Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 7:39



Hozzászólás a témához  [ 1409 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 25, 26, 27, 28, 29  Következő
lézer 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
fdsamano: köszi, igaz nem úgy kereste rá, hogy thomson vagy milyen laser diode, mert a fene sem tudja, hogy tényleg thomson-e, hanem a hqvideo árlistán mellettük levö szám (tipus????) alapján, de úgy a gugli rögtön dobott egy hátast, tehát azok valószinüleg helyi cikkszámok, vagy mi a fene... bár a fene sem tudja, hogy pontosan milyenek is ezek a diódák, az mindenesetre biztos, hogy jól megkérik az árát, cserébe nem kinai...
a konthás modulból vettem egyet próbaképpen már egy hete, mogalmuk sincs róla, hogy hány milliwattos ls hogy milyen hullámhosszú, mellesleg 466 bruttóba kerül, és az a 37mA baromság, igaz hogy kihegyeztem a dolgot, kapott hajszálpontosan 37mA-t és melegedett pár napos jáccikálás után egyszer egy olyan 40mp folyamatos viálgitás után azt mondta, hogy stop, és drasztikusan visszavett a fényerejéböl, azaz az örök félvezetömezökre távozott... javaslat: nincs jelentös látszatbeli különbség a 30mA és a 37mA között, tehát 30mA-val javasolt járatni, azt talán túléli...


csüt. ápr. 21, 2005 20:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
mi az hogy laser led?
egy led lencsés véggel, (lézernek álcázva) vagy tényleg lézerdióda?


csüt. ápr. 21, 2005 20:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
A kinai pointerben is van egy ellenallat (talan a gomb alatt egy smd). Az nem tom milyen hogy nincs tokozasa.

Itt meg lehet nézni, ilyen.
Kicsit tápláltam meg fotózás közben mert ha rendesen világított akkor minden piros volt és a lézerchipből sem sok látszott a piroson kívül.
(A fotón az ujjam elég retkesnek tűnik nemsokkal előtte töltöttem printert.)

Kép

...és felnagyítva...
Kép

Ez a lézer egy vékony golyóstoll tetejében csücsül összeszerelt állapotában. Most csak azért szedtem szét mert szerettem volna megmutatni milyen az a tokozatlan kínai lézercsip.

A hűtés egyik tagjaként a chip alatt egy réz fólia helyezkedik el, erre csúszik és szorul rá az optikát magába foglaló hengeres alkatrész hornya kétoldalt amelynek átadja tovább a hőt és onnan közvetlenül továbbítja a toll fém burkolatához.

A lenti címen a teljes részletfotó megtekinthető mind az öt megapixelben.
A képek egy vékony 2 cm vastag zsebrevágható kamerával készültek, a Sony DSC-T1 -el ~1cm távolságról csak úgy kézből, ezért lehet, hogy kicsit bemozdult a kép. Az előző fotó egészben és nagyfelbontásban: http://img.tar.hu/tmscsaba/img/11877319.jpg címen található.



Idézet:
Nekem van, igaz kicsi de van. Sot meg hutes is van, a led ugy van beforrasztva hogy egy rezterülethez kapcsolodik az meg be van sajtolva a tomor fembol levo fejbe. Lencse sincs benne (talan csak a led anyagabol), de szep parhuzamos fenye van.
En egy 9v-os elemrol jaratom (mar evek ota igaz csak rovidebb idoket megy eccerre) van benne egy 7805 es egy soros ellenallat.
A lézerled tápellátása 9V-ról 5V-os stabkockával +sorosellenálláson keresztül hajtva, az igen korrekt megoldás mert a stabil fesz után az ellenállattal bármilyen áramot be lehet állítani. Mivel stabil feszültségből ejtjük ezért a fény is elég stabil lesz amíg az elem el nem éri a stabil-ic szintjét, illetve alá nem csökken.

Lézerledet időnként az Elektrokontha boltjában az Üllői úton lehet kapni, már amikor nem kapkodják el.

Kép


csüt. ápr. 21, 2005 19:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Végül is akkor hol lehet kapni "normális" lézerdiódát?

Ausztriaban:

http://roithner-laser.com/


csüt. ápr. 21, 2005 9:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
http://www.google.co.hu/search?hl=hu&q= ... %A9s&meta=
itt azért lehet valamit találni


csüt. ápr. 21, 2005 8:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
a hqvideonál elég jó cuccok vannak, csak azokhoz a lézerdiódákhoz hol találok adatlapot? mert eddig nem sikerült fellelnem hozzájuk semmit. az oldalon meg egy "icipicit" szükszavúan bánnak az adatokkal...


csüt. ápr. 21, 2005 8:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
már írtam hogy a hqvideo-nál. toshiba asszem


szer. ápr. 20, 2005 23:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Végül is akkor hol lehet kapni "normális" lézerdiódát? Jó minőségű, nem baj ha pár ezer Ft, de jó legyen. (a Conrad-ot hagyjuk ha lehet)


szer. ápr. 20, 2005 23:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
A kinai pointerben is van egy ellenallat (talan a gomb alatt egy smd). Az nem tom milyen hogy nincs tokozasa. Nekem van, igaz kicsi de van. Sot meg hutes is van, a led ugy van beforrasztva hogy egy rezterülethez kapcsolodik az meg be van sajtolva a tomor fembol levo fejbe. Lencse sincs benne (talan csak a led anyagabol), de szep parhuzamos fenye van.
En egy 9v-os elemrol jaratom (mar evek ota igaz csak rovidebb idoket megy eccerre) van benne egy 7805 es egy soros ellenallat.

A lezercsovek kozul 1et odadatam egy vallalkozo szellemu szakinak ha jut valamire akkor kozzeteszem, ha nem akkor probalkozhat majd valaki innen a forumrol.


szer. ápr. 20, 2005 18:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hú, látom megy itt a jó téma. Közben jó sok minden eszembe jutott amiről volna használható váleményem. Pl az infra detektor.

Kell venni olyan fóliát ami fénnyel megvilágítva még zölden lumineszkál egy darabig. Ekkor próbáld megvilágítani sötétben egy tv távirányítóval. Ott ahol az infra fény éri a zöldesen derengő felületet, ott hirtelen felfénylik és utána elsötétedik az a terület. Vagyis az infra fény segít alapállapotba juttatni a gerjesztett anyagot miközben fény keletkezik és ezáltal elveszíti a gerjesztését. Azt nem tudom, hogy a Conrad féle boltban kapható hogy működik de én ezt ismerem.
Még annyit, hogy uv leddel (pénzvizsgáló) lehet legjobban felgerjeszteni mert annak nagyobb az energiája viszont minket nem zavar kisérletezés közben mert nem látjuk erősnek.

Mi is volt még..? Ja megvan. A He-Ne lézercső beüzemelésével vigyázni kell mert hamar tönkre lehet tenni. Nálam volt kölcsönbe egy ilyen komplett eszköz a tápon üzemi mA mérővel. A lelkemre kötötte a lézerfizikus akitől kaptam, hogy csak addig tekerjem fel a potit nagyobb áramra amíg a cső be nem gyújt, ekkor akár 6-7mA is átfolyhat pillanatokig a 3 vagy 6 kV mellett (erre a kV-ra nem emlékszem). Azután viszont azonnal vissza kellett venni kb 3 mA-re, ellenkező esetben gyorsan károsodik a csöben az elektróda.


A másik amit nem egészen értek, a conrád féle lézertől miért vár el bárki erős fényt? Az maximum 1 mW optikai teljesítményre képes.
Ilyeneket a kínai piacon már 300,-Ftért sem tudnak eladni.
Egyidőben annyiért kínálták de én is és más aki ismerte inkább gyorsan tovább ment onnan, az annyira gyenge. Akkoriban akartam venni 10-20mW-os lézer ledet dekor fényeffekt célra de pl a Conrád-nál azt mondták akkor, hogy max. 1 mW-ost tudnak behozni de azt is hatezerért. Ott helyben körberöhögtem őket, hogy a piacon 5 milisből kapok ezért hatot elemmel tokkal vonóval. Már bocs a kifejezéséret.

Egyébként azt nem értem miért akart a kedves topiknyitó annyira stabilizált fényerőt létrehozni, hogy még a lézerled visszacsatolt öregedés kompenzációját is megépítette. Ugyanis a tokban található optikai szenzor a fényerő állandóságáért felelős áramkör mintavevője. Ezt csak nagyon stabil fényt igénylő precíziós berendezésekben érdemes kihasználni.

Igaz egy közönséges pointerben is lehet szerepe, de csak annyi, hogy a vadiúj elemmel sem lesz túlhajtva és amíg a feszültség olyan magas, hogy van miből visszavenni addig az áramkör a lézerprinterekben szükséges pontossággal tartja a fényerőt igaz, ebben az esetben ez teljesen felesleges.

Be kell kötni a lézerrel sorosan egy ellenállást amin vadiúj elemek esetén sem folyik nagyobb áram mint a max megengedett és később legfeljebb valamennyit halványodik a fénye ahogy merül az elem.

Ha csak pointernek használjuk a lézert akkor elég egy megfelelő értékü ellenállást beépíteni és világít a lézerled.

Impulzussal nagyobb árammal meghajtva jóval nagyobb teljesítményt lehet kivenni belőle mert akkor több ampert is felvehet megfelelő keskeny bekapcsolt impulzus és elég széles szünet és jó hűtés esetén.
Erre többnyire vannak elérhető katalógus adatok aminek alapján ez számítható.

Viszont folyamatosan hajtani akármilyen frekin... Annak nem tudom az értelmét..

Igaz, én a kínaiakkal kisérleteztem és eleinte volt amit én is tönkretettem mert a maximum 30mA helyett 35-40 -et próbáltam beállítani és utána csodálkoztam, hogy milyen gyorsan halványodik a fénye.
Persze két-három éve megjelentek azok a lézer csipek ami tartósan elviseli a 40mA-t is és elég jó a fénye és bírja a tartós működést de nem mindegyik ilyen. Ennek pontosan utána kell nézni katalógusban típus szerint.

Sokszor olvastam olyant itt a fórumon, hogy a kínai lézerek hamar tönkre mennek. Na meg olyant is, hogy azok csak néhány órát bírnának. Persze ha túlhajtja valaki akkor annyit sem, de ez minden készülékrere és elektromos eszközre igaz. Mindegyik hamar tönkre megy ha nagyobb áramot hajtunk át rajta mint szabadna. Sőt a kínai is bírja ha vigyázunk vele, csak abban az esetben "döglik be hamar" ha túlhajtjuk!

Szerintem legtöbbször az a baj, hogy azt számoljuk, hogy van benne 3 db 1,5 V-os elem, persze arra senki nem gondol, hogy az kicsi méretü, kicsi teljesítményü és kicsi kínai elemek. Vagyis amikor rákapcsolod a lézercsipet akkor már az nem kap 4,5V-ot hanem jobb esetben 4-et ami egyre csökken.

Visszatérve a topik elejére, itt is az lehet a probléma, hogy a lézer egyszer megkapott akkora áramot amit neki nem szabadna. Ha a tokján lehet érezni, hogy "melegszik rendesen", az már önmagáért beszél.

Ha egy 1mW-os lézercsipnél azt lehet tapasztalni, hogy melegszik az már rég rossz, szerintem. Még az 5 mW-os kínai sem szokott észrevehetően felhevülni megfelelően beállított áram mellett. Persze az fém tokba van rögzítve ami jól hűti, vagyis a hőelvezetésről gondoskodni kell mert ha a hűtés kicsi vagy egyáltalán nincs hűtőfelőlet akkor még azt a pici hőt sem adja le és túlhevül, a lézerlednek viszont nem kell sok.

Korábban egy másik hasonló topikhoz is hozzá szóltam, ha valakinek van türelme, itt a címe:Lehet kapni lézerdiódát, amit beépíthetek akárhová?
Helye: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php? ... ul%E1ci%F3
A közepe előtt kezdtem írni valamivel.

Itt megtalálható a lézerműködés elmélete és még sok érdekes ide illő téma.


szer. ápr. 20, 2005 3:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Mintha ezt is írtam volna !?


kedd ápr. 19, 2005 23:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 21:31
Hozzászólások: 756
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Mivel az optikai távközléstechnikában GHz-ekkel modulálják a lézereket, nem valószínű hogy a 6MHz gondot jelent.

Valoban, de nem a diofa aramat modulaljak, foleg nagyobb bitsebessegnel.


kedd ápr. 19, 2005 19:28
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Mivel az optikai távközléstechnikában GHz-ekkel modulálják a lézereket, nem valószínű hogy a 6MHz gondot jelent. Az persze más kérdés, hogy a félvezető, illetve a rétegkapacitások megengedik-e ezt...

Nagyon nagy frekin nem is a lézert modulálják, hanem előtte "rángatnak" egy optikai rács-szerűséget, így még gyorsabb. De a 100Mbit-es rendszerben még a lézerdióda áramát kapcsolgatják. Ide a detektor sem egy egyszerű jószág. PIN dióda kell.


kedd ápr. 19, 2005 2:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
Ha jól emlékszem, akkor a LED-ek nem világítanak folyamatosan, de ugyanakkor van egy bizonyos kioltási idejük. Egy lézer adatlapján úgy emlékszem 300 Hz-es maximális frekvenciát olvastam. Az egy komolyabb fajta lézer volt. Ha az nem bírja a 6 MHz-et, akkor a sarki lézer se fogja. Persze elképzelhető, hogy rosszul emlékszem. Majd azok, akik nálam jobban értenek hozzá, kijavítanak.


kedd ápr. 19, 2005 2:00
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
optikus!

"véletlenül" van egy tápom lézercsőhöz, cső is van, de szívesen kipróbálnám a tiéddel, illetve segítenék elindítani 1 tápot.

Lézerdióda ügyben itt is láttam okosságot:
http://www.percept.hu

A Conrad-tól elvből nem rendel az ember, hacsak nem milliomos. Nem lenne érdemes a gyátrótól közösen hozatni több db-ot? És akkor az oylan is lenne, amiylen kell...

A pointerekben lévő lézerdiódák ált. selejtesek, és ezeket tokozatlanul belenyomják, elé valami műanyagoptikát, aztán jónapot. Én 2-t elpukkantottam, pedig alig kapott túláramot. És az optikát sem lehetett beállítani.

Egyébként ha adatátvitelre kell, állítólag jobb egy "izmos" LED-et belerakni, ami ráadásul bírja a 10MHz-et. ("ronja utp építése" topic)


kedd ápr. 19, 2005 0:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
sma! a 6MHz azért kell, mert egy ilyen jelet kell kisugároznom->lézer radar lesz belőle. nem kell kitöltéssel foglalkozni, mert a szabályozás ettől sokkal gyorsabb (200MHz). Amikor "1" a bemenet, akkr úgy vesszük, hogy bekapcsoltuk a lézert... nálam a lézer van a jelért, és nem fordítva.

a conradban ha jól tudom 10-20 000Ft egy pointer.
a piaci meg csak úgy tönkremegy, mert nincs benne betokozva a lézer, csak úgy a szabad levegőn ha egy porszem arra téved... nekem már 2db tönkrement.


vas. ápr. 17, 2005 20:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2696
Hozzászólás 
gyerekek csak okosan a detektálással, mert ha véletlen a retina lesz a detektor annak csúnya következményei lehetnek...
Valaki említette a készen kapható pointereket. Ezek valóban jók, de kicsi a teljesítményük (bár mire kell nagyobb?) és elvész az építés szépsége :)


vas. ápr. 17, 2005 13:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Tényleg jó a termisztor is, csak az lassan reagál.

Érdekes az a tonic :-) Eddig csak ittam, UV-ben nem nézegettem... De lehet, hogy kipóbálom...

Neked megvan az a cikk? El tudnád esetleg küldeni?

Szerintem IR-ra nem jó a fénycsőből kikapart fénypor, mióta Einstein megalkotta a fénykvantum fogalmát...


vas. ápr. 17, 2005 13:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
A tonikot komolyan mondtam! Halvány, de működik. Kérj egy gin-tonikot egy ittasellátóban. halvány zölden dereng. Szerimtem a fénycső pora lesz a nyerő. Lehet, hogy UV gerjesztésre van kitalálva, de ha nagyságrendekkel nagyobb IR-t kap majdcsak reagál. Mellékesen megjegyzem, hogy ha félvezető helyerr termisztort, vagy termoelemet használsz, az is jó. Nem világít, de a hőtől detektálhatóan változik az ellenállása. És nem pusztul el, még, ha fókuszáltan kapja a fényt.
Mellékesen a RT ~80-as számaiban van egy cikk, hogyan csináljunk lasert. Engem a maser érdekelne, de sehol nem találok doksit róla (magnerton+üregrezonátor+gáz...) kellemes teljesítménye lenne. Megmunkálásra szánnám.


vas. ápr. 17, 2005 9:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hali rainball!

A tonikot halál poénnak irtam, én nem tudom hogy mi fluoreszkál benne, ha egyáltalán fluoreszkál, én a kininnek max a lázcsillapító meg egyéb gyógyhatásáról tudok... ezzel kapcs. Iránytű kollégát kérdezd!

Tudom hogy értetted, én a "nem tünik hülyeségnek" beszólást úgy értettem, hogy határozottan jó ötlet...
a lencsét úgy értettem, hogy divergenssé teszi a sugarat, ezért nem jut akkora intenzitású fény a diófára, persze nem a fókuszpontba kell tenni a diódát, mert akkor tényleg lyukat éget bele... :D

az ilyen viszonylag kis hullámhosszú IR sugarak üvegen való áthatolóképességéről igy hajnali 1 magasságában nem tudok nyilatkozni...

késö van... mást nem tudok elmondani, kérem kapcsojja ki! :D


szomb. ápr. 16, 2005 23:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv Netwizard!

A tonic-ban mi fluoreszkál? A kinin? (utána kéne néznem...)

Nem hülyeségnek szántam a fotodiódát... A védelemnek lehet hogy nem lencse a legjobb, egyszerűbb egy üveglap...

De szerintem (ha infra a lézer) akkor egy fotodióda nem a világ vége árban... ha kipurcan, akkor biztos jó a lézer... :-)


szomb. ápr. 16, 2005 23:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szervusztok!

Az UV-IR dolgot lehet hogy félreérthetően írtam, minket nyilván az IR érdekel, mert ha UV aktiv cucc kellene, elmennék egy diszkós boltba...
mindegy, 2500ért nem olyan drága az az IR detector kártya, nem tudom hogy milyen az élettartama, de csak elél egy pár évig és akkor már jó.

rainball: ez a fototranyós/fotodiódás dolognem tünik hülyeségnek, de akkor a feltételezett sugár elé kellene tenni egy lencsét, hogy azért ne toljuk meg 1az1be sugárral azt a szerencsétlen félvezetőt...

tonik: tudod bemégy a bótba, leveszel a polcról 2 liter Kinl*y Tonikot oszt megvan az UV aktiv folyadék: durva lenne: asszem a diszkósok lehúzhatnák a rolót ezen a téren legalábbis... :D :D :D

Lehet hogy a hétvégén nem ücsörög mindenki a szélessávú netje elött, ettöl függetlenül engem is szétvet a kiváncsiság, mert szeretnék ilyen lézert itt magam mellett látni...


szomb. ápr. 16, 2005 21:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Iranytu írta:
Béláim az Úrban!
Tonic, és az indigó UV fényre reagál.
Ős lézereknél bejött...
kismókusok széttört fénycső porával is szórakozhatnak.
a legjobb a kamera/fényképezőgép (ha nem sajnálod ) :twisted:


A tonic alatt mit értesz?
Egyébként nem az UV-fény detektálásával kapcsolatban volt probléma, hanem az infrával...

Én javasolnék valami infravörös forotranzisztort/fotodiódát a sugár útjába betolni. Garantáltan kiakad a műszer :-)

Az optikusunk elvándorolt...? Piszkálják a csőrömet azok a csövek...


szomb. ápr. 16, 2005 20:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Tonic, és az indigó UV fényre reagál.
Ős lézereknél bejött...
kismókusok széttört fénycső porával is szórakozhatnak.
a legjobb a kamera/fényképezőgép (ha nem sajnálod ) :twisted:


szomb. ápr. 16, 2005 20:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
hmm, nem is tudtam, hogy a conradnál is van, igaz soha az életben nem voltam még ott... olyan az a hely, mint a sarki fűszeres, minden s z a r t megkapni ott baromi drágán. <- gondolom ezért is kerülöm ezt a boltot...

hatóanyag: passz... ha van UV aktív festék, akkor miért ne lehetne IR aktív festék is? :D :D :D halami "hasonló" lehet :wink:

jaja, szétkapkodjuk, ha _optikus_ osztogat nekünk. nagyon kiváncsi vagyok ezekre a csövekre...

néztem a conradnál IRI-1101 700-1300nm ig jó, ez sztem jó nekünk és 2490(+fa ???)-ért van.


szomb. ápr. 16, 2005 14:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
IR detektor kartya a conradban is van.
Azaz itthon is megveheto.

De szerintem hasznalhatok a tavirnya
javitasnal bevalt detektalasi modszerek is.

Mellesleg az IR detektor kartyanak mi
lehet a "hatoanyaga"?

Azt hiszem szetkapkodjuk a raktarkeszletet.
Kulonosen ha lathato tartomanyu es
valakinek sikerul eletre kelteni :))))


szomb. ápr. 16, 2005 12:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
spontán emisszió... hmm gondolom inkább stimulált emissziót akartál írni.

igaz, meggondolva helytálló amit irtál, mert ez a (nagy valószinüséggel) HeNe csö világit belül mindenféle szinnel, tehát spontán emisszió van természetesen, de a lényeg, hogy az optikai rezonátor a megfelelö tükrökkel az adott laseranyag egy laserátmenetére van hangolva, igy azon a hullámhosszon fog oszcillálni és igy csak azon a hullámhosszon történik a stimulált emisszió, a fényerösités... (HeNe esetén, mert argon-ion lasernél több egymáshoz elég közel lévö laserátmenet is van, a sima tükrös rezonátor jósága kicsi azoknak a szétválasztásához, ott prizma van az egyik oldalon, annak a "forgatásával" állitják be a hollámhosszat)
amúgy egyáltalán nem biztos, hogy _optikus_ rosszul próbálkozott, simán lehet, hogy nem azon a hullámhosszon sugároz, amin mi vártuk... ugye a HeNe lasernek van a mindenki által kedvelt 632,8nm átmenete, de van egy 1150nm-es infra tartományban lévö is, ráadásul ez utóbbiból lehet a nagyobb energiát kivenni...

Amúgy a Roithner Lasertechnik-töl (osztrák) lehet rendelni 2-4ezer magasságában ilyen IR indikátor kártyát, az aktiv felületét beletartod a sugárba és a kártya ott világitani fog, ahol sugár éri...

kósza fénykép: én anno javitottam HeNe lézer tápegységét, tettem is fel fotót róla, lehet hogy rám gondoltok??? megnézem, hátha megvan még az a kép...

még mindig érdekelne 2 csö megvételre reális áron.

peace!


szomb. ápr. 16, 2005 9:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Ha egy üzlet beindul....:lol: A nagyfesz ha egy küszöbértéknél nagyobb, akkor a spontán emisszió beindul. kezd növelni a gerjesztőfeszt.
engem inkább az érdekelne, hogy honnan jött.
látható fény->célzóberendezés??? :roll:


szomb. ápr. 16, 2005 6:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Egész jól néznek ki... Engem is érdekelne az áruk... (hátha én működésre tudom bírni... ha nem akkor meg tanulópénz...)


pén. ápr. 15, 2005 22:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
hmm... akkor eladó mondjuk 2 darab csö? milyen árban lenne? (nem baj hogy nincs tesztelve)


pén. ápr. 15, 2005 22:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Na itt van 2kep:

http://forum.fotoklikk.hu/modules.php?s ... _album.php

Asszem 5 db van. Hogy jok e nem tom, en nem tudtam kiprobalni (ahogy irtam nekem nem ment a kunyizott hasonlo tappal, aztan lehet, hogy nem is lathato fenyu...), es akitol kaptam az sem tudott semmit mondani roluk, szoval passz...


pén. ápr. 15, 2005 21:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
_optikus_: hány darab ilyen csöved van? nekem szükségem lenne egykét ilyen csöre, ha eladó, akkor kb mennyit kérnél érte? privátba írj! köszi!


pén. ápr. 15, 2005 21:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Keresek rola kepet (asszem csinaltam egy eve). Van rajta gaztolteshez ket csonk amik le vannak forrasztva. Elejen-vegen atereszto tukrok, elektrodak kijonnek belole. Ugyanigy nezett ki az is amelyiknek a tapjat probaltam (nem volt ott semmi hutes es nem kellett a gazt sem cserelni, evekig ment).


pén. ápr. 15, 2005 21:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Doksi kirakása -> Dolgozom a problémán... Csomagolva csak 750MB
Ha türelmetlen vagy adj egy @-ot privátban.
Amit én eddig láttam rezonátort, az orvosi CO2 ézer volt.
vagyis ajtócsengő. volt egy marokkal az emberkének, a sarokban lökdöste a huzat. (kvarcüveg csépen cseng)
Hosszú, 60-80cm-es üvegcső, gáz ki, és bemenet, katód, apró higanycseppekkel. A gáz (nem tiszta CO2!!!!) melegszik, ezért kell keringtetni/hűteni. a higany (gőz) teljesítményfokozás miatt van. talán ismerős. argon/xenon->vaku, szkennerlámpa.
Érdemes egy döglött szkennert szerezni (párhuzamos portost utánnaddobják...) Ott van készen egy nagyfesztáp a lámpa mellett. Szedtem már szét ilyen lomot, brutális a lámpája. km 2mm vastag üvegcső. nem ez szokott benne tönkremenni :twisted:


pén. ápr. 15, 2005 20:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> _optikus_ -> a zárt gázos lasercsövek hogyan néznek ki?

Ja jo lenne foto...
Egyebkent itt a multkor valaki tett fel kakukktojaskent
kepet ilyesmirol. Ha olvassa linkelje be megint.
Tippem van de lusta vagyok.
Koszi :))))

> lehet, hogy csak a rezonátortest van meg!
> Simpatikus, hogy nem félvezetolaser. Mennyi van?

Bennem is beindult a tarhalhatnek :)))))

> Külso gázbevezetés van?

Ezt muszakilag ertem (azt hiszem :))))

> Higannyomokat látsz az elektródák körül?

Ezt nem. Honnan is jone ez?

> Van egy viszonyleg jó doksim a BME-rol. 1MB pdf.
> Lehet, hogy valami értelmeset ki tudnál szedni belole.

Ki tudod tenni valahova?
Engem is erdekel, de de talan mast is...


pén. ápr. 15, 2005 18:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
_optikus_ -> a zárt gázos lasercsövek hogyan néznek ki?
vagy a fesz kicsi (úgy emlékszem mintha láttam vonlna egy HeNe jószágot-> 20kV...) Elején-végén van egy tükör. megvannak?
lehet, hogy csak a rezonátortest van meg! Simpatikus, hogy nem félvezetőlaser. Mennyi van? Külső gázbevezetés van? Higannyomokat látsz az elektródák körül?
Van egy viszonyleg jó doksim a BME-ről. 1MB pdf. Lehet, hogy valami értelmeset ki tudnál szedni belőle. (@)


pén. ápr. 15, 2005 16:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves buenos és Többiek!

Nekem is van hasonló, egy darab és tökéletes.
A Conradnal vettem, tipusa IMDL-650-I-56, Monitordióda benne van, de ezt Én nem használtam ki.
Üzemi adata: küszöbáram 21-30mA "lézer áram" 28-35mA, a Monitordióda árama 0,1-0,5mA közötti.
Nekem ez 45mA árammal tökéletesen működik, stabil tápról, előtét ellenállással.

HŰTENI KELL!

Hűtés nélkü másodpercek alatt tönkremehet még impulzusüzemben is!
Tessék először stabil egyennel megtáplálni és szabályozható (soros ellenálláson keresztül) táppal beindítani.
Nagyjából a küszöbáram +5-10mA kell a stabil lézer üzemhez.
Miért kell 6MHz-en hajtani?
Nem lesz nagyobb a fényereje, mint DC-üzemben.
A kitöltési tényező és az átlagáram szorzata kiadja a DC-üzemi áramot?
Ha nem, akkor itt a gond és lehet, hogy nem megoldható a 6MHz-es üzemeltetése, mert 1-2A nagyságú árammal kellene hajtani ekkor.
Üdv! SMA


pén. ápr. 15, 2005 14:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Ja hát igen, ha nem annak az adatlapját linkeled be...

Akkor elvileg elég a 40 mA (éppen, de inkább 45). a diódán folyó áramot mérted, vagy csak a fotodióda áramát nézted?

Egyébként a gyártó is egyenáramú meghajtókat ajánl...


pén. ápr. 15, 2005 13:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
buenos írta:
azt a datasheetarchive-nál nem találom. a sanyonál sem. most mindjárt utazok, úgyhogy nem érek rá keresni. talán a conrad honlapról...
na megvan:
http://www.datasheetarchive.com/datashe ... 55078.html
dl-3147-021-es. nekem -011-es van. gondolom hasonló.

Mondjuk itt is a 30 mA csak a tipikus küszöbáram, az üzemi inkább 45, és ennél is folyamatos üzemre adják meg. Ha kapcsolgatod, akkor az áramot nem célszerű 0-ra levinni, elég, ha a küszöbáram alá mész, így gyorsabban feléled.


pén. ápr. 15, 2005 12:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
En a kinain vettem lezerpointert. Ha 'sokat' veszel akkor olcsobb (a sok az 3 vagy tobb). Aszem valami 700ft volt.
Kicsit nehez szetberhelni mert fembol van a haza. En egyenfeszrol jaratom egy 9v-os teleprol, raktam ele valami fesszabalyzot. Az is ketsegtelen, hogy konnyu meggyilkolni nem kell neki tul sok tularam es kakukk. :cry:

Van otthon egy rakat bazi nagy (kb 20-25cm hosszu) zart gazos lezercsovem. Eccer szereztem hozza egy elektronikat de nem sikerult beinditani (sajna csak egy estere kaptam meg, igy nem sokat tudtam jaccani vele). A csovekrol semit nem tudok, ezert csak probalkoztam (lehet hogy nem is lathato fenyuek). Azert lemasoltam a meghajto kapcsrajzat a nyak alapjan (valami feszelysoxorozo volt egy rakat konderral, a sajat csovet hajtotta az fazonra hasonlo volt mint az enyimek annak a fenye szep melyvoros szinu volt es bazi eros 8) ).


pén. ápr. 15, 2005 12:37
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
mégsem. nemtudom már honnan volt nekem adatlapom a -011-eshez, de abban az Imon=0.2...0.45mA.
Az egyes -0xx -esek ebben nagyon külömböznek. lehet az egyes gyártók is


pén. ápr. 15, 2005 12:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
azt a datasheetarchive-nál nem találom. a sanyonál sem. most mindjárt utazok, úgyhogy nem érek rá keresni. talán a conrad honlapról...
na megvan:
http://www.datasheetarchive.com/datashe ... 55078.html
dl-3147-021-es. nekem -011-es van. gondolom hasonló.


pén. ápr. 15, 2005 12:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
buenos írta:
csak a P(I) karakterisztika alakja miatt linkeltem be azt az adatlapot. a dl...-nál 450uA

Mi lenne, ha az igazit linkelnéd be? Így esetleg félrevezetünk...


pén. ápr. 15, 2005 11:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
csak a P(I) karakterisztika alakja miatt linkeltem be azt az adatlapot. a dl...-nál 450uA


pén. ápr. 15, 2005 11:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Ugyanezen az adatlapon az 5 mW-os kimenő teljesítményhez 0,9 mA monitor-áram tartozik. Az általad írt 400 uA ennek még a felét sem éri el.


pén. ápr. 15, 2005 8:37
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
igen a dl-1470 nek az adatlapján nem volt ilyen görbe.
most láttam, a hqvideonál 1000Ftért van toshiba lézerdióda.


pén. ápr. 15, 2005 8:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Nekem erről a címről egy TOLD9231M típusú diódát dobott ki.
Ennek az adatlapja szerint viszont folyamatos üzemben a küszöbáram tipikus értéke 50 mA, az üzemi áramé 60 mA.


pén. ápr. 15, 2005 8:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
a szabályozó a fotodióda áramra (400uA) szabályozza a lézert, ekkor mértem ~40mA-t.
nemtom kipróbáljam-e nagyobbra, pl 500-600ra. asszem kipróbálom. majd jövő héten. eddíg a normál 200uA-rel, meg a maximálisnak írt 450uA-rel próbáltam. a lézer melegszik rendesen. persze nekem csak fél másodpercekre kell csak hogy menjen, úgyhogy az nem baj, csak lehet annak a jele, hogy elég az áramból. hűtés van rajta elég.


pén. ápr. 15, 2005 0:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Nem teljesen jól gondolod a laser működését...

A laser dioda úgy működik, hogy egy bizonyos kritikus áramértékig "hagyományos" led-ként működik! Amikor eléred az említett küszöbértéket, akkor "átmegy" lézerbe. Ettől a küszöbtől kezdve csaknem teljesen lineáris az áram-fényerő görbe, valójában van benne egy kis törés, de ezt nem szokták feltüntetni. Tehát a lézerdióda igenis lineáris!

És jó volna megnézni azt az adatlapot alaposabban! 40 mA az a határáram. Azon még éppen nem lézer... Ahogy én néztem legalább 50, de 25 °C-on inkább 55 mA kell neki. 40mA-től nem csoda hogy nem világít.

Ha így sem megy, akkor próbáld ki szaggatás nélkül egyenárammal. Ha ugyanekkora áramerősségű egyenről sem működik, akkor valószínűleg valami nem ok. a lézerrel.


csüt. ápr. 14, 2005 23:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
http://www.datasheetarchive.com/datashe ... 58762.html

majdmen jól mondtam. ezen az adatlapon meg kell keresni.


csüt. ápr. 14, 2005 21:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 1409 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 25, 26, 27, 28, 29  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 82 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség