Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 15:34



Hozzászólás a témához  [ 2000 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 40  Következő
Nyák Gyártás egyszerűen és HÁZILAG 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
watt írta:
Egész pofás lett! Látom az alámarásokat azért nem tudja befedni.
Igen, sajnos nem tudja. :? Nagyon vékony kis réteget visz csak fel az ónozó.


kedd nov. 11, 2008 12:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 06, 2005 20:41
Hozzászólások: 93
Hozzászólás 
Itt található egy komplett doksi egy conrad lamináló átalakításáról ZIP-ben: http://www.die-rylls.de/index.php?optio ... elect&id=2 Erről a laminálóról van szó: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pXc3hOUT09 Hat rugó nem olyan sok! Megnézné a nyákrajzokat egy hozzáértő? Eagle-el készültek. Van alkatrész lista, meg minden. Kb mennyibe kerülne az átalakítás? :roll:


kedd nov. 11, 2008 2:58
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 06, 2005 20:41
Hozzászólások: 93
Hozzászólás 
Olcsó /7-8 ezer Ft / lamináló gépből nem próbált még valaki nyák vasalót csinálni :?: Most látom hogy 200° C° körül hengereznek két szilikon hengerrel. :shock: Igaz a hengerezhető vastagság ezeknél a kis gépeknél csak 1-2 tized mm, de a görgőket távolabb helyezni nem lehet olyan nagy feladat.

Közben ezt találtam: http://thomaspfeifer.net/platinen_aetzen.htm A videót nézzétek meg! Rossol 3 annak aki ónozni akar, meg egy hőlégfúvó.( Angolul is beszél az oldal, de a német verzió legvégén van egy jó kis táblázat) Úgy látszik náluk nincs műnyomó papír! :)

Fórum az átalakított laminálóról. http://www.mikrocontroller.net/topic/39028 (egy kukkot se értek de a képek beszélnek)


hétf. nov. 10, 2008 23:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Egész pofás lett! Látom az alámarásokat azért nem tudja befedni.


hétf. nov. 10, 2008 18:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Kipróbáltam a TN160-at, harmadjára nekifutva ez sikerült:
KÉP1
KÉP2


hétf. nov. 10, 2008 14:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Hátránya, hogy lassan szárad és drága.

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy soha nem szárad meg! :)
Régebben használtam, de soha nem szerettem. Ha meg vagy vele elégedve, akkor azt elfogadom természetesen!


hétf. nov. 10, 2008 13:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
SK10 sprayt próbáltad már? Nincs nagy tapasztalatom a témában, de amióta nyákozok ezt használom. Segíti a forrasztást, véd az oxidációtól, nem vezet. Hátránya, hogy lassan szárad és drága.

üdv: Komaki


hétf. nov. 10, 2008 12:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Attila86!
Próbáld sima színtelen lakkal lefújni! Azt is le lehet mosni, ha nagyon kell, bár én csak a forrasztás után a kész paneleket szoktam lefújni és nem nagyon kellett még lemosnom. Soha nem tapasztaltam problémát vezetés ügyben. Plastik és társaikat én nem szeretem, mert ragadnak és ezek szerint még vezetnek is.
Ha nem akarom a nyákot rögtön felhasználni, akkor nem mosom le róla a nyomtatást. Ha még is lekerül róla, akkor úgy hagyom had korrodáljon, és a beforrasztás előtt 1000-es papírral átcsiszolom. Ez nem akkora veszteség a panelen, hogy valaha is gondot okozott volna.


hétf. nov. 10, 2008 6:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Nem is csináltál még olyan helyre panelt, ahol vaspor száll a levegőben...


vas. nov. 09, 2008 23:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hasonló jókat kívánok én is neked! :wink:

(Amúgy én nem kínlódok vele. Ez egyszeri próbálkozás volt, azóta soha nem kenem le a nyákjaimat semmivel.)


vas. nov. 09, 2008 20:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Ok, csak kínlódj vele.... :D


vas. nov. 09, 2008 19:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ja és mondom, nálam ICL71xx össze-vissza ugrál, hogyha pusztán a forrasztóónból a forrasztáskor a panelra olvadt gyantát nem mosom le, nemhogy ha még én magam pancsolom össze gyantával...
Illetve egyszer lefújtam egy áramkört (a labortápomat, és nem is a függőleges panelját ahol az érzékeny A/D és társai vannak) ami a lefújás előtt működött, lefújva nem! Utána lemostam és megint működött. És ez nem is gyanta volt, hanem Plastik70, amit direkt erre a célra (nyák megvédésére) találtak ki.


vas. nov. 09, 2008 18:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Gondolom ezt nekem címezted:
venkecske írta:
A denszeszben oldott gyantára esküszöm, hogy sem a Plastic 70 sem az Acrilan a nyomába nem ér.
Miből gondolod, hogy a Plastik70 a nyomába sem ér a denaturált szeszben gyantának? Próbáltad már?
venkecske írta:
Előbbinek egyik fő tulajdonsága, hogy olyan dielektrikumot alkot a felületen, hogy a több kilovoltos feszültségeket sem engedi áthúzni.
A Plastik70-nek meg gyárilag specifikálva van az átütési szilárdsága, a fajlagos ellenállása és a dielektromos veszteségi tényezője. :wink:
venkecske írta:
...mire átég a lakk, a fólia is eltávozik az alapról.
A Plastik70 forrasztható!


vas. nov. 09, 2008 18:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
A denszeszben oldott gyantára esküszöm, hogy sem a Plastic 70 sem az Acrilan a nyomába nem ér.
Előbbinek egyik fő tulajdonsága, hogy olyan dielektrikumot alkot a felületen, hogy a több kilovoltos feszültségeket sem engedi áthúzni. Úgyhogy nem értem, miért gondolod, hogy befolyásolja akár egy csöves erősítő rácsellenállását is .
Vagy melyik áramkör, ami tized pikoamperekkel dolgozik?
A forrasztásnak viszont piszokul ellent tud állni, mire átég a lakk, a fólia is eltávozik az alapról.
Ugyanígy az Acrilan is, még vékony rétegben is csak idegbaj a forrasztás miatta.
Az oldott gyantát ha egy papirzsepivel egyenletesen felkened a nyákra, az viszont tökéletes folyasztószerként funkcionál. Ezt aztán mikor vége a forrasztásnak, egyszerűen lemosod a panelről egy ecset segítségével tiszta acetotonnal (nem körömlakklemosóval!), majd a réz védelmében lefújod Acrylannal . Így szépek lesznek a forrasztások , és védve is lesz az oxidálódás ellen.
üdv : kecsi


vas. nov. 09, 2008 18:12
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
SPafi írta:
Alternatív gyantafelviteli mód: egy gyantamorzsa lassan fel is kenhető az alkohollal bekent felületre.

Nekem egy körömlakkos üvegbe denszeszben oldott gyantám van finomabb gyantafelvitelre (pl SSOP tok forrasztás) -> ecset rulez :D .
A harisnya egyébként is folyasztószerrel telített rendeltetésszerű használatnál, ha ónozok vele, előtte még belemártom a gyantatömbbe
egy kis pákás előmelegítéssel, azt mehet a felületre. A harisnya hegyesebb pákánál is szétteríti a hőt és az ónt (persze a lapos hegyű páka jubb, de cserélgesse a fene amíg nem muszáj :D ). Nagyobb felületnél a rézre megy a "gondolom jó lesz" menyiségű ón, és a harisnyával csak "szétkenem". Utána denszeszes (büdös, de olcsó és meg lehet szokni) lemosás. Az izopropil-alkohol ezzel szemben szinte szagtalan :!: (közösségi alkalmazásnál nagy előny :D ), némi utánajárást igényel a beszerzése, és elég drága. Lehet hogy szubjektív, de mintha a denszesz jobban oldaná a gyantát.
Lakkozás: Az Akrilán (vagy Akrill) lakk remek anyag NYÁK-ot fújni. Kb 10 perc alatt megszárad, átforrasztható átlátszó és jól véd. Spray kivitelben festék és háztartás-vegyi boltokban kapható. Nem is horribilis áron.


vas. nov. 09, 2008 13:41
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Mert ugye a gyantát, és minden egyéb folyasztószert le kellene mosni forrasztás után..


vas. nov. 09, 2008 11:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
...
Nekem ebből az szűrődött ki, hogy a TN160-as ónozás önmagában nem védi meg a nyákot, hogyha el akarom rakni hetekig, akár hónapokig.
Illetve hogy mindenképpen le kell kenni gyantával, különben nem sokat ér az egész.

A helyzet az, hogy nekem személy szerint borsódzik a hátam a panel bármiféle (főleg gyanta!) lekenésétől. Mert a gyantának ellenállása van, és nagy impedanciás áramköröknél ez gondot okozhat. Például ICL71xx nálam nem hajlandó működni így sőt, még akkor sem hogyha pusztán a forrasztóónból kiolvadt gyanta marad rajta a panelon!
Van egy jó spray, a Plastik70. Ez nagyon jó a réz oxidációtól való megvédésére(KÉP1, KÉP2, KÉP3), de még ez is belekutyul az áramkör működésébe. Az egyik labortápomat egyszer lefújtam ezzel; előtte működött, lefújva már ugrált a kijelzés és a kimeneti feszültség, meg még volt pár érdekes jelenség. Le is mostam gyorsan, utána megint működött.
Szóval nálam a gyantás kenegetés nem játszik. ]:-<


vas. nov. 09, 2008 10:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tom, és mások!

Tüzi ónozás. A gyanta bősége helyett jobb, ha minimális, de egyenletes a gyanta, amit úgy szoktam elérni, hogy kb. 20 mg gyantát üveg injekciós fecskendőben porrá török, feloldom kb. 0,1 cm^3 izopropil alkohollal, majd ujjal egyenletesen szétkenem a nyákon. Minél töményebb a gyantaoldat, annál gyorsabban szárad. Száradás után el lehet kezdeni ónozni. Egy csepp ónt, (akár használtat is) végig lehet teríteni egy fél tenyérnyi nyákon. Összefüggő fólia esetén az egyik sarokból elindulva végighúzható az egész felületen, rajzolatnál mákszemnél kisebb adagokban célszerű felvinni az ónt, "szigetenként". Lapos hegyű páka kell hozzá, az összefüggő fóliához kb. 370 fok, a rajzolatos részhez kisebb hőmérséklet.

Fontos, hogy közvetlenül a gyantázás előtt alaposan tisztítsuk meg a felületet!

Alternatív gyantafelviteli mód: egy gyantamorzsa lassan fel is kenhető az alkohollal bekent felületre.


vas. nov. 09, 2008 10:16
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Erről is volt már a topicban szó, minden gyanta szárított fenyőgyanta, elvileg az erdőben is szedhetsz, olvasztva, tisztítva fogsz tudni vele forraszatni ;) Viszont egyszerűbb a hangszerboltban vagy az elektronikai boltban venni...
A harisnyás ónozás sem rossz, de hatalmas gyakorlatot igényel, és olyan tükrös nem lesz a felület sosem, mint a vegyi ónozással.
Én csak forrasztás előtt a pad-eket szoktam így ónozással előkészíteni, hogy az SMD alkatrész ottmaradjon ha hozzáérintem a pákát.
A TN160at nem értem, miért ennyire problémás, nekem sosem viselkedett így.
Csak lepucolás után lemosott nyákot lehet beleküldeni, ha 20percet a szobában volt az már messze nem oxid mentes, a réz 10mp-en belül oxidálódni kezd.
Kizárólag mechanikusan tisztított vízzel lemosott szárazra törölt nyák mehet bele, mindenféle denszesz meg csodalé, hiába törlöd le, molekula szinten fog odakötni a réz mikroárkaiba és tönkreteszi a reakciót.
A TN160 adagonként egyszerhasználatos, ebbe bele kell törődni, nem vasklorid és nem pancs előhívó.
Amint kész, egyenletes réteg van, a maradékot ami már dolgozott a reakcióban ki kell önteni. Ugyanis álltában tovább folyik a reakció, az oldatba távozott kevés réz valami furcsa rossz fémsóvá alakul, ami aztán a következő alkalommal tönkreteszi a folyamatot.
Ha kivetted a nyákot és tökéletes a bevonat, kicsit várni kell, majd utána lehet lemosni, esetleg előbb letörölni a TN160at és aztán mosni. Nem jöhet le a bevonat, ha igen, vagy lejárt ( selejtes) a lötty amit hazsnáltál, vagy a panellel volt valami gond.
Ha elkészült egy egyenletes réteg, akkor vagy kezdessz is beültetni, vagy evvel a gyantás módszerrel megvéded. Bár nálam volt már napokat natúr a lekezelt nyák, de tény, hogy a bevonat mindenre érzékeny. Ha ráteszel egy közönséges fémpénzt, fél órán belül olyan reakció van, hogy nemcsak a galvánt, de alattava rezet is "beégeti", megfeketíti. Két szembefordítva elrakott nyák ugyanígy összefeketedik, ez sajnos a vegyi bevonás hátránya.
A gyanta illetve a kemény lakkok semmit nem csinálnak a bevonatal, viszont örökre elzárják a levegőtől, tehát a nyák így örökre tökéletes marad.
Egyedül a nagy hőtermelésű alkatrészekkel kell óvatosan bánni, ott ugyanis ez a bevonat keményre megszárad, megreped vagy megég, és alatta a galvánréteg is tönkre fog menni idővel.


vas. nov. 09, 2008 10:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
A vegyi ónozás ugye nem megbízható. A galvanikus nem járható az apró vezetősávok miatt. Marad a tűzi ónozás, mikoris bő gyantával pákával szépen el lehet teríteni az ónt. Az alkatrészek beforrasztása előtt-alatt-után tetszés szerint :D . A rétegvastagság remekül szabályozható, olyan vastagon is megy, hogy az az áramvezetésbe is besegít. Ha vékony réteg kell, akkor a használt ónszívó harisnyából használom ki az előzőleg felitatott ónt. :D Csak folyasztószer legyen bőven. :!: A felesleges gyanta utólag denaturált szesszel eltávolítható.

Gyanta legegyszerűbben hangszerboltból szerezhető be (hegedűgyanta, vonógyanta :D ), de természetesen elektronikai boltban is előfordul.


vas. nov. 09, 2008 2:06
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Én alkoholban oldott gyantával kenem le, így forrasztani is könnyű.

Ez jó ötlet, ha tudok szerezni gyantát, kipróbálom.
Bármilyen gyanta jó? Vagy van direkt erre a célra?

Attila86 írta:
A TN160-ról sok negatív véleményt olvastam, hogy nehezen forrasztható, lemarja a sav, lekopik, lekaparható, ha nem forrasztjuk át akkor egyszerűen elpárolog stb...

Nemrég készítettem egy nyákot, kb. 10 percet volt a szinte teljesen telítetlen TN160-ban, amikor mostam le róla az ónozó folyadékot, szépen jött le vele együtt az ón is, a lemez pedig zsír és oxidmentes volt.
Volt olyan is, hogy másnapra szürkés feketés foltok voltak a NYÁK-on, dobhattam ki, azóta nem használom. :twisted:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vendég vas. nov. 09, 2008 18:45-kor.



szomb. nov. 08, 2008 22:50
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Transztyuszeres írta:
Attila!
Észrevételek (videó) :
- Jó a zene :)
- A szám.tech nagyon megy.
- Pazarlod a vizet. :P
- :wink:
- :oops:
- Ezt már többen mondták a videóval kapcsolatban. :D Nem értem miért, én mindig így folyatom borotválkozáskor, fogmosáskor, mosakodáskor, mosogatáskor... Asszonykám is azt mondja hogy pazarlom a vizet. De engem valahogy nem hat meg az a pár forint, hogy például borotválkozáskor tíz másodpercenként megnyissam majd elzárjam a csapot. :roll: Inkább megnyitom azt hagy folyjon. A gáz, villany meg a UPC-s számlákhoz képest a vízdíj eltörpül. És mivel nem bojler melegíti a vizet hanem már meleg víz jön be a lakásba, így ki se fogy (a nem létező bojlerból).


szomb. nov. 08, 2008 21:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 10:01-kor.



szomb. nov. 08, 2008 20:43
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
De akkor már maradnék inkább az aranyozásnál ennyiért ... :lol:
http://www1.conrad.hu/conrad.php?name=P ... 09&page=70


szomb. nov. 08, 2008 14:01
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Úgytűnik létezik manapság is : a színe pont olyan mint amiről b eszéltem... csakhát az ára :

http://www1.conrad.hu/conrad.php?name=P ... pXdEZlUT09


szomb. nov. 08, 2008 13:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A TN160 bevonat a beültetés után is elkészíthető, csak a gyantamaradékot le kell pucolni, mert ott nem fogja a penelt bevonni.

Rengeteg helyen van szó galvanizálásról, pl:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/to ... 2_ASC.html


szomb. nov. 08, 2008 13:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Lehet galvanizálni, csak nem csapvízzel természetesen..ezt kémiából már tanulnod kellett volna.. :roll:
Azt a kisbetűs mondatot természetesen nem gondoltam komolyan. Illetve "csapvizet" egyáltalán nem is írtam sehol.
De akkor megkérdem; pontosan mivel/hogyan lehet galvanizálni a nyákot? (Azon felül hogy zöld, kristályos cuccal.)

Savba én se tenném, de azért nem ártana ha nem párologna el magától és nem kopna le ha mondjuk ide-oda rakosgatom a nyákot, vagy beültetem...


szomb. nov. 08, 2008 13:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Lehet galvanizálni, csak nem csapvízzel természetesen..ezt kémiából már tanulnod kellett volna.. :roll:
Viszont a TN160nak semmi baja nincsen, max kell rá egy védőréteg, hogy hosszabb idő alatt se támadja meg a légnedvesség.
Én alkoholban oldott gyantával kenem le, így forrasztani is könnyű.

Aki savba dugja, kapargatja, koptatja, azt eleve nem tudom megérteni miért teszi :roll:


szomb. nov. 08, 2008 12:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
venkecske írta:
Még vagy 25 évvel ezelőtt használtunk a cégben nyák-galvánozásra egy zöld színű kristályos anyagot (mi króm-nikkel sónak neveztük) , de nem tudom kiskerben létezik-e még ilyesmi.
Vízben feloldva a bele helyezett zsírtalanított nyáklemezt szépen bevonta, de csak miután a szigetek elektromosan össze lettek vékonyan huzalozva. Hülye egy munka volt, de ha kis árammal lett galvánozva, nagyon tartós és szép bevonat keletkezett.
Gondolom ezért terjedt el a vegyileg kicsapódó tn40 , azt nem kell drótozgatni. Kicsit érdekes is lenne a manapság kicsit sűrűbben vezetékezett áramköröknél :)
Na, ilyesmire gondoltam én! Ez a vezetékezés dolog engem nem zavarna, mert elég lenne ha csak a teliföld lenne leónozva sőt, még talán jobban is nézne ki. Ezt a zöld színű cuccot be lehet szerezni valahogyan? Vagy milyen más anyaggal lehetne ezt megoldani?


szomb. nov. 08, 2008 12:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Az aromás hígító miért veszélyesebb a H2O2-nél?

Mert van benne benzol, a világ legrákkeltőbb aromása. A többi se jobb sokkal(toluol, xilol)
A H2O2 egyébként sem veszélyes, mert csak oxidál. Persze meginni nem szabad, és fürödni sem érdemes benne, mert leégeti a bőrt, amúgy ártalmatlan. A Sósavból felszabaduló klórgáz ami esetleg veszélyes, de azt meg nem kell beszipákolni.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára watt szomb. nov. 08, 2008 12:51-kor.



szomb. nov. 08, 2008 12:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
bocs, tn160...


szomb. nov. 08, 2008 12:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Még vagy 25 évvel ezelőtt használtunk a cégben nyák-galvánozásra egy zöld színű kristályos anyagot (mi króm-nikkel sónak neveztük) , de nem tudom kiskerben létezik-e még ilyesmi.
Vízben feloldva a bele helyezett zsírtalanított nyáklemezt szépen bevonta, de csak miután a szigetek elektromosan össze lettek vékonyan huzalozva. Hülye egy munka volt, de ha kis árammal lett galvánozva, nagyon tartós és szép bevonat keletkezett.
Gondolom ezért terjedt el a vegyileg kicsapódó tn40 , azt nem kell drótozgatni. Kicsit érdekes is lenne a manapság kicsit sűrűbben vezetékezett áramköröknél :)


szomb. nov. 08, 2008 12:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A TN160-ról sok negatív véleményt olvastam, hogy nehezen forrasztható, lemarja a sav, lekopik, lekaparható, ha nem forrasztjuk át akkor egyszerűen elpárolog stb...

Csak bogarat ültetett a fülembe a dobozon olvasható szöveg, hogy "nem igényel külső áramforrást". Ezek szerint külső áramforrással is lehet nyákot ónozni?
Netán csak egy kis ónt kell elkeverni vízben, majd beledobni egy ceruzaelemet meg a nyákot azt örülni?! :lol:


szomb. nov. 08, 2008 12:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Készüléket? Egy tál, bele a tn160, bele a nyák, kész, be van ónozva, "készülék" üzemel :D :D

Galvanizálni még csakcsak lehetne házilag, de semmi értelme, sem jobb sem szebb nem volna a bevonat mint a tn160al.
Ha lehetne furatgalvánt házilag, akkor volna értelme, de a sajnos az kb reménytelen.


szomb. nov. 08, 2008 12:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem lehetne valami ónozó készüléket házilag kivitelezni?
A TN160 dobozán olvastam, hogy az "nem igényel külső áramforrást". Miért, lehet "külső áramforrással" ónozni? Ez olyan lenne mint a galvanizálás? :roll:

Watt!
Az aromás hígító miért veszélyesebb a H2O2-nél?


szomb. nov. 08, 2008 11:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Én nem használok higítót, hanem ugyanúgy ahogy az elején tisztítottad, lecsiszolom víz alatt 1000-es papírral. Az aromás higítók sokkal veszélyesebbek, mint a sósav és a H2O2 gőze! Persze azokat sem szabad belélegezni, ahogy írtad is a videóban!


szomb. nov. 08, 2008 9:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 05, 2006 20:15
Hozzászólások: 74
Hozzászólás 
Attila86!

Nagyon profi a videód! Köszi, hogy megosztottad!

Üdv.:

Mekk_Elek


szomb. nov. 08, 2008 8:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
VIDEÓ(M)


pén. nov. 07, 2008 21:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
1. Nyáktervező : Sprint Layout 5.0
2. Nyomtatás : 15 ezer forintos házi laserprinter (Brother) tűéles rajzolattal kutyaközönséges 50Ft/ív pauszpapirra maximális fedéssel.
3.Nyák lefújva P20-al vékonyan, fél óra sötétben húz, negyed óra villanysütőben 50-70 fokon.
4. Exponálás : 2x9 W "black" diszkós UV cső (vagy pénzvizsgálócső) kb. 5-7 perc 15-20 cm-ről.
5. Előhívás : szemcsés Na vagy Ka hidroxid tablettából 50 szem 2 dl-hez körülbelül. Vagy a bóti lötty előhívóból nem 9:1 hanem kb. 4:1 arányban.
Az egész max. 3 perc.
6. Maratás gyári lötty vaskloriddal, mert megszűntek a jó kis szeméttelepek, ahol ezzel fertőtlenítettek.
De mivel 10 panel után olyan leszel mint a néger keze, és mifelénk már 750 Ft egy qva flakon vasklorid....
7. Én már csak gyári furatgalvános 2 oldalas megrendeléseket csinálok, koszoljon akinek 2annya van :twisted: Nekem ezér az asszony ne visíccson, hogy már megint hóttbarna a mosogató, foltos a konyhakő, feketék a körmeim, büdös van stb...
Kipróbáltam a sósavan verziót is.... na azt a bűzt... A kutyám egy hétig nem állt szóba velem.
Egy vállalkozó haver meg kb. fél évig a pincében ezt a sósav+peroxid keveréket használta: az elszívó ellenére kórházban kötött ki a tüdejével...
Az egész pince olyan volt, mintha egy poroltó felrobbant volna : fehér por mindenre kiülve....
Szóval egy-két nyákot még csak-csak, de ha már 7-10 akkor kijön 1000Ft-ból egy 100x70 mm-es széria profi gyáriban...
Üdv : kecsi


pén. nov. 07, 2008 18:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Hmmm....


pén. nov. 07, 2008 18:37
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Találtam egy jó kis nyáktervezőt.
http://www.new-wave-concepts.com/ed/wizard.html
A demó is érdekes,
http://www.new-wave-concepts.com/ed/pw_tutor.html


pén. okt. 17, 2008 14:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Köszi az információt!!!


szomb. okt. 11, 2008 8:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. nov. 05, 2005 8:45
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Opto írta:
Ide is felteszem , mert úgy tünik a "hol kapható" rovatot a nyákgyártók nem olvassák!
Hali!!
Segítséget kérnék, hol szerezhető be densitone vagy black covering spray?
Lehetőleg Budapest en . A Panton-nál a Vihar utcában nem is ismerik.
Minden segítséget köszönök!


Ha minden igaz, densitone van a Duralith kft-nél. 320-9829, XIII. Fáy u. 6.


pén. okt. 10, 2008 19:00
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Asszem beszerzek egy 3-as vagy 4-es fafúrót.

(Nem teljesen ide illik de nyák fúráskor nem szoktam ráengedni a 2 kilós állványba fogott fúró teljes erejét a 0.7mm-es hegyre mert meg is süketülnék meg 2 lyuk után törne a fúróhegy, készítettem hozzá egy dimmert, ami ráadásul a pákámhoz is jó hőfokszabályzónak. Ja, gondoltátok volna, hogy miután tettem egy egyenirányítót a dimmer után, a fúró -szénkefés azaz kollektoros motorja van,ez egyenáramról is megy - sokkal egyenletesebben forog és nem rángat, gondolom az állórész induktivitásának és a graetz diódáinak a hatása.)
Kép
Szerk : bocsi, lemaradt a kimenetről és bemenetről egy varisztor, mégse kéne feszültségtüskéket produkálni...
Szerk. 2: bevált a 3-as fafúró az alkatrészoldali telefólia ellen.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Űrkalóz hétf. okt. 13, 2008 9:49-kor.



pén. okt. 10, 2008 14:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Szerintem is egy jó éles fúró a megoldás. A fafúró segít, hogy ne szaladjon át a túloldalra a fúró, mert a tompára köszörült rész nem kap bele a nyákba. Persze azért vigyázni érdemes, mert megsértheti kicsit, de ahhoz nyomni kéne, amit csak tud kontrollálni az ember.


pén. okt. 10, 2008 10:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Én ezt is ezzel a fúróval csináltam: KÉP.


pén. okt. 10, 2008 9:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Talán egy csavarhúzóból lehetne köszörülni egy "mini körzőt, körszakítót".
Régebben árulta valamelyik cég, talán a Conrad.


pén. okt. 10, 2008 8:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
Sziatok!
ti mivel tüntetitek el a furatok körül a rezet az alkatrészoldali telefóliáról, hogy ne érjen össze az alkatrészek lábával?
Én eddig egy éles 6mm-es fémfúró hegyével próbálkoztam, de az csúnya, mert bemélyedés marad utána, meg néha majdnem átfúrtam vele a nyákot, amit el akarok kerülni. Nem áll szándékomban a nyák mindkét oldalát lefotólakkozni meg fotózni mert ez azért nem lenne egyszerű dolog otthoni projekthez.
Én egy 3mm-es csigafúrót használok. Viszont ez fafúró direkt azért, mert annak a közepén van egy kis hegy. Az oldalán lévő két kis kiálló élet pedig leköszörültettem, így csak a közepén van egy kis csúcs, ami szépen megvezeti a fúrót, a két oldala pedig kimarja a furat körül a rezet.


csüt. okt. 09, 2008 21:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
Nem próbáltam még. Mire gondolsz? Mivel jobb a 10-es mint a 6-os hegy, ha az alkatrészláb körüli 2mm-nyi részen akarom csak levarázsolni a rezet, azaz kb 4mm átmérővel?

Az alkatrészoldalon próbáld meg 10-es vagy kicsit nagyobb fúróval "lesorjázni" a NYÁK-ot. Ha tovább tekered akkor egy kis mélyedés lesz a NYÁK-on, ahol nem lesz réz.
Én mindig így szoktam eltávolítani a rezet, ha teliföld van az alkatrészoldalon.


csüt. okt. 09, 2008 17:59
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Nem próbáltam még. Mire gondolsz? Mivel jobb a 10-es mint a 6-os hegy, ha az alkatrészláb körüli 2mm-nyi részen akarom csak levarázsolni a rezet, azaz kb 4mm átmérővel?


csüt. okt. 09, 2008 17:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2000 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 40  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 62 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség