Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. máj. 12, 2024 9:26



Hozzászólás a témához  [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 44  Következő
TL (Transmission line) tervezése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Meg van ez a "Fixed Edges" paraméter is, bár azt gondolom tudjátok,
hogy hang esetén ki kell kapcsolni, legalábbis a leírás szerint.
Azért tényleg elég hasznos kis progi...


kedd jan. 08, 2008 23:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Ha találnék valami jó anyagot prizmának, akkor is odatennék 45 fokos kemény tükröket az eltévedt báránykáknak.

Az aluláteresztő szűrőt már többször ajánlgattam; aki csak az F1-F2 tartományt akarja használni, annak korrektebb eredményt adhat, mint a bizonytalan mennyiségű, elhelyezkedésű, sűrűségű csillapító anyag.


kedd jan. 08, 2008 21:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Rosszabb, hogy erősen frekvenciafüggőnek tűnik. A hőfokfüggést kicsit alatta a Temperature Gradient beállítások mutatják

Igen, a mélyebb frekik könnyebben kitörnek, de ez talán természetes, vagy nem?


kedd jan. 08, 2008 21:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Rosszabb, hogy erősen frekvenciafüggőnek tűnik. A hőfokfüggést kicsit alatta a Temperature Gradient beállítások mutatják


kedd jan. 08, 2008 20:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Találtam egy zseniálist a setupok között: Porro Prism a neve, vagyis egy akusztikai prizma. Már csak meg kellene valósítani :)

Szerintem azt egy a hangot félig áteresztő anyaggal lehetne megoldani. A kék vonal egy ilyen anyagot szimulál talán...

Illetve dehogy(megnéztem ezt a prizmát). Ez az eltérő sűrűségű anyok peremfelületén létrejövő visszaverődések elvén szimulál. Így működnek a nyári estéken nagy távolságra elhalatszó hangok is! :)


kedd jan. 08, 2008 20:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Találtam egy zseniálist a setupok között: Porro Prism a neve, vagyis egy akusztikai prizma. Már csak meg kellene valósítani :)


kedd jan. 08, 2008 20:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Ha frekit változtatjátok(csökkentitek), akkor kialakulhat egy eltolt rezonancia, ami váltogatja az "irányát". (fogalmazásgátlót szedtem be)
A fényerőt emeljétek(intenzitást)
Hasonló figyelhető meg a csőben is megfelelő arányoknál. A csövet egyész vékonyra kell rajzolni, mert a hullámhosz elég kicsi alapból, és nem lehet nagyon lemenni.


kedd jan. 08, 2008 20:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
A Setup: Parabolic Mirror 2-t nézzétek meg, ott látszik, hogy a forduló alján egy vonalba koncentrálódik az addigi síkhullám. Ott esetleg már akkora lesz a nyomás, hogy akár torzíthat is :)


kedd jan. 08, 2008 19:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Nem modellezi sem a levegő rugalmasságát, sem a levegő tömegét, ezért nem viselkedik rezonátorként sem.

Pedig vannak benne előre gyártott akusztikus szűrők. Nézzétek meg, ott van rezonancia.


kedd jan. 08, 2008 18:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Na, én is pont erre gondoltam, nekem sem ment a rezonancia ilyen módon.. :(


kedd jan. 08, 2008 18:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Nem tudok olyan finom felbontású kanyart se rajzolni benne, ami ehhez kellene. A frekvenciát is annyira le kellene vinni, hogy csak egy negyed, ill. fél hullámhossznyi legyen a cső kiterített hossza.

Szerk.: ha nagyon leviszem a frekvenciát, akkor el sem indul a hullám a csőben.
Nem modellezi sem a levegő rugalmasságát, sem a levegő tömegét, ezért nem viselkedik rezonátorként sem.
A nyitott végről nem verődik vissza a hullám semmilyen frekvencián, pedig tudjuk, hogy a valóságban visszaverődik, F2-n, F4-en és társain különösen.


kedd jan. 08, 2008 12:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Jó, de pl ezt az U kanyart te tudod rajta szemléltetni, szűkített meg normál közti különbséggel?


kedd jan. 08, 2008 10:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
Nemtom, engem eléggé elbizonytalanít ez a szimulátor. fdsa te nézegetted?
Vajon biztosan jól modellezi ez a hangot, a levegő rugalmasságát, stb?
Mert a szimulátor alapján nekem az U kanyar nem igazán okoz
visszaverődést még nagyobb frekiken sem és a hang szépen tud tovább haladni.

Nézegettem a szimulátort, ha visszanézel, én adtam a linket :)
Ez azért nem egy TINA kategóriájú szimulátor, egyszerű dolgok szemléltetésére jó, de komoly dolgot nem szabad várni tőle.


kedd jan. 08, 2008 9:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Nemtom, engem eléggé elbizonytalanít ez a szimulátor. fdsa te nézegetted?
Vajon biztosan jól modellezi ez a hangot, a levegő rugalmasságát, stb?
Mert a szimulátor alapján nekem az U kanyar nem igazán okoz
visszaverődést még nagyobb frekiken sem és a hang szépen tud tovább haladni.


kedd jan. 08, 2008 8:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Ha meg szemből. akkor a faluházban nyomják a nagyágyúval! :D 8)
Gondolom nem kell ecsetelni, hogy a távolság nagy úr! De ha már verődik, mondjuk házak között, akkor az életben nem tudod merről nyomul a Nohab! Az is más kérdés, hogy minden mély hangnak vannak felharmonikusai, így nem nehéz őket lokalizálni. Ritka, amikor tiszta szinuszt hallasz.
Egy viszont biztos, nekem a "kis gömbökből jön a mély", sokak nagy döbbenetére, mivel nem mindjárt veszik észre a plafonban TTL-t. Nagyot szoktam vidulni, mikor kuksizzák, hogy még a membrán sem mozog még is mekkorát szól, és közben ott mászkálnak a 38cm-es membrán alatt!


hétf. jan. 07, 2008 21:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Múltkor járt egy ismerősöm a falutokban, és megkérdezte, hogy mi volt ez a brummogás. Azt válaszolták neki, hogy ha jobbról hallotta, akkor beállt a Nohab az állomásra, de ha balról, akkor watt éppen zenét hallgat :)


hétf. jan. 07, 2008 21:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Nem, tényleg nem szinusz.
De azért ne menj medvevadásznak, mert meg fogsz lepődni, amikor a medve hátulról megveregeti a válladat, hogy "kukuccs, itt vagyok!" :)

És akkor mi van, ha Te elméletben sokkal jobban tudsz medvére vadászni, de még soha nem lőttél, én meg már jópárat eljetettem, miután megveregette a vállam? :D :wink:

Idézet:
a fordulóban mindenképpen csökkenteni kell, de hogy mennyire, az csak kísérletezéssel derül ki.

Ebből jött a szekálás ötlete! Bocsi, nem gondolom komolyan és igazán nem akarlak bántani!


hétf. jan. 07, 2008 21:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
fdsa, "visszafelé" gondolkodva egyébként elvileg kb milyen (alapvetően)
U-alakú doboz kellene a kiterítés alapján az állandó impedanciához?

Szerintem amit felrajzoltál utoljára, ahol a külső és belső sugarak aránya nem olyan nagy. A hullámfront azon igyekszik, hogy egy megbolygatás után újra síkhullámként terjedjen, szerintem ezt igazán csak akkor teheti, ha elég nagy a belső sugár. A falak sugár irányú távolságát a fordulóban mindenképpen csökkenteni kell, de hogy mennyire, az csak kísérletezéssel derül ki.


hétf. jan. 07, 2008 17:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
fdsa, "visszafelé" gondolkodva egyébként elvileg kb milyen (alapvetően)
U-alakú doboz kellene a kiterítés alapján az állandó impedanciához?


hétf. jan. 07, 2008 17:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Szerk.: a fülem szerint a reflexiók is sokkal kisebbek :)

Ja, akkor már ki is próbáltad? Király! Lehet én is összedobok vmi TL-t majd eszerint, felizgatott a dolog.. :)


hétf. jan. 07, 2008 12:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Nem, tényleg nem szinusz.
De azért ne menj medvevadásznak, mert meg fogsz lepődni, amikor a medve hátulról megveregeti a válladat, hogy "kukuccs, itt vagyok!" :)


hétf. jan. 07, 2008 12:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
hogy a nagybőgők hangjának forrása igencsak jól lokalizálható.

Egy nagybőgő hanja nem tiszta szinusz! Jó hogy megmondod merről szól! Valamint nem a házimozisok találták ki, hogy a mélynyomó iránya nem lokalizálható, ha a lesugárzott hollámhossz nagyobb, mint a lehallgatási távolság(sőt alatta is csak egy oktávval feljebb), ezt sokkal korábban ismert tény volt. Ha hallasz egy mélynyomót, akkor az vagy nincs jól szűrve, vagy saját hangja van. A TTL rendszerben egyik probléma sem áll fenn. Soha nem jönnél rá merről jön a mély, még is a nagybőgőt lehetne lokalizálni, mert a magasabb frekikvanciájú összetevőket már a szatelit sugározza.


hétf. jan. 07, 2008 11:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
És ennél mi okozza azt a szűk szakaszt, pontot a közepén?
A hullám nagy része egyenes vonalban halad tovább, amíg egy akadállyal nem találkozik. A fenti esetben ez egy félhenger, amelynek a legtávolabbi felülete egy vonallá szűkül össze. A csőben a keresztmetszet változása egyértelműen a hullámimpedancia változásához rendelhető, amely - mint tudjuk - reflexiókat okoz.
Idézet:

Kép
És ennél hogyan alakulna a fenti algoritmus szerint a kiterített rajz?

Kép
Valahogy így. A keresztmetszet legnagyobb értéke a névleges (átlagos)csőkeresztmetszet gyökkettőszöröse, a legkisebb pedig a névleges gyökketted része. A válaszfal végénél a keresztmetszet a kétszeresére ugrik, de valahogy az egész rendszer keresztmetszetingadozása mégis sokkal kisebb.

Szerk.: a fülem szerint a reflexiók is sokkal kisebbek :)


hétf. jan. 07, 2008 10:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
watt írta:
Már régen birizgálja a homlokomat, hogy nem egyforma körülmények között vizsgáljuk a csövet! Nálam a TL mélynyomó, meg se próbálnám másra használni, mert minek! Arra ott vannak a jól bevált zárt dobozok, amik 100Hz felett nagyon jól muzsikálnak.
Természetes, hogy ha a hullámhossz összemérhető a cső valamelyik kereszmetszeti méretével, akkor problémákat okoz a fáziseltolódás, de egy jóval nagyobb hullámhosszú hullámmal nem lesz gond a fordulóban sem! Ezt egyébként a szimulátor is nagyon jól szemlélteti, tehát mégiscsak öszemérhető a két hullámterjedés valamilyen fokon.

Mélynyomóként használod, mert beveszed a házimozi gyártóinak a reklámszövegét, hogy a mély hangok forrásának irányát úgyse tudjuk megállapítani, elég egy szubláda. Január elsején egy véletlen folytán pont egy komolyzenei újévi hangversenyen voltam, ahol újra meg kellett állapítanom, hogy a nagybőgők hangjának forrása igencsak jól lokalizálható.
A jól bevált zárt dobozoknak 100 Hz-en még gömbi irányjellegörbéjük van, aztán egyre jobban irányítottá válnak, és a "sweet point"-ban ülve nagyjából lineáris átvitelt biztosítanak (egy hallgató számára).
Kivéve persze a szub-csatornát, amelynek külön végfoka van, és arra csábítja a felhasználót, hogy még egy kicsit adjon rá, kit érdekel az egyenletes átvitel, ha ennyi és ilyen jó mély hangom van :)

Egy csőben keletkező rezonancia nem csak azon az egy frekvencián (és felharmonikusain) okoz gondot, amelyen a rezonancia keletkezik. Legjobb példa erre a belsőégésű motorok kipufogórendszere, ahol egy ilyen félhullámú rezonancia meggátolja az elégett gázok kiömlését - tehát a 0 Hz-es átvitelt is.
Nem véletlen ám, hogy John Karlson a sugárhajtóművek kipufogórendszerének fejlesztésekor jött rá arra a megoldásra, amiből később Karlson-dobozként 200 000 darabot eladott.


hétf. jan. 07, 2008 10:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Ha valaki csak szubként használja, akkor nem is találkozik a problémákkal, de én szélessávú rezonátorként használom. Lehet, hogy mazochista vagyok? :D

Már régen birizgálja a homlokomat, hogy nem egyforma körülmények között vizsgáljuk a csövet! Nálam a TL mélynyomó, meg se próbálnám másra használni, mert minek! Arra ott vannak a jól bevált zárt dobozok, amik 100Hz felett nagyon jól muzsikálnak.
Természetes, hogy ha a hullámhossz összemérhető a cső valamelyik kereszmetszeti méretével, akkor problémákat okoz a fáziseltolódás, de egy jóval nagyobb hullámhosszú hullámmal nem lesz gond a fordulóban sem! Ezt egyébként a szimulátor is nagyon jól szemlélteti, tehát mégiscsak öszemérhető a két hullámterjedés valamilyen fokon.


hétf. jan. 07, 2008 9:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Kép
És ennél mi okozza azt a szűk szakaszt, pontot a közepén?
Kép
És ennél hogyan alakulna a fenti algoritmus szerint a kiterített rajz?


hétf. jan. 07, 2008 9:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Ha valaki csak szubként használja, akkor nem is találkozik a problémákkal, de én szélessávú rezonátorként használom. Lehet, hogy mazochista vagyok? :D


hétf. jan. 07, 2008 8:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Nem elbagatelizálni akarom a helyzetet, de lassan olyan érzésem lesz, mint a szokol rádió esetében, miszerint olyan sok a hibája, hogy elvileg hangot nem szabadna belőle hallani! :D


hétf. jan. 07, 2008 6:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Azt mutatták, hogy a hang terjedésének semmi köze a folyadékok lamináris áramlásához. A reflexióknak viszont az akusztikai impedancia alakulásához annál inkább.
Le is rajzoltam, be is tettem a rajzot:
Kép
Több koncentrikus félhengerrel csak kicsit módulna a rajz (kicsit csökkent is a reflexió), de a lényege nem változna: 45 fokos, egyenes terelőkkel kisebb reflexiót tudok megvalósítani.
Olyan (csillapító) anyagokat kellett volna keresni, amelyekben a hang sebessége 1:1 től 10:1 arányban változik, és ezekből felépíteni a lamináris réteget a kanyarban.
A következő gond akkor keletkezik, amikor az addig üres csőben megjelenik a csillapító anyag, mert itt újra csak reflexió keletkezik.


vas. jan. 06, 2008 20:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Nem írtad végül, hogy a csöves kísérleteid mit mutattak végül. Vagy titok netán? :)


vas. jan. 06, 2008 16:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Egyáltalán nem off, tökéletesen mutatja, hogy ha biztosítjuk a lamináris áramlás feltételeit, akkor milyen fázishiba áll elő a kanyar végére az útkülönbségek miatt.
A fázishelyes találkozásnak a kimeneten lenne még egy, elméletileg (!) megvalósítható feltétele: az egyes rétegekben a hang terjedési sebessége fordítottan legyen arányos a megteendő úttal, de ezt írtam valamikor tavaly is, mielőtt felvetetted a szűkített kanyar ötletét.

Csak úgy magától a levegő nem fog laminárisan áramlani a fordulóban, csak ha terelőlemezekkel rákényszerítjük, de a kimeneten előálló nyomás- és sebességkülönbségek robbanásszerű kiegyenlítődése megint csak hibákat okoz.


vas. jan. 06, 2008 11:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Mármint akkor a mérések nem igazolták ezt a felvetést?
Egyébként akkor próbáltad a folyamatos, állandó keresztmetszetet, és a szűkített kanyart is?

Bocsánat, igazából off, a lamináris áramlásra kerestem rá:
http://www.youtube.com/watch?v=p08_KlTKP50


vas. jan. 06, 2008 9:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
watt írta:
Ha a belinkelt szimulátorban ( http://www.falstad.com/ripple/ ) legömbölyíted a kanyart, láthatod, hogy a hullám kitalál, és nem szakad szét. Ha pedig nem, akkor komoly visszaverődések lesznek. Kár, hogy a frekiket nem lehet méretekhez arányítani és finomabban változtatni, mert nem nagyon jöttem még rá az arányokra és elég nagy a freki ugrás, ha változtatod. Ettől függetlenül szerintem jó a szimuláció.
Aszerint tehát a legömbölyítés és a csillapítás hatására nem szakad szét a cső.

Szerencsére éppen felújították tavaly nyáron az utcánkban a gáz- és vízvezetékeket, így sikerült szereznem 20 cm átmérőjű csövet, amiből korrekt félhengert tudtam csinálni fordulónak a csövemhez. Egyesek szerint ha sikerül laminárisan tartani az áramlást a fordulóban, akkor megoldódik a probléma. Így aztán szereztem különböző átmérőjű csöveket, és építettem koncentrikus félhengerekből lamináris fordulót.
Nem mondom, hogy kár volt, mert az ember a hibákból is tanulhat :)


szomb. jan. 05, 2008 22:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Tudom, valahogy még vonalat is lehet húzni a jobb-gombbal, csak nem sikerült stabilan használni.
Már gondotlam rá, hogy átírom a forrást, és csinálok hozzá vmi f*sza fal-szerkesztőt... :-)
Egyébként tényleg nagyon hasznos kis progi, elég jól szemlélteti a hanghullámokat sztem.


szomb. jan. 05, 2008 11:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Lehet törölni is az egérmutatóval, ha egy élő pontra kattintva kezded a rajzolást. Nem állítom, hogy egyszerű vele rajzolni, de azért nem lehetetlen.


szomb. jan. 05, 2008 10:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Igen, és tök jó kis progi lenne, csak használhatatlan a rajzolója... :x


pén. jan. 04, 2008 23:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Próbáltad a szimulációt? Csak én szórakoztam vele? :)


pén. jan. 04, 2008 19:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Hát igen, a TTL egy elég menő kombináció, nekem nagyon tetszik... :D

Idézet:
Próbáltad a szimulációt? Nem e miatt nem érdemes TL végére tölcsért tenni. Leírtuk, miért nem!

Jó ok, értem, nyilván itt is több szempont jászik.


pén. jan. 04, 2008 17:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
És itt ezt akkor a megfelelő kanyarodás-lekerekítés és a csillapítás okozza sztetek?

A dolog ettől sokkal összetetteb, és ezt próbáltuk idáig körülírni.
Több tényező van:
- a TTL belső mérete nagy, a 15colos hangszóró miatt.
- csak egy hajlítás van
- a hajlítás is nagyon nagy ívű.
- csillapítva vannnak a falak, de arányosan ez nem jelenthet túlcsillapítást
- a csillapítás az "TL" és a mocsár közti lehet valahol.
- a falak nagyon ridegek, nincs rezonáns utóhang
- a plafonnal egysíkban van a hangszóró, mint egy hangfalban!
- 1/3 résznél van gerjesztve a szoba.
- az Fs-nél egy oktávval lejjebb van méretezve a cső hossza


Idézet:
Amúgy a másik témában egyetértek, szobába nem nagyon való (igazi) tölcsér

Próbáltad a szimulációt? Nem e miatt nem érdemes TL végére tölcsért tenni. Leírtuk, miért nem!


pén. jan. 04, 2008 16:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
watt írta:
fdsamano írta:
Watt TTL-jének nincs hullámossága.

Legalább is elvileg.

És itt ezt akkor a megfelelő kanyarodás-lekerekítés és a csillapítás okozza sztetek?
Amúgy a másik témában egyetértek, szobába nem nagyon való (igazi)
tölcsér, és tényleg sokkal szűkebb keresztmetszet a szoba-akusztika, stb,
úgyhogy nem is erőltetem tovább, csak elvi szinten érdekelt ez a kombó. :)

Egyébként a keresztmetszettel való játszadozással kapcsolatban "ijedtem"
egy kicsit egyszer - de lehet ezt már meséltem is - hogy műanyag palackkal
próbáltam ki azt, hogy a szájánál ugye fújom a levegőt, hogy berezonáljon
a benne lévő légoszlop, és ez persze meg is történt, de amint egy picit is
összenyomtam kézzel a palack hasát, azonnal megszűnt a rezonancia.
Ezt mi okozhatta sztetek, illetve hogyan kellen ezt akkor leszűrni TL szintre?

A másil TL-es tapasztalatom pedig az volt, hogy építettem egy TL-dobozt
egy viszonylag kis hangszóróhoz, ami addig BR-ben volt, és egész jól szólt,
aztán megépült a doboznak egy másik - elvileg javított - változata, ami pár cm-rel
hosszabb és keresztmetszetében nagyobb volt, és mélyben, de végeredményben
is sokkal gyengébben szólt, mint a szűkebb kisöccse...
Lehet, ha túl nagy a KM az Sd-hez képest, akkor már teljesen eltorzul a rezonancia,
akár létre sem jön, mert a motor nem képes megfelelően gerjeszteni a légoszlopot?
Ezt a 2 pl-t csak azért dobtam fel, mert simán el tudom képzelni, hogy akár
csak egy egészen apró kis hiba is végzetes lehet egy konkrét TL doboznál,
pláne ha már hajtogatás/törés stb van benne.


pén. jan. 04, 2008 9:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Cortez írta:
de azt továbbra sem
értem, hogy miért lenne itt az átlagosnál nagyobb gond a TL része a rendszernek.

Egy tölcsér a toroktól a szájig illesztett eszköz. Ha a tölcsér torka elé egy csövet teszel, az akusztikus szűrőként fog viselkedni, és csak bizonyos frekik jutnak majd a tölcsérbe, amik aránytalanul nagyobb hangerőt kapnak, mint a fronton lesugárzott hangerő(ezért sem szeretem az egyoldalt terhelt tölcsérek hangját, pedig ott nincs cső a tölcsér és a hangszóró hátulja között, legfeljebbegy aluláteresztő hangolt üreg)). Jobb, ha hangolt üreggel oldod meg az aluláteresztést, mint a klipsh tölcsérnél. Ide TL-t használni nem jó megoldás.

Nézd meg a szűrő kialakításokat a belinkelt szimuláción, nagyon jól szemléltet!


pén. jan. 04, 2008 6:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Mert nem egy nagy üres dobozra gondolnak, hanem egy csillapítóanyaggal lazán telerakottra, ahonnan a falakról esetleg visszaverődő hullámok már annyira csillapodnak, hogy nem érkeznek vissza a membránhoz.

Tudom, hogy csillapító anyaggal kitöltött dobozra gondolnak, de ezt nem tudom elfogadni, vagy a TTL nem mocsár.
Volt egy 200literes dobozom, lazán teletömve vattával. Abban nem szólt így a Kappa 15LF(Fs:37Hz, ami 50Hz körülire felment a doboz miatt). A TTL nincs kitöltve csillapító anyaggal, csak a falakon van 5cm. Határozottan nagyobb a lyuk, mint a csillapító réteg. Viszont a kanyar legömbölyített és csillapított is, az említett mértékben.
Ha a belinkelt szimulátorban ( http://www.falstad.com/ripple/ ) legömbölyíted a kanyart, láthatod, hogy a hullám kitalál, és nem szakad szét. Ha pedig nem, akkor komoly visszaverődések lesznek. Kár, hogy a frekiket nem lehet méretekhez arányítani és finomabban változtatni, mert nem nagyon jöttem még rá az arányokra és elég nagy a freki ugrás, ha változtatod. Ettől függetlenül szerintem jó a szimuláció.
Aszerint tehát a legömbölyítés és a csillapítás hatására nem szakad szét a cső.

Idézet:
Watt TTL-jének nincs hullámossága.

Legalább is elvileg. A szobámnak viszont van, de eddig a TTL az, ami ezt a legjobban leküzdötte. Sajnos a szoba nagyobb hibát visz be, mint bármilyen hangsugárzó eszköz. Ezért gerjesztem 1/3 résznél(felül), és hallgatom a másik 1/3 résznél(alul :) ). A szobán belül ezernyi más tónust lehet találni. Ez van.


pén. jan. 04, 2008 5:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Watt TTL-jének nincs hullámossága.

Az egyenes falú cső hangnyomása pont elég a minőségi zenehallgatáshoz, a tölcséresből csak egy ordítógép lesz, ilyen kis méretben korrekt mélytölcsért nem lehet csinálni.


pén. jan. 04, 2008 0:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Jó, azt sejtettem, hogy kompromisszummal lehet szélesíteni, de azt továbbra sem
értem, hogy miért lenne itt az átlagosnál nagyobb gond a TL része a rendszernek.
Pl watt TTL-jének hullámosságánál rosszabb lenne a hullámossága vagy miért?
Vagy arra azt mondtátok, hogy az inkább akusztikus mocsár, és így ott a cső
nem is sugároz, ezért nem is lehetne vele egy tölcsért meghajtani?


csüt. jan. 03, 2008 23:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Nálam 55 Hz nél volt egy púp ,feltehetően rezonancia miatt . Tettem a hangszóróra kompenzálómágnest , amivel megnöveltem az elektromos jóságitényezőt /legalábbis szerintem / . A púp szépen kiegyenesedett .
Szerintem 100 Hz alatti hupliknál ,érdemes vele próbálkozni .


csüt. jan. 03, 2008 20:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Lehet szélesíteni a rezonanciagörbét a kiemelés rovására: a görbe alatti terület ugyanakkora marad. Mire elég széles lesz az átviteli sáv, addigra a rezonáns kiemelés mértéke kb. 0,3 dB lesz.

Esetleg terhelhetnéd hátulról egy akusztikai mocsár jellegű TL-lel a hangszóródat, az elején pedig lehetne egy tölcsér, de ennek az eredménye csak akkor derül ki, ha megépíted.


csüt. jan. 03, 2008 20:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Nyilván nem... :)
Első körben csak egy elvi jelenséget akartam megtudakolni.
Aztán kérdeztem pont ezért, hogy akkor hogyan lehetne a rezonanciát
lapítani, mondjukúgy, hogy az legalább sub-nak alkalmas legyen, hamár
TL-lel nehéz a teljes sávot hullámmentesen lefedni.

Bár azt továbbra sem teljsen értem, miért lenne ez hullámosabb, mint egy sima TL?
Szal itt miért aggódsz ennyire, ha százával épülnek a TL-ek, nem is csak sub-ként üzemelve.


csüt. jan. 03, 2008 19:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
... a rezonancia jelenségét kihasználva szeretnénk némi hangtöbblethez jutni a végeredményt illetően.

A hangszerkészítők évszázadok óta azon dolgoznak, hogy a hangszeren minden hang azonos hangerővel szólaljon meg. Ezek után Te egy olyan rendszeren akarod visszahallgatni a hangfelvételt, amely egy adott hangot rezonáns módon kiemel úgy, hogy az ablaküvegek kitörnek, és minden tárgy megmozdul a szobában. :(


csüt. jan. 03, 2008 19:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Cortez, az ideális mélytölcsérnek teljesen egyenletes átvitele van, mentes minden hullámosságtól.
Miért kellene ezt megspékelni felesleges rezonanciák belekavarásával?

Ugyanazért, amiért TL-t is építünk, vagyis mert a rezonancia jelenségét
kihasználva szeretnénk némi hangtöbblethez jutni a végeredményt illetően.

fdsamano írta:
TTL-ből pedig leírásod szerint nem jön ki a cső végén hang

Ez nem csak valami félreértés? Watt annyit mondott, hogy nem mozog az ott lévő vászon.
Ettől még egyértelműen hang sem jöhet ki rajta? Vagy rezonancián pont a végénél
kellene lennie egy durván "levegőmozgatós" szakasznak, és ti ebből következtettek erre?

A TTL pedig sztem abszolút nem mocsár, az akkor lenne, ha teli lenne csillapítással,
de itt csak a falakon van, ami a méretekhez képest sztem egyáltalán nem olyan sok.


csüt. jan. 03, 2008 18:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
De én azt mondom, hogy nem a kiválasztott hanszóró Fs-ére méretezem, hanem más frekire a hosszt(lejjebb, pl 1oktávval). Ekkor a hangszóró rezonanciája nem lesz összhangban a TL rezonanciájával, ezért némi kompromisszum árán még lejjebb lehet menni, mint az ember egyáltalán képzelné!

Meglehetősen összhangban lesz, mert a beépítéssel a csőben lévő levegő tömege hozzáadódik a membrán lengőtömegéhez, és emiatt az Fs mélyebbre kerül. A 37 Hz-es rezonanciám lement 20 Hz-re egy eléggé alulméretezett csővel is.
Idézet:
Lehet, hogy mocsár, de valami nem stimmel. Gondolok itt az irodalmakban olvasható meghatározással, miszerint az akusztikus mocsár egyenértékű egy nagy zárt dobozzal!
Ez nem lehet igaz, mert egy zárt dobozban a Kappám soha az evilági életében nem nyomna ilyen mélyeket! Tehát itt az akusztikus mocsár valamit még hozzátesz a dologhoz. Gondolom itt is a levegő tömege ami jelentős és kedvező, valamint rezonál is a cső, különben nem működne a hatás.

Mert nem egy nagy üres dobozra gondolnak, hanem egy csillapítóanyaggal lazán telerakottra, ahonnan a falakról esetleg visszaverődő hullámok már annyira csillapodnak, hogy nem érkeznek vissza a membránhoz. Az állóhullámok kialakulásához a haladó és a visszavert hullámok egyidejű jelenléte kell, ha nincs visszavert hullám, akkor nincs állóhullám sem, a membránnak sikerül az energiát átadnia a levegőnek, valós terhelésre dolgozik.

Idézet:
A harmadik, a kanyar, ami ha igaz mindkét végén zárt csővé vágja szét a csövet. Ezt se tudom elfogadni, bármilyen számítások is ezt próbálják bizonyítani, mert akkor más frekiken is kéne jelentős impedanciacsúcsoknak jelentkezniük(tudom, a csillapítás).

Nem egészen így vágja szét, hanem ahhoz hasonlóan, mint amikor van egy koax antennakábeled, amit középen elvágnak, beiktatnak 1-2 méternyi szalagkábelt (hiszen az is antennakábel), majd újra koaxszal folytatják. Az eredetileg pl. 40 Hz-re méretezett rezgőköröd helyett lesz 2 db 80 Hz-es, amelyek valamilyen mértékű csatolásban vannak egymással. Erről semmiféle számításokat nem olvastam, csak a saját tapasztalataim alapján állítom.


csüt. jan. 03, 2008 17:24
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 44  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség