Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. máj. 12, 2024 8:32



Hozzászólás a témához  [ 59 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Elektrolízises lánghegesztő 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A ruszki cuccban 3-4V az üzemi cellafesz, és párhuzamosan vannak. A soros nem jó, mert ha egy kicsit aszimmetrikus a cellák feszültsége a nagyobb feszültségű magára veszi a teljesítményt, és az elektrolit megeszi a lemezt. Ha nem hiszitek próbáljátok ki. Egy autós vízbontóval az ismerősöm igen megszívta emiatt. (abban KOH oldat van)

Beszéltem egy galvános emberkével, aki javított is ilyen bontót. Két U alakú, illetve körcikk alakú elektróda van, koncentrikusan egymásban. Azért nem teljes kör, hogy az elektrolit áramolni tudjon. A megfelelő ionvezetéshez mozognia kell a löttynek. Ahol az oxigén fejlődik az rozsdamentes lemez, a hidrogén oldal sima vaslemez. (érdekes mi?)

2 db elég morcos trafó van benne, meg grécek, gondolom 3-4V-on a hatásfok nem túl fényes :) Úgyhogy kapcsolóüzemű cucc rulez, de nem a 12V-os részét hanem az 5V-ot kell használni a PC tápnak. Az kapcsiból 20A-t is lead.


szomb. aug. 11, 2007 7:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. feb. 06, 2006 22:46
Hozzászólások: 68
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
T68m,

teljesen igazad van, de nekem úgy tűnt, hogy a sok kis cella elkészítése macerásabb.
Talán a legegyszerűbb 1 vagy több szigetelőanyagból készült vályú, amibe keresztben bele lehet rögzíteni a rozsdamentes lemezeket, és a vályúk két végére mehet azegyenirányított 230 V.
Lehet hogy tévedek, de nekem úgy túnt, hogy jó kis súlya lesz az egységnek, és a vályúk elkészítésével is jól el lehet tölteni az időt, persze csak egyszer kell elkészíteni, az is igaz. Bár ha igaz, lehet szerezni vékony lemezeket is, azoknak kis súlya van.

Én inkább a kisebb feszültségre és a nagyobb áramsűrűségre koncentráltam.

Ja, és közben eszembe jutott egy dolog: lehetne az elektrolizáló cellába rozsdamentes szunyoghálót használni elektródáknak, távtartónak pedig sima műanyag szunyoghálót. A négy réteget mondjuk hengerré csavarni, ez jó nagy elektródafelületet adna.
A vályús módszert is ki lehetne alakítani ilyen szúnyoghálóval: a hosszú vályút műanyag lemezekkel felosztani sok részre, és a szúnyoghálót fordított U alakban ráhelyezni a térelválasztó műanyag lemezekre.
Most jut eszembe, hogy volt egy ''minimál'' verzió ötletem is: erősebb falú műanyag zacskókat egymás mellé helyezni, bele a NaOH oldat, és a szúnyoghálóval fordított U alakban összekötni az egymás meletti zacskókat az elektrolízishez.
Ha jól emlékszem, az eladónő nem tudta megmondani, hogy a fém szúnyogháló rozsdamentes-e, amit az Astoria közelében lévő barkácsboltban árulnak, így egyenlőre nem vettem.
Vagy amit fentebb írtam, nagyon vékony rozsdamentes lemezből is el lehetne ezt készíteni. Utána kéne nézni, hogy mi a legvékonyabb lemez, ami kapható a közelben.

Csak hát valahonnan meg is kéne finanszírozni ezeket a ''találmány''-okat. :lol:


szomb. aug. 11, 2007 0:06
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
spark2 írta:
...


mivel itt nem kell túl precíz és gyors szabályozás, ezért felesleges a kapcsolóüzemmel szórakozni. Akár egyetlen tranzisztor is lehet ki és bekapcsolni aszerint, hogy kell-e a nafta vagy sem. Sőt, nagyon még trafó sem kell, ha ki tudsz alakítani elég sok cellát sorbakötve. Ezt pedig triakkal vagy sztr-el egyszerűen ki/bekapcsolgathatod.


pén. aug. 10, 2007 23:04
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. feb. 06, 2006 22:46
Hozzászólások: 68
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ilyet én is akarok építeni, de a teljesítmény-szabályozás miatt kapcsolóüzemű táppal akarom majd megvalósítani.

Néhány kisérletet már végeztem az elektrolízissel. A legkissebb cella tömény NaOH oldattal építhető meg, ehhez rozsdamentes acéllemez elektródákat használtam. Az elektródákat 0.1 mm távolságra raktam egymástól, úgy, hogy műanyag kávéspohár falából kivágott kis darabokat használtam távtartónak a lemezek között.
Ha jól emlékszem, 2,5 A / cm2 áramsűrűséget értem el így.
Próbáltam az oldatba több lemezt is berakni, 12 V-on (PC táp) 4 lemez, de csak az első és utolsó lemezen fejlődött gáz, vagyis négy külön edénybe kell helyezni az elektródapárokat, de szerintem egy apró lyuk lehet az edények oldalán, hogy az elfogyó víz egy nagyobb külső tartályból (ami hűti is a rendszert) folyamatosan pótlódni tudjon.

Más oldatok legfeljebb tizedannyi áramsűrűséget adtak, bár nem mérgezőek. Ha jól emlékszem Ca(NO3)2-vel és timsóval is végeztem próbákat.

Akkusavval is csináltam egy-két próbát, de az megeszi a rozsdamentes acéllemezt is, annak saválló acél kell.

Tervezek egy olyan akciót, hogy PC-tápot átalakítok úgy, hogy csak 12-V-os kimenete legyen, és szabályozható legyen a kimeneti fesz. Ezzel meglenne a szabályozható tápegység, mert 4 PC táp már 1 kW-ot le tud adni.

Találtam kész készüléket is, ha jól emlékszem a németek csinálják, majd előkeresem a leírást meg a címet. Kb. 250 eFt az ára.

Eddig a munkahelyemen barkácsoltam, de most úgy néz ki, hogy drasztikusan csökkentik a rendelkezésemre álló helyet, szóval ha már kedvem szottyan az újbóli kisérletezésre, nincs hely, ahol csináljam.

Meg sajnos van most 4 téma, ami jobban érdekel. :lol:


pén. aug. 10, 2007 22:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Egyenáramot kell desztillált vizen keresztül vezetni. Az elektródák rozsdamentes acél lemezek. A fejlődő hidrogén-oxigén keveréket visszaégés gátlón kell keresztül vezetni, a keveréket bele kell vezetni egy acetilén-oxigén keverő szárba, és már lehet is hegeszteni vele. Amúgy 230V-ot szoktak egyenirányítani és azt kötik rá több száz rozsdamentes acél lemezre, így elhagyható a nehéz transzformátor. Ahhoz hogy hegeszteni lehessen vele, általában 1,5-2kW-ot kell hogy felvegyen a berendezés, mert az fejleszt elegendő mennyiségű gáz keveréket. A youtube-on van róla pár videó, hogy egy **** erre alapított céget, és ilyen berendezéseket gyárt nagy pénzekért. Van egy weboldala is, de most nem jut eszembe a címe. Rajzot még én sem találtam az ilyen berendezésről de nem nehéz elképzeni hogyan néz ki. Van egy oldal ahol ilyen berendezésekhez adnak el építési tervrajzokat. Azt hiszem ez lesz az egyik oldal, de fel lett újítva: www.brownsgas.com


kedd aug. 07, 2007 19:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Pedig mar ki volt targyalva forumon...

Roviden: villannyal vizet bontasz,
a keletkezett gazzal hegesztesz...

Nem butasag szerintem, mindketto
elonyet es hatranyat otvozi egyben...


kedd aug. 07, 2007 18:14
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. jún. 29, 2007 21:19
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Az inverteres kézi hegesztő topikon van egy kisebb fajta leírás de sajna nem sok műszaki adatot tartalmaz. Én is probálkoztam a google-val de nem jártam sikerre.l


kedd aug. 07, 2007 17:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hát, én el nem tudom képzelni, hogy ez milyen készülék lehet :shock: :shock: Googlével sem találtam semmit


kedd aug. 07, 2007 17:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. jún. 29, 2007 21:19
Hozzászólások: 5
Hozzászólás Elektrolízises lánghegesztő
Sziasztok nagyon érdekel ez a téma de sajna nagyon keveset tudok rólla.
Ha valaki meg tudná egy ilyen készülék leírását megszerezi, vagy már épített ílyet és tapasztalatait megosztaná az nagy segítség lenne előre is köszönöm!


kedd aug. 07, 2007 16:40
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 59 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 27 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség