Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 15:18



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: vas. dec. 21, 2008 8:31
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Hello Mindenkinek!!

A segítségeteket szeretném kérni abban hogy az elkövetkezendő időkben hangfalat szeretnék építeni és hát akadtak egy kis gondok. Amiből hangfalat szeretnék építeni: Sal KHS 120 lényegében egy 150w os piezo sugárzó és ehhez egy 40 cm átmérőjű mélysugárzót szeretnék beletenni és egy közepet kb 15 cm átmérőjűt. az első kérdésem az lenne hogy miből érdemes készíteni a hangfaldobozt? Én 2,5-3 cm vastag bútorlapra gondoltam és a szigetelés pedig Kőzetgyapot lenne és így tovább :lol:
második kérdésem az lenne hogy szerintetek érdemes e belerakni középsugárzót???
a harmadik kérdés pedig az lenne hogy mekkora mélysugárzót érdemes belerakni??? ( teljesítményben kérdezem)
A mélysugárzó mindenféleképpen Sal lesz de középnek is azt gondoltam csak most a teljesítmény a lényeg!!!!!!!!!
Bármiféle segítséget nagyon megköszönöm :D :lol: :D :D


csüt. jún. 25, 2009 13:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Pászti Vilmos írta:
Oké, megsütve biztosan nem volt, mert az egyértelműen látszana a tekercsen. Olyat tudok elképzelni, hogy a cséve, nem párhuzamos, a vassal. Mondjuk azért, mert már javították, vagy azért, mert régi és az évek alatt kapott nedvesség miatt torzult a felfüggesztés. Sajna már láttam ilyet egy "Japan"!! gyártmányú AIWA hangszórónál, ami egyébként, nagyon pipec hangszóró, és mégis ferde volt a cséve. A komolyságát bizonyítja, hogy ragasztását, még a kromofág sem oldotta, igaz csak fél napig áztattam. Nem tudom, neked mivel van ragasztva, de ha sikerül a ragasztást feloldanod, és ha a központosításra sem lesz jobba dolog, akkor másik tekercs. Szerintem, de lehet, hogy valakinek lenne más ötlete.


Hali!

Közben a múlt héten megérkezett a porvédő, amit rendeltem, szóval a régit megpróbálom eltávolítani. Meglátjuk hogy milyen oldószerre lesz hajlandó majd lejönni.
Megnézem, hogy párhuzamossági, koncentrikussági vagy egyéb deformációs hiba okozza-e a kérdést, ha házilag javíthatónak tünik, akkor megpróbálkozom vele, ha nem, akkor majd irány a dokibácsi.
Köszönöm a tippeket, ha van valami fejléemény, akkor írok.


kedd máj. 05, 2009 11:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Oké, megsütve biztosan nem volt, mert az egyértelműen látszana a tekercsen. Olyat tudok elképzelni, hogy a cséve, nem párhuzamos, a vassal. Mondjuk azért, mert már javították, vagy azért, mert régi és az évek alatt kapott nedvesség miatt torzult a felfüggesztés. Sajna már láttam ilyet egy "Japan"!! gyártmányú AIWA hangszórónál, ami egyébként, nagyon pipec hangszóró, és mégis ferde volt a cséve. A komolyságát bizonyítja, hogy ragasztását, még a kromofág sem oldotta, igaz csak fél napig áztattam. Nem tudom, neked mivel van ragasztva, de ha sikerül a ragasztást feloldanod, és ha a központosításra sem lesz jobba dolog, akkor másik tekercs. Szerintem, de lehet, hogy valakinek lenne más ötlete.


vas. máj. 03, 2009 8:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Pászti Vilmos írta:
Azért, mielőtt elviszed az Aubek Tomi doktorhoz, magad is megteheted, hogy megpróbálod központosítani. Persze lehet, hogy már próbáltad. Porvédő levesz, filmszalag, aceton kivár, ha fellazul megmozgat, ragasztó, száradás, és ha még mindig súrol, akkor van gond. Két dologra gondolok. Vagy meg lett sütve a tekercs, és a lakk felpúposodott, vagy a Kiszakadt porvédőn bekapott egy spént. Ezt nem tudom, ki lehet- e szedni teljes szétszerelés nélkül. Amikor a mágnest lekaptad, talán akkor kellett volna kompresszorral kifujkálni. Jut eszembe. Hogy vetted le a mágnest? De főként, hogy raktad vissza?


A cucc úgy néz ki, hogy egy szép nagy öntvénykosár, és a mágnest egy fém búra takarja. Azt egy csavar tartja, kitekered, leveszed. a mágnes úgy mindenestől benne ül marha precízen az öntvénykosáron kiképzett mélyedésben, amibe egy tekintélyes méretű gyűrű szorítja bele 4 csavarral. A 4 csavar oldása után a mágneskör egy az egyben levehető.
A tekercse teljesen ép, nem érte attrocitás az erősítő részéről, és a lakk is teljesen sima. végigtapiztam, figyelve minden esetleges kitüremkedésre vagy bármire, nézve és tapizva is teljesen ép a téma.
Hogy a csévetest mennyire kör alakú és mennyire koncentrikus a mágneskörrel, azt nem tudom, mert egy 6-7 cm átmérőjű csévetesten nem látok meg 1mm-nél kisebb deformációt. A légrés meg kisebb mint 2 mm. Szóval mindenképpen le kell vennem a porvédőt, ha látni szeretném, hogy mi is történik.
Elvileg megrendeltem a h2000-től a porvédőt, bár visszaigazolva még nem lett. Majd meglátjuk...


kedd ápr. 28, 2009 14:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Azért, mielőtt elviszed az Aubek Tomi doktorhoz, magad is megteheted, hogy megpróbálod központosítani. Persze lehet, hogy már próbáltad. Porvédő levesz, filmszalag, aceton kivár, ha fellazul megmozgat, ragasztó, száradás, és ha még mindig súrol, akkor van gond. Két dologra gondolok. Vagy meg lett sütve a tekercs, és a lakk felpúposodott, vagy a Kiszakadt porvédőn bekapott egy spént. Ezt nem tudom, ki lehet- e szedni teljes szétszerelés nélkül. Amikor a mágnest lekaptad, talán akkor kellett volna kompresszorral kifujkálni. Jut eszembe. Hogy vetted le a mágnest? De főként, hogy raktad vissza?


kedd ápr. 28, 2009 10:19
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok!

Mint kiderült, a torzításhoz nem sok köze volt a szakadt porvédőnek. ugyan még nincs új, de kezdetnek összetákoltam a régit. nem változott semmit a helyzet. viszont megfelelő lelkiállapotban gondoltam egyet, és lekaptam a mágneskört a cuccról. Nagyon úgy néz ki, hogy a csévetest egy nagyon minimális mértékben hozzáér a mágneshez valahol. És olyan iszonyat szűk a légrés, hogy szabad szemmel el sem tudom dönteni, hogy pontosan hol lehet a gáz. A mágnest egy az egyben sikerült ugyanúgy visszatenni ahogy volt, a hangszóró jobb nem lett, de rosszabb sem. annyira pontosan kiképzett helye van, hogy másképp nehéz visszatenni. Viszont ez új dimenziókba helyezi a javítási feladatot, mivel én házi körülmények között hangszóró-javítási tapasztalat nélkül nem sokat tudnék vele kezdeni, így nem szeretném a csévetestet zaklatni.
Aubeck úr lesz a megoldás a problémámra?


hétf. ápr. 27, 2009 18:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Ha szerencséd van, nem műgyantával ragasztották oda a porvédőt. Ha mégis, akkor számítanod kell, a membrán foszlására. Az ugyanis, ha jól láttam, rétegekből van megcsinálva. Ha nem műgyanta, akkor először acetonnal próbálkozz, de legyél vele türelmes, mert legalább fél óra, mire elenged, de lehet, hogy még több. Én például kromofággal is nekimentem. Elég jó eredménnyel. Műanyag fecskendővel és injekciós tűvel adagoltam a vegyszert, pont oda a ragasztáshoz. Én úgy látom, hogy a hangszórójavítás főleg a bontás; ragasztás feloldása, valamint az erős ragasztás technikája. A tekercselés az már smafu. A bontáshoz tartozik például a szétugrott mágnes visszarakása is. Ahhoz szerintem le és felmágnesező készülék kell, de majd valaki mond rá valamit.
Na, mindenki. Szétszedtem egy somogagyi sbx 1230-ast. Akkora légrése van, mint a Bécsi kapu. Nem csoda, hogy 60 w-on akkorát szól, mint egy szokol, fél hangerőn.


vas. ápr. 26, 2009 21:42
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
H2000-nél találsz alaktrészt, elvileg a porvédőt te is ki tudod cserélni, az eredeti maradványait kell eltávolítani, és helyére ragasztani az újat, valami papírragasztóval.


köszönöm, megpróbálok tőlük rendelni, aztán átműtöm.


szomb. ápr. 25, 2009 17:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
H2000-nél találsz alaktrészt, elvileg a porvédőt te is ki tudod cserélni, az eredeti maradványait kell eltávolítani, és helyére ragasztani az újat, valami papírragasztóval.


szomb. ápr. 25, 2009 16:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás hangszóró javítás
Sziasztok!

mint látszik, ez a legforgalmasabb hangfalas topik, ezért merészkedem ide írni a problémámat.
Észre vettem az egyik mélynyomómon hogy kis hangerőn torzít elég idegesítően. az imént kivettem a hangszórót belőle, és azonnal szemet szúrt hogy a porvédő kúpot megedzette az idő, szét van szakadva, három irányban, és enyhén lifegnek a darabjai. Üzem közben lefogtam a kúpot hogy ne zörögjön, azonnal megszűnt a torzítás. próbáltam ragasztgatni, de annyira anyagában szétment, hogy nem sikerült értelmes eredményt kihozni belőle.
A hangszóró nem tudom milyen típusú, nincs ráírva semmi, annyi látszik hogy 40 centis, papírmembrános, öntvénykosaras cucc, elég kemény felfüggesztéssel, és a porvédő kúpjának az átmérője kerek 10 centi.
A kérdésem az, hogy mennyire rizikós ennek a házi cseréje, illetve hol lehetne a megfelelő kúpot beszerezni hozzá? Vagy hagyjam a fenébe, és vigyem el valakihez, aki már csinált ilyet?
Segítségeteket előre is köszönöm!


szomb. ápr. 25, 2009 15:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nem ilyen "módosításra" van szükség, csak érzékenységülönbséget kell csökkenteni soros ellenállásokkal.


csüt. ápr. 02, 2009 7:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
A hangváltó rázós téma. Persze mihez képest. A szemműtét is egyszerű, annak aki benne van. Kapacitás mérő, induktivitás mérő, oszcilloszkóp, hanggenerátor, a rezgőkörökre vonatkozó képletek, tekercselő gép, eszterga gép, amin a csévetest elkészíthető, rézhuzalok, különböző méretben, egy néhány elfuserált próbálkozás, és már neki is foghatsz. Ha nem megy el a kedved, akkor megérdemled, hogy foglalkozz a hangváltókkal. De lehet ex-has-ra is hangváltóval próbálkozni. Az Ottó, a diszkós, a nagy diszkós, söprűnyél hangváltóval elég jó eredményeket ért el. A méllyel sorba kötött egy hosszú vezetéket, és addig tekerte egy söprő nyelére, míg a magasak hallhatóan le nem csökkentek. Durva módszer, de a végeredmény, elfogadható volt.


szer. ápr. 01, 2009 22:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1546
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Meg nem is volna értelme az eredeti állapotot visszaállítani.

H2000-nél taláni hozzá hangszórót, és a magasakat-közepeket egyértelműen érdems kicserélni, csak a hangváltóban ki kell igazítani az érzékenységkülönbségeket.

Koszi. Kozepbol 4 ohmosat nem latok ott. Valamint a hangvaltoban mit kell bizgetni hozza? Ahhoz nem ertek, gepesznek tanultam ;)


szer. ápr. 01, 2009 11:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Tényleg hazudnak, mert a T-S paraméterekből egyértelműen 91dB@1W következik, de sajnos mértem már rosszabbat is. Az 1 fölötti elektromos jóság miatt eleve használhatatlan sztem.
De nem tudom, szerintem ez a többségnek nem újdonság a kínai hszekkel kapcs.

Ui: a terhelhetőség mérése a szabványokban leírt módszer szerint kéne hogy menjen mindenhol, dehát.. inkább a marketingesek viszik azt a részét. :D


szomb. márc. 28, 2009 13:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
A gyári paramétereket idéztem. Például a PA 50100-ashoz 98 dB van megadva. Ha ők hazudtak, én segítek nekik.
http://www.somogyi.hu/cikkccs/cikkdokum ... _03_01.pdf

Jut eszembe. Mi a zenei teljesítmény és mi a szinuszos?
Én azt olvastam a régen a rádiótechnikában, hogy a hangszóró teljesítmény meghatározása körül elég nagy a bizonytalanság. A különféle gyártók, más más módszerrel állapítják meg a hangszóró teljesítményt. Van aki úgy adja meg, hogy még ép nem megy tönkre. A cikk szerzője, ha jól emlékszem, Urbán István okleveles villamosmérnök írta a hangsugárzók építése sorozatban, hogy, idézem, " növeli a télyékozatlanságot, ha a gyártó külön szinuszos és zenei teljesítményt is megad. "
Vajon, miért írta?
Most vagy a mérnök úr téved, vagy valaki más, mert azóta is sokan használják a két teljesítményt. Az nyilván nem lehet mérce, hogy sokan használják Csak néhány példa. Az emberek szemében követendő példaképnek számító médiában magasan iskolázott emberek használnak olyan kifejezéseket, mint "elszeparálni". A szeparálás már önmagában elválasztást jelent. Tehát nincs szükség el-elválasztásra. Vagy: "Ledegradálni" A degradálás, lefokozást jelent. Nem kell az még lejjebb le-lefokozni. Vagy: "legoptimálisabb" Jó, jobb, legjobb. Latinul, bonus; major; optimum. Nem kell, leg-legjobb. Ennek ellenére büszkén használják, ki tudja miért. Én például a mélynyomó kifejezést sem értem. De lehet, hogy a legjobbnál is van még legjobb? Be kell valljam lemaradtam valamiről. Aztán lehetne még sorolni. Leamortizálni stb. Az a szerencsétlen hangszóró, mégis mit nyom? Ha valaki megmagyarázná, és meg is tudna győzni, akkor elfogadnám. Ezzel az erővel egy magas sugárzó is lehetne magas nyomó. Vagy akár a villany körte is lehetne fény nyomó. Vagy mondjuk a nagy hangnyomásra utal a használója, ha a hangszóró akkora hangerőt képes leadni, hogy a hangnyomás óriási, akkor azt mondjuk rá, hogy ez egy brutálisan erős hangszóró, tehát alkalmas a mély hangok nagy nyomással történő lesugárzására. De még akkor is ott van, hogy mi a határ? Honnantól mélynyomó? Ha a somogagyi mélynyomó, akkor egy normális hangszóró, aminek 100 dB felett van az érzékenysége, az micsoda? Vagy a közepek között nincs nagy hangnyomás? csak a mélyek között. Ha valaki ezt állítja, akkor sosem hallott még erős hangot. Vagy csak egyszerűen divat kifejezés?
Azt hiszem, jól eltértem az eredeti témától.


szomb. márc. 28, 2009 13:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Dörmike írta:
Zenére még sose hallottam a crest faktor kifejezést. Áramra viszont annál inkább...


Idézet:
Music has a widely-varying crest factor. Typical values for a processed mix are around 4–8 (which corresponds to 12–18 dB of headroom, usually involving audio level compression), and 8–10 for an unprocessed recording (18–20 dB).
( http://en.wikipedia.org/wiki/Crest_factor )


szomb. márc. 28, 2009 12:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Teljesen mindegy, egy váltalkozó elektromos jel, aminek van csúcstényezője.


szomb. márc. 28, 2009 12:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Zenére még sose hallottam a crest faktor kifejezést. Áramra viszont annál inkább...


szomb. márc. 28, 2009 12:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nah, tudja ezt valaki mégis. :D

Érzékenységgel kapcs. meg arra céloztam, h. az 50 centiosek is 88-89-et tudnak, SAL-éknél, akkor miért lenne a 40-es 91?


szomb. márc. 28, 2009 11:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 281
Hozzászólás 
Crest faktor: a jel csúcsértéke és az RMS értéke közötti arány. Zenénél jellemzően elég nagy...


szomb. márc. 28, 2009 8:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Tényleg, a hangszóróknál ( zenei anyagnál? ) mi az a "crest faktor"?


pén. márc. 27, 2009 23:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Kedves shalafi!

Nagyon jól tudod, hogy a mérés és számítás egy nagyon jó irányt ad, de a végleges eredményt a kísérletek jelentik. Természetesen az egyik a másik nélkül nincs meg.
Valószínű rosszul jött ki, hogy pont olyanokat írhattam, ami egy kicsit megkontrázták az általad írottakat. Ha rosszul esett, elnézésedet kérem.
Én úgy gondolom, amit saját bőrömön megtapasztaltam, azt szeretném megosztani veletek, hátha ezzel is jobban kirajzolódik a probléma. Jelen esetben a parasztvakítás, kontra használhatóság.


pén. márc. 27, 2009 21:25
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Igen, figyelek.


pén. márc. 27, 2009 21:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
8) Nem attól lesz valami 91, vagy 92@1W, mert ráírják.


pén. márc. 27, 2009 21:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Mi az a "crest faktor" ?


pén. márc. 27, 2009 21:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
"A SAL tényleg a béka segge alatti kategória, de hangosítottunk olyan ládákkal amiben SR4050 volt. A szinuszban 300W-ot tudó végfokot klippelésig hajtottuk. Bírta, nem kezdett el rotyogni és az érzékenysége sem volt rossz.
Ha jól emlékszem 180W-os zenei terhelhetőség van az adatlapján..."

Igen, jól emlékszel. 180 Watt, de kérdés, meddig bírná. Én nem kísérleteznék csak a névlegesével, ami 130 Watt. Még azt is egy kicsit túlzásnak érzem.
Az érzékenysége 91 dB! ha nem dicshimnuszról van szó, de jóindulatú vagyok és azt mondom, hogy 92-t teljesít. Ha jól sejtem, a 180 Wattjával még akkorát sem szól, mint a jó öreg RFT hangszóró, amit a gyár 12,5 Wattra hitelesített. Mélyben valószínű, a Somogagyi lejjebb megy a nagyobb membránfelülete miatt, de arról a mélyekről szerintem nem kellene túl sokat beszélnünk.


pén. márc. 27, 2009 21:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Mert ha nem torz a jel, és zene szól a cuccon magas crest faktorral, a hangszórók névleges terhelhetőségük többszörösét kibírják. Mindegyik.

Az a baj, h. ismerve a SAL-t a 40 centisek érékenysége is 88-89dB körül van.


pén. márc. 27, 2009 20:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
A SAL tényleg a béka segge alatti kategória, de hangosítottunk olyan ládákkal amiben SR4050 volt. A szinuszban 300W-ot tudó végfokot klippelésig hajtottuk. Bírta, nem kezdett el rotyogni és az érzékenysége sem volt rossz.
Ha jól emlékszem 180W-os zenei terhelhetőség van az adatlapján...


pén. márc. 27, 2009 20:13
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Szerintem volna más, sokkal érdekesebb téma, amiben sokat tudnál segíteni.
Azt mondják, hogy a dobozt a hangszóró rezonanciája környékére kell hangolni.
A kérdésem, hogy miért? Mi van a rezonancia körül?
Mi történik, ha a hangszóró a dobozában rezonál?


pén. márc. 27, 2009 19:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Ja igen. Arra gondolsz, hogy ami a jellemjő tartomány, az az 1kHz fölötti tartomány. A Somogagyinak nincs harmadrendű hangváltója. Még az első rendű kifejezés is kicsit túlzás lenne. A mélyekből aztán bőségesen jön olyan hang is amitől elég jól hallatszik, hogy a bőgős hogyan fűrészel. Én hallottam somogagyi közepet is szólni, bár ne hallottam volna. A hangosságával nem volt baj, csak a dobhártyámmal és a szépérzékemmel utána.


pén. márc. 27, 2009 19:12
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Hol is kevertem össze?


pén. márc. 27, 2009 19:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Ne keverjük össze a mélytartomány és a terhelhetőség-érzékenység problémáit a középtartomány időbeni gondjaival.


pén. márc. 27, 2009 19:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
"Attól függ, ki és hogyan rakja össze, de hangszórók szintjén egy kicsit jobb a bolgár, mint a kínai."

Azt el lehet érni, hogy a frekvencia menete egyenletes legyen és ettől jól is szól első hallásra, de attól még az energia a karaktere hiányzik belőle. Pont a kifelejtett tekercselése miatt. A Somogagyival pont az a baj, hogy a zenészek mindig a függöny mögött játszanak. Szépen játszanak csak sosem tudnak közelebb jönni. Ez már ép elég. Természetesen van erre is megoldás és akkor a Somogagyi is partiban lehet komolyabb hangsugárzókkal.


pén. márc. 27, 2009 18:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
8) Ezért nem foglalkozok én a SAL-al. Léteznek olcsó és használható hangszórók is.


pén. márc. 27, 2009 18:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Az igaz, hogy egyszer én is hallottam egy bonyolult számítások alapján összerakott Somogagyi hangsugárzót, és mivel a közelében nem volt más, elég jónak hallottam. Aztán miután gratulátam a mesternek, megkérdeztem, hogy milyen számításokat alkalmazott. Ő visza kérdezett, hogy hogy hogy milyet? Bementem a boltba, rámutattam néhány hangszóra emlékeztető iparcikkre, hazavittem, exhas összeraktam valami jó kinézetű dobozt, még a hátuljára is hagytam reflexnyílást, mert most ez a menő és kész is voltam.
Hát bizony ha nem pont őnála hallottam volna az ETALON elixír 2-es hangfalat, akkor hülyének is néztem volna, de az tény, hogy az exhashoz képest elég jól szólt. Azért a Hs 280-assal nem hallgattam volna együtt, már csak ezért sem, mert a Somogagyira kétszer akkora teljesítmény kellett volna, hogy hallható legyen. Még egy. Tisztában vagyok a HS 280-as képességeivel. Nyilván egy megfizethető olcsó hangsugárzó (volt). De a somogagyi még azt sem üti meg. Pedig megüthetné.


pén. márc. 27, 2009 18:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
:roll: Attól függ, ki és hogyan rakja össze, de hangszórók szintjén egy kicsit jobb a bolgár, mint a kínai.


pén. márc. 27, 2009 18:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Jól értem, azt írod, hogy mérted, hogy a Somogagyi jobban szól, mint a HS280-as?


pén. márc. 27, 2009 18:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Én csak a saját mérésimből indultam ki az előbbieknél.

HS280 háromutas, és szintén elég pocsék az eredeti formájában a bolgár hangszórók miatt.


pén. márc. 27, 2009 17:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Tápé

Szerintem Shalafi66 elég jó dolgokat írt eddig. Annyit fűznék hozzá, hogy kényszerűségből egy néhány Somogagyival volt dolgom és elmondhatom, hogy tudom, mit lehet tőlük várni. Például legutóbb vettem 2 darab SBX 1320 mélysugárzót , mert azt szerettem, volna, hogy a feleségem aerobik órájára, a terembe felszerelek 6-ot 8-at, hozzá illesztek még ezt -azt, ami kell és nekem jó lesz. Igen ám csak arra nem számítottam, hogy meghajtottam azzal a teljesítménnyel, ami rá volt írva és akkora hangerőt szolgáltatott, mint egy Szokol rádió negyed hangerővel. Ez azért durva. A hangszóró páros azóta is a polcon porosodik, mert csak nehezéknek jó. Például arra kiváló, hogy a kerti asztalról ne vigye le a szél a terítőt. Egyébként esztétikus darab. A somogagyi hangszórókban egyszerűen nincs tekercs. Illetve van néhány menet mutatóba, hogy legalább valahogy szóljon, míg eladják. Csak aztán ha valaki számítani szeretne rá, akkor jön rá, hogy valami nem stimmel. Természetesen lehet velük szórakozni, de nem, hogy a csodára, de még hangra se nagyon szabad számítani. Ha mégsem lehet elkerülnöd, hogy somogagyival építkezz, akkor legalább 30 centis hangszóróval próbálkozz, és abba pumpálj bele hatalmas teljesítményt, hogy partiban legyen a néhány Wattos közép és magasaiddal.
Most pedig nézzük meg azt a hylzetet, hogy milyen minőségű hangot szolgáltat egy olyan hangszóró, amiből kihagyták a tekercselést. A résben jóformán csak levegő van. A tekercsben képződött erővonalak messze vannak a mágnes erővonalaitól így szerintem nem tudnak igazából összekapaszkodni. Ebből következik, hogy nem fogják követni úgy az elektromágneses rezgést, min egy tisztességesen megtekert cséve. Mégis milyen minőség várható egy olyan hangszórótól, aminek a hézagolásához egy vagon hézagoló gyűrűt kell berakni? Szerintem nem jóra. Biztosan ilyen minőséget szeretnél? Érdemes mérlegelni, hogy jó ötlet-e egy alapból rendkívül gyenge minőségű hangszóróból építeni valami olyat, amitől majd a csodát várod. Ennél már az is jobb szerintem, ha háttal bemész egy alkatrészbontóba, háttal kiválasztanál egy hangszórót és abból csinálsz egy hagyományos kétutas fadobozos hangsugárzót. Az eredmény szerintem meglepően jó volna. Tudom javasolni az Orion HS 280-ast. A neten elég kedvező áron hozzá lehet jutni. Ja, és biztosan tuja azt a basszust, amit a Somogagyiból tervezel megépíteni.
Természetesen ha kísérletezni szeretnél, az más. Azt lehet. Csak jó ha emlékszel rá, hogy a csoda az odaát van.


pén. márc. 27, 2009 17:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A DTF 12 a felső oktávban teljesen halott nem szabad használni, a Lenz törvénynek meg nem sok köze van ahhoz, hogy a dóm szól-e a 10k után is. Normális 25mm-es magashangszórók felső határfrekvenciája 25kHz körül van.

A piezó megintcsak nem arról híres, hogy jó lenne a magasátvitele, valahol középen 1-3k körül kiemel, elvánszorog 10-ig, aztán esik, így negyedik útnak, a dóm kiegésítésére teljesen alkalmatlan.


pén. márc. 27, 2009 17:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Tudom javasolni a Somogagyi DTF 12 mags sugárzót. Az egyetlen lengőtekerces, ami viszonylag jól szól. Ha még jobb magasakat szeretnél, akkor a KHS 342 M-et tedd még rá párhuzamosan, de kondival mindenkép szűrnöd kell az alsó tartományát. A Somogyagyik között ez az egyetlen normáslis piezó. Csak arra van szükség, amit a Lenz törvény alapján a lengőtekercses már nem vihet át. De a piezó átviszi. Elképzelhető, hogy még ellenállással is korlátoznod kell a piezó magasait, mert nagyon sok kijönne belőle. Én egy Videotonnál csináltam ezt meg és a tulajdonosával elképedve hallgattuk az eredményt. A triangulumnak még a típusát is meg lehetett állapítani.


pén. márc. 27, 2009 17:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Meg nem is volna értelme az eredeti állapotot visszaállítani.

H2000-nél taláni hozzá hangszórót, és a magasakat-közepeket egyértelműen érdems kicserélni, csak a hangváltóban ki kell igazítani az érzékenységkülönbségeket.


szer. márc. 25, 2009 23:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1546
Hozzászólás 
Van 2db videoton 2012-es hangfalam, mindketto magasa elszallt (nem nalam). Az egyiknek siman el van szakadva a tekercselese, a masiknak nemtom mi baja, mintha ategett(?) volna, nemtom nem ertek hozza. Hogyan lehetne ebbol mukodo hangfalat varazsolni? Elvinni valami szakihoz a ket magasat, aki megcsinalja, vagy van valami meretazonos kb. hasonlo tulajdonsagut kellene vennem? Oreg mar mint az allat, tipusazonos nyilvan nincs mar.


kedd márc. 24, 2009 21:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
És hogy mennyire zajos a bemenet.


pén. feb. 27, 2009 18:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
perempe írta:
...Továbbá érdeklődöm, hogy milyen mérőprogram van, ami előfok nélkül is jól használható...


Az, hogy kell-e előfok, nem a mérőprogramtól függ, hanem attól, hogy mekkora a jelszint a hangkártya bemenetének érzékenységéhez viszonyítva. :!:


pén. feb. 27, 2009 18:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Igazából a membrán megfelelő méretezésével és alakjával lehetne megoldani, de mivel ezt a gyárban elmulasztották, ezért neked csak félmegoldások maradtak, pl. egy notchszűrő a mélyközép előtt, vagy egy ehhez hasonló változat, amikor az induktivitással párhuzamosan kötsz egy (R + C) tagot.

Programnak megteszi az LspCAD része a JustMLS, könnyű használni, és viszonylag pontosan mér.


pén. feb. 20, 2009 14:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 26
Hozzászólás 
Vettem Fountek FW168 mélyközepet, meg mellé 27tbfcg dómot. Milyen váltót érdemes hozzá fabrikálni, ami levágja az alu mélyközepekre jellemző 7-8kHz környéki 10db.-es kiemelést? Az alábbiak valamelyike, esetleg hasonló jó lenne-e?
http://s109.photobucket.com/albums/n70/jeffbagby/Dreydels/
http://www.zaphaudio.com/audio-speaker17.html (Az FW168 és az L18 rendkívül hasonlít, a tweeter meg ugyanaz.)

Továbbá érdeklődöm, hogy milyen mérőprogram van, ami előfok nélkül is jól használható. Csak frekimenetet akarok mérni. (A RightMark Audio Analyzer kb. 20-25db.-es előerősítővel működik megfelelően, nélküle olyan hangerőt kellene produkálni, hogy nem bírná a membrán. Azért kérdezem, mert arra gyanakszom, hogy rossz az előfokom, szerintem nem lineáris.)
A válaszokat köszönöm.


pén. feb. 20, 2009 9:29
Profil Privát üzenet küldése ICQ
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 232
Hozzászólás 
figyuzzatok, az "eastech" nevű hangszórók tulajdonképp sony-k?


szomb. jan. 31, 2009 18:14
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Sziatok!
na elkészültem a hangfalammal, shalafi66 -nak köszönöm a hangszóróhoz a doboz méretezés segítséget.

Egész szép hangja van 4 liter levegővel a dobozban. a mélyek és a közepes meg enyhén magas hangok sacc majdnem 10kHz-ig szépen szólnak. felette meg négy kicsi noname 4cm-es piezo hangszóró ad némi valóban magas (10-20kHz) hangot. Minden hangszóró azonos fázisban megy.A doboz belsejét beburkoltam mindenhol spéci hangelnyelő szivaccsal (még igy is maradt belőle), a hangszórók elé krómozott számítógép-ventillátorhoz való rácsot tettem balesetek ellen (pl. nővérem gyereke, kutyáim,...) és az egészet befújtam metálkékre.(illik a krómhoz, bár először feketére gondoltam), a doboz tetejében külön rekeszben lett végülis elhelyezve az elektronika, így nincs gond a melegedéssel.(szellőző is van a dobozon felül meg hátul) ha nem felejtem el, le is fotózom.
Meg egy új ötlet, a torzításjelző: ez egy piros led az előlapon, ha a hangszóróra adott feszültség túl nagy, a led is világít.(ilyenkor a végfok beveri a fejét a tápba, vagy a földbe) és jelzi hogy le kell halkítani. A hangerőszabályzót meg teljesen kihagytam, ugyanis bármilyen fülhallgató kimenetes eszköznek szokott lenni tehát nem kell mégegy.
Kb ennyi. mégegyszer köszi a segítséget.

Szerk: a fotóKép


hétf. jan. 26, 2009 17:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 21, 2008 17:18
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
A vatta (nem háztartási :P) is jó állóhullámok csillapítására? Mert ha igen nem kell a tojástartót alkalmazni (ez se szó szerint értendő :D).


hétf. jan. 26, 2009 15:07
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség