Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 12:06



Hozzászólás a témához  [ 6770 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 132, 133, 134, 135, 136
PIC kérdések 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A válasz benne van részletesen a dokumentációjában az egyenáramú paramétereknél.
A minimum +ref feszültség 2,5V. A -ref és a +ref közötti min. különbség 2V.
pl -ref 0,5V, +ref 2,5V. A felbontás 0,001953125 V. Azért ez nem olyan rosz!
Üdv! watt


pén. feb. 28, 2003 6:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Kedves watt!

Mivel felajánlottad az általad favorizált programozó doksijait, érdekel a dolog! Ide várom: Gilszkilabor@freemail.hu

Köszi!

Más. Ha Valaki megadja a választ, minden tiszteletem az övé! Tehát: Köztudott, hogy a 16F87x típusok A/D átalakítója olyan, hogy meg lehet adni az alsó és felső referencia szintjét (ha jól értelmezem az adatlapot). Mekkora az a legkisebb mérhető tartomány, ahol még a tíz bites felbontás nem tartalmaz számottevő linearitási vagy (pláne) monotonitási hibát? Vagyis, mekkora a legkisebb kezelhető feszültségmérési intervallum? Valószínű, hogy ha a referencia szintek pl.: 1 és 1,01 Volt, akkor a tíz milliVolt nem osztható fel a PIC segítségével 1023 részre, persze ez durva példa volt.

Előre is köszi! Gilszkilabor


csüt. feb. 27, 2003 22:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szívesen elküldöm a MEP-re, de ehhez először valami keretbe kéne foglalnom, mert csak úgy fellökni nem lenne szívem, meg aztán a sok kérdéstől is meg lehetne kímélnem magam, ha eleve le van írva mit hogyan kell csinálni. Ez nyílván azoknak kell akik nem annyira vannak még tisztába a dolgokkal..
Ha lesz időm megcsinálom pdf-be és elküldöm.
Addig nem járulok hozzá, hogy felkerüljön más úton. Ez érvényes minden saját tervezésű áramkörömre. Csak tiszta rendes munkához adom a nevem.


Üdv! watt


szer. feb. 26, 2003 6:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
eltudná nekem is valaki küldeni ide?: sse@mailbox.hu felraknám a MEPre.


kedd feb. 25, 2003 16:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 38
Hozzászólás 
Megjött, köszi.


kedd feb. 25, 2003 14:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
ELküldtem. Lehet, hogy többször is, ezért esetleg elnézést! (A démon kavarog a postafiókomban:)) Üdv! watt


kedd feb. 25, 2003 7:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
Watt!
igb@freemail.hu
Én is megköszönném.


hétf. feb. 24, 2003 15:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 38
Hozzászólás 
Ja persze, a lényeg... :)))
obga@freestart.hu
Köszi mégecceris!


hétf. feb. 24, 2003 15:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ha megírod hova küldjem.....
Üdv! watt


hétf. feb. 24, 2003 12:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 38
Hozzászólás 
Watt!

Érdekelnének a rajzok, leírások az említett égetőről. El tudnád küldeni?
Köszi.


hétf. feb. 24, 2003 9:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Gilszkilabor !
Szerintem azt a 35 utasítást amit a PIC assembly használ, és amiből mi kb. 20-at használunk az MPLab-ben, nem egy nagy kaland megtanulni és használni. Itt ami esetleg nehéz, az a PIC bekonfigurálása az adott alkalmazáshoz. Én ennek megértésével töltöttem el több időt.
A PIC azon előnye, hogy rettenetesen sokmindenre jó, a "hátránya" is, ha a megértése oldalát nézzük. De ezen túl kell rágnunk magunkat.
A Kónya könyv erre jó, mert a programozás oldalát nem nagyon hegyezi ki. Mindenképpen ajánlott.

A program bevitele teljesen egyéni ízlés dolga. Én a Ponyprog-al minden eddigi problémát meg tudtam oldani.
Mindegy mivel, csak működjön. Én ezen programozó elkészítésében tudok segíteni konkrét ajzzal, nyákrajzal, programmal stb. ha érdekel. A nyák 28S és 18S DIP tokos PICekhez van jelenleg, de lehet módosítani, vagy protézis kell, és jó a 40 lábuakra is. A lényeg a 3 vezetékben rejlik, amik a megfelelő lábakra mennek(+ a tápok).
Azt hogy milyen PIC-hez jó egy programozó, csak a memória kialakítások határozzák meg, mert elektronikailag és logikailag egyforma a PIC-ek programozási elve. Tehát hasonló méretű memóriakiosztással rendelkező új típusok, egy régebbi hasonló mem. kiosztású típus beállításával elvileg "égethetők".
Az MPlab óriási előnye még, hogy folyamatosan frissítik.

Sok sikert a tanuláshoz!

A basic vs. assembly vitának nincs sok értelme. Ha a basic-esek valami komolyabb alkalmazást meg akarnak majd oldani és nem csak ledeket villogtatni, meg gombokat érzékelni, kénytelenek lesznek visszatérni az ős nyelvhez.
Üdv! watt


hétf. feb. 24, 2003 8:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Igen Gafly, én is attól tartottam, hogy a Basicmániások majd lehurrognak az Assembly miatt. Egyszer már vagy egy éve a Coder rovatba írtam valamit asmben, de hogy mit kaptam érte. Azt mondták, hogy csak mazoista elmebeteg programozik manapság asmben, persze ez pc-n kicsit másképp fest. Ott tényleg sokszor értelmetlen, mert könnyebb pascalban vagy c-ben.

Van egy "PIC12F6xx programozó?" téma felvetve, ami kicsit átcsapott a Picstart + programozó irányába( aki nem tudná, ez az a programozó, ami minden picet tud írni, Microchip gyártmány). Igaz, hogy már 8 db programozóm van(nagyja saját építmény), de ezt még megépíteném. Szóval legyetek szívesek oda is valami okosat írni. Már váltottam 2 levelet az orosz gyerekkel, erre most nagyon rámozdultam. Bízom benne, hogy másokat is érdekel.

NickE


szomb. feb. 22, 2003 20:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Netter & Tobbiek: Igen, igen, igen....

Szerintem az elvi alapokkal kell tisztaba lenni,
a tobbi mar csak reszletkerdes. Jo sok anyazast
vegighallgattam mar hogy melyik az egyedul
udvozito programnyelv meg kornyezet.

Nos szerintem ha kell egy szamlalo akkor nem
igazan szignifikans kulonbeseg hogy pl.
hogyan kell novelni:
- INC R1 (assembly)
- I=I+1 (BASIC)
- I++ (C, C++, JAVA)

A lenyeg az hogy mit kell megcsinalni es hogyan.
Ezt kell tudni. A programnyelv meg mindegy.....

Ja a kerdesre valaszolva, ha gyorsan akarsz dolgozni,
a PICBASIC PRO jo, csak nem teljesen korrekt.
Ha raersz, olvasd el az adatlapot, es ird meg
assembly-ben....


szomb. feb. 22, 2003 18:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
:O

:(

:)


szomb. feb. 22, 2003 9:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Kedves Mindenki!
Csak csínján azzal a Kónya könyvvel! A hardverleírás rendben, de egy idő után már úgyis inkább az adott PIC gyári pdf-jével a kezedben fogsz programozni, esetleg a gépkönyvével- szintén a Chpicad-től szerezhető be, szinte ingyen. Ami kicsit gázos, az a példaprogik. Csak ajánlanám figyelmetekbe némely aritmetikai rutin bevizsgálását. Legalább a C és Z flagekkel lehetne tisztában, akárki is írta, lektorálta, soha ki nem próbálta.....
Amúgy tényleg nagyon jó könyvecske, és ami nagy előny: magyarul szól az emberhez. De a neten valóban annyi minden van, hogy ihaj-csuhaj!
Sok sikert:
Tibi


szomb. feb. 22, 2003 9:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Kedves Netter!

Köszönöm a részletes magyarázatot! Tudatában vagyok annak, hogy az asm lenne az igazi, Én is azt szeretném. Valóban nem tértem ki levelemben arra, hogy írtam-e már programot. Igen, írtam. Már Anno C64 Basic-ben, PC-n pedig Turbo Pascal nyelven. Tehát nem az adott feladat szoftveres megvalósítása a nehézségem, hanem a konkrét kódolás (asm). Azt hiszem, a Kónya könyvet meg fogom venni, mert valahol el kell kezdeni, csak még nem volt szerencsém belelapozni sem. "Bocs, hogy kicsit hosszú lett, de a kérdés is sok." -örülök a részletes, használható hozzászólásoknak!!!

Kedves icm!

Igen, már hónapok óta figyelemmel kísérem a honlapodat, egyszer már fel is tettél Nekem oda egy TPfix részt, mégegyszer köszi! Igazán nem hízelgésből mondom, de részemről öröm, hogy valaki honlapot készít, ahonnan a Többiek információhoz juthassanak, ráadásul magyar nyelven.

Kedves Mindkettőtök! :)

A PIC-ekkel elsősorban mérés- és szabályozástechnikai feladatokat szeretnék megvalósítani. Tervezem, hogy meg fogom tanulni a szimpatikus 16F8xx család legnagyobbját, a 18F877-et, és az adott feladatot majd a nála kisebb, de még éppen elegendő tudású, alacsonyabb változattal valósítom meg. Amire szükségem lenne (most is egy konkrét munkához): A/D, DIGIT I/O, 7szegmens kijelző, PWM, stb. Ezeket pedig tartalmazzák az említett típusok. No akkor: Hajrá! (már mint Nekem).

Köszönöm! Gilszkilabor


szomb. feb. 22, 2003 9:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Az előttem szólóval egyetértek! A Basic-el nem fogod tudni teljesen kézbentartani a folyamatokat (regiszterek, RAM terület, időzités)és nem is áll rendelkezésre minden PIC típusra. A PIC-es asm nem olyan bonyolult, hogy egyből ne azzal kezd, és minden komolyabb leírás, mintaprogram főleg így található meg (Netten is). Persze sok alapfogalommal (megszakításkezelés, szubrutinok, stb.), tisztában kell lenni, de ezeket a fogalmakat és mintamegoldásokat ki lehet ollózni meglévő progikból (és persze a gépkönyvből is angolul). A weblapomon találsz néhány működő rutint (www.magi.ini.hu), talán kezdésnél ez is segít.


szomb. feb. 22, 2003 8:28
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Bocsánat a Ferrari rajongóktól(az első "r") a dupla. Ők már csak tudják: http://www.ferrari.it


szomb. feb. 22, 2003 4:25
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Kedves Gilszkilabor!

Ön jól döntött, amikor a PIC-et választotta. Na jó, félretéve a marketinges szöveget bizonyára a mikrovezérlők felhasználása egyre csak nőni fog.
0. kérdés Mpasm vagy Basic, melyiket válasszuk: szerintem először célszerűbb az Mpasm-et választani. A programozási nyelveknek 2 fajtája van(eltekintve az oop, 4GL és egyéb dolgoktól, de ezek inkább a Coder fórum rovatába tartoznának). Az egyik a gépközeli(alacsony szintű nyelvek), a másik pedig az emberhez közelebb álló gondolkozásmódot igénylő (magas szintű) nyelvek. A probléma az, hogy a mikrovezérlőknél nem lesz lehetőséged elkerülni a gépközeli gondolkozásmód elsajátítását, tehát a PIC-es Basic, Pascal és más nyelvek is inkább közelebb állnak a gépközeli nyelvekhez, ami adódik a PIC-ek RISC-es architektúrájából is. Tény, hogy vannak előnyei a Basic nyelvnek is (sokminden kezelése ezekben egyszerűbb), azonban sok Basic fordítóban csak meglehetősen kevés számú Pictípus található, ami várhatóan rövid idő alatt gondot fog okozni.
1. kérdés: ezt most nem tudnám megmondani, de kezdetben szerintem nem okoz gondot az, hogy a Basic nem spórol a memóriával. A problémát nehezíti az is, hogy bizonyos utasítások 1 szóhosszúak(word), mások akár több 10 word hosszúak lehetnek. Ezt a kérdést inkább passzolnám.
2. kérdés: hapcii feltett egy basicet nemrég, szerintem is jó. Bár nem túl nagy tapasztalatom van benne, mert én (is) az Mplab/Mpasm -et használom.
4. kérdés: igen, a kónya féle könyv jó. Kezdetnek szerintem mindenképp el kell olvasni, de ha emlékezetem nem csal, akkor ebben sem fogsz Basic-el találkozni. Mpasm és egy kis Parallax-os (Intel stílusú) asm van benne.
A nehezebbik rész viszont a programozási ismeretek. A probléma az, hogy nem igazán szokták Assembly-vel kezdeni a programozás tanulást. A programozási alapismeretek elsajátításához sajnos azt kell mondanom, hogy a PC-s Pascal vagy C nyelv jobb, iskolákban sem véletlenül ezzel kezdik. Szerencsésebb dolog pl. pascalban megtanulni, hogy mi is az a szelekció, iteráció, (elágazás, ciklus), szubrutinok (eljárás, függvény) és még lehetne sorolni. Leveledben nem tértél ki arra, hogy más környezetben programozál -e már, ha nem, akkor elgondolkodtató, hisz mindenképp könnyebb PC-n kezdeni, mert ott emberközeli nyelven lehet kezdeni, és ha írsz valamit, mindjárt a monitoron látod az eredményt, nem kell próbapanelen kisérletezni.
Bocs, hogy kicsit hosszú lett, de a kérdés is sok. Nem vagyok egy nagy mágus, a PIC-eket én is most tanulom(bár már készítettem egy-két kapcsolást velük). Biztosan fogják vitatni néhány válaszomat, hisz arra a kérdésre, hogy melyik a legjobb választás, nem lehet egyértelmű választ adni. Van akinek a Ferarri tetszik, van akinek a Porsche; szubjektív.

NickE


szomb. feb. 22, 2003 4:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás PIC kérdések
Kedves PIC szakértők!

Úgy ítélem meg, hogy a PIC technika népszerűsége és olcsósága miatt Én is megpróbálkozom vele, nagy lehetőségeket látok bennük. Ez ügyben szeretnék választ kapni kérdéseimre. Nem a hardver résztől félek, hanem attól, hogy az assembler nyelvet nem sikerül elsajátítani. Ebből fakadnak kérdéseim. Ha nem megy az assembler vagy gyorsan kell megírni a szoftvert, akkor a BASIC programozás lehetőségei érdekelnének.

1. Pl. egy 4kB kapacitású PIC-ben kb. hágy soros BASIC forráskódú program helyezhető el (nagyságrendileg)?
2. Egyáltalán a BASIC programozáshoz van-e talpraesett, frappáns program és jó leírások?
3. BASIC-hez is találok In Circiut Debuggert/Programmert?
4. Kezdő lépésnek, magyar nyelvű irodalomként a Kónya könyvre gondoltam. Szerintetek megfelelő-e? Programozási és programírási ismeretekre lenne szükségem elsősorban, nem pedig A/D vagy PWM alapkurzusra.

Előre is köszönöm a segítségeteket! Gilszkilabor


szomb. feb. 22, 2003 1:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 6770 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 132, 133, 134, 135, 136

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 55 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség