Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. ápr. 18, 2024 4:51



Hozzászólás a témához  [ 137 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Prescott 
Szerző Üzenet
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Akossss írta:
Idézet:
Na persze, aztán agyoncsapatni az összes paradicsomot, amiből él a család? Úgy meg éhenhalnak, ha nincs mivel megkeresni a betevőt

Egy kis eső + egy zárlatos mosógép és máris szüretelheted a lecsót... :)


pén. okt. 22, 2004 23:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 578
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az Everest szerint jelenleg 53-54C fok körül megy a proci, de most csak netezek és csak 2.40A-s a proci. A két ventilátort a ház elejébe és a végébe raktam, úgymond kereszthuzatot csináltam, bár ez inkább keresztszellő, mert mindkét venti csökkentett fordulatszámon (7V-ról) megy. Ehhez még ki kellett furkálnom az előlap alját - ahol nem látszik -, mert hiába raktak a házba elölre a ventinek helyet, ha nincs honnan szívnia a levegőt. DTK ház, az előlapon szép dizájnos lyukacskákkal, de azon szerintem csak véletlenül megy át levegő, olyan kicsik. Most persze nem akarom a hűtéssel kibővíteni a Prescott témát, mert már ezerszer ki lett tárgyalva, csak hát így jött ki a Prescott 53 C fokos hőmérséklete 8) .
2. téma:
A földelést sorosan bekötni szabályos? Mert ésszerűnek biztosan nem nevezhető (kivéve, ha Tesco gazdaságos formulát alkalmazzák a kivitelezők) Ha az elején megszakad valamiért a földvezeték, az összes többi konektor védetlen lesz, sőt ha a leszakadt részen van egy testzárlatos készülék, az összes többi ami azon a szálon van, életveszélyes lesz. Én minden dugaljba külön szálat húztam a lakásfelujítás során, kerül amibe került alapon. Persze tudom, utólag ezt baromi nehéz megoldani.
Üdv: Placa


pén. okt. 22, 2004 22:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. máj. 28, 2004 9:52
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Kaninjo írta:
Ha kertesházban lakik valaki, és nincs védőföld bekötve, nem tart semeddíg behúzni egy vezetéket a másik kettő mellé, és kint valahova leszúrni pl. egy 1-1.5 m hosszú betonvasat. A saját és a család biztonsága érdekében.


Na persze, aztán agyoncsapatni az összes paradicsomot, amiből él a család? Úgy meg éhenhalnak, ha nincs mivel megkeresni a betevőt :D :D


pén. okt. 22, 2004 21:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. máj. 28, 2004 9:52
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Arra a műszerre gondolsz, ami általában sárga színű, és jön ki belőle egy piros, meg egy fekete vezeték? Közepén egy tekerő, és ott lehet beállítani, milyen okosságot mérjen... Arra gondolsz, ugye? Asszem multiméter a neve...

Northwood jó választás, aztán majd később áttérünk Prescottra, ha tudtak vele valamit kezdeni :)

Két, meg a három vezetékes megoldásnál ugyebár letárgyaltuk mivan. Ha 2 vezeték megy a falban, akkor földet vissza a nullba. Ha három, akkor a 3. a föld. Itt minden oké. De kérdezd meg azt a villanyszerelő ismerősöd légyszi, hogy mi a helyzet akkor, ha a konnektornál 4 drót van a falban!?!?! Nálunk ugyanis ez a helyzet. Apám egyik ismerőse azt mondta, hogy itt a panelekben be van vezetve a kábel a földnek, de nincs bekötve. Méghozzá sorosan van húzva a föld. Azaz: bejön egyik konnektorba felül, csatlakozik okosan, alulra meg csatlakozik a másik föld, ami aztán a köv. konnektorba megy be felül, és ott a 4.-kel megy a 3.-hoz, és így tovább. (Persze alul is mehet be, és felül ki, ez már csak nézőpont kérdése :) ) Namost szerintem az a helyzet, hogy nálunk egy ilyen rendszernek kéne lennie, mert a 4 kábel megvan, viszont megnéztem pár konnektort, és eddig mindegyikbe csak 2 van bekötve, viszont ott a 2 unatkozó földkábel, magukban, összetekeredve. Apám ismerőse is mondta, hogy van föld panelben is, de nem kötik be a villanyszerelő alapból. Namost ahhoz, hogy be legyen kötve, az összes konnektorban el kéne végezni ezt a kis bekötést. Ez még hamar meg is lenne, de van pár olyan aljzat, ami praktikusan el van dugva a szekrény mögé. És nem szeretném a beépített szekrényt lebontani, meg kicibálni a helyéről. Földelt konnektorunk van a fürdőszobában, meg a konyhában. De nem szeretnék egyik helységben sem számítógépetni, se nem szeretném 20m hosszabbítóval a szobámba vezetni az áramot.

Szóval ebben az esetben mi a teendő?


pén. okt. 22, 2004 21:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Kaninjo írta:
VaFec írta:
Az a probléma, hogy a lakásban a villanyórától a dugaljig 2 vezeték megy. ha ebből valamelyik megszakad, akkor nyit az áramkör.
Tehát nincs ami vezesse az áramot.

Összekötöd a 0-át és a földet a konnektorban. Tegyük fel, hogy valami okból a 0 megszakad. Amint megfogod a gép házát azonnal zárod az áramkört saját magadon keresztül.
Ha kertesházban lakik valaki, és nincs védőföld bekötve, nem tart semeddíg behúzni egy vezetéket a másik kettő mellé, és kint valahova leszúrni pl. egy 1-1.5 m hosszú betonvasat. A saját és a család biztonsága érdekében.

Üdv.:Kaninjo


Egyébként, ha jól emlékszem olyan lakótelepi házról volt szó, ahol nehezen oldható meg a 3. ér.


pén. okt. 22, 2004 20:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
VaFec írta:
Az a probléma, hogy a lakásban a villanyórától a dugaljig 2 vezeték megy. ha ebből valamelyik megszakad, akkor nyit az áramkör.
Tehát nincs ami vezesse az áramot.

Összekötöd a 0-át és a földet a konnektorban. Tegyük fel, hogy valami okból a 0 megszakad. Amint megfogod a gép házát azonnal zárod az áramkört saját magadon keresztül.
Ha kertesházban lakik valaki, és nincs védőföld bekötve, nem tart semeddíg behúzni egy vezetéket a másik kettő mellé, és kint valahova leszúrni pl. egy 1-1.5 m hosszú betonvasat. A saját és a család biztonsága érdekében.

Üdv.:Kaninjo


pén. okt. 22, 2004 20:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Kikértem egy villanyszerelő véleményét a dugaljban történő nulla és föld összekötéséről. Persze szigorúan akkor, ha két ér megy oda! :!:
Azt a választ kaptam, hogy nem szabályos, de megoldható.
Viszont ha a radiátor le van földelve, akkor inkább azt javaslom.


pén. okt. 22, 2004 20:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Ha valakinek van műszerész ismerőse, akkor annál kell lenni ilyen műszernek.
Vagy villanyszerelő esetében próbalámpának.
Ha nem, akkor potom 2000Ft-ért lehet venni. Persze csak erre a célra fölösleges megvásárolni.

A műszerből 2 próbavezeték jön ki. Az egyiket bedugjátok a fázisba, a másikat meg a radiátorhoz érintitek. A radiátornál vigyázzatok, mert a festék ugye nem vezeti az áramot, ezért egy kicsit kaparjátok meg, hogy a tiszta fém kilátszódjon. Persze a műszert előtte váltakozó feszültségmérésre kell állítani. Ha a műszer ~230V-ot mutat akkor a radiátor le van földelve. Ha nem, akkor nem használható földelésként.
Egyébként az előbb mértem meg itthon, és nálam úgy néz ki, hogy le van földelve. (nem panel)

Akossss!

Kösz a tippet, azt hiszem, hogy a Northwood-nál maradok.


pén. okt. 22, 2004 19:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. máj. 28, 2004 9:52
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Igen, erre a mérőműszerre én is nagyon kíváncsi lennék! Már kötném is be ezt az egész rendszert, ha meg lennék bizonyosodva arról, hogy a radiátorunknak megfelelő a földelése... Pl most is leállt a zeném, emiatt. Nincs föld :(

Figy! Ha rákötöm a földet a radiátorra, akkor azt honnan kössem rá? Van egy túlfeszvédelmi elosztóm. Namost annak a dugójából vezessem a földet ki a radiátorra, vagy a konnektorból? Elvileg szerintem mindegy, csak azt az egyet szeretném levégeni, de azért mégiscsak megkérdezem, hogy szerintetek melyik jobb? Praktikusabb a konnektor, azt is tudom, de azért megkérdem, hátha....

VaFec írta:
De azért vigyázz azzal a radiátorral, mert ha nincs leföldelve, akkor valaki nevetni fog, amikor rátámaszkodik az ablakban. Az utcán lévők, meg nem tudják majd, hogy mi olyan vicces! :D


Hát szerintem azért annyira nem lenne vicces :)

VaFec írta:
Mivel most tervezek új procit venni, nem tudom eldönteni, hogy PRESCOTT vagy NORTHWOOD magos legyen.
Az eddig leírtakból az utóbbi áll nyerésre.


Hát akkor úgy érzem, ezt meg is beszéltük! :) De most tényleg! Volt nálam mindegyik! Kipróbáltam, leteszteltem, és a Northwoodnál magasabb értéket mutatott a CPU-teszt, holott érezte a Prescott 1M cache-ét, meg az SSE3-at, mégsem annyira kiforrott még ez a 8 nanométeres technika, hogy teljesítményben jobb legyen a proci. Mindenki jobbat várt, pedig összességében alulmarad, olvasgass csak teszteket. Arról nem is beszélve, hogy 2 °C-kal melegebb volt a szobámban! Nem túlzok! Ha ment a gép, kicsit ki kellett nyitni az ablakom, akármilyen rossz idő is volt. Ugyebár jobb hűtés is kell a Prescottra, arról nem is beszélve, hogy fogyasztásban 110W körül van, még elődje 80W-ban megáll. Ezek megközelítő értékek, nem most néztem ki, de kb ennyire emléxem. De még mindent elviseltem volna, ha jobb teljesítményt ad, viszont 6500 pontjával elmarad a Northwood 7250-étől. (Kerekített értékek) Szóval őszintén merem ajánlani. Ez mondjuk igaz a 478-as foglalatú prociknál. Az LGA775-ösöknél nem tudom mi a helyzet, de nem hiszem, hogy teljesítményre jobbak lennének...

Remélem segítettem dönteni! :)

Csaba_20 írta:
Bocs, de ebből nekem nem az jött le, hogy a földeletlen dugalj kérdésére válaszoltál.


Hát ha normális földelés lenne bekötve a konnektorba, nem pedig föld nélküli konnektorral lenne dolgunk, akkor tényleg a legnagyobb marhaság lenne a lakásban összekötni a kettőt. Sőt mi több, értelme sem lenne!

placa írta:
A Prescottom nekem is melegszik, ha csak netezek akkor 50 fok körüli hőmérsékletet mutat, de azért hallani ahogy a bekapcsolás után szép lassan kezd emelkedni a prochűtő fordulatszáma (gyári Intel hűtő). Kénytelen voltam két csendes ventilátort is betenni a házba, mert enélkül a prochűtő már visított egy óra múltán, mert megrekedt a meleg a házban. Már nézegetem az árlistákat egy 2.8-as HT-s Northwood szimpatikusabb lenne.


50°C-kal nagyon jól jártál! Nálam tényleg nem ment 57 alá... Mondjuk nekem nem eredeti hűtővel volt, hanem CoolerMaster Aero 4-gyel. Amúgy szerintem alap, hogy P4-hez, akármilyen is legyen, kell hátulra 2 venti minimum. Az jópár fokot jelent. Nekem elől is van 2, de sokak szerint az baromság. Mindegy, ott van, ki már nem veszem...
2.8-as Northwood-dal nagyon jól jársz!

placa írta:
...Nálam is a gázcsőhöz van a védőföldelés bekötve, mivel mindkét gép előtt van túlfeszvédős elosztó, amihez szintén kell a védőföldelés. Anélkül csak elosztó...


Na nekemis pont ilyen célra kéne! A konnektorból kötötted ki rá a földet, vagy az elosztó dugójából? (tudom, hoyg a dugó nem vmi szakszó, de jobb nem jutott rá eszembe)

Kíváncsian várom a válaszaitokat! :shock:


pén. okt. 22, 2004 17:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
Maga a Prescott és annak a melegedése téma valójában egy írtó régi téma. Ez a radiátorcsöves védőföldeléses téma szintén az. Ezért nem kell feltétlen összefüggést keresni szerintem a topic eleje és vége között. Viszont szó esett a radiátorcsöves megoldásról és a már említett nulla-védőföld közösítéséről. Ha viszont már szó esett, gondoltam ne maradjon félbe. Egyébként ellenvetése van valakinek, hogy kitárgyaljuk? Ha nincs akkor, folytassuk.

Mint már én is említettem a radiátor védőföldelése és egyenpotenciálra hozása(EPH) kötelező lenne! Ugyanakkor korábban kérdeztem, hogy hogyan győződhetünk meg arról, hogy földelve van? Választ kaptam rá: "műszerrel kimérni". Már csak pár kérdés: Milyen műszerrel? Mi a mérendő mennyiség mértékegysége? Mi a mérőkialakítás? Mert gondolom vannak azért előírások és szabályok, amiket sajnos én nem ismerek, de szerintem nem vagyok egyedül. Esetleg itt valaki viszont tudhatja.


pén. okt. 22, 2004 14:51
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: "Acélváros"
Hozzászólás 
Most tévedtem ide, bocs nem olvastam végig a topikot, nem igazán értem így a vége felé, hogy hogy jön a proci melegedéséhez a földelt hálózat. (Ezt majd pótolom.)
Ami viszont biztos, a földeléssel kapcsolatosan, a bérházi, társasházi lakásoknál szabvány írja elő a fém (víz- gáz- fűtés csövek) egyenpotenciálra hozását, EPH ami a gyakorlatban úgy valósul meg, hogy a pincében az összes vezetéket kötelező a megfelelően kialakított földelő nyárshoz csatlakoztatni. A legtöbb helyen a kialakított villámvédelmi hálózathoz van 10-12 mm-es átmérőjű köracéllal bekötve. Kötelezően időszakos felülvizsgálat szükséges, amit be is tartanak. (Nálunk legalábbis igen.) A lakásfelújítások, építkezések alkalmával már a fürdőkád védővezetékhez kötése is kötelező. (Ha nem akril :D )
A nulla és a védőföld összekötése a villanyóra utáni biztosítéktáblán lehetséges és kell! Innen már három vezeték kiépítése szükséges, amit a dugaljnál nem szabad közösíteni, mert akkor megszűnik az életvédelmi funkció. Ha ÉV relé is van felszerelve, az is hibásan, vagy egyáltalán nem fog működni. A védővezetőn nem folyhat üzemi áram.
Más eset, ha nincs a lakásben mindenütt kiépítve (sajnos sok lakásban a lakószobákban nincs kiépített védővezető) a földeléses hálózat. Nálam is a gázcsőhöz van a védőföldelés bekötve, mivel mindkét gép előtt van túlfeszvédős elosztó, amihez szintén kell a védőföldelés. Anélkül csak elosztó. Egyébként is fő a biztonság. De mint fentebb írtam, nálunk a pincében biztosított a földelése a csővezetékeknek, és nincs sehol műanyag csövezés. Most készülök lakásrekonstrukciós munkálatokra, a szobákban is háromvezetékes rendszer lesz kiépítve.


pén. okt. 22, 2004 13:12
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 578
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Elvileg a fűtésrendszernek földelve kell lennie, mert a szivattyú bizosan I. érintésvédelmi osztályú, tehát földelt, a rendszer meg elvileg végig fémcsövekből áll, a régebbi rendszereknél biztosan. Viszont az emberi tényezőt sosem szabad figyelmen kívül hagyni, egy trehányul végzett munka miatt az egész elmélet megdőlhet. A konnektrban átkötött föld-nulla megoldás azért lehet veszélyes, mert ha valaki belekotor a 220-as hálózatba és felcseréli a nulla és a fázis vezetéket, azonnal a védendő részekre kerül a fázis (például a számítógép házára), ami életveszélyes lehet. Ott egyszerűbb a helyzet, ahol a lakásban kiépített védőföldes hálózat van, de nincs a bejövő oldalon külön földvezeték, mert itt a villanyóra után közösíthető a nulla a kiépített(!) földvezetékhálózathoz. Nálunk így van, lehet nem szabályos, de kevésbé veszélyes, mint a konnektornál átkötni. A földeléshez vasrudat leverni sem olyan egyszerű, mert ott is szigorú szabályok vannak a mélységre, a kialakításra vonatkozólag. Olyan mélységig kell leverni, ahol mindig nedves a föld a jó vezetés érdekében, mert ha egy hosszabb esőmentes időszak alatt kiszárad a föld és elveszti vezetőképességét, az egész védelmi rendszer működésképtelen.
A Prescottom nekem is melegszik, ha csak netezek akkor 50 fok körüli hőmérsékletet mutat, de azért hallani ahogy a bekapcsolás után szép lassan kezd emelkedni a prochűtő fordulatszáma (gyári Intel hűtő). Kénytelen voltam két csendes ventilátort is betenni a házba, mert enélkül a prochűtő már visított egy óra múltán, mert megrekedt a meleg a házban. Már nézegetem az árlistákat egy 2.8-as HT-s Northwood szimpatikusabb lenne.
Üdv: Placa


pén. okt. 22, 2004 11:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Csaba_20 írta:
Csaba_20 írta:
Kérdés az is, hogy a korábban említett radiátorcsővel megoldott védőföldelés esetén a radiátor biztosan védőföldre van-e kötve. Elviekben kötelezően oda kell legyen kötve, de hogyan győződhetünk meg arról, hogy valóban oda van-e?


Erre tudsz valami módszert? Megelőzendő, hogy valaki vigyorogjon! :lol:


Erre csak azt tudom mondani, hogy ki kell mérni egy műszerrel.


pén. okt. 22, 2004 10:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
Csaba_20 írta:
Kérdés az is, hogy a korábban említett radiátorcsővel megoldott védőföldelés esetén a radiátor biztosan védőföldre van-e kötve. Elviekben kötelezően oda kell legyen kötve, de hogyan győződhetünk meg arról, hogy valóban oda van-e?


Erre tudsz valami módszert? Megelőzendő, hogy valaki vigyorogjon! :lol:


pén. okt. 22, 2004 10:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Szép kis vitába keveredtünk, de ami a lényeg, hogy a végén közös nevezőre jutottunk.
Tehát NEM


pén. okt. 22, 2004 10:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
Ezt a hozzászólást töröltem, mert láttam már válaszoltál a kérdésemre.


pén. okt. 22, 2004 10:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Csaba_20 írta:
Ebben az esetben szól a kérdésfelvetésem, hogy lehetséges-e a fogyasztónál történő közösítés. Egyre inkább azon a véleményen vagyok, hogy nem lehetséges. Te hogy látod?


Ebben az esetben nem lehetséges, mert a korábban írt eset lép érvénybe, hogy a föld zárja az áramkört.


pén. okt. 22, 2004 10:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Csaba_20 írta:
Közben felvetődött bennem a gondolat, hogy te arról az állapotról beszélsz, amikor két vezeték megy az elektromos fogyasztóig, a fázis és a nulla. Viszont én már kezdetektől fogva világossá tettem, hogy TN-C-S hálózatról van szó, ahol a fogyasztóig 3 vezeték: fázis, nulla, védőföld jut el. Ebben az esetben szól a kérdésfelvetésem, hogy lehetséges-e a fogyasztónál történő közösítés. Egyre inkább azon a véleményen vagyok, hogy nem lehetséges. Te hogy látod?


A fórum elején feltett kérdés arra enged következtetni, hogy a szobába csak 2 vezeték megy. Ha 3, akkor csak le kell cserélni a dugaljat egy földeltre, és kiosztani a 3 vezetéket. Ha nem, akkor talán segíthet a "3 cm-es" vezeték.


pén. okt. 22, 2004 9:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Az a probléma, hogy a lakásban a villanyórától a dugaljig 2 vezeték megy. ha ebből valamelyik megszakad, akkor nyit az áramkör.
Tehát nincs ami vezesse az áramot.


pén. okt. 22, 2004 9:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
Közben felvetődött bennem a gondolat, hogy te arról az állapotról beszélsz, amikor két vezeték megy az elektromos fogyasztóig, a fázis és a nulla. Viszont én már kezdetektől fogva világossá tettem, hogy TN-C-S hálózatról van szó, ahol a fogyasztóig 3 vezeték: fázis, nulla, védőföld jut el. Ebben az esetben szól a kérdésfelvetésem, hogy lehetséges-e a fogyasztónál történő közösítés. Egyre inkább azon a véleményen vagyok, hogy nem lehetséges. Te hogy látod?


pén. okt. 22, 2004 9:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
VaFec írta:
Most esik le az egész!

Az, hogy a dugaljnál összekötöd a nullát és a földet, az azt jelenti, hogy egy kb. 3cm hosszú vezetékkel áthidalod a dugaljban lévő távolságot a nulla és a föld között.

Tehát ha megszakad a nulla, akkor sem marad zárva az áramkör.
Ha meg 3 vezeték van, akkor meg nincs miről beszélni, mert abból egy a P, egy a N, és egy a Föld.
Ha viszont csak kettő, akkor megoldható a nulla és a föld összekötése, persze szigorúan a dugaljban.


Ha a 3 cm vezetékkel a (elektromos)fogyasztónál lévő nulla és a védőföld érintkezőt közösíted, akkor a nulla vezető fogyasztó oldali és a villanyóra oldali végei között keletkezett szakadás esetén az áram útja a fázisból a nulla érintkezőig(fogyasztón keresztül), onnan a védőföld érintkezőik és onnan a villanyóra védőföld és nulla közösítéséig vezet. Tehát zárt az áramkör, jól látom?


pén. okt. 22, 2004 9:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Most esik le az egész!

Az, hogy a dugaljnál összekötöd a nullát és a földet, az azt jelenti, hogy egy kb. 3cm hosszú vezetékkel áthidalod a dugaljban lévő távolságot a nulla és a föld között.

Tehát ha megszakad a nulla, akkor sem marad zárva az áramkör.
Ha meg 3 vezeték van, akkor meg nincs miről beszélni, mert abból egy a P, egy a N, és egy a Föld.
Ha viszont csak kettő, akkor megoldható a nulla és a föld összekötése, persze szigorúan a dugaljban.


pén. okt. 22, 2004 9:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
VaFec írta:
Ja, és ahol kell, ott oda van írva az "elméletben" szócska!
Ezt meg mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja.


Na de most tisztáztuk, hogy elméletben sem szabad! Akkor hiába van odaírva az "elméletben" szócska, vagy nem?


pén. okt. 22, 2004 9:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
VaFec írta:
Csaba_20!

Az, hogy a fogyasztónál is össze van kötve a nulla a földel, szerintem nem lehet probléma, mert a végük(villanyóra) úgyis közösítve van, tehát elméletileg működnie kell. Jelen esetben két helyen van zárva a föld nulla áramkört.


Bocs, de ebből nekem nem az jött le, hogy a földeletlen dugalj kérdésére válaszoltál.


pén. okt. 22, 2004 9:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Ja, és ahol kell, ott oda van írva az "elméletben" szócska!
Ezt meg mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja.


pén. okt. 22, 2004 9:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Kedves Csaba_20!

Én csupán az éppen felvetett földeletlen dugalj kérdésre adtam egy tippet.
Ebben tökéletesen igazad van. Nem szabad.


pén. okt. 22, 2004 9:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
VaFec: Azért kell a legrosszabbra gondolni, mert szerintem erről szól az életvédelem. Amúgy, számomra akkor ez mégis azt a következtetést engedi levonni, hogy nem szabad közösíteni a lakáson belül mégegyszer a védőföldet és a nullát. De úgy vettem ki szerinted szabad. Akkor tehát?


pén. okt. 22, 2004 9:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Ez igy van!
De miért kell mindig a legrosszabbra gondolni?

Amúgy az előző hozzászólásomban már írtam, idézem:
"Ha saját magunk csináljuk, akkor ha baj van, keményen megbüntetnek érte."


pén. okt. 22, 2004 9:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
Ha a villanyóránál és az elektromos fogyaszóknál is közösítve van a nulla és a védőföld, akkor előfordulhat olyan eset, hogy megszakad a nulla, de az áramkör a védőföldelésen keresztül tovább üzemel. Ha csak a villanyóránál van közösítve, akkor a nulla vezető megszakadása esetén a készülék tovább nem üzemel. Rosszul látom? Mert ha nem, akkor ez már lényeges különbséget jelent.


pén. okt. 22, 2004 9:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
"Utánna már mindenki azt és úgy csinálja, ahogy akarja"!

Bocs, rosszul fogalmaztam!
Nem muszáj szakemberrel megcsináltatni, ha valaki ért hozzá, maga is megcsinálhatja a bekötést.


pén. okt. 22, 2004 9:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
VaFec írta:
A bejövő áramkör a villanyóráig a szolgáltató tulajdona, beleértve a villanyórát is. Ehhez hozzányúlni, és átkötözni szigorúan tilos! :!: Utánna már "mindenki azt és úgy csinálja, ahogy akarja"!


Hogy mindenki azt és úgy csinál, ahogy akar, ez biztosan nem így van.


pén. okt. 22, 2004 8:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
A bejövő áramkör a villanyóráig a szolgáltató tulajdona, beleértve a villanyórát is. Ehhez hozzányúlni, és átkötözni szigorúan tilos! :!: Utánna már "mindenki azt és úgy csinálja, ahogy akarja"!


pén. okt. 22, 2004 8:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
A villanyoszlopról a házba(megint csak villanyóra) 4 ér jön be. 3P+N
Namost, a földelést mindenkinek maga kellene megoldani, úgy hogy lever egy hosszú vaskarót a földbe, és kinevezi földnek. Na ez a hivatalos föld.
A régi időkben ezzel nem foglalkoztak, de ha földelt dugaljat akartak használni(ugye itt 3 ér van. P+N+F), valahogyan meg kellett oldani a földelést, és erre szolgált a föld és a nulla egyenpotenciálra hozása.


pén. okt. 22, 2004 8:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
VaFec írta:
(...)
Csaba_20!

Az, hogy a fogyasztónál is össze van kötve a nulla a földel, szerintem nem lehet probléma, mert a végük(villanyóra) úgyis közösítve van, tehát elméletileg működnie kell. Jelen esetben két helyen van zárva a föld nulla áramkört.
(...)


A fogyasztók alatt kivételesen én most nem az elektronikus fogyasztókat értettem, hanem az elektromos művek előfizetőit. A csatlakozási pont alatt is az ELMŰ által értelmezett csatlakozási pontot értettem. Remélem jól értelmeztem, hogy ez az a pont, ami még a szolgáltató tulajdona.

Hogyha mindegy, hogy csak egy végén, - csatlakozási pont, vagy ha jobban tetszik villanyóra - vagy mindkét végén közösítve van a nulla és a védővezető, akkor miért nem alkalmaznak egyetlen vezetőt a kettő helyett? Hiszen gyakorlatilag akkor az egyik a kettő közül felesleges, nem?


pén. okt. 22, 2004 8:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Akossss!

De azért vigyázz azzal a radiátorral, mert ha nincs leföldelve, akkor valaki nevetni fog, amikor rátámaszkodik az ablakban. Az utcán lévők, meg nem tudják majd, hogy mi olyan vicces! :D

Csaba_20!

Az, hogy a fogyasztónál is össze van kötve a nulla a földel, szerintem nem lehet probléma, mert a végük(villanyóra) úgyis közösítve van, tehát elméletileg működnie kell. Jelen esetben két helyen van zárva a föld nulla áramkört.

Más!

Mivel most tervezek új procit venni, nem tudom eldönteni, hogy PRESCOTT vagy NORTHWOOD magos legyen.
Az eddig leírtakból az utóbbi áll nyerésre.


pén. okt. 22, 2004 8:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
Valószínüleg valamelyik moderátor törölte a Földelt konnektor topic újbóli felszínre hozása miatti legutolsó hozzászólását, úgy látszik nem figyelte, hogy e két téma nagyon egybe vág most.

Közben nézelődtem és kérdezősködtem a témában kapcsolatban, meg természetesen a másik topicot is átböngésztem, a felvetésemre azonban úgy látom nem kaptam belőle konkrét választ.

Tehát magyarországon jelenleg ha jól tudom TN-C-S rendszerű hálózatok vannak kialakítva, ahol a védőföldelés és a nulla még a csatlakozási pontnál közösítve van és egyenpotenciálra van hozva. Ez esetben viszont nem tudom szabad-e a fogyaszóknál alkalmazni újabb közösítést. Erre tudja valaki a választ? Persze jó lenne indoklással, mert bár én nem látom akadályát, nekem eddig azt tanították, ha jól emlékszem, hogy nem szabad. Csak is azon az egyetlen ponton szabad közösíteni, a szolgáltató csatlakozási pontjánál.

Kérdés az is, hogy a korábban említett radiátorcsővel megoldott védőföldelés esetén a radiátor biztosan védőföldre van-e kötve. Elviekben kötelezően oda kell legyen kötve, de hogyan győződhetünk meg arról, hogy valóban oda van-e?


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Csaba_20 pén. okt. 22, 2004 8:27-kor.



pén. okt. 22, 2004 7:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. máj. 28, 2004 9:52
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
:D :D :D :D :D :D :D

Nekem nem Prescottom van, de volt 1 napig! Azonnal cseréltem is vissza Northwoodra... Nekem nem jött be, tesznek is kevesebb eredményt ért el, mint ugyanolyan órajelő North. Milyen hűtőd van, hány fok között ingázik? Én majdnem teát csinálhattam volna rajta... (58-75°C)

Holnap kipróbálom ezt a földelésdolgot... Kíváncsi leszek rá mi fog belőle kisülni... Kipróbálom a villanykörte-tesztet, ha megy, akkor radiátor lesz, ha az nem megy, akkor megy a föld a 0-ba... Csak nehogy összekössem a 0-t a fázissal :D :D Ennyire láma csak nem leszek...

Na kössz mindent! Ha van még javaslat, ötlet, sikítsatok!

ThX!


pén. okt. 22, 2004 0:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 578
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hmm. Ez egy érdekes téma. Nálunk a villanyóránál van összekötve a föld a nullával, jól látható helyen, jól látható szinekkel, de eddig még mindenki elsiklott felette. Amikor kijött az áramkommandó ellenőrizni - kis híján rámtörték az ajtót -, teleraktak mindent plombával, ahová csak lehet, de erre ügyet sem vetettek. Nem ismerem a jelenlegi szabályokat, de ahol nincs külön védővezető a becsatlakozásnál, ott valahogy meg kell oldani a dolgot. Védőföldet létesíteni elég macerás dolog és ha rosszul csinálják, szerintem veszélyesebb mint a nullával való összekötés. Végeredményben 13 éve működik, se baleset, se probléma. Ja és nekem is Prescott-om van! (csakhogy a témánál maradjunk :wink: )
Üdv: Placa


csüt. okt. 21, 2004 22:08
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Hmmm, én már mindkét módszert próbáltam, és használtam is tartósan, de nem volt soha semmi gondom. Sebesültek és halottak száma =0


csüt. okt. 21, 2004 20:02
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Mint mondtam, ezt régen hivatalosan alkalmazta az EON (ÉDÁSZ)!

Ha saját magunk csináljuk, akkor ha baj van, keményen megbüntetnek érte.


csüt. okt. 21, 2004 19:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
Én úgy tudom, hogy lakáson belül a védöföld és a nulla közösítése tilos! Ezért a korábban részletezett radiátoros megoldást sem javasolnám senkinek.


csüt. okt. 21, 2004 19:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Üdv mindenki!

A föld és a nulla összekötése bevett megoldás, mert régen az EON (ÉDÁSZ) is összekötötte őket bejövet a házba a villanyóra után. Ha jól tudom, ezt hívják nullázott hálózatnak.
A lényeg az, hogy "elvileg mindegy" hol kötöd össze a nullát a földdel. Az óra után, vagy a dugaljba! :!:


csüt. okt. 21, 2004 19:16
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Akossss írta:
Én konkrétan azt sem tudom, hogy mi az a statukus elektromosság... Mi az? Amúgy meg egyszerűen kössem a földet a nullára? Ez nagyon hülyén hangzik, már bocs! Ugyebár, ha pörög az áram, akkor fázison be, nullra megy ki. Na most ha a nullra rá van kötve a föld, akkor nem csak a nullon megy ki az áram, hanem a földön megy vissza is a masinába, nincs igazam? És nem tudom, hogy ez mennyire tesz jót a gépeknek, de nem hinném, hogy túl jót tenne....

De cáfolj meg kérlek, mert nem értek hozzá! Egyre inkább érdekelne a kérdés, mert a hangkártyám néha mintha megtelne elhalkul, és teljesen véletlenszerűen csinálja, és szerintem ez földelési gondoktól van. Integrált 5.1-es hangkártya. Van TV kártya is, oda a kábelből is megy be áram, úgyhogy több van, mint kéne, és ezt a földön keresztül szépen kivezetné szerintem a gép....

Ha teheted, egyszer megkereshetnél a Trefort.Net #Gyor szobájában (ezen a néven vagyok), lenne szerintem még pár kérdésem, de itt nem, mert túl hülyének néznének páran :)

Köszi előreis!


Hmmm, hol is kezdjem, és hogyan is magyarázzam el, hogy a szakik ne kössenek bele???

Nem vagyok fizikus, és villanyszerelő sem, sőt még műszerész sem.
Mi is az a statikus elektromosság??? Tudod, ahogy az általános iskolában tanították, amikor leveszed a műszálas pulóveredet, recseg, ropog, sötétben még szikrázik is. Mint tudjuk, egy számítógépben rengeteg olyan kütyü van, ami igencsak alacsony árammal működik, és a gép is ugyanúgy, mint egy pulcsi, feltöltődik statikus elektromossággal. Ha nincs földelés, akkor ez a feszültség nem tud levezetődni, ezért valamerre ki kell sűlnie, ha ez valamelyik kütyü felé történik, akkor nagy az esélye, hogy annak vége. Ezt te is könnyen kipróbálhatod, vedd ki a ramodat, vegyél fel egy műszálas ruhadarabot, és tedd a zsebébe csomagolatlanul, és mászkálj benne néhány percet. Tuti, hogy búcsut mondhatsz az előbb említett alkatrésznek. Na, pont ezen probléma megoldására találták ki azokata csilli-villi nylonzacsikat, amikben a legtöbb alkatrész szállítva, forgalmazva van.
Mi is az a földelés és a nulla???
Egy biztos, hogy a gépednek nem lesz baja, ha a földet a nullába kötöd, ideiglenes megoldásnak megteszi. A statikus elektromosságot elviszi, nagyobb zárlat esetén pedig kiold a kismegszakító.
Fogj egy villanykörtét, tedd foglalatba, a foglalat egyik vezetékét dugd be a fázisba, a másikat pedig dobd le a földre. Lám-lám, az izzó világít... Akkor-akkor, most a föld az a nulla???? :lol: Egy építkezéskor a földet úgy állítják elő, hogy egy bazi hosszú vasrudat levernek a földbe, ez váltható ki a fűtéscsővel. Egy kevésbé látható helyen lereszeled a festést, persze, csak ha anyu, apu, vagy asszonypajti nem harap érte, ügyesen rögzíted rá a földkábelt bilinccsel, vagy szigetelőszalaggal. A működését a korábban leírt villanykörtés módszerral próbálhatod ki. Egyik szál a fázisba, a másik a földeléshez, ha az izzó világít, akkor jó munkát végeztél... A radiátort nyalogatóknak pedig semmiképp nem eshet baja, hisz a graft mindig a nagyobb vezető felé igyekszik. A fűtésrendszernél, mely a falba van erősítve, talán senki sem nagyobb vezető...

Egy dolgot viszont senki se feledjen: a 230V nem játék, ha nem vigyázunk, akkor szerencsés esetben ingencsak megrázó élményben lesz részünk, a szerencsétlen esetet szerintem nem is kell ecsetelnem...


csüt. okt. 21, 2004 16:19
ezüst tag

Csatlakozott: pén. ápr. 30, 2004 22:57
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Helló!

Placa, kösz a tippet, ezt megnézem, mert kíváncsi vagyok rá!
Nem, nem áll azóta úgy a gép, kicserélték harmadjára is az alaplapot. Én már nem voltam hajlandó vesződni vele, különben is garis volt.

Kábé május óta boldog user vagyok. :)
Túl kevés idővel, hogy rendesen kihasználjam a gépet. :cry:

Most éppen a monitorom kezdi beadni a kulcsot, de az már egy másik topic...

Üdv: R.


csüt. okt. 21, 2004 13:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. máj. 28, 2004 9:52
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Mindegy, először arra kéne választ kapnom, amit kérdeztem... Amúgy azért jobb a chat, mert azonnal megkapom a választ, én meg ilyen türelmetlen egy ember vagyok... :(


csüt. okt. 21, 2004 11:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4154
Tartózkodási hely: Baranya
Hozzászólás 
Archon írta:
Nyugodtan írj, szerintem szívesen válaszolnak rá. Aki meg kiröhögi a
másikat az nem sokáig marad itt. :)


Igen, ez így van. Archonék tesznek róla! :wink:

Valóban, ha van kérdésed, nyugodtan írd le. Sokan vannak itt, akik nagyon sokat tudnak a szám.tech.-ről. Én is itt tanulok mindig minden újat.
És néha segíteni is tudok.


csüt. okt. 21, 2004 10:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 14:10
Hozzászólások: 1689
Hozzászólás 
Ne hülyéskedj már! Ez egy segítő/informáló fórum! Itt senki sem kezdte úgy, hogy popsikenőcs helyett is
szilikonzsírral kenték a seggét... :D Nyugodtan írj, szerintem szívesen válaszolnak rá. Aki meg kiröhögi a
másikat az nem sokáig marad itt. :)


csüt. okt. 21, 2004 6:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. máj. 28, 2004 9:52
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
MrZed írta:
Tényleg nem lehet baja a radiátoron csüngőknek, még zárlat esetén sem...
A statikus elektromosság elvezetésére az is megoldás lehet, ha a földet visszakötöd a nullába.


Én konkrétan azt sem tudom, hogy mi az a statukus elektromosság... Mi az? Amúgy meg egyszerűen kössem a földet a nullára? Ez nagyon hülyén hangzik, már bocs! Ugyebár, ha pörög az áram, akkor fázison be, nullra megy ki. Na most ha a nullra rá van kötve a föld, akkor nem csak a nullon megy ki az áram, hanem a földön megy vissza is a masinába, nincs igazam? És nem tudom, hogy ez mennyire tesz jót a gépeknek, de nem hinném, hogy túl jót tenne....

De cáfolj meg kérlek, mert nem értek hozzá! Egyre inkább érdekelne a kérdés, mert a hangkártyám néha mintha megtelne elhalkul, és teljesen véletlenszerűen csinálja, és szerintem ez földelési gondoktól van. Integrált 5.1-es hangkártya. Van TV kártya is, oda a kábelből is megy be áram, úgyhogy több van, mint kéne, és ezt a földön keresztül szépen kivezetné szerintem a gép....

Ha teheted, egyszer megkereshetnél a Trefort.Net #Gyor szobájában (ezen a néven vagyok), lenne szerintem még pár kérdésem, de itt nem, mert túl hülyének néznének páran :)

Köszi előreis!


szer. okt. 20, 2004 23:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 578
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hoppácska! :shock: a dátumot nem néztem. Kössz, hogy szóltál, vártam volna az eredményt, de ezek szerint megoldódott, vagy jött a balta. :) Na mindegy, máskor erre is jobban figyelek.
Üdv: Placa


szer. okt. 20, 2004 23:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4154
Tartózkodási hely: Baranya
Hozzászólás 
Ööööö...... :roll:

placa, nem akarok beleszólni, de Rolando június 7.-én írt utoljára ide. :?


szer. okt. 20, 2004 23:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 137 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség