Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 0:16



Hozzászólás a témához  [ 311 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Mért ráz a fázis ? 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Funk!
Eppenseggel tobbek kozott neked szantam azokat a sorokat.
Ha visszanezed a hozzaszolasaidat akkor tele voltal hibakkal.
Az allaspontodat nem voltal kepes megvedeni,mert nem vagy tisztaba a dolgokkal es ha nem vetted volna eszre te csak ki lettel oktatva.
A szad nagy,de a tudasod paranyi.
Tehat a tukrot neked javaslom,bar a nagykepusegtol valoszinuleg jo nagyra lenne szukseged!


szomb. nov. 15, 2003 9:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Baab!

Tükröt tettél magad elé, amikor ezt a pár sort írtad?
Neked is ajánlom az alapos összefüggések topicba bedobott idézetet!


Cortzez!

Kiszámoltad, hogy mekkora kondinak kell lennie, hogy világítson a glimm?
Számold vissza Majci2 hozzászólásásból!

"Fáziscerkával sorosan kötöttem egy 1Mohm ellenállást.
Az 1M-val párhuzamosan egy Voltmérőt kapcsoltam.
Bedugtam az egészet a fázis meg a nulla közé.
Az ellenálláson 72V esett.
Számold ki,(Ohm törvénye) hogy mekkora áram folyt.
72V osztva 1Mohm-mal,az annyi mint 0,000072 A ! vagy is az
egész áramkörben a uA ezredrészének (!) alig 7 -szerese folydogált.Ennek
ellenére még mindig qurvára világított az a fáziscerka pedig a szerelmed, az
a soros ellenállás is bent volt a buliba!
"

Üdv, Funkee


szomb. nov. 15, 2003 6:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Hinnye.
Kosz a hammurapi torvenykonyvet.
Szamomra ket tanulsaga volt a topicnak(foleg).
1,hogy az evidenciakkal senki nem foglalkozik,pedig melyebb megismeresre sarkallnak,mint barmi mas bonyolultnak tetszo dolog,szerintem ennek legfobb oka,hogy senki nem erti az evidensnek tuno dolgokat es inkabb axiomanak tekinti oket,semmint megprobalja megerteni azok lenyeget.Ezek ismeretenek hianya oda vezet hogy a tudas,csak amolyan szlengszotarra valik es kimarad belole az ertelem es a felismeres.
2,alapok nelkul labilis az epitmeny es ebbol **** a nagy pofaraeses ahogyan te fogalmaztal.
atta.
Sajna nem lehetseges lecsapolni,az egesz csupan elvi kerdes.


szomb. nov. 15, 2003 0:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Kedves Fórumos Barátaim,

Végignéztem a topicot mert ez megint egy érdekes történet.
Sajna (szerencsére) míg itt a nagy dolgok zajlottak reggeltõl estig tudatlanul babráltam a fázisceruzámmal így nem volt alkalmam online részt venni a dolgok alakulásában. Mindenesetre utólag végignézve is tanulságos, hogyan kavarodott egy barátságosan induló érdekes kis topicból, sokakban rossz szájízt hagyó, katoikus vita (nem az utóbbi pár hozzászólásra gondolok:)). Ennek apropóján megpróbáltam összeírni az általam legjellemzõbbeknek vélt hibákat. Egyszer végre hátha tanulunk már ezekbõl és nem esünk ugyanazokba minduntalan.

Íme:

1. Ha valaki kérdez, próbáljuk meg neki a számára érthetõ módon elmagyarázni a dolgot! Stiláris és humoros elemek bekeverhetõk csak a kérdezõt ne kavarják be.

2. Ha valamit nem tudunk biztosan jelezzük, és különösen vigyázzunk, hogy hülyeségeket ne állítsunk királyi magabiztosságga1, ne osszuk felsõbbrendûen az észt, mert abból állati csúnya pofáraesések lehetnek.

3. Ha valamiben tévedtünk ismerjük be - mindenki tévedhet. Nagy pofáraesésekbõl ugyan nehéz (nem lehet) méltósággal kivonulni, görcsösen ragaszkodni a tévedés igazságához viszont nem érdemes, csak ront a helyzeten. A 2. pontra figyelve mindez elkerülhetõ.

4. Ne engedjünk a másik ledorongolására és kigúnyolására irányuló ösztöneinknek! (amennyiben erre nincs alapos okunk:)).

Ha valaki a 2-3-4 pontokat figyelmen kívül hagyja, rettentõen leéghet. Jelen topic ennek "elborzasztó" péláját nyújtotta.

5. Olvassuk el a lehetõségeinkhez képest figyelmesen a többiek hozzászólásait! Amire reagálni akarunk vagy ami a kérdésünkre válasz azt különösen! A félreértésekbõl sok fölösleges indulat és haszontalan vita keletkezhet.

6. Ügyeljünk arra, hogy ne kérdezzünk ész nélkül, ne menjünk a válaszolók idegeire. Ugyanakkor ha valaki õszintén kérdez, az már nem haszontalan kérdés, és nem haszontalan válaszolni rá.

7. Próbáljunk meg lényegretörõen fogalmazni amikor információcsere és nem elsõsorban a társaság szórakoztatása a cél.

8. Szokjuk meg végre, hogy a világon minden evidencia vagy trivialitás szubjektív. Szerintem objektíven nézve vagy minden triviális vagy semmi sem az. Persze mindenkit minõsít valamilyen szinten, hogy számára mik az egyszerû és a bonyolult dolgok, de azt mindig érdemes szem elõtt tartani, hogy itt egészen eltérõ életkorú, képzettségû, érdeklõdésû és szellemi színvonalú emberek szólalnak meg, és attól hogy valaki valamihez ért valamennyire még lehet, hogy más, akár vele akár szorosan összefüggõ témában teljesen láma. Amíg valaki nem akar többnek látszani mint ami valójában, ez nem kéne hogy probléma legyen.

Volt atta-nak egy mondata amivel nagyon egyetértek:
"szerintem tanulságos ez a téma minden kezdõnek/hal(n)adónak. ha nem más, morálisan biztos".
Remélem ezekután méginkább. Én mindenesetre sokat tanultam belõle mindkét szempontból.
Ja és bocs a kissé fellengzõs fogalmazásért, de alkapott a törvényalkotói szellem:))


pén. nov. 14, 2003 20:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
baab:
Most már csak azt kell kitalálni, hogyan lehet lecsapolni ezt a nagy feszültséget (lehet vagy 3millió vagy 30 ezer volt is (Szalacsi :))))

Spafi:
Nem tudom. De biztos van valami köze az m*c*c - hez...


pén. nov. 14, 2003 18:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Kulso feszultsegforrasnal(levalasztotrafo)is folyna aram 220V-on.De feszultsegforras nelkul is generalodna feszultseg a ket egitest kozott.Valoszinuleg van is,csak nem tudjuk a feszmero egyik tapogatojat a holdba,a masikat meg a foldbe dugni.Ez a generator(naprendszeri,de nem a nap nuklearis "generatorara" gondolok)valoszinuleg k***a teljesitmenyu.Egyebkent a nape is,de nem ez az egyeduli energiaforras a naprendszerben,hanem a puszta tomeg,na meg a mozgasi energia is az.


pén. nov. 14, 2003 12:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Spafi,nekem 18,8mikrofarad jott ki sikkondenzatorkent ertelmezve.
De az is eleg hogy Cortezt jol agyonvagja.


pén. nov. 14, 2003 12:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szalacsisodom.


pén. nov. 14, 2003 0:38
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hinnye, te tudsz valamit! :-)

Azért várjunk még egy kicsit, hátha befut még pár "okos" tipp!

Cortez!

"1 mp alatt 1nm-re 1400 Joule"

Amit te írsz, az a Föld távolságában mérhető energiasűrűség! A Nap felszínén ez egy egészen kicsit (40000-szer) több!


pén. nov. 14, 2003 0:32
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hinnye, te tudsz valamit! :-)

Azért várjunk még egy kicsit, hátha befut még pár "okos" tipp!

Cortez!

"1 mp alatt 1nm-re 1400 Joule"

Amit te írsz, az a Föld távolságában mérhető energiasűrűség! A Nap felszínén ez egy egészen kicsit (4 milliószor) több!


pén. nov. 14, 2003 0:31
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Ez utóbbit nem Cortez hozzászólására mondtam. Az alapján milliomod joule-ra jön ki a lesugárzott energia 1 köbméterre vonatkoztatva. (Ehhez persze még hozzájön a rengeteg kilökött anyag által felemésztett). Csak azt nem tudom az a teljes sugárzás mennyisége-e, vagy pl. csak a látható fény
Részemrõl szabad a gazda.


pén. nov. 14, 2003 0:06
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Lehet ám, hogy én a látható fénybõl indultam ki, szal "kicsit" talán alábecsültem a dolgot. Tudja franc.


csüt. nov. 13, 2003 23:55
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Utánanéztem: 4.4 millió tonna / sec... ;-)
És 1 mp alatt 1nm-re 1400 Joule energia.


csüt. nov. 13, 2003 23:48
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Én csak vmi olyasmiről "tudok", hogy a nap mp-enként 9tonna anyagot sugároz le a világűrbe. Remélem nagyon nem emléxem hülyeségre...


csüt. nov. 13, 2003 23:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
A tipp végülis pár ezred dzsul, ha jól emlékszem az energia mértékegységére:))


csüt. nov. 13, 2003 23:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Hát 1 négyzetméter felületrõl nagyságrendileg pár megawattra tippelek. Ez térfogatra kivetítve elég keveset ad, pár ezred wattos teljesítmény köbméterenként. Végülis akár hihetõ is, hiszen ezt több milliárd évig kell produkálnia.


csüt. nov. 13, 2003 23:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ha már itt tartunk, mit tippeltek, mekkora nukleáris energia szabadul föl átlagosan a Nap 1 köbméternyi anyagában másodpercenként?


csüt. nov. 13, 2003 20:10
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A Föld-Hold kapacitás kb. 150 uF, így 230 V-ot rákapcsolva majd 11 A folyik. Persze a sorba kapcsolódó CM csökkenti az áramot.


csüt. nov. 13, 2003 19:51
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Mellesleg mivel a hold havonta 1 szer megkeruli a foldet,a fold meg naponta korbeforog sajat tengelye korul,feltekeredne a kotel rank mint cerna a spulnira ha egyaltalan kepes volna megtartani a holdat,hacsak nem csinalnank egy globalis csuszogyurut es idonkent utanengednenk a madzagon,mert ugye az sem korpalya egeszen.Meg jo hogy az egesz csak koltoi kerdes volt.


csüt. nov. 13, 2003 10:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Raadasul az egyes egitestek kozotti magneses eroter kapcsolatban all az osszes tobbivel es egy komplex eredo magneses eroteret hoz letre,amelynek minden pontjan kulonbozo merteku es iranyu a magneses erovonal.Ugyhogy ez egy nagyon bonyolult,folyton valtozo vektorrendszer.
Es akkor meg nem beszeltunk mas galakszisok,antitestek jelenleterol es hatasairol.
Na Cortez akko raz a fazis,vagy nem raz?Tudod-e meg?


csüt. nov. 13, 2003 9:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
A kerdes azert is izgalmas,mert ha csupan a fold es a hold kozotti magneses mezot vesszuk figyelembe,akkor semmi nem indokolja a potencialkulonbseget,mivel a kifeszitett drot a magneses terrel egyutt mozog,a belso szemlelo szamara nyugalomban van.Ha ez nem igy volna akkor a drotot tekinthetnenk a generator forgoreszenek es benne feszultseg indukalodna.
De azonban tudjuk hogy a vilagegyetem,es benne naprendszerunk nem ures,hanem nagy tomegu alkotoelemekbol epul fel,ezert a nap es a tobbi bolygo magneses mezejeben a fold-hold magneses mezo nagy valoszinuseggel mindig ad valamilyen nagysagu es iranyu metszest.
Tehat a feszultseg igy indukalodik es a generatorunk forgoresze a fold-hold magneses mezo.
Ha feszultseg nem indukalodna,tehat nem volna potencialkulonbseg,akkor kapacitas sem alakulhatna ki az egitestek kozott,aram nem folyhatna.
Feltetelezem hogy az indukalt feszultseg nagysaga allandoan valtozik az egitestek palyajukon elfoglalt aktualis helyzetetol.
Mi is az az asztrologia?


csüt. nov. 13, 2003 9:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Szerintem a kerdes bonyolultabb,mint elsore latszik.
A ket egitest kozott magnetikus erohatasok mukodnek,tehat kozos villamos rendszerben ertelmezhetoek.Bar valoszinuleg a koztuk levo kapacitas igen csekely a nagy tavolsag miatt,de a magneses mezoben egeszen biztosan mas potencialt kepviselnek.
Cortezt tutira agyonvagna de szerintem baromi nagy aramok indulnanak meg ha leasnank egy foldelo,meg egy "holdalo"-halot es oszzedrotoznank oket.
Egyebkent eleg volna csak az ionoszferaba feljuttatni valami nagy feluletu antennat es meg lenne oldva az energiakerdes.Az a baj hogy nem lehet megcsinalni.


csüt. nov. 13, 2003 8:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Cortez!
Nekem az a véleményem, hogy Te még most sem érted, csak hinted itt a port, mint eddig. De tök mindegy, mert ha éreted, ha nem, az én szememben akkor is hülye vagy! (hogy miért találd ki!
Baráti üdvözlettel! Watt


csüt. nov. 13, 2003 5:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"Hogy a 230V semmit nem csinál itt, az fix. "

Mindenkitől bocs, ezt visszavonom, de a többi áll!


szer. nov. 12, 2003 23:41
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"Tegyük fel, van egy leválasztó trafó. Az egyik végét a holdra kötöd. A másik végét itt a földön megfogod. Mi fog történni?"

1. variáció: Semmi, mert nem létezik olyan drót, ami ilyen hosszúságban akár csak a saját súlyát elbírná, így már rég elszakadt, mire megfogod.

2.: Tőből kiszakad a karod.

3.: A felhalmozódott elektrosztatikus töltés ropogósra süt. (Átlag 200 V/m körüli térerő van szabad téren a levegőben.)

Hogy a 230V semmit nem csinál itt, az fix.


szer. nov. 12, 2003 23:09
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
CortezMester:
Szerintem agyonver.
baab?


szer. nov. 12, 2003 22:39
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Semmi nem fog történni, mert túl nagy a távolság.


szer. nov. 12, 2003 22:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
CortezMester:

Tegyük fel, van egy leválasztó trafó. Az egyik végét a holdra kötöd. A másik végét itt a földön megfogod. Mi fog történni?

Többiek: szerintem tanulságos ez a téma minden kezdőnek/hal(n)adónak. ha nem más, morálisan biztos :)

Atta


szer. nov. 12, 2003 22:24
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
No comment...


szer. nov. 12, 2003 22:10
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Cortezmester menj a pcsaba!!!!!
Pedig en mar biztos voltam hogy tok hulye vagy,de ezek szerint jol szorakozta vegig te kis gci!


szer. nov. 12, 2003 22:01
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 58
Hozzászólás 
Ez a humor nem tetszik!


szer. nov. 12, 2003 20:47
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Na jó, most már bevallom, hogy elejétől fogva értettem a kérdést, csak kiváncsi voltam 1 hét alatt meg tudom e dönteni a hozzászólások rekordját... Köszi midnenkinek a hozzájárulást ! ;-)


szer. nov. 12, 2003 20:30
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 58
Hozzászólás 
CortezMester!

Én ha a felmosóvödör mellől csöppentem volna ide, és figyelmesen elolvasom a hozzászólásokat, megértettem volna.
Nem vagyok benne biztos, hogy tényleg nem érted.

Tom


szer. nov. 12, 2003 20:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 44
Hozzászólás 
-----Eredeti üzenet-----
Feladó: "Cortez" <kkristof@freemail.hu>
Címzett: <list@elektro.lx.hu>
Elküldve: 2003. november 12. 17:23
Tárgy: Re: [elektro] Mért ráz a fázis ?



> Ha nem kapacitívan égetem a fázisceruzmat, akkor nem értem.
> Ohmosan nem záródhat áramkör mert papucs + linó + falak + stb
> túl nagy ellenállású sztem ahhoz hogy a fázisceruza kigyulladjon,
> pláne, hogy abban mág állítólag egy soros ellenállás is van a glimm
előtt...
> Akkor sehol sem tartunk ? :-)


Cortez mester!

Már sokan írták : Hogy mé nem figyesz mán oda!!!!
A fáziscerka kigyujtásához nagyon kicsi erősségű áram kell.
Ahelyett hogy méréseket végeznél csak itt cukkolsz mindenkit.

MÉRÉS!

Fáziscerkával sorosan kötöttem egy 1Mohm ellenállást.
Az 1M-val párhuzamosan egy Voltmérőt kapcsoltam.
Bedugtam az egészet a fázis meg a nulla közé.
Az ellenálláson 72V esett.
Számold ki,(Ohm törvénye) hogy mekkora áram folyt.
72V osztva 1Mohm-mal,az annyi mint 0,000072 A ! vagy is az
egész áramkörben a uA ezredrészének (!) alig 7 -szerese folydogált.Ennek
ellenére még mindig qurvára világított az a fáziscerka pedig a szerelmed, az
a soros ellenállás is bent volt a buliba!


szer. nov. 12, 2003 20:08
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Ha nem kapacitívan égetem a fázisceruzmat, akkor nem értem.
Ohmosan nem záródhat áramkör mert papucs + linó + falak + stb
túl nagy ellenállású sztem ahhoz hogy a fázisceruza kigyulladjon,
pláne, hogy abban mág állítólag egy soros ellenállás is van a glimm előtt...
Akkor sehol sem tartunk ? :-)


szer. nov. 12, 2003 17:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Cortez,nem nem jo uton vagy.
Az elektrosztatikus energia kisfeszultsegen csak ahhoz eleg hogy kigyujtsa a faziscerka lampajat,olykor meg ahhoz sem.
220V-on csak nehany piko esetleg nanofarad kapacitas alakul ki,az picsa ahhoz hogy teged megrazzon az aram.
Ha raz,akkor ohmikus ellenallason folyik be a hab testedbe a villany.
Tehat megegyszer,akkor raz az aram meg,ha nem eleg jo a szigeteles kozted es a fold kozott es tortenetesen ratapintottal arra a franya frazisra es ha a halozatod nem foldfuggetlen.
Nagyfeszen mar az a kis kapacitas is veszelyes,de te nem kinlodsz nagyfesszel a lakasban.
EEEERTEEEED???


szer. nov. 12, 2003 16:07
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Ok, már lassan értem, a nagy kiterjedésű, felületű földháló és a nagy testfelületű ember között "folyik" az áram.
De inkább elektrosztatikus energia formájában, dipól részecskék forgásával, ha jól sejtem...
Ez mondtam azt az alutapétás pl-t is.


szer. nov. 12, 2003 15:46
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
cortez:

Amikor nalunk pakson a szakik nagyfesz-vezetéket javítanak, és nem megoldhato hogy lekapcsolják/gondolj bele egy egész nagy terület leállna/
akkor az történik hogy a műszerészt felhelyezik a nagfesz potenciáljára/magyarul ő is rajta van azon a pár-párszáz ezer volton/
nincs kapcsolata a földdel és mégis él, nem hal meg...de ő egy élő fázis!
ha odamenne valaki kezet fogni vele és az a valaki a földön állna mindketten örökre eltűnnének ebből a dimenzióból...

üdv
andrás


szer. nov. 12, 2003 15:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Ne bantsuk Cortezt,ne vegyuk el a kedvet mert a kitartasa mindenkepp ertekelendo.
Cortezmaestro.
Nem kell kitapetaznod alufoliaval a szobadat(szep kis arnyekolas lenne)hanem eleg ha az egyik konnektorod vedoerintkezojehez hozzakotod a levalasztotrafod szekunder tekercsenek egyik veget es maris egyenertekuen fog razni a normal halozattal.Felteve persze ha a vedoerintkezo egyaltalan be van kotve nalad.
Atta.
A fold vezeti a villamos aramot akarcsak egy sima ellenallas csak egy picit nagyobbacska.Hogy mennyire vezet,az attol fugg,hogy a helyi foldelesed mekkora feluleten erintkezik vele,milyen osszetetelu alattad a talaj.Ha egy foldelokarot leversz az nem tul nagy felulet,nem lesz nagy zarlati aramod kisfeszultsegen.
Fogadoallomasokon nagyon jo a foldelesi ellenallasertek,mivel gondoskodnak a foldeles kiepiteserol hogy a tavolsagvedelmek megbizhatoan mukodjenek.
A jelentosege mindossze ebben all a foldelesnek,azaz a nagyfeszultsegu es erosaramu berendezesek foldzarlatvedelme,es kisfeszultsegu halozaton a satikus feltoltodes elleni vedelem,valamint villamvedelem,semmi mas.
A lakasokba kiepitett kisfeszultsegu halozatokon mar rezen erkezik a foldeles es a zarlati aram akkora mint fazis es nulla kozott.
Ezt mar nullazasnak hivjuk,es egyreszt femtestu villamos berendezesek erintesvedelmet szolgalja,vagyis ha kikerul a fazis,vagy menetzarlat eseten eletveszelyes nagysagu fezsultseg akkor zarlati aram folyik.
Azert van elvalasztva a ketto hogy a vedon ne follyon uzemi aram,ugyanis az megemelne a potencialt es a vedo is razna nagy terhelesen es kis keresztmetszetnel.
Ha nincs kiepitve a vedo,vagy masneven nullazo vezeto,akkor alternativ erintesvedelemnel a helyi foldelesnek van szerepe,mint pl. a fireles erintesvedelem ahol kis foldzarlati aramokat figyelunk a relevel.
Tehat a problema abbol adodik hogy osszemosodik ket fogalom,a foldeles es a nullazas fogalma.
Azonos potencialrol(jo esetben)van szo,de mas a ketto szerepe es rendeltetese.
Szegeny Cortez,mar azt hitted erted,mi?


szer. nov. 12, 2003 8:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
CortezMester!
Te komolyan szívatsz minket. Itt már mindenki akadémikus ebben a témában, de TE még mindig nem érted a dolgot. Benned van a hiba és a hiányos képzelő erődben.

A "linóleumhoz nyomom leválasztó trafó egyik ágát" történetben a linóleumhoz csak kicsi felületen egy ponton csatlakozol. Ha a linóleum alá tennél egy vas, vagy alulapot és a linó és a lap közé valami sós löttyöt, vagy ráragasztanád a fémlapra a linót és arra a lapra kötnéd leválasztó trafó egyik ágát és pont a lap fölé állnál a csupasz vizes lábaddal, akkor és csakis akkor megrázhatna az áram. (Azért arra kíváncsi lennék, hogy a linón tényleg ráz e a "hagyományos fázis"!!)


Többiek, atta!
A föld vezetőképességét kitárgyaltuk részletesen, hogy mitől függ(olvasni kéne!!!)
pl. nálunk a föld olyan rossz vezető, hogy a levert 6m-es vasrúdra kötött földelő hálózatra rákötöm a fázist, akkor a villanyóra heves forgásba kezd, de a 16A-es kismegszakító nem szakít meg. Viszont arra simán elég hogy leégese a gatyát bárkiről. (a rossz földelést, pontosabban az életvédelmet ÉV relével oldottam meg, de jó földelés esetén is ajánlott a doldog)

Azért valaki elmagyarázhatná nekem mégegyszer, mert nem értem, hogy hogyan rázza meg az embert az fázíííís?

Üdv! watt


szer. nov. 12, 2003 6:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Cortez!

"Ha jól értem (lassan már ;-) akkor ha egy szobába alumínium papírból
lenne a tapéta és ahhoz földelném a leválasztótrafó secunderének
egyik végét és a másikhoz nyomnám a fáziscerkát akkor világítana, igaz ?"

Igaz, sőt ha mezítláb rajta állsz, és megfogod a fázist, akkor meg is ráz, de (ahogy többek közt atta is írta) egy fáziscerkának ennél sokkal kisebb áram is elég!

offroad!

Az OK, hogy a potenciálkülönbség 0, csak magyarázatra szorul, hogy miért? Az, hogy "levegőben van", nem biztos, hogy sokat mond a kérdezőnek.

atta!

"Szerintem nem a föld a vezető. Mint előbb írtam, úgy kell elképzelni a földet, mint végtelen számú + és - töltések. Ha tehát a te drótod végén + töltés van, akkor a földből - eléjelűek indulnak el, áram kezd folyni."

Az általunk ismert anyagok mindegyike óriási mennyiségű +, és - töltésből áll (proton, elektron), de elektromos tulajdonságok tekintetében csak a szabad töltéshordozók számítanak. Ha sok ilyen van, akkor az vezető, ha kevés, akkor szigetelő. Ha a föld szigetelő, akkor hiába vannak benne (rögzített) töltések, nem tudják kiegyenlíteni a drót töltését, így a magyarázatod nyilván hibás.

"(Ha az erőműtől 100 km - re vagy, akkor is fog működni a dolog, márpedig belátható, hogy 100 km föld nem jó vezető."

Ez a körülményektől függ. A telefónia kezdeti korszakában egyetlen vezetéken vezették a jelet, a másik pólust a föld adta, és elég jó vezető volt. kA-eket nyilván nem vezet rajta normális ember, de erre nincs is szükség. Olvasd el mégegyszer: a rázáshoz elégséges áramról írtam, és párszáz m-ről! Egyébként meg több nagyságrend különbség lehet két földfajta vezetőképessége között.

Aztán azon is érdemes lenne gondolkodnod egy kicsit, hogy két azonos anyagú, alakú, de más méretű vezető közül melyiknek nagyobb az ellenállása.

"Pl. tanyáknál ahol a vezeték hossza akár 25 km is lehet - igaz ott nagyfeszen viszik ki, de ott is csak a fázist)."

Ahova nagyfesz megy ki, ott a szekunder 0-ja van földelve, ezek után tökmindegy, hogy a nagyfesz földelt, vagy sem. Egyébként meg fegfeljebb fázisOKat, mert 1 fázisú nagyfeszt sehová nem vezetnek!


szer. nov. 12, 2003 2:03
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Spafi

"A 230-as hálózat földje mindenhol ott van, ahol 230-as hálózat van, mivel hivatalból le KELL földelni. Mondjuk lehet, hogy csak a ház előtt, vagy az egész utcában egy helyen van földelve, de a föld ilyen távolságra annyi áramot simán elvezet, amennyi egy agyoncsapáshoz elég. (Ha hidegpadlós helyiségben állsz, vagy árvíz van, stb...!) Igaz hosszú (~10-100m) utat kell megtennie, viszont keresztmetszet is van bőven! (Nem négyzetmilliméterek, hanem akár 1000 négyzetméterek, ami azért nem mindegy!)"

Szerintem nem a föld a vezető. Mint előbb írtam, úgy kell elképzelni a földet, mint végtelen számú + és - töltések. Ha tehát a te drótod végén + töltés van, akkor a földből - eléjelűek indulnak el, áram kezd folyni. (Ha az erőműtől 100 km - re vagy, akkor is fog működni a dolog, márpedig belátható, hogy 100 km föld nem jó vezető. Pl. tanyáknál ahol a vezeték hossza akár 25 km is lehet - igaz ott nagyfeszen viszik ki, de ott is csak a fázist).(tudom baab, hogy van egy védő föld is a vezetékek fölött, de az most a megérthetőség szempontjából elhanyagolható).

CortezMester: Mivel a fáziscerkának minimális az áramigénye, szerintem a fáziscerka így is úgy is kigyúlna (leválasztott & nem leválasztott trafó), csak nem rázna meg, ha megfognád a vezetéket. (offroad leírta miért).

Most lehet engem szidni :)

Atta


szer. nov. 12, 2003 0:06
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 58
Hozzászólás 
Kedeves mindenki.

Először szeretmém leszögezni, hogy én 5-12V rendszerekkel foglalkozom, ez a fázis- és ilyenek téma nem az én asztalom.

Én ezt a témát úgy közelítettem volna meg, hogy mihez képest van benne feszültség.
Mert ugyebár a leválasztótrafó utáni (szekunder) két
vezetéknek ha az egyik végét megfogod nyilván nem ráz.
Nem , mert a másik vége a levegőben van, így a
POTENCIÁLkülönbség 0. Mármint a tested, és a megfogott vezeték között.Ha viszont az utóbbit leföldeled, akkor borul az egész.

Ha tévednék, javítsatok ki.


kedd nov. 11, 2003 22:56
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Spafi ! thx a leírást !
"Nem négyzetmilliméterek, hanem akár 1000 négyzetméterek, ami azért nem mindegy!"
Asszem ez itt a lényeg, hogy a 230-as földelése elggé kiterjedt
hálózatot alkot és azért tudok kapacitívan zárni egy fázisceruzás
áramkört.
A leválasztó trafót meg hiába nyomom a lino-hoz mert az kevés.
Ha jól értem (lassan már ;-) akkor ha egy szobába alumínium papírból
lenne a tapéta és ahhoz földelném a leválasztótrafó secunderének
egyik végét és a másikhoz nyomnám a fáziscerkát akkor világítana, igaz ?


kedd nov. 11, 2003 22:49
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"Azt magyarázzátok el hogy ha elválasztó trafó van, akkor
mért nem ráz meg ha a linmóhoz nyomom az egyiket és megfogom a másikat."

Ha linóleumon állsz, és a nullához nem érsz hozzá, akkor egyik SEM ráz!

Ha a leválasztó trafó egyik pontját megfogod, a másikat meg egy földbe vert karóhoz, vagy a radiátorhoz kötöd, ÉS mezítláb a HIDEGPADLÓS padlóra állsz, akkor rázhat meg. És akkor nyilvánvaló, hogy miért.

"Itt jóval kisebb a távolság az "új" föld és a "fázis" között,
mégsem rázza meg az embert, ugye ?
Na ez mért van ?"

Mert elektromosan nem a távolság számít, hanem az ellenállás. Ugye milyen meglepő, forradalmi megállapítás? :-)

"A többit nem kell magyarázni, értem hogy a vizes fal vezeti az áramot.
De mért vezeti a "230-as" áramot és mért nem vezeti a leválasztós áramot ?"

Mért vezetné az áramot, ha nincs kapcsolatban a forrással? Azt mondtad, a linóleumhoz nyomod. Hát az édeskevés.

"A 230-nál elég megfogni a fázist és ráz."

Ezt (a hibás állítást) mintha már olvastam volna, de egyesek szerint ilyet senki sem állított. (Cortez, te Senki vagy?) :-)

"Nagyjából azt veszem ki a leírásokból, hogy a 230-as hálózat földje
mintha ott lenne mindenhol az egész világmidnenségben, és minden
tök jól vezeti hozzá az energiát. Akkor érteném ezt, ha minden fémből
lenne, és ez egy abszolút 0 pontra lenne kötve. De nem így van, hanem
mindenféle anyag van út közbe, és elég nagy galvanikus távolság van a
generátor föld pontja között."

A 230-as hálózat földje mindenhol ott van, ahol 230-as hálózat van, mivel hivatalból le KELL földelni. Mondjuk lehet, hogy csak a ház előtt, vagy az egész utcában egy helyen van földelve, de a föld ilyen távolságra annyi áramot simán elvezet, amennyi egy agyoncsapáshoz elég. (Ha hidegpadlós helyiségben állsz, vagy árvíz van, stb...!) Igaz hosszú (~10-100m) utat kell megtennie, viszont keresztmetszet is van bőven! (Nem négyzetmilliméterek, hanem akár 1000 négyzetméterek, ami azért nem mindegy!)

Aztán a villanyszerelés az olyan dolog, hogy mindent, ami fémből van, és nagydarab, biztos ami biztos, jól leföldelünk. És már kész is egy szép nagy föld/fém háló, ami fegyverzetként szolgál egy globális kondenzátorhoz.

"Ha úgy vki úgy látja, hogy érzi az én bajomat a kérdésben,"

Baromira fogalmam sincs, hogy mi a bajod, de a kérdéseidre válszoltam. Ha ez nem kielégítő, akkor a kérdéseiddel (meg a le nem írt, hibás előfeltevéseiddel) van a gond.


kedd nov. 11, 2003 22:26
Profil Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Én a különbséget nem értem a 2 eset között:
1-es eset: 230-as hálózat
2-es eset: leválasztott hálózat

A 230-as fázisa ráz pedig nincs a falba kötve közvetlenül a földje.
A leválasztott meg nem ráz még ha a meg nem fogott vezetéket közvetlenül a lino-ba kötöm akkor se.

Közös a 2-ben:
- a lino-n mind2 földje "ott van"
- fogom a fázist (vagy cerkával nézem)

diff:
- a leválasztott nem ráz pedig a földje sokkal közelebb van hozzám galvanikusan mint a 230-asé

A kérdés hogy miért van így.


kedd nov. 11, 2003 21:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Cortezmester ertjuk a bajodat.Ne gondolj rosszra nem celozgatok.
Szoval nem erted miert kerulsz te az aramkorbe amikor alattad a lino.
Ha jo a szigetelesed akkor sehogy,ha nem tul jo akkor meg csak akkor ha foldelt a halozat a szobadban.
Ennyi,slussz passz.


kedd nov. 11, 2003 21:27
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Persze hogy komolyan gondolom !!!
Csak mintha senki nem érezné a pontos bajomat annak ellenére, hogy sztem elég világosan megfogalmaztam.


kedd nov. 11, 2003 20:51
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Egyszerűen nem értem mi van. Senki nem érti a bajomat ?! Na mind1...
Végigolvastam megint az egész topicot. A kérdésemre senki nem adott
pontos választ. Sokminden másról meséltek, de ezek nagy részét én is
tudom, de pont a leglényegesebb pontot nem halottam még senkitől sem.
Max indirekt módon, de konkrétan megfogalmazva még senkitől sem.
Egyébként elmeséltem egy ismerősnek ezt a kérdést, és annak ellenére,
hogy nem kifejezetten elektrós sztem 1ből megértette a kérdésemet, és
sztem adott is rá egy jó választ, aminek fényében már az itt leírtakból
is vissza kb tudnám fejteni, hogy nagyjából ezt akartátok leírni, de
direktbe nem írta le senki.
De az a legfurább, hogy kb 4x5x írom le a kérédést, igyekeztem egyre
pontosabb lenni, de úgy érzem senki nem értette meg, mert a válaszok
sohasem arra fókuszáltak, amit pontosan kérdeztem.
Ha úgy vki úgy látja, hogy érzi az én bajomat a kérdésben, az kérem
írja meg, hogy lássam hogy télleg 1re gondolunk e... Thx.
(1ébként sztem nem véletlen hogy így megdagadt ez a topic...)


kedd nov. 11, 2003 20:43
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 89
Hozzászólás 
Cortez szerintem komolyan gondolja.De azert szeretjuk!


kedd nov. 11, 2003 20:24
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 311 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 54 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség