Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 12:26



Hozzászólás a témához  [ 54 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
TFT kijelzők működése, illesztése uController-hez 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Hehe :D Nos ez a kijelző a videókártyás mókához máris nem lesz jó,vagyis sosem lesz színhelyes kép,ha párhuzamosan kéri a szineket 18db dróton.

sorszinkron=hsync (horizontális szinkron..tudod mint a hor. a szkópokban)
képszinkron=vsync (vertikális szinkron..)

A hsync és a vsync ugyanúgy működik mint a monitoroknál,a kép rajzolását a vsync indítja,új sor rajzolását a hsync indítja.

Nemtudom mennyire ismered a TV technikát,így elég bonyolult elmagyarázni,próbálok valami közérthető oldalt találni,ahol le van írva,hogyan rajzolják a VGA monitorra a képet.

Itt is ugyanaz történik,csak a szinek digitálisan kerülnek át,és nem egy határozatlan felbontású analóg jelet rajzol a monitor,hanem szigorúan az órajel szerint veszi át a digitális szinértékeket.

Az órajel azért nagyobb mint amit számoltunk,mert az csak egy becslés.
Az igazi monitorok miatt rengeteget húzzuk az időt egy frame-n belül,a valódi kép rajzolása csak az idő egy részében történik,a többi az afféle "keret" illetve a sugár vízszintes és függőleges visszafutása,ezért amikor ténylegesen rajzolunk,jóval nagyobb frekvenciával kell az adatokat átadni,mintha az egész kép ideje a rendelkezésünkre állna az adatok átadására.
(ez így kicsit kusza,de nemtudom jobban megfogalmazni :oops: )

Sajnos úgytűnik az adatlapból,hogy szemét módon "beledrótozták" ezeket az időzítéseket,véletlenül se lehessen egyszerűen pl tévének használni,ott ugyanis sokkal kisebb sor és képfrekvencia adódik (nomeg interlace a képmegjelenítés,ami külön megcsavarja az egészet )

Én ebből indulnék ki a helyedben,ha már van VGA kép,akár monokróm,nekiállhatsz szívni a gyors órajeles képátvitellel:

http://webpages.charter.net/greener/electronics/video1/


csüt. nov. 01, 2007 21:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
MH írta:
Szerintem kb: 60*800*600*3=86.400.000 tehát mintegy 86megahertz minimum.
Hárommal szorozni azért kell,mert egyszerre csak egy színt visznek át tudtommal,tehát a 3 szín három lépésben kerül átvitelre,párhuzamosan,egymásután.


watt írta:
Ezeknek van három 6 bites bemeneti portjuk, ami az R,G,B színek intenzitását állítja be pixelenként,


Ezt megbeszéltük, tehát az órajel 50*800*600=24MHz 30Hz-en ez 14,4MHz. Ez már elég jó, és egy statikus kijelzésre, még ettől kisebb freki is elég lenne, ha a kijelző támogatná.

Érdemes a belinkelt adatlapokban is nézelődni.

MH írta:
Érdekes módon a sort már nem váltja magától,ha befejeztük a sor feltöltését szükség van egy sorszinkronra és a kép végén egy képszinkronra.


A képszinkron az melyik is?

A Horizontális és a Vertikális szinkron akkor hogyan is működik a TFT-nél?

Hogyan lehet a bal felső sarokra helyezni a pixelcímet?

Néhány kép hogy jobban megértselek. Kérlek hivatkozz a megfelelő részekre.
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/vezerles ... iagram.GIF
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/vezerles ... _labak.GIF
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/vezerles/idozitesek.GIF
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/vezerles ... Timing.GIF
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/vezerles ... Timing.GIF

Az első az, hogy úgy látszik az órajel 36MHz-nél nem lehet alacsonyabb? Ennek mi lehet az oka?


csüt. nov. 01, 2007 21:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ezek digitális jelek,nem tartom valószínűnek,hogy a drótok megszakadásától a kijelző károsodna.
Szakmámból eredően rengeteg félroncs széttúrt laptopot láttam már,akadt ahol rá kellet a gépre könyökölni,illetve ütni kellett,hogy legyen értelmes kép(megtörött a csuklóban a szalagkábel).
A kijelző ettől még működött.

A drótok megszakítása helyett inkább mérni kellene,kellően nagy sávszélességű szkóppal.
Nem akarom senki kedvét elvenni,de érdemes utánnaszámolni,60Hz-es képfrissítésnél,800*600 felbontásnál mekkora órajelfrekvencia is adódik.

Szerintem kb: 60*800*600*3=86.400.000 tehát mintegy 86megahertz minimum.
Hárommal szorozni azért kell,mert egyszerre csak egy színt visznek át tudtommal,tehát a 3 szín három lépésben kerül átvitelre,párhuzamosan,egymásután.

Erre való az órajel,ez mondja meg a kijelzőnek mikor kell a bejövő színadatot latchelni,illetve mikor következik a sorban a következő pixel.
Érdekes módon a sort már nem váltja magától,ha befejeztük a sor feltöltését szükség van egy sorszinkronra és a kép végén egy képszinkronra.

Elvileg ezt még a 100MHzes szkóp is mutatja,legalább valami maszatot,ha nem is éles négyszöget.
Sötét képnél a sor és képszinkron meg az órajel egyértleműen felismerhető,szines tesztábrákkal ugyanígy megkereshető a többi jel.

Kioltás,vagy sor és képvisszafutás itt a hagyományos monitorral ellentétben gyakorlatilag nincsen,de nem is okoz problémát ez a fajta "várakozás" amit a videokártya be fog iktatni a jelfolyamba,hogy az igazi képcsöves monitorok is képesek legyenek a képet kirajzolni.

Én kb ennyit tudok a dologról,de a videókártyát használó illesztéssel is roppant elégedett volnék..annak a meghajtását már könnyen lehet mikorokontrollerrel végezni.

Végülis az egyetlen esély,a közvetlen mikrokontrolleres megoldásra (?),ha lehetséges volna alacsonyabb frissítési frekvenciával (vagy sorfrekvencival,ahogy tetszik) rajzolni a képet.
Ebben nem vagyok biztos egyedül,hogy ezt a kijelző elektronikája is korlátozza-e.

Amit mindeképp be kell kötni fixen,az a háttérvilágítás drótjai illetve a vastag "földelőkanóc",különben a nagyfesz a jelvezetékek felé próbál utat találni esetleg és...pukk!


csüt. nov. 01, 2007 19:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás TFT kijelzők működése, illesztése uController-hez
Egyre olcsóbban lehet régi Laptopokat venni, akár bontóban, akár hibásan kéz alól, amikben a TFT kijelző működőképes.
Itt azok a kijelzők érdekesek, amelyek 12,1" alatti mérettel és max. 800x600 felbontással, valamint 6 bites színmélységük van, színenként.

Ilyet elég sokat lehet találni, ezek az un. 262ezer színű kijelzők.

Ezeknek van három 6 bites bemeneti portjuk, ami az R,G,B színek intenzitását állítja be pixelenként, valamint van órajelbemenetük, sor és oszlop szinkronbemenetük.

Azt még nem értem, hogy miként lehet a bevitt adatot a megfelelő pixelhez szinkronizálni, ezért is nyitottam ezt a topicot.

Belinkelek egy halom adatlapot, amikben le van írva a kommunikáció, és a különböző kijelzőknél ez nem nagyon, ill. egyáltalán nem tér el.
De mint írtam, nem értem hogyan választódik ki a megfelelő sor.

.......TFT Adatlapok........

Ezt a linket a prohardveren találtam, ahol több sikeres illesztést is leírnak PC-hez, amihez VGA kártya szükséges.
......Prohardver topic.......

Én inkább mikorvezérlőhöz illeszteném.

Nekem a meglévő TFT panellemmel vannak gondjaim. Nincs rá írva semmi, amivel azonosítani lehetne. Amit tudok róla az az, hogy egy COMPAQ LTE5300-as régi P1-es laptopban volt.
Itt van néhány kép róla (a képek 800kB-osak kb):
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0001_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0002_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0003_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0004_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0005_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0006_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0007_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0008_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0009_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0010_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0011_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0012_2.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0013_2.jpg

Ha valamelyőtök tudna infót adni róla, nagyon sokat segítene nekem!

Figyeljétek meg, hogy néhány vezetéken ferrit gyűrűk vannak. Jól sejtem, hogy ezek esetleg az óra, V és H szinkron vezetékek lennének?

Mi történne, ha működés közben ezeket a vezetékeket egyenként megszakítanám a funkciójuk kiderítése miatt? Sérülhet a TFT?

Azt is szívesen venném, ha találnátok oldalakat, azt belinkelnétek ide, hogy gyarapodjon a tudás! :)
Köszönöm!
watt


csüt. nov. 01, 2007 16:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 54 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 51 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség