Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 15:16



Hozzászólás a témához  [ 28 hozzászólás ] 
Szünetmentes tápegység HIBA? 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 08, 2013 20:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Nos össze állítottam azt a relés késleltetést de azt tapasztalom hogy a relé még aktív miközben a szünetmentesem meg ki be kapcsolgat! ez nagyon nem jó ám mivel pont ezt akartam kivédeni!
Épp ezért a helyes megoldás vsznű ez: Elko HRN-33 feszültség figyelő relé (HRN-33, HRN-63) ez a feszültség esést figyeli, a csökkent értéknél a relé elenged és 10 sec után kapcsol csak vissza ha minden igaz csak Qrva drága!!
TÖRÖLT LINK!!
Ja és ezt egy 20 A-es erősítő relére kötöm ill most is úgy van mert az előző késleltető relé mint kiderült csak 3 A-es .


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dezső 0 pén. okt. 25, 2013 15:58-kor.



csüt. márc. 14, 2013 19:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Akku.
12V 7.2 Ah
~ 4000.- Ft/db
Ja igen: kettő kell.
Meg: 2 féle saru van, nézd meg melyik kell.


vas. feb. 10, 2013 15:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
fazektam80 írta:
... Van esetleg más ötlete valakinek mit tegyek? ...

Például:
1. Valamelyik akku (vagy cella) zárlatos.
2. Hibás a töltő áramkör, ami tekergetsz.


szomb. feb. 09, 2013 14:19
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. feb. 08, 2013 21:13
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni a következőben.
Van egy APC Smart UPS 600 szünetmentes tápom.
Az a hiba jelenség, hogy az akkukat (12 V-osak) nem hajlandó 11 V fölé tölteni a kütyü. Ha szeretném ezt beállítani egy trimmer segítségével, rögtön az elektronika visszaszabályozza még alacsonyabb feszültségre. Szóval ez nem járható út.
Van esetleg más ötlete valakinek mit tegyek? (a többi funkcióját ellátja)
Előre is köszönöm!
Üdv!


pén. feb. 08, 2013 21:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Maga a SO-HO kategória:mint a nevéből is adódik :Smale Office ill Home Office..eqvialens a ..bulshit
Tulajdonképen,mit is vársz el egy szünetmentestől ebben a kategóriában..ha ilyen villámkimaradásos le-fel kapcsolgatós dolgaid vannak:ott van a túlfesz-túláramvédős dugalj abban a 'jófajta szünetmentesed' és simán működik kb 2 hónapig (..ha jók benne az akksik-többesszámbban)..egyébként a nem soho valóban meglepő,a legolcsóbb mai árfolyama 72 ropi. :?
De,mire jó egy soho-t upgradelni kb arra a szintre (anyagárat és a munkát is beleszámítva szűken meg vagy kb 80-ból.-hacsak nem szakmai kihívásból,de mint tudjuk azt senki nem szponzorálja,mitöbb újabban még a hátbaslappogtatás is elmarad:'Oj mologyec ..itd,': rusnya és nem fér bele a dobozba amit mindenki felrúg,hiszen láb alatt van..).és az még mindig nem az igazi mert nem tudja azt amit a gyári 'olcsóbb'?
'No,meg...osztánnék' ..olyanról hallott-e már valaki hogy leválasztótrafó..igaz a 'hagyományos' ehhez meglehetősen kis teljesítményű (60W)..,de azt megtekerni nagyobban pl..igaz hogy vas és drót kell ahhoz ..no meg számolni előtte..55-60-ból néhány kijön.. :roll:


hétf. jan. 28, 2013 20:25
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Tron írta:
... hasonló tapasztalatunk volt...

Kétségtelenül igazad van, érthető a probléma. Ez a felállás más, tényleg indokolt lehet az időrelé. :shock:
Mondjuk nálad elég méretes relék kellenek. :)


pén. jan. 11, 2013 11:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Laci_L!
Beszálltam a témába, mert hasonló tapasztalatunk volt. Egyes típusok rosszul viselik, ha a visszakapcsolási időzítésen belül megint elmegy a villany. Erre bizonyos mértékig megoldás ez az időrelé.
Egy off-line kommersz tünetmentest 1000 VA teljesítményre 15k-ért már kaphatsz.
Ugyan ez on-line változatban ahogy Dezső is írja 70-80-100k.
(bele se merek gondolni, hogy itt a gépteremben a 20 kVA-es kettős betápú + dízel on-line inverter mibe fájhatott a cégnek)


pén. jan. 11, 2013 9:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 08, 2013 20:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Fuserálni azért mer az enyém nem tökélete darab, javítani és javíttatni nem tudom.
Az on-line valós kettős konverziós ups-re jelenleg nem telik, igaz néztem ki magamnak de zsém nincs rá, így marad ez a megoldás.
Infosec E4 LCD 1000 UPS 1000VA Menedzelhető Zavarszűrős Szünetmentes tápegység 73.000Ft, honnan? ezt rátéve: GMHC19 (3810 + posta) jelentősen csökkentem azt a hibáját/gyengéjét hogy ne tudjon zavart okozni, másnak is volt ilyen problémája fentebb ugye a laceee29-nek, szval nekem nem mindegy, szegény vagyok.
Ez az enyém: http://www.youtube.com/watch?v=Pf3mFc59yNI
"nem veszi észre egy átlag fogyasztó" jaj dehogynem! látnád a lámpámat az asztalon hogy ingadozik a fénye, ez az ups 6 ms idejű, igaz azért ezt választottam mert az egész szobámat rá akartam tenni, erre simán rálehet sőt akár flexelni is lehetne éppenséggel, na meg 20A-ig automata töltő is, így nekem ez megérte.


csüt. jan. 10, 2013 17:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Figyelem ezt az eszmefuttatást, csak azt nem értem, hogy miért kell fuserálni akármilyen külső egységet egy JÓL működő szünetmentes táphoz.

Nem vagyok szakértője ennek a témának, de használtunk (építettünk be) jónéhány darabot. Akkor mondta el a dealer, hogy az olcsóbbak kimenetén általában közvetlenül a bemenő feszültség van, és ha az kimarad, akkor egy relével átvált a folyamatosan töltött belső akkus tápra, ami előállítja a 230V-ot. A relé átkapcsolási idejére (néhány ms) persze kimarad a hálózat, de ezt nem veszi észre egy átlag fogyasztó (PC, vagy akármi más).
A másik megoldás, hogy a kimenő 230V-ot folyamatosan a belső akkus táp állítja elő. Ezt a belső tápot táplálja/folyamatosan tölti a bemenő 230V. Így akárhogy marad ki, abból semmi sem látszik a kimeneten, mivel nincs relés (vagy más eszközzel való) átkapcsolás. Csakhogy ehhez sokkal komolyabb átalakító és nagyobb akku kell. Ezért drágább is.

Szvsz Dezső 0-nak is ilyen kell, mert nála nem tartós kimaradás van, hanem egy kontakthiba jellegű zavar.


csüt. jan. 10, 2013 16:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Igen, jól néz ki. A diagram szerint is azt csinálja, ami kell Neked. Igaz, csak 10 másodperces késleltetést.


csüt. jan. 10, 2013 14:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 08, 2013 20:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Szted ez jó?? GMV időrelé (meghúzás késleltetés) GMHC19 TÖRÖLT LINK!! és nem is drága.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dezső 0 pén. okt. 25, 2013 16:00-kor.



csüt. jan. 10, 2013 11:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Értem.
Ez esetben komolyabb elektromos (! nem elektronikai) üzletben érdeklődj ill. túrkálj a neten. ugyanis léteznek közvetlen 230-ról táplálkozó időrelék.
Neked egy bekapcsolási késleltető kellene. Vagy lágyindító.


csüt. jan. 10, 2013 8:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 08, 2013 20:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
A 6 ms az millisec lenne tán, nem tudok én ilyeneket.
A kapcsolást köszönöm de ennyivel ennyi is mert nem tudom megvalósítani, nincs semmim hozzá, még ha neadj isten egy eagle progival meg is tervezném (ahhoz sem értek ugye bár) ki is nyomtattatnám akkor se tudnám elkészíteni.
A relét meg sztem le kellene cserélni egy nagyobb teljesítményű 12V-osra, meg egy betáp és kész.


csüt. jan. 10, 2013 8:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Ahha. Így már érthetőbb a dolog.
Amúgy azt írtad: "6 "mikroseces" átkapcsolási idővel "
Ezt keveselltem kicsit.
Neked kb erre van szükséged: http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=hbrY8OZviu


csüt. jan. 10, 2013 8:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 08, 2013 20:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Azzal van baja ha az idő odakint pl. zúzmarás erősen szeles, csapkod a villám és olyankor itt ki is marad az áram de nem úgy hogy elmegy szépen és majd visszajön.
Úgy megy el hogy a leghamarabb már vissza is jön de abban a pillanatban már el is megy, és ezzel játszik, ezzel nem képes megbirkózni, gondolom mire reagálna addigra már egy másikra is kellene reagálnia.
Az FSP-1000-es ups az full megbolondul vagy is full kikapcsol de az nem érdekel már.
A soho-800 nem kapcsol ki de a szobámba még is elmegy az áram, igaz vissza jön csak átmeneti, de ha szép nyugis kimaradások vannak ilyen nincs!
Nos ezzel a kapcsolóval LEGALÁBB míg megy az időjárásnak ez a bolondozása addig mentesíteném 10-20 secre, utána általában meg is szokott ez szűnni egy kicsit de addig baj van.
Én nem értek ezekhez mint itt sokan, szét szedtem belenéztem hát nekem full kínai az egész szval, de amúgy se mert nincs annyi tudásom ehhez csak egy kapcsolást akartam rá kérni tőletek hátha vki képes rá és elkészítette volna nekem de így már sztem nem kell.


csüt. jan. 10, 2013 7:14
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Dezső!

Kár, hogy itt nem írtad le, hogy egyáltalán miért kell az időzítő. A másik topicban is elég gyatrán ("Egy UPS-hez kellene mert ha gyors kimaradások vannak arra nem képes reagálni, ezzel a kapcsolással "áthidalnám" ezt a kritikus időt."), de ha jól értem, akkor az a baj, hogy rövid kimaradás esetén nem kapcsol át az UPS. Na most két eset van.
1: ezt a rövid időt kibírja áram nélkül a fogyasztód. Ebben az esetben minek bármit is csinálni?
2: nem bírja ki a szünetet a fogyasztó. Most ugye nem akarod azt mondani, hogy a már lekapcsolt fogyasztón segít az, ha még hosszabbá teszed az áramszünetet?

Szóval tényleg nem ártana leírnod, hogy mi az, amit valójában tapasztalsz.

Így látatlanban sokkal valószínűbb az, hogy nem teljesen megy el a feszültség, és ezért nem reagál az UPS, viszont a tápod meg nem képes arról a kisebb feszültségről jól működni. Ebben az esetben a feszültségérzékelő érzékenységét is meg kellene vizsgálni, és csak egy adott tartomány megfelelő, de ez az adat nincs megadva egyik készüléked esetén sem.


szer. jan. 09, 2013 22:30
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 08, 2013 20:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Itt az adatlap elérhetősége:TÖRÖLVE! 6ms van írva.
De a fenti készülékkel sztem megoldódott a problémája az ups-nek.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Dezső 0 pén. okt. 25, 2013 15:53-kor.



szer. jan. 09, 2013 8:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Egy kérdést lécci csak egy helyen tegyél fel.
Szerintem inkább ez folytatódjon (javaslat), mint a másik. Azért én még beírom ide is:

Bocsi, lehet, csak én nem értem.
Leírnád kicsit részletesebben, hogyan reagál a szünetmentesed az feszültségkimaradásra?
Miért kellene a visszakapcsolási időzítés?

Az a 6 mikrosec eléggé nagy marhaság amúgy. Főleg, hogy ha végiggondolod, hogy egy 5Hz-es váltóáram teljes periódusa 20 milisec.
Jellemzően ez, vagy ez környéki az átkapcsolási idő amúgy


szer. jan. 09, 2013 7:57
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 08, 2013 20:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Nem hagy nyugodni ez a dolog és közben keresgéltem itt ott és találtam vmit!
http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... _modul.pdf
Időrelé modul be- és kikapcsolás késleltetéssel, 24 V
Ez sztem megfelel erre a célra, egy betáp kell a kitnek és üzemel is!
A jumperekkel lehet belőni hogy a hálózat visszajöttekor ne engedje azt tovább csak késleltetve, a részletek a pdf-ben vannak.
Ezt meg én kínlódtam össze: http://kepfeltoltes.hu/121226/12_V_16_A ... es.hu_.jpg De azóta is próbálok az egyszerűségre törekedni na meg legyen olcsó ha lehet, az a baj hogy az áramkörök tervezéséhez nem értek.
Kép


szer. jan. 09, 2013 6:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd jan. 08, 2013 20:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Van itt olyan személy aki tudna olcsón elkészíteni egy olyan időzítő kapcsolást ups-hez ami hálózati kimaradáskor aktiválódna és miután az visszajön! késleltetve kb 10-15-20 sec-ig Ne engedné vissza a hálózatot?
Az ups-em ez: SOHO-800 pannonpower. 6 "mikroseces" átkapcsolási idővel asszem.
Aki tud segíteni annak előre is köszönöm!!


szer. jan. 09, 2013 5:22
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
[b]By Laci_L[/b]
Idézet:
Még az lehet, hogy egy hamisított, utángyártott valami a szerkezet.
:gigalol:
Ezt,komolyan megkönnyeztem a röhögőgrörcs után-közben..
Ki a F* gyárt terméket a Mercury meghamisítására?
-ekvivalens a Vargánéval..és az már nincs,mert mégis van Isten? :roll: :D
.de ez ippeg szüntelenül-szünetmenetes,beszerzés:Józsi-markety ládányi-occó!..né'van web-design is! !-F
Aki ezt f*s talicskát megvette: hátára v. akár csak egy szimatszatyoba be a táppal és fussa körbe vele a fent említet árukiterítést 3*-mint a herceg a mesében--lesz belőle szép Hercegnő..mitöbb a táp ön-gyógyul!


csüt. okt. 27, 2011 19:42
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
laceee29 írta:
Sajnos egyik sem az, amit linkeltél ...

A képpel nem sokra megyünk. Marad, amit már javasoltam: írjál nekik. :shock:

Még az lehet, hogy egy hamisított, utángyártott valami a szerkezet. Akkor megszívtad. De ennek az esélye szinte nulla.


csüt. okt. 27, 2011 15:31
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd okt. 25, 2011 10:30
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Sajnos egyik sem az, amit linkeltél :(

Csináltam pár képet, hogy lássátok miről beszélek.. :wink:


http://kepfeltoltes.hu/view/111027/271020111098_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/111027/271020111099_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/111027/271020111100_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/111027/271020111101_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


csüt. okt. 27, 2011 11:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
laceee29 írta:
Hát a helyzet az, hogy ez egy Mercury gyártmányú M600-as modell (amit a gyártó weboldalán meg sem találtam) ...

Nem ez valamelyik?
http://www.mercury-pc.com/product-detail.php?link=p-ups&subtitle=UPS&productid=761
http://www.mercury-pc.com/product-detail.php?link=p-ups&subtitle=UPS&productid=760

És hát lehet írni nekik, talán jön értelmes válasz:
http://www.mercury-pc.com/techform.php


szer. okt. 26, 2011 16:24
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6663
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Szerintem negatív.
Az APC-khez pl. speciális RS232 kábel kellett. Ettől még lehet, hogy a tied szabványos bekötésű.
Az XP csak az APC UPS-t ismeri, a Win7 esetleg többet, de így is gyanús. Meg hogy egyáltalán mi pluszra volna jó így.
Saját program és megfelelő kábel szükséges. Az újabbak már USB-vel mennek, ennyiben egyszeűbb.


szer. okt. 26, 2011 12:57
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd okt. 25, 2011 10:30
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Hát a helyzet az, hogy ez egy Mercury gyártmányú M600-as modell (amit a gyártó weboldalán meg sem találtam), és kétségbe vagyok esve, ugyanis se programot, se kábelt, de még felhasználói kézikönyvet sem kaptam hozzá... :(
De hogy megnyugtassam magam, RS232-es port van rajta (hurrá). !-F
Akkor elvileg tud(nám) hangolgatni az UPS-t? Vagy pontosan mire is jó az a port rajta? :jajne:
Ha hangolásra való, létezik ilyen univerzális program hozzá? Esetleg windows-ba beépített valami? :hm:

Köszönöm!


szer. okt. 26, 2011 12:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Szünetmentes tápegység HIBA?
Üdv!
Pontos típust is írj szerintem.
Itt a cégnél ugyan csak APC-k vannak, de mindben van visszakapcsolási késleltetés. 10-30 sec közötti, ténylegesen stopperrel nem mértem.
Az a pár mindenféle kisebb home masina, amik a kezemben voltak, szintén késleltettek.
Ettől függetlenül az APC-k 20 ms (fél db hálózati periódus) alatt váltanak normálból akku üzembe.


szer. okt. 26, 2011 9:37
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd okt. 25, 2011 10:30
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Szünetmentes tápegység HIBA?
A problémám a következő: Adott egy szünetmentes tápegység, rajta egy géppel meg egy 27Ah-es aksival. A gáz ott van, hogy amikor ugye áramszünet van az UPS átvált aksira, de utána hirtelen vissza jön a hálózati áram majd hirtelen ismét "eltűnik", ekkor ugye a szünetmentes úgy érzékelés, hogy újra van áram és visszavált a hálózati áramra, de az már közben újra elment, ekkor minden megáll. :shock: :cry:
Valami késleltetéssel kapcsolatban tud-e valaki nekem mondani bármi okosságot, hogy ha átvált aksira a szünetmentes, akkor például 1-5 percig ne is váltson vissza hálózati áramra, még akkor se, ha visszatért?!?!? :idea:

Válaszokat előre is köszönöm!


kedd okt. 25, 2011 10:44
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 28 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség