Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 13:01



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
KEXMatthew és Többiek!

Ez nem szabadtérre való mélyláda, ráadásul elég gyenge is a paramétereit tekintve.
Szabadtérre tölcséres hangsugárzó, vagy több darab nagy hatásfokú hangszóróval szerelt reflex-doboz, Karlson-láda, vagy valami hasonló jöhet szóba.
Ha már tölcsér, akkor abba is - természetesen - nagy hatásfokú ( 96dB fölötti érzékenységű ) hangszórót érdemes beépíteni, akkor tud nagyot szólni és megbízható is lesz.
Azokat a meglévő ládákat pedig add el.

Üdv! SMA


vas. feb. 28, 2010 10:16
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. feb. 27, 2010 17:12
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Szia! Miért gondolod butaságnak?


vas. feb. 28, 2010 10:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Áhh. Ez butaság.


vas. feb. 28, 2010 2:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. feb. 27, 2010 17:12
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Sziasztok! Kinéztem magamnak egy SAL hangszórót, PA50100 (https://www.sal.hu/termekdokumentumok/04646_03_01.pdf).

Egy ideje már foglalkozok hangosítással, de általában házibulikon vagy kisebb helységekben. Nos, múltévben kaptam egy kültéri hangosítást, elvállaltam. Hát mély nagyon nem volt! Bár tudtam, hogy a beltéri mély semmit nem fog ott adni. Ezért az évben be akarok ruházni egy olyan mélyre ami kültéren is adja. Csak mély!! Közepek vannak kültériben.

Ha valaki dolgozott ilyen hangszóróval, vagy tudna ilyen hsz-hoz való tervet linkelni vagy pár mondatot írni róla, hogy induljak neki az légyszíves írjon. Vagy ha tudtok hasonló árú, de jobb hangszórót és ahhoz való ládatervet azt is megköszönném.

Legfőképpen reflex ládában gondolkodtam. Vagy ehhez hasonló felépítésű ládában: http://www.speakerstore.nl/constructions/18s_kit21/18s_kit21.pdf
A legnagyobb baj az is, hogy ezeket a ládákat használom itthonra is a szobámban. Ha valaki tud segíteni légyszíves írjon. Köszönöm.


szomb. feb. 27, 2010 17:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Nemigaz mik vannak... :shock:


kedd feb. 23, 2010 10:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Jézusom. :shock:


hétf. feb. 22, 2010 23:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jún. 13, 2004 23:49
Hozzászólások: 169
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Didi írta:
Közeli képem nincsen, de csinálok holnap.


Hát, nem csinálok... éjjel elvittek ezt azt a haverom műhelyéből... többek között a gépet, cuccot is...
Bakker, kezdhetem előlről :( :?


hétf. feb. 22, 2010 23:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Didi írta:
Közeli képem nincsen, de csinálok holnap.


Jó. Bár ha van egy normális hangkártyád, impedanciát, meg T-S-t is mérhetnénk.


vas. feb. 21, 2010 21:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Spafi!

Elnézésed kérem, sajnos először ezt a fórumot olvasgattam és itt válaszoltam neked. Azóta már remélem olvastad a privátban küldött üzenetemet is... A vasárnapot nem töltöttem a gép előtt, hogy neked válaszoljak. Nézd el nekem ezt, egyébb tennivalóim akadtak... ha tudtam volna, hogy ilyen türelmetlen vagy, a kedvedért máshogy rendezem be a napomat...

Ami pedig az OFF-ot illeti, hát nézz már körül a portádon...

Egyébként, nem csalódtam benned! A stílusod a régi...egyszerűen közönséges!

De azért megértéssel fogadom: sajnos csak ennyire vagy képes. Legközelebb próbáld meg egy kissé cizelláltabban! Mégiscsak mérnök lesz belőled... tudod, azért ez kötelez valamire...


vas. feb. 21, 2010 21:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jún. 13, 2004 23:49
Hozzászólások: 169
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Közeli képem nincsen, de csinálok holnap.


vas. feb. 21, 2010 21:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Aha, akkor közeli kép a hszekről? Azzal is megyek valamire.

Mondjuk egy haszna van, ilyen váltóval biztos soha nem megy tönkre. :D


vas. feb. 21, 2010 21:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jún. 13, 2004 23:49
Hozzászólások: 169
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Ha valaki kíváncsi, pontosan meg tudom indokolni, hogy ide miért jobb a trafólemez a ferritnél, de egy gazemberrel nem fogok leállni vitázni.


Én! Én! Én! Engem érdekelne nagyon!


vas. feb. 21, 2010 21:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jún. 13, 2004 23:49
Hozzászólások: 169
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Visszatérve a váltóra. Előbb tisztázni kéne, melyik R400 ez, és milyen hangszórók vannak benne. Csak utána lehet bármit is mondani-ajánlani.


Köszi Mindenkinek, hogy segíteni próbáltok!
Hát ugye a Reflexnél nem konstans a minőség, és nem túl egyformák az egyformának gyártott hangszóróik. A gyári hangváltója döbbenetes, a mély mindent megkap, a közép előtt van egy soros 10u kondi, a hangszóró negativ kivezetése egy soros 280uH tekercsen keresztül kapcsolódik a közös negatívhoz, és a magas ágban egy soros 500n kondi...
A másik párban meg egészen más...
A hangszórók: mély 18" R400, közép 8" R100, és egy ring magas. Adataik amik a honlapon vannak, tuti nem helytállóak.


vas. feb. 21, 2010 21:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Dörmike!

1.: A témába nem, de a gondolatmenetbe beletartozott, és egy fél mondatot máshová tenni értelmetlen lenne.
2.: És szerinted ez a félmondatom feljogosít bármilyen inkompetens, tisztán OFF, személyeskedő hozzászólásra?

Ha nekem akarsz mondani valamit, akkor próbáld meg emilben! Én azt tettem! Arra miért nem vagy képes reagálni? Meg úgy általában képes vagy válaszolni a neked feltett kérdésekre? (Tudom: nem. Ez a legelső leveleid óta így van, részben ennek köszönhetem az utálatodat. :-( )

Ha viszont a célod csupán csesztetni, akkor inkább kussolj!

Egyébként meg már többször nyomatékosan felkértem Shalafit, hogy ne zaklasson, semmilyen kapcsolatba nem akarok kerülni vele, de ő ezt nem veszi tudomásul.


vas. feb. 21, 2010 20:15
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
...mert pont te hoztad ide a témába a nem ideillő gondolatokat...


vas. feb. 21, 2010 19:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SPafi, ne légy meglepődve, mert pont te hoztad ide a témába a nem ideillő gondolatokat. Konfliktusról egyébként én nem tudok.

Visszatérve a váltóra. Előbb tisztázni kéne, melyik R400 ez, és milyen hangszórók vannak benne. Csak utána lehet bármit is mondani-ajánlani.


vas. feb. 21, 2010 18:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezt most mégis miért kellett? A topichoz tartozik bármi módon? Szólt hozzád valaki? Tudsz bármit is a konfliktusunkról?


vas. feb. 21, 2010 11:17
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
" ....de egy gazemberrel nem fogok leállni vitázni. "

Bagoly mondja verébnek, hogy nagyfejű...


szomb. feb. 20, 2010 23:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SPafi, maradj a tranzisztoroknál. ;) Nincs rá indok.

A lemezes semmivel sem jobb, hiszterézis, és linearitás szempontjából is a ferrites használható jobban, illetve most a terhelhetőségben is jobban lehet kijönni vele.

Az R400-ból még semmire sem lehet következtetni, azt is össze-vissza hangszórókészlettel szerelik, normális váltó nincs hozzá.

Másrészt az nem úgy működik, hogy valaki elképzel 1,5kHz-et kiszámolja az 1,2mH-t és beépíti. Ez az érték egyáltalán nem ott fog vágni.


szomb. feb. 20, 2010 22:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ha valaki kíváncsi, pontosan meg tudom indokolni, hogy ide miért jobb a trafólemez a ferritnél, de egy gazemberrel nem fogok leállni vitázni.

Didi!

Így, hogy R400-hoz kell, már értem, hogy miért akarsz ilyen kis értékű, de nagy terhelhetőségű tekercset.


szomb. feb. 20, 2010 21:54
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Didi, váltót nem így készítünk. Csak a hangszórkhoz méretezve lesz jó. Egy 200mm-es középhsznek peig bőven tudni kell mit kezdeni a 300Hz körüli tartománnyal is. De csak akkor lehet pontosbban megmondani, ha mértél impedanciát-átvitelt a rendszerről és a hangszórókról csupaszon.

4-600W-nál pedig mindenféle passzív váltás elfelejthető, főleg mélytartományban.

Ha kényszerűségből mégis passzív váltó mellett kell döntened, akkor az orsó ferritmagos tekercsekkel jössz ki jól (legjobban), ezek az audioNL.hu-nál, vagy a fehérvári hangszóró 2000-nél találhatók. Igaz utóbbinál csak 10,0mH-s tekercs van készen, de az viszont 2000,-ért (és nyugodtan lehet belőle letekerni a megfelelő értékig).


szomb. feb. 20, 2010 20:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SPafi írta:
1,2 mH mélyhez? Hát nem viszed túlzásba! Egyébként ilyen kis tekercset simán meg lehet csinálni légmagra, ezzel a programmal meg is tervezheted:
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/Progik/Legmatek.zip

Ha mégis vasat akarsz használni, akkor I alakú trafólemezekkel érdemes megépíteni.


Nem. A ferritesek jobbak. Sokkal. A légmagostól és a trafólemezestől is.


szomb. feb. 20, 2010 20:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jún. 13, 2004 23:49
Hozzászólások: 169
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
SPafi írta:
1,2 mH mélyhez? Hát nem viszed túlzásba!


Igen, nem. :D Nem merem lejjebb engedni, mert a közép hangszórót csak 1,5 kHz-től merem indítani. Ez egy ill. 4 db Reflex R400-as hangfal hangváltója lesz, mert az ami benne volt, finoman szólva is tré, kritikán aluli...
A keresztezési freki 1,5 kHz, 7,5 kHz.
Szívem szerint nem engedném el 800 Hz fölé, de a 8"-os 100-150W-os közepet nem akarom túlterhelni. Bár, fene tudja...
A mély ág értékei, 8 ohmos impedancia, 1,2mH sorosan, hangszóróval párhuzamosan egy 10uF-os kondi.


szomb. feb. 20, 2010 16:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
1,2 mH mélyhez? Hát nem viszed túlzásba! Egyébként ilyen kis tekercset simán meg lehet csinálni légmagra, ezzel a programmal meg is tervezheted:
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/Progik/Legmatek.zip

Ha mégis vasat akarsz használni, akkor I alakú trafólemezekkel érdemes megépíteni.


szomb. feb. 20, 2010 16:37
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jún. 13, 2004 23:49
Hozzászólások: 169
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok! Olyan tekercset keresek, ami megfelelő lenne passzív hangváltóba, a mély ágba a hangszóró elé. Értéke 1.2 mH, és lényeges a minél kisebb ellenállás. Valami olyasmire gondolok, ami legalább átmérő 1.3-1.4-es huzalból van. A légmagos gondolom nem megfelelő, mert nagy lenne az ellenállása.
Szerintetek? Vasmagos, vagy ferrit magos, esetleg ferrit fazék?
Ja, kb. 400-600 W teljesítményű a hangfal amibe kellene, és ennyi szalad is beléje... :)
Kérném a tapasztaltabb, nagyobb tudású fórumtársakat, hogy segítsenek, tippekkel, ötletekkel.
A vas és ferritmagos tekercseket mennyire kell méretezni teljesítményre, mert azért a 4-600 watt nem csekély, telítésbe tudja vinni a vasat, nem?
Üzletek, linkek, ahol beszerezhetőek lennének??
Köszi!


szomb. feb. 20, 2010 15:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 232
Hozzászólás 
a hg2,5/639 ugyanaz a hangszóró lenne..?


vas. dec. 20, 2009 22:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A dóm egyenesebb, ott lehet egy másodrendű lapos átvitelű szűrővel próbálkozni, pl. 3,3u x 470uH ha jól emlékszem, meg egy 3,3R soros ellenállat elé.


szomb. dec. 19, 2009 20:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 232
Hozzászólás 
- Mivel a váltóépítéshez nem értek (ezt a kondicserét is úgy javasolta valaki a retronomon) -így kisérletezni nagyon többet nem merek. Meglátjuk mi lesz a dómmal a helyzet, ha sikerül szerezni.

Van pesten a Bercsényi utcában a mikroelektron mellett egy bolt, akiknek mintha lenne kb. teljes h2000 palettája. Benézek majd ha arrajárok.


szomb. dec. 19, 2009 20:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A 4,7u-val az a baj, hogy a hangszórónak nagy kiemelése (+10dB) van rezonanciafrekin, 1k környékén.


szomb. dec. 19, 2009 18:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 232
Hozzászólás 
köszi a választ!

- Mivel közben kiderült hogy mindkét magas mûködik, így kísérletezgettem vele egy kicsit. (a gyári kondikat behelyettesítettem egy 4,7mikrossal). A helyzet mintha javult volna, érzetre több magasa lett de ugyanolyan irányított mint volt.
Mivel a dóm sem egy beszerezhetetlen darab, így azt is kipróbálom amint lövök valahol egy párat.
Összességében nem rossz ez a hangdoboz, Édesapám 3 utasánál hallgathatóbb hangja van. (az a nagy kutyaház méretû, nem tudom a típusát)


szomb. dec. 19, 2009 15:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
klayman írta:
Shalafi

te otthon vagy videoton-témában, örököltem 2 lepukkant saphir dobozt. Felújított mélyhangszóróm már van hozzá, jelenleg a dobozt próbálom esztétikusabb állapotba hozni, csupa karc és ütés az egész.. Sok munka van vele.

A magasak közül az egyik halott, de nem tudom megéri e a vesződést ez a tipus, ami benne van eredetileg.

Van valami jobb alternatíva ami fázisban és mechanikailag is illeszkedik a dobozba?
Akkoriban a legkevésbé sem figyeltek arra hogy mi illeszkedik mihez. Azért szerencsés ez a hangsugárzó, mert csak kétutas, így kevesebb az esély az elrontására, mint egy háromutas magyar produktnál.
Amit lehet vele tenni, hogy az eredeti magasként használt középhangszórót egy 2,5-es dómra cseréled (HG2,5-464 épp elfér), és faragsz a két hangszóróhoz egy normális váltót. Persze itt meg a 2,5-es dóm a gyenge pont, illetve a szerencse, hogy központos legyen.

Idézet:
Ami a magasakat illeti, a helyzet jobb mint amire mások leírását olvasva számítottam. (= kevés, illetve nincs is)

7k után némi szintesés, aztán 13-ig elvánszorog, és onnan 12dB esés 20k-ig. Viszont érzékenyebb mint a mélyközép vagy 3dB-vel, és mivel ez nincs kompenzálva, még úgy is tűnhet hogy van magastartomány.. persze ami van, meglehetősen irányított, nem jó ötlet megmozdulni zenehallgatás közben.


szomb. dec. 19, 2009 11:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Pászti Vilmos írta:
Csak az a kérdésem, hogy ezt mérted, vagy próbáltad?
A szokásos módon összerakva egy hangrendszert, valóban igazad van, [...]
Itt a piros, hol a piros...


szomb. dec. 19, 2009 11:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 232
Hozzászólás 
Elkészült a két doboz közben.
Elõtte sem volt egy matyóhímzés a konstrukció, és így sem lett az.. De annyit kellett javítgatni a dobozt hogy simán barna színre lett festve.

Ami a magasakat illeti, a helyzet jobb mint amire mások leírását olvasva számítottam. (= kevés, illetve nincs is)

...Aztán hogy a jellege ennek a hangnak milyen, arról még nem tudok beszámolni elég hallgatózás hiányában. Sajnos a lakás mérete és a gyerekveszély nem teszi lehetõvé hogy nagyon helyezgessem, egyelõre egy kis szekrényen vannak sima filckorong-talpakon. Majd meglátom hol lesz a helyük.[/img]


kedd dec. 08, 2009 13:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Lehet, hogy nem nem hozzám intézted a kérdést, de nekem jött az értesítés.
A téma meg különben is jó. Az első hangfalam volt, amit a Nővérem vásárolt kb 30 éve. Az első időkben nem tudtam, hogy ez miféle hangfal. Az akkori hangrendszerek egyikének kimagasló példányán teszteltük és nagyon jól szerepelt. A magasa meglepően jó volt. Borítékolom neked, hogy minden vesződést és ráfordítást megér a hangfal, ha az eredeti állapotába tudod visszaállítani. Én nem javaslom, hogy bármit lecserélj rajta. Azt a magasat úgy kezeld, hogy az nem egy mindennapi magas, annak ellenére, hogy hangsúlyozom, nevetséges kinézetű. Nem a kinézet számít, hanem ahogyan szól. És az a hangfal nagyon jól szó!!! Vannak félresikerült Videoton példányok, de a saphir nem ezek közé tartozik.


szomb. nov. 28, 2009 20:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 232
Hozzászólás 
Shalafi

te otthon vagy videoton-témában, örököltem 2 lepukkant saphir dobozt. Felújított mélyhangszóróm már van hozzá, jelenleg a dobozt próbálom esztétikusabb állapotba hozni, csupa karc és ütés az egész.. Sok munka van vele.

A magasak közül az egyik halott, de nem tudom megéri e a veszõdést ez a tipus, ami benne van eredetileg.

Van valami jobb alternatíva ami fázisban és mechanikailag is illeszkedik a dobozba?


csüt. nov. 26, 2009 21:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
A DTF 12 a felső oktávban teljesen halott nem szabad használni, a Lenz törvénynek meg nem sok köze van ahhoz, hogy a dóm szól-e a 10k után is. Normális 25mm-es magashangszórók felső határfrekvenciája 25kHz körül van.

A piezó megintcsak nem arról híres, hogy jó lenne a magasátvitele, valahol középen 1-3k körül kiemel, elvánszorog 10-ig, aztán esik, így negyedik útnak, a dóm kiegésítésére teljesen alkalmatlan.


Csak az a kérdésem, hogy ezt mérted, vagy próbáltad?
A szokásos módon összerakva egy hangrendszert, valóban igazad van, A lengőtekercses elég magasra elmegy, csak az a kérdés, hogy füllel hallható-e az a magashang. Lehet, hogy műszerrel, valamit mérni lehetne, de akkor a műszer mutatójának kitérését is műszerrel kellene mérni.
A piezó magas megtáltosodását egyetlen helyzetben tapasztaltam. Egy videoton hangfalba építettem be, ahol nem akartam hinni a fülemnek. Olyan magas hangok kerültek elő, ami addig ismeretlen volt. Az addigi halk sziszegés csilingelő lett. A somogagyi KHS 342 M tipusú volt, ami önmagában tényleg úgy szól ahogy mondod. Abban a Vidiben, meg mintha egy új dimenzió nyílt volna meg. Az a hangfal egyébként kidobásra volt itélve. Én ajánlottam fel, hogy anyag árban felújítom. A Lenz törvénytől szenvedő magasait piezóval támasztottam meg. Hiába magyaráztam hozzáértőknek, hogy a piezó, ebben az összeállításban mit eredményezett, nem értették, miről beszélek. Ha még létezik ez a hangfal érdekes volna közösen meghallgatni, mert csak így érted meg, hogy miről beszélek. Megértelek, a helyedben én is szkeptikus lennék, mert eddig én is pont olyannak ismertem a piezókat, ahogy te is leírtad. Mintha nem is ugyan az a hangszóró szólna. Mondanom sem kell, hogy a művház technikusának álla lesett, amikor visszavittem a kidobásra ítélt hangfalat. Továbbra is állítom, hogy ott bizony a Lenz törvény hallható, mégpedig igen jól!!


szomb. okt. 31, 2009 15:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Silent_Bob írta:
A hangsugárzó imendanciamenetének a bemérése megoldható korrektül egy elektrét mikrofonnal, és a Linux alatti xosscope nevű oszcilloszkóp progival?
Ki lehet ebből értelmes mérési eredményt hozni?

Az impedanciamenet méréséhez nincs szükség mikrofonra. Az oszcilloszkóp progi nem árt, de kell hozzá egy szinuszgenerátor progi, ami a mérőjelet szolgáltatja. Ezekkel a programokkal viszont csak nehézkes méréseket végezhetsz. A mérések gyorsabb kiértékeléséhez célszerűbb egy spektrumanalizátor program, és az ehhez jobban illeszkedő fehérzaj-, illetve rózsazaj-generátor használata.
A hangszóró átvitelének meghatározásához szintén alkalmasabbak a fent felsorolt eszközök, de ott már szükség van ismert átvitelű mikrofon alkalmazására. Ha visszaolvasol a topicban, sokan és többször leírták, hogy milyen mikrofonkapszulákat érdemes használni. Igazán hiteles méréseket még ekkor sem tudsz végezni, de tájékozódásra már elég lesz.


hétf. okt. 26, 2009 1:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Silent_Bob!

Biztosan ki lehet hozni valami használható eredményt, de erős fenntartásaim vannak a hangkártyákkal szemben, mint olyannal, hogy azt mérésre elfogadjuk, amit az hall, (hogyan hall?) - illetve majd mit látunk a képernyőn. Mondjuk, a változás látható, és az már segítség lehet, de nem pontos a kapott adat, ezzel tisztában kell lenni.
Az impedancia-menet mérése önmagában nem elég, az 1W-on mért frekvencia-átvitel már jobb, esetleg ugyanez 10W-on mérve. Kíváncsi lennék, mit mutat ebből egy hangkártyás mérés, még ha azt önmagában korrektnek tételezzük fel!?
Valamihez kalibrálni, hitelesíteni kell minden műszert, egy mikrofon-hangkártya-végerősítő-hangszóró összeállítás nagyon sok megoldandó feladatot jelent, a kalibrálás szempontjából és ez házilag nem is biztos, hogy sikeres lesz.
Én maradok még mindig a "hardveres" méréseknél, vagyis célműszerekkel mérek, kalibrált mérőmikrofonnal, dB-mérős mV-mérővel, kalibrált hangnyomásmérővel és még így sem minden sikerül jól, a mérés szempontjából.
Üdv! SMA


szer. okt. 21, 2009 15:05
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 19, 2009 22:31
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
SMA!

A hangsugárzó imendanciamenetének a bemérése (amit a hangdoboz behangolásánál taglaltál) szerinted megoldható korrektül egy elektrét mikrofonnal, és a Linux alatti xosscope nevű oszcilloszkóp progival?
Ki lehet ebből szerinted értelmes mérési eredményt hozni?
Üdv. Silent_Bob
UI.: Bocs, ha túl laikus a kérdésem vagy "hogy hívnak Jancsi fiam" jellege van


szer. okt. 21, 2009 14:06
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 19, 2009 22:31
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Üdv!

Érdeklődve olvastam amit írtál, egyébként magának a málynek is van egy elég durva frekvencia púpja 3 khz-en, állítólag 12 db-s hangváltó esetén magyon hallatszik 24 -eset pesig nem vennék, mert többe kerül a leves mint a hús. Valmint elbizonytalanított hogy a jelenlegi szintén épített tesla ARN-150-05-8mély, ARV-104-8 összeállítást beletéve egy somogyi által javasolt dobozba (160 mm-es mélysugárzóhoz ajánlották) nem tudta überelni pedig jelentős az árkülönbség talán a winisd progi után okosabb leszek, de jókat halottam az rmaa-ról is ha jutok velük vmire akkor lehet hogy újraépítem, a lényeg hogy tervezés vagy tuti dobozterv nélkül már nem mernék az építésébe fogni
Az ARV-104-8 terhelhetősége tényleg rossz, pontosítok, már kis terhelés esetén is rosszul ad ki biz hangokat vagy rossz keresztezési frekvencia nem tudom pontosan belőni, de kb. a torzított gitár tartományában van a gond vele


szer. okt. 21, 2009 11:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Silent_Bob és Többiek!

Kicist elszaladt az ára a 312-nek, úgy látom.

Én régen ezt a mélyet szubnak próbáltam, elfogadható volt, az akkori árához képest pedig jó, más hasonló hangszórókkal összehasonlítva.
A közép és a magas viszont hangosabb, még ha papíron ez csak 1dB-nyi, a valóságban inkább 2-3dB eltérés van, ami azt okozza, hogy a mélyátvitel gyenge. Csillapítani kell a közepet és a magasat is, de ezt műszerrel kell mérni és hallgatni is, hogy egyensúlyban legyen a hangkép.
Volt olyan magassugárzóm, az ARV 104, de kb. 4-5 hónapnyi üzem után elmászott az impedanciájuk, pedig nem voltak hajtva, ráadásul egyikük megszakadt, repültek a kukába ezek után.
A közepet és a magasat elcserélném egy ARN6608-as, vagy valami hasonlóra, mert lehet, hogy jobban illeszkedne a 312-höz és kellene valami jobb magassugárzó, mondjuk egy Beyma, vagy esetleg a H2000-től a HG2,5-es valamelyike, ez legalább gyorsan javítható, vagy cserélhető a bele és megbízhatóbb, mint a TVM magasa.
Hangváltót méretezni kell és ha kapható gyári kivitelben a megfelelő sáv-váltással, akkor érdemes gyárit venni, de figyelni kell a terhelhetőségére. Ha nincs készen, akkor alkatrészenként beszerezhető, akár a H2000-nél is, és meg kell építeni olyanra, ami biztosan és tökéletesen passzol a hangszórókhoz.
Üdv! SMA


szer. okt. 21, 2009 7:58
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 19, 2009 22:31
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Köszi a gyors válszt

Ez egy évekkel ezelőtt vártnál rosszabbul sikerült építés, aminek az alkatrészei csak részben vannak meg(költözködés közben megsérült vagy elkallódott.
Szóval a hangfal 3 utas volt és volt benne egy Tesla arv -104-04/8 magassugárzó
egy Tesla ARN-312-00/8 a középsugárzó Tesla ARP 1508
A hangváltó egy bolti típus volt, ez volt azegyetlen amit kapni lerhetett (hangszóró szakűzlet Bajscy-Zsilinszy út)elvileg Tesla típus vagy utángyártmány de ez e pillanatban másodlagos, mert már a mély átvitelével alapvető gondok voltak. A reflexcső emlékezetem szerint 2 db 140mm átmérőjű, 170mm hoszzú cső volt benne és hangoló/terelőlemez nem , csak merevítő deszkák csavarozva enyvvel ragasztva tehát ha jól értem, alapvető problémák voltak az építéssel és igazából nem is olvastam hogy valaki sikerrel próbálkozott volna ezzel a mélysugárzóval, nyilván nem a legnépszerűbb darab, pedig jó hangszóró
A gyári specifikációk fent vannak a neten, de valószínűleg nem fedik a valóságot főleg a frekvenciamenete
azért belinkeltem az adatlapoat
tesla arn 312 -00/8 http://www.hangszorobolt.hu/?showid=320&level0=23
tesla arv104-04/8 http://www.hangszorobolt.hu/?showid=762&level0=23
tesla arp 1508 http://www.hangszorobolt.hu/?showid=1199&level0=23
Személyes véleményed esetleg a mélysugárzóról?
[/url]


kedd okt. 20, 2009 15:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Silent_Bob!

Milyen összeállítást akarsz megépíteni?

Milyen hangváltóval és milyen egyéb hangszórókkal próbáltad együtt?

Érdemes letölteni az adott hangszórók adatlapjait és azokból, ha egymáshoz passzolnak, lehet megfelelő hangzású és minőségű hangsugárzót építeni.

Az, hogy próbáltad 100l-es reflex-dobozban, az nem jelent semmit, - milyen reflex-dobozban? Be volt hangolva a kívánalmaknak megfelelően, vagy csak egy nyílás volt a dobozon?
Bővebben írd le, hogy lássuk hol lehet hiba, vagy mit tudunk segíteni.

Üdv! SMA


kedd okt. 20, 2009 14:29
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 19, 2009 22:31
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Üdv!
tesla arn 312 8 ohm-os kivitel -ből szeretnék egy összeállítást építeni
valakinek valami tapasztalat? próbáltam egy 100 l es reflex dobozban gyári hangváltóval(számot nem tudok de nagyon rosszul szólt


hétf. okt. 19, 2009 22:55
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. szept. 02, 2009 1:28
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Sziasztok!

Autóba szeretnék mélyládát építeni, nem tudom a gyári ajánlás lenne-e a megfelelő térfogat. Ebben szeretnék segítséget kérni.
Továbbá, hogy milyen fát érdemes használni, olyasmit halottam hogy MDF nem az igazi mert kopogós lesz. Esetleg valami pozdorja lap vagy más?
A láda zárt lenne. A hangszóró T/S paraméterei és ládaajánlás itt:

http://manuals.harman.com/INF/CAR/Boxes ... 0Sheet.pdf

Előre is köszönöm :)
[/url]


szer. szept. 02, 2009 1:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 07, 2008 6:57
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: kecskemet
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Nah, tudja ezt valaki mégis. :D

Érzékenységgel kapcs. meg arra céloztam, h. az 50 centiosek is 88-89-et tudnak, SAL-éknél, akkor miért lenne a 40-es 91?

Egyik barátommal erről beszélgettünk. Szabadtéri hangosítóiparos -zenész. PL. Van 2 db 40cm-es merev felfüggesztésű hangszórója. Az egyik csöveskori 150 W-os, a másik jelenkori 800 W-os. Kalapvetően mi a különbség a kettő közt ? A hangerő mostani tudatlanságom szerint a memrán felülettől és a max. kitérésétől függ. (+merevség stb.)
Vagyis komám - mondom neki - A két hangszóró kb. ugyanakkorát szól, csak az egyikbe bele kell putypáni a 66db mosfetes erőködővel egy vasalónnyi kakaót. Jól mondtam, v. nem ?


szomb. aug. 29, 2009 11:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 44
Hozzászólás 
Köszi.
Akkor kénytelen leszek két kisebb átmérőjű csövet használni.
Így hátul elfér.
Ez befolyásolja a hangot?
Milyen közel legyen egymáshoz a két cső, lehet e hátul, alul a két ellenkező sarokban?


szer. júl. 22, 2009 19:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Csiresz írta:
Kérdésem: Szerelhetem e az aljára, úgy hogy a doboz kb. 1,5-2cm-es lábakon áll és parketta van alatta.
Befolyásolja-e ez a hangját?
A hsz. 30 cm.es, a cső pedig 104mm átmérőjű, a teljesítmény 250W.

Nem szabad, hogy a cső sugarával megegyező értéknél közelebb legyen a padló. Ugyanez igaz a doboz belsejében is.


pén. júl. 17, 2009 18:00
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 44
Hozzászólás 
Sziasztok!
Sub-ot építek és a reflexcső nem fér el sem elöl sem hátul.
Az oldalára nem akarom.
Kérdésem: Szerelhetem e az aljára, úgy hogy a doboz kb. 1,5-2cm-es lábakon áll és parketta van alatta.
Befolyásolja-e ez a hangját?
A hsz. 30 cm.es, a cső pedig 104mm átmérőjű, a teljesítmény 250W.


kedd júl. 14, 2009 11:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
totty56 és többiek!

Mire akarod használni?
Egyáltalán, nem lehet találomra választani hangszórót, pontosan meg kell határozni a feladatát. Mindenre jó hangszóró, hangsugárzó nincs.
Az említett hangszórókkal a lehető legegyszerűbb dobozt kell megépíteni -ha azok megvannak - mert adataik igen erősen szórnak, valótlanok, vagy használhatatlanok a gyári adatok.

Üdv! SMA


vas. júl. 12, 2009 10:34
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 55 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség