Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. máj. 06, 2024 9:49



Hozzászólás a témához  [ 74 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Léptetőmotor vezérlés. 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. máj. 28, 2005 12:16
Hozzászólások: 315
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
infrared írta:
Tehát a háromszögek csúcs megy a kimenetre és az alapja a bementre ill összekötöm a diódát végeit és oda a táp? Tehát a 2068os ami teljes más lábkiosztású, az ezek alapján beköthetem?


Igen, ezek alapján, az általad írt módon azt is be lehet kötni, a megfelelő lábakkal. Viszont arra figyelj, hogy a tápot a motorokhoz is oda kell kötni, ahogy az ULN2003-as rajz jobb oldalán is van!


pén. máj. 14, 2010 18:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Van két IC: ULN2003 és ULN2068

A 2003-as lábkiosztását innen tudom:
http://electronics-diy.com/electronics/ ... _motor.jpg
Tehát mi a ki és bemenet és hol a föld és tápfesz.

De a másik 2068asért nem tudom, van róla datasheet, az előző 2003as alpját ki tudom következtetni? Tehát a háromszögek csúcs megy a kimenetre és az alapja a bementre ill összekötöm a diódát végeit és oda a táp? Tehát a 2068os ami teljes más lábkiosztású, az ezek alapján beköthetem? Az utóbbi 0.5A helyett 1.5öt is bír és négy transzisztor van 7 heylet benne.


pén. máj. 14, 2010 13:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:roll: talán a legegyszerűbb a hagyományos technika(ld.roboron írógép.-Bár nem a legjobb mert a KGST-ben szokásos kell abba anyag technológia)5 db tranyó Többnyire:4PNP +1NPN.(ez utóbbi adja neki a negátos feszítést (avagy fordítva is tervezheted) 4N-es egy P-s tranyó és egy közbenső inverter(7406) amit eredetileg arra találtak ki abban hogy ne a PIO kimenetét vágja tönkre az esetleges szorulás vagy zárlat.Ez egy kimondottan párhuzamos meghajtásos megoldás.A tranzisztorok valami orosz KT6.. akármik..anno a TIP125-122 párosítással helyettesítettük.
Ha,még lehet ilyeneket kapni a te motorodhoz még komoly hűtés sem kell a tranyókra.ezek manapság minden bontóban kaphatóak.
Aztán van ilyen pl ULN2803 ez gyakorlatilag 2-2 Darligton pár tömbösítve
Más módon is megodható,a dolog van vezérlő-meghajtó IC-is hozzá..
de Gugli a legjobb mindenes!


szer. máj. 12, 2010 17:45
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 23, 2006 9:19
Hozzászólások: 481
Hozzászólás 
Sziasztok!

Van egy halom léptetőmotorom. Kör és négyzet alapúak, 4 és 6 kivezetésesek is. 1.8fokos (200lépés/n) a legtöbb, de van gy 0.9-es és durvábbak is.

Itt van egy amit a száma alapján találtam a neten, ígyn em kell lefotózni az enyémet:-)
http://www.bytefixx.com/ebay/awe552.jpg

Már a 6 kivetetéses motoromat kiméregettem. A fekete-fehér a két közös és össze is kötöttem és egy 4.5V-os laposelem pozítív sarkára kötöttem. A maradék vezetékeket a negatívra érintgettem sorra:
sárga-kék-barna-piros-sárga-.... sorrend szépen egyenként léptette a motor az óramutató járásával megegyező irányba és fordítva a a sorrendet is megfordítottam, tehát gyönyörűen működik és rémegyszerű az egész. Aztán a következőt csináltam, 8 ledet 480ohmos ellenállással rákötöttem az LTP portra. Qbasicben az OUT paranccsal a 278-as cimre (LTP) 0-255 között kiküldtem egy számot, akkor a ledek a szám bináris alakjának megfelelően világítottak.

pl
OUT &H278, 0 - a ledek nem világítanak
OUT &H278, 255 - a ledek mind világítanak

OUT &H278, 1 - az első led világít
OUT &H278, 2 - a második led világít
OUT &H278, 4 - a harmadik led világít
OUT &H278, 8 - a negyedik led világít


OUT &H278, 10 - az második és negyedik led világít

Tehát a ledek helyére (vagy mellé, hogy lássam az bit állapotát) tennék teljesítménytranzisztorokat és rákötném a léptetőmotort, akkor és a progival úgy forgatom a motor ahogy akarom. (forgásirány, lépések száma és -módja, fél vagy egész)
A vezérlőbitekkel már 12 kimenetem van az LTP-n akkor 3 motort is vezérelhetek és már csak egy CNC mechanikát csinálok és kész is.

A kérdés, hogy milyen tranzisztorokat használjak és hogy védjem meg a feszlökésektől és hogy kössem be őket?
Egyenlőre valamiből kiszedek párat és üresen kisfeszültséggel szórakozok vele a progival... pl ez alapján:
http://qtp.hu/elektro/leptetomotor/kap1_2.gif

üdv.


szer. máj. 12, 2010 9:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Köszönöm a felvilágosítást! Néztem én, hogy hogyan kell léptetni, de a "-" jelet villanymentes állapotnak gondoltam ;-))) Így utólag jól elnéztem ;-)

Amúgy rájöttem, hogy egyszerűbb lesz egy kis unipoláris motort szerezni, és azt meghajtani ULN2003-al, a progit meg meg is írtam hozzá Pascalban ma. Holnap meg túrok egy 5,25"-os floppy meghajtót, és kibányászom a motort belőle ;-)))

Aztán lehet, hogy majd egy step/dir áramkört is csinálok: de ha már úgyis párhuzamos port, meg progi, akkor talán kár is annyit forrasztgatni ;-)

Még1x köszönöm a jótanácsokat. A hétvégén annyit olvasgattam a témában, hogy már kezdem sejteni, hogyan működnek a motorok, és melyikhez milyen elektronika kell ;-))

Üdv!


vas. okt. 12, 2008 19:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
Idézet:
Csak egyszerűen sehol sem találom, hogy a bipoláris motornak elég-e, ha csak felváltva kapcsolgatom a tekercseit? Persze, ki is próbálhatnám: de egyszerűbb megkérdezni ;-) Elvégre nem kell mindig mindenkinek újra mindent kitalálni, szerencsére... Azért vannak a netes fórumok ;-)

Üdv!


Hello!

Nem eleg. Ha csak hol erre, hol a masikra adogatod a feszultseget, akkor ide-oda fog lepkedni. Ha mindkettore adod, akkor a ket lepes kozott fog allni, de csak addig, amig a tekercseken rajta van a feszultseg. Bipolaris motort nem tudod megforgatni hidas meghajtas nelkul. Nezd meg a wikipedian a stepper motor cimszo alatt. Ott szepen leirjak a mukodesi elvet mindket tipusnak es az osszes meghajtasi modnak. Visszaterve, a hidas meghajtas viszont nem bonyolult, ha tenyleg vannak tranyoid. A 'vezerlest' meg vagy leprogramozod, vagy egy ketbites Johnson szamlalot csinalsz egy pl. 74LS74-bol, es csak az orajelet adod a PC-rol. Mit tudunk a motorrol azon kivul, hogy a tekercsei 10 ohmosak? Mekkora motor ez? Mekkora tapfeszrol gondolnad jaratni az egesz cuccot?

Udv,
Andor


szomb. okt. 11, 2008 9:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Félreértesz. Nekem nem kell "bonyolult" dolog: nem kell hogy nyomaték legyen, nem kell két irányba lépkedni, nem kell pwm meg áramcsökkentés meg tartás és hasonló dolgok. Annyi kell, hogy a motor lépjen egy irányba, amikor akarom. Ide nem hiszem, hogy 80.000 forintos fejlesztés kell, sőt, még a 15.000 forintos gyári motorvezérlőre sincs szükség... Egy opto 80 forint, egy ULN2003 meghajtani 250, próbapanelom van, teljesítmény tranyóim vannak. Ha valami komoly, ipari célra kellene, meg sem fordulna a fejemben, hogy barkácsoljak: vennék 15.000 forintért gyéri vezérlőt, sőt, mindjárt kettőt vennék, hogy legyen tartalékban a fiókban, ha kell ;-)))

Csak egyszerűen sehol sem találom, hogy a bipoláris motornak elég-e, ha csak felváltva kapcsolgatom a tekercseit? Persze, ki is próbálhatnám: de egyszerűbb megkérdezni ;-) Elvégre nem kell mindig mindenkinek újra mindent kitalálni, szerencsére... Azért vannak a netes fórumok ;-)

Üdv!


szomb. okt. 11, 2008 9:04
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 18, 2006 13:48
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv!

Még egy megoldás:

Párhuzamos porton step / dir jeleket adsz ki, és veszel egy bipoláris vezérlőt, ez így tud gyorsan is menni, nem fűti a motrot, van nyomatéka is...
nézz körül a klavio honlapján, itt kapni 10-15eFt között viszonylag jó bipoláris léptetőmotor vezérlőt...

Csááá...

U.I.: Én is fejlesztettem tavaly egy vezérlőt. Mire eljutottam oda, hogy tökéletes lett, ráment vagy 80eFt-om. Nem érdemes kisérletezni... meg kell venni amit a kínaiak sorozatgyártanak már... :-)
Ja és a vége az lett, hogy a saját vezérlőm költsége több volt, mint megvenni egy gyárit...


pén. okt. 10, 2008 22:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Köszönöm a választ!

A diódás védelem OK.
Most már az opto bekötése is rendben van, kb. így gondoltam ;-)))) Ezek alapján már össze tudom rakni a kapcsolást szerintem. De! ;-)

Már csak egy nagy kérdés van: nem leht elhagyni a hidat? A bipoláris motor nem tud úgy lépegetni, hogy felváltva kapcsolgatom a villanyt a két tekercsre? Eddig azt hittem ;-)))


pén. okt. 10, 2008 10:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
vasti!
Többféle módon lehet megközelíteni a problémát:
Minél többet bízol a célhardverre (drága, bonyolult elektronika), annál kevesebbet kell bíbelődnöd a programmal.
Ha pl L297 + L298 párost használsz, akkor csak a sebességet és a forgásirányt kell beállítanod. (k. drága, de pl mátrixnyomtatókból lehet bontani)
Ha csak a L298-t használod, vagy tranyókból építessz H-hidat, akkor pl a futófényvezérlővel vagy saját programmal magadnak kell előállítani a vezérlőjeleket.
Védeni a kapcsolótranyókat kell, mert kikapcsoláskor a motor 100V-os nagyságrendű induktív visszalökést produkál.
http://www.piclist.com/techref/piclist/jal/drivingbipolarsteppermotors.htm
Pl ezen az oldalon látszanak a diódák, hogy hova kell tenni, valamint hogy kell kapcsolgatni a tekercseket.
Ez pedig egy komplett kapcsolás:http://www.ozitronics.com/docs/k158.pdf Az optókra közvetlen kötheted a printerportot. FET kapcsolóelemnél benne van a tokjában a védődióda. Ha ebben a kapcsolásban elhagyod a CMOS IC-ket és körítésüket. akkor a BC547-ek a 4db optó tranyója lehet, de a vezérlőprogram kicsit bonyolultabb lesz.
8db optóval közvetlenül a FET-eket kapcsolgathatod, de akkor neked kell mindent intézni programból. (A watt éle futófényprogi még erre is alkalmas!)


pén. okt. 10, 2008 0:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Kedves kollégák!

Pascal lesz a programozási nyelv, mert azt még ismerem valamennyire... Kb. 8-10 éve nem programoztam ;-)) Anno a suliban ilyeneket assembly-ben írtunk, vagy plc-t programoztunk, de az meg már 15 éve volt, úgyhogy egyikre sem vállalkoznék ;-)

Elektronika. Ami nekem nem világos: az optocsatolót hogyan kötöm a meghajtó IC bemenetére, illetve a tranyót a kimenetére, illetve mit hogyan védek meg, és mitől ;-)))
Tehát kellene nekem egy kapcs. rajz, amin van egy kütyü, aminek az egyik vége a printer portra megy, a másik vége meg kapcsolgatja a motor tekercsét, ha a bemenetére magas szintet kap.

Nem nagyok az elvárásaim egy kicsit? ;-)) Üdv


csüt. okt. 09, 2008 21:59
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Hát csak egy szűk sebességtartományban lenne esélye így működni, ha lendületből továbbillen amikor mindkét tekercs ki van kapcsolva. :D
Nyomaték ezért minimális, működés bizonytalan, de hát ez az ára, ha valaki végtelenül leegyszerűsít valamit.
Még nem próbáltam, játéknak kezdetnek jó... utána lehet továbbépíteni a 8 tranyós változatig. :D A védődiódákról nem megfeletkezni, nagyot rúg vissza a motor. :!:


csüt. okt. 09, 2008 21:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
Hello!

Tom12 írta:
Ha csak egy irányba kell, hogy forogjon, akkor a megfelelő tekercsvégek + tápra kötve, a másik végek tranyóval/FET-el földre, ezek meg optóval a portra.


Bipolaris motort? Hogyan?

Udv,
Andor


csüt. okt. 09, 2008 18:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Ha csak egy irányba kell, hogy forogjon, akkor a megfelelő tekercsvégek + tápra kötve, a másik végek tranyóval/FET-el földre, ezek meg optóval a portra.
Watt oldalán van két futófényprogi LPT portra, azzal remekül meg lehet hajtani. (A programozás ez esetben ledegradálódik néhány egérkattintásra :D. ) http://wattmep.tvn.hu/Futofeny_LP_portra/Futofenyek.htm


csüt. okt. 09, 2008 17:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
ha le tudod programozni a párhuzamos port verérlését akkor már túl vagy a nehezén... :!:
két megoldás van:
4 csatornán pattern/mintázatot küldesz a tranyók bázisára
léptetővezérlő elektronikát szoborsz, és csak a step, és inverz/direct csatornákat kell programoznod. Mindkettő járható út. Mivel semmi igény nincs/játék az egész, ezért az elsőt javaslom.
Alapszabály, hogy programból minden megoldható, de minél több elektronikát teszel hozzá, annival kevesebb lesz a programozási nehézség/ hiba.
Miket veszítesz:
-nincsen lehetőség PWM-re, gyengusz/lassú lesz
-nyűgösebb programoznod.

mit nyersz:
iparban a kommunikáció 100ms, hogy az 50Hz-es zaj állandó hibát okozzon.(tehát ne okozzon...)

miben programozod? Nekem Visual C-ben nem ment.


csüt. okt. 09, 2008 15:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Sziasztok!

Végigolvastam a topicot, de nem jöttem rá a megoldásra ;-)))

Van egy bipoláris léptetőmotorom. Azt kellene nekem vezérelnem párhuzamos portról... Csak egy irányba kell lépegetnie, és 0 erőre lesz szükség, mert nagy áttételen keresztül fog mozgatni pillekönnyű dolgot.

A motor tekercsei 10 ohmosak, és galvanikus leválasztást a port felé mindenképpen szeretnék (nem akarok notebookban alaplapot cserélni ;-)

Amit van a fiókban ;-))) Néhány ULM2003, meg 4N25, nagy NPN tranyók, ellenállások, diódák, kondik, meg hasonlók ;-) Már "csak" egy kapocsolási rajz kellene.

Az első kérdésem: meg lehet oldani csak úgy, hogy az opto nyitogat egy teljesítmény tranyót, és nem is kell a meghajtó IC? Vagy az opti kevés hozzá? Nem vagyok egy villanyász guru ;-)))

Légysz segítsetek!

Üdv


csüt. okt. 09, 2008 9:55
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Polaritásváltással. Ezért ezeket a motorokat H-bridge meghajtással járatják. pl: http://www.st.com/stonline/products/literature/an/1679.pdf


kedd dec. 11, 2007 21:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 223
Tartózkodási hely: Hidas
Hozzászólás 
nos akkor itt tenném fel a kérdést mert az előző topikomat letiltották. a két tekercses bipoláris motornál ami két különálló tekercsből áll hogyan tudnak azon forgásirányt változtatni?


kedd dec. 11, 2007 13:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 18, 2006 13:48
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv RosCo!

fél-lépésnél a következő a helyzet:
Pl:
- 0011 - két tekercsed van a rotor 45 fokban áll,
- 0010 - 1 tekercs van 90 fokban áll a rotor.
- 0110 - ismét 2 tekercs van.

Ha 2 tekercsed van akkor a két tekercsre az 1 tekercskez képest kb. 70%-át kell a teljesítménynek kapcsolni majd a következő lépésnél ismét 100% aztán megint 70%, vagyis 1 / (gyök 2) szeresét.

A motor hajtási sebességét ahogy növeled úgy nő a tekercs ellenállása, ezért csökken a felvett áram.

Az áramot figyelned kell és a PWM-et szabályoznod a motor sebességének (áramfelvételének) függvényében.

Pl. ha mondjuk 100 impulzus/sec-el hajtod, akkor lehet, hogy 6V elég N nyomatékhoz, viszont mondjuk 2000 imp/sec esetén már lehet, hogy 40V-ot kell a motorra kapcsolni, hogy ugyanaz a névleges áram folyjon és a nyomatéka is ugyanakkora legyen.

Ha egy adott feszültséget teszel a motorra fázisonként és gyorsítod a motort, akkor az áramfelvétele így a nyomatéka is csökkenni fog.

Fontos, ha CNC-t vezérelsz vele, hogy jól be legyenek állítva a motorok gyorsításai, hogy a vezérlésed követni tudja. Pl. egy gyorsmenetnél nem ritka az 5-8 KHz-es jel sem step/dir jelként, ekkor mérned kell tudni ilyen sebességgel az áramokat és viszonylag gyorsan (akár valami ugrótábla használatával, pl: letárodlod, hogy mondjuk 2A-hez a Duty Cycle modnjuk 25 kell, hogy legyen, 3A=45, 4A=67 stb... így a szabályzás nem 1-esével fog a megadott PWM-kitöltéshez lépni, hanem gyorsabban, viszont ezek az adatok a hajtó PWM frekvenciától is függenek, ugye Xl=2*Pi*f*L) állítanod a PWM kitöltését.

1 fázishoz elég tehát 1 áramszabályzás, csak tudnod kell, hogy 1 vagy 2 tekercsed aktív-e.

Na csááá...
Ictboy



[quote="Ros-Co."]

Ha feltételezzük is, hogy az áram megoszlik egyenletesen, mekkora áramot kell biztosítani a motornak féllépéses üzemmódban??? Ugyanakkorát, csak két tekercsre vonatkoztatva, vagy pedig dupla akkorát? (mivel 2 tekercs dolgozik)

Ha nem jó az elv, akkor mit lehet még elkövetni egy korrekt, nagy nyomatékú vezérlés érdekében?

thx.[/quote]


hétf. nov. 26, 2007 9:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 18, 2006 13:48
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás Vezérlés
Ja, most építek én is egy CNC vezérlőt léptetőmotorral (2.7Nm)

Elvem a következő:
- ARM proci előállít 3 PWM jelet a 3 motorhoz
- Előállítja a léptető jeleket a 3 motorhoz.
- Ezeket ÉS kapuval összehozom, így megkapom a léptető jeleket a PWM jelekkel modulálva. így lehet a teljesítményt szabályozni.
- Motor táp 50V / 5A max. fázisonként

A meghajtó fokozatokban (Unipoláris 4 fet/motor, 2 ellenállás/fázis), a shunt ellenállásokkal mérem a fáziáramokat
Ezeket beállítom a motor névleges áramára, és ez bemegy a proci A/D átalakítójába.
Másodpercenként csinálok kb. 1000 árammérést minden fázisnál,
és úgy tologatom a PWM kitöltését, hogy a motron mindig a névleges áram folyjon át.

Amikor nincs létetés 0.25 sec múlva leveszem a motoráramokat a névleges áram 1/5-öd részére, valamint a PWM freqt is leveszem kb. 500-1000Hz-re (vasveszteség csökkentés), léptetéskor 30KHz-es PWM-et használok.

így a motor nem melegszik, mindig max. nyomatékon van hajtva.

Röviden ennyi...

Még bele akarom tenni, hogy fél-lépés módban figyelje mikor van 1 ill. 2 tekercsen léptetőjel, és 2 tekercs esetén az áramokat vegye vissza 1/gyök2-vel. így 2 tekercs esetén is állandó marad a nyomaték...


Csááá...
Ictboy


hétf. nov. 26, 2007 9:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Igen, az elv végül is adja magát. Tehát dupla tekercs dupla áram. Akkor majd úgy kell beállítani az áramgenerátort.

Nagyobb motoroknál tényleg kell a szabályzás, nem lehet csak úgy 40V-ra rábökni, egy még lassan forgó motort. Bár majd kipróbáljuk mint lehetőséget.

Sok fojtót nem akarok betenni minden tekerccsel sorban, mert egyrészt ekkora áramra bazi nagy, valamint drága is. Elég lesz egy fojtó az áramgenyába.

A diódás védelem, nagyobb feszejnél meg a snubber (RC "szikraoltó" kör) az magától érthetődő.

A párhuzamos motorok igénye felmerült, de nekem sem tetszik. Ha lehet ne úgy csinálják meg. Használjanak 2 csatornát.


csüt. szept. 13, 2007 18:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Az elv kísérteetiesen hasonlít egy HE-ben megjelent léptetőmotoros cikkre. Régi, kb 2000-környéki léptetőmotoros cikksorozat volt.
ott minden léptetőjel nem csak a kimeneti tekercsek tápját váltotta, hanem egy időzített 4-5mS-os monostabil multivibrátort is, mely a motor tápfeszét egy tranzisztorral (akkoriban azok voltak...) +5V-ről +12V-ra emelte. Egy randa túllövéses négyszögjelet produkált.
alacsony sebességnél a billentőnyomatékot növelte, gyors sebességnél meg tisztán emelt tábfessszel csapkodta a lábait a motor.
én ezt megépítettem, és ment is!!!
a kapcsolásban elkötés, és panelrajz hiba is van! :twisted:
és a tranzisztor sem elegáns... :wink:

elég az egy áramgenerátor. Gyári kapcsolásban azért van kettő, hogy érzékelni tudják a motor túlterhelését (lépéshiba/túllendülés)

tápfesz hullámossága?!??!?
olyan induktív kergeség kószál arra, hogy diódákkal kell védeni a félvezetőket! (ahogyan rajzodon is ott van).
ha 2 motort együtt akarsz járatni nem szaabad párhuzamosan kötni, hanem sorba kell kötni a tekercseket, mert generátorként egymásra hatnak (nem tökéletesen azonos a billenési sebességük), és lépéshibát csinálnak.

szerintem nyugodtan mehet bele az a fojtó, csak egy túlfeszvédő dióda oda is kelleni fog. :?

féllépésnél 2x áram ugyanis 2x annyi tekercs van árram alatt. (nem 2x nyomatékot jelent, és a sebességed is csökkeni fog! Finomabb a beállás, de lassú!!!) Áttétel?
CNC lesz? :P
Volt egy ilyen topic is! Ha ötlet kell szólj!!! 1. működésképtelen gépvázamon már túl vagyok... :oops: indul a 2. projekt. :wink:


csüt. szept. 13, 2007 12:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Felhozom a topicot, egy technikai kérdés vagyon...

Egy izmosabb léptetőmotor vezérlőt kellene építeni. A megcélzott áram 8A 40V-on. (max) A megfelelő nyomatékhoz, főleg nagyobb motornál PWM szabályozás kell. Az L297 megcsinálja, de nem jól. Ahogy nő a fordulat, nem tesz rá nagyobb áramot, és harmatgyenge a motor.

Én úgy akarom megoldani, hogy a léptetőmotor vezérlő FET-jei nem vesznek részt a PWM-ben. Ez a fellépő nagy induktív terhelés miatt van, és nem tudjuk megjósolni milyen motort fognak rárakni.
Az PWM jelből adódó áram hullámosság "szűrését" nem szeretném a motorra bízni. Valamelyik motornak nagyon kicsi az induktivitása.


http://www.hvlabs.hu/tmp/stepper2.gif

Jelen esetben 4 vezetékes unipolásris motorokról beszélünk.

Tehát a kérdés az, hogy egy áramgenerátorból elegendő lesz-e egy darab, a motor közös táppontjában?
A probléma egylépéses üzemmódban nem lép fel, hiszen egyszerre csak egy tekercs dolgozik. De féllépésnél 2 tekercs dolgozik, így az áramot külön-külön kellene mérni a tekercseken.

Ha feltételezzük is, hogy az áram megoszlik egyenletesen, mekkora áramot kell biztosítani a motornak féllépéses üzemmódban??? Ugyanakkorát, csak két tekercsre vonatkoztatva, vagy pedig dupla akkorát? (mivel 2 tekercs dolgozik)

Ha nem jó az elv, akkor mit lehet még elkövetni egy korrekt, nagy nyomatékú vezérlés érdekében?

thx.


csüt. szept. 13, 2007 8:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 

Hali!

Megépítettem ezt a kapcsolást egy nagyfloppy meghajtó fejmozgató motorjához. Tökéletesen működik, de nem lehetne egyszerűbben? Mindösszesen csak annyi kellene, hogy folyamatosan forogjon kb 20RPM fordulatszámmal (esetleg egy kis extra fordulatszám-szabályzás).

Lenne még valami: Mekkora tápfesz kell egy ilyen motornak, ill mennyire bírja a folyamatos (10-15 perc) üzemet?

Üdv
Krisz


pén. ápr. 13, 2007 18:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. aug. 07, 2006 12:40
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Hozzászólás 
Sziasztok
nekem megoldodott a léptetö motor problémám..

egy jobarátomnál jártam ma aki segitett az elképzelésemet megvalositani

változtathato forgás irány és egy potival szabályozhato léptetési sebesség.
ugy álitotuk be igényeim szerint hogy a leglassab léptetési idö 7 másodpercenként történik. max gözön teljes forgást csinál kb 2 másodperc alatt 3-4 fordulat....
elko kondi megváltoztatásával variálhato a léptetési sebesség tág határok között.

http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Stepper.html

köszönet mindenkinek a segitségért!


pén. aug. 11, 2006 19:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
:P Végülis még kicsit mindig igaz a piros lámpás dolog... Azért piros, mert a piros fény nem csillapodik annyira, és így távolabbról is látszik :D Köszi az infót Tom12 !


csüt. aug. 10, 2006 10:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
SofGer, Snapscan!

Off:
Idézet:
A nappali
látás függvényének maximuma 555 nm-en van; ez
megegyezik a Nap (központi égitestünk) spektrális sugárzási
teljesítményének maximumhelyével! Ugyanakkor az
esti látás függvényének maximuma 507 nm-nél
található, és ez az éjszakai hold- és csillagfények kékesebb
teljesítményeloszlásának felel meg...
...Az egyik legérdekesebb idézet e témával kapcsolatban
a clevelandi Case Western Reserve University honlapján
[4] található (magyar fordításban): A Nap sugárzására a
maximum 501,4 nm-nél van, ami a látható spektrum zöld
részébe esik. Ha azonban ránézünk (amit persze sohase
tegyünk, mert a szem károsodhat!), a Nap inkább sárgának
látszik. Eddig senkinek sem sikerült megmagyaráznia,
hogy miért tűnik a Nap sárgának ahelyett, hogy zöld
lenne. Azonban érdekes tény, hogy szemünk körülbelül
ilyen hullámhosszú zöld fényt lát a legjobban.

http://www.phy.bme.hu/~farkas/Napszem.pdf

A légkörben a nagyobb hullámhosszak szóródnak kevésbé, tehát nagy távolságra a piros kevesebbet csillapodik, kevésbé törik meg, ezért vörös a naplemente. De a szem az ~532nm-hez (zöld pointer)képest a 650nm-t (piros pointer) ~20%-os intenzitásúnak látja.
On:


csüt. aug. 10, 2006 0:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
snapscan írta:
Tom12 írta:
Fester!
Az emberi szem a zöld színre sokkal érzékenyebb, mint a pirosra.


A pirosat veszi észre a legnagyobb távolságból...

Én is így tudom... A piros lámpa is ezért piros.


szer. aug. 09, 2006 19:55
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Tom12 írta:
Fester!
Az emberi szem a zöld színre sokkal érzékenyebb, mint a pirosra.


A pirosat veszi észre a legnagyobb távolságból...


szer. aug. 09, 2006 14:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. aug. 07, 2006 12:40
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Hozzászólás 
Most délelöt napsütésben néztem...köszi a linket


szer. aug. 09, 2006 11:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Fester!
Erre a linkre gondoltam: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php? ... ht=#669075

Az emberi szem a zöld színre sokkal érzékenyebb, mint a pirosra. Zöld lézerből kisebb teljesítmény is jobban látszik, mint pirosból a nagyobb.
Idézet:
a 10m re lévö köporos falaon látszik a zöld pöty.

Milyen fényviszonyok mellett? Szürkületkor a piros is elvilágít vagy 2-300m-re . (kínaipiaci kulcstartólézer :D ) Napsütésben sem gond neki a 10m.


szer. aug. 09, 2006 10:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. aug. 07, 2006 12:40
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Hozzászólás 
Tom12
erre a linkre gondolsz?

közben ma megérkezett az uj zöld lézer pointer
nagyon álat csak ajánlani tudom mindenkinek,már akit érdekel
http://www.uv-toll.hu/index.php?todo=pr ... s&prod=311
a fénye 13x világosabb a pirosnál.az 1mw teljesitmény?hát eröl nem mondok semmit" még mindig szörös talpuak vagyunk, az unioba nem lehet akármit eladni"...
más van a dobozon vagy csak nyomtatási hiba
a 10m re lévö köporos falaon látszik a zöld pöty.


szer. aug. 09, 2006 10:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Fester!
Gratula az első lépéshez!
A "19 Júl. 2006 18:15 "-i hozzászólásom linkje egy másik topikba feltett vezérlő doksiját mutatja. Neked az saját igényeidhez alakítva pont jó lenne. Nem kell hozzá PC, csak egy ütemadó a STEP-hez (pl a villogód, ez a forgás sebességét adja) és egy kapcsoló a DIR-hez a forgásiránynak.
A doksi 2 motor vezérlését megoldó változatot mutatja, akár nyák nélkül próbapanelon is összedrótozható 1 motorhoz a fél kapcsirajz :D . Az alkatrészek pedig olcsóak hozzá, akár bontásból is.


szer. aug. 09, 2006 7:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. aug. 07, 2006 12:40
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Hozzászólás 
sziasztok
sikerült megcsinálni!

a 6 vezetékes motort csináltam meg az egyik gnd-t sárgával jelölték a másikat pedig kimértem..

a 2 ledes villogo (vezérli )szépen lépked elöre .
azt nem merném álitani hogy egyessével, mert kb 20-30 lépésböl körbe ér ..
bár még nem az igazi de lassan majd kialakul.
anyi a történet hogy led helyére nem tudtam kötni vezetékeket mert csak zugot vinyogot a motor (minta gerjedne )
ezért csak a jelet szedtem le a ledekröl, és + diodán keresztül hajtotam meg
egy másik tranyot..
mint már irtam nem az igazi még
beszámolok ha valami javulás vagy ujdonság lesz

kösz az eddigi segitséget mindenkinek!


kedd aug. 08, 2006 20:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
"jo volna elöre hátra de pl 3 elöre 2 hátra ehez már számitogép kellene"

Hááát, manapság már nehéz elképzelni, h. a számítógép is 'csak' egy áramkör - ebből következik, h. azzal is meg lehet oldani ezt a problematikát, de nem feltétlenül kell hozzá PC. Mikrokontrollerrel is meg lehet oldani, de szerintem az is "sok" ide.

A "futófények" sem számítógép alapúak, mégis működnek... Ha valaki ügyes, még tán' pár tranzisztorból is megcsinálja azt a cuccost, ami neked kell. Sajnos én nem vagyok ilyen szinten, de a többiek biztos tudnak esetleg vmi konkrétabbat mondani.

Én azt mondom, felejtsd el a léptetőmotort ebben a témában - két magnómotorból meg tükrökből sokkal "dögösebbet" lehet csinálni:

http://www.delta4.info/delta4/files_2/holoprojektor.pdf

http://www.delta4.info/delta4/schema.html - a holoprojektoros résznél még találsz fájlokat...

Ez ugyan számítógép-vezérlésű, de ha az elvet felismered, akkor ki lehet belőle hozni okosságokat másként is - a két motor forgási sebessége adja ki a mintákat.

Üdv: fk


kedd aug. 08, 2006 9:09
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Fester!
Az elektronikára is igaz, hogy a terminológiának fontos szerepe van a kommunikációban, a szakszavak összekeverése, figyelmen kívül hagyása ugyan azt eredményezi, mintha Kínába mennél csak magyar nyelvtudással :D

Vandál úgy kezdte a tájékoztatóját:
Idézet:
Mondjuk az unipoláris motorból kiindulva: van a négy fázis, meg a közös (GND)*.

A négyvezetékes motor bipoláris, működési elve, vezérlése teljesen más.
Bipoláris motornál a telercsvégeket fel kell cserélni a táphoz képest lépésenként a forgás kialakításához. Ezt hidkapcsolással szokták megtenni. Javaslom, hogy a 4 vezetékes motort tedd el jobb időkre, most csak a 6 (5) vezetékessel foglalkozz. (Egy vezetéket spórolnak, ha a 2 GND-t már a motoron belül összekötik, Nálad mind a 2 GND külön ki van vezetve -tekercs--GND--tekercs- struktúrában, de ha megtaláltad a két GND-t Te magad is összeközösítheted. Ekkor már csak a 4 tekercsvéget kell szépen sorban a +táphoz érinteni.)
Egyébként nem olyan hosszú ez a topik sem, hogy ne lehetne végigolvasni és megérteni, sokat lehet tanulni más problémájából is.[/b]


kedd aug. 08, 2006 7:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. aug. 07, 2006 12:40
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Hozzászólás 
tehát akkor
négy vezeték jön ki a motorbol a nyégyböl egy gnd vagyis közös szál a tekercseknek ha jol értelmezem...
persze az jo volna elöre hátra de pl 3 elöre 2 hátra ehez már számitogép kellene legalábbis én gondolom ezt..
1 elöre 1 hátra azt meg sima relére ragasztot tükör is megcsinálja,ahoz kár a léptetö motor.

egyébként rá tapintottál a lényegre mint az ora másodperc mutatoja egy irányu körbe körbe mozgásra gondoltam amit szeretnék!
ha ezt sikerülne megcsinálnom és a sebeséget is váltaztatni tudom majd .
akkor fogok esetleg gondolkozni azon hogy hogyan tudnám a forgás irányt megváltoztatni.. de ez majd késöbbiekben...

tchnika orás 2ledes viloggo na azt mult héten csináltam egyet ugyhogy menni fog a dolog,
tehát 4 vezetékböl egy gnd és marad 3 tyukbél,
ha idöm lesz rá kiprobálom és megcsinálom
köszi a magyarázást és a tippeket ötleteket


hétf. aug. 07, 2006 19:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Fester:

Indulj ki az alapjaiból: Mondjuk az unipoláris motorból kiindulva: van a négy fázis, meg a közös (GND)*. GND-t rákötöd egy egyenáramú tápra, a négy vezetéket pedig elkezded a ( + ) -hoz rakosgatni - előbb-utóbb ki fogod tapasztalni a forgás sorrendjét. Egy léptetőmotorvezérlő áramkör alapjában véve ezt a sorrendet kapcsolgatja (most a lépési módokra nem térek ki) a motornak, ettől fog forogni.

Most én nem értettem igazán, h. Neked elég volna-e egy nagyon lassú előre menet - vagy csak egy lépést előre, egyet jobbra, egyet balra szeretnél - mint a csárdás? ;)

*A motor közös vezetékét (GND) úgy tudod megtalálni, h. találomra elkezded méregetni Ohm-mérővel a vezetékpárokat. Amelyiknél feleannyit mérsz, mint a többinél, ott már a kezedben van a GND - eztán egy másik vezetéket lekapsz, és a két "GND-gyanús" drótot hozzápróbálod - végső soron az lesz a GND-d, amelyiken az összes többi dróttal összemérve fele értéket mérsz, mint másik két nem GND vezetéken.
Ez talán bonyolultan hangzik, de képzelj el két 10 k -s ellenállást sorbakapcsolva: A kettőre ha egyszerre mérsz rá, akkor 20k-t kapsz. Ha csak egyre mérsz rá, meg a kettő közti forrasztásra, akkor 10K lesz az érték. No, a moci ugyanez, csak ott négy "ellenállás" van egy csomóba forrasztva - a csomó (forrasztás, ahogy tetszik) lesz a közös...
Tisztavilágos? :wink:

Visszatérve az eredeti témára: Abban az esetben, ha előre-hátra kell lépni egyet, akkor csak két fázist fogsz használni, plusz a GND-t. Kitapasztalod, h. mi a sorrend - onnantól gyerekjáték. Egy mezei laposelemmel is eljátszhatod.

Innentől egy astabil multivibrátor kell - ha emléxel még technikaóráról a "Két ledes villogóra", akkor nem nehéz kitalálni, h. a LED helyett mit fogsz bekötni... :)
Annyi, h. nagyobb tranzisztorokat használj! A kondenzátor értékével pedig a "villogás" sebességét lehet állítani.

Bocs, ha hülyeségeket írtam - javítsatok ki, pls!

Üdv: fk


hétf. aug. 07, 2006 18:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. aug. 07, 2006 12:40
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Hozzászólás 
Sziasztok
nekem is léptetö motor gondom van.
Kispedro forgatni akarja körök rajzolásához motrt,
de én csak azt szeretném elérni hogy idönként ugorjon egyet elöre vagy hátra!
a lézer sugarat akarom vele irányitani mikor hova világitson,
de kezdek róla lemondani ahogy itt olvasgatom témát,vagy csak nekem tünik bonyolultnak.

szoval azt szeretném kérdezni hogy nem lehet pár alkatrészböl és számitogép nélkül azt megoldani hogy ugorjon egy egységet motor elöre?
mint az ora másodperc mutatoja
van pár motorom az egyikböl 4vezeték a másikbol meg 6 vezeték log ki.
robotron gyártmányu..
ha van valakinek ötlete bármi az jol jönne


hétf. aug. 07, 2006 14:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
no, a léptetőmotorokra nemhiába van ráírva, hogy I=xxA...
ugyanis áramvezéreltek, ami azt jelenti, hogy egy normális elektronika névleges tartási áram mellett mondjuk 5V feszt tart rajta,de dinamikus módban (amikor forog a motor) akár 400V is lesz az az 5V. (mert ugye dI/dt ,aminél az áram az egységugrás függvénnyel megszorzott névleges áram, t pedig minél kicsinyebb idő)

és 5-12 v tapasztalataim szerint marhára nem elég semmire.. anno volt egy ST225-ös vinyóból kitermelt 5 fázisú motor, annak a 12 V kb. bakkfitty volt, pedig tartási árama kb. 200mA lett volna DC-ben mért áram szerrint. már alacsony fordulaton is igen hamar kilépett a körfrekvenciából, kvázi nem lépett vagy mindenféle lépési hibát csinált (2 előre egy hátra,és hasonlók) bipolár hídban hajtás mellett. Fettel is csinálta, csak nagyobb volt a határfreki...

jham és mégvalami, ha kicsiny t idő alatt kapcsolgat az ember, érdemes odapakolni egy jó túlfeszvédelmet,mert képes eléggé nagy tüskéket belerakni a tápba, amit a meghajtó IC- v. tranyók nem szívlelnek..

üdv.


szer. júl. 19, 2006 23:46
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Idézet:
A floppy meghajtókban olyan motor van, ami nekem kell? A madzag feltekerés elkerülését szotfveresen oldom meg.
Köszi a linket, tökéletes, pont ez kell nekem. A nyákot gyártatni szeretném, ehhez jó a jpg file, amit linkeltél, vagy más kell? A nyák felső részén, középen a 3-as sorkapocs mi célt szolgál? Mekkora táp kell ennek?



A floppymotorral csak a méretre-teljesítményre céloztam, hogy milyen motor van benne, gondolom gyártója válogatja, csak az interface a szabványos. Nekünk pedig a választott motortipust kell meghajtani, legegyszerűbb ebből a szempontból a 2fázisú unipoláris. Ha a floppymotort vezérlőstől bontod ki, csak a szabványos vezérlőjelekkel kell etetned, a többit a gyártó elintézte.
Nyákot általában nem jpg-ből gyártatnak, de hát most csak ez van. Az eredeti Eagle 4.15-el készült, néhány okból nem publikus. Aki akar, ebből is tud áramkört készíteni.
A három sorkapocs a motorok +tápját hivatott összefogni, tulajdonképpen csak a teljesség kedvéért van a nyákon.
Az áramkör ha TTL +5V-ot kér, ha CMOS +3 és +15V között bármit.
A motortáp ettől független, amit a motor kér.


szer. júl. 19, 2006 22:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Volt anno' itt egy CNC építéses topic. Benne sok válasz.
nyákterves, kész vezérlő is lakik a végén! Ajánlott irodalom.

Javasolnám a Robotron írógépek motorját. (6 kanóc, 2+2 középkivezetéses tekerenc) Nekem bevált.
Mással még nem molyoltam. Szeretem a robosztus dolgokat. :twisted:

http://hobbycnc.lap.hu/ (rengeteg link)
http://hobbycnc.hu/ (élesben a vezérlő, és egy csomó leírás)
Google

Hobby elektronika 2000/1-től van egy cikksorozat.
ott van vezérlő is. Ha küldesz e-mail címet meghintelek egy párral.


szer. júl. 19, 2006 21:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 100
Hozzászólás 
Tom12 írta:
Hali!

Itt nézz szét:http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=669075&highlight=#669075
Feltettem egy roppant olcsó vezérlő dokumentációját.
Ha a kamerát a tengelyre axiálisan teszed, (vizszintesen forgatva panorámaképet készítessz) akár egy floppy fejmozgató motor is elég. (Csak fel ne tekerd a madzagot :D )
Unipoláris 2 fázisú (5 vagy 6 kivezetéses) a Te motorod. 1.8fok/step már elég jó felbontás erre a célra, halfstepp üzemmód javasolt.


A floppy meghajtókban olyan motor van, ami nekem kell? A madzag feltekerés elkerülését szotfveresen oldom meg.
Köszi a linket, tökéletes, pont ez kell nekem. A nyákot gyártatni szeretném, ehhez jó a jpg file, amit linkeltél, vagy más kell? A nyák felső részén, középen a 3-as sorkapocs mi célt szolgál? Mekkora táp kell ennek?

Bocs a sok kérdésért...

Petya


szer. júl. 19, 2006 19:02
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Hali!

Itt nézz szét:http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=669075&highlight=#669075
Feltettem egy roppant olcsó vezérlő dokumentációját.
Ha a kamerát a tengelyre axiálisan teszed, (vizszintesen forgatva panorámaképet készítessz) akár egy floppy fejmozgató motor is elég. (Csak fel ne tekerd a madzagot :D )
Unipoláris 2 fázisú (5 vagy 6 kivezetéses) a Te motorod. 1.8fok/step már elég jó felbontás erre a célra, halfstepp üzemmód javasolt.


szer. júl. 19, 2006 18:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 100
Hozzászólás 
Üdv!

Párhuzamos porttól szeretnék 2 db léptetőmotort meghajtani. Lenne pár amatőr kérdésem...

1. Hol lehet motorokat beszerezni? (nem kell, hogy erős legyen, 1 db genius webcam-et kell elbírnia egy motornak)
2. Milyen motort vegyek? Unipoláris, bipoláris, hány fázisú... ezek mit jelentenek a gyakorlatban?
3. Milyen hadvert kell építenem? (vannak ezek a léptetőmotorvezérlő IC-k. Miért kellenek ezek egyáltalán? Nem elég valami tranzisztoros vezérlés?)
4. Elég a 8 bit a két motot vezérléséhez? Ha nem, akkor mit lehet tenni? Mégis kell a vezérlő IC?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Petya


szer. júl. 19, 2006 15:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Ezek az én kis 2 fázisú motorjaim 24V-ról mennek.Arra gondoltam, hogy mehetne rá a 24V, meg egy tranyó.A tranyót, meg a számítógép audió kimenetéről hajtanám valami hanggenerátorral.Pl. winisd-vel.
kispedro


csüt. ápr. 22, 2004 13:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
kispedro írta:
http://www.kando-kkt.sulinet.hu/~.akela.98a.diak/2fmotor2.jpg
Itt azt írja, hogy a 2 fázisú motornak csak egy váltakozó feszültség kell.A feszültség frekijével állítható a motor fordulatszáma.A 90 fokos fáziseltolást a kis kondi végzi el.Honnan tudjam, hogy mekkora kondi kell oda?És mekkora frekvenciák közt kell állítgatnom, hogy a leglassabtól a leggyorsabbig végig tudjam állítani a sebességét?
kispedro

A kétfázisú motor 50 (a világ más részein 60) Hz-re van "optimalizálva". A motor oldalán lévő adattáblán megadják a segédfázishoz szükséges kondi értékét.
Szerintem nem fogsz sok olyan motort találni, ami 12 V körüli váltófeszről menne. Vannak esetleg 24 V-ról működő fúrógépek, amelyek biztonsági okokból ilyenek.
De ne keseredj el, lehet azért fordulatszámot szabályozni 230 V 50 Hz-es motorokon is tirisztorral, triakkal, a tükröd forgatásához nem kell túl nagy nyomaték.
Esetleg próbálkozhatsz processzorhűtő, vagy PC-táp ventilátorokkal, azoknak a fordulatszáma szépen szabályozható a ráadott egyenfeszültséggel, kb. 5-12 V között, csak a tükröt jól kiegyensúlyozva rögzítsd rá.


csüt. ápr. 22, 2004 8:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
http://www.kando-kkt.sulinet.hu/~.akela ... motor2.jpg
Itt azt írja, hogy a 2 fázisú motornak csak egy váltakozó feszültség kell.A feszültség frekijével állítható a motor fordulatszáma.A 90 fokos fáziseltolást a kis kondi végzi el.Honnan tudjam, hogy mekkora kondi kell oda?És mekkora frekvenciák közt kell állítgatnom, hogy a leglassabtól a leggyorsabbig végig tudjam állítani a sebességét?
kispedro


csüt. ápr. 22, 2004 0:56
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
+L AZ ELEJÉRE


szer. ápr. 14, 2004 6:10
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
technique írta:
De egy léptetőmotor nem forog hanem ugrál tehát nem tudsz vele kört rajzolni


éptetőből is lehet ám ventillátort csinálni


szer. ápr. 14, 2004 6:09
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 74 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 38 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség