Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. ápr. 25, 2024 6:51



Hozzászólás a témához  [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 79  Következő
Tesla tekercs építés 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
hello

Skori: Megépítettem a félhidas önrezgős meghajtóda. 50V-os tápfeszt adtam neki és valamennyire működik is. A 17cm hosszú tekercemet próbáltam vele meghajtani, aminek a rezonanciafrekvenciája 500-600KHz között van. Ez a meghajtó viszon 1,1MHz-el hajtotta. Ha közelítek hozzá csavarhúzót kis ívet húz és égőben is megjelenik kisebb ív. A fet-ek is melegszenek. Mit lehetne vele csinálni, hogy a megfelelő frekvencián működjön?


csüt. márc. 02, 2006 21:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Nézegettem néhány oldalt (linkek a drsstc.com-ról), de nem találtam a te kapcsolásod :evil: .
Ezért kérdezek :D :
Pontosan mekkora teljesítményű ez a tesla tekercs ? :)
Te honnan vettél ilyen IGBT-ket ? (sehol sem találom) :evil:
És még két dolog: Nincs egy pár képed a te változatodról ? ( vagy a Találkozó képei arról a tekercsről készültek ?)
És még annyi, hogy mennyiből jön ki ? (bocsi, de IGBT gondolom nem 1 fillér, ezért nem akarok tippelni :P)

Bocsi az értetlenkedésért, de szeretem tudni, hogy mit csinálok :D.


csüt. márc. 02, 2006 20:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
segítek ha tudok, de korrekt leírást találsz a
http://www.drsstc.com
-on

Ha nagyot építesz, álljunk össze, mert több darabban olcsóbb a
HGTG1N40N60A4D IGBT, ami már jó lenne egy "igazán nagy" tekercshez.

üdv:
Ros-Co.


kedd feb. 28, 2006 23:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Na történt velem is egy pár dolog:
Megépítettem a Ros-Co. oldalán található PWM-generátort (kisebb változtatásokkal).Bármennyire meglepő, de rácsatoltam a miniteslára plazmahangszóró céljából.:D
Nagyon jó próbáljátok ki !(vagyis inkább ne)
Ha a tápom szép stabil lenne és nem 15 A-rel hajtanám (10 A-es a tápom), akkor sztem nagyon jó lenne !
Na és akkor hogy miért ne :
A hűtőborda nagyon forró lett, a primerről leolvadt a szigetelés egy része és mellesleg kinyírtam a meghajtót.....

Ezért most megjavítom a minit, aztán pedig hagyon a plazma h. kísérleteket.
A mini maradjon mini....
Ezért folytatásként meg szeretném építeni a Ros-Co. oldalán található DRSSTC-t. Ezért szükségem lenne néhány infóra ! Előre is köszi !
A plazmahangszóróról készült videó, még mielőtt teljesen kinyírtam a minit.
Ezeket , ha lesz időm feltöltöm !
Üdv: SofGer


kedd feb. 28, 2006 16:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Én sem értem, de a PP-vel sokkal jobban megy. Valószínű az lehet az oka, hogy hídban a két FET ellenállása sorba kapcsolódik, és ez az igen bika impulzusok esetén bizony számít...

Én sztem az áram miatt deglettek meg az IGBT-k, a primer kör soros rezonanciája sajnos nagyon kicsi, így baromi nagy áramok folynak.
60V-ról olyan 30cm körüli szikrákat produkált a cucc.


hétf. feb. 27, 2006 16:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. feb. 26, 2005 3:55
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Bp. XVII. ker
Hozzászólás 
Hali!

SofGer: A fesz osztó aránya 2.2 : 1
Ez az arány a Skori álltal meghatározott, de én is külön beállitottam az ideálisra, és nekem is ez az arány jött ki.
Nem is az ellenállás értéke a fontos, hanem hogy tartsd az arányt, amugy minél kisebb análgyorsabban gerjed fel.
Jelenleg már három hónapja a 2.2Kohm : 1Kohm értékeket használom.


hétf. feb. 27, 2006 3:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
ZsaLaPG: Ez igen! A következönél ölehet, hogy élek az ajánlatoddal :) !

RosCo: kisérleteztem (gyak. kinyírtam pár fetet...) valamiért a P-P elrendezés sokkal jobban megy mint a félhíd..... igazából csak tippelni tudnék, de konkréten nem tudom miért. (viszont ebböl kifolyólag asszem van egy érdekes ötletem, semmi köze a teslához,de ..... majd rajzolok)
Neked miért csak 60V-ig bírta az a PP cucc? A táp volt a korlát, az áram, vagy a félvezetök nem bírták? Mekkora szikrát produkált 60V-ról?

Tom: lassubb diódával is megy, csak minél lassúbb annál jobban fog melegedni. Az a tekercs amivel játszottam 1MHz-en ment, vagyis egy félperiódus 500ns ebböl az átkapcsolás ideje talán még a tizede sincs (amikor a dióda dolgozik). Egyébként próbáltasm diódás BU-val is. Ment is, de könnyebben kipurcant mint a sima tranyó + dióda. Egyébként kisebb áramú dióda is elég lenne, deminél gyorsabb annál jobb...

Unnamed: jó ötlet, nekem is kellene valami normálisabb toroidot csinálni a kicsikre, meg a nagyterslára is.... Szikrákról vannak további képek?

SofGer: csökkentheted (arányosan) a gate feszültségosztó 2 ellenállását. Zsala próbálgatta, de végülis nem tudom mennyi volt az optimális (minél kisebb annál gyorsabban tölti a gate kapacitást, de ha tul kicsi az sem jó)


hétf. feb. 27, 2006 1:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. feb. 26, 2005 3:55
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Bp. XVII. ker
Hozzászólás 
Sziasztok!

Picit sajnos lemaradtam....
Skori: Az UCC szériát egy barátom ajánlotta aki munkályából adódóan gyakran nézegeti a texas honlapot. Felhivtam a Lomexet, nekik sajnos nincs ilyen tipus, de meg tudják rendelni.
Az eredeti ár 0.99$ , kiszámolta hogyha behozza akkor kb. 500Ft/db -ba kerülne. Viszont fennakadt azon hogy a min. kiszerelés 70db/csomag, ráadásul párban kellene megrendelni(UCC37321-UCC37322).
Szóval fél attól hogy rajtamarad.
Amúgy mutatott hajlandóságot a megrendelésre,ill. arra hogy rákérdezzen egy kisebb kiszerelésre, ehez csak az kell hogy legyen rá némi érdeklődés, mert én csak 1-2db-ot mondtam.

Ha esetleg többen érdeklödnénk ....
Amugy nagyon szivesen kiprobálnám az ic-t.

Készitettem egy Aluvázas tekercselögépet, a befogható munkadarab hossza 100cm, keresztmetszete 40cm lehet, de szükség esetén lehet bőviteni. Menetszámlálóval, lineáris ford szabályzással. Illetve egy Mechanikus munkatársam készitett egy megvezetöt, amellyel 0,1-es anyagot lehet felvezetni.(ez még nincs felrögzitve).

Szóval ha valaki szeretne tekercset késziteni, az hozza a motyoját és megoldjuk.


hétf. feb. 27, 2006 0:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Jó-jó, de mennyire kell, hogy gyors legyen? <55ns helyett a ~200ns már lassú? Még ez is 5MHz freki. Nagyon gyors diódák bontásdól még nincsenek, BY329-hez (135ns) azért már hozzá lehet jutni, újonan is ~200HUF.


vas. feb. 26, 2006 21:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Kellenek a gyors alkatrészek, lévén töb mint 300KHz-en megy...


vas. feb. 26, 2006 11:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Skori!
Tetszene a sorvégtranyós meghajtó, de:
direkt tettél bele 1200V/8A/<55ns-os diódát :!:, vagy csak ez volt otthon?
A RET-nél nincs ilyen, helyette DSEI12-12A lenne 888HUF/db áron!
A BY329 vagy hasonló damper dióda nem felelne meg? Esetleg a BU2508DF inverz védődiódája?
SF18 helyett UF4007 esetleg? Csak egy kicsit lassabb.


szomb. feb. 25, 2006 23:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Na, csináltam 2 toroidot a miniteslához, és az eredmény 13 cm es szikrák :D Viszont csúcs nélkül megint csak máshol szikrázik, meg se találtam hogy hol, csak a kattogó hangját hallom. A primerre való átütést ugy lehet kiküszöbölni, hogy egy drótdarabot a primer fölött közvetlen ugy hajtok körbe a primer csévetesten, hogy nem teljes kört alkot, hanem az egyik vége feljebb van, mint a másik, és leföldelem. A szikrák nagysága így nem csökken.
Kép
http://img514.imageshack.us/img514/885/minitoroid5zm.jpg
Toroidnak egyszerü kézerősítő expandert tekertem be aluragasztófóliával, majd olló tompa végével átsimogattam, végül egy 200 as polírpapírral políroztam. Így teljesen sima felületet kaptam, bár a tükörkép még nem tiszta :)


pén. feb. 24, 2006 17:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
itt az IGBT:
http://www.powerdesigners.com/InfoWeb/d ... igbts.shtm
http://www.fairchildsemi.com/pf/HG/HGTG12N60A4D.html


Megy FET-tel is, de készülj fel brutális áramokra... Nekem 60V tápig sikerült elmennem, igaz 10000uF-os puffer segítette meg az impulzusokat.

A rezonancia miatt van ez.


csüt. feb. 23, 2006 22:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Van egy rajz Ros-Co. oldalán (talán drsstc), az sima fetekkel működne ?
Egyébként honnan tudok valami infót szerezni ezekről az IGBT-kről?
Valahol, ahol rendesen le van írva, hogy miben különbözik a sima tranyóktól + ilyesmi...

Más:
A Plazmahangszóró készül, ma vettem alkatrészeket a PWM generátorhoz.
Nincs műnyomópapírom sem, de majd a nyákot megoldom, és akkor lehet kísérletezni....
Ja, és akkor ahhoz, hogy gyorsabban beinduljon a minitesla mi is kell ?
(Rezgőkör, BUZ11 előfeszítése és még ?)


csüt. feb. 23, 2006 19:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Eléggé hasonlít... :-)
A rezonáns mód miatt elmennek ekkora frekin a félvezetök, de valószinüleg érdemes lenne kicsit lejjebb jönni (meg szaggatás bele és jó sok amper :-))


kedd feb. 21, 2006 0:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
fénycső inverter szaga van :)

Egyébként joo ötlet. Az 1MHz kicsit sok nekik... De ezt a tekerccsel orvosolni lehetne...


kedd feb. 21, 2006 0:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Itt a rajz


kedd feb. 21, 2006 0:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Félhíd kisfeszültségü fetekkel (2db BUK455 - de 3205-el is kipróbálom majd) Trükkös, de kö egyszerü az egész, meg a védelem is, semmi fetmeghajtó vagy ilyesmi. Majd csinálok egy rajzot, csak linux alatt nincs Tina....
Ha majd nagyon ráérek kipróbálom valami morcosabb félvezetövel is, 300V-ról. Csak nem tudom mit szólnak majd az 1MHz-hez... Lehet, hogy tekercselnem kellene egy ujabb tekercset?


hétf. feb. 20, 2006 22:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori: hogy csináltad? rendes FET meghajtókkal?? Vagy csak eccerűen függetlenítetted a gate-ek túlfesz. védelmét?

Softger: azzal meg lehet csinálni, sőt nem is rosszul. A 4093-nál a kondit cseréld le olyan 330pF környékire, a csatoló kondit a 4011 felé 1nF-ra. Az 1M-s ellenállást cseréld kisebbre, mert hangfrekit is át kell vinni. A hangfrekit egy pár uF-os elkón csatold be a poti csúszkájára.

Ez volt az első PWM erősítőm...


hétf. feb. 20, 2006 22:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Na ujabb önrezgö deszkamodell cuccot dobtam össze :-) Folyamatos üzemmód, 40V, 2A, 1MHz, - a 100W-os izzót szépen kilyukasztja :-) És baroomi jól néz ki :-)


hétf. feb. 20, 2006 21:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
A "PWM generator 2" feliratú, amelyikben 4093 és 4011-es van.
Igazából az érdekelne, hogy a freq. poti minimum és maximumállásában milyen frekin megy. Egyébként a plazmahangszóróhoz szeretném csinálni.
Olyan 120 KHz-en.


vas. feb. 19, 2006 11:57
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Melyik? A 4093+diódák? Amennyin akarod. A kondi és az ellenállás aránya határozza meg. Mekkora kéne?


szomb. feb. 18, 2006 18:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Tábortűz(ív), szalonnasütés hmm..
Hát ha találok trafót akkor szólok ! ;)
Bár itt már azza is gondolni kell, hogy honnan kapja a powert, mert mondjuk 30 db 1000 wattos trafó eléggé zabálja az áramot...
Ha el is készül, akkor azt már lágyindítással kellene indítani sztem.
Ros-co. !
A második PWM kapcsolásod mekkora frekin megy ?


szomb. feb. 18, 2006 16:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hüha, számítógép közelébe (pláne rákötve) tuti ujraindítja, vagy akár tönkre is teszi! Oda valami nagyon jó szürés és árnyékolás kéne.. Az nem lenne jó, ha más más frekvenciatartományt külön külön meghajtóval gerjesztenénk 'rá' a szekunderre? Pl mély, középmély, középmagas, és magas, bár így ez elég drága mulatság. Ja meg elkezdek gyüjteni mikrosütő trafókat, már van egy 1300 wattos :P 6-7 darabból akarok majd egy klasszikus teslát.. és a trafók persze vagy nagyon olcsón vagy tök ingyen meglesznek szerintem hozzá hamarosan. Arra is gondoltam, mi lenne ha mondjuk kicsit összedobnánk egy 20-30 darabra valót, közösen csinálnánk egy marha nagyot, majd bemutatókra el lehetne szállítani kisebb összegért. Persze szép álom, de ha belegondolok nem is kerülne annyira sokba. Akörül már lehetne szépen szalonnát sütni!


pén. feb. 17, 2006 18:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Ha LPT porton szaggatnánk, akkor esetleg a PWM modulációs kísérletekhez elég lenne egy-egy progit írni, bár nemtudom ki vállalkozna rá....
Egyáltalán elég gyors lenne, hozzá a párhuzamos port ?
Unnamed : PEdig tök jól nézett ki, kár, hogy így nem indul ... :)


pén. feb. 17, 2006 18:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Végre péntek :) .
Érdekes ötlet ez a sorvégtranyós változat, szerintem megér egy próbát !
Nekem a következő 5letem támadt a miniteslához: mi lenne, ha a számítógép LPT portjáról oldanánk meg a szaggatást ?


pén. feb. 17, 2006 15:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Találtam itthon pár db tv-be való sorvégtranyót. Összedobtam egy primitív, tranyós minitesla változatot kisérletképpen. A 16...38kHz-re készült sorvégtranyók simán müködtek 1MHz környékén!!! Szaggatás nélkül folyamatos üzemben 1,5cm körüli hangtalan (vagy csak enyhén sustorgó) plazmát produkált, 80V-os tápról 1,4A áramfelvétel mellett. Lehet, hogy érdemes lenne továbbfejleszteni? (hálózati fesz, plazmahangszóró....)
(Itt a rajz, ha érdekel valakit)


pén. feb. 17, 2006 1:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
SofGer: Grat neked is jó munkát végeztél :) A plazmahangszórós kisérletről fel tudsz videót tölteni? Kiváncsi lennék rá. Ja és szerintem még kicsit megpakolhatod valamivel a tetejét, legalább még egy ilyen befőtesüveg tetővel.
Hát lehet majd építek még 1 meghajtót (vagy akkor már többet is, miért ne, legfeljebb eladom annak, aki nem akar vele dolgozni).
Csináltam egy (szigorúan!) humor kategóriába tartozó képet :) ugyanis a nagy toroiddal nem indul a minitesla :D
Kép
http://img135.imageshack.us/img135/1402/minipoen4wi.jpg


csüt. feb. 16, 2006 21:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
A tápból (akkutöltő :P ) 12 voltot kap.
Tudom 18 volt lenne a legjobb, de nekem csak 16 voltos kondik vannak benne.
A videót újra feltöltöm, de lehet mire ti ezt elolvassátok, addigra már fel is töltődött ;).
Ha lesz időm csinálok új képeket, videókat.


csüt. feb. 16, 2006 16:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
SofGer: Látom müxik az új tekercs :) A tápból 12V-ot kap? Érdemes egy hangyányival többet adni neki :wink:
A második videó (http://users.atw.hu/sofger/mini/vid2.mov) elvileg 20M, de csak 15 jön le belöle, és nem lehet lejátszani. Az elsö müxik.


szer. feb. 15, 2006 22:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
9A-es impulzust tud adni egy-egy ilyen meghajtó, tehát az árammal nem lenne gond, esetleg a melegedésssel.... Persze attól függ mekkora frekin akarod hajtani. (mi készül belöle?) Egyébként nem tudom mennyire szerencsés dolog ezeket a meghajtókat párhuzamosan kapcsolni, de ha párhuzamosan vannak kapcsolva akkor a bemenetükön is feltétlenül meredek impulzussal kell vezérelni (különben nem garantált, hogy egyszerre billen át a két párhuzamos egység)
Egyébként hol lehet emberi áron kapni ilyen meghajtó ic-t?


szer. feb. 15, 2006 21:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. feb. 26, 2005 3:55
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Bp. XVII. ker
Hozzászólás 
Hali!

Skori: a nagy IGBT-t(ami neked is van) meg szeretném hajtani félhidban
egy UCC37321 ill. UCC37322 -vel.
2-2db, az azonosak párhuzamosan a teljesitmény miatt. Szerinted elég lenne, vagy kellene egy erösitő fokozat.


szer. feb. 15, 2006 20:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Elkészültem egy pár videóval és képpel.
Megtekintehető a http://sofger.atw.hu címen.
Nagy szikrákat mindenkinek ! :)


szer. feb. 15, 2006 20:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Na megvan az új szekunderem !
Ízelítő :
61 mm-es külső átmérőjű csévetest
0,224 mm vastagságú huzal
1200 menet
kb 30 centin megtekerve

Ha esetleg valakit érdekel : Tekercselő műhelyben készült, egy délután alatt meg is csinálták.
Anyag : ~300 Ft + Áfa
Munkadíj : ~ 1300 Ft + Áfa
Így mindennel 1900 Ft
Most nekiállok tanulni, vacsorázni + ilyesmi, és utána csinálok képeket.
(Már csak azt kellene megoldani, hogy a fényképező ne bolonduljon meg amikor bekapcsolom a miniteslát...)


szer. feb. 15, 2006 18:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Simán müködne megfelelö primer menetszámokkal. Csak szinkronban kellene mennie a szaggatónak (megoldható), dupla hosszú szikrához elvileg 4 egység kell (négyszereshez 16...).
RosCo-val már agyaltunk a kérdésen, ha van energiád építkezni szivesen segítek.


szer. feb. 15, 2006 18:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Eszembejutott egy morbid ötlet :P Mi lenne, ha 2 vagy akár több meghajtóval azonos fázisban gerjesztenénk a szekundert? (külön külön 'primerekkel')Gondolom nem szeretnék a meghajtók, de a szikra nagysága nőne? Vagy esetleg nagyobb szekunder+tetőkapacitással


szer. feb. 15, 2006 14:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Hétfőn lesz rézhuzalom :D !
Lehet válogatni 0,1-től.
Szerintem viszem a csévetestet, és akkor már meg is tekerem.
A 0,24-es melett döntöttem, majd számolok egyet az excel táblával.
:D


pén. feb. 10, 2006 16:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Megint meghalt a meghajtó :x Kizárásos alapon átütött pár FET, az ELKO-k meg már majd szét robbantak (még a borítás is felrepedt) valószínü mivel földön vannak, és párszor belecsapott a primerbe a szikra, a kondik átütöttek a föld felé. Már be akartam rakni az L4 C4-et, mostmár meg is teszem.


pén. feb. 10, 2006 16:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Plazmahangszóróhoz tippek (még nem próbáltam):
- A BUZ11-el sorba kellene kapcsolni néhány diódát, hogy a szünetekben ne teljesen álljon le a rezgés, hanem egész kicsi teljesítménnyel (100...200mA) akkor is menjen, (vagy eleve a beindulás határán legyen). Így nagyon gyors lenne a felgerjedés a fet zárásakor, és jobban müködne a pwm moduláció.
- Szinkronizálni kellene a pwm-et a tesla (frekiosztóval leosztott) frekvenciájához
- A tekercs alsó ágának áramának abszólút értékéből negatív visszacsatolást kellene kialakítani a hangfrekis jelbe.
- Tölcsér a plazma köré (pl. levágott üveg nyaka)
Így még akár jól is szólhatna mint közép-magas sugárzó.


pén. feb. 10, 2006 14:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A jelenlegi legutolsó verzióban (amiről a legfrisebb videók fent vannak) a szekunder 6cm, a primer 11cm átmérőjű. A primer magassága, a huzal minősége, és a bekötésének hossza is befolyásolja a szikrák nagyságát. Ezzel 18V-os tápról 12cm-es szikrákat lehetett elérni.
A primer-szekunder közötti szikrázást L4-C4 is tudja csökkenteni (megakadályozza a frekvencia hirtelen felugrását 2...3X-os értékre - ami egyébként rövid pillanatokra előfordul)


pén. feb. 10, 2006 13:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Megpróbáltam feljebb vinni a primert, jól át is húzot a primer és secinder között de úgynézki csak a lakk égett + kicsit, eredeti felállásban még müxik. Majd megpróbálom nagyobb átmérőjű prímerrel, meg valammi jobb szigeteléssel hátha jobb lesz.


csüt. feb. 09, 2006 22:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Hy Balázs !
Szerintem nagyban növekedik a szikrák hossza, ha a primert nem a szekundered "aljában", hanem úgy a negyede-fele környékén helyzed el.

Plazmahangszóró:
Szerinem jobb eredményt érnénk el, ha ultrahang tartományban szaggatnánk a teslát pl 96 KHz-en és valahogy AM-ben mudulálnánk.
Csak nem tudom, hogyan lehetne jó hatásfokkal a Mini teslát modulálni....


csüt. feb. 09, 2006 8:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. feb. 26, 2005 3:55
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Bp. XVII. ker
Hozzászólás 
Hali!
Ujra itt... Látom már probálkoztok a plazmahangszoróval, Én is probálgattam kb 2 hete PWM ben meghajtani, de a torzitási tényezö elég siralmas lett.
Viszont diszkóba az igazi nagy hangfalak mellett már jó lenne dekornak(persze nagy teslával), Tudjátok mint abban az Amerikai videóban, csak itt az lenne jó hogy a müködés közben fellépő zaj nem lenne zavaró, mivel a tekercs is a zenét nyekeregné. :)


csüt. feb. 09, 2006 6:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Én is megcsinálta a mini teslát. Ideje volt kicsit abbahagytam a teslázást.
Tekertem egy 11cm átmérőjű 17cm hosszú tekercset 0.35-ös drótból. Nem lett rossz de többet vártam tőle, bár így is majdnem többet tud mint a nagy tekercs 100V-os hajtással. Sajnos a nagytekercsel nem tudtam kipróbálni mert szétcsúsztak rajt a menetek :(.
Néhány kép:
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/01.jpg
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/02.jpg
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/03.jpg
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/04.jpg
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/05.jpg
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/06.jpg
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/07.jpg
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/08.jpg
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/09.jpg

Az mitől lehet, hogy ha változtatom a tetőkapacitást előfordul olyan, hogy megáll, és csak ritkábban kapcsol be mint a szaggatás és közben zizeg az egész (valószínű a visszacsatolótekercs)? Ez akkor is előfordul ha a konzervdobozt leveszem és csak a tetején lévő lapra teszem az izzót.

Tervben van még egy mini tesla készítése is PL500-as csövekkel.


szer. feb. 08, 2006 22:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
A teslám (mivel nincs normális szekunderem :) ) 1,6 Mhz-en megy a PWM pedig 150 KHz-en (ment).
Úgy állítottam be, hogy alapból kicsi legyen a kitöltési tényező, nem a szokásos 50-50-re, mert akkor elég hamar sülnek a félvezetők...


szer. feb. 08, 2006 11:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
SofGer!

Milyen frekin megy a teslád, és a PWM-ed? Nem ártana ha a PWM kisebb lenne :DDD Én így elsőre kb. a tesla freki 5-én próbálnám a PWM-et.


kedd feb. 07, 2006 23:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd jan. 18, 2005 18:56
Hozzászólások: 143
Hozzászólás 
Hi

En azon gondolkodtam a plazmahangszoro teren, hogyha esetleg felmelegitenenk a levegot a szikracsucs felett , akkor nem keletkezne nagyobb plasma ?

Egyebkent a plasmahangszoro jojatek, ha nagyobb hatasfoka lenne es kisebb ozontermelese, akkor meg akar hasznalni is lehetne vmire :D


kedd feb. 07, 2006 20:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
további 5 letek ?


kedd feb. 07, 2006 19:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Egy kis előrelépés történt a plazmahangszórós kísérletezésben:
Vettem alkatrészeket és építettem egy D osztályú erősítőt (a PWM modulált).
Hát azért annyira nem nagy (260 mW :) ), de gondoltam bőven elég lesz a szaggatáshoz.
Hát fogtam ezt a PWM generátort és rákötöttem a buz11-re (persze előtte a szaggatással a kapcsolatot megszüntettem).
Működött tök király, csak az a baj, hogy szörnyű hangja van.Hát gondoltam egy kis erősítés megoldja a problémát.Mivel semmi alkatrész nincs itthon, ezért a plazmagömböm erősítőfokozatát kölcsön vettem (IRF3205).
A felállás:
Discman ----> PWM modulátor ----> Erősítés ----> Mini Tesla

Változás: semmi
Ezért arra tippelek, hogy a minitesla nem indul be elég gyorsan (nálam), ezért nem szól tisztán.

Nagyban kísérletezek egyszer egy nagy pukkanás, elszált az 555 a d osztályú erősítőből :shock: .
Hát ennyi mára gondoltam, de már ha így tönkrevágtam, akkor az IRF3205-tel kísérletezgetek még....
Hát beépítettem a BUZ11 helyére :).
Nemtudom, hogy ettől-e, vagy csinál-e valami kárt, de azóta még a csavarhúzó vége is felizzik 8) . (néha :)) és vastagabbak az ívek
És nem vesz fel csak 1 A-t !!!
Nőtt a hatásfok a szaggatás megváltoztatásától ?


pén. feb. 03, 2006 16:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Végülis táp, az van ráírva. Amugy elég home made (de nem én építettem) szkóppal már megnéztem, illetve bele is kukkantottam, hát van benne egy trafó, meg egy egyutas egyenirányítás (egy darab dióda) semmi szürő. Szkópon teljesen normális 1 utas egyenirányító képet látni. Upp 6,5 V körül van, nincs tüske impulzus. 12V ot is tud, mostanság inkább arról hajtom. De 6V nál kicsi tetőkapacitás kell, hogy koronát csináljon. Ja és nem cseréltem fel semmit.


csüt. feb. 02, 2006 19:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 79  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 123 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség