Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 6:35



Hozzászólás a témához  [ 1372 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 28  Következő
elektro(tech)nikai találós kérdések 
Szerző Üzenet
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
ez még aktuális!

Tron írta:
Egyébként létezett egy fantom/szuperfantom nevü kapcsolás is. Az elsõ 2 érpáron 3, a második 4 érpáron 7 beszélgetést tudott átvinni folyamatosan (az iker ugye mindig kikapcsolta az egyiket).
Ha gondoljátok, ez is lehet egy találóskérdés, hogy oldották meg.


csüt. máj. 29, 2008 15:39
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
T68m írta:
watt írta:
(Törölni fogok mindent, ami nem idevaló, csak legyen időm!)


***** elvtársat, légyszi! Már nagyon beporosodott és/vagy begyöpösödött a szekrényben. Újra szerepelni akar, téveszméit csillogtatni.


MotoHackert megkértem, hogy váltson Avatart, és szó nélkül megtette! Most Téged kérlek, hogy ne személyeskedj tovább, és Te is megváltoztathatnád az avatarodat(A csizma maradhat, a cégjelzést töröld le!), hogy legyetek kvittek!
Megtennéd ha őszintén kérlek?


csüt. máj. 29, 2008 15:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
watt sorry,ne dühöngjél,hanem törölj

Tobb oldal hozzászólását kell törölnöm ,mert kedves fórumtársak összekeverik az offolós topickal! Köszi, hogy melót csináltok, amúgy is nagyon ráérek mostanában és tök egyedül hagytak, mint modi már hónapok óta. Lassan le fogok mondani a lehetőségről azt hiszem!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára watt csüt. máj. 29, 2008 15:34-kor.



csüt. máj. 29, 2008 12:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
akár 50-80 V-os, 50 Hz-es váltófeszültség különbség is létrejöhetett, ami a búgás miatt használhatatlanná tette volna (mint ahogy néha volt is ilyen) a telefont.


ha jól értem gafly-t, akkor az iker úgy működött, hogy mikor behúzott a relé, akkor a telefont a vonalra kötötte, a föld felé megszakadt a kapcsolat! És a vonal árama tartotta tovább behúzva az ikerrelét. Feltételezem, hogy az ikerelével tekercsével párhuzamosan egy kondi is volt, hogy a tárcsázásnál lévő impulzosok (azaz megszakítások) ne bontsanak.


kedd máj. 27, 2008 20:21
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Tron írta:
Földelést helyben is lehetett találni, nem kellett kivinni. Vagyis NEM kellett 3 ér (a kábelben legalábbis) az ikerhez...

Az a gyanúm, hogy ilyet nem csináltak, még spórolás címén sem. Azért mert a központból jövő (akár több kilométer hosszú) kábel két vége között jelentős, akár 50-80 V-os, 50 Hz-es váltófeszültség különbség is létrejöhetett, ami a búgás miatt használhatatlanná tette volna (mint ahogy néha volt is ilyen) a telefont. Szóval biztos, hogy egy ponból vitték ki a jellel a földet is.

Miután hoszzú évekig terveztem videorendszreket (és a kivitelezést is vezettem), így van erről tapasztalatom. Mármint a földrendszer miatti brummokról. Ami tulajdonképpen az erősáramú rendszerek földáram különbsége miatt jöhet létre.

Ps: hagyjátok már a fenébe a magán piszkálódást. :evil:


kedd máj. 27, 2008 19:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Tron írta:
Azért volt egy másik, egyáltalán nem elhanyagolható ok is, amiért az átlag honpolgár nem kapott vonalat: mert NEM VOLT!
De tényleg.


Értem. Azonban ne feledd, ahogy a rézvonalak kihúzásának megoldására ott volt a koncentrátor és vonaltöbbszöröző lehetősége (esetleg ténylegesen is ki lehetett volna építeni 40 év alatt a drótokat), úgy a központok lecserélése is csak akarat kérdése volt. Amint az be is bizonyosodott, amint len..., akarom mondani MH et. szobrait ledöntögették.


kedd máj. 27, 2008 19:29
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás 
Földelést helyben is lehetett találni, nem kellett kivinni. Vagyis NEM kellett 3 ér (a kábelben legalábbis) az ikerhez. Az, hogy a kábelben mindig volt néhány segéd szál, amit eleve nem telefonvonalak bekötésére tettek bele, gondolom nem újdonság. Vagyis ha kellett, volt honnan előkapni egy kóbor "föld"-et. Pl távolsági kábelekben volt 1 "biztosan beázó" és 1 "biztosan be nem ázó" érpár is ...
Egyébként létezett egy fantom/szuperfantom nevü kapcsolás is. Az első 2 érpáron 3, a második 4 érpáron 7 beszélgetést tudott átvinni folyamatosan (az iker ugye mindig kikapcsolta az egyiket).
Ha gondoljátok, ez is lehet egy találóskérdés, hogy oldották meg.


kedd máj. 27, 2008 16:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m írta:
... De az se igaz, hogy elegendõ kettõ...

DE IGEN! ELÉG! :o

Rajzold le magadnek, és elemezd ki, ha így nem érthetõ. :shock:

Az más kérdés, hogy miért oldották meg másképp anno valamikor: mert egyszerûbb az ikerjelfogó oldali része, és abból volt sok darab.

De ettõl még jó lehet, amit írtam. :idea:


mármint a rendszerbe állított, létezett megoldáshoz elegendő lenne kettő... Tehát ahhoz nem elegendő, mert használtak egy (közös) testet is.

Érdekes lehet, hogy (azokkal az eszközökkel) meg lehetne-e oldani test/föld nélkül? Lehetséges, hogy működne a te általad említett megoldás is.


hétf. máj. 26, 2008 20:41
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... De az se igaz, hogy elegendő kettő...

DE IGEN! ELÉG! :o

Rajzold le magadnek, és elemezd ki, ha így nem érthető. :shock:

Az más kérdés, hogy miért oldották meg másképp anno valamikor: mert egyszerűbb az ikerjelfogó oldali része, és abból volt sok darab.

De ettől még jó lehet, amit írtam. :idea:


hétf. máj. 26, 2008 20:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Az iker telefon témához:

Ezek szerint mégiscsak egy érpár (két ér) van, mert a föld nem érpáronként van kivive a helyszínre, hanem összesen egy föld, ami lehet akár a kábel belső árnyékoló köpenye is. Azért így már másképp hangzik. Szinte úgy, ahogy írtam. :D


hétf. máj. 26, 2008 18:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Iker vonal:

A kozpontbol egy erpar megy ki, az elofizetonel van
egy "iker szerelveny" es ide be van korve a fold is.
Nyugalmi helyzetben mindket vonalagon telep van.
A ket keszulek a fold es az egyik ag, illeteve a fold
es a masik ag koze kapcsolodnak. Amikor az egyik keszulek
beemel, a kozpont tudja hogy hogy melyik er es fold kozott
folyik az aram, igy azonositja hogy melyik iker kezdemenyezte
a hivast. A beszelgetes alatt viszont a kozpont is es az
iker szerelveny is a ket ag koze kapcsolja telefont, ilyenkor
a masik keszulek "suket"/foglalt. Csengetesnel/hivasfogadasnal
hasonlokeppen mukodik a dolog.


Vonaltobbszorozo:

Tipikusan digitalis kis csatorna szamu (2/4) atviteltechnikai
berendezes ahol a meglevo sodrott rez erparon tobb analog
elofizetot lehet kiszolgalni.


Koncentrator:

Kis telefonkozpont "szeruseg", amire nehany kimeno vonal van
kotve es sokkal tobb telefon. Azt hasznalja ki, hogy remelehetoleg
nem akar mindenki egyszerre telefonalni....


hétf. máj. 26, 2008 10:52
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m írta:
... Laci_l erre azt mondta, hogy õ úgy tudja, hogy csak 2 éren ment. Kérdeztem tõle anno, hogy hogy mûködõtt, de részleteket nem tudott...

Bas*szus, dehogynem írtam: (már nem tudom melyik topikban volt) :twisted:

Méghozzá nagyjából az volt a véleményem akkor, hogy az érpárra adott járulékos DC polaritásának meghatározásával választották ki, hogy kit csengetnek. És ehhez csak egy érpár (két drót) kell, és nem három szál.
A túloldalon meg aki felvette a kagylót, oda kapcsolt az ikerjelfogó, a másikat meg leválasztotta.

Modom én. :shock:

Ps: Sokszor volt olyan régen, hogy egyik napról a másikra ikresítettek. Ezt hogy a fenében csinálták volna, ha egyszer nem volt szabad ér? Egy drótot csak azért fenntartani, hogy kapcsoljon néha, amikor nélküle is megoldható? Na ne izélj már. :roll:


jaja, egyébként már dereng, hogy a kettő között van a megoldás kulcsa. Kell a harmadik ér, de az minden esetben közös, méghozzá ez a föld/test.
Pontos leírást még mindig nem találtam.


hétf. máj. 26, 2008 10:31
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... Laci_l erre azt mondta, hogy ő úgy tudja, hogy csak 2 éren ment. Kérdeztem tőle anno, hogy hogy működőtt, de részleteket nem tudott...

Bas*szus, dehogynem írtam: (már nem tudom melyik topikban volt) :twisted:

Méghozzá nagyjából az volt a véleményem akkor, hogy az érpárra adott járulékos DC polaritásának meghatározásával választották ki, hogy kit csengetnek. És ehhez csak egy érpár (két drót) kell, és nem három szál.
A túloldalon meg aki felvette a kagylót, oda kapcsolt az ikerjelfogó, a másikat meg leválasztotta.

Modom én. :shock:

Ps: Sokszor volt olyan régen, hogy egyik napról a másikra ikresítettek. Ezt hogy a fenében csinálták volna, ha egyszer nem volt szabad ér? Egy drótot csak azért fenntartani, hogy kapcsoljon néha, amikor nélküle is megoldható? Na ne izélj már. :roll:


hétf. máj. 26, 2008 9:14
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
....


hát, ez más csak ilyen. Egyébként örülj (a lányoddal együtt), hogy vannak piaci anomáliak, nem csak az oktatásban. Mert - ugye - te sem gondolod, hogy nem kapna (itthon) ugyanarra a munkára lényegesen olcsóbb munkaerőt a munkáltatója, ha nem ragaszkodna a külföldi egyetem papírjaihoz? 8)

(szóval, még mindig a papír, a márka számít)


kedd máj. 20, 2008 10:30
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Bas*szus. :o

Ez így lenne jó, de nem így van. Ismerek nem egy srácot, röhögnek az egészen, végiglinkelik az évet, a minimumot teljesítik, a fater meg eltartja.
Tandíjat meg nem fizetnek, mert úgy jutottak be, és ezen röhögnek leginkább. Fizessen más helyette.

Csak halkan írom le, nem tartozik ide: a lányom tandíja félévenként volt 430 eFt egy külföldi egyetem itteni kihelyezett karán. A tanítás angolul folyt. Már végzett. Most havonta ennyi a fizetése (ha nem több a mellékesekkel). De ott nem volt linkelés, aki nem tanult repült, hiába fizetett volna.


kedd máj. 20, 2008 10:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Sajnos azok az idõk elmúltak, akkor volt öt év, és kész (legfeljebb a dékán engedélyehetett hosszabbítást). A mostani kredit rendszer szvsz egy nagy disznóság. Így tíz évig is lehet linkelni, és felkapni a segélyt, meg tandíjat nem fizetni.


na, megint a kettő között van a helyes út. Én is többnyire időre kész voltam a vizsgáimmal, a kibernetikát és a matekot leszámítva. (mondjuk a kibernetika 100% matek, így érthető az összefüggés)
Tehát a kreditrendszernek volna értelme, ahogy az autós rosszpont gyűjtésnek is - ha normális lenne megcsinálva.
Tehát a kreditpont tudásmennyiséget fejezne ki, amennyit adott időszak alatt el kell sajátítani. Ha ez nincs meg, akkor arra az időszakra nem jár támogatás. Se a diáknak, se (arra a diákra vonatkozóan) az egyetemnek.


kedd máj. 20, 2008 9:57
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
De hát manapság mindenki azt hantázik, ami épp jó neki. A többség meg símán beszpoja.


Igazándiból ez mindig így volt/van. Lassa kezdem megérteni Orwell kijelentését: "akié a jelen azé a múlt, akié a múlt azé a jövő."

A jelenben mindig hazudnak a múltról, hogy el lehessen fogadtatni azt, amit a jövőben el akarnak érni.


kedd máj. 20, 2008 9:50
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
tubybb írta:
... Ezt nem is mondtad, hogy az évfolyamtársad volt a fia. Ez azért minidig nagyon érdekes, pl. amikor az osztályfőnök gyereke is az osztályban van ...

Évfolyamtársam volt, nem tankör társam. Gyakorlatilag csak az AudMax-ban találkoztunk. :shock:
Ha jól tudom az öregnél sosem vizsgázott, volt ott még bőven docens. Az öreg prof volt, nem tankör vezető adjunktus. :D
Sajnos azok az idők elmúltak, akkor volt öt év, és kész (legfeljebb a dékán engedélyehetett hosszabbítást). A mostani kredit rendszer szvsz egy nagy disznóság. Így tíz évig is lehet linkelni, és felkapni a segélyt, meg tandíjat nem fizetni. Az meg egy hanta, hogy akkor nem volt tandíj. Ellinkeltem egy félévet, és a 3,4-es átlagra fizettem. Ott van a leckekönyvben: tandíját befizette. De hát manapság mindenki azt hantázik, ami épp jó neki. A többség meg símán beszpoja.


kedd máj. 20, 2008 9:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás 
Idézet:
1. Tömeg, térfogat, vegyes vagy mólszázalék?
2. 10 liter oldathoz vajon mennyi oldószer szükséges?
3. a rézgálic kristályvízet tartalmazó vagy dehidratált?
4. a mész CaCO3, ez nem fog feloldódni vízben.

A leírásokat nem vegyészeknek, hanem HOME USER-eknek készítik, vagyis:
1: egyikse
2: 10 liter
3: amit a boltban kapsz. vagyis dehidratált
4: de az oltottmész, amit a boltban árulnak, igen

Vagyis a leírás vegyészeti képzettség nélkülieknek:
10 liter vízbe 300 gramm kristályos rézgális és 450-600 gramm oltottmész. Jól felkeverni, leszürni és már kész is a permetlé.


kedd máj. 20, 2008 8:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Ezt nem is mondtad, hogy az évfolyamtársad volt a fia. Ez azért minidig nagyon érdekes, pl. amikor az osztályfőnök gyereke is az osztályban van.
Gondolom előadáson a Charles nem kérdezett soha apjától semmit.
Egyébként annak idején volt olyan, hogy valaki jelentkezett, hogy épp nem érttette meg ahogy a tanárúr magyarázta, és kérte hogy mondja el mégegyszer kicsit másképp?
Vagy akkor is már mindenki csak csendben figyelt, és örült, hogy túl van az órán mert dögunalom az egész? Hiszen egy villamosságtan mindig lehet olyan száraz, hogy sokan nem tudnak belekapaszkodni, és akkor csak ülnek és jegyzetelnek. Ez ilyen védekező rekció, mert ha több idő kell a megértéshez, akkor inkább eltesszük későbbre.


hétf. máj. 19, 2008 21:36
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... Esetleg pol.gaz.? ...

Megnéztem. Tényleg nem volt kémiából.
De pol.gaz.-ból, oroszból bizony volt (tud.szoc.-ból, filozófiából csak vizsga).
A matekról és a villamosságtanról nem is beszélek, az kemény volt. :D

Már írtam valahol, de még most is emlékszem Simonyi prof.-ra (villamosságtan), ő tanitott. A fia évfolyamtársam volt (aki most az MS egyik fő embere, tulajdonosa, többek között a Word alkotója)


hétf. máj. 19, 2008 19:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szerintem a bőrébe ivódott a vegyszerek szaga. :-)

Több dolog öröklődik, mintsem gondolnánk! (És mégis kevesebb, mint várnánk.)


hétf. máj. 19, 2008 18:44
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m írta:
... Szigorlatoztál belõle? Mihez kellett, mit tanultál?

BME. De ott van a profilban.

Még az is lehet hogy csak féléves vizsga volt az, de olyan régen volt már, hogy rosszul emléxem. A leckönyvet kellene elõkotorni, és megnézni. Mindegy. :roll:

De az biztos, hogy nagyon nem szerettem. :D


ja, azt hittem valami más. VM-hez biztos nem kellett kémia szigorlat. Esetleg pol.gaz.? :wink: (Faternak is kellett, gépészmérnökihez)
Érdekes, fater is nagy kísérletező volt, de erről már csak akkor szereztem tudomást, miután jómagam is jeleskedtem e területen. Pedig nem hinném, hogy a kémiaszeretet genetikai úton öröklődik. Akkor? Véletlen?


hétf. máj. 19, 2008 18:36
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... Szigorlatoztál belőle? Mihez kellett, mit tanultál?

BME. De ott van a profilban.

Még az is lehet hogy csak féléves vizsga volt az, de olyan régen volt már, hogy rosszul emléxem. A leckönyvet kellene előkotorni, és megnézni. Mindegy. :roll:

De az biztos, hogy nagyon nem szerettem. :D


hétf. máj. 19, 2008 17:07
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Azonnal bexarok. Te vegyész vagy? :D


nem, vegyipari jártam, de átmentem a Hámánba.

Szigorlatoztál belőle? Mihez kellett, mit tanultál?


hétf. máj. 19, 2008 13:55
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Az elterjedt 3%-os, 10 liter mennyiségû Bordói lé készítéséhez 300 g rézgálic és 450-600 gramm mész szükséges.[/i]


na (nem téged hibáztatlak), megint egy elég "nagyvonalú" leírás. Milyen százalék megadási módban?

1. Tömeg, térfogat, vegyes vagy mólszázalék? A megadásból vegyes százalék következik, de vegyes százalék esetén 10 liter oldatban csak 300g oldott anyag lehetne!!!

2. 10 liter oldathoz vajon mennyi oldószer szükséges? Biztos, hogy a fenti adatokból ezt mindenki ki tudja számolni?

3. a rézgálic kristályvízet tartalmazó vagy dehidratált?

4. a mész CaCO3, ez nem fog feloldódni vízben. (legfeljebb savakban) Akkor most oltott mészről vagy égetett mészről van szó?

megtaláltam: a wikipédiáról származik a "recept". Egyébként ott van az is, amit mondtam: "a szervezetbe a tápcsatornán keresztül nehezen kerül be, mert a gyomorba bejutva hányást okoz. Halálos adagja 8-12 gramm. Régen használták a réz-szulfátot fehérfoszfor-mérgezés elleni hánytatásra."


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára T68m hétf. máj. 19, 2008 13:58-kor.



hétf. máj. 19, 2008 13:53
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... Ha rézszulfát oldathoz kálcium-hidroxidot adsz, akkor a kálciumszulfát - mivel oldhatatlan - kicsapódik. Az oldatban egy rézhidroxid marad, ami még véletlenül sem közömbös, hanem lúgos.

Azonnal bexarok. Te vegyész vagy? :D

Nekem is tanították a kémiát, még szigorlatozni is kellett, de úgy elszállt a tudomány, mint a sóhaj. :roll:


hétf. máj. 19, 2008 13:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A növényvédelemben elterjedt szer a Bordói lé, tipikusan a szőlő, a napraforgó gombás fertőzése esetén használják, lemosó permetezéshez. A rézgálic vizes oldata savas, ezért mészporral keverik a semleges pH érték eléréséig. Az elterjedt 3%-os, 10 liter mennyiségű Bordói lé készítéséhez 300 g rézgálic és 450-600 gramm mész szükséges.


hétf. máj. 19, 2008 11:52
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Én csesztem el a dolgot, a kész permetlevet vettem, ami már a rézszulfát (enyhén savas) vizes oldatának mészleves "visszaközömbösített" változata.


ezt nem egészen értem! :shock: Ha rézszulfát oldathoz kálcium-hidroxidot adsz, akkor a kálciumszulfát - mivel oldhatatlan - kicsapódik. Az oldatban egy rézhidroxid marad, ami még véletlenül sem közömbös, hanem lúgos.


hétf. máj. 19, 2008 11:25
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ja,felületesen fogalmaztam.

Már tudom mi volt a baj,semmi köze az áramhoz.A grafitra szépen kiválik a szilárd réz,a 60as években még volt ilyen iskolai kísérlet is..
(amikor még nem volt minden tilos,és nem bégető birkákat akartak nevelni)

Annyi baja van a dolognak eredetileg is,hajlamos a bevonat egyben leesni,vagyis afféle galvanoplasztikaként működik,hártyavékonyságú réz másolatát kapjuk a konvex felületeknek (konkávról nem esik le egyben)

Én csesztem el a dolgot, a kész permetlevet vettem, ami már a rézszulfát (enyhén savas) vizes oldatának mészleves "visszaközömbösített" változata.
Ilyet bárki vehet kis kiszerelésben, ha otthon pár tő szőlőt kell kezelni, van hipermarketekben és barkácsboltban is.Csak épp használhatatlan erre a célra.

Most őstermelővel fogok vetetni kilós kiszerelésben kék kristályt,az már remélem jó lesz,és nagyságrendekkel olcsóbb.
Majd beszámolok az eredményről 8)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára MotoHacker hétf. máj. 19, 2008 11:49-kor.



hétf. máj. 19, 2008 11:06
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Ez jó. Két vegyész-orvos beszélget. :D :D

Inkább nem eszem rézgálicot. :shock:


hétf. máj. 19, 2008 9:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Az áramot a grafitba csak egy (vagy egynéhány) pontban lehet bevezetni,és a réz kiválása ott lesz a legintenzívebb,már ha fémtiszta réz válna ki és nem olyan "sár" mint nekem :roll:


1. galvanizálni nem olyan, hogy fogjuk, azt bekenjük sárral. Nem tapad minden fém mindenre, megvan, hogy mire, milyen bevonatot lehet elektrolizissel felvinni. Az oldat minősége, összetétele, sűrűsége sem mindegy.

2. feltehetőleg rossz áramsűrűséget használtál.

MotoHacker írta:
Minden fém erõs méreg,ezt jó ha tudod,a rázgálic meg egyenesen idegméreg.


eheheheh!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Pl. a platina (vagy az nem fém?) annyira idegméreg, hogy szervezetbe is ültetik. Szal, maradjunk annyiba, hogy a NEHÉZfémek (nem a színesfémek, mint pl. réz) VEGYÜLETEI közül sok mérgező.
A rézgálic annyira nem mérgező, hogy hánytatószernek használták.


vas. máj. 18, 2008 22:53
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
tubybb írta:
Potyo!

Astra 2D és nem 1D!!!! A két műhold teljesen más szélességi körön van.
Bocs, 2D-re gondoltam én is, csak rosszul írtam. Az 1D már úgy emlékszem, nincs is fenn/nem használják.


vas. máj. 18, 2008 16:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Potyo!

Astra 2D és nem 1D!!!! A két műhold teljesen más szélességi körön van.


vas. máj. 18, 2008 10:57
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Egyébként ha elég vastag a vezető réteg, akkor a smirglivel felcsiszolva a fényt már nem fókuszálja, de a 10 GHz-et még igen. Viszont hogy az így cinkelt felület elég jó vezető-e, abban nem vagyok biztos.


vas. máj. 18, 2008 10:05
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Tom12 írta:
...Esetleg ilyennel is lehet próbálkozni.....
Szerintem jó ötlet, egy próbát megérne!


vas. máj. 18, 2008 9:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Tron írta:
Idézet:
a fényes felület nem jó, ... le kell festenem valamilyen fehér festékkel.
Mindenképpen matt festékkel érdemes, mert egy fényes felületü fehérrel ugynott leszel.... Sőt esetleg lehetne fehér helyett pl. szürkét is használni. (Fémfelületen a fekete is jó lenne, de a müanyagnak esetleg túl forró lesz amikor rásüt a nap.)


vas. máj. 18, 2008 9:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás 
Idézet:
a fényes felület nem jó, ... le kell festenem valamilyen fehér festékkel.


vas. máj. 18, 2008 7:22
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
http://aruhaz.totalcar.hu/?module=product&ps_id=518282
Esetleg ilyennel is lehet próbálkozni, hátha könnyebb út a sikerhez.
Itt a fórumon is be volt linkelve egy "kollega" munkája, Ő napkollektorhoz próbálta felhasználni.


vas. máj. 18, 2008 7:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
tubybb írta:
..... másik meg a digi Intelsatja felé, de már lemondtuk.....
Hát ha a megfelelő szoftver van rátöltve a beltérire akkor ingyen is veszi... :) :) :) éppen tegnap próbáltam ki. Sajna fateromék erkélyéről nem lehet rálátni az Intelsatra, át kell szerelnem máshová az antennát.


vas. máj. 18, 2008 5:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Szerintem ne gyúrj az Astra 1D-re, az a műhold már lassan kiöregszik. Ha jól emlékszem, már fenn is van a leváltására szánt műhold, ami már jóval szélesebb nyalábbal rendelkezik, kisebb tányérral is vehető.


vas. máj. 18, 2008 4:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Grafittal bedörzsölésnél nem kell megoldani semmit,mikor már jó grafitos,akkor a "por" oda van tapadva.

Az áramot a grafitba csak egy (vagy egynéhány) pontban lehet bevezetni,és a réz kiválása ott lesz a legintenzívebb,már ha fémtiszta réz válna ki és nem olyan "sár" mint nekem :roll:

Milyen más réz ionos oldatot tudsz készíteni vagy hozzájutni?
Minden fém erős méreg,ezt jó ha tudod,a rázgálic meg egyenesen idegméreg.

Te meg épp valami köbméteres kádba töltenéd a savas oldatát,már ha tudnál ennyit szerezni...
Vagy mi lesz a kád?Hogyan csatlakozol a grafitra..ahol nekinyomsz valamit,ott nem lesz bevonat...stb,stb..

Többe kerül a móka, mint amennyit ér. Nekem egy pinpong labda volt a galván tesztalany, begrafitozva, erre a mini kisérletre is sokezret költöttem..
Fetehetően a lé minőségével és az anyagokkal volt a gond ennek ellenére.

Nehéz manapság tiszta alapanyagot szerezni,már minden tiltott,mert robbanóanyagot ezermillió dologból lehet készíteni,de kábszert is sokmindenből....


vas. máj. 18, 2008 0:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Két parabolám van fent eddig, mindkettő 120-as. Az egyik az Astra1 Hotbird 6-7-8 felé néz, a másik meg a digi Intelsatja felé, de már lemondtuk.
A hegesztést szerintem nem lehet odafent megcsinálni, de ez nem probléma, hiszen a készterméket is felvihetem a tetőre.
Mesélj nekem a galvanizálásod körülményeiről! Hogy oldottad meg hogy a por egyáltalán rákelrüljön a felületre? És hogy próbáltad megoldani, hogy egyenletesen oszoljon el rajta? Ma este elolvasom mégegyszer a cikket, és agyalok még rajta egy kicsit. Egyébként miért pont rézgálic oldatot használtál?


vas. máj. 18, 2008 0:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Na,erre kíváncsi leszek...több okból is:

A nyaláb szélén túl kilóméterenként sok decibellel csökken a jel,itt bőven a zajhatár alatt lehet már..

Galvanizálás,ha megpróbálod,tutira érdeklne mi lesz belőle,mert most próbáltam rézgálicból valamit erőlködni így grafittal és siralmas lett az eredmény.

Pl: Ekkora felületnél hogyan fogsz egyenletes ármasűrűséget biztosítani a relatíve nagy fajlagos ellenállású grafittal?
Khmm..

Inkább fessél le alufóliát. Tükrös felületet különben sem illik kitenni a tetőre,még a repülőgépeket is zavarhatja-vakíthatja akár.

Ilyen sok fémháló eszetlen drága,de egy fakeretre megoldható avval is..
Ehhez viszont kész asztalosnak kell lenni,hogy faváznak határozottt gyújtópontja is legyen..

Ha ennyi elriaszt,hogy a lapostetőn hegesszél,inkább hagyd a fenébe az egészet..
Még a parabola kábelét is le kell hozni valahol,na ott bőven vihetsz fel áramot hegeszteni-akár.


szomb. máj. 17, 2008 23:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Nem, itt feltétlenül kell a minimum 180cm. Nekem 120-as van, de nem elég. Ezen a jobb fej sem segít. Ez az Astra 2, aminek a D nyalábja pont Angliára van irányítva, és a nyaláb átmérője nagyon kicsi. Németország nyugati részén egy 90cm-es tányérral lehet fogni, de a keleti részen már 120-as is kevés kell. A Dél-Alföld pedig még odébb van.
A kiszemelt adókat csak ezen a műholdon és ezen a transzponderen lehet elérni, hacsak nem lakom Angliában, mert akkor a kábeltévén biztosan bejön.

Sokan írták korábban a műholdas fórumon, hogy a fényes felület nem jó, mert ha a Nap a műhold mögötti irányban tartózkodik, akkor kiégeti a fej sapkáját, meg a hő tönkre is teheti. Tehát miután rágalvanizáltam a műanyagra le kell festenem valamilyen fehér festékkel.

A galvanizálás nem okoz gondot, ugyanis ha a felületet bevonom grafitporral, akkor az vezető lesz, és így ki tud rá válni a hasznos anyag. Ezt a technológiát egyébként a vinillemez gyártásban használták korábban, és még talán ma is létjogosultsága van.
Azt olvastam, hogy elég nehezen jön le róla a kivált anyag, talán nem lesz ezzel sem gond.

Lehet kapni üvegszálas cuccokat, meg hozzá műgyantát. Ha létre tudnék hozni egy formát, akkor csak ráragsztanám, leválasztanám, és mehetne a felület csiszolása, polírozása. Nagyon jól lehet fúrni az anyagot, így kerülne mögé a tartóelem. De ezzel az a baj, hogy tömör lenne, ami nem jó a szél szempontjából.

Az lenne jobb, ha csinálnék egy 2-2,5m-es tartót, és erre tennék rá ilyen vékony fém szúnyoghálót. Akkor fogom megszívni ha mindezt a lakótelep ötödik emeletére fel kell húzni, mert nagyon nehéz lesz.
Meg nemigazán vihetem fel a hegeszőt sem a tetőre.


szomb. máj. 17, 2008 23:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Van egy 120cm-es lavórom,nem kellett senkinek,de én sajnáltam beadni a méh-be,mivel fejtartó,bilincs,minden gyári hozzá..
Valahol vannak 0,4db-es (hajólemléxem?) átkapcsolható polarizációs, "analóg" fejeim is..
Azokat el akartam bontani,vagy átalakítani,de végül nem lett belőle semmi.


szomb. máj. 17, 2008 20:58
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Lehet, hogy a müanyag parabolát is elég lenne egy megfelelő festékkel lefesteni


Ha ez elég, akkor egy 90 centis fém parabola is elég kell hogy legyen.

Idézet:
öntapadós alufólia v. valami hasonló is megtenné


Ez szerintem is.


szomb. máj. 17, 2008 18:53
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
tubybb írta:
Az Astra 2D nyalábot szeretném nézni, egészen pontosan annak egy bizonyos frekvenciájában (10729Mhz Vertikális)......
Talán más irányba is el lehet indulni. Régen az analóg műholdvevőkhöz átlag 90cm-es parabola kellett (Astra1, Hotbird, EutelSat), egyes problémásabb adásokhoz 120cm-es. Csakhogy az akkori vevőfejek zajtényezője 1dB körüli volt, és a 0,7dB-es fejeket aranyáron adták.... Jelenleg fillérekért utánad dobják a 0,2dB-es tipusokat, de a 0,1dB-es zajtényezőjü fejek ára sem vészes. Nem lehet, hogy egy "120-as lavór" bőven elég lenne egy érzékenyebb fejjel?
Amúgy milyen program és milyen nyelven megy ezen a csatornán?
Esetleg más műholdról nem lehet elérni ugyanezt?


szomb. máj. 17, 2008 17:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
SPafi írta:
tubybb!

Ha már van egy megfelelően precíz műanyag parabolád, a galvanizálás segíthet, de ne csak egyszerűen látható legyen a fémréteg, hanem pár um vastagságra is szükség van a jó hatásfokhoz. Jó vezetőképességű fém kell, réz, ezüst... vas nem jó. És persze szigorúan összefüggő felület kell, repedések nem lehetnek rajta! Nem tudom, hogy ekkora felületen ezt hogy fogod megvalósítani.
Negyedhullám 10 GHz-en: 7,5 mm.
"Azért nem eszik olyan forrón a kását", vagyis nem ilyen kritikus a dolog. Nincsenek kw-os teljesítmények, így egy minimális veszteség nem fog problémát okozni. A gyakorlatban (a saját szemmel láttam) egy rozsdás kandeláber tetetjével is lehetett pl. az am mikrót venni (amikor még úgy hívták azt a rendszert) pedig az igencsak messze volt az optimális parabola formától....

Lehet, hogy a müanyag parabolát is elég lenne egy megfelelő festékkel lefesteni.... Ki kellene próbálni párféle festéket. Mondjuk valami jó régi nagy ólomtartalmú-t. De végső esetben kétoldalas ragasztó + alufólia, öntapadós alufólia v. valami hasonló is megtenné.


szomb. máj. 17, 2008 17:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
tubybb:
Van lasernyomtatóba való fólia,de méregdrága.
A pausszal jobb eredményt érsz el, mivel a festék nem fed megfelelően a fólián,a pausz viszont eleve "homályos".
Műanyag fóliát ne tegyél a nyomtatóba mert tönkreteszed,beleolvad maradéktalanul!

És ne itt offolj evvel, olvasd el a nyákos topicban legközelebb!
Vagy 5x le van már ez írva kb..de további tanácsot is szivesen adok, ott!


szomb. máj. 17, 2008 14:40
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 1372 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 28  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 56 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség