Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. ápr. 18, 2024 8:39



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
hát 18 literben kb. 40Hz lenne az alsó határfreki. Csillapítóanyag nem kell sok, és mindegy, hova kerül, mert nem az állóhullámok csillapítása a cél, csak a hangszóró paraméterei miatt egy kicsit a rezonátor jóságát kell egyengetni vele. Reflexcső, 40-45Hz közé kéne hangolni, és valószínűleg még kijön egy 60-as átmérőjű csővel, a pontos hosszt meg impedanciaméréssel kell meghatározni, de ebben segítek, ha azt írod, h. a közelben vagy.


vas. jan. 25, 2009 12:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 19, 2009 23:32
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Shalafi66!!

Nos gondolkodtam, kb 18-20L ládaméret környékén lenne az a lélektani határ amivel még kibékülnék.(nem tudok túl sok helyet szorítnai neki..)
H2000 HA17-634 -ben gondolkodva ez ~5-7 literrel kevesebb mint amit ajánlottál. JBL speaker shop-os kisérleteimből arra következtetek 18L alkalmazva az általad említett 36Hz-körüli alsó határfreki egy pár Hz-el fentebbkerül,(de ezzel kapcs még megerősítésed várom. egyébként az ide szánt erősítő ávitelében 40hz-nél van egy töréspont, alatta már nem erősít annyit) Kérdésem arra irányúlna ez elfogadható-e? amennyiben igen akkor tettlegességig fajulna a dolog, viszont akkor szükségem lenne megközelítőleg megfelelő reflex cső adatokra is, mivel jó lenne már elsőre egy hallgatható dobozt összehozni. Csillapítás? hol menniyt? miből?


pén. jan. 23, 2009 17:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Az a baj, hogy a 130-150mm-es hsznél jóval magasabbra kerül az alsó határfreki, és kevésbé terhelhető a hangszóró. De talán meg lehet próbálni, ahogy az első hozzászólásod olvasom...


kedd jan. 20, 2009 1:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 19, 2009 23:32
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Kössz az eddigi tanácsokat! Most egy pár napig nem tudok még komolyan foglakozni ezzel, igazából nem vártam ilyen gyors választ! Mindenesetre még nem vetném el egy kisebb 13- 15cm-s hangszóró lehetőségét se. h2000 mindenképpen hasznos volt mivel nem is nagyon tudtam alternatívát a somogyira.. :wink:
üdv! tépé!


kedd jan. 20, 2009 1:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Szabály nincs, úgy kell megválsztani a hangolási frekit (fb), hogy a hangszórónak jó legyen (de ezt ebben az esetben meg tudom mondani előre mert jól ismerem a hangszórót). És általában fs alá valóban nem érdemes menni vele, mert túlzottan elromlik az impulzusválasz.

A reflexnyílás átmérőjét aszerint érdemes megválasztani, hogy a legnagyobb várható terhelésnél se zavarjon a csőben áramló levegő zaja, ha pedig már az átmérő adott, a hosszával lehet beállítani a rezonátor hangolási frekvenciáját.


kedd jan. 20, 2009 1:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 19, 2009 23:32
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
hangolási frekvencia miből jön ki? (Fs?) :oops:
150Hz alatt, a szűrő is csak ezelatt enged át.
és a reflex nyílás/cső méretére/hosszára van valami ökölszabály?


kedd jan. 20, 2009 1:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Hjaa, ha van hangolási frekvencia, akkor csak b-reflex lehet. ;) Az oldalarányok neked tetszőek lehetnek, mert gondolom nem használod csak a mélytartományt 150Hz alatt.


kedd jan. 20, 2009 0:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 19, 2009 23:32
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Kössz a gyors választ! Minden nap halla vlami újat az ember! :)
És a láda oldalarányait milyenre célszerű választani? (25 L reflexre vonatkozik?)

Üdv tépé!
(amúgy Mkövesd mellett lakom!)


kedd jan. 20, 2009 0:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A lowcost teljesen rendben van, de akkor a SAL használati értéke alapján rögtön kiesik, mert ez az érték általában kevesebb, mint a hszért kifizetett összeg, és így már rögtön nem olyan olcsó.

Kis méretekben mélyhangszórónak nagyon jól használható a H2000 HA17-634 4, vagy 8 ohmos változata, viszont a 6 ohmos nem jó. A másik kettő olyan 25 liter nettó térfogatban 36Hz körüli alsó határfrekit produkál.


kedd jan. 20, 2009 0:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 19, 2009 23:32
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
ja és amit kifelejtettem, még a doboz tipusát se döntöttem el, a már meglévő mélynyomóm reflex,
végignyálaztma a TL-topikot is bár ekorka hangszóróhoz felesleges, illetve elég méretes doboz lenne ekkora teljesítményhez..
zárt?..


kedd jan. 20, 2009 0:11
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 19, 2009 23:32
Hozzászólások: 6
Hozzászólás aktív, mini, sub box
Sziasztok!

muszáj vagyok becsatlakozni a "segítsetek hangfalat méretezni" táborba..
:?
A következő dolgot szeretném megoldani: Már meglévő házikészítésű 3 utas hangfalpárt szeretném kiegészíteni egy kis mélynyomóval. Az egész "rendszer" számítógépre lesz kötve. A már két üzemelő hangfal szélessávú és magas hangszórókból áll kb 2x9W teljesítményt képviselnek.(a hangszórok korukhoz képest egész tisztán szólnak viszont az alsó tartományban kis segítségre szorulnának.) itt szeretném jelezni kb 15-20W szerintem bőven elég lenne,(nem diszkózásra, panel albérlet, nem hallok nagyot ... stb.) Van egy harman/kardon 2.1-es hangfalam(30watt van feltüntetve rajta) körübelül ezt szeretném reprodukálni. Az említett 2.1-es mélynyomója ~30x24x16cm és 11-13 cm hangszóró lehet benne (pontosan nem lehet lemérni a kialakítás miatt) Most ott tartok hogy van egy működő elektronikám (trafó, ic-s erősítő~10W, szűrő) egy verziót már elvetettem: 10cm -s noname hangszóró, súlyából mebránkitérésből itélve alkalmasnak tűnt mély hangszórónak de a meghalgatásokon elbukott a gyorsanösszedobott dobozzal eggyütt. (a doboz méretei pár cm vel voltak kissebbek mint a harman/kardon de oldalarányaik eggyeztek. Most egy 13cm-s somogyi (most sokan felszisszenhetnek, de ez inkább egy lowcost projekt) hangszórón gondolkozok, viszont nem akarok megint találomra próbálkozni. Gondolom nem én vagyok az első ilyne hozzászóló de ha tudtok segítsetek, építő jellegű tanácsokkal! :roll:
Üdv tépé!


kedd jan. 20, 2009 0:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Az a dobozból kiképzett rés ugyanúgy viselkedik, mint egy reflexcső, csak más a tortkolati tényezője, és a jósága. A hangolást meg inkább mérni kellene, mint számolni, hogy biztos legyen.


csüt. jan. 15, 2009 18:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. jan. 15, 2009 14:46
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Reflexnyílás
Sziasztok!

Meg szeretném kérdezni, hogy szerintetek épelméjű reflexdoboz-e a következő, mert szeretnék bele más hangszórókat tenni, ha úgy érzem, hogy érdemes. Zártnak túl kicsi lenne - egy 20l-es Onkyo-ról van szó. Sértetlen, jó nehéz, van benne anyag, csillapítás is, de nem szól túl jól - elég testes a hangja, de nem valami részletes, nyilván olcsó cucc volt.

A dobozban számomra az a fura, hogy a reflexnyílása előre néz, és nem kör keresztmetszetű, hanem a mélysugárzó alatt egy lapos, a doboz szélességével majdnem megegyező, max. 1cm vastag nyílás (nincs most előttem). Ha belenézek a dobozba, egy láthatólag vízszintes deszkával van kiképezve, ami nem ér végig, így a doboz hátsó részén jut be a hang a nyílásba.

Látott már valaki ilyet? A Hálón nem találtam, számolni sem tudom, mivel lehetne...

Köszi.


csüt. jan. 15, 2009 15:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Olyan max. 4 liter nettó hasznos térfogat kell neki. A 4 már sok is picit.


pén. jan. 09, 2009 17:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Nagyon köszi szépen!

A kicsi zárt doboz lesz amit választok azt hiszem, a meghajtó elektronikával együtt bele fog férni egy 5-10 literes dobozba, a doboz meg a szoba sarkába. A dobozt belülről befedem a szivacsal, mert az állóhullámok miatt esetleg egy-egy frekvencia tartomány erősebb/gyengébb lenne a kelleténél.


pén. jan. 09, 2009 17:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
hja, ezt ismerem. Hát ez igazából kicsi zárt dobozban, vagy free air közeli üzemben működik jól, pl. mikor valódi hangFalba, vagyis egy lapba építed a hangszórót. Itt a relfexezés szóba se jöhet.

De a 15-20W-os erősítővel, amből vagy 6-8-at tud kezelni a hangszóró nem lesznek gondok hűtésügyileg sztem.


pén. jan. 09, 2009 16:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
A hangszóró T-S paraméterei szerint kellene a doboz méretezni, .

na ilyen biztos nincs ráírva sem a hangszóróra (Somogyi audio YD103 6W/8ohm) sem a dobozára. Azt se tudom hogy kell vele számolni. Egyáltalán mi ezeknek a paramétereknek a fizikai jelentése? akusztikához láma vagyok már mondtam.

Fülre még doboz nélkül is szebb hangja van ennek a kis kütyünek, mint az olcsó számítógéphez kapható mini hangfalaknak (azoknál a mély és a magas hangokat alig hallom, sztereó meg minek, ha nem a számgép előtt ülök hanem leledzek a szobában úgyse hallom.)


pén. jan. 09, 2009 16:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A hangszóró T-S paraméterei szerint kellene a doboz méretezni, a zártat is, szintén ezek az adatok döntik el nagyrészt, hogy lehet-e refelxcsövet használni, vagy sem, és ez a szélessávú hszekre is ugyanúgy vonatkozik, mint a mélyhangszórókra.

Az a szivacs elvileg a dobozon belüli állóhullámok csillapítására lenne hivatott, de általában nem a legjobb megoldás erre a célra.


pén. jan. 09, 2009 16:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
BUÉK!
A fő hangszóró nem egy nagy darab, összesen 10 centi átmérőjű, viszont a mágnese jó nagy darab az eddig kezemben tartott 2 wattos hangszórókéhoz képest, és szélessávú, 170-10kHz a dobozra írtak szerint. Valamint van még néhány pici piezó hangszóró a magas hangoknak, ezek szinte semmit se fogyasztanak (a másikhoz képest)

Az elektronika túl van méretezve, a hűtőborda szabad levegőn éppen hogy kézmeleg, a trafó meg hidegnek mondható. A szivacs rendes fekete színű, hangszórókba való fajta, egyik oldalán néhány centis tüskék vannak, a másik oldala sima.

"Reflex doboz"-t én eddig mélynyomóknál hallottam csak, itt viszont nincs annyira mély hang.az az igazság, hogy akusztikából semmilyen tapasztalatom nincs, és tapasztalat híján a zárt doboz a legegyszerűbb. Szóval hogy is van ez?

Köszönöm.


pén. jan. 09, 2009 16:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Űrkalóz és Többiek!

BUÉK!

Én reflex-rendszerű doboz készítését javaslom, de ahhoz több adatát ismerni kellene a hangszórónak.
Reflex-doboz esetén, a hangszóró membrán-mozgása biztosít valamilyen légmozgást, ami a hűtés szempontjából elegendő lehet, valamint a nyitott hangsugárzó-doboz is már szellőzhet magában is. Egyébként, ekkora teljesítmény még nem okozhat gondot, viszont az elektronikát túl kell méretezni, megfelelő minőségű alkatrészekkel megépíteni, hogy minél kisebb legyen a hőtermelés és ezáltal a hűtési igény is kisebb lehet.
Figyelni kell arra, hogy az egyes alkatrészek ne rezonáljanak be, mert az idő előtti tönkremenetelüket is okozhatja, valamint torz, zizegős, rezonáló hangot is eredményez. A szivacs nem mindig megfelelő anyag a hangcsillapításhoz, hacsak nem kifejezetten akusztikai-szivacs, ami megfelelő, de ne legyen gyúlékony, vagy ne érhessen hozzá semmilyen melegedő alkatrészhez, tehát elhelyezésére, rögzítésére figyelni kell.

Üdv! SMA


pén. jan. 09, 2009 8:55
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Sziasztok!
Összeraktam egy kisebb aktív hangfalat, azaz kész van az erősítő, van egy trafó, meg van a hangszóró és a hangfalba szánt csillapító szivacs is.
csak a fadoboz nincs meg.
Na szóval az a kérdésem, hogy hogyan vezessem el a keletkező hőt a hangfalból? Gondolom ez a legjobb topik a kérdés felvetésére, mert ti szoktatok hangfalat bömböltetni több 10 (100?) wattal, ami meleggel is jár.
A cucc paraméterei (nem nevetni rajta, nem bulihoz lesz)
max 6 watt szinuszos kakaó egy hangszóróra (ennyit bír max. a hangszóró, az erősítőm-ezzel a táppal- olyan 8-10 wattot is talán), mivel B osztályú ezért fűtenek a tranyók is néhány wattot, meg van egy trafó ami 18W-t tud leadni, ezt nem nagyon érzem langyosnak (órákig hallgattam már a cuccot kb. negyed hangerőn)
Ugyebár ez mondjuk olyan 10-15 watt fűtés, ami hogyha nincs rés a dobozon és még a szivacsot is beteszem a hangfalba (ami a hangelnyelés mellett hőt is szigetel sajnos...) akkor nagyon befűthet odabent. Ha rést nyitok akkor meg akusztikus rövidzárat csinálok.Vagy létezik megoldás ami szellőzik de a hang nem jön ki?


csüt. jan. 08, 2009 16:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
LspLAB-bal, vagy az LSPCad részeként megtalálható JustMLS progival könnyebb boldogulni.


csüt. jan. 08, 2009 11:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. dec. 17, 2008 16:09
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
Matos írta:
Üdv Mindenkinek!

Aki komolyan akar hangsugárzót építeni és van egy normális hangkártyája annak szíves figyelmébe ajánlanám az itt található programot.
http://www.speakerworkshop.com/
Igaz nem egy egyszerü kezelni, de nem is merülnek ki a program képességei 5perc után. Én kb egy éve ezt a programot használom. Egy kis JIG nevü "áramkört" kell készíteni hozzá.
Ellenállást, Induktivitást, Kapacitást, Impulzusátvitelt, Impedanciagörbét fázisgörbével., hangsugárzók T/S paramétereit, az összes frekiváltó (Butterworthtól besselig) optimalizálását, Reflex nyílás és a hanszoró eggyütes hangnyomásszintjének összegzése....Stb Stb....
És ez valóban Free.!!! Csak nem könnyü kezelni.
Jó lenne ha többen kipróbálnátok mert akkor esetleg gyümölcsözö tapasztalatcserét lehetne létrehozni, itt a fórumon.
Üdv
Szia ! ELtudnád küldeni a JIG kapcs rajzát?


hétf. dec. 22, 2008 15:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 21, 2008 17:18
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
Idézet:
namost
itt vmi probléma van. ha az eredeti váltó a 4 ohmos hangszóróhoz 4,7R + 3,3u-t javasol, akkor a 8 ohmhoz 10R + 1,65u kellene. De szerintem nem ez a legfőbb baj.

r4pt0r, ezeket a mélyhangszórókat nem illő sorosan kötni, annyira már nem egyformák mostanában a TVM hszek, és pont ezért illene ellenőrizni mindenképp, hogy mennyire hasonlít az adatlapon közölt állapothoz a hangszóró jelenleg. Nagyon valószínű, hogy van némi eltérés.

A hangszóróválasztás eleve kicsit rosszul sikerült, a DT-300 már az eredeti méréseken is nagyon rossz hangszórónak látszik, 500-2000Hz-ig rezonáns, emiatt 4k alatt nem is igazán használható, és a felső oktávban is gyenge. A mélyközép meg elég nagy rezonanciával küzd középtartományban (ahogy az összes TVM), annak általában Notch-szűrő kell, hogy elfogadható legyen az eredmény..
A váltóterv honnan jött?


Igen így utána számolva egy kisit sok a 3,3u de ez nem nagy gond, nem kerül semmibe javítani. :D

Azt én is olvasgattam hogy nem nagyon ajánlják úgy általában a sorba kapcsolást a hszeknél, de így jött ki csak a 8Ohm. Bár lehet máshogy is meglehetne oldani, még ötleteket elfogadok. Még semmi nincs forrasztva.
Hát elképzelhető hogy más a két hsz., egyedül amit itthon meg tudtam nézni az az ellenállás volt, az megegyezett. Persze nem ez a legfontosabb tulajdonsága gondolom.

A Monacor azért lett mert ez van a frontokban is. TVM is bevált eddig nekem, ezért maradtam ennél, mondjuk a frotnban a zárt TVM van, de sikerült úgy belőni hogy a hangkép szinte azonos legyen. Persze még nem tökéletes, mert pl a váltás is máshol van. Meg azért egy mérőmikis mérést is szeretnék majd csinálni.

Ami így változott egyelőre az előzetes várakozásokhoz képest hogy a -6db L-padba már sok volt. Eltűnt a magas tartomány, mivel L-pad nélkül meg a közép tűnt el, hallgatás alapján a -3 db a tökéletes választás.

Szóval lényegében kellemesen szól, nincsenek olyan ordító hibái amit így hallgatás után zavarna. Persze nyilván lehetne jobb de ha már ez van, ebből kell kihozni amit lehet.

Szívesen fogadok természeten ötleteket amit itthon azért meg is tudok csinálni.


vas. nov. 30, 2008 23:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Ha már van egy viszonylag tiszta felületed, akkor lehet ragasztani.

Megragasztottam.
Ugy nez ki hogy jo lett, ha szep nem is.
Hiaba, nem az en vilagom :)

Koszonom a tippeket...


csüt. nov. 27, 2008 11:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Hjaja, akkor a fehérváriak készítik (igaz, hogy a hab érdekes utat jár be, mire a szerszámok közé kerül, Linz, majd Sajóbábony, aztán Fehérvár. :D). Ezek szerint a Marionban van H2000-féle alkatrész? Legalább tudom kit ajánlhatok.

Ha már van egy viszonylag tiszta felületed, akkor lehet ragasztani.


szomb. nov. 15, 2008 21:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> mert a SAL-féle kínaival nem lehet javítani a Videoton hangszórókat elfogadhatóan,

Na ez allitolag eredeti Osztrak, nem Kinai habszel a boltosno szerint es pont ehhez a hangszorohoz valo...

> ragasztóinak a nitrohígító annyi, mint halottnak a csók, hiába áztatod vele, nem sokat jelent majd.

Ez igaz. Jelentem a kosar szelerol a "trutyit" levitte, a ragaszto maradt :)
Membrannak nem mentem neki.

> és a membránról is mechanikai eszközökkel (pl, tapétavágó, de a régi hszeknél egy
> durváb csiszoló sem hülyeség) érdemes eltávolítani,

Holnap akkor membranszel vakaras kovetkezik...

> Ui. azt hiszem, van hangszórójavítós topik is itt a terminálon.

Vettem a lecseszest, de direkt ide irtam mert ez legalabb egy elo topic, ahol rendszeresen jelen
vannak azok az emberek akiknek velemenyere kivancsi vagyok es adok (tobbek kozott peldaul Te is).

> hogy némi kézügyesség birtokában megfelelő helyzetbe hozhasd a lengőrendszert vele.

Errol ha meg hallhatnek par mondatot azt megkoszonnem.
Holnap ebed utan nekiesek...


szomb. nov. 15, 2008 17:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Még valami, a Videoton és H2000 ragasztóinak a nitrohígító annyi, mint halottnak a csók, hiába áztatod vele, nem sokat jelent majd. A kosárról, és a membránról is mechanikai eszközökkel (pl, tapétavágó, de a régi hszeknél egy durváb csiszoló sem hülyeség) érdemes eltávolítani, lekaparni a ragacsot, attól függ mivel, hogy milyen időpontban/korszakban gyártott hangszóróról van szó.

Ui. azt hiszem, van hangszórójavítós topik is itt a terminálon.


szomb. nov. 15, 2008 16:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Gafly írta:
Kis tanacs/utbaigazitas kellene:
Habperemet cserelek Vidi melynyomoban mert a regi elporlott.

1.) Hogyan lehet a regi perem maradvanyait eltavolitani membranrol?
A boltban azt mondtak hogy csiszolo papirral, bentrol kifele...
A gyakorlatban nem tudom hogy ezt hogyan kellene csinalni, kulonosen
hogy a regi perem az ugye a membran belso felere van ragasztva raadasul
az elporladt perem es a ragasztoja ilyen ragacsos allagu valamive allt ossze.

2.) Az uj habszel beragasztasakor megfelelo pozicionalasnak eleg annyi hogy
kezzel mozgatva a lengo ne huzzon bele magnesbe, vagy van valami trukkje?

A tanacsokat elore is koszonom,

G.


Előszöris felejtsd el az eddigieket. :D

Másodszor, legfontosabb, hogy az eredetivel megegyező méretű membránszélt vegyél, mert a SAL-féle kínaival nem lehet javítani a Videoton hangszórókat elfogadhatóan, nem illeszkedik a membránhoz, a paramétereit is elrontja, és kb. feleannyi ideig tart majd, mint az itthon gyártott.

A habszél alulról kötődik a membránhoz, ha csak ezt kell cserélni, azért nem szükséges lebontani a porvédőt, azzal talán többet ártanál, mint használsz, ugyanis a pille elég jól központosít ahhoz, hogy némi kézügyesség birtokában megfelelő helyzetbe hozhasd a lengőrendszert vele.

A membránszél élettartamával kapcsolatban pedig csak annyit tudok mondani, hogy a habszélek (mint az köztudott) maximális élettartama kb. 12 év a ma elérhető legjobb anyagokkal. A H2000 habszélei is ennyit tudnak kb. A vifa régebbi darabjai 10, a Videoton kb. 6 évre volt hitelesítve. Viszont szerintem nagyban hibás hozzáállás, ha valaki azért nem vesz meg egy hangszórót, mert hab membránszéllel készül, a paraméterei ugyanis messze jobbak, mint az átlag gumiszéleknek. Hogy 12 év múlva könnyen, és olcsón javítani kell, az szerintem nem olyan nagy áldozat.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shalafi66 szomb. nov. 15, 2008 16:22-kor.



szomb. nov. 15, 2008 16:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> A membránt is meg kell fogni valahol a felső 1/3-ánál.

A pille az erintetlen.

Remelem a pille + legres kitomes elegendo.
Na megyek amig meg vilagos van, kiprobalni
hogy oldja-e nitrohigito a "trutyit" a kosar szelen.
A membranszelre meg nem probalom meg azert...


szomb. nov. 15, 2008 15:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 281
Hozzászólás 
Miért nem elég?


szomb. nov. 15, 2008 14:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Ha csak a csévénél központosítasz az nem elég. A membránt is meg kell fogni valahol a felső 1/3-ánál.


szomb. nov. 15, 2008 14:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> A régi peremet ha jól emlékszem nitrohigítóval szedtem le,

Biztos ami biztos vettem egy uveg nitrohigitot, ugysem volt itthon...

> a porvédőt is eltávolítottam.
> ezt több réteg papírlappal helyettesítettem.

Aaaa, ez a porvedo leaztatas es papirral kitomes jo otlet.
Mondjuk ennyi eszem lehetett volna nekem is.
Mentsegemul szolgaljon hogy nem ertek hozza...

Azert varnek meg par hozzaszolast mielott nekiesek....


szomb. nov. 15, 2008 14:06
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 281
Hozzászólás 
Igaz, csak egyszer csináltam ilyet, de leírom a tapasztalataim, remélem nem teljesen a rossz módszer...
A régi peremet ha jól emlékszem nitrohigítóval szedtem le, a porvédőt is eltávolítottam.
Központosításhoz valami ilyesmi lehet a célszerszám: http://www.cowanaudio.com/images/recone5.jpg , ezt több réteg papírlappal helyettesítettem.
Viszont a visszaragasztás nem lett valami jó, annak a technikájára nem jöttem még rá...
Nekem így sikerült megjavítani úgy-ahogy, és még központos is maradt :)


szomb. nov. 15, 2008 11:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Ezért nem veszek ilyen hangszórót soha többet!
> Szégyen hogy azért lesz használhatatlan mert elporlad a pereme...

Ebben van nemi igazsagod...

Persze azert nem ennyire rossz a helyzet.

Huszonvalahany eve vettem egy ugyancsak Vidi HA20/12K melynyomot,
a multkor megtalaltam pakolaszas kozben a dobozt, kutya baja. Csinaltam is gyorsan egy sub-ot belole :)

Ugyanakkor Vidi hangfalba beepitett HA20/1018 (amivel eppen kuzdok)
nala joval fiatalabb es mindket hangfalban ugyanugy elporlott.

Szerintem tipus/anyagfuggo a dolog...

Mindenesetre az azert gyanus hogy tartanak raktaron es azonnal tudjak
a boltban hogy mirol van szo, keresni sem kell...


szomb. nov. 15, 2008 10:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Öreg szakik anno ezt vmi. oldószerrel szokták leszedni, a központosításhoz pedig készítettek egy szerszámot, anélkül nem nagyon érdemes nekiállni.
Ezért nem veszek ilyen hangszórót soha többet!
Szégyen hogy azért lesz használhatatlan mert elporlad a pereme...


szomb. nov. 15, 2008 10:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Kis tanacs/utbaigazitas kellene:
Habperemet cserelek Vidi melynyomoban mert a regi elporlott.

1.) Hogyan lehet a regi perem maradvanyait eltavolitani membranrol?
A boltban azt mondtak hogy csiszolo papirral, bentrol kifele...
A gyakorlatban nem tudom hogy ezt hogyan kellene csinalni, kulonosen
hogy a regi perem az ugye a membran belso felere van ragasztva raadasul
az elporladt perem es a ragasztoja ilyen ragacsos allagu valamive allt ossze.

2.) Az uj habszel beragasztasakor megfelelo pozicionalasnak eleg annyi hogy
kezzel mozgatva a lengo ne huzzon bele magnesbe, vagy van valami trukkje?

A tanacsokat elore is koszonom,

G.


szomb. nov. 15, 2008 10:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SMA írta:
Kedves r4pt0r és Többiek!

A Zobel-tagot úgy kell kiszámítani, mintha egy hangszóró lenne, tehát a két sorosan kötött 4 Ohm-os hangszóró ebben az esetben felfogható egy darab 8 Ohm-os hangszóróként. A méretezés innen már egyszerű.
A TVM 150-hez kb. megfelelő a 10 Ohm(5W) ellenállás és vele sorosan 3,3uF-os kondenzátor.

Üdv! SMA
namost
itt vmi probléma van. ha az eredeti váltó a 4 ohmos hangszóróhoz 4,7R + 3,3u-t javasol, akkor a 8 ohmhoz 10R + 1,65u kellene. De szerintem nem ez a legfőbb baj.

r4pt0r, ezeket a mélyhangszórókat nem illő sorosan kötni, annyira már nem egyformák mostanában a TVM hszek, és pont ezért illene ellenőrizni mindenképp, hogy mennyire hasonlít az adatlapon közölt állapothoz a hangszóró jelenleg. Nagyon valószínű, hogy van némi eltérés.

A hangszóróválasztás eleve kicsit rosszul sikerült, a DT-300 már az eredeti méréseken is nagyon rossz hangszórónak látszik, 500-2000Hz-ig rezonáns, emiatt 4k alatt nem is igazán használható, és a felső oktávban is gyenge. A mélyközép meg elég nagy rezonanciával küzd középtartományban (ahogy az összes TVM), annak általában Notch-szűrő kell, hogy elfogadható legyen az eredmény..
A váltóterv honnan jött?


kedd nov. 04, 2008 13:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SMA írta:
Kedves r4pt0r és Többiek!

Nem.

Igen, minél közelebb vannak az adott hangszóróhoz, annál kevésbé zavarják a másik működését, de ne közvetlenül a mágnes közelébe kerüljön a tekercs, erre figyelni kell.

Üdv! SMA
mármint a vasanyagoktól kerüljön minél távolabb, és lehetőleg a tegelyeken átmenő függőleges síkok ne metsszék egymást. Hogy is kéne ezt egyszerűbben leírni? :D

Mondjuk ez inkább légmagos tekrenceknél fontos.


kedd nov. 04, 2008 13:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: mélyláda
perlaci írta:
Készítettem egy 90l-es zárt dobozt egy MNC hangszóróhoz. Nem találom a képletet, hogyan kell az aluláteresztő tekercset kiszámolni. Egy képletet kérnék. Köszi
Az a baj, hogy ez nem ilyen egyszerű, tudni kéne, mihel illeszted, aztán mérni a hangsugárzó átvitelét alapállásban csupaszon, és ezek alapján kitalálni egy szűrőt hozzá, úgy, hogy jó legyen a 200Hz fölötti tartományért felelős hangsugárzóknak is.


kedd nov. 04, 2008 13:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Variszabi írta:
Ha nagy hangerőn nem szól rendesen, akkor szerintem jöhet a "legvégső eset".
De azért még hallgasd meg, hogy mások mit mondanak.
itt most nem a lengőcsévéről volt szó, hanem egy tekercsről, induktivitásról, annak meg olyan nagyon nem lényeges se kicsi, se nagy hangerőn, hogy néhány menet hullámos-e belőle. lényeg hogy mechnaikailag stabilan rögzíteni kell a kivezetést.


kedd nov. 04, 2008 13:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 21, 2008 17:18
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
Köszi szépen SMA.

így már azért könnyebb nekiállni megépíteni. :D


kedd okt. 28, 2008 17:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves r4pt0r és Többiek!

A Zobel-tagot úgy kell kiszámítani, mintha egy hangszóró lenne, tehát a két sorosan kötött 4 Ohm-os hangszóró ebben az esetben felfogható egy darab 8 Ohm-os hangszóróként. A méretezés innen már egyszerű.
A TVM 150-hez kb. megfelelő a 10 Ohm(5W) ellenállás és vele sorosan 3,3uF-os kondenzátor.

Üdv! SMA


vas. okt. 26, 2008 10:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 21, 2008 17:18
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
SMA

Akkor hogy tudom kiszámolni a 2hszhez milyen Zobel tag kell, mert van egy olyan progim aminél bal oldalt vannak a freki nekem meg kell adni kézzel az adott frekihez tartozó impedenciát és akkor grafikusan kirajzolja, és akkor lehet próbálkozni ellenállás + kondival.

Vagy ugyan az kell mintha 1 lenne? (mondjuk ez nem tűnik ésszerűnek de mondjuk nem is értek annyira hozzá. :D)


csüt. okt. 23, 2008 14:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves r4pt0r és Többiek!

Nem.

Igen, minél közelebb vannak az adott hangszóróhoz, annál kevésbé zavarják a másik működését, de ne közvetlenül a mágnes közelébe kerüljön a tekercs, erre figyelni kell.

Üdv! SMA


csüt. okt. 23, 2008 14:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 21, 2008 17:18
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
Kösz SMA

Igen azt gondoltam hogy nem lényeges a 40Hz környéke az csak egy példa volt hogy számoljam 2hsz.re. Duplázzam meg az impedencia menetet?

És 1 új kérdés: régen olyasmit olvastam hogy ha közel vannak a tekercsek (ergo egy kis nyákon) akkor 90fokkal el kell forgatni őket hogy ne zavarják egymást. Az is jó ha teljesen máshova teszem a részeket, a magas szűrőt a magas közelében a mélyet meg máshova?

Legközelebb majd jobban figyelek a mértékegységre. 8)


csüt. okt. 23, 2008 11:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves r4pt0r és Többiek!

Igen, jó a sorrend.

A 40Hz nem érdekes a Zobel-tag méretezéséhez, inkább a kHz-es tartomány az, amiért is szükség lehet a Zobel-tag ( impedancia-korrigáló ) beépítésére, hogy a váltás tartományában - és persze, lejjebb és feljebb is ne okozzon problémát a változó impedanciája, a hangszórónak.
A rezonancia-frekvenciára is lehet méretezni szűrőt, ha túl nagy a kiemelés, de az nem Zobel-tag, hanem szívókör, ami a rezonancia-frekvenciájára van hangolva a kész hangsugárzónak és nem csak a hangszórónak.
Ismerve mindkét hangszórót, elég ha -6dB csillapítást készítesz a magashoz.
A deciBel-t így írjuk "dB", nem pedig "db" - mint darab.
Tiszteljük meg eleinket, hogy mértékegységként használt, ismert nevüket nagy betűvel írjuk, ahol ez szükséges.

Üdv! SMA


csüt. okt. 23, 2008 8:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 21, 2008 17:18
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
Nah szép sorjában.
(r4pt0r játékokból megmaradt név :D)

- Igen a két mély egyenként 4Ohmosok, a magas meg 8Ohm. Ezzel gondolom nincs gond.
- A tervezett 4db még képlékeny, ezt majd úgyis hallgatás alapján lehet belőni, de itt vannak a frekvenciamenetek ( a magas görbe alapján akár 8dbt is le lehetne vágni, de nem tudom mennyire pontosak, ez majd még kiderül):
magas: http://kepfeltoltes.pirateclub.hu/pics/ ... 6magas.JPG
mély: http://kepfeltoltes.pirateclub.hu/pics/ ... 4+frek.png

És itt meg a mély impedancia menete amit használtam hogy kiszámoljam progival:
http://kepfeltoltes.pirateclub.hu/pics/ ... belhez.png

Itt akkor úgy számoljam hogy, pl.: 40Hznél van 11Ohm akkor mivel 2hsz van vehetem 22Ohmnak? Nem mintha azt a puklit ki lehetne egyenesíteni.

Jah és egy bónusz kérdés: váltón belül a "blokkok" sorrendje?
váltó->L-pad->Zobel->Hsz. Én erre gondoltam.


szer. okt. 22, 2008 21:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves r4pt0r(?) és Többiek!

A váltó rajza jónak tűnik, de két mélyhez felesleges a két külön Zobel-tag.
Ez egy taggal megépíthető, persze ehhez ismerni kell a mélyek adatait, hogy méretezhető legyen a Zobel-tagok értéke.
A két mély mekkora impedanciájú és mellesleg, miért vannak sorosan kötve?
A magassugárzó hány Ohm-os?
Ha jól értelek, akkor a magasból vágsz 4dB-nyit, hogy passzoljon a mélyekhez; - mekkora a hangnyomásuk a hangszóróknak, hogy vágni kell a magasból?
A hangszórók impedanciának azonosnak kell lenniük, egyébként a váltó nem ott és úgy fog váltani, ahogy kell és még egyéb hibák is összejönnek ehhez.
Tehát, ha a két mély 4-4-Ohm-os, akkor azok sorosan kötve 8 Ohm és ha a magas 8 Ohm, akkor így rendben van a váltóval való "együttműködés".
Jó lenne pontosabb adatokat megadnod, hogy tényleg tudjunk segíteni.

Üdv! SMA


szer. okt. 22, 2008 16:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 21, 2008 17:18
Hozzászólások: 22
Hozzászólás 
Sziasztok

Aki csinált már hangváltót vagy ért hozzá megnézhetné az ábrámat hogy jó e. Az értékek most nem olyan fontosak csak viszonyítási alap.

Ez van a képen: egy center 1 magassal, 2 mélyközéppel. A centerből le van vágva 4db, a mélyközepekbe meg zobeltagok az változó ellenállás miatt. És a végén egy másodrendű Link-Riley váltó 3000Hzen vágva.

És most jöjjenek a kérdések/gondolatok:
- A 2 zobel tag helyett lehet e 1db (ha igen hogyan, az értékek duplázásával, vagy pedig számoljam újra az értékeket duplázott hsz-val. (pl. 1 hangszórónál 50 Hz-nél van 10Ohm akkor vegyem 20Ohmnak?))
- Lehet e egyszerűsíteni vagy összevonni alkatrészeket?
- És végül egy amatőr kérdés: ügye megkapom ezt a 2 ágat külön, akkor párhuzamosan csinálom a meg a végét amihez jön majd az erősítőből a kábel? Így tűnik értelmesnek csak nem tudom hogy jön ki a 8 Ohm. :P

Itt a kép:
http://kepfeltoltes.pirateclub.hu/pics/valto.JPG

Előre is köszi.


kedd okt. 21, 2008 17:22
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 85 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség