Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. máj. 20, 2024 11:43



Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ] 
Akkumulátorok párhuzamos kötése 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Idézet:
a rossz - ahogy írtam - önmagában borzasztó hamar lemerül, kb. 1/6-od energiát tárol ugyanakkora feszültségig merítve.


Na de vajon fel lett töltve előtte teljesen? Ha mindig sorba kötve használtad eddig, akkor valószínűbb, hogy nem! Újra fel kellene tölteni őket, vagy egyenként, vagy ha együtt, akkor előtte mindet lemerítve. Ha ezután is 1/6-odot ad le, akkor biztosan rossz, és akkor ki kell cserélni, és innentől a feszültségkülönbség is sokkal kisebb lesz. Viszont lehet, hogy simán csak a töltöttségi állapota volt gyenge, de nem a kapacitása, és akkor kiegyenlítés után használható tovább, nem lesz ilyen nagy a különbség.

Idézet:
Ha esetleg mégis szükség lenne a diódás megoldásra megkeresnélek e-mailben ha nem gond - láttam van a weboldaladon.


OK!


vas. júl. 25, 2010 21:24
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
SPafi írta:
Azért nem írtam, mert azt gondoltam, hogy összerakod a kapcsolósat. Ha mindenképp kell a diódás, 5000-ért összerakom, de szerintem jó lesz a kapcsolós is. Ha kezdetben egyforma az aksik töltöttsége, és rendszeresen átkapcsolod párhuzamba, akkor nem fog olyan nagy kiegyenlítő áram folyni.


Rendben, kösz szépen, kipróbálom hogy megy kapcsolóval. Ha feltöltöm őket akkor úgy 1V eltérés van a rossz és jó akkuk között, de a rossz - ahogy írtam - önmagában borzasztó hamar lemerül, kb. 1/6-od energiát tárol ugyanakkora feszültségig merítve.

Egyébként rendszeresen átkapcsolom majd párhuzamba, autóban használnám laptophoz. Ha dolgoznom kell géppel akkor több órát is be kell hogy legyen kapcsolva. Kocsi akkuját pedig álló helyzetben nem terhelném - sikerült múltkor is lemerítenem úgy hogy nem indult :jajne:

Ha esetleg mégis szükség lenne a diódás megoldásra megkeresnélek e-mailben ha nem gond - láttam van a weboldaladon.


vas. júl. 25, 2010 21:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Így is mindegyik aksival 2db schotky van sorbakötve a kimenetig.


vas. júl. 25, 2010 19:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Igaz, bár így nem egyformák a diódák terhelő áramai.

(Nem ér azonnal lecsapni a magas labdát!)


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi vas. júl. 25, 2010 19:49-kor.



vas. júl. 25, 2010 19:44
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Elég ahoz 4db schottky is, nem kell 6db:
Kép


vas. júl. 25, 2010 19:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Azért nem írtam, mert azt gondoltam, hogy összerakod a kapcsolósat. Ha mindenképp kell a diódás, 5000-ért összerakom, de szerintem jó lesz a kapcsolós is. Ha kezdetben egyforma az aksik töltöttsége, és rendszeresen átkapcsolod párhuzamba, akkor nem fog olyan nagy kiegyenlítő áram folyni.


vas. júl. 25, 2010 19:23
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
SPafi írta:
cddexter írta:
Ilyen kapcsolóra ismersz beszerzési lehetőséget valahol?


http://www.lomex.hu


Kösz a linket.

Most merítettem le mindegyik akkut, tudtam, hogy az egyik kicsivel rosszabb állapotban van, (hiszen feszültséget mérve is volt némi különbség), de nem gondoltam hogy ennyire. Az első két akkuval a laptopom 3-4 órát simán ment külön-külön, a harmadik 30 perc alatt megadta magát... Szóval a 4 áramkörös párhuzamos-soros váltókapcsoló mégsem jó. És ha azt az akkut kicserélem/felújíttatom, akkor is azért lesz különbség hisz akkor a másik kettőnél jobb állapotban lesz.

Szóval mindenképpen a schottky-s megoldás lenne a nyerő. Előbb nem írtál róla, hogy esetleg csinálnál-e ilyet rendelésre. Ha azért nem írtál mert nem, akkor bocs, hogy felvetem megint, de magam ilyet elég körülményesen tudnék csak összeállítani. Szóval vállalnál ilyet?


vas. júl. 25, 2010 18:51
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
cddexter írta:
Ilyen kapcsolóra ismersz beszerzési lehetőséget valahol?


www.lomex.hu


vas. júl. 25, 2010 15:32
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Idézet:
Létezik, nem is túl bonyolult:
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro ... s_aksi.gif

Persze 6 A-hez valami nagyobb áramú schottkyt célszerű használni.

Ja, és mellesleg azért is jó ez a megoldás, mert a többinél jobban feltöltött aksi töltését visszafogja, ezzel növeli az élettartamát (nem töltődik túl, illetve nem megy észrevétlenül mélykisütésbe a többi).


Remek, közben kérdezősködtem, ilyeneket ajánlottak:

http://i26.tinypic.com/5k3kvo.gif
http://i25.tinypic.com/lf95z.gif

Hasonlóak azokhoz ami te mutattál - a diódás változat kicsit más. Ez a 4 áramkörös kapcsolóval működő amit teljesen logikus számomra. Ilyen kapcsolóra ismersz beszerzési lehetőséget valahol? Avagy a másik (ez is jó nekem, hiszen csak sorban kötve tölteném) schottky-s változat kapcsolás elkészítését vállalod? Az áramkört, kapcsolót, diódát - az akkukhoz kábelezés természetesen már az én dolgom.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cddexter vas. júl. 25, 2010 15:33-kor.



vas. júl. 25, 2010 15:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
cddexter írta:
SPafi írta:
30 ezer nyilván irreális, de minden drága, ami viszonylag egyedi.

Lehet két tápot párhuzamosan kötni, akkor nem gond a 6 A. Egyébként kb. 8*4*3 centis dobozban fér el kettő, és folyamatos 6 A-nél kb. 10-12 W-ot disszipál, tehát eléggé melegszik, hűtőbordát igényel, erre számíts! Kb. 5000 Ft lenne a két áramkör csupaszon.


Cakk-pakk bordával, dobozban, olyan ami tartós használatot is bírja mennyiért vállalnád? Csak akkor tudnék kalkulálni hogy mivel járok jobban.


Az a baj, hogy ez egy komplex készüléktervezési feladat lenne, nem tudom, hogy milyen rögzítési lehetőséget kellene biztosítanom, milyen klímaállóságot, rázásállóságot, milyen csatlakozási lehetőséget, és mire mindezt tisztázzuk, megtervezem, legyártom, már közel vagyunk a bolti árhoz.

Idézet:
Esetleg még egy dologra gondoltam. Olyan kapcsolást meg lehet megvalósítani, hogy váltsak soros-párhuzamos kötés között? Gondolom érthető mire gondolok, lenne egy (vagy több) kapcsoló és ha egyik állásba teszem akkor sorosan, ha másik állásba teszem párhuzamosan kapcsolja az akkumulátorokat. Létezik ilyen kapcsolás?


Létezik, nem is túl bonyolult:
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro ... s_aksi.gif

Persze 6 A-hez valami nagyobb áramú schottkyt célszerű használni.

Ja, és mellesleg azért is jó ez a megoldás, mert a többinél jobban feltöltött aksi töltését visszafogja, ezzel növeli az élettartamát (nem töltődik túl, illetve nem megy észrevétlenül mélykisütésbe a többi).


vas. júl. 25, 2010 11:34
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Esetleg még egy dologra gondoltam. Olyan kapcsolást meg lehet megvalósítani, hogy váltsak soros-párhuzamos kötés között? Gondolom érthető mire gondolok, lenne egy (vagy több) kapcsoló és ha egyik állásba teszem akkor sorosan, ha másik állásba teszem párhuzamosan kapcsolja az akkumulátorokat. Létezik ilyen kapcsolás?


vas. júl. 25, 2010 9:29
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
SPafi írta:
30 ezer nyilván irreális, de minden drága, ami viszonylag egyedi.

Lehet két tápot párhuzamosan kötni, akkor nem gond a 6 A. Egyébként kb. 8*4*3 centis dobozban fér el kettő, és folyamatos 6 A-nél kb. 10-12 W-ot disszipál, tehát eléggé melegszik, hűtőbordát igényel, erre számíts! Kb. 5000 Ft lenne a két áramkör csupaszon.


Cakk-pakk bordával, dobozban, olyan ami tartós használatot is bírja mennyiért vállalnád? Csak akkor tudnék kalkulálni hogy mivel járok jobban.


vas. júl. 25, 2010 0:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
30 ezer nyilván irreális, de minden drága, ami viszonylag egyedi.

Lehet két tápot párhuzamosan kötni, akkor nem gond a 6 A. Egyébként kb. 8*4*3 centis dobozban fér el kettő, és folyamatos 6 A-nél kb. 10-12 W-ot disszipál, tehát eléggé melegszik, hűtőbordát igényel, erre számíts! Kb. 5000 Ft lenne a két áramkör csupaszon.


pén. júl. 23, 2010 13:27
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
SPafi írta:
Ha 3-4 A elég neked, akkor LM2576 és még pár alkatrész kell hozzá. Én is mostanában fogok építeni néhányat magamnak, esetleg csinálhatok többet.


Kicsit többre lenne szükség, 70W kb. (ha a 12V-ot kell nézni akkor az már 5-6 A kb.) Olyanért ami tud 70W-ot azért reális a 30 ezres ár szerinted? Annyiért már vehetnék 10-16A-es 12V-os akksit ami benne van sorba kötve :S


pén. júl. 23, 2010 13:09
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Komaki írta:
DC-DC step down vagy buck converter/regulator. Így keress rá a Googleban.


Kerestem így is most, kösz szépen. Ezek borzasztó drágák. A victronenergy.hu oldalon volt ilyesmi (24-12V de leírásban van 36-12V) viszont 30ezerért... Miután a laptophoz 12V->16-24V-os 70W teljesítményű 3ezerbe került nem ilyenre számítottam :(


pén. júl. 23, 2010 13:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Ha 3-4 A elég neked, akkor LM2576 és még pár alkatrész kell hozzá. Én is mostanában fogok építeni néhányat magamnak, esetleg csinálhatok többet.


csüt. júl. 22, 2010 22:52
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
DC-DC step down vagy buck converter/regulator. Így keress rá a Googleban.


csüt. júl. 22, 2010 13:53
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
inhouse írta:
Egyszerre sorba és párhuzamosan nem tudod kötni, az zárlat lesz!
Úgy szokták csinálni, hogy az egyik akkut kivezetik, így van 12V-od is. Ez nem túl jó megoldás, az az akku szokott leghamarabb meghalni, mivel asszimetrikus terhelés lesz a 3 akkun, így a töltés sem lesz jó...
Az igazi az lenne, ha vennél egy 36V->12V kapcsolóüzemű adaptert és azzal használnád.

Üdv
Inhouse


Hali! Kösz szépen a gyors választ!! Akkor egyelőre ideiglenesen marad ahogy gondoltam, tehát egyik 12V-ost vezetem ki. Kerestem google-el, de ilyen 36V->12V kapcsolóüzemű adaptert sehol sem találtam :( Van esetleg tipped hol lehet ilyet beszerezni? Vagy ez nem olyan speciális dolog, és elektronikai szaküzletekben kapható?


csüt. júl. 22, 2010 9:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: Akkumulátorok párhuzamos kötése
Egyszerre sorba és párhuzamosan nem tudod kötni, az zárlat lesz!
Úgy szokták csinálni, hogy az egyik akkut kivezetik, így van 12V-od is. Ez nem túl jó megoldás, az az akku szokott leghamarabb meghalni, mivel asszimetrikus terhelés lesz a 3 akkun, így a töltés sem lesz jó...
Az igazi az lenne, ha vennél egy 36V->12V kapcsolóüzemű adaptert és azzal használnád.

Üdv
Inhouse


csüt. júl. 22, 2010 8:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 22, 2010 8:32
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Akkumulátorok párhuzamos kötése
Sziasztok

Van egy elektromos bicikli akkumulátor telepem, ami 36V-os (38V). Ez három darab 12V-os részből tevődik össze amit ugye sorban kapcsolnak. Szeretnék erre a akkura egy 12V-os szivargyújtó aljzatot barkácsolni. Úgy érdemes, hogy összekötöm a pozitív és negatív elemet majd azt csatlakoztatom a töltőre, tehát párhuzamosan kapcsolva? Gondolom ez az ésszerű, csak két dolog miatt vagyok bizonytalan:

1, lemértem 12V-os akkukat és az egyik 12, a másik kettő 13V-on van. Ez nem jelenthet problémát ha párhuzamosan kötöm? Nem sütik ki egymást? Vagy beállnak idővel egy feszültségszintre?

2, mivel szeretném továbbiakban is használni a bicikliben, így a soros kapcsolás is megmaradna. Az nem gond ha az akkukat egy időben sorosan és párhuzamosan is kapcsoljuk? Viszont fogyasztó mindig csak az egyikre lesz kapcsolva, tehát vagy a bicikli üzemel (sorosan terhelve), vagy kiveszem a bicikliből és a szivargyújtó aljzatba helyezek fogyasztót (párhuzamosan terhelve).

Avagy ha ezek miatt nem megoldhatók akkor az a megoldás, hogy csak az egyik akkuról veszem le a 12V feszültséget mennyire lehet gond? Értem ez alatt, hogy az az akku akár teljesen is lemerül így, de a másik kettő teljesen töltve marad. Töltéskor pedig a töltője sorban kapcsolva tölti (kb. 40V-al)

Köszönöm a választ előre is, nagyon sokat segítene!


csüt. júl. 22, 2010 8:44
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 20 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség