Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. ápr. 28, 2024 1:39



Hozzászólás a témához  [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 79  Következő
Tesla tekercs építés 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>műegyetem nagyfesz laborjában van nem?
Igen a munkatársaim voltak valami ESD-s kisérlet miatt .sajnos tul késön szoltak már nem fértem be :-((

>Lehet hogy egy alufóliával betekert strandlabda
:-)

Végülis igen az a lényeg hogy sima legyen.


kedd feb. 22, 2005 15:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hát igen... De ilyenkor is bele kell pumpálni jókora energiát, hogy a kisülések meginduljanak. Ez a sárga "gömb" a műegyetem nagyfesz laborjában van nem?

Lehet hogy egy alufóliával betekert strandlabda is jobb, mint egy rosszul elkészített toroid. Ki fogom próbálni. Sajna még nincs helység ahol lehetne villámlani :(


kedd feb. 22, 2005 15:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
Szia

>triodával
Nem nagyon ismerem a csöveket de ugyanügy meg lehet csinálni triodával is és mosfetesre is.

>A szikraközös megoldás 60-70KW-os csúcsimpulzusokkal dolgozik, miközben
>az átlag 1-2KW marad. így tudnak ilyen nagy szikrákat elérni...
Ez igy vam.
Ezért kell egyenletes töltéseloszlásu felületet rakni a toroid helyett.

http://www.extra.hu/BARTAMUVEK/ie/223_2377.JPG
Szoval ilyet.
Igy a szikra sokkal ritkábban tud kicsapni ezért sokkal nagyobb teljesitményü impulzusok lesznek akárcsak a szikraközös megoldásnál:-)


kedd feb. 22, 2005 14:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori kollégával beszélgettünk, és arra jutottunk, hogy nagyon jó a csöves meghajtás, mert könnyebb leilleszteni, de pl. 1 KW-os csőből max. 2-3KW-ot lehet impulzusban kivenni. Ez nem túl sok, legalábbis szikrahossz szempontjából. A szikraközös megoldás 60-70KW-os csúcsimpulzusokkal dolgozik, miközben az átlag 1-2KW marad. így tudnak ilyen nagy szikrákat elérni...

A félvezetőkkel szintén el kellene érni ezt a csúcsteljesítményt, kérdés mekkora feszültségen és áramon. Valószínűleg több párhuzamos modul a megoldás.


kedd feb. 22, 2005 5:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. feb. 21, 2005 22:34
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: általában B.p.
Hozzászólás 
Tiszteletem

Rég óta foglalkoztat a téma, de eddig kevés kivétellel az alacsonyfeszültségek világában maradtam. Az a kivétel az elektroncsöves TV sorvégfok feszültségsokszorozójánek a 2 darab sorba kötése volt, igy szert tettem 50KV egyenáramra, de a terhelést nem birták a kondik sorra robbantak a sokszorozóban.

Az eddigi fejlesztést végig olvasva meglódult a fantáziám,eszembe jutott egy egyszerű? megoldás. 1KW-os triodával és néhány kilovolt tápfesszel, szekunder frekvenciájára hangolt anódkörrel viszonylag könnyen előállitható több kilovoltos nagyfrekvenciás jel kimenőtrafó nélkül, soros tápláláshoz. Meghajtáshoz bármi használható lenne, önrezgőtől a PLL-ig megfelelő csatolással.Rajzot szerettem volna mellékelni, de több program cserbanhagyása miatt nem sikerült. Nagyjából meg van mindenem hozzá ( persze kivéve a szabadidőt ), előbb utóbb azthiszem kipróbálom. Ez inkább utóbb lesz.

Hozzászólást szivesen vennék, további szép nagy villámokat.[/img]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kzjames kedd feb. 22, 2005 7:20-kor.



hétf. feb. 21, 2005 23:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>A trafó 25mA-t ad le 12KV-on. ez 300W. Vagy nem?

Ha 25mA lead 12Kv -on akkor igen.
azért 300W már nem rossz:-)
Miféle kazángyujto trafo ez ?


hétf. feb. 21, 2005 19:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Thx!

A trafó 25mA-t ad le 12KV-on. ez 300W. Vagy nem?

A dijódának jó lesz a mikrosütők diódája, vagy kössek sorba sok UF4007-et?
(1300V/db, gyors)

kondira marad a jól bevált lomexes 4,7nF/630V óccsó kis kondi.

Na megláttyuk mi lesz belőle :)


hétf. feb. 21, 2005 18:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>Olyan kis barátságos (súlyra is)

Megmértem az én meghajtomat is már minden benne van faragni kell még és huzalozni 11kg volt :-))
Jo szükösen vagyok éppenhogy belefért a dobozba:-)

>lehetne egy iskolai demonstrációs Tesla tekercset építeni

Kis telyesitményüt kell épiteni hogy tudják tapogatni :-)
A szikraközt gondosan el kell szigetelni.

>Sajna a 12KV szimmetrikusan jön ki

Szoval 2x6KV ?
Ez már elegendö a szikraköznek.

>mi a véleményed használjam inkább a normál vagy a 2 diódás DC-s megoldást?

Kétutas megoldást javaslom 6KV*1.41
már böven elég.

>Amúgy a trafó üresjáratban 250mA-t, rövidzárban 1,5A-t eszik
Kb 10VA esre saccolom de ez csak sacc.
Pár csentis szikrát ki lehet belölle hozni.
A két dioda minimum 20KV 60mA-es legyen.
A kondi minimum 10kv és kb 850pF legyen ha 10VA-es a trafo.
A szekunder pl egy pezsgötablettás doboz 300-400 menet.

>Lehet valahol nagyfeszkondikat szerezni?
Esetleg ocska monitorokbol 1.5Kv-3Kv ,10nF-60nF szokott bennük lenni.
Persze monitoronként csak 1 db :-)))


hétf. feb. 21, 2005 18:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Proki kollégától szereztem egy 12KV-os kazángyújtó trafót. Olyan kis barátságos (súlyra is) hogy ebből lehetne egy iskolai demonstrációs Tesla tekercset építeni. Sajna a 12KV szimmetrikusan jön ki, erre majd a primer szigetelésénél ügyelni kell...

teslarudi: mi a véleményed használjam inkább a normál vagy a 2 diódás DC-s megoldást?

Amúgy a trafó üresjáratban 250mA-t, rövidzárban 1,5A-t eszik.

Kondira viszont még nincs ötletem. Ehhez a kis tekercshez nem akarok óriási kondibankot építeni. Lehet valahol nagyfeszkondikat szerezni?


vas. feb. 20, 2005 20:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
Légy szíves: szükség és áramimpulzus! Köszi!

:oops:

Jogos :!:
Mindigis gyenege voltam nyelvtanbol.
De legalább következetes :lol:

Csodálom hogy csak ebbe kötöttél bele ! pedig biztos hemzseg a helyesírási hibáktol
de te legalább belekötöttél köszönöm neked. :roll:
ki is javitom.


pén. feb. 18, 2005 9:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Légy szíves: szükség és áramimpulzus! Köszi!


pén. feb. 18, 2005 9:10
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>Kérdés bírja-e?
háát jo nagy áramimpulzusok lesznek.
A hosszabbitot talán olcsobban meguszod ha van a közelben valami tér.
A szomszéd már megesketett hogy 10 után nem szikrázom :-))
Hát igen hangos joszág :-)

Skorirol tudsz valamit ?-( remélem gyogyul !


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára teslarudi pén. feb. 18, 2005 10:01-kor.



pén. feb. 18, 2005 7:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Sajna az enyém annyira nem szállítható, nincs szépen kivitelezve, no meg a trafó 25Kg körül van :)

Valami garázs, vagy alagsori pince kéne, onnan legalább a csattogás sem hallatszik ki.

Szabadtéri kísérletekhez jól jönne egy aggregátor... Kérdés bírja-e?


csüt. feb. 17, 2005 15:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>Ha valaki tud helyet ahol lehetne villámlani szóljon!

Parkolo ?-))


csüt. feb. 17, 2005 12:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>Lehet hogy nagyobb szikrát is ki lehet majd hozni megfelelő póttárggyal

Ha a toroidot lecseréled egy egyenletes töltéselöszlásu felületre és megtöröd valamivel a szikra csak a "hibánál" fog kitörni nem lesznek kis koronakisülések az energia egy ponton távozik és igy nagyobb lesz a szikrád.


csüt. feb. 17, 2005 12:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali!

Köszi az infót. Ennek fényéban azért nem is volt olyan rossz méretezés amit csináltam. Lehet hogy nagyobb szikrát is ki lehet majd hozni megfelelő póttárggyal, földeléssel, kondikkal.
Sajnos nincs helyem ahol lehetne próbálgatni. Panelba mentem, és a garázs is megszűnt :(

Ha valaki tud helyet ahol lehetne villámlani szóljon!


csüt. feb. 17, 2005 12:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>A freki ok, de a kitöltési tényezőt miért olyan fontos pontosan állítani? A rezonanciához kell belőni??

Ugyananyira fontos mint a freki.Ha a meghajtod minden frekin birja tartani az 50% kitöltési tényezöt akkor nem érdemes álitani de nagy frekvencián szükség lehet korrekciora.

A szekunderröl mindenképpen 50% kitöltési tényezövel jön le a feszültség ha te nem a megfelelö frekvencián és nem abban az ütemben rángatod ahogy ö kéri nem lesz nagy szikra.

Ha a meghajtod 300KHz frekit mégtud, meg tudsz vele hajtani egy 600KHz vagy akár egy 1200KHz tekercset is ha játszol a kitöltési tényezövel. tehát ha a kitöltési tényezöt 25% ra álitod a 600KHz-es tekercset meg birod hajtani 300Khz-en.
12.5%-os kitöltési tényezövel meg a 1200KHz-est 300KHz-en.
A szikra ugyan kisebb lesz mintha 50% kitöltési tényezövel hajtottad volna dekissebb energiéval meguszod ,ha egyenletes töltéseloszlásu felület van a tetején elérhetö ugyanakkora szikra mint az 50% kitöltési tényezövel de ritkábban fog szikrázni.

Azért jo ez nekem mert a nagy szikrához kis belsö ellenállásu tekercs kell
ami vastag drotot és kevés menetet jelent de nagy frekvenciát.
A meghajtom asszem képes lesz 3KW ot leadni 1Mhz en. 50% kitöltési tényezönél 10A áramimpulzusokat jelent .
egy 6KW-os 2MHz-es tekercset 25% kitöltési tenyezövel 1MHz-en meg tudom hajtani, az áramimpulzusok 20A-esek lesznek.
A fugvénygenerátoromon csak 20%-80%ig lehet álitani a kitöltési tényezöt :-( ugyhogy csak 6KW-os tekercset birok majd meghajtani.

>Szerintem nem annyira kényes a cucc hogy ehhez függvénygenerátor kéne

Ha egyszer már van akkor használom is :-)

>Nem a szikraköz helyére teszem be, henem ez egy teljes híd,
> és a primer nincs hangolva. Ezért kérdeztem.

Aha. végülis le leket vinni a frekit a felére ha 25% kitöltési tényezöt használsz.
Vagy a menetszám megtartásával nagyobb átméröjü csöre tekersz
szintén csökken a rez.freki.Vagy több menet vagy mindkettö.
Az a baj hogy ez belsö ellenállás növekedéshez vezet és mivel párszáz voltrol van csak hajtva melegedni fog és sok lesz a veszteség.

>Az alucsöves megoldásnál szeret egy-egy hegyes részből kicsapni.
:-) bizonyám !-) mosfetes vezérlésnél célszerü ezt kerülni.
Tényleg árulnak egyenletes töltéseloszlásu feluletet ?-)
Inkább kitalálom én a formát az a biztos :-) és talán olcsobb.

>Te hogyan tekercselted a szekundert
Kézzel!-)
Van egy 2.5 méteres vizmértékem ráhuztam a csövet , a vizmérték két végét felraktam egy székre, befujtam a csö belsejét WD40-nel és elkezdtem tekerni ;-)
A menetek alá vékony kétoldalas ragasztot raktam hogy könnyebb legyen tekerni.
Gondolkoztam rajta hogy gyártok valami tekercselö gépet de végülis nem csináltam meg.

Az oldalamon egy 160mm átméröjü narancssárga 1.6m hosszu csévetestre tekertem asszem 900mm hosszan 2600 menet
de tekertem 2.1 méteres 100mm és 160mm csöre 1.5méter hosszan 4400 menet.0.34es huzalbol
Az a szo**s hogy nem lett egyiknél sem nagyobb szikra :-(
söt a 100mm esnél jelentösen kisebb is lett :-(
a szükséges primer menetszám változott :-(
160/900 6 menet 160/1500 9 menet 100/1500 5 menet.
Szoval szikraközös teslánál nem érdemes sok menetet tekerni a szekunderre egyszerübb a primert variálni.
Mostmár Rájöttem hogy jobb lett volna az 1mm -es de már késö van belölle még vagy 8.5 kilo :-)

A primer nélküli változatomnál ez a 0.34-es huzal szoba se jöhet mert szétég vagy nem birok KW -okat belepunpálni.
Ha azt akarom hogy ne égjen szét a szekunderem minimum 1mm átméröjü huzal kell mert 10A fogok rajta átkergetni.
még nem döntöttem el mekkora átméröjü huzalt veszek majd utánnaszámolok valahogy :-)

Szoval tesla tekercsnél a szikra nem menetszámfüggö a mosfetes megoldásnál sem.
De ha csak egy nagyfrekis trafot akarsz akkor josok menetet kell tekerned a szekunderre ha nagy szikrákat szeretnél.
Ami a legjobb magasság/átmérö arányt illeti optimális esetben 1 :-)
5 az még elég jo de ne legyen 10 nél nagyobb. mert tul kevés fluxust ölel át és a hatásfok közelit a 0 hoz :-(
Hogy primeres változatnál milyen vastag legyen a drot?
Szerintem a lehetö legvastagabb ha 1 méreres 1000 menetes tekercset akarsz akkor 1mm -es ;-)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára teslarudi pén. feb. 18, 2005 9:59-kor.



csüt. feb. 17, 2005 8:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A freki ok, de a kitöltési tényezőt miért olyan fontos pontosan állítani? A rezonanciához kell belőni??

Szerintem nem annyira kényes a cucc hogy ehhez függvénygenerátor kéne.
A 4093 jó, de stabilizáld a tápját, tedd fémdobozba, az időzítő kondenzátor fémezett típusú legyen, és a freki állítására használj finomhangoló potit.

A kitöltési tényezőt a legegyszerűbben úgy lehet változtatni, hogy a 4093 kondin lévő háromszögjelét egy megfelelően gyors komparátorra vezeted (pl. LM319) a másik bemenetére meg egy poti, amivel a DC szintet -ezáltal a komparálási feszültséget tudod állítani. Vszleg menni fog 300KHz-ig, sőt még tovább is.

teslarudi: Félreértettél, a félvezetős tesla alatt a FET-es nagyfrekis meghajtást értettem. Te az egyenirányítósról, azaz a DC meghajtásról beszélsz.

A nagyobb frekvencia alatt 300KHz-et értettem, tehát ezt kéne lenyomni hogy az IGBT-k ne melegedjenek ennyire. Nem a szikraköz helyére teszem be, henem ez egy teljes híd, és a primer nincs hangolva. Ezért kérdeztem.

A szekunder tetején lévő póttárgyat tényleg jobb lenne lecserélni, de láttam a neten hirdetéseket, aranyárban adják. Az alucsöves megoldásnál szeret egy-egy hegyes részből kicsapni.
Te hogyan tekercselted a szekundert. Nincs kedven mégegyszer kézzel felpödörni 1000 menetet. És a következő vszleg több lesz :)
Van valamilyen gyakorlati tapasztalatod a magasság/átmérő arányra vonatkozóan? Ill. milyen vastag legyen a drót?


szer. feb. 16, 2005 13:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
555 tel nem tudod ojan precizen állitani a frekit és a kitöltési tényezöt ahogyan kéne.


szer. feb. 16, 2005 12:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>használhatótót normális áron

Hát igen 40 körnnyékén már kapni a farnell-nél 2MHz-st

Biztos lehet olcsobban is kapni de ki az az "állat" aki eladja :-(
Még nekem sincs meg csak 3/4-edig :-))


szer. feb. 16, 2005 12:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Függvénygenerátor.......
Nekem is olyanért fáj a szívem de sajnos nem sikerült még beszereznem. Nem is tudom, hogy honnét lehetne valami használhatótót normális áron úgyhogy marad az oszci. :(
A vas bucka jó 5let. :)
Megpróbálok valami oszcit összehozni. 555-el is próbálkoztam de annak nem nagyon feküdt a 300KHz :(


szer. feb. 16, 2005 10:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>Vagyis a hídra simán rá van kötve a prímer tekercs?
igy van
>Amúgy jobb a hatásfoka a prímer tekercs nélküli megoldásnak?
Szerintem igen ha nem rezonanciára van álitva a freki alig fogyaszt.
skorinak nem tudom miért nem sikerült müködnie kell.
de majd pár hét mulva tudok csak biztosat mondani.

>Az 1mm nem vastag egy kicsit?
Szerintem nem ha át akarsz kergetni 16A-t kell a 1.5mm^2 -es vezeték.

>kitöltési tényező 36% amit nem tudok megváltoztatani
Az baj! ne számits nagy szikrára.
Még a 25% is jo lenne (de csak ha pontosan annyi) igaz a szikra joval kisebb lenne mint 50% nál de legalább rezonál.

>Esetleg nem tudnátok valami egyszerű oszcit amit próbapanelon
Bennem fel se merült hogy oscillátort épitsek nem tudok anyira pontosan álithatot csinálni mint egy fügvénygenerátor igaz anyagilag nem olcso :-((
>(amerre én kérdeztem ott arany árában adják )
Esetleg valami böszme vasdarab amit olcson meguszhatsz.


szer. feb. 16, 2005 10:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
>Csak a primer tekercses megoldás a gyakori, és itt nincs rezgőkör.
Vagyis a hídra simán rá van kötve a prímer tekercs? Eddig én is ilyeneket láttam. A meghajtómban van PWM mód és igy a kondis kicsatolással nem működik.
Amúgy jobb a hatásfoka a prímer tekercs nélküli megoldásnak? Skori kísérletezett ezzel a megoldással de ha jól emlékszem ő 1200V-al hajtotta meg.
Mielőtt még nagyon szétszedem a hidat előtte megpróbálom meghajtani 300V-ról (kondi nélkül mert annak szerintem nem lenne jó vége :oops: )

>A szekunder 1000 menet körül van 1mm-es zománcozott rézből, a "barna" szennyvízcsőre .
Az 1mm nem vastag egy kicsit? Vagy én méreteztem alul az enyémet, nekem 0,35mm-esből van.
>Probáld meg a kitöltési tényezöt változtatni ha eddig nem tetted meg.
Ez a kitöltési tényezős dolog még nem igazán megy. Egy nagyon egyszerű oszcim van 4093-as ic 1 kapujából egy kondiból és 1 potiból. Ráadásul a jelenlegi kitöltési tényező 36% amit nem tudok megváltoztatani. Esetleg nem tudnátok valami egyszerű oszcit amit próbapanelon össze lehet rakni? Később majd megcsinálom skori frekiutánhangolós oszciját de kísérletezéshez egy egyszeűb is jó lenne.
A hűtéssel majd kezdek valamit de jelenleg nincs otthon bordám. Tudnátok tippt adni hol lehet normális áron bordát venni? (amerre én kérdeztem ott arany árában adják :shock: )


szer. feb. 16, 2005 9:44
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>De ilyen alacsony frekihez nagy menetszámú szekunder kell. Okoz-e ez valamilyen gondot, mert ilyet sem láttam hogy használnának.

Tesla tekercsnél nem függ a szikra mérete menetszámtol.A feszültség csak az induktivitástolés és a bele táplált telyesitménytöl függ.

Szerintem nagyfrekis traforol beszélsz ott valoban a menetszámok arányábol jon ki a feszültség.
tehát ha 300V bol akarsz 1MV-ot nem lesz egyszerü dolgod :-)

Ha a primer 10 menet a szekunder 33333 menet kéne 0.3 mm es huzalbol 10métere tekercs kéne :-)
Böszmenagy lenne a belsö ellenállása nem birnál telyesitményt belenyomni :-(
le lehetne azért csökkenteni az a 10 métert 2 méterre trükkös tekercseléssel de nem egyszerü megvalositani.
5 menetes spráltekercsekböl felépitve,sorbakötve. :-)


szer. feb. 16, 2005 8:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>építettem a félvezetős teslát

Én is. szerintem jobb megoldás a feszkétszerezös egyenirányitás mint a diodahid igaz több kondér kell. de meguszol egy diodát és egy fojtot is.
Bár szerintem nincs értelme a soros diodának mert a fluxusváltozás ellentétes és ellentétes lesz a fesz a primer tekercsen ha a sikraköz kiolt a dioda mindenképpen kinyit és meriti a buffert.

>A félvezetők általában FET-ek, gondolom a frekvencia miatt.
Ja hogy a soros dioda hejett ? nem látom értelmét.

>Én szeretnék lemenni a frekivel 60..100KHz-re, hogy IGBT-ket is használhassak
A szikraköz hejett akarod ?
>kérdés hogy félvezetővel el lehet-e érni akkora hatalmas impulzusteljesítményeket, mint a normál megoldással.
Nem hiszem !

Az én szikraközöm pár másodperces müködés után vörösen izzik :-)
Kb 60A es áramlökéseket saccolok abbol hogy a 2.5mm^2-es vezeték szétégett le kellet cserélnem 4mm^2-esre.
600V ra átszámitva 600V/60A*7000V =70KA :-)
Nincs IGBT ami ezt kibirja.

>Amúgy a normál tekercsem maximálisan méter körüli szikrát produkál.
Az nem rossz :-)
Ki lehet hozni szerintem Mosfetes féldidas primer nélküli megoldással is ha a alugyövet amit én is használtam lecserélnénk egyenletes töltéseloszlásu felületre.
sokkal kevesebb kobor koronakisülés lesz és sokkal több energiát bele lehet punpálni . Amikor kicsap lesz nagy gyattogás akárcsak a szikraközös teslánál.

>Esetleg folytathatnánk mailben
Ha gondolod szivesen válaszolok ha tudok mailben is :-)
De ne fosszunk meg törpieket az infotol !-)


szer. feb. 16, 2005 7:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
Sziasztok
>Sikerült kihangolnom a prímer tekercset. 77V-ról 6,5A-t
:-)
>A kimeneti szikrák még így se lettek sokkal nagyobbak mint kondis kicsatolás nélkül
Probáld meg a kitöltési tényezöt változtatni ha eddig nem tetted meg.

>A FET-ek nagyon melegszenek
hát igen elöfordul az ijen hüteni kell ha jol látom 280W elbir füstölni a feted (100°-25°)/280W=0,26C°/W borda kell fetenként.
Hütés nélkül kb 400mm*150mm*40mm es bordát jelent fetenként :-))
Hutéssel kb 80mm*80mm*30 borda + ventillátor elegendö fetenként :-)

>1,5mm-es drót jó lesz?
Végülis igen. 15A még elég jol viseli több ugyse lesz.

>=15W ez sok vagy elfogadható?
300Khz-en elfogadhato.

<Ezt az N és L vezetős dolgot nem igazán értem

Ha primer nélkül akarod használni a minuszt le kéne földelni
de rajta van a fázis és leválaszto trafo nélkül nem megy.
Ha egyutas egyenirányitást használsz a nulla vezetöt is le kéne földelni (de nem összekötni a földel mert levág a fi relé.)
de nem feltétlenül szükséges mert már ugyis össze van kötve.
Mivel te nem használsz feszkétszerezöt kénytelen vagy a fázist megszaggatni tehát elég egy félhid.
>Nem biztos, hogy kétszer ekkora frekit elbírna a meghajtóm
nem vagyok 100% biztos abban hogy kétszer akkora lesz de mini Tesla tekercsnél igy volt.
mindenesetre tekerj egy kisebb rez frekis szekundert (nagyobb átméröjü csévetest több menet) kevesebb ampert is fog "kérni" mert nagyobb lesz a belsö ellenállása.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára teslarudi pén. feb. 18, 2005 10:02-kor.



szer. feb. 16, 2005 6:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
teslarudi: Nem tudom nézted-e a korábbi ötletrohamokat Skorival.
Több kérdés is felmerül. Én az Interneten található infók alapján építettem a félvezetős teslát.

Itt majdnem mindig150-00KHz környékére hangolják a cucot. Csak a primer tekercses megoldás a gyakori, és itt nincs rezgőkör.
A félvezetők általában FET-ek, gondolom a frekvencia miatt.

Én szeretnék lemenni a frekivel 60..100KHz-re, hogy IGBT-ket is használhassak. (megy feljebb is, de melegszik)
De ilyen alacsony frekihez nagy menetszámú szekunder kell. Okoz-e ez valamilyen gondot, mert ilyet sem láttam hogy használnának.
De én úgy tapasztaltam, hogy nagyobb menetszámmal jobb eredményt lehet elérni. (jobb lett a hatásfok)

A másik, hogy arra gondoltam, hogy IGBT-kkel hajtanám a szekundert közvetlenül, +-600V-ról. Ehhez nagyobb mint 1200V-os IGBT-k kellenek.
A cél természetesen a minél nagyobb szikra, kérdés hogy félvezetővel el lehet-e érni akkora hatalmas impulzusteljesítményeket, mint a normál megoldással.


Amúgy a normál tekercsem maximálisan méter körüli szikrát produkál. Használtam több álló, és egy rotációs szikraközt. A tápláló trafó 15KV-os, 2KVA folyamatosan (rövid időre ennél jóval több)
A kondi bank 150db MKT kondiból készült, elég jó lett. 33nF/16KV a vége. Viszonylag kicsi a belső ellenállása, legalábbis a ruszki papír/olaj kondihoz képest. A nagyobbik ruszki kondim 100nF/30KV valami radarból van, és kifejezetten impulzusokra találták ki. De a tesla tekercset sehogy sem sikerült vele rezonanciára bírni. :( Vszleg a belső induktivitása miatt...

A szekunder 1000 menet körül van 1mm-es zománcozott rézből, a "barna" szennyvízcsőre . A tetőkapacitás, ugyanúgy mint nálad a hajlítható légtechnikai alucső (vagy kémény béléscső?)

Esetleg folytathatnánk mailben, vagy MSN-en ha gondolod, mert érdekelne egy csomó dolog. Nem sokan foglalkoznak ezzel...


szer. feb. 16, 2005 3:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Teslarudi
Sikerült kihangolnom a prímer tekercset. 77V-ról 6,5A-t vesz így fel a tekercs. A kimeneti szikrák még így se lettek sokkal nagyobbak mint kondis kicsatolás nélkül, de azért nagyobbak, és a PWM üzemmód nemigazán használható. A FET-ek nagyon melegszenek, sajnos hűtésnek csak egy T idom van rajtuk és a doboz háza. A pírmer tekercsetet le lell cserélnem mert 0,6mm-es drótból van tekerve. 1,5mm-es drót jó lesz?
Megmértem mennyit fogyaszt a híd üresjárásban. 90V -ról (terheletlen táp) 166mA-t fogyaszt =15W ez sok vagy elfogadható?

Idézet:
Probáld meg primer nélkül.

alakitsd át az egyenirányitást egyutasra.

A N vezetö legyen a -
a L egy diodán keresztül a +

az egyik kimenetedet kösd rá a szekunder tekercsed also kivezetésére és probáld megtalálni a rezonanciafrekvenciát ha minden igaz kétszer akkora lesz mint a primeres változatnál.


Ezt az N és L vezetős dolgot nem igazán értem. Mért nem jó a greatz-es egyenirányítás?
Nem biztos, hogy kétszer ekkora frekit elbírna a meghajtóm. Az nekem 600KHz lenne.

ui.: A teljes teslatekercs meghajtóm skori tervei alapján készült, az oszcillátort leszámítva, de az is folyamatban van.


kedd feb. 15, 2005 19:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
Probáld meg primer nélkül.

alakitsd át az egyenirányitást egyutasra.

A N vezetö legyen a -
a L egy diodán keresztül a +

az egyik kimenetedet kösd rá a szekunder tekercsed also kivezetésére és probáld megtalálni a rezonanciafrekvenciát ha minden igaz kétszer akkora lesz mint a primeres változatnál.

Ha megtalálod a frekit az áram jelentösen megnö a tekercs belsö ellenállásátol függöen.


kedd feb. 15, 2005 9:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>2A helyett sikeresen felvesz 6A-t
>Ennek ellenére a szikrák kisebbek mint kondi nélkül

;-) az jo most jön a primer hangolása.

Nézd meg milyen frekin a legnagyobb a primer tekercsen a feszültség (a szekunderrel egyutt) ez a primer rezonanciád.
ezt kell hangolnod a primer menetszám és a kondik variálásával hogy a két freki megegyezzen.
Finomhangolni a toroid méretével is tudod.
Fontos hogy tudd tartani a bemeneten a 4szöget ha a "behorpad"
az még jo de ha már szinusra hasonlit kisebb frekit kell választanod.


kedd feb. 15, 2005 7:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Próbálkoztam a kondis kihangolással. Azt sikerült elérnem hogy 100V-ról hajtva a 2A helyett sikeresen felvesz 6A-t.(itt már a fetek elég tisztességesen melegedtek még 2A-nál alig langyosodtak) Ennek ellenére a szikrák kisebbek mint kondi nélkül.
Az új prímert még nem tekertem meg, a meglévőhöz számoltam a kondit. Ezen az áram és szikra arányon lehetne javítani azzzal ha a prímermenetszámot változtatom?

ui.: Nagyon óvatosan kísérletezek, mert féltem a feteket.(nem voltak olcsók)


hétf. feb. 14, 2005 20:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Teslarudi kössz a válaszokat. Délután ki is próbálom. Még annyi, hogy milyen kondit használjak? MKS?


hétf. feb. 14, 2005 12:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>Akkor most azt mondod, hogy a prímer tekercsel kössek sorba egy >megfelelő kondit

Igy van

>ui.: Eddig én nem használtam kondit csak rákötöttem a prímer tekercset >a meghajtó kimenetére

Nem csodálom hogy melegedett!-)
ha összehangolod a két rezgökört sokkal nagyobb feszkod lesz mint ami a menetszámok arányábol adodna :-)
Fontos még hogy a kitöltési tényezö a lehetö legközelebb legyen az 50%-hoz.
A fel és lefutások minél rövidebb ideig tartsanak.


hétf. feb. 14, 2005 12:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Akkor most azt mondod, hogy a prímer tekercsel kössek sorba egy megfelelő kondit, hogy egy olyan rezgőkör jöjjön létre aminek a rezonanciafrekije megegyezik a secunder rezonanciafrekijével? A prímerem induktivitását meg tudom mérni úgyhogy a frekiből és induktivitásbóla kondit is ki tudom számolni.

ui.: Eddig én nem használtam kondit csak rákötöttem a prímer tekercset a meghajtó kimenetére


hétf. feb. 14, 2005 12:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
Én 6-os rézcsöböl csináltam a primer tekercset nem is melegszik !-)

Tekerj te is kb 20 menetet valami böszme drotbol ugy hogy egy csipessz
segitségével tud álitani a menetszámot.

Számold ki mekkora kondi kell kb ahoz hogy a primer és a szekunder rezonancia megegyezzen.

Rakd össze és találd meg azt a primer menetszámot és frekvenciát ahol a legjobban szikrázik. illetve ha már tudod a szekunder rez frekit probáld ugy beállitani a primer (csipesz) RLC-t hogy megegyezzen a kettö.

Vigázz ne használd ez után a szekunder nélkül mert a primer RLC-nek
már nagyon kicsi a belsö ellenállása és kinyirja a vezérlésedet ha nincs áramvédelem de legalább nem melegszik!-)

Az én mosfetes megoldásomban nincs primer tekercs és igy nincs is bajom vele.
Remélem müködni azért fog :-)

nálam csak egy sima soros RLC van a feszültség nem függ a menetszámtol csak a tekercs belsö ellenállásátol illetve hogy meg birom e hajtani a kivánt telyesitménnyel és frekvencián.


hétf. feb. 14, 2005 11:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Idézet:
az a kérdés hogy menyit bir a meghajtod én kisérleteznék .
sacra 20 menetes spiráltekercset csinálnék a kondi gomdolom már adott.


A kondi nem adott mivel félvezetős meghajtóm van. Ha jól tudom itt a meghajtót állítom rezonanciafrekire. Vagy itt is ki kell hangolni?
Jelenleg egy 200mm átmérőjű csőre van tekerve 10 menet, de 110V-nál már elég jól melegszik.
A secunder tekercs is adott (majd később tekerek újat) ennek a rezionanciafrekije 300KHz közül van. Tetőkapacitárral 290KHz körül van.
A meghajtóban irfp460-as fetek vannak ha jól emlékszem ezek 19A-t tudnak, úgyhogy a teljesítménnyel nem lesz gond.


hétf. feb. 14, 2005 10:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>- Mlyen távolsaágra érdemes elhelyezni a secunder tekercstől?
>-Van annak jelentősége, hogy a secunder tekercs aljától milyen >magasságra van elhelyezve?

Én spiráltekercset javaslok a szekunder tekercs also menetével egymagasságban pár centivel nagyobb átmérövel kezd.

>Mennyi az optimális menetszám? 100V-300V-ig hajtva,
>és milyen vastag drótból.

az a kérdés hogy menyit bir a meghajtod én kisérleteznék .
sacra 20 menetes spiráltekercset csinálnék a kondi gomdolom már adott.

feszkot rá és deritsd ki mi a primer RLC-d rezonanciafrekie.
Ha megvan gyártanod kell egy szekundert erre a frekire.
Tehát primernél nagy kondi kis induktivitás
Szekundernél kis kondi (felület a tetején) nagy induktivitás.

Ha fsz*n rezonál a kettö lehet faragni a szekunder és primer menetszámbol a kivánt telyesitmény eléréséhez.

fontos hogy a két RLC egyut rezonáljon mert ha nem!
csak egy nagyfrekis trafot kapsz ahol a feszültség a menetszámok arányátol füg !!!

>Honnét szereztél 400V/4700uF-ot?

http://uk.farnell.com/jsp/endecaSearch/ ... 7689&N=401

Drága de legalább van :-)


hétf. feb. 14, 2005 9:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Rég jártam erre, és ezalatt az idő alatt az én teslatekercs meghajtóm is készülgetett. Jelenleg odáig jutottam, hogy dobozban van, működik az áramkorlát. Már csak a frekiutánhangolós oszcillátor hiányzik.
Meghajtottamn a tekercset kemény 110V-ról amiről pwm vezérléssel 6-7cm-es szikrákat húzott. :) . Folyamatos jelű vezérlésről elég gyatra volt :(
Lenne néhány kérdésem a prímer tekercsel kapcsolatban:
- Mennyi az optimális menetszám? 100V-300V-ig hajtva,és milyen vastag drótból.
- Mlyen távolsaágra érdemes elhelyezni a secunder tekercstől?
- Van annak jelentősége, hogy a secunder tekercs aljától milyen magasságra van elhelyezve?

Skori:
Az áramkorlát ledje néha villog mikor pwm uzemmódban hajtom a tekercset. A tekercs viszont 0,8A-t vesz fel 110V-ról (egyen), (én a váltót mértem 90V). Lehettek akkora áramimpulzusok, hogy bekapcsolt az áramkorlát, vagy csak a nagy térerősség zavarta meg?
Teslarudi:
Honnét szereztél 400V/4700uF-ot? Én eddig csak 400V/470uF-ot láttam a magyarországi boltokban :(
Nekem is elkéne egy kicsit több szűrés, most 1200uF van párhuzamos kondikból de brummog egy kicsit a tekercs.


hétf. feb. 14, 2005 9:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
>Hogy csinálsz ekkora szikrákat? Ezek szerint valamit elmérezeztem. A >tápom nekem egy 2KW körüli trafó, 15Kv kimeneti feszültséggel. A >kondi bank 33nF/20KV.

Jonak tünik a kondiválasztás.
Megmérted ?
Ha sorosan kapcsolt kondikbol jött ki az nem az igazi mert tul nagy lesz a belsö ellenállása.

2kW bol kb 1-1,2m es szikrákat ki lehet hozni.
A sima tesla kapcsolásnál én rotácios szikraközt javaslok mert jelentösen csökkenti a trafo terhelését.
A fojtoval ovatosan mert ha tul nagy az induktivitása vagy a belsö ellenállása a szikra rovására megy.
A szikraközt a lehetö legnagyobbra állitsd
15KV*1.41=21KV környékén van a csucsfeszed kb 19 Kv környékére kell álitanod a szikrakozt 5-10mm között van az elektrodáktol függöen.

>A szekunderen pedig 1200 körüli menet van.
>A primer a hangolástól függ, úgy 4..6 menet szokott lenni

Én ugy tapasztaltam hogy a szekunder menetszám változtatásával egyenes arányban van a szükséges primer menetszám.

>A tiedben szokatlan a nagy méretű (0,5uF) kapacitás, ezek szerint elég >alacsony frekin jár, emiatt jobb a hatásfoka talán?

kb 100KHz rezeg.
Azért kellett 0.5uf mert az én trafom csak 1KW 3Kv AC-t és ezt feszkétszerezem.
kb 40-50/s szikrázik. egy hagyományos tesla 100/s szikrázik tehát az én megoldásomnál kétszr akkora telyesitményü inpulzustüskék vannak.

> A DC táplálás se a szokásos. Itt valami árulás van
:D
Több oka van!
Azért választottam ezt a modszert mert lusta voltam 10KV-ra tekerni a trafot a szikra ugyis telyesitményfüggö.
A 3KV elég alacsony a szikraköznek ezért kétszereztem 3KV*2*1.41
A harmadik és talán a legfontosabb az hogy ezzel a megoldással a szikraköz nem zárja rövidre a trafot csak a kondikat ezért nem kell fojto
vagy rotácios szikraköz!

>Jól látom, azok ruszki radar-kondik, vagy valami spécibb? Nekem nem >nagyon bírta a strapát, legalábbis ez a fajta.

Jol látod nekem se birta a kocka alaku kondik elkezdtek focilabdához hasonlitani ezért meglékeltem öket :-)

>nem használsz primer tekercset,hanem a "magnifyer" elvet használod.

Igy van nem szeretnék primert használni mert sok energia elvész de a lehetöség megvan és ki is vezetem az N vezetöt ha nem ugy fog müködni ahogy szeretném

>Meg lehet majd küldeni 3,5KW-tal???

A mosfet meghajtást sikerült jelentösen tulméreteznem :-))
A rajzrol lemaradt de a 6n137 6-os lábát még fel kell huzni 5V-ra én 510 ohmmal huztam fel.
A kimenetröl leszedtem a 1.5KE15 mert 1MHz tul sok tranzienst rakott a jelre probáltam zenerrel de még rosszabb :-( ugyhogy kimarad.
A mosfetnemként 100x100x40 es bordám lesz 92x92x38 as ventillátor ha minden igaz 0.12 C°/W
igy a borba 600W ot még el kell tudnia füstölni :-)

3.5 kW elvileg igen de egy fügvénygenerátort és egy szkopot is müködtetnem kell és csak 1 fázisom van ha a diszipácioval is számolunk 3KW-ra jo esélyem van.
A tekercs által felvett telyesitmény a belsö ellenállásátol függ mert a soros RLC-t rezonanciafrekin hajtom .
ha jol számolom 30ohm körüli tekercset kell gyártanom.
Menetszáma és induktivitása nem kritikus.

>Mindenesetre remélem működni fog.
Én is remélem :-)

>Skori
>megnéztem az új vezérlésed rajzait:
>szokatlan megoldásokat alkalmazol!

Én már csak ijen vagyok :-)

>A felsö 12V-os trafóval kapcsolatban érdekes követelményeket támaszt: >a primere hálózati potenciálon a szekundere meg "nagyfesz." nagyfrekis >potenciálon, jó szigetelése kell hogy legyen.

Igen a vasmagot leföldelem, összekötöm az N vezetövel.
A primer tekercs et ugy kötöm be hogy az also menetekre
kerüljön az N vezetö.
Ezt is kicsit tulméreteztem nem kéne 55VA-es trafo elég lenne böven egy 20VA-es is de ez egy jominöségü trafo bizom benne hogy kibirja :-)

>A meghajtó ill. oszcillátor részröl is lesznek rajzok?

Az oszcillátor egy fügvégygenerátor lesz ha majd meglessz.
Egy szkoppal fogom figelni a kondik áramimpulzusát kimenöjelalakot és a tekercs által sugárzott feszkot .
Más vezérlés egyelöre nem lesz.
Késöbb tervezem összekötni pc-vel és LabVIEW 7.1 -gyel szorakozni egy kicsit:-)


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára teslarudi pén. feb. 18, 2005 10:07-kor.



hétf. feb. 14, 2005 7:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hello Mindenkinek!
Rosco: én benne lennék. De leghamarabb a jövö honapban (egy darabig asszem nem lesz energiám a tesla tekercsre, jövö héten korházba megyek) A vasat, bedobhatnád valamikor ha ráérsz, bár néhány hétig az is ráér, majd rádcsörrentek.

Teslarudi: megnéztem az új vezérlésed rajzait: szokatlan megoldásokat alkalmazol! A felsö 12V-os trafóval kapcsolatban érdekes követelményeket támaszt: a primere hálózati potenciálon a szekundere meg "nagyfesz." nagyfrekis potenciálon, jó szigetelése kell hogy legyen.
Én elég sokat szívtam nagyfrekis 1200V-os trafóval, mire olyan lett amilyennek lennie kell.
Szóval kiváncsian várom az eredményeket, remélem jól fog müködni!
A meghajtó ill. oszcillátor részröl is lesznek rajzok?


pén. feb. 11, 2005 22:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hmmmm..... finom :)


Hogy csinálsz ekkora szikrákat? Ezek szerint valamit elmérezeztem. A tápom nekem egy 2KW körüli trafó, 15Kv kimeneti feszültséggel. A kondi bank 33nF/20KV. A szekunderen pedig 1200 körüli menet van.

A primer a hangolástól függ, úgy 4..6 menet szokott lenni.

A tiedben szokatlan a nagy méretű (0,5uF) kapacitás, ezek szerint elég alacsony frekin jár, emiatt jobb a hatásfoka talán?
A DC táplálás se a szokásos. Itt valami árulás van :) :shock:

Jól látom, azok ruszki radar-kondik, vagy valami spécibb? Nekem nem nagyon bírta a strapát, legalábbis ez a fajta.

A vezérlőd érdekes, úgy látom nem használsz primer tekercset, hanem a "magnifyer" elvet használod. Meg lehet majd küldeni 3,5KW-tal???
Mindenesetre remélem működni fog.

kicsit off: Lassan kellene szervezni egy magyarországi Tesla-bemutatót, ha már ennyi ember épít. A weben "Teslathon" vagy miként emlegetik :)
Skori? Vélemény?


pén. feb. 11, 2005 20:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
Felraktam az uj tesla vezérlésem ceruzás kapcsolási rajzát talán ki lehet venni mi micsoda.

http://www.extra.hu/BARTAMUVEK/ie/DSC00869m.jpg

http://www.extra.hu/BARTAMUVEK/ie/DSC00867m.jpg


csüt. feb. 10, 2005 21:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
Szia

>Ezek szerint egy kisebb már műxik?
:-)

A kicsike 1KW-os és 80 cm-es szikrák ugornak ki belölle.:-)

részleteket és képeket találsz az oldalamon

http://www.extra.hu/BARTAMUVEK

egy mezei szikraközös darab de mégse szokásos.

>Kíváncsian várom az eredményeket!

Én is !-)


csüt. feb. 10, 2005 20:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali! Kíváncsian várom az eredményeket! Elég nagy célt tűztél ki. Ezek szerint egy kisebb már műxik?

Írj majd pár sort bővebben, hogy mit sikerült alkotni!


csüt. feb. 10, 2005 20:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Zirc
Hozzászólás 
hali :-)

De jo vas tag vagyok a legstabilabb :-)

Szoval most épitek egy univerzális tesla tekercs meghajtot

kimenet jelalak: 4szog +-300V az N vezetöhöz képest.
freki: 0-1MHz ig talán 2Mhz
P:0-3.5KW ha letiltom a porszivozást :-)

Mosfet 2xIXFN24N100
Meghajto: 2xMIC4451
opto : 6n137
kondér : 2x400V 4700uf
egyenirányito dioda:IRKD56/16 (60A/1600V)

elvárárok : 3Kw-os tekercsnél 1.5m-es szikra.

Ha minden igaz pár hét mulva elkészül ha nem gyilkolom meg a feteket.


csüt. feb. 10, 2005 17:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Köszi, lehet hogy hétvégén össze is dobom.

üdv.


szer. jan. 26, 2005 16:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
lehet a primereket sorban és párhuzamosan is. Sorban nekem jobb volt. Lényeg, hogy ellenfázisban legyenek. Tehát az egyik gytr. pozitívja a másik neg.-jára. Így a kimeneti nagyfesz is ellenfázisban jelenik meg.

A kondi töltögetése történhet AC-ról is, csak jó pillantban kell kisütni.


kedd jan. 25, 2005 20:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Kérdezek.

Hogy tudok szembekötni két gyújtótekercset? Történetesen az is van itthon...
Lévén autotrafók, a primer össze van kötve a szekunderrel. Vagy simán a primerek párhuzamosan aztán a két nagyfesz a szikraközre?
A kondi rásütést meg tudom oldani, ez könnyebb mint a tekercs dolog, a tekrencek valahogy kimaradtak az életemből. Eddig:)

Előre is köszi!


kedd jan. 25, 2005 20:31
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali!

Ne akarj egyszerre túl sokat. Az általad említett tekercs Jáger Sanyi barátom készítménye. Igaz kijött belőle 2 szekunderből szemben ekkora szikra, de az volt a tekercs utolsó ténykedése is.

A kapcsolásom sima push-pull vezérlő, ez a trafó szempontjából hasonló mint a híd, nincs értelme tranzisztortemetőnek.

A tranyós meghajtás szerintem eccerűbb, olcsóbb. Lehet IC is, én most kezdek áttérni mert már emberi árban vannak az IC-k (TC4422, MC33152)

A 12V-ot meg lehet növelni, de a sorkimenő nem fogja bírni, még 12V-ról is ki lehet nyírni (áttétel kérdése)

Ha nagy szikrát akarsz óccsó eszközökkel, akkor 2 trabant gyújtóttrafót szembe kell kötni, és rásütni relével 1..2uF-ot (persze 300..600V-ra töltve)
15...20cm is kijöhet.

Vagy tekersz saját sorkimenőt (az enyim olajban van, papírsziheteléssel)
de ez 1 napos munka :(

Vagy Tesla-tekercs...

Kérdezz ha valami nem világos továbbra sem...


kedd jan. 25, 2005 20:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Hi!

Köszi a választ, a linkeket már mind láttam, de nem nyűgözött nagyon le eddig sem. A te kapcsolásod érdekesebb, de egy trafóval nem hiszem, hogy akár a 10cm-es szikrát elérné. Láttam a neten egy magyar oldalt (csak hülye fejemmel elfelejtettem merre), ahol volt kép mit csinál két viaszba öntött sorkimenő összekapcsolva. Na ott sacc/kb megvolt a 10 centi, talán még több is. Baromi állat volt, egy ilyet szeretnék én is.

Hogyan oldható meg?
Mondjuk az áramköröddel két tekercset ellenütemben vezérelve (négy FET, a primér oldalak egyformán tekercselve, de ellenkező FET-re kapcsolva) jó lehet? Szekunder oldalak meg sorosan, a két végüknél meg a szikraköz.

A tranyós meghajtást gondolom ki lehetne váltani valami FET driver IC-re, csak hogy egyszerűbb legyen (igaz drágább). A 12V-ot növelni, esetleg 30 környékére? Mekkora lehet ott a fogyasztás?

Hirtelenjében ennyi:)


kedd jan. 25, 2005 18:55
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 79  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 69 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség