Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 8:09



Hozzászólás a témához  [ 105 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3
230V AC villanymotor fordulatszámszabályzása 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Nem tudom, hogyan tudnám meghatározni (analfabéta vagyok e téren), milyen motor van a gépben. Ez van a címkéjén:

~230V 50-60Hz
500W 2.3A

A robbantott ábra alapján esetleg?
(Néztem a szellőzőrácsokat, azokon keresztül nem látom a kommutátor részt.)

http://i56.photobucket.com/albums/g199/ ... metabo.jpg


kedd szept. 26, 2006 20:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Albino Lynx írta:
Mennyibe kerül egy ilyen egység?

A piszolyfúrógépben milyen szabályzó egység van? Azt nem lehetne átültetni pl. egy olcsóbb gépből?


Ameddig nem tudjuk milyen tipusu motort kellene szabályozni, a többi kérdés tulajdonképpen értelmetlen. Amúgy meg csak józan paraszti ésszel: próbáld ki, ha megy úgy akkor ok., ha nem akkor keresel más megoldást.


kedd szept. 26, 2006 20:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Mennyibe kerül egy ilyen egység?

A piszolyfúrógépben milyen szabályzó egység van? Azt nem lehetne átültetni pl. egy olcsóbb gépből?


kedd szept. 26, 2006 19:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Persze, hogy megoldható: ha aszinkron motorról van szó akkor veszel egy frekvenciaváltós szabályzót bekötöd, használod... Ha netán sokkolna az ára, akkor másik motort kell választanod. Ha kefés motorról van szó akkor lehet valamilyem módszerrel figyelni a fordulatszámot és az alapján szabályozni, így teljes nyomaték megtartható, kisebb fordulatszám mellett is. Vagy 25 éve faterom épített ilyesmit a multimax fúrójához, a tirisztoros szabályzó ki volt egészítve egy trükkös izzólámpás optocsatolóval ami a fúrógép karakterisztikáját annyira kompenzálni tudta, hogy alig változott a fordulatszáma a terhelésre. Persze nem két perc volt bejátszani a szerkezetet, hogy jól menjen. Ma már talán korszerübb módszerekkel is meg lehetne csinálni.


kedd szept. 26, 2006 19:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 230V AC villanymotor fordulatszámszabályzása
Sziasztok!

Van egy kézi szerszámgépen, nevezetesen egy metabo egyenes csiszoló (lyukköszörű), amit egy hobby cnc marógép marómotorjaként szeretnék használni. Tervezőink a metabo-nál azonban nem raktak gyárilag a gépbe fordulatszámszabályzó elektronikát. Más gagyi gépeken persze látom, hogy van 5-6 féle fordulatszám tartomány.
Egyik kedves barátom rögvest épített egy áramkört, amivel ugyan szépen tudom csökkenteni egy potméterrel a fordulatszámot, a motor nyomatéka drasztikusan lecsökken. Ha jól értettem egy triac-os szabályzás.
Megoldható lenne a minimális nyomatékveszteséggel járó fordulatszámszabályzás? Olyasmire gondolok, mint pl. ami a pisztolyfúrógépeken van.

Ui.: ha a szabályzás, szabályozás lenne, akkor elnézést kérek a műveletlenségem miatt! :oops:


kedd szept. 26, 2006 19:14
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 105 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 87 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség