozott problémát. Az áramkorlát 9A körül tilt le, ez max 1.5kW körüli wattos teljesítményt tesz lehetövé. A fesz négyszögszerü az áram viszont enyhén torz szinusz ami fázisban általában kicsit késik a feszhez képest. (ezért nem reális a 300V*9A-el számolni, egy tápban ezt jobban meg lehet közelíteni mint itt)


csüt. okt. 07, 2004 22:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Az Irfp 360 meg is felelne ha 310V-ról is hajthatom vele a tesla tekercst, mert ez csak 400v-os, és nem tudom mennyire kell túlméretezni. Vagy jobb lenne az irfp 460, annak hasonlóan alacsonny a D-S ellenálása, és 500V-os.
45 V-os gyorsdiódát sikerült számítógéptápokból kitermelni.

A fetmeghajtó tarfókhoz milyen AL értékű vasmagot használjak? Légréses legyen vagy ne?


csüt. okt. 07, 2004 6:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
OK!
Ha nem szükséges a nagy teljesítmény, úgy használhatsz IRF740-eseket.
IRF-ből talán az IRFP360, bár ez jóval drágább (Lomexnél ~840 Ft br./db).
De talán úgy is jó lenne, ha párosával használnád a 740-est. Ahogy Skori a W9NA60-ast.
A párhuzamos diódáknak gyorsnak és nagy áramúnak kell lenniük, mivel ezek "tehermentesítik" a FET-ek test-diódáját.


szer. okt. 06, 2004 14:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hello Kaninjo

A képeket átszerkesztem és holnap elküldöm. rajzolok kapcsrajzot is.
Azt én is láttam hogy az irf 740 nek nagy a D-S ellenálása. Mit lehetne helyette használni ami könnyen beszerezhető?
Skori rajzán a hidban van 1 rakás gyors dióda ezeknél fontos hogy 15-20 A-ek legyenek?


szer. okt. 06, 2004 14:18
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hello Balázs!

Az elektronika miatt ne aggódj, nekem sincs dobozba építve. Egyedül arra vigyázz, hogy a CMOS IC-(ke)t, ill az azokhoz kapcsolódó alkatrészeket ne érintsd meg menet közben.
Ha gondolod küld el a rajzokat v. fotókat, felrakom és belinkelem ide.
A mélcímem: kaninjo@intermail.hu
Jók az IRF740-esek is, de nagyobb feszültségen, nagyobb áramerősség mellett igencsak melegedni fognak, köszönhetően a magas Drain-Soruce ellenállásnak (0.55 Ohm!).

Üdv.:Kaninjo


szer. okt. 06, 2004 12:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Megmértem az induktivitást: 30,5 mH.
A FET-em eddig elég jól melegedett,de mióta kicseréltem a 100 Ohmos ellenállást azóta alig melegszik.
Nektek mennyire bírja az elektronika a nagy térerősséget mert mikor mentet közben megfogtam a hűtőbordát ívet húzott az újjamra és megrázott.
Kapcsrajz nagyon primitív, egy nand kapuból 1 kondenzátorból és 1 potiból áll. Utána a 4049-ből 3 kapu párhuzamosan kapcsolva.
Képek már vannak ha kell e-mailban tudok küldeni. A weblapom nem tudom mikor készül el.
A hídba milyen feteket tegyek? IRF740-re gondoltam ez megfelel?


szer. okt. 06, 2004 8:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Várom az induktivitás értékekét! Ha jó a saccográfom :-) akkor 40mH körül kéne lennie. Ja tényleg a rajz engem is érdekelne! Egyébként egy fetes meghajtás esetén érdemes kihangolni a primert párhuzamos kondival, kicsit javul töle a hatásfok - eddig mennyire melegedett a fet?


kedd okt. 05, 2004 18:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!


A 4049 az egy inverter, az elég jó lehet a célra. Rajz lesz? :)

20A-es schottky-t még lehet kapni, emberi áron...

Lehet, hogy érdemes lenne némi kapacitást pakolni a tetejére, mert a 307 kHz nem túl kicsi... Minél lejjeb rezonál, annál könnyebb elektronikát tervezni hozzá...

Szkópod van?


kedd okt. 05, 2004 12:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Skori

Az induktivitásmérőm tegnap jött meg ma délután megmérem az induktivitást.
Én Győr környékén lakom, nem tudom így mennyit kell utazni.
Megpróbálom a hídhoz beszerezni az alkatrészeket, bár nem tudom a Somogyi elektronicban hogy néznek rám ha 20 A-es shotky diódát kérek.


kedd okt. 05, 2004 11:42
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hali

Az ic tipusát összekevertem ez egy inverter ha jól emlékszem 4049, de nem akarok megint hülyeséget írni. Tegnap mértem a rezonanciát 307KHz.
A plazma is megjelent amint egy hegyes tárgyat tettem a tetejére.
Képek hamarosan lesznek, készül a weblapom.


kedd okt. 05, 2004 8:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hali! Végre mégegy építgetö :-) ! Merre lax? Egyszer próbaképp meghajthatnánk a tekercset az én elektronikámmal, persze csak ha nem kell sokat utazni. Induktivitás méröd nincs véletlenül? Érdekelne a szekunder tekercs induktivitása!


hétf. okt. 04, 2004 19:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 61 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség