Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 15:04



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves fdsamano és Többiek!

Örülök, hogy röviden összefoglaltad ezt, mert nem igazán értettem, hogy mit kritizálnak olyan ellenségesen egyesek másik fórum-oldalakon.
Örülnék, ha valaki megoldaná a mai hangsugárzók összes problémáját és ha ez az ember egy Magyar, akkor mellette a helyünk és támogatjuk, legalábbis emberileg, eszmeileg.
Nem?

Üdv! SMA


vas. jún. 01, 2008 12:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
SMA írta:
Kedves Mindannyian!

Olvastatok, hallottatok az új Magyar szabadalomról, ami a hangváltóról szól?

Üdv! SMA

Szabadalom? Az még nincs. Van egy bejelentés, ami tartalmazza a védeni kívánt megoldás címét és a bejelentő adatait. Ezt is második lépésben, mert egyszer már ugyanez a bejelentő ugyanezzel a címmel bejelentette ugyanezt a világot rengető újdonságot, aztán valamiért visszavonta.
A történet lényege: egy hangszóróbolti eladó úgy dönt, hogy megoldja a hangsugárzók összes eddigi problémáját. Egy visszhangos betonpincében meghallgatja a 7 évi megfeszített munka eredményét egy másik hangszóróbolti eladó, és kinyilatkoztatja, hogy ez valóban az általa eddig hallott legjobb hang a világon, de majd elviszi a saját boltjába, és ott is meg fogja hallgatni. Esetleg mások is meghallgathatják. Mindenesetre jó lenne, ha az eddigi bizonyítékok alapján sok szponzor sok pénzt tenne a projektbe, mert a feltalálónak erre lenne szüksége, és ezt kívánja a nemzeti büszkeségünk is.


vas. jún. 01, 2008 10:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Olvastatok, hallottatok az új Magyar szabadalomról, ami a hangváltóról szól?

Üdv! SMA


szomb. máj. 31, 2008 10:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nagy, vagy túl nagy induktivitású mélyhangszóróknál ez létező veszély, ahogy a felső oktávbanban igen magas impedancia miatti gerjedés lehetősége is. Erre tényleg figyelni kell az erősítő, és a hangsugárzó tervezésekor.

Szerk: jut eszembe, rossszul méretezett Zobel-tag esetén viszont tényleg plusz terhelést lát az erősítő.


vas. máj. 18, 2008 11:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
A másik, talán fontosabb, hogy az erősítő, amire a hangsugárzót kötjük, hogyan tolerálja a plusz terhelést, mert ez a Zobel-tag az(!).


3 emelettel fölöttünk lakott egy srác, aki mindenféle HiFi-t összevásárolgatott, aztán mindig eladta. Egyszer egy 4 kimenetű Sony mini-HiFi egyik csatornájára kötött egy mélyládát direktben, és közepesnél kicsit nagyobb hangerőn 1-2 perc múlva mindig letiltott a hővédelem. Bekötöttem neki egy sacc/kb-ra méretezett zobel-tagot, onnantól fogva nyomathatta a hangerőt ahogy akarta, nem kapcsolt le. Na ennyit arról, hogy hogyan tolerálja a "plusz terhelést" az erősítő.

Persze ez mindenkinek nyilvánvaló, aki már megvizsgálta egy AB osztályú erősítőben keletkező hőt a terhelés fázisszögének függvényében.

(Most csak ilyen egyszerű példát hoztam. Tudok róla, de nem akarok arra a már szintén elcsépelt kérdésre kitérni, hogy hogyan reagál egy ohmos terhelésre tervezett hangváltó a hangszóró valós impedanciájára, és ezt hogyan állítja vissza a zobel-tag.)

http://sound.westhost.com/lr-passive.htm


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szomb. jún. 07, 2008 10:20-kor.



vas. máj. 18, 2008 11:08
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Egyetértünk shalafi66-al, bár másképp súlyozom amit Ő ír és másképp, amit tapasztaltam. :)

Utalnék arra, amit előzőleg írtam: "Eszembe jut....."
Ha innen olvassa valaki végig, akkor észreveszi, hogy a profi-hangsugárzókról írtam - és tényleg, amennyit láttam belülről is, azokban egyben sem volt az a bizonyos Zobel-tag.
Ebből számomra az derült ki, hogy azokhoz a hangszórókhoz nem szükséges, illetve, hogy esetleg más hangszóróknál is mellőzhetjük a használatát, hátha a kapott hang jobb lesz a korrekció nélkül.
Az más kérdés, hogy az amúgy is kesze-kusza fázis/frekvencia/impedancia-menet hogyan alakul.
Itt hiányérzetem van, mintha ezzel keveset foglalkozna a "szakirodalom", ha egyáltalán foglalkoznak mostanában vele valahol.
A másik, talán fontosabb, hogy az erősítő, amire a hangsugárzót kötjük, hogyan tolerálja a plusz terhelést, mert ez a Zobel-tag az(!). Nekem ez nem vált be, kiszedve javult a kapott hang, ami szerintem igen sok más készülék esetén is hasonlóan alakulhat.
Egy próbát megér, ha kiforrasztjuk a Zobelt, vagy visszaforrasztjuk, nem?
Mondhatnánk, hogy az erősítő baja, ha nem bírkózik meg a Zobel-hatásával, de ez így nem igaz, annyira komplex lehet a terhelés, hogy a hangminőség sínyli meg, pedig mérve esetleg minden javul.
Valamikor régen volt hasonlóról tanulmány, a HFM-ban is írtak erről és néhány cég erősítője valóban jobban viselkedett, de azóta mintha romlott volna a helyzet.
Rövidre fogva, olyan hangszórókat keresek következő konstrukciómba, aminek elég a legszimplább váltás és nagyszerűen fog szólni, remélem.

Üdv! SMA


vas. máj. 18, 2008 10:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Ezt a választ előre borítékoltam volna. De ez így önmagában semmit sem ér, továbbra is csak zöldség.

szerk: Viszont legalább egészséges. ;)


vas. máj. 18, 2008 9:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 12:24-kor.



vas. máj. 18, 2008 9:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
:lol: OK, jó, de kinek? :D És mire, és főleg miért?


vas. máj. 18, 2008 8:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 12:24-kor.



vas. máj. 18, 2008 8:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SMA írta:
Valószínűleg öregszem, de újabban jobban kedvelem a minimál-alkatrészes hangváltók hangját, mint a nagyobb fokszámú szűrők hangját. A mélyhangszóróknál próbáljátok meg kihagyni a szűrőt és mindjárt élénkebb, életszerűbb, elevenebb és hangosabb(!) a hangjuk.
A magassugárzónak mindenképpen kell egy soros kondenzátor, azzal is épp eleget lehet kísérletezni, hogy mekkora és milyen legyen?
Gondolom, ha így szereti, és erre biztat, akkor szerinte így is lesz jó. Vagy nem? Akkor minek ajánlja?


szomb. máj. 17, 2008 23:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Nem olvasol elég figyelmesen...

Ezek szerint Én sem. Hol és ki is írta az alábbit?

Idézet:
...egy hangsugárzó akkor tud csak megfelelően szólni, ha kevés alkatrészből épült a váltója...


szomb. máj. 17, 2008 18:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nem olvasol elég figyelmesen, mert ha az egész mondatot nézed, akkor már értelmetlen, mivel minden hsz pont úgy működik, ahogy tőle elvárható, és nem ez a 6dB/oktávos váltás alkalmazhatóságának követelménye. Mint ahogy az is nagyon kétséges, hogy egy hangsugárzó akkor tud csak megfelelően szólni, ha kevés alkatrészből épült a váltója. Ez így.... Zöldség.. Salátaszezon van tudom, de inkább az ebédhez kéne tálalni, nem ide.. Ott még én is szeretem.


szomb. máj. 17, 2008 13:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 12:23-kor.



szomb. máj. 17, 2008 13:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
:D pedig minden hangszóró pont úgy működik, ahogy tőle elvárható SMA, extrém esetektől eltekintve, de mondjuk azok sem parajelenségek, csak emberi vagy anyag-alkatrész oldali hiányosságok következményei. Esetleg az is közrejátszhat még (de ez már az emberi oldal), hogy ilyen, vagy olyan okok miatt, de mást vársz egy hangszórótól, mint amire valójában képes.

A Zobel taggal kapcs muszáj vagyok visszaidézni egy pár nappal ezelőtti gondolatom: az imp. kompenzáció a váltó szerves része, a hangsugárzót tervezés-építés közben pedig mindig egységes egészként kell kezelni, nem lehet feldarabolni részekre, mert minden apróság hat a végeredményre. Ebből következik, hogy amit a váltókról írtál az sem helytálló, létezik olyan hangszóró aminek nem kell szűrő létezik olyan is aminek elég egy elsőrendű, 6dB/okt. meredekségű, de bőven vannak olyan hszek amiket, soha nem váltasz össze elfogadhatóan, ilyen minimálgondolatok szerint épített hangváltóval.


szomb. máj. 17, 2008 13:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 12:54-kor.



szomb. máj. 17, 2008 13:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Ha jól emlékszem, akkor a Zobel-tag méretezése körül alakult ki a jelenlegi állapot. Kár egymást piszkálni, hogy nem mérted, vagy nem jól, nem jót mértél, mert ez nem vezet így sehova.
Nos, Én mikor pár éve elkészítetttem a három hangsugárzót a házi-mozi cucc "feljavításához", megbírkóztam a Zobel-tag méretezésével és a vele kapcsolatos tapasztalatokkal.
Azóta, - pár hónap után - persze, ez a bizonyos kompenzáló RC-tag kívül került a hangsugárzón és üzemen kívül is.
Nem vált be, legalábbis azokhoz a hangszórókhoz és a kész hangsugárzóhoz nem vált be, valamint a velük kapcsolatban lévő erősítő(!) sem vette jó néven a korrekciós RC-tag használatát. Ugyanis az erősítő jobban melegedett tőle, mint nélküle, ez is beleszólt a hangzásba.
Valósággal fellélegzett a hang, mihelyt kivettem a hangsugárzókból ezt az -egyébként jól méretezett - (Zobel-tag, impedanciamenet-korrigáló-hálózat, korrekciós RC-tag, mindegy, minek hívjuk ) áramkört.
Eszembe jut, hogy sok profi hangsugárzóban nincs ilyen korrekciós-hálózat, ezt valószínűleg az alkalmazott hangszórók és a doboz együttesen, nem is igénylik.
Szóval, ha kihagyjuk, spórolhatunk némi pénzt, amit inkább jobb alkatrészekre, hangszórókra költsünk, mint korrekciós tagokra.
Valószínűleg öregszem, de újabban jobban kedvelem a minimál-alkatrészes hangváltók hangját, mint a nagyobb fokszámú szűrők hangját.
A mélyhangszóróknál próbáljátok meg kihagyni a szűrőt és mindjárt élénkebb, életszerűbb, elevenebb és hangosabb(!) a hangjuk.
A magassugárzónak mindenképpen kell egy soros kondenzátor, azzal is épp eleget lehet kísérletezni, hogy mekkora és milyen legyen?
Ahhoz, hogy ez a "minimál-váltó" tényleg jó legyen, olyan hangszórókat kell keresnünk, amiknek ez így lesz jó.
Na, ez sem egyszerű, sőt ez a legnehezebb, megfelelő hangszórót találni, ami úgy működik, ahogy elvárható tőle.

Üdv! SMA


szomb. máj. 17, 2008 13:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Kép Tényleg nem. Dehát én arról nem tehetek, ha nem érted, arról sem, hogy nem tudsz számolni. De nem is célom, hogy megértessem veled. Elég nekem, ha én értem.

Szerk: azt viszont megállhatnád, hogy csacsiságokkal rabold mások idejét.


pén. máj. 16, 2008 13:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
A 820 uH-s induktivitásod 1200 Hz körül vesz fel akkora impedancia-értéket, mint amivel számoltam. Soha nem állítottam, hogy egy hangszóró impedanciamenete hasonlít egy magányos induktivitáséra, mégha az veszteséges is.

A táblázatod szerint a W170S impedanciája 2000 és 10000 Hz között magasabb, mint a másik hangszóróé. Ez számomra azt sugallja, hogy mégiscsak a W170S induktivitása lehet a magasabb értékű.

Idézet:
Csak hogy értelme is legyen. Nézzük az N620 induktivitását.

Ott ugyanis ismerem az impedancia fázisát. Mivel én mértem.


Ezt most nagyon nem értem. Az előző oktató részben betettél egy impedancia- és fázismenetet, amin bemutatod, hogy az általam, egy katalóguslap alapján méretezett Zobel-tag hogyan viselkedik a Visaton hangszórójával. Azt akkor nem Te mérted? Vagy nem is az a hangszóró volt? Csak egy hasonló?

Milyen műszerrel, és milyen módszerrel méred az impedanciamenet fázisát? A mérésed alapján 9 kHz körül van az N620 impedanciájának 45 fokos fázisa. Ebből meg azt lehet kiszámolni, hogy az induktivitás értéke 125 uH.


pén. máj. 16, 2008 13:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Ha végre elfelejtenétek egymás szekálását, igazán magas szintű érdekes szakmai vita alakulhatna ki! Egyébként így is érdekes és számomra hasznos az eszmecsere, amit köszönök mindkettőtöknek(egyedül nem megy! :) ) !


pén. máj. 16, 2008 12:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Ne legyen bűntudatod, mert nekem van igazam. Habár te nem vagy gyártó, de mégsem tudod már kb. két éve felfogni, mit jelent egy hsz induktivitása. :D Végülis.. egyszer csak sikerül. A baj az, hogy amit te kiszámoltál, annak semmi köze egy hangszóró induktivitásához, mert megfeledkezel jónéhány fontos elvől. Pl. arról, hogy itt hangszóróról, és nem légmagos tekercsről van szó. ;-)

Csak hogy emlékezz. Ez egy 820uH-s induktivitás: http://img84.imageshack.us/img84/6641/820uhhr6.gif Ugye, hogy nem hasonlít egyik hangszóróra sem? :D Nalátod. Nem is tudom mi alapján számoltad ki azokat a 800uH fölötti értékeket...

Ahhoz hogy meg tudd állapítani a W170S induktivitását ismerned kéne az impedancia fázisát, amíg ezt nem tudod, addig megfelelő értéket sosem kapsz. Miből feltételezed, hogy ott, ahol az impedancia értéke 3dB-vel magasabb a minimumtól a soros ellenállás értéke megegyezik az imp. minimum értékével? Mivel mindig ebből indulsz ki, és már a kiindulási alap hibás, az összes többi ebből levont következtetés is az lesz. pl. az általad számolt impedancia kompenzáció. :D Amint láttuk, szépen túlmérezeted a kondit, majdnem kétszeresére, míg az ellenállás értéke alacsonyabb volt a szükségesnél.

Mivel a visaton hsz imp értékei alacsonyabbak, az Re is alacsonyabb, a tapasztalat azt mondatja velem, hogy az induktivitása is alacsonyabb lesz. Ez ilyen egyszerű, és szerintem egyáltalán nem meglepő, mivel a csévén kevesebb a réz, a mágneskörben kevesebb a vas. ;-)

Nos végül... Csak hogy értelme is legyen. Nézzük az N620 induktivitását.
Kép
Ott ugyanis ismerem az impedancia fázisát. :D Mivel én mértem. A minimum 6,732ohm. Rendben, azt mondod, meg kell nézni, a +3dB-s pontot. akkor ez 9,492ohm. Akár ez is rendben lehetne (mondjuk nem teljesen.. de mindegy). Ez a pont 1677Hz-nél van. De itt mivel φ=28,52° és cosφ=R/Z, a soros ellenállás értéke a várt 6,732 helyett 8,34ohm, így az ismert képlet alapján: Z=√(R²+Xl²) már könnyen kiszámolható, hogy az induktív rész 429,46uH.


pén. máj. 16, 2008 10:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
shalafi66 írta:
fdsamano írta:
A görbéden a 200 Hz-es érték legalább 7 ohm, bár elég nehéz leolvasni egy 5 ohmos lépcsőzésű skáláról, míg a W 170 S adatlapján ez az érték 6,00 ohm. Hol van az a +- 0,1-es eltérés, amiről beszélsz?


Kód:
freki     W170S     N620
200Hz     6,255     6,732
500Hz     7,021     7,063
1000Hz    8,426     8,5
2000Hz    10,851    10,421
5000Hz    16,496    15,991
10k       22,213    22,161
20k       28,596    30,041


Ok, szóval 0,5 a max. eltérés. De ettől függgetlenül él amit írtam, és mivel a visaton hsz induktivitása valamivel még kisebb mint az én hszemé, ezért egyértelmű, hogy ahhoz még a 10u-tól is kisebb kondi kéne.

Tehát tanulság: mivel nincs megbízható képlet a Zobel tag méretezésére, és mivel a gyártók/forgalmazók egy része nem tud induktivitást mérni, minden ilyen akciónál méréssel kell megtalálni a kompenzálás helyes egyensúlyát. Annál is inkább mert az imp. kompenzáció a váltó szerves része, a hangsugárzót tervezés-építés közben pedig mindig egységes egészként kell kezelni, nem lehet feldarabolni részekre, mert minden apróság hat a végeredményre.

Azt hiszem leírtam mindent ami fontos volt Watt. Bocs az OFF-ért.

Miután ezzel jól szétoffoltuk a tölcséres topicot, nem is akartam többet hozzászólni. Most is csak azért teszem, hogy igazat adjak shalafinak: "a gyártók/forgalmazók egy része nem tud induktivitást mérni".
Erre ő maga szolgál eklatáns példával. A táblázatban szereplő hangszórók impedanciája 1 kHz-en majdnem egyenlő, 200 Hz-en pedig, ahol kb. valós jellegű az impedanciájuk, a Visaton hangszóróé kb. 8%-kal kisebb. Ezek alapján kijelenteni, hogy a Visaton induktivitása kisebb, mint az N620-é, kicsit merésznek tűnik. Ha két derékszögű háromszög átfogója (c) egyenlő, és az egyik háromszög (a) befogója kisebb, mint a másik háromszögé, akkor nem lehet ugyanannak a derékszögű háromszögnek a (b) befogója is kisebb.

Shalafi sajátkezű mérései (a 200 Hz-es és az 1 kHz-es adatok) alapján a két hangszóró induktivitás-értékei:

W170S: 898,5 uH
N620: 825,9 uH


csüt. máj. 15, 2008 8:54
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
A kondikon kívül IC kábeleket , és hangfalkábeleket is cserélgettünk . A "legmárkásabb" IC ,olyan 7000 HUF -os ,volt még SATA vagy mi a franc is .Meg néhány olcsóbb gyári ,és DIY . Legjobban az RG 59 -es koax szerepelt . :D
Hangfalkábelként meg a 6-os tömör drót . Egyszerü IC ,A-B teszt : Az erősítő 1-es jobb bemenetére az egyik kábel ,másikat a 2-es jobb bemenetre . Másik végüket a CD lejátszó kimenetébe . Aztán kapcsolgatni a bemenetválasztót .
Vissza a kondenzátorokhoz . Az egyik fórumtárs spéci műszerrel megméri őket . Utánna hátha okosabbak leszünk .


vas. máj. 11, 2008 17:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Azért hajszálnyi eltérések átvitelben is vannak, és csd-ben is konditól függően.

Más: nem árt figyelembe venni, hogy Mócsing soros váltót használ.


vas. máj. 11, 2008 12:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Sok kis címlet párhuzamosan : Csökken az induktivitás ,és az ESR .
Egyenlő ,jobb minőségü kondenzátor ?
Szai!

Hát, nem tudom. Elhiszem, hogy hallható a különbség, de mérni nem valószínű, hogy tudnánk. Azt akarom kinyögni, hogy olyasmi lehet a hatás, mint amikor különbség van két kábel hangja között. Ott is, mindkét vezeték elektromos szempontból egyenértékű (0 dB, teljesen lineáris), hiába keresnénk eltérést az elektromos átvitelben.

Méricskéltem anno olyasfélét, hogy külömböző gyártmányú, de azonos kapacitású kondenzátor (néhány mikrós) átvitele egy adott (10 Ohm szénréteg) ellenállásra. Mivel durván rossz ESR-ű kapacitást nem vettem be a körbe, szinte hajszálra pontosan egyező átvitelt mértem (a kis eltérés a kondenzátorok értékeinek tűréséből adódott). Tehát Ti biztosan nem azt hallottátok eltérésnek, hogy az egyik elrendezés rosszabb ESR értéke miatt elveszett egy-két dB. Ha Én lettem volna ott, talán áldoztam volna rá időt és energiát hogy megbizonyosodjak arról, hogy nem mindig mérhető az, ami hallható is. Pl. BODE átvitelt mértem volna a keresztváltó felüláteresztő ágán. Mindenesetre elgondolkodtató a jelenség. Régebben subvoice is hasonló dologról számolt be az orosz katonai kondenzátorok ügyében.

A múltkor a következő kis kísérletet végeztem el: CD-játszó -> erősítő -> két azonos kapacitású kondenzátor felváltva -> DT-99. Gondolom, ha durva eltérés van a két kapacitás minősége között, az átkapcsolós A-B teszt kihozza különbséget. Nem hallottam semmi eltérést. Szerintem:
A - a két, aránylag minőségi kondér között nincs különbség
B - a láncom még bőven trutyi annyira, hogy ott ilyesmi nem számít :?
C - botfülem van :cry: (ezt sem tartom kizártnak)

Gilszkilabor


vas. máj. 11, 2008 12:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Sok kis címlet párhuzamosan : Csökken az induktivitás ,és az ESR .
Egyenlő ,jobb minőségü kondenzátor ?


szomb. máj. 10, 2008 22:31
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Gilszkilabor.
Igen, mindkét kompozíció C219-ekből állt . A 2db-os rossz ,8-as jó .
Shalafi.
Mivel mértél ?


szomb. máj. 10, 2008 22:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Nálatok megvan adva a kondik ESR-je is . Egy ilyennel kisérleteztem ,de még hasonló eredményt sem tudtam összehozni .
Nem tudom, nekem mérve is annyi volt, már amelyik mérhető tartományba esett.


szomb. máj. 10, 2008 21:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Mócsing írta:
...A 13uF nálam 1-2uF-osokból van összerakva ,Ákosnál 2db nagyobb kapacitásuból . Mindegyik Remix C219...

Szia!

Ööö, izé... Tehát mind a két komlexum C219-ből áll, csak az egyik 2 db-ból, a másik meg 8-ból?

Gilszkilabor


szomb. máj. 10, 2008 21:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Nálatok megvan adva a kondik ESR-je is . Egy ilyennel kisérleteztem ,de még hasonló eredményt sem tudtam összehozni .


szomb. máj. 10, 2008 18:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Én sem a szintváltozásra gondoltam.


Mi nem hasonlít mire?


szomb. máj. 10, 2008 7:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Hát ezaz ! Amit én mérek ,nemis hasonlít ahhoz ami nálatok megvan adva .
Az ESR hatását ,gondolom az L-paddal lehet kompenzálni /mármint az SPL-re gyakorolt hatását /. Viszont itt nem a szint változás volt a gond ,hanem a hang minősége .


szomb. máj. 10, 2008 7:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
ESR-t biztosan. Meg a hatásait a szűrőre és a hangszórókra.


pén. máj. 09, 2008 22:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 744
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
igen erről beszéltem én is, ha a kondi paraméterei változnak, az hat az egész rendszerre.


a kapacitásán kívül mit lehet még mérni otthon?


pén. máj. 09, 2008 15:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
igen erről beszéltem én is, ha a kondi paraméterei változnak, az hat az egész rendszerre.


pén. máj. 09, 2008 12:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Ebben az esetben szerintem ,elsősorban a kondenzátor praméterei változtak . Azt meg háztályi körülmények között ,kevesen tudják mérni . Valószínü lesz róluk mérés ,akkor talán kiderül valami . De egyszerüen ki is lehet próbálni .


pén. máj. 09, 2008 12:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
mindenre ami csak mérhető. Mint mindig váltótervezésnél.


pén. máj. 09, 2008 12:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Mérés alatt mira gondolsz ?


pén. máj. 09, 2008 10:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Hát igen, a C219 nem egy tökéletesség (bár annyira nem is rossz). Lehet párhuzamosítani, de nem biztos, hogy mindig jót tesz. Közben mérni kell.


pén. máj. 09, 2008 9:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Kicsit talán OFF .
Szerdán az egyik kolléga elhozta a dobozait ,mert nemakartak tisztességesen szólni .
Dobozok :Ugyanaz a TL mint az enyém . Az enyémet órákig lehet hallgatni ,az övét max negyedóra . Azonos hangszórók , azonos kapcsolásu váltó ,azonos értékü alkatrészek . Úgy jellemezném a hangját ,hogy tipikus rossz váltó hang .Egyszerüen fárasztó . Egyértelmü volt hogy a váló csinálja ,mert mikor kicseréltük ,egyből jólett a hangja .
Két dologban azért különbözött a kettő . A baffle steap kompenzálásra használt induktivitás ,nálam fazékvasmagos tekercsel van megoldva ,nála légmagos ,kétszer akkora DCR-el. Az induktivitásuk kb.egyforma . Első lépésként ,kicseréltük a légmagost .Kicsit változotta mély és a közép .Talán valamivel jobb is lett ,de az alapvető probléma megmaradt .
Következett a kondenzátor . A 13uF nálam 1-2uF-osokból van összerakva ,Ákosnál 2db nagyobb kapacitásuból . Mindegyik Remix C219 .
Hátha jobbanszereti a kis címleteket , összeraktuk 5 db-ból . Ettől már sokat javult a dobozok hangja . Mikor átforrasztottuk a a 8 db-ból álló kompozíciómat , szinte megsem lehetett volna különböztetni a hangjukat . :D
Meglepett a változás . Elképzelhető hogy ezzel a módszerrel lehet ,gyengébb kondikkal elfogadható hangot fakasztani ? Van kedve valakinek kipróbálni ? És nem kicsi különbségekről volt szó ,hanem arról hogy hallgatható ,vagy nem .


pén. máj. 09, 2008 9:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 20:23
Hozzászólások: 64
Hozzászólás 
értem értem


kedd máj. 06, 2008 8:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nincs mindig szükség imp. kompenzálásra. A hangszórók és váltó döntik el. Tulajdonképp a Zobel RC tagja is része a váltónak, alakítja az átvitelt, impedanciát... együtt, egészként kell nézni a teljes rendszert.


hétf. máj. 05, 2008 21:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 20:23
Hozzászólások: 64
Hozzászólás 
Kalapur írta:
zulu írta:

Húú akkor nem lett könnyebb az életem.

A magas is bele számít(hangváltóstól)? akkor is számít a magas, ha bi amp-olva lesz??


ha külön végfokkal hajtod a magasakat és a mélyközepeket akkor használhatsz aktív hangváltót, ami még a végfok előtt megszűri a frekvenciatartományt, Ezesetben nincs szükség kondikra meg tekercsekre a hangszórók elé, csak egy aktív hangváltóra a végfokok elé. a hangváltó elév iszont kell egy előfok, de legalább egy hangerőszabályzó. Jobb aktív váltókon vannak potik, amivel a hangerőt, pontosabban a jelszinteket tudod összehozni, így magas elé nem kell ellenállás, vagy L-pad, hogy csökkentse az érzékenységkülönbséget (általában a magassugárzók érzékenyebbek a mélyközepeknél.)




Hello

Én ezt értem is meg tudom is, de ez a Zobeles őrület engem az autohifiben ért :P A meglévő rendszerelemeimet nem akarom bővíteni, és cserélni se, mert végre olyan cuccaim vannak, amiknek már nagyon jó hangjuk van. Mint PL: a fejegységnek (Clarion 948) az az egyetlen hiányossága, hogy nincs benne aktív vágásra mód. Téridő proci, meg 10 sávos eq van.

Na ezért akarok molyolni a hangváltóval passzívban. Szoktam kisérletezni, és a legtöbbször javulás is mutatkozik.

Csak az a Zobel :oops: :lol: Most az csípődött be nekem. Azzal is akarok játszani, de már tegnap tanulmányoztam Gilszkilabor oldalát, és már legalább tudom, merre tartsak.


hétf. máj. 05, 2008 21:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 744
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
zulu írta:

Húú akkor nem lett könnyebb az életem.

A magas is bele számít(hangváltóstól)? akkor is számít a magas, ha bi amp-olva lesz??


ha külön végfokkal hajtod a magasakat és a mélyközepeket akkor használhatsz aktív hangváltót, ami még a végfok előtt megszűri a frekvenciatartományt, Ezesetben nincs szükség kondikra meg tekercsekre a hangszórók elé, csak egy aktív hangváltóra a végfokok elé. a hangváltó elév iszont kell egy előfok, de legalább egy hangerőszabályzó. Jobb aktív váltókon vannak potik, amivel a hangerőt, pontosabban a jelszinteket tudod összehozni, így magas elé nem kell ellenállás, vagy L-pad, hogy csökkentse az érzékenységkülönbséget (általában a magassugárzók érzékenyebbek a mélyközepeknél.)


hétf. máj. 05, 2008 18:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 20:23
Hozzászólások: 64
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
De vigyázni kell, a zobelt vagyis impedancia kompenzálást nem önmagában kell méretezni, hanem a váltónak és a többi hsznek megfelelően.


Húú akkor nem lett könnyebb az életem.

A magas is bele számít(hangváltóstól)? akkor is számít a magas, ha bi amp-olva lesz??


vas. máj. 04, 2008 22:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 20:23
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: Zobel kör
Gilszkilabor írta:
Szia!

A Zobelt inkább méréssel kell optimalizálni, mint méretezni. Részletek a honlapomon: Elektronika -> Méricske -> Zobel-tag meghatározása. A Zobel-tag jelentősége az, hogy a hangszóró tekercsének induktivitását kompenzálja Ohm-os jellegűre. A magasabb fokszámú hangváltók (>1) anomáliákat eredményeznek az átvitelben, ha a lezárás nem Ohm-os, és az impedanciamenet is tovább torzulhat.

Gilszkilabor


Köszi nézem is :idea:


vas. máj. 04, 2008 22:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
8) nem kötözködtem, nem is neked szólt igazán amit írtam, inkább horexnek.

De ha picit kötözködni akarnék, azt mondanám, hogy valószínűleg nem jól hangolt az a doboz. ;)


vas. máj. 04, 2008 20:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Gilszkilabor írta:
ha pedig a láda gyári, akkor a hangolás is valószínűleg optimális.
Ez egyáltalán nem biztos, de csak méréssel derülne ki, hogy így van-e... ;)

Most kötözködsz? Direkt fogalmaztam úgy, hogy valószínűleg.


vas. máj. 04, 2008 20:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Gilszkilabor írta:
ha pedig a láda gyári, akkor a hangolás is valószínűleg optimális.
Ez egyáltalán nem biztos, de csak méréssel derülne ki, hogy így van-e... ;) Szóval inkáb ne piszkáld. Csillapítani biztos lehetne/kellene, de ha nem jól csinálod, az is ronthat, ahelyett, hogy javítana.


vas. máj. 04, 2008 19:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 710
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Gilszkilabor írta:
Szia Horex!

Ha jól értjük, ez egy reflex doboz. Azt nem nagyon szokás kitömni, ha pedig a láda gyári, akkor a hangolás is valószínűleg optimális. Ne piszkáld, (főleg, hogy mint írtad) ha nem vagy otthonos a dologban.

> Esetleg más mód kissé javítani a hangzást.

Ha csupán egyetlen hangszóró van a dobozban, esetleg kiegészítheted egy magassugárzóval. Ez viszont már többtényezős mérlegelést kívánna, pláne, hogy nem tudni, mennyire komoly ez a vurlitzer.

Gilszkilabor

Ok, köszi
Magassugárzók vannak a gépben, az viszont biztos nem muködik "hangfal" -ként, gumira vannak felfuggesztve egy méllyel együtt.
Akkor hagyom "retro"-ssan :

by horex


vas. máj. 04, 2008 19:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 29 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség