Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 18:39



Hozzászólás a témához  [ 17 hozzászólás ] 
Toronyóra vezérlése, DCF 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2010 14:19
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás Hajtó vagy gátszerkezet?
Először is az a kérdés, hogy működik az óra.
Ez az "inga" hagyományos inga-e ami ugyanis egy gátszerkezeten keresztűl(racsnis kerék) engedi egyet-egyet lépni az órát, amit egyébként valami erő forgatni akar (rúgó vagy súly)
Vagy.. egy léptető szerkezet amit egyszer meglöknek, és a mágnes időnként megállítja...de meddig? ez a pontosság kérdése nem csak az impulzus szünet, ennek is pontosnak kell lenni. Biztos, hogy ezt fél másodpercig fogni kell?? fura egy lengő szerkezet lenne. érzésem szerint ez csak a lengést kéne segítse, hoy meglódítsa a mágnest és nem megállítsa.
Mennyit késik három nap alatt ebből könnyen kiszámolható, hogy igazam van -e.
Mennyi az inga lengésideje? Biztos hogy muszáj a két másodperces pulzus? kit zavar, ha 1 másodpercenként kap? akkor úgyis a másik oldalon van nem tudja megfogni.
Ezeket kéne előbb tisztázni
Üdv laca63


kedd ápr. 27, 2010 10:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Zorro2010 írta:
Jo reggelt,

este rajzoltam egy kapcsolást 2 FlipFlop-al és pár és kapuval. Bemenö jel az 1mp-es 0.5hosszú DCF jel.
Az egyik kimenetén az 1-5-9.. másodpercben lesz egy 0.5mp-es magas jel, a másik kimenetén meg 3-7-11..másodpercben. Tökéletes lenne a váltott vezérléshez.
Ez eddig rendben is lenne csak marad az eredeti kérdésem, hogy hogyan hajtsam meg a tekercset. (L298N-nel?)

Gondolom azért késett, mert az átmágnesezödés miatt az ingát nem abban a pillanatban engedte el amikor kikapcsolták a tekercset, hanem egy picit késve. Sajnos nem mértem meg az ellenállását.

@Galfy:
Valami hasonló, csak ez nem szereti az esöt:)


1. ha az ingát késve engedi el, attól az óra nem fog késni, legfeljebb fáziskésése lesz néhány tizedmásodpercnyi. Tehát ennél jobban kellene tudnia, hogy mi is volt a baj az átmágnesezõdéssel - ha ez egyátalán probléma volt vele, nem pedig arra fogták a más okból bekövetkezõ késést.
Tehát ezt mindenképp tudni kell ahhoz, hogy biztonsággal kijelenthessünk bármit is.

2. az eredeti kérdésedre visszatérve (ami eleve hibás), úgy kell meghajtani az l298n-el a tekercset, ahogy az az IC adatlapján szerepel: bekötöd valamelyik két kimenet közé. De köthetsz két-két kimenetet párhuzamosan is a nagyobb áramért - szintén ahogy az adatlap ajánlja.
(És még mellédobsz némi áramkört, ami biztosítja a megfelelõ bemeneti feszültséget, meg még valamit, ami a flip-flop jelébõl elõállítja az impulzust)


kedd ápr. 27, 2010 9:20
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2010 9:49
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Jo reggelt,

este rajzoltam egy kapcsolást 2 FlipFlop-al és pár és kapuval. Bemenö jel az 1mp-es 0.5hosszú DCF jel.
Az egyik kimenetén az 1-5-9.. másodpercben lesz egy 0.5mp-es magas jel, a másik kimenetén meg 3-7-11..másodpercben. Tökéletes lenne a váltott vezérléshez.
Ez eddig rendben is lenne csak marad az eredeti kérdésem, hogy hogyan hajtsam meg a tekercset. (L298N-nel?)

Gondolom azért késett, mert az átmágnesezödés miatt az ingát nem abban a pillanatban engedte el amikor kikapcsolták a tekercset, hanem egy picit késve. Sajnos nem mértem meg az ellenállását.

@Galfy:
Valami hasonló, csak ez nem szereti az esöt:)


kedd ápr. 27, 2010 8:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Ja, akkor ez az ablaktörlõ motoros technika :)


kedd ápr. 27, 2010 7:49
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Zorro2010 írta:
Minél tovább ment az óra annál jobban késett. Ahogy irtad beállították az idöt:)Pénz hiányában nem volt más választásuk.
Ha már sokat késett lemágnesezték a tekercset.

A tekercs 12V DC/2A. A DCF-böl meg TTL jön ki.


Nem értem hogyan késhetett, ha egyszer pontos órajelet kapott. Ha pedig nem volt eddig pontos az órajel és azért késett, akkor mi köze ehhez a mágnesezõdésnek?

A tekercs ellenállását megmérted?


kedd ápr. 27, 2010 5:16
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2010 9:49
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Minél tovább ment az óra annál jobban késett. Ahogy irtad beállították az idöt:)Pénz hiányában nem volt más választásuk.
Ha már sokat késett lemágnesezték a tekercset.

A tekercs 12V DC/2A. A DCF-böl meg TTL jön ki.


hétf. ápr. 26, 2010 21:15
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Zorro2010 írta:
Mint ahogy írtam, eddig is volt átmágnesezödés. 2-3 naponta állították az órát:)


Eddig is elolvastam, de mit állítottak 2-3 naponta az órán??? Az idõt? De az hogy van összefüggésben az átmágnesezõdéssel? Vagy lemágnesezték a tekercset?

Egyébként milyen feszültséget és áramot igényel a tekercs? És milyen ad ki a DCF?


hétf. ápr. 26, 2010 20:52
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2010 9:49
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Mint ahogy írtam, eddig is volt átmágnesezödés. 2-3 naponta állították az órát:)
Ha úgy egyszerübben megoldható és valamilyen formában segít az átmágnesezödés ellen természetesen tökéletes lenne.


hétf. ápr. 26, 2010 20:48
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Jó, akkor ez világos. Bár az az elektronika, ami megcsinálja a kétmásodperces jelet, az önmagában lesz olyan "bonyolult", mintha nem lenne órajeled. Na, de ezen lépjünk túl. Az átmágnesezõdés dolgot még mindig nem értem. Eddig is volt? És mit csináltak vele? És mi lenne, ha az egyik két másodpercben az egyik irányba kapná a mágnes az áramot a következõ két másodpercben pedig a másik irányba?


hétf. ápr. 26, 2010 20:37
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2010 9:49
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Köszönöm az eddigi érdeklödést:

@T68m:
Éppen ez a kérdés, eddig 2mp-ként kapott egy fél mp-s jelet. Addig a fél mp-ig a mágnes be volt kapcsolva és tartotta az ingát. Aztán lendült egyet...Most meg a DCF-töl "csak" egy másodpercenként jön egy fél másodperces jel. Ezt kell átalakítani, hogy maradhasson a 100 éves mechanika.
Korábban is volt átmágnesezödés, 2-3 naponta kellett az órát állítani. Ezt próbálják most így kijavítani.

@Galfy:
12V egyenáram kell az elektomágnesnek és az óra megy "róla" nem a harang:)


hétf. ápr. 26, 2010 20:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Az a gond szerintem, hogy hogyan kell lengetni a harangot...
Ezt legtöbbször egy elektromágnessel szokták megoldani. Mechanikai lengõrendszer :)
tipikusan 230VAC táplálással. Mondjuk higanykapcsoló mint vezérlõszerve, elektromágnes mint beavatkozószerv és a szakszemélyzet, nevezzük "harangozó"-nak :) kezeli az egyetlen kezelõszervet (régebben kötél, de ebben az esetben egy kapcsoló).
Mostanság kapcsolóórát szokás feltenni a költséges élõmunka kiváltására...
A lengetést szerintem nem az óra szokta csinálni (vagy már túlhaladott rajtam a technika :) ).
Mekkora pl. a harang lengésideje?
Az elektromágnes milyen táplálást kap (AC/DC, hány volt, direktben vagy erre is van vezérlés)?
Simán kapcsolóval vezérelve csak a mágnest (vagy a dobozt), tudsz harangozni??


hétf. ápr. 26, 2010 18:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Zorro2010 írta:
Ez egy nagyon régi óra amit leegyszerüsítve egy elektromágnes hajt. Eddig 2mp-s 0.5mp hosszú jelet kapott. Ezzel tökéletesen de nem pontosan elketyegett.

Beszereltek egy DCF-et, amiböl csak az mp jelet vették ki. Így van egy pontos 0.5mp hosszú másodperces jelünk.

Viszont ezt át kellene alakítani és az elektormágnest meghajtani:
-Két másodpercenként kiadni a 0.5mp-es jelet.
-Ezek között egy "kis" ideig az elektomágnest forított polarítással bekapcsolni. Ez segít-e az átmágnesezés ellen vagy nem az egy másik történet.


Igen, de ez így tök hü.lyeség. (hisz pontos másodperc órajelet egy kvarckristállyal is el lehet állítani, fillérekért) Bár, ha ingyen volt a DCF, akkor tökmindegy.

Az se értem, ha eddig "2mp-s 0.5mp hosszú jelet kapott" ami - ugye - legalább 2,5mp, azt hogy lehet helyetesíteni másodperces jellel? Tehát eddig csak kétmásodpercenként kapott impulzust?

A te általad kért dologot én uC-el oldanám meg. Bár ezt az átmágnesezõdéses dolgot se értem, eddig nem mágnesezõdött át?


hétf. ápr. 26, 2010 17:22
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2010 9:49
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Ez egy nagyon régi óra amit leegyszerüsítve egy elektromágnes hajt. Eddig 2mp-s 0.5mp hosszú jelet kapott. Ezzel tökéletesen de nem pontosan elketyegett.

Beszereltek egy DCF-et, amiböl csak az mp jelet vették ki. Így van egy pontos 0.5mp hosszú másodperces jelünk.

Viszont ezt át kellene alakítani és az elektormágnest meghajtani:
-Két másodpercenként kiadni a 0.5mp-es jelet.
-Ezek között egy "kis" ideig az elektomágnest forított polarítással bekapcsolni. Ez segít-e az átmágnesezés ellen vagy nem az egy másik történet.


hétf. ápr. 26, 2010 14:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Zorro2010 írta:
Eksö lépésben nem akarnak az óramûhöz hozzányulni, csak a vezérléssel próbalkoznak...kevés a pénz:)

pl. egy L298N-nel megoldható lenne?


Én konkrétan még a feladatot sem értem.... Meg azt se, ha van óra, de nincs vezérlés, akkor a DCF (vevõt vagy mit) miért rendeltétek meg? Tehát konkrétan írd le, hogy mit szolgáltat a DCV vevõ vagy vezérlõ és mit vár az óra!

Összeszinkronizálást is meg lehet oldani hazilagosan a mutatók érzékelésével. Pl. mágnessel és hall szenzorokkal.


hétf. ápr. 26, 2010 13:31
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2010 9:49
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Eksö lépésben nem akarnak az óraműhöz hozzányulni, csak a vezérléssel próbalkoznak...kevés a pénz:)

pl. egy L298N-nel megoldható lenne?


hétf. ápr. 26, 2010 11:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4778
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás 
Szerintem nem az óra meghajtása a probléma, hanem a pontos beállítás. A régi óraművek általában nem rendelkeznek ilyen lehetőséggel, ezért költséges dolog az óramű átalakítása.


hétf. ápr. 26, 2010 11:30
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2010 9:49
Hozzászólások: 7
Hozzászólás Toronyóra vezérlése, DCF
Sziasztok,

egyik falucska toronyóráját modernizálták, kapott egy DCF vezérlöt. A DCF-t beépítö cég egy vagyont kérne, hogy a jelenlegi óramüvet hozzáillessze a DCF-hez. Öszintén nem értem miért kérnek erre a problémára egy vagyont, de ök tudjak:

Az órat("egy sima ezeréves vasmagos tekercs") egy 2mp-s 12V-os impulzus hajtja. Az impulzosok szélessége 0.5mp

A beszerelt DCF vevö egy 1mp-s jelet ad ki.
Ezt a bejövö impulzust kell átalakírtani ugy, hogy minden 2. másodpercben kapjunk egy 0.5mp hosszú jelet.

Sajnos a vasmag hamar átmágnesezödik, ugyhogy kitalálták, hogy a 2 mp-s jelek között egy "pillanatra" fordított polaritással adjunk neki feszültséget.

Én egy számlálóra gondoltam ahol minden páros mp-ben kiadjuk a tekercsnek a vezérlést és minden páratlanban a tekercs polaritásának átváltását vezéreljük. De hogyan?

Köszönöm mindenkinek.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zorro2010 hétf. ápr. 26, 2010 16:05-kor.



hétf. ápr. 26, 2010 10:38
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 17 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 38 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség