Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 07, 2024 7:16



Hozzászólás a témához  [ 38 hozzászólás ] 
Creative 5.1 digitális kimenet 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: szer. dec. 27, 2006 2:41
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
sziasztok

szertném tudni hogy a következő dolog lehetséges-e

egy 5.1 es hangkártyánál fel lehet e cserélni a kijöveteleket ugy hogy legyen 3 line in , 1 mikrofon és egy stereo out :D


csüt. dec. 28, 2006 21:51
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 15:29
Hozzászólások: 15
Hozzászólás 
Köszönöm a válaszod!

Akkor meglepem a családtagom egy új dvd-vel is.

Mégegyszer köszi!


szer. dec. 27, 2006 9:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás Re: Karácsonyi cumi
tareszka írta:
Sziasztok!

Karácsonyra vásároltam egy genius home theatre 5.1-et ajándékba.
Kicsit hanyagul néztem meg a dvd hátulját mivel csak digit kimenet van rajta , a cucc meg analóg jelet fogad.
Lehet-e valami D/A konvertert venni készen hozzá és milyen gyártmányt?

D/A konverter nem elég. Neked Dolby Digital/DTS dekóder kell. Ilyet szerintem külön nem kapsz. Ilyen dekóder a házimozi erősítőkben van.


szer. dec. 27, 2006 0:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 15:29
Hozzászólások: 15
Hozzászólás Karácsonyi cumi
Sziasztok!

Karácsonyra vásároltam egy genius home theatre 5.1-et ajándékba.
Kicsit hanyagul néztem meg a dvd hátulját mivel csak digit kimenet van rajta , a cucc meg analóg jelet fogad.
Lehet-e valami D/A konvertert venni készen hozzá és milyen gyártmányt?


kedd dec. 26, 2006 16:30
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. okt. 27, 2006 7:11
Hozzászólások: 1
Hozzászólás digitális kimenet
Sziasztok!Nekem az lenne a problémám,hogy ugyebár normál jack az sb live!-on a digitális kimenet.A cuccra amire szeretném kötni egy Midiland 7100es speaker,melyen csak optikai bemenet van.Meg lehet oldani,vagy létezik olyan kábel,ami jackröl-optikaira alakit?Állítólag hallottak már róla,csak senki nem tudott még szerezni olyat.Köszi!


pén. okt. 27, 2006 10:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd ápr. 18, 2006 19:04
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
En a tema inditojahoz szeretnek szolni: megjartam az elejen, mert nem tudtam, hogy az Audigy kartyam egyik alkalmazoi softjaban (Creative Play Center), amit sohasem telepitettem, mert hulyesegnek tartottam, van egy trükk amivel a sima stereo avi filmek is mennek surroundban, azaz osszes hangszoron, nem kell feltetlenul dvd legyen, vagy ac3: Creative Multi-Speaker Surround (cmss) gombal kell aktivalni, vagy kikapcsolni. Ha nem talalod a gombot, akkor taposd le a CTRL+N billentyukombinaciot. Figyelem, zenehallgataskor kapcsold ki az opciot, mert nagyon kutyaszarul fog szolni a zene surroundban, nem lesz semmi basszus!


hétf. júl. 03, 2006 17:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Nekem is csinált már érdekes dolgot az Audigy. Pl bizonyos programokban szaggatott a zene :?
De lecseréltem, azóta minden ok (Audigy 4) :lol:
Sztem neked is hasonló problémád lehet, tehát a kártyával. De nemtom, én erre tippelek.


vas. máj. 14, 2006 16:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: vas. márc. 12, 2006 14:10
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Skacok olyan problémám van hogy amikor bakopcsolod a spidf kimenetet és elkezdeném lejátszani a filmet akkor újraindul a gép. Sb 5.1 Live os kártyám van


vas. márc. 12, 2006 14:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Hy!

Akkor most írok, hogy van egy Audigy 4 hangkártyám, és össze szeretném kötni a házimozi erősítővel. A kártyán van külön olyan sok lábas kimenet, nem a 3.5-es jack-eket szeretném használni. Abban kellene segítség, hogy hol kapok olyan kábelt, meg hogy van valami olyan konzol, amihez ezt hozzá kell kötni, és aztán onnan RCA-val az erősítőbe, vagy pedig erről a sok lábas kimenetről hogy tudok kimenni erősítőbe? Tulajdonképpen arra lennék kíváncsi, hogy hogy oldjam meg ezt az erősítő és ha jól tudom SPIDF a neve annak a sok lábas kimenetnek. Mert digitális kapcsolatot szeretnék létesíteni, mert analógban nem nagyon akarom, mert ott sok a kábel, meg átalakítók, szal csak macera. Előre is nagyon köszi a segítséget!


szer. márc. 08, 2006 16:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
ajonas írta:
Köszi szépen a gyors választ, de sajnos ez így sem működik.. Lehet, hogy én vagyok nagyon béna, és valamit valkahol nem jól állítottam be.
Ha DVD-t nézek, akkor sem jön ki más, mint sztereo jel, ha coax-on kötöm össze. Van a hangkarihoz egy sample disc, és azzal is, valamint rendes DVD-vel is letezteltem, és nem megy..

A DVD lejátszó programban be kell kapcsolni az S/PDIF kimenetet és akkor nem fogja dekódolni a Dolby Digital kísérőhangot. A program beállításai között kell, hogy szerepeljen a hangkezelés mikéntjét szabályozó menü melyben beállíthatod, hogy küldje a hangkártyára vagy az S/PDIF-re (a közvetlen S/PDIF-re átirányítás kikapcsolja a dekódolást) . Ha a hangkártyára állítod akkor a lejátszó program dekódol és így küldi át a hangot).


vas. feb. 26, 2006 15:08
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. feb. 25, 2006 22:50
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Pepi írta:
Ha digitális (S/PDIF és optikai) felületen kötöd össze a hangkártyát dekóderes hangfalszettel vagy házimozi erősítővel akkor teljesen természetes, hogy az a hang amit a PC állít elő csak sztereó azaz csak a front bal és jobb szól. Ennek a magyarázata roppant egyszerű. A hangkártya nem tartalmaz Dolby Digital encoder-t azaz nem képes AC3, DTS kódolásra és ezért amit kiküld a digitális kimeneten az mezei 2 csatornás PCM. A hangkártya csak az analóg kimenetre képes többcsatornás hangot előállítani. A hangkártya digitális kimenetén csak akkor kapsz többcsatornás hangot ha Dolby Digital vagy DTS kísérőhangot hallgatsz azaz DVD-t nézel DVD lejátszó programmal amiben beállítod, hogy ne legyen dekódolás hanem közvetlenül nyomja ki a digitális kimenetre. Minden egyéb esetben csak sztereó PCM jön ki a hangkártyából (MP3, audioCD, stb. esetén).
Szóval ez nem hiba. Ha a hangkártyát jobb minőségű házimozi erősítővel kötöd össze akkor az erősítőben van lehetőséged szétkevertetni a sztereó PCM jelet 6 csatornára (fáziseltolással szétkeveri az erősítő és így képez egy virtuális surround térhatást). Ha erre nem képes a hangfalszettedben lévő DSP akkor be kell érned a mezei sztereóval.


Köszi szépen a gyors választ, de sajnos ez így sem működik.. Lehet, hogy én vagyok nagyon béna, és valamit valkahol nem jól állítottam be.
Ha DVD-t nézek, akkor sem jön ki más, mint sztereo jel, ha coax-on kötöm össze. Van a hangkarihoz egy sample disc, és azzal is, valamint rendes DVD-vel is letezteltem, és nem megy..


vas. feb. 26, 2006 10:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
ajonas írta:
Sziasztok!

Látom Ti itt nagyon profik vagytok... Segítsetek nekem.
Van egy Audigy 2 karim, és egy Logitech Z5500 5.1 hangfalszettem.
A két cuccot a digitális kimeneten akarom összekötni egy 75ohm-os kábel segítségével, de amikor letesztelem a Speaker Settings segítségével, akkor csak a front left és a front right catornákat hallom.
Már megpróbáltam átállítgatni mindent, aminek köze lehet a dologhoz (digital output only, dekóolás..)
Mi lehet a baj? Elképzelhető, hogy a kártya **** vagy nem kompatibilis a Z5500-zal? Ha analógon kötöm össze a két cuccot, akkor minden megy rendesen..

Ha digitális (S/PDIF és optikai) felületen kötöd össze a hangkártyát dekóderes hangfalszettel vagy házimozi erősítővel akkor teljesen természetes, hogy az a hang amit a PC állít elő csak sztereó azaz csak a front bal és jobb szól. Ennek a magyarázata roppant egyszerű. A hangkártya nem tartalmaz Dolby Digital encoder-t azaz nem képes AC3, DTS kódolásra és ezért amit kiküld a digitális kimeneten az mezei 2 csatornás PCM. A hangkártya csak az analóg kimenetre képes többcsatornás hangot előállítani. A hangkártya digitális kimenetén csak akkor kapsz többcsatornás hangot ha Dolby Digital vagy DTS kísérőhangot hallgatsz azaz DVD-t nézel DVD lejátszó programmal amiben beállítod, hogy ne legyen dekódolás hanem közvetlenül nyomja ki a digitális kimenetre. Minden egyéb esetben csak sztereó PCM jön ki a hangkártyából (MP3, audioCD, stb. esetén).
Szóval ez nem hiba. Ha a hangkártyát jobb minőségű házimozi erősítővel kötöd össze akkor az erősítőben van lehetőséged szétkevertetni a sztereó PCM jelet 6 csatornára (fáziseltolással szétkeveri az erősítő és így képez egy virtuális surround térhatást). Ha erre nem képes a hangfalszettedben lévő DSP akkor be kell érned a mezei sztereóval.


vas. feb. 26, 2006 6:39
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. feb. 25, 2006 22:50
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Sziasztok!

Látom Ti itt nagyon profik vagytok... Segítsetek nekem.
Van egy Audigy 2 karim, és egy Logitech Z5500 5.1 hangfalszettem.
A két cuccot a digitális kimeneten akarom összekötni egy 75ohm-os kábel segítségével, de amikor letesztelem a Speaker Settings segítségével, akkor csak a front left és a front right catornákat hallom.
Már megpróbáltam átállítgatni mindent, aminek köze lehet a dologhoz (digital output only, dekóolás..)
Mi lehet a baj? Elképzelhető, hogy a kártya **** vagy nem kompatibilis a Z5500-zal? Ha analógon kötöm össze a két cuccot, akkor minden megy rendesen..


szomb. feb. 25, 2006 23:33
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. jan. 25, 2006 23:13
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Optika
Hi,

Akkor tehát jól értem, hogy ha optikai, vagy digitális kimenetet használok, majdnem mindegy milyen hangkártyát használok, úgysem ő alakítja át a digitális jelet analóggá?? Nyilván nem jól, de akkor hogy van ez?

Köszi


szer. jan. 25, 2006 23:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. jún. 14, 2004 5:27
Hozzászólások: 68
Tartózkodási hely: Székefehérvár
Hozzászólás Creative 5.1 digitális
Megoldódott a gond. Az Audio Hq-ban a decodolást kellett átállítanom és minden pepecül müxik :) :)
köszönöm a segitséget


pén. okt. 14, 2005 12:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Amúgy meg mért baj az, hogy kiadja analógban is, ha közben a digitális is megy? Az erősítőn egyszerre úgyis csak 1 bemenet aktív. Akkor meg kiválasztod a digitálisat és el van intézve. Vagy más problémád van? Én így értelmeztem


csüt. okt. 06, 2005 15:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Sztem szoftveres gond lesz, az Audigy is képes rá nekem, akkor az Audigy 2 miért ne lenne? Ráadásul ugyanaz a processzor dolgozik mindkettőben. :lol:


csüt. okt. 06, 2005 15:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. jún. 14, 2004 5:27
Hozzászólások: 68
Tartózkodási hely: Székefehérvár
Hozzászólás Creative 5.1 digitális kimenet
Üdv mkinek! Live5.1 kártyát lecseréltem Audigy 2 Zs re - hála sulinet :wink: - de értetlenül állok a digitális jel erősítőre küldése miatt. live-val nem volt gond, digit jacken keresztül az erősítő szépen kiírta,milyen a hang - DD2.0, 3/1, 3/2 vagy 48kHz. de az Audigy. ....
ha csak digit kimenetet engedélyezek akkor is jön jel a jackből, ha analogot, akkor is! 5.1 meg sehogyan sem. ugyanazokat a kábeleket használom mindegyikhez - jack rca átalakító és mindkettőn átküldi a 48kHz-t, mig a live5.1-en csak az egyiken ment a jel - föld/center vagy föld/ sub. . Most mindkettő :!: kártya a gépben van, mert ha dvdt nézek, az alapértelmezett eszközben a live 5.1-t kell kiválasztani ahhoz,hogy az erősítő megkapja az 5.1 jelet. Szeretném magam szidni, amiért bénázom, de nagyon csalódott vagyok. Kérem a szakértő tanácsaitokat, mi lehet a megoldás. Az eredeti driver van fent, a live a 2002es progijaival is müxik..... :cry: :cry:

Előre is köszönöm: Tizedes


csüt. okt. 06, 2005 8:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 205
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Én is így kötöttem össze a gépet és az erősítőt!
Na de én nem vettem gyári kábelt. Akartam, de a boltos hülyének nézett minket, hogy ilyen kábel pedig nincs. Azaz 3,5 Jack az egyik vége rca a másik és a kettő csatlakozás között egy 75 ohmos kábel. Nos megvettem a szükséges dolgokat, és otthon összebarkácsoltam a kábelt. És tökéletesen mükszik.


kedd okt. 04, 2005 9:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Pepi írta:
LittleG írta:
Akkor fel is teszem a kérdést. :) Azt nem értem, hogy a digitális kimeneten végülis digitális jel utazik, nem hang. Akkor minek oda sztereó kábel? Attól félek, hogy a szabvány sztereó jacken máshol vannak az érintkezők, mint a digitálison, vagy cakkumpakk ugyanúgy néz ki?

Ha neked a szabványos S/PDIF kimentre van szükséged azaz digitális bemenettel rendelkező erősítővel szeretnéd összekötni a hangkártyát akkor a helyzet a következő.
Amennyiben OEM Live 5.1 kártyád van akkor a digitális kimenet a sub/center kimenettel osztozik ami azt jelenti, hogy alapesetben a sub és a center jön ki rajta de ha a driver-ben átkapcsolod akkor a digitális kimenet lesz csak aktív. A csatlakozó 3.5" sztereó jack. A bekötéshez mindenképpen nézd meg a Creative cég honlapját mert vagy a center vagy a sub helyén jön ki a digitális jel (center és az árnyékolás vagy sub és az árnyékolás a 3.5” sztereó jack dugón).
Ilyen kábelt gyárilag csak olyan helyen kapsz ahol Creative Live hangkártyákhoz árusítanak kiegészítőket.


Na ja, egyetértek. :lol:


kedd szept. 13, 2005 15:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
LittleG írta:
Akkor fel is teszem a kérdést. :) Azt nem értem, hogy a digitális kimeneten végülis digitális jel utazik, nem hang. Akkor minek oda sztereó kábel? Attól félek, hogy a szabvány sztereó jacken máshol vannak az érintkezők, mint a digitálison, vagy cakkumpakk ugyanúgy néz ki?

Ha neked a szabványos S/PDIF kimentre van szükséged azaz digitális bemenettel rendelkező erősítővel szeretnéd összekötni a hangkártyát akkor a helyzet a következő.
Amennyiben OEM Live 5.1 kártyád van akkor a digitális kimenet a sub/center kimenettel osztozik ami azt jelenti, hogy alapesetben a sub és a center jön ki rajta de ha a driver-ben átkapcsolod akkor a digitális kimenet lesz csak aktív. A csatlakozó 3.5" sztereó jack. A bekötéshez mindenképpen nézd meg a Creative cég honlapját mert vagy a center vagy a sub helyén jön ki a digitális jel (center és az árnyékolás vagy sub és az árnyékolás a 3.5” sztereó jack dugón).
Ilyen kábelt gyárilag csak olyan helyen kapsz ahol Creative Live hangkártyákhoz árusítanak kiegészítőket.


szomb. szept. 10, 2005 6:30
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. feb. 23, 2005 14:41
Hozzászólások: 11
Hozzászólás 
Akkor fel is teszem a kérdést. :) Azt nem értem, hogy a digitális kimeneten végülis digitális jel utazik, nem hang. Akkor minek oda sztereó kábel? Attól félek, hogy a szabvány sztereó jacken máshol vannak az érintkezők, mint a digitálison, vagy cakkumpakk ugyanúgy néz ki?


pén. szept. 09, 2005 20:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
LittleG írta:
Sziasztok!

Először is Pepi nagyon megköszönöm ezt az írtó hosszadalmas, profi, és érthető leírást, ilyet magyar oldalon már régóta keresgélek. Nem lehetett kis munka begépelni, és átgondolni, rengeteg kérdésemre kaptam választ.

Csak annyit kérdeznék a fórumozóktól, hogy ilyen digitális jack-rca átalakítót számtech vagy elektronikai boltba keressek inkább? Illetve a hangkártyán levő jack-ben egy szál fut? Tehát ha egy sztereó jack-et beledugok, és az egyik szálra ráforrasztom az rca-t az úgy működik?


Ha magad akarsz fabrikálni hozzá kábelt, akkor ha akarsz mono-t is használhacc, ahogy az előbb te leírtad, de sztem sztereó lenne a célod, amit nem sokkal nehezebb megcsinálni. Veszel egy ilyen szétszedhető lengő 3,5-es jack dugót, (FONTOS: SZTEREÓT) ha szétszeded, találsz egymás mellett 2 kis érintkezőt, meg egy hosszút. A hosszú a föld, amit kötelező bekötni, hogy ne zúgjon majd később bekötési hiba miatt a hangfalad. Kábelből szintén sztereót és árnyékoltat vegyél. Ha biztosra akarsz menni a bekötésben, akkor javaslom, hogy a 2 másik érintkezőnél (jel) mérd ki melyik a bal, és melyik a jobb csatorna! Ezt egy sztem minden háztartásban megtalálható multiméterrel teheted meg, és az alapján kösd be a vezetéket a csatlakozóra! Ha van valami kérdésed még, csak bátran tedd fel!


pén. szept. 09, 2005 18:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. feb. 23, 2005 14:41
Hozzászólások: 11
Hozzászólás 
Sziasztok!

Először is Pepi nagyon megköszönöm ezt az írtó hosszadalmas, profi, és érthető leírást, ilyet magyar oldalon már régóta keresgélek. Nem lehetett kis munka begépelni, és átgondolni, rengeteg kérdésemre kaptam választ.

Csak annyit kérdeznék a fórumozóktól, hogy ilyen digitális jack-rca átalakítót számtech vagy elektronikai boltba keressek inkább? Illetve a hangkártyán levő jack-ben egy szál fut? Tehát ha egy sztereó jack-et beledugok, és az egyik szálra ráforrasztom az rca-t az úgy működik?


csüt. szept. 08, 2005 20:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Nem, minden tök világos, ezt szűkített változatban én is tudtam, de ne aggódj, tudtál újat is mondani :wink: Úgyhogy meg is köszönöm a kis felvilágosítást :lol:


szomb. aug. 20, 2005 8:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás Re: ...
audioman írta:
Vagyis ahogy így össze van kötve a 2 frontot mondja a tesztnél a 2 hátsónak. Egy olyan dupla árnyékolt kábelt kötöttem rá a dologra. Na akkor most mi lehet? És nem is szól úgy, mint a multi channel. :?
Mondjuk jelentős különbséget lehet nem is fogok tapasztalni, mert mp3 és wma zenéke hallgatok, a minőségükkel nem is lenne baj, csak ahogy te is mondtad azt át kell még alakítani PCM-be. Amúgy az erősítő most Dolby Pro Logic II-ben van és ott a PCM jelzés is. Így nem olyan rossz, bár vmiért még mindig nem szól úgy, mint a multi ch. Szted mit használjak zenére? És filmre?

Dolby Pro Logic (6 féle módja van)
Dolby Pro Logic II (ezen belül is zenéhez, filmhez is van)
sima Hi-Fi DSP is van, abból is 6 csatis meg direct stereo (2 csatis)
Dolby DTS-ből is van a Neo 6-os, abban is zenéhez és filmhez való

Na akkor tegyük tisztába ezen dolgokat :)
Arról van szó, hogy két alapvető tényt kell megkülönböztetni. Az egyik, hogy ha a forrás amit lejátszol sima sztereó akkor ha kettőnél több csatornát használsz azaz a bal első és jobb első hagyományos sztereón kívül a sorround csatornákat is használod megszólaltatásra akkor már nem fogod visszakapni az eredeti hangzást. Ennek az oka az, hogy a DSP azaz a Digital Signal Processzor ami a hangkártyán és az erősítőben egyaránt megtalálható a sima sztereó hangból digitális effektezéssel többcsatornás úgynevezett virtuális sorround hangot alkot. Ez eleve megváltoztatja a hangzást.
Akkor éred el az eredeti hangzást ha ugyanazt a beállítást használod amilyen a forrás kódolása azaz ha a forrás sztereó akkor ha kikapcsolod a sorround effekteket és meghagyod 2 csatornás normál sztereónak sokkal jobb lesz a visszakapott hangélmény.

Ha a forrás 3, 4, 5, 6, 7 csatornás akkor a csatornáknak megfelelően kell az erősítőt is beállítani mert ha pld. egy 3 (bal első, center, jobb első valamint opcionálisan a sub azaz a .1 csatorna) csatornás Dolby Digital esetén ha bekapcsolod a sorround emulációt azaz megszólaltatod a hátsó sorround sugárzókat is akkor meg megint változtatsz a hangzáson. Persze ez filmek esetén inkább javít mint ront hiszen az ilyen virtuális hatással jobban feldobható a térélmény viszont zenére már nem javasolt.

És akkor, hogy mi mire való:
Dolby Pro Logic - a lényege, hogy a sorround kódolást azaz a hátsó bal valamint a hátsó jobb csatornákat az első sztereó csatornákba kódolják bele aminek az eredménye, hogy lefelé azaz a hagyományos sztereóval kompatibilis marad de ha Dolby Pro Logic dekóderen eresztik át akkor a két első normál sztereo csatornából kikódolódnak a hátsó csatornák is és visszaáll az eredeti felvételkor kódolt 4 csatornás térélmény.

Dolby Pro Logic II - ugyanaz mint a Dolby Pro Logic csak itt már a center is benne van azaz az sima sztereóba kódolják bele a center valamint a két hátsó sorround csatornákat. Ez is lefelé kompatibilis azaz sima sztereó esetén csak az első két normál sztereó csatorna fog szólni de ha Dolby Pro Logic II dekóderen eresztik át akkor kikódolódik a center és a két sorround sugárzó is.

sima Hi-Fi DSP - A hagyományos sztereó hanganyagok megszólaltatására van. A DSP lehetőséget ad a többcsatornás forrás feldolgozására is.

Dolby DTS + Neo6 - DTS dekóder ami a Neo6 technológiával van kiegészítve. DTS kódolású Dolby Digital kísérőhang megszólaltatására van.

Szóval a Dolby Pro Logic valamint a Dolby Pro Logic II akkor kell amikor Dolby sorround kódolású hanganyagot hallgatsz mivel csak így kapod vissza a felvételkori valós térhatást. Sorround kódolást használnak pld. a TV műsoroknál is ahol ha sorround kísérőhangon adják a műsort akkor egy olyan erősítővel mint amilyen neked van megkapod az eredeti többcsatornás térélményt azaz a hátsó sorround (Dolby Pro Logic II esetén a center is) csatornákon az fog csak szólni aminek ott kell szólnia. pld. egy kocsmai jelenetnél a hátsó sorround hangfalakon csak a kamera mögötti eseményeket lehet hallani. Ez olyan mint a DVD-n a Dolby Digital csak itt nem több különálló csatorna van hanem simán a hagyományos 2 csatornás sztereóban van belekódolva a többi (ezért kell a dekóderes erősítő).
Abban az esetben ha sima sztereónál kapcsolod be a Dolby Pro Logic vagy a Dolby Pro Logic II dekódert akkor az erősítő DSP-je úgynevezett virtuális sorround hangzást képez ami azt jelenti, hogy fáziseltolásos technikával megszólaltatja az összes csatornát és mivel a fáziseltolás miatt a csatornák között különbség lesz ezért egy speciális a sorround-hoz hasonló térélményt fog adni. Persze nem lesznek olyan hatások mint a valódi sorround-nál ahol a hang csak ott szól ahová kódolták.
Ez sztereó filmeknél igen jól használható viszont sztereó zene esetén már nem igazán mivel megváltoznak az eredeti hangfrekvenciák ezért nem úgy szól mint ha DSP effekt nélkül simán sztereóban hallgatnád.
A Dolby Pro Logic valamint a Dolby Pro Logic II többféle módja a DSP effektekre vonatkozik azaz térhatás effekteket nem csak normál sztereó esetén lehet adni hanem a sorround kódolású hangot is lehet effektezni és így javítani a térélményt.

Amikor digitálisan kötöd össze a PC hangkártyáját az erősítővel akkor az erősítőn kiválasztott módnak megfelelően dekódolná a hangot a DSP de mivel a hang csak sima sztereo azaz nem hordozza a sorround kódolást ezért a DSP térhatás effektezést végez. Ez az oka annak, hogy másképp hallod a hangot.

Idézet:
Vagyis ahogy így össze van kötve a 2 frontot mondja a tesztnél a 2 hátsónak. Egy olyan dupla árnyékolt kábelt kötöttem rá a dologra. Na akkor most mi lehet? És nem is szól úgy, mint a multi channel.

Mivel a PC-s hangkártyák nem tartalmaznak többcsatornás enkódolási lehetőséget ezért ha a lejátszott hang nem Dolby Digital, DTS akkor a digitális kimeneten csak sima mezei sztereót adnak ki PCM formátumban. Mivel a sztereóban nincsenek hátsó csatornák ezért szól a hátsó teszt elől.
Sztereó hang esetén azért szól a hangkártya összes analóg kimenete mert a hangkártyán lévő DSP szintén fáziseltolás felhasználásával virtuális multi cannel környezetet állít elő azaz ugyanazt csinálja mint az erősítő DSP-je. Mivel a hangkártya tesztprogramja valódi 5 csatornás hangokkal dolgozik azaz minden csatornának megvan a saját hangja külön külön ezért hallod ott a hátsó tesztet hátul. Viszont sima sztereó MP3, WMA, WAV, stb. hangok esetén már ugyanúgy csak emulált csatornák lesznek mint az erősítőnél azaz fáziseltolással emulálja a hangkártya s valódi többcsatornás módot.

Még annyit tennék hozzá, hogy ha pld. van sztereó TV tuner a PC-dbe amit a hangkártya analóg kimenetein hallgatsz és ha a műsort éppen valódi Dolby sorround kísérőhanggal nyomják (pld. HBO, TV2, RTL Klub, stb. csatornákon a filmek) akkor nem fogod visszakapni a valós térhatást csak az emulációt mivel a hangkártyákban nincs Dolby Pro Logic ill. Dolby Pro Logic II dekóder.
Ahhoz, hogy a valódi többcsatornás TV hangot élvezni tudd a hangkártyát digitálisan kell az erősítőre kötni mivel a TV tuner kártya által leadott sztereó PCM tartalmazza a Dolby sorround kódolást amit az erősítő dekódolni fog.

Remélem sikerült érthetően fogalmaznom. Ha valami nem világos vagy érthetetlenül írtam akkor jelezd.


csüt. aug. 18, 2005 11:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Vagyis ahogy így össze van kötve a 2 frontot mondja a tesztnél a 2 hátsónak. Egy olyan dupla árnyékolt kábelt kötöttem rá a dologra. Na akkor most mi lehet? És nem is szól úgy, mint a multi channel. :?
Mondjuk jelentős különbséget lehet nem is fogok tapasztalni, mert mp3 és wma zenéke hallgatok, a minőségükkel nem is lenne baj, csak ahogy te is mondtad azt át kell még alakítani PCM-be. Amúgy az erősítő most Dolby Pro Logic II-ben van és ott a PCM jelzés is. Így nem olyan rossz, bár vmiért még mindig nem szól úgy, mint a multi ch. Szted mit használjak zenére? És filmre?

Dolby Pro Logic (6 féle módja van)
Dolby Pro Logic II (ezen belül is zenéhez, filmhez is van)
sima Hi-Fi DSP is van, abból is 6 csatis meg direct stereo (2 csatis)
Dolby DTS-ből is van a Neo 6-os, abban is zenéhez és filmhez való


csüt. aug. 18, 2005 8:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Ez utóbbiban lehet, hogy igazad van, ki fogom próbálni.
Amúgy én jórészt mp3 és wma anyagokat használok, 256 kbps vagy 320 kbps-ben, ezért így is úgy is belekavar a hangkártya, de gondolkozz, manapság majdnem mindenki mp3-mat használ zenehallgatáshoz, vagy ami ritkább és az igényesebbek használják az a wma. Sokkal kevesebb a sérülés a zenében a rippelés során, bármilyen progiról legyen szó. Na mind1, nekem nincs S/PDIF használva, meg nincs is hozzá RCA kiegészítés, optikát szintén nem használok. Én analóg-on vagyok, és ha csak simán összekötöm a hangkártya digitális (narancssárga) jack-jét az erősítő rca-jával, akkor sztem nem vmi jó a dolog. Lehet, hogy digitálisban kéne nekem is nyomnom, ha tényleg ennyire jó véleményed van róla, de nekem vmiért nem úgy szól, mint a multi channel analóg. Ha tudsz, márpedig úgy néz ki :D segíthetnél egy kicsit benne.


csüt. aug. 18, 2005 7:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás Re: ...
audioman írta:
Ok, egyetértek a jelfeldolgozással, amit leírtál, csak nem akartam ide oldalakat írni, mert az emberek nagy többsége úgyse érti meg, akkor meg minek koptassam a pofám?

Megemlítetted, hogy szerinted jobb, ha egy komoly erősítőre bízzuk a D/A konvertálást. Ez is igaz, de nem tartom túl jónak a digitális cuccot, mivel elég **** szól az analóghoz képest. És nem hiszem, hogy a cuccaimmal van baj. Max a hangkártyával. És akkor visszaérkeztünk oda, ahonnan kiindult a digitális jel. Ennyit róla. A digitális jelek még nincsenek azon a szinten, hogy jobbak/tisztábbak legyenek a JÓ MINŐSÉGŰ analóg-nál. Én jó minőségű analóg rendszert építettem össze, és szerintem jobban szól, mint a digitálissal.
Vagy esetleg a hangfalaim/erősítőm nem lenne képes kiadni a különbséget???
Ja és akkor én is megemlítem, hogy kb. 300.000 Ft-os hangcuccom van hangkártya nélkül (amúgy is csak egy Audigy, nem rossz, de nem a csúcs, mint a tiéd) Szóval, sztem kiadja a különbséget.
Neked mid van??? Próbáltad már az analógot is, vagy csak vettél egy sima kábelt 1000 Ft-ért a digitálishoz, és összekötötted az erősítőddel a kártyát, hogy minél egyszerűbb legyen? Nemtom, sokan az egyszerűsége (csak 1 kábel), az ára(csak 1 kábel, max 1000 Ft), meg a kisebb helyigény(kevés kábel) miatt választják a digitálisat. Nem rossz az se, de aki minőséget akar, az sztem addig várjon, amíg nem lesznek MINŐSÉGI digitális kártyák. Persze most le fogtok hurrogni ezért amit írtam, de nekem ez a személyes véleményem/tapasztalatom. Amúgy meg szólásszabadság 4 ever! :lol: (Ja és a szakértők/profik is az én véleményemmel értenek egyet, és meg sem említik a komoly hangnál a digitális cuccost. Az az amatőröknek, meg a kis igényűeknek való MÉG MOST!!!)

Látom egy kicsit meg vagy kavarodva ezért tegyük tisztába a dolgokat.

PC esetén az analóg kimenet minősége a hangkártyán múlik mivel ahhoz, hogy kiváló minőség legyen a megszólaltatott hang a hangkártyának is felsőkategóriásnak kell lennie. Az átlagos (pár 10.000Ft-os) hangkártyák hangminősége nem sorolható a HIFI kategóriába mivel az alacsony költségű áramkörök miatt nagy a zaj, a torzítás, stb. Az átlagos hangkártyákat arra tervezték, hogy a PC-s alkalmazások hangját képesek legyenek megszólaltatni és nem arra, hogy HIFI minőségű hangot csikarjanak ki magukból. Az igazán profi HIFI kategóriás hangkártyák melyek stúdió munkára is alkalmasak 100.000Ft-tól indulnak.
Idézet:
Ez is igaz, de nem tartom túl jónak a digitális cuccot, mivel elég **** szól az analóghoz képest.

Először is a digitális anyagnak kell kiválónak lennie mivel e nélkül lehet bármilyen felsőkategóriás D/A konverter akkor sem lesz jó az analóg hang. Tehát a legfontosabb a hang digitalizálásának milyensége valamint az alkalmazott tömörítési eljárás mivel ez nagymértékben befolyásolja a lánc végén kapott analóg hang minőségét. pld. Elterjedt szokás, hogy az MP3-as tömörítésnél 128-160Kbps bitrátát használnak. Ez elég ahhoz, hogy egy PC-n vagy egy hordozható mp3 lejátszón elfogadható hangot lehessen hallani viszont egy komolyabb hangcuccon már irtózatosan rossz eredményt kapunk. Ahhoz, hogy a jobb hangcuccon is élvezhető legyen 256Kbps feletti bitrátát kell használni.
A következő a D/A konverzió mely ugyanolyan nagy mértékben befolyásolja a kapott analóg hang minőségét mint a digitalizálás/tömörítés.
És ez az a pont ahol ha kiváló a digitális forrás de alacsony költségű áramkörök felhasználásával készült D/A konvertert használunk akkor a kapott analóg hang minősége nem sorolható a kiváló kategóriába. És itt térek vissza a PC-s hangkártyára. Ahhoz, hogy a hangkártya analóg kimenetén ugyanazt a minőséget kapjuk mint amilyen a digitális anyagnak a minősége felsőkategóriás D/A áramkörökre van szükség. Ilyen minőségű áramköröket viszont nem építenek az átlagos hangkártyákba hiszen ez drasztikusan emelné az árát. Éppen ezért írtam, hogy sokkal jobb eredmény érhető el ha a hangkártya digitálisan (S/PDIF vagy optika) van összekötve az erősítővel mivel ebben az esetben a PC-s hangkártya semmilyen feldolgozást nem végez a hangon csak simán kinyomja a digitális kimeneten. Ebben az esetben a kapott analóg hang minősége az erősítő DSP-jén és D/A konverterén múlik. Persze az sem mindegy, hogy milyen tömörítésű az a digitális hang amit a digitális kimeneten szeretnénk továbbítani az erősítő felé mivel S/PDIF-en és optikán közvetlenül csak a következő digitális formátumok mehetnek: 32KHz/44.1KHz/48KHz/96KHz 16bit/24bit PCM, 48KHz/96KHz Dolby digital (1.0-7.1 ig) valamint a DTS (DVD-AUDIO esetén 192KHz), 48KHz MPEG2 Multi channel. Abban az esetben ha PC-n a fenti szabványok valamelyikét játszuk le és a digitális kimenetet használjuk akkor a hangkártya semmilyen beavatkozást/konvertálást nem végez csak simán kinyomja az anyagot az S/PDIF vagy optikai kimenetre. Ilyen esetben a kapott analóg hang minőségért csak és kizárólag az a hangcucc felel amit a hangkártya S/PDIF ill. optikai kimenetére kötünk.
Viszont ha a lejátszandó digitális anyag más tömörítési formátumban van (pld. MP3, WMA, stb.) akkor a hangkártya előbb egy digitális konverziót végez azaz átrakja PCM-be és ezt nyomja ki az S/PDIF ill. optikai kimenetre. Ebben az esetben viszont már nem mindegy, hogy milyen a hangkártya minősége hiszen a digitális konverzió minősége nagymértékben függ a hangkártyától (pld. a konverziónál használt digitális felbontás nagysága igen meghatározó azaz egy ilyen digitális konverziónál 24bites feldolgozással sokkal jobb minőség érhető el mint 16bit esetén)
Tehát ha a hangkártya DSP-je kiváló és képes 24bites módban is működni akkor a fent említett szabványoktól eltérő tömörítésű digitális anyagok konverziója során nem lép fel olyan jellegű generációs veszteség mely rontana a minőségen.
Szóval PC-s hangkártyák esetében mindenképpen ajánlott a digitális felület használata mivel a magasabb kategóriás hangkártyák DSP-je sokkal jobb minőségű mint a kártyán megtalálható D/A. Csak a HIFI kategóriába tartozó hangkártyák tartalmaznak olyan minőségű D/A áramköröket mint amit a felsőkategóriás erősítőbe építenek be. És ez a kártya árán is meglátszik mivel ilyen HIFI minőségű analóg kimenettel rendelkező hangkártya 100.000Ft alatt nem igazán van.
Idézet:
Neked mid van??? Próbáltad már az analógot is, vagy csak vettél egy sima kábelt 1000 Ft-ért a digitálishoz, és összekötötted az erősítőddel a kártyát, hogy minél egyszerűbb legyen?

Nekem még egy régebbi típus van. Creative Live! Platinum ami tartalmaz egy 5.25" fiókot is melyben van a szabványos S/PDIF ki és bemenet (RCA csaklakozókkal), DIN szabványú MIDI ki és bemenet, 6.3mm-es jack csatlakozós szabványos mikrofon bemenet (nem PC-s) melyhez külön potival szabályozható előerősítő is tartozik, 6.3mm-es szabványos fejhallgató kimenet mely külön potival szabályozható erősített kimenet.
Igen, használtam az analóg kimenetet is de ma már csak a digitális előlapon lévő szabványos S/PDIF-et használom.
S/PDIF kábelt nem vásároltam hanem saját magam készítettem minőségi 75Ohm-os coax-ból. Egyedül az optikai kábeleket vásároltam amit a házimozinál használok.
Idézet:
Nemtom, sokan az egyszerűsége (csak 1 kábel), az ára(csak 1 kábel, max 1000 Ft), meg a kisebb helyigény(kevés kábel) miatt választják a digitálisat.

Ezt nem igazán osztom. A digitális összeköttetés legyen az S/PDIF vagy optikai nem a helytakarékosság miatt kell hanem azért mert így elkerülhető az egységek közötti összekötéseknél a külső nagyfrekvenciás zavarok miatti minőségromlás. A legjobb minőséget adja az optikai kapcsolta mivel itt nem okoz semmilyen külső behatás problémát (a coax-os S/PDIF-en droppout-ot eredményezhetnek a külső zavarok melyet a kábel felvesz (droppout azért keletkezik mert a kábelbe esetlegesen beszivárgó nagyfrekvenciás zavar miatt megsérülnek a csomagokban közlekedő bitsorozatok melynek az eredménye, hogy az erősítő DSP-je a hibás adatcsomagot egyszerűen eldobja). Ha az ember minőségi coax-ot használ akkor kisebb az esélye a zavarfelvételnek. Persze a legjobb zavarmentes átvitelt az optika adja de csak akkor ha profi a fény ki/beszűrődése ellen 100%-os védelemmel rendelkező kábelt használunk (ilyen optikai kábelek 4000Ft-tól indulnak).

Remélem kielégítő műszaki infót sikerült itt septiben összedobnom :)

Szerk:
Idézet:
Ja és a szakértők/profik is az én véleményemmel értenek egyet, és meg sem említik a komoly hangnál a digitális cuccost. Az az amatőröknek, meg a kis igényűeknek való MÉG MOST!!!

Ebben sem osztom a véleményedet de azokét se akik ilyeneket állítanak. Természetesen nem tartozom az amatőr kategóriába se pedig a kis igényűek közé.
(Mivel videós utómunkával is foglalkozom ezért a digitális hangtechnikával is kénytelen vagyok foglalkozni :) )
Az amit állítasz az régen természetesen így volt. De ez mára már nem igaz azaz nem teljesen igaz mivel a digitális technika soha nem fogja visszaadni a bakelit lemez által adott minőséget viszont képes a lehető legjobban reprodukálni azt.
A digitális technológia elérte azt a szintet amikor a digitálisan reprodukált hang igen jó minőségben képes megszólalni. Persze mint a fentiekben említettem a digitalizálásnak és a használt tömörítő technikának igen nagy szerepe van a hang minőségét illetően. Ha egy kicsit jobban körülnézel a digitális audio technikában akkor láthatod, hogy mára a 44.1KHz 16bit PCM alapú CDDA már a múlté és a helyét átveszi az SACD melynek igen kiváló a hangzása. A DVD-AUDIO formátumról meg nem is beszélve ahol a 192KHz mintavételezés és a valós többcsatornás hangvisszaadás igen professzionális hangzást eredményez.
Javaslom nézz meg ill. hallgass meg SACD és 6 csatornás DVD-AUDIO anyagokat és akkor magad is leszűrheted, hogy az állításod már nem állja meg a helyét.


kedd aug. 16, 2005 9:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás Re: ...
Pepi írta:
audioman írta:
Elég hülye egy megoldás, mert így az életben nem lesz 5.1, csak egy kreált valami :cry:
Amúgy ha valós 5.1-hez hasonlót akartok kihozni a számgépből, akkor javaslom, hogy ne a digitális cuccot használjátok, hanem az analog-ot, és a sub-ot meg a centert a frontról szedjétek le. Én átalakítottam a kis **** jack-eket rca sorra, ami hátul sorakozik a gépházon, és közvetlen a kártyára forrasztottam be. Sztem így jobb. És az analog-nak még egyenlőre sokkal természetesebb hangja van, mint a digitálisnak. Persze ez később lehet változik majd, de jelenleg így van, és én is ezt tapasztaltam. Gondoljatok csak a cd-re és a bakelit-re. Melyik természetesebb hangú? Egyértelmű, hogy a bakelit.

Ugye ezt nem gondoltad komolyan? Mármint azt, hogy a PC-s hangkártyának jobb minőségű a DSP-je meg a D/A konvertere mint egy komoly erősítőnek.
Ja meg miért ne lenne 5.1 a digitális kimeneten. Digitális összekötés esetén a Dolby digital valamint a DTS kísérőhang minden átalakítás (dekódolás) nélkül közvetlenül a digitális kimenetre kerül ami azt jelenti, hogy a dekódolást az az erősítő végzi amit rákötünk a digitális kimenetre. Mivel a PC-s hangkártyáknál nincs dolby digital encoder ezért minden más 2 csatornás (sima sztereo) 16bit ill. 24bit PCM formájában megy ki a digitális kimeneten amit majd a rákötött erősítő DSP-je dolgoz fel.
Szóval sokkal jobb eredményt lehet elérni ha a D/A-t inkább az erősítőre bizzuk és nem egy kommersz hangkártyára.
Idézet:
És az analog-nak még egyenlőre sokkal természetesebb hangja van, mint a digitálisnak.

Ez igaz de ennek semmi köze a PC-s hangfeldolgozáshoz.
A PC esetében minden ami tárolva van digitális azaz a PC-s hangfeldolgozás digitális hangfeldolgozást jelent. És pont ez az ami miatt mindenképpen érdemes digitálisan rákötni egy profi erősítőt mivel így tisztább analóg hangot lehet kapni mint ha a gagyi PC-s hangkártya D/A konverterét használnánk (a PC-s hangkártyákon az analóg kimenetek minősége a gagyi műanyag speaker-ekhez van méretezve azaz meg sem közelíti a HIFI minőséget).

Szerk:
Csak megemlítem, hogy nekem 70.000Ft-os (aranyozott csatlakozókkal ellátott) Creative hangkártyám van de ennek ellenére az S/PDIF felületet használom és nem a kártya analóg kimeneteit :)


Ok, egyetértek a jelfeldolgozással, amit leírtál, csak nem akartam ide oldalakat írni, mert az emberek nagy többsége úgyse érti meg, akkor meg minek koptassam a pofám?

Megemlítetted, hogy szerinted jobb, ha egy komoly erősítőre bízzuk a D/A konvertálást. Ez is igaz, de nem tartom túl jónak a digitális cuccot, mivel elég **** szól az analóghoz képest. És nem hiszem, hogy a cuccaimmal van baj. Max a hangkártyával. És akkor visszaérkeztünk oda, ahonnan kiindult a digitális jel. Ennyit róla. A digitális jelek még nincsenek azon a szinten, hogy jobbak/tisztábbak legyenek a JÓ MINŐSÉGŰ analóg-nál. Én jó minőségű analóg rendszert építettem össze, és szerintem jobban szól, mint a digitálissal.
Vagy esetleg a hangfalaim/erősítőm nem lenne képes kiadni a különbséget???
Ja és akkor én is megemlítem, hogy kb. 300.000 Ft-os hangcuccom van hangkártya nélkül (amúgy is csak egy Audigy, nem rossz, de nem a csúcs, mint a tiéd) Szóval, sztem kiadja a különbséget.
Neked mid van??? Próbáltad már az analógot is, vagy csak vettél egy sima kábelt 1000 Ft-ért a digitálishoz, és összekötötted az erősítőddel a kártyát, hogy minél egyszerűbb legyen? Nemtom, sokan az egyszerűsége (csak 1 kábel), az ára(csak 1 kábel, max 1000 Ft), meg a kisebb helyigény(kevés kábel) miatt választják a digitálisat. Nem rossz az se, de aki minőséget akar, az sztem addig várjon, amíg nem lesznek MINŐSÉGI digitális kártyák. Persze most le fogtok hurrogni ezért amit írtam, de nekem ez a személyes véleményem/tapasztalatom. Amúgy meg szólásszabadság 4 ever! :lol: (Ja és a szakértők/profik is az én véleményemmel értenek egyet, és meg sem említik a komoly hangnál a digitális cuccost. Az az amatőröknek, meg a kis igényűeknek való MÉG MOST!!!)


hétf. aug. 15, 2005 22:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás Re: ...
audioman írta:
Elég hülye egy megoldás, mert így az életben nem lesz 5.1, csak egy kreált valami :cry:
Amúgy ha valós 5.1-hez hasonlót akartok kihozni a számgépből, akkor javaslom, hogy ne a digitális cuccot használjátok, hanem az analog-ot, és a sub-ot meg a centert a frontról szedjétek le. Én átalakítottam a kis **** jack-eket rca sorra, ami hátul sorakozik a gépházon, és közvetlen a kártyára forrasztottam be. Sztem így jobb. És az analog-nak még egyenlőre sokkal természetesebb hangja van, mint a digitálisnak. Persze ez később lehet változik majd, de jelenleg így van, és én is ezt tapasztaltam. Gondoljatok csak a cd-re és a bakelit-re. Melyik természetesebb hangú? Egyértelmű, hogy a bakelit.

Ugye ezt nem gondoltad komolyan? Mármint azt, hogy a PC-s hangkártyának jobb minőségű a DSP-je meg a D/A konvertere mint egy komoly erősítőnek.
Ja meg miért ne lenne 5.1 a digitális kimeneten. Digitális összekötés esetén a Dolby digital valamint a DTS kísérőhang minden átalakítás (dekódolás) nélkül közvetlenül a digitális kimenetre kerül ami azt jelenti, hogy a dekódolást az az erősítő végzi amit rákötünk a digitális kimenetre. Mivel a PC-s hangkártyáknál nincs dolby digital encoder ezért minden más 2 csatornás (sima sztereo) 16bit ill. 24bit PCM formájában megy ki a digitális kimeneten amit majd a rákötött erősítő DSP-je dolgoz fel.
Szóval sokkal jobb eredményt lehet elérni ha a D/A-t inkább az erősítőre bizzuk és nem egy kommersz hangkártyára.
Idézet:
És az analog-nak még egyenlőre sokkal természetesebb hangja van, mint a digitálisnak.

Ez igaz de ennek semmi köze a PC-s hangfeldolgozáshoz.
A PC esetében minden ami tárolva van digitális azaz a PC-s hangfeldolgozás digitális hangfeldolgozást jelent. És pont ez az ami miatt mindenképpen érdemes digitálisan rákötni egy profi erősítőt mivel így tisztább analóg hangot lehet kapni mint ha a gagyi PC-s hangkártya D/A konverterét használnánk (a PC-s hangkártyákon az analóg kimenetek minősége a gagyi műanyag speaker-ekhez van méretezve azaz meg sem közelíti a HIFI minőséget).

Szerk:
Csak megemlítem, hogy nekem 70.000Ft-os (aranyozott csatlakozókkal ellátott) Creative hangkártyám van de ennek ellenére az S/PDIF felületet használom és nem a kártya analóg kimeneteit :)


hétf. aug. 15, 2005 10:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. júl. 14, 2005 15:32
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Itten vagyok
Hozzászólás ...
Hali!

Elárulom, hogy a digitális cucc az nem a fekete, hanem narancssárga. A fekete nem is lehetne :?

Zöld --> Front
Fekete--> Rear
Piros --> Mikrofon
kék --> Vonalbemenet
narancssárga --> digitális/center/subwoofer

Elég hülye egy megoldás, mert így az életben nem lesz 5.1, csak egy kreált valami :cry:
Amúgy ha valós 5.1-hez hasonlót akartok kihozni a számgépből, akkor javaslom, hogy ne a digitális cuccot használjátok, hanem az analog-ot, és a sub-ot meg a centert a frontról szedjétek le. Én átalakítottam a kis **** jack-eket rca sorra, ami hátul sorakozik a gépházon, és közvetlen a kártyára forrasztottam be. Sztem így jobb. És az analog-nak még egyenlőre sokkal természetesebb hangja van, mint a digitálisnak. Persze ez később lehet változik majd, de jelenleg így van, és én is ezt tapasztaltam. Gondoljatok csak a cd-re és a bakelit-re. Melyik természetesebb hangú? Egyértelmű, hogy a bakelit.


hétf. aug. 15, 2005 9:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 05, 2004 19:35
Hozzászólások: 159
Tartózkodási hely: Pápa, Sopron
Hozzászólás 
Nekem audigy 2 hangkártyám van és szeretnék egy házimozit venni, de nem tudom, hogy hogyan, milyen kábellel lehet a digitális kimeneten kivezetni egyben az 5.1-et.

A digitális kimenet 3,5-es kimenetnek látszik. Néztem kábeleket, melyeknek egyik fele 3,5-ös, a másik optikai, talán ezek jók lehetnek?


vas. aug. 14, 2005 18:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. márc. 28, 2004 16:28
Hozzászólások: 88
Hozzászólás 
Sziasztok.

En igy kotottem ossze a cuccot es kijon a digitalison az 5.1. :)

Eloszor en is igy kotottem ossze hogy a sub es center-t kotottem a digital-ra, de ugy nem ment mert csak akkor volt hang rajta ha beallitottam hogy scak digiten jojjon ki a hang, de akkor meg a tobbin nem jott ki es akkor is ossze vissza jottek a hangok mivel digitalisan kuldte az analogra a jelet ezert csak sisterges volt.

Nekem most csak a digitalis van bekotve az erosito cd digitalis bemenetere es 5.1-ben tokeletesen jon a hang.

Sok sikert

Udvozlettel

Marci


szomb. dec. 25, 2004 17:33
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd dec. 21, 2004 18:33
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Hello Xman!
Köszönöm szépen a segítséget! Így már menni fog a dolog! :P Kellemes karácsonyozást! :lol:


csüt. dec. 23, 2004 18:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. júl. 14, 2004 9:26
Hozzászólások: 391
Tartózkodási hely: TiszaNewCity
Hozzászólás 
De azért ha hazamentem megnézem a könyvet :lol:


csüt. dec. 23, 2004 13:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. júl. 14, 2004 9:26
Hozzászólások: 391
Tartózkodási hely: TiszaNewCity
Hozzászólás 
Hi !

Nekem is Creative 5.1 live! kártyám van.
Most nem otthon vagyok,úgyhogy fejből idézem a kézikönyvet,
remélem nem sok marhaságot mondok.

5 db. 3,5" sztereo jack dugó van,nem sorrendben mondom,
a könyvben benne van szín szerint.

- line in : külső bemenet
- microphone in : mikrofon bemenet
- line out 1 front speakers : első hangszórók ki
- line out 2 rear speakers : hátsó hangszórók ki
- line out 3 center/sub speakers : közép- és mélysugárzó ki

Ha csak sztereó erősítőd van akkor ugyebár az out 1-et használod.

Egy átlagos olcsó számgépes 5.1 hangrendszeren szintén három
bemenet van front/rear/center-sub, összekötöd a megfelelővel és kész.

Egy átlag házimozi erősítőn szintén van 3 bemenet,csak az RCA,
tehát minden bemenet bal/jobb összetevőkre bomlik. Átalakítóval
tele van minden bevásárlóközpont (az aranyozott jobb ! :-) ).

Azt hiszem,hogy a kártyán a fekete jack egyben digitális kimenet is,
amihez nemtom milyen speckó jack-szerű kábel kell,de szakboltban
tudni fogják. A digitális kimenet mint fogalom nem tévesztendő
össze az optikai kimenettel (négyszögletes csatlakozóval) !!

Ha sikerül,ne felejtsd el a hangkártya setupjában átállítani 5.1-es
hangzásra (teszt is van ).

Ha hülyeséget mondtam,nyugodtan fújjoljatok :P
( de utánna az illető mindig nézzen a háta mögé :twisted: :twisted: :twisted: )

Xman from PlanetX


csüt. dec. 23, 2004 13:57
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd dec. 21, 2004 18:33
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Creative 5.1 digitális kimenet
Helló! SB LIVE 5.1-es hangkártyám van. Házimozira szeretném kötni, a digitális kimenetén keresztül, de nem tudom milyen csatlakozó kell hozzá. Ránézésre Jack-nek tűnik, de nem igazán értem, hogy így hogy jön ki az 5.1-es hang... Ha valaki tud segítsen! Előre is köszi! :wink: [/b]


kedd dec. 21, 2004 18:39
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 38 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség