Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. ápr. 18, 2024 5:46



Hozzászólás a témához  [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79  Következő
Tesla tekercs építés 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali!

Ön jól döntött, amikor a sorkimenőt választotta. Kezdésnek príma. Megy 12V-ról, nem vág agyon, és nagyon szép ívet húz no meg világítanak tőle a fénycsövek.

Egy kapcsolás, de lehet hogy ez túl bonyolult neked:

http://www.hvlabs.hu/inverter/inverter2.gif


Itt van néhány link:

http://tacashi.tripod.com/elctrncs/ssstc/ssstc.htm
http://www.aaroncake.net/circuits/hvgen.htm
http://sstc.webpark.pl/
http://tacashi.tripod.com/elctrncs/555sstc/555sstc.htm
http://www.powerlabs.org/flybackdriver.htm

Olyan sorkimenőt kell használni, ami régi fajta, azaz nincs benne egyenirányító. Csak ez jó, vagy a diódásat szét kell fűrészelni (ez gyakorlatilag lehetetlen)

A primer olyan 2*6...2*8 menet körül szokott alakulni ellenütemű hajtásnál. Az én kapcsolásom annyival jobb, hogy szabályozható a freki és a teljesítmény -külön külön.
De az öngerjesztős is jó lehet (eccerűbb)

Kérdezz, aztán meglátjuk...


hétf. jan. 24, 2005 23:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Ros-Co!

Írtad, hogy TV sorkimenővel már kísérleteztél. Én nem kívánok belemélyedni a Tesla tekercs rejtelmeibe, de szépen mutatna egy szerkezet, ami cca. 15cm-es szikrát áthúz, lehetőleg pár kHz-en. Tudsz ebben segíteni konkrét kapcsi rajzzal, vagy bármivel? Sorkimenőm akad, asszem 3 db is, de kettő biztosan, szóval sorba kötés nem akadály.


vas. jan. 23, 2005 22:04
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Érdekel, persze! Megkaptad a pü-t?


pén. jan. 14, 2005 1:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 13, 2005 14:31
Hozzászólások: 46
Hozzászólás 12kVos trafó
Csere is szóbajöhet, hangtechnikai és a diszkótechnikai dolgok érdekelnek!


csüt. jan. 13, 2005 14:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 13, 2005 14:31
Hozzászólások: 46
Hozzászólás Eladó!
Hello mindenkinek!

Akit érdekel eladó egy 230V/12kV-os hálózati trafó! Akit érdekel a proksa1@pr.hu emailcímen lehet érdeklődni.

Üdv mindenkinek!


csüt. jan. 13, 2005 14:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Barátom már akarta... Én élőlényt nem bántanék ha lehet....

Hűűű de qrva késő van nem is néztem!
Na jó éccakát!


kedd jan. 04, 2005 2:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. dec. 19, 2004 19:58
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: Db-Bp.
Hozzászólás 
nemtuccaludnivazze?
Csinálhatnánk egy új topicot:
Hogyanhallgattassuk el a szomszéd qrva kutyáját, ha nem hagy aludni éjszaka egy parabolatükör+egy mikró segítségével" címmel.


kedd jan. 04, 2005 2:55
Profil Privát üzenet küldése ICQ
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Olyan háló volt, igaz csak fejre :)
Na meg nem mentem közel a cucchoz.

Ne piszkájjatok, mindenki csinálhat hülyeséget!


"Ha már őrült vagy, legalább csináld jól"


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Ros-Co. kedd jan. 04, 2005 2:56-kor.



kedd jan. 04, 2005 2:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. dec. 19, 2004 19:58
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: Db-Bp.
Hozzászólás 
fugeee írta:
Az említett okok miatt eszembe se jutott bekapcsolni a magnetront. De kikapcsolva, csak úgy magában nem veszélyes, ugye?

Küldök PÜ-t.


Nem.
Hallottam egy hülye fickóról, nem pirított a mikró , úgyhogy levette a
tetejét és bekapcsolta.
Aztán őt meg a balesetin javították , mert nemtom hanyadrendű lett az arca.
hehehe

rosco meg gyagya , ilyennel nem szabad kísérletezni , főleg zárt térben.
Fémhálós középkori sodrony-öltöny szerű ruha kellene.


kedd jan. 04, 2005 2:44
Profil Privát üzenet küldése ICQ
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hát persze hogy nem. Lehet hogy már gyenge, és azért dobták ki a sütőt. Amúgy a két gyűrűmágnes a magnetron nyakán igencsak izmos. Ha arra vetemedsz, hogy szétszeded, azok még jók valamire. No meg a wolfram fűtőszál.

A magnetronnal én egy sugárágyú-félét építettem. Egy tölcsér szerű képződményt tettem a sapka köré, aztán bekapcs... Elég kicsi a hatótáv, de a kimenethez tett fénycső úgy virított, mint az őrült. Én egy fémrács mögé bújtam:) Na ezt ha lehet ne ismételje meg senki!


kedd jan. 04, 2005 2:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Az említett okok miatt eszembe se jutott bekapcsolni a magnetront. De kikapcsolva, csak úgy magában nem veszélyes, ugye?

Küldök PÜ-t.


vas. jan. 02, 2005 20:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali!

Nem eladó a trafó véletlenül? Pont kéne nekem. Gu81-es cső tápja lenne, meg csak úgy. Ha gondolod adok helyette egy nagyobb ruszkit (1200VA) de nekem a súly is számít :)

A korong alakú nemtommi valószínűleg hőkapcsoló. Túlmelegedés esetén leold. A magnetron társaságában is szokott lenni.

A magnetronnal vigyázz!!!! A 800W nagyon sok mikrohullámon. Elsősorban a szemet kell védeni, mert ez nagyon érzékeny. A többi gyógyítható... :twisted:


vas. jan. 02, 2005 14:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Helló!

TV-t ugyan nem, de egy mikrohullámú sütőt kidobott valaki. Több se kellett nekem, kiguberáltam belőle pár dolgot. A magnetront, egy nagyfesz trafót, egy 1uF/2100V-os kondit, egy HVR-1x és egy 2X062H jelű diódát. Meg egy korong alakú nem tudom mit, amire az van írva, hogy KS-2N, és a sütőtér tetején volt. (Több is volt belőle asszem.) Ez mi lehet? Valami érzékelő?

A nagyfesz trafóban van anyag, nem szívesen emelgetem. Ez is kapcsolgatós? Látok benne fantáziát :)

Az van ráírva, hogy
Kód:
warning
high voltage :)

class 220
230V 50Hz

6170W1D020D
25W1ZPC3


pén. dec. 31, 2004 13:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori: Köszi, én is vmi hasonlóra tippeltem. Még van 2 db GU81M is bevetésre készen :)
Még sehol sem láttam ellenütemű csöves Tesla tek. -et. Itt az ideje megpróbálni? (úgy már 2KW lenne... Finom...) Csak az a fránya meghajtás ne lenne :(

fugee: Ha a gyújtótrafót hajtod, nem kell feltétlenül rögtön 300V. Kezdetnek elég 25-30V is. A triacos megoldás egyébként nagyon jól műxik, csak életveszélyes. (nem mintha az összes nem lenne az) :)

Az elektronikus gyújtás topicban is témázgattunk hogy milyen FEt legyen, milyen védelemmel. Nézegesd meg.


csüt. dec. 23, 2004 3:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Köszi, most már értem. Asszem. :)


szer. dec. 22, 2004 22:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A boltokban csak 1...2 féle diacot tartanak, kifejezetten triak/tirisztor gyujtására. Bármelyik tipus jó bele.

Én olyan 200...400V-os fetet használnék, legalább 10A-es tipust. A zenereknek összesen a fet max feszültségénél legalább 10...15V-al kisebb feszültségen kell müködniük. Úgy kell bekötni, hogy a dióda (UF4007 , SF18, stb... min 400V 1A gyors dióda) anódja megy a fet drainjére, a katódja meg a zener(ek) katódjára, a zener anódja meg a fet gatejére. Ez úgy védi a fetet, hogy ha túl nagyra nölne a fesz akkor a fetet kinyitja és ezzel lekorlátozza a feszültséget. A fetet nem árt hütöbordára tenni. A nagyobb feszültségü fettel nagyobb lesz a kmenö fesz is, de jobban is fog melegedni.


szer. dec. 22, 2004 21:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
A kapcsolás jó, de a 2N3055-öt cseréld le valamilyen FET-re, gondolom nem fűteni akarsz.


Pedig jön a tél :)

Ros-Co. írta:
A sokszorozós megoldás egy kicsit túlzás. A 2-3KV sok neki egy picit, átüthet a primer is! Fogj egy 230/12V-os trafót, hajtds meg 18V váltóról, a kimeneti oldalon a 350V-ot vezesd egy 1uF-os kondira. A 18V-ról hajts meg egy relét is, ami az 1uF-os kondit rásüti a trafóra. Tuti siker.


Hmmm. Szal akkor 1/50 mp-enként zár a relé, és süti rá a kondit a trafóra?

Ros-Co. írta:
Bárhol, ha találsz utcán kidobott régi TV-t ne habozz... Bányászd ki. Eccerűbb (és főleg olcsóbb) forrást én sem tudok.


Már figyelem egy ideje :) Remélem valaki a környéken kap Karácsonyra új TV-t, és kidobja a régit :)

Ros-Co. írta:
Az áramkör, ha normálisan műxik, Még 3-4A-nél is kevesebbet eszik szerintem, bár az 555-nél nincs megakadályozva, hogy a kitöltési tényezőt feltold az égbe. Akkor meg zabál. (feleslegesen)

Próbáld meg ezt a PWM kapcsolást. A freki és a kitöltési tényező nem fogja elhúzni egymást, stb.

http://www.hvlabs.hu/pwm/pwmgen1.gif
http://www.hvlabs.hu/pwm/pwmgen2.gif

A 2. kapcsolásnál a kondik értékeit meg kell növelni!! (1n, 10n)

Az akksitöltő, vagy bármilyen igénytelen táp jó neki, de ha nem szűrt, akkor rakjál rá legalább egy 4700uF-os puffert!!!


Ok, köszi.

Skori írta:
Nekem is van egy tippem számodra: Egy egyszerü triakos (fázishasítós) fényeröszabályzót kell használni a potija középállásban. Ilyenkor meredek felfutású 300V-os kimenö jelet ad. Ezt egy néhány uF-os MP vagy MKS kondin keresztül rá lehet kapcsolni a gyujtótrafó prímerére. Na mindárt lerajzolom


Ez is tetszik, köszi. Diac-nak tudsz mondani egy típust?

Skori írta:
Az 555-ös megldásod jó, de szerintem is inkább fettel kéne hajtani a trafó primerét. A fetre kell némi túlfeszvédelem egy dióda meg zener(ek) a D-G közé.


Összesen hány voltos legyen?


szer. dec. 22, 2004 18:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
RosCo: szerintem az ilyen egyszerübb önrezgö cuccoknak rosszabb a hatásfoka és nagyon melegednek. Párszáz Watt felett gond lehet a hütése. Ugyanez elektroncsö esetében nem gond, hiszan az akkor is bírja ha már izzik az anódja. kW -os teljesítményeknél, elég egy apró hiba, egy félrehangolás stb... és máris annyi a félvezetönek. Ez ellen védeni is nehéz mert nem biztos, hogy túláram vagy tulfesz végez vele, hanem egyszerüen túlmelegszik, hirtelen megfut és annyi.....


szer. dec. 22, 2004 17:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Kép
Egyébként ez elég veszélyes játék, mert egyrészt viszonylag nagy áramot tud adni alacsony frekin, és nem független a hálózattól. Magyarul: baromira megráz ha nem vigyázol!!!


szer. dec. 22, 2004 17:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nekem is van egy tippem számodra: Egy egyszerü triakos (fázishasítós) fényeröszabályzót kell használni a potija középállásban. Ilyenkor meredek felfutású 300V-os kimenö jelet ad. Ezt egy néhány uF-os MP vagy MKS kondin keresztül rá lehet kapcsolni a gyujtótrafó prímerére. Na mindárt lerajzolom :-))

Az 555-ös megldásod jó, de szerintem is inkább fettel kéne hajtani a trafó primerét. A fetre kell némi túlfeszvédelem egy dióda meg zener(ek) a D-G közé.

Ezek tök jó :-) játékok. A Tesla tekercs meg még jobb. Pl. amikor olyannak kapcsolom be aki sosemm látott ilyesmit, az eléggé döbbent arckifejezéssel figyeli ahogy "kigyullad a konzervdoboz" meg "villámlik" a csúcsa :-) Még szólni sem kell, hogy nem illik túl közel menni hozzá :-) mindenki sejti valahonnan :-)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Skori szer. dec. 22, 2004 17:40-kor.



szer. dec. 22, 2004 17:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hello!

A kapcsolás jó, de a 2N3055-öt cseréld le valamilyen FET-re, gondolom nem fűteni akarsz. Persze kezdetnek ez is jó.

A sokszorozós megoldás egy kicsit túlzás. A 2-3KV sok neki egy picit, átüthet a primer is! Fogj egy 230/12V-os trafót, hajtds meg 18V váltóról, a kimeneti oldalon a 350V-ot vezesd egy 1uF-os kondira. A 18V-ról hajts meg egy relét is, ami az 1uF-os kondit rásüti a trafóra. Tuti siker.

Sem a sorkimenő, sem a gyújtótrafó nem a menetszámok arányában transzformál. Ezek rezonáns tulajdonságú elemek. De ha erősen terheled, a trafó jelleg lesz a domináns, a feszültség drasztikusan leesik.
A sorkimenő tapasztalataim szerint 40KHz körül üzemel. Ezt is be-ki kell kapcsolgatni, csak gyorsabban :)

Bárhol, ha találsz utcán kidobott régi TV-t ne habozz... Bányászd ki. Eccerűbb (és főleg olcsóbb) forrást én sem tudok.

Az áramkör, ha normálisan műxik, Még 3-4A-nél is kevesebbet eszik szerintem, bár az 555-nél nincs megakadályozva, hogy a kitöltési tényezőt feltold az égbe. Akkor meg zabál. (feleslegesen)

Próbáld meg ezt a PWM kapcsolást. A freki és a kitöltési tényező nem fogja elhúzni egymást, stb.

http://www.hvlabs.hu/pwm/pwmgen1.gif
http://www.hvlabs.hu/pwm/pwmgen2.gif

A 2. kapcsolásnál a kondik értékeit meg kell növelni!! (1n, 10n)

Az akksitöltő, vagy bármilyen igénytelen táp jó neki, de ha nem szűrt, akkor rakjál rá legalább egy 4700uF-os puffert!!!


szer. dec. 22, 2004 16:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Hali!

fugee: Az autós gyújtótrafóval kezdtem én is :) Ebből a legnagyobb szikrákat akkor kapod, ha egy 2....4 uF nagyságrendű (nem elkó!!!) kondit 300V-ra töltve rásütsz. Annyit üt át, amennyit, átér, általában a trafó "csőrös" részén leszalad a szikra.


Az szép :)

Ros-Co. írta:
A rezonanciája néhány KHz, sőt lejjebb van. Nem illik belenyúlni, ez ráz nagyon! (ez nem nagyfreki)

Ha light-osabb meghajtásra vágysz, akkor 12V-ról IRF740, meg 555 IC.


Ezt a kapcsolást építettem meg:

Kép


Úgy terveztem, hogy áramforrásnak egy akkumulátortöltőt fogok használni, de az egyelőre nincs elérhető közelben, ezért más megoldás után kellett néznem...

Van egy 5 lépcsőből álló Cockroft-Walton feszültségsokszorozó kaszkádom 47nF/1000V-os kondikkal, 1N4007-es diódákkal. Ennek a kapcsolási rajza:

Kép

Ennek a kimeneti feszültsége 2kV körül van, erre kötöttem sorba a gyújtótrafót, és egy ~1mm-es szikraközt, amit gemkapcsokból hajlítottam :)

A szikraköz nagyságától függően, kb. másodpercenként rásülnek a kondik a trafóra.

Egyáltalán kell az a 6A ilyen frekvenciánál, amit a kapcsolási rajz jelöl? Ha egy nagyobb kondit rákötnék pufferszerűen, akkor nem lenne elég egy 3-4A-es táp?

Ros-Co. írta:
2 gyújtótrafóval, 300V-ról nekem 10 centinél is sikerült nagyobbat átütni. Szóval bírja a kicsi, de a kimeneti feszültség jellege a "jól kinéző" kísérleteket lehetetlenné teszi. Azok nagyfrekivel mennek.

Próbálkozz inkább sorkimenő trafóval! Garantáltan szebb dolgokat lehet vele csinálni. Ebben tudok segíteni.
De ha csak csattogó szikrát akarsz, akkor jó a gytr. is!


A sorkimenő nagyobb frekin üzemel? Az már nem bekapcsolom-kikapcsolom elven működik, hanem rendesen transzformál a menetszámok arányában?

Egyébként az sincs most kéznél. Illetve van, de TV-be, CRT monitorba azért kell :)


szer. dec. 22, 2004 15:47
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali!

fugee: Az autós gyújtótrafóval kezdtem én is :) Ebből a legnagyobb szikrákat akkor kapod, ha egy 2....4 uF nagyságrendű (nem elkó!!!) kondit 300V-ra töltve rásütsz. Annyit üt át, amennyit, átér, általában a trafó "csőrös" részén leszalad a szikra.
A rezonanciája néhány KHz, sőt lejjebb van. Nem illik belenyúlni, ez ráz nagyon! (ez nem nagyfreki)

Ha light-osabb meghajtásra vágysz, akkor 12V-ról IRF740, meg 555 IC.

2 gyújtótrafóval, 300V-ról nekem 10 centinél is sikerült nagyobbat átütni. Szóval bírja a kicsi, de a kimeneti feszültség jellege a "jól kinéző" kísérleteket lehetetlenné teszi. Azok nagyfrekivel mennek.

Próbálkozz inkább sorkimenő trafóval! Garantáltan szebb dolgokat lehet vele csinálni. Ebben tudok segíteni.
De ha csak csattogó szikrát akarsz, akkor jó a gytr. is!

Skori:
Gondoltam a legegyszerűbb öngerjesztős megoldásra, de sehol sem láttam a neten, csak a 100-200W -os megoldásokban. Valami miatt nagyobban nem működik (!?)


szer. dec. 22, 2004 0:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 9
Hozzászólás gyújtótrafó?
Hello!

Nézegettem a projektjeiteket meg a Tesla-tekercses oldalakat, és nekem is megjött a kedvem az efféle mókához. Tesla-tekercs építéséhez lusta/tapasztalatlan/béna vagyok, de autós gyújtótrafóm az van, sikerült is vele cirka 2 centis kisüléseket produkálnom.

Az jutott eszembe, hogy egy ilyen gyújtótrafót is meg lehetne hajtani a rezonancia frekvenciáján. Mekkora lehet a max. feszültség, aminél még nem üt át belül, a tekercselésnél? Milyen tartományban lehet a rezonancia frekvenciája?

100kV-okra persze nem számítok... Remélem nem nagy hülyeség, amit kérdezek...


szer. dec. 22, 2004 0:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ha önrezgöre csinálod akkor nem fog nagyon elhangolódni, csak a végeredmény olyan lesz mint egy elektroncsövel hajtott tesla tekercs - csak a csö helyett egy igbt dolgozik benne :-) Szerintem a tesla szekunder alsó ágának áramából kellene visszacsatolni, egy kis ferrit trafón keresztül.
__________________

Kép


kedd dec. 21, 2004 21:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Érdekes, hogy nem volt kondi... Vszleg a szoros csatolás miatt amúgy is egy rezonáns elemet mutatott az IGBT felé. De így kihangolva úgy tudom, hogy nem veszik igénybe olyan nagy csúcsáramok az IGBT-t. Csak el ne hangolódjon...


kedd dec. 21, 2004 13:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
1db IGBT-vel hajtottad? Elvileg az is használható megoldás, olyan mint egy C osztályú RF végfok, csak ki kell hangolni kondival a primer tekercset.


kedd dec. 21, 2004 13:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Üdv!
A meghajtást én is valahogy úgy képzeltem el, ahogy leírtad. Sajna ilyen modult szerezni nem egyszerű. Talán az Ebay-en meg lehetne próbálni.
A 24 BUP áráért már majdnem van újonnan :( A túláramtól ez esetben annyira nem félnék, állítólag a modulok rövid időre a névleges áram többszörösét is elviselik.

Nekem érdekes, hogy a cucc működött olyan beállításban is, mintha egy nyitóüzemű konvertert építettem volna. (az IGBT-t rezonanciafrekin hajtottam) Meglepően nagyot szikrázott, az áramkör primitívsége ellenére is. A meddő áram elég nagy, de jól beállított impulzusszélesség esetén még elfogadható.

Brutális ez a modul... Jól mutatna a polcomon :)


kedd dec. 21, 2004 0:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nagyobbrészben csak tippelek, de eddig ezt találtam:
A rajzon szereplö 1200V 600A-es IGBT modulban van záróirányú dióda is.
http://www.ineltron.de/english/mitsubis ... HA-24H.pdf
A rajzon diódák akkor nyitnak ki ha az igbt feszültsége nagyobb mint a kondiké, pl. amikor az igbt lezár akkor a tesla tekercs primere "viszarúg egyet", ill. tápban levö fojtótekercs szintén. Nekem az nem világos hogy hogy a fenébe sülnek ki azok a kondik, mert az 1Mohm-al 2s lenne az idöállandó - ezt kicsit sokallom......

Ahogy nézem egy ilyen modul kb. 12db BUP314-nek felel meg, ahhoz hogy ugyanzazt bírja mint a rajzon szereplö kellene 24db. Azonkivül sem a BUP sem az IGW nem tartalmaz diódát. Szóval lehet hogy olcsóbb venni IGBT modult?

Én valami olyasmit építenék, mint egy DC rezonáns tesla, a szikraköz helyén az igbt. Valahogy így: graetz, 300VDC + szürökondik (jó sok), soros fénycsöfojtók (több fojtó párhuzamosan) (1db max 400mA-re jó- szóval 10...15db kellene), utána dióda, igbt, kondi, tesla primer..... Az igbt-re meg kellene valami dióda kondi ellenállásból álló tranzies korlátozó. A meghatóhoz felhasználnék egy izmosabb fet maghajtót, pl. to220-as tokú TC4421 vagy TC4422 (esetleg több darabot). Ezt egy változtatható frekvenciájú, szabályozható kitöltési tényezöjü oszcillátorról járatnám. Figyelném a DC áramfelvételt és ennek függvényében egy bizonyos áram felett lezárnám az igbt-t (talán valahogy érzékelni lehetne az áramának a nullaátmenetét és ott kikapcsolni, mint egy tirisztor esetén - csak kicsit gyorsabban :-))


hétf. dec. 20, 2004 21:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A télapó már megvolt, de azért kellemes ünnepeket!

http://www.hvlabs.hu/tmp/tt.wmv


hétf. dec. 20, 2004 14:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Baffa meg, akkor sem értem. Miért az IGBT -vel sorban vannak a diódák? És merre folyik a negatív irányú áram? Az 1uF-ok szerepét sem értem (2. rajz)
Annyi tűnik csak ki, hogy valszeg az IGBT-ket védi a tranziensektől.
nem tudnál firkantani valamit, hogy hogy építsem meg?

Az IGBT BUP314, vagy IGW60T120 lesz.

thanx.


hétf. dec. 20, 2004 13:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ja asszem a felsö 33kohmot késöbb kisebbre cseréltem, mert a led néha akkor is felvillant amikor a védelem még nem avatkozott be. (talán 6.8kohm nem emléxem :-)) Amúgy a müködést nem befolyásolja.


hétf. dec. 20, 2004 2:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ros-Co.:
Szerintem ez a megoldás (vagy csak a rajz) hibás:
http://www.scopeboy.com/tesla/scpigbtprint.gif
A másik rajzon viszont szerintem minden ok. :
http://www.scopeboy.com/tesla/systemfull.gif
itt a diódák csak a tranziensek miatt vannak bent (szerintem az IGBT modulban is van) ill. az IGBT-n levö feszültségére tölti a kondikat amit az elektronika figyel. Ez egyúttal talán valami tulfeszvédelem, hogy amikor az IGBT-k lezárnak ne füstöljenek el?

Balázs: a 2.5ohmos határozza meg hogy mekkora áramnál szólaljon meg a védelem. Ez kisebb kell hogy legyen mint a fet névleges árama mert a müködéséhez kell némi idö - és ez alatt az idö alatt (amíg a védelem még nem tudott beavatkozni) az áram tövább növekszik. A gyakorlatban ha a fet névleges áramának 50...60%-ára állítod be akkor szinte tönkretehetetlen lesz. A méretezés: A tranyó nyitásához kb. 0.6V kell, ehhez a 2.5 ohmon kb 0.24A kell. Mivel az áramváltó 1:40 áttételü, a primeren ehhez 40* akkora áramnak kell folyni, ami 40*0.24 = 9.6A. Mivel a vasmag nem teljesen lineáris a tényleges müködéshez egy hangyányival több áram kell - tehát 2.5 ohm esetén kb 10A-nél szólal meg a védelem. Kisebb áramhoz növelni, nagyobb áramhoz csökkenteni kell ezt az ellenállást. Nagyon nagy áramok esetén lehet, hogy telitödik a vasmag ezt érdemes figyelembe venni és elöször kisebb áramra tesztelni az elektronikát és a védelmet. Ha minden ok. akkor lehet feljebb vinni az áramlimitet. Nálam pl. ha egy 230V/200W-os izzót kapcsolok a kimenetre, akkor a védelem letiltogat amíg az izzószál hideg és az ellenállása kicsi. Szóval ezzel is lehet a védelmet tesztelni- anélkül, hogy eldurranna bármi.


hétf. dec. 20, 2004 2:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori:
A szerencse az, hogy nagyon rövid impulzusról van szó, és tapasztalataim szerint az IGBT-k ezt kibírják. A BUP314-re asszem 290A-t adnak meg 1ms időre. Ez még segíthet.
A kapcsolásokat nézted? A srác elég fura elrendezést használ. (soros dióda, párhuz. kondi az IGBT-vel, stb.) ezt mire véljem?
Valami próbát meg fogok építeni. De sajna szükség lesz egy alacsonyabb frekijű szekunderre :(


hétf. dec. 20, 2004 1:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

A hídnak épp ma készült el a másik fel. (vagy inkább tegnap) Sajnos nem sok időm volt kipróbálni. Próbáltam 35V körüli feszről és 45V körüli feszről (nem mértem csak a trafó kimenetét tudom és ahhoz képest szoroztam). Az áramfelvétel 1-1,5A volt. A szikra már 35V-nál is nagyobb volt így mint korábban a félhídról 45V-on. Viszont mikor a teljes hidat 45V-ra kötöttem nem volt lényeges változás mert egy sorors ízzót bekötöttem áramkorlát gyanánt. 45V-nál ez erősebben világított. Sajnos időm már nem volt h izzó nélkül kipróbáljam, és féltem is a FET-eket, mert nincs még áramkorlátom.
Skori: Az általad készített áramokrlát működését nem igazán értem, hogyan tudom beállítani hogy mekkora áramnál korlátozzon le?
A következő lépés az áramkorlátozás megoldása lesz. És akkor talán lesz extra karácsonyfadísz :lol: , bár a csúcsra nem fog felférni :D


hétf. dec. 20, 2004 0:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
RosCo: Valószinüleg menne a dolog. Itt inkább az a kérdéses, hogy mekora max áram alakulhat ki 1 meneten. mert itt nem igazán lehet hatásos túláramvédelmet csinálni - legfeljebb a túlméretezés adhat némi védelemet. Mivel a kapcsoló eszközön átfolyik a nagyfrekis rezgés árama, olyan tipus kell amiben van záróirányú dióda, vagy ugyanolyan áramú dióda kell párhuzamosan mint az IGBT névleges árama. Amúgy az 1..2db 300 amperes IGBT kiváltásához elég sok "mezei" IGBT kellene.

Balázs: Hogy áll a híd kérdés, karácsonykor lesznek extra fényjelenségek :-) ?


hétf. dec. 20, 2004 0:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Sokkolom!


Kicsit nézelődtem a neten OLTC ügyben. (Off-Line Tesla Coil)

A lényeg az, hogy úgy működik, mint a hagyományos szikraközös, csak más impedancián és frekvencián, és a szikraköz kapcsoló szerepét egy IGBT látja el. Itt 320V DC-ből (hálózat egyenrángatva) (vagy ennek 2X) indulnak ki. (ezért off-line ?)

A kapacitás 10uF nagyságrendű, és 60..120 KHz-en rezonálnak a cuccok. Kiszámolható, hogy jó esetben a primer 1 menet lesz. (átmérő kb. 30cm)

Arra gondoltam, hogy hasonlóan a netes verzióhoz több párhuzamos primert kellene használni, kisebb IGBT-vel, és kondival. Mi történne, ha pl. 10 primer lenne (egy tekercskötegben), és egy-egy IGBT szaggatná?

itt a rajz:
http://www.hvlabs.hu/tmp/oltc.gif

Jaj de jó, megtaláltam az eredetit:

http://www.scopeboy.com/tesla/ol2system.html

Na megyek aludni.


vas. dec. 19, 2004 3:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
HI
Skori: A jelalak valóban olyan volt mint amit küldtem, annyira nem volt rossze a szkóp. Változtattam az akkori állapothoz képest. Az E magos trafót kicseréltem toroidra. A tranzisztor temetővel hajtom, 13-14V-ról.
A hídban a zénerek és az ellenálás melegszik, a többi terhelve sem. Igaz eddig nem volt túl nagy terhelés. Most mértem a 35V van 45V is, elnéztem a trafó kimenetét.
FET: IRFP460
Soros dióda: S10C40C számítógéptápból
Védődióda: BYT12P

Készül a híd másik fele. :)


vas. dec. 05, 2004 20:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Akkor a jelalak tulajdonképpen jó volt, csak a másik szkóp volt rossz? Vagy változtattál valamin?
Ha 4,5 kockányi volt a jel akkor az +-2,25 kocka, vagyis 22,5V. Tulajdonképpen mekkora tápfeszröl jár a meghajtó?
A trafó prímerén is ekkora a fesz?
A "tranzisztortemetö"-vel :-) hajtod meg a gate trafókat?

A hídnak üresben 35V-ról 80mA soknak tünik, mert az 300Vról már 0,7A körül lenne, ez üresben 210W!!-ot fütene el. Ehhez igen jó hütés kellene, de inkább valahogy "lejjebb kéne faragni". Miböl van most a híd ? (fetek, diódák tipusa)


vas. dec. 05, 2004 18:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
HI: Tegnap sikerült egy normális szkópot szereznem, ezzel mértem. 10V/DiV állásban 4,5 kocka volt a jel magassága, eléggé trapéznak néz ki. Mértem a tesla tekercs prímerét is ott szép négyszögjelek vannak. Érdekes ez a 45 Volt, mert a trafónak lefele kellene transzformálni, 11/10 menetarány. A zénerek eléggé melegednek. Üresjárás 80mA-t fogyaszt a híd, terhelve 750mA-t.
Küldök majd fényképet a jelalakokról, csak most félretettem a szkópot mert féltem a nagyfesztől.


szomb. dec. 04, 2004 23:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hi! 40...45V van a gate megható trafódon??? az baromi soknak tünik , biztos, hogy jól mérted? És sikerült valami négyszögjelhez jobban hasonlító jelalakot produkálni?

A félhídba nekem kicsinek tünik a 2x100nF, inkább olyan 2x1....2uF-os MKS kondit tennék bele, és még valami nagyobb elkót is, párhuzamosan.
A 0.8Ajól hangzik akkor ha ez mind a tekrcset hajtotta, mert ha arányosnak vesszük a dolgot akkor 300V-ról 7A körüli lenne: több mint 2kW! Meg kéne nézni, hogy üresben mennyit vesz fel a félhíd, ill. hogy mennyire melegszik. - nehogy azért legyen nagy az áram mert mondjuk lassan müködnek vagy egymásra nyitnak a fetek.


szomb. dec. 04, 2004 18:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Csináltam új tekercset egy gyűrűvasmagra. A szkóp szerint 40-45V van a secunderén. primer 11menet 0,57mH, secunder 10 menet. A zénerek elég jól melgszenek.
Most egy fél hidam van, a tesla tekercs prímere a hídon és a +,- táp között lévő két 100nF közös pontjában, mint a fénycsőgyújtóban. A tekercset 35V-ról hajtottam 0,8-0,9A-t vett fel. A Keletkező szira rövidebb volt mint amikkor 1 FET-tel hajtottam (még régen). Ez a kondik miatt lehet? Mekkora kondikat használjak?
Egyenlőre még így kísérletezek aztán nemsokára csinálok még 1 félhidat.


szomb. dec. 04, 2004 16:26
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori:
Megnézem a meghajtót, nem tudom a tiedben miért nem ment, a 4049+tranyók elvileg tökéletes (bár én BD-k helyett BC327/337 párost használnék.) Megmérem az áramfelvételt, meg majd fotózok kimeneti jelalakot is, de csak jövő héten lesz erre idő.

A VN-ek érdekelnének. Hány BUP202 kellene? (hídba+füstölési tartalék?)

DC Tesla: Vszleg meg lehet csinálni. Jó eséllyel 50db sorbakötött UF4007 mindent kibír:)
A táp Graetz-en meg folyamatosan csak párszáz mA folyik, ide nem lesz gond a dióda.
kérdés: a mostani fénycső fojtók nem silányabbak? vagy tudsz szerezni néhány tucatot a régiből?

Ennyire szívás a 40KHz-es nagyfesz trafó?? Nekem ment a saját tekerésű cucc, igaz elég kis teljesítményű, és olajban van. Lehet hogy nagyobb vassal a gondok is megnőnek.

A Tesla soros meghajtásánál érdekes, nekem is leégett a tekercs. Pedig a nagy szikrák felé erre vezet az út. Vszleg így lehet szorosabb csatolást elérni.
Egy ötlet: próbálj meg egy csőre egymás mellé tekerni primert és szekundert, és a cső közepébe pedig helyezz néháhy ferritrudat (pl. ferritantenna)
Így egy ugyanolyan elrendezést kapsz, mint az eredeti Tesla, de így már a trafó lesz a domináns tulajdonság.
Persze ennek is van egy saját rezonanciája, amit iszonyú nehéz összehozni a szekunderrel, de ha sikerül, akkor nagyobb feszt. lehet nyerni, mint a hagyományos megoldással. Kipróbáltam.
http://www.hvlabs.hu/tmp/magnifyer.gif


pén. dec. 03, 2004 13:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ros-Co.: Ezt a kapcsolást használtam csak IRF640 és IRF9640 párossal. Lehet, hogy a meghajtásra nem ok. a 4049 + tranyók?
Megtennéd, hogy megmérsz néhány dolgot ezen a meghajtón?
Érdekelne a nyugalmi áramfelvétel (terheletlen kimenetnél) 12V ill. 15V tápfesz mellett, 100, 200 és 400kHz körül.
Izzóval terhelve is szép jelealakot produkál? A fotókon látszik hogy viszonylag kicsi hütöbordák vannak a tranyós meghajtómban, ekkora bordával mennyire melegedne fel szerinted a fetes megoldás (üresben ill. izzóval terhelve)?

Ezek a VN fetek 600V 9A-es példányok, a hídban 360kHz-ig tuti hogy jók, valószinüleg még nagyobb frekin is bírná. RdsOn viszonylag magas, asszem 0.8 ohm körüli. Nagy teljesítményt tud disszipálni, to247-es tok, ha hütve van akkor nagyon nehéz tönkretenni (persze a túlfesszel vigyázni kell) Gate 30V-ot elbir! Tehát akár 20...25V-al is lehet hajtani, ez igen stabil és gyors kapcsolást is lehetövé tesz. Egyet szétszedtem, szép nagy félvezetölapka van benne, olyan 4x4mm körüli, to220-as tok majdnem kicsi lenne hozzá :-) Spafival régebben "elboltoltam" pár darabot, nagyon nem volt hasraesve, de lehet, hogy csak ügyes üzletember :-)

DC tesla: szerintem nagyfreki csak addig van amig tart az ív a szikraközben - ilyenkor folyamatosan csillapodik a rezgés, majd amikor már lecsökkent az amplitudó csak akkor alszik ki az ív. Ilyenkor viszont "szét van nyitva a rezgökör". Szerintem max annyi rf feszültség megy vissza amennyi az íven (szikraközön) esik.

Ha a fojtóval soros diódát elhagyod akkor az történik, hogy miután a kondiba átkerült a fojtóban tárolt energia nagy része (ilyenkor a kondi feszültsége közel a duplája a DC-nek, a diódát a kettö küklönbsége terhelné) és a szikrököz még messze van akkor az átütés elött visszafelé kezd folyni az áram a folytón keresztül a DC táp kondijába. Ha ott a dióda akkor a kondi feszültségét nem engedi visszacsökkenni. Tehát ez a dióda lényegében végig nyitva van, kivéve amikor a fojtó árama lecsökkent nullára (a kondin dupla fesz van) és a szikraköz még nem ütött át. Ha a szikraköz egyböl átüt ahogy eléri a dupla feszt, vagy még hamarabb átüt, akkor a dióda végig nyitva marad, tehát csak ilyenkor felesleges - egyébként nagyon is szükséges. De legyünk nagyvonalúak - ha a dióda után beteszünk sorba egy RF fojtót is, akkor tuti, hogy nem kerül rá számottevö rf, tehát "mezei" sorbakapcsolt 1N4007 diódákból is meg lehet csinálni.
Ha graetz-el egyenirányítasz akkor csak a fesz csúcsértéke terheli a diódát (mivel 2 diódára oszlik szét), egyutasnál van a dupla fesz szerintem. Az más kérdés, hogy érdemes több mint a duplájára méretezni, hogy ne szálljanak el az asszimetrikus feszültségeloszlás miatt.
A DC-ben levö diódát elvileg a DC és a kondi csúcsfesze közötti különbség (+ a maradék rf ami sztem. nem számottevö) terheli. Tehát kb annyi mint a DC fesz. Mondjuk ezt is illik a duplájára tervezni. Az áram maximumát hirtelen nem tudnám kiszámolni, de könnyen le lehetne modellezni, hogy elég-e az 1A-es dióda (99%-hogy igen).

DC nagyfesz: csináltam kimenötrafót tesla soros meghajtásához, iszonyatos szivás, majd mesélek. aki meg tud csinálni egy trafót 40kHz-en 5...10kV-ra annak minden elismerésem. (én nem állnék neki, esetleg több kiseb trafóból, külön egyenirányítva 1kV-onként). Amúgy is érdekes feladat lenne 40kHz-en 10kV-os egyenirányítót csinálni - na jó csak megfelelö diódák kellenek. Mondjuk egy nagyon husi vasmaggal, légréssel, egy záróüzemü konverter + egyutas egyenirányítóval végülis menne a dolog. Lehet, hogy vasmag kérdésben is konzultálhatnánk :-) ? Esetleg adnék másmilyen vasat helyette, (van néhány E vasam, ami 300W körülire jó 80...100kHz-en)

A fázishasítás jó ötlet, egyszer ki kéne próbálni , hogy bírja a feszváltó. Bár már arra is gondoltam, hogy összerakok egy félvezetös konvertert, van egy érdekes ötletem, hogyan lehet (akár trafó nélkül is) feszt csökkenteni, jó hatásfokkal. Persze a következö kérdés mit szól az 50....100Hz-es négyszögjelhez a feszváltó.

A BUP hogy bírta a fénycsöelektronikában? A fetek általában 40W-nál langyosak, 80...100W-nál forró de még kibírja hütöborda nélkül.
milyen kapcsolású fénycsöinvertert gyártottál?

A BAT46-ot ne tedd bele!! Ha a kimenet megszalad akkor a dióda is kinyiffan (150mA-es) és esetleg a védelem nem fog müködni. Min 1A-es dióda kell. A védelem müködéséhez idö kell, ez alatt az idö alatt az áram még tovább növekszik, ha 40-es áttételed van akkor a 10A-es védelmen átfolyhat akár 12A-is, ez már 300mA a diódán. Söt impulzusszerüen a fet elbír 38A-t, két darab közel 80-at, márpedig a védelemnek egy ilyen tüsitöl sem szabad elszállnia! Ciki lenne ha a fet még nem szállt el, de a védelem már halott.....


pén. dec. 03, 2004 12:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori:

A FEt-es meghajtó nagyon jól bírta az izzó. Biztos ezt a kapcsolást használtad?? Nem a komplementert? (ahol a source-k vannak összekötve)
Így nagyobb az "erősítése" a kapcsolásnak (ha lehet itt ilyenről beszélni.)

A Z-diódák a FET-ek összenyitását akadályozzák nyugalmi állapotban.
Veszteség szempontjából annyi, hogy 12V-on, és 300KHz-en kell rájuk némi hűtőzászló.

IGBT-t szívesen adok. A VN Fetekkel még úgysem játszottam.:)
Mit bírnak?

A DC Teslára visszatérve a fojtót én is csak viccből raktam be. Nem volt kedvem nagyfrekis fojtót tekerni:( Amúgy nem ártana megcsinálni, mert féltem a HV trafómat.

A diódát alapból a nagyfesz 2x-ese veszi igénybe (egyenir.)
Aztán erre szuperponálódik rá a nagyfreki. Azt nem hinném hogy nem megy RF jel a benenet felé vissza. Ha a szikraköz már nyitott, még mindig ott van a primer induktivitásban, és a szekunderben tárolt energia, ami csak néhány periódus után csillapodik nem??

Egyébként a soros diófát el is lehet hagyni. Csak akkor meg RF fojtó is kell, nomeg nő a veszteség.

Most néztem utána, végül is nem tűnik lehetetlennek a dolog. Arra
gondoltam, hogy ha előnyöket szeretnél kihozni, a nagyfesz. DC táp lehetne egy 40KHz környékén járó "sima" kacsolótáp. Akkor jóval kisebb pufferkondi is kell. Megspórolod a nagy tömegű HV trafót. Ilyen frekin viszonylag könnyen lehet már néhány KW-os tápot építeni. A szaggató rész meg maradna a régi, szikraközös.
Nem tudom van-e értelme. Midndenesentre ilyen projectet is láttam a neten.

A fesz. váltót lehetne esetleg tirisztorral,triakkal fázishasítással szabályozni. A trafó nem túlzottan szereti, de nem lehetetlen megoldani.
(a HE újságban van egy hegesztőtrafó szabályozóról cikk)

BUP202-t még nem használtam a Tesla meghajtására. Sajnos nem egy fürge példány:( Melegedni fog. Eddig Fénycső invertert építettem velük. A diódák UF4007 -ek voltak.

Köszi a védelemhez a segítséget. Találtam otthon BAT46 diódákat. Kísérlethez jó lesz.

Spafi:
Nem DC-vel terheltem, volt egy leválasztókondi is. Vagy úgy gondolod, hogy nem ohmikus terhelésre találták ki? Lehet. De pl. már 47nF-al kapacitíven terhelve elég csúnya lett a jelalak. Persze lehet hogy a FET-ek nem ilyen finnyásak min én:) De azt tapasztaltam, hogy az élmeredekség nagyban befolyásolja a kapcsolási veszteségeket.

Kérdés: IGBT-knél hídban kell-e olyan megoldást használni, ahol a kapcsolóelemmel sorban egy schottky diófa van?? (ezt tudtommal a FET-nél az inverz diódájának kiiktatása miatt kell berakni) Hogy a "munka" java részét egy külső dióda végezze el. Mint Skori kapcsolásán is. (A BUP-nál pl. nem triviális, hogy csak egy inverz dióda kell-e) A HGTG-ben szerencsére van. (persze lehet hogy ez is lassú).


pén. dec. 03, 2004 2:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bocs, nem figyeltem hogy hova kell!


pén. dec. 03, 2004 0:53
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Balázs: ez a jelalak nagyon nem ok. leginkább a fürészjelhez hasonlít, jobb is hogy nem hajtottad meg jobban. Ha nem terheled a trafót akkor négyszögjel van rajta? A primerén milyen a jelalak? Ott még jó, vagy már ot is ilyen?

Spafi: igazad van, de ha az áramváltó kimenetén használom a diódát akkor mindössze 1V körüli fesz kerülhet rá, bár ha utánaszámolok még nF-os kapacitásokon is kisebb áram folyik 250kHz-en, mint a sönt ellenálláson. Tehát 99%-hogy itt nem okoz gondot a diódakapacitás, csak így elsöre nem gondoltam át.


csüt. dec. 02, 2004 23:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co!

Lehet, hogy DC-ben (ízzóval) nem túl jól terhelhető a 4422, de nem is arra való! Én SMD MIC4421-gyel (elvileg ugyanaz, csak ez invertál) 6 db IRF4905-öt (6*120=720nC!) hajtottam 60-100 kHz-en, és bár jó meleg volt, bírta. (Gate-ekkel sorban volt 1-1 6,8 ohm.) Szóval ne féltsd a nagy kapacitástól!

Skori!

A diódák kapacitása iszonyúan feszültségfüggő, egy nagyságrendet simán csökenhet a nagy feszültségek felé, szóval csak okosan azzal a méréssel!


csüt. dec. 02, 2004 20:06
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Kijavítottam a hibát az áramkörben, zárlat volt a 4049 kimeneténél azért melegedett. Rátettem a tekercset is kisebb szikrákat produkált de elég könnyen elhangolódott, inkább egy neoncsővel tudtam figyelni a kimenőfeszt, igaz csak 25V-ról hajtottam meg. Ennyit tud a tápegységem amiben van áramkorlát. Nagyobb tápra nem nagyon merem rakni amég a túláramvédő el nem készül. Most 0,5 A-t vesz fel meghajtóstól tekercsestől együtt. Az izzós próbát még nem csináltam meg de itt egy kép a meghajtótrafó egyik kimenetéről:
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/kimenet.jpg


csüt. dec. 02, 2004 18:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Na méregettem egyet, 2db diódát szembekacsolva mértem, hogy a müszer méröfeszültségének a hatását csökkentsem (ne nyisson ki a dióda).
Az SF18-ra olyan 52pF jön ki (26pF sorbakötve)
Megmértem egy 60V 3A-es schottkyt: 550pF
Egy PC táp 30A-es duál schottkyját: 1.5nF
Az 1N5416-ra 200pF-et ír az adatlapja, de érdekes lenne, hogy müsszerrel mérve mennyi.


csüt. dec. 02, 2004 18:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség