Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 10:49



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia Horex!

Ha jól értjük, ez egy reflex doboz. Azt nem nagyon szokás kitömni, ha pedig a láda gyári, akkor a hangolás is valószínűleg optimális. Ne piszkáld, (főleg, hogy mint írtad) ha nem vagy otthonos a dologban.

> Esetleg más mód kissé javítani a hangzást.

Ha csupán egyetlen hangszóró van a dobozban, esetleg kiegészítheted egy magassugárzóval. Ez viszont már többtényezős mérlegelést kívánna, pláne, hogy nem tudni, mennyire komoly ez a wurlitzer.

Gilszkilabor


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Gilszkilabor vas. máj. 04, 2008 19:30-kor.



vas. máj. 04, 2008 19:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 710
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Van egy retro hangfalam vastag furnér anyagbol .
Ez egy mono wurltzer hangfala.
40 x 60cm és 30cm mély. 280-as hangszoró, alatta 10 x 10cm 4szögletű nyilással, ami szintén 10cm-re nyulik be.
Érdemes-e, kell-e kitömni valamilyen anyaggal?
Esetleg más mód kissé javítani a hangzást.
Nem értek a hangfalakhoz.

by horex


vas. máj. 04, 2008 16:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
De vigyázni kell, a zobelt vagyis impedancia kompenzálást nem önmagában kell méretezni, hanem a váltónak és a többi hsznek megfelelően.


vas. máj. 04, 2008 14:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás Re: Zobel kör
Szia!

A Zobelt inkább méréssel kell optimalizálni, mint méretezni. Részletek a honlapomon: Elektronika -> Méricske -> Zobel-tag meghatározása. A Zobel-tag jelentősége az, hogy a hangszóró tekercsének induktivitását kompenzálja Ohm-os jellegűre. A magasabb fokszámú hangváltók (>1) anomáliákat eredményeznek az átvitelben, ha a lezárás nem Ohm-os, és az impedanciamenet is tovább torzulhat.

Gilszkilabor


vas. máj. 04, 2008 13:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 20:23
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Zobel kör
Már régebb óta hallottam a Zobel kör jelentőségéről. Viszont nem tudom hogy kell méretezni.

Tud valaki képletet? Vagy esetleg az is érdekel, hogy mik a jelenségek ha nincs, és mi változik, ha bekerül.

kössz :lol:


vas. máj. 04, 2008 11:36
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. jan. 12, 2008 12:49
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Eladó Hangfal és erősítő!
Sziasztok!

Ha valakit érdekelne, eladó egy "Regent 30 Vm 30 B" típusú erősítő és egy Reflex Hangfal, nagyon szép állapotban!

Weboldal: http://elkerszbt.extra.hu/


vas. ápr. 20, 2008 6:25
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 20:23
Hozzászólások: 64
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
majd előszedem..


Hello shalafi66

Sikerült kézre keríteni a Sony hangszórók adatait a mit a multkor kérdeztem?

Már alig várom, mert építgetnék dobozokat.

Köszi :)


csüt. ápr. 17, 2008 23:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Csak vigyázni kell velük mer vannak benne butaságok.. Klingerben biztosan. Kezdetnek viszont tényleg jók.


vas. ápr. 13, 2008 19:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 18:11
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Valaki le tudna nekem kuldeni a Sipos Gyula konyvet, esetleg mas hasonlo konyveket? A klinger konyv meg van es nagyon jo konyv sajnos sokaig kerestem es nem talaltam hozza hasonlot. Koszonom elore is. Az email cimem b.sziszi@yahoo.com


vas. ápr. 13, 2008 18:12
Profil Privát üzenet küldése YIM
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mócsing és Többiek!

Nem csak forrasztási hibája volt a két TVM-dómnak, valószínűleg péntek délután készültek, pár perccel a műszak vége előtt és olyanok, amilyenek. :)

Nem kell elégetni a Klinger-könyvet, sajnos, ma sincs jobb, vagy újabb.
Sipos Gyula hosszú lére eresztett hangsugárzó-építési leírásait mindig reménykedve és örömmel olvasom, mert ez van, legalább valamit ír, amiből lehet okulni. ( Bár a TL-dobozok közül egyet sem építenék meg, pláne azokkal a hangszórókkal. Az a néhány Monacor is "jobb sorsra" lenne érdemes, - abban a méregdrága PA stílusú hangsugárzóban. )
Valóban PA felhasználásra nem úgy kell hangsugárzót építeni, hogy belezsúfolunk jó néhány hangszórót egy kisméretű dobozba.Persze, lehet, hogy az a terv egy "elrettentő példa" PA-hangsugárzó építéséhez.
A pár éve beszerzett könyveimben sem minden van benne, pedig nagyon drágák voltak és tényleg sok mindent leírtak azokban. Itt is igaz, hogy egy bizonyos konstrukciójú hangszórónak bizonyos mechanikai módosításait taglalták és azokat mérték, igen szemléletesen ábrázolták, de azzal nem sokat lehet kezdeni, legfeljebb felmerül az emberben a kérdés, ha mindezt tudták és tudják(!), akkor miért nem így, vagy ennek megfelelően gyártják a hangszórókat?!

Üdv! SMA


vas. ápr. 13, 2008 10:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 20:23
Hozzászólások: 64
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
majd előszedem..


Ok köszi várom :lol:


szomb. ápr. 12, 2008 21:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Hozzászólás 
Olyan kérdésem lenne, hogy mi az általános vélemény a "ribbon" hangszórókról?
konkrétan Hivi RT1L vagy RT1C izgat, hogy építsek egy kisebb hangfalat, mondjuk mellé egy M5n-el.
A JBL hangafletrevzővel egész jó értékek hozhatók ki ezzel a hangszóróval.


szomb. ápr. 12, 2008 14:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
majd előszedem..


pén. ápr. 11, 2008 21:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 20:23
Hozzászólások: 64
Hozzászólás 
Hello

Én csak ritkán látogatok ide, lenne egy kérdésem.

Főleg Benyaa, és shalafi66 foglalkozott ezzel a témával vagy 2 éve. (hátha így könnyebben be ugrik.)

Van nekem egy néhány pár SONY 1-825-438-11 MD3320 hangszóróm, meg néhány SONY 1-825-607-11 2404 257 34849 00 10/04 hangszóróm is.

Ezekhez gondoltam egy jó kis dobozt építeni, de nem találok hozzá a T/S paramétereket sehol.

A Google is ezt a fórumot hozta ki, hogy volt már szó ezekről, de a linkek, amik akkor bekerültek, már nem élnek. :cry:

Ha valakinek meg van valahol légyszi küldje el nekem. Köszi.

Az is jó lenne, ha le tudnátok írni a vele való tapasztalatokat is.

Köszi :lol:


hétf. ápr. 07, 2008 19:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nem ónozták végig a huzalt az a valószínűbb.


hétf. ápr. 07, 2008 11:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Akkor nevezzük hideg forrasztásnak .


hétf. ápr. 07, 2008 6:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Mondjuk hg2,5-nél ilyen nehezen jön össze, mert forrasztható huzalt használnak. De sztem a TVM is.


vas. ápr. 06, 2008 17:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
SMA
Nekem is volt ilye problémám ,mint neked a TVM-el . A cséve kivezetését kellett átforrasztani .Lehet hogy csak a lakkot nempucoltákle rendesen forrasztás előtt .


vas. ápr. 06, 2008 15:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Ez így jó lesz, mert előbbiek már rég megértek rá, utóbbi pedig ha magas szinten űzöd hoz majd némi pénzt.

Nem azt mondtam hogy hasraütve kell dobozt méretezni, hanem azt, hogy Ésszel. Nagy különbség. Ez az amit a Klingerből sosem tanulsz meg, és a könyv tanulmányozása bizonyos szint fölött már csak ront a helyzeten. De ezt most veheted teljesen komolyan, szmájli nélkül. A képletek nem gondolkodnak, a programok sem, ezt neked kell megtenned minden esetben, amikor kitalálod, hogy az adott hangszórónak mi lesz a megfelelő doboz. És nem csak az átvitelre kell koncentrálni, az összes lehetséges paraméterre illik figyelni.


vas. ápr. 06, 2008 10:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Köszönöm fiúk!

Jelentem, elégetem a Klinger könyvet és Sípos Gyula idevágó írásait, inkább beszerzek egy csomag tarot kártyát. :P

Gilszkilabor


vas. ápr. 06, 2008 10:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SMA írta:
Reménykeltő a H2000-néhány hangszórója, de nagyon meg kell azokkal is dolgozni, shalafi66 ugyanis nem azt ajánlja, amit az ember ( titokban, reménykedve, kiszámolva! ) gondolna.
Nahát ilyen pontosan még senki sem fogalmazott. :D És mennyire igaz. Bár most nem is erről volt szó, csak azt írtam, hogy a doboz méretezése nem jó úgy.


vas. ápr. 06, 2008 10:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Gilszkilabor és Többiek!

Sajnos az a bassreflex-doboz mértezés, ami a Klinger könyvben van, részebn áttekinthetetlen a kisméretű árbák miatt, illetve, szerintem egy bizonyos hangszórót mértek (?) és annak a dobozméret, vagy egyéb adatai változtatásának függvényében van megadva az a táblázat. Nehezen értékelhető az egész és nem mindenre ad választ, vagy megfelelő eredményt.

Az a meghatározás a dobozméretre nem jó, hanem ez a jó: Vas/Vb.

A C4-mód egyfajta működési módra utal, ami a Klinger-könyv szerint, a Csebisev-féle, negyedfokú, vagy negyedrendű szűrőnek felel meg, de ez a hangszóró nem jó ebben az üzemmódban a Qts- és egyéb paraméterei miatt, ahogyan ezt shalafi66 barátunk is megjegyezte.
Egyébként az ilyen bonyolultságú szűrőkhöz és hasonló paraméterű hangszórókhoz már aktív megoldású szűrőt ( is ) kellene használni, akkor viszont többe kerül a leves, mint a hús és ezek a hangszórók nem is érdemlik ezt meg.

Persze lehet próbálkozni, Én egy SBX-2030-al kezdtem a SAL-ok próbáját, rendkívül gyorsan megszabadultam azoktól a hangszóróktól, jól tettem. A többi sem jobb, legalábbis nekem és viszonylag kisméretű reflex doboz építéséhez ma sem tudom ajánlani egyiket sem.
Nagyon sokat szenvedtem egyáltalán a méretezéssel, a behangolás pedig katasztrófa volt, a hangja úgyszintén, borzalmas, pláne a DTF-12-párosításával, az is egy gyatra hangszóró. ( Hmm, a H&T-ban pedig hogy dícsérték ) :(
A TVM-104-es széria jobbnak tűnik, de abból nekem egy pár két hét alatt gyakorlatilag tönkrement, pedig "csak" TV-hangszóróként üzemelt, semmi buli, semmi dögös zene, vagy egyéb. Akkoriban ezt megírtam, hogy gyanús lett már pár nap után, hogy nem szólnak hasonlóan, ezért megmértem a TVM-dómokat és az egyiknek "felment" az ellenállása 12 Ohm-értékre, ami már semmilyen szempontból nem megfelelő.

Rövid mérgelődés után választottam azokat a hangszórókat, amikről már sok szó esett, ezek még ma is működnek és megfelelően működnek, azért a pénzért nem tudok ma sem jobbat.
Reménykeltő a H2000-néhány hangszórója, de nagyon meg kell azokkal is dolgozni, shalafi66 ugyanis nem azt ajánlja, amit az ember ( titokban, reménykedve, kiszámolva! ) gondolna.

Értékelem építő, okító szándékodat Gilszkilabor!

Üdv! SMA


vas. ápr. 06, 2008 10:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Én meg... ajánlom neked a dobozméretezéshez használt Klinger könyvet eldobásra, mert azok az infók rég idejétmúltak. Mi az hogy C4? Butaság. Dobozt méretezni nem így kell. Nem tudom honnan vetted ezt. De sem a 40Hz nem jó, sőt igen nagy hiba, mert 15Hz-el :!: az fs alatt van, sem a 40 liter, mert a lengőrendszer nem ilyen méretű dobozra készült. Egy hangszóró 55Hz fs-el és 0,7-es Qts-sel nem használható b-reflex dobozban, ha nem feltétlen rossz konstrukció építése a célunk, ugyanis annyira pontatlan lesz a mélytartomány a 25ms körüli csoportkésés és a 2mm Xmax miatt (ami 7W-nál elfogy), hogy az már SAL hangszórótól is elviselehetelennek számít.

Onnan veszem, hogy nem érdekelt téged a hangszórók önmagukban és külön-külön szűrőkkel mért átvitele, hogy mégis azt a megoldást válsztottad váltóügyben, amikor együtt szól a dóm és a mélyközép, és ezt a megoldást az eredő átvitel minimális mérhető változásával indokoltad. ez ilyen egyszerű. És mivel a végeredmény rossz, valószínűleg vagy rosszul kezdtél hozzá (ezzel kapcsoltban már a doboz méretezése árulkodó jel), vagy pedig menet közben rontottad el valahol. Egy délután és éjjel nagyon kevés váltóalakításhoz. Ha érdekel minket az, hogy mi szól, akkor inkább az ezeregyéjszaka meséit ajánlanám...

Ui: azért aggályos ez az egész, és azért is szóltam, mert ha már tőled is ilyen módszereket olvashatnak, akkor lesznek jónhányan, akik veszik majd a példát, és elhiszeik, hogy hangsugárzót építeni így kell. Pedig nem. Nem szerencsés ilyen követendő utakat mutani.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shalafi66 vas. ápr. 06, 2008 10:08-kor.



szomb. ápr. 05, 2008 19:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
...A váltó: eleve rosszul kezdtél hozzá. Ha az eredő átvitlet méred könnyen lehet, hogy egyenes lesz a frekvenciamenet annakellenére, hogy váltási freki alatt és fölött azonos hangnyomással együtt szól a dóm és a "mélyközép". Ezt ilyen könnyen nem lehet megúszni. Itt nem az 1-2dB-ről van szó, hanem sokkal komolyabb különbségről, elég kuszák lehetnek abban a tartományban a fázisviszonyok. Az átkapcsolgatós tesztelés nem pótolja a váltótervezést. Ahhoz pedig nem elég csak a végerdményt mérni, meg kell nézni az átvitelt hangszórónként csupaszon és szűrővel együtt is. Mert fix ellenállásra számolt tankönyvi váltókkal, impedanciamenet alapján beállított zobel-taggal nem lehet sokra jutni valóban.

És mondd csak Kedves Fórumtárs: a messzi távolból honnan veszed, hogy eleve rosszul kezdtem hozzá, csak az eredő átvitelt mértem? Vagy azt, hogy az átvitelt nem mértem meg hangszórónként, csupaszon és szűrővel együtt is?

Egy délutánt és egy éjszakát csesztem el, többféle mutációt próbálgatva és a végső, puritán kapcsolást a kényszer szülte (a fix ellenállásra számolt tankönyvi váltók illúziójában nem ringatom magam). Egyengettem a frekimenetet, de az impedancia látta a kárát. Csökkentettem a 10 kHz környéki durva beszakadást vagy a felső sávvégi esést. Jócskán bonyolódott a váltó, amit az oda-vissza kapcsolgatós A-B teszt eredményeképpen fölösleges ráfordításként ítéltem meg. Ezekkel a hangszórókkal nem lehet csodát tenni. Amire készült, és ezt le is írtam (hasztalavisztabébi) bőven megfelel.

Ami pedig a magas Qt és a bass-reflex doboz, vagy az Fs alá történő hangolást illeti, ajánlom tanulmányozni a C4 módot. Mert 0,625 jóságra is definiálták a BR bodozt, és ha Fb/Fs=0,638 lehet, akkor a fentebb kritizált 40 Hz-es hangolás is lehet jó. És a 40 liter sem durva hiba, mert az említett módban Vb/Vas=2,6.

Gilszkilabor


szomb. ápr. 05, 2008 17:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Na ez az ami nem igaz, mert ha az elmélet és a gyakrolat különbözik, akkor az az elmélet rossz. Itt viszont régen bizonyított és jól működő elméletekről van szó. Viszont jónéhány dolgot hibásan tudsz.

A 87-es EBP önmagában nem elég a b-reflex dobozban való használathoz (már ha tényleg 87 az a 87, mert nálam 71 volt csak...), a magas fs 55Hz eleve kizárja ezt, de a 0,7-es Qts végleg megakadályozza, hogy b-reflex doboz közelébe kerülhessen a hangszóró. Főleg 40 literesbe, mert itt aztán végleg elszabadul a pokol. A hangszóró lengőrendszere nincs felkészítve ilyen kitérésekre, és a lengőcséve tekercselési magasságából következő lineáris kitérés is nagyon kevés (2mm). És már megint muszáj az impulzusválazra utalnom, de ez a hangszóró a 40 literes dobozban elviselhetelenül pontatlan mélytartományban.

A dobozméretezés ezen képlet alapján nem értékelhető számomra. Ez így egyszerűen marhaság.

A váltó: eleve rosszul kezdtél hozzá. Ha az eredő átvitlet méred könnyen lehet, hogy egyenes lesz a frekvenciamenet annakellenére, hogy váltási freki alatt és fölött azonos hangnyomással együtt szól a dóm és a "mélyközép". Ezt ilyen könnyen nem lehet megúszni. Itt nem az 1-2dB-ről van szó, hanem sokkal komolyabb különbségről, elég kuszák lehetnek abban a tartományban a fázisviszonyok. Az átkapcsolgatós tesztelés nem pótolja a váltótervezést. Ahhoz pedig nem elég csak a végerdményt mérni, meg kell nézni az átvitelt hangszórónként csupaszon és szűrővel együtt is. Mert fix ellenállásra számolt tankönyvi váltókkal, impedanciamenet alapján beállított zobel-taggal nem lehet sokra jutni valóban.


pén. ápr. 04, 2008 23:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia!

Én is sorrendben haladok.

Az ARV 104 dómot a DTF 12 helyett választottam, annál biztosan jobb és stabilabb. Az SRP (és ez a projekt) sem egy HI-END, tehát szerintem összhangban vannak. Az SRP-k továbbra is kínai minőségűek, tehát a T-S paraméterek szériánként változhatnak. De a tulajdonomat képező 4 db nem jár messze a forgalmazó adatlapjától.

> Ugyanúgy nagy hiba a mágneskör kompenzálása utáni méréseket kihagyni...

Ha figyelmesen olvastál, megírtam, hogy utána mértem és nem volt számottevő eltérés.

> Csak azt ne mondd, hogy egy program számolta ki neked a 40 litert...

BR méretezési szabály: Vb=20*Vas*(Qtc^3,3)
A 87-es EBP pedig "engedélyezi" BR működést, a magas Fs pedig "tiltja" a zárt dobozt.

Írtad, hogy a hangszóró 7W-nál lépi át a lineáris kitérést. Érdekes, mert hallgattam jó párszor zenével is, jókora szobahangerőn. Nem tapasztaltam olyasmit (már két évesek a dobozok). A membrán köszöni széped, jól van. :lol:

Ami pedig a váltót illeti, igaz, nem részleteztem a szövegben, de vettem a fáradságot komolyabb elrendezésre. Zobelt kapott a mély-közép, meg egy tekercset, ezzel tisztán 6 db/oktáv lett a váltás. A magasnak meg egy plusz tekercs kiegészítéssel rendes másodfokú szűrést biztosítottam. Mérve minimális változás volt az átvitelben, az 1..2 dB egyengetés nem éri meg a plusz alkatrészeket, szerintem. De nem akartam elbagatellizálni a dolgot, hiszen tudom jól, hogy nem illik a mély-közepet "elengedni, ameddig megy" (erre anno Mócsing is utalt). Megerőszakoltam magam és összedobtam egy kapcsolást, ahol oda-vissza váltottam a két elrendezés között. Itt is csak parányi különbség volt.

Közhely, de mindannyian tudjuk, hogy más az elmélet és a gyakorlat.

Gilszkilabor


pén. ápr. 04, 2008 22:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Jólvan, leírom, csak kellett egy kis idő, mert kissé megrázott, de mivel nem hosszú szöveg, könnyű dolgom lesz.

Sorrendben haladok. Az ARV 104 dómokról minden elmondható, csak az nem, hogy stabil lenne a gyártás minősége. Főleg az utóbbi 5-6 évben a kifejezetten hanyag kifejezéssel írható le legpontosabban.
Sza_rvashiba kihagyni egy SAL hsz T-S paramétereinek mérését. Ugyanúgy nagy hiba a mágneskör kompenzálása utáni méréseket kihagyni, nem volt rád jellemző régebben ez a mértékű hanyagság. "elhanyagolható".. Ennyi erővel akkor neked az is teljesen mindegy, hogy 160 vagy 200mm-es hangszóró kerül a dobozba. Egyébként valóban úgy tűnik. Mert nem tudom, honnan vetted, hogy az SRP 1620-nak 40Hz-re hangolt 40 literes doboz kell.. És még bele is írod a cikkbe. Ez már katasztrófaként hatott rám. Hallottál már valaha mechanikai terhelhetőségről, Xmax-ról, dopplerről, és a mélytartomány impulzusválaszáról? Mert ebből a méretezési lépésből nem látszik. Csak azt ne mondd, hogy egy program számolta ki neked a 40 litert...

Előkerestem az SRP 1620 méréseimet.

Name: !srp1620
Fs = 55,58 Hz
Qms = 5,499
Vas = 14,04 liters
Cms = 0,512 mm/N
Mms = 16,03 g
Rms = 1,018 kg/s
Xmax = 2, mm
Xmech = 5, mm
Sd = 139, sq.cm
Qes = 0,779
Re = 7,4 ohms
Le = 1,08 mH
Z = 8, ohms
BL = 7,293 Tm
Qts = 0,682
1-W SPL = 86,89 dB

Egy 55Hz-es fs-ű hangszóróval készült dobozt fogalmam sincs hogy mersz 40Hz-re hangolni, úgy, hogy 7W-nál lépi át a lineáris kitérést. Ez a hangszóró b-reflex dobozban egyáltalán nem volna használható, 15-20 literes zártban talán. Vagy TL-ben.

De hagyjuk a mélytartományt, annak már úgyis mindegy. Csengettek neki. A váltót sem értem. Ha Halasy G. méréseit (aki a hangszóró forgalmazójánál dolgozott) elfogadjuk, akkor ez az SRP 5kHz-ig szól kb. Azt csak az tudja, aki mérte már, hogy milyen impulzusválasszal teszi mindezt. Szóval nem értem, hogyan hagyhatod szűrő nélkül ezt a rezonáns középtartományt, és miért hagyod, hogy egyszerre szóljon a dóm és a mélyközép egy viszonylag széles sávban.... Elsőre ennyi jutott eszembe, ha hibákról van szó.

Ui: nem igaz, hogy ezen a fórumon nem lehet leírni azt a szót, hogy sz_arvas.. Ez diszkrimináció az állatokkal szemben...


pén. ápr. 04, 2008 21:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Hát ennyi hibás lépést régen láttam egy projectben. :roll:

Szia!

Milyen hibákat? Nem lehet megnézni a képeket? Nálam rendesen látszik mind. :roll:

Gilszkilabor

u.i.: Közben fejlesztettem az olvasási képességemet. Nem "képet" írtál, hanem "lépést". :oops:


pén. ápr. 04, 2008 20:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Hát ennyi hibás lépést régen láttam egy projectben. :roll:


pén. ápr. 04, 2008 20:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
http://gilszkilabor.freeweb.hu/elektroa ... ekt-3.html


pén. ápr. 04, 2008 20:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
http://www.lark-bg.com/sp/pionhpm60.html
Ha hibalan allapotban vannak, mennyit lehet adni ertuk?


pén. márc. 28, 2008 13:02
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. feb. 04, 2008 18:00
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: Veszprém, Budapest
Hozzászólás 
Hali!

Megérkeztek a Hivi TN-25 -ös dómok, be is szereltem őket, egyenlőre csak az eredeti hangváltóval. Annyi különbséggel, hogy a dómok kaptak sorosan 2 Ohmot, hogy a magastaromány szintben legyen, és a (valószínűleg ~8Ω-ra méretezett) hangváltó ne csináljon huplit 6-7 kHz körül. Tudom, eléggé heftülés jellege van a dolognak, de mentségemre szóljon, nem sikerült korrekt impedancia menetet mérnem, csak hangnyomást. Nincs rossz hangja a dolognak - jó,jó, mihez képest... A Spectra helpjében előirányzott kétcsatornás mérőkört dobtam össze, de a kalibrálást az összes isten haragjáért sem tudtam megcsinálni. :evil: :cry: :? Gondoltam, akkor marad az öreg móccer: áramgenerátor, milivoltmérő. Igen ám, de a 10Ω-os kalibráló ellenálláson mért fesz. érték a freki függvényében elég nagy változást mutatott. :( Innentől kezdve tanácstalan vagyok. Help please!
Ha ez itt offtopic, akkor -> Méricske.

További szép napot mindenkinek!


csüt. márc. 27, 2008 15:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 18, 2007 18:52
Hozzászólások: 402
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
ok, köszi


szomb. márc. 22, 2008 9:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Esetleg kisebb lesz a max. hangnyomás, de baja elvileg nem lesz. Gyakorlatilag mondjuk a gyártókban nem lehet bízni, és sosem tudhatod, hogy az adott hangsugárzó tényleg 8 ohmos-e. ;)


szomb. márc. 22, 2008 9:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 18, 2007 18:52
Hozzászólások: 402
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Semmi baja nem lesz?


szomb. márc. 22, 2008 9:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
NEm. :twisted:


szomb. márc. 22, 2008 9:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 18, 2007 18:52
Hozzászólások: 402
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Hello!
A kérdés lehet hogy men ide való, de mindegy.
Van egy hifi, agyári hangfalai 6ohm-osak.
Ha rá kötnék két 8ohm-os hangfalat akkor azzal tönkre tehetném?


szomb. márc. 22, 2008 7:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Akár 0,1 is lehet, ha jól mérted a Vas-t.


szomb. márc. 08, 2008 20:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Köszi neodymium, már azt hittem, hogy nem lehet "szabadulni" a magas Qts-től. Tehát akkor nagy valószínűséggel 1 alá vihető az érték. 8)


szomb. márc. 08, 2008 20:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 137
Hozzászólás 
Gilszkilabor írta:
érdemes-e a magas Qts ellenére foglalkozni vele?


A Q értéke önmagában megtévesztő ilyenkor: minél magasabbra kerül a rezonanciafrekvencia, annál magasabb lesz a Q is (az erőtörvény értelmében a mozgó tömeg sebessége fordítottan arányos a frekvenciával - a csillapítás "motorja" pedig a sebesség). A felfüggesztés lágyításával a Q "helyére kerül". Valami ilyesmire utalt shalafi66 is.


szomb. márc. 08, 2008 7:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Gilszkilabor írta:
Pont ezen bukhat meg a dolog, mert süllyesztve van az előlapba...
http://forum.hangszoro.net/viewtopic.php?t=229

a dobozzal nem tudom miért kéne variálni, ha süllyesztve van a 180mm-es, nem történik semmi, csak lesz egy 4*5mm-es süllyesztés a 170-es hangszóró kosara körül.


pén. márc. 07, 2008 22:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Jóslás. Ha igaz a mérésed, a mozgó tömeg 121g.... Nem vagyok biztos benne, hogy tényleg ennyi, de ha igen, akkor nem olyan rossz elektromosan ez a hangszóró. Lengőcsévétől függően sokmindent ki lehet hozni belőle. Tényleg bármit. pl. eldöntöd milyen érzékenység, ill. f3 pont kell, aztán megvalósítjuk. :D


pén. márc. 07, 2008 22:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
...HA17 és 18 között csak a kosárban van különbség...

Pont ezen bukhat meg a dolog, mert süllyesztve van az előlapba...


pén. márc. 07, 2008 22:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Ne komparáld, küldd a címed. A honlapon most csak fórum van, majd lesz H2000 lap, de olyan hangszóró, amit neked készítettem sosem volt a honlapon, és nem is lesz, tehát hiába hasonlítod. Azonos lágyrészekkel szerelt HA17 és 18 között csak a kosárban van különbség, kisebb külső, és azonos beépítési átmérő.


pén. márc. 07, 2008 22:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia!

Szerinted érdemes-e a magas Qts ellenére foglalkozni vele? Mélyre lenne inkább szükség, de szerintem a kosár és a mágnes kivételével mindent cserélni kelle, ha egyáltalán... Tehát egyelőre érdeklődés szintjén: sacc/kábé mit jósolsz?

Gilszkilabor

u.i.: A honlapod már csak a fórumra szűkült? Nem tudtam sem a Braunt megnézni, sem komparálni a HA17-HA18 párost...


pén. márc. 07, 2008 21:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Volt ilyen papírszélünk, csak már nem él, aki készítette. Most mit akarsz, újítani, vagy nem újítani? :D Jósoljak neked? Szélesáv kell, vagy mélytartomány? Te döntesz.


pén. márc. 07, 2008 21:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Jó napot kívánok!

Jelentem, kb. minden második hétvégén tudok azért netezni. És valóban, él a freemail-címem is, bár úgy tudom, nem szerencsés dolog betű szerint kiírni (valami halász-szoftverek megtalálják, aztán meg gyünnek a spamok). :evil: :wink: Egyépként alul, az egyik gombnál elérhető a jelzett cím.

Más. Szereztem egy ilyen hangszórót:

http://www.imageshock.eu/img/2353349,1kwhk.jpg
http://www.imageshock.eu/img/2353356,2b8je.jpg

300 mm-es, öntvénykosaras és jókora mágnese van. A valahai TELEFONGYÁR terméke. Ebben eddig semmi különös nincs, de érik még az embert meglepetések. Az egyik:

http://www.imageshock.eu/img/2353358,3sg6d.jpg

Ha figyelmesen meglessük a képet, feltűnhet, hogy a membránszél nem ragasztva van, hanem egy fémgyűrűvel rögzítették, ami a korár peremébe illeszkedik. A karikát csavarokkal fogatták oda, ami az első képen kis pöttyök formájában megtekinthető, a csavarfejek pedig a hangszóró elején, a filc-darabok alatt vannak (feltehetőleg). De ez még semmi, íme a másik érdekesség:

http://www.imageshock.eu/img/2353359,43e5d.jpg

A rugalmas felfüggesztő és központosító itt nem a szokásos "pille", hanem bakelit lemezből készített rugalmas lapka. Na, ezen már tényleg meglepődtem.

Gondolkodom rajta, hogy építek belőle egy SUB-ot (igaz, semmi szükségem rá, de hát a kihívás...). Megmértem a rezonancia frekvenciát, ami 102 Hz. :shock: Ez egy 30 cm-es darabnak nagyon rossz. Persze nincs mit csodálkozni, a membránszél relatíve kemény (papír), a membrán vékony (kis mozgó tömeg), a rugalmas felfüggesztés pedig túl erős (bakelit lemez). Normál pillével, lágy membránszéllel és nehezebb membránnal biztosan alacsonyabb lenne az "Fs" (meg talán a hatásfok is) :roll: , de akkor már teljesen át kellene alakítani a hangszórót. És még mindig rejtély a mágneskör. Igaz, hogy jókora darab, de vajon erős is vagy csak a mérete nagy? A zárólap felől nem tűnik túl erősnek, de vegyük észre, hogy a fémlap jócskán vastag és teljesen takarja a mágnes végét. Tehát lehet erős a mágnes, csak jól záródnak az erővonalak? Hmm, tudja a fene. Nem ismeri ezt a béke-béli darabot valamelyiktök? Érdemes vele foglalkozni?

Fs=102 Hz
Qms=23
Qes=1,18
Qts=1,1
Vas=8 l

A 8 literes Vas nem elírás és nem mérési hiba, sőt, a cséve sem szorul. Rettentően kemény a felfüggesztés, igazi "free air", Nehéz lenne megjósolni, milyen eredményt adna egy teljes felújítás...

Gilszkilabor


pén. márc. 07, 2008 21:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: vas. márc. 02, 2008 19:02
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek! Segítséget szeretnék kérni, hogy MNC eclipse 2 30centis hangszóróhoz milyen hangfalat érdemes építeni. Előre is köszi


vas. márc. 02, 2008 19:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A mailt ismerem, de valami más... alternatív elérhetőségre gondoltam.. persze a telepátián kívül.


csüt. feb. 28, 2008 15:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
gilszkilabor@freemail.hu volt, de nemrég írta, hogy távozni kénytelen a munkahelyéről, és otthon egyelőre nincs netje


csüt. feb. 28, 2008 14:12
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 61 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség