Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. máj. 11, 2024 16:28



Hozzászólás a témához  [ 353 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Következő
Hamis tranyók - feketelista: tipusok, boltok 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 11:20-kor.



kedd okt. 09, 2007 21:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Miért kell ahhoz szkóp? Egyenáramon is lehet mérni!


kedd okt. 09, 2007 21:48
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás Re: CDIL 2N3055
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 11:19-kor.



kedd okt. 09, 2007 21:37
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 19:14
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: az ország
Hozzászólás kérdés (tranyó beszerzés)
Sziasztok!

egy kérdésem lenne:

szerintetek hol érdemes a következő tranyókat beszerezni?

MJL21196
MJL21195
MJE243
MJE253

vagy esetleg ha ezek kaphatóak lennének:

2SD188
2SA627
2SC1096
2SA634

köszi a választ.

üdv.:


Zoli


kedd okt. 09, 2007 21:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. máj. 28, 2005 12:16
Hozzászólások: 315
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: CDIL 2N3055
hapro írta:
Megvettem meróccsóvót és kellett sok, de azóta is ott hevernek a fiókban..Majd valamire jók lesznek még címszóval.


Pl. nyakláncként összefűzve eladhatod, arra még jó lesz :lol:


kedd okt. 09, 2007 19:33
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 19:14
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: az ország
Hozzászólás CDIL 2N3055
Szisztok!

végig olvastam ezt a topicot, és muszáj megjegyeznem a követkeő esetet. Úgy egy éve vettem kb 30db 2N3055-öt. CDIL feliratú, és már többször olvastam, hogy az "biztos"nem hamis.
erre a dilemmára nem tudok válaszolni, de mindenesetre nem értek egyet vele:
mert nekem jóval az megengedett hőmérséklet (1/3-a), feszültség (1/5-e), áramerősség(1/10-e), és teljesítmény(kb.:1/3-a) alatt üzemeltetve, két bekapcsolás után megadta magát a CDIL 2N3055 tranyóm. Ja és mégvalami, a 30db-ból egy-két kivétellel a bétájuk 15 alatt van !!
Megvettem meróccsóvót és kellett sok, de azóta is ott hevernek a fiókban..Majd valamire jók lesznek még címszóval.

Hát ennyi a történetem.

üdv.:

Zoli


kedd okt. 09, 2007 19:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Szerintem nem hamisak, én is kaptam a Lomexnél két különböző kinézetű IRL3803-at, egy fiókból. Működnek.


szer. szept. 19, 2007 8:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. jún. 24, 2006 14:08
Hozzászólások: 150
Hozzászólás IRF
Mennyi látszik a képekből? Valaki tokozáshoz értő lesse meg kérem.

Szerintem a joboldali 520-as rendben van.


szer. szept. 19, 2007 8:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Bocs, de szamomra ebbol most csak az derult ki hogy a ket fet kulonbozik, nem pedig az hogy hamisak...


pén. máj. 11, 2007 17:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. jún. 24, 2006 14:08
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
1. Egymás melletti üzletben vettem, de nem egyformák.
2. Más mód vannak feliratozva.
3. A tokok sem egyformák.

És mer "rablóktól" vettem.


pén. máj. 11, 2007 16:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Az IRF520-rol mibol gondolod hogy hamis?


szer. máj. 09, 2007 15:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. jún. 24, 2006 14:08
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
http://www.kepfeltoltes.hu/view/070509/ ... es.hu_.jpg


A már régen ígért képek, fetekről.

A két jobboldali elvileg ua. kéne legyen, de nézzétek csak meg alaposabban .)

Van ezek között olyan, ami esetleg valódi?


szer. máj. 09, 2007 15:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 21, 2007 8:16
Hozzászólások: 4
Hozzászólás quad 405
Még mindig Quad 405. Kicseréltem a T2-es BC300-at BC546B-re. Bár ne tettem volna! Azt hittem " minőségi cserét " csináltam,ehelyett testetlenebbül vékonyabban szól mint azelőtt.Úgyhogy vissza a BC300!(MEV!)
A C1 kondi sem tetszik túságosan az eredeti 680nF helyett 470nF az Urbán féle kapcsolásban.Nem értem miért csökkentette ennek az értékét?
Aztán az IC tápfeszszürésnél a zénerek előtt 2x 8,2 kohm párhuzamosan az eredeti 3,3 kohm-nál.
Mivel csak CD-t hallgatok a Quad végfok és a CD játszó (Marantz CD43) között egyetlen 47kOhm log. potméter "ármánykodik".


hétf. ápr. 02, 2007 11:54
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: vas. ápr. 01, 2007 1:18
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Jó!annak aki tud válogatni,hogy boltról botra jár.sajnos az én környékemen 30km-en belül van 3 bolt.csak sajnos 1 helyről szerzik be az árut.és elég gyakori amikor cikis árut hoznak :cry: ha meg postán rendelném akkor nem érné meg.ez van sajnos


vas. ápr. 01, 2007 3:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Azt mondom, ereszd meg 35V bemeneti feszültségről, névleges árammal terhelve, valami nem túl nagy hűtőbordával. Ha egy óra múlva még nem döglött meg, akkor már nemis fog.


csüt. márc. 29, 2007 19:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 25, 2004 13:32
Hozzászólások: 423
Hozzászólás 
neztem a datasheetet én is, de a G csak azt jelenti hogy Pb-Free package, ergo ha nincs ott akkor nem pb-free! ST-sről vélemény?


csüt. márc. 29, 2007 19:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Hmmm....

Erdekes. Elsore azt mondanam, hogy az a ketto tuti hamis (kivitel es szitazas miatt)... Igen am, de ha megnezed az Onsemi-s 79XX adatlapot azt latod, hogy a kod pont annal a kettonel stimmel. (AWLYWWG).
Mindenesetre szerintem hamisak, kod ide vagy oda...
Viszont "mukodni" azt fognak, ne felj.

Na most jol belekevertelek, mi? :oops:


csüt. márc. 29, 2007 18:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 25, 2004 13:32
Hozzászólások: 423
Hozzászólás 
no, Ontopic:

Lomexben jartam es 5 db kifejezetten Onsemi 7905ot kertem, ezt kaptam:

http://ftp.torespont.hu/solarian/lomex3.jpg

szerintetek csak a balrol a 3. és 4. a hamis?


csüt. márc. 29, 2007 18:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 850
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori írta:
Aszem valami polietilén v. hasonló szigetelésü kondik.

Valami hasonlóra gondoltam én is, van néhány darab nekem is, csak nem tudtam pontosan, hogy milyen kondi is ez. Bár valakitől már hallottam olyat is, hogy csillám, ez elképzelhető?


csüt. márc. 22, 2007 19:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Aszem valami polietilén v. hasonló szigetelésü kondik. A lényeg, hogy a lehetö legkevésbé változzon a hasznos jel amikor átmegy rajta, nálam csak annyi a funkciója, hogy az esetleges DC komponenst leválassza, mégpedig azért, hogy a relék reccsenés nélkül tudjanak átkapcsolni. Tehát olyan kondi kell aminek kicsi a saját induktivitása, viszonylag alacsony a soros veszteségi ellenállása, és lehetöleg ne legyenek nemlineáris tulajdonságai (mert pl. a kerámiakondiknak vannak).


csüt. márc. 22, 2007 10:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 850
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Off!

Skori írta:
Kép


Már rég meg akartam kérdezni, hogy azok a kondik, mint amik Skori erősítőjében is vannak pl. a bemenetválasztó panelen sima fóliakondik vagy valami más dielektrumúak?


szer. márc. 21, 2007 19:24
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bocs, off!
Idézet:
semmi értelmét nem látom a közös földpont fémházhoz kötését.

A "faraday-kalicka", vagy az "árnyékolás" kifejezések nem mondanak semmit?


szer. márc. 21, 2007 19:15
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 21, 2007 8:16
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Ha már a Quadnál tartunk.Nekem az Urbán féle nyákkal épitett van,pedig sokan szidják!.A müv.erősitő NE5534. A kisjelü tranyók BC556B, ill.BC546B(T2) az ajánlott BC300 helyett. A 120pF kondi csillám kivitel a 330 pF-ek is.A tekercsek müanyag csévén, de nincsenek "impregnálva" rezgés ellen.Egyáltalán kell öket?
A 0,09 ohmos huzalellenállás 0,1 ohm-os kereskedelemben kapható kivitel.Ezt ki fogom cserélni huzalra a hangminőség miatt!
Egyébként az SD-ket is emiatt akarom berakni.
Mivel a 220V-os csatlakozózsinór sima két érintkezős nem földelt kivitel igy semmi értelmét nem látom a közös földpont fémházhoz kötését.Ennek szerintem csak akkor van értelme ha a hálózati föld is ide lenne kötve.


szer. márc. 21, 2007 16:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ha neked jól megy a BD "klónnal" akkor miért akarod kicserélni?
Azok a 2SD-k amiket 1996-ban vettem, és amik azóta müködnek az erösítömben kb. úgy néznek ki mint amit a zsilaci által belinkelt képen lehet látni, balról az elsö. Ezek szerint már 11 éve is hamis tranyót árultak (asszem még a nedis-ben vettem) !? :evil:
Lehet, hogy az eredeti már kipurcant volna ? :twisted: :twisted: :twisted:
Egyáltalán, hogyan kellene kinéznie az eredeti 2SD1047-nek? Vagy külsöre nem látszik, csak mérni/tesztelni lehetne?


szer. márc. 21, 2007 12:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 21, 2007 8:16
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
2SD1047 tranzisztor a HQ-ban vettem, PMC felirat van mint gyártó felszitázva.Szándékozom a Quadba beépiteni. Kb. 8-10 éve BD249C-t használok MOROCCO!!!??? felirattal ST gyártmányt ami erősen hamisnak bizonyul! Az ST nem gyárt ilyet.Igaz eddig semmiféle probléma nem volt az erősitővel. Kérdezném a fent emlitett 2SD-k valódiak avagy hamisak?


László


szer. márc. 21, 2007 8:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
:lol: Háát ahhoz képest, hogy 1k körül akár 1-2mH is összejön... És csak azért csodálkoztam ennyire, mert gyári vagy jól javított hangszórónál kiv. szál hibát még nem láttam. De bocs, tudom Kép vagyok.


vas. márc. 18, 2007 15:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
shalafi66!
Idézet:
magasban 8 Ohmon jó esetben 100uH-től nem több az induktivitás

Miért, az nem elég?

Egyébként mindegy, hogy milyen tartományban induktív, csak így egyszerűbb elmagyarázni a jelenséget.
Idézet:
miféle hangszóró már az, ahol csak úgy szakadozik a kivezető szál...

Régi Videoton, tudomásom szerint a tőletek vett kivezető szállal javította Marosi. Nem a hangszórón múlik, hanem a használaton.

Skori!
Igen a tapasztalatodat írod le, meg mi is a miénket, miszerint az alulméretezett erősítők nem megbízhatók. Szerintem + 1000 Ft-ot megér a biztonság, pláne hogy így a hangszóróvédőt ki lehet hagyni, max. egy hőkapcsoló kell a bordára.


vas. márc. 18, 2007 15:14
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Apró kiegészítés SPafihoz, a többutas hangsugárzók impedanciája inkább a középtartományban lehet induktív, magasban 8 Ohmon jó esetben 100uH-től nem több az induktivitás, ha így lenne, akkor már nem is szólna a felső oktáv.

Ui: miféle hangszóró már az, ahol csak úgy szakadozik a kivezető szál... :roll: :lol: Hacsak nem valami rossz javításról van szó, akkor elég strapabíró szokott lenni.


vas. márc. 18, 2007 14:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nálam még nem szakadt meg egyszer sem, csak a hangszórók pereme röregedett el. Régebben azért én is hallgattam úgy azenét, hogy a nadrágom szára is lobogott töle :) :) , de általában csak 1-1 szám erejéig. Azért az erösítö doboza gyakran átmelegedett.
Amúgy valahogy folyton az az érzésem, hogy nem olvassátok el rendesen amit írok. 25 féle képpen szeretnétek meggyözni arról is amit nem vitattam. A saját tapasztalataimat írtam le. Az az elrendezés nekem bevált az SD tranyókkal. A quad amúgy sem az igazi hangosításra, inább szobai zenehallgatásra jó. Szóval szerintem nem kell aggódni, meg akkora felhajtást csinálni. Menni fog az a 2SD-kkel is, legfeljebb nem illik nagyon széthajtani (azért kicsit lehet ;)). Ha meg eldurrannak a végtranyók akkor izmosabb tranyót kell betenni helyette - ennyi. Aki meg megspórolja a biztiket és a hangfalvédö áramkört az csak magára vethet, ugyanis egy túlméretezett tranyó is elszállhat - legfeljebb az esélyek mások.
(a hangfal miatt sem kell aggódni, egy jó védelem simán megvédi)

Egyébként pedig lehet bármelyik elrendezésnél még jobbat, és üzembiztosabbat csinálni, söt teljesen más végfokot is lehet csinálni. Pl. a teljesítmény fetek jóval szívosabbak a tranyóknál - csak nekem nem nagyon tetszett az eddigi fetes végfokjaim hangja, pedig lehet hogy némelyik sokkal jobb torzitást produkált mint a quad.

Pl. az IRF3205 (TO220 tok) simán kibírja a 100....110A-t (katalógusadat, ki hinné), vagy még talán egy kicsit többet is, amig a chip kivezetései el nem olvadnak, vagy a tokozás le nem rohad róla :) Egy sima tranyó jó esetben tudja a határadatait produkálni, és felette kiolvad mint egy bizti :), a fet meg inkább úgy olvad ki mint egy lomhább bizti :) Szóval aki 24 órában full hangeröt akar, reaktiv terhelésre, az inkább kapcsolófetekböl építsen D osztályút...


vas. márc. 18, 2007 13:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori!

Megvan zárlatban a 200 W, de te csak rövid időre, és 1 kHz-en próbáltad, így nincs ideje fölmelegedni! Próbáld 20 Hz-en, 5 percig, és ha azt is túléli, kb. akkor lehet azt mondani, hogy sehol sem lesz vele probléma!

Hozzátartozik az is, hogy egy tranyó alapesetben nem úgy megy tönkre, hogy meghaladja a hőmérséklete a 175 fokot, és azonnal elszáll, hanem szép lassan romlanak le a paraméterei, mivel a felgyorsuló (hőmérséklettel exponenciálisan arányos) diffúzió hatására az emitterből n-típusú szennyezők vándorolnak a bázisréteg felé. Ezt 10 mp-es túlterhelés után még nem veszed észre, de ha valaki gyakran hallgatja "fullon" a zenét, az a zene stílusától, az évszaktól, a hangfaltól függően 1 hónap, vagy 1 év után azt veheti észre, hogy elszáll a végfok, pedig "semmit sem csinált vele".

(Ha nem a másodlagos letörés tartományában vagyunk, akkor) rövid időre kb. 280 fokig is fölmehet a réteghőmérséklet tönkremenetel nélkül, de hosszú idő alatt 180 fok is káros.

Idézet:
Azt is állítom, hogy ha a szobában 2x 100W-al hajtva szólnak a hangszórók akkor valószinüleg meg sem hallod a védelem müködése miatti nagyobb torzítást. (már ha olyan problémás hangsugárzó és olyan a védelem is hogy megszólal)


Ha egy visszahajló védelem megszólal, az minden létező torzítás közül a legdurvábbat is okozhatja egy különben kitűnő hangfalon is. A hangfalak magasban tipikusan induktívak. Ha az áramkorlát egyszer életbe lép, akkor hiába kezdi visszavenni a feszültséget, az induktivitás tartja az áramot. Az áramkorlát kisebb feszültségen még kisebb áramot engedne, tehát még messzebb kerül egymástól a valós és a megkívánt áram, és a végfok egészen addig veszi vissza a kimeneti feszültséget, amíg valami be nem telít, szélsőséges esetben amíg el nem éri az ellentétes oldali tápfeszt. Ez a hatalmas impulzus gyakran úgy hangzik, mintha a mélynyomó koppant volna be, pedig szó sincs róla.

Te valószínűleg azért nem találkoztál még ezzel, mert még elég nagy a zárlati áramod. Ha lejjebb vennéd, mondjuk 2 A-re (DC SOA, de 30 fokon, tehát még ez sem életbiztosítás hosszú távon!), te is megtapasztalnád!

Persze ha neked régóta működik, akkor ne cseréld ki a tranyókat, de azt se gondold, hogy ez így mindenhol jól fog működni!

A felhasználói szokások széles tartományára jellemző, hogy van egy ismerősöm, aki régebben kéthavonta tette tönkre a Videoton mélynyomóit. DC2002, (20 centis mélynyomó) 2*25W-os végfok. Mindig megszakadt a bevezető szál. Tavaly adtunk neki DC4004-est (dupla mélynyomó), de már ezt is tönkretette. Keresztkérdés: nálad hányszor szakadt meg a bevezető szál? :wink:


vas. márc. 18, 2007 10:52
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Azt hiszem kicsit elbeszélünk egymás mellett.
Nem vitatta senki, hogy mennyit disszipál a tranyó, SPafinak ugyanúgy elhittem, számolgatás nélkül is.
Azt viszont állítottam, hogy rövidzárban is majdnem eléri a disszipáció a 200W-ot.
Azt is állítom, hogy ha a szobában 2x 100W-al hajtva szólnak a hangszórók akkor valószinüleg meg sem hallod a védelem müködése miatti nagyobb torzítást. (már ha olyan problémás hangsugárzó és olyan a védelem is hogy megszólal)
A visszahajló karakterisztikájú védelem egyébként egész hatékony dolog tud lenni.


vas. márc. 18, 2007 0:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Rajzoltam, irkaltam :)
Ime egy +/-50V-os taprol 8 ohmos terhelesre dolgozo, 100W-RMS vegfok SOA-szamitasa, tapagenkent egy vegtranyoval. Ez pont raillik a Quad-405-re.
(Igaz hogy a tap leesik nehany Voltot, de egyreszt a halofesz 10-15%-ot siman nohet, masreszt a nehany Volt levonasa nem sokat szamitana.)
http://sixtek.uw.hu/soa.jpg
Igaz, hogy van I/V-vedelem a Quadban, annak most nem szamoltam utana hogy mikor korlatoz es hogyan az adott idopillanatokban.
Viszont egy jo vegfoknak mindenfele vedelem aktivalasa nelkul szolgaltatnia kell a tablazatban olvashato pillanatnyi ertekeket. Durva tularamnal, rovidzarnal persze johet a vedelem, de ez nem az az eset: ahogy SPafi is irta, a valos hangdobozok eseten siman elojonnek ezek a szelsoseges erteku, magas aram es feszertekek > disszipaciok (lsd. tablazat: 200W folotti teljesitmeny is disszipalodhat egy tranyon!).
Altalaban HIFI-nel 45°-os, PA-nal 60°-os fazistolassal szoktak szamolni. Ja, es HIFI-nel esetleg lehet csak a 100mS-os SOA ala tervezni, PA-nal meg komoly HIFI es studio vegfoknal a DC-SOA ala kell tervezni.
En speciel a legbiztonsagosabb esetre tervezek: 60°, tapfesz+10%, DC-SOA.
Aztan meg persze a meghajtasnal is szamolni kell SOA-t... Meg megfeleloen kell meretezni az I/V vedelmet... Es meg johet a vegfok tobbi resze... Szoval jo erositohoz sok tapasztalat, munka, es szamolgatas kell!

Minden jot!


szomb. márc. 17, 2007 13:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ja még valami: A quad esetében a visszahajlást lehet fokozni a 15k-s ellenállás cseréjével, (ha nincs fullra hajtva akkor nem rontja a hangját érezhetöen) Ebben az esetben pedig jelentösen csökken a teljesítmény csúcsértéke a tranyón. Szerintem akár a 100%-ig biztonságos SOA-ba is be lehet szorítani - persze nagy teljesítmény esetén ennek jóval nagyobb torzitás az ára. Bár igen nagy hangerön a fül akkorát torzit hogy ez fel sem nagyon tünik, és csak "gonosz" :) hangsugárzókkal fog elöfordulni.


szomb. márc. 17, 2007 10:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
SPafi írta:
...... Pl. 50 V tápfesz, és 6+j*6 ohm impedancia mellett max. kivezérlésnél 200 W fölötti teljesítménycsúcs jön létre a tranyón. Ez azért elég gonosz egy 100 W-os tranyónak.


És rövidzár esetén mekkora ugyanez a teljesítménycsúcs a tranyón?

Sztem amekkora áramnál határol a végfok * 50V. A quad esetén a visszahajló karakterisztika miatt kb. 3,8A. Ez közel 200W-os csúcs . Jól tévedek? Ha áramgenerátoros lenne a limit akkor nagyobb áram is folyhatna rövidzárban.

A gyakorlatban a táp kicsit lecsökken nagy terhelésnél, és a füll rövidzár, ill. a legkedvezötlenebb impadanciaviszonyok sem olyan gyakoriak. Általában zenével van hajtva a végfok. Valószinüleg ezért nem volt gond a teljesítménycsúcsokkal. A nagyobb teljesítményü tranyók nyilván üzembiztosabbak, ezt senki sem vitatja. Ami 2SD mellett szól, hogy végülis bírta a strapát, és kellemes hangja van a végfoknak.

Egyébként akkoriban egy gyakorlati dolog adta az ötletet erre a tranyóra,
(miután pár még eredeti BD-t is sikerült kinyírtunk a teszttel) Egy ismerösöm egy régi NAD erösítöt javított, amiben ilyen végtranyók voltak. Asszem talán 70..80W-os lehetett, de meglepöen kicsi volt benne a hütöborda, és iszonyatosan forró lett menet közben. De sosem volt vele gond (a javítás nem végfokhiba miatt volt), az illetö szerint nagyon szivós tranyók. Akkoriban elég drágák voltak ezek a tranyók, de belepróbáltam 2db-ot a quadomba (ismétlem ez már kb. 11 éve volt) és úgy találtam, hogy így nekem otthoni használatban nem akarnak és nem fognak eldurranni, azonkivül a hangminöségével is elégedett voltam. Persze az alsó végtranyót lassítani kellett egy kondival, ez rajta is van a nyákon.


szomb. márc. 17, 2007 10:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Hello,

Mivel itt jol ossze van szedve a dolog nem kell kisregenyt irnom... Itt a ket link:
(angolul)
http://sound.westhost.com/soa.htm
http://sound.westhost.com/patd.htm


szomb. márc. 17, 2007 0:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Egy valós hangszóró durvább terhelés lenne mint az időszakos rövidrezárogatás?


Ez attól is függ, hogy hogy van beállítva az áramkorlát, de nem is ezt mondtuk. A terhelés és a jel együtt határozza meg az igénybevételt. Egy mély frekis jel rosszabb, mint egy 1 kHz-es, egy komplex terhelés rosszabb, mint egy ohmos, és egy 70 %-os kivezérlés általában rosszabb, mint a túlvezérlés. A zárlat elég durva terhelés, de ha csak rövid időkre zárogatod, 1 kHz-en, az úgy messze nem a legdurvább.

A legdurvább amivel találkoztam, az az, amikor két végfokot sztereo jellel hajtanak, a kimeneteket meg összekötik (véletlenül). Na ha ezt is kibírja, mondjuk egy bulin keresztül, akkor OK! 8)

Idézet:
Nem annyira gonoszak azért azok a hangsugárzók


Már amelyik. De egy erősítőt úgy kell méretezni, hogy mindegyik hangszóróval jól üzemeljen. Pl. 50 V tápfesz, és 6+j*6 ohm impedancia mellett max. kivezérlésnél 200 W fölötti teljesítménycsúcs jön létre a tranyón. Ez azért elég gonosz egy 100 W-os tranyónak.


pén. márc. 16, 2007 22:40
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Egy valós hangszóró durvább terhelés lenne mint az időszakos rövidrezárogatás???? Szerintem nem kellene ilyen sarkosan hozzáállni a dolgokhoz. Nem annyira gonoszak azért azok a hangsugárzók :D :D :D


pén. márc. 16, 2007 20:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
sixtek írta:
Idézet:
úgy teszteltem, hogy enyhén túlvezérelve járattam 1kHz-es szinusszal, ellenállásra - és menet közben időnként rövidre zárogattam a kimenetet


Ez a teszt sajnos nem sokra jo.


Egyetértek. Ennél durvább terhelések is előfordulhatnak a gyakorlatban. 1 kHz-en kiátlagolódnak a teljesítmények, így sokkal többet bír, mint 30 Hz-en induktív terhelésre, vagy akár DC-n (offset + kemény zárlat). A túlvezérelt szinusz egészen kellemes jel egy erősítőnek, pláne ohmos terhelésen.


pén. márc. 16, 2007 20:01
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ma már lehet, hogy én sem ezt tenném bele. Bár lehet, hogy nem is quadot építenék. Az az ezres nem sok egy jobb tranyóért, de azért nem olyan rossz az a 2SD sem. Viszont ha már megvan a tranyó akkor kipróbálnám, hogy bírja-e. Persze műterhelésre, és persze a hangfalvédő igen erősen ajánlott, nemmcsak quadhoz, hanem bármilyen végfokhoz.


pén. márc. 16, 2007 18:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Bocsi Skori, azert ne vedd ugy hogy lehulyeztelek! Remelem nem sertettelek meg... :oops:
Biztos megvolt ra az okod, hogy ezt hasznaltad.

Idézet:
úgy teszteltem, hogy enyhén túlvezérelve járattam 1kHz-es szinusszal, ellenállásra - és menet közben időnként rövidre zárogattam a kimenetet


Ez a teszt sajnos nem sokra jo.

Idézet:
Ja, nem gerjed.


Mazli. :wink:

Tovabbra is fenntartom, hogy ha vki tutira akar menni, ne hasznalja a tranyot. Foleg, ha lehet sokkal jobbat kapni, ami raadasul eredeti is.

De tanulva Skori peldajabol: eredeti tranyoval jol megy a vegfok.

Mindenesetre en DC-SOA-ra meretezek, mivel nem szeretem a meglepesteseket. Meghat mikor 10-20 ezer Ft a halozati trafo, akkor nem 500Ft-on kell a vegtranyokbal sporolni.


pén. márc. 16, 2007 18:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nekem 96-ota megy a quadomban a 2SD1047, úgy teszteltem, hogy enyhén túlvezérelve járattam 1kHz-es szinusszal, ellenállásra - és menet közben időnként rövidre zárogattam a kimenetet. Kb. 1 óra szadizás után már az egész erősítő doboza forró volt - de nem szállt el semmi. Ja, nem gerjed.
Biztos "hülye" voltam, igaz lassan 11 éve - de ezt a hülyeséget nem bánom....
Kép


pén. márc. 16, 2007 18:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Szia,

A SOT-93 helyere be lehet paszirozni TO-264-es tokot, ha van egy kis hely.
Ebben az esetben ajanlanam az MJL21193-at. Ez az egyik legjobb tranyo a vilagon hangrfekis celra. Igaz, darabja 1000Ft, de tobbet er egy ilyen tranyo mint ket 500Ft-os parhzamosan...
Ha ezt a tranyot teszed be es figyelmesen van megepitve az erosito, akkor a vegfok kinyirhatatlan lesz. Legalabbis a vegtranyok nem fognak meghalni...

Jo munkat!

UI.: 21193-at eredetit kapsz a budapesti Lomexben, vagy a Hqvideo-nal.


pén. márc. 16, 2007 16:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 04, 2004 14:02
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Köszönöm a gyors válaszod!

Az a gond az MJ-kel, hogy a nyák nem TO-3-as tokozáshoz van kialakítva.
Esetleg tudnál ajánlani valami SOT-93-as tranyót?
(8 Ohmon járatnám és nem hajtanám ki 100W-ig.)


pén. márc. 16, 2007 14:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Szevasz,

Mindket BD242C eredeti (onsemi es Fairchild).
A BD249C hamis.
A 2SD1047-bol mind hamis.

Egyebkent erdekes, hogy nehany hulye 2SD1047-et ajanl a Quad405-be... Gondolom neked is ajanlotta valaki. Sajnos jol atvagtak :(
A 2SD1047 SOA-ja (biztonsagos mukodesi tartomany) tul alacsony, de mar onmagaban a disszipacio sem eleg.
Tisztan rezisztiv terheleshez jo, tehat muterhelesen jaratva nem szallna el a vegfok. Egy hangdoboz mar komplex, igy fazistolast okoz... Nemi szamolas bebizonyitja, hogy 45 vagy 60 foknal mar elszall a tranyo.
Ezenkivul a 2SD1047 tranzitfrekije tul magas ehhez az alkalmazashoz (a 6,9uH+22ohm tagok pont a Dumper-fokozat "lassitasara" vannak ott!).
Ha egy par tranyoval akarod meguszni, akkor MJ15003-at vegyel, 700-800Ft/db. Lomexben, Konthaban pl. van eredeti, vagy a Hqvideoban a dragabbik is eredeti. Ez 3MHz-es, 250W-os, 140V-20A-es tranyo (utobbiak csak hataradatok persze!), a SOA-ja meg egyszeruen kituno!
Ha meg 4ohm-on is akarod hasznalni (150W-200W-RMS), es tutira akarsz menni, akkor 4db MJ15003 kell a Quadba.

Remelem tudtam segiteni.


pén. márc. 16, 2007 13:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 04, 2004 14:02
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni, vettem egy pár 2SD1047-t a Hqvideó-nál, a drágábbik fajtából (-SAN), de nem vagyok biztos benne, hogy eredetiek.
Quad-ba lenne, eddig még nem mertem beépíteni őket.

A kép:
http://elektron.uw.hu/tranyo.jpg

És a kép alján látható BD-kről van valami véleményetek? A középső gondolom eredeti.

Előre is köszi

Üdv


pén. márc. 16, 2007 13:03
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Úgy elég sokba kerül


A leégett hangszóró és a tönkrement végfok javítása sokkal drágább, főleg ha beleszámítod az idődet is! Nincs más módszer. Hacsak az nem, hogy ne vegyünk hamis tranyót, és akkor bízhatunk a gyári mérésben!


vas. márc. 11, 2007 10:40
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hogy lehet a SOA-t mérni? 1 félvezetö 1 (na jó szerencsésebb esetben néhány) munkapont ellenörzésére, hogy bírja-e? Úgy elég sokba kerül :), van más módszer is?


vas. márc. 11, 2007 10:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Golax!
Idézet:
a sajátom is jól megy, illetve láttam egy kb 5 éve felújított cuccban, amit a tulaj elég rendesen kihajtott órákig és működik

Lehet hogy adott esetben jól megy, de semmi garancia rá, hogy zárlatban, vagy kis frekis komplex terhelésen is túléli. 150 Ft-ot pedig nem éri meg spórolni, ha egy kicsi esély is van, hogy utána javíthatod a végfokot, meg a hangszórót.
Idézet:
szal lehet h nem gyártják de egész jól hamisítják

Mérd le a SOA-t! 60 V-on sokkal kisebb teljesítményt bír ki, mint az eredeti.


szomb. márc. 10, 2007 17:47
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Rakjál.


szomb. márc. 10, 2007 16:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 07, 2006 15:26
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: kalászcity
Hozzászólás 
Sziasztok!

Vettem a HQ videoban 2 db STK 4040XI hibrid ic-ét! Egy forumtársunk szerint hamisak. Én hiszek neki ezért mondom hogy ott hamis STK-ák is lehetnek.

Képet rakjak fel?

üdv: SRG


szomb. márc. 10, 2007 14:52
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 353 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 44 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség